Об утверждении образцов форменной одежды, перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральных норм обеспечения ею и знаков различия, а также Правил ее ношения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2018 года № 16435.
В соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 08.08.2025 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) образцы форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы обеспечения форменной одеждой работников органов государственных доходов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) знаки различия форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Реализацию утвержденных норм производить в пределах средств выделяемых на соответствующий финансовый год.
3. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 мая 2015 года № 308 "Об утверждении перечня должностных лиц органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), натуральных норм обеспечения ею, правил ее ношения и знака различия" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11242, опубликованный 15 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Нысанды киімнің үлгілерін, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай - ақ оны тағып жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 ақпанда № 16435 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабы 5-тармағына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-5-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 08.08.2025 № 431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің тізбесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары бекітілсін.
2. Бекітілген нормаларды іске асыру тиісті қаржылық жылға бөлінген қаражат шегінде жүргізілсін.
3. "Нысанды киімді (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарының, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларының тізбесін, оны киіп жүру қағидаларын және айырым белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 19 мамырдағы № 308 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11242 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 маусымында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялану және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Образцы форменной одежды работников органов государственных доходов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 08.08.2025 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Образцы мужской форменной одежды
1. В комплект мужской форменной одежды входят (рисунок 1, 2, 3):
1) пиджак мужской с брюками (пиджак синий, брюки серого цвета);
2) рубашка с коротким рукавом мужская;
3) рубашка с длинным рукавом мужская;
4) галстук;
5) поло с коротким рукавом серой и белой расцветки;
6) поло с длинным рукавом серой и белой расцветки;
7) камуфляж с брюками;
8) кардиган;
9) куртка болоньевая (осень-весна);
10) зимняя удлиненная куртка с брюками;
11) жилет сигнальный;
12) ремень;
13) зимняя трикотажная шапка;
14) бейсболка;
15) фуражка;
16) ботинки зимние мужские натуральная кожа;
17) летняя обувь (мокасины).
Рисунок 1
Рисунок 2
Рисунок 3
Глава 2. Образцы женской форменной одежды
2. В комплект женской форменной одежды входят (рисунок 4, 5, 6):
1) пиджак женский с юбкой (пиджак синий, юбка серого цвета);
2) брюки классические серого цвета женские;
3) рубашка белая с длинным рукавом женская;
4) рубашка белая с коротким рукавом женская;
5) поло с коротким рукавом серой и белой расцветки;
6) поло с длинным рукавом серой и белой расцветки;
7) камуфляж с брюками;
8) кардиган;
9) куртка болоньевая (осень-весна);
10) зимняя удлиненная куртка с брюками;
11) жилет сигнальный;
12) шапка;
13) кепка;
14) берет серого цвета;
15) ботинки зимние женские натуральная кожа;
16) женские туфли.
Рисунок 4
Рисунок 5
Рисунок 6
Глава 3. Образец жилета форменной одежды
3. Жилет темно-графитового цвета с карманами для мужчин и женщин (рисунок 7)
Рисунок 7
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды
Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 08.08.2025 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 08.08.2025 № 431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Ерлерге арналған нысанды киімнің үлгісі
1. Ерлерге арналған нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (1, 2, 3-сурет):
1) ерлерге арналған шалбары бар пиджак (пиджак көк түсті, шалбары сұр түсті) ;
2) ерлерге арналған қысқа жеңді жейде;
3) ерлерге арналған ұзын жеңді жейде;
4) галстук;
5) қысқа жеңді сұр және ақ түсті поло;
6) ұзын жеңді сұр және ақ түсті поло;
7) шалбары бар камуфляж;
8) кардиган;
9) болонь күрте (көктем–күз);
10) шалбары бар қысқы ұзын күрте;
11) сигналдық кеудеше;
12) белдік;
13) қысқы тоқыма құрақшын;
14) бейсболка;
15) фуражка;
16) ерлерге арналған табиғи былғарыдан жасалған қысқы бәтеңке;
17) жазғы аяқкиім (мокасиндер).
1-сурет
2-сурет
3-сурет
2-тарау. Әйелдерге арналған нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (4, 5, 6-сурет):
1) әйелдерге арналған юбкасы бар пиджак (пиджак көк түсті, юбкасы сұр түсті);
2) әйелдерге арналған классикалық сұр түсті шалбар;
3) әйелдерге арналған ұзын жеңді ақ түсті жейде;
4) әйелдер арналған қысқа жеңді ақ түсті жейде;
5) қысқа жеңді сұр және ақ түсті поло;
6) ұзын жеңді сұр және ақ түсті поло;
7) шалбары бар камуфляж;
8) кардиган;
9) болонь күрте (көктем–күз);
10) шалбары бар қысқы ұзын күрте;
11) сигналдық кеудеше;
12) құлақшын;
13) кепка;
14) сұр түсті берет;
15) әйелдерге арналған табиғи былғарыдан жасалған қысқы бәтеңке;
16) әйелдерге арналған жазғы туфли.
1-сурет
2-сурет
3-сурет
3-тарау. Нысанды киім кеудешесінің үлгісі
3. Ерлерге және әйелдерге арналған қалтасы бар қою графит түсті кеудеше (7-сурет)
4-сурет
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
2-қосымша
Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органы жұмыскерлерінің тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 08.08.2025 № 431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Руководитель подразделения в уполномоченном органе в таможенной сфере.
2. Заместитель руководителя подразделения в уполномоченном органе в таможенной сфере.
3. Главный эксперт уполномоченного органа в таможенной сфере.
4. Эксперт уполномоченного органа в таможенной сфере.
5. Руководитель территориального органа государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице.
6. Заместитель территориального органа государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице, курирующих в сфере таможни.
7. Руководитель подразделения в территориальном органе государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице, курирующих в сфере таможни.
8. Главный специалист территориального органа государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице, курирующих в сфере таможни.
9. Ведущий специалист территориального органа государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице, курирующих в сфере таможни.
10. Руководитель таможенного поста.
11. Заместитель руководителя таможенного поста.
12. Главный специалист таможенного поста.

1. Кеден саласындағы уәкілетті органдағы бөлімшенің басшысы.
2. Кеден саласындағы уәкілетті органдағы бөлім басшысының орынбасары.
3. Кеден саласындағы уәкілетті органның бас сарапшысы.
4. Кеден саласындағы уәкілетті органның сарапшысы.
5. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органының басшысы.
6. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органының кеден саласына жетекшілік ететін орынбасары.
7. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органындағы кеден саласына жетекшілік ететін бөлімшенің басшысы.
8. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органының кеден саласына жетекшілік ететін бас маманы.
9. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық мемлекеттік кірістер органының кеден саласына жетекшілік ететін жетекші маманы.
10. Кеден бекетінің басшысы.
11. Кеден бекеті басшысының орынбасары.
12. Кеден бекетінің бас маманы.

13. Ведущий специалист таможенного поста.
14. Руководитель, осуществляющий контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза.
15. Заместитель руководителя, осуществляющий контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза.
16. Главный специалист, осуществляющий контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза.

13. Кеден бекетінің жетекші маманы.
14. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын басшы.
15. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын басшының орынбасары.
16. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын бас маман.

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 08.08.2025 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Знаком различия форменной одежды работников таможенных служб органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды являются логотип органа государственных доходов Республики Казахстан и надпись "КЕДЕН CUSTOMS" (рисунок 1), которые располагаются на накладном кармане пиджака с правой стороны и на рубашке с левой стороны. Нашивки изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне в форме щита, размером 100 x 80 миллиметров. Надпись и логотип вышиваются на накладном кармане пиджака и рубашки шелковыми нитями золотистого цвета. Изображения на знаке - золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
2. Знаком различия форменной одежды работников таможенных служб органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза является логотип органов государственных доходов в середине, в верхней части – надпись "QAZAQSTAN" (рисунок 2), снизу "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY". Нашивки изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне в форме щита, размером 100 x 80 миллиметров. Надпись и логотип вышиваются на накладном кармане пиджака и рубашки шелковыми нитями золотистого цвета. Изображения на знаке – золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
Для всех работников органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды являются различия надпись "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" со светоотражающей отделкой на спине полушубков, зимних курток, демисезонных курток. Надписи и изображения на знаке - золотистого цвета, изготавливается ткацким способом.
3. Образцы знаков различия форменной одежды работников органов государственных доходов имеющих право ношения форменной одежды и осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза (рисунок 1, рисунок 2):
Рисунок 1
Рисунок 2
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 08.08.2025 № 431 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 08.08.2025 № 431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының логотипі және пиджактың оң жақтағы және жиденің сол жақтағы қалталарының қақпаларында орналасқан "КЕДЕН CUSTOMS" (1-сурет) жазбасы нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдарының кеден саласындағы жұмыскерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi болып табылады. Жазба мен логотип пиджак пен жейде қалтасының қақпасына алтын түсті жібек жіппен кестеленіп тігіледі. Белгідегі алтын түсті суреттер тоқу тәсілімен жасалады.
2. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімі. Жапсырма ортасында мемлекеттік кірістер органдарының логотипі бейнеленген, үстіңгі бөлігінде – "QAZAQSTAN" (2-сурет), төменде "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" деген жазуы бар, қара түсте қалқан нысанда, мөлшері 100 х 80 миллиметр материал тәріздес негізде дайындалады. Жазба мен логотип пиджак пен жейде қалтасының қақпасына алтын түсті жібек жіппен кестеленіп тігіледі. Белгідегі алтын түсті суреттер тоқу тәсілімен жасалады.
3. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын және нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімінің айырым белгісінің үлгісі (1-сурет, 2-сурет):
1-сурет
2-сурет
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 08.08.2025 № 431 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов (далее - форменная одежда) разработаны в соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" определяют порядок ношения форменной одежды работниками органов государственных доходов, в том числе имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, в функциональные обязанности которых входит координация и контроль за деятельностью территориальных органов государственных доходов по осуществлению таможенных операций и (или) таможенного контроля, а также непосредственно осуществляющих таможенные операции и (или) таможенный контроль.
2. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
3. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
4. Обеспечение форменной одеждой производится за счет ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
5. Форменная одежда, выдаваемая работникам органов государственных доходов, считается собственностью ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела и подлежит возврату при увольнении работника.
Глава 2. Порядок ношения форменной одежды работников органов государственных доходов
6. Ношение форменной одежды обязательно при исполнении служебных обязанностей.
7. Все предметы форменной одежды вычищены и выглажены. Накладные карманы пиджака выпускаются наружу.
8. Шапка, фуражка и кепка носятся так, чтобы нижний край находился на ширине одного – двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки – на уровне бровей. Центр кокарды располагается над переносицей. Все головные уборы надеваются прямо без наклона.
9. Пиджак, брюки, рубашки, поло, бомбер и полевая куртка застегиваются на все пуговицы и молнии.
10. Обувь начищена.
11. В летнее время сезона допускается ношение рубашки с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука, с длинными рукавами с галстуком без пиджака.
12. Жилет носится работниками органов государственных доходов при выполнении таможенных операций и (или) таможенного контроля вне помещения органов государственных доходов.
При этом сигнальный жилет носится работниками органов государственных доходов при остановке транспортных средств и осуществлении таможенных операций и (или) таможенного контроля вне зон таможенного контроля, а также при осуществлении таможенных операций и (или) таможенного контроля в условиях плохой видимости (туман, дождь) и в темное время суток (сумерки, ночь) вне помещения органов государственных доходов.
Жилет и сигнальный жилет носятся поверх форменной одежды.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары (бұдан әрі - нысанды киім) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабы 5-тармағына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-5 бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және функционалдық міндеттеріне кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды тікелей жүзеге асыру жөніндегі аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметін үйлестіру және бақылау кіретін мемлекеттік кірістер органы жұмыскерлерінің, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар нысанды киім кию тәртібін айқындайды.
2. Нысанды киім ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
3. Нысанды киімді және оның заттарын киіп жүру мерзімдері оның берілген күнінен бастап саналады.
4. Нысанды киіммен қамтамасыз ету кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының есебінен жүргізіледі.
5. Мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлеріне берілетін нысанды киім кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының меншігі болып табылады және қызметкерді жұмыстан босату кезінде қайтарылуға жатады.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру тәртібі
6. Қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киім киюге міндетті.
7. Нысанды киімнің барлық заттары тазартылған және үтіктелген. Пиджак қалталарының қақпалары сыртқа шығарылған.
8. Құлақшын, фуражка, берет төменгі жиегі қастың үстінен бір-екі елі биіктікте болатындай етіп, ал фуражканың күн қағары – қастың деңгейінде киіледі. Кокарданың ортасы қастың ортасына орналасады. Барлық бас киімдер қисайтылмай тік киіледі.
9. Пиджак, шалбар, жейде, поло, бомбер және далалық күртенің барлық түймелеріне салынады және сыдырмасы бекітіледі.
10. Аяқ киім тазаланған.
11. Жазғы уақытта пиджаксыз галстукпен ұзын жеңді жидені, сондай-ақ галстуксыз, үстіңгі түймесін ағытып, қысқа жеңді жидені киюге рұқсат етіледі.
12. Мемлекеттік кірістер органдарының үй-жайынан тыс жерлерде кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды орындау кезінде мемлекеттік кірістер органының жұмыскерлері кеудеше киеді.
13. Бұл ретте кедендік бақылау аймағынан тыс жерлерде көлік құралдарын тоқтатқан және кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде, сондай-ақ нашар көріну (тұман, жаңбыр) жағдайында және тәуліктің қараңғы уақытында (ымырт, түн) мемлекеттік кірістер органдарының үй-жайынан тыс жерлерде кедендік операцияларды және (немесе) кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде мемлекеттік кірістер органының жұмыскерлері кеудеше киеді.
14. Кеудеше және сигналдық кеудеше нысанды киімнің сыртынан киіледі.