Об утверждении Правил ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2017 года № 14918.
В соответствии с подпунктом 134) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан № 607 от 22 июня 2005 года ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2022 № 861 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Бисенкулова Б.Б. и председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан Базылбекова А.Х.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 февраля 2017 года № 107
Правила
ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок ведения учета лиц (далее - осужденных), содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - учреждение).
Учет осужденных, содержащихся в учреждениях, подразумевает собой:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 ақпандағы № 107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 17 наурызда № 14918 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 134) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2022 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы тіркелген бұйрықты алғаннан кейін он жұмыс күн ішінде оның баспа және электронды түрдегі көшірмелерін бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы А.Х. Базылбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 13 ақпандағы
№ 107 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың есебін жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде (бұдан әрі - мекеме) ұсталатын адамдардың (бұдан әрі - сотталғандардың) есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
Мекемелерде ұсталатын сотталғандардың есебін жүргізу:

1) осуществление персонального и количественного учета;
2) оформление и ведение учетных документов;
3) оформление документов на конвоирование;
4) выдача учетных документов.
2. Учет осужденных осуществляется отделами (отделениями, группами) специального учета учреждений (далее - отдел спецучета).
3. Учетные документы на осужденных направляются в соответствии с Правилами ведения и использования специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлекаемых к уголовной ответственности, лиц, привлеченных к уголовной ответственности за совершение уголовного правонарушения и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) в территориальные органы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ).
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.01.2019 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Помещения отдела спецучета размещаются в административном здании учреждении и оборудуются решетками на окнах, сигнализацией и барьерами, ограничивающими доступ посторонних лиц, а также соблюдаются требования пожарной безопасности.
Для хранения учетной документации обеспечивается необходимым количеством металлических шкафов и сейфов, в нерабочее время помещение отдела спецучета опечатывается и обеспечивается охраной.
5. Привлекать осужденных для работы в отделе спецучета не допускается.
Глава 2. Учет осужденных
6. Прием осужденных в учреждения производится в соответствии с Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан.
7. Отдел спецучета:
вносит сведения о каждом осужденном, принятом в учреждение, в журнал для учета движения осужденных и регистрации личных дел в произвольной форме (далее - журнал).
заводит на каждого осужденного личное дело;
При этом, учетные записи личных дел не подлежат разглашению и предоставляются только тем лицам, чьи профессиональные обязанности требуют наличия доступа к таким учетным данным.
в течение двух рабочих дней вносит в Централизованную автоматизированную базу данных уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ЦАБД) сведения об осужденных, и в течение суток - сведения об исполнении наказаний.

1) жеке және сандық есебін жүргізуді жүзеге асыруды;
2) есепке алу құжаттарын ресімдеу және жүргізуді;
3) айдауылдауға құжаттарды дайындауды;
4) есепке алу құжаттарын беруді көздейді.
2. Сотталғандарды есепке алу мекемелердің арнайы есепке алу бөлімі (бөлімшесі, тобы) жүзеге асырады(бұдан әрі - арнайы есепке алу бөлімі).
3. Сотталғандарды есепке алу құжаттары Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адамдардың, қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдардың арнайы есебін, ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу және пайдалану қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық органдарына (бұдан әрі - ҚСжАЕК) жолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.01.2019 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Арнайы есепке алу бөлімінің үй-жайлары мекеменің әкімшілік ғимаратында орналасады және терезелері темір торлармен, сигнализациямен және бөгде адамдардың кіруін шектейтін тосқауылдармен жабдықталады, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі талаптары сақталады.
Есепке алу құжаттамасын сақтау үшін металл шкафтармен және сейфтермен қажетті көлемде қамтамасыз етіледі, жұмыстан тыс кезде арнайы есепке алу бөлімінің үй-жайлары мөр басып жабылады және күзетпен қамтамасыз етіледі.
5. Сотталғандарды арнайы есепке алу бөлімінде жұмыс істеуге тартуға жол берілмейді.
2-тарау. Сотталғандарды есепке алу
6. Мекемелерге сотталғандарды қабылдау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексіне сәйкес жүргізіледі.
7. Арнайы есепке алу бөлімі:
мекемеге қабылданған әрбір сотталған туралы мәліметтерді сотталғандардың қозғалысын есепке алуға және жеке істерін тіркеуге арналған журналға (бұдан әрі - журнал) еркін нысанда жазады;
әрбір сотталғанға жеке іс арнайды;
Бұл ретте, жеке істерді есепке алу жазбалары жариялауға жатпайды және кәсіптік міндеттері осындай есепке алу деректеріне қолжетімділіктің болуын талап ететін адамдарға ғана ұсынылады.
екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің Орталықтандырылған автоматтандырылған деректер қорына (бұдан әрі – ОАДҚ) сотталғандар туралы және бір тәулік ішінде – жазалардың орындалуы туралы мәліметтерді енгізеді.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. О каждом осужденном, прибывшем в учреждение, отделом спецучета в течение двух рабочих дней направляется уведомление в суд, вынесший приговор, супругу (супруге), одному из родственников либо законному представителю по выбору осужденного (далее - законные представители).
Уведомление о прибытии иностранца в указанный срок направляется в посольство, консульство или иное представительство государства, гражданином которого он является, через Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В учреждениях учет осужденных ведется:
1) персонально:
по журналу;
по учетной карточке;
по личному делу на осужденного.
2) количественно по пятидневным сводкам о движении осужденных.
10. Учетные карточки по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам заполняются на основании документов личных дел на осужденных, поступивших в учреждение. В учетных карточках указывают дату перевода с одних условий отбывания наказания на другие. Из учетных карточек составляется картотека.
11. Учетные карточки на осужденных, снятых с учета, из картотеки изымаются. На них производятся отметки об основаниях снятия осужденных с учета. Из карточек на осужденных, снятых с учета составляется алфавитная архивная картотека.
12. Если осужденный изменил свою фамилию в связи с заключением брака, на него заполняется сигнальная карточка по вновь избранной фамилии. В учетной карточке делается запись о наличии сигнальной карточки на новую фамилию. В случае расторжения брака с осужденным и присвоения ему добрачной фамилии сигнальная карточка после производства в ней соответствующих отметок помещается в архивную картотеку.
13. Для осуществления контроля за своевременным освобождением и за наступлением сроков, по отбытии которых возможно представление к условно-досрочному освобождению (далее - УДО), замене неотбытой части срока лишения свободы более мягким наказанием (далее - ЗМН) и переводу в учреждение минимальной безопасности (далее - УМБ), на каждого осужденного, прибывшего в учреждение, составляется контрольно-сроковая карточка по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Из контрольно-сроковых карточек составляется контрольно-сроковая картотека.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мекемеге келгені әрбір сотталған туралы арнайы есепке алу бөлімі екі жұмыс күні ішінде үкім шығарған сотқа, оның зайыбына (жұбайына), сотталғанның таңдауы бойынша туыстарының біріне немесе заңды өкіліне (бұдан әрі – заңды өкілдер) хабарлама жібереді.
Шетелдік азаматтың келіп түскені туралы хабарлама көрсетілген мерзімде Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі арқылы ол азаматы болып табылатын мемлекеттің елшілігіне, консулдығына немесе өзге де өкілдігіне жіберіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2026 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мекемелерде сотталғандарды есепке алу:
1) жеке:
журнал бойынша;
есепке алу карточкасы бойынша;
сотталғанның жеке ісі бойынша.
2) сандық сотталғандардың қозғалысы туралы бес күндік есеп бойынша жүргізеді.
10. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік карточкалар мекемеге келіп түскен сотталғандардың жеке істеріндегі құжаттардың негізінде толтырылады. Есептік карточкаларда жазаны өтеудің бір жағдайынан басқаларына ауыстырылған күні көрсетіледі. Есепке алу карточкалардан картотека құрылады.
11. Есептен шығарылған сотталғандардың есептік карточкалары картотекадан алынады. Оларға сотталғандарды есептен алу негіздемесі туралы белгілер қойылады. Есептен шығарылған карточкалардан мұрағаттық картотека құрылады.
12. Егер сотталған некеге тұруына байланысты тегін өзгерткен болса, оған жаңадан таңдаған тегі бойынша сигналдық карточкасы толтырылады. Есептік карточкасына жаңа тегіне сигналдық карточканың бар екені туралы белгі қойылады. Сотталғанмен некені бұзған және оған некеге дейінгі тегі берілген жағдайда сигналдық карточкасы оған тиісті белгілер жасағаннан кейін мұрағаттық картотекаға ауыстырылады.
13. Мекемеге келіп түскен әрбір сотталғанға мерзім өтегеннен кейін уақытылы босатылуын немесе шартты түрде мерзімінен бұрын (бұдан әрі - ШТМББ), жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түрімен ауыстыру (бұдан әрі - ЖЖТА) немесе қауіпсіздігі барынша төмен мекемеге (бұдан әрі - ҚБТМ) ауыстыруға ұсыну мерзімдеріне бақылауды жүзеге асыру үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау - мерзімдік карточка құрылады. Бұндай карточкалардан бақылау - мерзімдік картотекасы құрылады.

14. В конце каждого года из контрольно-сроковой картотеки учреждения, для особого контроля выделяются карточки на осужденных, освобождающихся в следующем году, которые размещаются по датам окончания срока наказания (месяц, день).
15. При конвоировании в другое учреждение, освобождении или смерти осужденного контрольно-сроковая карточка изымается из картотеки и приобщается к личному делу.
16. На осужденных, которым в текущем году исполняется 18 лет, заполняются контрольные карточки, из которых составляется картотека на один год. Карточки размещаются по датам исполнения 18 лет (месяц, день).
17. При получении документа об изменении осужденному срока наказания в учетных и контрольно-сроковых карточках делаются соответствующие отметки.
18. Сведения о наличии и движении осужденных составляются каждый день за истекшие сутки по состоянию на 00 часов на основании сведений о лицах, состоявших на учете, и документов на прибывших и убывших за прошедшие сутки. Полученные данные сверяются с результатами проверки наличия осужденных.
Осужденные, прибывшие в учреждение не в соответствии с видом режима, определенным приговором суда, прибывшие ошибочно, учету учреждения не подлежат, а учитываются в дежурной части до принятия решения о конвоировании в соответствующие учреждения.
19. Показатели количественного учета осужденных соответствуют числу документов персонального учета и фактическому наличию в учреждении осужденных.
20. Осужденные, убывшие в другие учреждения, умершие, освобожденные и совершившие побег из учреждений снимаются с учета учреждения. При этом, основанием для снятия с учета совершивших побег, является постановление об объявлении в розыск органов ведущих уголовный процесс.
Глава 3. Ведение личных дел осужденных в учреждении
21. Личное дело осужденного по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам является основным учетным документом на осужденного. Личное дело состоит из двух частей и комплектуется документами, устанавливающими личность осужденного, являющимися основанием для его содержания в учреждении и освобождения из него.
22. Личные дела регистрируются в журнале.
23. Справка по личному делу осужденного по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам прилагается к материалам на перевод осужденного, а также вкладывается в конверт с личным делом при конвоировании осужденного. Справка по личному делу осужденного в опись личного дела не вносится.
24. При обнаружении, каких-либо неясностей по судебным документам, незамедлительно запрашивается из суда пояснения или исправленную (дополненную) копию документа.

14. Әр жылдың аяғында мекеменің бақылау - мерзімдік картотекасынан, ерекше бақылауға алу үшін келесі жылы босатылатын сотталғандардың карточкалары бөлек алынып, жаза мерзімінің аяқталу күні бойынша (айы, күні) орналастырылады.
15. Сотталған басқа мекемеге айдауылданған, босатылған немесе қайтыс болған жағдайда бақылау-мерзімдік карточка картотекадан алынып жеке іске салынады.
16. Ағымдағы жылы 18 жасқа толатын сотталғандарға бақылау карточкасы толтырылады, олардан бір жылға картотека құрастырылады. Карточкалары 18 жасқа толу күні бойынша (айы, күні) орналастырылады.
17. Сотталғанға жаза мерзімінің өзгергені туралы құжат алған жағдайда есепке алу және бақылау-мерзімдік карточкаларында тиісті белгілер қойылады.
18. Сотталғандардың түгелдігі және қозғалысы туралы мәліметтер есепте тұрған адамдардың мәліметтері және өткен тәуліктерде келіп түскен және шығып кеткендердің құжаттары негізінде күн сайын 00 сағатта өткен тәуліктерге жасалады.
Мекемеге сот үкімімен белгіленген режим түріне сәйкес емес, қате келіп түскен сотталғандар мекеменің есебіне алынбайды, тиісті мекемелерге айдауылдау туралы шешім қабылданғанға дейін кезекші бөлімге есепке алынады.
19. Сотталғандарды сандық есепке алу көрсеткіштері сотталғандарды жеке есепке алу құжаттарының санына және мекемеде нақты болуына сәйкес болады.
20. Басқа мекемеге кеткен, қайтыс болған, босатылған немесе мекемеден қашып кеткен сотталғандар мекеменің есебінен алынып тасталады. Бұл ретте, қашып кеткен сотталғанды есептен алу үшін қылмыстық істі жүргізетін органдардың іздестіру жариялау туралы қаулысы негіз болып табылады.
3-тарау. Мекемеде сотталғандардың жеке ісін жүргізу
21. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс сотталғанның негізгі есепке алу құжаты болып табылады. Жеке іс екі бөлімнен тұрады және белгіленген нысандағы мұқабаға қалыптастырылады. Жеке істе сотталғанның жеке басын куәландыратын, оны мекемеде ұстауға және одан босатуға негіз болған құжаттардан құралады.
22. Жеке істер сотталғандардың қозғалысын журналда тіркеледі.
23. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанның жеке ісі бойынша анықтамасы сотталғанды ауыстыруға арналған материалдарға қоса беріледі, сондай-ақ сотталғанды айдауылдаған кезде жеке ісі бар конвертке салынады. Сотталғанның жеке ісі бойынша анықтама жеке іс тізімдемесіне енгізілмейді.
24. Сот құжаттары бойынша қандай да бір түсінбеушілік анықталған кезде соттан түсіндірме немесе құжаттың түзетілген (толықтырылған) көшірмесі сұратылады.

25. Из личного дела на осужденного изымаются и передаются исполнительные листы – в бухгалтерию, медицинская карта – в медицинскую организацию, расположенную в учреждении. Передача исполнительных листов и медицинской карты производится под расписку в описи документов дела.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 370 (вводится в действие с 01.01.2023).
26. К личному делу осужденного приобщаются следующие материалы:
1) характеристика с выводами о степени поведения и выписка из протокола заседания Совета воспитателей отряда о степени поведения осужденного;
2) выписка из протокола комиссии учреждения о переводе осужденных из одних условий в другие условия либо оставление в одних условиях отбывания наказания, а также о присвоении степени поведения;
3) результаты работы по подготовке осужденного к освобождению.
27. Личные дела на осужденных хранятся в сейфах и металлических шкафах в алфавитном порядке.
28. Для временного пользования (на срок не более трех суток) личные дела выдаются работникам оперативного и режимного отделов учреждения. Выдача и возвращение личных дел производится под роспись в журнале произвольной формы с указанием времени и фамилии, имени, отчества (далее – Ф.И.О.) работника.
29. На осужденных у которых, к сроку наказания, назначенному по приговору суда, присоединено полностью или частично наказание, неотбытое по предыдущему приговору, судом отменено УДО, ЗМН запрашиваются архивные личные дела для приобщения их к действующим личным делам.
30. Личные дела лиц, совершивших побег передаются в оперативный отдел учреждения с последующей постановкой их на учет и хранением и снимаются с учета отделов спецучета.
Глава 4. Оформление документов на лиц, подлежащих освобождению и сокращению срока наказания
30-1. За месяц до освобождения осужденного, имеющего непогашенные исковые требования, администрация учреждения уведомляет гражданского истца об освобождении его по отбытии срока наказания, а при освобождении по другим основаниям – не позднее двух рабочих дней после принятия решения судом.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Документы об освобождении осужденных исполняются в день их поступления в учреждение.

25. Сотталғанның жеке ісінен атқару парағы - бухгалтерияға, медициналық карта - мекемеде орналасқан медициналық ұйымға тапсырылады. Атқару парақтары мен медициналық карта жеке істегі тізімге қол қою арқылы беріледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 370 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Сотталғанның жеке ісіне мынадай материалдар:
1) мінез-құлық дәрежесі туралы қорытындылары бар мінездеме және сотталғанның мінез-құлқының дәрежесі туралы Жасақ тәрбиешілері кеңесі отырысының хаттамасынан үзінді;
2) мекеме комиссиясының сотталғандарды жазасын өтеудің бір жағдайынан басқаларына ауыстыру не бір жағдайда қалдыру, сондай-ақ мінез-құлық дәрежесін беру туралы хаттамасынан үзінді;
3) сотталғанды босатуға дайындау жөніндегі жұмыстың нәтижелері тіркеледі.
27. Сотталғандардың жеке істері сейфтер мен металл шкафтарда әліпбилік тәртіпте сақталады.
28. Жеке істер уақытша пайдалану үшін (үш тәуліктен аспайтын мерзімге) мекеменің жедел және режим бөлімдерінің қызметкерлеріне беріледі. Жеке істерді беру және қайтару қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі – Т.А.Ә.) және уақытын көрсете отырып журналда қол қою арқылы жүргізіледі.
29. Сот үкімі бойынша тағайындалған жаза мерзіміне алдыңғы үкім бойынша өтелмеген толық немесе ішінара жаза қосылған, сотпен ШТМББ күші жойылған, ЖЖТА сотталғандарға қолданыстағы жеке істерге қосу үшін мұрағаттық жеке істері сұратылады.
30. Қашып кеткен адамдардың жеке істері оларды одан әрі есепке қоя және сақтай отырып, мекеменің жедел бөліміне беріледі және арнайы есепке алу бөлімінің есебінен алынады.
4-тарау. Босатылуға және жаза мерзімін қысқартуға жататын адамдарға құжаттарды ресімдеу
30-1.Өтелмеген талап-арыздары бар сотталған адам босатылғанға дейін бір ай бұрын мекеме әкімшілігі азаматтық талапкерді жаза мерзімін өтеуі бойынша оны босату туралы, ал басқа негіздер бойынша босатылған кезде - сот шешім қабылдағаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді"
Мекеменің әкімшілігі өтелмеген талап-арыздары бар сотталғанның жаза мерзімін өтеуіне байланысты босатылуына бір ай қалғанда, ал өзге негіздермен босатылғанда – сот шешімді қабылдағаннан кейін екі жұмыс күннен кешіктірмей бұл жөнінде азаматтық талапкерді хабардар етеді.
Ескерту. 4-тарау 30-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Сотталғандарды босату туралы құжаттар, олар мекемеге келіп түскен күні орындалады.

32. Получив оригиналы документов об освобождении осужденного либо о сокращении осужденному срока наказания, поступившие из суда, производится проверка тождественности документа материалам личного дела.
В случае возникновения сомнения в подлинности документа об освобождении либо о сокращении срока, исполнение его приостанавливается и принимаются срочные меры к получению нового документа либо соответствующего подтверждения от органа, вынесшего решение, о действительности документа об освобождении либо о сокращении срока наказания.
33. Документы об освобождении либо о сокращении срока наказания, если указанные в них лица убыли из учреждения в другие места лишения свободы, немедленно пересылаются фельдъегерской связью или специальной почтой в места убытия данных лиц. Об этом в течение суток сообщается органам, осуществляющим контроль за исполнением указанных документов.
34. Документы об освобождении или о сокращении срока наказания объявляются соответствующим осужденным под расписку.
Учреждение в суточный срок направляет в службу пробации по месту убытия осужденного, которому лишение свободы заменено на наказание не связанное с лишением свободы, письмо по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписку по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, копии судебных решений, документы, удостоверяющие личность, которые вкладываются в пакет.
35. Отделом спецучета справки об освобождении на психически больных, направляемых в Республиканскую психиатрическую больницу специализированного типа с интенсивным наблюдением, вместе с их личными документами, копиями решений судов и актов судебно-психиатрической экспертизы сдаются в администрацию больницы, а на лиц, конвоируемых в психиатрические больницы со строгим наблюдением, направляются в больницы вместе с личными делами.
36. Постановления судов об освобождении либо о сокращении срока наказания в отношении осужденных, о ЗМН или отсрочке отбывания наказания беременным женщинам и женщинам, имеющим малолетних детей, мужчинам, в одиночку воспитывающим малолетних детей, пересылаются в службу пробации по месту убытия лиц, а в случае УДО - в органы внутренних дел.
37. После освобождения осужденного его личное дело с приобщенным к нему документом об освобождении сдается в архив.
38. В целях обеспечения своевременного освобождения осужденных и обеспечения сохранности личных дел на осужденных два раза в год, в первый рабочий день января и июля производится сверка сведений о сроке лишения свободы, содержащихся в документах личных дел, с данными о сроке наказания, имеющимися в учетных и контрольно-сроковых карточках на осужденных и в ЦАБД, а также не реже одного раза в год производится сверка личных дел на осужденных и карточек с фактическим наличием в учреждении осужденных.

32. Соттан сотталғанды босату немесе сотталғанды жазалау мерзімінің қысқартылғаны туралы құжаттардың түпнұсқасын алғаннан кейін, осы құжаттың жеке істегі материалдармен сәйкестігіне тексеріс жүргізіледі.
Босату немесе жаза мерзімін қысқаруы туралы туралы құжаттың түпнұсқалығында күмән туған жағдайда жаңа құжат немесе шешім шығарған органнан босату немесе жаза мерзімін қысқаруы туралы құжаттың шынайылығы туралы растау алуға шұғыл шаралар қабылданады.
33. Босатуға немесе жаза мерзімін қысқаруы туралы құжаттар, егер онда көрсетілген адамдар мекемеден басқа бас бостандығынан айыру орындарына кетсе, фельдъегер байланысымен немесе арнайы поштамен осы адамдар кеткен жерге дереу жіберіледі.
34. Босату немесе жазасын өтеу мерзімін қысқарту туралы құжаттар тиісті сотталғанға қол қою арқылы хабарланады.
Мекеме, бас бостандығынан айыру жазасын бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазамен ауыстырылған, сотталғанның кеткен орны бойынша пробация қызметіне бір тәулік ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хатпен, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхатты, сот шешімдерінің көшірмелерін, босатылатын адамның жеке басын куәландыратын құжаттарды жолдайды, олар пакетке салынады.
35. Арнайы есепке алу бөлімі жiтi бақыланатын мамандандырылған үлгiдегi Республикалық психиатриялық ауруханаға жөнелтілетін психикалық науқастардың босату туралы анықтамалары олардың жеке құжаттарымен, сот шешімдерінің және сот-психиатриялық сараптама актілерінің көшірмелерімен бірге аурухана әкімшілігіне, ал қатаң бақыланатын психиатриялық ауруханаға айдауылданатын адамдардікі жеке істерімен бірге осы ауруханаларға жібереді.
36. Сотталғандарға қатысты босату немесе жазалау мерзімін қысқарту туралы, ЖЖТА немесе жүктi әйелдер мен жас балалары бар әйелдерге, жас балаларын жалғыз өзi тәрбиелейтiн ерлерге жазасын өтеуді кейiнге қалдыру туралы сот қаулылары осы адамның кеткен жері бойынша пробация қызметіне, ал ШТМББ босатылған жағдайда ішкі істер органдарына жолданады.
37. Сотталған босатылғаннан кейін оның жеке ісі босатылғаны туралы құжаттарымен қоса мұрағатқа тапсырылады.
38. Сотталғандардың уақытылы босатылуын қамтамасыз ету және сотталғандардың жеке істерінің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жылына екі рет, қаңтардың және шілденің бірінші жұмыс күні сотталғандардың жеке істеріндегі құжаттардағы бас бостандығынан айыру мерзімі туралы мәліметтерді, есепке алу және бақылау - мерзімдік карточкаларындағы жазалардың мерзімдері туралы және ОАДҚ-дағы деректермен салыстыру жүргізіледі, сондай-ақ жылына кемінде бір рет сотталғандардың жеке істері мен карточкалары сотталғандардың мекемедегі нақты болуымен салыстыру жүргізіледі.

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2022 № 861 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. О результатах сверки делается отметка в контрольном листе о дате проведенной сверки и указывается фамилия сотрудника проводившего сверку, с составлением акта в произвольной форме в двух экземплярах, один из которых высылается в Департаменты уголовно-исполнительной системы по областям, городам республиканского значения и столицы (далее - ДУИС).
Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.01.2019 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Оформление документов о смерти и захоронения осужденного
40. О смерти осужденного немедленно сообщается прокурору, законным представителям умершего. В случае смерти иностранца или лица без гражданства дополнительно сообщается об этом в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
41. Снятие с учета осужденного в связи с его смертью производится на основании справки о смерти, составленной врачом и в учетной карточке делается отметка о смерти. Карточка в этом случае изымается из учетно-справочной картотеки наличия и перекладывается в учетно-справочную картотеку выбывших.
42. В случае неприбытия законного представителя умершего или их отсутствия, письменное извещение о смерти в течение суток направляется в местные исполнительные органы, на территории которого расположено учреждение, оформляемое по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
43. По прибытию законных представителей умершего, являющегося гражданином иностранного государства, лицом без гражданства, запрашивается разрешение у прокуратуры о выдаче трупа.
44. Если тело умершего не востребовано законными представителями, то его захоронение производится на местном кладбище. Срок захоронения в каждом конкретном случае определяется начальником учреждения.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. К личному делу на умершего осужденного приобщаются:
1) копии извещения о смерти направленного в местные исполнительные органы;
2) копии сообщения законным представителям осужденного о смерти;

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2022 № 861 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Салыстыру нәтижелері туралы бақылау парағында салыстырудың өткізілген күні туралы белгі қойылады және салыстыруды өткізген қызметкердің тегі көрсетіледі, екі данада еркін нысанда акті жасалады, оның біреуі астана, облыс, республикалық маңызы бар қала Қылмыстық - атқару жүйесі департаменттеріне (бұдан әрі - ҚАЖД) жолданады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2026 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Сотталғанның қайтыс болуы және жерленуі туралы құжаттарды ресімдеу
40. Сотталғанның қайтыс болғаны туралы прокурорға, қайтыс болған адамның заңды өкілдеріне дереу хабарланады. Шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам қайтыс болған жағдайда ол туралы қосымша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне хабарланады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2026 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Сотталғанды қайтыс болуына байланысты есептен алу дәрігер жасаған қайтыс болуы туралы анықтама негізінде жүргізіледі және есепке алу карточкасында қайтыс болғаны туралы белгі қойылады. Бұндай жағдайда карточка түгелдігін есепке алу-анықтамалық картотекасынан алынады және шығып кеткендердің есепке алу-анықтамалық картотекасына қайта салынады.
42. Қайтыс болған адамның заңды өкілдері келмеген жағдайда немесе олар болмаған жағдайда аумағында мекеме орналасқан жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген қайтыс болғаны туралы жазбаша хабарлама бір тәулік ішінде жіберіледі.
43. Шетел мемлекетінің азаматы, азаматтығы жоқ адам болып табылатын сотталғанның заңды өкілдері келген жағдайда мәйітті беру үшін прокуратурадан рұқсат сұратылады.
44. Егер қайтыс болған адамның денесі заңды өкілдерімен сұратылмаса, онда оны жерлеу жергілікті зиратта жүргізіледі. Жерлеу мерзімін әрбір нақты жағдайда мекеменің бастығы белгілейді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қайтыс болған сотталғанның жеке ісіне:
1) жергілікті атқарушы органға қайтыс болғаны туралы жолданған хабарламаның көшірмесі;
2) қайтыс болғаны туралы туыстарына жолданған хабарламаның көшірмесі;

3) копия медицинского документа о смерти;
4) акт о несчастном случае (если смерть наступила в результате несчастного случая);
5) материалы расследования (если смерть наступила в результате насилия или самоубийства);
6) акт медицинского вскрытия (если оно производилось);
7) акт о погребении или акт о передаче законным представителям умершего;
8) квитанция о высылке (выдаче) законным представителям личных вещей, денег и ценностей умершего, справка местных исполнительных органов о смерти.
46. Все сведения о захоронении вносятся в журнал произвольной формы, который хранится в отделе спецучета. Личное дело после соответствующего оформления сдается на хранение в архив учреждения.
47. Осужденным, освобождаемым из учреждения выдаются справки об освобождении по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Учетная карточка №________
Личное дело №_______________________отбывал ли ранее наказание (да, нет)
1. Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________________
2. Год рождения____________________________________________________________
3. Привлекается по статье __________________________________ Уголовного кодекса
Республики Казахстан
4. ранее судим _______ раз по статье __________________________________________
5. Дата прибытия в следственный изолятор "__" ______________ 20__года
6. Осужден "__" ______________20__года _______________________
7. Вид учреждения, определенный судом ________
8. Условия содержания_______________________
Приложение 2
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Контрольно-сроковая карточка
1. Конец срока "__"_____________________20__года
2. Ф.И.О. (при его наличии) ________________________
3. Личное дело №_________________________________
4. Сроки:
УДО "__"____________________ 20__года
ЗМН "__"____________________ 20__года
УМБ "__"____________________ 20__года
Карточку составил
_______________________________________
(должность, фамилия, подпись)
_______________________________________________
(Размер 140х95 миллиметров)
Приложение 3
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
(внешняя сторона первой обложки)
Личное дело осужденного
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________
Начато "__"___________ 20__года
Окончено "__"___________ 20 __года
Архив № __________
производить другие надписи на обложке личного дела запрещается
(внутренняя сторона первой обложки)
_______________________________________________
Регистрация движения осужденного
Наименование учреждения
Место нахождения учреждения
(город, село, станция)
Время пребывания
Регистрационный номер личного дела
Прибыл
Убыл
(первый вкладыш)
Часть 1
В первую часть личного дела подшиваются следующие документы:
постановление об избрании меры пресечения; протокол задержания или справка о взятии под стражу; протокол или акт обыска при водворении; анкета водворенного; дактилоскопическая карта; копия (копии приговора), по которому осужденный отбывает наказание; копия апелляционного, кассационного постановления или уведомления суда о вступлении приговора в законную силу; справка о наличии или отсутствии прежних судимостей; копии постановления суда по вопросам исполнения приговора; копия постановления либо постановления суда об изменении приговора или об освобождении из места лишения свободы (в том числе об УДО, о ЗМН, об условном освобождении, об освобождении от отбывания наказания по болезни); предписание об исполнении Указа Президента Республики Казахстан о помиловании; постановления, выписка из протоколов и другие
документы о применении амнистии; копии писем об исполнении документов об освобождении или изменении приговора; копии медицинских документов о смерти, акт о несчастном случае (если смерть наступила в результате несчастного случая), акт судебно-медицинского вскрытия (если оно производилось), акт о погребении или о передаче трупа законным представителям, копии сообщений о смерти осужденного, направленных в местный исполнительный орган и законным представителям; сообщения о побеге осужденного; копия справок об освобождении; копии квитанций (актов) об изъятии (приеме) денег, вещей и иных предметов, а также орденов, медалей и документов; квитанции о выдаче или высылке законным наследникам личных вещей, денег и других ценностей умершего; акты о производственном травматизме и документы, подтверждающие получение инвалидности в период нахождения в местах лишения свободы.
Все документы подшиваются по мере их поступления и заносятся в опись.
Опись документов, находящихся в первой части личного дела
№№ п/п
Наименование документа
Номера листов
Примечание
(второй вкладыш)
Часть 2
Во вторую часть личного дела подшиваются следующие документы:
Характеристики осужденного; материалы по вопросам УДО, ЗМН, перевода на учреждение минимальной безопасности, перевода из учреждения чрезвычайной безопасности в учреждение максимальной безопасности, сокращения срока наказания, а также решения наблюдательной комиссии по этим вопросам, справки-ориентировки о необходимости особого надзора за осужденным (если он склонен к совершению побега, употреблению наркотиков и так далее); документы о поощрениях и взысканиях; постановление о расконвоировании (законвоировании) и документы к нему; копии сопроводительных писем о направлении в инстанции жалоб и заявлений, ответы на обращения; протоколы опросов; подписка о неразглашении сведений составляющих государственную тайну; другие документы, имеющие значение в исправлении осужденного, в характеристике его поведения, связей и так далее.
Все документы подшиваются по мере их поступления и заносятся в опись.
Запрещается подшивать неоформленные в установленном порядке документы, выписки из них, проекты документов и другие черновые материалы.
Опись документов, находящихся во второй части личного дела
№№ п/п
Наименование документа
Номера листов
Примечание
(внутренняя сторона 2 обложки)
место для прикрепления конверта с документами
Опись документов, находящихся в конверте
№№ п/п
Наименование документа
Количество документов или листов
Примечание
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Расписка
Принадлежащие мне документы, вещи, деньги, ценности при освобождении
Получил полностью ____________________________ (подпись освобождаемого)
"__" _______ 20__ года
Всего в деле находится ____________ листов.
__________________________________________________________________
(фамилия, должность, подпись лица, оформившего дело для сдачи в архив)
Приложение 4
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
_________________________________________________________________________
(наименование органа, составившего справку)
_________________________________________________________________________
"___" ________________ 20__года (дата составления) № _____ по попутному списку
_________________________________________________________________________
Справка по личному делу №_______________

3) қайтыс болғаны туралы медициналық құжаттың көшірмесі;
4) жазатайым жағдай туралы акті (егер жазатайым жағдай салдарынан қайтыс болса);
5) тергеу материалдары (егер зорлық-зомбылық немесе өзіне өзі қол жұмсау салдарынан қайтыс болса);
6) медициналық ашып қарау актісі (егер жүргізілсе);
7) мәйітті жерлеу туралы немесе заңды өкілдеріне беру туралы акті;
8) қайтыс болған адамның жеке заттарын, ақшасын және бағалы заттарын заңды өкілдеріне беру (салып жіберу) туралы түбіртек, жергілікті атқарушы органның қайтыс болғаны туралы анықтамасы тіркеледі.
46. Жерлеу туралы барлық мәліметтер еркін нысандағы журналға тіркеледі, ол арнайы есепке алу бөлімінде сақталады. Тиісті ресімдеуден кейін жеке іс сақтау үшін мекеменің мұрағатына тапсырылады.
47. Мекемеден босатылатын сотталғандарға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босатылғаны туралы анықтама беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
№________ есептік карточкасы
№___________________ жеке іс                         Бұрын бас бостандығынан айыру
орындарында жаза өтеді ме (ия, жоқ)
1. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)___________________________________
2. Туған жылы_______________________________________________
3. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің _________баптары бойынша тартылады
4. Бұрын _______ рет сотты болған __________________________
5. Тергеу изоляторына келген күні 20 жылғы__ "__"______________
6. 20 жылғы__ "__"______________ сотталған
7. Сот белгіленген мекеме түрі ______________________________
8. Ұстау жағдайы ____________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Бақылау-мерзімдік карточкасы
1. Мерзімінің аяқталуы 20__жылғы "__"_____________________
2. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ___________________________________
3. №_________________________________ жеке іс
4. Мерзімдер:
ШТМБ 20__жылғы "__"_____________________
ЖЖТА 20__жылғы "__"_____________________
ҚБТМ 20__жылғы "__"_____________________
Карточканы құрастырған
________________________________________________________
(лауазымы, тегі, қолы)
________________________________________________________
(Өлшемі 140х95 миллиметр)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
нысан
(бірінші мұқабаның сыртқы жағы)
Сотталғанның жеке ісі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________
Басталды 20__жылғы "___"_________
Аяқталды 20 __жылғы "___"__________
№ __________ мұрағат
Жеке істің мұқабасына басқа жазбалар жазуға тыйым салынады
(бірінші беттің ішкі жағы)
____________________________________
сотталғанның қозғалысын тіркеу
Мекеменің атауы
Мекеменің орналасқан жері
(қала, ауыл,
станция)
Болу уақыты
Жеке істі тіркеу
Келді
Кетті
(бірінші жапсырма парақ)
1-бөлім
Жеке істің бірінші бөліміне мынадай құжаттар тігіледі:
бұлтартпау шараларын таңдау туралы қаулы; ұстау хаттамасы немесе күзетпен ұстауға алу туралы анықтама; қамауға алу кезіндегі хаттамасы немесе тінту актісі; қамауға алынғанның сауалнамасы; дактилоскопиялық карта; сотталған жазасын өтейтін үкімнің көшірмесі (көшірмелері); аппеляциялық, кассациялық қаулының көшірмесі немесе үкімнің заңды күшіне енгені туралы сот хабарламасы; бұрынғы соттылығының бар-жоғы туралы анықтама; үкімді орындау мәселелері бойынша сот қаулысының көшірмесі; қаулының немесе үкімді өзгерту туралы немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босату туралы сот қаулысының көшірмесі (оның ішінде, ШТМБ, ЖЖТА туралы, шартты босату туралы, ауруына байланысты жазаны өтеуден босату); Қазақстан Республикасы Президентінің Кешірім жасау туралы Жарлығын орындау туралы ұйғарым; рақымшылық қолдану туралы қаулылар, хаттамалардан үзінділер және басқа да құжаттар; босату немесе үкімнді өзгерту туралы құжаттарды орындау туралы хаттардың көшірмелері; қайтыс болу туралы медициналық құжаттардың көшірмесі, жазатайым жағдай туралы акті (егер өлім жазатайым оқиға нәтижесінде болса); сот - медициналық ашып қарау актісі (егер ол жүргізілген болса), жерлеу туралы немесе мәйітті туыстарына беру туралы акті, жергілікті атқарушы органдарына және заңды өкілдеріне жіберілген сотталғанның қайтыс болуы туралы хабарламалардың көшірмесі; сотталғанның қашуы туралы хабарламалар; босату туралы анықтамалардың көшірмелері; ақшаны, заттарды және басқа да бұйымдарды, сондай-ақ ордендерді, медальдарды және құжаттарды алғаны туралы түбіртектердің (актілердің) көшірмелері; қайтыс болған адамдардың заңды мұрагеріне жеке заттарын, ақшаны және басқа да бағалы заттарды беру немесе салып жіберу туралы түбіртектер; өндірістік жарақат алғаны туралы актілері және бас бостандығынан айыру орындарында болу кезінде мүгедектік алғанын растайтын құжаттар.
Барлық құжаттар олардың келіп түсуіне қарай тігіледі және тізімге кіргізіледі.
Жеке істің бірінші бөліміндегі құжаттардың тізімі
№№
нөмірлері р/н
Құжаттың атауы
Парақтардың нөмірлері
Ескертпе
(екінші жапсырма парақ)
2-бөлім
Жеке істің екінші бөліміне мынадай құжаттар тігіледі:
Сотталғанның мінездемесі; ШТМБ, ЖЖТА, қауіпсіздігі барынша төмен мекемеге ауыстыру, төтенше қауіпсіз мекемесінен қауіпсіздігі барынша жоғары мекемеге ауыстыру, жазалау мерзімін қысқарту мәселелері бойынша материалдар, сондай-ақ осы мәселелер бойынша бақылау комиссиясының шешімдері, сотталғанды ерекше қадағалауға алудың қажеттігі туралы анықтама-бағдарлар (егер ол қашуға, есірткі пайдалануға бейім болса және тағы басқалары); көтермелеу мен жазалаулар туралы құжаттар, айдауылдану туралы қаулылар және оған құжаттар; инстанцияларға шағымдар мен өтініштерді жолдау туралы ілеспе хаттардың көшірмелері, өтініштерге жауаптар, жауап алу хаттамасы; мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламау туралы қолхат; сотталғанды түзету оның мінез-құлқын, байланыстарын сипаттау үшін маңызы бар және басқа да құжаттар.
Барлық құжаттар олардың келіп түсуіне қарай тігіледі және тізімге кіргізіледі.
Белгіленген тәртіппен ресімделмеген құжаттарды, олардан үзінділерді, құжаттардың жобаларын және басқа да жұмыс материалдарын тігуге тыйым салынады.
Жеке істің екінші бөліміндегі құжаттардың тізімі
№№
нөмірлері р/н
Құжаттың атауы
Парақтардың нөмірлері
Ескертпе
(екінші мұқабаның ішкі жағы)
Құжаттары бар конвертті жапсыруға арналған орын
Конверттегі құжаттардың тізбесі
№№
нөмірлері р/н
Құжаттың атауы
Құжаттардың немесе парақтардың саны
Ескертпе
---------------------------------------------------------------------------------------------- Қолхат
Босатылған кезде маған тиесілі құжаттарды, заттарды, ақшаларды, бағалы заттарды
Толығымен алдым_____________________ (босатылғанның қолы)
20__ жылғы "__" _______
Істе барлығы ____________ парақ.
__________________________________________________________________
(істі мұрағатқа тапсыру үшін ресімделген адамның тегі, лауазымы, қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
нысан
__________________________________________________________________
(анықтаманы жасаған органның атауы)
20__жылғы "___" ________________ (жасалған күні)
№ ___ ілеспе тізім бойынша
№__ жеке іс бойынша анықтама
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.07.2026 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Ф.И.О. (при его наличии) осужденного, (если имеет несколько, то перечислить все)
_________________________________________________________________________
2. Год и место рождения ____________________________________________________
(указать полный адрес)
3. Место жительства до содержания под стражей
_________________________________________________________________________
(указать полный адрес)
4. Куда следует ___________________________________________________________
(город, наименование учреждения)
5. Место сдачи караулом
_________________________________________________________________________
(наименование станции, пристани), через какие транзитно-пересыльные пункты следует
_________________________________________________________________________
6. Основание для конвоирования
_________________________________________________________________________
(наряд, приказ, постановление судебного органа или органа ведущего уголовный
процесс, номер, дата)
7. Категория ______________________________________________________________
(осужденный, несовершеннолетний, вид режима, иностранец и так далее)
8. Каким судебным органом осужден (когда, по какой статье Уголовного кодекса
Республики Казахстан, на какой срок или по какой статье обвиняется)
________________________________________________________________________
9. Требуется ли усиленная охрана и почему?
________________________________________________________________________
10. Особые приметы:
________________________________________________________________________
11. Справки врача:
________________________________________________________________________
1) о состоянии здоровья (здоров, болен туберкулезом, душевнобольной, может ли
следовать в пути без сопровождающего)
________________________________________________________________________
2) о прохождении санитарной обработки (дата)
________________________________________________________________________
3) об эпидемиологическом состоянии учреждения,
________________________________________________________________________
Врач ___________________________________________________________________
(фамилия, подпись)
Начальник ______________________________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Место для фотокарточки
Место гербовой печати
Приложение 5
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп с наименованием
учреждения
Начальнику службы пробации
ДУИС ________________________
(наименование области)
г._______________
Сообщаю, что гражданину (ке) _______________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
уроженцу (ке) ___________________________________________________________________
(наименование места рождения)
осужденному (ой) "___" __________ 20__года (наименование суда) _____________________
________________ по ст. Уголовного кодекса Республики Казахстан к ___________________
________________________________________________________________________________
(срок лишения свободы)
постановлением суда, Указом Президента Республики Казахстан ________________________
________________________________________________________________________________
(наименование суда, Указа)
_________ от "___" ________20__года неотбытая часть срока лишения свободы
________________________________________________________________________________
замена наказанием, не связанным с лишением cвободы
________________________________________________________________________________
(по постановлению суда)
На основании ___________________________________________________________________
Гражданин (ка) __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
освобожден (а)
(фамилия, инициалы) _________, убыл (а) на жительство _______________________________
(дата)
и от него (нее) взята подписка о явке в службу пробации.
Приложение: подписка, копии постановления, предписания, удостоверение личности
на ____ листах.
Начальник учреждения ____________________
Начальник отдела ________________________
Приложение 6
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Подписка
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
________________________________________________________________________________
(год рождения)
уроженец (ка) ___________________________________________________________________
выезжая после освобождения учреждения к месту жительства
________________________________________________________________________________
(наименование места жительства)
________________________________________________________________________________
Обязуюсь по прибытии к месту своего жительства явиться в службу пробации по
территориальности для постановки на учет.
Осужденный (ая)___________________________________________________________
(подпись)
Подписку отобрал (а)_____________________________________________________________
(должность, фамилия, подпись)
"___"___________ 20__года
Приложение 7
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Извещение о смерти лица, умершего в учреждении
________________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Прошу зарегистрировать смерть осужденного:

1. Сотталғанның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (егер бірнеше болса барлығын жазу керек)
__________________________________________________________________
2. Туған жылы және жері ___________________________________________
(толық мекенжайы көрсетіледі)
3. Күзетпен ұстауға дейінгі тұрған жері
__________________________________________________________________ (толық мекенжайы көрсетіледі)
4. Қайда жіберіледі _________________________________________________ (қала, мекеме атауы)
5. Қарауылмен берілетін орын
__________________________________________________________________
(станцияның, мекенжайдың атауы) қандай транзит-жөнелту пунктері арқылы өту тиіс
__________________________________________________________________
6. Айдауылдауға негіздеме
__________________________________________________________________
(наряд, бұйрық, сот немесе тергеу органының қаулысы, нөмірі, күні)
7. Санаты _________________________________________________________ (сотталған, кәмелетке толмаған, режим түрі, шетел азаматы және тағы басқалары)
8. Қандай сот органы соттаған (қашан, Қазақстан Республикасы Қылмыстық
кодексінің қандай баптары бойынша, қандай мерзімге немесе қандай бап бойынша айыпталады)
__________________________________________________________________
9. Ерекше күзет керек пе және неге?
__________________________________________________________________
10. Ерекше белгілері:
__________________________________________________________________
11. Дәрігер анықтамасы:
__________________________________________________________________
1) денсаулық жағдайы туралы (дені сау, туберкулезбен ауырады, еріп жүрусіз жолда жүре
алады ма)
__________________________________________________________________
2) санитарлық өңдеуден өткені туралы (күні)
__________________________________________________________________
3) мекеменің эпидемиологиялық жай-күйі туралы
__________________________________________________________________
Дәрігер ___________________________________________________________ (тегі, қолы)
Бастық____________________________________________________________ (атағы, тегі, қолы)
Фотосурет
үшін орны
Елтаңбалы
мөр орны
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
нысан
мекеменің
бұрыштық мөртаңбасы
ҚАЖД пробация
қызметінің бастығы
____________________
(облыстың атауы)
__________________ қ.
Азамат(ша) _____________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________тумасы
(туған жерінің атауы)
20___жылғы "___"_______ сотталған _______________________________________________
(соттың атауы)
____________________________________ Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің
_____________ бабы бойынша_________________________________ Қазақстан
(бас бостандығынан айыру мерзімі)
Республикасы Президентінің Жарлығымен, соттың қаулысымен
_______________________________________________________________________________
(Жарлықтың, соттың атауы)
20___жылғы "___"___________ бас бостандығынан айырумен мерзімінің өтелмеген бөлігі
_______________________________________________________________________________
(сот қаулысы бойынша)
_______________________________________________________________________________
Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазамен ауыстырылғанын хабарлаймыз
Осыған байланысты_____________________________________________________________
азамат(ша)__________________________________________________ қамаудан босатылған
(тегі, аты-жөні) _________ мекенжайға кетті ______________________ және одан
(күні)
пробация қызметіне бару туралы қолхат алынды.
Қосымша: қолхат, қаулы көшірмесі, ұйғарым, жеке куәлігі ____ парақта.
Мекеме бастығы ____________________
Бөлім бастығы ______________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қолхат
________________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
(туған жылы)
туып өскен ______________________________________________________________________
мекемеден босатылғаннан кейін тұрғылықты жеріне барады
________________________________________________________________________________
(тұрғылықты жерінің атауы)
________________________________________________________________________________
Өзімнің тұрғылықты жеріме келгеннен кейін аумақтығы бойынша пробация қызметіне
есепке тұру үшін баруға міндеттелемін.
Сотталған ______________________________________________________________________
(қолы)
Қолхат алдым __________________________________________________________________
(атағы, тегі, қолы)
20__ жылғы "___"______________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Мекемелерде қайтыс болған адамның қайтыс болуы туралы хабарлама
________________________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Сотталғанның өлімін тіркеуіңізді сұраймын:

1. Ф.И.О. (при его наличии) ________________________________________________________
2. Пол __________________________________________________________________________
3. Национальность _______________________________________________________________
4. Время смерти _________________________________________________________________
5. Место смерти _________________________________________________________________
6. Дата рождения "__"___________ 20__года
7. Место рождения _______________________________________________________________
(город (селение), район, область, республика)
8. Возраст: исполнилось _______________________________________________________ лет
9. Место жительства до водворения _________________________________________________
(республика, область, город (селение), район,
________________________________________________________________________________
улица, дом, квартира)
Постоянно проживал до водворения с _______________ года.
10. Семейное положение (подчеркнуть): состоял в браке, никогда не состоял в браке, вдовец
(а), разведен (а).
11. Где и кем работал до водворения ________________________________________________
12. Образование (подчеркнуть): высшее, незаконченное высшее, среднее специальное,
среднее общее, неполное среднее, начальное и ниже
13. Документы, подтверждающие факт смерти _______________________________________
(указывается, каким
________________________________________________________________________________
судом осужден и дата вынесения приговора)
14. Прошу сообщить номер и дату записи акта о смерти в суд, вынесший приговор по адресу:
________________________________________________________________________________
Начальник __________________________ ___________
(наименование учреждения) (подпись)
Печать
Приложение 8
к Правилам ведения учета лиц,
содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Справка об освобождении с учреждения ____
ДУИС по __________
Личное дело
№______
Серия ________
Корешок справки об освобождении
№ _______
Ф.И.О. (при его наличии)__________
__________________
__________________
Куда выбыл (а)
_________________
_________________
_________________
Должность, фамилия и подпись сотрудника, заполнившего справку__________
_________________
_________________
_________________
"__" ______20 _ года
Личное дело
№______
Серия ________
Корешок справки об освобождении
№ _______
Выдана гражданину (ке) _____________________________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
Дата рождения ______________________________________________
(число, месяц, год рождения)
Уроженцу (ке) __________
______________________________________________
(город (селение), район, область, республика)
Национальность _________
_______________________
Семейное положение ____
_______________________
Отношение к воинской службе ________________
Осужденному (ой)_______
_______________________
имеющему (ей) в прошлом судимости _____________
_______________________
В том, что он (а) отбывал (а) наказание в местах лишения свободы
с "_" ______ 20 года по
"_" ______ 20 года
Откуда освобожден ______
_______________________
следует по месту жительства _____________
_______________________
_______________________
город (селение), район, область, республика)
Начальник отдела спецучета _____________
подпись
Место
для фотокарточки
Справку получил (а)______
"__" __________ 20__ года
_______________________
подпись
Личное дело
№______
Серия ________
Корешок справки об освобождении
№ _______
Выдана гражданину (ке) __________________________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
Дата рождения ______________________________________________
(число, месяц, год рождения)
Уроженцу (ке) __________
______________________________________________
(город (селение), район, область, республика)
Национальность _________
_______________________
Семейное положение ____
_______________________
Отношение к воинской службе ________________
Осужденному (ой)_______
_______________________
имеющему (ей) в прошлом судимости _____________
_______________________
В том, что он (а) отбывал (а) наказание в местах лишения свободы
с "_" ______ 20 года по
"_" ______ 20 года
Откуда освобожден ______
_______________________
следует по месту жительства _____________
_______________________
_______________________ (город (селение), район, область, республика)
Начальник учреждения _____________________
подпись
Место
для фотокарточки
Начальник отдела _____________
подпись

1. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ____________________________________________________
2. Жынысы _____________________________________________________________________
3. Ұлты ________________________________________________________________________
4. Қайтыс болған уақыты__________________________________________________________
5. Қайтыс болған орны ____________________________________________________________
6.Туған жылы 20__жылғы "__"_____________________________________________________
7. Туған жері ____________________________________________________________________
(қала (аймақ), аудан, облыс, республика)
8. Жасы: _______________ жасқа толды .
9. Қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты жері _______________________________________
(республика, облыс, қала (аймақ), аудан, көше, үй, пәтер)
Қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы бойынша __________ жылдан бастап тұрған.
10. Отбасылық жағдайы (сызып көрсету): некеде тұр, некеде тұрмаған, жесір, ажырасқан
11. Қамауға алынғанға дейінгі жұмыс орны __________________________________________
12. Білімі (сызып көрсету): жоғары, аяқталмаған жоғары, арнайы орта, жалпы орта,
аяқталмаған орта, бастауыш және төмен
13. Қайтыс болғанын растайтын құжаттар ___________________________________________
(қай сот соттаған, үкім шығарылған күні)
14. Үкім шығарған сотқа қайтыс болғаны туралы актіні тіркеу нөмірі мен күнін мына
мекенжай бойынша ____________________________ хабарлауыңызды сұраймыз.
Бастық __________________________             ___________
(мекеме атауы)                   (қолы)
Мөр
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
қылмыстық-атқару жүйесі
мекемелерінде ұсталатын
адамдардың есебін жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
нысан
________________ бойынша ҚАЖД ___________ мекемесінен босату туралы анықтама
Жеке іс №___________
Сериясы________
№ _______
босату туралы анықтаманың
түбіртегі
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
________________
_________________
_________________
қайда кетті
_________________
_________________
_________________
_________________
Анықтаманы толтырған
қызметкердің лауазымы, тегі
____________________________
____________________________
20__ жылғы "_" _________
Жеке іс ____________
Сериясы___________
№ _______
босату туралы
анықтаманың түбіртегі
Азаматқа (азаматшаға)
берілді
___________________
___________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________
___________________
(күні, айы, жылы)
Туған жері
___________________
___________________
___________________
___________________
(қала,ауыл, аудан,
облыс, республика)
ұлты _______________
___________________
Отбасылық жағдайы
___________________
___________________
___________________
___________________
Әскери қызметке қатысы
___________________
___________________
Бұрын соттылығы бар
___________________
___________________
___________________
сотталғанда________
___________________
___________________
Ол 20_жылғы "__"____ бастап
20_ жылғы "__"_______ дейін
бас бостандығынан
айыру орындарында, күзетпен
ұстау орындарында болған
___________________
___________________
Қайдан босатылған_________
___________________
___________________
тұрғылықты жері бойынша
келеді______________
___________________
___________________
(қала, ауыл, аудан, облысы,
республика)
___________________
___________________
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы
Фотосуретке арналған орын
___________________
___________________
(қолы)
20_жылғы "__"_______
___________________
(қолы)
Жеке іс ____________
Сериясы___________
№ _______
босату туралы
анықтаманың түбіртегі
Азаматқа (азаматшаға)
берілді
___________________
___________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
___________________
___________________
(күні, айы, жылы)
Туған жері
___________________
___________________
___________________
___________________
(қала,ауыл, аудан,
облыс, республика)
ұлты_________________
___________________
Отбасылық жағдайы
___________________
___________________
___________________
___________________
Әскери қызметке қатысы
_____________
___________________
Бұрын соттылығы бар
________________
___________________
___________________
сотталғанда________
___________________
___________________
Ол 20_жылғы "__"____бастап
20_ жылғы "__"_______ дейін
бас бостандығынан айыру
орындарында, күзетпен
ұстау орындарында болған ___________________
___________________
Қайдан босатылған_________
___________________
___________________
тұрғылықты жері бойынша келеді______________
___________________
___________________
(қала, ауыл, аудан, облысы,
республика)
___________________
___________________
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы
Фотосуретке арналған
орын
Бөлім бастығы
___________________
___________________
(қолы)