О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 46. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2017 года № 15117.
Сноска. Заголовок – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793, опубликованное 7 октября 2011 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11) следующие изменения и дополнения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", утвержденном указанным постановлением:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в главе 1:
в пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в главе 2:
в параграфе 1:
после счета 1552 дополнить счетом следующего содержания:
"1553
Расчеты с клиентами по инвестиционным депозитам";
после счета 1728 дополнить счетом следующего содержания:
"1729
Начисленные доходы по операциям с инвестиционными депозитами";
в параграфе 7:
название счета 7801 изложить в следующей редакции:
"7801            Счет учета банком денег клиентов";
название счета 7805 изложить в следующей редакции:
"7805            Доли участия";
название счета 7811 изложить в следующей редакции:
"7811            Требования по активам, переданным в лизинг (аренду)";
после счета 7811 дополнить счетами следующего содержания:
"7812
Начисленные доходы по аренде
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков";
название счета 7831 изложить в следующей редакции:
"7831            Обязательства по инвестиционным депозитам";
название счета 7833 изложить в следующей редакции:
"7833            Начисленные расходы по инвестиционным депозитам";
после счета 7833 дополнить счетами следующего содержания:
"7834
Вознаграждение за управление инвестиционным депозитом

"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 46 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 12 мамырда № 15117 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, 2011 жылғы 7 қазанда Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 11 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспары";
1-тарауда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспары (бұдан әрі - Шот жоспары) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, ипотекалық ұйымдардың, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының және бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаның құндық көрінісіндегі қаржылық есептілік элементтерін топтастыруға және ағымдағы көрсетуге арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1552- шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1553
Клиенттер мен инвестициялық депозиттер бойынша есеп айырысулар";
1728-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1729
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша есептелген кірістер";
7-параграфта:
7801-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7801            Банктің клиенттердің ақшасын есепке алу шоты";
7805-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7805            Қатысу үлестері";
7811-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7811            Лизингке (жалға) берілген активтер бойынша талаптар";
7811-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"7812
Жалдау бойынша есептелген кірістер
7813
Зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)";
7831-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7831            Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер";
7833-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7833            Инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстар";
7833-шоттан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"7834
Инвестициялық депозитті басқару үшін сыйақы

7835
Прочие обязательства";
номер и название счета 7861 "Поступление денег от клиента" исключить;
названия счетов 7864, 7865, 7866, 7867, 7868 изложить в следующей редакции:
"7864            Доход от участия в уставном капитале юридического лица
7865            Доходы по амортизации дисконта
7866            Доходы от восстановления резервов (провизий)
7867            Доходы по курсовой разнице
7868            Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости";
название счета 7881 изложить в следующей редакции:
"7881            Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту";
название счета 7884 изложить в следующей редакции:
"7884            Расходы по амортизации премии";
номер и название счета 7885 "Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости" исключить;
названия счетов 7886, 7887 изложить в следующей редакции:
"7886            Расходы по курсовой разнице
7887            Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости";
в главе 3:
в параграфе 1:
после описания счета 1552 дополнить номером, названием и описанием счета 1553 следующего содержания:
"1553. Расчеты с клиентами по инвестиционным депозитам (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка, возникших в связи с досрочным возвратом инвестиционных депозитов клиентам.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в связи с досрочным возвратом клиенту инвестиционного депозита по его требованию.
По кредиту счета проводится списание сумм требований исламского банка при их получении.";
после описания счета 1728 дополнить номером, названием и описанием счета 1729 следующего содержания:
"1729. Начисленные доходы по операциям с инвестиционными депозитами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения исламского банка в виде части дохода, полученного от использования привлеченных на инвестиционный депозит денег.
По дебету счета проводятся суммы начисленного вознаграждения от инвестиционного депозита.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения в случае его получения.";
в параграфе 2:
название и описание счета 7801 изложить в следующей редакции:
"7801. Счет учета банком денег клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм денег при их инвестировании, возврате клиенту и выплате вознаграждения клиенту и (или) исламскому банку.";

7835
Басқа да міндеттемелер";
"Клиенттен ақшаның түсуі" деген 7861-шоттың нөмірі мен аты алып тасталсын;
7864, 7865, 7866, 7867, 7868-шоттардың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7864            Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан түскен кіріс
7865            Дисконт амортизациясынан түскен кірістер
7866            Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер
7867            Бағамдық айырма бойынша кірістер
7868            Активтерді әділ құн бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер";
7881-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7881            Инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар";
7884-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7884            Сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар";
"Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын іске асырылған шығыстар" деген 7885-шоттың нөмірі мен аты алып тасталсын;
7886, 7887-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7886            Бағамдық айырма бойынша шығыстар
7887            Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын шығыстар";
3-тарауда:
1-параграфта:
1552-шоттың сипаттамасынан кейін 1553-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1553 Клиенттер мен инвестициялық депозиттер бойынша есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің клиенттерге инвестициялық депозиттерді мерзімінен бұрын қайтаруға байланыстағы байланысты туындаған талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке оның талап етуі бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтаруға байланысты туындаған талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкі талаптарының сомаларын оларды алған кезде есептен шығару жазылады.";
1728-шоттың сипаттамасынан кейін 1729-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1729. Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің инвестициялық депозитке тартылған ақшаны пайдаланудан алынған кірістің бөлігі түрінде есептелген сыйақысының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозиттен есептелген сыйақысының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының сомаларын ол алынған жағдайда есептен шығару жазылады.";
2-параграфта:
7801-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7801. Банктің клиенттердің ақшасын есепке алу шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ақша сомаларын оларды инвестициялау, клиентке қайтару және клиентке және (немесе) ислам банкіне сыйақы төлеу кезінде есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 7804, 7805, 7806, 7807 изложить в следующей редакции:
"7804. Исламские ценные бумаги (активный).
Назначение счета: Учет стоимости исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, сумма амортизации дисконта и доходов от повышения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости исламских ценных бумаг при их продаже или обесценении, сумма амортизации премии и расходов от понижения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.
7805. Доли участия (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при осуществлении исламским банком финансирования производственной и торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при их реализации или обесценении.
7806. Требования по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы требований по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности при их погашении или обесценении.
7807. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по исламским ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения по исламским ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения при их получении или обесценении.";
название и описание счета 7811 изложить в следующей редакции:
"7811. Требования по активам, переданным в лизинг (аренду) (активный).
Назначение счета: Учет стоимости требования, возникшего в связи с передачей основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, в лизинг (аренду).
По дебету счета проводится стоимость требования, возникающего при передаче основных средств в лизинг (аренду).
По кредиту счета проводится списание стоимости требований, возникших в связи с передачей основных средств в аренду, получении арендных платежей по договору лизинга (аренды).";

7804, 7805, 7806, 7807-шоттардың аты мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7804. Ислам бағалы қағаздары (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құны, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының артуынан алынған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам бағалы қағаздарының құнын оларды сату немесе құнсызданған кезде есептен шығару, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының төмендеуінен шығыстардың сомасы жазылады.
7805. Қатысу үлестері (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын оларды сату немесе құнсыздануы кезінде есептен шығару жазылады.
7806. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары оларды өтеу немесе құнсыздану кезінде есептен шығару жазылады.
7807. Сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге де операциялар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге де операциялар бойынша есептелген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының сомалары оларды төлеу немесе құнсыздануы кезінде есептен шығару жазылады.";
7811-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7811. Лизингке (жалға) берілген активтер бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған негізгі құралдарды лизингке (жалға) беруге байланысты туындаған талаптың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құралдарды лизингке (жалға) беруге байланысты туындаған талаптың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құралдарды жалға беруге байланысты туындаған талаптың құнын лизинг (жалдау) шарты бойынша жалдау төлемдерін алған кезде есептен шығару жазылады.";

после описания счета 7811 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7812, 7813 следующего содержания:
"7812. Начисленные доходы по аренде (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных арендных платежей.
По дебету счета проводятся суммы начисленных арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды).
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных арендных платежей при их получении или обесценении.
7813. Резервы (провизии) на покрытие убытков.
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы резервов (провизий) на покрытие убытков при их создании.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков при улучшении кредитного качества активов или списание стоимости обесцененных активов.";
название и описание счета 7831 изложить в следующей редакции:
"7831. Обязательства по инвестиционным депозитам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по инвестиционным депозитам.
По кредиту счета проводятся деньги, поступившие от клиента по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание денег при их изъятии клиентом.";
название и описание счета 7833 изложить в следующей редакции:
"7833. Начисленные расходы по инвестиционным депозитам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по инвестиционным депозитам согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по инвестиционным депозитам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по инвестиционным депозитам при их выплате.";
после описания счета 7833 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7834, 7835 следующего содержания:
"7834. Вознаграждение за управление инвестиционным депозитом (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного исламскому банку за управление инвестиционным депозитом согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом.
По дебету счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом при их выплате.

7811-шоттың сипаттамасынан кейін 7812, 7813-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7812. Жалдау бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Есептелген жалдау төлемдерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес есептелген жалдау төлемдерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген жалдау төлемдерінің сомаларын оларды алған немесе құнсызданған кезде есептен шығару жазылады.
7813. Зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есеп алу.
Шоттың кредиті бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары оларды құру кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын активтердің кредиттік сапасы жақсарған немесе құнсызданған активтердің құны есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.";
7831-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7831. Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша клиенттен түскен ақша жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент ақшаны алған кезде оны есептен шығару жазылады.";
7833-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7833. Инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.";
7833-шоттың сипаттамасынан кейін 7834, 7835-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7834. Инвестициялық депозитті басқару үшін сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозитті басқару үшін ислам банкіне есептелген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.

7835. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.";
название и описание счета 7851 изложить в следующей редакции:
"7851. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет результата за отчетный период.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7860.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7880.";
номер, название и описание счета 7861 "Поступление денег от клиента" исключить;
названия и описания счетов 7864, 7865, 7866, 7867, 7868 изложить в следующей редакции:
"7864. Доход от участия в уставном капитале юридического лица (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов от участия в уставном капитале юридического лица за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных от участия в уставном капитале юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных доходов от участия в уставном капитале юридического лица на внебалансовый счет № 7851.
7865. Доходы по амортизации дисконта (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7866. Доходы от восстановления резервов (провизий) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) при их погашении или улучшении кредитного качества исламских ценных бумаг, вкладов и иных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.

7835. Басқа да міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру процесінде туындайтын заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелер өтелген кезде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
7851-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7851. Капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Есепті кезеңдегі нәтижені есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 7860 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша № 7880 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын шығыстардың сомалары жазылады.";
"Клиенттен ақшаның түсуі" деген 7861-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
7864, 7865, 7866, 7867, 7868-шоттардың аттары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7864. Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан түскен кіріс (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан есептелген кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7865. Дисконт амортизациясынан түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7866. Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер өтелген немесе кредиттік сапасы жақсарған кезде резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

7867. Доходы по курсовой разнице (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, возникших в результате положительного изменения рыночного курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникших в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7868. Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.";
название и описание счета 7881 изложить в следующей редакции:
"7881. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту согласно договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.";
название и описание счета 7884 изложить в следующей редакции:
"7884. Расходы по амортизации премии (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.";
номер, название и описание счета 7885 "Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости" исключить;
названия и описания счетов 7886, 7887 изложить в следующей редакции:
"7886. Расходы по курсовой разнице (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на внебалансовый счет № 7851.

7867. Бағамдық айырма бойынша кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың нарықтық айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде туындаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде туындаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7868. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.";
7881-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7881. Инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.";
7884-шоттың аты мен сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7884. Сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.";
"Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын іске асырылған шығыстар" деген 7885-шоттың нөмірі, аты мен сипаттамасы алып тасталсын;
7886, 7887-шоттардың аттары мен сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7886. Бағамдық айырма бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

7887. Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на внебалансовый счет № 7851.".
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2009 года № 33 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими банками" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5687);
2) пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11993, опубликованным 17 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

7887. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.".
2. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мына:
1) "Исламдық банктердің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 27 сәуірдегі № 33 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5687 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 131 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11993 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 46
Инструкция
по ведению бухгалтерского учета исламскими банками
Сноска. Инструкция утратила силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).

6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 46 қаулысымен
бекітілген
Ислам банктерінің бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.