О некоторых вопросах оценки деятельности административных государственных служащих
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 16 января 2018 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 февраля 2018 года № 16299.
В соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.07. 2025).
1. Утвердить:
1) Методику оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "А" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Типовую методику оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 29 декабря 2016 года № 110 "О некоторых вопросах оценки деятельности административных государственных служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14637, опубликован 11 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.

Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2018 жылғы 1 ақпанда № 16299 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабы 4 және 5-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалаудың үлгілік әдістемесі бекітілсін.
2. "Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 110 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12705 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 11 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Мемлекеттік қызмет департаменті заңмен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 25.08.2020 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
А. Шпекбаев
Приложение 1
к приказу
Председателя Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 16 января 2018 года № 13
Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "А"
Сноска. Методика в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01. 2025).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "А" (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяет порядок оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "А" (далее – служащие корпуса "А").
2. Оценка деятельности служащих корпуса "А" (далее – оценка) проводится для определения эффективности и качества их работы.
Оценка проводится посредством интегрированной информационной системы "Е-қызмет" (далее – информационная система).
3. Оценка не проводится в случаях, если срок пребывания служащего корпуса "А" на конкретной должности в оцениваемом периоде составляет менее трех месяцев со дня назначения на оцениваемую должность.
При этом оцениваемый период должен включать в себя не менее пятнадцати фактически отработанных служащим корпуса "А" рабочих дней на конкретной должности.
Оценка служащих корпуса "А", находящихся в трудовых отпусках, периоде временной нетрудоспособности либо направленных на переподготовку, повышение квалификации и в командировки, а также уволенных служащих проводится без их участия.
Оценка служащих корпуса "А" проводится по результатам их деятельности на конкретной должности по итогам календарного года не позднее 20 января года, следующего за оцениваемым годом.
4. Оценку проводит лицо (орган), наделенное правом назначения на должность и освобождения от должности служащего корпуса "А" (далее – уполномоченное лицо).
Оценка проводится на предмет достижения служащим корпуса "А" ключевых целевых индикаторов (далее – КЦИ), установленных в ежегодном соглашении.
КЦИ разделяются на устанавливаемые в обязательном порядке (далее – обязательные КЦИ) и определяемые уполномоченным лицом.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 25.08.2020 № 131 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
А. Шпекбаев
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының
2018 жылғы 16 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
1-қосымша
"А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 33-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің (бұдан әрі – "А" корпусының қызметшілері) қызметін бағалау алгоритмін айқындайды.
2. "А" корпусы қызметшілерінің қызметін бағалау (бұдан әрі – бағалау) олардың жұмысының сапасы мен тиімділігін айқындау үшін өткізіледі.
Бағалау "Е-қызмет" ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүргізіледі.
3. Егер "А" корпусы қызметшісінің бағаланатын кезеңде нақты лауазымда болу мерзімі бағаланатын лауазымға тағайындалған күннен бастап үш айдан аз болған жағдайда бағалау жүргізілмейді.
Бұл ретте бағаланатын кезең "А" корпусы қызметшісінің нақты лауазымда нақты жұмыс істеген кемінде он бес жұмыс күнін қамтуға тиіс.
Еңбек демалыстарындағы, еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңіндегі не қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға және іссапарға жіберілген "А" корпусы қызметшілерін, сондай-ақ жұмыстан шығарылған қызметшілерді бағалау олардың қатысуынсыз жүргізіледі.
"А" корпусы қызметшілерін бағалау олардың нақты лауазымдағы қызметінің нәтижелері бойынша күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша бағаланатын жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Бағалауды "А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызмет лауазымдарына тағайындау және босату құқығы бар тұлға жүргізеді (бұдан әрі – уәкілетті тұлға).
Бағалау "А" корпусы қызметшісінің жыл сайынғы келісімде белгіленген нысаналы мақсатты индикаторлар (бұдан әрі – НМИ) қол жеткізуі тұрғысынан жүргізіледі.
НМИ міндетті түрде белгіленетін (бұдан әрі – міндетті НМИ) және уәкілетті тұлға айқындайтын болып бөлінеді.

4) КЦИ, устанавливаемый уполномоченным органом по делам государственной службы.
Дополнительно для служащего категории 1 уполномоченным лицом определяется один КЦИ по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.
9. Для служащего категории 2 устанавливаются следующие обязательные КЦИ:
1) обеспечение качественного и своевременного исполнения поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и руководства центрального государственного органа (в том числе аутентичность текста, качество государственного и русского языка, оформление);
2) обеспечение своевременного и качественного рассмотрения обращений физических и юридических лиц, а также своевременного и качественного оказания государственных услуг.
Дополнительно для служащего категории 2 уполномоченным лицом определяются три КЦИ.
10. КЦИ, определяемые уполномоченным лицом, являются:
1) конкретными (точно определяется результат с указанием ожидаемого положительного изменения, который необходимо достичь);
2) измеримыми (определяются конкретные критерии для измерения достижения КЦИ);
3) достижимыми (КЦИ определяются с учетом имеющихся ресурсов, полномочий и ограничений);
4) ограниченными во времени (определяется срок достижения КЦИ в течение оцениваемого периода);
5) взаимосвязанными с документами системы государственного планирования и/или со спецификой деятельности государственного органа/служащего корпуса "А".
В целях осуществления контроля достижения КЦИ, уполномоченным лицом осуществляется мониторинг достижения установленных КЦИ по итогам полугодия.
11. Количество КЦИ составляет 5.
12. При несогласии служащего с установленными КЦИ уполномоченное лицо направляет проект соглашения в рабочий орган Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) с соответствующими обоснованиями служащего и уполномоченного лица.
13. Национальная комиссия по итогам рассмотрения проекта соглашения и представленных обоснований выносит одно из следующих решений:
1) рекомендует служащему корпуса "А" подписать соглашение, внесенное уполномоченным лицом;
2) рекомендует уполномоченному лицу внести корректировки в данное соглашение.
14. Подписанные соглашения хранятся в службе управления персоналом государственного органа, в котором работает служащий, в течение трех лет.
15. Отказ служащего корпуса "А" от подписания соглашения по рекомендации Национальной комиссии является основанием для вынесения на рассмотрение Национальной комиссии. По итогам рассмотрения Национальная комиссия выносит рекомендацию о расторжении с ним трудового договора.

4) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін НМИ.
Қосымша 1-санаттағы қызметші үшін уәкілетті тұлға мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бір НМИ айқындайды.
9. 2-санаттағы қызметші үшін мынадай міндетті НМИ белгіленеді:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының және орталық мемлекеттік орган басшылығының тапсырмалары мен актілерінің сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету (оның ішінде мәтіннің түпнұсқалығы, мемлекеттік және орыс тілінің сапасы, ресімделуі);
2) Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін уақтылы және сапалы қарауды, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді уақтылы және сапалы көрсетуді қамтамасыз ету. Қосымша 2-санаттағы қызметші үшін уәкілетті тұлға үш НМИ айқындайды.
10. Уәкілетті тұлға айқындайтын НМИ:
1) нақты (күтілетін оң өзгерістер көрсетіле отырып қол жеткізуге тиісті нәтиже анық белгіленеді);
2) өлшемді (НМИ өлшеу үшін нақты критерийлер белгіленеді);
3) қолжетімді (НМИ қолда бар ресурстарды, құзыреттер мен шектеулерді ескере отырып белгіленеді);
4) уақытпен шектеулі (бағалау кезеңі ішінде НМИ қол жеткізу мерзімі белгіленеді);
5) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен және/немесе мемлекеттік орган/"А" корпусы қызметшісі қызметінің ерекшелігімен өзара байланысты болулары тиіс.
НМИ қол жеткізуді бақылауды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті тұлға жартыжылдық қорытынды бойынша белгіленген НМИ қол жеткізуге мониторингті жүзеге асырады.
11. НМИ саны 5 құрайды.
12. Қызметші белгіленген НМИ келіспеген жағдайда уәкілетті тұлға қызметшінің және уәкілетті тұлғаның тиісті негіздемелерімен қоса келісімнің жобасын Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі Ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) жұмыс органына жолдайды.
13. Келісім жобасын және ұсынылған негіздемелерді қарау нәтижесінде Ұлттық комиссия келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) уәкілетті тұлғамен енгізілген келісімге "А" корпусы қызметшісіне қол қоюды ұсынады;
2) уәкілетті тұлғаға аталған келісімге түзетулер енгізуді ұсынады.
14. Қол қойылған келісімдер қызметші жұмыс жасайтын мемлекеттік органның персоналды басқару қызметінде үш жыл ішінде сақталады.
15. "А" корпусы қызметшісінің Ұлттық комиссиясымен ұсынылған келісімге қол қоюдан бас тартуы, Ұлттық комиссияның қарастыруына шығаруға негіз болып табылады. Ұлттық комиссияның қарастыру қорытындысы бойынша еңбек шартын бұзу туралы ұсыныс шығарады.

Глава 3. Порядок оценки деятельности, а также обжалования результатов оценки
16. Подготовка к проведению оценки осуществляется службой управления персоналом и включает в себя подготовку материалов, необходимых для проведения оценки, и определение графика проведения оценки.
Служба управления персоналом проводит расчет фактических значений КЦИ и процента их реализации.
Фактические значения КЦИ и процент их реализации вносятся в соответствующие графы оценочного листа по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Для расчета обязательного КЦИ "Удовлетворенность государственных служащих условиями труда (в том числе материально-техническим, кадровым и финансовым обеспечением) посредством информационной системы проводится анонимный опрос служащих центрального государственного органа по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике. Уполномоченный орган по делам государственной службы координирует проведение опроса.
Процент достижения обязательного КЦИ "Удовлетворенность государственных служащих условиями труда (в том числе материально-техническим, кадровым и финансовым обеспечением)" формируются посредством информационной системы.
17. К материалам, необходимым для проведения оценки, относятся:
1) информация о деятельности структурных подразделений государственных органов, их подведомственных организаций либо государственных органов, деятельность которых курирует служащий корпуса "А";
2) ежегодное соглашение и документы, подтверждающие реализацию ежегодного соглашения;
3) оценочный лист по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике, с внесенными фактическими значениями и процентом реализации по каждому КЦИ.
18. Оценочный лист направляется для рассмотрения и выставления оценок уполномоченному лицу службой управления персоналом посредством информационной системы.
19. По итогам рассмотрения представленных материалов уполномоченным лицом выставляются итоговые оценки (от 0 до 5-ти) в соответствующей графе оценочного листа по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике.
При выставлении оценок по обязательным КЦИ, указанным в подпункте 1) пункта 8 и подпункте 1) пункта 9 настоящей Методики, уполномоченное лицо использует таблицу определения максимальной оценки в зависимости от процента реализации КЦИ по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
При выставлении оценок по иным КЦИ уполномоченное лицо использует таблицу определения допустимой оценки в зависимости от процента реализации КЦИ по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
20. Итоговая оценка служащего корпуса "А" равна среднеарифметическому значению оценок достижения КЦИ, предусмотренных соглашением (сумма всех оценок по КЦИ, деленная на количество индикаторов).

3-тарау. Бағалауды өткізу, сондай-ақ бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
16. Әңгімелесуге дайындық персоналды басқару қызметімен жүзеге асырылады және бағалау өткізу үшін қажетті материалдарды дайындау мен бағалау өткізу кестесін айқындауды қамтиды.
Персоналды басқару қызметі НМИ нақты мәндерін және оларды іске асыру пайызын есептейді.
НМИ нақты мәндері және оларды іске асыру пайызы осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау парағының тиісті бағандарына енгізіледі.
"Мемлекеттік қызметшілердің еңбек жағдайларына (оның ішінде материалдық-техникалық, кадрлық және қаржылық қамтамасыз етуге) қанағаттануы" міндетті НМИ есептеу үшін ақпараттық жүйе арқылы осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық мемлекеттік орган қызметшілеріне анонимді сауалнама жүргізіледі. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган сауалнама жүргізуді үйлестіреді.
"Мемлекеттік қызметшілердің еңбек жағдайларына қанағаттануы (оның ішінде материалдық-техникалық, кадрлық және қаржылық қамтамасыз ету)" міндетті НМИ қол жеткізу пайызы ақпараттық жүйе арқылы қалыптастырылады.
17. Бағалауды өткізуге қажетті материалдарға:
1) мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының не қызметіне "А" корпусының қызметшісі жетекшілік ететін мемлекеттік органдардың қызметі туралы ақпарат;
2) жыл сайынғы келісім және жыл сайынғы келісімнің іске асырылуын растайтын құжаттар;
3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақты мәндері және әрбір НМИ бойынша іске асыру пайызы енгізілген бағалау парағы жатады.
18. Бағалау парағы ақпараттық жүйе арқылы персоналды басқару қызметімен уәкілетті тұлғаға қарауға және баға қоюға жіберіледі.
19. Ұсынылған материалдарды қарастырудың қорытындысы бойынша уәкілетті тұлғамен осы Әдістеменің 2-қосымшасында көрсетілген нысанға сәйкес бағалау парағының сәйкесінше графасында қорытынды бағасы (0-ден 5-ке дейін) қойылады.
Осы Әдістеменің 8-тармағының 1) тармақшасында және 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген міндетті НМИ бойынша бағалар қою кезінде уәкілетті тұлға осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша НМИ іске асыру пайызына қарай ең жоғары бағаны айқындау кестесін пайдаланады.
Өзге НМИ бойынша баға қою кезінде уәкілетті тұлға осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша НМИ жүзеге асыру пайызына қарай мүмкін берілетін бағаны айқындау кестесін пайдаланады.
20. "А" корпусы қызметшісінің қорытынды бағасы келісімде көзделген НМИ-ға қол жеткізу бағаларының орташа арифметикалық мәніне тең (индикаторлар санына бөлінген НМИ бойынша барлық бағалардың сомасы).

21. Итоговая оценка выставляется по пятибалльной шкале со следующими значениями:
0 - 2,99 баллов – "неудовлетворительно",
3 - 3,99 баллов – "удовлетворительно",
4 и более баллов – "эффективно".
22. В случае необходимости дополнительной информации для проведения оценки с оцениваемым служащим проводится собеседование.
Собеседование со служащими, указанными в части третьей пункта 3 настоящей Методики, проводится с помощью использования дистанционных средств видеосвязи.
Служба управления персоналом уведомляет служащего о проведении собеседования за семь рабочих дней до начала его проведения.
Служащим, указанным в части третьей пункта 3 настоящей Методики, уведомление направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении и/или телефонограммой и/или телеграммой и/или текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
В собеседовании принимает участие оцениваемый служащий, уполномоченное лицо, представитель службы управления персоналом, а также по решению уполномоченного лица непосредственный руководитель оцениваемого служащего.
23. По результатам проведения оценки уполномоченным лицом на оцениваемого служащего заполняется отзыв о его деятельности за оцениваемый период, который содержит информацию о достижении КЦИ, отраженного в соглашении, а также характеристику профессионального уровня и личностных качеств служащего корпуса "А", наличие/отсутствие дисциплинарных взысканий.
24. Оцениваемый служащий корпуса "А" получает результаты своей оценки в информационной системе, а также в мобильном приложении "Е-қызмет".
Уведомление уволенных лиц, с результатами оценки осуществляется в течение месяца, следующего за отчетным кварталом, посредством направления заказного письма с уведомлением о его вручении и/или телефонограммы и/или телеграммы и/или текстового сообщения по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
25. В случае несогласия с результатами оценки служащий корпуса "А" вправе обратиться с соответствующим заявлением в произвольной форме в Национальную комиссию в течение десяти рабочих дней со дня ознакомления с результатами оценки.
Глава 4. Порядок направления результатов оценки в уполномоченный орган по делам государственной службы и Национальную комиссию по кадровой политике
26. Государственный орган в течение трех рабочих дней со дня завершения оценки направляет в уполномоченный орган по делам государственной службы следующую информацию:

21. Қорытынды баға келесі мәндегі бес балдық шкала бойынша қойылады:
0 - 2,99 балл – "қанағаттанарлықсыз";
3 - 3,99 балл – "қанағаттанарлық";
4 және одан жоғары – "тиімді".
22. Бағалауға қосымша ақпарат қажет болған жағдайда бағаланушы қызметшімен әңгімелесу өткізіледі.
Осы Әдістеменің 3-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген қызметшілермен әңгімелесу қашықтықтан бейнебайланыс құралдарын пайдалану арқылы жүргізіледі.
Персоналды басқару қызметі қызметшіге әңгімелесудің өткізілуі туралы, белгілеген мерзімнен жеті күн бұрын хабарлайды.
Осы Әдістеменің 3-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген қызметшілерге хабарлама тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және/немесе телефонограммамен және/немесе жеделхатпен және/немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша не хабарламаның немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып мәтіндік хабарламамен жіберіледі.
Әңгімелесуге бағаланатын қызметші, уәкілетті тұлға, персоналды басқару қызметінің өкілі, сондай-ақ уәкілетті тұлғаның шешімімен бағаланатын қызметшінің тікелей басшысы қатысады.
23. Бағалау жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті тұлғамен бағаланатын қызметшіге келісімде көрсетілген НМИ қол жеткізу туралы ақпаратты, сондай-ақ "А" корпусы қызметшісінің кәсіби деңгейі мен жеке қасиеттерінің сипаттамасын, тәртіптік жазалардың болуын/болмауын қамтитын бағаланатын кезеңдегі оның қызметі туралы пікір толтырылады.
24. "А" корпусының бағаланатын қызметшісі өзінің бағалау нәтижелерін ақпараттық жүйеде, сондай-ақ "Е-қызмет" мобильді қосымшасында алады.
Жұмыстан босатылған адамдарды таныстыру есепті тоқсаннан кейінгі айдың ішінде оның тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатты және/немесе телефонограмманы және/немесе жеделхатты және/немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша не хабарламаның немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып мәтіндік хабарламаны жіберу арқылы жүзеге асырылады.
25. "А" корпусы қызметшісі бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бағалау нәтижелерімен танысқан күннен он жұмыс күні ішінде еркін түрде Ұлттық комиссияға тиісті өтініш жасауға құқылы.
4-тарау. Бағалау нәтижелерін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға және кадр саясаты жөніндегі Ұлттық комиссияға жолдау тәртібі
26. Мемлекеттік орган бағалау аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға мынадай ақпаратты жібереді:

1) копии следующих документов оцененных служащих корпуса "А":
ежегодные соглашения служащих корпуса "А";
оценочные листы;
отзывы о деятельности служащих корпуса "А".
2) информацию о служащих корпуса "А", в отношении которых не проведена оценка с указанием причин.
В уполномоченный орган по делам государственной службы направляется мониторинг достижения установленных КЦИ по итогам первого полугодия не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
27. Уполномоченный орган по делам государственной службы осуществляет анализ годовой оценки и не позднее 1 марта вносит их в рабочий орган Национальной комиссии.
28. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента по вопросам документационного обеспечения предоставляет в рабочий орган Национальной комиссии собственную оценку исполнения служащими категории 1 КЦИ, указанного в подпункте 1) пункта 8 настоящей Методики.
Рабочий орган Национальной комиссии на основании материалов, представленных уполномоченным органом по делам государственной службы, а также информации ответственного структурного подразделения Администрации Президента по вопросам документационного обеспечения принимает решение о вынесении их на рассмотрение Национальной комиссии.
29. Национальная комиссия по итогам рассмотрения материалов, представленных рабочим органом, и проведения собеседования со служащими корпуса "А" (при необходимости), принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
30. В случае выявления необъективных или недостоверных данных оценки Национальная комиссия пересматривает результаты оценки, в протоколе указываются соответствующие причины и пояснения, а также указание на качество проведенной оценки и рекомендации по дисциплинарным мерам в отношении уполномоченного лица.
31. Оформление протокола заседания Национальной комиссии, а также его направление уполномоченному лицу осуществляется ее рабочим органом.
32. Решение Национальной комиссии является основанием для принятия решения:
1) о продлении трудового договора со служащим;
2) о расторжении трудового договора со служащим;
3) о ротации служащего;
4) о выплате бонусов.
Примечание ИЗПИ!
Глава 5 действует до 01.03.2026 приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121.

1) "А" корпусы бағаланған қызметшілерінің мынадай құжаттарының көшірмелері:
"А" корпусы қызметшілерінің жыл сайынғы келісімдері;
бағалау парақтары;
"А" корпусы қызметшілерінің қызметі туралы пікірлер.
2) себептері көрсетіле отырып, оларға қатысты бағалау жүргізілмеген "А" корпусының қызметшілері туралы ақпаратты қамтиды.
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірмей бірінші жартыжылдықтың қорытындысы бойынша белгіленген НМИ қол жеткізу мониторингін жібереді.
Осы Әдістеме күшіне енгенге дейін жасалған келісімдерде көзделген НМИ-ге 2025 жылдың бірінші жартыжылдығының қорытындылары бойынша қол жеткізу мониторингі мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға 2025 жылғы 15 тамызға дейін жолданады.
27. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган қызметшілердің жылдық бағалауына талдау жүргізеді және 1 наурыздан кешіктірмей оларды Ұлттық комиссияның жұмыс органына енгізеді.
28. Президент Әкімшілігінің құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі жауапты құрылымдық бөлімшесі Ұлттық комиссияның жұмыс органына осы Әдістеменің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген НМИ 1-санаты қызметшілерінің орындалуына өзіндік баға береді.
Ұлттық комиссияның жұмыс органы уәкілетті органмен ұсынылған материалдар, сондай-ақ құжаттамалық қамтамасыз ету мәселелері бойынша Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің ақпараты негізінде оларды Ұлттық комиссияның қарауына шығару туралы шешім қабылдайды.
29. Ұлттық комиссия жұмыс органымен ұсынылған материалдарды қарау және "А" корпусы қызметшісімен әңгімелесу өткізу (қажеттілігіне қарай) қорытындысы бойынша келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сай;
2) атқаратын лауазымына сай емес.
30. Бағалаудың әділетсіздігі немесе дәлелсіздігі анықталған жағдайда Ұлттық комиссия бағалаудың нәтижесін қайта қарайды, хаттамада тиісті себептер мен түсіндірмелер, сондай-ақ жүргізілген бағалаудың сапасы және уәкілетті тұлғаға қатысты тәртіптік шара бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
31. Ұлттық комиссия отырысының хаттамасын рәсімдеу және оны уәкілетті тұлғаға жолдау оның жұмыс органымен жүргізіледі.
32. Ұлттық комиссияның шешімі келесі шешімдер қабылдауға негіз болып табылады:
1) қызметшімен еңбек шартын ұзарту туралы;
2) қызметшімен еңбек шартын бұзу туралы;
3) қызметшіні ротациялау туралы;
4) бонус төлеуге.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тарауы 01.03.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 5. Порядок оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "А" освобожденных, ротированных от должности и находящихся в социальном отпуске за период работы с 1 января 2025 года по 31 июля 2025 года
33. Ежегодное соглашение служащего корпуса "А" заключается не позднее 20 января оцениваемого года по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
При назначении служащего корпуса "А" на должность после срока, указанного в части первой настоящего пункта, соглашение заключается в течение десяти рабочих дней со дня его назначения на должность.
Оценка проводится на предмет достижения служащим корпуса "А" КЦИ, установленных в ежегодном соглашении, и оценки профессионального уровня и личностных качеств.
34. КЦИ определяются уполномоченным лицом и вытекают из документов системы государственного планирования, ориентированных на достижение индикаторов, определенных Национальным планом развития Республики Казахстан, а также меморандума соответствующего государственного органа (политического служащего) и направлены:
1) для руководителей аппаратов Управления делами Президента Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Секретаря Высшего Судебного Совета Республики Казахстан – руководителя Аппарата Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, руководителей аппаратов центральных исполнительных органов, руководителя Национального центра по правам человека, а также руководителей аппаратов акимов областей, столицы и городов республиканского значения на:
достижение показателей эффективности деятельности государственного органа/местного исполнительного органа, в том числе эффективности распределения и использования бюджетных средств;
повышение эффективности управления рабочими процессами государственного органа/местного исполнительного органа;
достижение показателей, установленных в стратегии управления персонала государственного органа;
обеспечение качественного и своевременного исполнения поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
обеспечение своевременного рассмотрения обращений физических и юридических лиц;
2) для председателей комитетов центральных исполнительных органов, заместителей руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан на:
достижение показателей эффективности деятельности по курируемым направлениям, в том числе по качеству оказания государственных услуг;
повышение эффективности распределения и использования бюджетных средств;
повышение эффективности управления рабочими процессами ведомства;
обеспечение качественного и своевременного исполнения поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
обеспечение своевременного рассмотрения обращений физических и юридических лиц.

5-тарау. 2025 жылғы 1 қаңтардан 31 шілдеге дейінгі кезеңде жұмыс істеген лауазымынан босатылған, ротацияланған және әлеуметтік демалыстағы "А" корпусының әкімшілік мемлекеттік қызметшілерінің қызметін бағалау тәртібі
33. "А" корпусы қызметшісінің жыл сайынғы келісімі бағалау жылының 20 қаңтарынан кешіктірілмей, осы Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысанда жасалады.
"А" корпусы қызметшісін осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген мерзімнен кейін лауазымға тағайындау кезінде, келісім оның лауазымға тағайындалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жасалады.
Бағалау "А" корпусы қызметшісінің жыл сайынғы келісімде белгіленген НМИ жетістіктерінің және кәсіби деңгейі мен тұлғалық қасиеттерін бағалаудың нәтижесі бойынша жүргізіледі.
34. НМИ уәкілетті тұлғамен анықталады және Қазақстанның Ұлттық даму жоспарымен айқындалған индикаторларға қол жеткізуге бағытталған мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарынан, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органның (саяси қызметшінің) меморандумынан туындайды және келесілерге бағытталған:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі аппараттарының басшылары, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Хатшысы – Жоғары Сот Кеңесі Аппарат басшысы, орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың басшысы, сондай-ақ облыстар, астана және республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарының басшылары үшін:
мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органдардың қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне жетуіне, оның ішінде бюджет қаражаттарын бөлу және пайдалану тиімділігіне;
мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның жұмыс процестерінің басқару тиімділігін арттыруға;
мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясымен бекітілген көрсеткіштерге қол жеткізу;
Қазақстан Республикасының Президентінің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің және Премьер-Министр Кеңсесі тапсырмалары мен актілерін мерзімінде және сапалы орындалуын қамтамасыз етуге;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін уақтылы қарауды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге;
2) орталық атқарушы органдар комитеттерінің төрағалары, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының орынбасарлары үшін:
жетекшілік ететін бағыты бойынша қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне жетуіне, оның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету сапасына;
бюджет қаражаттарын бөлу және пайдалану тиімділігін арттыруға;
ведомствоның жұмыс процестерін басқару тиімділігін арттыруға;
Қазақстан Республикасының Президентінің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің және Премьер-Министр Кеңсесі тапсырмалары мен актілерін мерзімінде және сапалы орындалуын қамтамасыз етуге;

35. КЦИ являются:
1) конкретными (точно определяется результат с указанием ожидаемого положительного изменения, который необходимо достичь);
2) измеримыми (определяются конкретные критерии для измерения достижения ключевых целевых индикаторов);
3) достижимыми (ключевые целевые индикаторы определяются с учетом имеющихся ресурсов, полномочий и ограничений);
4) ограниченными во времени (определяется срок достижения ключевых целевых индикаторов в течение оцениваемого периода);
5) ориентированными на реализацию стратегических целей государственного органа либо меморандума государственного органа (политического служащего).
36. Количество КЦИ составляет 5.
37. При несогласии служащего с установленными КЦИ уполномоченное лицо направляет проект соглашения в рабочий орган Национальной комиссии с соответствующими обоснованиями служащего и уполномоченного лица.
38. Национальная комиссия по итогам рассмотрения проекта соглашения и представленных обоснований выносит одно из следующих решений:
1) рекомендует служащему корпуса "А" подписать соглашение, внесенное уполномоченным лицом;
2) рекомендует уполномоченному лицу внести корректировки в данное соглашение.
39. Подписанные соглашения хранятся в службе управления персоналом государственного органа, в котором работает служащий, в течение трех лет.
40. Отказ служащего корпуса "А" от подписания соглашения по рекомендации Национальной комиссии является основанием для вынесения на рассмотрение Национальной комиссии. По итогам рассмотрения Национальная комиссия выносит рекомендацию о расторжении с ним трудового договора.
Параграф 1. Порядок оценки деятельности, а также обжалования результатов оценки
41. Подготовка к проведению оценки осуществляется службой управления персоналом и включает в себя подготовку материалов, необходимых для проведения оценки, и определение графика проведения оценки.
42. К материалам, необходимым для проведения оценки, относятся:
1) информация о деятельности структурных подразделений государственных органов, их подведомственных организаций либо государственных органов, деятельность которых курирует служащий корпуса "А";
2) сведения, характеризующие деятельность служащего корпуса "А" в оцениваемом периоде (ежегодное соглашение и документы, подтверждающие реализацию ежегодного соглашения).
43. Материалы, указанные в пункте 42 настоящей Методики, формируются, обобщаются и вносятся службой управления персоналом на рассмотрение уполномоченного лица.

35. НМИ:
1) нақты (күтілетін оң өзгерістер көрсетіле отырып қол жеткізуге тиісті нәтиже анық белгіленеді);
2) өлшемді (нысаналы мақсатты индикаторларды өлшеу үшін нақты критерийлер белгіленеді);
3) қолжетімді (нысаналы мақсатты индикаторлар қолда бар ресурстарды, құзыреттер мен шектеулерді ескере отырып белгіленеді);
4) уақытпен шектеулі (бағалау кезеңі ішінде нысаналы мақсатты индикаторларға қол жеткізу мерзімі белгіленеді);
5) мемлекеттік органның стратегиялық мақсатын немесе мемлекеттік органның (саяси қызметшінің) меморандумын жүзеге асыруға бағытталуы тиіс.
Қызметші белгіленген негізгі мақсатты индикаторлармен келіспеген жағдайда, уәкілетті тұлға келісім жобасын тиісті негіздемелермен бірге Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) жұмыс органына жолдайды.
36. НМИ саны 5 құрайды.
37. Қызметші белгіленген НМИ келіспеген жағдайда уәкілетті тұлға қызметшінің және уәкілетті тұлғаның тиісті негіздемелерімен қоса келісімнің жобасын Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі Ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) жұмыс органына жолдайды.
38. Келісім жобасын және ұсынылған негіздемелерді қарау нәтижесінде Ұлттық комиссия келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) уәкілетті тұлғамен енгізілген келісімге "А" корпусы қызметшісіне қол қоюды ұсынады;
2) уәкілетті тұлғаға аталған келісімге түзетулер енгізуді ұсынады.
39. Қол қойылған келісімдер қызметші жұмыс жасайтын мемлекеттік органның персоналды басқару қызметінде үш жыл ішінде сақталады.
40. "А" корпусы қызметшісінің Ұлттық комиссиясымен ұсынылған келісімге қол қоюдан бас тартуы, Ұлттық комиссияның қарастыруына шығаруға негіз болып табылады. Ұлттық комиссияның қарастыру қорытындысы бойынша еңбек шартын бұзу туралы ұсыныс шығарады.
1-Параграф. Бағалауды өткізу, сондай-ақ бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
41. Әңгімелесуге дайындық персоналды басқару қызметімен жүзеге асырылады және бағалау өткізу үшін қажетті материалдарды дайындау мен бағалау өткізу кестесін айқындауды қамтиды.
42. К материалам, необходимым для проведения оценки, относятся:
1) информация о деятельности структурных подразделений государственных органов, их подведомственных организаций либо государственных органов, деятельность которых курирует служащий корпуса "А";
2) сведения, характеризующие деятельность служащего корпуса "А" в оцениваемом периоде (ежегодное соглашение и документы, подтверждающие реализацию ежегодного соглашения).
43. Осы Әдістеменің 42-тармағында көрсетілген материалдар персоналды басқару қызметімен жалпыланып, қалыптастырылып уәкілетті тұлғаның қарастыруына ұсынылады.

44. По итогам рассмотрения представленных материалов уполномоченным лицом выставляются итоговые оценки (от 0 до 5-ти) в соответствующей графе оценочного листа по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике.
45. Службой управления персоналом оформляется оценочный лист по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике с указанием средней итоговой оценки достижения КЦИ, средней итоговой оценки профессионального уровня и личностных качеств и итоговой оценки, вычисленной по формуле, предусмотренный пунктом 47 настоящего Приказа.
46. Оформленный оценочный лист представляется на подпись уполномоченному лицу службой управления персоналом.
47. Итоговая оценка служащего вычисляется по следующей формуле:
Где:
a – итоговая оценка служащего;
b – среднеарифметическое значение итоговых оценок достижения ключевых целевых индикаторов, предусмотренных соглашением (сумма всех итоговых оценок, деленная на количество индикаторов);
c – среднеарифметическое значение итоговых оценок профессионального уровня и личностных качеств (сумма всех итоговых оценок, деленная на количество показателей).
48. Итоговая оценка выставляется по пятибалльной шкале со следующими значениями:
0 - 2,99 баллов – "неудовлетворительно",
3 - 3,99 баллов – "удовлетворительно",
4 и более баллов – "эффективно".
49. В случае необходимости дополнительной информации для проведения оценки с оцениваемым служащим проводится собеседование.
Собеседование с служащими корпуса "А" освобожденных, ротированных от должности и находящихся в социальном отпуске проводится с помощью использования дистанционных средств видеосвязи.
Служба управления персоналом уведомляет служащего о проведении собеседования за семь рабочих дней до начала его проведения.
Служащим, уведомление направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении и/или телефонограммой и/или телеграммой и/или текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
В собеседовании принимает участие оцениваемый служащий, уполномоченное лицо, представитель службы управления персоналом, а также по решению уполномоченного лица непосредственный руководитель оцениваемого служащего.
50. По результатам проведения оценки уполномоченным лицом на оцениваемого служащего заполняется отзыв о его деятельности за оцениваемый период, который содержит информацию о достижении каждого КЦИ, отраженного в соглашении, а также характеристику по каждому показателю оценки профессионального уровня и личностных качеств.

44. Ұсынылған материалдарды қарастырудың қорытындысы бойынша уәкілетті тұлғамен осы Әдістеменің 9-қосымшасында көрсетілген нысанға сәйкес бағалау парағының сәйкесінше графасында қорытынды бағасы (0-ден 5-ке дейін) қойылады.
45. Персоналды басқару қызметімен осы Әдістеменің 9-қосымшасына сәйкес нысанда НМИ жетістіктігі бойынша орташа қорытынды бағасы, кәсіби деңгейі мен тұлғалық қасиеттерін орташа қорытынды бағасы және осы Бұйрықтың 47-тармағымен қарастырылған есептеу формуласы бойынша есептелген қорытынды бағасының көрсетілуімен бағалау парағы рәсімделеді.
46. Рәсімделген бағалау парағы персоналды басқару қызметінің уәкілетті тұлғасына қол қоюға ұсынылады.
47. Қызметшінің қорытынды бағасы келесі формула бойынша есептеледі:
a = 0,9b + 0,1c
a – қызметшінің қорытынды бағасы;
b – келісімде көзделген нысаналы мақсатты индикаторлар жетістігі бойынша қорытынды бағалардың орташа арифметикалық мәні (барлық қорытынды бағалар сомасының индикаторлар санына бөлінуі);
c – кәсіби деңгейі мен тұлғалық қасиеттерін бойынша қорытынды бағалардың орташа арифметикалық мәні (барлық қорытынды бағалар сомасының көрсеткіштер санына бөлінуі).
48. Қорытынды баға келесі мәндегі бес балдық шкала бойынша қойылады:
0 - 2,99 балл – "қанағаттанарлықсыз";
3 - 3,99 балл – "қанағаттанарлық";
4 және одан жоғары – "тиімді".
49. Бағалауға қосымша ақпарат қажет болған жағдайда бағаланушы қызметшімен әңгімелесу өткізіледі.
Лауазымынан босатылған, ротацияланған және әлеуметтік демалыста жүрген "А" корпусының мемлекеттік қызметшілермен әңгімелесу қашықтықтан байланыс құралдарын пайдалана отырып жүргізіледі.
Персоналды басқару қызметі қызметшіге әңгімелесудің өткізілуі туралы, белгілеген мерзімнен жеті жұмыс күн бұрын хабарлайды.
Хабарлама тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және/немесе телефонограммамен және/немесе жеделхатпен және/немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша не хабарламаның немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып мәтіндік хабарламамен жіберіледі.
Әңгімелесуге бағаланатын қызметші, уәкілетті тұлға, персоналды басқару қызметінің өкілі, сондай-ақ уәкілетті тұлғаның шешімімен бағаланатын қызметшінің тікелей басшысы қатысады.
50. Жүргізілген бағалау нәтижесі бойынша уәкілетті тұлғамен бағаланушы қызметшіге келісімде бейнеленген НМИ әрбір жетістігі туралы ақпаратты қамтитын, сондай-ақ кәсіби деңгейі мен тұлғалық қасиеттерін бағалайтын көрсеткіштің әрбіріне сипататама бере отырып, бағалау кезеңіндегі оның қызметі бойынша пікір толтырылады.

51. Ознакомление служащими корпуса "А" освобожденных, ротированных от должности и находящихся в социальном отпуске, осуществляется посредством направления заказного письма с уведомлением о его вручении и/или телефонограммы и/или телеграммы и/или текстового сообщения по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
52. В случае несогласия с результатами оценки служащий корпуса "А" вправе обратиться с соответствующим заявлением в произвольной форме в Национальную комиссию в течение десяти рабочих дней со дня ознакомления с результатами оценки.
53. Результаты оценки деятельности служащего являются основаниями для принятия решений по выплате бонусов, поощрению, обучению, ротации, расторжению трудового договора.
Параграф 2. Порядок направления результатов оценки в уполномоченный орган по делам государственной службы и Национальную комиссию по кадровой политике
54. Государственный орган в течение десяти рабочих дней со дня завершения оценки направляет в уполномоченный орган по делам государственной службы копии следующих документов:
1) ежегодные соглашения служащих корпуса "А";
2) оценочные листы;
3) отзывы о деятельности служащих корпуса "А".
4) стратегию управления персоналом, а также справку об исполнении стратегии управления персоналом за отчетный период*.
Примечание:
*Данные документы предусмотрены в отношении лиц, указанных в подпункте 1) пункта 34 настоящей Методики.
55. Уполномоченный орган по делам государственной службы осуществляет анализ годовой оценки и не позднее 1 марта 2026 года вносит их в рабочий орган Национальной комиссии.
56. Рабочий орган Национальной комиссии на основании материалов, представленных уполномоченным органом по делам государственной службы, принимает решение о вынесении их на рассмотрение Национальной комиссии.
57. Национальная комиссия по итогам рассмотрения материалов, представленных рабочим органом, и проведения собеседования со служащими корпуса "А" (при необходимости), принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
58. В случае выявления необъективных или недостоверных данных оценки Национальная комиссия пересматривает результаты оценки, в протоколе указываются соответствующие причины и пояснения, а также указание на качество проведенной оценки и рекомендации по дисциплинарным мерам в отношении уполномоченного лица.
59. Оформление протокола заседания Национальной комиссии, а также его направление уполномоченному лицу осуществляется ее рабочим органом.

51. Лауазымынан босатылған, ротацияланған және әлеуметтік демалыста жүрген "А" корпусының мемлекеттік қызметшілерді таныстыру тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хаттв және/немесе телефонограмманы және/немесе жеделхатты және/немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша не хабарламаның немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып мәтіндік хабарламаны жіберу арқылы жүзеге асырылады.
52. "А" корпусы қызметшісі бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бағалау нәтижелерімен танысқан күннен он жұмыс күні ішінде еркін түрде Ұлттық комиссияға тиісті өтініш жасауға құқылы.
53. Қызметшінің қызметін бағалау нәтижесі бонус төлеу, көтермелеу, оқыту, ротациялау, еңбек шартын бұзу бойынша шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
2-Параграф. Бағалау нәтижелерін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға және кадр саясаты жөніндегі Ұлттық комиссияға жолдау тәртібі
54. Мемлекеттік орган бағалау аяқталған сәттен соң он жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға мынадай материалдардың көшірмесін жолдайды:
1) "А" корпусы қызметшілерінің жыл сайынғы келісімдері;
2) бағалау парақтары;
3) "А" корпусы қызметшілерінің қызметі туралы пікірлері;
4) мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясын, есептік кезең үшін мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясын орындау туралы ақпарат*.
Ескертпе:
*Аталған құжаттар осы Әдістеменің 34-тармағының 1) тармақшасында көзделген адамдарға қатысты қарастырылған.
55. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган қызметшілердің жылдық бағалауына талдау жүргізеді және 2026 жылдың 1 наурызынан кешіктірмей оларды Ұлттық комиссияның жұмыс органына енгізеді.
56. Ұлттық комиссияның жұмыс органы уәкілетті органмен ұсынылған материалдар негізінде оларды Ұлттық комиссияның қарауына шығару туралы шешім қабылдайды.
57. Ұлттық комиссия жұмыс органымен ұсынылған материалдарды қарау және "А" корпусы қызметшісімен әңгімелесу өткізу (қажеттілігіне қарай) қорытындысы бойынша келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сай;
2) атқаратын лауазымына сай емес.
58. Бағалаудың әділетсіздігі немесе дәлелсіздігі анықталған жағдайда Ұлттық комиссия бағалаудың нәтижесін қайта қарайды, хаттамада тиісті себептер мен түсіндірмелер, сондай-ақ жүргізілген бағалаудың сапасы және уәкілетті тұлғаға қатысты тәртіптік шара бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
59. Ұлттық комиссия отырысының хаттамасын рәсімдеу және оны уәкілетті тұлғаға жолдау оның жұмыс органымен жүргізіледі.

60. Решение Национальной комиссии является основанием для принятия решения:
1) о продлении трудового договора со служащим;
2) о расторжении трудового договора со служащим;
3) о ротации служащего.
Приложение 1
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Ежегодное соглашение служащего корпуса "А" (для служащих категории 1)
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность оцениваемого лица)
_____________________________
(оцениваемый год)
п/п
Наименование КЦИ
Взаимосвязь с документами системы государственного планирования и/или со спецификой деятельности государственного органа/служащего корпуса "А"
Единица измерения
Плановое значение
Сроки достижения
Конечный результат
КЦИ, устанавливаемые в обязательном порядке (обязательные КЦИ)
п/п
Наименование обязательных КЦИ
Единица измерения
Плановое значение
Сроки достижения
Конечный результат
1
Обеспечение качественного и своевременного исполнения поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан (в том числе аутентичность текста, качество государственного и русского языка, оформление)
%
100
По итогам оцениваемого периода
Качественное и своевременное исполнение поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан
2
Обеспечение своевременного и качественного рассмотрения обращений физических и юридических лиц
%
100
По итогам оцениваемого периода
Соблюдение сроков и обеспечения качества рассмотрения обращений физических и юридических лиц
3
Удовлетворенность государственных служащих условиями труда (в том числе материально-техническим, кадровым и финансовым обеспечением)
%
100
По итогам оцениваемого периода
Благоприятное отношение служащих к деятельности оцениваемого лица по обеспечению условий труда
4
КЦИ, устанавливаемый уполномоченным органом по делам государственной службы
* конечный результат - ожидаемое положительное изменение от достижения КЦИ.
Уполномоченное лицо_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Должность___________________________________________________________
Подпись _______________________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата_________________________
Служащий___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись _______________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата_______________________
Приложение 2
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Ежегодное соглашение служащего корпуса "А" (для служащих категории 2)
___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность оцениваемого лица)
____________________________________
(оцениваемый год)
КЦИ, определяемые уполномоченным лицом
п/п
Наименование КЦИ
Взаимосвязь с документами системы государственного планирования и/или со спецификой деятельности государственного органа/служащего корпуса "А"
Единица измерения
Плановое значение
Сроки достижения
Конечный результат*
1
2
3
КЦИ, устанавливаемые в обязательном порядке (обязательные КЦИ)
п/п
Наименование обязательных КЦИ
Единица измерения
Плановое значение
Сроки достижения
Конечный результат
1
Обеспечение качественного и своевременного исполнения поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и руководства центрального государственного органа (в том числе аутентичность текста, качество государственного и русского языка, оформление)
%
100
По итогам оцениваемого периода
Качественное и своевременное исполнение поручений и актов Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан и руководства центрального государственного органа
2
Обеспечение своевременного и качественного рассмотрения обращений физических и юридических лиц
%
100
По итогам оцениваемого периода
Соблюдение сроков и обеспечения качества рассмотрения обращений физических и юридических лиц
* конечный результат – ожидаемое положительное изменение от достижения КЦИ.
Уполномоченное лицо_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Должность______________________________________________________________
Подпись__________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата_______________________________
Служащий_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись__________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата_______________________________
Приложение 3
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Оценочный лист ________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность оцениваемого лица)
_____________________________________
(оцениваемый период)
п/п
Наименование КЦИ
Единица измерения
Плановое значение
Фактическое значение
Реализация КЦИ в процентах

60. Ұлттық комиссияның шешімі келесі шешімдер қабылдауға негіз болып табылады:
1) қызметшімен еңбек шартын ұзарту туралы;
2) қызметшімен еңбек шартын бұзу туралы;
3) қызметшіні ротациялау туралы.
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
"А" корпусы қызметшілерінің жыл сайынғы келісімі (1-санаттағы қызметшілер үшін)
________________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), бағаланатын тұлғаның лауазымы)
_____________________________________
(бағаланатын жыл)
Уәкілетті тұлға айқындаған нысаналы мақсатты индикаторлар
р/с
НМИ атауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен және/немесе мемлекеттік органы/"А" корпусы қызметшісі қызметінің ерекшелігімен өзара байланыс
Өлшем
Б ірлігі
Жоспарлы мәні
Қол жеткізу мерзімдері
Түйінді нәтиже*
Міндетті тәртіппен белгіленетін НМИ (міндетті НМИ)
р/с
Міндетті түйінді НМИ
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Қол жеткізу мерзімі
Қорытынды нәтиже
1
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмалары мен актілерінің сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету (оның ішінде мәтіннің түпнұсқалығы, мемлекеттік және орыс тілінің сапасы, ресімделуі)
%
100
Бағаланатын кезеңнің қорытындысы бойынша
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмалары мен актілерін сапалы және уақтылы орындау
2
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін уақтылы және сапалы қарауды қамтамасыз ету
%
100
Бағаланатын кезеңнің қорытындысы бойынша
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сапалы қарау және мерзімдерін сақтау
3
Мемлекеттік қызметшілердің еңбек жағдайларына қанағаттануы (оның ішінде материалдық-техникалық, кадрлық және қаржылық қамтамасыз ету)
%
100
Бағаланатын кезеңнің қорытындысы бойынша
Еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша бағаланатын адамның қызметіне қызметшілердің қолайлы қатынасы
4
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін НМИ
*Түйінді нәтиже - НМИ қол жеткізуден күтілетін оң өзгерістер
Уәкілетті тұлға ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Лауазымы _______________________________________________________
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні ________________
Қызметші________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні _________________
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
"А" корпусы қызметшісінің жыл сайынғы келісімі (2-санаттағы қызметшілер үшін)
____________________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда), бағаланатын тұлғаның лауазымы)
________________________________________________________
(бағаланатын жыл)
Уәкілетті тұлға айқындаған НМИ
р/с
НМИатауы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен және/немесе мемлекеттік органы/"А" корпусы қызметшісі қызметінің ерекшелігімен өзара байланыс
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Қол жеткізу мерзімі
Түйінді нәтиже*
1
2
3
Міндетті тәртіппен белгіленетін НМИ (міндетті НМИ)
р/с
Міндетті НМИ атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Қол жеткізу мерзімі
Түйінді нәтиже*
1
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмалары мен актілерінің сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету (оның ішінде мәтіннің түпнұсқалығы, мемлекеттік және орыс тілінің сапасы, ресімделуі)
%
100
Бағаланатын кезеңнің қорытындысы бойынша
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің 7және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының тапсырмалары мен актілерін сапалы және уақтылы орындау
2
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін уақтылы және сапалы қарауды қамтамасыз ету
%
100
Бағаланатын кезеңнің қорытындысы бойынша
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сапалы қарау және мерзімдерін сақтау
*Түйінді нәтиже - НМИ қол жеткізуден күтілетін оң өзгерістер
Уәкілетті тұлға ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Лауазымы _______________________________________________________
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні ________________
Қызметші________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні _________________
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Бағалау парағы
_____________________________________________________________
(бағаланатың тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
__________________________
бағалау кезеңі көрсетіледі
р/с
НМИ атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Нақты мәні
НМИ жүзеге асырудың пайызы

Оценка (от 0 до 5-ти)*
Итоговая оценка (сумма всех оценок, деленная на количество КЦИ)
* Оценка выставляется в зависимости от процента реализации КЦИ согласно приложениям 4 и 5 к настоящей Методике.
При этом для КЦИ по исполнению поручений оценка не должна превышать максимальное значение.
Для остальных КЦИ в допустимом диапазоне уполномоченное лицо выставляет оценку по своему усмотрению.
Результат оценки_________________________________________________________________
(неудовлетворительно, удовлетворительно, эффективно)
Уполномоченное лицо___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Должность__________________________
Подпись____________________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата________________________________
Приложение 4
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Таблица определения максимальной оценки в зависимости от процента реализации КЦИ по обеспечению качественного и своевременного исполнения поручений
Реализация КЦИ в процентах
Максимальная оценка*
100 и выше
5

Баға (0-ден 5-ке дейін)*
Қорытынды баға (НМИ санына бөлінген барлық бағалардың сомасы)
* Бағалау осы Әдістемеге 4 және 5-қосымшаларға сәйкес НМИ іске асыру пайызына байланысты қойылады.
Бұл ретте тапсырмаларды орындау бойынша НМИ үшін бағалау ең жоғары мәннен аспауға тиіс.
Рұқсат етілген диапазондағы қалған НМИ үшін уәкілетті тұлға өз қалауы бойынша баға қояды.
Бағалау нәтижесі __________________________
(қанағаттанарлықсыз, қанағаттанарлық, тиімді)
Уәкілетті тұлға ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Лауазымы _______________________________________________________
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні ________________
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Тапсырмалардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету бойынша НМИ іске асыру пайызына қарай максималды бағалауды айқындау кестесі
НМИ іске асырудың пайызы
Максималды баға*
100 және одан жоғары
5

15-19,99
0,75-0,99
10-14,99
0,5-0,74
5-9,99
0,25-0,49
0-4,99
0-0,24
Примечание: оценка определяется в зависимости от процента реализации КЦИ. При этом в допустимом диапазоне оценивающее лицо выставляет оценку по своему усмотрению.
Приложение 6
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Национальная комиссия по кадровой политике при
Президенте Республики Казахстан
Отзыв о деятельности административного
государственного служащего корпуса "А"
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Период оценки
___________________________________________________________________
(указывается период оценки)
__________________________________________________________________________
(указывается оценка служащего корпуса "А", а также приводится характеристика его деятельности за оцениваемый период, развернутая информация по достижению КЦИ)
Дополнительная информация (характеристика профессионального уровня и личностных качеств, дисциплинарные взыскания, а также по желанию иная информация):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, подпись (удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи), фамилия, инициалы уполномоченного лица)
Приложение 7
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Уважаемые респонденты, данный опрос проводится в целях оценки деятельности руководителя аппарата вашего государственного органа. Опрос строго анонимный, конфиденциальность гарантируется.
1. Задерживаетесь ли Вы на работе после окончания рабочего времени без письменного распоряжения руководства?
Не задерживаюсь
Иногда задерживаюсь
Регулярно задерживаюсь
2. Выходите ли Вы на работу в выходные и праздничные дни без письменного акта руководства?
Не выхожу
Иногда выхожу
Регулярно выхожу
3. Вы располагаете в достаточном объеме всем необходимым техническим оснащением для выполнения своих профессиональных обязанностей (оргтехника, канцелярские принадлежности, освещение и др.)?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
4. В Вашем подразделении (управлении/отделе) достаточное количество сотрудников для выполнения необходимого объема работ?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
5. При необходимости Вы имеете возможность обратиться к руководителю аппарата?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
6. В Вашем государственном органе повышение получают сотрудники заслужено (без связей или патронажа)?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
7. В Вашем государственном органе система премирования справедлива?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет

15-19,99
0,75-0,99
10-14,99
0,5-0,74
5-9,99
0,25-0,49
0-4,99
0-0,24
Ескерту: бағалау НМИ іске асыру пайызына байланысты айқындалады. Бұл ретте бағалаушы тұлға рұқсат етілген диапазонда өз қалауы бойынша баға қояды.
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия
"А" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің қызметі туралы пікір
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Бағалау кезеңі
__________________________________________________________________________
(бағалау кезеңі көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(бағалау кезеңіне "А" корпусы қызметшісінің бағасы, сондай-ақ оның қызметі
сипаттамасы, НМИ жетудің толық ақпараты беріледі)
Қосымша ақпарат (кәсіби деңгей мен жеке қасиеттердің сипаттамасы, тәртіптік
жазалар, сондай-ақ қалауы бойынша басқа ақпарат):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы (электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған), тегі,
уәкілетті тұлғаның аты-жөнінің бірінші әріптері)
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Құрметті респонденттер, бұл сауалнама сіздің мемлекеттік органның аппарат басшысының қызметін бағалау мақсатында жүргізіледі. Сауалнама қатаң анонимді, құпиялылыққа кепілдік беріледі.
1. Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін сіз басшылықтың жазбаша бұйрығынсыз жұмыста қаласыз ба?
Қалмаймын
Кейде қаламын
Мен үнемі қалып жүрмін
2. Сіз демалыс және мереке күндері басшылықтың жазбаша актісіз жұмысқа шығасыз ба?
Мен шықпаймын
Кейде шығып кетемін
Мен үнемі шығамын
3. Сіз өзіңіздің кәсіби міндеттеріңізді орындау үшін барлық қажетті техникалық жабдықтармен (кеңсе жабдықтары, кеңсе керек-жарақтары, жарықтандыру және т. б.) жеткілікті көлемде қамтамасыз етілгенсіз бе?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
4. Сіздің бөлімшеңізде (басқарма/бөлім) қажетті жұмыс көлемін орындау үшін жеткілікті қызметкерлер саны бар ма?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
5. Қажет болса, аппарат басшысына хабарласу мүмкіндігіңіз бар ма?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
6. Сіздің мемлекеттік органда жоғары лауазымға лайықты қызметкерлерді алады (байланыссыз немесе патронажсыз)?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
7. Сіздің мемлекеттік органда сыйлықақы беру жүйесі әділ ме?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ

8. В Вашем государственном органе ценят сотрудников и принимают необходимые меры для их удержания?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
9. Опишите, пожалуйста, атмосферу в Вашем государственном органе
Благоприятный морально-психологический климат
Скорее благоприятный морально-психологический климат
Скорее неблагоприятный морально морально-психологический климат
Неблагоприятный морально-психологический климат
10. Как Вы считаете руководитель аппарата успешно выполняет свои обязанности?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
11. Вы удовлетворены работой в своем государственном органе?
Да
Скорее да
Скорее нет
Нет
12. Ваш пол?
Мужской
Женский
13. Ваша должность?
руководящая
исполнительская
14. Стаж работы в данном государственном органе?
До 1 года
От 1 до 3 лет
Свыше 3 лет
Приложение 8
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 8 действует до 01.03.2026 приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121.
Ежегодное соглашение служащего корпуса "А"
_____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность оцениваемого лица)
№ п/п
Наименование ключевых целевых индикаторов
Из какого показателя меморандума политического служащего либо документа системы государственного планирования вытекает
Единица измерения
Плановое значение
Сроки достижения
Конечный результат
* конечный результат - ожидаемое положительное изменение от достижения ключевого целевого индикатора.
Уполномоченное лицо_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность________________________________________________________________
Подпись _____________________________
Дата_________________________________
Служащий_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _______________________________
Дата____________________________________
Согласен с тем, что настоящее соглашение будет опубликовано на интернет-ресурсе*
_____________________________________________________________
(наименование государственного органа)
__________________________________
(подпись государственного служащего)
* В случае наличия сведений составляющих государственные секреты в соответствии законодательством Республики Казахстан, соглашение опубликованию на интернет-ресурсе не подлежит
Приложение 9
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 9 действует до 01.03.2026 приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121.
Оценочный лист
___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), должность оцениваемого лица)
____________________________________
(оцениваемый период)
№ п/п
Наименование ключевых целевых индикаторов
Единица измерения
Плановое значение
Фактическое значение

8. Сіздің мемлекеттік органыңыз қызметкерлерді бағалайды және оларды ұстап қалу үшін қажетті шараларды қабылдайды ма?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
9. Мемлекеттік органдағы атмосфераны сипаттаңыз
Қолайлы моральдық-психологиялық климат
Көбінесе қолайлы моральдық-психологиялық климат Көбінесе қолайсыз моральдық-психологиялық климат
Қолайсыз моральдық-психологиялық климат
10. Аппарат басшысы өз міндеттерін сәтті орындайды деп санайсыз ба?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
11. Сіз өзіңіздің мемлекеттік органыңыздағы жұмысқа қанағаттанасыз ба?
Иә
Көбіне иә
Көбіне жоқ
Жоқ
12. Сіздің жынысыңыз?
Еркек
Әйел
13. Сіздің лауазымыңыз?
жетекші
орындаушылық
14. Осы мемлекеттік органдағы жұмыс өтілі?
1 жылға дейін
1 жастан 3 жасқа дейін
3 жылдан астам
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-қосымша 01.03.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
"А" корпусы қызметшілерінің жылдық келісімі ________________________________________________________
(Т.А.Ә., бағаланатын тұлғаның лауазымы (болған жағдайда)
№ п/п
Нысаналы мақсатты индикаторлардың атауы
Саяси мемлекеттік қызметшінің немесе мемлекттік жоспарлау жүйесінің қай көрсеткішінен түйінделеді
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Қол жеткізу мерзімдері
Түйінді нәтиже*
*Түйінді нәтиже - Нысаналы мақсатты индикатор қол жеткізуден күтілетін оң өзгерістер
Уәкілетті тұлға ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Лауазымы ________________________________________________________
Қолы _______________________ Күні ________________________________
Қызметші_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қолы _______________________ Күні ______________________________
Осы келісімнің _____________________________ интернет ресурсында
(мемлекеттік органның атауы)
жариялануына келісемін ________________________________
(мемлекеттік қызметшінің қолы)
* Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтер бар болған жағдайда, келісімнің интернет ресурсында жариялануына жол берілмейді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-қосымша 01.03.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
Бағалау парағы ____________________________________________________
(Т.А.Ә., бағаланатын тұлғаның лауазымы (болған жағдайда)
_________________________________________________
(бағалау кезеңі)
№ п/п
Нысаналы мақсатты индикаторлардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы мәні
Нақты мәні

Итоговая оценка (от 0 до 5-ти)
Средняя итоговая оценка достижения КЦИ (сумма всех итоговых оценок, деленная на количество индикаторов)
№ п/п
Показатели оценки профессионального уровня и личностных качеств
1.
Ориентированность на услугополучателя
2.
Ориентированность на создание благоприятного морально-психологического климата в коллективе
3.
Инициативность
Средняя итоговая оценка профессионального уровня и личностных качеств (сумма всех итоговых оценок, деленная на количество показателей)
Итоговая оценка
Результат оценки __________________________________________________________
(неудовлетворительно, удовлетворительно, эффективно)
Уполномоченное лицо______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Должность________________________________________________________________
Подпись ____________________________
Дата_______________________________________
С результатами оценки ознакомлен (а):
Служащий_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подпись ____________________________
Дата_______________________________________
В случае несогласия обоснование ___________________________________________
Приложение 10
к Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "А"
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 10 действует до 01.03.2026 приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121.
Национальная комиссия по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан
Отзыв о деятельности административного государственного служащего корпуса "А"
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Период оценки ____________________________________________________________
(указывается период оценки)
__________________________________________________________________________
(указывается оценка служащего корпуса "А", а также приводится характеристика его деятельности за оцениваемый период, развернутая информация по достижению ключевых целевых индикаторов) Дополнительная информация:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________ ________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы уполномоченного лица)
Приложение 2
к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 16 января 2018 года № 13
Типовая методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б"
Сноска. Типовая методика - в редакции приказа Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.07.2025 № 121 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.07.2025).

Қорытынды баға (0-ден 5-ке дейін)
НМИ жетістігі бойынша орташа қорытынды бағасы (барлық қорытынды бағалар сомасы бөлінген индикаторлар саны)
№ р/с
Кәсіби деңгейі мен тұлғалық қасиеттерін бағалаудың көрсеткіштері
1.
Қызметті алушыға бағдарлау
2.
Ұжымда моральдық-писхологиялық қолайлы жағдай жасауға бағдарлау
3.
Бастамашылдық
Кәсіби дәрежесі мен тұлғалық қасиеттердің орташа қорытынды бағасы (барлық қорытынды бағалар сомасы бөлінген көрсеткіштер саны )
Қорытынды баға
Бағалау нәтижесі __________________________________________________
(қанағаттарлықсыз, қанағаттанарлық, тиімді)
Уәкілетті тұлға ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Лауазымы_________________________________________________________
Қолы __________________________ Күні ______________________________
Бағалау нәтижелерімен таныстым: ____________________________________
Қызметші_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қолы __________________________ Күні _____________________________
Келіспеген жағдайдағы негіздеме ____________________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-қосымша 01.03.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалау әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия
"А" корпусы мемлекеттік әкімшілік Қызметшісінің қызметі туралы пікір
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бағалау кезеңі _____________________________________________________________
(бағалау кезеңі көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(бағалау кезеңіне "А" корпусы қызметшісінің бағасы, сондай-ақ оның қызметі
сипаттамасы, негізгі нысаналы индикаторларға жетудің толық ақпараты беріледі)
Қосымша ақпарат:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі, уәкілетті тұлғаның аты-жөнінің бірінші әріптері)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының
2018 жылғы 16 қаңтардағы
№ 13 бұйрығына
2-қосымша
"Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау Үлгілік әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 28.07.2025 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая типовая методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – Типовая методика) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 33 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяет типовой порядок оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б".
2. Методика оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" государственных органов утверждается первыми руководителями государственных органов на основе настоящей Типовой методики с учетом специфики деятельности государственного органа.
В случае отсутствия утвержденной государственным органом Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" государственные органы руководствуются настоящей Типовой методикой.
3. Основные используемые понятия в настоящей Типовой методике:
1) руководящая должность – административная государственная должность корпуса "Б", которая наделена полномочиями по организации деятельности подчиненного ему подразделения или отдельных сотрудников;
2) непосредственный руководитель – вышестоящее по государственной должности лицо, по отношению к которому государственный служащий находится в прямом подчинении в соответствии с его должностной инструкцией;
3) руководитель структурного подразделения/государственного органа – административный государственный служащий корпуса "Б" категорий B-1, С-1 (заместитель председателя Комитета центрального исполнительного органа, директор департамента), D-1, D-3 (руководитель структурного подразделения), C-O-1, D-O-1, D-R-1, C-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1;
4) оценивающее лицо – непосредственный руководитель и/или руководитель структурного подразделения/государственного органа;
5) оцениваемое лицо – лицо, в отношении которого проводится оценка;
6) калибровочные сессии – периодические встречи должностных лиц для обсуждения, возможной корректировки и утверждения результатов оценки деятельности оцениваемых лиц;
7) оцениваемый период – квартал, за который оцениваются результаты работы государственного служащего.
4. Оценка деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – оценка) проводится для определения эффективности и качества их работы посредством интегрированной информационной системы "Е-қызмет" (далее – информационная система).
Оценка административных государственных служащих корпуса "Б" государственных органов, в которых введена система автоматизированной оценки проводится с учетом особенностей, определенными внутренними документами данных государственных органов.
Оценка председателей ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы проводится председателем соответствующего маслихата.
При отсутствии оценивающего лица оценку проводит лицо, его замещающее.
Оценка прикомандированных лиц проводится в принимающем государственном органе за период прикомандирования.
По решению первого руководителя государственного органа лица, находящиеся в его прямом подчинении, могут быть оценены руководителем аппарата данного государственного органа.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалаудың үлгілік әдістемесі (бұдан әрі – Үлгілік әдістеме) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалаудың Үлгілік тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік органдардың "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары осы Әдістеменің негізінде мемлекеттік орган қызметінің ерекшелігін есепке ала отырып бекітеді.
Мемлекеттік орган бекіткен "Б" корпусы мемлекеттік әкішілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесі болмаған жағдайда, мемлекеттік органдар осы Үлгілік әдістемені басшылыққа алады.
3. Осы Үлгілік әдістемеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) басшылық лауазым – өзіне бағынышты бөлімшенің немесе жекелеген қызметшілердің қызметін ұйымдастыруға өкілеттіктер берілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымы;
2) тікелей басшы – мемлекеттік лауазымы бойынша жоғары тұрған, мемлекеттік қызметші өзінің лауазымдық нұсқаулығына сәйкес оған тікелей бағынысты болатын адам;
3) құрылымдық бөлімшенің/мемлекеттік органның басшысы – В-1, C-1 (орталық атқарушы орган комитеті төрағасының орынбасары, департамент директоры), D-1, D-3 (құрылымдық бөлімшелердің басшылары), C-O-1, D-O-1, D-R-1, C-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1 санаттарының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі;
4) бағалаушы адам – тікелей басшы және/немесе құрылымдық бөлімшенің/мемлекеттік органның басшысы;
5) бағаланатын адам – өзіне қатысты бағалау жүргізілетін адам;
6) калибрлеу сессиялары – бағаланатын адамдардың қызметін бағалау нәтижелерін талқылау, ықтимал түзету және бекіту үшін лауазымды адамдардың кездесулері;
7) бағаланатын кезең – мемлекеттік қызметшінің жұмыс нәтижелері бағаланатын тоқсан.
4. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау (бұдан әрі – бағалау) олардың жұмысының тиімділігі мен сапасын анықтау үшін "Е-қызмет" ықпалдастырылған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүргізіледі.
Автоматтандырылған бағалау жүйесі енгізілген мемлекеттік органдардың "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін бағалау осы мемлекеттік органдардың ішкі құжаттарында айқындалған ерекшеліктерді ескере отырып жүргізіледі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының төрағаларын бағалау тиісті мәслихаттың төрағасымен жүргізіледі.
Бағалауды бағалаушы адам болмаған жағдайда, оны алмастырушы адам жүргізеді.
Іссапарға жіберілген адамдарды бағалау қабылдаушы мемлекеттік органмен іссапарда болу кезеңі үшін жүргізіледі.
Мемлекеттік органның бірінші басшысының шешімі бойынша оның тікелей бағынысындағы адамдар осы мемлекеттік органның аппарат басшысымен бағалана алады.

5. Оценка проводится по итогам квартала – не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Итоговая оценка формируется автоматически из средней оценки административного государственного служащего корпуса "Б" за отчетные кварталы календарного года в информационной системе.
Итоговая оценка формируется не позднее 30 января, следующего за отчетным годом.
6. Оценка не проводится в случаях, если срок пребывания оцениваемого служащего на конкретной должности в оцениваемом периоде составляет менее одного месяца со дня назначения или избрания на оцениваемую должность.
При этом оцениваемый период должен включать в себя не менее пятнадцати фактически отработанных служащим рабочих дней.
7. Оценка служащих, уволенных из государственного органа до окончания оцениваемого периода, проводится без их участия в установленные пунктом 5 сроки.
8. Результаты оценки выставляются по следующей градации:
"Выполняет функциональные обязанности эффективно",
"Выполняет функциональные обязанности надлежащим образом",
"Выполняет функциональные обязанности удовлетворительно",
"Выполняет функциональные обязанности не удовлетворительно" (неудовлетворительная оценка).
Результату "Выполняет функциональные обязанности эффективно" соответствует диапазон оценок от 4 до 5 баллов, "Выполняет функциональные обязанности надлежащим образом" от 3 до 3,99 баллов, "Выполняет функциональные обязанности удовлетворительно" от 2 до 2,99 баллов, "Выполняет функциональные обязанности не удовлетворительно" от 0 до 1,99 баллов.
9. Организационное сопровождение оценки обеспечивается службой управления персоналом либо в случае ее отсутствия – структурным подразделением (лицом), на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службой) (далее – служба управления персоналом), в том числе посредством информационной системы.
10. Оцениваемый служащий получает результаты своей оценки в информационной системе, а также в мобильном приложении "Е-қызмет".
Ознакомление уволенных лиц, осуществляется в течение месяца, следующего за отчетным кварталом, посредством направления заказного письма с уведомлением о его вручении и/или телефонограммы и/или телеграммы и/или текстового сообщения по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
11. В случае несогласия с результатами оценки служащий обращается с соответствующим заявлением в произвольной форме о проведении калибровочной сессии к должностному лицу, имеющему право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности административного государственного служащего корпуса "Б" в течение пяти рабочих дней со дня получения результатов оценки.

5. Бағалау тоқсан қорытындысы бойынша – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Қорытынды баға күнтізбелік жылдың есепті тоқсандары бойынша "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің орташа бағасы негізінде ақпараттық жүйеде автоматты түрде қалыптастырылады.
Қорытынды баға есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарынан кешіктірілмей қалыптастырылады.
6. Егер бағаланатын қызметшінің бағаланатын кезеңде нақты лауазымда болу мерзімі бағаланатын лауазымға тағайындалған немесе сайланған күннен бастап бір айдан кем болған жағдайда, оған бағалау жүргізілмейді.
Бұл ретте бағаланатын кезең қызметшінің нақты жұмыс істеген кемінде он бес жұмыс күнін қамтуы тиіс.
7. Бағалау мерзімі аяқталғанға дейін мемлекеттік органнан жұмыстан шығарылған қызметшілерді бағалау олардың қатысуынсыз 5-тармақта көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
8. Бағалау нәтижелері мынадай саралау бойынша қойылады:
"Функционалдық міндеттерін тиімді атқарады";
"Функционалдық міндеттерін тиісті түрде атқарады";
"Функционалдық міндеттерін қанағаттанарлық түрде атқарады";
"Функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады" (қанағаттанарлықсыз баға).
"Функционалдық міндеттерін тиімді атқарады" нәтижесіне 4-тен 5 баллға дейін, "Функционалдық міндеттерін тиісті түрде атқарады" нәтижесіне 3-тен 3,99 баллға дейін, "Функционалдық міндеттерін қанағаттанарлық түрде атқарады" нәтижесіне 2-ден 2,99 баллға дейін, "Функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады" нәтижесіне 0-ден 1,99 баллға дейінгі бағалар диапазоны сәйкес келеді.
9. Бағалауды ұйымдастырушылық сүйемелдеуді персоналды басқару қызметі немесе ол болмаған жағдайда персоналды басқару қызметінің (кадр қызметі) (бұдан әрі – персоналды басқару қызметі) міндеттерін атқару жүктелген құрылымдық бөлімшелер (адам), соның ішінде ақпараттық жүйе арқылы қамтамасыз етеді.
10. Бағаланатын қызметші өзінің бағалау нәтижелерін ақпараттық жүйеде, сондай-ақ "Е-қызмет" мобильді қосымша арқылы алады.
Жұмыстан босатылған адамдарды таныстыру, есепті тоқсаннан кейінгі айдың ішінде, таныстыру тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатты және/немесе телефонограмманы және/немесе жеделхатты және/немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша мәтіндік хабарды жіберу арқылы не хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
11. Бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, қызметші бағалау нәтижелерімен танысқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындауға және мемлекеттік лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды адамға калибрлеу сессиясын өткізу жөнінде еркін нысанда тиісті өтінішпен жүгінеді.

12. Решение калибровочной сессии может быть обжаловано государственным служащим в соответствии с установленным порядком Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
13. Документы, связанные с оценкой, хранятся в службе управления персоналом в течение трех лет со дня завершения оценки, а также в информационной системе.
14. Результаты оценки являются конфиденциальной информацией и не подлежат разглашению третьим лицам, за исключением служебной необходимости, а также случаев, когда государственный орган обязан раскрыть данную информацию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации".
15. Разногласия, связанные с процедурой оценки, рассматриваются службой управления персоналом при содействии всех заинтересованных лиц и сторон.
16. Руководители службы управления персоналом обеспечивают:
1) организацию и сопровождение процесса оценки деятельности, включая подготовку коммуникационных сообщений, консультирование участников процесса оценки;
2) при необходимости, участие во встречах оценивающего и оцениваемых лиц, помощь в разрешении спорных вопросов путем консультирования по вопросам процесса оценки деятельности;
3) проведение калибровочной сессии, включая подготовку информации по каждому работнику в рамках подготовки к калибровочным сессиям;
4) полноту и своевременность заполнения необходимых документов в рамках оценки деятельности за отчетный период, введение необходимых учетных записей, отправку соответствующих уведомлений работникам в рамках проведения оценки деятельности работников.
Глава 2. Порядок оценки административных государственных служащих корпуса "Б"
17. Оценка административных государственных служащих корпуса "Б" категорий B-1, С-1 (заместитель председателя Комитета центрального исполнительного органа, директор департамента), D-1, D-3 (руководитель структурного подразделения), C-O-1, D-O-1, D-R-1, C-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1 осуществляется непосредственным руководителем по форме, согласно приложению 1 к настоящей Типовой методике.
Оценка административных государственных служащих корпуса "Б", занимающих руководящие должности, за исключением лиц указанных в первом абзаце настоящего пункта, осуществляется руководителем структурного подразделения/государственного органа по форме, согласно приложению 1 к настоящей Типовой методике.
Оценка административных государственных служащих корпуса "Б" категорий С-1 (за исключением заместителя председателя Комитета центрального исполнительного органа, директора департамента), D-3 (за исключением руководителя структурного подразделения) осуществляется непосредственным руководителем по форме, согласно приложению 2 к настоящей Типовой методике.
Оценка иных административных государственных служащих корпуса "Б" осуществляется руководителем структурного подразделения/государственного органа по форме согласно приложению 2 к настоящей Типовой методике.

12. Мемлекеттік қызметші калибрлеу сессиясының шешіміне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекспен белгіленген тәртіпте шағымдана алады.
13. Бағалаумен байланысты құжаттар бағалау аяқталған күннен бастап үш жыл ішінде персоналды басқару қызметінде және ақпараттық жүйеде сақталады.
14. Бағалау нәтижелері жасырын ақпарат болып табылады және қызметтік қажеттілікті, сондай-ақ "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік орган осы ақпаратты ашуға міндетті жағдайларды қоспағанда, үшінші адамдарға жария етуге жатпайды.
15. Бағалау рәсіміне байланысты келіспеушіліктерді барлық мүдделі адамдар мен тараптардың жәрдемдесуімен персоналды басқару қызметі қарастырады.
16. Персоналды басқару қызметінің басшысы мыналарға жауапты болады:
1) коммуникациялық хабарламаларды дайындау, бағалау процесіне қатысушыларға консультация жүргізуді қосқанда, қызметті бағалау процесін ұйымдастыру мен сүйемелдеу;
2) қажет болған жағдайда бағалаушы мен бағаланатын адамдардың кездесуіне қатысу, қызметті бағалау процесінің мәселелері бойынша консультация беру жолымен даулы мәселелерді шешуге көмектесу;
3) калибрлеу сессияларына дайындық шеңберінде әр қызметкерге ақпарат дайындауды қоса алғанда, калибрлеу сессиясын өткізу;
4) есепті кезең ішінде олардың қызметін бағалау шеңберінде қажетті құжаттарды толтыру толықтығы мен уақтылы орындалуын, қызметкерлердің қызметіне бағалау жүргізу шеңберінде қызметкерге тиісті хабарламалар жіберу, қажетті есептік жазбаларды жүргізу.
2-тарау. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін бағалау тәртібі
17. В-1, С-1 (орталық атқарушы орган комитеті төрағасының орынбасары, департамент директоры), D-1, D-3 (құрылымдық бөлімшелердің басшылары), C-O-1, D-O-1, D-R-1, C-R-1, Е-1, Е-2, E-R-1 санаттарының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін бағалау тікелей басшымен осы Үлгілік әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарды қоспағанда, басшы лауазымдарды атқаратын "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін бағалау құрылымдық бөлімшенің/мемлекеттік органның басшысымен осы Үлгілік әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
С-1 (орталық атқарушы орган комитеті төрағасының орынбасарын, департамент директорын қоспағанда), D-1, D-3 санаттарының (құрылымдық бөлімшелердің басшыларын қоспағанда) "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін бағалау тікелей басшымен осы Үлгілік әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Өзге тұлғаларды бағалау құрылымдық бөлімшенің/мемлекеттік органның басшысымен осы Үлгілік әдістеменің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.

18. Оценивающему лицу оценочный лист направляется службой управления персоналом через информационную систему.
Оценивающим лицом выставляются оценки от 0 до 5-ти.
В случае если количество оцениваемых лиц превышает двадцать человек, оценка осуществляется также административными государственными служащими корпуса "Б", определяемыми оценивающим лицом.
Глава 3. Порядок проведения калибровочных сессий и предоставления обратной связи
19. С целью согласования и соблюдения единого подхода к процессу оценки государственные органы проводят калибровочные сессии в порядке, предусмотренном в пункте 11 настоящей Типовой методики.
20. Должностное лицо, имеющее право назначения на государственную должность и освобождения от государственной должности административного государственного служащего корпуса "Б" принимает решение о проведении калибровочной сессии и утверждает ее состав в течение трех рабочих дней со дня поступления обращения служащего.
Проведение и утверждение состава калибровочной сессии для членов ревизионной комиссии и председателя ревизионной комиссии осуществляется на основании решения маслихата.
Состав калибровочной сессии состоит из нечетного количества членов. Количество членов калибровочной сессии не должно быть менее трех.
В состав конкретной калибровочной сессии не включается лицо, несогласное с оценкой, а также лицо, оценившее его.
В состав членов калибровочной сессии включаются оценивающие лица (за исключением лица, оценка которого подлежит рассмотрению на калибровочной сессии), а также работник службы управления персоналом (кадровой службы) либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей службы управления персоналом (кадровой службы).
21. Калибровочная сессия проводится в течение десяти рабочих дней со дня обращения служащего в порядке, предусмотренном в пункте 11 настоящей Типовой методики.
22. Служба управления персоналом организовывает деятельность калибровочной сессии.
23. На калибровочной сессии оценивающее лицо кратко описывает работу оцениваемого лица и аргументирует свою оценку.
Оцениваемое лицо вправе аргументировать членам калибровочной сессии свое несогласие с оценкой в письменной или устной форме.
Члены калибровочной сессии могут поддержать оценку оценивающего лица либо привести аргументы для корректировки оценки.
Корректировка оценки осуществляется как в сторону повышения, так и в сторону понижения.
Итоговая оценка принимается большинством голосов членов калибровочной сессии и оформляется соответствующим протоколом. Служба управления персоналом обеспечивает размещение протокола в информационной системе (при наличии технической возможности) в течение трех рабочих дней со дня его подписания.

18. Бағалаушы адамға бағалау парағы персоналды басқару қызметімен ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
Бағалаушы адаммен 0-ден 5-ке дейінгі баға қойылады.
Егер бағаланатын адамдардың саны жиырма адамнан асқан жағдайда, бағалауды бағалаушы адам айқындайтын "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері де жүзеге асырады.
3-тарау. Калибрлеу сессияларын өткізу және кері байланыс ұсыну тәртібі
19. Бағалау процесіне бірыңғай тәсілді келісу және сақтау мақсатында мемлекеттік органдар осы Үлгілік әдістеменің 11-тармағында көзделген тәртіппен калибрлеу сессияларын өткізеді.
20. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісін мемлекеттік лауазымға тағайындау және мемлекеттік лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адам қызметшінің өтініші түскен уақыттан бастап үш жұмыс күн ішінде калибрлеу сессиясын өткізу туралы шешім қабылдайды қабылдайды және оның құрамын бекітеді.
Тексеру комиссиясының мүшелеріне және тексеру комиссиясының төрағасына калибрлеу сессиясын өткізу және оның құрамын бекіту маслихат шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Калибрлеу сессиясының құрамы мүшелердің тақ санынан тұрады. Калибрлеу сессиясы мүшелерінің саны үштен кем болмауы тиіс.
Нақты калибрлеу сессиясының құрамына бағамен келіспейтін адам, сондай-ақ оны бағалаған адам кірмейді.
Калибрлеу сессиясы мүшелерінің құрамына бағалаушы адамдар (бағалауы калибрлеу сессиясында қаралуға жататын адамды қоспағанда), сондай-ақ персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) қызметкері не персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) міндеттерін орындау жүктелген адам кіреді.
21. Калибрлеу сессиясы қызметшінің өтініші түскен уақыттан бастап он жұмыс күн ішінде осы Үлгілік әдістеменің 11-тармағында көзделген тәртіппен өткізіледі.
22. Персоналды басқару қызметі калибрлеу сессиясының қызметін ұйымдастырады.
23. Калибрлеу сессиясында бағалаушы адам бағаланатын адамның жұмысын қысқаша сипаттайды және өз бағасына дәлел келтіреді.
Бағаланатын адам калибрлеу сессиясының мүшелеріне жазбаша немесе ауызша нысанда бағалауға өзінің келіспейтіндігін дәлелдеуге құқылы.
Калибрлеу сессиясының мүшелері бағалаушы адамның бағасын қолдауы немесе бағалауға түзетулер енгізу үшін дәлелдер келтіруі мүмкін.
Бағалауды түзетулер жоғарылау жағынан да, төмендеу жағынан да енгізілуі мүмкін.
Қорытынды баға калибрлеу сессиясы мүшелерінің басым дауысымен қабылданады және тиісті хаттамамен рәсімделеді. Персоналды басқару қызметі хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде оның ақпараттық жүйеге (техникалық мүмкіндік болған жағдайда) орналастырылуын қамтамасыз етеді.

24. По результатам калибровочной сессии оценивающее лицо проводит встречи с оцениваемым служащим и предоставляет обратную связь о результатах итоговой оценки.
Во время встречи обсуждаются следующие вопросы:
обзор достижений за оцениваемый период;
обзор развития навыков и компетенций;
обзор потенциала и обсуждение карьерных устремлений работника.
Оценивающее лицо обеспечивает атмосферу открытого и дружелюбного диалога во время встречи.
Приложение 1
к Типовой методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "Б"
Форма
Оценочный лист лица, занимающего руководящую должность
(Ф.И.О., должность оцениваемого лица с указанием государственного органа)
__________________________________________________________________________
(оцениваемый период)
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность оценивающего служащего с указанием государственного органа)
________________________________________________________________________________
В целях оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – оценка) предлагаем Вам оценить своих коллег по 5-балльной шкале.
Оценки необходимо выставлять объективно, без личных симпатий/антипатий.
Анкету необходимо заполнить сразу же от начала до конца, не отвлекаясь.
Так, Вы сможете сэкономить время и повысить достоверность результатов.
Параметры
Оценка
(от 0* до 5 баллов)
Комментарий (по желанию)
Пояснение при заполнении
1. Обеспечение качественного выполнения задач в курируемых подразделениях (курируемыми служащими)
Учитывается:
-качественное исполнение задач и поручений в курируемых подразделениях;
-отсутствие обоснованных замечаний, возвратов, жалоб или иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
2.Обеспечение соблюдения сроков выполнения задач в курируемых подразделениях (курируемыми служащими)
Учитывается:
-оперативность исполнения;
-отсутствие нарушения сроков исполнения документов, поручений, задач или иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
3. Лидерство и навыки принятия решений
Учитывается:
- умение брать на себя руководство командой и ответственность за командный результат;
- умение четко устанавливать цели и задачи;
- умение мотивировать команду посредствам личного примера, эффективной коммуникации и создания позитивного командного климата;- умение эффективно действовать в условиях неопределенности;
- умение предлагать несколько вариантов решения задач, с учетом возможных рисков;
- иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
4.Соблюдения трудовой дисциплины оцениваемым лицом
Учитывается:
-отсутствие опозданий;
-отсутствие преждевременного выхода с работы без уважительной причины;
-отсутствие нарушений служебной этики;
-соблюдение требований информационной безопасности;
-соблюдение требований по обеспечению государственных секретов;
-соблюдение регламента государственного органа или иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.

24. Калибрлеу сессиясының нәтижелері бойынша бағалаушы адам бағаланатын қызметшімен кездесу өткізеді және қорытынды бағалау нәтижесі туралы кері байланысты ұсынады.
Кездесу кезінде мынадай мәселелер талқыланады:
бағаланатын кезеңдегі жетістіктеріне шолу;
машықтар мен құзыреттердің дамуына шолу;
қызметкердің әлеуетін шолу және мансаптық мақсатын талқылау.
Бағалаушы адам кездесу кезінде ашық және достық қалыптағы диалогты қамтамасыз етеді.
"Б" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалаудың
Үлгілік әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Басшы лауазымды атқаратын адамның бағалау парағы
(Бағаланатын адамның Т.А.Ә., мемлекеттік органды көрсете отырып лауазымы)
__________________________________________________________________________
(Бағаланатын кезең)
_____________________________________________________________
(Бағалайтын қызметшінің Т.А.Ә., мемлекеттік органды көрсете отырып лауазымы)
__________________________________________________________________________
"Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау (бұдан әрі – бағалау) мақсатында Сізге өз әріптестеріңізді 5 баллдық шкала бойынша бағалауды ұсынамыз.
Бағаларды объективті түрде, жеке ұнатуларсыз/ұнатпауларсыз қою керек.
Сауалнаманы басынан аяғына дейін алаңдамай толтыру қажет.
Осылайша, Сіз уақытты үнемдей аласыз және нәтижелердің дұрыстылығын арттыра аласыз.
Параметрлер
Бағалау (0-ден* 5 баллға дейін)
Түсініктеме
(қалау бойынша)
Толтыру кезінде түсініктеме
1. Жетекшілік ететін бөлімшелерде (жетекшілік ететін қызметшілердің) міндеттердің сапалы орындалуын қамтамасыз ету
Есепке алынады:
- жетекшілік ететін бөлімшелердегі міндеттер мен тапсырмаларды сапалы орындау;
- осы параметр бойынша негізделген ескертулердің, қайтарулардың, шағымдардың немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.
2. Жетекшілік ететін бөлімшелерде (жетекшілік ететін қызметшілердің) міндеттердің орындалу мерзімдерінің сақталуын қамтамасыз ету
Есепке алынады:
- орындаудың жеделдігі;
- осы параметр бойынша құжаттарды, тапсырмаларды, міндеттерді орындау мерзімдерінің бұзылмауы немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.
3. Көшбасшылық және шешім қабылдау дағдылары
Есепке алынады:
- команданы басқаруды және командалық нәтиже үшін жауапкершілікті өз мойнына ала білу;
- мақсаттар мен міндеттерді нақты белгілей білу;
- жеке мысал арқылы тиімді қарым-қатынас және оң командалық климат құру арқылы команданы ынталандыру мүмкіндігі;
- белгісіздік жағдайында тиімді әрекет ете білу;
- ықтимал тәуекелдерді ескере отырып, міндеттерді шешудің бірнеше нұсқаларын ұсына білу;
- осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.
4. Бағалаушы адамның еңбек тәртібін сақтауы
Есепке алынады:
- кешігудің болмауы;
- себепсіз жұмыстан мерзімінен бұрын шығудың болмауы;
- қызметтік әдеп бұзушылықтардың болмауы;
- ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
- мемлекеттік құпияларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау;
- мемлекеттік органның регламентің сақталуы немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.

5. Отсутствие дисциплинарных взысканий
Учитывается наложение дисциплинарных взысканий в оцениваемом квартале.
При наличии дисциплинарного взыскания:
- в виде замечания, выговора, строго выговора оценка не может превышать 2,99 баллов;
- в виде иных видов взысканий, в том числе за проступки, дискредитирующие государственную службу, оценка не может превышать 1,99 баллов.
Средняя итоговая оценка
Примечание: для расчета средней итоговой оценки необходимо сумму выставленных оценок разделить на количество оцениваемых параметров.
* оценка 0 баллов выставляется в случае полного неисполнения служащим параметра оценки.
Результат оценки: ___________________________________________________
(выполняет функциональные обязанности эффективно, выполняет функциональные обязанности надлежащим образом, выполняет функциональные обязанности удовлетворительно, выполняет функциональные обязанности не удовлетворительно).
Результат оценки служащему выставляется исходя из средней итоговой оценки.
Подпись____________________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата________________________________
Приложение 2
к типовой Методике оценки
деятельности административных
государственных служащих
корпуса "Б"
Форма
Оценочный лист лица, занимающего не руководящую должность
(Ф.И.О., должность оцениваемого лица с указанием государственного органа)
_______________________________________________________________________
(оцениваемый период)
_______________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность оценивающего служащего с указанием государственного органа)
_________________________________________________________________________
В целях оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – оценка) предлагаем Вам оценить своих коллег по 5-балльной шкале.
Оценки необходимо выставлять объективно, без личных симпатий/антипатий.
Анкету необходимо заполнить сразу же от начала до конца, не отвлекаясь.
Так, Вы сможете сэкономить время и повысить достоверность результатов.
Параметры
Оценка
(от 0* до 5 баллов)
Комментарий
(по желанию)
Пояснение при заполнении
1. Качество выполнения функциональных обязанностей
Учитывается отсутствие обоснованных замечаний, возвратов, жалоб или иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
2. Соблюдение сроков выполнения задач
Учитывается:
-отсутствие нарушения сроков исполнения документов, поручений, задач или иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.

5. Тәртіптік жазалардың болмауы
Бағаланатын тоқсанда қолданылған тәртіптік жаза ескеріледі.
Тәртіптік жаза болған жағдайда:
- ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс үшін баға 2,99 баллдан аспауы керек;
- жазаның өзге де түрлері түрінде, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін теріс қылықтары үшін баға 1,99 баллдан аспауы тиіс.
Орташа қорытынды баға
Ескертпе: Орташа қорытынды бағаны есептеу үшін қойылған бағалар сомасын бағаланатын параметрлер санына бөлу керек.
* Бағалаудың 0 баллы қызметші бағалау параметрін толық орындамаған жағдайда қойылады.
Бағалау нәтижесі: ____________ (функционалдық міндеттерін тиімді атқарады, функционалдық міндеттерін тиісті түрде атқарады, функционалдық міндеттерін қанағаттанарлық түрде атқарады, функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады.
Қызметшінің бағалау нәтижесі орташа қорытынды бағаның негізінде қойылады.
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні _________________
"Б" корпусы мемлекеттік
әкімшілік қызметшілерінің
қызметін бағалаудың Үлгілік
әдістемесіне 2-қосымша
Нысан
Басшы лауазымды атқармайтын адамның бағалау парағы
(Бағаланатын адамның Т.А.Ә., мемлекеттік органды көрсете отырып лауазымы)
__________________________________________________________________________
(Бағаланатын кезең)
__________________________________________________________________________
(Бағалайтын қызметшінің Т.А.Ә., мемлекеттік органды көрсете отырып лауазымы)
__________________________________________________________________________
"Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау (бұдан әрі - бағалау) мақсатында Сізге өз әріптестеріңізді 5 баллдық шкала бойынша бағалауды ұсынамыз.
Бағаларды объективті түрде, жеке ұнатуларсыз/ұнатпауларсыз қою керек.
Сауалнаманы басынан аяғына дейін алаңдамай толтыру қажет.
Осылайша, Сіз уақытты үнемдей аласыз және нәтижелердің дұрыстылығын арттыра аласыз.
Параметрлер
Бағалау (0*-ден 5 баллға дейін)
Түсініктеме
(қалау бойынша)
Толтыру кезінде түсініктеме
1.Функционалдық міндеттерді орындау сапасы
Осы параметр бойынша негізделген ескертулердің, қайтарулардың, шағымдардың немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесіне сәйкес өзге де кемшіліктердің болмауы.
2. Міндеттерді орындау мерзімдерін сақтау
Есепке алынады:
- осы параметр бойынша құжаттарды, тапсырмаларды, міндеттерді орындау мерзімдерінің бұзылмауы немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.

3. Самостоятельность и инициативность
Учитывается:
- умение выполнять функциональные обязанности с высокой долей самостоятельности;
- инициативность в прорабке подходов, предложений, направленных на улучшение курируемой сферы деятельности;
- активность и участия в решении курируемых задач;
- иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
4. Соблюдение трудовой дисциплины
Учитывается:
--отсутствие опозданий;
-отсутствие преждевременного выхода с работы без уважительной причины;
-отсутствие нарушений служебной этики;
-соблюдение требований информационной безопасности;
-соблюдение требований по обеспечению государственных секретов;
-соблюдение регламента государственного органа;
- иные факты по данному параметру, предусмотренных методике оценки государственного органа.
5. Отсутствие дисциплинарных взысканий
Учитывается наложение дисциплинарных взысканий в оцениваемом квартале.
При наличии дисциплинарного взыскания:
- в виде замечания, выговора, строго выговора оценка не может превышать 2,99 баллов;
- в виде иных видов взысканий, в том числе за проступки, дискредитирующие государственную службу, оценка не может превышать 1,99 баллов.
Средняя итоговая оценка
Примечание: для расчета средней итоговой оценки необходимо сумму выставленных оценок разделить на количество оцениваемых параметров.
* оценка 0 баллов выставляется в случае полного неисполнения служащим параметра оценки
Результат оценки: ___________________________________________________ (выполняет функциональные обязанности эффективно, выполняет функциональные обязанности надлежащим образом, выполняет функциональные обязанности удовлетворительно, выполняет функциональные обязанности не удовлетворительно).
Результат оценки служащему выставляется исходя из средней итоговой оценки.
Подпись____________________________
(удостоверенная с помощью электронной цифровой подписи)
Дата________________________________

3. Дербестік және бастамашылдық
Есепке алынады:
- қызметшінің функционалдық міндеттерін жоғары деңгейде дербес орындай алуы;
- жетекшілік ететін қызмет саласын жақсартуға бағытталған тәсілдерді, ұсыныстарды пысықтаудағы бастамашылдық;
- жетекшілік ететін міндеттерді шешуге қатысу және белсенділігі;
- осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.
4. Еңбек тәртібін сақтау
Есепке алынады:
- кешігудің болмауы;
- себепсіз жұмыстан мерзімінен бұрын шығудың болмауы;
- қызметтік әдеп бұзушылықтардың болмауы;
- ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтау;
- мемлекеттік құпияларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау;
- мемлекеттік органның регламентің сақталуы немесе осы параметр бойынша мемлекеттік органның әдістемесінде айқындалған өзге де фактілер.
5. Тәртіптік жазалардың болмауы
Бағаланатын тоқсанда қолданылған тәртіптік жаза ескеріледі.
Тәртіптік жаза болған жағдайда:
- ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс үшін баға 2,99 баллдан аспауы керек;
- жазаның өзге де түрлері түрінде, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін теріс қылықтары үшін баға 1,99 баллдан аспауы тиіс.
Орташа қорытынды баға
Ескертпе: Орташа қорытынды бағаны есептеу үшін қойылған бағалар сомасын бағаланатын параметрлер санына бөлу керек.
* Бағалаудың 0 баллы қызметші бағалау параметрін толық орындамаған жағдайда қойылады.
Бағалау нәтижесі: ____________ (функционалдық міндеттерін тиімді атқарады, функционалдық міндеттерін тиісті түрде атқарады, функционалдық міндеттерін қанағаттанарлық түрде атқарады, функционалдық міндеттерін қанағаттанарлықсыз түрде атқарады).
Қызметшінің бағалау нәтижесі орташа қорытынды бағаның негізінде қойылады.
Қолы ________________
(электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәләндырылған)
Күні _________________