Об утверждении Методики исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2017 года № 15739. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 320.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 23.09.2025 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 мая 2013 года № 154-Ө "Об утверждении Методики возмещения компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8532, опубликованный от 9 октября 2013 года № 291 (27565) в газете "Казахстанская Правда");
2) подпункт 1) пункта 1 приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 мая 2017 года № 197 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15231, опубликованный от 23 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электроном виде на казахском и русском языках Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қыркүйекте № 15739 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 320 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 23.09.2025 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасын Заңының 9-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеудің орнын толтыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 мамырдағы № 154-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8532 болып тіркелген, 2013 жылғы 9 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінің № 229 (28168) санында жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 11 мамырдағы № 197 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15231 болып тіркелген, 2017 жылғы 23 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) 1-тармағының 1) тармақшасы.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
24 августа 2017 года
Утверждена
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от "21" августа 2017 года
№ 341
Методика
исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и устанавливает метод исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате осуществления хозяйственной деятельности.
2. В настоящей Методике используется следующие понятия:
1) неизбежный вред животному миру – остаточный, не предотвращаемый предупредительными мерами вред, нанесенный и (или) наносимый животному миру или среде его обитания неблагоприятным воздействием факторов, образующихся в результате природно-климатического и антропогенного воздействия;
2) хозяйственная деятельность – деятельность физического или юридического лица на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, связанная с пользованием водными объектами, производством геофизических исследований, геолого-разведочных работ, добыче углеводородного сырья, размещением, проектированием и строительством сооружений и других объектов, осуществлением производственных процессов и эксплуатацией транспортных средств, судоходства.
3. В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 17 Закона возмещение компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в размере, определенном настоящей Методикой, осуществляется путем выполнения мероприятий, предусматривающих выпуск в рыбохозяйственные водоемы рыбопосадочного материала, восстановление нерестилищ и рыбохозяйственную мелиорацию водных объектов на основании договора, заключенного с ведомством уполномоченного органа.

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 24 тамыз
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2017 жылғы 21 тамыздағы
№ 341 бұйрығымен
бекітілген
Шаруашылық қызмет нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына
келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу
мөлшерін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шаруашылық қызмет нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және шаруашылық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдісін белгілейді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар дүниесі үшін болмай қоймайтын зиян – жануарлар дүниесіне немесе оның мекендеу ортасына табиғи-климаттық және антропогендік әсер ету салдарынан пайда болатын факторлардың қолайсыз әсерінен келтірілген және (немесе) келтірілетін, алдын алу шараларымен болдырмау мүмкін емес қалдықты зиян;
2) шаруашылық қызмет – су объектілерін пайдаланумен, геофизикалық зерттеулер, геологиялық-барлау жұмыстарын жүргізумен, көмірсутекті шикізат өндірумен, құрылыстар мен басқа да объектілер орналастырумен, жобалаумен және салумен, өндірістік процестерді жүзеге асырумен және көлік құралдарын пайдаланумен, кеме қатынасымен байланысты жеке немесе заңды тұлғаның балық шаруашылығы су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі қызметі.
3. Заңның 17-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды осы Әдістемеде айқындалған мөлшерде өтеу уәкілетті органның ведомствосымен жасалған шарт негізінде балық шаруашылығы су айдындарына балық өсіру материалын жіберуді, уылдырық шашатын орындарды қалпына келтіруді және су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясын көздейтін іс-шараларды орындау арқылы жүзеге асырылады.

Глава 2. Методы исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
4. Исчисление размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности осуществляется в следующих случаях:
1) полной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности;
2) частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности либо от непосредственной гибели промысловых объектов, их икры, личинок, молоди и кормовой базы рыб.
5. Исчисление размера компенсации вреда при полной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности рассчитывается по формуле:
, где
N – размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;
Р0 – промысловая продуктивность водоема в килограммах/гектар;
S0 – площадь водоема или части водоема, утрачивающего рыбохозяйственное значение, в гектарах.
6. Исчисление размера компенсации вреда при частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате потери промысловой продуктивности рассчитывается по формуле:
N – размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;
Pi – промысловая продуктивность водоема по данному виду или по экологически близким видам в килограммах/гектар;
S0 – площадь водоема или части водоема, утрачивающего рыбохозяйственное значение в гектарах;
F0 – площадь различных зон в водоеме (нерестилищ, нагула, зимовки в данном водоеме) в гектарах;
F1 – площадь части зоны, подвергшейся неблагоприятному воздействию, гектарах;
q – поправочный коэффициент, определяемый путем деления количества рыб и водных животных участков, подвергшихся неблагоприятному воздействию на количество рыб и водных животных других участков водоема.
Исчисление размера компенсации вреда в натуральном выражении при частичной потери рыбных ресурсов и других водных животных водоема или его части в результате непосредственной гибели промысловых объектов и кормовой базы рыб состоит из двух этапов.
Первый этап рассчитывается по формуле:
Ni Ni– размер вреда, в килограммах и (или) тоннах;

2-тарау. Шаруашылық қызмет нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су
жануарларына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды
өтеу мөлшерін есептеу әдістері
4. Шаруашылық қызмет нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарларының толықтай жоғалуы;
2) кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан не болмаса кәсіпшілік объектілерінің, олардың уылдырығының, дернәсілінің, шабағының және балықтардың азықтық базасының тікелей қырылуынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарларының ішінара жоғалуы.
5. Кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары толық жоғалған жағдайда, зиянды өтеу мөлшерін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
N = Р0×S0, мұнда:
N – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;
Р0 – су айдынының кәсіпшілік өнімділігі, килограмм/гектар;
S0 – балық шаруашылығы маңызын жоғалтып жатқан су айдынының немесе су айдынының бір бөлігінің алаңы, гектармен.
6. Кәсіпшілік өнімділіктің жоғалуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда, зиянды өтеу мөлшерін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
N =
Pi x S0 x F1 /F0 x q, мұнда:
N – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;
Pi – осы түр бойынша немесе экологиялық тұрғыдан жақын түрлер бойынша су айдынының кәсіпшілік өнімділігі, килограмм/гектар;
S0 – балық шаруашылығы маңызын жоғалтып жатқан су айдынының немесе су айдынының бір бөлігінің алаңы, гектармен;
F0 – су айдынындағы әртүрлі аймақтардың алаңы (осы су айдынындағы уылдырық шашатын орындар, жайылым, қыстау орындары), гектармен;
F1 – қолайсыз әсерге ұшыраған аймақ бөлігінің алаңы, гектармен;
q – түзету коэффициенті, ол қолайсыз әсерге ұшыраған учаскелердің балықтары мен басқа да су жануарларының санын су айдынының басқа учаскелерінің балықтары мен басқа да су жануарларының санына бөлу арқылы анықталады.
кәсіпшілік объектілерінің және балықтардың азықтық базасының тікелей қырылуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда заттай түрдегі зиянды өтеу мөлшерін есептеу екі кезеңнен тұрады.
Бірінші кезең мынадай формуламен есептеледі:
мұнда:
Nі – зиян мөлшері, килограммен және (немесе) тоннамен;

Пi Пi – средняя за период неблагоприятного воздействия концентрация (или плотность) гидробионтов данного вида, весовой категории в зоне неблагоприятного воздействия или районе проведения работ. При отсутствии данных по конкретному участку для Северного Каспия используются данные таблиц 1 и 2 приложения 1 к настоящей Методике;
W0(S0) – объем или площадь зоны неблагоприятного воздействия;
Ki – коэффициент выживаемости гидробионтов при неблагоприятном воздействии (при наличии рыбозащитного устройства – коэффициент эффективности рыбозащитных устройств на проектируемом водозаборе), в процентах.
Второй этап состоит из пересчета биомассы кормовых гидробионтов в биомассу рыбной продукции и производится с применением кормовых коэффициентов перевода органического вещества по трофической цепи для каждой группы кормовых гидробионтов по формуле:
Br – биомасса рыбных ресурсов, в килограммах и (или) тоннах;
Bk – биомасса кормовых гидробионтов, в килограммах и (или) тоннах;
P/B – коэффициент продуцирования;
k2 – кормовой коэффициент перевода полученной продукции в рыбную продукцию;
k3 – показатель использования рыбами кормовой базы, в процентах.
Коэффициент продуцирования и коэффициенты кормовой базы рыб, рекомендованные к применению для Каспийского моря приводятся в приложении 3 к настоящей Методике.
При исчислении размера компенсации вреда в натуральном выражении при частичной потери рыбных ресурсов водоема или его части, в результате непосредственной гибели икры, личинок, молоди промысловых объектов, рассчитанные величины вреда приводятся к потерям промысловых видов рыб с помощью коэффициента промыслового возврата по формуле:
ni – величина вреда в натуральном выражении, причиняемого непосредственной гибелью икры, личинок и молоди промысловых объектов;
K1 – коэффициент промыслового возврата, в процентах согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Биологические характеристики основных промысловых видов рыб и тюленя в Северном Каспии представлены в таблице 1 приложения 1 к настоящей Методике.
7. Расчет ожидаемого вреда, осуществляется одним из следующих способов:
от потери промысловой продуктивности;
от непосредственной гибели промысловых объектов, их икры, личинок, молоди и кормовой базы рыб.
Одновременное использование этих способов и суммирование результатов не допускается, во избежание двойного счета.
8. Независимо от использованного способа расчета вреда рыбным ресурсам, результат расчета от всех видов работ на водоеме не может превышать величину реальных промысловых запасов водоема и (или) участка в пределах обитания промысловой популяции.

Пі – қолайсыз әсер ету аймағындағы немесе жұмыстар жүргізіліп жатқан аудандағы осы түр, салмақ санаты гидробионттарының қолайсыз әсер ету кезеңінде орташа мөлшерде шоғырлануы (немесе тығыздығы). Нақты учаске бойынша деректер болмаған жағдайда, Солтүстік Каспий үшін осы Әдістемеге 1-қосымшаның 1 және 2-кестелерінің деректері пайдаланылады;
W0(S0) – қолайсыз әсер ету аймағының көлемі немесе ауданы;
Ki – қолайсыз әсер ету жағдайында гидробионттардың тірі қалу коэффициенті (балық қорғайтын құрылғы болған жағдайда – жобаланған су тартуға арналған балық қорғау құрылғыларының тиімділік коэффициенті), пайызбен.
Екінші кезең азықтық гидробионттардың биомассасын балық өнімінің биомассасына қайта есептеуден тұрады және азықтық гидробионттардың әрбір тобы үшін трофикалық тізбекпен органикалық затты ауыстырудың азықтық коэффициенттерін қолдану арқылы мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
Br– балық ресурстарының биомассасы, килограммен және (немесе) тоннамен;
Bk – азықтық гидробионттардың биомассасы, килограммен және (немесе) тоннамен;
P/B – өнімнің өндірілу коэффициенті;
k2 – алынған өнімді балық өніміне ауыстырудың азықтық коэффициенті;
k3 – балықтардың азықтық базаны пайдалану көрсеткіші, пайызбен.
Каспий теңізі үшін қолдануға ұсынылған балықтардың азықтық базасының өнімнің өндірілу коэффициенті мен коэффициенттері осы Әдістемеге 3-қосымшада келтіріледі.
Кәсіпшілік объектілер уылдырығының, дернәсілінің, шабағының тікелей қырылуы салдарынан су айдынының немесе оның бір бөлігінің балық ресурстары мен басқа да су жануарлары ішінара жоғалған жағдайда заттай түрдегі зиянды өтеу мөлшерін есептеу кезінде есептелген зиян шамасы кәсіпшілік қайтарым коэффициентінің көмегімен кәсіпшілік балық түрлерінің шығындарына мына формула бойынша жатқызылады:
мұнда:
ni – кәсіпшілік объектілер уылдырығының, дернәсілі мен шабағының тікелей қырылуы келтіретін заттай түрдегі зиян шамасы;
K1 – кәсіпшілік қайтарым коэффициенті, осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес пайызбен.
Солтүстік Каспийдегі балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері мен итбалықтың биологиялық сипаттамалары осы Әдістемеге 1-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген.
7. Күтілетін зиянды есептеу мынадай тәсілдердің біреуімен жүргізілуі мүмкін:
кәсіпшілік өнімділіктен айрылудан;
кәсіпшілік объектілердің, олардың уылдырықтарының, дернәсілдерінің, шабақтарының және балықтардыңқоректік базасының тікелей жоғалуынан.
Қосалқы есеп жүргізбеу үшін осы тәсілдерді бір мезгілде пайдалануға және нәтижелерін бір-біріне қосуға болмайды.
8. Балық ресурстарына келтірілген зиянды есептеудің пайдаланылған тәсіліне қарамастан, су айдынында жүргізілген барлық жұмыс түрлерін есептеу нәтижесі кәсіпшілік таралымының мекендеу шегінде су айдынының және (немесе) учаскесінің нақты кәсіпшілік запастарының шамасынан асып кете алмайды.

9. После получения итогового результата (в килограммах или тоннах), полученный ущерб распределяется пропорционально согласно встречаемости различных видов рыб в уловах в процентном соотношении в районе исследований (или данном водоеме). При отсутствии данных по конкретному участку для Северного Каспия используются данные таблицы 3 приложения 1 к настоящей Методике.
Перевод в денежное выражение осуществляется с учетом стоимости размера возмещения вреда по видам рыб (за один килограмм) и периода оказания негативного влияния с целью определения размера компенсации вреда, согласно формуле:
М – размер компенсации вреда, в денежном выражении;
d – сумма конечного ущерба, наносимого или нанесенного рыбным ресурсам, в килограммах;
c – стоимость размера возмещения вреда за один килограмм в месячных расчетных показателях согласно приложению 4 к настоящей Методике;
y – период негативного воздействия (лет)*.

9. Қорытынды нәтижені (килограммен немесе тоннамен) алғаннан кейін алынған шығын ауланымдарда балықтардың әр түрінің кездесуіне қарай зерттеулер ауданында (немесе осы су айдынында) пайыздық арақатынаспен барабар бөлінеді (нақты учаске бойынша деректер болмаған жағдайда, Солтүстік Каспий үшін осы Әдістемеге 1-қосымшаның 3-кестесінің деректері пайдаланылады).
Ақшалай мәнге ауыстыру зиянды өтеу мөлшерін анықтау мақсатында балық түрлері бойынша зиянды өтеу мөлшерінің (бір килограмм үшін) құнын және қолайсыз әсер ету кезеңін ескере отырып, мына формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
M=d х c х y, мұнда:
М – зиянды өтеу мөлшері, ақшалай мәнде;
d – балық ресурстарына келтірілетін немесе келтірілген түпкілікті шығын сомасы, килограммен;
c – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес зиянды өтеу мөлшерінің құны, бір килограмм үшін айлық есептік көрсеткіштермен;
y – қолайсыз әсер ету кезеңі (жыл)*.

Примечание: * у=1 (1 год=1), при многократном (постоянном) у - соответствует количеству лет негативного воздействия).
Приложение 1
к Методике исчисления размера
компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным
в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
Таблица 1
Биологические характеристики основных промысловых видов рыб и тюленя в Северном Каспии
Виды рыб
Средняя плодовитость, штук икринок
Доля самок
в стаде, в процентах
Кратность нереста,
раз
Средний вес 1 экземпляра в килограммах
Осетровые

Ескертпе: * у=1 (1 жыл=1), көп реттік (тұрақты) у кезінде – қолайсыз әсер ету жылдарының санына сәйкес келеді).
Шаруашылық қызмет
нәтижесінде балық
ресурстарына және басқа да
су жануарларына келтірілетін
және келтірілген зиянды, оның
ішінде болмай қоймайтын
зиянды өтеу мөлшерін есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
1-кесте
Солтүстік Каспийдегі балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері мен итбалықтың биологиялық сипаттамалары
Балық түрлері
Орташа өсімталдық, дана уылдырық
Топтағы аналықтардың үлесі, пайызбен
Уылдырық шашудың еселілігі, рет
1 данасының орташа салмағы, килограмм
Бекіре тұқымдастар

225
30
4
К2, кормовой коэффициент перевода полученной продукции в рыбопродукцию
30
10
20
K3, показатель использования кормовой базы, в процентах
20
80
80
Приложение 4
к Методике исчисления размера
компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным
в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности
Стоимость размера возмещения вреда за один килограмм
(в месячных расчетных показателях)
№ п/п
Название дикого животного
Размеры возмещения вреда в месячных расчетных показателях (за каждую особь/за один килограмм/за гнездо)
1
2
3
Рыбы, морские млекопитающие и водные беспозвоночные
1
Сырдарьинский лжелопатонос*, волжская многотычинковая сельдь*, щуковидный жерех*, каспийский и аральский лосось*, белорыбица*, нельма*, кутум*, аральский и туркестанский усач*, илийская маринка*, каспийская минога*, таймень*, балхашский окунь* - балхашская и илийская популяции, шип*- аральская и илийская популяции, сибирский осетр*, чаткальский подкаменщик*, длиннопалый рак* (туркестанский подвид) (за одну особь) *
300
2
Белуга, шип икряные (за один килограмм)
100
3
Белуга, шип яловые (за один килограмм)
100
4
Осетр (кроме сибирского), севрюга, гибриды осетровых икряные (за один килограмм)
100
5
Осетр, севрюга, гибриды осетровых яловые (за один килограмм)
100
6
Стерлядь (за один килограмм)
100
7
Сиг, рипус, ряпушка, пелядь, чир, муксун (за один килограмм)
1,2
8
Белый амур, судак, сазан, карп, жерех, берш, обыкновенный сом, налим, белый и пестрый толстолобик, щука, змееголов (за один килограмм)
1,3
9
Лещ, плотва, вобла, голавль, шемая, подуст, чешуйчатый и голый осман, язь, золотой и серебряный карась, окунь обыкновенный и балхашский (кроме балхаш-илийской популяции), линь, елец обыкновенный и таласский, красноперка, густера, востобрюшка, белоглазка, синец, чехонь, буффало, обыкновенная маринка (за один килограмм)
0,4
10
Сельди (пузанок (включая большеглазый и круглоголовый), бражниковская, долгинская, черноспинка, кефаль, камбала-глосса, килька (за один килограмм)
0,8
11
Лососевые (радужная форель, ленок (ускуч), сибирский хариус) (за один килограмм)
1,7
12
Каспийский тюлень (за каждую особь)
193
13
Длиннопалый рак (кроме туркестанского подвида) (за один килограмм)
1,2
14
Цисты артемия салина и прочие водные беспозвоночные - гаммарус, мотыль, дафнии (за каждый килограмм сырого продукта)
3
Примечание: * - Животные, относящиеся к видам, занесенным в Красную книгу Республики Казахстан, а также виды на пользование которых введен запрет, кроме использования в научных целях.

225
30
4
К2, алынған өнімді балық өніміне аударғанда алынатын азықтық коэффициент
30
10
20
K3, азықтық базаны пайдалану көрсеткіші, пайызбен
20
80
80
Шаруашылық қызмет
нәтижесінде балық
ресурстарына және басқа да
су жануарларына келтірілетін
және келтірілген зиянды, оның
ішінде болмай қоймайтын
зиянды өтеу мөлшерін есептеу
әдістемесіне
4-қосымша
Бір килограмм үшін зиянды өтеу мөлшерінің құны
(айлық есептік көрсеткіштермен)
п/п
Жабайы хайуанның атауы
Зиянды өтеу ставкасының мөлшері айлық есептік көрсеткішпен (әрбір дарағы/әрбір килограмы үшін/ұясы үшін)
1
2
3
Балық, теңіз сүтқоректілері және су омыртқасыздарының түрлері
1
Сырдариялық жауырындық*, волга көп аталықты майшабағы*, шортан тектес ақмарқа*, каспий және арал албырты*, ақбалық*, сылан*, күтім*, арал және түркістан қаязы*, іле шармай*, каспий жыланбалығы*, таймень*, балқаш алабұғасы* - балқаш және іле таралымы, пілмай* - арал және іле таралымы, сiбip бeкipeci*, шатқалдық тас тасалағыш*, ұзын бармақты шаян* (түркістан түр тармағы) (бір дарақ үшін)*
300
2
Қортпа, уылдырықты пілмай (бір килограмм үшін)
100
3
Қортпа, пілмай қысыры (бір килограмм үшін)
100
4
Бекіре (сiбip бeкipeciнен басқа), шоқыр, бекіренің уылдырықты будандары (бір килограмм үшін)
100
5
Бекіре, шоқыр, бекіренің қысыр будандары (бір килограмм үшін)
100
6
Сүйрік (бір килограмм үшін)
100
7
Ақсақа, көкшұбар, көкшарбы, пайдабалық, шыр, мұқсын (бір килограмм үшін)
1,2
8
Ақ амур, көксерке, сазан, тұқы, ақмарқа, беріш, кәдiмгi жайын, нәлім, ақ және шұбар дөңмаңдай, шортан, жыланбас балық (бір килограмм үшін)
1,3
9
Табан, торта, қаракөз, тұрпа, майбалық, көкбас, қызылкөз қабыршықты және тақыр, аққайран, алтын және күміс мөңкелер, әдеттегi және балқаш (балқаш-іле таралымынан басқа) алабұғасы, оңғақ, әдеттегi және талас тарғақбалығы, қызылқанат, балпан, білеу балық, айнакөз балық, көкше, қылыш балық, буффало, кәдімгі шармай (бір килограмм үшін)
0,4
10
Майшабақтар (қарынсау (бадырақкөзді және жұмырбасты қосқанда), бражник май шабағы, долгы май шабағы, қара жон, тікенді балық, жалғанкөз-глосса, майшабақ (бір килограмм үшін)
0,8
11
Албырттар (қызғылт сары бахтах, майқан (үскіш), сібір хариусы) (бір килограмм үшін)
1,7
12
Каспий итбалығы (бір дарақ үшін)
193
13
Ұзын бармақты шаян (түркістан түр тармағынан басқа) (бір килограмм үшін)
1,2
14
Салин артемиясының цисталары және басқа су омыртқасыздары - гаммарус, масақұрт, ақ құрттар (шикі өнімнің бір килограмм үшін)
3
Ескертпелер: * - Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген түрлерге жататын жануарлар, сондай-ақ ғылыми мақсаттарда пайдаланудан басқа, пайдалануға тыйым салынған түрлер.