Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
Постановление акимата Павлодарской области от 1 февраля 2016 года № 20/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 марта 2016 года № 4981.
В соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов.
2. Государственному учреждению "Управление строительства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Павлодарской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления в территориальном органе юстиции направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Павлодарской области.
3. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Турганова Д.Н.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Бозумбаев
Утверждена
постановлением акимата
Павлодарской области
от "01" февраля 2016 года
№ 20/1
Классификация
видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем
и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов
1. Общие положения
Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов (далее - улицы) и сооружений на них.
1.1. Дорожные работы улиц населенных пунктов классифицируются на следующие группы:
1) управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений;
2) содержание, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями;
3) текущий ремонт объектов дорожного хозяйства (далее – ОДХ) улично-дорожной сети, включая дорожную разметку ОДХ и аварийный ремонт;
4) средний и капитальный ремонты.
2. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений
2.1. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений включает в себя следующие виды работ:

Елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Павлодар облыстық әкімдігінің 2016 жылғы 1 ақпандағы № 20/1 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 11 наурызда № 4981 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13-бабы 1-1-тармағы 6-8) тармақшасына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған елді мекендердің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. "Павлодар облысының құрылыс, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамамен бекітілген тәртіпте:
осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
осы қаулы аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
осы қаулыны Павлодар облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Д.Н. Тұрғановқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Қ. Бозымбаев
Павлодар облысы әкімдігінің
2016 жылғы "1" ақпандағы
№ 20/1 қаулысымен
бекітілді
Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы,
орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын
жұмыстар түрлерінің сыныптамасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыстардың түрлерін сыныптау (бұдан әрі – сыныптау) елді мекендердің көшелерін (бұдан әрі – көшелер) және олардағы құрылыстарды күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыс түрлерін белгілейді.
1.1. Елді мекендер көшелерінің жол жұмыстары келесі топтарға сыныпталады:
1) жол құрылыстарын және көшелерді пайдалануды басқару;
2) қысқы күтіп ұстауды қоса алғанда, күтіп ұстау және жасыл желектерді күту;
3) жол шаруашылығы объектілерінің (бұдан әрі – ЖШО) жол белгілерін қоса алғанда, көше-жол желісінің ЖШО-ны ағымдағы жөндеу және апатты жөндеу;
4) орташа және күрделі жөндеу.
2. Жол құрылыстарын және көшелерді
пайдалануды басқару
2.1. Жол құрылыстарын және көшелерді пайдалануды басқару келесі жұмыс түрлерінен тұрады:

1) ведение мониторинга состояния ОДХ улиц и дорожных сооружений и технический учет ОДХ;
2) инструментальная диагностика транспортно-эксплуатационного состояния улично-дорожной сети и анализ полученных результатов;
3) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ, планирование дорожно-ремонтных работ, сроков их проведения, планирование потребных финансовых ресурсов;
4) организация и обеспечение безопасности и удобства движения транспорта;
5) обеспечение сохранности городских улиц и дорожных сооружений и предохранение их от преждевременного износа;
6) совершенствование и актуализация нормативной базы ремонта и содержания улиц;
7) организация, координация, регулирование и контроль над выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц и дорожных сооружений.
3. Содержание улиц и дорожных сооружений
3.1. При содержании структурных и конструктивных элементов ОДХ улиц в весенний, летний, осенний периоды выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав, придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с вывозкой мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой вырубленного материала;
планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, без добавления материала;
2) по обочинам, резервам и полосе отвода:
планировка для обеспечения стока воды;
очистка обочин от пыли и грязи;
систематическое поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте и порядке; очистка от мусора и посторонних предметов, погрузка и вывоз их на свалку;
уход за насаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных насаждений с уборкой вырубленного материала;
борьба с нежелательной травянистой и древесно-кустарниковой растительностью, дикорастущей порослью, влияющей на безопасность дорожного движения с уборкой вырубленного материала;
борьба с насекомыми-вредителями (в том числе химическая обработка), влияющими на рост и развитие лесонасаждений;
покос травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;
3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
подметание осевых и резервных полос;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи, в том числе мойка проезжей части ОДХ с применением концентрированных моющих средств, содержащих поверхностно-активные вещества;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;

1) көшелер мен жол құрылыстары ЖШО-ның жай-күйіне мониторинг жүргізу және ЖШО-ны техникалық есепке алу;
2) көше-жол желісінің көліктік-пайдалану жай-күйіне аспаптық диагностикалау жүргізу және алынған нәтижелерді талдау;
3) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу, жол-жөндеу жұмыстарын, оларды жүргізу мерзімін жоспарлау, қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
4) көлік қозғалысының қауіпсіздігін және жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) қала көшелерінің және жол құрылыстарының бүтіндігін қамтамасыз ету және олардың уақытынан бұрын тозудан алдын ала сақтау;
6) көшелерді күтіп ұстау мен жөндеудің нормативтік базасын жетілдіру және өзектеу;
7) жол құрылыстарын және көшелерді пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау.
3. Жол құрылыстарын және көшелерді күтіп ұстау
3.1. Көктемгі, жазғы, күзгі кезеңдегі көшелер ЖШО-ның элементін құрылымдық және конструктивті күтіп ұстау кезінде келесі жұмыстарды орындайды:
1) жер жамылғысымен су өткізу жүйесі бойынша:
су өткізгіш жыраларды, жол бойындағы арықтардың су ағысы желілерін көктемде қардан, ал жазда қоқысты шығару арқылы жиналған қоқыс пен балшықтан тазалау;
жиектердегі, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және себу;
жиектерді, бөлгіш жолақтарды жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптерді жинау;
шабылған материалдарды жинау арқылы жер жамылғысының жиектері мен шеттеріндегі бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетін бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспастан жиектерді, бөлгіш жолақтарды, себу бермдерін жоспарлау;
2) жиектер, қорлар және бөлінген белдеулер бойынша:
су ағысын қамтамасыз ету үшін жоспарлау;
жиектерді шаң мен балшықтан тазалау;
бөлу жолағын, жиектерді, гүлзарлар мен жол жақтауларын ретке келтіріп және тазалықта жүйелі түрде күтіп ұстау; қоқыстан және жат заттардан тазалау, оларды қоқыс алаңына тиеу және шығару;
өсімдіктерді күту, шабылған материалдарды жинау арқылы ауруға шалдыққан және қурап қалған өсімдіктерді жоспарлы шабу және тамырымен жылу;
шабылған материалдарды жинау арқылы жол-қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін, жабайы өсетін жас бұталармен, бұталы-ағашты және шөптік өсімдіктермен күресу;
екпе ағаштардың өсуі мен дамуына әсер ететін зиянкес жәндіктермен (соның ішінде химиялық өңдеу) күресу;
қорда, бөлінген бөлдеулерде шөп шабу, шабылған шөпті жинастыру және қоқыс алаңына шығару;
3) күрделі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
топырақты-құмды үйіндіні кетірумен көшенің жүргінші бөлігінің науасын тегістеу және жабын сыпыру;
белағаш және резервті алқабын сыпыру;
жол жабынын қоқыстан тазарту, батпақтан жуу, соның ішінде ЖШО-ның жүргінші бөлігін белсенді-үстіртті құнарлы заты бар құнарландырылған жуғыш құралдар қолданысымен жуу;
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;

4) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
подметание осевых и резервных полос;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
5) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
подметание обработанных покрытий и обеспыливание проезжей части водой;
профилирование и уплотнение покрытия;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна.
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
6) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание проезжей части водой;
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей;
утюжка;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
7) по тротуарам, площадям: подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
8) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;
профилирование без добавления новых материалов;
утюжка;
9) по системам поверхностному водоотводу, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
очистка от грунтово-песчаных наносов и наносного мусора;
систематическое поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода; прочистка и профилирование кюветов и водоотводных канав, устранение мелких дефектов их укреплений; прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств;
вырубка дикорастущей поросли;
10) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутридворовым улицам:
очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от пыли и мусора;
увлажнение проездов, тротуаров и площадок;
регулярная очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, скамеек и объектов дорожного обустройства);
11) по техническим средствам и объектам безопасности, организации и регулирования дорожного движения (далее – ТС ОДД) и обустройству улиц:
содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, дорожных знаков, информационных указателей, щитов, билбордов, подтягивание их креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
очистка от пыли, грязи и мусора, мойка шумозащитных экранов;
периодический осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, автопавильонов, очистка от пыли, грязи и мусора, очистка, мойка и дезинфекция урн;
поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения улиц, мостов, путепроводов, тоннелей, транспортных развязок, паромных переправ и дорожных сооружений;
поддержание в чистоте и порядке, содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения ТС ОДД (освещения, радиосвязи, интеллектуальной транспортной системы (далее – ИТС) и средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования, а также вывоз и утилизация вышедших из строя, в том числе после дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП), элементов ТС ОДД;
замена и утилизация вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов и элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов;

4) жетілдірілген жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелерді күтіп ұстау;
топырақты-құмды үйіндіні кетірумен көшенің жүргінші бөлігінің науасын тегістеу және жабын сыпыру;
белағаш және резервті алқабын сыпыру;
жол жабынын қоқыстан тазарту, батпақтан жуу;
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;
5) өтпелі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
төсемді балшықтан тазалау;
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру және бапталған қаптамаларды сыпыру;
қаптаманы кескіндеу және нығыздау;
төсемдерге тас үгінділері мен иленділерін үю, катундарды жинау;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;
6) топырақты және топырақты жақсартылған төсемі бар жүру бөлігі бойынша:
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегіссіздіктерді жою үшін төсемді кескіндеу;
тегістеу;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;
7) жаяужол және алаң бойынша: сыпыру, басқа қоқысты жинау, жуу және сумен шаңсыздандыру;
8) уақытша көлік құралдары тұрағы бойынша, өтпелі кіреберіс жолда, құмды және жақсартылған құмды жабын:
басқа қоқыстарды жинау, сумен шаңсыздандыру;
жаңа материалдар қолданбастан кескіндеу;
тегістеу;
9) беткі субұрғыш жүйесі, жол бойындағы арқалық жүйе және жол бойындағы канал жүргізу бойынша:
құмды-топырақ үйіндісі және қоқыс үйіндісінен тазарту:
субұрыш жүйесін жұмыс істеу қалыпта жүйелі сүйемелдеу, субұрғыш арықтар және кюветті қалыпқа келтіру және тазарту, бекіністерінің ұсақ ақауларын жою, нөсерлі канал жүргізудің зақымдалғанын қалыпқа келтіру және тазарту, сусүңгіш жабдық;
жабайы өсетін жас бұтақты кесу;
10) жағалау және ішкі алаң көшелері, бульварлар, гүл бақтар, саябақтардың алаңдары және жолдары, тротуарлары бойынша:
жолдарды, тротуарларды, алаңдарды және басқа да объектілерді шаң мен қоқыстан тазалау;
кіреберістерді, тротуарлар мен алаңдарды суландыру;
кішігірім сәулетті формаларды (қоршауларды, орындықтарды және жол құрылысы объектілерін) жуғыш құралдарды қолданумен тұрақты жуу және тазалау:
11) техникалық құралдар және қауіпсіздік нысандары бойынша жол қозғалысын реттеу және ұйымдастыру (бұдан әрі – ЖҚҰ ТҚ) және көшелерді орналастыру:
жаяу жүргіншілер жолын және олардың орналасу элементтерін тәртіпте және тазалықта ұстау;
қоршауды және сигнал бағанасын, жол белгілерін, сілтеу ақпараттарын, қалқандар, билбордтар, бекітпелерін тарту, қалқандарын түзету, жуу, шаңнан және балшықтан тазарту, ұдайы қарау;
шудан қорғау экранын жуудан, шаңнан, қоқыс және балқшықтан тазарту;
автобус аялдамаларын, демалыс алаңдарды, автопавильондарды мерзімдік қарау, шаңнан, қоқыс және балқшықтан тазарту, тазалау, сауыттты жуу және дезинфекциялау;
жолдарды, көпірлерді, жол өткізгіштерді, үңгі жолдарды, көлік айрықтарын, паромдық өткелдерді және басқа жол құрылыстарын электрмен жабдықтау желілерін тазалықта және ретке келтіріп ұстау;
күтіп ұстау, ЖҚҰ ТҚ қозғалысын ұйымдастыру бойынша құралдарының күтімін және жөнделуін (жарықтандыру, радио байланысы, интеллектуалды көлік жүйесі (әрі қарай – ИТЖ), басқа технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желілерін, сондай-ақ, бағдаршам объектілерін, қозғалысты ұйымдастыру құралдарын, олардың қызмет етуі үшін байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлік және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтіріп ұстау, сондай-ақ қолданыстан шығып калған шам және шырақтарды соның ішінде ЖКО, ЖҚҰ ТҚ элементтерін жарату және шығарып тастау;
кабельдерді, өткізгіштер, шам және шырақтардың трансформаторлар және басқа электрмен жарықтандырулардың қатардан шыққанын алмастыру және пайдаға асыру, трансформаторлы техникалық қызмет көрсету;

12) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
прочистка от наносного мусора и посторонних предметов, устранение мелких повреждений подводящих и отводящих русел у мостов и труб, быстротоков, перепадок;
вырубка дикорастущей поросли;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка проезжей части вдоль тротуаров после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи, снега и льда пространства под криволинейным брусом барьерного ограждения между тротуаром и проезжей частью моста;
очистка от грязи перильного, барьерного ограждения и дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта и растительности;
промывка опорных узлов балок;
очистка от грязи опорных частей;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и подферменных площадок от мусора и грязи и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
очистка и уборка габионных сооружений;
организация пропуска паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста кустарниковой растительности на расстоянии 15-25 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
содержание и обслуживание паромных переправ, шандорных заслонок регулируемых водопропускных сооружений, наплавных мостов; работы по установке средств навигационного оборудования, содержанию плавучей, судоходной обстановки на примостовом участке и проведение дноуглубительных и дноочистительных работ на подходах к мостовым сооружениям городских дорог на основании статьи 14 Закона Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте".
4. Зимнее содержание улиц
К работам по зимнему содержанию относятся:

12) инженерлік жолдар жасанды құрылыстар бойынша:
деңгей айырмасына, қатты ағындарға, құбырлар мен көпірлерге әкелетін және бұратын арықтардың кішігірім зақымдануларын жою, ұсақ зақымдалған, қоқыс үйіндісінен және жат заттардан тазарту;
табиғатта өсетін жас бұтақтарды кесу;
жинау техникасы өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін балшық пен бөтен заттардан тазалау;
қар тазалайтын техника өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолдарының бойындағы жүру бөлігін қар мен мұздан тазалау;
су қайтаратын түтіктерді балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
сорғылардан болған деформациялық жіктерінің су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типті деформациялық жіктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типті деформациялық жіктердің күрделі құрылыстарының механизмдерін тазалау және майлау;
суды жіберуге арналған жаяу жүргіншілер жолдары шығырларындағы терезелерді тазарту;
көпірдің жаяу жүргіншілер жолы мен жүру бөлігінің арасындағы тосқауыл қоршауларының қисық сызықты білеуінің астындағы кеңістікті балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
сүйеніш, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін кір мен қардан тазалау;
арқалықтардың үстін кірден, жағылған топырақтан, өсімдіктерден тазалау;
арқалықтардың тірек тораптарын жуу;
тірек бөліктерін қардан, кірден тазалау;
тірек бөліктерінің жұмыс істейтін үстіне графитті құрылыстарды жағу;
темір тірек бөліктері бекіткіштерінің бұрандамаларын тарту;
тіректердің бастарын және ферма астындағы алаңдарды қоқыс пен кірден, қар мен мұздан тазалау;
конустар мен еңіс бекіністерін кірден, шөптен және талдардан тазалау;
габиондық құрылысты тазалау және жинау;
тасқын суларды өткізуді ұйымдастыру;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпір құрылыстарын ағымдағы және кезеңді тексеру;
көпір аймақтарынан арақашықтығы 15-25 метрдегі, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсімдіктерді жою және ағаштарды шабу, көпір астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темір-бетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау;
шағын көпірлер мен құбырлардың аралықтарын күзде жабу және көктемде ашу;
паромдық жолдарды, реттелетін су өткізгіш құрылыстардың шандорлы қалқалағыштарын күтіп ұстау және қызмет көрсету; навигациялық жабдықтар құралдарын орнату жұмыстары, көпір алдындағы учаскеде жүзу, кеме жүзетін құралдарды күтіп ұстау және "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының негізінде автомобиль жолдарының көпір құрылыстарына кіреберістердегі түбін тереңдету және түбін тазарту жұмыстарын жүргізу.
4. Қысқы көшелерді ұстау
Қысқы күтіп ұстау бойынша жұмыстарға мыналар жатады:

1) зимняя уборка улиц, в том числе:
первоочередные операции:
сплошная обработка (посыпка) проезжей части улиц противогололедными материалами;
механизированное подметание снега на проезжей части улиц и структурных элементов ОДХ и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках в режиме "посыпка-подметание";
формирование снежного вала вдоль в лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега, счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть, из снежной массы, счищаемой с проезжей части улиц, проездов, тротуаров и других структурных элементов ОДХ для временного складирования снежной массы и последующего вывоза;
сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных и трамвайных переездах, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах;
временное складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
временное складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов;
операции второй очереди:
удаление снежных валов со структурных элементов ОДХ с погрузкой и вывозом снежных масс;
обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы либо перекидкой на свободные территории;
зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов ОДХ и ТС ОДД для обеспечения безопасного движения транспорта;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой заказчиком на специально подготовленные площадки;
выборочный вывоз снега с ОДХ (от остановок общественного транспорта, на пешеходных переходах, с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей; в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов и социально значимых объектов);
сплошной вывоз снежных масс;

1) көшелерді қысқы жинау, соның ішінде:
бірінші кезектегі операциялар:
көшенің жүргіншілер бөлігін тайғаққа қарсы материалдармен жаппай жөндеу (сеуіп шығу);
көшенің жүргіншілер бөлігінде және басқа ЖШО-ның нұсқаулық элементтері қарды жеңілдетілген сыпыру және "себу – сыпыру" режімінде қар толқынында жүргіншілер бөлігіндегі қарды күреу;
қар массаларын уақытша қаттап тастау және келесідей шығарулар үшін қыруар қардан тазартылатын жол бөліктері, жол өткелдері, тротуарлар және ЖШО-ның басқа нұсқаулық элементтері, тазартылатын жүргіншілер жолымен және тротуардан тазартылатын қар қозғалысының бөлігін, көшелер және жол өткерлерінің жүргіншілер бөлігін жағалай қар толқынын қалыптастыру;
келесідей шығаруымен жиекке, ылдиға және жол алқабына қарды жылжыту;
бір деңгейде (қиылысқа) көшелердің қиылысына және теміржол және трамвай жол өткелдерінің жанасу, қалалық жолаушылар көлігі аялдамасында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттар кіреберістерінде, аулаларда және кварталішілік жолдар алдын, жаяу жүргіншілер жолында, тротуарларда қар толқынын (қар толқынының қозғалысы) жаруды жайластыру;
келесідей шығарулармен жол алқабының жол жүру бөлігінде жиналған қарды уақытша қаттап тастау;
саябақта, орман-бақта, бау-бақшада, гүлбағында, бульварларда және жасыл көшеттерді сақтау және судың жылыстауын қамтамасыз ету жағдайында бұл алаңдардың мақсаты үшін ерте дайындалған ұсталмайтын химиялық реагенттер, басқа да жасыл аймақтардағы қарды жүргіншілер жолынан жинау кезінде жиналған қарды уақытша қаттап тастау;
бірінші кезекте (іріктелген) қалалық жолаушылар көлігі аялдамасынан, жер үсті жаяу жүргіншілер, көпірден және жол өтпесінен қарды шығару;
екінші кезектегі операциялар:
ЖШО-ның нұсқаулық элементтерімен қыруар қарды шығарумен қар толқындарын кетіру;
жүк тиегішке жүктеу алдында, не ерікті алаңға аудару алдында тротуар ернеуінен автогрейдермен қар толқындарын өңдеу;
қарды кетіруден кейін жүргіншілер жолындағы жолды тазалау;
жүргіншілер бөлігінде және тротуарларда жиналған мұзды-қарды кетіру және мұзды жару;
көлік қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ЖҚҰ ТҚ және ЖШО-ның нұсқаулық элементтерімен жинақталған қардан және мұздан тазарту;
арнайы дайындалған алаңға анықталған тапсырыс берушімен және кезектілікке сәйкес бірінші кезектегі шығаруды аяқтау бойынша қарды түпкілікті (жаппай) шығару жүргізіледі;
ЖШО-дан (қоғамдық көлік аялдамасынан, жаяу жүргіншілер жолына, көпірден, жол өтпесінен, эстакад, үңгіжолдан; тұрғындардың көп жиналатын орындарында және әлеуметтік маңызды объектілерде қарқанда қозғалысы) іріктеп қарды шығару;
қыруар қарды жаппай шығару;

2) завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
3) обработка проезжей части фрикционными, химическими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
4) регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
5) регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня прилотковых зон проезжей части городских улиц со стороны притрассовых резервов;
6) регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах и посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
7) регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
8) уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
9) очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и элементов ОДХ, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
10) проведение противолавинных мероприятий;
11) борьба с наледями естественных водных источников;
12) ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
13) теплообеспечение стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
14) установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
15) организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов (плужнощеточных снегоочистителей, машин-распределителей твердых реагентов);
16) при штормовом предупреждении, в сложных погодных условиях, в том числе, в выходные и праздничные дни;
17) установка недостающих знаков и ограждений в единичных случаях. Исправление повреждений, полная замена щитков дорожных знаков и ограждений с целью обеспечения безопасности дорожного движения;
18) зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов, посыпка противогололедными материалами;
19) зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых улиц, в том числе:
подметание свежевыпавшего снега;
сдвигание свежего снега толщиной свыше 2 см;
обработка противогололедными материалами;
очистка от наледей и льда;
вывозка снега и льда на снегосвалки;
подметание в дни без снегопада;
уборка контейнерных площадок;
очистка урн от мусора и их дезинфекция.

2) компоненттерді даярлауды, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, мұзға қарсы материалдарды қаттап тастау және бұдан әрі онымен жол жабуды өңдеу, жеткізу;
3) фрикционды, химиялық және басқа да мұзға қарсы материалдармен жол жүру бөлігін өңдеу, кейіннен талап етілген уақыт арқылы оларды жинау;
4) бөлгіш жолағы бар магистральдардың екі метрлік науа жанындағы жол жүру бөлігін сыпыру басталатын аймақтарын борттық тасқа дейін мұз бен қардан ұдайы тазарту;
5) борттық тасқа дейін науааралық трассалық резервтер жағынан қала көшелері жүргінші жол аймағын мұз бен қардан ұдайы тазарту;
6) бөлетін жолақтардан, тротуарлар, тоқтау қалталарынан және тоқтау павильондардан және жер үсті жолаушы көлігінің отырғызу алаңдарынан, жаяу жүру жолдарынан қар мен мұздан, қар жауу және мұзды кезеңіндей содан кейін де ұдайы тазалау;
7) бөлгіш бетон қабырғаларынан, металлды қисық сызықты қырлы бөренеден, тосқаулы қоршаулар, жол белгілері және сілтемелерден қауіпсіз көлік қозғалысын қамтамасыз ету үшін мұздан, қардан ұдайы тазалау;
8) жер бетіндегі және жер астындағы жүргінші жолдарын, көпір құрылысының саты жиылысын қар мен мұздан тазалау;
9) бақша дивандарынан, сауыт және басқа ЖШО элементтерін жүргінші жолдарды қар мен мұздан; сонымен қатар арасындағы кеңдік, қапталдық және келісімен тазарту;
10) қар көшкініне қарсы іс-шаралар жүргізу;
11) табиғи сулы негіз мұзымен күрес;
12) инженер жүйелеріндегі апат нәтижесінде пайда болған тротуардағы және жүргінші жол бөлігіндегі мұзды жою, опырылған мұзды бөлек орындарға шығару;
13) жол техникасы тұрағын және жылытатын пунктерін жылумен қамтамасыз ету;
14) тайғанақ жабынды жерлеріне қысқа мерзімде әрекет ететін жол белгілерін орнату;
15) механизатор және жол техникасын тәуліктік кезекшілік ететін ұйымдастыру (соқалы-қылқанды қар тазалағыш, қатты регенттердің машина-таратушысы);
16) дауылды ескерту кезінде, ауа райының шиеленісті жағдайында, соның ішінде, демалыс және мейрам күндері;
17) жекелеген жағдайларда қоршаулар және жетіспеген белгілерді орнату; зақымдалғанды түзету, қоршаулар мен жол белгілерінің толық қалқандарын жол қозғалысын қауіпсіздікпен қамтамасыз ету мақсатында ауыстыру;
18) көлік пен жүргіншілердің жүріп өтуіне кедергі келтірмейтін орындарға үю арқылы тротуарларды және жаяу жүргінші аула жолдары мен аумақтарын қысқы жинау және асфальтқа дейін қар мен мұздан тазарту, мұздануға қарсы материалдармен себу;
19) аулаішілік көшелерді қысқы жинау (қысқы күтіп ұстау), соның ішінде:
жаңа түскен қарды сыпыру;
2 см жоғары қалыңдықтағы жаңа қарды итеру;
мұзға қарсы материалдармен өңдеу;
мұздан және қызылсу мұздан тазарту;
қарды және мұзды қар қоқысына шығару;
қарсыз күнде сыпыру;
контейнерлік алаңды жинау;
қоқыстан сауытты тазалау және оны дезинфекциялау.

5. Уход за зелеными насаждениями
5.1. К уходу за зелеными насаждениями относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
2) противопожарная опашка;
3) проведение санитарных и профилактических вырубок и корчевок сухостойных лесонасаждений, разрезка упавших деревьев с зачисткой территории, обрезка сучьев и ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 м) электрических проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов, с вывозом спила и пней на организованные свалки;
4) побелка и покраска стволов деревьев на отдельных участках с повышенными санитарными требованиями в парках, скверах, на бульварах, улицах и дворовых территориях;
5) химическая и механическая борьба с вредителями и болезнями уличных насаждений;
6) полив и уход.
5.2. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под посадку, в том числе с формированием клумб;
2) подготовка семян и выращивание рассады;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) прополка, уборка и вывоз сорняков;
5) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
6) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий;
7) полив, удобрение почвы, покос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
6. Текущий ремонт ОДХ улично-дорожной сети
6.1. При текущем ремонте улично-дорожной сети улиц и дорожных сооружений выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
подсыпка, срезка и планировка обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств, объемом до 100 кубических метров на 1 километр на отдельных участках;
планировка присыпных берм с добавлением материала;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
2-1) по асфальтобетонным покрытиям:
устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин площадью до 1 м2, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий, устранение колей;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
ликвидация колей глубиной до 30 мм путем укладки двух слоев эмульсионно-минеральной смеси или поверхностной обработки по полосам наката шириной до 0,8 м;
частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь на отдельных небольших по протяженности (до 20 м) участках дороги;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий с добавлением щебня или гравия;

5. Жасыл желектерді күту
5.1. Жасыл желектерді күтуге келесі жұмыстар жатады:
1) топырақ күтімі (тракторлы культивациялау, қатарлардағы топырақтарды қопсыту, арамшөппен хамиялық күрес);
2 ) өртке қарсы жырту;
3) аумақты тазартумен құлап түскен ағаштарды кесу, қурап қалған екпе ағаштарға санитарлық және профилактикалық қыршу және шабу жүргізу, электр өткізгіштердің қорғау аймағында (1 м радиуста), сонымен қатар үйлердің нөмірлік белгісін және көше сілтеуіштерін жауып тұратын бұтақтарды кесу, ұйымдастырылған қоқысқа кесілгендерді және түбіртектерді шығару;
4) саябақтардағы, бульварлардағы, көшелер және аула территорясындағы жоғары санитарлық талапарды қажет ететін жеке учаскелердегі ағаштардың діңгектерін ақтау және бояу;
5) көше көшеттерінің ауруларымен және зиянкескіштерімен химиялық және механикалық күрес;
6) күту және суару.
5.2. Гүл алаңын, гүл бағын, жол бойындағы гүлзарларды және сәндік гүл екпелерін күтіміне келесі жұмыстар жатады:
1) отырғызуға топырақ дайындау, соның ішінде гүл өсіретін алаңды жасау;
2) тұқым дайындау және көшет өсіру;
3) топырақты тыңайту, отырғызу, суару;
4) шөптеу, арамшөптерді жинастыру және шығару;
5) бір жылдық өсімдіктердің векетация мерзімі бітуінен кейін ұйымдастырылған қоқысқа жинастыру және шығару;
6) жол бойындағы гүлді қыш құмыраға топырақты әкелу және отырғызу, оны жаңасына ауыстыру;
7) суару, топырақты тыңайту, гүлзарларды шабу, жинастыру және шабылған шөпті қоқысқа шығару.
6. Көше-жол жүйесінің ЖШО-ны ағымдағы жөндеу
6.1. Көше-жол жүйелерінің көшелерін және жол имараттарын ағымдағы жөндеу кезінде келесі жұмыстар орындалады:
1) жердің төсемі және су бұрғыш бойынша:
жер төсемі, су бұрғыш, қорлардың, қорғаныш, бекітетін және реттеу имараттарының бөлек шағын бұзылған жерлерін түзеу;
жолдың жиегін себу, кесу және тегістеу көлік түрлерінің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін себумен, бөлек учаскелерде 1 шақырымға 100 куб метрге дейін көлеммен;
материалдарды қосумен себелейтін бермді тегістеу;
2) жол киімі бойынша, сонымен бірге:
2-1) асфальтобетондық жабындар бойынша:
ұсақ деформациялар мен бұзылуларды жою (шөгілерді, шұңқырларды бітеу), кемерлілігі, жалғыз кішігірім ісініулердің ауданы 1 м2 дейін, жабындардағы жарықтарды құю, жол жабындарының шұңқырлы жөндеуі, көліктерден қалған ойлы іздерді жою;
асфальтобетондық және цементбетондық жабындарын сырлау және қабыршақтану учаскелерінде эмульсиондық-минералдық қоспалардан қорғаныш қабаттарын орналастыру;
тереңдігі 30 мм дейінгі көліктерден қалған ойлы іздерді екі қабат эмульсиондық-минералдық қоспаны құю жолымен жабу немесе ені 0,8 м дейінгі жүрілген төсем бойынша беткі өңдеумен;
ойықтар бойынша бұдырлықтарды және шығып тұрған жоталарды бірен-саран қыру немесе кесу ойықтарды қара қиыршықтаспен немесе асфальтобетонмен толтырумен және жабынның барлық ені бойынша эмульсиондық-минералдық қоспадан қорғаныш қабатын орналастыру;
локальдық картамен беткі өңдеудің ұсақ түйіршікті оқшаулағыш қабатын орналастырумен жарықтар торын және жарықтардың пайда болуының алдын алу және тоқтату;
асфальтобетондық жабындардың беткі тозған қабаттарын қалпына келтіру және оларды қашықтығы бойынша үлкен емес (20 м дейін) жеке жолдың учаскелеріне төсеу;
қиыршықтасты немесе ірі құмдарды қосумен қиыршықтасты және ірі құмды жабындардың кескінін түзеу;

профилировка грунтовых и грунтовых улучшенных дорог, восстановление профиля и улучшение их проезжей части щебнем, гравием, шлаком и другими материалами с расходом до 15 м3 на 1000 м2;
уход за участками дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя;
В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами" размером до 100 кв. м на 1 пог. км улицы, в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона.
2-2) по монолитным цементобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов сегментов цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных сегментов, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
2-3) по сборным железобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
2-4) по мостовым покрытиям:
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
2-5) по щебеночным и гравийным покрытиям: россыпь высевок и мелкого гравия, включая покрытия, обработанные битумом.
2-6) по гравийным и грунтовым улицам:
исправление профиля гравийных и грунтовых улиц на отдельных участках с добавлением новых материалов до 100 кубических метров на 1 километр;
обеспыливание улиц хлористым кальцием, битумом и материалами;
уход за вспученными участками улиц;
3) по полосе отвода:
исправление повреждений и планировка откосов насыпей и выемок (с добавлением при необходимости грунта);
подсыпка, срезка, планирование и уплотнение неукрепленных обочин; устранение деформаций и повреждений на укрепленных обочинах;

топырақтық және жақсартылған топырақтық жолдарды кескіндеу, кескіндерді қалпына келтіру және олардың қозғалыс бөлігін қиыршықтаспен, ірі құммен, қожбен және 1000 м2-қа 15 м3 шығынға дейін басқа да материалдармен жақсарту;
ісінетін және әлсіз топырақты жол учаскелерін күту, оларды уақытша қоршау, ауа шұңқырларын жабу және орналастыру, жер төсемінен және жол жабынының бетінен су бұрғыштықты қамтамасыз ету;
алдын ала қырумен және тозғанды бөлшектеп жаңа қабатты қалаумен жаяужолдардағы жабынның шұңқырлы жөндеуі;
асфальтобетондық жабынның шұңқырлық жөндеуінің құрамына көшенің 1 қума шақырымына 100 шаршы метрге дейінгі өлшеммен "карталармен" жөндеу кіреді, сонымен бірге:
жол киімінің жоғарғы тозған қабатын қалпына келтіру талап етілетін тегістікті және бұдырлықты қамтамасыз етумен;
жол жабынының шұңқырлы жөндеуі, жылжуға төзімді және тозбайтын асфальтобетоннан жаңа қабатты төсеумен міндетті түрде қозғалыстың бірнеше немесе бір жолағының енін немесе жабынының барлық енін фрезерлеумен жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстырумен жүріс бөлігінің бұдырлықтарын және ойықтарын жою.
2-2) тұтасқұймалы цементбетонды жабындар бойынша:
цементбетонды жабындардағы жіктерді толтыру және жөндеу;
сегменттердің тозған бетін қалпына келтіру, цементбетонды жабындар сегментінің жарықшақтарын және сынықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жарамайтын сегменттерді ауыстыру, цемент-бетонды жабындарды беткі бұзылулардан қорғау;
2-3) құрамалы темірбетон жабындар бойынша:
темірбетон жабындардағы жіктерді толтыру және жөндеу;
жеке тақталарды түзету және көтеру, цементбетонды жабын тақталарының жарықшақтарын және сынықтарын жөндеу, қалпына келтіруге жарамайтын қираған тақталарды ауыстыру, жабындарды беткі бұзылулардан қорғау;
2-4) көпірлік жабындар бойынша:
кеспеден және тақтайшалардан жасалған көпір жабындарын жөндеу, қажет жағдайда қираған кеспе тастарды және тақтайшаларды ауыстырумен;
2-5) қиыршықтасты және ірі құмды жабындар бойынша: егулерді және ұсақ құмдарды шашу, өңделген битумдарды, жабынды қоса.
2-6) ірі құмды және топырақты көшелер бойынша;
1 шақырымға 100 текше метрге дейін жаңа материалдарды қосумен топырақтық және ірі құмдық көшелердің жеке учаскелерінде кескінін түзеу;
көшелерді хлорлық қальциймен, битуммен және тағы да басқа материалдармен тозаңдатуды қамтамасыз ету;
көшелердің ісінген учаскелерін күту;
3) бұру жолағы бойынша:
зақымдарды түзеу және шұңқырлардың және үймелердің еңісін тегістеу (керек жағдайда топырақты қосумен);
себу, кесу, бекітілмеген жиектерді тығыздау және тегістеу; бекітілген жиектердегі зақымдарды және деформацияларды жою;

4) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
локальная окраска металлических элементов мостов;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа);
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
мелкий ремонт деформационных швов;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений.
5) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
удаление отслужившей, восстановление изношенной и нанесение вновь вертикальной и горизонтальной разметок, в том числе, на элементах дорожных искусственных инженерных сооружений;
исправление и замена поврежденных и морально устаревших, а также установка вновь недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
окраска обстановки и элементов обустройства улиц, в том числе: окраска и побелка павильонов городского общественного пассажирского транспорта, беседок, ограждений и других элементов обустройства городских улиц;
устранение повреждений и покраска металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков; поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие восстановлению;
установка недостающих знаков, ограждений в единичных случаях, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений, неисправностей и покраска элементов малого архитектурного оформления и благоустройства;
ремонт облицовки подпорных стенок, в том числе подпорных стенок стационарных цветников, фонтанов;
ремонт изношенных частей и окраска беседок, скамеек;
исправление отдельных повреждений и неисправностей объектов организации движения, связи, освещения, плановый ремонт и замена узлов и деталей объектов и оборудования ИТС;
ремонт, в том числе после ДТП: металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
покраска опор уличного освещения в межремонтный период;
замена устаревших элементов уличного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы не более 10% общей его площади;

4) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
кішігірім зақымдарды, имараттардың жеке элементтерін түзеу (тірек бөліктерін, таяныш, тосқауыл қоршаулардың, төсемдерді, тіректерді, құламаларды, албар тіректерін, дренаждық құрылғылар);
көпірлердің металл элементтерін локальдық бояу;
құрылымдардағы жарықтарды торкреттеу, қалауды, сылақты жөндеу, ішінара тойтармаларды ауыстыру;
арық арқылы өтетін көперлердің өтпелерін және көшірулерін түзету және ауыстыру;
паромдық өтулерді және айлақтық құрылғыларды, қалқыма көпірлердің кішігірім зақымдарын түзеу (тығындағыш, қаптаманы жөндеу, такелажды түзеу және осыған ұқсас);
көпірдің жүріс бөлігіндегі жабындардың, жол өтпелерінің шұңқырлы жөндеуі, жабындардағы жарықтарды бітеу;
ашылмаларға көшпелі тақталардың бірігу түйіндерін герметизациялау;
деформациялық жіктердің шағын жөндеуі;
деформациялық жіктердегі ағуларды бұрандаларды тартып жою;
оларды алдын ала ескі мастикадан тазарту арқылы деформациялық жіктерді мастикамен құю;
деформациялық жіктердегі сырғанайтын парақтарды дәнекерлеу (оларды жұлған жағдайда), жетпеген серіппелерді орнату;
деформациялық жіктердің құрылымдарын және механизмдерін шағын жөндеу;
жіктердің үстіндегі немесе деформациялық жіктер жанындағы жабындарды ауыстыру;
жаяужолдардағы асфальтобетондық жабындардың шұңқырларын және жарықтарын құю;
жаяужолдардағы цементбетондық жабындардың шұңқырларын және жарықтарын құю;
перилдік қоршаудың бояғыш қабатын локальдық тазарту (бояу);
қозғалыс бөлігінің ернеулік қоршауына тік белгілерді түсіру;
автожолдардың үстіндегі жол өтпелерінің қасбеттік арқалықтарының астына тік белгілерді түсіру;
автожолдардың үстіндегі жол өтпелерінің тіректеріне тік белгілерді түсіру;
бекіту бетондық тақталарының арасындағы жіктерді цементтік ерітіндімен тілу;
құбырлардың, ауыздардың, еңістік қанаттардың бөлек зақымданған звеноларын жөндеу және ауыстыру, кіріс және шығыс су арналарын бекіту және құбырлардың науаларын, шашылған тастарды қалпына келтіру;
олардың звенолары және секциялары арасындағы жіктерді бітеу және тығындаумен құбырлардың гидрооқшаулауын түзеу;
реттегіш имараттардың және үймелердегі локальдық шайылған жерлерді жою;
бір мезгілде сол жерлерден суды шығарумен көпір қосылғандағы қазындыны үймемен үю;
тіректердегі шайып кеткен құйғыштарды бітеу;
элементтерді шіріктен тазарту, тайтайларды ауыстыру, ағаш көперлердегі төсемдерді;
бөлек тойтармаларды ауыстыру, металл аралық құрылымның элементтеріндегі кішігірім деформацияларды түзету;
5) көшелерді жайластыру және жабдықтары, қозғалысты ұйымдастыру объектілері, байланыс, жарықтандыру бойынша:
қызметін атқарғанды жою, тозғанды қалпына келтіру және қайтадан тік және горизонталь белгілерді түсіру, сонымен берге, жолдық жасанды инженерлік имараттардың элементтерінде;
зақымданған және сапалық ескіргендерді ауыстыру және түзеу, сондай-ақ жетпеген жол қоршауларын, жол белгілерін қайтадан орнату;
көшелерді жайғастыру элементтерін және жабдықтарын бояу, сонымен ішінде: қалалық қоғамдық жолаушылар көлігінің павильондарын, күркелерін, қоршауларды және басқа да қала көшелерін жайғастыру элементтерін ақтау және бояу;
зақымдауларды жою және жаяужолдардың бағандарын және металл бағыттағыш жаяу жүргінші қоршауларын бояу; зақымдалған бағандар ауыстырылады, ал жоқтары қалпына келтіруге жатады;
бірлі-жарым жағдайларда жетпейтін белгілерді, қоршауларды орнату, зақымдануларды түзеу, жол белгілерінің және қоршауларының қалқандарын ауыстыру, панноларды орнату және жөндеу, бағыт жабдықтарының элементтерін жаңғырту;
жеке зақымдануларды, ақауларды түзеу, көркейтудің және шағын сәулеттік дайындаудың элементтерін бояу;
тірек қабырғаларының қаптауларын жөндеу, соның ішінде стационарлық гүлбақшалардың, фонтандардың тірек қабырғаларын;
орындықтарды, күркелерді бояу және тозған бөліктерін жөндеу;
жарықтандыру, байланыс, қозғалысты ұйымдастыру объектілеріндегі ақауларды және жеке зақымдануларды түзеу, ИКЖ жабдықтарының және объектілерінің бұйымдары мен түйіндерін жоспарлы жөндеу және ауыстыру;
жөндеу, соның ішінде ЖКО кейін: көшелік жарықтандырудың металл тіректерін, жарықтандырудың кабельдік желісін, жарықтандыратын арматураны бір уақытта сымдарды ауыстырумен және әуелік желілердің созылуларын, ағымдағы жылдың көлеміндегі көшелік жарықты басқарудың телемеханикалық және автоматты құралдары, төлқұжаттық деректерінің талаптарына сай, сонымен бірге тексеріспен және қалпына келтіруге, жөндеуге жарамайтын және зақымдалған түйіндерді және агрегаттарды ауыстырумен;
жөндеу жұмыстарының аралығы кезеңде көшелерді жарықтандыру бағандарын бояу;
олардың қызмет көрсету мерзіміне сәйкес ескірген көшелерді жарықтандыру элементтерін ауыстыру;
жаяужолдар мен көшенің оның жалпы ауданынан 10% көп емес жүріс бөлігінің арасындағы көгал алаңын жөндеу;

6) по конструктивным элементам и элементам обустройства ОДХ:
исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, до 5 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня до 5 % от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие (бесхозные) колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин (на участках до 100 кв. м);
сезонная покраска бортового (бордюрного) камня в зонах остановок общественного транспорта и на дорожных искусственных сооружениях;
ремонт, покраска или замена урн на остановках общественного транспорта;
ремонт, покраска контейнеров для хранения аварийного запаса щебня фракции 2-5 мм;
восстановление или ремонт искусственные дорожные неровности (далее – ИДН) с заменой изношенных сегментов, в том числе после ДТП;
устранение повреждений металлических барьерных ограждений с покраской (с заменой изношенных частей сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений;
устранение повреждений шумозащитных экранов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников;
ремонт и покраска лесозащитных металлических заборов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями (с заменой изношенных элементов), в том числе после ДТП;
замена буферов безопасности, в том числе после ДТП;
текущий ремонт габионных сооружений (с восстановлением плетеной металлической сетки и каменного наполнителя либо заменой изношенных секций);
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб; придорожно-арычной сети открытого типа;
ремонт откосов с засыпкой промоин;
ремонт и ежегодная покраска малых архитектурных форм без изменения их конструкции.

6) ЖШО жайластыру элементтері және құрылымдық элементтер бойынша:
жаңа негізді және құрсауды орналастырумен соғылған немесе отырған борттық (ернеулік) тасты кескінде (кеңістік жағдайында) және жоспарда түзеу, сондай-ақ жеке бұзылған борттық (ернеулік) тастарды ауыстыру жаңаларды орнатумен (қажет жағдайда) жабындардың барлық түрлерінде, оның жалпы ұзындығынан 5% дейін, сонымен бірге ЖКО және су шайғаннан кейін;
борттық (ернеулік) тастың жеке цементбетонды таяныштарын жөндеу оның жалпы ұзындығынан 5% дейін, сонымен бірге ЖКО және су шайғаннан кейін;
қоғамдық көлік аялдамаларының маңатындағы жасанды тасты материалдардан жасалған борттық (ернеулік) тасты маусымдық бояу;
құдықтардың қақпақтарын жол жабынының деңгейімен бірдей түзеу, істемейтін құдықтарды (қараусыз) қоса алғанда;
суқабылдағыш құдықтардың торларын жол жабынының деңгейімен бірдей түзеу;
көпірлік имараттардың деформациялық жіктерімен, құдықтардың қақпақтарымен және жауын-шашын ағатын торлармен, трамвайлық жолмен байланысқан жерлерінде жол жабындарын жөндеу;
жол жабындарындағы жарықтарды битуммен және битумдық мастикамен бітеу (құю);
жол жабындарын сіңдіретін герметизациялайтын құраммен өңдеу;
жиектерді бекіту және себелеу (100 шаршы метрге дейінгі учаскелерде);
қоғамдық көлік аялдамаларындағы және жолдық жасанды имараттардың маңатындағы борттық (ернеулік) тасты маусымдық бояу;
қоғамдық көлік аялдамаларындағы қоқыс жәшіктерді ауыстыру немесе бояу, жөндеу;
фракциясы 2-5 мм қиыршықтасты апаттық қорландырып сақтауға арналған контейнерлерді ауыстыру немесе бояу, жөндеу;
жасанды жол бұдырлықтарын (бұдан әрі – ЖЖБ) жөндеу немесе қалпына келтіру тозған сегменттерді ауыстырумен, соның ішінде ЖКО кейін;
метал кедергілік қоршаулардағы зақымдануларды бояу арқылы (сегменттердің тозған бөлігін ауыстыру) жою, соның ішінде ЖКО кейін;
бетондық карьерлік қоршаулардың зақымдануларын жою;
шудан қорғайтын экрандардың зақымдануларын жою (тозған сегменттерді ауыстырумен), соның ішінде ЖКО кейін;
ЖКО кейінгі жол бойындағы шағын сәулеттік пішіндер мен жасылдандыру элементтерінің, соның ішінде екпе ағаштарының, гүлзар, гүлбақшалардың зақымдануларды жою;
орманды қорғайтын металл қоршауларды бояу және жөндеу (тозған сегменттерді ауыстырумен), соның ішінде ЖКО кейін;
жол белгілерін және сілтемелерді, тіректері және бекітпелері бар ақпараттық қалқандарды жөндеу (тозған сегменттерді ауыстырумен), сон соның ішінде ЖКО кейін;
қауіпсіздік буферлерін ауыстыру, соның ішінде ЖКО кейін;
габиондық имараттарды ағымды жөндеу (тоқылған металл торды және тастық толтырғышты қалпына келтірумен, не тозған секцияларын ауыстырумен);
ашық типті жол бойындағы арық желісін; суөткізгіш құбырлардың түйіскен жерлерін және бетін жөндеу;
қазындыларды себумен еңістерді жөндеу;
олардың құрылымын өзгертей шағын сәулеттік пішіндерді жылдық бояу және жөндеу.

6.2. Работы по дорожной разметке ОДХ входят в состав текущего ремонта, и в рамках нее выполняются следующие виды работ:
1) разработка и корректировка проектно-сметной документации на разметку дорог;
2) мониторинг состояния дорожной разметки ОДХ;
3) визуальный осмотр;
4) лабораторное обследование;
5) инструментальная диагностика;
6) демаркировка (перепланировка) дорожной разметки (в объемах до 5 % от общей площади разметки ежегодно);
7) нанесение дорожной разметки с применением:
красок;
термопластиков и холодных пластиков;
цветных покрытий, в том числе противоскольжения;
6.3. Перечень работ по аварийному ремонту дорожной одежды и объектов ОДХ, выполняемых в составе текущего ремонта:
1) временное ограждение аварийных провалов дорожной одежды;
2) устранение провалов, проломов, просадок и пучин на площади более 1 кв. м.;
3) аварийная заделка выбоин (ям) с применением холодных битумоминеральных смесей;
4) аварийная замена на новые разрушенных металлических люков технологических смотровых и бесхозных колодцев, металлических решеток водоприемных колодцев;
5) аварийный ремонт после размывов водопропускных труб и придорожно-арычной сети открытого типа;
6) аварийный ремонт после размывов габионных сооружений (с восстановлением плетеной металлической сетки и каменного наполнителя, либо с заменой изношенных секций);
7) аварийное исправление с покраской или замена на новые сегменты поврежденных при ДТП металлических барьерных ограждений и тротуарных столбиков;
8) аварийный (внеплановый, в том числе после ДТП) ремонт элементов ИТС контроля скорости и регулирования движения, и светофорных объектов;
9) аварийный замена, в том числе поврежденных после ДТП металлических опор уличного освещения, светильников, осветительной арматуры, кронштейнов, проводов и растяжек, кабеля, шкафов управления с заменой аппаратов, панели и каркасов, автоматики и телемеханики с заменой деталей воздушной линии наружного освещения.
7. Средний ремонт улиц и дорожных сооружений
7.1. При среднем ремонте улиц и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;

6.2. ЖШО жолдық белгілеу бойынша жұмыстар ағымдағы жөндеудің құрамына кіреді, және оның аясында келесі жұмыс түрлері орындалады:
1) жолды белгілеуге жобалық-сметалық құжаттаманы түзету және дайындау;
2) ЖШО жол белгілерінің жағдайын мониторингілеу;
3) көзбен байқау;
4) зертханалық зерттеу;
5) инструменталдық диагностика;
6) жол белгілерін (белгінің жалпы ауданынан 5 % дейін көлемінде жыл сайын) қайта маркалау (қайта жоспарлау).
7) мыналарды қолданумен жол белгілерін түсіру:
бояуларды;
термопластиктерді және салқын пластиктерді;
түсті жабындарды, соның ішінде сырғанауға қарсы.
6.3. ЖШО объекттерін және жол киімін апаттық жөндеу бойынша жұмыстар тізбесі, ағымдық жөндеудің құрамында орындалады:
1) жол киімінің апаттық құлауларын уақытша қоршау;
2) құлауларды, қирауларды, шөгулерді және 1 шаршы метрден көп аудандағы ісінулерді жою;
3) салқын битумминералдық қоспаларды қолданумен шұңқырларды (шұқырларды) апаттық бітеу;
4) қараусыз құдықтардың және технологиялық қараудың бұзылған металл қақпақтарын, суқабылдағыш құдықтардың металл торларын жаңаларға апаттық ауыстыру;
5) ашық типті жол бойындағы арық желілері мен суөткізгіш құбырларды шайып өтулерден кейін апаттық жөндеу;
6) габиондық имараттарды шайып кеткеннен кейін апаттық жөндеу (тоқылған металл торды және тастық толтырғышты қалпына келтірумен, не тозған секцияларын ауыстырумен);
7) жаяужолдық бағандарды және металл кедергілік қоршаулардың ЖКО кезінде зақымдалғанын апаттық жаңа сегменттерге ауыстыру немесе бояумен түзету;
8) жылдамдықты бақылау және қозғалысты, бағдаршамдық объектілерді реттеу ИКЖ элементтерін апаттық (жоспардан тыс, соның ішінде ЖКО кейін) жөндеу;
9) апаттық ауыстыру, соның ішінде кабельдерді, сымдарды және тартпаларды, кронштейндерді, жарықтандыратын арматураларды, жарықшамдардың, көшелік жарықтандырудың ЖКО кейін зақымданған металл тіректерін, аппараттарды ауыстырумен басқару шкафтарын, каңқалардың панельдерін, автоматиканы және телемеханиканы сыртқы жарықтандырудың әуе желісінің бұйымдарын ауыстырумен.
7. Жол имараттарын және көшелерді орташа жөндеу
7.1. Жол имараттарын және көшелерді орташа жөндеу кезінде келесі жұмыстарды орындайды:
1) субұрғыш және жер төсемі бойынша:
ісінетін учаскелерді жою, дымқыл және қар басатын орындардағы жер төсемі учаскелерінің кішігірім ұзындығы бойынша кеңейту және көтеру;
бар субырғыш қазындыларды тазалау, жаңа қазындыларды қазбалау, зақымдануларды түзеу және ойықтардың және үймелердің құлама еңістерін кішірейту, дренаждық, қорғаныш және бекітетін құрылғыларды, субұрғыш имараттарды және құбырлар мен көпірлердің арналарынан бағыттаушыларды түзеу, шөптерді егу;
жиектерге құм себу, кесу, жоспарлау және бекіту;

2) по дорожным одеждам:
ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
устройство шероховатых поверхностных слоев на покрытиях улиц;
кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала;
замена не подлежащих восстановлению изношенных сегментов цементобетонных покрытий, нарезка продольных или поперечных бороздок на цементобетонных покрытиях;
замена изношенных плит железобетонных покрытий, подъемка, выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением необходимого количества новых материалов;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых улиц вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках.
перевод щебеночного и гравийного покрытия на асфальтобетонное покрытие без изменения технической категории улицы (с соответствующим расчетом по усилению дорожной одежды);
ресайклирование на большую и маленькую глубину усовершенствованного и щебеночного/гравийного покрытия, имеющего дефекты, свидетельствующие о недостаточной прочности, с добавлением необходимого количества нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх одного или двух слоев асфальтобетонного покрытия (согласно расчету дорожной одежды), при необходимости защитного слоя, слоя износа, поверхностной обработки;
устройство переходных дорожных одежд, устройство щебеночных/гравийных покрытий с использованием новых материалов (в том числе укрепленных/обработанных вяжущими материалами), отходов промышленности, малопрочных каменных материалов.
3) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств, пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

2) жол киімі бойынша:
жол жабынының шұңқырлы жөндеуі, жылжуға төзімді және тозбайтын асфальтобетоннан жаңа қабатты төсеумен міндетті түрде қозғалыстың бірнеше немесе бір жолағының енін немесе жабынының барлық енін фрезерлеумен жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстырумен күрделі жабындардың жүріс бөлігінің бұдырлықтарын және ойықтарын жою.
жетілдірілген жабындардың жоғарғы тозған қабатын қалпына келтіру және ісінетін бөлек учаскелерде жол киімін орналастыру, құрылғымен топырақты тұрақтандырумен және бар жол киімін бөлшектеумен, талап етілетін тегістікті және бұдырлықты қамтамасыз етумен;
көшелердің жабындарында бұдыр беттік қабаттарды орнату;
жақсартылған жабынды регенерациялау және соққылау, бар тасқындарды, ойықтарды, жаңа материалды қосумен қырқаны;
цементбетонды жабындардың қалпына келтіруге жарамайтын тозған сегменттерін ауыстыру, цементбетонды жабындардағы бойлық және көлденең бороздоларды кесу;
темірбетондық жабындардың тозған тақталарын ауыстыру, көтеру, тегістеу темірбетон жабындардың бөлек тақталарын;
қиыршық тас және гравий жабындарының, сондай-ақ топырақ жолдардың профилін қажетті мөлшерде жаңа материалдар қосу арқылы қалпына келтіру;
ірі құмды және қиыршықтасты жабындардың кескіндерін қалпына келтіру, сондай-ақ жер жолдарды көшенің бір шақырымына 500 куб метр көлемінде материалдарды қосумен;
байланыстырғыш және шаңданбайтын материалдармен ірі құмды және топырақ көшелердің жүріс бөлігін жақсарту;
бұрылыстарды орналастыру және қауіпті қисық қозғалыс үшін көруді қамтамасыз ету;
жөнделіп жатқан учаскелерде жүріс бөлігін белгілеу;
көшенің техникалық санатын өзгертпей, қиыршық тас және гравий жабындысын асфальт-бетон жабынына ауыстыру (жол жабынын күшейту бойынша тиісті есептеумен);
жетілдірілген және қиыршық тас/гравий жабынының беріктігінің жеткіліксіз екенін көрсететін ақаулары болған жағдайда оны үлкен және кіші тереңдікте ресайклингтеу, қажетті мөлшерде жаңа материал қосу арқылы алынған материалды жол жабынының негізін жасауға пайдалану, кейіннен оның үстіне асфальт-бетон жабынының бір немесе екі қабатын (жол жабынының есебіне сәйкес), қажет болған жағдайда қорғаныш қабатын, тозу қабатын, үстіңгі өңдеуді төсеу;
өтпелі жол жабынын салу, жаңа материалдарды (соның ішінде тұтқыр материалдармен нығайтылған/өңделген), өнеркәсіп қалдықтарын, беріктігі төмен тас материалдарды пайдалана отырып, қиыршық тас/гравий жабындарын төсеу"
3) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
деформациялық жіктер астындағы субұрғыш науаны қалпына келтіру;
субұрғыш трубканы жөндеу (трубкаларды арттыру немесе қосымша трубкаларды орнату);
жабындардағы жіктерді орнату гидрооқшаулағыштың жаяужолға біріккен жерінде және оларды мастикамен құю;
субұрғыш трубкалардағы оқшаулағышты жөндеу;
10 сантиметрден көп отыру кезінде үймемен көпірдің байланысу түйіндерін жөндеу (қиыршықтасты себумен қосымша жабын арқасында тегістеу);
үймемен байланысқан шеткі жаяужол тақталарын ауыстыру;
жол киімін қалпына келтірумен көшпелі тақталардың бөлек жылжуларын жою;
көшпелі тақталар астына топырақты себу оларды шайылдыру кезінде тақталарды ашумен;
болат элементтері бар, деформациялық жіктердің бұйымдарын ішінара ауыстыру;
жұмыстар жол киімі деңгейінде орындалып жатқанда, мастикалық және резеңкелі толтырғышпен жабық типті деформациялық жіктермен ауыстыру;
жаяужолдардағы деформациялық жіктерді ауыстыру;
жаяужолдың жабынын тегістеу, жаңа жабынды орнату;
жаяужол блоктарындағы кең саңылаулардың шұңқырын бітеу, жаяужолдың қасбетін қорғаныш жабынмен өңдеу;
жаяужол блоктарындағы жарықтарды және бөлек сынықтарды жою;
жаяужол блоктарының жіктерін оқшаулау және нақыштау;
жаяужолдарды қалпына келтіру, күшейту немесе бөлек зақымданған блоктарды ауыстыр;
жаяужол тақталарындағы қирауларды жою;
оқшаулауды орнату немесе жаяужолдардың асфальтбетондық жабыны;
бөлек секцияларды жөндеу, бөлек таяныш тіректерінің анкерлеуін күшейту;
барлық ұзындық бойынша таяныштарды ауыстыру немесе көпірлік имарат ұзындығыны бөлігінде ғана;
таяныштарды барлық ұзындығы бойынша бояу;
жаңа анкерлеумен таяныш тіректерінің бекіту түйіндерін ауыстыру;
құрылым бетонының барлық бетін бояу және гидрофобизациялау (тақталарды, арқалықтардың, аркалардың және басқа элементтердің қаьырғаларын);
диафрагма жіктерін жөндеу;
жол өтпелері және көпірлерді жөндеу немесе ішінара қайта салу, сондай-ақ толық немесе ішінара суөткізгіш құбырларды қайта салу, олардың габаритін және есептік жүктемелерін нормаға дейін жеткізумен, жөнделетін жол үшін орнатылған, тахникалық санатқа сай, техникалық құжаттамамен бекітілген;
көпірлерде қиын емес жөндеу жұмыстарын орындау (төсемдерді, арқалық торларды, бөлек түйіндерді және элементтерді айырбастау, қалауды түзеу, жер төсемімен басланысулар);
құрылыстық көтеруді бақылау алдын-ала кернелген темірбетондық және металл аралық құрылымдарда;
көпірлік имараттың жүріс бөлігіндегі жабынды ауыстыру немесе қалпына келтіру;
жаяужол блоктарындағы саңылауларды нақыштау, жаяужолдардағы жабынды қалау;
қоршауларды қайта жаңғырту немесе жөндеу;
материалдары мен құрылымын ауыстырумен деформациялық жіктерді жөндеу;
гидрооқшаулағышты жөндеу;
жаяужолдарды, таяныштарды, ернеулерді ауыстыру және жөндеу;
көпірдің жүріс бөлігіндегі субұрғышты жақсарту, субұрғыш трубкаларды және тесіктерді ауыстыру;
темірбетон құрылымдарының қасбеттік бетін гидрооқшаулау, басты арқалықтардың бетін бояу;
жарықтарды беттік герметизациялау, шұңғылшаны, сынықтарды бітеу, көпердің темірбетон элементтерінің қорғаныш қабатын қалпына келтіру;
металл аралық құрылымдарын тұтастай бояу;
арқалықтарды өзара бір-бірімен қосу қалпына келтіру;
субұрғышты және дренажды жөндеу, көпірдің байланысуларын үймемен көшпелі тақталарды ауыстырумен;
реттегіш имараттардың және жер төсемі еңісі бекітулерін жөндеу;
реттегіш имараттардың және тіректердегі қазындыларды жою;
металл аралық құрылымдарда бөлек элементтерді күшейту, тура фермалары бар көпірлердегі элементтерді түзету;
тойтармаларды жоғары берікті бұрандаларға ауыстыру;
тірек бөліктерінің жобалық орналасуын қалпына келтіру және жөндеу;
тіректік алаңқайлардағы құйылыстарды қалпына келтіру және жөндеу;
қаптама жіктерін сөгу, жарықтарға ерітіндіні жіберу;
тіректердің және аралық құрылымның көру құрылғысын қалпына келтіру және жөндеу;
тірек денесін жөндеу;
темірбетонды аралық құрылымның тірелген жерлерінде тірек бөлігін күшейту;
трубкалардың басын және бөлек звеноларын жөндеу немесе ауыстыру, оқшаулағыштарды және түйістерді түзеу;
тіректік қабырғаларды, бекітетін және реттейтін имараттарды, галереяларды және қалқаларда жөндеу, сондай-ақ олардың бөлек элементтерін ауыстыру;

на участках внутри поселковых дорог, в пределах существующего земляного полотна, при отсутствии сформированного водотока и водосборной площади, требующих устройства расчетных водопропускных сооружений, в целях обеспечения отвода дренажных и ливневых вод допускается выполнение работ по устройству и восстановлению упрощенных водопропускных элементов. Указанные элементы предусматриваются на участках с высотой насыпи до 0,8 м и выполняются, в том числе, с применением металлических или железобетонных труб диаметром до 0,5 м и общей длиной до 10,0 м, не относящихся к расчетным водопропускным сооружениям.
4) по обстановке улиц, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек на участках улиц, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельно расположенных от проезжей части улиц велосипедных дорожек;
ремонт тротуаров и пешеходных дорожек с устройством покрытий из асфальтобетонных смесей с предварительным фрезерованием (разборкой) покрытия без изменения конструкции основания;
перенос на новое место подпадающих под уширение инженерных сетей (объектов организации движения, связи, освещению) при уширении небольших по протяженности участков улиц;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт примыканий (съездов и переездов, летних и тракторных путей);
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения, средств связи и освещения;
восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи; восстановление кабельной сети, технических комплексов управления в соответствии с паспортными требованиями ремонта оборудования;
ремонт элементов обустройства улиц (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно).
установка, ремонт, частичная или полная замена, обновление, объединение аппаратно-программной части оборудования и контрольно-измерительных приборов для мониторинга и контроля за дорожным движением и перевозочной деятельностью, в том числе оплаты за проезд, фиксации нарушений ПДД, системы распознавания и фиксации, осуществляющие мониторинг (учет) движения транспортного потока, автоматизированных станций измерения фиксации весовых и габаритных параметров, осевых нагрузок

елді мекен ішіндегі жолдардың учаскелерінде, қолданыстағы жер төсемі шегінде, есептік сужүргізу құрылыстарын салуды талап ететін қалыптасқан су ағыны мен су жиналу алаңы болмаған жағдайда, дренаждық және нөсерлік суларды бұруды қамтамасыз ету мақсатында жеңілдетілген сужүргізу элементтерін орнату және қалпына келтіру жұмыстарын орындауға жол беріледі. Аталған элементтер төсем биіктігі 0,8 м дейінгі учаскелерде қарастырылады және соның ішінде, есептік сужүргізу құрылыстарына жатпайтын, диаметрі 0,5 м дейін және жалпы ұзындығы 10,0 м дейінгі металл немесе темірбетон құбырларды қолдану арқылы жасалуы мүмкін"
4) көшелердің ахуалы, қозғалысты, байланысты, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін, көшелердің бөлігінде жаңа жаяу жүргінші жолын және жаяужолдарды орналастыру;
көшенің жүріс бөлігінен бөлек орналасқан жаңа велосипед жолдарын салу;
құрылымның негізін өзгертпей жабынды алдын-ала қопсытумен (бөлшектеу) асфальтбетондық қоспадан жабынды орнатумен жаяу жүргінші жолдарын және жаяужолдарды жөндеу;
кеңейтуге ұшырайтын инженерлік жүйелерді (қозғалысты, байланысты, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілерін) жаңа орынға көшіру қашықтығы үлкен емес көшелердің учаскелерін кеңейту кезінде;
сәулеттік безендіруді және бөлек айырымдарды көріктендіру, демалу алаңдарын, автомобиль тұрақтарын, көз тартарлықтай орындарды қоса алғанда, жаңа бөлек қоршауларды орнату, жаңаларды орнату және жөнделетін учаскелердегі бағыттағыш құрылғыларды және жол белгілерін ауыстыру (қалпына келтіру), қоршауларды жөндеу;
бірігулерді жөндеу (түсу және өту жолдары, жазғы және тракторлық жолдар);
дабылдағышты, қозғалысты, байланысты, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілерін жөндеу;
жол ақпараттық жүйелерін және кешендерін, белгілерін және жеке жобалау таблосын, жол қозғалысын автоматтық басқару және диспетчерлік жүйелер мен элементтерді; автономдық және қашықтықтан басқарылатын белгілерді және ақпаратты алмастыру таблосын, бағдаршамдық объекттерді қалпына келтіру;
жолдық желілік телеграфтық немесе радио байланысты және басқа да технологиялық және сигналдық-шақыру байланыс құралдарын қалпына келтіру, кабельдік желілерді, техникалық басқару кешендерін жабдықты жөндеудің паспорттық талаптарына сай қалпына келтіру;
көшелерді (автопавильондарды, тіректік қабырғаларды, ақпаратттық панно және басқа имараттарды) көріктендіру элементтерін жөндеу.
жол қозғалысы мен тасымалдау қызметін бақылау және мониторингтеу үшін жабдықтың аппараттық-бағдарламалық бөлігін және бақылау-өлшеу құралдарын орнату, жөндеу, ішінара немесе толық алмастыру, жаңарту, біріктіру, соның ішінде жолақысын төлеу, жол қозғалысы ережелерін бұзуды тіркеу, көлік ағынын бақылау (есепке алу) жүйелері, тану және тіркеу жүйелері, осьтік жүктемелер мен өлшем және габаритті параметрлерін автоматты тіркеу станциялары.

Сноска. Пункт 7.1 с изменением внесенным постановлением акимата Павлодарской области от 19.05.2026 № 136/1 (вводится по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7.2. Виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улицы и безопасность движения транспортных средств, в том числе:
ремонт придорожно-арычной открытой системы с частичной заменой, до 10 % от всей длины вышедших из строя лотков;
частичное восстановление, переустановка или замена бортового (бордюрного) камня, вышедшего из строя, до 10 % от всей его длины;
в случае пропущенного графика очередности ремонта доля заменяемых разрушенных и не подлежащих использованию лотков придорожно - арычной системы и бортового (бордюрного) камня определяется на основе визуальной оценки с составлением ведомости дефектов;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт поврежденных участков (сегментов) металлических барьерных ограждений, шумозащитных экранов, в том числе с заменой на новые;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки в местах разрушений;
подсыпка и укрепление обочин (картами свыше 100 кв. м).
8. Капитальный ремонт городских улиц и дорожных сооружений
8.1. В состав капитального ремонта ОДХ улиц и дорожных сооружений относятся следующие виды работ:
предпроектная проработка;
разработка проектно-сметной документации (далее – ПСД);
производство дорожно-ремонтных работ с обустройством ОДХ, организацией и обеспечению безопасности движения;
контроль качества и приемка дорожно-ремонтных работ.
8.2. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления и переустройства городской улицы, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25% от общей длины улицы.
8.3. Производство дорожно - ремонтных работ (капитальный ремонт конструктивных элементов и элементов обустройства ОДХ), в том числе:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улицы;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц;
устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей вне проезжей части улиц;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков улиц, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту улиц (в соответствии с ПСД);
ликвидация последствий паводковых, селевых, оползневых, ливневых, сейсмических и стихийных разрушений;

Ескерту. 7-1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы әкімдігінің 19.05.2026 № 136/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7.2. Басқа жұмыс түрлері, көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін және көшелерді пайдаланулық жағдайының қалпына келуін қамтамасыз ететін, соның ішінде:
ішінара ауыстырумен жол бойындағы ашық арық жүйесін жөндеу, қызметтен шыққан науалардың барлық ұзындығынан 10% дейін;
ішінара қалпына келтіру, қызметтен шыққан, борттық (ернеулік) тастарды ауыстыру немесе қайта құру, барлық ұзындығынан 10 % дейін;
жөндеу кезектілігінің кестесі өтіп кеткен жағдайда жол бойындағы арық жүйесінің және борттық (ернеулік) тастардың ауыстырылатын бұзылған және қолдануға жарамайтын науалардың үлесі ақаулар ведомосін құрумен көзбен көріп бағалау негізінде анықталады;
құдықтардың қақпақтарын жол жабынының деңгейімен бірдей түзеу;
суқабылдағыш құдықтардың торларын жол жабынының деңгейімен бірдей түзеу;
металл кедергілік қоршаулардың зақымдалған учаскелерін (сегменттерін), шудан қорғау экрандарын жөндеу, сонымен бірге жаңасына ауыстырумен;
бұзылған жерлердегі тақтайшадан және кеспе тастардан жасалған көпірлік жабындарды жөндеу;
жол жиектерін бекіту және үстемелеу (100 шаршы метрден жоғары карталармен);
8. Жол имараттарын және қалалық көшелерді күрделі жөндеу
8.1. Жол құрылыстары мен көшелері ЖШО күрделі жөндеулер құрамына келесі жұмыс түрлері жатады:
жоба алды пысықтау;
жобалық-сметалық құжаттамаларды (бұдан әрі – ЖСҚ) дайындау;
ЖШО жайластырумен, қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастырумен және қамтамасыз етумен жол-жөндеу жұмыстарының өндірісі;
жол-жөндеу жұмыстарын сапалық бақылау және қабылдау.
8.2. Күрделі жөндеу кезінде қалалық көшені қайта құрылғылау және бөлеу түзулеу жүргізуге рұқсат беріледі, жоспардағы сияқты, сондай-ақ бойлық кескінде, көшенің барлық ұзындығының 25% қашықтығына дейін.
8.3. Жол-жөндеу жұмыстарының өндірісі (ЖШО жайластыру элементтерін және құрылымдық элементтерді күрделі жөндеу), соның ішінде:
1) субұрғыш және жер төсемі бойынша:
жер төсемін түзеу оның геометриялық параметрлерін нормаға дейін жеткізумен, техникалық санатқа сай, жөнделетін жол үшін жасалған, техникалық құжаттамамен бекітілген (кеңейту, көтеру, топырақтарын ауыстыру, көруді қамтамасыз ету, айналманың радиусын жоғарылату, бойлық еңістерді кішірейту, тік қисықтарды және бұрылыстарды орналастыру), көшенің бөлек учаскелерін түзулеу;
ісінетін, сырғымалық және опырылмалы учаскелерді жою, жер төсемінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін, дренаждарды, оқшаулағыш қабатшаларды орнату және басқа жұмыстар;
барларды қайта салу және қалпына келтіру, сондай-ақ жаңа субұрғыш құрылғыларды, жағалауды қорғайтын және эррозия қарсы имараттарды салу.
жер төсемін және көшелердің бірігуі және қиылысы жерлерінде субұрғыш жүйелерін орнату;
көшелердің жүріс бөлігінен тыс автомобиль тұрағына, аялдамасына арналған алаңдарды орналастыру;
жол бойындағы қорларды, көшелерді күрделі жөндеу бойынша жұмыс аумағында орналасқан, жабылатын көшелердің учаскелерін құнарлығын қалпына келтіру (ЖСҚ-ға сәйкес);
тасқынды, селдік, опырулық, жауындық, сейсмикалық және басқа апатты бұзылулардың зардаптарын жою;

2) по дорожным одеждам, в том числе:
С асфальтобетонным покрытием:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований;
устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц, в том числе на обходах населенных пунктов и подъездах к ним в соответствии с ведомственной принадлежностью ОДХ к улицам;
устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
уширение проезжей части основной улицы для размещения велосипедных дорожек, при обосновании их необходимости;
замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
устройство покрытия дорожной одежды с использованием существующего в качестве основания с предварительным исправлением поперечного профиля и устранением деформаций и разрушений;
проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия (заделка трещин, укладка трещинопрерывающих прослоек и армирующих материалов).
С цементобетонным покрытием:
устройство слоев усиления из асфальтобетонных смесей поверх старого цементобетонного покрытия без нарушения его сплошности;
то же, с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона, модифицированного цементобетона;
ремонт по цементобетонным покрытиям осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией.
По другим типам покрытий:
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
3) по конструктивным элементам ОДХ:
переустановка, замена или устройство вновь бортового (бордюрного) камня;
укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
сплошное мощение мостовых покрытий с полной либо частичной заменой песчаного основания;
ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды;
укрепление и капитальный ремонт береговых набережных;
ремонт и восстановление газона;

2) жол киімі бойынша, соның ішінде:
асфальтбетондық жабынымен:
қозғалыс жолағының біреуінен көп емес жол киімін кеңейту, күшейту (қалыңдату), болған жол киімін негіз ретінде қолданумен және регенирациялаумен жол киімінің жетілдірілген түрін орналастыру;
қайта жайғастырылатын (түзетілетін) жолдардың учаскелерінде жол киімін орнату, соынымен бірге көшелерге ЖШО ведомстволық тиістіліген сай елді мекендерді айналып өтулерді және кірмелерде;
көлік айырымдарында, инженерлік құрылғыларда, жаяужолдарда, өтпелі және велосипед жолдарына, автобус аялдамаларында, демалыс алаңдарында және автокөлік тұрақтарында жол киімін орналастыру;
негізгі көшенің жүріс бөлігін кеңейту велосипед жолдарын орналастыру үшін, олардың қажеттелігі келісілген кезде;
жоғарғы қабатты төсеумен және алдын-ала қопсытумен жол киімі жабындарының тозған қабаттарын ауыстыру, керек жағдайда төменгі және түзеуші қабаттарды;
бұзылулар мен деформацияларды жоюмен және көлденең профильді алдын-ала түзетумен негіз ретінде бар жол киімін қолданумен жол киімі жабынын орнату;
жол жабынының қабаттарын төсеу алдында жарықтардың түзілуін болдырмау бойынша шараларды өткізу (жарықтарды бітеу, жарықтарды тоқтатаны қабатшаларды және арматуралайтын материалдарды орнату);
цементбетондық жабынымен:
асфальтбетондық қоспадан күшейту қабаттарын цементбетондық жабынның ескісінің үстінен оның тұтастығын бұзбай төсеу;
дәл сондай, ескі цементбетондық жабынды алдын-ала үгітумен және осындай тәсілмен алынған негіз материалын жете тғыздаумен;
цеменбетоннан, армобетоннан, фибробетоннан, модификацияланған бетоннан күшейту қабатын орнату;
цементбетондық жабындар бойынша жөндеу жобалық-сметалық құжаттамаға сай іске асырылады;
жабындардың басқа типтері бойынша:
қиыршықтасты және ірі құмды жабындардың профилін түзеу, сондай-ақ жер жолдарды жаңа материалдарды қосумен, жүріс бөлігін байланыстырғыш материалдармен жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған ернеулерді және жетілдірілген жабындардың шеті бойынша бекіту жолақтарын ауыстыру және жаңаларды орнату, соның ішінде жол киімінің негізгі типі бойынша;
3) ЖШО құрылымдық элементтері бойынша:
тағы да борттық (ернеулік) тасты құру немесе ауыстыру, қайта құру;
көру құдықтарының және қаңқаға және тірек тақтасына орнатумен немесе басқа заманауи технологияларды қолданумен суқабылдау құдықтарының торларының қақпақтарының мойынын бекіту;
көпірлік жабындардың тұтастай төсеніш төсеуі құмдық негізді толығымен немесе ішінара ауыстырумен;
жиектерді жөндеу, велосипед жолдарын, жаяужолдарды, жол киімін ауыстырумен автомобильдерге арналған тұрақтарды жөндеу және орнату;
жағалық жағалаулық күрделі жөндеу және бекіту;
гүлзарды қалпына келтіру және жөндеу;

4) по водоотводу:
устройство новых дренажей, восстановление существующих систем поверхностного водоотвода открытого типа;
капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков;
5) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки, согласно утвержденной технической документации на данный ремонт (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части мостового сооружения;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
ремонт лестниц, подпорных стенок, в том числе с изменением их конструкций на более совершенные;
6) по обстановке и благоустройству улиц, обустройству ОДХ, организации и обеспечению безопасности движения:
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей, предназначенных на период ремонта или восстановления участков улиц, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство новых (монтаж) технических средств организации и регулирования движения на пересечениях улиц между собой и с железными дорогами;
ремонт водопроводных сетей и скважин, находящихся в государственной собственности и предназначенных для поливки городских территорий и ОДХ;
ремонт электрического оборудования, наружного освещения, фонтанов в соответствии с требованиями их паспортных данных;
ремонт и плановая замена оборудования ИТС в соответствии с требованиями его паспортных данных;
устройство и ремонт электроосвещения на мостах и паромных переправах, сооружениях дорожной линейной (телетайпной или радио) связи и других средств технологической связи;
устройство и ремонт пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы улицы, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений, с заменой блоков, плит и восстановлением защитно - декоративного покрытия;
ремонт, замена или установка направляющих устройств и дорожных знаков на участках, где проводится капитальный ремонт;
капитальный ремонт и замена шумозащитных экранов (стен);
устройство ИДН;

4) субұрғыш бойынша:
жаңа дренаждарды орнату, ашық типті беткі субұрғыш бар жүйелерді қалпына келтіру;
науаларды толық ауыстырумен жол бойындағы аркалық ашық жүйелерді күрделі жөндеу;
5) жасанды инженерлік жол имараттары бойынша:
көпірлерді, күшейтумен және кеңейтумен, ішінара немесе толыңымен қайта салумен, құру, сонымен бірге жаяу жүргіншілік , жол өтпелерін, олардың габаритін және есептік жүктемелерін нормаға дейін жеткізумен, ағымдағы жөндеуге бекітілген техникалық құжаттамаға сай (жаңа арқалықтарды қоспай габаритін кеңейтумен көпірді жөндеу, габаритті кеңейтумен және жаңа арқалықтарды қосумен беларқаларды күшейту және үлкейту, габаритті кеңейтумен және жаңа арқалықтарды қосумен тіректерді бір жағынан немесе екі жағынан үлкейту);
көпірдің металл фермалары және басты арқалық элементтерін күшейту және түзеу;
металл аралық құрылымдарды ауыстыру;
көпірлік имараттың жүріс бөлігін ауыстыру;
суөткізігіш құбырларды қайта салу және қайта құру;
құбырлардың бекітулерін және бастарын, звеноларын ауыстыру;
құбырлардың зақымдалған сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақиналар мен бастар есебінен құбырдың ұзындығын ұзарту;
қалқымалы көпірлерді, паромдық өтулерді, тұрақты көпірлері мен жол өтпелері бар теміржолдық өтулерді ауыстыру;
қорғаныш бекітетін және реттейтін имараттардың, тірек қабырғаларын қалпына келтіру және орнату;
қайта салынған және тағы қайта салынған көпірлерді сынау;
қорғаныш галереялары және қалқалардың, туннелдердің құрылымдық элементтерін ауыстыру және жөндеу, сондай-ақ уақытша галереяларды және қалқаларды тұрақтыға ауыстыру;
олардың құрылымын жетілдірілгенге өзгертумен тірек қабырғаларды, баспалдақтарды жөндеу;
6) ЖШО жайластыру, көшелерді көріктендіру және ахуалы, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және ұйымдастыру объектілері бойынша:
бірдей және әр түрлі деңгейлердегі қиылысулар мен бірігулерді қайта орнату және жаңаларды орнату, сондай-ақ жеке өтпелерді, барлық жолда немес оның учаскелерінде бұрылыстар мен түсулерді, қала жолдарын күтіп ұстайтын жол қызметінің ғимараттарына кірме жолдарды.
жетпейтін жаяужолдарды орнату, аялдамалық, қоғамдық көліктердің автопавильондарын және отырғызу алаңдарын, қауіпсіздің аралдарын, автомобиль тұрағы немесе аялдамалары үшін алаңдарды, сондай-ақ жаяужолдарды, жолдардың учаскелеріне жаяу жүргінші жолдарын (сонымен бірге әр түрлі деңгейлерде), елді мекен аясында өтетін;
уақытша айналма жолдарды қайта құру немесе жаңасын орнату, жөндеу мерзіміне тағайындалған уақытша айналма жолдарды салу немесе табиғи апаттан бұзылған, көшелердің учаскелерін қалпан келтіру;
көшелердің өзара қиылысында және теміржолдық жолдармен қозғалоысты реттеу және ұйымдастырудың жаңа техникалық құралдарын орнату (монтаждау);
сутартқыш жүйелерді және ұңғымаларды жөндеу, мемлекеттің иелігінде орналасқан және ЖШО мен қалалық аумақтарды сумен шашырату үшін тағайындалған;
электр жабдықтарын, сыртқы жарықтандыруды, фонтандарды олардың паспорттық мәліметтерінің талаптарына сай жөндеу;
ИТЖ жабдықтарды оның паспорттық мәліметтерінің талаптарына сай жоспарлық ауыстыру және жөндеу;
жолдық желілік байланыс (телетайп немес радио) имараттарын және басқа технологиялық байланыс құралдарын, паромдық өтпелерде және көпірлердегі электржарығын жөндеу және орнату;
өтетін көліктік тораптарының және имараттардың, оның бөлек элементтерін, көшелердің жұмысын зерттеу үшін қажетті, қозғалысты және қар өлшегіш және су өлшегіш кедендерінің және басқа құрылғылардың есептеу бойынша пункттерін жөндеу және орнату;
тақталарды, блоктарды ауыстырумен және қорғаныш-сәндік жабынын қалпына келтірумен металл кедергілік қоршауларды күрделі жөндеу, соның ішінде бетондық кедергілік қоршауларды күрделі жөндеу;
күрделі жөндеу жүргізіліп жатқан учаскелерде жол белгілерін және бағыттаушы құрылғыларды орнату немесе ауыстыру, жөндеу;
шудан қорғайтын экрандарды (қабырғаларды) ауыстыру және күрделі жөндеу;
ЖЖК орналастыру;

обустройство мест под установку контейнеров для хранения аварийного запаса щебня фракции 2-5 мм;
восстановление и (или) устройство зеленых насаждений на разделительных полосах и газонах;
нанесение и удаление временной разметки, нанесенной и предназначенной на период капитального ремонта;
архитектурное оформление улиц или их отдельных участков.

фракциясы 2-5 мм қиыршықтас қорын аппатық сақтау үшін контейнерлерді орнатуға орындарды жайластыру;
гүлзарларды және бөлетін жолақтарда жас көшеттерді отырғызу және (немесе) қалпына келтіру;
күрделі жөндеу мерзіміне тағайындалған және түсірілген уақытша белгіні жою және түсіру;
көшелерді немесе олардың бөлек учаскелерін көріктендіру және сәулеттік ресімдеу.