Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2017 года № 15665.
В соответствии с подпунктом 77-4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электроном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
К. Айтуганов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 августа 2017 года № 324
Правила рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 77-4) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 қыркүйекте № 15665 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 77-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Қ. Айтуғанов
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 9 тамыздағы
№324 бұйрығымен
бекітілген
Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіруді ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) аквакультура – искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) рыбоводство – направление аквакультуры по искусственному воспроизводству и культивированию рыб в целях предпринимательской деятельности;
3) рыбохозяйственный технологический водоем – искусственно созданный водоем (пруд, рыбоводный бассейн), предназначенный для создания условий выращивания объектов аквакультуры, который наполняется водой с помощью гидротехнических сооружений или устройств;
4) озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее – ОТРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;
5) зарыбление водоемов – выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения исчезающих видов рыб и (или) получения товарной продукции;
6) рыбоводное хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения – вид хозяйственной деятельности, связанный с искусственным разведением рыб и других водных животных с применением технологии замкнутого цикла водообеспечения;
7) прудовое рыбоводное хозяйство (далее – ПРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных с использованием рыбохозяйственных технологических водоемов;
8) садковое рыбоводное хозяйство (далее – СРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах
3. Искусственное воспроизводство рыб (зарыбление) проводится в целях сохранения и восстановления численности рыб, а также повышения рыбопродуктивности рыбохозяйственных водоемов.
4. Искусственное воспроизводство рыб на рыбохозяйственных водоемах осуществляется по рекомендациям научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира:
специализированными организациями ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – ведомство) и местными исполнительными органами, физическими и юридическими лицами на основании договоров на выполнение работ по зарыблению водоемов в рамках государственного заказа;

1) акваөсіру – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жасанды өсімін молайту және өсіру;
2) балық өсіру – акваөсірудің кәсіпкерлік қызмет мақсатында балықтардың өсімін жасанды молайту және өсіру жөніндегі бағыты;
3) балық шаруашылығы технологиялық су айдыны – гидротехникалық құрылысжайлардың немесе құрылғылардың көмегімен сумен толтырылатын, акваөсіру объектілерін өсіруге жағдай жасауға арналған, жасанды жасалған су айдыны (тоған, балық өсіру бассейні);
4) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – КТБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
5) су айдындарына балық жіберу – өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, балықтардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін сақтау және (немесе) тауарлы өнім алу мақсатында су айдындарына және (немесе) учаскелерге балық өсіру материалы мен балықтар жіберу;
6) сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығы – сумен қамтамасыз етудің тұйықталған циклі технологиясы қолданыла отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын қолдан өсірумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
7) тоғанда балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – ТБӨШ) – балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалана отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі
8) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – ТҚБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру тәртібі
3. Балықтардың қолдан өсімін молайту (балықтандыру) балықтардың санын сақтау және қалпына келтіру, сондай-ақ балық шаруашылығы су айдындарының балық өнімділігін арттыру мақсатында жүргізіледі.
4. Балық шаруашылығы су айдындарында балықтардың қолдан өсімін молайтуды жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдардың ұсынымы бойынша:
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведовмствосының (бұдан әрі – ведомство) мамандандырылған ұйымдары және жергілікті атқарушы органдар, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған шарттардың негізінде жеке және заңды тұлғалар;

пользователями животным миром на основании договора на ведение рыбного хозяйства в соответствии с планом развития субъекта рыбного хозяйства за счет собственных средств, подготовленных в соответствии с типовыми формами плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10890);
субъектами, осуществляющими хозяйственную и иную деятельность на рыбохозяйственных водоемах (геолого-разведочные работы, добыча полезных ископаемых, проектирование и строительство объектов и сооружений), в порядке компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, путем выполнения мероприятий, предусматривающих выпуск в рыбохозяйственные водоемы рыбопосадочного материала, на основании договора, заключенного с ведомством.
5. Искусственное воспроизводство рыб путем зарыбления водоемов осуществляется в порядке, определенном приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 18-05/928 "Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12267).
6. Культивирование рыб основывается на выращивании рыбы в контролируемых условиях и получении товарной продукции с использованием современных технологий, включая замкнутый цикл водообеспечения.
7. Культивирование рыб или товарное рыбоводство осуществляются ОТРХ, ПРХ, СРХ, рыбоводных хозяйствах, в том числе с применением технологии замкнутого цикла водообеспечения.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для ведения рыбоводства (аквакультуры) используются:
1) для ОТРХ обособленные (изолированные) водоемы (или) участки, населенные малоценными видами рыб и имеющие низкую рыбопродуктивность, озера и водохранилища, отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, другие изолированные водоемы местного значения;
2) для СРХ рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, с целью выращивания рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.

балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың негізінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанына сәйкес әзірленген балық шаруашылығы субъектісін дамыту жоспарына сәйкес өз қаражаттары есебінен жануарлар дүниесін пайданаланушылар;
ведомствомен жасалған шарт негізінде балық шаруашылығы су айдындарына балық өсіру материалын жіберуді көздейтін іс-шараларды орындау жолымен балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу тәртібімен балық шаруашылығы су айдындарында шаруашылық және өзге де қызметті (геологиялық-барлау жұмыстары, пайдалы қазбаларды өндiру, құрылыстар мен басқа да объектiлердi орналастыру) іске асыратын субъектілер жүзеге асырады.
5. Су айдындарына балық жіберу жолымен балықтарды қолдан өсіру "Су айдындарына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 18-05/928 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 12267 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
6. Балықтарды қолдан өсіру бақыланатын жағдайда балықтарды өсіруге және тұйықталған сумен қамтамасыз ету циклін қоса алғанда қазіргі заманғы әдістер мен технологияларды қолдана отырып тауарлы өнім алуға негізделеді.
7. Балықтарды қолдан өсіруді немесе тауарлы балық өсіруді КТБӨШ, ТҚБӨШ, балық өсіру шаруашылықтары, оның ішінде сумен қамтамасыз етудің тұйықталған циклі технологияларын қолдану арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізу үшін:
1) КТБӨШ үшін құндылығы төмен балық түрлері мекендейтін және табиғи балық өнімділігі төмен, көлдер мен су қоймалары, теңіздердің, өзендер мен су қоймаларының бөлінген шығанақтары, жергілікті маңызы бар басқа да оқшауланған су айдындары (немесе) учаскелері;
2) ТҚБӨШ үшін жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру мақсатында балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері қолданылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 8 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для целей искусственного выращивания рыб допускается использование естественных и (или) искусственных прудов, рисовых чеков, а также других искусственно созданных водоемов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9 в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.06.2021 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағида 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Балықтарды қолдан өсіру мақсатында табиғи және (немесе) жасанды тоғандарды, күріш чектерін, сондай-ақ басқа да жасанды жасалған су айдындарын пайдалануға жол беріледі.
Ескерту. Қағида 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.06.2021 № 178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.