О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16489. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 339.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2025 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
в часть третью пункта 6 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам, согласно приложениям 7-10 к настоящим Правилам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам соответствуют суммам, утвержденным законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год, утвержденным решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Годовые суммы плана финансирования по обязательствам, плана финансирования по платежам администраторов бюджетных программ соответствуют:
на уровне бюджетных программ – сумме расхода по бюджетной программе утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета;
на уровне бюджетных подпрограмм – сумме расхода по бюджетной подпрограмме утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16489 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 339 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 02.07.2025 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексі 82-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде (бұдан әрі – Ереже):
6-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша тиісті қаржы жылы ішінде іс-шараларды іске асыру мерзіміне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдерді жүзеге асыру мерзіміне сәйкес келуі және аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімін ескеруі тиіс.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Ереженің 7-10-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген, мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімімен бекітілген сомаларына сәйкес келеді.
Міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жылдық сомалары:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыс сомасына;
бюджеттік кіші бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаның бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша шығыс сомасына сәйкес келеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Администратор бюджетных программ в течение 2-х рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждает планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам. Индивидуальные планы финансирования предоставляются администратором бюджетных программ одновременно по всем подведомственным государственным учреждениям:
по республиканскому бюджету в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению электронные образы по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования;
по государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению на бумажном и магнитном носителях согласно приложениям 2 и 5 к настоящим Правилам с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
по местному бюджету – в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на бумажном и магнитном носителях;
по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа – в аппарат акима соответствующей административной территориальной единицы.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются ответственным секретарем центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, ответственного секретаря центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК и по месяцам и представляет в территориальное подразделение казначейства электронные образы сводного плана финансирования по формам согласно приложениям 15, 17 и 19, электронный образ утвержденного плана согласно приложению 23 к настоящим Правилам и индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету итоговой сумме расходов всех индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в территориальное подразделение казначейства.
Территориальные подразделения казначейства по местонахождению администраторов республиканских бюджетных программ в течение 5-и рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе ЕБК РК, по месяцам, и вводят (загружают) в Интегрированную информационную систему казначейства (далее – ИИСК).
Территориальные подразделения казначейства в течение 5-и рабочих дней после представления местными уполномоченными органами по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК, по месяцам, соответствие сводных планов финансирования нижестоящих бюджетов сводным планам финансирования вышестоящего бюджета, сводных планов финансирования города республиканского значения и столицы сводным планам республиканского бюджета по целевым трансфертам и кредитам в нижестоящие бюджеты или из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты, в случае передачи функций государственных органов и вводят (загружают) в ИИСК.
При приеме на исполнение ответственные исполнители территориальных подразделений казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов на очередной финансовый год.
При невыполнении установленных требований территориальными подразделениями казначейства индивидуальные планы финансирования отклоняются по ИС "Казначейство – клиент" (далее – ИС "Казначейство-клиент"), государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию - возвращаются, для исправления с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.";
в пункт 28 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;

"25. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген айлар бойынша бөлiнген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын алғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын бекiтедi. Жеке қаржыландыру жоспарларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі ведомстволық бағынысты барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бір мезгілде:
республикалық бюджет бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған осы Ережеге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электрондық түрлерін;
барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар бойынша, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге осы Ережеге 2 және 5-қосымшаларға сәйкес қағаз және магнит тасығыштарында;
жергiлiктi бюджет бойынша – бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органға қағаз және магнит тасығыштарда ұсынады;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдері аппараттарына.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарларын орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы бекiтедi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң басшысы немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға, орталық атқарушы органның жауапты хатшысы (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлға) болмаған жағдайда, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнің қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың мiндеттерiн атқаратын тұлғалар бекiтедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары жалпы сомасының ҚР ББС-ның әрбiр бюджеттiк бағдарламасы бойынша және айлар бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және осы Ережеге 15, 17 және 19-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының электронды үлгілерімен осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес бекітілген жоспардың электронды үлгісі және осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қол қойылған осы Ережеге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары беріледі.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының мемлекеттiк мекемелердiң барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиынтық сомасына сәйкес келуiн, сондай-ақ олардың аумақтық қазынашылық органына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң орналасқан жері бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасының түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, ҚР ББС әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және Қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiне (бұдан әрi - ҚБАЖ) енгiзедi (жүктейді).
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттарымен барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасы түсiмдерiнiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, ҚР ББС әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігін, төмен тұрған бюджеттердің жиынтық қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттің жиынтық қаржыландыру жоспарларына, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жиынтық қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттерге немесе мемлекеттік органдардың функцияларын берген жағдайда төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша республикалық бюджеттің жиынтық жоспарларына сәйкестігін тексерудi жүргiзедi және ҚБАЖ-ға енгiзедi (жүктейдi).
Орындауға қабылдаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің жауапты орындаушылары жергілікті бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері белгіленген талаптарды орындамаған кезде жеке қаржыландыру жоспарлары "Қазынашылық-клиент" АЖ (бұдан әрі – "Қазынашылық-клиент" АЖ) бойынша қабылданбайды, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша - осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себептерін көрсете отырып, түзету үшін қайтарылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Бюджет кодексінің 74 және 75-баптарының 3-тармақтарында белгіленген жағдайларда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын Ереженің 2-27-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде жасайды.";

пункты 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"31. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, планы финансирования вышестоящего бюджета по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, исполнения исполнительных документов, распределения распределяемых бюджетных программ, а также бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга и внесения изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов.
32. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов и подпрограмм бюджетных программ, которые не затрагивают годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования администратор бюджетных программ формирует справки по формам согласно приложениям 34 и 36 к настоящим Правилам.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственные учреждения в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию формируют справку в 3-х экземплярах по формам согласно приложениям 33 и 35 к настоящим Правилам.
Суммы изменений в справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.
33. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее – справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования). До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ, обращается в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с письмом о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов Территориальное подразделение казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.

31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер енгізу, қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, берілетін нысаналы трансферттер және кредиттер бойынша жоғары бюджеттің қаржыландыру жоспарларына, атқарушы құжаттарды орындау, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу, сондай-ақ мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламаларға және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктеріне қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, айына бір реттен асырмай, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей екі реттен асырмай жол беріледі.
32. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерiн қозғамайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерiне және бюджеттiк бағдарламалардың кiшi бағдарламаларына қатысты мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстерді дербес енгiзедi.
Қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу үшiн әкiмшi осы Ереженiң 34 және 36-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша 3 данада анықтама қалыптастырады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер осы Ереженің 33 және 35-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша анықтамалар қалыптастырады.
Анықтамалардағы өзгерiстер сомасы үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын бөлшек қалдығы бар сандармен мың теңгемен көрсетiледi.
33. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi – қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық органына тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру қажеттiлiгi туралы хатпен өтiнiш жасайды. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.

Территориальное подразделение казначейства предоставляет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом государственные учреждения проводят операции по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов после завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов производится на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета осуществляется в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе;
основанием для перераспределения бюджетных средств между бюджетными подпрограммами бюджетных программ развития, финансируемых за счет средств правительственных внешних займов и грантов, в рамках годового объема бюджетных средств по бюджетной программе развития является утвержденное постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних – лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее 10-го числа текущего месяца.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

Аумақтық қазынашылық бөлімшелері осы Ережеге 41-қосымшаға сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелер шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалады;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылады;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі;
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаулысы бюджеттік даму бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының жылдық көлемі шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыздар және грант қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет қаражатын қайта бөлу үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің өтініміне басшы немесе өзі өкілеттік берген тұлға, оларды жасауға міндетті мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғысы болмаған кезде – тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және өзгерістерге есептемелер мен бірге олардың негіздемесі ағымдағы айдың 10 күнінен кешіктірілмей тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в 3-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй – в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, и третий оставляет у себя.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования в 2-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение. В территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению направляет электронный образ справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 34 и 36 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Администратор местных бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования в 3-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй оставляет у себя. В территориальное подразделение казначейства направляет электронный образ справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 34 и 36 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, которые подписываются ЭЦП руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства предоставляются по информационной системе "Казначейство–клиент", а для государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, на бумажном носителе в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не позднее двух рабочих дней со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца.
После загрузки территориальным подразделением казначейства в ИИСК справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по ИС "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в ИИСК данных справок администратору местных бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета для проведения последним бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители территориального подразделения казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам ЕБК РК, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из республиканского бюджета или в республиканский бюджет.";
в часть третью пункта 40 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;

"35. Осы Ережеде көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге 3 данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы 2 данада бекiтедi, оның біреуін мемлекеттік мекемеге жібереді. Өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Ережеге 34 және 36-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы 3 данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге жiбередi, екiншiсiн өзiнде қалдырады. Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Ережеге 34 және 36-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қойылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженің 34 және 36-қосымшаларына сәйкес "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша, ал барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге қағаз жүзінде мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама бекiтiлген күннен бастап екі жұмыс күнiнен кешiктiрілмей берiледi;
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жеке қаржыландыру жоспарларына қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды ҚБАЖ-ға жүктегеннен кейін "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне, сондай-ақ соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ҚБАЖ-ға аталған анықтамаларды жүктегенін растағаны туралы хабарлама жіберіледі.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының ҚР ББС кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының республикалық бюджеттен немесе республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.";
40-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, форс-мажорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағам айырмасының, баға өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, өткізілген мемлекеттік сатып алу нәтижесінен үнемдеу, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, сапарға шығу немесе іс-шараларды өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты іссапарлар кестесінің өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.";

пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета одновременно один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение 2-х рабочих дней после их утверждения в территориальное подразделение казначейства электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 26, 38 и 40 к настоящим Правилам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и подписываются ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
В случае уточнения бюджета в территориальное подразделение казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 26, 38 и 40 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 42 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
51. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области, городу республиканского значения, столицы в виде электронной базы данных – в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании проведенного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета бюджетного мониторинга по итогам квартала не позднее 25 числа первого месяца квартала следующего за отчетным кварталом, в течение текущего финансового года случаях, предусмотренных подпунктом 3-2) пункта 2 статьи 111 Бюджетного кодекса путем корректировки бюджета осуществляется перераспределение средств между бюджетными программами администраторов республиканских бюджетных программ в объеме не более десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года без изменения структуры расходов бюджета с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании итогов бюджетного мониторинга по неосвоению бюджетных средств и (или) заключения органов государственного аудита и финансового контроля о неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года в соответствии с предложением Правительства Республики Казахстан вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии перечень бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ с предложением по их перераспределению в текущем финансовом году между администраторами республиканских бюджетных программ.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии готовится проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiтілгеннен кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде бір мезгілде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген кезде – осы Ереженің 26, 38 және 40-қосымшаларына сәйкес түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін, осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қойылады.
Бюджет нақтыланған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 26, 38 және 40-қосымшаларына сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электронды үлгілері және 42-қосымшасына сәйкес нақтыланған жоспардың осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген электронды үлгісі ұсынылады.
51. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмейтін мерзімде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.";
мынадай мазмұндағы 56-1 тармағымен толықтырылсын:
"56-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізген бюджеттік мониторинг негізінде бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылы ішінде тоқсанның нәтижесі бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның бірінші айының 25-і күніне кешіктірмей Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағы 3-2) тармақшасында көзделген жағдайларда Республикалық бюджет комисссиясында міндетті түрде қарай отырып, бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бюджетті түзету жолымен қаражатты республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары арасында ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлу жүзеге асырылады.
Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік мониторинг қорытындылары негізінде ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражатының игерілмеуі және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалуы туралы мемлекеттік аудитпен қаржылық бақылау органдарының тұжырымы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысына сәйкес белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының тізілімін, оларды ағымдағы қаржы жылында республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында қайта бөлу жөніндегі ұсыныспен енгізеді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасы дайындалады.

На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпунктах 4) и 7) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса за счет остатков средств на начало финансового года уполномоченный орган по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляет подготовку следующих документов:
1) информация об остатках бюджетных средств;
2) информация в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов со сроком реализации более одного года; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств правительственных внешних займов, грантов и бюджетных кредитов;
3) информацию о неиспользованных средствах, привлеченных из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в виде целевого трансферта.";
пункты 60, 61 и 61-1 изложить в следующей редакции:
"60. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами, а также по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ между местными бюджетными инвестиционными проектами, финансируемыми за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и в пределах одной области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) путем внесения изменений в соответствующую бюджетную программу.
Администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносят его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В случае образования экономии по бюджетным инвестиционным проектам, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, перенос сумм между бюджетными инвестиционными проектами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 300 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ перераспределяют сумму экономии, образовавшейся по текущей бюджетной подпрограмме, на бюджетную подпрограмму развития внутри одной бюджетной программы по решению администратора бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии, за исключением перераспределения средств на новые бюджетные инвестиционные проекты, не предусмотренные реализацией бюджетной подпрограммой развития, и расходы, связанные с удорожанием стоимости бюджетных инвестиционных проектов.
Государственные учреждения перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.

Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Бюджет кодексінің 104-бабының 4-тармағының 4) және 7)-тармақшаларында көзделген шығыстарды қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының есебінен қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асырылу мерзімі бір қаржы жылынан асатын инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған қаражаттың пайдалынылмағаны туралы ақпарат.";
60, 61 және 61-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық б юджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен Республикалық бюджет комиссиясының қарауынсыз, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз тиісті бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісім бойынша жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын және бір облыс шеңберінде жергілікті инвестициялық жобалар арасына ауыстыруды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдар қаулыларының жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша үнемдеу пайда болған жағдайда бюджеттік инвестициялық жобалар арасында соманы ауыстыру осы Ереженің 300-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы бюджеттік кіші бағдарлама бойынша пайда болған үнемдеу сомасын, қаражатты бюджеттік даму кіші бағдарламасын іске асыруда көзделмеген жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларға және бюджеттік инвестициялық жобалардың құнын қымбаттатумен байланысты шығыстарға қайта бөлуді қоспағанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен, бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен, тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, бір бюджеттік бағдарлама ішінде бюджеттік даму кіші бағдарламасына қайта бөледі.
Қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, мемлекеттік мекемелер қаражатты бір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) ішінде қайта бөледі.

61. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год между областями, городом республиканского значения, столицы по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы по решению администратора республиканской бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
Администраторы областных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения по решению администратора областной бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
Администраторы областных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы по целевым трансфертам на развитие между местными бюджетными инвестиционными проектами, предусмотренными в утвержденном (уточненном) местном бюджете на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, при условии сохранения запланированных показателей прямых и конечных результатов по согласованию с вышестоящим администратором бюджетных программ.
Уменьшение плановой суммы по проекту допускается осуществлять при:

61. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана арасында қаражатты қайта бөледі.
Ұсынылған өзгерістер осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда, республикалық бюджет бағдарламасының әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша облыстық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында қаражатты қайта бөледі.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаражатты қайта бөлу жөніндегі ұсыныстарын және нысаналы даму трансфеттерінің жергілікті инвестициялық жобалардың тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын 10 жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгерістер аталған Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіпте тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша қаражатты нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен келісу бойынша оң шешім болған жағдайда, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштерін сақтап қалу шартымен қайта бөледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы азайтуға мынадай:

1) наличии экономии по итогам конкурсов государственных закупок;
2) непринятии или несвоевременном принятии обязательств (незаключение или несвоевременное заключение договора с поставщиком услуг), повлекшее отставание от графика проведения работ;
3) невыполнении договорных обязательств поставщиком услуг в течение определенного времени (более 1-ого месяца) с привлечением к ответственности поставщика услуг.
Увеличение плановой суммы по проекту допускается при наличии письменной гарантии поставщика услуг на принятие дополнительных обязательств.
Администраторы местных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Перенос сумм по целевым трансфертам на развитие осуществляется в соответствии с требованиями пункта 299 настоящих Правил.
61-1. В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов перераспределяют средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии.
Администраторы бюджетных программ, при внесении изменений в бюджетные программы по своей инициативе, в течение трех рабочих дней направляют утвержденные изменения в бюджетные программы соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке уведомления.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

1) мемлекеттік сатып алу конкурстарының қорытындылары бойынша үнемдеу болса;
2) жұмыстарды жүргізу кестесінен қалуға әкеліп соққан міндеттемелерді қабылдамау немесе уақтылы қабылдамау (көрсетілетін қызметтерді берушінің шарт жасамауы немесе уақтылы жасамауы);
3) көрсетілетін қызметтерді берушіні жауапқа тарта отырып, белгілі бір уақыт ішінде (бір айдан астам) қызмет көрсетуді берушінің шарттық міндеттемелерді орындамау жағдайлары болғанда жол беріледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы ұлғайтуға көрсетілетін қызметтерді берушіде қосымша міндеттемелерді қабылдау туралы кепілхат болған жағдайда рұқсат беріледі.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты қайта бөлу туралы ұсыныстарды жергілікті инвестициялық жобалар бойынша нысаналы даму трансферттері бойынша ұсыныстарын тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын 10 жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгертулер аталған Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне түзету енгізу туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен сәйкес жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Нысаналы даму трансферттерi бойынша сомаларды ауыстыру осы Ереженің 299-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
61-1. Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, ағымдағы бір бюджеттік бағдарламаның бюджеттік бағдарламасы немесе ағымдағы бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаның бір кіші даму бағдарламасы шегінде бюджеттік инвестициялық жобалар арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз;
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде дамудың бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз қайта бөлуге құқылы.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, өз бастамашылығымен бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер енгізген кезде, тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға хабарлама ретінде үш жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаларға бекітілген өзгерістерді жібереді.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"70. Контрольные счета наличности (далее – КСН) предназначены для учета операций, связанных с зачислением:
1) поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
3) поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и их переводом на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) поступлений, распределенных по установленным нормативам между бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, и переводом их на счета, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан для государств-членов Евразийского экономического союза;
5) и расходованием денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
6) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
7) бюджетных денег и их использованием на проведение особых расходов;
8) денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо связанных с выполнением государственного задания (далее – счет субъектов квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;
9) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведением расходов, направленных акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа на реализацию функций местного самоуправления;
10) и расходованием денег правительственных внешних займов или связанных грантов, реконвертируемых в национальную валюту со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, в соответствии с международными договорами о государственных займах, ратифицированными Республикой Казахстан, или договорами о связанных грантах (далее – счет реконвертации внешнего займа или связанного гранта);

"70. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары (бұдан әрi – ҚБШ) мына:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсiмдердi есептеумен және республикалық және жергiлiктi бюджеттерден шығыстарды жүргiзумен;
2) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны есептеуімен және олардың есебiнен шығыстарды жүргiзумен;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына бағытталатын түсiмдердi есептеумен және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотына аударумен;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белгіленген нормативтер бойынша бөлінген түсімдерді есептеумен және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үшін ашылған шоттарға аударумен;
5) және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемелер алатын оларға арналған филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен және (немесе) меценаттық қызметтен түсетiн ақшаны жұмсауымен;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылығы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алумен;
7) бюджеттiк ақшаны есептеумен және оларды ерекше шығыстарды жүргiзуге пайдаланумен;
8) қаржылық ұйымдардың, Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорының жарғылық капиталдарын ұлғайтуды қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты ақшаны есепке алумен және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға (бұдан әрі – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең аз мөлшерде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыру кезінде пайдаланылуымен;
9) Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке алумен және аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдық округтің әкімдері жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағыттаған шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеуге арналған;
10) және Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттарға немесе байланысты гранттар туралы шарттарға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан (бұдан әрі - сыртқы қарыздардың немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау шоты) қайтадан ұлттық валютаға айырбасталатын үкіметтік сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың ақшасын жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға арналған;

11) и использованием денег, перечисляемых генеральным подрядчикам и субподрядчикам, в рамках казначейского сопровождения (далее – счета государственных закупок);
12) и расходованием трансфертов фонду социального медицинского страхования из республиканского бюджета для оплаты услуг, оказываемых в рамках гарантированного объҰма бесплатной медицинской помощи;
13) поступлений денег, направляемых в Фонд компенсации потерпевшим (счет Фонда), и проведением выплаты компенсации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим.";
в пункт 73 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;
в часть вторую пункта 74 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;
пункты 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"80. Для открытия КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам
Для открытия КСН платных услуг государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, представляют в территориальный орган казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
81. Для открытия КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления государственные учреждения, финансируемые из местных бюджетов, предоставляют в территориальный орган казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие КСН платных услуг составляется на основании плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
82. Заявка на открытие контрольного счета наличности должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается КСН;
наименование КСН, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
код месторасположения государственного учреждения;
наименование и дату законодательного акта, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта – номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, или договора о связанном гранте.

11) және қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлерге және қосалқы мердігерлерге аударылатын ақшаны пайдаланумен (бұдан әрі – мемлекеттік сатып алу шоттары);
12) және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына берілетін трансферттерді жұмсаумен;
13) Жәбірленушілерге өтемақы қорына (Қор шотына) жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызумен және Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген өтемақылардың төлемін жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жеті мәнді кодтар беріледі. Мұнда бірінші 3 белгі ҚР ББС-қа сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін жеке болып табылады.";
74-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтар беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеменің коды ашылғаннан кейін ұсынылатын осы Ереженің 98-тармағының 3), 4), 5)-тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфында көзделген құжаттар жинағын қалыптастыруға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім жібереді.";
80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 және 91-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтер қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтінім береді.
81. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашу үшін жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын өзін-өзі басқару органдары, мемлекеттік мекемелер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашуға арналған өтінім мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаларының түсімдері мен шығыстарының жоспары негізінде жасалады.
82. Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мынаны:
ҚБШ ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын;
ашу талап етілетін ҚБШ-ның атауын;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрін;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің кодын;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін заңнамалық актінің атауы мен күнін (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сы үшін – Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың немесе байланысты грант туралы шарттың нөмірі мен күнін) қамтуы тиіс.

83. Государственное учреждение обеспечивает обоснованность предоставления заявки на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта.
84. Территориальное подразделение казначейства на основании полученной от государственного учреждения заявки на открытие контрольного счета наличности формирует и направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие контрольного счета наличности возвращается без исполнения государственному учреждению в случае несоответствия заявки установленной форме, либо отсутствия или неверного указания:
1) вида открываемого контрольного счета наличности;
2) наименования или кода государственного учреждения;
3) вида бюджета;
4) основания для открытия контрольного счета наличности.
85. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета после получения от государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, заявки на открытие контрольного счета наличности осуществляет открытие соответствующего контрольного счета наличности с отправкой письменного уведомления об открытии контрольного счета наличности либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии контрольного счета наличности указываются:
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер контрольного счета наличности.
86. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из:
республиканского бюджета – по КСН платных услуг: не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие КСН платных услуг;
местных бюджетов – не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.
87. КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления открываются и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил. КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта открываются на срок действия займа или связанного гранта.
88. После открытия КСН и счетов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет электронную рассылку уведомлений об открытии КСН и счетов посредством ИС "Казначейство-клиент".

83. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сын ашуға өтінімді ұсыну негізділігін қамтамасыз етеді.
84. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеден алынған қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімнің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім жібереді.
Өтінім белгіленген нысанға сәйкес болмаған не мыналар:
1) ашылатын қолма-қол ақшаны бақылау шотының түрі;
2) мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
3) бюджет түрі;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу үшін негіз болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мемлекеттік мекемеге орындаусыз қайтарылады.
85. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемеден қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы жазбаша хабарлама жібере отырып қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуды жүзеге асырады немесе мемлекеттік мекемеге өзгеше негізделген жауап жібереді.
Қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы хабарламада мыналар:
мемлекеттік мекеменің атауы және коды;
қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауы және нөмірі көрсетіледі.
86. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - ақылы қызметтер ҚБШ-лары бойынша: аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен ақылы қызметтер ҚБШ-ларын ашуға өтінімдер түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарын ашуды жүзеге асырады.
87. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызмет, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-лары осы Ереженің 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және олар жабылғанға дейін әрекет етеді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-лары қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне ашылады.
88. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ҚБШ және шоттарын ашқаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы ҚБШ мен шоттардың ашылғаны туралы хабарламаны электронды таратуды жүзеге асырады.

89. Для открытия счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие соответствующего счета по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
Заявка государственного учреждения должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
источник финансирования (средства республиканского или местного бюджета, средства софинансирования либо иной источник финансирования);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.
90. Основанием представления государственным учреждением заявки на открытие счета в иностранной валюте являются:
1) международные договоры, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, которыми предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
3) положение или устав государственного учреждения, которым предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
4) договора о приобретении товаров (работ, услуг), заключенные с нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) решения международных, иностранных судов, в соответствии с которыми у государственных учреждений возникли обязательства в иностранной валюте.
Основанием для представления государственным учреждением в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта является международный договор о государственном займе, ратифицированный Республикой Казахстан, или договор о связанном гранте, условиями которого предусмотрено открытие такого счета.
Государственное учреждение обеспечивает обоснованность представления заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.

89. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттарын, сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының арнайы шоттарына шот ашу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті шотты ашуға өтінім береді.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
шоттың атауы;
валюта түрi (Ұлттық Банк олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты, бірлесіп қаржыландыру қаражаты немесе қаржыландырудың өзге көзі);
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шот ашу үшін негіздеме.
90. Мемлекеттік мекеменің шетел валютасында шот ашуға өтінім беруіне:
1) халықаралық шарттан оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар туралы заңнамасына сәйкес жасалған халықаралық шарттар;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген нормативтік құқықтық актілері;
3) мемлекеттік мекеменің халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген ережесі немесе жарғысы.
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу туралы шарт;
5) мемлекеттік мекемелерде оларға сәйкес шетел валютасында міндеттемелер туындаған халықаралық, шетелдік соттардың шешімдері негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім беруіне шарттарында осындай шот ашу көзделген Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт немесе байланысты грант туралы шарт негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеме шетел валютасында шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім берудің негізділігін қамтамасыз етеді.

91. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета после получения от государственного учреждения заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляет открытие соответствующего счета с отправкой уведомления об открытии счета либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии счета указываются:
ссылка на номер и дату заявки на открытие счета;
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер счета, вид валюты;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
цели направления расходов;
срок действия счета.
Счет в иностранной валюте открывается и действует до конца текущего финансового года. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта открываются на срок действия займа или связанного гранта. Счет в иностранной валюте, предназначенный для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, открывается и действует до закрытия счета в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил.";
часть вторую пункта 94 изложить в следующей редакции:
"После изменения наименования государственного учреждения ранее присвоенный КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта остается без изменения.";
часть вторую пункта 96 изложить в следующей редакции:
"Регистрация открытых счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Правилам.";
подпункт 5) части первой пункта 98 изложить в следующей редакции:
"5) отчет о контрольных счетах наличности, отчет по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:
"109. Ведение кодов, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений и счетов субъектов квазигосударственного сектора территориальными подразделениями казначейства включает проведение платежей и переводов денег с КСН соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.

91. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемеден шетел валютасында шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінімді алғаннан кейін шот ашылғаны туралы хабарлама жібере отырып, тиісті шотты ашуды жүзеге асырады не мемлекеттік мекемеге басқа негізделген жауап жібереді.
Шоттың ашылғаны туралы хабарламада:
шотты ашуға арналған өтінімнің нөмірі мен күніне сілтеме;
мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
шоттың атауы мен нөмірі, валюты түрі;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі;
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шотың қолданыс мерзімі көрсетіледі.
Шетел валютасындағы шот ағымдағы қаржы жылының соңына дейін ашылады және қолданылады. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шот қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне ашылады. Сотқа дейінгі тергеуді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шот осы Ереженің 4-тарауы 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және шот жабылғанға дейін қолданылады.";
94-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін бұрын берілген қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шот өзгеріссіз қалдырылады.";
96-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасында ашылған шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды тіркеу осы Ережеге 50-қосымшаға сәйкес 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысаны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің есебінде көрсетіледі.";
98-тармақтың бірінші бөлігінің 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қолма-қол ақшаны бақылау шоттары туралы есеп, 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысаны бойынша есеп.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Аумақтық қазынашылық органдарының мемлекеттік мекемелердің кодтарын, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізуі тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шоттардан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан төлемдер жүргізуді және ақша аударуды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыру мен ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.

На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день текущего финансового года.
На КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, специальных счетах внешних займов или связанных грантов по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на 1 января текущего финансового года.
Остатки средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора, выделенные в текущем году на формирование (пополнение) уставного капитала и оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода являются неиспользованными в текущем году средствами субъектов квазигосударственного сектора и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.
Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, сформированные из средств по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале (экономия бюджетных средств), могут быть использованы посредством:
направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности на реализацию нового (новых) и (или) текущего (текущих) проекта(ов), с проведением корректировки текущего и (или) разработки нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938);
использования средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, без проведения корректировки финансово-экономического обоснования проекта.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:

Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда сотқа дейінгі тергеуді жүргізу органы алған шетел валютасын есептеуге арналған, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыз қаражатын есептеуге арналған шоттарда пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы ағымдағы жылы жарғылық капиталды қалыптастыруға (толықтыруға) бөлінген және есепті кезеңнің соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы жылы пайдаланылмай қалған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуына жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (бюджет қаражатын үнемдеу) арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындысы бойынша қаражаттан қалыптасқан пайдаланылмаған қалдықтар:
Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қаражатты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес бюджеттік инвестициялардың ағымдағы қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізе отырып және (немесе) жаңа қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу арқылы жаңа және (немесе) ағымдағы жобаны (жобаларды) іске асыруға бағыттау;
егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген
айлық есептік көрсеткіштің 50 000 еселенген мөлшерінен аспаса, үнемдеу қаражатын квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша жобаның қаржылық-экономикалық негіздемені түзетпей-ақ даму мақсаттарына (жаңғыртуға, активтер сатып алуға) пайдалану арқылы қолданылуы мүмкін.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"117. Территориальные подразделения казначейства один раз в течение календарного года не позднее 25 января года, следующего за отчетным, проводят ревизию КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъекта квазигосударственного сектора и при отсутствии в течение 12 месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения/субьекты квазигосударственного сектора о необходимости принятия мер по закрытию данных КСН.
В случае представления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора, в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, письма о необходимости действия соответствующего КСН или счета, данный КСН или счет не закрывается.
В случае непринятия в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора мер по закрытию, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъекта квазигосударственного сектора закрываются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета самостоятельно на основании письма территориального подразделения казначейства с последующим уведомлением о закрытии территориальным подразделением казначейства государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. Код государственного учреждения закрывается по заявке администратора бюджетных программ согласно приложению 60 к настоящим Правилам, код субъекта квазигосударственного сектора и счет субъекта квазигосударственного сектора закрываются по заявке субъекта квазигосударственного сектора согласно приложению 61, а контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов закрываются по заявлению государственного учреждения согласно приложению 62 к настоящим Правилам в случаях:
1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений/субъекта квазигосударственного сектора;
2) отмены законодательного акта, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации ими товаров (работ, услуг);
3) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для открытия соответствующего КСН и счета;

"117. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын тексерудi жүргiзедi және 12 ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге/ квазимемлекеттік сектор субъектілеріне осы ҚБШ жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі тиісті ҚБШ-ның немесе шоттың қолданылуы қажеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда бұл ҚБШ немесе шот жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесі хатының негізінде кейіннен мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылуы жөнінде хабарлама бере отырып, өзі жабады.";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Мемлекеттік мекеменің коды осы Ережеге 60-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі бойынша, квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты 61-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің өтінім бойынша, ал ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, шетел валютасындағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің өтініші бойынша:
1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны мемлекеттiк мекеменiң пайдалану құқығы айқындалатын заңнамалық актінің күші жойылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен тиiстi ҚБШ мен шотты ашу үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;

4) отмены законодательного обоснования, предоставляющего право иметь соответствующий КСН и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
При наличии остатка на закрываемых КСН и/или счетах заявка на прекращение действия кодов государственным учреждениям, представленная администратором бюджетных программ (заявка на прекращение действия кодов и закрытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, представленная субъектом квазигосударственного сектора), подлежит возврату.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. Для закрытия КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам. Территориальное подразделение казначейства направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное обращение о закрытии соответствующего КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам.
После закрытия КСН и счетов государственных учреждений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет электронную рассылку уведомлений о закрытии КСН и счетов посредством ИС "Казначейство-клиент".
В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления заявления по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, в случае ликвидации государственного учреждения – администратор бюджетных программ, а в случае ликвидации администратора бюджетных программ – ликвидационная комиссия.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:

4) тиiстi ҚБШ мен шотының болу құқығын беретiн заңнамалық негiздеменi жойған;
5) ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабатын күн басталған немесе оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот ашылған байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жабылады.
Жабылатын ҚБШ және/немесе шоттарда қалдық болған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған мемлекеттік мекемелерге берілетін кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім (квазимемлекеттік сектор субъектілері ұсынған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарының қолданысын тоқтатуға және шоттарын жабуға өтінім) қайтаруға жатады.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты жабу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органына осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді. Аумақтық қазынашылық органы осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша тиісті ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты жабу туралы жазбаша өтінішін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын және ҚБШ жапқаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы ҚБШ және шоттардың жабылуы туралы хабарламаны электрондық таратуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмауы себебі бойынша осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру мүмкіндігі болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ол таратылған жағдайда – бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi, ал бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"124. В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления счета к оплате для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, правопреемник направляет в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил. В случае перечисления остатка денег на КСН правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения: наименование, БИН, код государственного учреждения, номер КСН, а также сумму остатка денег на КСН, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления. Территориальное подразделение казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта реорганизованного государственного учреждения, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта устанавливается банковским законодательством.";
в пункте 141:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Нацфондом РК, бюджетами государств − членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие КСН;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществляет перевод сумм на счета государств − членов Евразийского экономического союза, открытые в НБ РК.";
часть вторую пункта 143 изложить в следующей редакции:
"Распределение поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по нормативам распределения поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами города районного значения, села, поселка, сельского округа (II этап распределения).";

"124. Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалық мөр жойылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің қаржы құжаттарына қол қою құқығы бар адамдардың болмауы себепті осы жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына ашылатын шоттағы ақшаның қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару үшін төлеуге арналған шотты беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, құқықтық мирасқор қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемеге қызмет көрсеткен аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылатын ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына ашылатын шоттағы ақша қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару туралы қолдаухат жібереді. Құқықтық мирасқордың ҚБШ-на ақша қалдығын аударған жағдайда қолдаухатқа құқықтық мирасқорлығын растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухаты қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің деректемелерін: мемлекеттік мекеменің атауын, БСН, кодын, ҚБШ нөмірін, сондай-ақ ҚБШ аударуға жататын ақша қалдығының сомасын және аудару үшін барлық қажетті деректемелерді қамтуы тиіс. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қолдаухатты алған күннен кейінгі күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде осы Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына ашылатын шоттағы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың және байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашу тәртібі банктік заңнамада белгіленеді.";
141-тармақта:
4)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кейіннен тиісті ҚБШ-ларға есепке жатқыза отырып, түсімдер сомасын республикалық, жергілікті бюджеттер мен Ұлттық қордың, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді жүзеге асырады;";
6)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ҚР ҰБ ашылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің шоттарына сомаларды аударуды жүзеге асырады.";
143-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) арасындағы түсімдерді бөлу облыс мәслихатының шешімімен белгіленген облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің II сатысы).";

главу 5 "Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте" дополнить параграфом 1-1 следующего содержания:
"Параграф 1-1. Поступление и расходование денег, поступивших на счет Фонда компенсации потерпевшим
144-1. Фонд компенсации потерпевшим (далее − Фонд) формируется за счет поступлений, установленных статьей 52-2 Бюджетного кодекса.
Поступления в Фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
144-2. Операции по поступлениям и проведенным платежам и (или) переводам денег со счета Фонда учитываются в соответствии с ЕБК РК и кодами государственных учреждений.
144-3. Использование средств Фонда осуществляется только на цели, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее − Закон).
Проведение платежей, связанных с использованием средств Фонда, осуществляется на основании централизованного реестра получателей компенсации в соответствии с порядком, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статье 5 Закона.
Выплаты компенсации из Фонда осуществляются на банковский счет получателей с 1 июля 2020 года согласно статье 13 Закона.
144-4. Остатки средств Фонда не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 3-1 статьи 104 Бюджетного кодекса.";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет ЕБК РК осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее - возврат и (или) зачет) органом государственных доходов по ИС "Казначейство-клиент" представляется электронный образ платежного поручения по форме, установленной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) (далее – Постановление № 208), подписанного ЭЦП руководителя органа государственных доходов или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника органа государственных доходов.
При передаче платежных поручений на возврат и зачет из информационной системы Централизованный унифицированный лицевой счет в ИС ИИСК посредством интеграционной шины центральный уполномоченный орган государственных доходов направляет электронные реестры платежных поручений, заверенные ЭЦП.

"Ұлттық валютадағы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы" 5-тарауы мынадай мазмұндағы 1-1-параграфымен толықтырылсын:
1-1-параграф. Жәбірленушілерге өтемақы қорының шотына түскен түсімдер мен олардың жұмсалуы
144-1. Жәбірленушілерге өтемақы қоры (бұдан әрі – Қор) Бюджет кодексінің 52-2-тармағында белгіленген түсімдер есебінен қалыптасады.
Қорға түсімдер бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеледі.
144-2. Қордың шотынан түсімдер мен жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялар ҚР ББС және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.
144-3. Қордың қаражатын пайдалану тек "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 10 қаңтардағы Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген мақсаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қордың қаражатын пайдаланумен байланысты төлемдер жүргізу Заңның 5-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіпке сәйкес өтемақы алушылардың орталықтандырылған тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
Қордан өтемақы төлеу Заңның 13-бабына сәйкес 2020 жылдың 1 шілдесінен бастап алушылардың банктік шотына жүргізіледі.
144-4. Қордың қаражат қалдығы Бюджет кодексінің 104-бабы 3-1-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. ҚР ББС бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджетке қайтаруды және (немесе) есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi – қайтару және (немесе) есептеу) үшiн мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелді) (бұдан әрі – № 208 қаулы) белгiленген нысан бойынша мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және мемлекеттік кірістер органының уәкілетті қызметкері ЭЦҚ қойған төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.
Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот ақпараттық жүйесінен интеграциялық шина арқылы ҚБАЖ АЖ-ға қайтаруға және есепке жатқызуға төлем тапсырмаларын беру кезінде мемлекеттік кірістер бойынша орталық уәкілетті орган ЭЦҚ-мен куәландырылған төлем тапсырмаларының электрондық тізілімін жолдайды.

В случае отсутствия или изменения реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в ИС "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений, поступивших от органов государственных доходов по ИС "Казначейство-клиент", в течение рабочего дня до 16.00 часов. Документы, поступившие после 16.00 часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.";
часть первую пункта 150 изложить в следующей редакции:
"150. Орган государственных доходов при получении от уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, заключения на возврат и (или) зачет сумм поступлений, администрируемых им, в течение 5-и рабочих дней составляет и предоставляет по ИС "Казначейство-клиент" платежное поручение в территориальные подразделения казначейства.";
пункт 151 изложить в следующей редакции:
"151. При передаче через ИС "Казначейство-клиент" после осуществления возврата и (или) зачета территориальным подразделением казначейства органу государственных доходов высылается уведомление об исполнении документа. Исполненное платежное поручение в территориальном подразделении казначейства сохраняется в ИС "Казначейство-клиент" в электронном образе.";
в пункте 159:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе технического персонала; денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательные пенсионные взносы и другие удержания из заработной платы, добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, оплата банковских услуг.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и другие удержания из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.";

Ақшаны алушылар анықтамалығында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер болмаған немесе өзгерген жағдайда мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" АЖ-да осы Ереженің 64-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған осы Ереженің 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің шынайылығын және дұрыстығын мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз етеді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жұмыс күні ішінде сағат 16.00-ге дейін "Қазынашылық-клиент" АЖ мемлекеттік кірістер органдарынан келіп түскен төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады. Сағат 16.00-ден кейін түскен құжаттар орындалады немесе келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындаусыз қайтарылады.";
150-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Мемлекеттік кірістер органы бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органнан ол әкімшілік ететін түсімдер сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытынды алған кезде 5 жұмыс күні ішінде төлем тапсырмасын жасайды және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша).";
151-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"151. "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру кезінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтаруды және (немесе) есептеуді жүзеге асырғаннан кейін мемлекеттік кірістер органына құжаттың орындалғаны туралы хабарлама жіберіледі. Орындалған төлем тапсырмасы аумақтық қазынашылық бөлімшесінде "Қазынашылық-клиент" АЖ-да электрондық құжатта сақталады.";
159-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсiмдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейiн тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.";

подпункт 3) части третьей пункта 161 изложить в следующей редакции:
"3) предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;";
часть третью пункта 162 изложить в следующей редакции:
"Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:
1) счета-фактуры, электронного счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;
3) счет к оплате администратора бюджетных программ, вышестоящего бюджета при перечислении целевых трансфертов нижестоящему бюджету;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым расходам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.";
пункт 164 изложить в следующей редакции:
"164. Гражданско-правовые сделки заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законодательством Республики Казахстан о государственных закупка, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте заключаются государственными учреждениями: за счет средств займа или связанного гранта – на срок, не превышающий срока доступности средств займа или связанного гранта;
за счет средств софинансирования из республиканского бюджета – на срок до конца финансового года, в котором заканчивается срок доступности средств займа.";
в пункте 172:
часть первую изложить в следующей редакции:
"172. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оплаты лечения больных за рубежом, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).";
часть пятую исключить;
пункт 183 изложить в следующей редакции:

161-тармақтың үшінші бөлігінің 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан астам қызмет көрсетумен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер көрсетуге, жұмыстарды ұсынуға;";
162-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеменің шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі міндеттемесі мыналардың:
1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда орындалған жұмыстардың шот-фактурасының, электрондық шот-фактурасының, хабарлама шотының, шотының, актiсiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа да құжаттың;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу, бюджетке жүргізілетін есептеулер, жеке тұлғаларға стипендиялар және төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың;
3) төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер аударған кезде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлеуге берілетін шотының;
4) инкассолық өкімнің;
5) осы тізбеге енбеген ерекше шығыстар мен басқа да шығыс түрлері бойынша төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттың негізінде қабылданған болып есептеледі.";
164-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленгеннен аспайтын мерзімге жасасады.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың шеңберіндегі немесе байланысқан гранттар бойынша шарттарды (бұдан әрі қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі шарт) қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелермен: қарыз немесе байланысты грант қаражаты есебінен – қарыз немесе байланысты грант қаражатының қолжетімділік мерзімінен аспайтын мерзімге;
республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражаты есебінен – қарыз қаражатының қолжетімділік мерзімі аяқталатын қаржы жылы аяқталғанға дейінгі мерзімге жасасады.";
172-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"172. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен, не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды реконструкциялаумен, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
183-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"183. Допускается оплата государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора за оказанные услуги (коммунальные услуги, услуги вывоза мусора, услуги связи) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленной за декабрь истекшего финансового года.";
пункт 185 изложить в следующей редакции:
"185. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства, заключаются в случаях:
уточнения, корректировки бюджета;
обеспечения бесперебойной деятельности заказчика в случае продления, на период до подведения итогов государственных закупок способом конкурса либо аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках, действия договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности по перечню, утвержденному в соответствии Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", в объеме, не превышающем объема государственных закупок таких товаров, работ, услуг, необходимого для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения государственной закупки, но не более чем на два месяца;
внесения изменения в заключенный договор о государственных закупках при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика согласно нормам законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
изменения суммы договора с субъектами, занимающими доминирующее (монопольное) положение на определенном рынке закупаемых товаров работ, услуг, доля которых на таком рынке равна ста процентам, либо у субъектов государственной монополии по основному предмету его деятельности;
изменения суммы на текущий финансовый год договора со сроком действия, превышающим текущий финансовый год, без изменения общей суммы договора, в случае изменения базовых расходов второго и третьего годов планового периода;
внесения изменений в ЕБК РК;
изменения реквизитов сторон;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан;
продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
применения неустойки (штрафа, пени) при неисполнении или ненадлежащем исполнении условий обязательств по договору, при этом удержание неустойки (штрафа, пени) осуществляется путем заключения государственным учреждением с получателем денег дополнительного соглашения о перечислении государственным учреждением суммы удержанной неустойки (штрафа, пени) в доход соответствующего бюджета, либо о перечислении государственным учреждением суммы неустойки (штрафа, пени) за несвоевременную оплату коммунальных услуг получателю денег. Удержание неустойки (штрафа, пени) производится по той же специфике, по которой заключен договор;
внесения изменения в заключенный договор, связанный с реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 187 изложить в следующей редакции:

"183. Мемлекетік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісінің, осы нарықта олардың үлесі өткен қаржы жылының желтоқсанында ұсынылған төлеуге берілетін құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында көрсетілген қызметтер (коммуналдық қызметтер, қоқысты шығару қызметтері, байланыс қызметтері) төлеуіне жол беріледі.";
185-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"185. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай:
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімі, бірақ екі айдан аспайтын мерзімде тапсырыс берушінің қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қажетті осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi мемлекеттiк сатып алу көлемінен аспайтын көлемде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізбе бойынша күн сайынғы немесе апта сайынғы қажеттіліктегі тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың қолданысы конкурс не аукцион тәсілімен мемлекеттiк сатып алу қорытындылары шығарылғанға дейінгі және мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге ұзартылған жағдайда, тапсырыс берушінiң үздіксіз қызметiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шартқа өзгеріс енгізу;
тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынатын белгілі бір нарықта үлестері жүз пайызға тең басым (монополия) жағдайға ие субъектілермен не оның қызметінің негізгі мәні бойынша мемлекеттік монополия субъектісімен шарттың сомасы өзгерген;
шарттың жалпы сомасын өзгертпей, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарттың жоспарлы кезеңінің екінші және үшінші жылдарға базалық шығыстары өзгерген жағдайда ағымдағы қаржы жылына арналған сомасы өзгерген;
ББС-ке өзгерістер енгізген;
тараптардың деректемелері өзгерген;
жасасқан шарттық талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіпте шартты бұзған;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары және/немесе осы Ереженiң көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамағанда немесе тиісінше орындамағанда тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) қолдану, егер шартта осы талап көзделген болса, бұл ретте тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу, мемлекеттік мекеме ақша алушымен мемлекеттік мекеменің тиісті бюджет кірісіне тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасын аударуы туралы немесе мемлекеттік мекеменің ақша алушыға коммуналдық төлемдерді уақытылы төлемегені үшін тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасын аударуы туралы қосымша келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу сол шарт жасалған ерекшелік бойынша жүргізіледі;
мемлекеттік тапсырмаларды іске асырумен, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан асатын жұмыстарды, қызметтерді көрсетумен байланысты жасалған шартқа өзгеріс енгізілген жағдайда жасалады.";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"187. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ и направляется) в территориальное подразделение казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
Регистрация гражданско-правовых сделок по проектам с отлагательным условием осуществляется после представления в территориальные подразделения казначейства копии письма-уведомления с перечнем бюджетных инвестиционных проектов, по которым разрешаются регистрация договоров и проведение платежей центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
В случае если общая сумма проектов с отлагательным условием после соответствующих экспертиз превышает сумму, предусмотренную в республиканском бюджете на плановый период, то регистрация гражданско-правовых сделок осуществляется в пределах сумм, предусмотренных в текущем финансовом году.
В случае расторжения договора по решению суда государственное учреждение представляет на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота в территориальное подразделение казначейства соответствующее письмо с приложением копии решения суда, вступившего в законную силу, заверенную оттиском печати суда, либо копию решения суда, вступившего в законную силу, полученного в электронном формате посредством ИС "Судебный кабинет", заверенную подписью руководителя и печатью государственного учреждения.
В случае расторжения договора по другим основаниям, либо одностороннего отказа от исполнения договора в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или заключенным договором, государственное учреждение представляет на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота вместе с письмом документ, подтверждающий расторжение договора (в письме обязательно указание номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора), либо письмо-уведомление об одностороннем отказе от исполнения договора, составленного не позднее, чем за месяц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан либо соглашением сторон. При этом письмо-уведомление должно содержать отметку (штамп либо соответствующую подпись) либо иное подтверждение, предусмотренное законодательством Республики Казахстан о получении уведомления другой стороной по договору.
В случае удержания неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение представляет на бумажном носителе две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени). При этом предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения платежа со статусом "окончательный" по основному договору.
В случаях переноса плановых назначений и кассовых расходов, предусмотренных в пункте 65 настоящих Правил, закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.
В случае уменьшения суммы договора до суммы кассового расхода заключенное дополнительное соглашение предоставляется посредством системы электронного документооборота вместе с письмом ГУ, (в письме обязательно указание номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора).";
в пункте 188:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Для регистрации договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется государственным учреждением на бумажном носителе с обязательным приложением копии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, в пределах срока действия ПСД, указанного в приказе об утверждении ПСД установленного законодательством Республики Казахстан, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их государственная экспертиза включена в стоимость договора, а также договора по бюджетным инвестиционным проектам, не требующим корректировки проектно-сметной документации, в случае наличия положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через АИИС "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте не требуется, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации и пояснительной записки государственного учреждения при регистрации дополнительного соглашения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора, в случае ее изменения.";
часть первую пункта 189 изложить в следующей редакции:

"187. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу мемлекеттік мекеменің шартын немесе тіркелген шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін жасалатын және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық үлгісі қалыптастырылады және жіберіледі) азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Кейінге қалдыру шарты бар жобалар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне олар бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарттарды тіркеуге және төлемдерді жүргізуге рұқсат беретін бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесі бар хабарлама-хаттың көшірмесін бергеннен кейін жүзеге асырылады.
Егер кейінге қалдыру шарты бар жобалардың жалпы сомасы тиісті сараптамалардан кейін жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетте көзделген сомадан асып кеткен жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу ағымдағы қаржы жылына көзделген сома шегінде жүзеге асырылады.
Шартты сот шешімі бойынша бұзған жағдайда, мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне заңды күшіне енген, соттың мөр бедерімен куәландырылған сот шешімінің көшірмесін не "Сот кабинеті" АЖ арқылы электронды форматта алынған мемлекеттік мекеменің басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесін қоса бере отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тиісті хатты қағаз жеткізгіште не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынады.
Шартты басқа негіздер бойынша бұзған не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе жасалған шарттарда көзделген жағдайларда шартты орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда, мемлекеттік мекеме хатпен бірге шарттың бұзылғанын растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, қағаз жеткізгіште не электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы (хатта нөмірі, күні, сомасы және шартты тіркеу туралы хабарлама сомасының қалдығы, немесе егер өзгесі Қазақстан Республикасының заңнамасында не тараптардың келісімінде көзделмеген болса, бір айдан кеш емес мерзімде жасалған шарттың орындалуынан біржақты бас тарту туралы хабарлама-хаттың көшірмесін ұсынады. Бұл ретте хабарлама-хатта шарт бойынша екінші тараптың хабарламаны алғаны туралы белгі (мөртабан не тиісті қол) не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де растаманы қамтуы тиіс.
Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімақы) ұсталған жағдайда, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін қағаз жеткізгіште 2 өтінім (бір өтінімді тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімақыны) есептен шығарған шарт сомасына, екіншісін – ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімақының) сомасына) ұсынады. Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдерді беруі негізгі шарт бойынша "түпкілікті" мәртебесі бар төлемді жүргізгенге дейін жүзеге асырылады.
Осы Ереженің 65-тармағында көзделген жоспарлы тағайындаулар мен кассалық шығыстарды көшірген жағдайда тапсырыстарды (хабарландыруларды) жабу (жою) тиісті нормативтік құқықтық актінің, сондай-ақ шартты тіркеу туралы хабарламаның нөмірі, күні, сомасы және қалдық сомасы көрсетіле отырып, мемлекеттік мекеме хатының негізінде жасалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің шынайылығы және ресімделу дұрыстығын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Шарт сомасы кассалық сомаға дейін азайған жағдайда жасалған қосымша келісім мемлекеттік мекеменің хатымен бірге (хатта міндетті түрде шарттың тіркелуі туралы хабарламаның нөмірін, күнін, сомасы мен қалдық сомасын көрсету міндетті) электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынылады.";
188-тармақта:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы, жобалау-іздестіру жұмыстарын әзірлеу жөніндегі қызмет және олардың мемлекеттік сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту туралы бұйрықта көрсетілген, жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу мерзiмi шегінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып қағаз жеткізгіште ұсынады.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
""Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ арқылы түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шарттың талаптарын өзгерту себептері, сондай-ақ өзгерген жағдайда шарттың сомасы көрсетілетін қосымша келісімді тіркеу кезінде мемлекеттік мекеменің жобалау-сметалық құжаттама мен түсіндірме жазба бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын қоспағанда, осы тармақта көрсетілген құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрлерін тіркеу талап етілмейді.";
189-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"189. В случае отсутствия получателя денег в ИИСК к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 188 настоящих Правил документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64 и 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка о наличии и номерах банковского счета, согласно действующему банковскому законодательству;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензия, выданная уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждение с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника;
4) для получателя денег в иностранной валюте:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:
"197. Территориальный орган казначейства осуществляет прием заявок, поступивших от государственных учреждений по ИС "Казначейство-клиент", в течение всего рабочего дня.
Заявка, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.";
в пункте 199:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) наличие условия о пропорциональном удержании ранее выплаченного аванса в случае, если выплата аванса предусмотрена договором, связанным со строительством новых объектов и реконструкцией имеющихся объектов, строительством дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, передаточных устройств, дорог, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оплаты лечения больных за рубежом, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг);";
подпункты 18) и 19) изложить в следующей редакции:
"18) наличие в договоре, реализуемого за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, обязательного указания бюджетной подпрограммы и суммы софинансирования из местного бюджета в установленном законодательством размере;

"189. ҚБАЖ-да ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Ереженің 188-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде осы Ережеге 64 және 73-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшірмесі/резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
қолданыстағы банк заңнамасына сәйкес банк шотының болуы және нөмірлері туралы анықтаманы;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың/шетелдіктің ықтиярхат құжатының немесе дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
нөмірін көрсете отырып, банктік шоттың болуы туралы банктің анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты;
4) ақшаны шетел валютасында алушы үшін:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты (бар болса) жеке тұлғалар үшін қосымша жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.";
197-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"197. Аумақтық қазынашылық орган барлық жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы мемлекеттік мекемелерден түскен өтінімдерді қабылдауды жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен өтінім келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындамай қайтарылады.";
199-тармақта:
13)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) егер жаңа объектілерді және қолда бар объектілерді реконструкциялау, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға, сондай-ақ дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды қоспағанда, ағымдағы шығындар бойынша, астықтың мемлекеттік ресурстарын басқару бойынша агентке қаражат төлеу, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау бойынша қызметтерді төлеу, шетелде ауруларды емдеуді төлеу, ауылда ұйымдармен бастапқы медициналық-санитарлық көмек қызметін көрсетуге байланысты қабылданған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төленген авансты тепе-тең ұстау туралы шарттың болуы;";
18)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын шартта бюджеттік кіші бағдарлама мен заңнамада белгіленген мөлшерде жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландыру сомасының міндетті көрсетілуі;";

19) наличие в данных договора обязательного условия об оказании срока оказания услуг (выполнения работ, поставки товаров) в срок не менее, чем пятнадцати календарных дней с момента вступления договора в силу, за исключением случаев продления действия договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности в целях обеспечения бесперебойной деятельности заказчика согласно законодательству Республики Казахстан о государственных закупках, а также случаев заключения договоров, к правоотношениям по которым законодательство Республики Казахстан о государственных закупках не применяется;";
пункты 201 и 202 изложить в следующей редакции:
"201. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе. При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент" проверяется на подлинность ЭЦП;
наличие документов, предусмотренных пунктами 188 и 190 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок в случае заключения договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по каждому КБК расходов бюджета;
представление заявки в срок ее действия;
наличие в форме просмотра заявки в ИС "Казначейство-клиент" заполнения поля "Вид Заявки" согласно пояснительной записке.
202. При неверном оформлении и несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-171, частями первой, третьей, четвертой, пятой пункта 172, пунктами 173-185, 194, 198, 199 и 201 настоящих Правил территориальное подразделение казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, в случаях:
1) обнаружения несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружения несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя территориального подразделения казначейства в течение 2-х рабочих дней со дня их предоставления в территориальное подразделение казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в ИС "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-171, 173-185, 194, 198, 199 и 201 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.";

19)-тармақшаға орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
201 және 202-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз жеткізгіштегі құжатқа сәйкестігіне. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде ЭЦҚ түпнұсқалығына тексеріледі;
осы Ереженің 188 және 190-тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір БСК бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан жағдайда, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
өтінімнің қолданылу мерзімінде берілуін;
түсіндірме жазбасы негізінде "Қазынашылық-клиент" АЖ өтінімді қарау нысанында "Өтінім түрі" жолағын толтыру болуын тексеруді жүзеге асырады.
202. Өтiнiм дұрыс рәсімделмеген және оған қоса берiлген құжаттарға не шарт осы Ереженің 164–171-тармақтарында, 172-тармағының бірінші, үшінші, төртінші, бесінші бөліктерінде, 173-185, 194, 198, 199, 201-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi өтiнiм мен оған қоса берiлген құжаттарды мынадай жағдайларда:
1) қабылдау кезеңiнде сәйкессiздiк байқалса, мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге өтiнiм тiзiлiмiне қайтару туралы соғылған белгiмен хат ресiмдемей;
2) қабылдағаннан кейiн тексеру барысында сәйкессiздiк байқалса, оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен жазбаша түрде қайтарады, бұл ретте өтiнiмнiң екiншi данасы хаттың екiншi данасымен қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша өтінімнің электрондық түрі оған тіркелген құжаттарға не осы Ереженің 164–185, 194, 198, 199, 201-тармақтарында белгіленген шарт талаптарына сәйкес келмеген кезде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.";

пункты 205 и 206 изложить в следующей редакции:
"205. При регистрации договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе уведомление по форме согласно приложению 82 формируется в 2-х экземплярах.
206. В случае регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финан-совый год;
коды и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики;
реквизиты сторон;
ранее сформированное в ИИСК уведомление закрывается и формируется новое Уведомление по форме согласно приложению 82.
При утверждении в ИИСК заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление по форме согласно приложению 82 формируется на сумму текущего финансового года.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:
"208. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 82 остается в территориальном подразделении казначейства, второй экземпляр передается государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения).";
пункты 209 и 210 исключить;
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. После проведения счета к оплате, предоставленного на бумажном носителе, со статусом "окончательный" территориальное подразделение казначейства формирует в 2-х экземплярах уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Правилам (далее − уведомление по форме согласно приложению 83). Уведомления по форме согласно приложению 83 подписываются ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства и заверяются его штампом с проставлением даты обработки документа. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 83 передается государственному учреждению для ведения учета выполненных и зарегистрированных обязательств, второй экземпляр остается в территориальном подразделении казначейства для закрытия принятых обязательств государственного учреждения.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомление по форме согласно приложению 83.";
часть первую пункта 212 изложить в следующей редакции:
"212. Для обеспечения мониторинга за расходованием бюджетных средств и получения детальной информации по принятым государственным учреждением обязательствам территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", согласно приложению 84 к настоящим Правилам, и отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств", согласно приложению 85 к настоящим Правилам, которые выдаются по запросу государственного учреждения, а также отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам, – ежемесячно и по запросу государственного учреждения и/или администратора бюджетных программ в разрезе/своде подведомственных учреждений по состоянию на 1 и 16 число месяца.";
часть третью пункта 213 изложить в следующей редакции:
"В случае недостаточности денег на КСН республиканского бюджета территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджета (выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, пособия, стипендии, оплата банковских услуг, выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства РК, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, расходы на приобретение топлива (в части отопления зданий), услуг по организации питания и приобретению продуктов питания, исполнение исполнительных документов и судебных актов, командировочные и служебные разъезды), остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. В случае недостаточности денег на КСН местных бюджетов территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. При этом, в случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в ИИСК счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.";
пункт 214 изложить в следующей редакции:

205 және 206-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"205. Шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште тіркеу кезінде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама екі данада қалыптастырылады.
206. Мыналар:
тіркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін ағымдағы қаржы жылына арналған тіркелген шарттың сомасы;
бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарламаның коды мен атауы, ерекшеліктері;
тараптардың деректемелері;
бұрын ҚБАЖ-да қалыптастырылған хабарлама жабылатын және 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа Хабарлама қалыптастырылатын қосымша келісім тіркелген жағдайда өзгертіледі.
ҚБАЖ-да, оның негізінде қолданылу мерзімі бір қаржы жылынан асып кететін бұрын тіркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тіркелетін өтінімді бекіткен кезде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.";
208-тармақтың мынадай редакцияда жазылсын:
"208. Хабарламаның 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы шарттың (қосымша келісімнің) көшірмесімен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады, екінші данасы шарттың (қосымша келісімнің) әр беті мөртабандалған түпнұсқасымен бірге мемлекеттік мекемеге беріледі.";
209 және 210-тармақтар алынып тасталсын;
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. "Түпкілікті" мәртебесі бар төлеуге берілетін қағаз жеткізгіштегі шотты жүргізгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ережеге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны (бұдан әрі – 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама) 2 данада қалыптастырады. 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы қол қояды және құжатты қайта өңдеу күнін қоя отырып, өзінің мөртабанымен куәландырады. 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның бір данасы орындалған және тіркелген міндеттемелердің есебін жүргізу үшін мемлекеттік мекемеге, екінші данасы – мемлекеттік мекеменің қабылданған міндеттемелерін жабу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны дербес қалыптастырады.";
212-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"212. Бюджет қаражатының жұмсалуына мониторингтi және мемлекеттiк мекеменiң қабылданған мiндеттемелерi бойынша егжей-тегжейлi ақпарат алуды қамтамасыз ету үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ережеге 84-қосымшаға сәйкес 4-09 "Мерзiмдi мiндеттемелер бөлшектерi" нысанындағы есебiн және мемлекеттiк мекеменiң сұратуы бойынша берiлетiн осы Ережеге 85-қосымшаға сәйкес 4-12 "Орындалмаған мiндеттемелердiң бөлшектерi" нысанындағы есебiн, сондай-ақ осы Ережеге 40-қосымшаға сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанындағы есептi ай сайын және мемлекеттік мекеменің және/немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сұратуы бойынша айдың 1 және 16 күніндегі жағдай бойынша ведомстволық бағынысты мекемелер бөлінісінде/жиынтығында қалыптастырады.";
213-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзедi (жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, жалақыдан барлық ұстауларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген ақшалай өтемақыны, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды, жәрдемақыларды, стипендияларды төлеу, банктік қызмет ақысын төлеу, ҚР Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және қызмет көрсету жөніндегі төлемдер, зейнетақы, жәрдемақы және басқа әлеуметтік аударымдар, бюджет субвенциялары, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, отын (ғимараттарды жылыту бөлігінде), тамақтануды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу бойынша қызметтерді сатып алуға, атқарушылық құжаттар мен сот актілерін орындауға, іссапар және қызметтік сапарларға шығыстар), қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзіледi, қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Бұл ретте, ақша болмаған жағдайда немесе қағаз жеткізгіште не "Қазынашылық-Клиент" АЖ арқылы электронды түрде түсіп, ҚБАЖ жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.";
214-тармақтың мынадай редакцияда жазылсын:

"214. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием счетов к оплате, поступивших от государственных учреждений в течение рабочего дня.
Счет к оплате исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 часов местного времени.";
часть вторую пункта 215 изложить в следующей редакции:
"При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства копии счета-фактуры или накладной о поставке товаров или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, представленного государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком услуг, работ или товаров является нерезидент допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в тенге на момент проведения операции.) При этом указанные документы заверяются оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).";
пункт 220 изложить в следующей редакции:
"220. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, ставит подпись, дату и оттиск штампа на 2-х экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в территориальном подразделении казначейства для дальнейшего исполнения.

"214. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемелерден түскен төлеуге берілетін шоттарды жұмыс күнінің ішінде қабылдауды жүзеге асырады.
Төлеуге берілетін шот келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Бұл ретте банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар жергiлiктi уақыт бойынша сағат 13.00-ге дейiн қабылданады.";
215-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аванстық төлемнің сомаларын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін төлемдер жүргізген кезде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шот-фактуралардың немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың немесе мемлекеттік мекемеге мемлекеттік кәсіпорын ұсынған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады (көрсетілетін қызметтерді, тауарлар мен жұмыстарды беруші резидент емес болып табылған жағдайда растаушы құжаттарда сомманы шетел валютасында, бірақ төлеуге берілетін шоттың төлемнiң мақсатында опреацияны жасау кезінде валютаның теңгедегі құнын міндетті түрде көрсетумен рұқсат беріледі). Бұл ретте көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеме мөрінің түпнұсқасымен куәландырылады және орталық атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) немесе мемлекеттік мекеме басшысының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) қолымен дәйектеледі.";
220-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"220. Аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң жауапты орындаушысы осы Ережеде көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiлен-ген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң 2 данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлеуге берілетін шоттар тізіліміне қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөртаңба қойылған данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлген шоттарға және құжаттарға қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы одан әрi орындау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.

При обслуживании государственного учреждения по ИС "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в ИИСК в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка о наличии и номерах банковского счета, согласно действующему банковскому законодательству;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя/уведомление подтверждение (с портала электронного правительства);
справка о наличии и номерах банковского счета, согласно действующему банковскому законодательству;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника.
При оформлении заявки для возврата гарантийного денежного взноса участникам государственных закупок, и возврата гарантийного взноса по продаже арестованного и конфискованного имущества, по продаже права аренды на земельные участки в ИС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.

Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркелуiн талап етпейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 64-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшiрмесiн/салық төлеуші ретінде резидент еместі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
қолданыстағы банк заңнамасына сәйкес банк шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтаманы;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін/шетелдіктің тұру ықтиярхатын немесе дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
қолданыстағы банк заңнамасына сәйкес банк шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтаманы;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу қатысушыларына кепілдікті ақшалай жарнаны қайтаруға және "Қазынашылық-клиент" АЖ-де тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату, жер учаскелерін жалға беру құқығын сату жөніндегі кепілдікті жарнаны қайтаруға арналған өтінімді ресімдеу кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қоса берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.

При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложению 65 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании счета к оплате, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 64 и 65 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод
получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег обеспечивает государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.";
в пункте 222:
в части четвертой:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) несоответствия данных представленного электронного сообщения в формате МТ102 следующим данным счета к оплате:
наименование государственного учреждения и наименование получателя денег, за исключением расхождений, связанных с указанием полных и сокращенных наименований;
сумма счета к оплате и общая сумма сообщения МТ102;
направление расходов, указанное в назначении платежа;
период оплаты в счете к оплате и период, указанный в ключевом слове "PERIOD" в сообщении МТ102 (для пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование);";
подпункт 21) исключить;
в пункте 224:
в части первой:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и для физического лица полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) при наличии наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятие деятельности в качестве частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;";
в подпункт 13) внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) в поле "Назначение платежа": указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг). При этом дата подтверждающих документов не должна быть позже даты формирования счета к оплате. И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) – номер и дата уведомления;
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с КСН временного размещения денег – номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов;
период, за который осуществляется платеж (указывается при перечислении пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование);
наименование и БИН структурных подразделений государственного учреждения, являющихся юридическими лицами, при уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за которые осуществляются данные перечисления;
при проведении платежей в национальной валюте на счета нерезидентов за пределами Республики Казахстан – наименование и реквизиты конечного получателя денег-нерезидента.
По счетам к оплате на перечисление средств с КСН временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается копия решения комиссии, номер и дата документа (счет-фактура, накладная, акт о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством РК, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).";
в подпункты 19), 20) и 21) внесены изменения на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;

Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Ереженiң 65-қосымшасына сәйкес осы тармақтың 1), 2), 3)-тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынылатын төлеуге берілетін шотты ашу кезінде мемлекеттік мекемеде Ақша алушы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-дан ақша алушылар анықтамалығында ақша алушының бар болуын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-дан Ақша алушылар анықтамалығында қажетті ақша алушы бар болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.
Өтінімді толтырған кезде осы Ережеге 64 және 65-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" жолында жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы бар болса көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дәйекті, дұрыс ресімделуін және жасалуын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі он күнтізбелік күннен аспайды.";
222-тармақта:
төртінші бөлігінде:
4)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
4) ұсынылған МТ102 форматтағы электрондық хабарлама деректері төлеуге берілетін шоттың мынадай – деректеріне сәйкес болмаған:
атауларының толық және қысқартылып көрсетілуіне байланысты алшақтықтарды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің атауы мен ақша алушының атауы;
төлеуге берілетін шоттың сомасы мен МТ102 хабарламасының жалпы сомасы;
төлемнің мақсатында көрсетілген шығыстардың бағыты;
төлеуге берілетін шоттағы төлеу кезеңі мен МТ102 хабарламасындағы "РЕRІOD" түйін сөзінде көрсетілген кезең (зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары үшін );
21)-тармақша алынып тасталсын;
224-тармақта:
бірінші бөлігінде:
9)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Ақшаны алушы" бөлiмiнде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн ақшаны алушының атауы және жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң, мемлекеттiк мекеменiң, ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететiн банктiң ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол берiледi;";
13)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "ЖСК" ашық жолағында банктен ақша алушының банктiк шотының нөмiрi көрсетiледi;";
16)-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) "Төлемнiң мақсаты" ашық жолағында: төлемнiң мақсаты, құжаттың атауы, нөмiрi мен күнi (тауарларды жеткізу туралы шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң актiсi немесе осының негiзiнде тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттардың күні төлеуге берілетін шотты қалыптастыру күнінен кеш болмауға тиіс. Және қосымша:
тiркелген шарттар (қосымша келiсiмдер) жөнiндегi төлеуге берiлетiн шоттар бойынша – хабарламаның нөмiрi мен күнi;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша ҚБШ ақшаны уақытша орналастыру – ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні;
төлем жүзеге асырылатын кезең (зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару кезінде көрсетiледi);
осы аударымдар жүзеге асырылатын салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу кезiнде мемлекеттiк мекеменiң заңды тұлға болып табылатын құрылымдық бөлiмшелерiнiң атауы мен БСН-i;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде резидент еместердің шотына ұлттық валютада төлемдер жүргізген кезде – ақшаны соңғы алушы – резидент еместің атауы және деректемелері;";
19), 20) және 21)-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"19) қағаз тасығыштағы төлем шотының "М.О." ашық жолағында мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөрiнiң бедерi қойылады, елтаңбалы мөрдi қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түстi мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескiн дәл және анық болуы тиiс;
20) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Басшының тегi, аты-жөнi, қолы" ашық жолағында - құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының және (немесе) әкесінің атының басқы әрiптерi) көрсетiледi;
21) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Бас бухгалтердiң тегi, аты-жөнi, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның жауапты хатшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екiншi қол қою құқығы бар мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының бас әрпі және тегі) көрсетiледi.";

в главе "6. Исполнение бюджета по расходам" параграф 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Порядок осуществления платежей по выплате заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам, перечисления обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование.";
в часть первую пункта 234 внесено изменение на государственном языке, на русском языке текст не изменяется;
часть первую пункта 237-1 изложить в следующей редакции:
"237-1. В случае переноса плановых назначений упраздняемых (ликвидируемых) структурных (территориальных) подразделений центральных государственных органов, их ведомств допускается перечисление администратором республиканской бюджетной программы или государственным учреждением, принявшими плановые назначения, заработной платы работникам вышеуказанных подразделений, налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных и добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование оплаты банковских услуг.";
пункт 240 изложить в следующей редакции:
"240. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты государственное учреждение предоставляет реестр счетов к оплате (в случае предоставления в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате на бумажном носителе) и счета к оплате.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).";
пункт 245 изложить в следующей редакции:
"245. Для проведения платежей государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате с приложением подтверждающих документов, перечисленных в абзаце втором пункта 243, 244 и 244-1 настоящих Правил, за исключением платежей на сумму, не превышающую 100-кратного месячного расчетного показателя, на бумажном носителе, в случае заключения Соглашения с территориальным подразделением казначейства – электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", а также заявку на получение наличных денег и чека, предоставляемых со счетами к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.";

"Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы" 6-тарауының 9-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемақыларды, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемақыларды төлеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару тәртібі";
234-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"234. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн төлеуге қағаз жеткізгіште берiлетiн шоттармен бiрге мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ҚБЕО белгiлеген хабарламалар пiшiмінде ақшаны алушылардың тізімін ұсынады. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрге төлем шоттарын беру кезінде ҚБЕО белгiлеген хабарламалардың электрондық пішімінде ақша алушылардың тізімі қоса тіркеледі және мемлекеттік мекеме бухгалтерінің және/немесе басшысының ЭЦҚ қойылады.";
237-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"237-1. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының жойылатын (таратылатын) құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің жоспарлы тағайындауларын көшірген жағдайда, жоспарлы тағайындауларды қабылдап алған республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне немесе мемлекеттік мекемеге жоғарыда көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлеріне еңбекақыны, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аударуға, банктік көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге рұқсат етіледі.";
240-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"240. Аванстық (алдын ала) төлемді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме төлеуге берілетін шоттардың тізілімін (аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне төлеуге берілетін шоттарды қағаз жеткізгіште берген жағдайда) және төлеуге берілетін шоттарды береді.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу көлемдерімен және оларды жеткізу құжаттарымен қаржы жылының ішінде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесі ақы төлеу тауарларды беруге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейін алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткізулер (жұмыстар, қызметтер) көлемімен растауды қамтамасыз ету үшін келесі ақы төлеудің мөлшерін белгілейтін тәртіпке сәйкес жүргізіледі.";
245-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"245. Төлемдер жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне 100 еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын сомаға төлемдерді қоспағанда, , аумақтық қазынашылық бөлімшесімен Келісім – "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы электрондық түрде жасалған жағдайда, осы Ереженің 243, 244, 244-1-тармақтарында санамаланған құжаттарды растайтын қағаз жеткізгіштегі қосымшасыз төлеуге берілетін шотты, сондай-ақ осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді ұсынады.";

дополнить пунктом 245-1 следующего содержания:
"245-1. Проведение платежей по классам 02 "Выплата вознаграждений", 03 "Текущие трансферты", 05 "Бюджетные кредиты", 07 "Погашение займов", по подклассам 440 "Целевые трансферты на развитие", 450 "Капитальные трансферты за границу", 620 "Приобретение финансовых активов за пределами страны" и по специфике 611 "Приобретение долей участия, ценных бумаг юридических лиц" экономической классификации расходов осуществляется государственными учреждениями на основании счета к оплате.";
в главе "6. Исполнение бюджета по расходам" параграф 12 изложить в следующей редакции:
"Параграф 12. Порядок перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, а также перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на выполнение государственного задания, оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
пункт 248 изложить в следующей редакции:
"248. Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется администратором бюджетных программ в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан могут оплачивать эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц в рамках реализации проектов с отлагательным условием осуществляется после представления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в территориальное подразделение казначейства копии письма-уведомления с перечнем бюджетных инвестиций, по которым разрешается принятие обязательств по оплате акций или долей участия в уставном капитале юридических лиц и проведение платежей.
Перечисление трансферта из республиканского бюджета фонду социального медицинского страхования на оплату социальных услуг, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется администратором бюджетной программы в пределах сумм индивидуального плана финансирования по платежам.";
в пункте 269:
часть первую изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 245-1-тармағымен толықтырылсын:
"245-1. Экономикалық шығыстар сыныптамасының 02 "Сыйақылар төлемі", 03 "Ағымдағы трансферттер", 05 "Бюджеттік кредиттер", 07 "Қарыздарды өтеу" сыныптары, 440 "Нысаналы даму трансферттері", 450 "Шет елге күрделі трансферттер", 620 "Елден тыс қаржылық активтерді сатып алу" кіші сыныптары бойынша және 611 "Заңды тұлғалардың құнды қағаздарды сатып алу үлесіне қатысу" ерекшелігі бойынша төлемді мемлекеттік мекемелер төлеуге берілетін шоттың негізінде жүзеге асырады.";
"Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы" 6-тарауының 12 параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару тәртібі және инвестициялық жобаларды іске асыруға оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы орындауға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсету";
248-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"248. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техника-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың өзге де түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сома шегінде жүзеге асырылады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі тиісті қаржы жылына көзделген сома шегінде қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингi акцияларының эмисиясын төлей алады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және кейінге қалдыру шарты бар жобаларды іске асыру шеңберінде заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеуге олардың еншілес ұйымдарының жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аудару бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, олар бойынша акцияларды немесе заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу үлестерін төлеу жөніндегі міндеттемелерді қабылдауға және төлемдер жүргізуге рұқсат етілетін бюджеттік инвестициялардың тізбесі бар хабарлама-хаттың көшірмесін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Республикалық бюджеттен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде әлеуметтік қызметтер төлеміне әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферт аударуды төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының сомасы шегінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі жүзеге асырады.";
269-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"269. В течение текущего финансового года возвраты платежей прошлых лет по пенсионным, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, заработной плате, алиментам, стипендиям зачисляются на 902 счет, для дальнейшего перечисления территориальным подразделением казначейства, на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В конце текущего финансового года возвраты платежей по пенсионным, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование заработной плате, алиментам, стипендиям, пособиям, командировочным и служебным разъездам зачисляются на 902 счет для дальнейшего перечисления на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.";
часть первую пункта 278 изложить в следующей редакции:
"278. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.";
пункт 283 изложить в следующей редакции:
"283. Получив инкассовое распоряжение ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее - письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по КСН платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по КСН благотворительной помощи и местного самоуправления государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 278 настоящих Правил. В территориальном подразделении казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;

"269. Ағымдағы қаржы жылы ішінде зейнетақылық, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар бойынша өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы қаржы жылының соңында зейнетақылық, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар, жәрдемақылар, іссапар және қызметтік сапарлар бойынша төлемдерді қайтару өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.";
278-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"278. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектi, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.";
283-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"283. Инкассолық өкімді, мемлекеттік кірістер органдарының өкімін, сот актілерін, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулыларын, прокурор санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, нақты ақша сомасына тыйым салу туралы сот санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, басқа міндеттемелерді орындауға тыйым салатын атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау туралы қаулыларды алғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекемелердің қайырымдылық көмектің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Ережеге 278-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда – инкассолық өкімнің көшірмесімен бірге атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;

2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе технического персонала;
денежной компенсации, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
оплате банковских услуг.";
в пункте 289:
часть первую изложить в следующей редакции:
"289. После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения и предоставления оформленного счета к оплате, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций государственных учреждений.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения.";
пункт 296 изложить в следующей редакции:
"296. При поступлении в территориальное подразделение казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства санкционированных судом о наложении ареста на определенную денежную сумму, постановлений о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства блокирует проведение расходных операций в случаях:
1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам в том числе техническому персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчисления и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхования;
оплате банковских услуг;

2) сол күні мыналар бойынша:
жалақы және басқа да ақша, оның ішінде техникалық персоналдың төлемдері;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
міндетті зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтік аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың ҚБШ-ны қоспағанда, қызметтерін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады.";
289-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына инкассалық өкімді орындау және төлемге берілген шоттарды рәсімдеу үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің операцияларды қайтадан жаңартуды жүзеге асырады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Операцияларды қайта жаңарту аумақтық қазынашылық бөлімшесінің мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды қайта жаңартуды көздейді.";
296-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"296. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, атқару құжатын орындауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы қаулылары түскен кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде техникалық персонал бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтiк аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерiне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар БСК-сiн қоспаған жағдайда;

2) выставления на КСН платных услуг, КСН благотворительной помощи, КСН местного самоуправления на сумму исполнительного документа;
3) выставления на счет субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа.
При поступлении в территориальное подразделение казначейства постановления о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, запрещающие выполнять иные обязательства, за исключением зарплаты и другим денежным выплатам сотрудникам, по налогами другим обязательным платежам в бюджет, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства блокирует бюджетную программу (подпрограмму), по которой осуществляется содержание деятельности государственного учреждения, за исключением зарплаты и другим денежным выплатам сотрудникам, по налогам другим обязательным платежам в бюджет, а также перечислению денежных средств на стипендиальное обеспечение обучающимся по государственному заказу, получателями которых являются высшие учебные заведения Казахстана и пенсий, пособий населению.
В случае отсутствия у государственного учреждения бюджетной программы (подпрограммы) по содержанию деятельности государственного учреждения, блокировке подлежит бюджетная программа (подпрограмма), по которой содержится администратор бюджетных программ либо государственное учреждение, через которое осуществляется содержание указанного в постановлении государственного учреждения, за исключением расходов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта. Блокировка осуществляется до отзыва соответствующим органом судебных актов, постановлений, указанных в абзаце первом настоящего пункта Правил.";
части первую и вторую пункта 297 изложить в следующей редакции:
"297. При поступлении в территориальное подразделение казначейства распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем, заверенных гербовой печатью органа государственных доходов, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении КСН, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством.
При поступлении в органы казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, за исключением расходов предусмотренных законодательством о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 296 настоящих Правил.";
пункт 299 изложить в следующей редакции:

2) ақылы қызметтер ҚБШ-ына немесе қайырымдылық көмектің ҚБШ-ына, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ына атқарушы құжаттың сомасына инкассалық өкiм қойылған жағдайда;
3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассалық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтатады.
Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне қызметкерлерге жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді қоспағанда, басқа міндеттемелерді іске асыруға тыйым салатын атқару құжатын орындау бойынша шара қолдану туралы қаулы келіп түскенде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің атқарушы орындаушысы қызметкерлерге жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді, сондай-ақ Қазақстаннның жоғарғы оқу орындары алушылары болып табылатын мемлекеттік тапсырыс бойынша оқып жүргендерге степендиялық қамтамасыз етуге ақшалай қаражатты және халыққа зейнетақыны, жәрдемақыны аударуды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) жауып тастайды.
Мемлекеттік мекемеде мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) болмаған жағдайда, осы тармақтың 1)-тармақшасында берілген шығыстарды қоспағанда, ол арқылы қаулыда көрсетілген мемлекеттік мекемені ұстау жүзеге асырылатын, ол бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі не мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) оқшаулауға жатады. Оқшаулау тиісті орган Ереженің осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген сот актілерін, қаулыларды кері қайтарғанға дейін жүзеге асырылады.";
297-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"297. Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы салық және кеден заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, ҚБШ өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Қазынашылық органдарына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында және осы Ереженің 296 тармағының 1)-тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.";
299-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"299. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам.
Целевые трансферты на развитие перечисляются из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, утвержденного в установленном порядке. Целевые трансферты на развитие для реализации местных бюджетных инвестиций выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой с пообъектным распределением в бюджетных программах.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двух недельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Местным исполнительным органам не допускается перераспределять суммы местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в пределах одной бюджетной программы на расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта, а также на финансирование новых бюджетных инвестиционных проектов, за исключением случаев, когда введение новых бюджетных инвестиционных проектов обусловлено предупреждением или ликвидацией чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведением мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам вышестоящего бюджета.

"299. Қазақстан Республикасының Үкіметі және облыстың жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен трансферттерді қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттерді белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі төмен тұрған бюджеттердің кірісіне аударады.
Нысаналы даму трансферттері жоғарғы тұрған бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде аударылады. Жергілікті бюджеттік инвестицияларды іске асыру үшін нысаналы даму трансферттері бюджеттік бағдарламаларда объектілер бойынша бөліне отырып, төмен тұрған бюджеттерге бір сомамен бөлінеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қаражаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдарға жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу өңірлік және жаһандық сипаттағы әлеуметтік, табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе оларды жоюға, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге байланысты жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу жағдайларын қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын арттырумен байланысты шығыстарға, сондай-ақ жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қайта бөлуге жол берілмейді.
Бюджеттік субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрғандарға республикалық бюджет туралы заңмен және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде беріледі. Аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің түсімдерін және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде айдың бірінші он күндігі ішінде жүзеге асырылады.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в 5-дневный срок после согласования перечня инвестиционных проектов с годовыми суммами, измененными в результате перераспределения образовавшейся в течении года экономии в рамках одной бюджетной программы, представленного местными исполнительными органами, направляют его в соответствующие уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета.";
пункт 304 изложить в следующей редакции:

Трансферттерді аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 02 "Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қарыздары, гранттары, нысаналы трансферттері есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттарына осы тармақтың төртiншi бөлiгiн қоспағанда, аталған соманы бюджеттің жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жергілікті атқарушы органдар ұсынған бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бір жыл ішінде қалыптасқан үнемді қайта бөлу нәтижесінде өзгерген жылдық сомалары бар инвестициялық жобалар тізбесі келісілгеннен кейін 5 күндік мерзімде оны тиісті бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.";
304-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"304. Возврат суммы превышения установленной суммы над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года местными исполнительными органами отдельных направлений расходов установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера производится не позднее 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета на код классификации поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 4-2 статьи 45 Бюджетного Кодекса.";
в главе "6. Исполнение бюджета по расходам" параграф 18. "Порядок разработки Соглашения о результатах по целевым трансфертам" исключить;
пункт 319 изложить в следующей редакции:
"319. При наличии ошибок и исправлений в счете к оплате и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и (или) оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате сумме заявки на конвертацию иностранной валюты, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный НБ РК лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе счета к оплате и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, ошибочности ЭЦП, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный НБ РК лимит по видам валют несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты отклоняются в ИС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.";
часть четвертую пункта 326 изложить в следующей редакции:
"При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в ИИСК государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.";
пункт 342 изложить в следующей редакции:

"304. Жергілікті атқарушы органдардың өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша жалпы сипаттаға трансферттердің көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихаттың шешімімен) тиісті қаржы жылының соңына төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасынан белгіленген соманың артық сомасын қайтару Бюджет кодексі 45-бабының 4-2-тармағына сәйкес тиісті бюджеттің түзету және тиісті жоғары тұрған бюджеттің кірісіне бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына түсімдер сыныптамасының кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей жүргізіледі.";
"Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы" 6-тарауының 18-параграфы "Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібі" алып тасталсын;
319-тармақтың мынадай редакцияда жазылсын:
"319. Төлеуге берілетін шотта және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінімде қандай да бір қажетті деректемелер болмаған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдардың және (немесе) мөр бедерлері бар құжатқа сәйкес келмеген, шот сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім сомасына сәйкес келмеген кезде, валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берілетін шот және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім орындалмастан мемлекеттiк мекемеге қайтару себептерi көрсетiле отырып, қайтарылады.
Электрондық түрдегі төлеуге берiлетiн шотта және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде қателер бар болған, оларда қандай да бiр қажеттi деректемелер болмаған, ЭЦҚ қате болған, валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берiлетiн шоттан және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмді қабылдамау себептерi көрсетiле отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да орындалмастан қайтарылады.";
326-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел валютасында ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 73-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің (бар болса) деректемелерін ресми растайтын құжаттар жеке тұлға үшін қосымша тұлғаны растау туралы құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.";
342-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"342. Территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, на код специфики 0900 НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" которых произведено зачисление сумм поступлений в иностранной валюте, не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет орган государственных доходов и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте – государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа в результате не полного или неверного указания реквизитов.";
часть первую пункта 343 изложить в следующей редакции:
"343. Орган государственных доходов проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или территориальное подразделение казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты. Орган государственных доходов обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.";
пункт 344 изложить в следующей редакции:
"344. Государственное учреждение проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, территориальное подразделение казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты в доход соответствующего бюджета, либо направляет письмо в электронном виде в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.";
пункт 351 изложить в следующей редакции:
"351. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора, открытые в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег в целях реализации мероприятий, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, зачислением и расходованием трансфертов фонду социального медицинского страхования из республиканского бюджета для оплаты услуг, оказываемых в рамках гарантированного объҰма бесплатной медицинской помощи.";
пункт 353 изложить в следующей редакции

"342. Аумақтық қазынашылық бөлімше және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шетел валютасында түскен сома аударылған, электрондық төлем құжаттарында деректемелердің толық немесе дұрыс көрсетілмеуі нәтижесінде төлемнің мақсатын анықтауға болмайтын 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар", 090004 "Шетел валютасындағы мемлекет меншігіне (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде мемлекеттік кірістер органын және/немесе мемлекеттік мекемені (шетел валютасындағы түсімдерді алушылардың төлем құжаттарында – мемлекеттік мекеме көрсетілген жағдайда) шетел валютасындағы түсімдер туралы хабардар етеді.";
343-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"343. Мемлекеттік кірістер органы төлемдердің деректемелерін анықтау бойынша жұмысты жүргізеді және хабарламаны алғаннан кейін жеті күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы мәліметтерді қазынашылық бөлімшесіне және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе аумақтық қазынашылық бөлімшелері шетел валютасын айырбастау операциясын жүргізеді. Мемлекеттік кірістер органы деректемелердің уақтылы ұсынылуын және растығын қамтамасыз етеді.";
344-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"344. Мемлекеттік мекеме төлем деректемелерін анықтау жөнінде жұмыс жүргізеді және хабар берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде төлем мақсаты және деректемелер туралы мәліметтерді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде , қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері тиісті бюджет кірісіне шетел валютасын айырбастау бойынша операциясын жүргізеді немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі шетел валютасындағы түсімдер сомасын аумақтық бөлімшесінің 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейінгі сома" ерекшелігі кодынан есептен шығару мемлекеттік мекеменің шотына шетелдік валютасында түсімдер сомасын есептеу жөніндегі операцияны жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді.";
351-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"351. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырылуымен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдаланумен, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді есепке жатқызу және жұмсауға байланысты операцияларды есепке алу қамтамасыз етіледі.";
353-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"353. Счета субъектов квазигосударственного сектора предназначены для учета операций, связанных с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, расходованием трансфертов фонду социального медицинского страхования из республиканского бюджета для оплаты услуг, оказываемых в рамках гарантированного объҰма бесплатной медицинской помощи, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.";
часть третью пункта 367 изложить в следующей редакции:
"В поле "Назначение платежа": указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров (выполнение работ, оказание услуг), за исключением авансового платежа, и дополнительно указывается период, за который осуществляется платеж (при перечислении пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование). При этом платежное поручение формируется датой не ранее даты подтверждающего документа.";
пункты 370 и 371 изложить в следующей редакции:
"370. Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает и несет ответственность в соответствии с пунктом 6-1 статьи 97 Бюджетного кодекса:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях;
своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверность совершенных операций;
4) представление в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, а при обслуживании по ИС "Казначейство – клиент" – прикрепление сканированного образа, подписанного ЭЦП руководителя субъекта квазигосударственного сектора и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора;

"353. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттары қаржы ұйымдарының, Тұрғын үй құрылысын кепілдендіру қорының жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны есептеумен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ең аз мөлшерінде қалыптастыру кезінде пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына трансферттерді есепке жатқызуға және жұмсауға арналған.";
367-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем тағайындау:" деген ашық жолақта төлемнің жұмсалымы, атауы, құжаттың нөмірі мен күні (шот-фактура немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, төлем кезеңі жүзеге асырылатын басқа да құжат) және қосымша: төлем жүргізілетін мерзім (міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлемдері) көрсетіледі. Бұл ретте төлем тапсырмасының күні растаушы құжаттың күнінен кейін қалыптастырылады.";
370 және 371-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"370. Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негiздiлiгiн;
2) төлем тапсырмаларында көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын;
3) ақша алушының пайдасына төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелердiң уақтылы және толық орындалуын;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесiне төлемнiң негiздiлiгiн растайтын құжаттарды және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның оң экономикалық қорытындысының көшірмесін қоса бере отырып, қаржы-экономикалық негіздемені ұсынуды, ал "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін болса – квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бас бухгалтері ЭЦҚ қойған сканерленген түрінің қоса тіркелуін;

5) достоверность ЭЦП руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора данным досье юридического лица при использовании ИС "Казначейство-клиент".
371. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" представляет в территориальное подразделение казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления в случае перечисления денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением авансового платежа в размере до 30 процентов от суммы текущего финансового года, копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
В случае, когда инвестиционный проект реализуется организацией, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астана, в территориальное подразделение казначейства представляется письменная заявка, подписанная уполномоченным лицом указанной организации.
В случае возмещения расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального Фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в территориальное подразделение казначейства копию Постановления Правительства Республики Казахстан и дополнительно в случае привлечения заемных средств - копию кредитного договора.
По перечню проектов, выделенных в рамках программы "Нұрлы жол", а также проектов в области космической деятельности допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы на текущий финансовый год.
3) при выполнении государственного задания за исключением авансового платежа, копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, в случае выполнения государственного задания и достижения цели государственного задания согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего счета в территориальном подразделении казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитных счетах банков второго уровня, на основании акта оказанных услуг, подписанного заказчиком и исполнителем государственного задания.

5) "Қазынашылық-клиент" АЖ-ны пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжаттар жинағындағы деректерге квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бас бухгалтерінің ЭЦҚ-ларының дұрыстығын қамтамасыз етедi және олар үшін Бюджет кодексі 97-бабының 6-1-тармағына сәйкес жауапты болады.
371. Төлемдер мен аударымдарды жүргiзу үшiн квазимемлекеттiк сектор субъектiсi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне мыналарды қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде:
1) жарғылық капиталын ұлғайту/қалыптастыру кезiнде – бағалы қағаздар нарығын қадағалау мен реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның куәлiгiн не квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған жағдайда басқару органдарының тиiстi шешiмiн;
2) ағымдағы қаржы жылының сомасынан 30 пайызға дейінгі мөлшердегі аванстық төлемді қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде – шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмелерін.
Инвестициялық жобаны Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым жүзеге асырған жағдайда, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне көрсетілген ұйымның уәкілетті адамы қол қойған жазбаша өтінім беріледі.
Шығыстарды және/немесе тартылған, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Қорынан қарыз қаражатын бұдан бұрын квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бөлінген қаражат есебінен өтеген жағдайда, квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының көшірмесін және қарыз қаражатын тартқан жағдайда – кредиттік шарттың көшірмесін қосымша ұсынады.
"Нұрлы жол" бағдарламасы шеңберінде бөлінген жобалардың тізбесі, сондай-ақ ғарыш қызметі саласындағы жобалар бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған соманың 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
3) мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде аванстық төлемді қоспағанда, шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсынады.
Мемлекеттік тапсырма орындалған және мемлекеттік тапсырманың мақсаттарына қол жеткізілген жағдайда мемлекеттік тапсырманы орындау үшін жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі жасасқан шарттың талаптарына сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің келісімі бойынша мемлекеттік тапсырмаға тапсырыс беруші және орындаушы қол қойған, көрсетілген қызметтер актісінің негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіндегі өз шотынан қаражат қалдықтарын, осы қаражатты екінші деңгейдегі банктердегі депозиттік шоттарда орналастыруды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктегі есеп шотына аударады.

4) при проведении платежа на оплату услуг, оказанных в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи фондом социального медицинского страхования предоставляется в территориальное подразделение казначейства (в ИС "Казначейство-клиент" − формирует) платежное поручение.
Фонд социального медицинского страхования обеспечивает правомерность и обоснованность представления платежных поручений, достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях.
5) при направлении неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности на реализацию нового (новых) и (или) текущего (текущих) проекта (проектов), с проведением корректировки текущего и (или) разработки нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) – дополнительно копию соответственно откорректированного текущего и (или) нового финансово-экономического обоснования;
6) при использовании средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, без проведения корректировки финансово-экономического обоснования проекта – дополнительно копию соответствующего решения органов управления.";
пункт 373 изложить в следующей редакции:
"373. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе и электронным образом по ИС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе осуществляется до 16.00 часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.";
в пункте 374:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих счетах субъектов квазигосударственного сектора;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей форме, установленной банковским законодательством;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора или лица, им уполномоченного и оттиском печати субъекта квазигосударственного сектора (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора), предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати;
выявления отсутствия либо недостоверности ЭЦП при проверке на подлинность;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в ИИСК;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением ИИК, БИК, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению (при приложении документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;
выявленных ошибок на магнитном (электронном) носителе в формате сообщений, установленном КЦМР;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании;
отсутствия ссылки на подтверждающий документ;
превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;
дублирование номера платежного поручения;
несоответствие назначение платежа в платежном поручении с файлом (вид расхода, период оплаты и несоответствие обязательного поля "PERIOD");
заполнение обязательных полей в платежном поручении в нарушение банковского законодательства Республики Казахстан;
наличия ошибки в назначении платежа (год, месяц неправильно указан и/или не указан период оплаты);
несоответствия назначения платежа коду классификаций поступлений бюджета (при перечислении платежей в бюджет).";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении на бумажном носителе вышеперечисленным случаям в период приема, платежное поручение возвращается без оформления письма. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, платежное поручение возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.";
наименование "Главы 7-1. Казначейское сопровождение государственных закупок по строительству (в рамках "пилотного" проекта в городе Астана, Акмолинской и Карагандинской областях)" изложить в следующей редакции:
"Глава 7-1. Казначейское сопровождение государственных закупок по строительству";
абзац второй пункта 378-1 изложить в следующей редакции:
"казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля за целевым использованием средств, выделенных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, обеспечению полноты уплаты налогов и других платежей в бюджет участниками реализации бюджетного инвестиционного проекта – генеральным подрядчиком и субподрядчиком на всех этапах проведения платежей через контрольные счета наличности;";
пункт 378-2 изложить в следующей редакции:

4) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры аумақтық казынашылық бөлімшесіне төлем тапсырмасын ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастырады).
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негiздiлiгiн, төлем тапсырмаларында көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын қамтамасыз етеді.
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес бюджеттік инвестициялардың ағымдағы қаржы-экономикалық негіздемесін түзетуді және (немесе) жаңасын әзірлеуді жүргізе отырып, жаңа және (немесе) ағымдағы жобаны (жобаларды) іске асыруға қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмаған қалдықтарды бағыттау кезінде – тиісінше түзетілген ағымдағы және (немесе) жаңа қаржы-экономикалық негіздеменің көшірмесін қосымша;
6) квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша үнемдеу қаражатын даму (жаңғырту, активтерді сатып алу) мақсаттарына үнемдеу сомасын пайдаланған кезде егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен аспаса, жобаның қаржы-экономикалық негіздемесін түзетуді жүргізусіз – басқару органдарының тиісті шешімінің көшірмесін қосымша береді.";
373-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"373. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларды қағаз жеткізгіште және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз жеткізгіште квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырылады.";
"373. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларды қағаз жеткізгіште және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз жеткізгіште квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырылады.";
374-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне:
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті шоттарында ақша қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған;
қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасын банктік заңнамада белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысанда берілген;
түзетулермен, оның ішінде қолмен түзетулермен ұсынылған;
осы Ережеде көзделген растау құжаттарын қосымшаларсыз ұсынған немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысының немесе онымен уәкілеттік берілген адамның қолымен және квазимемлекеттік сектор субъектісінің мөр бедерімен куәландырылмаған қосымшамен (сканерленген түрі қоса тіркелмеген немесе қоса тіркелген сканерленген түріне квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған);
талап етілетін жолақтарда қолдар және/немесе мөр бедері болмаған;
қолдар және/немесе мөр белгісі қолдар және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес келмеген;
түпнұсқалығын тексеру кезінде ЭЦҚ болмауы не дұрыс болмауы айқындалған;
құжаттың барлық даналарында талап етілген жолақтарда мөр бедері анық (айқын) қойылмаған;
цифрмен жазылған сома жазумен жазылған сомаға сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасында көрсетілген, бағдарламалық тексеруге жататын деректемелер ҚБАЖ-ға енгізілген деректемелерге сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасы деректемелері (ЖСК, БСК, ақша алушының банкінің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген (осы Ережемен белгіленген жағдайларда құжаттар қоса берілген кезде) растау құжаттарының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асқан мерзімде ұсынылған;
ҚБЕО белгіленген хабарламалар форматындағы магниттік (электрондық) тасығышта қателер анықталған;
төлем тапсырмасында көрсетілген жұмсалымы қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланған іс-шараларға сәйкес келмеген жағдайларда орындалмай қайтарылады;
растау құжатына сілтеменің болмауы;
төлем тапсырмасындағы соманың растау құжатындағы сомадан асып түсуі;
төлем тапсырмасы нөмірінің қосарлануы;
төлем тапсырмасындағы төлем жұмсалымының файлмен (шығын түрі, төлем мерзімі және "PERIOD" міндетті ашық жолағының сәйкес келмеуі) сәйкес келмеуі;
төлем тапсырмасында Қазақстан Республикасының банктік заңнамасын бұза отырып, төлем тапсырмасында міндетті ашық жолақтардың толтырылуы;
төлем жұмсалымында қатенің болуы (жыл, ай, төлем кезеңі дұрыс көрсетілмеген және/немесе төлем кезеңі көрсетілмеген);
төлемнің жұмсалымы бюджет түсiмдерi сыныптамасының кодына (төлемдерді бюджетке аудару кезінде) сәйкес келмеген жағдайларда орындалмай қайтарылады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Ережеде көзделген растау құжаттарын қосымшаларсыз немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолтаңбасымен және квазимемлекеттік сектор субъектісінің мөртабанымен расталмаған қосымшамен ұсынған (сканерленген түрі қоса тіркелмеген немесе қоса тіркелген сканерленген түріне квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған);";
"7-1-тарау. Құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық сүйемелдеу (Астана қаласында, Ақмола және Қарағанды облыстарында "пилоттық" жоба шеңберінде)" мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1-тарау. Құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық қолдау
1-параграф. Негізгі ұғымдар
378-1. Осы тарауда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
қазынашылық қолдау – құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуына ағымдағы бақылауды жүзеге асыру, қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізудің барлық кезеңдерінде бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға қатысушылар – бас мердігер мен қосалқы мердігердің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді төлеуінің толықтығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет;
қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер (мердігер) – заңды тұлға, тапсырыс берушімен қазынашылық қолдау кезінде құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шарт бойынша тарапы болып әрекет етуші (бұдан әрі – қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер);
қазынашылық қолдау кезіндегі инжинирингтік компания – Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте аккредиттелген, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында қызметтерді (техникалық қадағалау, жобаны басқару) жүзеге асыратын компания;
қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігер – құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық қолдау шеңберінде бас мердігермен бірге қосалқы мердігерліктің шарты бойынша жекелеген кешендерді немесе жұмыс түрін орындайтын ұйым;
қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс беруші – мемлекеттік мекеме, қазынашылық қолдау шеңберіндегі құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алудың ұйымдастырушысы;
мемлекеттік сатып алу шоты – бас мердігерлерге және қосалқы мердігерлерге қазынашылық қолдау шеңберінде аударылған қаражатты есептен шығару және есепке алумен байланысты қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі - МСА шоты);
төлем сертификаты – осы Ереженің 115-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, қазынашылық қолдау шеңберінде төлемдер жүргізген кезде төлемді орындау үшін негізгі болатын кейінен аумақтық қазынашылық органдарына ұсыну үшін инжинирингтік компаниямен қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердiгерге берілген құжат.
2-параграф. Қазынашылық қолдау

1) финансирование экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП;
2) экономической экспертизы ТЭО республиканских БИП, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионного проекта, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
4) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
5) экспертизы предложений частного партнера либо концессионера на получение поручительства государства;
6) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
7) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
8) оценки реализации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
9) оценки реализации БИП;
10) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
11) экспертизы бюджетного кредитования БИП, требующих разработки ТЭО, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.";
пункты 541, 542, 543, 544 и 545 исключить;
пункт 546 изложить в следующей редакции:
"546. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, в эксплуатацию. В случае строительства/реконструкции нескольких объектов в рамках одного проекта ГЧП, либо объекта концессии, выплату компенсации осуществлять пропорционально по мере ввода в эксплуатацию каждого объекта.";
пункты 549 и 550 исключить;
наименование Главы "10. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума" изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства"
Главу 10. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства" дополнить параграфом 7-1 следующего содержания:
"Параграф 7-1. Порядок компенсации операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства/концессии

1) МЖӘ жобасына бизнес-жомпарға сараптама жүргізуді қаржыландыру;
2) республикалық БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
3) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, конкурстық құжаттамасының сараптамасын, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
4) концессионердi таңдау жөніндегі конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтiнiмдер сараптамасын;
5) мемлекет кепілгерлігін алуға концессионер ұсыныстарының сараптамасын;
6) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
7) республикалық бюджет қаражаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
8) МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың iске асырылуын бағалауды;
9) БИЖ-дің іске асырылуын бағалауды;
10) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
11) ТЭН-ді әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруын талап ететін БИЖ-ді бюджеттік кредиттеу сараптамасын түсiну қажет.";
541, 542, 543, 544 және 545-тармақтар алынып тасталсын;
546-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"546. Өтемақыны төлеу МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі, пайдалануға енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады. Бір МЖӘ жобасының шенберінде бірнеше объектілердің, не концессия объектісінің құрылысы/реконструкциясы болған жағдайда өтемақы төлеуді әрбір объектіні пайдалануға беру шамасына қарай тепе-тең жүзеге асырылады.";
549 және 550-тармақтар алынып тасталсын;
"Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру" 10-тарауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі" 10-тарауы";
"Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі" 10-тарауы мынадай редакциядағы 7-1-параграфпен толықтырылсын:
"7-1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі

564-1. Компенсацией операционных затрат по проектам ГЧП является денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение расходов частного партнера, связанных с эксплуатацией объекта ГЧП в соответствии с договором ГЧП.
564-2. Выплата компенсации операционных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, и на основании счета к оплате.
564-3. Выплата компенсации операционных затрат производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
564-4. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации операционных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
564-5. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договора ГЧП в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
564-6. Удовлетворение заявок частного партнера на компенсацию операционных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным государственным партнером.";
пункт 568 исключить;
пункты 578 и 579 изложить в следующей редакции:
"578. Плата за доступность объекта ГЧП – денежная выплата, осуществляемая за счет бюджетных средств в соответствии с договором ГЧП за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта ГЧП, а также доступности указанного объекта потребителям исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта ГЧП.
Плата за доступность объекта концессии состоит из:
1) компенсации инвестиционных затрат концессионера;
2) компенсации эксплуатационных затрат концессионера;
3) вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, находящимся в государственной собственности, а также арендной платы за пользование объектом концессии, находящимся в собственности концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
579. Выплата платы за доступность по концессионным проектам может применяться в отношении концессионных проектов, относимых к категории социально значимых, согласно критериям, утвержденной центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 7-9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях".";
пункт 580 исключить;

564-1. МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы МЖӘ шартына сәйкес МЖӘ объектісін пайдалануға байланысты жекеше әріптестің шығыстарын өтеуге бағытталған, бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер болып табылады.
564-2. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеу МЖӘ шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес, сондай-ақ және төлем шоты негізінде жүргізіледі.
564-3. Операциялық шығындары өтемақысының төлемін мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
564-4. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
564-5. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде МЖӘ шартының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.
564-6. Жекеше әріптестің республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.";
568-тармақ алынып тасталсын;
578 және 579-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"578. МЖӘ объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы – МЖӘ объектісінің пайдаланылу және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ МЖӘ объектісінің жеке техникалық-экономикалық өлшемдерін негізге ала отырып, көрсетілген объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МЖӘ шартына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлем.
Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы:
1) концессионердің инвестициялық шығындарының өтемақысынан;
2) концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысынан;
3) мемлекет меншігіндегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақыдан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионер меншігіндегі концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысынан тұрады.
579. Концессиялық жобалар бойынша қолжетімділік үшін төлемақы төлеу "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 7-9)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген критерийлері бойынша әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын концессиялық жобаларға қатысты қолданылуы мүмкін";
580-тармақ алынып тасталсын;

пункты 582 и 582-1 изложить в следующей редакции:
"582. Выплаты платы за доступность по концессионным проектам осуществляются в порядке определенными параграфами 6 (компенсация инвестиционных затрат), 7 (компенсация эксплуатационных затрат концессионера), 8 (вознаграждение за осуществление управления объектом концессии) и 10 (выплаты арендной платы за пользование объектом концессии) главы 10 настоящих Правил.
582-1. Выплата платы за доступность по проектам ГЧП, в том числе по концессионным проектам производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии, и на основании счета к оплате.";
пункт 585 исключить;
пункт 617 изложить в следующей редакции:
"617. Прекращение требований кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется по решению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, согласно пункту 2 статьи 196 Бюджетного кодекса, на основании данных поверенного (агента).";
дополнить пунктом 617-1 следующего содержания:
"617-1. При прекращении требований поверенным (агентом) по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим в соответствии с пунктом 617 настоящих Правил, между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и поверенным (агентом) подписывается акт сверки по задолженности. На основании акта сверки уполномоченным органом по исполнению бюджета производится списание задолженности по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим. По итогам списания между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, администратором и поверенным (агентом) подписывается дополнительное соглашение к агентскому соглашению.";
пункт 622 изложить в следующей редакции:
"622. При образовании у заемщика задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня в размере ноль целых одной десятой процентов от суммы, подлежащей возврату, за каждый день просрочки.";
подпункт 5) части первой пункта 627 изложить в следующей редакции:
"5) капитализации (суммирования) задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, вознаграждению и иным платежам по кредиту.";
подпункт 3) пункта 630 изложить в следующей редакции:
"3) документ об отсутствии задолженности (просроченной задолженности) по ранее предоставленным бюджетным кредитам;";

582 және 582-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"582. Концессиялық жобалар бойынша қолжетімділік үшін төлемақы төлеу осы Ереженің 10-тарауының 6 (инвестициялық шығындар өтемақысы), 7 (концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы), 8 (концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы) және 10 (концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу) параграфтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
582-1. МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша қолжетімділігі үшін төлемақы МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.";
585-тармақ алынып тасталсын;
617- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"617. Қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатуды Бюджет кодексінің 196-бабының 2-тармағына сәйкес, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) деректері негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 617-1-тармағымен толықтырылсын:
"617-1. Сенім білдірілген өкіл (агент) 617-тармаққа сәйкес қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатқан кезде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен өкіл (агент) арасында қарыз бойынша салыстыру актісі жасалады. Салыстыру акт негізінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органмен қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша қарызды есептен шығару жүргізіледі. Есептен шығару қорытындысы бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган, әкімші және өкіл (агент) арасында агенттік келісімге қосымша келісім жасалады.";
622- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"622. Қарыз алушыда бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) қалыптасқан және кредиттік шарттың ережелерінде анықталған мерзім ішінде оны өтемеген кезде кредит беруші әрбір мерзімі өткен күн үшін қайтаруға жататын соманың оннан бір бүтін пайызы мөлшерінде өсімақы есептейді.";
627-тармақтың 5)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бюджеттік кредит, кредит бойынша сыйақы және өзге де төлемдер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) капиталдандыру (жиынтықтау) арқылы жүзеге асырылады.";
630-тармақтың 3)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) жоқ екендігі туралы құжат;";

пункты 632 и 633 изложить в следующей редакции:
"632. Основными критериями кредитоспособности специализированной организации являются:
отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
отсутствие налоговой задолженности;
соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством, в течение 3-х последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
собственный капитал должен превышать сумму бюджетного кредита не менее чем в два раза;
наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов; при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.
633. Основным критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по ранее полученным кредитам.";
пункт 641 изложить в следующей редакции:
"641. Администраторы бюджетных программ направляют запросы:
в уполномоченный орган по регулированию контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов;
в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы с целью получения информации о наличии задолженности (просроченной задолженности) претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.";
пункт 643 изложить в следующей редакции:
"643. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы в течение 5-и дней согласно запросам администраторов бюджетных программ направляют информацию о наличии задолженности (просроченной задолженности) претендентов по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.";
в главе "11. Порядок бюджетного кредитования" параграф 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Процедуры по взысканию суммы задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению";
пункты 655, 656, 657, 658, 659 и 660 изложить в следующей редакции:
"655. Мероприятия по взысканию сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом, осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.

632 және 633-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"632. Қарыз алушы банктің кредиттік қабілетінің негізгі өлшемдері:
бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен алынған кредиттер бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауы;
салықтық берешектің болмауы;
конкурсты өткізу күнінің алдындағы соңғы 3 айдың ішінде банк заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтерді сақтауы;
меншік капиталы бюджеттік кредит сомасынан кемінде 2 есе аспауы тиіс;
бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз етудің болуы; қажет болған кезде филиалдық желінің және/немесе корреспонденттік желінің болуы болып табылады.
633. Жергілікті атқарушы органдардың кредиттік қабілетінің негізгі өлшемі бұрын алынған кредиттер бойынша берешектің (мерзімі өткен берешегінің) болмауы болып табылады.";
641-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"641. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
бюджеттік кредиттер алуға қойылатын негізгі талаптарды қоса бере отырып, үміткерлердің тиісті талаптарды сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға;
республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) бар-жоғы туралы ақпарат алу мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе жергілікті атқарушы органдарға сұрау салулар жібереді.";
643-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"643. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе жергілікті атқарушы органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің сұрау салуларына сәйкес 5 күннің ішінде бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) бар-жоғы туралы ақпарат жібереді.";
"Бюджеттік кредиттеу тәртібі" 11-тарауының 6-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдер";
655, 656, 657, 658, 659 және 660-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"655. Жергілікті атқарушы органның мақсатқа сай пайдаланбаған бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі іс-шараларды бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.

656. Центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета к концу текущего финансового года направляет Акиму соответствующего местного исполнительного органа напоминание о необходимости погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или возврата сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению, с указанием срока погашения.
657. В случае невозврата местным исполнительным органом сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.
В случае невозврата местным исполнительным органом в течение месяца после подписания акта государственного финансового контроля, суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению, выделенных из вышестоящего бюджета, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.
658. На следующий рабочий день после получения указания от центрального или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
3) командировочным расходам;
4) обязательным пенсионным взносам;
5) добровольным пенсионным взносам;
6) социальным отчислениям;
7) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
8) оплате банковских услуг.
659. Если в течение семи рабочих дней со дня письменного уведомления о приостановлении осуществления операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета не произведена корректировка местного бюджета за счет остатков бюджетных средств и не предоставлены в территориальное подразделение казначейства счета к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности), то центральным или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется приостановление операций (регистрация гражданско-правовых сделок и проведение платежей) по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам;
3) добровольным пенсионным взносам;
4) социальным отчислениям;
5) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
6) оплате банковских услуг.

656. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңына қарай тиісті жергілікті органның Әкіміне өтеу мерзімін көрсете отырып, мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу және/немесе бюджеттік кредит сомасын қайтару қажеттігі туралы ескерту жібереді.
657. Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) сомасын қайтармаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.
658. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органнан нұсқау алғаннан кейін келесі жұмыс күні аумақтық қазынашылық бөлімшесі мыналар:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметкерлеріне төленетін жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) іссапар шығыстары;
4) міндетті зейнетақы жарналары;
5) ерікті зейнетақы жарналары;
6) әлеуметтік аударымдар;
7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
8) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы органның Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
659. Егер тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен жергілікті бюджетке түзету жүргізбесе және аумақтық қазынашылық органдарына берешектің барлық сомасын өтеу бойынша төлеуге берілетін шоттарын ұсынбаса, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган, мыналарды:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметкерлеріне айлық жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары;
3) ерікті зейнетақы жарналары;
4) әлеуметтік аударымдар;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
6) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша барлық операцияларды (азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және төлемдерді жүргізуді) тоқтата тұруды жүзеге асырады.

660. Возобновление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, производится по письменному обращению руководителя территориального подразделения казначейства в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета после предоставления счетов к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности).";
в главе "11. Порядок бюджетного кредитования" параграф 7 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Порядок реализации и (или) обращения в государственную собственность имущества, взысканного в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемого в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита";
часть первую пункта 661 изложить в следующей редакции:
"661. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, подлежит реализации через поверенных (агентов) и/или уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункты 662 и 663 изложить в следующей редакции:
"662. В отдельных случаях имущество, взыскиваемое в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемое в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, подлежит обращению в государственную собственность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
663. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании подтверждающих документов заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, конкурсным управляющим, заемщиком, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетным кредитам.";
пункт 665 изложить в следующей редакции:
"665. При обращении в государственную собственность имущества при досрочном погашении или в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества. Оценка имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, осуществляется за счет средств соответствующего бюджета.";
пункт 667 изложить в следующей редакции:
"667. Задолженность (просроченная задолженность) ликвидированных заемщиков, а также задолженность (просроченная задолженность) заемщиков, по которым требования прекращены на основании вступившего в законную силу решения суда об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора, подлежит списанию кредитором в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год на основании решения Правительства Республики Казахстан.";
абзац пятнадцатый пункта 668 исключить;

660. Тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жаңарту берешектің (мерзімі өткен берешектің) барлық сомасын өтеу жөніндегі төлеуге шоттар ұсынылғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі басшысының бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жазбаша өтінімі бойынша жүргізіледі.";
"Бюджеттік кредиттеу тәртібі" 11-тарауының 7-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті), оның ішінде мерзімінен бұрын өндіріп алу есебінен өндіріп алынған және (немесе) өтеу есебіне берілген мүлікті сату және (немесе) мемлекеттік меншікке айналдыру, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредит берушінің талаптарын тоқтату тәртібі.";
661-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"661. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне өндіріп алынған мүлік сенім білдірілген өкілдер (агенттер) және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атқару құжаттарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган арқылы сатылуға жатады.";
662 және 663-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"662. Кейбір жағдайларда берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне және (немесе) бюджеттік кредитті өтеу есебіне, оның ішінде мерзімінен бұрын берілетін өндіріп алынған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік меншікке айналдыруға жатады.
663. Мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган растайтын құжаттардың негізінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, конкурстық басқарушымен, бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен келісім жасасады.";
665-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"665. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде немесе мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредит беруші талаптарының мөлшері мүлік құнының сомасына азайтылады. Бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікті бағалау тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
667-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"667. Олар бойынша талаптар кредит берушінің талап-арызы қанағаттанудан немесе ішінара қанағаттанудан бас тартылғаны туралы заң күшіне енген сот шешімдері негізінде таратылған қарыз алушылардың берешегі (мерзімі өткен берешегі), сондай-ақ берешек (мерзімі өткен берешек) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредит берушінің есептен шығаруына жатады.";
668-тармақтың он бесінші абзацы алынып тасталсын;

дополнить пунктом 670-1 следующего содержания:
"Не допускается заимствование Правительством РК на финансирование местных бюджетных инвестиционных проектов.";
пункт 671 изложить в следующей редакции:
"671. Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг на внутреннем рынке осуществляются в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466.
Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг связанных с размещением на внешнем рынке ссудного капитала осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
При этом, после размещения государственных ценных бумаг на внешних рынках капитала Министерством юстиции Республики Казахстан оформляется юридическое заключение о соответствии займа законодательным актам Республики Казахстан.";
пункты 681, 682, 683 и 684 изложить в следующей редакции:
"681. Подписанные договоры займа подлежат регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
По результатам ратификации договора займа, если это предусмотрено условиями договора займа, Министерством юстиции Республики Казахстан оформляется юридическое заключение о соответствии договора займа законодательным актам Республики Казахстан.
682. Средства, полученные по внешним правительственным займам, отражаются в республиканском бюджете и используются в порядке его исполнения в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на плановый год.
683. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет учет средств внешних займов на основании информации, представляемой в обязательном порядке администраторами бюджетных программ и на основании информации, получаемой от заимодателей.
684. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по государственному планированию осуществляет мониторинг освоения средств проектов, финансируемых за счет правительственных внешних займов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке администраторами бюджетных программ и на основании информации, получаемой от заимодателей.
Предоставление отчетности по государственным внешним займам и софинансированию из республиканского бюджета осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 203 Бюджетного кодекса.";
пункт 686 изложить в следующей редакции:
"686. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета от имени Правительства Республики Казахстан:
1) осуществляет мониторинг использования средств внешних займов;
2) рассматривает предложения по внесению изменений и дополнений в договор займа, в том числе в части перераспределения средств по категориям займа, продления сроков доступности средств займа и аннулирования средств займа, на основании запроса администратора бюджетной программы.";
пункт 702 исключить;
пункт 720 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 670-1-тармақпен толықтырылсын:
"670-1. ҚР Үкіметінің жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қарыз алуына жол берілмейді.";
671-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"671. Ішкі нарықта мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі қаулысымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Несие капиталының сыртқы нарығында орналастырумен байланысты мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте, сыртқы капитал нарығында мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қарыздың сәйкес келуі туралы заңды қорытынды ресімдейді.";
681, 682, 683 және 684-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"681. Қол қойылған қарыз шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда тіркеуге жатады.
Қарыз шартын ратификациялау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қарыздың сәйкес келуі туралы заңды қорытынды ресімдейді.
682. Сыртқы үкіметтік қарыздар бойынша алынған қаражат республикалық бюджетте көрсетіледі және Қазақстан Республикасының жоспарлы жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңына сәйкес оның атқарылу ретіне қарай пайдаланылады.
683. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндетті түрде ұсынған, және кредит берушілерден алынған ақпараттар негізінде сыртқы қарыздардың қаражатын мониторинг алуды жүзеге асырады.
684. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң мiндеттi тәртіпте ұсынған және қарыз берушiлерден алынған ақпараттары негiзiнде үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар қаражатының игерілуіне мониторинг жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік сыртқы қарыздар мен республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру бойынша есептілікті ұсыну Бюджет кодексінің 203-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
686-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"686. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қарыз алушы ретiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
1) сыртқы қарыздар қаражаттарын пайдалану мониторингін жүзеге асырады;
2) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің сұрауы негізінде қарыз шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша, оның ішінде қарыздар санаттары бойынша қаражатты қайта бөлу, қарыз қаражатына қол жеткізу және қарыз қаражатын жою мерзімдерін ұзарту бөлігінде ұсыныстарды қарайды.";
702-тармақ алынып тасталын;
720-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"720. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа, согласованного с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и органом юстиции, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и поверенным агентом соглашение о предоставлении государственной гарантии.";
пункт 722 изложить в следующей редакции:
"722. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее трех лет до обращения о получении государственной гарантии;
обеспечения по государственной гарантии, предоставляемой заемщиком;
финансовых и иных рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.";
пункт 730 изложить в следующей редакции:
"730. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с заимодателем и органом юстиции определяет содержание и форму государственной гарантии согласно статье 218 Бюджетного кодекса.";
часть первую пункта 733 изложить в следующей редакции:
"733. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета на покрытие дефицита наличности за счет резерва Правительства Республики Казахстан на очередной финансовый год и выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы, а также в виде выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ.";
часть вторую пункта 807 изложить в следующей редакции:
"Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии со статьей 220 Бюджетного кодекса ведет учет заемщиков по гарантированным государством займам, расходы на погашение и обслуживание которых предусмотрены в законе о республиканском бюджете.";
пункт 833 изложить в следующей редакции:

"720. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және әділет органымен келісілген қарыз шартының жобасы бар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушылармен және сенім білдірілген агентпен мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады.";
722-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"722. Инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекеттік кепілдіктерді алғаны туралы өтініш білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезеңде қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы беретін мемлекеттік кепілдіктер бойынша қамтамасыз етуді;
қаржылық және өзге де тәуекелдерді;
мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.";
730-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"730. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 218-бабына сәйкес қарыз берушімен және әділет органымен келісім бойынша мемлекеттік кепілдіктің мазмұны мен нысанын анықтайды.";
733-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"733. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы кезекті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві есебінен қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер Қазақстан Республикасының Үкіметінен қарыз алу және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінің тапшылығын қаржыландыруға ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару түрінде, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде жүзеге асырылады.";
807-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұнда жазылсын:
"Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 220-бабына сәйкес өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстар республикалық бюджет туралы заңда көзделген мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша қарыз алушылардың есебін жүргізеді.";
833-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:

"833. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, и софинансирования, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа по заявкам на снятие средств со счета внешнего займа, либо реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта или средств софинансирования, по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам;
при проведении финансовых операций по софинансированию, договор, зарегистрированный в территориальном подразделении казначейства и уведомление о регистрации договора;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата (сертификаты выполненных работ и/или инвойсы о предоставлении тех или иных услуг, в том числе копии банковских гарантий, в случаях, если это предусмотрено условиями контракта), копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, включая копии с любыми дальнейшими изменениями и дополнениями, а также копии официальных одобрений иностранного заимодателя или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанций, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному заимодателю или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте, за исключением финансовых операций по софинансированию правительственных внешних займов и связанных грантов;
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, в том числе электронные версии контрактов, ведомостей объемов работ, инвойсов, сертификатов;
решение конкурсной комиссии по закупу товаров, работ и услуг.";
пункт 850 изложить в следующей редакции:

"833. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінімде бірінші топтың қолын алу және бірлесіп қаржыландыру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қаражат алуға арналған өтініммен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мыналарды:
осы Ереженің 136-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыз шотынан қаражат алуға арналған өтінім бойынша төлемнің мақсатын, не сыртқы қарыз/байланысты грант шотынан қаражатты немесе қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімдер тізілімін көрсете отырып, ілеспе хатты;
бірлесіп қаржыландыру бойынша қаржылық операциялар жүргізген кезде аумақтың қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт және келісімді тіркеу туралы хабарлама;
қарыз алу шарты немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасасқан келісімшарттарға төлемдер жүргізілген жағдайда осы келісімшарттарға сәйкес төлем жүргізілетін құжаттардың (орындалған жұмыстардың сертификаттары және/немесе сол немесе өзге қызметтердің берілгені туралы инвойстар, оның ішінде келісімшарттың талаптарында бұл көзделген жағдайларда, банктік кепілдіктердің көшірмелері) көшірмелері, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргізу кезінде, одан кейінгі кез келген өзгерістер мен толықтырулары бар көшірмелерін қоса алғанда, осы келісімшарттардың көшірмелері, сондай-ақ егер, бұл қарыз алу шарты және байланысты грант туралы келісім бойынша рәсімдермен көзделген болса, келісімшарттар жасасуға арналған шетелдік қарыз берушінің ресми мақұлдамалар көшірмелерін;
келісім-шарт жасалмай жүргізілетін шығыстар бойынша біржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшірмесін (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерлерді, түбіртектерді, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
үкіметтік сыртқы қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру жөніндегі қаржылық операцияларды қоспағанда, қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келісім бойынша қабылданған қаржы рәсімдеріне сәйкес шетел қарыз берушісіне немесе донорға ұсынуға қажет құжаттардың көшірмесін;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның сұрау салуы бойынша есеп беретін сомалар жөнінде қосымша ақпаратты, оның ішінде келісімшарттардың, жұмыс көлемі ведомостарының, инвойстердің, сертификаттардың электрондық нұсқасын;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстық комиссияның шешімін ұсынады.";
850-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:

"850. Отраслевые уполномоченные органы:
1) осуществляют подготовку ТЭО;
2) проводят отраслевую экспертизу проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
3) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы;
4) направляют документацию, включающую в себя ТЭО проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, представленного на конкурс потенциальным частным партнером либо концессионером, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) заключают договор ГЧП, в том числе договор концессии.";
наименование главы "13. Учет и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств" изложить в следующей редакции:
"13. Регистрация и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств";
в главе "13. Регистрация и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств" параграф 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок регистрации государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств";
пункты 878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887 и 888 изложить в следующей редакции:
"878. Регистрация договоров ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением.
879. Договора ГЧП, в том числе концессии подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, согласно решения соответствующей бюджетной комиссии, а также постановления Правительства Республики Казахстан по проектам особой значимости или решения маслихата по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
880. Предоставление на регистрацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение договоров ГЧП, в том числе договора концессии, центральными государственными органами – государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения.
881. Регистрация договоров ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение.
Заявка на регистрацию договоров ГЧП, в том числе концессии, составляется по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам.

"850. Салалық уәкілетті органдар:
1) ТЭН дайындауды жүзеге асырады;
2) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың салалық сараптамасын жүргізеді;
3) салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті қорытынды береді;
4) мемлекет кепілгерлігін, инфрақұрылымдық облигациялар шығару проспектісінің жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімі сараптамасының оң қорытындысын алуға үміткер әлеуетті жекеше әріптес немесе концессионер конкурсқа ұсынған МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардың басқа да қорытындыларын қамтитын құжаттаманы жібереді;
5) МЖӘ шартың, оның ішінде концессия шартын жасасады.";
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алу және олардың мониторингі" 13-тарауының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және олардың мониторингі";
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және олардың мониторингі" 13-тарауының 1-параграфы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және тіркеу тәртібі";
878, 879, 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886, 887 және 888-тармақтары мынадай мазмұнда жазылсын:
"878. МЖӘ шарттарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың концессияларын тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
879. МЖӘ шарттары, оның ішінде концессиялар тиісті бюджет комиссиясының шешіміне, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына, МЖӘ әрбір жеке жобасы бойынша мәслихат шешіміне, оның ішінде концесссиялық жобаға сәйкес шартпен белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде тіркеуге жатады.
880. МЖӘ шарттарын, оның ішінде концессия шарттарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне тіркеуге ұсынуды орталық мемлекеттік органдар – мемлекеттік әріптестер және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар оларды жасағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырады.
881 МЖӘ жобалары шарттары, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқару органдардың концессияларын тіркеу орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
МЖӘ шарттарын, оның ішінде концессияларды тіркеу осы Ережеге 137-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.

882. Регистрация договоров ГЧП, в том числе концессии, осуществляется путем ведения журнала регистрации по форме согласно приложению 138 к настоящим Правилам.
Пронумерованный и прошнурованный журнал регистрации, скрепленный печатью и подписью руководителя структурного подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или его территориального подразделения, ответственного за ведение журнала, ведется раздельно по республиканскому бюджету и по местным бюджетам в разрезе регионов, и содержит следующую информацию:
дату регистрации;
регистрационный номер;
сведения о государственном и частном партнере либо о концеденте и концессионере;
номер и дату заявки на регистрацию;
5) наименование и номер договора ГЧП, в том числе договора концессии;
6) сумму договора с разбивкой по годам;
7) размер принятых государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств;
8) фамилию, имя, отчество (при его наличии) и подпись ответственного лица.
883. Для регистрации договоров ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы по каждому отдельному проекту ГЧП, в т.ч. концессии, представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам;
договор ГЧП /концессии;
решение республиканской бюджетной комиссии;
постановление Правительства Республики Казахстан о принятии государственных обязательств (по проектам ГЧП особой значимости).
884. Для регистрации договоров ГЧП, в том числе концессии, местных исполнительных органов местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту ГЧП, в т.ч. концессии, представляют в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам;
договор ГЧП / концессии;
решение соответствующей бюджетной комиссии;
решения маслихата области, города республиканского значения и столицы о принятии государственных обязательств.
885. Документом, подтверждающим регистрацию договора ГЧП, в том числе концессии, является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
886. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальные подразделения в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем занесения предоставленных данных в Журнал регистрации и формируют свидетельство о регистрации.
887. Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
Один экземпляр свидетельства остается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении, другой экземпляр передается государственному партнеру (концеденту) или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.

882. МЖӘ шарттарын, оның ішінде концессияны тіркеу осы Ережеге 138- қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу журналын жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Нөмірленген және тігілген тіркеу журналы, тізілімді жүргізуге жауапты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе оның құрылымдық бөлімшесі басшысының мөрімен және қолымен куәландырылған тіркеу журналы мынадай ақпаратты:
1) тіркеу күнін;
2) тіркеу нөмірін;
3) жеке әріптес туралы мәлімет;
4) тіркеу бойынша өтінімнің нөмірі мен күні;
5) МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының атауы мен нөмірін;
6) жылдар бойынша бөлінген шпрт соммасын;
7) жауапты тұлғаның тегін, атын, әкесінің аты (бар болса) мен қолын қамтиды.
883. Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ шарттарын, оның ішінде концессиялық шарттарын тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарт бойынша:
осы Ережеге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
МЖӘ/концессия шартын;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар МЖӘ жобалары бойынша) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
884. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарттарды тіркеу үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар әрбір МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарты бойынша:
осы Ережеге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
МЖӘ/концессия шартын;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін;
облыс мәслихаты, республикалық маңызы бар қала және астана шешімін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
885. МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарттарын тіркеуді растау осы Ережеге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.
886. Бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері тіркеуді бес жұмыс күн ішінде мәліметті Тіркеу журналына енгізу арқылы жүзеге асырады және тіркеу туралы куәлікті әзірлейді.
887. Куәлік осы Ережеге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады, басқа данасы мемлекеттік әріптеске (концедентке) немесе тиісінше бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.

888. Свидетельство по форме согласно приложению 139 на бумажном носителе подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, оформляется подписью, проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.";
пункты 889 и 890 исключить;
пункт 891 изложить в следующей редакции:
"891. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, по анализу и контролю процесса формирования, изменения и исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.";
пункты 893, 894 и 895 изложить в следующей редакции:
"893. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств включает работы по:
1) обеспечению и контролю осуществления исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств в соответствии с договором ГЧП, в том числе договором концессии;
2) влиянию показателей на условия исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
894. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, Правительства Республики Казахстан.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, местных исполнительных органов.
895. Государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, по заключенным договорам ГЧП либо концессии.";
пункт 896 исключить;
приложение 44 к Правилам исключить;
приложения 45, 46, 47, 49, 50, 62, 73 и 89 к Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 136, 137, 138 и 139 согласно приложениям 9, 10, 11 и 12 к настоящему приказу;

888. 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік қағаз тасығышта бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесімен қол қойылады, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған қолымен ресімделеді.";
889 және 890-тармақтар алып тасталсын;
891-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"891. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның атынан тиісінше МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді, қалыптастыру, өзгерту және орындау (өзгерту) процесін бақылау жөніндегі мемлекет қызметі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін білдіреді.";
893, 894 және 895-тармақтары мынадай мазмұнда жазылсын:
"893. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторинг объектісі:
1) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес орындалуын жүзеге асыруды қамтамасыз етуді және бақылауды;
2) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жағдайларына көрсеткіштердің ықпалын қамтиды.
894. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін бюджетті атқару бойынша орталық уәкілеті орган жүзеге асырады.
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін бюджетті атқару бойынша жергілікті уәкілеті орган жүзеге асырады.
895. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде МЖӘ жасалған шарттар немесе концессия бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді толығымен төлеген кезде орындалды деп саналады.";
896-тармақ алынып тасталсын;
Ережеге 44-қосымша алынып тасталсын;
Ережеге 45, 46, 47, 49, 50, 62, 73, және 89-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын;
Осы бұйрыққа 9, 10, 11 және 12-қосымшаларға сәйкес 136, 137, 138 және 139 қосымшаларымен толықтырылсын

2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации, за исключением абзацев двести тринадцатого, двести четырнадцатого, двести пятнадцатого, двести шестнадцатого, двести семнадцатого, двести восемнадцатого, двести девятнадцатого, двести двадцатого и двести двадцать первого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 июля 2020 года.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Р. Даленов
23 февраля 2018 года
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 45
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
В____________________________________________________
(банк второго уровня Республики Казахстан или организация,
осуществляющая отдельные виды банковских операций)
Разрешение №
от "___" __________ ________года
_______________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из _____________ бюджета (вид бюджета)
разрешается открыть _____________________________
(наименование счета)
в ____________________
(вид валюты)
на основании____________________________________________________
(ходатайство администратора бюджетной программы, наименование,
номер и дата договора о займе или связанном гранте)
цели направления расходов: ________________________
Разрешение действительно до "___" _______ года
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
Руководитель структурного подразделения центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений __________ _______________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Отметки банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций)
Счет № ________________________________
Ответственный исполнитель банка
второго уровня (организации,
осуществляющей отдельные виды
банковских операций) _______ ____________________
М.Ш. (подпись) (расшифровка подписи)
Разрешение получено "____" _________ _________ года
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 46
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В _________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка на открытие счета
№ п/п
Государст-венное учреждение
Вид бюд-жета
Код мес-то-рас-положе-ния государ-ственно-го уч-реж-де-ния
Вид валю-ты
Основание для откры-тия счета
Цели направ-ления расходов
Источник финан-сирования
наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет в иностранной валюте
II. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта
III. Счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта
Руководитель государственного учреждения
_____________ _____________________
М.П. (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 47
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ______________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на открытие контрольных счетов наличности
№ п/п
Государственное учреждение
Вид бюджета
Код месторасположения государственного учреждения
Наименование КСН
Основание для открытия КСН (наименование и дата законодательного акта с указанием номеров подпункта, пункта, статьи или международного договора)
наи-менова-ние
код
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения
(территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по
исполнению бюджета) _________ _____________________
М.П.             (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 49
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының екі жүз он сегізінші, екі жүз он тоғызыншы, екі жүз жиырмасыншы, екі жүз жиырма бірінші, екі жүз жиырма екінші, екі жүз жиырма үшінші, екі жүз жиырма төртінші, екі жүз жиырма бесінші және екі жүз жиырма алтыншы абзацтарды қоспағанда, осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_________________ Р. Дәленов
2018 жылғы 23 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
45-қосымша
Нысан
Бюджеттің атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ______________________________________________________________ (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы)
_______ жылғы "___" _____________
№ _______ рұқсат
_____________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
__________________________________________________________________________
______________________________________ шығыстарды бағыттау мақсатында
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________ негізде
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші, қарыз немесе байланысты
грант туралы шарттың атауы, нөмірі және күні)
__________________________________________________________________________
(валюта түрі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шоттың)
_______________________________________________ ашуға рұқсат етіледі.
Рұқсат ___________ жылғы "____" _________________ дейін әрекет етеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О.
Рұқсат беруге жауапты бюджетті
атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ______ __________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)
белгілері
Шот № __________________
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)
жауапты орындаушысы
______ _______________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
М.О.
Рұқсат ____ жылғы " __" _________ алынды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
46-қосымша
Нысан
_____________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган
Шот ашуға арналған өтінім
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашу үшін негіздеме
Шығыстар бағыттарының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Шетел валютасындағы шот:
II. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты:
III. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
______ ________ _______________________
М.О. (қолы) (қолының толық жазылуы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 47-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға арналған өтінім
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
ҚБШ атауы
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшiн негiздеме (тармақшасының, тармағының, бабының нөмірлері көрсетiлген заңнамалық актiнiң немесе халықаралық келісім-шарттың атауы мен күнi)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің
(Бюджеттi атқару жөнiндегi
орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң)
басшысы ________ __________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
49-қосымша

Форма 5-19
Отчет произведен:
дата – время
Страница X из №
Перечень контрольных счетов наличности
Регион:_________________________________
Источник финансирования: ________________
№ п/п
ИИК
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
БИН
Наименование счета
Дата открытия
Дата движения
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
Ответственный
исполнитель ________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 50
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 8-08
Отчет произведен:
ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Страница X из №
Перечень
счетов в иностранной валюте
Регион: __________________________________
Код государственного учреждения _____________
Вид валюты: _______________________________
Источник финансирования:__________________________
Вид бюджета
Регион
Код госу-дар-ственного учреждения
Наиме-нование государ-ствен-ного учреждения
Код спе-ци-фи-ки
Наи-мено-вание специфики
Вид ва-лю-ты
Ис-точ-ник фи-нан-сирова-ния
Дата от-крытия
Раз-ре-шенные направле-ния рас-хо-дов
Дата пос-лед-ней опе-ра-ции
Дата закры-тия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный
исполнитель ______________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 62
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В _______________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальное
подразделение казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
Заявка
на закрытие контрольных счетов наличности и счетов
Код государст-венного учрежде-ния
Наименование государственного учреждения
Основание для прекращения действия КСН, счета
Номер КСН, счета
Остаток на КСН, счете
1
2
3
4
5
Руководитель государственного учреждения (территориального
подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по
исполнению бюджета) ________ _______________________
М.П.             (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 73
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка
на ввод получателя денег в иностранной валюте
А. Общая информация о поставщике (получателе бюджетных средств)
1. Наименование поставщика (получателя бюджетных средств)
2. ИНН * поставщика (получателя бюджетных средств)
3. Сектор экономики (КБЕ)
4. Страна
5. Область/город респ. значения
6. Район/город
7. Адрес
8. Дополнительная информация**
В. Информация о банковском счете поставщика
(получателя бюджетных средств)

5-19-нысан
Есеп жүргізілді: күні - уақыты
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________________________
Қаржыландыру көзі: ________________________________________
Р/с №
ЖСК
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
БСН
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты орындаушы ______________________
(қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
50-қосымша
8-08-нысан
Есеп жүргізілді: ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Шетелдік валюта шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________
Мемлекеттік мекеме коды __________________
Валюта түрі: _____________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Бюджет түрі
Өңір
Мемлекеттік мекеме коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ерекшелік коды
Ерекшеліктің атауы
Валюта түрі
Қаржыландыру көзі
Ашылған күні
Шотты ашу үшін негіздеме
Соңғы операция күні
Жабылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы ___________________________
(қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
6-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оғанкассалық қызмет
көрсету ережесіне
62-қосымша
____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын және шоттарды жабуға арналған өтінім
Мемлекеттiк мекеменің коды
Мемлекеттiк мекеменің атауы
ҚБШ, шоттың қызмет етуін тоқтату үшін негіздеме
ҚБШ, шоттың нөмірі
ҚБШ, шоттағы қалдық
1
2
3
4
5
Мемлекеттік мекеменің (Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң) басшысы
________ ______ __________________
М.О.      (қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
7-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
73-қосымша
Нысан
Шетел валютасында ақша алушыны енгiзуге өтiнiм
А. Өнiм берушi (бюджет қаражатын алушы) туралы жалпы ақпарат
1. Өнiм берушiнің (бюджет қаражатын алушы) атауы
2. Өнiм берушiнің (бюджет қаражатын алушы) ССН*
3. Экономика секторы (КБЕ)
4. Ел
5. Облыс/респ. маңызы бар қала
6. Аудан/қала
7. Мекенжайы
8. Қосымша ақпарат**
В. Өнiм берушiнiң (бюджет қаражатын алушы) банктiк шоты туралы ақпарат

1. Наименование головного банка
2. БИК банка
3. Наименование отделения банка
4. БИК отделения банка
5. ИИК поставщика (получателя бюджетных средств)
6. Вид валюты
7. Дополнительная информация
8. Страна
9. Адрес/Город
С. Информация о банке-посреднике
1. Наименование банка
2. БИК банка
3. ИИК
4. Вид валюты
5. Дополнительная информация
6. Страна
7. Адрес/город
Руководитель ГУ _________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ _________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О) (при его наличии)
Присвоен в ИИСК
уникальный номер
поставщика (получателя
бюджетных
средств):
Дата "___" ________ __ г.
Ответственный исполнитель:
________________________
* только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
** для физических лиц – документы, удостоверяющие личность
(№ и дата выдачи документа)
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 89
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Счет к оплате № ______
Дата "__" ________ __ г.
Государственное учреждение
Получатель денег
Код ГУ
КОд
|КБе|
Наименование
Наименование
БИН
ИИН/БИН
ТПК
Банк
БИК
ИИК
Источник финансирования
БИК
Вид бюджета
ИИК
КБК расходов
Код товаров
(работ, услуг)
КБК поступлений
|КНП|
Статус платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя _______________
Ф.И.О. (при его наличии) главного бухгалтера ____________
Тип (1-обычный, 2-сводный пенсионный,
3-Перечисление з/п и дивидендов,
4-соц.отчисления,
5-отчисления на обязательное социальное медицинское страхование);
согласование с уведомлением (ЗП) №-.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 136
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Реестр
заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта или
средств софинансирования
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
№ п/п
№ и дата соглашения о займе/связанного гранта
Заявка
Примечание
тип*
номер
сумма
1
2
3
4
5
6
Уполномоченный представитель
администратора бюджетной программы _______________________       _____________
(Ф.И.О.) (при его наличии)       (подпись)
М.П.
*Указываются следующие типы заявок:
- на снятие средств правительственного внешнего займа или
связанного гранта со специального счета внешнего займа или
связанного гранта – СС;
- на снятие средств софинансирования – СОФ.
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 137
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
ЗАЯВКА
на регистрацию договоров государственно-частного партнерства, в том числе концессии
Дата "__" _______ _____ г.
Вид бюджета: ___________________________
Центральный государственный орган/ местный уполномоченный орган по
исполнению бюджета:_____________________________________
Регион: _________________________________
Наименование государственного партнера
Наименование частного партнера
Общая сумма договора (тыс.тг.)
График предоставления средств
Год
Сумма (тыс.тг)
Наименование проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессии
Документ-обоснование
Руководитель центрального государственного органа/ местного уполномоченного органа по исполнению бюджета ____________ (Ф.И.О.) (при его наличии) ____________
(подпись)
МП
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 138
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
ЖУРНАЛ
регистрации договоров государственно-частного партнерства/концессии
Начато ___________ г.
Окончено _______ г.
Срок хранения ___________
№ __ дела по номенклатуре __________
Вид бюджета: ___________________________
Регион: _________________________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
№ п/п
Наименова-ние госу-дарст-венно-го партнера/концедент
Наи-мено-вание част-ного парт-нера/концессио-нер
Документ-обос-нова-ние
Но-мер и дата заяв-ки на регистра-цию
Договор ГЧП / концессии
Дата регис-трации
Регистрацион-ный номер
Фамилия, имя, отчество и подпись ответст-венного лица
Номер
Наименование
Общая сумма договора
Гра-фик вып-латы сред-ств
год
Сумма (т.тг.)
Пронумеровано и прошнуровано ____ листов
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 269
Приложение 139
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации договоров государственно-частного партнерства/концессии
№ __ от "__" _____ 20__ г
город ________ от                                           "__" ______ 20_ г.
Настоящим ________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальное
подразделение)
регистрирует договор государственно-частного партнерства/концессии под номером
__________________________
Государственный партнер /концедент _________________________________________
(наименование, местонахождение)
Частный партнер/ концессионер
_______________________________________________________
(наименование, местонахождение)
Договор государственно-частного партнерства/концессии ________________________
(номер и дата договора)
Сумма договора государственно-частного партнерства/концессии
__________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью)
Наименование проекта государственно-частного партнерства/концессии
__________________________________________________________________
Срок действия договора государственно-частного партнерства/концессии
_________________
Срок погашения государственных
обязательств _______________________________________________________
Основание выдачи свидетельства о
регистрации ________________________________________________________
(номер и дата заявки)
___________________________________
М.П.             (подпись руководителя центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета/
территориального подразделения)

1. Бас банктiң атауы
2. Банктiң БСК
3. Банк бөлiмшесiнiң атауы
4. Банк бөлiмшесiнiң БСК
5. Өнiм берушiнiң (бюджет қаражаттарын алушы) ЖСК
6. Валюта түрi
7. Қосымша ақпарат
8. Ел
9. Мекенжайы/Қала
С. Делдал банк туралы ақпарат
1. Банктiң атауы
2. Банктiң БСК
3. ЖСК
4. Валюта түрi
5. Қосымша ақпарат
6. Ел
7. Мекенжайы/қала
ММ басшысы _________ _________________
М.О.             (қолы) (Т.А.Ә.)(бар болса)
ММ бас бухгалтерi _________ __________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Өнiм берушiнiң (бюджет қаражатын алушының)
Күнi __ ж. "___" _______
ҚБАЖ-да бiрегей нөмiрi берiлдi: __________
Жауапты орындаушы: _______
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға;
** жеке тұлғаларға – тұлғаны растайтын құжат (құжаттың нөмірі мен берілген күні).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
8-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
89-қосымша
Нысан
№ төлем шоты
Күнi __ ж. "___" ______________
Мемлекеттiк мекеме
Ақша алушы
ММ коды
КОды
|КБе|
Атауы
Атауы
БИН
ИИН/БИН
АҚБ
Банк
БСК
ЖСК
Қаржыландыру көзі
БСК
Бюджет түрі
ЖСК
Шығыстар БСК
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды
Алушының БСК
|ТМК|
Төлемнің мәртебесі
Төлемді тағайындау
Сомасы
Сомасын таратып жазу:
Басшының Т.А.Ә. (бар болса) ___________________
Бас бухгалтердің Т.А.Ә. (бар болса)_______________
______________________________________________________________
Үлгi (1-жай, 2-жиынтық зейнетақы, 3-жалақы мен дивидендтердi аудару,
4-әлеуметтік аударымдар, 5 - міндетті әлеуметтік медициналық
сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар); № хабарландырумен (ЖА) келiсу.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
9-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
136-қосымшасы
Өтінімдер тізілімі қаражатты алуға арналған өтінімдердің сыртқы қарыздың / байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттарға немесе қосу қаржыландыру қаражатынан
Табыс етілген күні: ________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды: ______________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы: _____________________________
Р/С №
№ және күні туралы келісімнің қарыз / грант
Өтінім
Ескертпе
түрі *
нөмірі
сомасы
1
2
3
4
5
6
уәкілетті өкілінің бюджеттік бағдарлама әкімшісінің
___________________ ____________
(Т.А.Ә.) (бар болса) (қолы)
М.П.
* Мынадай түрлері өтінімдерді көрсетіледі:
- арналған үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты гранттың арнайы шотынан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың – СС;
- қосу қаржыландыру қаражатын алуға арналған – СОФ.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
10-қосымша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
137-қосымша
Мемлекеттік мекеменің коды_________
Өтінім №________
Бюджеттің түрі __________
МЕМЛЕКЕТТІК-ЖЕКЕШЕЛІК ӘРІПТЕСТІКТІҢ (КОНЦЕССИЯНЫҢ) ШАРТЫН ТІРКЕУГЕ АРНАЛҒАН ӨТІНІМ
Күні "___"____________ __ ж.
Мемлекеттік әріптестіктің атауы
Жекешелік әріптестіктің атауы
Жалпы сома, (мың.тг.)
Ұсынылған қаражат кестесі
Жыл
Сома, (мың.тг.)
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы:
Құжат-негіздеме:
______________________________________
(Мемлекеттік әріптестіктің уәкілетті
тұлғаның ТАӘ) (бар болса)
______________________________________
(қолы) М.О.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
11-қосымша
Бюджеттіңатқарылуыжәне
оғанкассалыққызмет
көрсетуережесіне
138-Қосымша
Нысан
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде концессиялық міндеттемелерін тіркеу журналы
№/№
МЖӘ шарттың №, атауы, оның ішінде концессия шарттар
Мемлекеттік әріптес немесе концедент
Жекешелік әріптес немесе концессионер
Құжат негіздеме
Облыс бойынша қабылданған шектеу (лимит) (мың тг.)) (мың.тг.)
Мемлекеттік міндеттемелердің жалпы сомасы (мың.тг.)
Ұсынылған қаражаттар кестесі
Тіркеу күні
Тірке нөмірі
Өтінімнің датасы мен №
Тіркеуге жауапты (ТАӘ (бар болса), қолы)
Құжатты тіркеуге ұсынған МО өкілі (ТАӘ (бар болса), қолы)
Жыл
Сома (мың .тг.)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 269 бұйрығына
12-қосымша
Бюджеттіңатқарылуыжәне
оғанкассалыққызмет
көрсетуережесіне
139-Қосымша
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде мемлекеттік
концессиялық міндеттемелері шегінде МЖӘ шарттарын тіркеу туралы
КУӘЛІК
Астана қ. 20____ж. "___"__________
Осымен___________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган)
мемлекеттік міндеттемелерді _______________ нөмірімен тіркейді.
Жекешелік әріптес
Мемлекеттік әріптес
Шарттың жалпы соммасы
(санмен және сөзбен)
Мемлекеттік міндеттемелерді қолдану мерзімі
Тіркелінген куәлікті беру үшін негіздеме
_____________________________________
(Бюджетті атқару жөніндегі мемлекеттік органның
уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса) және қолы)
МО
(мөр орны)