Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2017 года № 15564.
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Базылбеков А.Х.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Базылбеков А.Х.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 июля 2017 года № 505
Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы

Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 тамызда № 15564 болып тіркелді.
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (А.Х. Базылбеков):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (А.Х. Базылбеков ) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 26 шілдедегі
№ 505 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесi тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2025 № 729 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) разработаны в соответствии с частью 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в целях обеспечения в них режима содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок:
1) приема и размещения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых по камерам;
2) проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, а также досмотра вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
3) изъятия у подозреваемых, обвиняемых и подсудимых предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
4) материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
5) приобретения подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров;
6) приема и передачи подозреваемым, обвиняемым и подсудимым посылок, передач;
7) получения и отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми телеграмм, писем, денежных переводов;
8) направления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми предложений, заявлений и жалоб;
9) отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми религиозных обрядов;
10) привлечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых к труду;
11) участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках;
12) проведения подписки подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на газеты и журналы;
13) медико-санитарного обеспечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
14) проведения ежедневных прогулок подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
15) проведения свиданий подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с защитниками, родственниками и иными лицами;
16) обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных действиях и судебных заседаниях;
17) применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым, обвиняемым и подсудимым;

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2025 № 729 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесi тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 15-бабының 1-бөліміне сәйкес әзірленді және күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi тергеу изоляторларының ішкі тәртіптемені айқындайды.
2. Осы Қағидалар:
1) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру;
2) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды жеке тінту, дактилоскопиялау, суретке түсіру, сондай-ақ заттарын тексеруді жүргізу;
3) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектерді және тамақ өнімдерін алып қою;
4) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету;
5) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші кезекте қажетті заттар мен басқа да өнеркәсіптік тауарларды сатып алуы;
6) күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға сәлемдемелер, сәлем-сауқаттар қабылдау және тапсыру;
7) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың жеделхаттар, хаттар, ақшалай аударымдарын алу және жіберу;
8) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың ұсыныстар, арыздар және шағымдар жолдау;
9) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың діни жоралар жасауы;
10) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды еңбекке тарту;
11) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуы;
12) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың газеттер мен журналдарға жазылуын жүргізу;
13) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету;
14) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың күн сайын серуенге шығарылуы;
15) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың қорғаушылармен, туыстармен және өзге де адамдармен жолығысуын өткізу;
16) күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың тергеу әрекеттері мен сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету;
17) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларға көтермелеу мен жазалау шараларын қолдану;

18) личного приема подозреваемых, обвиняемых и подсудимых руководством следственного изолятора и уполномоченными им лицами;
19) выдачи тел подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, умерших в следственном изоляторе;
20) освобождения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых из-под стражи.
3. В каждом следственном изоляторе организуется строго регламентированный, обязательный к исполнению и соблюдению распорядок дня, утвержденный приказом начальника следственного изолятора или лицом его замещающим, с учетом особенностей работы с тем или иным составом подозреваемых, обвиняемых и подсудимых времени года, местных условий и других обстоятельств. В распорядке дня предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, прогулки, работы, воспитательных мероприятий, отхода ко сну.
4. Обвиняемый, подозреваемый или подсудимый вызывается на допрос в следственном изоляторе только в рабочее время, при этом не позднее 21 часов возвращают его в камеру.
5. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах, соблюдают правила поведения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных изоляторах согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В целях предупреждения и пресечения нарушений правил поведения подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, нарушений порядка отбывания наказания осужденными, недопущения пыток и иных противоправных действий со стороны администрации учреждений видеокамеры устанавливаются в местах, определяемых комиссией, за исключением туалетов, умывальных и душевых комнат, бань и спальных помещений комнат длительных свиданий. При этом помещения, где осуществляется наружный телесный осмотр подозреваемых, обвиняемых, подсудимых и осужденных, оборудуются ширмами.
В помещениях для содержания женщин операторами видеонаблюдения назначаются сотрудники женского пола.
Срок хранения видеоархива составляет не менее 60 суток.
Предоставление копий записей производится по официальному запросу вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы, органов уголовного преследования, суда, прокуратуры, а также адвокатов и представителей потерпевших в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК).
6. В следственном изоляторе ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которую инспектирующие вносят свои замечания, предложения и сроки исполнения мероприятий по устранению недостатков.
Глава 2. Порядок приема и размещения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых по камерам

18) күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды тергеу изоляторы басшысының және ол уәкілдік берген адамдармен жеке қабылдауы;
19) тергеу изоляторда қайтыс болған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың мәйіттерін беру;
20) күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды күзеттен босату тәртібін айқындайды.
3. Әрбір тергеу изоляторында тергеу изоляторы бастығының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен бекітілген күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың сол не өзге де құрамымен жұмыс істеу ерекшелігін, жыл мезгілін, жергілікті және басқа да мән-жайларды ескере отырып, қатаң регламенттелген, орындалуға және сақталуға міндетті күн тәртібі ұйымдастырылады. Күн тәртібінде сегiз сағаттық үзiліссiз ұйқы, ұйқыдан тұру, дәрет алу, тамақтану, серуендеу, жұмыс, тәрбиелiк iс-шаралар, ұйқыға жату көзделедi.
4. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы тергеу изоляторында жұмыс уақытында ғана жауап алынады, бұл ретте 21 сағаттан кешіктірмей камерасына қайтарады.
5. Тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың мінез-құлық қағидаларын сақтайды.
Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың мінез-құлық қағидаларын бұзуының, сотталғандардың жазаны өтеу тәртібін бұзуының алдын алу және жолын кесу, азаптауларға және өзге де құқыққа қарсы әрекеттерге жол бермеу мақсатында бейнекамералар дәретханаларды, қол жуатын және себезгі бөлмелерін, моншаларды және ұзақ мерзімді кездесу бөлмелерінің жатын үй-жайларын қоспағанда, комиссия айқындайтын орындарда орнатылады. Бұл ретте күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталушыларды және сотталғандарды сыртқы дене тексеруі жүзеге асырылатын үй-жайлар шымылдықтармен жабдықталады.
Әйелдерді ұстауға арналған үй-жайларда бейнебақылау операторлары әйел жынысты қызметкерлерден тағайындалады.
Бейне мұрағатты сақтау мерзімі кемінде 60 тәулікті құрайды.
Бейнежазбалардың көшірмелерін беру қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының, қылмыстық қудалау органдарының, соттың, прокуратураның, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексте (бұдан әрі - ҚПК) көзделген тәртіпте адвокаттардың және жәбірленушілерінің өкілдерінің ресми сұрауы бойынша жүргізіледі.
6. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тергеу изоляторында тексеруші адамдардың ескерту және ұсыныс кiтабы жүргiзiледi, оған тексеруші адам ескертулерiн, ұсыныстарын және кемшiлiктердi жою жөніндегі iс-шараларды орындау мерзiмдерiн енгiзеді.
2-тарау. Күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру тәртібі

7. Основанием для приема в следственный изолятор подозреваемого, обвиняемого или подсудимого являются постановление судьи об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенные в соответствии с статьей 147 УПК.
8. Прием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, поступивших в следственный изолятор, производится круглосуточно дежурным помощником начальника следственного изолятора (далее - дежурный помощник) или его заместителем, который:
1) проверяет наличие:
процессуальных документов, дающих основание для приема лица, доставленного в следственный изолятор;
документы, удостоверяющие личность лиц, заключенных под стражу которые хранятся в личном деле, при надобности выдаются представителю органа, ведущего уголовный процесс специальным отделом (частью) под расписку, с последующим возвратом;
свидетельство о рождении или документов, подтверждающих рождение ребенка матерью в медицинской организации, усыновления (удочерения), а при отсутствии таких документов – письменное указание лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится уголовное дело (для приема в следственный изолятор женщины с ребенком в возрасте до трех лет).
2) проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в личном деле;
3) совместно с дежурным врачом, проводит медицинский осмотр.
9. В случаях, когда в следственный изолятор представляется выписка из постановления суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех рабочих дней копией постановления.
10. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, конвоируемые транзитом, принимаются в следственный изолятор и направляются к местам назначения на основании справок по личным делам и попутных списков согласно Правилам ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 107 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14918).
11. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, в отношении которых срок содержания в период расследования по их уголовным делам истек и не продлен, в следственный изолятор не принимаются. Лица, в отношении которых истекли сроки содержания под стражей, после приема в следственный изолятор от планового конвоя освобождаются по постановлению начальника следственного изолятора.

7. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушыны тергеу изоляторына қабылдау үшін ҚПК-нің 147-бабына сәйкес күзетте ұстау түріндегі бұлтартпау шарасына алу туралы соттың қаулысы негіз болып табылады.
8. Тергеу изоляторына түскен күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың қабылдау тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі - кезекші көмекші) немесе оның орынбасарымен тәулік бойы жүргізіледі, ол:
1) мыналарды:
тергеу изоляторына жеткізілген адамды қабылдауға негізі бар іс жүргізу құжаттарының барын тексереді;
қамауға алынған адамдардың жеке ісінде тігілетін жеке басын куәландыратын құжатының барын тексереді, олар қажет болған жағдайда арнайы есепке алу бөлімі қылмыстық процесті жүргізуші органға, кейіннен қайтарумен беріледі;
туу туралы куәлiк немесе баланың медициналық ұйымда туғанын растайтын құжаттары, баланы асырап алу құжаты, ал мұндай құжаттар болмаған жағдайда қылмыстық iс жүргізуге берілген анықтау жүргiзетiн адамның, тергеушiнiң, прокурордың немесе соттың жазбаша нұсқауы болуын тексереді (үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдi тергеу изоляторына қабылдау үшiн).
2) аталған адаммен сұрау жүргізеді және оның жауаптарын оның жеке ісіндегі деректермен салыстырады;
3) кезекші дәрігермен бірлесіп медициналық қарау жүргізеді.
9. Тергеу изоляторына судьяның не соттың күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын таңдау туралы қаулысынан көшірме ұсынылған жағдайларда, көшірме лауазымды адамның қолымен куәландырылып, елтаңбалы мөр қойылады және үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қаулының көшірмесін ауыстыруға жатады.
10. Транзитпен айдауылданған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторына қабылданады және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 ақпандағы № 107 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14918 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидаларына сәйкес жолшыбай тізіміне және жеке ісі бойынша анықтама негізінде белгіленген жерге жіберіледі.
11. Қылмыстық iстерi бойынша тергеу кезiндегi ұстау мерзiмi аяқталған және ұзартылмаған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторына қабылданбайды. Күзетпен ұстау мерзiмдерi аяқталған адамдар тергеу изоляторына қабылданғаннан кейiн тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жоспарлы айдауылдан босатылады.

12. Лица, принятые в следственный изолятор, в день их поступления, но не позднее одних суток проходят первичное медицинское освидетельствование и санитарную обработку. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в медицинскую амбулаторную карту.
13. После прохождения санитарной обработки и получения результатов медицинского освидетельствования подозреваемые, обвиняемые и подсудимые получают постельные принадлежности, а также одежду по сезону (при отсутствии собственной одежды).
Несовершеннолетние и лица, водворенные в помещение временной изоляции, дисциплинарный изолятор переодеваются. Принадлежащая им одежда изымается и сдается на хранение.
14. Принятые в следственный изолятор подозреваемые, обвиняемые и подсудимые знакомятся под роспись с информацией о правах и обязанностях, режиме содержания под стражей, дисциплинарных требованиях, подачи предложении, заявлений и жалоб.
15. На период оформления личных дел, принятые от караула (конвоя) подозреваемые, обвиняемые и подсудимые размещаются в камерах сборного отделения на срок не более одних суток с соблюдением требований изоляции либо на срок не более двух часов в одноместные боксы, оборудованные местами для сидения и искусственным освещением.
16. Размещение по камерам подозреваемых, обвиняемых и подсудимых осуществляется в соответствии с требованиями статьи 32 Закона на основании плана покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Администрацией следственного изолятора принимаются меры по исключению контактов между ними.
В целях ознакомления вновь прибывших подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с порядком и условиями содержания следственного изолятора, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий, проведения с ними психологических обследований, указанные лица помещаются в карантинное отделение до 15 суток.
Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые размещаются по камерам дежурным помощником или его заместителем по согласованию с оперативным работником, а несовершеннолетние, по согласованию с инспектором по воспитательной работе. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, с инфекционными заболеваниями размещаются в отдельных камерах. Срок содержания в карантине определяется исходя из медицинских показаний.
Одиночное содержание лиц, с риском совершения суицида, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных статьей 32 Закона, при этом обеспечивается усиленный надзор посредством системы видеонаблюдения и путем выставления дополнительного (временного) поста.

12. Тергеу изоляторына қабылданған адамдар келiп түскен күні, бірақ бiр тәулiктен кешіктірмей алғашқы медициналық куәландырудан және санитариялық тазалаудан өтедi. Медициналық куәландырудың нәтижелері медициналық амбулаториялық картаға енгiзiледi.
13. Санитариялық тазалаудан өткеннен және медициналық куәландыру нәтижелерін алғаннан кейiн күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар төсек жабдықтарын, сондай-ақ маусым бойынша киiм-кешектi (өз киім-кешегі болмаған жағдайда) алады.
Уақытша оқшаулау жайына, тәртіп изоляторына орналастырылған кәмелеттік жасқа толмаған адамдар киімдерін ауыстырады. Оларға тиесілі киімдері алынады және сақтауға беріледі.
14. Тергеу изоляторына қабылданған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар құқықтары мен мiндеттерi, күзетте ұстау режимi, тәртiптiк талаптар, ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды беру тәртiбi туралы ақпаратпен қол қою арқылы танысады.
15. Қарауылдан (айдауылдан) қабылданған жеке істерді ресімдеу кезінде күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар оқшаулау тәртібін сақтай отырып, жинақтау бөлiмшесінiң камераларына бiр тәулiктен аспайтын мерзiмге не орындықтармен және жасанды жарықпен жабдықталған бiр орындық бокс бөлмесiне екi сағаттан аспайтын мерзiмге орналастырылады.
16. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды камералар бойынша орналастыру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камераларда орналастыру жоспары негізінде Заңның 32-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Тергеу изоляторының әкімшілігі олардың арасындағы байланысты болдырмау бойынша шаралар қабылдайды.
Жаңа келген күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды тергеу изоляторында ұстау тәртібімен және жағдайымен таныстыру, сондай-ақ денсаулығының жағдайын тексеру және санитариялық-гигиеналық іс-шараларды жүргізу, олармен психологиялық тексерістерді жүргізу мақсатында көрсетілген адамдар 15 тәулікке дейін карантин бөлімшесіне орналастырылады.
Күдіктілерді, айыпталушылар және сотталушыларды камераларға жедел қызмет қызметкерінің келісімі бойынша, ал кәмелетке толмағандарды тәрбие жұмысы жөніндегі инспекторының келісімі бойынша кезекші көмекші немесе оның орынбасары орналастырады. Науқас адамдар медицина қызметкерінің нұсқауымен орналастырылады. Жұқпалы ауруы бар адамдар жеке камераларға орналастырылады. Карантинде ұстау мерзімі медициналық көрсетілімдер бойынша белгіленеді.
Заңның 32-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, бұл ретте бейнебақылау жүйесі арқылы және қосымша (уақытша) бекет қою арқылы күшейтілген қадағалау қамтамасыз етіле отырып, суицид жасау қаупі бар адамдарды жалғыз ұстауға жол берілмейді.

17. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других подозреваемых, обвиняемых и подсудимых.
18. В медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах подозреваемые, обвиняемые и подсудимые размещаются по видам заболеваний. Раздельно содержатся мужчины и женщины, несовершеннолетние и взрослые. Изолированно содержатся подозреваемые, обвиняемые и подсудимые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений.
19. Несовершеннолетние размещаются в маломестных камерах не более 4-6 человек, расположенных в отдельных корпусах, секциях или на этажах режимных корпусов с учетом их возраста, физического развития и поведения.
20. Для профилактики правонарушений в камерах с несовершеннолетними в соответствии со статьей 32 Закона размещаются положительно характеризующиеся взрослые, впервые привлекаемые к уголовной ответственности.
В маломестных камерах с несовершеннолетними допускается содержание одного-двух таких взрослых, в общих камерах - не более трех.
21. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые содержатся в закрытых на замки общих камерах, оборудованных согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В соответствии со статьей 31 Закона размещение подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора согласно приложению 5 настоящим Правилам.
22. Указанный в пункте 16 настоящих Правил порядок изоляции обеспечивается при всех перемещениях, подозреваемых, обвиняемых и подсудимых (передвижение по коридорам и территории следственного изолятора, при проведении прогулок, санитарной обработки).
23. Для размещения беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, используются наиболее светлые и сухие камеры, расположенные в отдельных режимных корпусах или изолированных отсеках режимных корпусов. Камеры оборудуются одноярусными спальными местами.
Глава 3. Порядок проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, а также досмотра вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
24. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, поступившие в следственный изолятор, подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи досмотру.
25. Личный обыск подозреваемых, обвиняемых, подсудимых и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному лицу.

17. Жұқпалы аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтiмге және байқауға мұқтаж науқастар басқа күдіктілерден, айыпталушылар және сотталушылардан бөлек орналастырылады.
18. Тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдарда күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар ауру түрлерiне қарай орналастырылады. Ерлер мен әйелдер, ересектер мен кәмелетке толмағандар бiр-бiрiнен бөлек орналастырылады. Аса ауыр және ауыр қылмыстар жасады деген күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар оқшау ұсталады.
19. Кәмелетке толмағандар жасын, денесiнiң жетiлуiн және мінез-құлқын ескере отырып, жеке корпустарда, секцияларда немесе режимдiк корпустардың қабаттарында орналасқан аз орындық камераларда кем дегенде 4-6 адамнан орналастырылады.
20. Камераларда құқық бұзушылықтардың алдын алу үшін Заңның 32-бабына сәйкес кәмелетке толмағандармен бірге алғаш рет қылмыстық жауапкершілікке тартылған оң мiнезделетін ересек адамдар орналастырылады.
Аз орындық камераларда кәмелетке толмағандармен бірге ересектердiң бiр-екеуiн, жалпы камераларда үшеуін ұстауға жол беріледі.
21. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жабдықталған құлыппен жабылатын жалпы камераларда ұсталады. Заңның 31-бабына сәйкес тергеу изоляторы бастығының дәлелді қаулысы бойынша жалғыз басты камераларға күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды орналастыруға рұқсат етіледі.
22. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетiлген оқшаулау тәртiбi күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың барлық орын ауыстыруы (серуендеу, санитариялық тазалау жүргізу кезiнде дәлiзде және тергеу изоляторының аумағында қозғалуы) кезiнде қамтамасыз етiледі.
23. Жүктi әйелдерді, үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдерді орналастыру үшін жеке режимдiк корпустарда немесе режимдік корпустардың оқшауланған бөліктерінде орналасқан неғұрлым жарық және құрғақ камералар пайдаланылады. Камералар бiр қабатты жатын орындарымен жабдықталады.
3-тарау. Күдiктiлерді, айыпталушыларды және сотталушыларды жеке тінту, дактилоскопиялау, суретке түсіру және заттарын тексеріп қарау тәртібі
24. Тергеу изоляторына түскен күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар толық жеке тiнтуден, дактилоскопиялаудан және суретке түсіруден өтеді, ал олардың жеке заттары тексеріп қаралады.
25. Күдіктiлерді, айыпталушыларды және сотталушыларды жеке тiнту және олардың заттарын тексеріп қарау сақтауға және пайдалануға тыйым салынған не осы адамға тиесiлi емес заттарды, құралдарды және азық-түлiктi табу және алып қою мақсатында жүргiзiледi.

26. К запрещенным к хранению и использованию подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми относятся предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут быть использованы в качестве орудия преступления либо для воспрепятствования целям содержания под стражей, а также не включенные в Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемым, обвиняемым и подсудимым разрешается иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету (далее – Перечень разрешенных предметов), согласно приложению 6 к настоящим Правилам, или превышающие установленное им количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров.
27. Личный обыск бывает полным и неполным. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые подлежат полному обыску:
1) при поступлении в следственный изолятор;
2) перед отправкой за его пределы;
3) при водворении в одиночную камеру, в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, а также в других случаях по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя в соответствии со статьей 33 Закона.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым оставляются только те предметы, вещи и продукты питания, которые им разрешается иметь при себе и хранить в камере в ассортименте, установленном в Перечне разрешенных предметов. Личные вещи и предметы, оставляемые подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, записываются в камерную карточку. Предметы, на входящие в Перечень разрешенных предметов, принимаются на хранение либо по решению начальника следственного изолятора уничтожаются с составлением акта (в произвольной форме).
28. Неполный обыск производится при выводе подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в пределах следственного изолятора (к фотодактилоскопу, врачу, следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру, в том числе в одиночную). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.

26. Күдіктiлерге, айыпталушыларға және сотталушыларға сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарға өмiр мен денсаулыққа қауiп төндiретiн немесе қылмыс қаруы ретінде пайдаланылатын не күзетпен ұстауға кедергі келтіре алатын заттар, заттектер және тамақ өнімдері, сондай-ақ осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың өздерінде болуға, сақтауға, сәлемдемелер, сәлем-сауқаттар арқылы және қолма-қол төлемсіз сатып алуға рұқсат етілген тамақ өнімдері, бірінші кезекте қажетті заттар, аяқ киiм, киім-кешек және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың тізбесіне (бұдан әрі – Рұқсат етілген заттар тізбесі) енгізілмеген немесе белгiленген мөлшерден асып кеткен тамақ өнімдері, бірінші кезекте қажетті заттар, аяқ киiмдер, киім-кешек және басқа да өнеркәсіптік тауарлар жатады.
27. Жеке тiнту толық және жартылай болады. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар:
1) тергеу изоляторына келген кезде;
2) изолятордан тыс жерлерге кеткенде;
3) жалғыз адамдық камераға, тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына отырғызу кезінде, сондай-ақ Заңның 33-бабына сәйкес тергеу изоляторы бастығының немесе орынбасарының нұсқауымен басқа да жағдайларда толық тiнтілуге жатады.
Толық тiнту кезiнде тiнтiлушiнiң денесi, оның киiмдерi, аяқ киiмдерi, сондай-ақ протезi мұқият тексерiледi. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға толық шешiнiп, денесiнiң тиiстi жерiн көрсету ұсынылады. Пластырлы жапсырмалар, гипс және басқа да байлауыштар медицина қызметкерiмен бiрлесіп тексерiледi. Киiмге тiгiлген заттар табылған жағдайда матасы сөгiледi. Аяқ киiмнен супинаторлар, темiр тағалар суырылып алынады.
Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға тек Рұқсат етілген заттар тізбесінде белгіленген өздерінде болуға және камерада сақтауға рұқсат етілген заттар, құралдар және тамақ өнiмдерi қалдырылады. Күдіктілерде, айыпталушыларда және сотталушыларда қалған олардың жеке заттары мен құралдары камера карточкаларына жазылады. Рұқсат етілген заттар тізбесіне кірмейтін заттар сақтауға қабылданады не акт жасаумен (еркін нысанда) тергеу изоляторы бастығының шешімімен жойылады.
28. Жартылай тiнту күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың тергеу изоляторының шегінде алып шыққан кезде (дактилоскопиялауға, дәрiгерге, тергеушiге алып шыққанда, туыстарымен және өзге де адамдармен кездескенге дейін және кейін, басқа камераға, оның ішінде жалғыз адамдық камераға ауыстыру кезінде) жүргiзiледi. Жартылай тiнту кезінде тiнтiлушiнi шешiндiрмей-ақ, киiмi және аяқ киiмi қаралады және тінтіледі.

29. Личный обыск подозреваемых, обвиняемых и подсудимых производится работниками следственного изолятора одного с ними пола.
30. Прибывшие в следственный изолятор подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий и дактилоскопических карт, фотографируются и дактилоскопируется сотрудником группы фотодактилоскопии. На каждого из них изготавливается по одной дактилоскопической карте и по шесть фотокарточек (три анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
31. Досмотр вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, стационар медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе или водворении в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции.
32. Производство полного обыска или досмотра вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых оформляется протоколом (в произвольной форме), к которому прилагается акт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания, составляемый в произвольной форме. При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается подозреваемым, обвиняемым или подсудимым и сотрудником следственного изолятора, производившим полный обыск или досмотр вещей. Отказ подозреваемого, обвиняемого или подсудимого подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол и акт об изъятии приобщаются к личному делу. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке подозреваемого, обвиняемого и подсудимого, с указанием даты и фамилии лица, производившего обыск или досмотр вещей.
33. При неполном обыске составляется рапорт (в произвольной форме) об изъятии предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию.
34. При проведении обыска или досмотра вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых допускается применение технических средств обнаружения запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
Глава 4. Порядок изъятия у подозреваемых, обвиняемых и подсудимых предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию
35. Принятые для хранения у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого принадлежащие ему деньги зачисляются на его лицевой счет. Ценности (драгоценные металлы и изделия из них, драгоценные камни, жемчуг и изделия из них, часы всех видов и марок, ценные бумаги, валюта и средства мобильной связи) по перечню сдаются на хранение в финансовую часть следственного изолятора, без права пользования и распоряжения ими во время пребывания в следственном изоляторе. Личные документы (документы, удостоверяющие личность и другие) передаются на хранение в отдел специального учета следственного изолятора. Запрещенные к хранению и использованию предметы, вещества и продукты питания сдаются для хранения на склад учреждения или по решению суда уничтожаются.

29. Күдіктiлер, айыпталушыларды және сотталушыларды жеке тiнтудi тергеу изоляторының онымен жынысы бiр қызметкерi жүргiзедi.
30. Тергеу изоляторына келген күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды олардың жеке iстерiнде тану суреті және дактилоскопиялық картасы болмаған кезде фотодактилоскопия тобының қызметкерi суретке түсіредi және дактилоскопиялайды. Олардың әрқайсысына бiр дактилоскопиялық карта және көлемi 4,5х6, 6х9 сантиметр алты фотокарта (үшеуi алдынан және үшеуi қырынан) дайындалады.
31. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың заттарын тексеру тергеу изоляторына түскен кезде, оның шегінен тыс жерге жөнелтiлер алдында, басқа камераға, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның стационарына ауыстыру немесе тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау кезінде олардың қатысуымен жүргiзiледi.
32. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды толық тiнту немесе заттарын тексеру хаттамамен ресiмделедi (еркін нысанда), оған еркін нысанда жасалған тыйым салынған заттарды, заттектерді және тамақ өнімдерін алып қою туралы акті қоса беріледі. Толық тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген кезде бiр хаттама жасалады. Хаттамаға күдiктi, айыпталушы немесе сотталушы және тергеу изоляторының толық тiнту жүргiзген немесе заттарын тексерген қызметкерi қолдарын қояды. Күдіктiнің, айыпталушының немесе сотталушының хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi наразылықтары хаттамада жазылады. Хаттама мен алып қою туралы акті жеке iске тiгiледi. Толық жеке тiнту немесе заттарды тексеру туралы күдiктiнiң, айыпталушының немесе сотталушының камералық карточкасында тiнту жүргізген немесе заттарын тексерген адамның тегiн және күнiн көрсете отырып белгi қойылады.
33. Жартылай тiнту кезінде сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектерді мен тамақ өнімдерін алу туралы баянат (еркін нысанда) жасалады.
34. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды тiнту немесе заттарын тексеру кезінде тыйым салынған заттарды, заттектерді мен тамақ өнімдерін табуға арналған техникалық құралдарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4-тарау. Күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектерді және тамақ өнімдерін алып қою тәртібі
35. Күдіктiден, айыпталушыдан немесе сотталушыдан сақтауға қабылданған тиесілі ақшасы оның жеке шотына салынады. Құнды заттар (қымбат металдар және одан жасалған бұйымдар, қымбат тастар, iнжу және одан жасалған бұйымдар, барлық түрдегi және маркадағы сағаттар, бағалы қағаздар, валюта және ұялы байланыс құралдары) тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне тергеу изоляторында болған уақытта оларды пайдалану және иемдену құқығынсыз сақтауға тапсырылады. Жеке құжаттар (жеке басын куәландыратын және басқа құжаттар) тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөліміне сақтауға беріледі. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттар, құралдар мен тамақ өнімдері мекеменiң қоймасына сақтауға тапсырылады немесе соттың шешімімен жойылады.

36. По результатам изъятия либо принятия на хранение у подозреваемых, обвиняемых или подсудимых ценностей составляется акт по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается подозреваемому, обвиняемому или подсудимому, второй экземпляр передается в финансовую часть, а третий экземпляр хранится в личном деле. После зачисления денег на лицевой счет подозреваемому, обвиняемому или подсудимому финансовой частью выдаются квитанции с указанием хранящейся на счету суммы.
37. О принятых на хранение или изъятых у подозреваемых, обвиняемых или подсудимых суммах денег или ценностях администрация следственного изолятора информирует лицо или орган, в производстве которых находится уголовное дело, по их запросу.
38. Приемка на хранение у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, предметов и продуктов питания производится комиссионно. Состав комиссий назначается начальником следственного изолятора из числа сотрудников отдела режима и охраны, медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, по акту.
39. По решению суда уничтожаются предметы, вещества, не представляющие ценности, а также продукты питания, в том числе: спиртные напитки или изделия на спиртовой основе, продукты для их изготовления, наркотики (за исключением случаев досудебного расследования по факту их распространения) и приспособления для их употребления, огнеопасные предметы и вещества, лекарственные средства, признанные по заключению медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе непригодными к использованию по назначению, игральные карты, эротическая, порнографическая или пропагандирующая культ насилия рукописная, графическая, печатная, фото и видео продукция (за исключением материалов уголовного дела), продукты питания, потребление которых представляет опасность для жизни и здоровья людей либо требующие особых условий хранения, которые невозможно обеспечить в следственных изоляторах, иные предметы, вещества и продукты питания, назначение или свойства которых установить невозможно либо утратившие свои первоначальные потребительские свойства и другие, не вошедшие в Перечень разрешенных предметов.
40. По каждому факту изъятия или обнаружения у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в период содержания под стражей денег или ценностей, а также иных необходимых случаях сотрудниками оперативных служб проводится служебное расследование на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.

36. Күдіктiлер, айыпталушылардан немесе сотталушылардан құндылықтарды алып қою не сақтауға қабылдау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада акті толтырылады. Бiрiншi данасы күдiктiге, айыпталушыға немесе сотталушыға берiледi, екiншi данасы қаржы бөлiмiне берiледi, ал үшiншi данасы жеке iсте сақталады. Ақша жеке шотқа түскеннен кейiн күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға қаржы бөлiмi шоттағы сақталатын сома көрсетiлген түбiртек бередi.
37. Күдіктілер, айыпталушылардан немесе сотталушылардан сақтауға қабылданған не алып қойылған ақшаның сомасы немесе құнды заттары туралы тергеу изоляторының әкiмшiлiгi олардың сұрау салуы бойынша өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамға немесе органға хабарлайды.
38. Күдіктіден, айыпталушыдан немесе сотталушыдан заттарды және тамақ өнімдерін сақтауға қабылдау комиссиялық түрде жүргізіледі. Комиссиялардың құрамын тергеу изоляторының бастығы режим және күзет бөлімінің қызметкерлері, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкері қатарынан акт бойынша тағайындайды.
39. Соттың шешімі бойынша құндылығы жоқ нәрселер, заттар, сондай-ақ тамақ өнімдері, оның ішінде: спирттік ішімдіктер немесе спирттік негіздегі бұйымдар, оларды дайындауға арналған өнімдер, есірткі (оларды тарату фактісі бойынша сотқа дейінгі тереп-тексеру жағдайларын қоспағанда) және оларды пайдалануға арналған құрылғылар, отқа қауіпті заттар мен құралдар, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған дәрілік заттар, ойын карталары, эротикалық, порнографиялық немесе зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттайтын қолжазба, графикалық, баспа, фото және бейне өнімдер (қылмыстық іс материалдарын қоспағанда), тұтынылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін не тергеу изоляторларында қамтамасыз етілмейтін ерекше сақтау жағдайларын талап ететін тамақ өнімдері, мақсаты немесе қасиеттерін анықтау мүмкін емес не өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін жоғалтқан және Рұқсат етілген заттардың тізбесіне енбеген өзге де заттар, заттектер мен тамақ өнімдері жойылуға жатады.
40. Күзетте ұсталу кезінде күдікті, айыпталушыдан немесе сотталушыдан алынған немесе айқындалған ақша немесе құнды заттардың әрбір фактісі бойынша, сондай-ақ өзге де қажетті жағдайларда олардың қайдан келіп түскенін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тергеу жүргiзiледi.

41. Обнаруженные у подозреваемых, обвиняемых или подсудимых, а также камерах и на территории учреждения и прилегающей к нему территории деньги, ценные бумаги и иные ценности, принадлежность которых установить не представляется возможным, изымаются администрацией в соответствии с настоящими Правилами и по решению суда подлежат обращению в доход государства.
Вещи, изделия, вещества, документы и продукты питания, изъятые у подозреваемых, обвиняемых или подсудимых, не входящие в Перечень разрешенных предметов, по комиссионному решению администрации учреждения передаются родственникам или на хранение либо уничтожаются по постановлению начальника учреждения, о чем составляется акт (в произвольной форме).
42. По заявлению подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в следственном изоляторе, передаются родственникам подозреваемого, обвиняемого или подсудимого лица, или иным лицам по расписке (в произвольной форме), которое приобщается к личному делу подозреваемого, обвиняемого или подсудимого лица.
43. В случае смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, принадлежащие ему, деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его наследникам в порядке, предусмотренном статьей 235 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
44. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых, обвиняемых и подсудимых осуществляется в соответствии со статьей 22 Закона.
Имущество выдается бесплатно во временное пользование в период содержания под стражей.
Спальные помещения отвечают санитарным требованиям (квадратура помещения, освещение, безопасное для зрения, возможность чтения литературы при дневном освещении, вентиляция помещения).
Образец заправок кровати установлен приложением 8 к настоящим Правилам.
Не допускается пользоваться спальным местом в неотведенное распорядком дня время для сна.
45. Для общего пользования в камеры выдаются средства личной гигиены согласно натуральным нормам питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – натуральные нормы), утверждаемым в соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан.
46. Камеры следственных изоляторов оборудуются:
1) столом, скамейками и числом посадочных мест по количеству мест в камере;

41. Күдіктілерден, айыпталушылардан немесе сотталушылардан, сондай-ақ камералар мен мекеме аумағына тиесілі ақша, бағалы қағаздар мен басқада құнды заттар, иелерін анықтауға мүмкіндік болмаған жағдайда, осы Қағидаларға сәйкес әкімшілікпен алынады және сот шешімі бойынша мемлекет кірісіне аударуға жатады.
Рұқсат етілген заттардың тізбесіне кірмейтін заттар, бұйымдар, заттектер, құжаттар мен азық-түліктер күдіктілерден, айыпталушылардан немесе сотталушылардан алынған, мекеме әкімшілігінің комиссия шешімі бойынша туыстарына беріледі немесе мекеме бастығының қаулысымен сақтауға тапсырылады немесе жойылады, осы туралы (еркін нысанда) акт жасалады.
42. Күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының өтiнiшi бойынша және өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның не органның келiсiмiмен тергеу изоляторында сақталудағы заттар, заттектер және тамақ өнімдері күдiктi, айыпталушы немесе сотталушының туыстарына немесе өзге адамдарға (еркін нысандағы) қолхатпен берiледі және күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке ісіне қосылады.
43. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы қайтыс болған жағдайда сақтаудағы оған тиесілі ақша, құнды заттар, басқа да заттар, заттектер мен тамақ өнімдері Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 235-бабында көрсетілген тәртiпте оның мұрагерлеріне беріледі.
5-тарау. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
44. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету Заңның 22-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Күзетте ұстау кезінде уақытша пайдалануға тегін мүлік беріледі.
Жатын үй-жайлар санитариялық талаптарға сай болуы тиiс (үй-жай ауданы, көзге қауiпсiз жарықтандыру, табиғи жарықтандыруда әдебиеттердi оқу мүмкiндігі, үй-жайды желдету).
Кереуетті жинау үлгісі осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген.
Күн тәртібімен ұйықтауға бөлінбеген уақытта жатын орындарын пайдалануға жол берілмейді.
45. Жалпы пайдалану үшін камераларға Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына сәйкес жеке гигиена құралдары беріледі.
46. Тергеу изоляторларының камералары:
1) үстелмен және орындықтармен және камерадағы орындар саны бойынша отырғызу орындарымен;

2) спальным местом;
3) санитарным узлом;
4) краном с водопроводной водой;
5) розетками для подключения электроприборов;
6) шкафом для продуктов;
7) вешалкой для верхней одежды;
8) полкой для туалетных принадлежностей;
9) настенным зеркалом;
10) бачком для питьевой воды;
11) радиодинамиком для вещания отечественных радиопрограмм;
12) кнопкой для экстренного вызова представителя администрации;
13) урной для мусора;
14) светильниками дневного и ночного освещения;
15) вентиляционным оборудованием, а также бытовыми приборами, в случае оказания дополнительных платных услуг, перечень которых указан в приложении 9 к настоящим Правилам;
16) детскими кроватями в камерах, где содержатся женщины с детьми.
47. При отсутствии в камерах водонагревательных приборов, кипяченая вода для питья, выдается ежедневно в установленное администрацией следственного изолятора время с учетом потребности.
48. Не реже одного раза в неделю подозреваемому, обвиняемому или подсудимому предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не менее 15 минут. Смена постельного белья осуществляется еженедельно после помывки в душе.
Бритвенные принадлежности выдаются под контролем администрации следственного изолятора на время пользования согласно утвержденному графику. В остальное время хранятся в специальном металлическом ящике, который оборудован на посту.
49. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на 10 человек или на камеру.
50. Для написания предложений, заявлений, жалоб, подозреваемым, обвиняемым и подсудимым по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
51. Газеты из библиотеки следственного изолятора выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на 10 человек или на камеру.
52. Обмен книг и журналов из библиотеки следственного изолятора осуществляется один раз в неделю.
Глава 6. Порядок приобретения подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров
53. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые приобретают продукты питания, предметы первой необходимости и другие незапрещенные к хранению и использованию промышленные товары по безналичному расчету в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора.
Приобретение продуктов питания, товаров первой необходимости на электронной торговой площадке осуществляется путем заказа, посредством специального стационарного (терминал) либо мобильного (планшет) устройства, с доступом к Интернету только для посещения интернет-ресурса электронной торговой площадки.

2) жатын орынмен;
3) санитариялық тораппен;
4) су құбыры кранымен;
5) электр құралдарын қосуға арналған розеткалармен;
6) азық-түлiк шкафымен;
7) сыртқы киiмге арналған iлгiшпен;
8) жуыну жабдықтарына арналған сөремен;
9) қабырғаға бекiтiлетін айнамен;
10) ауыз суға арналған ыдыспен;
11) отандық радиобағдарламаларды таратуға арналған радиодинамикпен;
12) әкiмшiлiк өкiлiн шұғыл шақыртатын батырмамен;
13) қоқысқа арналған ыдыспен;
14) күндiзгi және түнгi жарық беретін шамдармен;
15) тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшада көрсетілген қосымша ақылы қызмет көрсетiлген жағдайда желдеткiш жабдығымен, сондай-ақ тұрмыстық құралдармен;
16) баласы бар әйелдер ұсталатын камераларда балалар кереуеттерiмен жабдықталады.
47. Камераларда су ысытатын құралдар болмағанда ішуге арналған қайнаған су күнделікті тергеу изоляторының әкімшілігі белгiленген уақытта қажеттілікті ескере отырып берiледi.
48. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларға аптасына кемінде бiр рет 15 минуттан кем емес ұзақтықта душта жуыну мүмкiндiгі берiледi. Апта сайын душта шомылғаннан кейiн төсек жабдықтары ауыстырылады.
Біржолғы қауіпсіз ұстаралар бекітілген кестеге сәйкес пайдалану уақытына тергеу изоляторы әкімшілігінің бақылауымен беріледі. Басқа уақытта бекетте жабдықталған арнайы металл жәшікте сақталады.
49. Үстел ойындары он адамға немесе бiр камераға бiр жиынтықтан берiледi.
50. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың өтiнiшi бойынша ұсыныс, өтiнiш, шағым жазу үшін жазу құралдары (қағаз, шариктi қаламсап) берiледi.
51. Тергеу изоляторының кiтапханасынан газеттер олардың келiп түсуіне қарай он адамға немесе бiр камераға есебінен бiр газеттен берiледi.
52. Тергеу изоляторының кiтапханасынан кiтап және журнал айырбастау аптасына бiр рет жүргiзiледi.
6-тарау. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші кезекте қажетті заттар мен басқа да өнеркәсіптiк тауарларды сатып алу тәртібі
53. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттарды және сақтауға және пайдалануға тыйым салынбаған басқа да өнеркәсіп тауарларын қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша тергеу изоляторының дүкенінен (дүңгіршегінен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алады.
Электрондық сауда алаңында тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті тауарларды сатып алу тапсырыс беру арқылы, арнайы стационарлық (терминал) не мобильді (планшет) құрылғы арқылы, Интернетке электрондық сауда алаңының интернет-ресурсына бару үшін ғана қол жеткізе отырып жүзеге асырылады.

54. Ассортимент продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, разрешенных к продаже в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора определяется Перечнем разрешенных предметов.
55. Нормы отпуска одному лицу продуктов питания и иных товаров по ассортименту, количеству не устанавливаются. Общий вес продуктов питания, которые подозреваемый, обвиняемый или подсудимый хранит при себе, составляет не свыше 35 килограммов. Отпуск купленного товара производится не реже двух раз в месяц.
56. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые в магазин (ларек) не выводятся. Ассортимент товаров, имеющихся в магазине (ларьке), и их стоимость доводятся до сведения лиц, содержащихся под стражей.
57. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявление по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам на имя начальника следственного изолятора, которые сдаются представителю администрации вместе с денежными квитанциями о наличии денег на лицевых счетах.
Работник магазина (ларька) проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.
58. Если у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, для которого приобретался товар, остались деньги на лицевом счете, квитанция ему возвращается с соответствующей отметкой, а если нет средств, то квитанция приобщается к заявлению. По окончании рабочего дня работник магазина (ларька) составляет авансовый отчет и вместе с заявлениями сдает его в финансовую часть для списания денег с лицевых счетов.
59. В случае отсутствия в следственном изоляторе магазина (ларька), необходимые товары подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми приобретаются в торговой точке, расположенной вне следственного изолятора.
Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые выдают доверенность, удостоверенную начальником следственного изолятора, сотруднику финансовой части следственного изолятора на получение в подотчет требуемой суммы денег с лицевых счетов подозреваемых, обвиняемых и подсудимых. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицам, подавшим об этом заявление. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых, обвиняемых и подсудимых.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, администрация следственного изолятора делает отметку в личном деле.

54. Тергеу изоляторының дүкенінде (дүңгіршегінде) немесе электрондық сауда алаңында сатуға рұқсат етілген тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың және басқа да өнеркәсіп тауарларының ассортименті Рұқсат етілген заттар тізбесімен айқындалады.
55. Бiр адамға тамақ өнімдерін және өзге де тауарларды сатудың нормасы ассортименті, саны бойынша белгiленбейдi. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушының өзінде болатын тамақ өнімдерінің жалпы салмағы 35 килограммнан аспауы керек. Сатып алынған тауарды сату айына екi реттен кем жүргізмейді.
56. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар дүкенге (дүңгіршекке) шығарылмайды. Дүкендегi (дүңгіршектегi) бар тауарлардың ассортиментi және олардың құны күзетпен ұсталатын адамдардың назарына жеткiзiледі.
57. Тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттарды және өнеркәсіптік тауарларды сатып алғысы келетiн адамдар тергеу изоляторы бастығының атына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш жазады, ол жеке шотында ақшасы бар екендiгi туралы ақша түбiртегiмен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырылады.
Дүкеннiң (дүңгіршектiң) жұмыскері тауар сатып алғысы келген күдікті, айыпталушы және сотталушының жеке шотында ақшасының бар-жоғын қаржы бөлiмiнен тексередi. Сатып алынған тауарлар камераларға таратылып, қолхат арқылы берiледi.
58. Егер тауар сатып алған күдікті, айыпталушы және сотталушының жеке шотында ақша қалса, оған тиiстi белгi қойылған түбiртек қайтарылады, ал егер қаражат болмаса түбiртек өтiнiшке тiркеледi. Жұмыс күнi аяқталған соң дүкен (дүңгіршек) жұмыскері аванстық есеп жасайды және оны өтiнiштермен бiрге жеке шоттағы ақшаны есептен шығару үшiн қаржы бөлiмiне тапсырады.
59. Тергеу изоляторында дүкен (дүңгіршек) болмаған жағдайда күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларға қажеттi тауарларды тергеу изоляторынан тыс жерде орналасқан сауда нүктесiнен сатып алынады.
Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың жеке шоттарынан талап еткен ақша сомасын есепке алу үшін күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардан тергеу изоляторының қаржы бөлімінің қызметкеріне тергеу изоляторының бастығы куәландырылған сенімхатты береді. Берiлген ақша есеп беретін адамнан осы туралы өтініш берген адамдарға сатып алынған тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды бергенін растайтын аванстық есеп және құжаттар негiзiнде есептен шығарылады. Тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды алуға өтiнiштiң және қолхаттың негiзiнде олардың құны күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың жеке шоттарынан есептен шығарылады.
Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алуға жұмсаған ақша сомасы (күнi көрсетiле отырып) туралы оның жеке iсiнде белгi жасайды.

60. Родственникам подозреваемых, обвиняемых и подсудимых либо иным лицам предоставляется возможность через финансовую часть следственного изолятора оплатить стоимость продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, имеющихся в продаже в магазине (ларьке) или в электронной торговой площадке следственного изолятора, для последующего их вручения подозреваемым, обвиняемым или подсудимым.
В этом случае родственник или иное лицо подает в финансовую часть следственного изолятора заявление в двух экземплярах, в котором указываются количество и вес продуктов питания и других товаров, стоимость которых он хочет оплатить и вносит необходимую сумму. После получения лицом, заключенным под стражу, купленного товара первый экземпляр заявления с его подписью возвращается лицу, оплатившему стоимость товара, а второй экземпляр приобщается к личному делу. Соответствующая отметка делается в справочной картотеке.
Глава 7. Порядок приема и передачи подозреваемым, обвиняемым и подсудимым посылок, передач
61. Прием посылок и передач, адресованных подозреваемым, обвиняемым и подсудимым осуществляется в помещении следственного изолятора, оборудованном в соответствии с перечнем мебели и инвентаря комнаты приема передач согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым разрешается получать без ограничения количества посылки и передачи, вес которых не превышает 20 кг. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень вывешивается в помещении для приема передач на государственном и русском языках.
62. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются работнику следственного изолятора.
63. Сверка наличия, веса и досмотр содержимого передач осуществляются в соответствии с порядком досмотра продуктовых и вещевых передач и посылок согласно приложению 13 к настоящим Правилам в присутствии доставивших их лиц. Перечень вложений и вес посылок и передач проверяются и отмечаются в заявлении. Документ, удостоверяющий личность, возвращается после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи.
64. Приняв передачу, сотрудник следственного изолятора возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщают к личному делу подозреваемого, обвиняемого или подсудимого после его подписи в получении передачи. В справочной карточке на это лицо делается отметка о получении передачи. В случае отказа подозреваемого, обвиняемого или подсудимого расписаться в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.

60. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың туыстарына не өзге адамдарға тергеу изоляторының қаржы бөлiмi арқылы тергеу изоляторының дүкендерiнде (дүңгіршектерде) немесе электрондық сауда алаңында сатуда бар тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың құнын кейiн оны күдіктiлерге, айыпталушыларға және сотталушыларға беру үшiн төлеу мүмкiндiгі берiледi.
Бұл жағдайда туысы немесе өзге адам тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне екi данада өтiнiш бередi, онда өзi құнын төлегiсi келетiн тамақ өнімдерінің және басқа да тауарлардың саны мен салмағы көрсетiледi және қажеттi соманы төлейдi. Сатып алынған тауарды күзетпен ұстауға алынған адам алғаннан кейiн оның қолы қойылған өтiнiштiң бiрiншi данасы тауардың құнын төлеген адамға қайтарылады, ал екiншi данасы жеке iсiне тiгiледi. Тиiстi белгi анықтама картотекасына қойылады.
7-тарау. Сәлемдемелерді, сәлем-сауқаттарды күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға қабылдау және беру тәртібі
61. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға арналған сәлемдемелерді, сәлем-сауқаттарды қабылдау тергеу изоляторының осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес сәлем-сауқаттарды қабылдау бөлмесінің жиһазы мен мүккәмалы тізбесіне сәйкес жабдықталған үй-жайында жүзеге асырылады. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға салмағы 20 килограммнан аспайтын сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттардың санын шектеусіз алуға рұқсат етіледі. Сәлем-сауқаттар келушілердің кезектілік тәртібінде қабылданады. Тізбе мемлекеттік және орыс тілдерінде сәлем-сауқаттар қабылдауға арналған үй-жайда ілінеді.
62. Сәлем-сауқаттарды жеткiзген адам осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада өтiнiш толтырады және оған қол қояды. Өтiнiштiң екi данасы, сәлем-сауқат, сәлем-сауқатты жеткiзген адамның жеке басын куәландыратын құжат тергеу изоляторының қызметкерiне берiледi.
63. Сәлем-сауқаттың ішіндегісінің болуын, салмағын салыстыру және тексеру оларды жеткiзген адамдардың қатысуымен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес азық-түлік және заттай сәлем-сауқаттар мен сәлемдемелерді тексеру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады. Салынғанның тiзбесi және сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттардың салмағы тексерiледi және өтiнiште белгiленедi. Жеке басын куәландыратын құжат, сәлем-сауқаттардың ішіндегісін салыстыру не тексеру жүргізгеннен кейiн қайтарылып берiледi.
64. Тергеу изоляторының қызметкерi сәлем-сауқатты қабылдаған соң келушіге жеке құжаттарын және өтiнiштiң бiрiншi данасын қабылдағаны туралы қол қойып қайтарады, ал екiншi данасы сәлем-сауқатты алғаны туралы оның қолы қойылғаннан кейiн күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке iсiне тігіледі. Анықтама карточкасында бұл адамға сәлем-сауқатты қабылдағаны туралы белгi қойылады. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы өтiнiшке қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл туралы өтiнiште тиiстi белгi қойылады.

65. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата из-под стражи или убытия его из следственного изолятора на срок более трех суток;
2) смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого;
3) отсутствия у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого возможности лично принять адресованную ему передачу или использовать ее содержимое по назначению;
4) несоответствия веса передачи норме, предусмотренной пунктом 61 настоящих Правил;
5) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
6) наличия письменного отказа подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в приеме передач в свой адрес;
7) лицам, конвоируемым транзитом.
66. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в следственном изоляторе или больнице, учитываются рекомендации лечащих врачей.
67. После вскрытия и сверки содержимого посылок составляется в двух экземплярах опись, в которой указывается: наименование и перечень вещей и продуктов, их внешние признаки, качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Предметы, вещества и продукты питания, разрешенные к хранению, передаются подозреваемому, обвиняемому или подсудимому под расписку в описи, первый экземпляр которой приобщается к его личному делу, а второй в номенклатурное дело.
68. Обнаруженные в передачах продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, возвращается лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. Деньги и ценные вещи, обнаруженные в посылках и передачах, изымаются администрацией следственного изолятора и по решению суда подлежат обращению в доход государства.
69. Посылки возвращаются отправителям в случаях, перечисленных в пункте 65 настоящих Правил. Посылки возвращаются по почте наложенным платежом с пометкой "подлежит возврату".
70. Посылки и передачи, поступившие в адрес лиц, водворенных в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, сдаются на склад для хранения и вручаются подозреваемым, обвиняемым и подсудимым после окончания срока их пребывания в дисциплинарном изоляторе или в помещение временной изоляции.
71. Администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность вложений посылок и передач, но за естественную порчу этих вложений в силу длительного хранения, а также утерю товарного вида в результате досмотра не отвечает.

65. Сәлем-сауқаттар мынадай жағдайларда:
1) адресат күзетпен ұстаудан босатылған немесе ол тергеу изоляторынан үш тәулiктен артық мерзімге кеткен;
2) күдіктi, айыпталушы немесе сотталушының қайтыс болған;
3) күдіктiнiң, айыпталушының немесе сотталушының өзiне арналған сәлем-сауқатты өз қолымен алуына немесе iшiндегiні керегiне жаратуға мүмкiндiгi болмаған;
4) сәлем-сауқаттың салмағы осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген нормаға сәйкес келмеген;
5) сәлем-сауқатты жеткiзген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетпеген;
6) күдiктi, айыпталушы немесе сотталушының өзiне арналған сәлем-сауқатты қабылдаудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайларда;
7) транзитпен айдауылданатын адамдарға қабылданбайды және келушiге керi қайтарылады.
66. Тергеу изоляторында немесе ауруханада емделу курсынан өтiп жатқан адамдарға келген сәлем-сауқаттарды қабылдау кезінде емдеушi дәрiгердiң ұсынымдары ескерiледi.
67. Сәлемдемелерді ашып және ішіндегісін салыстырғаннан кейiн екi данада тiзiмдеме жасалады, онда: заттар мен азық-түліктің атауы және тiзбесi, олардың сыртқы белгілері, сапасы, ішіндегіден нақты не алынғаны және сақтауға тапсырылғаны көрсетiледi. Сақтауға рұқсат етiлген заттар, заттектер және тамақ өнімдері күдіктiге, айыпталушыға немесе сотталушыға тізімдемеге қол қою арқылы берiледi, оның бiрiншi данасы жеке iске, ал екiншi данасы номенклатуралық iске тiгіледi.
68. Сәлем-сауқаттарда табылған күдіктiлер, айыпталушылар немесе сотталушылардың сақтауына және пайдалануына тыйым салынған тамақ өнімдері сәлем-сауқатты жеткiзген адамға қайтару себебiн көрсете отырып қайтарылады. Сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттарда табылған ақша және бағалы заттарды тергеу изоляторының әкімшілігі алып қояды және сот шешімі бойынша мемлекет кірісіне айналдыруға жатады.
69. Осы Қағидалардың 65-тармағында көрсетiлген жағдайларда сәлемдемелер жөнелтушiлерге қайтарылады. Сәлемдемелер пошта арқылы үстеме төлеммен "керi қайтаруға жатады" деген белгімен қайтарылады.
70. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамдардың атына келiп түскен сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттар қоймаға сақтауға тапсырылады және күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға олардың тәртіптік изолятордан немесе уақытша оқшаулау үй-жайында болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн беріледi.
71. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттар iшiндегісінің сақталуын қамтамасыз етедi, бірақ ұзақ уақыт сақталуына байланысты табиғи бұзылуына, сондай-ақ тексеру нәтижесiнде тауарлық бейнесiнің жоғалуына жауап бермейді.

72. Посылка или передача вручается подозреваемому, обвиняемому или подсудимому не позднее одних суток после их приема, а в случае временного убытия подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, либо водворения одиночную камеру, в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, после его возвращения либо окончания отбывания меры взыскания.
Глава 8. Порядок получения и отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми телеграмм, писем, денежных переводов
73. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые получают и отправляют родственникам и иным лицам телеграммы и письма.
74. Переписка подозреваемых, обвиняемых и подсудимых осуществляется за их счет только через администрацию следственного изолятора, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
75. Почтовые принадлежности (конверты, марки) подозреваемые, обвиняемые и подсудимые приобретают в магазине (ларьке) или в электронной торговой площадке следственного изолятора.
76. Телеграммы и письма от подозреваемых, обвиняемых и подсудимых принимаются представителем администрации ежедневно, с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса следственного изолятора.
77. С момента приема телеграммы или письма от подозреваемых, обвиняемых или подсудимых и до их отправки, а также с момента поступления телеграммы или письма в следственный изолятор и до вручения их адресату администрация указанного учреждения обеспечивает их сохранность и тайну переписки.
78. Вручение телеграмм или писем, поступающих на имя подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, а также отправление их адресатам производится администрацией следственного изолятора не позднее чем в три рабочих дня со дня их поступления или сдаче его подозреваемым, обвиняемым или подсудимым. При необходимости перевода телеграммы или письма на государственный или русский язык срок их сдачи увеличивается до одного месяца, необходимого для его перевода.
79. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются подозреваемому, обвиняемому или подсудимому незамедлительно после их получения.
80. Телеграммы или письма, адресованные потерпевшим, свидетелям преступления, а также содержащие какие-либо сведения по уголовному делу, оскорбления, угрозы, призывы к расправе, совершению преступления или иного правонарушения, информацию об охране следственного изолятора, его сотрудниках, способах передачи запрещенных предметов и другие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, а также выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым, обвиняемым и подсудимым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.

72. Сәлемдемені немесе сәлем-сауқатты қабылдағаннан кейін күдіктiге, айыпталушыға немесе сотталушыларға бiр тәулiктен кешiктiрiлмей, ал күдiктi, айыпталушы немесе сотталушы уақытша болмаған не жалғыз адамдық камераға, тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған жағдайда, ол қайтып оралғаннан кейiн не жазалау шарасын өтеу аяқталғаннан кейiн беріледі.
8-тарау. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларға жеделхаттарды, хаттарды, ақшалай аударымдарды алу және жіберу тәртібі
73. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар туыстарынан және өзге де адамдардан жеделхаттар мен хаттар алады және жiбереді.
74. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың хат алмасуы тек тергеу изоляторының әкiмшiлiгi арқылы ғана олардың өз есебiнен, өндірісінде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады және прокурор мен сотқа арналған хаттарды қоспағанда басқалары цензураға жатады.
75. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар пошта қажеттіліктерiн (конверттер, маркалар) тергеу изоляторының дүкенiнен (дүңгіршегiнен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алады.
76. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың жеделхаттарын және хаттарын күн сайын әкiмшiлiк өкiлiмен, жөнелтушiнiң тегi, аты-жөнi және тергеу изоляторының пошта мекенжайы көрсетiле отырып қабылданады.
77. Күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардан жеделхатты немесе хатты қабылдаған сәттен бастап және оларды жібергенге дейін, сондай-ақ тергеу изоляторына жеделхат немесе хат келiп түскен сәттен бастап және оларды адресатқа тапсырғанға дейiн көрсетілген мекеменің әкімшілігі олардың сақталуын, хат алмасудағы құпияны қамтамасыз етедi.
78. Күдiктi, айыпталушы және сотталушының атына келiп түскен жеделхаттарды немесе хаттарды тапсыруды, сондай-ақ оларды адресаттарға жіберуді тергеу изоляторының әкiмшiлiгi олардың келiп түскен немесе оны күдiктiге, айыпталушыға және сотталушыға тапсырған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Жеделхатты немесе хатты мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудару қажет болған кезде олардың тапсыру мерзiмi аударма жасау үшін бір айға дейін ұзартылады.
79. Күдiктi, айыпталушы және сотталушыға жақын туысының өлiмi немесе ауыр сырқаттануы туралы мәлімет оны алғаннан кейін дереу хабарланады.
80. Жәбiрленушiлерге, куәгерлерге арналған, сондай-ақ iшiнде қылмыстық iс бойынша мәліметтер, қорлау, қорқыту, кек алуға, қылмыс немесе өзге де құқық бұзушылық жасауға шақыру, тергеу изоляторының күзетi, оның қызметкерлерi туралы ақпарат, тыйым салынған заттарды беру тәсiлдерi және қылмыстық iс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі болатын немесе қылмыс жасауға ықпал ететiн басқа да мәлiметтер бар, сондай-ақ құпия жазбамен, мемлекеттiк немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиялар шифрленiп жазылған жеделхаттар немесе хаттар адресатқа жіберілмейді, күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға берілмейді және өндірісінде қылмыстық iс бар адамға немесе органға беріледі.

81. Деньги подозреваемым, обвиняемым и подсудимым переводятся почтовым переводом в адрес следственного изолятора и зачисляются на их лицевые счета, а также путем пополнения лицевого счета (логин) на сервисе электронной торговой площадки. Для перевода по почте суммы денег, имеющейся на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, им пишется мотивированное заявление на имя начальника следственного изолятора. Перевод денег осуществляется по почте за счет средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
Родственникам и иным лицам допускается с помощью сервиса электронной торговой площадки пополнять лицевые счета (логин) подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, а также осуществлять заказ на электронной торговой площадке и отправлять подозреваемым, обвиняемым и подсудимым в виде посылки.
Глава 9. Порядок направления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми предложений, заявлений и жалоб
82. Представители администрации ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых, обвиняемых и подсудимых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым, обвиняемым и подсудимым под расписку и приобщаются к личным делам.
83. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, докладываются лицу, ответственному за их разрешение.
84. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации следственного изолятора, регистрируются и докладываются начальнику следственного изолятора, который принимает меры по их разрешению. При отсутствии такой возможности подозреваемому, обвиняемому или подсудимому даются соответствующие разъяснения.
85. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору или в суд, принимаются в запечатанном конверте и цензуре не подлежат. По мере их поступления немедленно направляются адресату.
86. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, отправителю направляются по принадлежности не позднее суток с момента их подачи.
87. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных и кассационных жалоб, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого денег на лицевом счете, расходы производятся за счет следственного изолятора.
Глава 10. Порядок отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми религиозных обрядов
88. Индивидуальное отправление религиозных обрядов подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми допускается в камерах, возле своего спального места, с соблюдением условий, указанных в настоящих Правилах. Помещение для этих целей не выделяется.

81. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың ақшасы тергеу изоляторының мекен-жайына пошта арқылы аударылады және олардың жеке шоттарына, сондай-ақ электрондық сауда алаңының сервисіндегі жеке шотын (логинін) толықтыру арқылы аударылады. Күдіктінің, айыпталушының және сотталушының жеке шотындағы ақша сомасын пошта арқылы аудару үшін ол тергеу изоляторы бастығының атына дәлелді өтініш жазады. Ақша аудару күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке шотындағы қаражат есебінен пошта арқылы жүзеге асырылады.
Туыстары мен өзге де адамдарға электрондық сауда алаңы сервисінің көмегімен күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың жеке шоттарын (логинін) толықтыруға, сондай-ақ электрондық сауда алаңында тапсырысты жүзеге асыруға және күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға сәлемдеме түрінде жіберуге жол беріледі.
9-тарау. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың ұсыныстар, өтініш және шағымдар жолдау тәртібі
82. Әкiмшiлiк өкiлдерi күн сайын камераларды аралайды және күдіктілерден, айыпталушылардан және сотталушылардан жазбаша және ауызша түрде ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар қабылдайды. Ұсыныстарға, өтiнiштерге және шағымдарға берiлген жауаптар күдіктiлер, айыпталушыларға және сотталушыларға қолхат арқылы жарияланады және жеке iсiне тiркеледi.
83. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар оларды шешуге жауапты адамға баяндалады.
84. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгiне арналған жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тiркеледi және оларды шешу бойынша шаралар қабылдайтын тергеу изоляторының бастығына баяндалады. Мұндай мүмкiндiк болмаған жағдайда күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға тиiстi түсiндірме берiледi.
85. Прокурорға немесе сотқа жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар желiмделген конвертте қабылданады және цензураға жатпайды. Келiп түсуiне қарай дереу адресатқа жолданады.
86. Мемлекеттiк органдарға жолданған ұсыныстарды, өтiнiштерді және шағымдарды тергеу изоляторының әкiмшiлiгi қарап, оны берген сәттен бастап бiр тәулiктен кешiктiрмей тиесілігі бойынша жолдауы тиіс.
87. Апелляциялық және кассациялық шағымдарды қоспағанда, ұсыныстарды, өтiнiштердi және шағымдарды жiберу бойынша шығыстарды төлеу жөнелтушiнiң есебiнен жүргізіледі. Күдіктiнiң, айыпталушының немесе сотталушының жеке шотында ақшасы болмаған кезде шығыс тергеу изоляторының есебiнен жүргізіледі.
10-тарау. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың діни жораларды жасау тәртібі
88. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар дiни жораларды камераларда, өзінің жатын орнының жанында осы Қағидаларда көрсетілген жағдайларды сақтай отырып орындайды. Мұндай мақсаттар үшін үй-жай бөлінбейді.

89. Отправление религиозных обрядов подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми не должно препятствовать функционированию учреждения, нарушать внутренний распорядок, а также ущемлять права других подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 16 Закона.
90. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой.
Глава 11. Порядок привлечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых к труду
91. Труд подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, изъявивших желание трудиться, организуется только на территории следственных изоляторов в камерах, на производственных площадях, в мастерских и на ремонтно-строительных работах. При производстве работ обеспечивается выполнение установленных требований изоляции и правил раздельного размещения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, установленных статьями 31, 32 Закона.
92. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые не допускаются к работе в отделах специального учета следственных изоляторов, фотолабораториях, радиотрансляционных узлах, а также к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.
93. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, изъявившие желание трудиться, пишут заявление (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора, который в течение 3 рабочих дней рассматривает его и принимает соответствующее решение. При отсутствии в учреждении возможности трудоустроить подозреваемого, обвиняемого или подсудимого ему даются соответствующие разъяснения.
Глава 12. Порядок участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках
94. Регистрация брака подозреваемых, обвиняемых и подсудимых производится в соответствии со статьей 233 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" в следственном изоляторе регистрирующим органом, находящимся на территории, на которой расположен данный следственный изолятор.
95. Лицо, желающее вступить в брак с подозреваемым, обвиняемым или подсудимым, представляет в следственный изолятор заявление (в произвольной форме), удостоверенное регистрирующим органом по месту его жительства или месту нахождения следственного изолятора, а также разрешение (в произвольной форме) лица или органа, ведущего уголовный процесс, на свидание с указанным подозреваемым, обвиняемым или подсудимым. При поступлении заявления о желании заключить брак администрация следственного изолятора передает его подозреваемому, обвиняемому или подсудимому для заполнения той части заявления, которая относится к нему.

89. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың діни жораларды жасауы мекеменің жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі, ішкі тәртіптемені бұзбауы, сондай-ақ Заңның 16-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес басқа күдіктілер, айыпталушалар және сотталушылардың құқықтарын шектемеуі тиіс.
90. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға діни әдебиетті ұстауға және қолдануға рұқсат етіледі.
11-тарау. Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды еңбекке тарту тәртібі
91. Еңбек етуге ниет білдірген күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың еңбегі тек тергеу изоляторларының аумағында камераларда, өндiрiстік алаңдарда, шеберханаларда және жөндеу-құрылыс жұмыстарында ұйымдастырылады. Жұмыс жүргізу кезiнде оқшаулаудың белгіленген талаптарын және Заңның 31, 32-баптарында белгіленген күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды бөлек орналастыру қағидаларын орындау қамтамасыз етiледi.
92. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөлiмдерiндегi, фотозертханалардағы, радиотарату желілеріндегі жұмыстарға, сондай-ақ күзеттің инженерлiк-техникалық, сигнализация және байланыс құралдарын, көлік құралдарының барлық түрлерiн және көбейтетін аппаратураны жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмысқа жiберiлмейдi.
93. Еңбек етуге ниет білдірген күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторы бастығының атына (еркін нысанда) өтiнiш жазады, ол оны үш жұмыс күні iшiнде қарайды және тиiстi шешiм қабылдайды. Күдіктіні, айыпталушыны және сотталушыны мекемеде жұмысқа орналастыру мүмкiндігі болмаған кезде, оған тиiстi түсiндірме берiледi.
12-тарау. Күдiктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысу тәртібі
94. Күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың некесін тiркеуді "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 233-бабына сәйкес осы тергеу изоляторы орналасқан тіркеуші органы тергеу изоляторында жүргiзедi.
95. Күдіктiмен, айыпталушымен немесе сотталушымен некеге тұрғысы келетiн адам тергеу изоляторына тұрғылықты жері немесе тергеу изоляторы орналасқан орны бойынша тіркеуші органы куәландырған өтiнiшті (ерікті нысанда), сондай-ақ қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның көрсетілген күдiктiмен, айыпталушымен және сотталушымен кездесуiне берген рұқсатын (ерікті нысанда) ұсынады. Некеге тұруға ниет білдіру туралы өтiнiш келiп түскен кезде тергеу изоляторының әкiмшiлiгi оны күдіктiге, айыпталушыға немесе сотталушыға өзiне қатысты бөлiгiн толтыру үшiн бередi.

96. После занесения в заявление недостающих сведений администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела подозреваемого, обвиняемого или подсудимого. Подлинность подписи подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и правильность указанных сведений заверяется подписью начальника следственного изолятора и скрепляется печатью учреждения, после чего совместное заявление о заключении брака направляется администрацией в регистрирующий орган по месту нахождения следственного изолятора.
97. В случае отсутствия в личном деле подозреваемого, обвиняемого или подсудимого документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они представляются родственниками, а в случае их отсутствия направляется запрос в регистрирующий орган по прежнему месту жительства.
98. В случае подачи заявления подозреваемым, обвиняемым или подсудимым о желании вступить в брак, администрацией следственного изолятора это заявление (в произвольной форме) направляется лицу, с которым подозреваемый, обвиняемый или подсудимый желает вступить в брак. Одновременно указанному лицу сообщаются наименование и адрес регистрирующего органа по месту нахождения следственного изолятора.
99. При согласии на заключение брака лицо, получившее такое заявление, заполняет его в той части, которая относится к нему, и передает в регистрирующий орган по месту своего жительства для засвидетельствования подписей и сведении, указанных в заявлении, после чего направляет заявление в регистрирующий орган, о котором ему сообщено администрацией следственного изолятора.
100. Регистрация брака с подозреваемым обвиняемым или подсудимым, отбывающим дисциплинарное взыскание в дисциплинарном изоляторе, производится только после отбытия этой меры взыскания.
101. Государственная регистрация заключения брака (супружества) с лицом, находящимся под стражей, регистрирующим органом производится после уведомления лица или органа, в производстве которого находится дело.
Администрация следственных изоляторов при наличии разрешения лица или органа, ведущего уголовный процесс, после регистрации брака предоставляет подозреваемому, обвиняемому или подсудимому свидание с супругом (супругой) в соответствии со статьей 17 Закона.
102. Для расторжения брака подозреваемый обвиняемый или подсудимый направляет заявление в суд или, при наличии взаимного согласия супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, в регистрирующий орган.
103. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые участвуют в иных семейно-правовых отношениях.

96. Өтiнiшке жетiспейтiн мәлiметтер енгізілгеннен кейiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтерді күдіктiнің, айыпталушының немесе сотталушының жеке iсiндегi құжаттармен салыстырады. Күдіктiнiң, айыпталушының және сотталушының қолының түпнұсқасы және көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығы тергеу изоляторы бастығының қолымен куәландырылады және мекеменiң мөрi басылады, содан кейiн әкiмшiлiк неке қию туралы бiрлескен өтiнiштi тергеу изоляторы орналасқан жер бойынша тіркеуші органына жiбередi.
97. Күдіктiнің, айыпталушының немесе сотталушының жеке iсiнде оның отбасылық жағдайы туралы мәлiметтердiң дұрыстығын растайтын құжаттар болмаған жағдайда олар туыстарымен беріледі, ал олар болмаған жағдайда бұрынғы тұрғылықты жері бойынша тіркеуші органына сұрау салу жолданады.
98. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы некеге тұруға ниет білдіру туралы (еркін нысанда) өтініш берген жағдайда, тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктiнің, айыпталушының немесе сотталушының некеге тұрғысы келетін адамға осы өтiнiшті жолдайды. Бiр уақытта көрсетiлген адамға тергеу изоляторының орналасқан жерi бойынша тіркеуші органының атауы және мекенжайы хабарланады.
99. Мұндай өтiнiш алған адам некеге тұруға келiскен кезде оған қатысты бөлiгiн толтырады және өтiнiште көрсетiлген қолдарды және мәлiметтердi куәландыру үшiн өзiнiң тұрғылықты жерi бойынша тіркеуші органына береді, бұдан кейiн оған тергеу изоляторының әкімшілігі хабарлаған тіркеуші органына өтiнiштi жолдайды.
100. Тәртiптiк жазасын тәртіптік изоляторда өтеп жатқан күдіктімен, айыпталушымен немесе сотталушымен некені тiркеу осы жазалау шарасын өтелгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
101. Тіркеуші орган қамаудағы адаммен неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді өндірісінде iс бар адамға немесе органға хабарлағаннан кейін жүргізеді.
Тергеу изоляторларының әкiмшiлiгi қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның рұқсаты болған кезде, некені тiркегеннен кейiн күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға Заңның 17-бабына сәйкес жұбайымен (зайыбымен) кездесуге рұқсат етеді.
102. Некенi бұзу үшiн күдікті, айыпталушы немесе сотталушы сотқа немесе кәмелетке толмаған балалары болмаса жұбайларының өзара келiсiмi болған кезде тіркеуші органына өтiнiш жолдайды.
103. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар өзге де отбасылық-құқықтық қатынастарға қатысады.

104. Для осуществления гражданско-правовой сделки, подозреваемые, обвиняемые и подсудимые с письменного разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, составляют доверенность, которая в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан удостоверяется начальником следственного изолятора.
Доверенность передается лицу, на имя которого она составлена, через лицо или орган, в производстве которого находится уголовное дело.
105. Граждане, желающие получить доверенность от подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, обращаются с заявлением (в произвольной форме) к представителю администрации следственного изолятора на личном приеме либо направляют его по почте.
Глава 13. Порядок проведения подписки подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на газеты и журналы
106. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
107. Для оформления подписки подозреваемый, обвиняемый или подсудимый обращается с заявлением (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора. Лицу, изъявившему желание оформить подписку, за его счет выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
108. Оформление подписки в отделении связи Республики Казахстан производит сотрудник следственного изолятора за счет средств подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, находящихся на его лицевом счете.
109. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения администрации следственного изолятора.
110. Подписка оформляется на имя подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, его родственниками или иными лицами.
111. Количество изданий, на которые оформляется подписка, не ограничивается.
Глава 14. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
112. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые после поступления в следственный изолятор не позднее суток проходят обязательный медицинский осмотр медицинскими работниками медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, а также в течение трех рабочих дней флюорографическое и лабораторное обследование. Лица, не прошедшие медицинский осмотр, содержатся отдельно от других подозреваемых, обвиняемых и подсудимых. Результаты медицинского осмотра фиксируются в медицинской амбулаторной карте подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
113. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику медицинской организаций, расположенной в следственном изоляторе, во время ежедневного обхода им камер, а при остром заболевании – к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый, обвиняемый или подсудимый, принимает меры для оказания ему медицинской помощи.

104. Азаматтық-құқықтық мәмiлелердi жүзеге асыру үшiн күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар, қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсатымен сенiмхат жазады, оны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес тергеу изоляторының бастығы куәландырады.
Сенiмхат арналып жазылған адамға өндірісінде қылмыстық iс бар адам немесе орган арқылы берiледi.
105. Күдіктiден, айыпталушыдан немесе сотталушыдан сенiмхат алуға ниет білдірген азаматтар тергеу изоляторы әкiмшiлiгi өкілінің жеке қабылдауына (еркін нысанды) өтiнiшпен жүгінеді не оны пошта арқылы жолдайды.
13-тарау. Күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың газеттерге және журналдарға жазылуын жүргiзу тәртібі
106. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлiмшелерi арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылу құқығы беріледі.
107. Жазылуды ресімдеу үшiн күдікті, айыпталушы және сотталушы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiшпен жүгінеді. Жазылуға ниет бiлдiрген адамға оның өз есебiнен абонемент және жеткізу карточкасының бланкілерi берiледi.
108. Жазылуды ресімдеуді тергеу изоляторының қызметкерi күдікті, айыпталушы және сотталушының жеке шотында бар қаражат есебiнен Қазақстан Республикасының байланыс бөлiмшесiнде жүргiзедi.
109. Жазылуды басқа мекенжайға ауыстыру жазылушының жазбаша өтiнiшi бойынша тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен оның өз есебiнен жүзеге асырылады.
110. Күдіктінің, айыпталушының және сотталушының атына жазылуды оның туыстары немесе өзге адамдар ресімдейді.
111. Жазылу ресімделетін басылымдардың саны шектелмейдi.
14-тарау. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету
112. Тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлері күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторына келiп түскеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей мiндеттi медициналық қараудан, сондай-ақ үш жұмыс күні ішінде флюрографиялық және зертханалық тексеруден өтеді. Медициналық тексеруден өтпеген адамдар басқа күдіктiлер, айыпталушылардан және сотталушылардан бөлек ұсталады. Медициналық тексерудiң нәтижелерi күдіктiнің, айыпталушының немесе сотталушының медициналық амбулаториялық картасында белгiленедi.
113. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкеріне күнделiктi камераларды аралаған кезде медициналық көмекке, ал ауру асқынған кезде тергеу изоляторының кез келген қызметкерiне жүгінеді. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы жүгінген қызметкер оған медициналық көмек көрсету үшiн шаралар қабылдайды.

114. Медицинская помощь в амбулаторных условиях оказывается подозреваемым, обвиняемым и подсудимым в камерах, иных помещениях, а также в специализированных кабинетах медицинских организаций, расположенных в следственных изоляторах. Выдача лекарственных средств осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
115. Прием лицами, заключенными под стражу, лекарственных средств, полученных от родственников в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинских работников медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе. При этом лекарственные средства хранятся в медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.
116. Для оказания специализированной медицинской помощи лица, содержащиеся в следственных изоляторах в стационарных условиях (плановая и экстренная госпитализация), направляются в субъекты здравоохранения по профилям заболеваний в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28669).
При этом указанные лица помещаются в изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.
117. Медицинский работник проводит наружный осмотр лиц, содержащихся под стражей, в том числе лиц, прибывших в следственный изолятор со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт.
При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте лица, находящегося под стражей. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у лиц, содержащихся под стражей, в суточный срок в письменном виде администрацией следственного изолятора сообщается в прокуратуру.
118. В соответствии со статьей 23 Закона, медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого, обвиняемого или подсудимого производится работниками медицинской организации местного органа государственного управления здравоохранением в следующих случаях:

114. Күдіктiлер, айыпталушыларға немесе сотталушыларға амбулаториялық жағдайда медициналық көмек камераларда, өзге де үй-жайларда, сондай-ақ тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдардың мамандандырылған кабинеттерiнде көрсетiледi. Дәрiлік заттарды беру дәрiгердiң тағайындауы бойынша белгіленген мөлшерде жеке қолхат арқылы жүзеге асырылады.
115. Заңның 24-бабының 3-тармағына сәйкес қамауға алынған адамдардың туыстарынан алған дәрілік заттарды қабылдауы медициналық көрсеткiштер бойынша және тек тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерінің бақылауымен қатаң түрде жүзеге асырылады. Бұл ретте дәрiлік заттар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымда сақталады.
116. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін стационарлық жағдайларда тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар (жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу) "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 болып тіркелген) сәйкес аурулар бейіні бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне жіберіледі.
Бұл ретте көрсетілген адамдар жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталарға жатқызылады.
117. Медицина қызметкерi күзетпен ұсталатын адамдардың, оның iшiнде тергеу әрекеттерiнен немесе сот отырыстарынан тергеу изоляторына келген адамдардың, оларда дене жарақаттары мен терi және жұқпалы аурулардың белгiлерiн анықтау мақсатында сыртқы қарауды өткiзедi. Жұқпалы аурулар анықталған кезде олар дереу оқшауланады, эпидемияға қарсы кешендi іс-шаралар өткiзiледi. Дене жарақаттарына қарау нәтижелерi бойынша актi жасалады.
Дене жарақаттары табылған кезде медицина қызметкерi медициналық көмек көрсетедi, бiр тәулiк мерзiмде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелерi қамауға алынған адамның амбулаториялық картасына жазылады. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күзетпен ұсталатын адамдарда дене жарақаттары табылуының әрбiр фактiсi туралы бiр тәулiк мерзiмде жазбаша түрде прокуратураға хабарлайды.
118. Заңның 23-бабына сәйкес күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының дене жарақаттарын медициналық куәландыруды денсаулық сақтаудың мемлекеттік жергілікті басқару органының медициналық ұйымының қызметкерлерi мынадай жағдайларда:

1) по решению начальника следственного изолятора;
2) по указанию прокурора;
3) по решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
4) по ходатайству подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, получившего телесные повреждения;
5) по ходатайству защитника подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, получившего телесные повреждения.
119. Для производства освидетельствования работниками организации здравоохранения уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан, лицо, получившее телесные повреждения, либо его защитник подают заявление (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора. Заявление рассматривается в течение одних суток.
Глава 15. Порядок проведения ежедневных прогулок подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
120. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа, а несовершеннолетние не менее двух часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией следственного изолятора с учетом распорядка дня, погоды, наполнения учреждения и других обстоятельств. Продолжительность прогулок беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, до трех часов.
121. Прогулка предоставляется подозреваемым, обвиняемым и подсудимым преимущественно в светлое время суток. Время вывода на прогулку лиц, содержащихся в разных камерах, устанавливается по скользящему графику.
В случае нарушения правил внутреннего распорядка следственного изолятора прогулка прекращается досрочно.
122. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов, описание которых указано в приложении 14 к настоящим Правилам. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр. Прогулочные дворы для женщин с детьми засаживаются зеленью и оборудуются песочницами.
123. Для досрочного прекращения прогулки подозреваемые, обвиняемые и подсудимые обращаются с соответствующей просьбой к лицу, ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения начальника следственного изолятора или его заместителя. Указанное должностное лицо принимает решение по существу просьбы.
Глава 16. Порядок проведения свиданий подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с защитниками, родственниками и иными лицами
124. Подозреваемому обвиняемому или подсудимому свидания с защитниками, родственниками и иными лицами предоставляются в соответствии со статьей 17 Закона.

1) тергеу изоляторы бастығының шешiмi бойынша;
2) прокурордың нұсқауы бойынша;
3) өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның шешiмi бойынша;
4) дене жарақатын алған күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының өтініші бойынша;
5) дене жарақатын алған күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының қорғаушысының өтініші бойынша жүргiзеді.
119. Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнің куәландыру жүргiзулерi үшiн дене жарақатын алған адам не оның қорғаушысы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш (еркін нысанда) бередi. Өтiнiш бiр тәулiк iшiнде қаралады.
15-тарау. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларды күнделікті серуенге шығару тәртібі
120. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар күнделiктi ұзақтығы бiр сағаттан кем емес, ал кәмелетке толмағандар екi сағаттан кем емес серуендеуді пайдаланады. Серуендеудің ұзақтығын тергеу изоляторының әкімшілігінің күн тәртiбі, ауа райы, мекеменiң толтырылуын және басқа да мән-жайларды ескере отырып белгілейді. Жүктi әйелдердiң және үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдердiң серуендеу ұзақтығы үш сағатқа дейiн ұзартылады.
121. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушыларға серуендеу көбіне тәулiктiң жарық уақытында берiледi. Әр камераларда ұсталатын адамдарды серуендеуге шығару уақыты жылжымалы кесте бойынша белгiленедi.
Тергеу изоляторының ішкі тәртіптеме қағидалары бұзылған жағдайда серуендеу мерзімінен бұрын аяқталады.
122. Серуендеу сипаттамасы осы Қағидаларға 14-қосымшада көрсетілген серуендеу аулаларының аумағында жүргiзiледi. Серуендеу аулалары отыруға арналған орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын шатырмен жабдықталады. Серуендеу уақытында кәмелетке толмағандарға дене шынықтыру жаттығуларына және спорттық ойындарға мүмкiндiк берiледi. Балалары бар әйелдерге арналған серуендеу аулалар көгалдандырылады және құмсалғышпен жабдықталады.
123. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар серуендеуді мезгiлiнен бұрын аяқтау үшiн серуендеуге жауапты адамға тиісті өтiнiшпен жүгінеді, ол тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының назарына жеткізіледі. Көрсетілген лауазымды адам өтiнiштiң мән-жайы бойынша шешiм қабылдайды.
16-тарау. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың қорғаушылармен, туыстарымен және өзге де адамдармен жолығысуын өткiзу тәртібі
124. Күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға туыстарымен және өзге де адамдармен кездесу Заңның 17-бабына сәйкес ұсынылады.

125. Начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
126. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Перед началом свидания лица, прибывшие на него, информируются о поведении во время проведения свиданий и предупреждаются о прекращении свидания в случае его нарушения.
127. Гражданам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в нетрезвом состоянии, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Свидания подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, конвоируемым транзитом, не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
128. Свидания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников следственного изолятора в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 16 к настоящим Правилам, исключающим передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
Переговоры подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с лицами, прибывшими на свидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство и прослушиваются сотрудниками следственного изолятора.
129. Свидания подозреваемого, обвиняемого или подсудимого с защитником осуществляются в рабочее время, наедине без разделительной перегородки и ограничения их количества и продолжительности. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику следственного изолятора видеть подозреваемого, обвиняемого, подсудимого и защитника, но не слышать.
130. Свидания с подозреваемым, обвиняемым или подсудимым предоставляются адвокату, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлении им удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи", другому лицу, признанному защитником по делу в соответствии с положениями части второй статьи 66 УПК, - по предъявлении им документов, подтверждающих его право на участие в уголовном процессе в качестве защитника и удостоверяющего его личность.
131. Не допускается пронос в следственный изолятор и пользование во время свидания лицами, получившим разрешения на свидания с подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми, технических средств связи, компьютеров, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратуры без разрешения начальников следственных изоляторов или лиц, их замещающих.

125. Тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары жазбаша түрде кездесуге рұқсат етеді және осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы кезек есебімен оның ұзақтығын белгілейді.
126. Кездесу жалпы кезек тәртiбiнде ұсынылады. Кездесу басталар алдында оған келген адамдарға кездесу кезiнде өзін өзі ұстау тәртiбі туралы хабарланады және оны бұзған жағдайда кездесудiң тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
127. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжаттарсыз не мас күйінде келген азаматтар, сондай-ақ рұқсат қағазында көрсетілмеген адамдар кездесуге жіберілмейді. Транзитпен айдауылданған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларға кездесуге рұқсат берілмейді. Кездесуге рұқсат беруден бас тарту себептері кездесуге келген адамға жарияланады.
128. Күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуi қандай да бiр заттарды беруге жол бермейтін, бірақ сөйлесуге және көзбе көз қарым-қатынас жасауға кедергі келтірмейтін осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес кездесу өткізу үшін жабдықталған бөлмелерде тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң бақылауымен жүргiзiледi.
Күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың кездесуге келген адамдармен сөйлесулері тікелей немесе сөйлесу құрылғылары арқылы жүзеге асырылады және тергеу изоляторының қызметкерлерімен тыңдалады.
129. Күдікті, айыпталушы және сотталушының қорғаушымен кездесуі жұмыс уақытында, бөлек, бөлу қалқаларынсыз және олардың саны мен ұзақтығына шектеу қойылмай жүргізіледі. Кездесу тергеу изоляторының қызметкерiне күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны және қорғаушыны көруге мүмкіндік беретін, бiрақ сөздерi естiлмейтiндей жағдайларда жүргiзiледi.
130. Күдіктімен, айыпталушымен немесе сотталушымен кездесу іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатқа "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген - адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен кезде, ҚПК-нің 66-бабының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес іс бойынша қорғаушы болып танылған басқа адамға - өзінің қылмыстық процеске қорғаушы ретінде қатысу құқығын растайтын және жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсеткен кезде беріледі.
131. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға тергеу изоляторлары бастығының немесе оны алмастыратын адамның рұқсатынсыз тергеу изоляторына техникалық байланыс құралдарын, компьютерлерді, кино-, фото-, аудио-, бейне және көбейткiш аппаратураларды алып кiруге және оларды кездесу кезiнде пайдалануға рұқсат берілмейді.

132. Досрочное прекращение свидания осуществляется в соответствии со статьей 17 Закона.
133. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник следственного изолятора, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику следственного изолятора с указанием причины прекращения свидания.
134. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в следственном изоляторе, соответствующие судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
Глава 17. Порядок обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных действиях и судебных заседаниях
135. Администрация следственного изолятора обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение следственного изолятора в рабочее время, для проведения следственных действий с подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми.
136. Вывод подозреваемых, обвиняемых и подсудимых из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурными сменами (не более одного часа), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня) не производится, за исключением случаев, предусмотренных УПК. В указанное время подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, выведенные по вызовам, возвращаются в камеры.
137. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории следственного изолятора, его администрация:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск в следственный изолятор иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) производит обыск, выемку, наложение ареста на имущество подозреваемого, обвиняемого или подсудимого хранящееся на складе учреждения или находящееся в личном пользовании.
138. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые получают для хранения на руки под расписку от администрации следственного изолятора следующие документы:
копию обвинительного акта;
извещение о замене следователя, дознавателя, защитника, судьи;
копию постановления о начале досудебного расследования по другой статье Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК);
копию приговора или определения суда.

132. Кездесуді мерзімінен бұрын тоқтату Заңның 17-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
133. Кездесу уақытынан бұрын тоқтатылған жағдайда тергеу изоляторының оны өткізуге жауапты қызметкері бұл туралы тергеу изоляторының бастығына кездесуді тоқтату себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде баяндайды.
134. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен қысқа мерзімге кездесулерді тоқтатқан жағдайда (карантинге, ерекше жағдайлар режимін енгізуге байланысты және басқа да себептермен) тергеу изоляторының бастығы бұл туралы тергеу изоляторында заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, тиісті сот және тергеу органдарына хабарлайды, қабылдау бөлмесінде келушілер үшін хабарландыру ілінеді.
17-тарау. Күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың тергеу әрекеттеріне және сот отырыстарына қатысуларын қамтамасыз ету тәртібі
135. Тергеу изоляторының әкімшілігі қылмыстық іс жүргізетін судьялардың, прокурорлардың, тергеушiлердiң, анықтау жүргізетін адамдардың жұмыс уақытында күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен тергеу әрекеттерін жүргізу үшін тергеу изоляторына кедергісіз келуін қамтамасыз етеді.
136. Кезекші ауысымдардың кезекшілікті тапсыру-қабылдау кезінде (бір сағаттан көп емес), күн тәртібіне сәйкес тамақ ішу кезінде (таңғы, түскі, кешкі ас), сондай-ақ түнгі уақытта (кешкі сағат 22.00-ден таңғы сағат 6-ға дейін), ҚПК-мен көзделген жағдайларды қоспағанда, күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды камералардан кездесуге шығару жүргізілмейді. Көрсетілген уақытта шақыртулар бойынша шығарылған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар камераларға қайтарылады.
137. Тергеушінің, анықтауды жүргізетін адамның, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша тергеу амалдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамаларды өткізу үшін тергеу изоляторының аумағында оның әкімшілігі:
1) жабдықталған үй-жай береді;
2) күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны жеткізеді және оның күзетін қамтамасыз етеді;
3) тергеу изоляторына тергеу амалдарына қатысуға тартылған өзге де адамдардың кіруін қамтамасыз етеді;
4) күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының мекеменің қоймасында сақталған немесе өзінің жеке пайдалануындағы мүлкін тінтуді, алуды, тыйым салуды жүргізеді.
138. Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу изоляторының әкiмшiлiгiнен қолда сақтау үшiн мына құжаттарды қолхат арқылы алады:
айыптау актісінің көшiрмесi;
тергеушiнi, анықтаушыны, қорғаушыны, судьяны ауыстыру туралы хабарлама;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң (бұдан әрі – ҚК) басқа бабы бойынша сотқа дейінгі тергеу басталғаны туралы қаулының көшірмесі;
үкiмнiң немесе сот ұйғарымының көшiрмесi.

139. Извещение о рассмотрении дела апелляционной и кассационной инстанцией; извещение о продлении срока содержания под стражей; извещение о перечислении из одного органа за другим объявляются подозреваемым, обвиняемым и подсудимым под расписку и приобщаются к их личным делам.
140. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые при этапировании для проведения следственных действий и в суды обеспечиваются сухими пайками в соответствии с натуральными нормами.
Глава 18. Порядок применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым, обвиняемым и подсудимым
141. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся в следственном изоляторе в соответствии со статьями 37-39 Закона.
142. Выговор налагается постановлением начальника следственного изолятора. Взыскание в виде водворения в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции налагается мотивированным постановлением начальника следственного изолятора по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и заключением медицинского работника о возможности нахождения подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в них. Постановления о наложении взыскания объявляются под расписку. Копия постановления вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу данного лица.
В случае отсутствия начальника следственного изолятора, подозреваемые, обвиняемые или подсудимые водворяются в дисциплинарный изолятор по рапорту дежурного помощника, до прихода начальника следственного изолятора, но не более чем на 24 часа.
Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, заносятся старшим по корпусу в камерные карточки и учитываются в книге учета взысканий и поощрений подозреваемых, обвиняемых и подсудимых по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, которая ведется сотрудником отдела специального учета.
Лица, наказанные водворением в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, описание которого указано в приложении 19 к настоящим Правилам, подвергаются тщательному обыску и переодеваются в одежду, закрепленную за дисциплинарным изолятором или помещением временной изоляции.
Санитарная обработка лица, водворенного в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию врача и в период содержания его в дисциплинарном изоляторе или в помещение временной изоляции. Указание врача о досрочном освобождении из дисциплинарного изолятора или помещения временной изоляции заболевшего подлежит немедленному исполнению.

139. Апелляциялық және кассациялық инстанцияның істі қарауы туралы хабарлама; күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы хабарлама; бір органнан басқа органға ауыстыру туралы хабарлама күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға қолхат арқылы жарияланады және олардың жеке істеріне тігіледі.
140. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар тергеу әрекеттерін жүргізуге және соттарға этаппен апару алдында заттай нормаларға сәйкес тамақпен қамтамасыз етіледі.
18-тарау. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану тәртiбi
141. Көтермелеу және жазалау шаралары тергеу изоляторында ұсталатын барлық күдіктiлерге, айыпталушыларға және сотталушыларға Заңның 37-39-баптарына сәйкес қолданылады.
142. Сөгіс тергеу изоляторы бастығының қаулысымен беріледі. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау түрiндегі жаза тергеу изоляторы бастығының дәлелдi қаулысымен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан және медицина қызметкерiнiң күдіктiнiнің, айыпталушының немесе сотталушының онда болу мүмкiндiгi туралы қорытындысы бойынша беріледі. Жаза беру туралы қаулылар қолхат арқылы жарияланады. Қаулының көшiрмесi тексеру материалдарымен бiрге осы адамның жеке iсiне тігіледі.
Тергеу изоляторының бастығы болмаған жағдайда күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылар кезекші көмекшінің баянаты бойынша тәртіптік изоляторға, тергеу изоляторының бастығы келгенге дейін, бірақ 24 сағаттан аспайтын мерзімге қамалады.
Ауызша жарияланғандардан басқа барлық көтермелеулер мен жазаларды корпус бойынша аға қызметкер камералық карточкаларға енгiзедi және осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы есепке алу бөлiмiнің қызметкері жүргiзетiн күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың жазаларын және көтермелеулерiн есепке алу кiтабында есепке алынады.
Сипаттамасы осы Қағидаларға 19-қосымшада көрсетілген тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамауға жазаланған адамдарға мұқият тiнту жүргiзiледi және олар тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына бекiтiлген киiмдердi киедi.
Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамды санитариялық тазалау, ол жазаларын өтегеннен кейiн, ал дәрiгердiң нұсқауы бойынша оны тәртіптік изоляторда немесе уақытша оқшаулау үй-жайында ұстау кезеңiнде де жүргiзiледi. Дәрiгердiң науқастанғанды тәртіптік изолятордан немесе уақытша оқшаулау үй-жайынан мерзiмiнен бұрын босату туралы нұсқауы дереу орындауға жатады.

143. Вызов к следователю или в суд, а также временное убытие из следственного изолятора лица, водворенного в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, не освобождает его от дальнейшего отбывания наложенного взыскания.
Глава 19. Порядок проведения личного приема подозреваемых, обвиняемых и подсудимых руководством следственного изолятора и уполномоченными им лицами
144. Личный прием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых начальником следственного изолятора или уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
145. Личный прием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых осуществляется по графику, который доводится до их сведения. При необходимости личный прием проводится дополнительно вне графика.
146. Запись подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками следственного изолятора. Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника следственного изолятора или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому подозреваемый, обвиняемый или подсудимый хотел бы попасть на прием.
147. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
Глава 20. Порядок выдачи тел подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, умерших в следственном изоляторе
148. О смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого администрация следственного изолятора незамедлительно сообщает его близким родственникам, прокурору, который проводит проверку по данному факту, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если родственники умершего проживают не в том городе, где находится следственный изолятор, извещение направляется по почте.
149. Тело умершего передается на хранение в морг ближайшей медицинской организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела, оно выдается востребовавшему его лицу.
150. Выдача тел осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.

143. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамды тергеушiге немесе сотқа шығару, сондай-ақ тергеу изоляторынан уақытша кетуi оны салынған жазаны одан әрi өтеуден босатпайды.
19-тарау. Тергеу изоляторы бастығының немесе ол уәкілеттік берген адамдардың күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды жеке қабылдау тәртібі
144. Тергеу изоляторы бастығының немесе ол уәкілеттік берген адамдардың күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды жеке қабылдауы демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнделікті жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
145. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушыларды жеке қабылдау олардың назарына жеткізілетін кесте бойынша жүргізіледі. Қажет болған кезде, жеке қабылдау кестеден тыс қосымша өткiзiледi.
146. Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды жеке қабылдауға жазуды тергеу изоляторының қызметкерлері күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы өтініш тергеу изоляторы бастығының атына жазбаша түрде беріледі немесе ауызша айтылады және күдікті, айыпталушы және сотталушы қабылдауына барғысы келген лауазымды адамды көрсете отырып, жеке қабылдау журналында кезектілік тәртібінде тіркеледі.
147. Қабылдау өтiнiш беру кезектiлiгінің тәртiбiнде өткiзiледi. Қабылдау аяқталған соң журналда және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижелерi жазылады. Өтiнiш күдiктiнiң, айыпталушының және сотталушының жеке iсiне тiгiледi.
20-тарау. Тергеу изоляторларында қайтыс болған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылардың мәйіттерін беру тәртібі
148. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдiктiнiң, айыпталушының және сотталушының қайтыс болуы туралы оның жақын туыстарына, осы факті бойынша тексеру жүргiзетiн прокурорға, сондай-ақ өндірісінде қылмыстық iс бар адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған адамның туыстары тергеу изоляторы орналасқан қалада тұрмаса, хабар пошта арқылы жіберіледі.
149. Қайтыс болған адамның мәйітін алуды талап еткенге дейiн, бiрақ жетi тәулiктен асырылмай не уәкiлеттi органның қайтыс болу фактiсi бойынша тексеру аяқталғанға дейiн жақын жердегi денсаулық сақтаудың медициналық ұйымындағы мәйiтханаға сақтауға тапсырылады. Қайтыс болған адамның мәйітін алуға оның жақын туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмаған немесе мәйітті алудан бас тартқан кезде мәйітті берудi талап еткен адамға беріледi.
150. Мәйітті беру өндірісінде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсатымен талап еткен адамның жазбаша өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшiн жеке басын куәландыратын құжатты көрсету керек.

151. Родственникам умершего и иным лицам разъясняется получение свидетельства о смерти. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.
152. Если родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они сообщают об этом и оплачивают стоимость его хранения сверх установленного срока.
153. Невостребованное в указанный срок тело умершего подозреваемого, обвиняемого или подсудимого передается захоронению за счет государства.
Глава 21. Порядок освобождения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых из-под стражи
154. Освобождение подозреваемых, обвиняемых или подсудимых из-под стражи производится начальником следственного изолятора после получения мотивированного постановления следователя, дознавателя, прокурора или судьи, либо по мотивированному постановлению суда.
155. Начальник следственного изолятора не позднее чем за 24 часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, письменно уведомляет об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора.
156. Постановление следственного судьи о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения допускается принимать по факсимильной связи, оригинал постановления принимается по почте. Если по истечении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения соответствующее решение об освобождении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, либо о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения не поступило, начальник следственного изолятора освобождает его своим постановлением, копию которого в течение 24-х часов направляет органу или лицу, в производстве которого находится уголовное дело, и прокурору.
157. В случае поступления постановления следственного судьи о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого, обвиняемого или подсудимого начальник следственного изолятора отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
158. Подозреваемому, обвиняемому или подсудимому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка, в которой указывается срок его содержания под стражей и основания освобождения.
159. Подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, освобожденные из-под стражи, при отсутствии достаточной суммы денег на лицевом счете обеспечиваются проездом к месту жительства железнодорожным, автомобильным или водным транспортом, питанием на путь следования, а также одеждой и обувью по сезону.
Обеспечение освобождаемого лица питанием, одеждой и обувью осуществляется в соответствии с натуральными нормами.
Администрация учреждения приобретает проездной билет освобождаемому лицу до места жительства или работы в пределах территории Республики Казахстан за десять дней до освобождения.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Поведение подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных изоляторах

151. Қайтыс болған адамның туыстарына немесе өзге де адамдарға қайтыс болғаны туралы куәлiк алу тәртібі түсiндiрiледi. Жерлеу жабдықтарын мәйітті беруді талап еткен адам қамтамасыз етеді. Жерлеу оның есебінен жүзеге асырылады.
152. Егер қайтыс болған адамның туыстары немесе өзге де адамдар мәйітті алуға уақтылы келе алмаса, олар бұл туралы хабарлайды және мәйітті белгiленген уақыттан артық сақтау құнын төлейді.
153. Қайтыс болған күдiктiнің, айыпталушының және сотталушының көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген мәйіті мемлекет есебiнен жерлеуге берiледi.
21-тарау. Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды күзеттен босату тәртібі
154. Күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды күзеттен босатуды тергеу изоляторының бастығы тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе судьяның дәлелді қаулысын алғаннан кейін не соттың дәлелді қаулысы бойынша жүзеге асырады.
155. Тергеу изоляторының бастығы күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны күзетпен ұстау мерзімі өткенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей бұл туралы өндірісінде қылмыстық іс бар органға немесе адамға, сондай-ақ прокурорға жазбаша хабарлайды.
156. Бұлтартпау шаралары ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьяның қаулысын факсимильдік байланыс бойынша қабылдауға жол беріледі, қаулының түпнұсқасы пошта бойынша қабылданады. Егер бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау мерзімі өткеннен кейін күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны босату туралы не бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тиісті шешім келіп түспесе тергеу изоляторының бастығы оны өзінің қаулысымен босатады, оның көшірмесін 24 сағат ішінде өндірісінде қылмыстық іс бар органға немесе адамға және прокурорға жібереді.
157. Күдіктіні, айыпталушыны және сотталушыны нақты босатуға дейін күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьясының қаулысы келіп түскен жағдайда тергеу изоляторының бастығы өзінің қаулысының күшін жояды, ол туралы прокурорға хабарлайды.
158. Күзеттен босатылған күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға жеке құжаттары, заттары, жеке шотында сақталған ақшалары, сондай-ақ оның күзетпен ұстау мерзімі және босату негіздері көрсетілген анықтама беріледі.
159. Күзеттен босатылған күдіктілердің, айыпталушылардың немесе сотталушылардың жеке шотында жеткілікті ақша сомасы болмаған кезде тұрғылықты жеріне теміржол, автомобиль немесе су көлігімен бару жолында жол жүрумен, тамақпен, сондай-ақ маусым бойынша киім және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі.
Босатылатын адамды тамақпен, киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз ету заттай нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Мекеме әкiмшiлiгi босатылғанға он күн қалғанда босатылатын адамға Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына дейін жол жүру билетiн сатып алады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
1-қосымша
Күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың тергеу изоляторларындағы мiнез-құлық қағидалары

1. Подозреваемые обвиняемые и подсудимые, содержащиеся в следственных изоляторах:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом и настоящими правилами внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы;
2) выполняют требования администрации следственного изолятора;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником следственного изолятора по заключению медицинского работника);
5) соблюдают требования пожарной безопасности;
6) бережно относятся к имуществу следственного изолятора;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство сотрудников следственного изолятора, подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, к сотрудникам обращаются на "Вы";
9) не препятствуют сотрудникам следственного изолятора, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) при входе в камеры сотрудников следственного изолятора встают, здороваются и по их команде выстраиваются в указанном месте;
12) при движении под конвоем или в сопровождении сотрудников следственного изолятора держат руки сзади;
13) по требованию сотрудников следственного изолятора, иных должностных лиц сообщают свою фамилию, имя, отчество (при его наличии);
14) соблюдают тишину;
15) дежурят по камере в порядке очередности.
2. Дежурный по камере:
1) при входе в камеру сотрудников следственного изолятора докладывает о количестве подозреваемых обвиняемых и подсудимых, находящихся в камере;
2) следит за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;
3) получает для лиц, содержащихся в камере, посуду и сдает ее;
4) следит за чистотой в камере;
5) подметает и моет пол в камере, производит уборку камерного санузла, прогулочного двора по окончании прогулки;
6) моет бачок для питьевой воды.
3. Нарушениями правил поведения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях следственного изолятора, в прогулочных двориках, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы;
3) выход из камер и других помещений режимных корпусов без разрешения администрации;

1. Тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылар:
1) Заңмен және осы Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларында белгіленген қамауда ұстау тәртiбiн сақтайды;
2) тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң заңды талаптарын сақтайды;
3) гигиена және санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделiктi серуенге шығады (серуеннен босатуды медициналық қызметкердiң қорытындысы бойынша тергеу изоляторының бастығы жүзеге асырады);
5) өрт қауiпсiздiгi қағидаларын сақтайды;
6) тергеу изоляторының мүлкiне ұқыпты қарайды;
7) кезектiлiк тәртіпте камераларды және басқа да үй-жайларды тазалайды;
8) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, күдіктілердің және айыпталушылардың, сондай-ақ өзге де адамдардың ар-намысын қорлайтын әрекеттер жасамайды, қызметкерлермен "Сiз" деп сөйлеседі;
9) тергеу изоляторының қызметкерлерiне, сондай-ақ күзетпен ұстау тәртiбiн қамтамасыз ететін өзге адамдарға қызметтiк мiндеттерiн атқаруда кедергi келтiрмейді;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiрген кезде олардың командасы бойынша орнынан тұрады және көрсетiлген орында қатарға тұрады;
12) айдауылмен жүрген немесе тергеу изоляторының қызметкерлерi iлесiп жүрген кезде қолдарын артында ұстайды;
13) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, өзге де лауазымды адамдардың талабы бойынша өзiнiң тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) айтады;
14) тыныштық сақтайды;
15) кезектiлiк тәртiпте камера бойынша кезекшiлiк атқарады.
2. Камера бойынша кезекшi:
1) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiрген кезде, камерада отырған күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың саны туралы баяндайды;
2) камера мүкәммалының, жабдықтарының және басқа мүлкiнiң сақталуын бақылайды;
3) камерада ұсталатын адамдар үшiн ыдыс алады және оны тапсырады;
4) камерада тазалықты бақылайды;
5) камерада еден сыпырады және жуады, камераның сантехникалық торабын, серуендеу аяқталғаннан кейінсеруендеу ауласын тазалайды;
6) ауыз суға арналған ыдысты жуады.
3. Күдіктiлердің, айыпталушылардың және сотталушылардың тәртіп бұзуы болып табылады:
1) тергеу изоляторының басқа камераларында немесе өзге де үй-жайларында ұсталатын адамдармен серуендеу аулаларында сөйлесуі, оларға қандай да бiр заттарды беруі, тықылмен белгi беруі немесе олармен хат алмасуы;
2) сөйлесудiң белгiленген тәртiбiн бұзуы, бостандықта жүрген немесе бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға қандай да бiр заттар беруі және олармен хат алмасуы;
3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз камералардан және режимдiк корпустардың басқа да үй-жайларынан шығуы;

4) нарушение линии охраны объектов следственных изоляторов;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;
8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;
12) содержание животных;
13) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
14) засор санузлов в камерах;
15) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся в следственных изоляторах;
16) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
17) нарушение тишины;
18) при движении по территории следственного изолятора выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации;
19) выброс чего-либо из окон, взбираться на подоконник, высовываться в форточку, подходить вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
20) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании;
21) совершение умышленных действий, угрожающих собственной жизни и здоровью, а также жизни и здоровью других лиц;
22) использование спального места в не отведенное распорядком дня для сна времени, кроме как с разрешения начальника следственного изолятора по рекомендации медицинского работника;
23) курение в камерах (место для курения определяет администрации следственного изолятора);
24) приготовление пищи;
25) стирка в камерах одежды, обуви и белья.
Приложение 2
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор
__________________________________
(название следственного изолятора)
Начата: "___" __________ года
Окончена: "___" ________ года
№ п/п
Дата
Должность, Ф.И.О. (отчество при его наличии), звание инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
1. Книга пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется соответствующей подписью и опечатывается сургучной печатью. Хранится книга у начальника следственного изолятора.
2. Книга предъявляется для просмотра и производства в ней соответствующих записей лицам, имеющим право инспектирования следственных изоляторов.

4) тергеу изоляторлары объектiлерiнiң күзет желiсiн бұзуы;
5) алкогольдiк iшiмдiктерді, есiрткi және психотроптық заттарды дайындауы және пайдалануы;
6) материалдық немесе өзге де табыс табу мақсатында үстел ойындарын ойнауы;
7) өзiне немесе басқа адамдарға татуировкалар жасауы;
8) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жатын орындарына перде ілуі және ауыстыруы;
9) қолдан жасалған электр құралдарын пайдалануы;
10) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз электр құралдарын пайдалануы;
11) камерада ашық от жағуы;
12) жануарлар ұстауы;
13) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз сантехника, жарық бергiш және басқа да құралдарды жөндеуі немесе камера жарығын реттеуі;
14) камераларда сантехникалық тораптарды ластауы;
15) камералардың қабырғаларынан тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың негiзгi құқықтары мен мiндеттерi туралы ақпаратты алып тастауы;
16) қабырғаларды, камера мүкаммалын қағазбен, фотосуреттермен, суреттермен, газет және журнал қиындыларымен желiмдеуі, оларға жазу жазуы немесе суреттер салуы;
17) тыныштықты бұзуы;
18) тергеу изоляторының аумағында қозғалу кезiнде саптан шығуы, темекi шегуі, сөйлесуі, камера тесiгiнен сығалауы, қандай да бiр заттарды жоғары көтеруі, дабыл сигнализациясының түймесін басуы;
19) терезелерден бiрдене тастауы, терезе алдына шығып тұруы, желдеткiштен басын шығаруы, есiктiң "көзшесіне" жабыса тақалуы, "көзшені" жабуы;
20) жеке пайдалану заттарын сатуы, сыйлауы немесе өзге де тәсiлмен иелiктен шығаруы;
21) өз өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ басқа адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қасақана іс-әрекеттер жасауы;
22) медициналық қызметкердің ұсынымы бойынша тергеу изоляторы бастығының рұқсатынан басқа, күн тәртібімен ұйықтауға бөлінбеген уақытта жатын орындарын пайдалануы;
23) камераларда темекі шегуі (темекі шегуге арналған орынды тергеу изоляторының әкімшілігі белгілейді);
24) тамақ дайындауы;
25) камераларда киім, аяқ киім және іш киім жууы.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тергеу изоляторын инспекциялайтын адамдардың ескертулері мен ұсыныстарының кiтабы
____________________________________________ (тергеу изоляторының атауы)
"___" __________ басталды
"___" __________ аяқталды
р/с №
Күнi
Инспекциялайтын адамның лауазымы, ТАӘ (әкесінің аты болған жағдайда), атағы
Ескертулердiң мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзiмi
Қабылданған шаралар
Ескертпе:
1. Кiтап нөмiрленеді, тiгiледі, тиiстi қолмен куәландырылады және сүргiштi мөр қойылады. Кiтап тергеу изоляторының бастығында сақталады.
2. Кiтап қарау үшін және тергеу изоляторларын инспекциялауға құқығы бар адамдарға онда тиiстi жазбалар жазу үшiн ұсынылады.

3. Инспектирующий вносит в книгу основные замечания и предложения по всем вопросам в пределах своей компетенции. При этом указываются сроки устранения выявленных недостатков.
4. В сроки, установленные инспектирующим, начальник следственного изолятора докладывает вышестоящему начальнику об устранении недостатков.
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
"Утверждаю"
Начальник следственного
изолятора
____________________________
(должность, подпись, фамилия)
"__" _____________ _____ года
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
№ камеры
Количество мест в камере
Примечание
1
2
3
4
План покамерного размещения хранится в сейфе помещений дежурной части, отделов
оперативного, режимного и специального учета.
Заместитель начальника следственного изолятора
_______________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Оборудование общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, обеспечивается надежной изоляцией от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер обеспечивается наилучшим обзором через "глазок" дверного полотна.
Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90х200 сантиметров (далее - см). На высоте 95 см от уровня пола устраивать форточки 18х22 см для раздачи пищи. Общие камеры необходимо оборудовать двухярусными койками с габаритными размерами в плане 1,88х0,65 метров, столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 0,4 метра на человека, плательным шкафом для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр. Все оборудование камер прикреплять к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза. Санитарный узел отделяется перегородкой.
С внутренней стороны окон устанавливаются выпуклые на 25-30 см. от стены решетки, ограничивающие доступ к оконному проему. Во всех камерах устраиваются полы дощатые крашенные.
На окна дисциплинарных изоляторов, помещений временной изоляции устанавливаются щиты-жалюзи, не препятствующими естественному освещению камеры. Для усиления изоляции по распоряжению начальника следственного изолятора щиты-жалюзи устанавливаются на окнах других камер.
Окна камер, где содержатся беременные женщины и женщины, имеющие при себе детей в возрасте до трех лет, оборудуются металлическими решетками без жалюзи.
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Санкционирую ________________
Прокурор ____________________
(подпись, фамилия)
"__" _____________ ____ года
Постановление о переводе подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества"
Подозреваемый, обвиняемый, подсудимый ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания
_____________________________________________________________________________
в одиночной камере)
______________________________________________________________________________
Постановил:
Подозреваемого, обвиняемого или подсудимого _______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник следственного изолятора _________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
"___"________________ года
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемым, обвиняемым и подсудимым разрешается иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету

3. Инспекциялайтын адамкiтапқа өзқұзыретініңшегінде барлық мәселелер бойынша негiзгi ескертулерi мен ұсыныстарын енгiзедi. Бұл ретте анықталған кемшiлiктердi жою мерзiмдерi көрсетiледi.
4. Тергеу изоляторының бастығы инспекциялайтын адам белгiлеген мерзiмде кемшiлiктердiң жойылғаны туралы жоғары тұрған бастыққа баяндайды.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
3-қосымша
нысан
Бекiтемiн
Тергеу изоляторының бастығы
___________________________
(лауазымы, қолы, тегi)
____ жылғы "___" __________
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камера №
Камерадағы орын саны
Ескертпе
1
2
3
4
Жоспар камера бойынша кезекші бөлімнің, жедел қызмет, режимдік және арнайы есеп сейфінде орналасқан.
Тергеу изолятор бастығының орынбасары
(атақ, қол, тегі)
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
4-қосымша
Жалпы камераларды жабдықтау
Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар ұсталатын камералардың құрылысы сыртқы қоршаған ортадан және жапсарлас үй-жайлардан сенiмдi оқшаулауды қамтамасыз етеді. Камералардың жоспарлану нысаны есiктiң "көзшесі" арқылы олардың неғұрлым жақсы көрiнуiн қамтамасыз етеді.
Камералардағы есiк көлемi 90х200 сантиметр (бұдан әрi - см.) екi жақты болады. Еден деңгейiнен 95 см. биiктiкте 18x22 cм тамақ таратуға арналған терезе орналасады. Жалпы камераларды көлемi 1,88х0,65 метр жоспарында екіқабатты кереуеттермен, бiр адамға 0,4 метр үстел периметрiнiң есебiндегi үстелдермен және ағаш орындықтармен ұзына бойы 1метрге 5 орын есебiндегi киiм iлуге арналған шкафпен жабдықтау қажет. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітіледі.
Әр камерада қолжуғыштан және унитаздан тұратын санитариялық торап жабдықталады. Санитариялық торап бөлгiшпен бөлiнiп тұрады.
Терезенiң iшкi жағынан терезе тесiгiне қолжетімділіктішектейтін, қабырғадан 25x30 см. берi шығып тұратын тор қойылуы тиiс. Барлық камераларға боялған еден салу қажет.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
5-қосымша
нысан
Санкциялаймын
______________
Прокурор
___________________
(қолы, тегi)
_____ жылғы "__"___________
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы тәртібінде күдіктіні, айыпталушыны және сотталушыны жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы
Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(жалғыз адамдық камерада ұстау үшін негiз болған
___________________________________________________________________
мән-жайларжазылады)
___________________________________________________________________
Қаулы еттi:
Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы
___________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
одан әрi жалғыз адамдық камерада ұстау үшін ауыстырылсын.
Тергеу изоляторының бастығы ________________________________________
(атағы, тегi, қолы)
_____ жылғы "____"___________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
6-қосымша
Күдіктiлер, айыпталушылар және сотталушылардың өздерінде болуға, сақтауға, сәлемдемелер, сәлем-сауқаттар арқылы алуға және қолма-қол төлемсіз сатып алуға рұқсат етілген тамақ өнімдері, бірінші кезекте қажетті заттар, аяқ киiм, киім-кешек және басқа да өнеркәсіптiк тауарлардың тізбесі
Күдіктілер мен айыпталушылар өздерінде болуға, сақтауға болатын, сауқаттар, сәлемдемелермен және қолма-қол төлемсіз ала алатын заттар:

1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки и скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива;
2) табачные изделия (табак не более 2 килограмм, сигарет или папирос не более 20 пачек), спички;
3) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат для женщин (кроме подозреваемых обвиняемых и подсудимых, получивших одежду установленного образца);
5) нательное белье;
6) носки;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки;
9) платки носовые;
10) тапочки комнатные или спортивные (одну пару);
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей);
17) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
20) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) туалетную бумагу, приобретенную в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора;
22) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка) однотонного белого цвета, полотенце;
23) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки следственного изолятора либо приобретенные через его администрацию в торговой сети;
24) фотокарточки - не более двух;
25) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
26) предметы ухода за детьми (по разрешению врача женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до трех лет);
27) лекарственные средства по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.
Перечень продуктов питания ограничивается по предписанию уполномоченного органа государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый, обвиняемый или подсудимый хранит при себе, составляет не свыше 35 килограммов, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм. Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Акт
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе
__________________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвели изъятие (приняли на хранение) у подозреваемого, обвиняемого,
подсудимого ______________________________________, ценностей, денег
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перечисляются в сумме (______) ________________________________________,
прописью предметов и продуктов питания
____________________________________________________________________
______________________________________, перечисляются
в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях
содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих
временную изоляцию от общества".
Всего передано: ___________ наименований ценностей, _________ денег,
(количество)                               (сумма)
_______________________ наименований продуктов питания, предметов.
(количество)
передал: _________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Принял: __________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Присутствовал: ____________________________ (фамилия, имя, роспись)
"___"_____________ ____ года
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
ОБРАЗЕЦ заправок кроватей
Описание образца заправки кровати
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Перечень дополнительных платных услуг

1) жылытуды талап ететiн, сақтау мерзімі өткен, сондай-ақ ашытқы, алкогольдік iшiмдiктерден және сырадан басқа тамақ өнімдері;
2) темекi бұйымдары, сіріңке (темекі бұйымдары 2 кг, темекі немесе папирос 20 қораптан аспауы тиіс);
3) белдiксiз, галстуксiз, тартпасыз киiмдердiң бiр жиынтығы (оның iшiнде белгiленген үлгiдегi), сондай-ақ бас киiм, маусым бойынша аяқ киiм (супинаторсыз, темiр тағасыз);
4) бiр жиынтық спорт костюмi немесе әйелдердiң үйге киетiн халаты (белгiленген үлгiдегi киiм алған күдіктілерден және айыпталушылардан басқа);
5) iш киiмдер;
6) шұлық;
7) шұлықтар немесе колготкалар (әйелдерге арналған);
8) қолғаптар немесе биялайлар;
9) бет орамалы;
10) бөлме аяқ киiмдері немесе спорттық аяқ киiмдер (бiр жұп);
11) жуыну жабдықтары (иіс, шаруашылық сабыны, сұйық сабын немесе су сабын (тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым дәрiгерiнiң тағайындауы бойынша) тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, крем, тарауыш тарақ);
12) қалта айнасы (камерада айна болмаған жағдайда), электр немесе бiр ретпайдаланылатын қауiпсiз ұстара;
13) заттарға арналған қап немесе сөмке;
14) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қорап;
15) үшбұрышты орамал, рейтуз, белдік, бюстгальтерлер, дәке,шашқыстырғыш, мақта, гигиеналық және косметикалық заттар (әйелдергеарналған);
16) балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектер арбалары, оправасы бағалы емес металдардан жасалған көзілдіріктер, көзге салынатын линзалар және оларды күтіп-баптау құралдары (дәрiгердiң рұқсаты бойынша);
17) зауытта жасалған тұрмыстық электр қайнатқыш;
18) жөке немесе ысқыш;
19) шариктi автоқаламсап, оның стерженьдері, қарындаштар;
20) хат жазатын қағаз, оқушы дәптерлерi, пошта конверттерi, ашық хаттар, пошта маркалары;
21) тергеу изоляторының дүкенiнен (дүңгіршегінен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алынған дәретхана қағазы;
22) бірыңғай ақ түсті төсек жабдығының бір жиынтығы (екi жайма және жастық тысы), сүлгі;
23) тергеу изоляторының кiтапханасынан не әкiмшiлiк арқылы сауда желілерінен сатып алынған көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзiмдi баспа басылымдары;
24) фотокарточкалар екiден аспауы керек;
25) үстел ойындары (дойбы, шахмат, домино, нард);
26) бала күтуге арналған заттар (дәрiгердiң рұқсаты бойынша үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдер);
27) тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның дәрiгерi тағайындаған дәрiлік заттар.
Тамақ өнімдерінің тізбесі халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың уәкілетті органының нұсқамасы бойынша шектеледі. Күдiктiнің, айыпталушының немесе сотталушының өзiмен бiрге сақтай алатын тамақ өнімдерінің, бiрiншi кезекте қажеттi заттардың, аяқкиiмнiң, киiм-кешектің және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың жалпы салмағы 35 килограмнан, оның ішінде кофе мен шай 2 килограмнан аспауы тиіс. Осы тiзбеде көзделмеген заттар және құралдар тыйым салынған заттар болып табылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
7-қосымша
нысан
Акт
Бiз, төменде қол қойған комиссия құрамында ____________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
күдіктіден, айыпталушыдан, сотталушыдан (сақтауға қабылдадық)
_____________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
құндылықтарды, ақшаны (______) _________________________ сомасында,
___________________________________________ заттар мен тамақ өнімдерін алып
қоюды жүргiздiк, "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін
арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабына сәйкес санамаланады.
Барлығы берiлгенi: _______ құндылықтар атауы, ______ ақша,
Тамақ өнімдерінің, заттардың атауы
_________________________________________________
(саны)
бердiм: __________________ (тегi, аты, қолы)
қабылдадым: ____________________ (тегi, аты, қолы)
қатысқандар: ___________________ (тегi, аты, қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
8-қосымша
нысан
Кереуетті жинау ҮЛГІСІ
Кереуетті жинау үлгісінің сипаттамасы
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
9-қосымша
Қосымша ақылы қызмет көрсету тізбесі және тәртібі

1. В соответствии со статьей 25 Закона, администрация следственного изолятора обеспечивает подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, при наличии соответствующих условий, следующими дополнительными платными бытовыми, медицинскими, оздоровительными и иными видами услуг:
1) отдельные виды лечения;
2) консультации врачей - специалистов органов здравоохранения;
3) стирка и ремонт одежды и нательного белья;
4) ремонт обуви;
5) выдача во временное пользование электробритв, электровентиляторов, холодильников;
6) юридические консультации;
7) снятие копий документов, имеющихся в личном деле лица, содержащегося в учреждении.
2. Дополнительные платные услуги подозреваемым, обвиняемым и подсудимым оказываются как сотрудниками следственных изоляторов, так и привлеченными для этих целей, специалистами, имеющими соответствующую подготовку и лицензию.
3. Для получения дополнительной платной услуги подозреваемый, обвиняемый или подсудимый пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с его лицевого счета на оказание платной услуги. Ответственный сотрудник следственного изолятора проверяет наличие соответствующей суммы денег на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, и делает отметку на заявлении, после чего начальник следственного изолятора принимает решение по существу просьбы.
4. Оплата услуг производится в соответствии с действующими в данной местности расценками.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
На лицевом счету имеется Камера № ____ № квит.______________
__________________тенге ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подозреваемого, обвиняемого, подсудимого)
Бухгалтер_____________
"___"____________ года
Заявление
Прошу приобрести нижеследующие продукты питания и предметы первой необходимости:
№ п/п
Наименование продуктов или предметов
Сколько требуется приобрести
Отпущено количество (вес)
Стоимость (тенге)
1
2
3
4
5
Итого:
Примечание:
Подозреваемый, обвиняемый, подсудимый заполняет графы 2 и 3.
Подпись подозреваемого, обвиняемого или подсудимого ____________
Расписка в получении
Продукты и предметы первой необходимости на сумму
____________________________ получил
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета
___________________________________________
(подпись подозреваемого, обвиняемого или подсудимого)
"___" ____________ года
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Перечень мебели и инвентаря комнаты приема передач

1. Заңның 25-бабына сәйкес тергеу изоляторының әкімшілігі күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды тиісті жағдайлар болған кезде мынадай қосымша ақылы тұрмыстық, медициналық, сауықтыру және өзгеде қызмет түрлерімен қамтамасыз етеді:
1) емдеудің жекелеген түрлері;
2) денсаулық сақтау органдарының дәрігер-мамандарының консультациялары;
3) киім және іш киімді жуу және жөндеу;
4) аяқ киім жөндеу;
5) уақытша пайдалануға электр ұстараларын, электржелдеткіштер, тоңазытқыштар беру;
6) заң консультациялары;
7) мекемеде ұсталатын адамдардың жеке ісінде бар құжаттардың көшірмелерін түсіру.
2. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға қосымша ақылы қызметті тергеу изоляторларының қызметкерлері және осы мақсаттар үшін тартылған тиісті даярлығы мен лицензиясы бар мамандар көрсетеді.
3. Қосымша ақылы қызметті алу үшін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы тергеу изоляторы бастығының атына оның жеке шотынан ақылы қызметті көрсетуге ақшаны алуға өтініш жазады. Тергеу изоляторының жауапты қызметкері күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке шотында тиісті ақшаның бар-жоғын тексереді және өтінішке белгі қояды, содан кейін тергеу изоляторының бастығы өтініштің мәні бойынша шешім қабылдайды.
4. Қызмет көрсету төлемі сол жердегі қолданыстағы бағаларға сәйкес жүргізіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
10-қосымша
нысан
Жеке шотында _____ теңге № ____ камера түбiр. ________________
___ бар. ____________________________________________________
(күдіктінің, айыпталушының және сотталушының тегi, аты,әкесiнiң аты (болған
жағдайда)
Бухгалтер __________________
______ жылғы "___" __________
Өтiнiш
Төмендегi тамақ өнімдерін және бiрiншi кезекте қажетті заттарды сатып алуды сұраймын:
р/с №
Тамақ өнімдерінің немесе заттардың атауы
Қанша сатып алу талап етіледі
Жiберiлген саны (салмағы)
Құны (теңге)
1
2
3
4
5
Барлығы:
Ескертпе:
Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы 2 және 3-бағандарды толтырады.
Күдіктінiң, айыпталушының немесе сотталушының қолы
________________________________
сомасы_______________ теңгеге азық-түлiктi және бiрiншi кезекте
(жазбаша)
қажетті заттарды алғандығы туралы қолхат.
Бұл соманы менiң жеке шотымнан алуды сұраймын
____________________________________________________
(күдіктінiң, айыпталушының немесе сотталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
11-қосымша
Сәлемдемелерді қабылдау бөлмесiндегi жиhаздың және мүкаммалдың тiзбесi

1. Стол для проверки передач.
2. Полки для раскладки передач.
3. Тара: корзины, сумки для доставки передач в камеры.
4. Холодильник.
5. Необходимое количество ножей, ложек, посуды и тому подобное.
6. Умывальник, зеркало, мыло, полотенце.
7. Весы, набор гирь.
8. Белые халаты, головные уборы и медицинские перчатки для контролеров.
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Заявление
От гражданина _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
проживающего _______________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для подозреваемого, обвиняемого, подсудимого
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (килограммом, граммов)
Количество
Примечание
Подпись заявителя _____________________
"___"_____________ года
Передачу принял________________________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил _______________________________________________________
(подпись подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, получившего передачу)
"___"_____________ г.
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Досмотр продуктовых и вещевых передач и посылок
1. Хлебные изделия (булки, батоны, буханки и тому подобное) разрезаются на две, три части.
2. Жидкие продукты переливаются в другую посуду.
3. Консервы вскрываются и перекладываются в другую посуду.
4. Сельдь разрезается на две, три части.
5. Колбасные изделия разрезаются на несколько частей.
6. Сыпучие предметы пересыпаются.
7. Конфеты принимаются без оберток.
8. Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и запрещенных предметов, должны проверяться в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества.
9. Вещи и предметы должны также тщательно проверяться. При необходимости используются поисковые приборы.
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать, как правило, на верхних этажах режимных корпусов. При невозможности они располагаются на режимном дворе и должны сообщаться с корпусами подземными или наземными переходами или примыкать к ним вплотную.
На каждого арестованного, выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5-3 метра квадратных (далее - м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора - 12 м2.

1. Сәлемдемелерді тексеруге арналған үстел;
2. Сәлемдемелерді қоюға арналған сөрелер;
3. Тара, камераларға сәлемдемелерді жеткiзуге арналған себеттер, сөмкелер;
4. Тоңазытқыш;
5. Пышақтардың, қасықтардың, ыдыстардың және т.б. қажетті саны;
6. Қолжуғыш, айна, сабын, орамал;
7. Таразы, гір жиынтығы;
8. Бақылаушыларға арналған ақ халаттар, бас киiмдер және медициналық қол қап.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
12-қосымша
нысан
Өтiнiш
Азамат ________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
__________________________________ мекенжайы бойынша тұратын
(тұратын жерiнiң мекенжайы)
Күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға арналған сәлемдемені
қабылдауыңызды өтінемін
_________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
_________________________________ (туған жылы)
Сәлемдемедегі азық-түліктердің тізілімдемесі:
р/с №
Азық-түлiктердiң немесе заттардың атауы
Салмағы
(кг,г)
Саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Өтiнiш берушiнiң қолы _____________________
______ жылғы "___"
Сәлемдемені қабылдадым ______________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердiң қолы)
Сәлемдемені алдым ____________________________________________________
(сәлемдемені алған күдіктінiң, айыпталушының немесе сотталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
13-қосымша
Азық-түлік және заттай сәлемдемелер мен сауқаттарды тексеру тәртiбi
1. Нан тағамдары (бөлкелер, батондар, және т.б.) екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
2. Сұйық тамақтар басқа ыдысқа құйылады.
3. Консервiлер ашылады да және басқа ыдысқа салынады.
4. Балық екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
5. Шұжық тағамдары бiрнеше бөлiктерге бөлiнедi.
6. Шашылатын заттар қайта салынады.
7. Кәмпиттер орамсыз қабылданады.
8. Хат алмасуды және тыйым салынған заттарды жасыру үшін пайдаланылатын басқа
да барлық азық-түліктер осы тәртiпте тексерiлуі тиіс. Тексеру азық-түлiктердің өз
сапасын жоғалтпайтындай жүргізіледі.
9. Заттар және құралдар да мұқият тексерiлуi тиіс.
Қажет болған жағдайда iздеу құралдары пайдаланылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
14-қосымша
Серуендеу аулаларының сипаттамасы
Серуендеуаулаларын әдеттегідей режимдiк корпустардың жоғарғы қабаттарында орналастыру қажет. Мүмкiндiк болмаған жағдайда олар режимдiк аулада орналасады және жерасты және жерүстi жолдар корпустарымен бiрлесiп немесе оларға толықтай жабысып тұру керек.
Серуендеуге шығатын әр қамаққа алынғанғасеруендеуауласы 2,5-3 шаршы метр (бұдан әрi – м2) болуы тиіс. Серуендеуауласының ең аз көлемi - 12 м2.

По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Двери прогулочных дворов оборудуются по типу камерных, но без форточек. В середине каждого прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к полу.
Над прогулочными дворами вдоль стен, противоположных от контролера, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
Из прогулочных дворов обеспечиваются сток воды.
Прогулочные дворы для прогулки больных, женщин с детьми и беременных женщин разрешается засевать травой, а также высаживать цветы.
Для детей устанавливаются песочницы.
Над прогулочными дворами оборудуется помост для контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся в прогулочных дворах, были под его постоянным наблюдением. На посту контролера устанавливаются извещатели охранно-тревожной сигнализации и аппараты или розетки для телефонной связи с дежурным.
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно
исполнительной системы
форма
Начальнику
следственного изолятора №
______________________
(наименование учреждения)
Разрешение на свидание с родственниками и иными лицами
Сообщаем, что гражданину (ке) _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
разрешено свидание с _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, содержащегося под стражей) "__" ________ ____ года рождения, привлекаемый (ой) за
совершение преступления, предусмотренного статьей ______ УК, числящийся
за ______________________________________________________________
(наименование органа, ведущего уголовный процесс)
_____________________________________________ подпись _______________
(должность, фамилия лица, ведущего уголовный процесс) "__" _____20 __ года
СОГЛАСЕН _________________________________ подпись ________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) руководителя органа, ведущего уголовный процесс)
"__" ____________20__ года
Приложение 16
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Оборудование комнат для проведения свиданий
В комнате для проведения устанавливаются кабины с переговорным устройством.
Каждая кабина устраивается шириной 80 сантиметров (далее - см) и длиной 1 метр из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений. На случай прибытия на свидание двух родственников с детьми 2-3 кабины выполняются шириной 140 см. Все кабины разделяются между собой от пола до потолка перегородками. Каркас кабины и откидные сиденья свариваются из угловой и листовой стали, столики изготавливаются из древесноволокнистой плиты. Перегородки между кабинами на высоту 80 см выполняются из прочных досок с облицовкой их пластиком, а выше они выполняются из органичного стекла. В перегородках между родственниками и заключенными допускается установка декоративной металлической решетки с остеклением ее с двух сторон. Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.

Серуендеуауласының үстiңгi жағында металл жиек жапсырылады, ұяшығы 17x17 сантиметрден аспайтын металл торлар құйылады, ұяшығы 5x5 сантиметрден аспайтын "Рабица" типтес металл тор бекiтiледi.
Серуендеуаулаларының есiгi камера типтес желдеткiшсіз жабдықталады. Әрбiр серуендеу ауласының ортасында еденге жақсы жапсырылған орындықтар қойылады. Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында бақылаушыларға қарама-қарсы жерде атмосфералық жауын-шашыннан тасалау үшін ені 1, 2 метрдей жеңiл шымылдықтар iлiнедi.
Серуендеу аулаларынан мiндеттi түрде су көзімен қамтамасыз етiлуi керек.
Науқастарға, балалары бар әйелдер мен жүктi әйелдерге арналған серуендеу аулаларына шөп, гүл егуге рұқсат етiледi.
Балалар үшiн құмдағыштар орнатылады.
Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында серуендеу аулаларында жүрген барлыққамаққа алынғандарды әр уақытта бақылаушының қадағалауында болу үшiн тұғыр орнатылады. Бақылаушының бекетінде күзет-дабыл сигналы және аппараты немесе кезекшiмен телефонмен байланысу үшiн розеткалар орнатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
15-қосымша
нысан
№ ________________________
(облыс атауы)
тергеу изоляторының бастығына
Туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуге рұқсат қағазы
Азамат(ша) __________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
ҚК-нің _____ бабында көзделген қылмысты жасағаны үшiн жазаға тартылған,
____жылғы "__" ______ туған,
_____________________________________________________________________
(қылмыстық процесті жүргiзетін органның атауы)
тiркелген _____________________________________ -мен кездесуге рұқсат етiлгенiн
(күзетпен ұсталатын адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
хабарлаймыз.
_______________________________________________ қолы ________________
(қылмыстық процесті жүргiзетін адамның лауазымы, тегі)
20___ жылғы "___" __________
КЕЛIСЕМIН
__________________________________________________ қолы _____________
(қылмыстық процесті жүргiзетін орган басшысының лауазымы, ТАӘ (болған
жағдайда)
20___ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
16-қосымша
Кездесу өткiзуге арналған бөлмелердi жабдықтау
Кездесу өткiзу бөлмесiнде сөйлесу құрылғысы бар кабиналар орнатылады.
Әрбір кабина ені 80 сантиметр (бұдан әрi - см) және ұзындығы 1 метр метал каркастан, қалқан элементтерден және үстел мен қайырмалы орындықтардан тұрады. Кездесуге екi туысы балаларымен келген жағдайға 2-3 кабина ені 140 cм жасалады. Барлық кабиналар өзара еденнен төбеге дейiн қалқамен бөлiнеді. Кабинаның каркасы және қайырмалы орындықтар бұрыштық және жапырақшаболаттан құйылады, үстелдер ағаш талшықты плиталардан дайындалады. Кабиналар арасындағы қалқаларбиіктігі 80 см мықты тақтайдан сыртын пластиктен қаптай отырып жасалады, ал одан жоғары олар органикалық шыныдан жасалады. Туыстары мен қамаудағылар арасындағы қалқаларда екi жағы шыныланған декоративтi металл тор орнатуға жол беріледі. Келушiлерге арналған кабиналар жеңiл жабылғышы жоқ есiктермен жабдықталады.

В торце блока кабин оборудуется место контролера с устройством для прослушивания, предупреждения и прерывания разговоров. При количестве кабин более 10 рабочее место контролера оборудуется в середине блока кабин за прочной металлической решеткой. Площадь рабочего места контролера обеспечивается не менее 4 квадратными метрами.
Комнаты краткосрочных свиданий обеспечиваются занавесками по количеству окон, графином с водой и стаканами (для посетителей), настенными часами и извещателем охранно-тревожной сигнализации у стола контролера.
Приложение 17
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Постановление о водворении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции
Подозреваемый, обвиняемый или подсудимый ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
_____________________________________________________________________
допустил нарушение режима _______________________________________
(время, обстоятельства и характер
_____________________________________________________________________
допущенного нарушения)
Руководствуясь статьей 39 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях
содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих
ременную изоляцию от общества".
Постановил:
подозреваемого, обвиняемого или подсудимого
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за злостное нарушение режима водворить в дисциплинарный изолятор на _____ суток.
Начальник следственного изолятора № ___________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___" ______________ года
Постановление мне объявлено "___"__________ года
______________________________________________________________________
(подпись подозреваемого, обвиняемого, подсудимого)
Постановление объявил _________________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
(оборотная сторона)
Обыск производился __________________________________________________
(подпись лица, производившего обыск)
Отметки об исполнении наложенного взыскания.
Водворен в дисциплинарный изолятор "__"________ ___года в "__" час "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
______________________________________________________________________
(подпись)
освобожден из дисциплинарного изолятора "__"_____ ____года в "__" час. "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
______________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 18
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Книга учета взысканий и поощрений подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
Начата: "__"______________ ___ года
Окончена: "__"____________ ___ года
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Приложение 19
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Описание дисциплинарного изолятора (помещение временной изоляции)
Дисциплинарный изолятор, специально оборудованное камерное помещение для одиночного содержания. Пол деревянный. Дверь камерного типа с тюремным замком.
В ней оборудуется смотровой "глазок", форточка для подачи пищи, с наружной стороны которой устанавливается замок вагонного типа.

Кабиналарблоктарының шетінде есту, ескерту және сөйлесудi үзуге арналған құрылғымен бақылаушының орны жабдықталады. Кабиналардың саны 10-нан асса бақылаушының орны кабиналар блогының ортасында мықты металл тормен жабдықталады. Бақылаушының жұмыс орнының ауданы 4 шаршы метрден кем болмауы тиіс.
Қысқа мерзiмдi кездесу бөлмелерi терезенiң саны бойынша перделермен, суы бар графинмен және стакандармен (келушiлерге арналған), қабырға сағаттарымен және бақылаушы үстеліндегі күзет-дабыл сигнализациясын беру құралымен қамтамасыз етiледi.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
17-қосымша
нысан
Күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау туралы қаулы
Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы
_________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), туған жылы)
____________________________________________________________________
___________________________________ режимін бұзуға жол берді (жіберілген
бұзушылықтың уақыты, мән-жайы және сипаты) "Адамдарды қоғамнан уақытша
оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау
тәртібі мен шарттары туралы" Заңның 39-бабын басшылыққа ала отырып қаулы еттi:
Режимдi қасақана бұзғаны үшiн күдікті, айыпталушы немесе сотталушы
_____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты) _______________________________________ тәулікке
тәртіптік изоляторға қамалсын.
№ _________ Тергеу изоляторының бастығы ____________________
(атағы, тегi, қолы)
Қаулы маған ___жылғы "___" ______ __________________
(күдіктінің, айыпталушының, сотталушының қолы) жарияланды
Қаулыны жариялады _____________________________________________
(атағы, тегi,қолы)
(келесi бетi)
______________________________________________ тiнту жүргiздi
(тiнту жүргiзген адамның қолы)
Салынған жазаны орындағаны туралы белгiлер.
Тәртіптік изоляторға ___жылғы "___" сағат "___" "___" минутта қамалды.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
____________________________________________________________ (қолы)
Тәртіптік изолятордан ___жылғы "___" сағат "___" "___" минутта босатылды.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
_________________________________________________________(қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
18-қосымша
нысан
Күдіктілер, айыпталушылардың және сотталушылардың жазалары мен көтермелеулерін есепке алу кiтабы
_____ж. "___" _________________ басталды
_____ж. "___" _________________ аяқталды
1-бөлiм
Жазаға тартылған адамдарды есепке алу
р/с №
Т.А.Ә.
(әкесінің аты болған жағдайда)
Жаза не үшiн салынған
Жазаның түрi
Жазаны кiм және қашан салды
Ескертпе
2-бөлiм
Әкiмшiлiк көтермелеген адамдарды есепке алу
р/с №
Т.А.Ә.
(әкесінің аты болған жағдайда)
Көтермелеу не үшiн берiлдi
Көтермелеудің түpi
Кiм және қашан көтермеледі
Ескертпе
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
19-қосымша
Тәртіптік изолятордың сипаттамасы
(уақытша оқшаулау үй-жайының)
Тәртіптік изолятор бiр адамды ұстауға арналған арнайы жабдықталған камералық үй-жай. Еденi ағаштан жасалған. Есiгі түрмелiк құлпы бар камералық типтес.
Онда "көзше" қарағыш, тамақ беруге арналған желдеткiшжабдықталады, сыртқы жағынан вагон типтес құлып орнатылады.

Дисциплинарный изолятор оборудуется окном размером 0,5-0,5 метра с металлической решеткой и щитом-жалюзи с наружной стороны. С внутренней стороны окно изолируется сеткой. Электрическая лампочка устанавливается над дверью в нише или на потолке и изолируется металлической сеткой.
В дисциплинарном изоляторе устанавливается:
1. Металлическая койка с деревянным лежаком, которая прикрепляется к стене, а на период от подъема до отбоя - поднимается и запирается.
2. Прикрепленные к полу или стене стол и табурет.
3. Санитарный узел.

Тәртіптік изолятордың мөлшері 0,5-0,5 метр металл торы бар және сыртқы жағынан қалқан-жалюзi бар терезесi болуы тиіс. Iшкi жағынан терезе тормен оқшауланады. Электрлi лампа есiк үстiнде қуыста немесе төбеде бекiтiледi және металл тормен оқшауланады.
Тәртіптік изоляторда:
1. Қабырғаға жапсырылып тұратын, ал тұрғаннан жатқанға дейiнгi мерзiмде көтерiлiп, бекiтiлетiн ағаштан жасалған жататын орны бар металл кереует;
2. Еденге немесе қабырғаға жапсырылған үстел және орындық;
3. Санитариялық торап орнатылады.