Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 декабря 2017 года № 466. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2018 года № 16240.
В соответствии с подпунктом 355) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

"Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 21 желтоқсандағы № 466 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қаңтарда № 16240 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 355) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Сулейменов
27 декабря 2017 года
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 21 декабря 2017 года № 466
Правила организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей
Сноска. Правила – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 04.07.2025 № 270-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения аукционных торгов, включающие квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 355) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и определяют порядок организации и проведения аукционных торгов, включающий квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукциона, содержание и порядок подачи заявки, виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата, порядок подведения итогов и определения победителей.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия и определения:
1) аукционная цена – цена на покупку единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены;
2) аукционные торги – процесс, организуемый и проводимый организатором аукционных торгов в электронной системе на основе аукциона и направленный на отбор проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии, в том числе оснащенных системами накопления электрической энергии, с учетом плана размещения данных объектов, объектов по энергетической утилизации отходов и определения аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрi
Т. Сүлейменов ___________
2017 жылғы 27 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 466 бұйрығымен
бекітілген
Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 04.07.2025 № 270-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінімнің мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлерін және оларды енгізу мен қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 355) тармақшасына сәйкес әзірленген және аукционға қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын, өтінім мазмұнын және оны беру тәртібін, аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлері мен оларды енгізу және қайтару шарттарын, қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібін қамтитын аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушысының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) аукциондық сауда-саттық – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукцион негізінде электрондық жүйеде ұйымдастыратын және өткізетін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру, оның ішінде электр энергиясын жинақтау жүйелерімен жарақтандырылған жоспары ескеріле отырып, осы жаңа объектілерді, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудың жаңа объектілерін салу жөніндегі жобаларды іріктеуге және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындауға бағытталған процесс;

3) реестр победителей аукционных торгов – документ, формируемый организатор аукционных торгов по итогам аукционных торгов и подтверждающий результаты проведенных торгов;
4) участник аукционных торгов (далее – участник) – заявитель, прошедший регистрацию у организатора аукционных торгов и получивший статус участника;
5) организатор аукционных торгов (далее – Организатор) – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон), организацию и проведение аукционных торгов;
6) банковская гарантия – письменный документ, оформленный в соответствии с Правилами выдачи банковских гарантий и поручительств, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14915), и выданный банком клиенту (лицу-должнику) на основании его заявления в пользу третьего лица (лица – кредитора), согласно которому банк обязуется выплатить ограниченную сумму денег третьему лицу (лицу-кредитору) на указанных в нем условиях;
7) минимально допустимый объем установленной мощности – объем установленной мощности, ниже которого участник не реализует проект строительства нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
8) бенефициар – лицо, в пользу которого осуществляются платеж и (или) перевод денег;
9) лицо-должник – юридическое лицо по поручению которого банк-эмитент выпускает банковскую гарантию или резервный аккредитив в пользу бенефициара;
10) односторонний аукцион – форма организации аукционных торгов, направленная на определение победителей, путем последовательного отбора заявок участников аукционных торгов из ранжированного списка участников аукционных торгов;
11) возобновляемые источники энергии (далее – ВИЭ ) – источники энергии, непрерывно возобновляемые за счет естественно протекающих природных процессов, включающие в себя следующие виды: энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды; геотермальная энергия: тепло грунта, поверхностных и подземных водных объектов; а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: отходы потребления, биомасса, биогаз и иное топливо из отходов потребления, используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии;
12) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до даты введения в действие Закона;

3) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша ұйымдастырушы қалыптастыратын және өткізілген сауда-саттық нәтижелерін растайтын құжат;
4) аукциондық сауда-саттыққа қатысушы (бұдан әрі – Қатысушы) – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушыда тіркелген және қатысушы дәрежесін алған өтінім беруші;
5) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы (бұдан әрі – Ұйымдастырушы) – уәкiлеттi орган айқындайтын, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген тәртіппен аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) банктік кепілдік – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 21 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14915 болып тіркелген) Банк кепілдіктері мен кепілгерлігін беру қағидаларына сәйкес ресімделген және банктің клиентке (борышкер тұлғаға) оның өтініші негізінде үшінші тұлғаның (кредитор тұлғаның) пайдасына берілетін жазбаша құжат, осы құжат негізінде онда көрсетілген шарттарға сәйкес банк шекті соманы үшінші тұлғаға (кредитор тұлғаға) төлеуге міндеттенеді;
7) белгіленген қуаттың рұқсат етілетін ең аз көлемі – одан төмен болса қатысушы жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объекті құрылысының жобасын іске асыра алмайтын белгіленген қуаттың көлемі;
8) бенефициар – пайдасына төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылатын тұлға;
9) борышкер тұлға – эмитент банкке бенефициар пайдасына банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті шығаруға тапсырма беретін заңды тұлға;
10) бір жақты аукцион – аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдерін аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың сараланған тізімінен бірізді іріктеу жолымен жеңімпаздарды анықтауға бағытталған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру нысаны;
11) жаңартылатын энергия көздері (бұдан әрі – ЖЭК) – табиғи жаратылыс процестері есебінен үздіксіз жаңартылатын энергия көздері, олар мынадай түрлерді қамтиды: күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жерүсті және жерасты су объектілерінің жылуы; сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: тұтыну қалдықтары, биомасса, биогаз және электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын тұтыну қалдықтарынан алынатын өзге де отын;
12) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – Қаржы-есеп айырысу орталығы) – уәкілетті орган айқындаған, осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;

13) максимально допустимая мощность объектов ВИЭ – максимальный допустимый объем подключаемой к электрической сети мощности солнечных и ветровых электростанций, определенный исходя из технических возможностей электроэнергетической системы;
14) объект по использованию ВИЭ – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием возобновляемых источников энергии, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию возобновляемых источников энергии и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
15) энергетическая утилизация отходов – процесс термической обработки отходов с целью уменьшения их объема и получения энергии, в том числе использования их в качестве вторичных и (или) энергетических ресурсов, за исключением получения биогаза и иного топлива из органических отходов;
16) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
17) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и природопользования, а также его территориальные органы;
18) заявитель – юридическое лицо или консорциум, планирующее участие в аукционных торгах;
19) резервный аккредитив – обязательство банка уплатить в пользу бенефициара по аккредитиву сумму по наступлению случая (неисполнения лицом-должником обязательств перед бенефициаром). Резервный аккредитив выпускается по системе SWIFT;
20) ранжированный список – список заявок участников аукционных торгов, упорядоченный в порядке возрастания указанных в заявках цен;
21) договор покупки – договор покупки электрической энергии у энергопроизводящей организации, использующей ВИЭ или энергетическую утилизацию отходов, по аукционным ценам, заключаемый между расчетно-финансовым центром и энергопроизводящей организацией, использующей ВИЭ или энергетическую утилизацию отходов;
22) торговая система – комплекс организационных, технических, программных компонентов, обеспечивающих проведение аукционных торгов посредством интернета;
23) торговая сессия – процесс, в течение которого осуществляется подача заявок участниками аукционных торгов, определение цен, объемов аукционных торгов и формируется реестр победителей аукционных торгов;

13) ЖЭК объектілерінің барынша рұқсат етілген қуаты – электр энергетикалық жүйенің техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып анықталған, электр желісіне қосылатын күн және жел электр станциялары қуатының барынша рұқсат етілген көлемі;
14) ЖЭК пайдалану объектісі – ЖЭК пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және ЖЭК пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және ЖЭК объектісі меншік иесінің балансындағы, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылым;
15) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату – органикалық қалдықтардан биогаз және өзге де отын алуды қоспағанда, қалдықтардың көлемін азайту және энергия алу, оның ішінде оларды екінші реттік және (немесе) энергетикалық ресурстар ретінде пайдалану мақсатында оларды термиялық өңдеу процесі;
16) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық тұрғыдан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
17) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган – қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары;
18) өтінім беруші – аукциондық сауда-саттыққа қатысуды жоспарлайтын заңды тұлға немесе консорциум;
19) резервтік аккредитив – жағдай орын алған (борышкер тұлға бенефициар алдында міндеттемелерін орындамаған) кезде бенефициар пайдасына аккредитив бойынша соманы төлеуге банк міндеттемесі. Резервтік аккредитив SWIT жүйесі бойынша шығарылады;
20) сараланған тізім – аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдерінде көрсетілген бағалардың өсуі бойынша реттелген өтінімдер тізімі;
21) сатып алу шарты – қаржы-есеп айырысу орталығы мен ЖЭК немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым арасында жасалатын, ЖЭК немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын аукциондық бағамен сатып алу шарты;
22) сауда жүйесі – интернет арқылы аукциондық сауда-саттықты өткізуді қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, техникалық, бағдарламалық компоненттер кешені;
23) сауда сессиясы – аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың өтінім беруін, аукциондық сауда-саттық бағаларын, көлемдерін анықтау кезінде жүзеге асырылатын және аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі қалыптастырылатын процесс;

24) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
25) предельная аукционная цена – максимальная величина аукционной цены на электрическую энергию;
26) точка подключения к электрической сети – место физического соединения объекта по использованию возобновляемых источников энергии, объекта по энергетической утилизации отходов энергопроизводящей организации с электрической сетью энергопередающей организации.
3. Отбор проектов по строительству новых объектов по использованию ВИЭ и определение аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по использованию ВИЭ, проводится путем организации и проведения аукционных торгов с подготовленными основными параметрами проекта по строительству новых объектов по использованию ВИЭ (далее – документация) и/или без документации.
4. Отбор проектов по энергетической утилизации отходов и определение аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по энергетической утилизации отходов, проводится путем организации и проведения аукционных торгов с подготовленной основной информацией по строительству объектов по энергетической утилизации отходов по группам населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации в соответствии с параграфом 9 главы 2 настоящих Правил.
5. Аукционные торги подразделяются на:
1) аукционные торги с документацией;
2) аукционные торги без документации, с точкой подключения и земельным участком, (далее – аукционные торги без документации);
3) свободные аукционные торги без документации, с точкой подключения и земельным участком участника (далее – Свободные аукционные торги).
Глава 2. Порядок организации и проведения аукционных торгов
Параграф 1. Подготовка к аукционным торгам
6. Уполномоченный орган не менее чем за 1 (один) месяц до предполагаемой даты проведения соответствующего вида аукционных торгов разрабатывает и публикует на своем интернет-ресурсе графики (объявление) проведения аукционных торгов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – График). Информация, указанная в Графике, не подлежит корректировке.
7. Строительство и эксплуатация объекта по использованию ВИЭ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и электроэнергетики.
Допускается строительство объектов использующих гидродинамическую энергию воды с реконструкцией существующих гидротехнических сооружений с целью повышения их эксплуатационных характеристик и эффективности водопользования при условии ввода нового генерирующего оборудования, признаваемого строительством нового объекта ВИЭ.
При этом, строительство объекта по использованию ВИЭ осуществляется с использованием нового генерирующего оборудования (ранее не находившегося в эксплуатации).

24) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
25) шекті аукциондық баға – электр энергиясына аукциондық бағаның ең жоғары шамасы;
26) электр желісіне қосылу нүктесі – энергия өндіруші ұйымның жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін, энергия өндіруші ұйымның қалдықтарын энергетикалық кәдеге жарату объектісін энергия беруші ұйымның электр желісіне физикалық қосу орны.
3. ЖЭК пайдаланудың жаңа объектілерін салу бойынша жобаларды іріктеу және ЖЭК пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындау ЖЭК пайдаланудың жаңа объектілерін салу бойынша жобаның дайындалған негізгі параметрлерімен (бұдан әрі – Құжаттама) және/немесе құжаттамасы жоқ аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу арқылы жүргізіледі.
4. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындау осы Қағидалардың 2-тарауы 9-параграфына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді салу бойынша дайындалған негізгі ақпаратпен аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу арқылы жүргізіледі.
5. Аукциондық сауда-саттық мынадай түрлерге жіктеледі:
1) құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттық;
2) құжаттамасыз қосылу нүктесі мен жер учаскесі бар аукциондық сауда-саттық (бұдан әрі – құжаттамасыз аукциондық сауда-саттық);
3) құжаттамасыз қатысушының қосылу нүктесі мен жер учаскесі бар еркін аукциондық сауда-саттық (бұдан әрі – Еркін аукциондық сауда-саттық).
2-тарау. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу тәртібі
1-параграф. Аукциондық сауда-саттыққа дайындық
6. Уәкілетті орган осы Ережелердің 5-тармағында көрсетілген аукциондық сауда-саттықтың тиісті түрін өткізу болжанатын күнінен кемінде 1 (бір) ай бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес аукциондық сауда-саттықтың өткізу графигін (хабарландыру) (бұдан әрі – График) әзірлейді және өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
Графикте көрсетілген ақпарат түзетілмейді.
7. ЖЭК пайдалану объектісінің құрыысы және оны пайдалану Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мен электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
ЖЭК жаңа объектісінің құрылысы деп танылатын жаңа генерациялайтын жабдықты іске қосу шартымен олардың пайдалану сипаттамаларын және су пайдалану тиімділігін арттыру мақсатында қолданыстағы гидротехникалық құрылыстарды реконструкциялай отырып, судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын объектілердің құрылысына жол беріледі.
Бұл ретте ЖЭК пайдалану объектісінің құрылысы (бұдан бұрын пайдалануда болмаған) жаңа генерациялық жабдықты пайдалана отырып жүзеге асырылады.

8. Аукционные торги проводятся согласно информации о возможности подключения к точкам электрических сетей и зарезервированных земельных участках для планируемых к строительству объектов, указанных в Графике.
9. Прием документов и регистрация заявителей в аукционных торгах производится Организатором в сроки, указанные в Графике.
10. Заявитель предоставляет расчетно-финансовому центру оригиналы документов по финансовому обеспечению заявки на участие в аукционных торгах не позднее чем за 2 (два) рабочих дня до даты начала аукционных торгов в соответствии с параграфом 7 настоящих Правил.
11. При предоставлении заявителем документов в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 29 или подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил, заключении договора между заявителем и Организатором и оплате услуг Организатора, Организатор присваивает заявителю статус участника аукционных торгов.
При этом, для участия в аукционных торгах, предусмотренных подпунктом 3) пункта 5 настоящих Правил, предоставлении документов, предусмотренных подпунктами 7) и 8) пункта 30 настоящих Правил, не осуществляется.
12. Организатор начинает прием документов от заявителей за 30 (тридцать) календарных дней и прекращает прием документов за 5 (пять) рабочих дней до даты начала аукционных торгов в соответствии с Графиком или объявлением о проведении аукционных торгов с документацией.
При этом Организатор в течение 2 (двух) рабочих дней рассматривает предоставленные документы за 5 (пять) рабочих дней до даты начала аукционных торгов в соответствии с Графиком и в случае несоответствия подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 29 или подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил, Организатор отказывает заявителю в регистрации с направлением уведомления по электронной почте с указанием причины отказа.
После получения уведомления от Организатора об отказе в регистрации заявитель дополняет и (или) изменяет ранее предоставленные документы в течение 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
13. В случае изменения реквизитов, списка сотрудников участника, имеющих доступ в торговую систему, участник не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала аукционных торгов уведомляет об изменениях Организатора официальным письмом.

8. Аукциондық сауда-саттық Графикте көрсетілген құрылысқа жоспарланған объектілер үшін электр желілерінің нүктелеріне және резервтелген жер учаскелеріне қосылу мүмкіндігі туралы ақпаратқа сәйкес жүргізіледі.
9. Аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін құжаттарды қабылдау және өтінім берушілерді тіркеу уәкілетті орган бекіткен Графикте көрсетілген мерзімдерде Ұйымдастырушы тарапынан жүзеге асырылады.
10. Өтінім беруші аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз етуге қатысты түпнұсқа құжаттарды осы Қағидалардың 7-параграфына сәйкес аукциондық сауда-саттықтың басталу күнінен кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын есеп айырысу-қаржы орталығына ұсынады.
11. Осы Ережелердің 29-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына немесе 30 - тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес өтінім беруші құжаттар ұсынған жағдайда, өтінім беруші мен Ұйымдастырушы арасында шарт жасалғаннан кейін және Ұйымдастырушының қызметтері үшін төлем жүргізілген соң, Ұйымдастырушы өтінім берушіге аукциондық сауда-саттыққа қатысушы мәртебесін береді.
Бұл ретте осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көзделген аукциондық сауда-саттықтарға қатысу үшін осы Қағидалардың 30-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну жүзеге асырылмайды.
12. Ұйымдастырушы аукциондық сауда-саттықтың өткізілу Графигіне немесе құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттықтың өткізілуі туралы хабарландыруға сәйкес, аукциондық сауда-саттықтың басталу күнінен 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын құжаттарды қабылдауды бастайды және 5 (бес) жұмыс күні бұрын құжаттарды қабылдауды тоқтатады.
Бұл ретте Ұйымдастырушы Графикке сәйкес, аукциондық сауда-саттық басталуына 5 (бес) жұмыс күні қалғанға дейін ұсынылған құжаттарды 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарайды және егер олар осы Қағидалардың 29-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына немесе 30-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес келмеген жағдайда, бас тарту себебі көрсетілген электрондық пошта арқылы өтінім берушіге хабарлама жолдай отырып, оны тіркеуден бас тартады.
Ұйымдастырушыдан тіркеуден бас тарту туралы хабарлама алғаннан кейін өтінім беруші бұдан бұрын ұсынылған құжаттарды хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде толықтырады және (немесе) өзгертеді.
13. Қатысушының сауда-саттық жүйесіне қол жеткізе алатын қызметкерлердің тізімі, реквизиттері өзгерген жағдайда, қатысушы бұл туралы аукциондық сауда-саттық басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын ресми хат арқылы Ұйымдастырушыны хабардар етеді.

14. Пароль, предоставляющий право доступа к торговой системе, не подлежит передаче третьим лицам.
15. Тарифы на услуги Организатора устанавливаются в соответствие с законодательством Республики Казахстан и оплачиваются на основании договора, заключаемого между заявителем и организатором (далее – Договор).
16. Договор содержит:
1) предмет Договора, виды оказываемых Организатором услуг, сроки и порядок оплаты;
2) критерии и требования, предъявляемые к заявителю для участия в аукционных торгах и допуску к аукционным торгам;
3) методы проведения аукционных торгов;
4) условие возврата заявителю оплаты за услуги Организатора;
5) ответственность участников договора за нарушение условий Договора.
17. В целях организации и проведения аукционных торгов Организатор:
1) обеспечивает работоспособность торговой системы по проведению аукционных торгов;
2) разрабатывает и утверждает методические указания и регламенты по проведению аукционных торгов;
3) обеспечивает Участникам равные условия доступа к аукционным торгам;
4) проводит инструктаж сотрудников Участников по работе в торговой системе;
5) взаимодействует с уполномоченным органом и расчетно-финансовым центром по вопросам, связанным с организацией и проведением аукционных торгов;
6) публикует на официальном интернет - ресурсе Реестр победителей аукционных торгов.
Параграф 2. Аукционные торги с документацией
18. Для подготовки документации уполномоченный орган в январе текущего года предоставляет расчетно-финансовому центру информацию о типах объектов по использованию ВИЭ, месте их размещения (с указанием земельных участков) и объеме установленной мощности на предстоящие два года.
Системный оператор в январе текущего года по запросу уполномоченного органа предоставляет в расчетно-финансовый центр информацию о возможных точках подключения к электрическим сетям для аукционных торгов с документацией.
19. Расчетно-финансовый центр направляет Организатору документацию с указанием ее стоимости не позднее 3 (трех) месяцев до планируемой даты проведения аукционных торгов для размещения на официальном интернет-ресурсе.
После получения документации Организатор в течение 3 (трех) рабочих дней объявляет дату проведения аукционных торгов. При этом дата проведения аукционных торгов с документацией объявляется не менее чем за 1 (один) месяц до проведения аукционных торгов.
20. Документация включает в себя:
1) исходные данные, маркетинговые исследования по строительству нового объекта по использованию ВИЭ, включая оценку ресурсного потенциала;

14. Сауда жүйесіне қол жеткізу құқығын беретін құпия сөз (пароль) үшінші тұлғаларға берілмейді.
15. Ұйымдастырушының қызметтеріне арналған тарифтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады және өтінім беруші мен Ұйымдастырушы арасында жасалатын шарт (бұдан әрі – Шарт) негізінде төленеді.
16. Шартта мыналар:
1) Шарттың мәні, Ұйымдастырушы көрсететін қызмет түрлері, төлем мерзімдері мен тәртібі;
2) Аукциондық сауда-саттыққа қатысу және оған жіберілу үшін өтінім берушіге қойылатын өлшемшарттар мен талаптар;
3) Аукциондық сауда-саттықты өткізу әдістері;
4) Ұйымдастырушы қызметтері үшін төлемді өтінім берушіге қайтару шарты;
5) Шарт талаптарын бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі көрсетіледі.
17. Аукциондық сауда-сатықты ұйымдастыру және өткізу мақсатында Ұйымдастырушы:
1) аукциондық сауда-саттықты өткізуге арналған сауда жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
2) аукциондық сауда-саттықты өткізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулықтар мен регламенттерді әзірлейді және бекітеді;
3) Қатысушыларға аукциондық сауда-саттыққа тең дәрежеде қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
4) Қатысушылардың қызметкерлеріне сауда жүйесінде жұмыс істеу бойынша нұсқама өткізеді;
5) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша уәкілетті органмен және есеп айырысу-қаржы орталығымен өзара іс-қимыл жасайды;
6) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі ресми интернет-ресурсында жариялайды.
2-параграф. Құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттық
18. Құжаттаманы дайындау үшін уәкілетті орган есеп айырысу-қаржы орталығына ағымдағы жылғы қаңтар айында алдағы екі жылға жоспарланған ЖЭК пайдалану объектілерінің түрлері, олардың орналасатын орындары (жер учаскелерін көрсете отырып) және белгіленген қуат көлемі туралы ақпаратты ұсынады.
Жүйелік оператор уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ағымдағы жылғы қаңтар айында есеп айырысу-қаржы орталығына құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттық үшін электр желілеріне қосылу мүмкін болатын нүктелер туралы ақпаратты береді.
19. Есеп айырысу-қаржы орталығы аукциондық сауда-саттықты өткізу күніне дейін кемінде 3 (үш) ай бұрын құны көрсетілген құжаттаманы Ұйымдастырушыға ресми интернет-ресурсқа орналастыру үшін жолдайды.
Ұйымдастырушы құжаттаманы алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аукциондық сауда-саттықтың өткізу күнін жариялайды. Бұл ретте құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттықтың өткізілу күні аукциондық сауда-саттықты өткізгенге дейін кемінде 1 (бір) ай бұрын жарияланады.
20. Құжаттама мыналарды:
1) жаңа ЖЭК пайдалану объектісін салу бойынша бастапқы деректерді, маркетингтік зерттеулерді, оның ішінде ресурстық әлеуетті бағалауды;

2) результаты общественных слушаний и предварительной оценки воздействия на окружающую среду;
3) место размещения земельного участка с учетом технических характеристик и затрат на выкуп/аренду земель, налогов;
4) схему выдачи мощности и технические условия на присоединение, разработанные и согласованные в соответствии с Электросетевыми правилами, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10899) (далее – Электросетевые правила).
Подготовка документации осуществляется разработчиком документации либо передается уполномоченным органом расчетно-финансовому центру.
21. Для регистрации в базе данных торговой системы заявитель на официальном интернет-ресурсе Организатора предоставляет в электронном виде документы:
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 10) пункта 29 настоящих Правил;
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7) и 8) пункта 30 настоящих Правил.
22. Расчетно-финансовый центр создает конкурсную комиссию по рассмотрению заявок потенциальных поставщиков на участие в конкурсе, допуске и определению разработчика документации в соответствии с техническим заданием.
Параграф 3. Аукционные торги без документации
23. График аукционных торгов без документации содержит информацию о земельных участках, планируемых к выделению для строительства объекта ВИЭ и точках подключения к электрическим сетям энергопередающих организаций с указанием максимально допустимой мощности и количеством возможных подключений.
24. Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы осуществляют в соответствии с подпунктом 3-1) статьи 7 Закона резервирование земельных участков для планируемых к строительству объектов по использованию ВИЭ до момента предоставления победителям аукционных торгов прав на земельный участок, в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан (далее – Земельный кодекс) и направляют соответствующую информацию уполномоченному органу по форме, согласно таблице 1 Графика.
25. Точки подключения к электрической сети, представленные энергопередающими организациями в уполномоченный орган, резервируются для планируемых к строительству объектов по использованию ВИЭ до момента заключения победителем аукционных торгов договора о подключении объектов по использованию ВИЭ и (или) выдачи технических условий на подключение к электрической сети и направляют соответствующую информацию уполномоченному органу по форме, согласно таблице 2 Графика.

2) қоғамдық тыңдаулар мен қоршаған ортаға әсердің алдын ала бағалауының нәтижелерін;
3) техникалық сипаттамалар мен жерді сатып алу/жалдау шығындарын, салықтарын ескере отырып, жер учаскесінің орналасу орнын;
4) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10899 болып тіркелген) Электр желілері қағидаларына (бұдан әрі – Электр желілері қағидалары) сәйкес әзірленген және келісілген қосудың қуатты беру схемасы мен техникалық қосылу шарттарын қамтиды.
Құжаттаманы құжаттама әзірлеушісі әзірлейді немесе уәкілетті орган есеп айырысу-қаржы орталығына тапсырады.
21. Сауда жүйесінің деректер базасына тіркелу үшін өтінім беруші Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсына мынадай:
осы Қағидалардың 29-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 10) тармақшаларына сәйкес қоса алғанда, белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-қа дейін болатын, ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша;
осы Қағидалардың 30-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша құжаттарды электрондық форматта ұсынады.
22. Есеп айырысу-қаржы орталығы техникалық тапсырмаға сәйкес конкурстық іріктеуге қатысуға арналған әлеуетті жеткізушілердің өтінімдерін қарау, оларға рұқсат беру және құжаттама әзірлеушіні айқындау үшін конкурстық комиссияны құрады.
3-параграф. Құжаттамасыз аукциондық сауда-саттық
23. Құжаттамасыз, қосылу нүктесі мен жер учаскесі бар аукциондық сауда-саттықтың графигінде ЖЭК объектісін салу үшін бөлінуі жоспарланған жер учаскелері туралы және электр энергиясын беруші ұйымдардың электр желілеріне қосылу нүктелері туралы, сондай-ақ рұқсат етілген ең жоғары қуат пен қосылуға болатын мүмкін қосылымдар саны көрсетілген ақпарат қамтылады.
24. Облыстардың, республикалық маңызы бар қала және астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (бұдан әрі – Жер кодексі) сәйкес, аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздарына жер учаскесіне құқық берілген сәтке дейін Заңның 7-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес салуға жоспарланған ЖЭК пайдалану объектілеріне арналған жер учаскелерін резервке қоюды жүзеге асырады және тиісті ақпаратты уәкілетті органға Графиктің 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша жібереді.
25. Электр энергиясын беруші ұйымдар уәкілетті органға ұсынған электр желісіне қосылу нүктелері ЖЭК пайдалану объектілерінің құрылысын жоспарлау үшін, аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы электр желісіне қосылуға шарт жасасқанға және (немесе) техникалық шарттар берілгенге дейін резервке қойылады және тиісті ақпарат Графиктің 2-ші кестесіне сәйкес нысанда уәкілетті органға жолданады.

26. С момента опубликования Графика до завершения всех планируемых по Графику аукционных торгов, энергопередающие организации приостанавливают прием заявок на получение технических условий на подключение к электрической сети по зарезервированным точкам подключения к электрической сети, указанным в Графике.
27. Для регистрации в базе данных торговой системы заявитель на официальном интернет-ресурсе Организатора предоставляет в электронном виде документы:
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8) и 9) пункта 29 настоящих Правил.
При этом, для участия в аукционных торгах, по проектам строительства объектов, использующих энергию солнечного излучения, энергию ветра, предоставлении документов, предусмотренных подпунктами 7), 8) и 9) пункта 29 настоящих Правил, не осуществляется;
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7) и 8) пункта 30 настоящих Правил.
Параграф 4. Свободные аукционные торги
28. График Свободных аукционных торгов формируется и публикуется уполномоченным органом на основании информации Системного оператора о возможных объемах закупаемой мощности в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы и (или) зон единой энергетической системы.
Для регистрации в базе данных торговой системы заявитель на официальном интернет-ресурсе Организатора предоставляет в электронном виде документы:
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) и 10) пункта 29 настоящих Правил;
по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил;
Ветровые и солнечные электростанции, реализуемые в рамках Свободных аукционных торгов, оснащаются системами хранения электрической энергии мощностью:
для ветровых электростанций — мощностью не менее 30 % от установленной мощности объекта и емкостью, обеспечивающей выдачу мощности в течение не менее двух часов;
для солнечных электростанций — мощностью не менее 30 % от установленной мощности объекта и емкостью, обеспечивающей выдачу мощности в течение не менее четырех часов.
Срок эксплуатации систем хранения энергии должен соответствовать сроку действия договора покупки.

26. График жарияланған сәттен бастап, График бойынша жоспарланған барлық аукциондық сауда-саттық аяқталғанға дейін, электр энергиясын беруші ұйымдар Графикте көрсетілген электр желісіне резервке қойылған қосылу нүктелері бойынша техникалық шарттарды алу үшін өтінімдерді қабылдауды уақытша тоқтатады.
27. Сауда жүйесінің деректер базасына тіркелу үшін өтінім беруші Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсына мынадай:
осы Қағидалардың 29-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларына сәйкес қоса алғанда, белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-қа дейін болатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша.
Бұл ретте күн сәулесі мен жел энергиясын пайдаланатын объектілерді салу жобалары бойынша аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін осы Қағидалардың 29-тармағының 7), 8) және 9) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну жүзеге асырылмайды;
осы Қағидалардың 30-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7) және 8) тармақшаларына сәйкес белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша құжаттарды электрондық форматта ұсынады.
4-параграф. Еркін аукциондық сауда-саттық
28. Еркін аукциондық сауда-саттықтың Графигі Системалық оператордың облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана және (немесе) Біртұтас энергетикалық жүйенің аймақтары бойынша сатып алатын қуат көлемі туралы ақпарат негізінде уәкілетті органмен қалыптастырылады және жарияланады.
Сауда жүйесінің деректер базасына тіркелу үшін өтінім беруші Ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында мынадай:
осы Қағидалардың 29-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес қоса алғанда, белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-қа дейін болатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша;
осы Қағидалардың 30-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 9) және 10) тармақшаларына сәйкес белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша құжаттарды электрондық түрде ұсынады;
Еркін аукциондық сауда-саттық шеңберінде жүзеге асырылатын жел және күн электр станциялары мынадай электр қуатын сақтау жүйелерімен жабдықталады:
жел электр станциялары үшін — объектінің орнатылған қуатынан кемінде 30 % қуатпен және қуаты кемінде екі сағат бойы беру мүмкіндігін қамтамасыз ететін сыйымдылықпен;
күн электр станциялары үшін — объектінің орнатылған қуатынан кемінде 30 % қуатпен және қуаты кемінде төрт сағат бойы беру мүмкіндігін қамтамасыз ететін сыйымдылықпен электр энергиясының қуатын сақтау жүйелерімен жабдықталады.
Энергия сақтау жүйелерінің пайдалану мерзімі Электр энергиясын сатып алу-сату туралы шарттың әрекет ету мерзіміне сәйкес болуы тиіс.

Параграф 5. Квалификационные требования, предъявляемые к участникам аукционных торгов
29. Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт, включительно подтверждается путем предоставления следующих документов:
1) копии Устава;
2) копии справки о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица;
3) копии решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;
4) доверенность на представителя (в случае, если представление интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информация о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес);
6) финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах;
7) копия технических условий на подключение к электрической сети, выданных и согласованных в соответствии с Электросетевыми правилами либо указание точки подключения к электрическим сетям в соответствии с Графиком;
8) копии правоустанавливающих документов на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом либо указание земельного участка в соответствии с Графиком.
При этом для участия в аукционных торгах, указанных в подпункте 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, а также по проектам строительства объектов, использующих энергию солнечного излучения, энергию ветра, гидродинамическую энергию воды, отходы потребления, биомассу, биогаз и иное топливо из отходов потребления для производства электрической энергии, предоставляются копии правоустанавливающих документов на земельный участок с соответствующим целевым назначением на котором планируется строительство объекта;
9) копия письма согласования Системного оператора "Схемы выдачи мощности электростанции" с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более разработанную в соответствии с Электросетевыми правилами либо указанием точки подключения к электрическим сетям в соответствии с графиком;
10) письма-подтверждения об ознакомлении Участника с документацией, размещенной на интернет-ресурсе Организатора, для участников, принимающих участие в аукционных торгах с документацией.
30. Соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт подтверждается путем предоставления следующих документов:
1) копия Устава;
2) копия справки о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица;

5-параграф. Аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары
29. Белгіленген қуатының көлемі 499 МВт-қа дейінгі ЖЭК пайдалану объектілері құрылысының жобалары бойынша аукциондық сауда-саттықтың қатысушыларына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі мынадай құжаттарды қоса алғанда:
1) Жарғы көшірмесін;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін;
3) бірінші басшыны тағайындау туралы заңды тұлғаның тиісті органы шешімінің көшірмесін;
4) өкілге берілетін сенімхатты (мүдделерді білдіруді бірінші басшы жүзеге асырмаған жағдайда);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпаратты (банк деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы);
6) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етуді енгізу;
7) Графикке сәйкес электр желілеріне қосылу нүктелерін көрсетуге не Электр желілік қағидаларға сәйкес берілген және келісілген электр желісіне қосуға арналған техникалық шарттардың көшірмесін;
8) Графикке сәйкес жер учаскесін көрсетуге не Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелерін ұсыну жолымен расталады.
Бұл ретте осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшасында көрсетілген аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін, сондай-ақ күн сәулесінің энергиясын, жел энергиясын, судың гидродинамикалық энергиясын, тұтыну қалдықтарын, биомассаны, биогазды және тұтыну қалдықтарынан алынған өзге де отынды пайдаланылатын электр энергиясын өндіруге арналған объектілерді салу жобалары бойынша құрылыс жоспарланып отырған жер учаскесіне тиісті нысаналы мақсаты бар құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері ұсынылады;
9) Электр желілік қағидаларға сәйкес әзірленген, мәлімделген электр қуаты 5 МВт болатын және одан да жоғары "Электр станциясының қуатын беру схемасын" жүйелік оператордың немесе Графикке сәйкес электр желілеріне қосылу нүктелерін көрсете отырып келісу хатының көшірмесін;
10) құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттыққа қатысатын қатысушылар үшін Ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттамамен Қатысушыны таныстыру туралы растау хатын ұсыну жолымен расталады.
30. Белгіленген қуаты 499 МВт жоғары болатын ЖЭК пайдалану объектілері құрылысының жобалары бойынша 5-тармақтың 1 және 2-тармақшаларында көрсетілген аукциондық сауда-саттықтың қатысушыларына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі мынадай құжаттарды:
1) Жарғы көшірмесін;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін;

3) копия решения соответствующего органа юридического лица о назначении первого руководителя;
4) доверенность на представителя (в случае, если представление интересов осуществляет не первый руководитель);
5) информация о реквизитах юридического лица (банковские реквизиты, адрес, контактные телефоны, электронный адрес);
6) финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах;
7) документы, подтверждающие наличие опыта по инвестированию, строительству и вводу в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ соответствующего вида установленной мощностью в совокупности не менее 100 МВт в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил;
8) структура собственников до конечных бенефициаров по состоянию на дату не ранее начала периода приема документов с подтверждающими документами, где акции (доля участия в уставном капитале) конечных собственников – граждан Республики Казахстан и/или юридических лиц Республики Казахстан без иностранного участия составляют (составляет) не менее 51 % (пятидесяти одного процента) и обеспечивают (обеспечивает) возможность определять решения Участника аукционных торгов;
9) копия технических условий на подключение к электрической сети, выданных и согласованных в соответствии с Электросетевыми правилами либо указание точки подключения к электрическим сетям в соответствии с Графиком;
10) копии правоустанавливающих документов на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом либо указание земельного участка в соответствии с Графиком.
При этом для участия в аукционных торгах, указанных в подпункте 3) пункта 5 настоящих Правил, а также по проектам строительства объектов, использующих энергию солнечного излучения, энергию ветра, гидродинамическую энергию воды, отходы потребления, биомассу, биогаз и иное топливо из отходов потребления для производства электрической энергии, предоставляются копии правоустанавливающих документов на земельный участок с соответствующим целевым назначением на котором планируется строительство объекта.
При этом, для участия в аукционных торгах, предусмотренных подпунктом 3) пункта 5 настоящих Правил, предоставлении документов, предусмотренных подпунктами 7) и 8) настоящего пункта Правил, не осуществляется.
31. Под опытом по инвестированию, строительству и вводу в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ соответствующего вида в Республике Казахстан понимается владение прямо или косвенно на дату ввода в эксплуатацию объекта по использованию ВИЭ соответствующего аукционным торгам вида не менее 20 % акций (долей участия в уставном капитале) зарегистрированного в Республике Казахстан юридического лица, являвшегося собственником указанного объекта по использованию ВИЭ.

3) бірінші басшыны тағайындау туралы заңды тұлғаның тиісті органы шешімінің көшірмесін;
4) өкілге сенімхатты (мүдделерді білдіруді бірінші басшы жүзеге асырмаған жағдайда);
5) заңды тұлғаның деректемелері туралы ақпаратты (банк деректемелері, мекенжайы, байланыс телефондары, электрондық мекенжайы);
6) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз етуді енгізу;
7) осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында жиынтық белгіленген қуаты кемінде 100 МВт болатын ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі объектілерді инвестициялау, салу және пайдалануға беру жөніндегі тәжірибенің болуын растайтын құжаттарды ұсыну жолымен расталады;
8) түпкілікті меншік иелерінің, Қазақстан Республикасы азаматтарының және/немесе Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетелдік қатысусыз акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлесі) кемінде 51 % (елу бір пайыз) құрайтынын растайтын құжаттары бар құжаттарды қабылдау кезеңі басталған күннен ерте емес жағдай бойынша түпкілікті бенефициарларға дейінгі меншік иелерінің құрылымы және аукциондық сауда-саттыққа қатысушының шешімдерін айқындау мүмкіндігін қамтамасыз етеді (қамтамасыз етеді).
9) Графикке сәйкес электр желілеріне қосылу нүктелерін көрсету не Электр желілік қағидаларға сәйкес берілген және келісілген электр желісіне қосуға арналған техникалық шарттардың көшірмесін;
10) Графикке сәйкес жер учаскесін көрсету не Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелерін ұсыну жолымен расталады.
Бұл ретте осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген аукциондық сауда-саттықтарға қатысу үшін, сондай-ақ күн сәулесі энергиясын, жел энергиясын, судың гидродинамикалық энергиясын, тұтыну қалдықтарын, биомассаны, биогазды және электр энергиясын өндіру үшін тұтыну қалдықтарынан өзге де отынды пайдаланатын объектілер құрылысының жобалары бойынша объектінің құрылысы жоспарланатын тиісті нысаналы мақсаты бар жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері ұсынылады.
Бұл ретте осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасында көзделген аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін осы тармақтың 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсыну жүзеге асырылмайды.
31. Қазақстан Республикасында тиісті түрдегі ЖЭК пайдалану жөніндегі объектілерді инвестициялау, салу және пайдалануға беру жөніндегі тәжірибе деп аталған ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің меншік иесі болып табылатын, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде 20 %-ы аукциондық сауда-саттыққа сәйкес келетін ЖЭК пайдалану жөніндегі объектіні пайдалануға беру күніне тікелей немесе жанама түрде иелену түсініледі.

Участник аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт подтверждает наличие опыта, предусмотренного подпунктом 7) пункта 30 настоящих Правил, у него либо у физических и (или) юридических лиц, прямо или косвенно владеющих не менее 51 % акций (долей участия в уставном капитале) Участника аукционных торгов в совокупности, путем предоставления подтверждающих указанные факты копий зарегистрированных в уполномоченных государственных органах актов ввода в эксплуатацию объектов по использованию ВИЭ, сведений о зарегистрированных юридических лицах на дату регистрации указанных актов и копий регистрационных или учредительных документов на дату регистрации указанных актов.
32. Победитель аукционных торгов по проектам строительства объектов по использованию ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт обеспечивает одновременно c объектом по использованию ВИЭ строительство и ввод в эксплуатацию системы хранения электрической энергии мощностью не менее 30% от установленной мощности объекта по использованию ВИЭ и емкостью, достаточной для выдачи мощности в течении двух часов с поддержанием на срок действия договора покупки.
Проект реализуется без переуступки прав и обязательств по договору покупки.
33. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах в виде банковской гарантии или резервного аккредитива выпускается в пользу расчетно-финансового центра.
Параграф 6. Содержание и порядок подачи заявки
34. Аукционные торги проводятся анонимно, дистанционно с использованием сети интернет, посредством интернет - ресурса торговой системы Организатора.
35. Аукционные торги проводятся в форме одностороннего аукциона.
36. Торговая сессия при проведении аукционных торгов проводится в сроки, устанавливаемые в соответствии с пунктом 6 или подпунктом 7) пункта 85 настоящих Правил, в случае проведения аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов, и длится 30 (тридцать) минут.
При этом торговая сессия продлевается на 5 (пять) минут при поступлении заявки от участников аукционных торгов с ценой ниже, чем имеющееся минимальное предложение в течение пяти минут до завершения торговой сессии.
37. До открытия торговой сессии Организатор:
1) вносит в торговую систему информацию об объемах планируемой к отбору установленной мощности, предельную аукционную цену и иную информацию в соответствии с Графиком;
2) вносит в торговую систему, полученную от уполномоченного органа информацию по наличию резервированных земельных участков для планируемых к строительству объектов по использованию ВИЭ и возможности подключения к электрическим сетям энергопередающих организаций с указанием максимально допустимой мощности по точкам подключения к электрическим сетям.

Аукциондық сауда-саттыққа қатысушы, қуаты 499 МВт-тан асатын ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша 30-баптың 7) тармақшасында көзделген тәжірибесінің бар екенін растайды, ол не өзінде, не тікелей немесе жанама түрде аукциондық сауда-сатыққа қатысушының 51%-дан астам акцияларына (қатысу үлестеріне) иелік ететін жеке және/немесе заңды тұлғаларда болуы мүмкін, бұл үшін мемлекеттік уәкілетті органдарда тіркелген ЖЭК пайдалану объектілерін пайдалануға енгізу актілерінің көшірмелерін, аталған актілерді тіркеген күнге сәйкес тіркелген заңды тұлғалар туралы мәліметтерді және аталған актілер тіркелген күнге сәйкес тіркеу немесе құрылтай құжаттарының көшірмелерін ұсынады.
32. Белгіленген қуаты 499 МВт жоғары ЖЭК пайдалану объектілерін салу жобалары бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы ЖЭК пайдалану жөніндегі объектімен бір мезгілде ЖЭК пайдалану жөніндегі объектінің белгіленген қуатының кемінде 30 % қуаты бар электр энергиясын сақтау жүйесін және сатып алу шартының қолданылу мерзіміне сақтай отырып, екі сағат ішінде қуат беру үшін жеткілікті сыйымдылықты салу және пайдалануға беруді қамтамасыз етеді.
Жоба сатып алу шарты бойынша құқықтар мен міндеттемелерді қайта табысталмай іске асырылады.
33. Банктік кепілдік түріндегі аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету қаржы-есеп айырысу орталығының пайдасына шығарылған резервтік аккредитив бойынша ұсынылады.
6-параграф. Өтінімнің мазмұны және оны беру тәртібі
34. Аукциондық сауда-саттық Ұйымдастырушының сауда жүйесінің интернет-ресурсы арқылы интернет желісін пайдалана отырып, қашықтықтан анонимді өткізіледі.
35. Аукциондық сауда-саттық бір жақты аукцион түрінде өткізіледі.
36. Аукциондық сауда-саттықты өткізу кезіндегі сауда сессиясы осы Қағидалардың 6-тармағына немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық өткізу жағдайында, 85-тармағының 7) тармақшасына сәйкес белгіленетін мерзімдерде өткізіледі және 30 (отыз) минутқа созылады.
Бұл ретте сауда сессиясы аяқталғанға дейін бес минут ішінде аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардан қолда бар ең төменгі ұсыныстан төмен бағамен өтінім түскен кезде сауда сессиясы 5 (бес) минутқа ұзартылады.
37. Сауда сессиясы ашылғанға дейін Ұйымдастырушы:
1) сауда жүйесіне белгіленген қуатты іріктеуге жоспарланған көлемдері туралы ақпаратты, шекті аукциондық бағаны Графикке сәйкес өзге де ақпаратты енгізеді;
2) уәкілетті органнан алынған жоспарланған ЖЭК пайдалану объектілері үшін резервтелген жер учаскелерінің болуы және электр желілеріне қосу нүктелері бойынша ең жоғары рұқсат етілетін қуатты көрсете отырып, энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне қосу мүмкіндігі жөнінде сауда жүйесіне ақпарат енгізеді.

3) вносит в торговую систему информацию о величинах финансового обеспечения заявок на участие в аукционных торгах, полученную от расчетно- финансового центра;
4) вносит в торговую систему информацию о земельных участках и точках подключения к электрическим сетям согласно подпунктов 7) и 8) пункта 29 и подпунктов 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил.
38. Процедура проведения торговой сессии включает в себя:
1) открытие Организатором торговой сессии;
2) подачу участниками заявок на участие в аукционных торгах в торговой системе;
3) закрытие Организатором торговой сессии;
4) подведение итогов аукционных торгов, включая определение аукционных цен;
5) формирование Организатором реестра победителей аукционных торгов и его опубликование на своем интернет - ресурсе по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
39. В заявке на участие в аукционных торгах Участника содержатся следующие основные сведения:
1) наименование участника;
2) цена электрической энергии за один киловатт-час без НДС, указываемая в национальной валюте Республики Казахстан с числом значащих цифр после разделительного знака не более двух;
3) объем установленной мощности составляющий не менее 100 киловатт и кратный 1 (одному) киловатту;
4) земельный участок, планируемый к строительству объекта по использованию ВИЭ, и точка подключения к электрической сети;
5) минимально допустимый объем установленной мощности.
При этом Участники, указывают в заявке соответствующие данные о земельном участке и точке подключения к электрической сети, согласно выданным техническим условиям на подключение к электрической сети, предоставленные Организатору в соответствии с подпунктами 7) и 8) пункта 29 и подпунктами 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил, либо выбирают соответствующие данные из Графика.
40. Участники подают заявки на участие в аукционных торгах в торговую систему в течение торговой сессии, при этом цены, указываемые в заявках, не должны превышать величины соответствующих предельных аукционных цен.
41. Заявки на участие в аукционных торгах, поданные участниками в течение торговой сессии, с ценами, совпадающими с ценами в заявках на участие в аукционных торгах других участников, поданными в торговую систему, отклоняются.
42. Участники подают заявки на участие в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, с указанием объема не превышающим:
1) объем установленной мощности, выставленный на аукционные торги уполномоченным органом;
2) максимально допустимый объем мощности по точкам подключения к электрическим сетям;

3) сауда жүйесіне аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету шамалары туралы қаржы-есеп айырысу орталығынан алған ақпаратты енгізеді;
4) сауда жүйесіне осы Қағидалардың 29-тармағының 7) және 8) тармақшаларына және 30-тармағының 9) және 10) тармақшаларына сәйкес жер учаскелері және электр желілеріне қосылу нүктелері туралы ақпарат енгізеді.
38. Сауда сессиясын өткізу рәсімі мыналарды қамтиды:
1) Ұйымдастырушының сауда сессиясын ашуы;
2) қатысушылардың сауда жүйесінде аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді беруі;
3) Ұйымдастырушының сауда сессиясын жабуы;
4) аукциондық бағаларды айқындауды қоса алғанда, аукциондық сауда-саттықтың қорытындысын шығару;
5) Ұйымдастырушының аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары тізілімін қалыптастыруы және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны өзінің интернет-ресурсында жариялауы.
39. Қатысушының аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімінде мынадай негізгі мәліметтер қамтылады:
1) қатысушының атауы;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетілген, бөлу белгісінен кейін екі киловатт-сағат үшін электр энергиясының бағасы ҚҚС-сыз;
3) белгіленген қуат көлемі 100 киловаттан кем емес және 1 (бір) киловатқа тең;
4) ЖЭК пайдалану объектісінің салуы жоспарланатын жер учаскесі және электр желісіне қосу нүктесі;
5) белгіленген қуаттың ең аз рұқсат етілген көлемі.
Бұл ретте Қатысушылар өтінімде осы Қағидалардың 29-тармағының 7) және 8) тармақшаларына және 30-тармағының 9) және 10) тармақшаларына сәйкес Ұйымдастырушыға ұсынылған электр желісіне қосуға берілген техникалық шарттарға сәйкес жер учаскесі және электр желісіне қосылу нүктесі туралы тиісті деректерді көрсетеді не кестеден тиісті деректерді таңдайды.
40. Қатысушылар сауда жүйесіне аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді сауда сессиясын өткізу барысында береді, бұл ретте өтінімдерде көрсетілген бағалар тиісті шекті аукциондық бағалар шамасынан аспауға тиіс.
41. Қатысушылар сауда сессиясы барысында берген, бағалары сауда жүйесіне берілген басқа Қатысушылардың аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерінде көрсетілген бағалармен бірдей аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер қабылданбайды.
42. Қатысушылар осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға мыналардан аспайтын көлемдерді көрсете отырып, өтінім береді:
1) уәкілетті орган аукциондық сауда-саттыққа шығарған белгіленген қуат көлемі;
2) электр желілеріне қосу нүктелері бойынша ең жоғары рұқсат етілетін қуат көлемі;

3) величину финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах.
При проведении аукционных торгов с документацией от участника подается заявка в пределах финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах равная полному объему установленной мощности проекта, выставленного на аукционные торги.
43. При подаче заявок в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, участники подают заявки в отношении каждой точки подключения и земельного участка раздельно в пределах финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах.
44. Участники могут одновременно подавать заявки на участие в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, на несколько земельных участков, планируемых к строительству объектов по использованию ВИЭ, и несколько точек подключения к электрической сети в пределах финансового обеспечения каждой поданной заявки на участие в аукционных торгах.
45. Заявка Участника, поданная на участие в аукционных торгах в торговую систему, не подлежит удалению.
46. Участники по своему усмотрению, до окончания времени приема заявок на участие в аукционных торгах изменяют ранее поданную заявку путем подачи новой заявки.
При этом, участники указывают цену в новой заявке ниже, чем в предыдущей минимальной заявке, а объем ранее поданной заявки изменению не подлежит.
В течение основного времени 30 (тридцать) минут торговой сессии, шаг изменения цены не менее 5 (пять) тиын за 1 (один) киловатт-час от своей заявки и не более 2 (два) тенге за 1 (один) киловатт-час от минимальной цены. С периода времени продления торговой сессии на 5 (пять) минут, шаг изменения цены составит не менее 50 (пятьдесят) тиын за 1 (один) киловатт-час от своей заявки, но не более 2 (два) тенге за 1 (один) киловатт-час от минимальной цены.
47. Фиксация даты и времени подачи заявок на участие в аукционных торгах в торговой системе осуществляется Организатором с точностью до миллисекунд.
Параграф 7. Виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата
48. С целью гарантии исполнения обязательств, принятых участниками, а также обязательств, возникающих у победителей аукционных торгов, указанные лица вносят в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами, финансовое обеспечение.
Информация о финансовом обеспечении заявки на участие в аукционных торгах является конфиденциальной и не подлежит разглашению.

3) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету шамасы.
Құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттық өткізу кезінде қатысушыдан аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету шегінде аукциондық сауда-саттыққа қойылған жобаның белгіленген қуатының толық көлеміне тең өтінім беріледі.
43. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттыққа өтінімдер берген кезде қатысушылар әрбір қосылу нүктесіне және жер учаскесіне қатысты аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету шегінде жеке-жеке өтінім береді.
44. Қатысушылар бір мезгілде ЖЭК пайдалану объектілерін салу жоспарланып отырған бірнеше жер учаскелеріне және аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген әрбір өтінімді қаржылық қамтамасыз ету шегінде электр желісіне қосудың бірнеше нүктелеріне осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер бере алады.
45. Сауда жүйесіне аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінім берген Қатысушы оны аукциондық сауда-саттықтан алып тастай алмайды.
46. Қатысушылар өз қалауы бойынша аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғанға дейін бұрын берілген өтінімді жаңа өтінім беру жолымен өзгертеді.
Бұл ретте қатысушылар жаңа өтінімдегі бағаны алдыңғы минималды өтінімдегіден төмен көрсетеді, ал бұрын берілген өтінімнің көлемі өзгертуге жатпайды.
Сауда сессиясының негізгі уақыты – 30 (отыз) минут ішінде бағаны өзгерту қадамы өз өтінімінен кемінде 1 (бір) киловатт-сағат үшін 5 (бес) тиын және минималды бағаның 1 (бір) киловатт-сағат үшін 2 (екі) теңгеден аспауы тиіс. Сауда сессиясын 5 (бес) минутқа ұзарту кезеңінен бастап бағаны өзгерту қадамы өз өтінімінен кемінде 1 (бір) киловатт-сағат үшін 50 (елу) тиын және минималды бағаның 1 (бір) киловатт-сағат үшін 2 (екі) теңгеден аспауы тиіс.
47. Сауда жүйесіне аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді беру күні мен уақытын тіркеуді миллисекундке дейінгі дәлдікпен Ұйымдастырушы жүзеге асырады.
7-параграф. Аукционға қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету түрлері және оларды енгізу мен қайтару шарттары
48. Қатысушылар қабылдаған міндеттемелерді, сондай-ақ аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарында туындайтын міндеттемелерді орындау кепілдігі мақсатында аталған тұлғалар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және шарттарда қаржылық қамтамасыз етуді енгізеді.
Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қаржылық қамтамасыз ету туралы ақпарат құпия болып табылады және жариялауға жатпайды.

49. Финансовое обеспечение должно быть свободно от прав требований третьих лиц, а также от других обязательств участника и (или) победителя аукционных торгов.
50. Деньги, полученные в результате оплаченного требования по банковской гарантии или резервному аккредитиву, зачисляются на специальный счет резервного фонда расчетно-финансового центра и (или) направляются расчетно-финансовым центром на подготовку документации в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
51. Условия внесения и возврата финансового обеспечения определяются в соответствии с настоящим параграфом.
52. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах предоставляется заявителями расчетно-финансовому центру и является гарантией того, что он, в случае определения его победителем аукционных торгов, на условиях и в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, заключит договор покупки с расчетно-финансовым центром и внесет финансовое обеспечение исполнения договора покупки.
53. Финансовое обеспечение на проведение разведочных работ на полигонах твердых бытовых отходов предоставляется победителями аукционных торгов расчетно-финансовому центру в течение 30 календарных дней после подписания договора покупки в соответствии с Правилами централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10662) (далее – Правила централизованной покупки и продажи)
54. Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки предоставляется победителями аукционных торгов расчетно-финансовому центру в течение 30 (тридцать) календарных дней после подписания договора покупки в соответствии с Правилами централизованной покупки и продажи.
55. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах выпускается в пользу расчетно-финансового центра и предоставляется ему не позднее чем за 2 (два) рабочих дня до даты начала аукционных торгов.
56. Расчетно-финансовый центр направляет Организатору список заявителей, имеющих финансовое обеспечение, с указанием сумм за 2 (два) часа до начала аукционных торгов.
57. Заявитель выбирает один из следующих видов финансового обеспечения заявки на участие в аукционных торгах, выпускаемых по системе SWIFT:

49. Қаржылық қамтамасыз ету үшінші тұлғалардың талап ету құқықтарынан, сондай-ақ қатысушының және (немесе) аукциондық сауда-саттық жеңімпазының басқа міндеттемелерінен ерікті болуы тиіс.
50. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив бойынша төленген талап нәтижесінде алынған ақша қаржы-есеп айырысу орталығының резервтік қорының арнайы шотына аударылады және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығы осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес құжаттаманы дайындауға жібереді.
51. Қаржылық қамтамасыз етуді енгізу және қайтару шарттары осы параграфқа сәйкес анықталады.
52. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етуді өтінім берушілер ұйымдастырушыға ұсынады және ол осы Қағидаларда көзделген шарттар мен мерзімдерде аукциондық сауда-саттық жеңімпазы болып анықталған жағдайда қаржы-есеп айырысу орталығымен сатып алу шартын жасауға және сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз етуді енгізуге кепілдік болып табылады.
53. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 тіркелген) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларына (бұдан әрі – Электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату қағидалары) сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарында барлау жұмыстарын жүргізуге арналған қаржылық қамтамасыз ету аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде есеп айырысу-қаржы орталығына ұсынылады.
54. Сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары тарапынан электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату қағидаларына сәйкес, сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде есеп айырысу-қаржы орталығына ұсынылады.
55. Аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету қаржы-есеп айырысу орталығының пайдасына шығарылады және оған аукциондық сауда-саттық басталатын күнге дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
56. Қаржы-есеп айырысу орталығы Ұйымдастырушыға сомаларды көрсете отырып, қаржылық қамтамасыз етуі бар өтінім берушілердің тізімін аукциондық сауда-саттық басталғанға дейін 2 (екі) сағат бұрын жібереді.
57. Өтінім беруші аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз етудің SWIFT жүйесі бойынша шығарылған мына түрлерінің бірін таңдайды:

1) банковская гарантия;
2) резервный аккредитив.
58. Размер финансового обеспечения заявки на участие составляет:
1) в аукционных торгах с документацией – 5000 (пять тысяч) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по использованию ВИЭ, указанную в Графике;
2) в аукционных торгах без документации по проектам строительства объектов ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно - 2000 (две тысячи) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по использованию ВИЭ, указанную в заявке на участие в аукционных торгах;
3) в аукционных торгах без документации по проектам строительства объектов ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт – 5000 (пять тысяч) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по использованию ВИЭ, указанную в заявке на участие в аукционных торгах.
4) в свободных аукционных торгах по проектам строительства объектов ВИЭ объемом установленной мощности до 499 МВт включительно - 2000 (две тысячи) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по использованию ВИЭ, указанную в заявке на участие в аукционных торгах;
5) в свободных аукционных торгах по проектам строительства объектов ВИЭ объемом установленной мощности свыше 499 МВт – 5000 (пять тысяч) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по использованию ВИЭ, указанную в заявке на участие в аукционных торгах.
59. Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах, внесенное заявителем в виде банковской гарантии или резервного аккредитива, возвращается (освобождается) путем направления расчетно-финансовым центром соответствующего письма в банк (банки) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения аукционных торгов при наступлении одного из следующих случаев:
1) участник не стал победителем аукционных торгов в соответствии с итогами аукционных торгов;
2) победитель аукционных торгов заключил договор покупки и внес финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки.
3) победитель аукционных торгов заключил договор покупки и внес финансовое обеспечение на проведение разведочных работ на полигонах твердых бытовых отходов.
60. В случае если победитель аукционных торгов уклонился от заключения договора покупки и (или) не предоставил финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки в соответствии с пунктами 52 и 54 настоящих Правил, расчетно-финансовый центр выставляет требование на оплату по соответствующей банковской гарантии или резервному аккредитиву.

1) банк кепілдігі;
2) резервтік аккредитив.
58. Қатысуға арналған өтінімді қаржылық қамтамасыз ету мөлшері:
1) құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттықта – Графикте көрсетілген ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуатына көбейтілген белгіленген қуаттың 1 (бір) киловатына 5000 (бес мың) теңге;
2) белгіленген қуаты 499 МВт-қа дейін қоса алғанда, ЖЭК объектілерін салу жобалары бойынша құжаттамасы жоқ аукциондық сауда-саттықта – аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімде көрсетілген ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуатына көбейтілген белгіленген қуаттың 1 (бір) киловатына 2000 (екі мың) теңге;
3) белгіленген қуаты 499 МВт-тан асатын ЖЭК объектілерін салу жобалары бойынша құжаттамасы жоқ аукциондық сауда-саттықта – аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімде көрсетілген ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуатына көбейтілген белгіленген қуаттың 1 (бір) киловатына 5000 (бес мың) теңге.
4) ЖЭК объектілерін салу жобалары бойынша орнатылған қуаты 499 МВт қоса алғанда болатын көлемдегі еркін аукциондық сауда-саттыққа қатысқанда – аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген өтінімде көрсетілген ЖЭК объектісінің орнатылған қуатына көбейтілген 1 (бір) киловатт орнатылған қуат үшін 2000 (екі мың) теңге мөлшерінде;
5) ЖЭК объектілерін салу жобалары бойынша орнатылған қуаты 499 МВт-тан асатын көлемдегі еркін аукциондық сауда-саттыққа қатысқанда – аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген өтінімде көрсетілген ЖЭК объектісінің орнатылған қуатына көбейтілген 1 (бір) киловатт орнатылған қуат үшін 5000 (бес мың) теңге мөлшерінде.
59. Банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив түрінде өтінім берушімен енгізілген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету қаржы-есеп айырысу орталығымен тиісті хатты аукциондық сауда-саттықты өткізген күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде банкке (банктерге) жолдау арқылы мына жағдайлардың бірі туындаған кезде қайтарылады (босатылады):
1) қатысушы аукциондық сауда-саттық қорытындысына сәйкес аукциондық сауда-саттық жеңімпазы болып табылмаса;
2) аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы сатып алу шартын жасаса және сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді енгізсе.
3) аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы сатып алу шартын жасасып, қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарында барлау жұмыстарын жүргізуге арналған қаржылық қамтамасыз етуді енгізді.
60. Егер аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы сатып алу шартын жасасудан жалтарса және (немесе) сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз етуді осы Қағидалардың 52 және 54-тармақтарына сәйкес ұсынбаса, қаржы-есеп айырысу орталығы тиісті банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив бойынша ақы төлеуге талап қояды.

61. Финансовое обеспечение оформляется на срок действия не менее 150 (ста пятидесяти) календарных дней с даты проведения аукционных торгов и является безотзывным.
62. Финансовое обеспечение исполняется (удерживается) банком при предоставлении следующих документов расчетно-финансовым центром:
1) заявление о неисполнении обязательств лицом – должником, оформленное на бумажном носителе, подписанное уполномоченным лицом расчетно-финансового центра, и заверенное оттиском печати расчетно-финансового центра;
2) требование на оплату с указанием суммы взыскания в соответствии с настоящими Правилами.
63. Все банковские комиссии и расходы, связанные с финансовым обеспечением, в том числе и Банка получателя (бенефициара), оплачивает лицо – должник.
64. Банковская гарантия или резервный аккредитив в качестве обеспечения заявки на участие в аукционных торгах предоставляется от банков-резидентов Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте которых не ниже "В" по Standard&Poor’s или "В-" по Fitch или "В3" по Moody’sInvestorsService либо рейтинг родительской организации (которой принадлежит более 50% акций банка-резидента Республики Казахстан) не ниже уровня "BВB" по Standard&Poor’s или "ВВВ" по Fitch или "Ваа2" по Moody’sInvestorsService.
При этом, банковская гарантия или резервный аккредитив банков-нерезидентов Республики Казахстан должны быть подтверждены банками-резидентами путем выпуска гарантии под контр-обязательства нерезидентов.
Банки-нерезиденты Республики Казахстан, долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте, которых не ниже "ВВВ" по Standard&Poor’s, "ВВВ" по Fitch "Ваа2" по Moody’sInvestorsService могут выпускать банковскую гарантию или резервный аккредитив без выпуска соответствующих контр-обязательств.
Параграф 8. Порядок подведения итогов и определение победителей
65. В течение торговой сессии участникам аукционных торгов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, открыта следующая информация:
1) общая информация, характеризующая аукционные торги, указанная в Графике, утвержденном уполномоченным органом;
2) заявка на участие в аукционных торгах, поданная участником со всеми ее параметрами (цена, время подачи заявки);
3) наименьшая цена, указанная в поданных заявках на участие в аукционных торгах на продажу (без указания объемов).
66. В течение торговой сессии участникам аукционных торгов с документацией открыта следующая информация:

61. Қаржылық қамтамасыз ету аукциондық сауда-саттық өткізген күннен бастап кемінде 150 (бір жүз елу) күнтізбелік күнге жарамды мерзімге ресімделеді және қайтарып алуға болмайтын болып табылады.
62. Банк қаржылық қамтамасыз етуді қаржы-есеп айырысу орталығы мынадай құжаттарды ұсынған кезде орындайды (ұстайды):
1) қаржы-есеп айырысу орталығының уәкілетті тұлғасы қол қойған және қаржы-есеп айырысу орталығы мөрінің баспа таңбасымен куәландырылған борышкер тұлғаның міндеттемелерін орындамауы туралы қағаз түріндегі өтініші;
2) осы Қағидаларға сәйкес өтеу сомасы көрсетілген төлемге талап.
63. Қаржылық қамтамасыз етумен байланысты барлық банктік, соның ішінде Алушы (бенефициар) банктің комиссиялары мен шығыстарын борышкер тұлға төлейді.
64. Банктік кепілдік немесе резервтік аккредитив аукционға қатысуға өтінімнің қамтамасыз етілуі ретінде Қазақстан Республикасының резидент-банктері тарапынан ұсынылады, олардың шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі Standard&Poor’s бойынша "В" деңгейінен төмен болмауы тиіс немесе Fitch бойынша "В-" немесе Moody’s Investors Service бойынша "В3" деңгейінен төмен болмауы тиіс, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резидент-банкіндегі ата-ана ұйымының рейтингі Standard&Poor’s бойынша "ВВВ", Fitch бойынша "ВВВ" немесе Moody’s Investors Service бойынша "Ваа2" деңгейінен төмен болмауы тиіс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерден банк кепілдігін немесе резервтік аккредитивті резидент банктер резидент емес банктердің контр-міндеттемелеріне кепілдеме шығару жолымен растауы тиіс.
Standard & Poor's, "BBB" Fitch "Baa2" бойынша Moody's Investorservice бойынша "BBB"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, Қазақстан Республикасының резидент емес-банктері, тиісті қарсы міндеттемелерді шығарусыз банк кепілдігі немесе резервтік аккредитив шығаруы мүмкін.
8-параграф. Қорытынды шығару және жеңімпаздарды анықтау тәртібі
65. Сауда сессиясы барысында осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға мынадай ақпарат ашық:
1) уәкілетті орган бекіткен Графикте көрсетілген аукциондық сауда-саттықты сипаттайтын жалпы ақпарат;
2) қатысушының барлық параметрлері бар аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берген өтінімі (бағасы, өтінім беру уақыты);
3) аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген өтінімдерде көрсетілген ең төмен баға (көлемін көрсетпестен).
66. Сауда сессиясы барысында құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға мынадай ақпарат ашық:

1) общая информация, характеризующая аукционные торги, указанная в Графике, утвержденном уполномоченным органом;
2) заявка на участие в аукционных торгах, поданная участником со всеми ее параметрами (цена, время подачи заявки);
3) заявки, поданные участниками торгов с указанием цены.
67. Организатор производит расчет цен при выполнении следующих условий:
1) суммарный объем установленной мощности заявок на участие в аукционных торгах на продажу не менее 130% объема спроса установленной мощности;
2) количество участников, подавших заявки в торговую систему на участие в аукционных торгах, не менее двух.
В случае невыполнения вышеуказанных условий, Организатор не производит расчет цен, закрывает торги до истечения времени закрытия торговой сессии и объявляет торги не состоявшимися.
Положение подпункта 1) настоящего пункта не распространяется на аукционные торги по отбору проектов по строительству объектов использующих гидродинамическую энергию воды, отходы потребления, биомассу, биогаз и иное топливо из отходов потребления для производства электрической энергии.
68. Из заявок на участие в аукционных торгах Организатор составляет ранжированный список, сформированный в порядке возрастания указанных в них цен.
69. Определение предварительного списка победителей в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, осуществляется после окончания времени приема заявок на участие в аукционных торгах в торговую сессию, путем последовательного их отбора из ранжированного списка в порядке возрастания заявленных цен, до полного удовлетворения спроса.
70. Определение победителя в аукционных торгах с документацией осуществляется после окончания времени приема заявок на участие в аукционных торгах в торговую сессию, путем выбора одной заявки с наименьшей ценой.
71. В случае, если в предварительном списке победителей в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, имеются несколько предварительно удовлетворенных заявок на участие в аукционных торгах, в которых указаны одноименная точка подключения, технические требования которой не могут быть выполнены ввиду превышения суммарного объема этих заявок на участие в аукционных торгах над максимально допустимым объемом мощности по данной точке подключения и/или количества возможных подключений, то из предварительного списка победителей заявки на участие в аукционных торгах исключаются в порядке убывания цены, до выполнения условия о максимально допустимом объеме установленной мощности по данной точке подключения и количестве возможных подключений.

1) уәкілетті орган бекіткен Графикте көрсетілген аукциондық сауда-саттықты сипаттайтын жалпы ақпарат;
2) қатысушының барлық параметрлері бар аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берген өтінімі (бағасы, өтінім беру уақыты);
3) бағаны көрсете отырып, сауда-саттыққа қатысушылар берген өтінімдер.
67. Ұйымдастырушы баға есебін мынадай шарттар орындалған кезде жүргізеді:
1) сатуға арналған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдердің белгіленген қуатының жиынтық көлемі белгіленген қуатқа сұраныс көлемінің кемінде 130 %-ы;
2) аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін сауда жүйесіне өтінім берген қатысушылардың саны кемінде екеу болуы тиіс;
Жоғарыда көрсетілген шарттар орындалмаған жағдайда Ұйымдастырушы баға есебін жүргізбейді, сауда сессиясының жабылу уақыты өткенге дейін сауда-саттықты жабады және сауда-саттықты өтпеді деп жариялайды.
Осы тармақтың 1) тармақшасының ережесі судың гидродинамикалық энергиясын, тұтыну қалдықтарын, биомассаны, биогазды және электр энергиясын өндіру үшін қалдықтардан алынатын өзге де отынды пайдаланатын объектілерді салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттыққа қолданылмайды.
68. Қатысушылардың аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерінен Ұйымдастырушы онда көрсетілген бағалардың өсу ретімен қалыптастырылған сараланған тізімді жасайды.
69. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттықта жеңімпаздардың алдын ала тізімін анықтау сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қабылдау уақыты аяқталғаннан кейін, сұраныс толық қанағаттандырылғанға дейін мәлімделген бағалардың өсу тәртібімен оларды сараланған тізімнен дәйекті іріктеу жолымен жүзеге асырылады.
70. Құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттықта жеңімпазды анықтау аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді сауда-саттық сессиясына қабылдау уақыты аяқталғаннан кейін ең төмен бағамен бір өтінімді таңдау жолымен жүзеге асырылады.
71. Осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттықтың алдын ала жасалған жеңімпаздар тізімінде техникалық талаптары орындалмайтын, яғни көрсетілген қосылу нүктесі бойынша жалпы өтінімдердің көлемі рұқсат етілген ең жоғары қуат көлемінен және/немесе қосылуға болатын мүмкін қосылымдар санынан асып кеткен бірнеше алдын ала қанағаттандырылған өтінімдер болған жағдайда, аукциондық сауда-саттыққа қатысуға арналған өтінімдер алдын ала жасалған жеңімпаздар тізімінен бағаның кему тәртібімен алынып тасталады – бұл қосылу нүктесі бойынша белгіленген ең жоғары қуат көлемі мен қосылу мүмкіндіктері санына сәйкестікке қол жеткізілгенге дейін жүзеге асырылады.

72. При проведении аукционных торгов с технической возможностью одного подключения, в торговой сессии принимаются заявки на участие в аукционных торгах на объем установленной мощности, равный указанному в Графике.
73. В случае, если последняя востребованная заявка на участие в аукционных торгах, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, из предварительного списка победителей не может быть полностью удовлетворена при имеющемся спросе, то при проведении торгов применяются следующие условия:
1) если удовлетворенный объем последней востребованной заявки на участие в аукционных торгах составляет 50% или более от ее заявленного объема, то такая заявка на участие в аукционных торгах удовлетворяется по итогам торгов в полном объеме либо в объеме, не превышающем величину ограничения максимально допустимого объема точки подключения. При этом, объявленный уполномоченным органом объем отбора установленной мощности будет увеличен на величину неудовлетворенного остатка (либо его части) последней востребованной заявки на участие в аукционных торгах из ранжированного списка;
2) если удовлетворенный объем последней востребованной заявки на участие в аукционных торгах составляет менее 50% от ее заявленного объема, то такая заявка на участие в аукционных торгах проверяется на условие о минимально допустимом объеме установленной мощности.
74. После проверки условий, указанных в пунктах 71, 72 и 73 настоящих Правил, Организатор определяет победителя(ей) аукционных торгов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 5 настоящих Правил, и включает их в реестр победителей аукционных торгов. При этом аукционные цены определяются по ценам, указанным в поданных заявках на участие в аукционных торгах.
75. Победители аукционных торгов без документации по отбору проектов, использующих гидродинамическую энергию воды, биомассу, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемые для производства электрической энергии, не допускаются на последующие аукционные торги, указанные в графике проведения аукционных торгов на календарный год с повторно загруженными документами согласно подпунктам 7) и 8) пункта 29 подпунктам 9) и 10) пункта 30 настоящих Правил.
76. По итогам проведенных аукционных торгов Организатор в течение 1 (один) часа после закрытия торговой сессии отправляет Участникам в электронном виде уведомления об итогах прошедших аукционных торгов. Письменные уведомления направляются участникам не позднее 18-00 часов времени Астаны следующего рабочего дня.

72. Аукциондық сауда-саттық бір қосылудың техникалық мүмкіндігімен өткізілген кезде, сауда сессиясында Графикте көрсетілгенге тең белгіленген қуаттың көлеміне аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдер қабылданады.
73. Егер жеңімпаздардың алдын ала тізімінен осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға соңғы талап етілген өтінім бар сұраныс кезінде толық қанағаттандырылмаса, онда сауда-саттық өткізу кезінде мынадай шарттар қолданылады:
1) егер аукциондық сауда-саттыққа қатысуға соңғы талап етілген өтінімнің қанағаттандырылған көлемі оның мәлімделген көлемінен 50 %-ынан немесе одан көп болса, онда аукциондық сауда-саттыққа қатысуға мұндай өтінім сауда-саттық қорытындылары бойынша толық көлемде не қосылу нүктесінің ең жоғары рұқсат етілген көлемін шектеу шамасынан аспайтын көлемде қанағаттандырылады. Бұл ретте, уәкілетті орган жариялаған белгіленген қуатты іріктеу көлемі сараланған тізімнен аукциондық сауда-саттыққа қатысуға соңғы талап етілген өтінімнің қанағаттандырылмаған қалдығының (не оның бір бөлігінің) шамасына ұлғайтылатын болады;
2) егер аукциондық сауда-саттыққа қатысуға соңғы талап етілген өтінімнің қанағаттандырылған көлемі оның мәлімделген көлемінің 50 % -ынан кем болса, онда аукциондық сауда-саттыққа қатысуға мұндай өтінім белгіленген қуаттың ең аз рұқсат етілген көлемі туралы шартқа тексеріледі.
74. Осы Қағидалардың 71, 72 және 73-тармақтарында көрсетілген шарттарды тексергеннен кейін Ұйымдастырушы осы Қағидалардың 5-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген аукциондық сауда-саттық жеңімпазын (жеңімпаздарын) анықтайды және оларды аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізеді. Бұл ретте аукциондық бағалар аукциондық сауда-саттыққа қатысуға берілген өтінімдерде көрсетілген бағалар бойынша айқындалады.
75. Гидродинамикалық су энергиясын, биомассаны, биогазды және электр энергиясын өндіру үшін органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отынды пайдаланатын жобаларды іріктеу жөніндегі құжаттамасы жоқ аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары осы Қағидалардың 29-тармағының 7) және 8) тармақшаларына және 30-тармағының 9) және 10) тармақшаларына сәйкес қайта жүктелген құжаттармен күнтізбелік жылға арналған аукциондық сауда-саттықты өткізу графигінде көрсетілген кейінгі аукциондық сауда-саттыққа жіберілмейді.
76. Ұйымдастырушы өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) сағат ішінде Қатысушыларға өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындысы туралы электрондық түрде хабарлама жібереді. Қатысушыларға жазбаша хабарламалар келесі жұмыс күні Астана уақыты бойынша сағат 18-00-ден кешіктірілмей жіберіледі.

77. Реестр победителей аукционных торгов публикуется на веб-сайте Организатора в течение 1 (одного) часа после закрытия торговой сессии с указанием аукционных цен и объема установленной мощности объектов по использованию ВИЭ, отобранной в ходе аукционных торгов.
78. Передача документации расчетно-финансовым центром в собственность победителю аукционных торгов осуществляется путем заключения соответствующего договора купли-продажи.
Затраты на разработку документации, включая сопутствующие налоги, возмещаются (оплачиваются) победителем аукционных торгов с документацией расчетно-финансовому центру в течение 30 календарных дней с даты публикации соответствующего реестра победителей аукционных торгов.
79. Организатор не позднее 1 (одного) рабочего дня после закрытия торговой сессии формирует и направляет уполномоченному органу итоги проведенных аукционных торгов с расшифровкой порядка проведения аукционных торгов и указанием полной информации о всех поданных в торговую систему заявках и Реестр победителей аукционных торгов.
80. Уполномоченный орган с момента получения от Организатора Реестра победителей аукционных торгов включает победителей аукционных торгов в течение 5 (пяти) рабочих дней в перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ и в течение 30 (тридцати) календарных дней в план размещения объектов по использованию ВИЭ.
При этом, при письменном обращении победителя аукционных торгов, уполномоченный орган может внести изменения в перечень энергопроизводящих организаций, касательно изменения наименования проекта для объектов использующих гидродинамическую энергию воды с реконструкцией существующих гидротехнических сооружений.
При этом, победители аукционных торгов подают заявку для заключения договора покупки с расчетно-финансовым центром в течение 60 (шестидесяти) календарных дней после включения в перечень энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ.
Параграф 9. Организация и проведение аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов
81. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды направляет в местные исполнительные органы извещение о необходимости внедрения в соответствующем регионе объекта по энергетической утилизации отходов, и предоставления информации по строительству объектов по энергетической утилизации, предусмотренной пунктом 82 настоящих Правил.
82. Местные исполнительные органы в месячный срок письменно направляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды следующую информацию:

77. Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) сағат ішінде аукциондық бағалар мен аукциондық сауда-саттық барысында іріктелген ЖЭК пайдалану объектілерінің белгіленген қуат көлемін көрсете отырып, Ұйымдастырушының веб-сайтында жарияланады.
78. Есеп айырысу-қаржы орталығының құжаттаманы әзірлеушінің құжаттамасы бар аукциондық сауда-саттық жеңімпазының меншігіне беруі тиісті сатып алу-сату шартын жасасу жолымен жүзеге асырылады.
Ілеспе салықтарды қоса алғанда, құжаттаманы әзірлеуге арналған шығындарды жобалық аукциондық сауда-саттық жеңімпазы есеп айырысу-қаржы орталығына аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тиісті тізілімі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде өтейді (төлейді).
79. Ұйымдастырушы сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей өткізілген аукциондық сауда-саттықтың өткізу тәртібі ашып көрсетілген және сауда жүйесіне берілген барлық өтінімдер тұратын толық ақпаратты көрсете отырып, аукциондық сауда-саттық қорытындысын және Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді.
80. Уәкілетті орган Ұйымдастырушыдан Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін алған сәттен бастап, 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарын ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне және күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ЖЭК пайдалану объектілерін орналастыру жоспарына енгізеді.
Бұл ретте сауда-саттықтың жеңімпазы жазбаша өтініш берген жағдайда уәкілетті орган қолданыстағы гидротехникалық құрылыстарды реконструкциялай отырып, судың гидродинамикалық энергиясын пайдаланатын объектілер үшін жобаның атауын өзгертуге қатысты энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне өзгерістер енгізе алады.
Бұл ретте аукциондық сауда-саттықтың жеңімпаздары ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізілгеннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде қаржы-есеп айырысу орталығымен сату шартын жасасу үшін өтінім береді.
9-параграф. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу
81. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдарға қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектіні тиісті өңірде енгізу және осы Қағидалардың 82-тармағында көзделген энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді салу жөнінде ақпарат беру қажеттігі туралы хабарлама жібереді
82. Жергілікті атқарушы органдар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға бір ай мерзімде жазбаша түрде мынадай ақпаратты жібереді:

1) гарантийное письмо о резервировании и предоставлении земельного участка (для планируемых к строительству объектов по энергетической утилизации отходов) победителю аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов с учетом технических характеристик в соответствии с Земельным кодексом;
2) информация об энергопередающей организации, владеющей ближайшей точкой подключения к электрическим сетям;
3) объем образуемых отходов.
83. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды направляет запрос энергопередающим организациям и Системному оператору о необходимости предоставления информации о возможных точках подключения к электрическим сетям для аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов в определенном регионе.
Энергопередающие организации в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента получения запроса предоставляют уполномоченному органу в области охраны окружающей среды информацию о возможности ближайшего подключения к электрическим сетям в указанном регионе и резервирует данную точку подключения к электрической сети для победителя аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов.
С момента предоставления информации о возможности подключения к электрическим сетям до завершения аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов, энергопередающие организации приостанавливают прием заявок на получение технических условий на подключение к электрической сети по зарезервированным точкам подключения к электрической сети.
84. Местные исполнительные органы выделяют земельные участки под строительство объектов по размещению отходов производства и потребления в соответствии с Земельным кодексом, и резервируют земельные участки, предназначенные для строительства объектов по энергетической утилизации до момента предоставления победителям аукционных торгов на земельный участок.
85. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение 7 (семь) календарных дней после получения информаций, указанных в пунктах 82 и 83 настоящих Правил, направляет Организатору следующую информацию для проведения аукционных торгов:
1) по группам населенных пунктов для внедрения объектов энергетической утилизации, определенных Правилами формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 321 (далее – Приказ № 321) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 23936);

1) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес техникалық сипаттамаларын ескере отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазына жер учаскесін резервтеу және беру (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі салынуы жоспарланған объектілер үшін) туралы кепілдік хат;
2) электр желілеріне қосудың ең жақын нүктесіне ие энергия беруші ұйым туралы ақпарат;
3) түзілетін қалдықтардың көлемі.
83. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган энергия беруші ұйымдарға және Жүйелік операторға белгілі бір өңірде қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық үшін электр желілеріне қосудың ықтимал нүктелері туралы ақпаратты ұсыну қажеттігі туралы сұрау салуды жібереді.
Энергия беруші ұйымдар сұрау алынған сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға көрсетілген өңірдегі электр желілеріне ең жақын қосылу мүмкіндігі туралы ақпарат береді және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпазы үшін электр желісіне қосудың осы нүктесін резервке қояды.
Электр желілеріне қосылу мүмкіндігі туралы ақпаратты ұсынған сәттен бастап қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық аяқталғанға дейін энергия беруші ұйымдар электр желісіне резервтелген қосу нүктелері бойынша электр желісіне қосуға арналған техникалық шарттарды алуға өтінімдерді қабылдауды тоқтата тұрады.
84. Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жергілікті атқарушы органдар өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру жөніндегі объектілерді салуға жер учаскелерін бөледі және энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді салуға арналған жер учаскелерін жеңімпаздарға жер учаскесіне аукциондық сауда-саттық берген кезге дейін резервте сақтайды.
85. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 82 және 83-тармақтарында көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде Ұйымдастырушыға аукциондық сауда-саттық өткізу үшін мынадай ақпаратты жібереді:
1) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрі міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 тамыздағы № 321 бұйрығымен (бұдан әрі - №321 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23936 болып тіркелген) бекітілген Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидаларында айқындалған энергетикалық кәдеге жарату объектілерін енгізу үшін елді мекендердің топтары бойынша;

2) по документам местных исполнительных органов по резервированию земельных участков в каждом населенном пункте группы, указанной в подпункте 1) настоящего пункта;
3) об объемах образуемых отходов в каждом населенном пункте группы, указанной в подпункте 1) настоящего пункта, в котором предполагается внедрение энергетической утилизации отходов;
4) о ближайших точках подключения к электрическим сетям для каждого населенного пункта группы, указанной в подпункте 1) настоящего пункта, в котором предполагается внедрение энергетической утилизации отходов;
5) о предельной аукционной цене по каждой группе;
6) об установленной мощности предполагаемых объектов по энергетической утилизации отходов;
7) о сроках и дате проведения аукционных торгов, сроках приема документов и регистрации заявителей в аукционных торгах, а также сроках и дате проведения торговой сессии.
При этом, дата проведения торговой сессии определяется не менее чем за 2 (два) месяца с момента получения Организатором информаций, указанных в настоящем пункте.
86. После получения информации по строительству объектов по энергетической утилизации, Организатор в течение 3 (трех) рабочих дней размещает ее на своем интернет-ресурсе, а также условия и сроки приема документов и регистрации заявителей в аукционных торгах.
87. Подготовка к аукционным торгам по отбору проектов по энергетической утилизации отходов проводится в соответствии с пунктами 10, 11, 14, 15, 16, 17 и 27, за исключением подпункта 5) пункта 17 и пункта 58 настоящих Правил.
88. Согласно пункту 27 настоящих Правил, Организатор производит прием документов и регистрацию заявителей в базе данных торговой системы в течение 1 (одного) месяца со дня размещения Организатором текста информаций, представленных в соответствии с пунктом 85 настоящих Правил.
89. Организатор не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня завершения приема документов и регистрации заявителей, направляет в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды список участников аукционных торгов, прошедших регистрацию в базе данных торговой системы Организатора, и размещает на интернет-ресурсе Организатора.
90. Участники аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов направляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды документы для их включения в перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов в соответствии с Правилами формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, утвержденных Приказом № 321.

2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген топтың әрбір елді мекеніндегі жер учаскелерін резервтеу жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың құжаттары бойынша;
3) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды енгізу болжанатын, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген топтың әрбір елді мекенінде түзілетін қалдықтардың көлемі туралы;
4) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды енгізу болжанатын, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген топтың әрбір елді мекені үшін электр желілеріне қосудың таяу нүктелері туралы;
5) әр топ бойынша шекті аукциондық баға туралы;
6) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі болжамды объектілердің белгіленген қуаты туралы;
7) аукциондық сауда-саттықты өткізу күні мен мерзімі, құжаттарды қабылдау мерзімі және өтінім берушілерді аукциондық сауда-саттықта тіркеу, сондай-ақ сауда сессиясын өткізу күні мен мерзімі туралы.
Бұл ретте сауда сессиясын өткізу күні Ұйымдастырушы осы тармақта көрсетілген ақпаратты алған сәттен бастап кемінде 2 (екі) ай бұрын айқындалады.
86. Энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді салу жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін Ұйымдастырушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ өтінім берушілерді аукциондық сауда-саттықта тіркеу және құжаттарды қабылдау шарттары мен мерзімдерін орналастырады.
87. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттыққа дайындық осы Қағидалардың 17-тармақтың 5) тармақшасын және 58-тармақты қоспағанда, 10, 11, 14, 15, 16, 17 және 27-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
88. Осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес Ұйымдастырушы осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес ұсынылған ақпарат мәтіні орналастырылған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сауда жүйесінің деректер базасында құжаттарды қабылдауды және өтінім берушілерді тіркеуді жүргізеді.
89. Ұйымдастырушы құжаттарды қабылдау және өтінім берушілерді тіркеу аяқталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға Ұйымдастырушының сауда жүйесінің деректер базасында тіркеуден өткен аукциондық сауда-саттыққа қатысушылардың тізімін жібереді және Ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналастырады.
90. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу жөніндегі аукциондық сауда-саттыққа қатысушылар № 321 бұйрығымен бекітілген Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне енгізу үшін құжаттарды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді.

91. Комиссия по вопросам формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, в срок не более 1 (одного) месяца рассматривает представленные участниками документы, принимает решение и направляет Организатору не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до даты проведения торговой сессии перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов.
92. Подача заявки для участия в торговой сессии аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов осуществляется в соответствии с пунктами 34, 35, 36, 38 подпунктами 1), 2) и 3) пункта 39, и пунктами 40, 41, 45, 46 и 47 настоящих Правил.
93. Организатор до открытия аукционных торгов вносит в торговую систему информацию, указанную в пункте 85 настоящих Правил, до открытия торговой сессии вносит информацию о величинах финансового обеспечения заявок на участие в аукционных торгах, полученную от расчетно-финансового центра.
94. Виды финансового обеспечения заявки на участие в аукционе и условия их внесения и возврата аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов регламентируются в соответствии с пунктами 33, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 59, 60, 61, 62, 63 и 64 настоящих Правил.
95. Размер финансового обеспечения заявки в аукционных торгах на участие составляет – 5 000 (пять тысяч) тенге на 1 (один) киловатт установленной мощности, умноженный на установленную мощность объекта по энергетической утилизации отходов, указанную в информации представленной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды согласно подпункту 6) пункта 85 настоящих Правил.
96. В торговой сессии участвуют участники аукционных торгов, включенные в перечень энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов.
В течение торговой сессии участникам аукционных торгов открыта следующая информация:
1) предусмотренная пунктом 85 настоящих Правил;
2) о заявках на участие в аукционных торгах, поданная участником со всеми ее параметрами (цена, время подачи заявки);
3) о заявках, представленных участниками торгов с указанием цены.
97. Подведение итогов и определение победителей аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов регламентируется в соответствии с пунктами 67, 68, 70, 76, 77 и 80 настоящих Правил.
98. Организатор не позднее 1 (одного) рабочего дня после закрытия торговой сессии формирует и направляет уполномоченному органу в области охраны окружающей среды итоги проведенных аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов с расшифровкой пошагового проведения аукционных торгов и указанием полной информации обо всех представленных в торговую систему заявках и реестр победителей аукционных торгов.

91. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру мәселелері жөніндегі Комиссия 1 (бір) айдан аспайтын мерзімде қатысушылар ұсынған құжаттарды қарайды, шешім қабылдайды және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін сауда сессиясы өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей Ұйымдастырушыға жібереді.
92. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттыққа қатысу үшін өтінім беру осы Қағидалардың 34, 35, 36, 38-тармақтарына, 39-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына және 40, 41, 45, 46 және 47-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
93. Ұйымдастырушы аукциондық сауда-саттық ашылғанға дейін сауда жүйесіне осы Қағидалардың 85-тармағында көрсетілген ақпаратты енгізеді, сауда сессиясы ашылғанға дейін сауда жүйесіне қаржы-есеп айырысу орталығынан алынған аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді қаржылық қамтамасыз ету шамалары туралы ақпаратты енгізеді.
94. Аукционға қатысуға өтінімді қаржылық қолдау түрлері және олардың қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша сауда-саттыққа кіру және қайтару шарттары осы Қағидалардың 33, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 59, 60, 61, 62, 63 және 64-тармақтарына сәйкес регламенттеледі.
95. Қатысуға арналған аукциондық сауда-саттыққа өтінімді қаржылық қамтамасыз ету мөлшері осы Қағидалардың 85-тармағының 6) тармақшасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұсынған ақпаратта көрсетілген қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектінің белгіленген қуатына көбейтілген, белгіленген қуаттың 1 (бір) киловатына - 5000 (бес мың) теңгені құрайды.
96. Сауда сессиясына қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесіне енгізілген аукциондық сауда-саттыққа қатысушылар қатысады.
Сауда сессиясы барысында аукциондық сауда-саттыққа қатысушыларға мынадай ақпарат ашық:
1) осы Қағидалардың 85-тармағында көзделген ақпарат;
2) қатысушының оның барлық параметрлерімен берген аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімі (бағасы, өтінімді беру уақыты);
3) баға көрсетілген сауда-саттыққа қатысушылар берген өтінімдер.
97. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық қорытындыларын шығару және жеңімпаздарын айқындау тәртібі осы Қағидалардың 67, 68, 70, 76, 77 және 80-тармақтарына сәйкес регламенттеледі.
98. Ұйымдастырушы сауда сессиясы жабылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей аукциондық сауда-саттықты өткізу тәртібін кезең-кезеңімен ашып көрсете отырып және сауда жүйесіне берілген барлық өтінімдер туралы толық ақпаратты және аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін көрсете отырып, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша өткізілген аукциондық сауда-саттық қорытындыларын қалыптастырады және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді.

99. Победители аукционных торгов по отбору проектов по энергетической утилизации отходов подают заявку для заключения договора купли-продажи с расчетно-финансовым центром по каждому отдельному объекту по энергетической утилизации на покупку электрической энергии, произведенной объектами по энергетической утилизации отходов, в течение 60 (шестьдесят) календарных дней после включения их в реестр победителей аукционных торгов.
100. Проведение аукционных торгов может быть приостановлено в течение торговой сессии на период до 30 (тридцать) минут, в случае наступления следующих обстоятельств у Организатора торгов:
1) технические неполадки и (или) сбои в торговой системе, приведшие к полной или частичной неработоспособности торговой системы;
2) технические неполадки каналов связи сети Интернет.
3) перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы (на период до 30 (тридцать) минут).
101. При приостановлении проведения аукционных торгов Организатор оперативно информирует участников через указанную в торговой системе электронную почту Участника о причине приостановления торгов с указанием времени, в течение которого процесс проведения аукционных торгов будет восстановлен.
102. Проведение аукционных торгов может быть отменено актом Организатора торгов, в случае наступления следующих обстоятельств:
1) на устранение технических неполадок, указанных в пункте 100 настоящих Правил, требуется более 30 (тридцать) минут;
2) длительный (на период более (тридцать) 30 минут) перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы.
3) наступление обстоятельств, препятствующих проведению аукционных торгов, не зависящих от действий и (или) бездействий Организатора торгов.
103. В случае отмены аукционных торгов по причинам, указанным в пункте 63 настоящих Правил, повторные аукционные торги проводятся на следующий рабочий день после даты проведения аукционных торгов.
104. В случае если аукционные торги объявлены не состоявшимися по причинам, указанным в пункте 67 настоящих Правил, Организатор уведомляет об этом уполномоченный орган в порядке, установленном пунктом 79 настоящих Правил.
Повторные аукционные торги проводятся не позднее 3 (три) месяцев с даты объявления аукционных торгов не состоявшимися, не более одного раза.
При объявлении повторных аукционных торгов не состоявшимися по причинам, указанным в пункте 67 настоящих Правил, Организатор осуществляет возврат заявителю оплату услуг Организатора в течение 3 (три) рабочих дней со дня проведения повторных аукционных торгов при объявлении их не состоявшимися.
Оплата услуг Организатора за участие в повторных аукционных торгах не производится участниками, ранее принимавшими участие в предыдущих аукционных торгах, объявленных не состоявшимися по причинам, указанным в пункте 67 настоящих Правил.
Дата проведения аукционных торгов определяется уполномоченным органом и публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа и Организатора не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты проведения повторных аукционных торгов.
Прием документов и регистрация заявителей в повторных аукционных торгах производится Организатором в соответствии с настоящими Правилами и прекращается за 5 (пять) рабочих дней до начала проведения повторных аукционных торгов.

99. Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздары оларды аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне енгізгеннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі әрбір жекелеген объект бойынша қаржы-есеп айырысу орталығымен сатып алу-сату шартын жасасу үшін өтінім береді.
100. Аукциондық сауда-саттықты өткізу Сауда-саттықты ұйымдастырушыда мынадай мән-жайлар туындаған жағдайда сауда-саттық сессиясы ішінде 30 (отыз) минутқа дейінгі кезеңге тоқтатыла тұруы мүмкін:
1) сауда жүйесінің толық немесе ішінара жұмыс істемеуіне әкеп соққан сауда жүйесіндегі техникалық ақаулар және (немесе) іркілістер;
2) Интернет желісі байланыс арналарының техникалық ақаулары;
3) сауда залын және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтаудағы үзіліс (30 (отыз) минутқа дейінгі кезеңге).
101. Аукциондық сауда-саттықты өткізуді тоқтата тұрған кезде Ұйымдастырушы сауда-саттық жүйесінде көрсетілген Қатысушының электрондық поштасы арқылы аукциондық сауда-саттықты өткізу процесі қалпына келтірілетін уақытты көрсете отырып, сауда-саттықты тоқтата тұру себебі туралы Қатысушыларды жедел хабардар етеді
102. Аукциондық сауда-саттықты өткізу мынадай мән-жайлар туындаған жағдайда Сауда-саттықты ұйымдастырушының актісімен жойылуы мүмкін:
1) осы Қағидалардың 100-тармағында көрсетілген техникалық ақауларды жоюға 30 (отыз) минуттан астам уақыт қажет;
2) сауда залын және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтауда ұзақ (30 (отыз) минуттан астам кезеңге) үзіліс.
3) аукциондық сауда-саттықты өткізуге кедергі келтіретін, Сауда-саттықты ұйымдастырушының іс-әрекетіне және (немесе) әрекетсіздігіне байланысты емес мән-жайлардың басталуы.
103. Аукциондық сауда-саттықты осы Қағидалардың 63-тармағында көрсетілген себептер бойынша тоқтатқан жағдайда, аукциондық сауда-саттық екінші қайтара аукциондық сауда-саттықты өткізу күнінің келесі жұмыс күні өткізіледі.
104. Егер аукциондық сауда-саттық осы Қағидалардың 67-тармағында көрсетілген себептер бойынша өтпеді деп жарияланған жағдайда, Ұйымдастырушы бұл туралы уәкілетті органды осы Қағидалардың 67-тармағында белгіленген тәртіппен хабардар етеді.
Қайталама аукциондық сауда-саттық аукциондық сауда-саттық өткізілмеген деп жарияланған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей бір реттен көп емес өткізіледі.
Осы Қағидалардың 67-тармағында көрсетілген себептер бойынша қайталама аукциондық сауда-саттықтар өткізілмеді деп жарияланған кезде Ұйымдастырушы қайталама аукциондық сауда-саттықтар өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім берушіге Ұйымдастырушының көрсеткен қызметтеріне төленетін ақыны қайтаруды жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 67-тармағында көрсетілген себептер бойынша өтпеген деп жарияланған алдыңғы аукциондық сауда-саттықтарға бұрын қатысқан қатысушылар қайталама аукциондық сауда-саттықтарға қатысқаны үшін Ұйымдастырушының көрсеткен қызметтеріне ақы төлеуді жүргізбейді.
Аукциондық сауда-саттықты өткізу күнін уәкілетті орган айқындайды және ол туралы қайталама аукциондық сауда-саттықты өткізу күніне дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей уәкілетті органның және ұйымдастырушының интернет-ресурсында жариялайды.
Құжаттарды қабылдауды және өтініш берушілерді қайталама аукциондық сауда-саттықта тіркеуді Ұйымдастырушы осы Қағидаларға сәйкес жүргізеді және қайталама аукциондық сауда-саттықты өткізу басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын тоқтатады.

105. Споры, возникающие в ходе организации и проведении аукционных торгов, разрешаются в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан
Сноска. Пункт 105 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 30.06.2026 № 250-н/қ (вводится в действие с 01.07.2026).
Приложение 1
к Правилам организации и проведения
аукционных торгов, включающие
квалификационные требования,
предъявляемые к участникам аукциона,
содержание и порядок подачи заявки,
виды финансового обеспечения заявки
на участие в аукционе и условия
их внесения и возврата, порядок
подведения итогов и определения
победителей
Форма
График проведения аукционных торгов
Дата (месяц) торгов
Время проведения торгов (по времени города Астана)
Период приема документов для включения в реестр участников аукционных торгов
Зона ЕЭС
Тип ВИЭ
Объем закупаемой установленной мощности, МВт
Величина предельной аукционной цены, тг /кВт*ч
Требуемая дата ввода в эксплуатацию, срок действия договора
Финансовое обеспечение заявки на участие в аукционных торгах из расчета на 1 кВт установленной мощности проекта
Финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки из расчета на 1 кВт установленной мощности проекта
Тип аукциона
малой от 0,1 до 10 МВт включительно (для ВЭС от 0,75 МВт)
крупные свыше 10 МВт
Таблица 1 с информацией о зарезервированных земельных участках для планируемых к строительству объектов по использованию возобновляемых источников энергии:
№ п/п
Область
Район
Населенный пункт
Площадь земли, гектар
Категория земли
Таблица 2 с информацией о возможности подключения к точкам электрических сетей энергопередающих организаций с указанием ограничений по подключаемой мощности и по количеству новых подключений:
Энергопередающая организация
Область
Район
ЛЭП
Подстанция
Ограничение по подключаемой мощности (максимально допустимый объем установленной мощности), МВт
Ограничение по количеству новых подключений (присоединений)
Название, координаты
Шины
Примечание:
расшифровка аббревиатур, используемых в настоящем приложении:
ЕЭС – единая энергетическая система;
ВИЭ – возобновляемые источники энергии;
ВЭС – ветровые электростанции;
ЛЭП – линии электропередачи;
МВт – мегаватт;
кВт – киловатт;
тг/кВт*ч – тенге/киловатт*час.
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения аукционных торгов,
включающие квалификационные
требования, предъявляемые
к участникам аукциона,
содержание и порядок подачи заявки,
виды финансового обеспечения заявки
на участие в аукционе и условия их
внесения и возврата, порядок
подведения итогов и
определения победителей
Форма
Реестр победителей аукционных торгов от "__" ______ 20__ года __
№ п/п
Дата торгов
Номер сделки
Тип ВИЭ/объект энергетической утилизации отходов
Наименование победителя
Земельный участок
Точка подключения
Аукционная цена, тг/кВт*ч (без НДС)
Установленная мощность, кВт
1
2
ИТОГО:
Примечание:
расшифровка аббревиатур, используемых в настоящем приложении:
ВИЭ – возобновляемые источники энергии;
НДС – налог на добавленную стоимость;
тг/кВт*ч – тенге/киловатт*час;
кВт – киловатт.

105. Аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу барысында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.06.2026 № 250-н/қ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аукционға қатысушыларға
қойылатын біліктілік
талаптарын, өтінімнің
мазмұнын және оны беру
тәртібін, аукционға қатысуға
арналған өтінімді қаржылық
қамтамасыз ету түрлерін және
оларды енгізу мен қайтару
шарттарын, қорытынды шығару
және жеңімпаздарды анықтау
тәртібін қамтитын аукциондық
сауда- саттықты ұйымдастыру
мен өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аукциондық сауда-саттықты өткізу графигі
Сауда-саттық күні (айы)
Сауда-саттықты өткізу уақыты (Астана қаласы уақыты мен)
Аукциондық сауда-саттыққа қатысушылар тізіліміне енгізу үшін құжаттар қабылдау кезеңі
БЭЖ аймағы
ЖЭК типі
Сатып алынатын белгіленген қуат көлемі, МВт
Шекті аукциондық баға шамасы, тг/кВт*сағ
Пайдалануға енгізу талап етілетін күн, шарттың қолданылу мерзімі
Жобаның белгіленген қуатының 1 кВт есебінен аукциондық сауда-саттыққа қатысуға өтінімді қаржылық қамтамасыз ету
Жобаның белгіленген қуатының 1 кВт есебінен сатып алу шартының талаптарын орындауды қаржылық қамтамасыз ету
Аукцион түрі
шағын 0,1-ден 10 МВт дейін қоса алғанда ( 0,75 МВт басталатын ЖЭС үшін)
ірілері 10 МВт және одан жоғары
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін салу үшін жоспарланатын резервтелген жер учаскелері туралы ақпараты бар 1-кесте:
р/с №
Облыс
Аудан
Елді мекен
Жер ауданы, гектар
Жер санаты
Электр желілеріне қосу нүктелері бойынша барынша рұқсат етілген қуат және болжамды қосу саны көрсетілген энергия беруші ұйымның электр желілеріне қосылу мүмкіндігі туралы ақпараты бар 2-кесте:
Энергия беруші ұйым
Облыс
Аудан
ЭБЖ
Кіші станция
Қосылу қуаты бойынша (белгіленген қуаттың максималды рұқсат етілген көлемі) шектеу, МВт
Жаңа қосылулар саны бойынша шектеу (жалғаным)
Атауы, координаттары
Шиналары
Ескертпе:
осы қосымшада қолданылатын аббревиатуралардың толық жазылуы:
БЭЖ – біртұтас энергетикалық жүйе;
ЖЭК – жаңартылатын энергия көздері;
ЖЭС – жел электр станциялары;
ЭБЖ – электр беру желілері;
МВт – мегаватт;
кВт – киловатт;
тг/кВт*сағ – теңге/киловатт*сағат.
Аукционға қатысушыларға
қойылатын біліктілік
талаптарын, өтінімнің мазмұнын
және оны беру тәртібін,
аукционға қатысуға арналған
өтінімді қаржылық қамтамасыз
ету түрлерін және оларды енгізу
мен қайтару шарттарын,
қорытынды шығару және
жеңімпаздарды анықтау тәртібін
қамтитын аукциондық
сауда-саттықты ұйымдастыру
мен өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20__ жылғы "__" _______ № __ аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі
№ п/п
Сауда-саттық күні
Мәміле нөмірі
ЖЭК түрі/қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі
Жеңімпаздың атауы
Жер учаскесі
Қосылу нүктесі
Аукциондық бағасы, тг/кВт*сағ (ҚҚС-сыз)
Белгіленген қуат, кВт
1
2
ЖИЫНЫ:
Ескертпе:
осы қосымшада қолданылатын аббревиатуралардың оқылуы:
ЖЭК – жаңартылатын энергия көздері;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
тг/кВт*сағ – теңге/киловатт*сағат;
кВт – киловатт.