Об утверждении Перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора, а также Правил формирования такого перечня
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2018 года № 16466.
В соответствии с пунктом 5 статьи 340 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 04.08.2025 № 420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Перечень мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила формирования перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 192
Перечень мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора

Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін, сондай-ақ осындай тізбені қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 наурызда № 16466 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 340-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 04.08.2025 № 420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес осындай тізбені қалыптастыру қағидалары.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық Қазақстан Респуьликасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 192 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Еуразиялық экономикалық одағы кедендік шекарасының қазақстан учаскесі арқылы қос дәліз жүйесі қолданылатын тауарларды орналастыру орындарының тізбесі

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 13.11.2018 № 993 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.07.2019 № 759 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.08.2025 № 420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мест перемещения товаров
Наименование органа государственных доходов
1
2
3
Воздушные пункты пропуска
1
пункт пропуска "Ауежай Астана"
таможенный пост "Ауежай Астана" Департамента государственных доходов по городу Астане Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
2
пункт пропуска "Алматы"
таможенный пост "Жетісу" Департамента государственных доходов по городу Алматы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
3
пункт пропуска "Актау"
таможенный пост "Ауежай Актау" Департамента государственных доходов по Мангистауской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
4
пункт пропуска "Актобе"
таможенный пост "Ауежай Актобе" Департамента государственных доходов по Актюбинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
5
пункт пропуска "Атырау"
таможенный пост "Ауежай Атырау" Департамента государственных доходов по Атырауской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
6
пункт пропуска "Караганда"
таможенный пост "Ауежай Караганда" Департамента государственных доходов по Карагандинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
7
пункт пропуска "Костанай"
таможенный пост "Костанай-ЦТО" Департамента государственных доходов по Костанайской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
8
пункт пропуска "Кызылорда"
таможенный пост "Кызылорда-ЦТО" Департамента государственных доходов по Кызылординской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
9
пункт пропуска "Орал"
таможенный пост "Орал-ЦТО" Департамента государственных доходов по Западно-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
10
пункт пропуска "Оскемен"
таможенный пост "Ауежай Оскемен" Департамента государственных доходов по Восточно-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
11
пункт пропуска "Павлодар"
таможенный пост "Павлодар-ЦТО" Департамента государственных доходов по Павлодарской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
12
пункт пропуска "Петропавловск"
Департамента государственных доходов по Северо-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
13
пункт пропуска "Тараз"
таможенный пост "Тараз-ЦТО" Департамента государственных доходов по Жамбылской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
14
пункт пропуска "Шымкент"
таможенный пост "Ауежай Шымкент" Департамента государственных доходов по городу Шымкент Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Автомобильные пункты пропуска
15
пункт пропуска "Нур жолы"
таможенный пост "Нуржолы" Департамента государственных доходов по области Жетісу Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
16
пункт пропуска "Калжат"
таможенный пост "Калжат" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
17
пункт пропуска "Алаколь"
таможенный пост "Алаколь" Департамента государственных доходов по области Жетісу Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
18
пункт пропуска "Бахты"
таможенный пост "Бахты" Департамента государственных доходов по области Абай Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
19
пункт пропуска "Майкапчагай"
таможенный пост "Майкапчагай" Департамента государственных доходов по Восточно-Казахстанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
20
пункт пропуска "Атамекен"
таможенный пост "Атамекен" Департамента государственных доходов по Туркестанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
21
пункт пропуска "Б.Конысбаева"
таможенный пост "Б.Конысбаева" Департамента государственных доходов по Туркестанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
22
пункт пропуска "ЖибекЖолы"
таможенный пост "ЖибекЖолы" Департамента государственных доходов по Туркестанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
23
пункт пропуска "Казыгурт"
таможенный пост "Казыгурт" Департамента государственных доходов по Туркестанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
24
пункт пропуска "Капланбек"
таможенный пост "Капланбек" Департамента государственных доходов по Туркестанской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
25
пункт пропуска "Тажен"
таможенный пост "Тажен" Департамента государственных доходов по Мангистауской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
26
пункт пропуска "Темир баба"
таможенный пост "Темир баба" Департамента государственных доходов по Мангистауской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
27
Контрольно-пропускной пункт Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос"
Контрольно-пропускной пункт "СЭЗ Хоргос-Восточные ворота" таможенного поста "Алтынколь" Департамента государственных доходов по Алматинской области Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2018 года № 192
Правила формирования перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора
Глава 1. Общие положения

Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 13.11.2018 № 993 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.07.2019 № 759 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.08.2025 № 420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Тауарларды орналастыру орындарының атауы
Мемлекеттік кірістер органдарының атауы
1
2
3
Әуе өткізу пункттері
1
"Әуежай Астана" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Астана қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің "Әуежай Астана" кеден бекеті
2
"Алматы" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Алматы қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Жетісу" кеден бекеті
3
"Ақтау" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Ақтау" кеден бекеті
4
"Ақтөбе" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Ақтөбе" кеден бекеті
5
"Атырау" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Атырау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Атырау" кеден бекеті
6
"Қарағанды" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Қарағанды облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Қарағанды" кеден бекеті
7
"Қостанай" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Қостанай облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Қостанай" кеден бекеті
8
"Қызылорда" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Қызылорда облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Қызылорда" кеден бекеті
9
"Орал" " өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Батыс-Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Орал" кеден бекеті
10
"Өскемен" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Шығыс-Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Өскемен" кеден бекеті
11
"Павлодар" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Павлодар облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Павлодар КРО" кеден бекеті
12
"Петропавл" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Солтүстік-Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті
13
"Тараз" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Жамбыл облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Тараз" кеден бекеті
14
"Шымкент" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Шымкент қаласы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Әуежай Шымкент" кеден бекеті
Автомобиль өткізу пункттері
15
"Нұр жолы" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Жетісу облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің "Нұржолы" кеден бекеті
16
"Қалжат" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің "Қалжат" кеден бекеті
17
"Алакөл" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Жетісу облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің "Алакөл" кеден бекеті
18
"Бақты" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Абай облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаментінің "Бақты" кеден бекеті
19
"Майқапшағай" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Шығыс-Қазақстан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Майқапшағай" кеден бекеті
20
"Атамекен" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Түркістан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Атамекен" кеден бекеті
21
"Б. Қонысбаев" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер комитетінің Түркістан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Б. Қонысбаев" кеден бекеті
22
"Жібек жолы" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Түркістан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Жібек жолы" кеден бекеті
23
"Қазығұрт" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Түркістан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Қазығұрт" кеден бекеті
24
"Қапланбек" өткізу пункті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Түркістан облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Қапланбек" кеден бекеті
25
"Тажен" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Тәжен" кеден бекеті
26
"Темір баба" өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Темір баба" кеден бекеті
27
"Қорғас" Халықаралық шекара маңы ынтымақтастығы орталығы бақылау-өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінің Алматы облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті "Алтынкөл" кеден бекеті "Қорғас-Шығыс қақпасы АЭА" бақылау-өткізу бекеті
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 192 бұйрығына
2-қосымша
Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін қалыптастыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила формирования перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 340 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и устанавливают порядок формирования перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 04.08.2025 № 420 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Правила формирования перечня мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора
2. В перечень включаются пункты пропуска, в которых применяется система двойного коридора при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза товаров для личного пользования.
3. В случае обустройства в пунктах пропуска системы двойного коридора территориальные органы государственных доходов письменно уведомляют об этом Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) с указанием наименования места перемещения товаров (наименование пункта пропуска) и наименования органа государственных доходов.
Комитет рассматривает уведомление в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения уведомления, по итогам которого принимает меры по внесению изменений в перечень мест перемещения товаров, в которых применяется система двойного коридора.
Информация об этом письменно направляется в территориальный орган.
Комитет формирует перечень мест перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, в которых применяется система двойного коридора.

1. Осы Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 340-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін қалыптастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 04.08.2025 № 420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін қалыптастыру қағидалары
2. Тізбеге Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы жеке пайдаланылатын тауарларды өткізген кезде қосарланған дәліз жүйесі қолданылатын өткізу пунктері енгізіледі.
3. Өткізу пунктеріндегі қос дәліз жүйесін жайластырған жағдайда аумақтық мемлекеттік кіріс органдары бұл туралы тауарды өткізу орнының атауын (өткізу пунктінің атауын) және мемлекеттік кіріс органынының атауын көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетіне (бұдан әрі – Комитет) жазбаша хабардар етеді.
Комитеті хабарламаны алған кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде хабарламаны қарайды, қорытындылары бойынша өзгерістер енгізу шаралар қолданылады, осы бұйрығына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қос дәліз жүйесі қолданылатын тауарларды өткізу орындарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізеді.
Бұл туралы ақпарат аумақтық органға жіберіледі.
Мемлекеттік кірістер комитеті қос дәліз жүйесі қолданылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарының тізбесін қалыптастырады.