Об утверждении Правил подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2017 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2017 года № 15344.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 18.07.2025 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 26.07.2022 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 18.07.2025 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" копии настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для официального опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после его официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Приложение
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июня 2017 года № 194
Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта

Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 18 шілдеде № 15344 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 18.07.2025 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 26.07.2022 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру туралы қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 18.07.2025 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамасын белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк түрде тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау үшін осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электронды цифрлық қолымен куәландырылған осы бұйрықтың көшірмелерін қағаз және электронды түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін екі жұмыс күннің ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 29 маусымдағы
№ 194 бұйрығына
қосымша
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттыру қағидалары

Сноска. Правила – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 18.07.2025 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта (далее – Правила) определяют порядок проведения подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта (далее – специалисты), а также в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) определяют порядок оказания государственной услуги "Прием документов на подготовку, переподготовку, повышение квалификации специалистов в области физической культуры и спорта" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки в области физической культуры и спорта;
2) подготовка – форма профессионального обучения, направленного на развитие личности для приобретения новых или измененных профессиональных навыков, необходимых для выполнения определенного вида работ в области физической культуры и спорта;
3) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющая освоить другую профессию или специальность в области физической культуры и спорта;
4) учебная программа – программа, определяющая по каждому учебному предмету, каждой учебной дисциплине и (или) модулю содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
5) учебный план – документ, регламентирующий перечень, последовательность, объем (трудоемкость) учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, профессиональной практики, иных видов учебной деятельности обучающихся соответствующего уровня образования и формы контроля;
6) обучающая организация – юридическое лицо независимо от формы собственности, осуществляющее согласно уставу деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов;
7) слушатель – лицо, обучающееся в организации образования по образовательным программам дополнительного образования и подготовительного отделения.
Глава 2. Порядок подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области физической культуры и спорта
3. Подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов проводит обучающая организация.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 18.07.2025 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласында мамандарды (бұдан әрі – мамандар) даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүргізу тәртібін айқындайды, сондай-ақ, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес "Дене шынықтыру және спорт саласында мамандарды даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет көрсету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілікті арттыру – дене шынықтыру және спорт саласында бұрын алған кәсіби білімдерін, шеберліктерін және дағдыларын жаңартуға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіби оқыту нысаны;
2) даярлау – дене шынықтыру және спорт саласында белгілі бір жұмыс түрін орындауға қажетті жаңа немесе өзгерген кәсіби дағдыларды меңгеру үшін тұлғаны дамытуға бағытталған кәсіптік оқыту нысаны;
3) қайта даярлау – дене шынықтыру және спорт саласындағы басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
4) оқу бағдарламасы – әрбір оқу сабағы, әрбір оқу пәні және (немесе) модуль бойынша меңгерілуге тиіс білімнің, машықтың, дағды мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
5) оқу жоспары – тиісті білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу сабақтарының, оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің, кәсіптік практиканың, өзге де оқу қызметі түрлерінің тізбесін, реттілігін, көлемін (еңбекті қажетсінуін) және бақылау нысандарын регламенттейтін құжат;
6) оқыту ұйымы – мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру бойынша қызметті меншіктік нысанына қарамастан жарғыға сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) тыңдаушы – білім беру ұйымында қосымша білімнің және дайындық бөлімінің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам.
2-тарау. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру тәртібі
3. Мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыруды оқыту ұйымы өткізеді.

4. Специалисты проходят подготовку, переподготовку и повышение квалификации один раз в пять лет с отрывом от работы.
5. Подготовка, переподготовка и повышение квалификации специалистов проходят в формах курсов:
1) краткосрочных (не менее 36 академических часов);
2) длительных (не менее 108 академических часов).
Курсы проводятся в форме занятий. Одно занятие – один академический час (45 минут).
6. Обучающая организация составляет и утверждает график курсов, учебный план, учебную программу на календарный год, которые согласовываются с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган). После согласования обучающая организация направляет копию графика курсов в местные исполнительные органы в области физической культуры и спорта и размещает на своем интернет ресурсе.
7. Обучающая организация, в случае отсутствия в своем штате тренеров-преподавателей высшего уровня квалификации для проведения практических занятий направляет запрос в национальные спортивные федерации о предоставлении кандидатур тренеров-преподавателей с приложением к нему учебных программ, по которым запрашиваются кандидатуры тренеров-преподавателей.
Обучающая организация, в случае отсутствия в своем штате преподавателей высшего уровня квалификации для проведения теоретических занятий осуществляет подбор преподавателей по общим дисциплинам самостоятельно.
Обучающая организация заключает гражданско-правовой договор на предоставление услуг с преподавателями, тренерами-преподавателями.
8. Обучение специалистов осуществляется по утвержденному графику курсов в соответствии с учебными планом и учебной программой.
9. Государственная услуга оказывается обучающими организациями, осуществляющими деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов (далее – услугодатель).
Для зачисления на подготовку, переподготовку, повышение квалификации специалистов в области физической культуры и спорта физические и юридические лица (далее – услугополучатель) в течение 14 (четырнадцати) календарных дней до начала проведения курсов обращаются с заявкой по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявка) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
10. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень) изложен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в течение трех рабочих дней направляет информацию о внесенных изменениях в порядок оказания государственных услуг оператору информационо-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (с учетом оказания услуги через портал), Единый контакт-центр и услугодателям.

4. Мамандар даярлаудан, қайта даярлауды және біліктілікті арттырудан бес жылда бір рет жұмыстан қолдарын үзіп, өтеді.
5. Мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру мына курс нысандарында өтеді:
1) қысқа мерзімді (кемінде 36 сағат);
2) ұзақ мерзімді (кемінде 108 сағат).
Курстар сабақтар түрінде өткізіледі. Бір сабақ - бір академиялық сағат (45 минут).
6. Оқыту ұйымы күнтізбелік оқу жылына курстардың кестесін, оқу жоспарын, оқу бағдарламасын жасайды және бекітеді, оны дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келіседі. Келіскеннен кейін оқыту ұйымы дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органға курстар кестесінің көшірмесін жолдайды және өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
7. Практикалық сабақтарды өткізу үшін өз штатында біліктілігі жоғары деңгейдегі жаттықтырушы-оқытушылар болмаған жағдайда оқыту ұйымы ұлттық спорт федерацияларына жаттықтырушы-оқытушылардың кандидатуралары сұратылатын, оған қоса оқу бағдарламаларын қоса бере отырып, жаттықтырушы-оқытушылардың кандидатураларын ұсыну туралы сұрату жібереді.
Теориялық сабақтарды өткізу үшін өз штатында біліктілігі жоғары деңгейдегі оқытушылар болмаған жағдайда оқыту ұйымы жалпы пәндер бойынша оқытушыларды іріктеуді өздігінен жүзеге асырады.
Оқыту ұйымы оқытушылармен, жаттықтырушы-оқытушылармен қызметтерді ұсынуға азаматтық-құқықтық шарт жасасады.
8. Мамандарды оқыту оқу жоспарына және оқу бағдарламасына сәйкес бекітілген курстар кестесі бойынша жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын оқыту ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға қабылдау үшін жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) курстарды өткізу басталғанға дейін күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы өтініммен (бұдан әрі – өтінім) жүгінеді.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 2-қосымшада жазылған.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына ("электрондық үкімет" порталы арқылы қызмет көрсетуді ескере отырып), Бірыңғай байланыс орталығы және көрсетілетін қызметті берушілерге ұсынады.

11. При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии электронного запроса для оказания государственной услуги.
12. Результатом оказания государственной услуги на портале является уведомление о принятии документов услугополучателю либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенное единой транспортной подписью "Государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ) уполномоченного лица услугодателя.
13. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги является отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
14. По завершению обучения, в целях контроля освоенных знаний, проводится экзамен в форме тестирования в электронном формате.
Результаты тестирования в случаях набора правильных ответов в количестве более пятидесяти процентов от общего количества вопросов тестирования оцениваются положительно, а менее пятидесяти процентов от общего количества вопросов тестирования – отрицательно.
15. При получении положительных результатов тестирования слушателям выдается один из следующих документов:
1) при повышении квалификации – свидетельство по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) при подготовке, переподготовке – удостоверение по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. При получении отрицательных результатов тестирования или пропуске более 8 занятий при краткосрочном курсе или более 24 занятий при длительном курсе слушателю выдается справка по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
По итогам прохождения подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов обучающая организация формирует отчет о количестве оказанных государственных услуг и направляет его в уполномоченный орган в срок до 5 января следующего за отчетным годом.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
17. Жалоба на решение, действие (бездействие) должностного лица подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Должностное лицо услугодателя, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.

11. Портал арқылы жүгінген жағдайда, "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушы өтініштерінің тарихында мемлекеттік қызметті көрсету үшін электрондық сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
12. Порталда мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының "Е-лицензиялау "Мемлекеттік деректер базасының" (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) бірыңғай көліктік қолымен куәландырылған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
13. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
14. Оқыту аяқталғаннан кейін игерілген білімдерін бақылау мақсатында тест түрінде электрондық форматта емтихан өткізіледі.
Тестілеудің нәтижесі сұрақтардың жалпы санынан елу пайыздан аса дұрыс жауаптар жиналған болса оң, ал тест сұрақтарының жалпы саны елу пайыздан кем болса – теріс деп бағаланады.
15. Тестілеудің нәтижесі оң болған жағдайда тыңдаушыларға келесі құжаттардың бірі беріледі:
1) біліктілікті арттыру кезінде – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік;
2) даярлау, қайта даярлау кезінде – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік.
16. Тестілеудің теріс нәтижесін алған немесе қысқа мерзімді курста 8 сабақтан артық немесе ұзақ мерзімді курста 24 сабақтан артық жіберген жағдайда тыңдаушыға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беріледі.
Оқыту ұйымы мамандардың даярлаудан, қайта даярлаудан және біліктілікті арттырудан өтуінің қорытындылары бойынша көрсетілген мемлекеттік қызметтердің саны туралы есепті қалыптастырады және оны уәкілетті органға келесі есеп беру жылының 5 қаңтарына дейінгі мерзімге жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
17. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) беріледі.
18. Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі қарайтын органға жібереді.

19. При этом, услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
20. Жалоба услугополучателя, поступившая на имя руководителя услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
21. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Приложение 1
к Правилам подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации специалистов
в области физической
культуры и спорта
Форма
____________________________
(наименование обучающей
организации) от
_________________________
(заявителя: для физического
лица – фамилия, имя, отчество
(при его наличии); для
юридического лица –
полное наименование)
Заявка
Направляем для прохождения_____________________ следующих специалистов (для подготовки или переподготовки или повышения квалификации) в области физической культуры и спорта:
№ п/п Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Полное наименование должности Тема, вид спорта Период (дата начала и окончания курсов) Контакты (номер телефона, электронный адрес)
1
2
3
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
_____________________________________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчество (при его наличии),
адрес место жительства, номер телефона, электронный адрес;
для юридического лица – полное наименование, юридический адрес,
номер телефона, электронный адрес).
Приложение 2
к Правилам подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации специалистов
в области физической
культуры и спорта
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов на подготовку, переподготовку, повышение квалификации специалистов в области физической культуры и спорта"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается организациями, осуществляющими деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи документов услугодателю через портал – автоматически.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
На портале - уведомление о принятии документов услугополучателю либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенное единой транспортной подписью "Государственной базы данных "Е-лицензирование" для получения результата оказания государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим и юридическим лицам бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

19. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді немесе әкімшілік әрекетті қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
20. Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
21. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы мамандарды
даярлау, қайта даярлау және
біліктілікті арттыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(оқу өткізетін ұйымның атауы)
_________________________
(өтініш беруші: жеке тұлға
үшін – тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда); заңды
тұлға үшін – толық атауы)
Өтінім
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мынадай мамандарды ___________ (даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру) өту үшін жіберіледі:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Лауазымының толық атауы
Тақырыбы, спорт түрі
Кезеңі (курстың басталу және аяқталу күні)
Байланыс (телефон нөмірі, электрондық мекенжайы)
1
2
3
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабына сәйкес ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
________________________________
(жеке тұлға үшін – тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), (жеке тұлға
үшін – мекенжайы, телефон нөмірі,
электрондық мекенжайы;
заңды тұлға үшін – толық атауы, заңды
мекенжайы, телефон нөмірі,
электрондық мекенжайы).
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы мамандарды
даярлау, қайта даярлау және
біліктілікті арттыру
қағидаларына
2-қосымша
"Дене шынықтыру және спорт саласында мамандарды даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті мамандарды даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды портал арқылы тапсырған сәттен бастап – автоматты түрде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Порталда-мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасының бірыңғай көліктік қолтаңбасымен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке және заңды тұлғаларға тегін.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
На портал:
запрос на подготовку, переподготовку, повышение квалификации специалистов в области физической культуры и спорта для юридических и физических лиц в форме электронного документа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП услугополучателя.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Для получения государственной услуги услугополучатель в течение 14 (четырнадцати) календарных дней до начала проведения курсов обращается к услугодателю.
Услугополучатель подает запрос для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП. Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах". Услугодатель предоставляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр. Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации специалистов
в области физической
культуры и спорта
Форма
______________________________________________
наименование обучающей организации                   СВИДЕТЕЛЬСТВО №___
Настоящее свидетельство выдано _________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он (а) с "___" __________ по "___" _________ 20___ года прошел(а)
курсы по повышению квалификации в области физической культуры и спорта
на тему:_____ в объеме _____ часов.
__________________________________ __________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      Место для печати       (подпись)
(при наличии)
полное наименование должности
руководителя обучающей организации)
Дата выдачи "____" ___________ 20___года
_______________
(место выдачи)
Приложение 4
к Правилам подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации специалистов
в области физической
культуры и спорта
Форма
_                   _____________________________________
наименование обучающей организации
УДОСТОВЕРЕНИЕ № ___
Настоящее удостоверение выдано__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в том, что он (а) с "___" _________ по "___" __________ 20___ года прошел (а)
курсы по ____________________________________________________ в области
(подготовке или переподготовке)
культуры и спорта на тему:
__________________________________________________________,в
объеме _____ часов.
___________________________________             ___________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)      Место для печати       (подпись)
полное наименование должности                   (при наличии)
руководителя обучающей организации)
Дата выдачи "____" ___________ 20___года
_______________
(место выдачи)
Приложение 5
к Правилам подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации специалистов
в области физической
культуры и спорта
Форма
__________________________________________________
наименование обучающей организации
Справка
Дана_______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (а) с "___" ____________________ по "___" __________ 20___ года
не прошел курс по_______________________________________________
____________________________________________________________________
(подготовке или переподготовке или повышению квалификации)
в области физической культуры и спорта на тему: _________________________
____________________________________________________________________
по причине__________________________________________________________
(отрицательный результат тестирования или пропуск курса)
в объеме ________ часов
___________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) М.П. (подпись)
полное наименование должности             (при наличии)
руководителя обучающей организации
Дата выдачи "____" ___________ 20___года
________________
(место выдачи)

Көрсетілетін қызметті беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында www.gov.kz/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Порталға: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша заңды және жеке тұлғалар үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы кадрларды даярлауға, қайта даярлауға, олардың біліктілігін арттыруға электрондық құжат нысанында сұрау салу.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы курстарды өткізу басталғанға дейін 14 (он төрт) күнтізбелік күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда сұрау салады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына ұсынады. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы мамандарды
даярлау, қайта даярлау және
біліктілікті арттыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_________________________________________
оқыту ұйымының атауы
КУӘЛІК №___
Осы куәлік ________________________________________
берілді, (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ол дене шынықтыру және спорт саласындағы біліктілікті арттыру бойынша
курстан 20___ ж. "___" ____________ бастап "___" _________________________
_________________________________________________________тақырыбында
____________ сағат көлемінде өтті.
______________________________________ __________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) Мөр орны (қолы)
оқу өткізетін ұйым басшысы (болған жағдайда)
лауазымының толық атауы)
Берілген күні 20___ жылғы "____" ___________
_______________
(берілген орны)
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы мамандарды
даярлау, қайта даярлау және
біліктілікті арттыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
____________________________________
оқыту ұйымының атауы
КУӘЛІК №___
Осы куәлік __________________________________________________
берілді, (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ол дене шынықтыру және спорт саласындағы (даярлау, қайта даярлау) бойынша
курстан 20___ ж. "___" ____________ бастап "___" ________________________
________________________________________________________тақырыбында
____________ сағат көлемінде өтті.
_______________________________________ __________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) Мөр орны (қолы)
оқу өткізетін ұйым басшысы (болған жағдайда)
лауазымының толық атауы)
Берілген күні 20___ жылғы "____" ___________
_______________
(берілген орны)
Дене шынықтыру және спорт
саласындағы мамандарды
даярлау, қайта даярлау және
біліктілікті арттыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________________
оқыту ұйымының атауы
Анықтама
Осы куәлік _______________________________________________
берілді, (Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
ол дене шынықтыру және спорт саласындағы (даярлау
немесе қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру) курстан 20___ ж. "___" ____ бастап "___"
______________ дейін тақырыбы:_______________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ себебімен
(тестілеудің теріс нәтижесі немесе курсты өткізіп жіберу)
__________ сағат көлемінде өтпеді.
______________________________________ __________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) Мөр орны (қолы)
оқу өткізетін ұйым басшысы (болған жағдайда)
лауазымының толық атауы)
Берілген күні 20___ жылғы "____" ___________
_______________
(берілген орны)