Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2016 года № 14619.
В соответствии с подпунктом 132) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.09.2023 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел и Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З., Комитет административной полиции (Лепеха И.В.), Комитет уголовно-исполнительной системы (Базылбеков А.Х.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 желтоқсанда № 14619 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің" 15-тармағының 132-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.09.2023 № 673 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің және Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күні ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдарының интернет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа, Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха), Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (А.Х. Базылбеков) жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2016 года № 1122
Правила
конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных (далее - Правила) определяют порядок конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных (далее - конвоируемые).
2. Для выполнения задач по конвоированию в составе органов внутренних дел, а также непосредственно в Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, Департаментах полиции областей, городов республиканского значения и столицы, в учреждениях уголовно-исполнительной системы создаются конвойные подразделения.
Конвоирование обвиняемых и осужденных, осуществляется подразделениями Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – Национальная гвардия) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальной гвардии Республики Казахстан".
При отсутствии в населенном пункте по месту дислокации учреждения УИС подразделений Национальной гвардии, конвоирование обвиняемых и осужденных осуществляется подразделениями Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных осуществляется по определенным маршрутам, которые разрабатываются и утверждаются администрацией мест содержания под стражей и отбывания наказания органов внутренних дел.
При компактном расположении обслуживаемых объектов и наличии автомобильных дорог организуется кольцевое конвоирование между изоляторами временного содержания, следственными изоляторами, учреждениями УИС, обменными пунктами и судами.
Графики движения таких конвоев разрабатываются с учетом расписания движения караулов Национальной гвардии на плановых железнодорожных, автодорожных маршрутах конвоирования.
4. Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Департаменты полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте принимают участие в разработке плановых маршрутов и совместно со штабами воинских частей, отделами (отделениями) специальных перевозок Национальной гвардии на железных дорогах определяют количество рейсов плановых караулов, обменные пункты, конвойные подразделения (органов внутренних дел), которые направляют на эти пункты для приема (сдачи) подозреваемых, обвиняемых и осужденных.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция
генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 1122 бұйрығымен
бекітілген
Күдіктілерді, айыпталушылар және сотталғандарды айдауылдау қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Күдіктілерді, айыпталушылар және сотталғандарды айдауылдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) күдіктілерді, айыпталушылар және сотталғандарды (бұдан әрі - айдауылданушылар) айдауылдау тәртібін айқындайды.
2. Айдауылдау жөніндегі міндеттерді орындау үшін ішкі істер органдарының құрамында, сондай-ақ тікелей Ішкі істер министрлігінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінде, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде айдауылдау бөліністері құрылады.
Айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдауды "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның (бұдан әрі - Ұлттық ұлан) бөліністері жүзеге асырады.
ҚАЖ мекемесі орналасқан жерлердегі елді мекендерде Ұлттық ұлан бөліністері болмаған кезде айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің бөліністері жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау ішкі істер органдарының күзетпен ұстау және жазаларды өтеу орындарының әкімшіліктері әзірлейтін және бекітетін белгіленген бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
Қызмет көрсетілетін объектілер ықшам орналасқан және автомобиль жолдары болған кезде уақытша ұстау изоляторлары, тергеу изоляторлары, ҚАЖ мекемелері, алмастыру пункттері мен соттар арасында айналма айдауылдау ұйымдастырылады.
Осындай айдауылдаудың қозғалыс кестесі Ұлттық ұлан қарауылдарының жоспарлы темір, авто жолдарындағы айдауылдау бағытындағы қозғалыс кестесін ескере отырып, әзірленеді.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және Көліктегі полиция департаменттері жоспарлы бағыттарды әзірлеуге қатысады және Ұлттық ұланның әскери бөлімдерінің штабтарымен, темір жолдардағы арнайы тасымалдау бөлімдерімен (бөлімшелерімен) бірлесіп, жоспарлы қарауылдар рейстерінің санын, алмастыру пункттерін, күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау (тапсыру) үшін айдауылдарды осы пункттерге жіберетін айдауылдау бөліністерін (ішкі істер органдарының) белгілейді.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных осуществляется в специальном транспортном средстве. При отсутствии специального транспортного средства, на небольшие расстояния (до 15 километров) конвоирование осуществляется на легковом служебном транспортном средстве или открытом, закрытом грузовом транспортном средстве с письменного разрешения начальника органа внутренних дел, территориального органа уголовно-исполнительной системы.
При конвоировании осужденных, содержащихся в учреждениях УИС минимальной безопасности, вид транспортного средства, состав и обеспечение конвоя специальными средствами определяется решением начальника данного учреждения.
6. При необходимости усиления конвоя в пути следования или в случае приема для обратного конвоирования большого количества конвоируемых, начальник конвоя обращается в ближайший орган внутренних дел для усиления конвоя имеющимися в распоряжении органа внутренних дел силами и средствами. При невозможности выделить дополнительных конвоиров, начальник органа внутренних дел, к которому обратился за содействием начальник конвоя, оставляет часть конвоируемых в подчиненном ему изоляторе временного содержания и обеспечивает их содержание до дальнейшего этапирования.
7. Специальное транспортное средство оборудуется радиостанциями, проблесковыми маячками и переговорными устройствами между кабиной и кузовом. При конвоировании используются также складывающиеся металлические коридоры (при посадке-высадке подозреваемых, обвиняемых и осужденных, на выездных заседаниях судов или охраны обвиняемых в залах судебных заседаний).
8. Контроль за передвижением конвоев осуществляется дежурным органа внутренних дел по установленным каналам радио и проводной связи.
9. Устанавливается три уровня безопасности конвоирования обыкновенный, усиленный и особый:
1) обыкновенный конвой назначается из расчета:
на одного-двух конвоируемых - два конвоира;
на три-шесть конвоируемых - три конвоира;
на семь-десять конвоируемых - семь конвоиров.
Начальником обыкновенного конвоя назначается сотрудник из числа младшего начальствующего состава.
2) усиленный конвой назначается при наличии информации о намерении кого-либо из конвоируемых совершить побег, нападение на охрану, причинить вред себе или окружающим, в связи с большой протяженностью маршрута конвоирования, сложными географическими и климатическими условиями, для конвоирования в самолете. Усиленный конвой назначается из расчета:
на одного конвоируемого - три конвоира;
на два-четыре конвоируемых - шесть конвоиров;
на пять-шесть конвоируемых - восемь конвоиров;
на семь-восемь конвоируемых десять конвоиров;
на девять-десять конвоируемых - двенадцать конвоиров.
Начальником усиленного конвоя назначается сотрудник из числа среднего начальствующего состава.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау арнайы көлік құралында жүзеге асырылады. Арнайы көлік құралы болмаған кезде анағұрлым алысқа (15 километрге дейін) айдауылдау ішкі істер органы, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органы бастығының жазбаша рұқсатымен жеңіл қызметтік немесе ашық, жабық жүк көлік құралдарында жүзеге асырылады.
Қауіпсіздігі барынша төмен ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандарды айдауылдау кезінде көлік құралының түрі, айдауылдың құрамы мен арнайы құралдармен қамтамасыз етілуі осы мекеме бастығының шешімімен айқындалады.
6. Айдауылдау бастығы жол қатынасында немесе кері айдауылдау үшін айдауылданушылардың көп санын қабылдаған жағдайда айдауылды күшейту қажет болған кезде ең жақын ішкі істер органына жүгінеді, оның бастығы өз қарамағындағы күштермен құралдарды күшейтуге тиісті шаралар қабылдайды. Қосымша айдауылдарды бөлуге мүмкіндік болмаған кезде айдауылдау бастығы көмек көрсетуге жүгінген ішкі істер органның бастығы айдауылданушылардың бір бөлігін өзіне бағынысты уақытша ұстау изоляторында қалдырады және оларды одан әрі этаптағанға дейін ұстауды қамтамасыз етеді.
7. Арнайы көлік құралдары радиостанциялармен, жарқылдағыш маяктармен және кабина мен кузов арасындағы сөйлесу құрылғыларымен жабдықталады. Айдауылдау кезінде (күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды отырғызу-түсіру кезінде, соттардың көшпелі отырыстарында немесе айыпталушыларды сот отырысы залдарында күзету кезінде) жиналатын металл дәліздер пайдаланылады.
8. Айдауылдардың қозғалысын бақылауды ішкі істер органның кезекшісі белгіленген радио арналары және сымдық байланыс бойынша жүзеге асырады.
9. Айдауылдаудың үш қауіпсіздік деңгейі белгіленеді: қарапайым, күшейтілген және ерекше:
1) қарапайым айдауыл:
бір-екі айдауылданушыға - екі айдауыл;
үш-алты айдауылданушыға - үш айдауыл;
жеті-он айдаулданушыға - жеті айдауыл есебінен тағайындалады.
Қарапайым айдауыл бастығы болып кіші басшы құрамның қызметкері тағайындалады.
2) күшейтілген айдауыл қандай да бір айдауылданушының қашуға әрекет жасау, күзетке шабуыл жасауы, өзіне немесе жан-жағындағыларға зиян тигізу ниеті бар екені туралы ақпарат қолда болған кезде, айдауылдау бағытының өте ұзақ болуына, географиялық және климаттық жағдайларының күрделі болуына байланысты, ұшақта айдауылдау үшін тағайындалады. Күшейтілген айдауыл:
бір айдауылданушыға - үш айдауыл;
екі-төрт айдауылданушыға - алты айдауыл;
бес-алты айдауылданушыға - сегіз айдауыл;
жеті-сегіз айдауылданушыға - он айдауыл;
тоғыз-он айдауылданушыға - он екі айдауыл есебімен тағайындалады.
Күшейтілген айдауыл бастығы болып орта басшы құрамның қызметкері тағайындалады.

3) особый конвой назначается из расчета на одного конвоируемого не менее 4-х конвоиров. Особый конвой назначается при конвоировании лиц:
привлекаемых к уголовной ответственности или осужденных за преступления, по которым Уголовным Кодексом Республики Казахстан установлена исключительная мера наказания - смертная казнь, либо пожизненное лишение свободы;
действия которых признаны судом особо опасным рецидивом преступлений;
совершивших тяжкие, особо тяжкие преступления, ранее совершавших побег или попытки к его совершению, нападавших на конвоиров и персонал мест содержания под стражей;
привлекаемых к уголовной ответственности или осужденных за преступления, вызвавших большой общественный резонанс.
Начальником особого конвоя назначается сотрудник органа внутренних дел из числа среднего или старшего начальствующего состава.
Состав, вид, численность и вооружение наряда определяется командиром конвойного подразделения, начальником органа внутренних дел, учреждения УИС.
Маршрут конвоирования разрабатывается совместно с оперативными службами и согласовывается с руководством Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориального органа уголовно-исполнительной системы.
Для ограничения свободы движения конвоируемого при обыкновенном конвое используются наручники, при усиленном и при особом конвое для необходимости фиксирования конвоируемого используются наручники с цепочкой, комбинированные соединенные цепью наручники и браслеты, ограничивающие свободу движения рук и длину шага.
Состав обыкновенного, усиленного и особого конвоя вооружается огнестрельным оружием и боеприпасами, имеет при себе специальные средства: газовое оружие, наручники, резиновые палки, а также средства связи (радиостанции), сигнальный пистолет, металлоискатель.
Состав усиленного и особого конвоя дополнительно экипируется в бронежилеты.
Конвоирование производится с использованием служебных собак.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Вывод конвоируемых в туалет производится по одному начальником конвоя и конвоиром, следующими впереди и позади конвоируемого. Дверь туалета, при нахождении в нем конвоируемого, остается приоткрытой, наручники снимаются, окно фиксируется в закрытом положении.
При конвоировании женщин, в состав конвоя включаются сотрудники органов внутренних дел - женщины.
11. Питанием и материально-бытовым обеспечением подозреваемые, обвиняемые и осужденные, подлежащие конвоированию, обеспечиваются на путь следования органом внутренних дел, учреждением УИС, откуда выбывает конвоируемый, в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 360 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы".

3) ерекше айдауыл бір айдауылданушыға кемінде 4 айдауыл есебінен тағайындалады. Ерекше айдауыл:
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі бойынша қылмыстар жасағаны үшін айрықша жазалау шарасы - өлім жазасы не өмір бойы бас бостандығынан айыруға қылмыстық жауапкершілікке тартылған;
олардың әрекеттерін сот қылмыстың аса қауіпті рецидив деп таныған;
ауыр, аса ауыр қылмыс жасаған,бұрын қашқан немесе қашуға әрекет еткен, айдауылдар мен күзетпен ұстау орындарының персоналына шабуыл жасауға бейім;
үлкен қоғамдық резонанс тудырған қылмыстар жасағаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған адамдарды айдауылдау кезінде тағайындалады.
Ерекше айдауыл бастығы болып ішкі істер органының орташа немесе аға басшы құрамның қызметкері тағайындалады.
Айдауылдау бағыты жедел қызметтермен бірлесіп әзірленеді және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органының басшылығымен келісіледі.
Айдауылданушының еркін қозғалысын шектеу үшін: қарапайым айдауылдау кезінде кісендер; күшейтілген және ерекше айдауылдау кезінде айдауылданушының қозғалысын шектеу қажет болған кезде шынжыр кісендер, қолдарды қозғалту мен аяқ басып жүруді шектеу үшін аяқ-қолға салынатын аралас біріктірілген шынжыр кісендер мен білезіктер пайдаланылады.
Қарапайым, күшейтілген және ерекше айдауыл құрамы атыс қаруымен қаруланады; өзімен бірге арнайы құралдары: газды қару, қол кісендер, резеңке таяқтар, сондай-ақ байланыс құралдары (радиостанциялар); белгі беру тапаншасы, металліздегіш болуы тиіс.
Күшейтілген және ерекше айдауыл құрамы қосымша броньды кеудешемен жарақталады.
Айдауылдау қызметтік иттерді пайдалану арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды дәретханаға шығару бір-бірден жүргізіледі, айдауыл бастығы мен айдауылдар оның алдында және соңында жүріп отырады. Дәретхана есігі айдауылданушы онда болған кезде сәл ашық қалады, кісендері шешіледі, терезе жабық жағдайда болады.
Әйелдерді айдауылдау кезінде айдауыл құрамына ішкі істер органдарының әйел қызметкерлері қосылады.
11. "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 360 бұйрығына сәйкес айдауылданушы кететін ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі айдауылдануға жататын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жолға және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 11 - Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.09.2025 № 712 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Назначение, обеспечение, вооружение конвоя
и его обязанности
12. Командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС при назначении конвоя определяет ему конкретные задачи, способы и сроки их выполнения, порядок связи конвоя с органом внутренних дел, учреждением УИС в пути следования.
Не допускается возлагать на конвой обязанности, не связанные с конвоированием подозреваемых, обвиняемых и осужденных.
Весь личный состав конвоя одевается в форменную одежду сотрудников органов внутренних дел по сезону и вооружается. Вид вооружения конвоиров определяет командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС, назначивший конвой, в зависимости от условий, порядка и вида выполнения поставленной задачи.
На время осмотра камер, специального транспортного средства, других транспортных средств и помещений, где содержатся конвоируемые или производится их размещение, оружие и боеприпасы сдаются начальнику конвоя.
При временном размещении конвоя в другом органе внутренних дел или учреждении УИС оружие и боеприпасы сдаются на хранение дежурному по этому органу, учреждению УИС.
13. Обеспечение конвоя или конвоируемых командировочными документами, денежным авансом, затратами на проезд к месту назначения, питание и проживание производится учреждением органов внутренних дел, откуда выбывает конвой или конвоируемые.
14. Дежурный по конвойному подразделению, органу внутренних дел, учреждению УИС обеспечивает оперативное руководство конвоя и принимает меры по выполнению ими задач по конвоированию подозреваемых, обвиняемых и осужденных, а также:
1) организует несение службы конвоя;
2) знает оперативную обстановку на маршрутах конвоирования и на объектах, где временно содержатся конвоируемые;
3) следит за изменениями условий их охраны, поддерживает в этих целях связь с конвоями;
4) принимает неотложные меры к усилению их в местах, где сложилась напряженная обстановка, с последующим докладом об этом командиру подразделения;
5) располагает сведениями об использовании личного состава и технических средств подразделения, о дислокации судов и других объектов, где временно содержатся конвоируемые;
6) обеспечивает своевременную подготовку, инструктаж и направление конвоев, использование и бесперебойную работу транспорта, связи и других технических средств;

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.09.2025 № 712 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Айдауылды тағайындау, қамтамасыз ету, қару-жарағы және оның міндеттері
12. Айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органның, ҚАЖ мекемесінің бастығы айдауылды тағайындау кезінде: оған нақты міндеттерді, оларды орындау тәсілі мен мерзімдерін, айдауылдың жол бойында ішкі істер органдары, ҚАЖ мекемелерімен байланысу тәртібін белгілейді.
Айдауылға күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдаумен байланысты емес міндеттер жүктеуге жол берілмейді.
Айдауылдың барлық жеке құрамы маусым бойынша белгіленген киім нысанын киеді және қаруланады. Айдауылдардың қару-жарағының түрін қойылған міндеттердің жағдайына, орындау тәртібі мен түріне байланысты айдауылды тағайындаған айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы белгілейді.
Камераларды, арнайы көлік құралын, айдауылданушылар ұсталатын немесе оларды орналастыру жүргізілетін басқа көлік құралдары мен үй-жайларды тексеру кезінде қару мен оқ-дәрілер айдауыл бастығына тапсырылады.
Айдауылды басқа ішкі істер органдарында немесе ҚАЖ мекемесінде уақытша орналастыру кезінде қару мен оқ-дәрілер осы орган, ҚАЖ мекемесі бойынша кезекшіге сақтауға тапсырылады.
13. Айдауылды немесе айдауылданушыларды іссапар құжаттарымен, ақшалай аванспен, межелі жерге дейін жол жүру, тамақтану және тұру шығындарымен қамтамасыз етуді айдауыл немесе айдауылданушылар шыққан ішкі істер органдарының мекемесі жүргізеді.
14. Айдауыл бөлінісі, ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі бойынша кезекші айдауылды жедел басқаруды қамтамасыз етеді және олардың күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау жөніндегі міндеттерді орындауына шаралар қабылдайды, сондай-ақ:
1) айдауылдың қызметті өткеруін ұйымдастырады;
2) айдауылдау бағыттарындағы және айдауылданушылар уақытша ұсталатын объектілердегі жедел жағдайды ұдайы біліп отырады;
3) оларды күзету шарттарының өзгеруін қадағалайды, осы мақсатта айдауылдармен байланыста болады;
4) оларды жағдайы шиеленіскен жерлерде күшейтуге шұғыл шаралар қабылдайды, бұл туралы бөлініс командиріне баяндайды;
5) бөліністің жеке құрамы мен техникалық құралдарының пайдаланылуы туралы, соттар мен айдауылданушылар уақытша ұсталатын басқа да объектілердің орналасқан жері туралы мәліметтерді біледі;
6) айдауылдарды уақтылы дайындауды, нұсқама беруді және айдауылдау бағыттарына жіберуді, көліктің, байланыстың және басқа да техникалық құралдардың дұрыс пайдаланылуын және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;

7) контролирует выезд специального транспорта и их возвращение, проверяет готовность водительского состава;
8) осуществляет контроль за деятельностью конвоя;
9) обеспечивает сохранность оружия, боеприпасов и другого имущества, следит за своевременной и полной сдачей полицейскими конвоирами по окончании несения службы, оружия, боеприпасов и других выдаваемых им специальных и технических средств.
15. Начальник конвоя принимает меры по своевременному выполнению поставленной задачи по конвоированию подозреваемых, обвиняемых и осужденных, за сохранность служебных документов, личных дел конвоируемых, вооружения, специальных, технических и других материальных средств, находящихся в пользовании конвоя, а также:
1) знает обстановку на маршруте конвоирования и ее особенности, основные сведения о конвоируемых;
2) готовит конвой к выполнению задач, устанавливает взаимодействие между конвоирами, получает необходимые документы согласно перечню служебных документов, выдаваемых начальнику конвоя согласно приложению 1 к настоящим Правилам, денежный аванс, продовольствие, вооружение, боеприпасы, специальные технические средства и другие материальные средства выдаваемые конвою;
3) ведет путевой журнал по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и продовольственную тетрадь по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) управляет действиями конвоя по своевременной доставке конвоируемых к месту назначения, обеспечивает охрану их в судах и во время производства следственных действий, принимает меры к усилению наблюдения за ними на ночлегах, привалах, на железнодорожных станциях, пристанях, в аэропортах;
5) определяет способы действий конвоя на случай чрезвычайных происшествий, при осложнении обстановки на основном маршруте конвоирования, переходит на запасной. При побеге конвоируемых организует их преследование и задержание;
6) при нахождении в пути свыше одних суток, предоставляет поочередной отдых конвоирам, не допуская при этом оставления конвоируемых без охраны.
16. Начальнику конвоя не допускается:
1) изменять порядок конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных;
2) оставлять на время конвой, если того не требует обстановка.
17. Конвоир подчиняется начальнику конвоя, а также:
1) знает и выполняет свои обязанности;
2) находится в определенном начальником конвоя месте и не отлучается без его письменного разрешения;
3) следит за исправностью оружия;
4) ведет постоянное наблюдение за конвоируемыми;
5) производит по указанию начальника конвоя обыск конвоируемых, изымает у них и передает начальнику конвоя запрещенные к хранению предметы и вещи;

7) арнайы көліктің шығуы мен олардың қайта келуін бақылайды, жүргізушілер құрамының дайындығын тексереді;
8) айдауылдың қызметін бақылауды жүзеге асырады;
9) қарудың, оқ-дәрілердің және басқа мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді, қызмет атқару аяқталған соң плиция айдауылдарының қаруды, оқ-дәрілерді және басқа да оларға берілген арнайы және техникалық құралдарды уақтылы және толық тапсыруын қадағалайды.
15. Айдауыл бастығы күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау жөніндегі қойылған міндеттердің дәл және уақтылы орындалуына, қызметтік құжаттардың, айдауылданушылардың жеке істерінің, қару-жарақтың, арнайы, техникалық және айдауыл пайдаланатын басқа да материалдық құралдардың сақталуына шаралар қабылдайды, сондай-ақ:
1) айдауылдау бағытындағы жағдайды және оның ерекшеліктерін, айдауылданушылар туралы негізгі мәліметтерді біледі;
2) айдауылды міндеттерді орындауға дайындайды, айдауылдар арасындағы өзара іс-қимыл жасасу тәртібін белгілейді; айдауыл бастығына осы Қағидалардаға 1-қосымшаға сәйкес берілетін қызметтік құжаттардың тізбесіне сәйкес қажетті құжаттарды, ақшалай авансты, азық-түлікті, қару-жарақты, айдауылға берілетін арнайы техникалық құралдармен және басқа да материалдық заттарды алады;
3) осы Қағидалардаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жол журналын және осы Қағидалардағы 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азық-түлік дәптерін жүргізеді;
4) айдауылдың межелі жерге айдауылданушыларды уақтылы жеткізу бойынша іс-әрекетін басқарады, оларды соттарда және тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде күзетуді қамтамасыз етеді, оларды түнейтін, аялдайтын орындарда, теміржол станцияларында, кемежайларда, әуежайларда қадағалауды күшейтуге шаралар қабылдайды;
5) төтенше жағдайларда айдауылдың әрекет ету тәсілдерін белгілейді; негізгі айдауылдау бағытындағы жағдай шиеленіскен кезде қосалқы бағытқа ауысады; айдауылданушылар қашқан кезде олардың дереу ізіне түсу мен ұстауды ұйымдастырады;
6) жол бойында бір тәуліктен астам уақыт болған жағдайда, айдауылдарға кезекпен демалыс береді, бұл ретте айдауылданушыларды күзетсіз қалдыруға жол бермейді.
16. Айдауылдың бастығына:
1) күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау тәртібін өзгертуге;
2) жағдай қажет етпегенде, айдауылды уақытша қалдыруға жол берілмейді.
17. Айдауыл бастығына бағынады, сондай-ақ:
1) өзінің міндеттерін нақты біледі және оларды дәл орындайды;
2) айдауыл бастығы белгілеген жерде болады және оның рұқсатынсыз кетіп қалмайды;
3) қаруын ақаусыз болуын қадағалайды;
4) айдауылданушыларды ұдайы қадағалауды жүргізеді;
5) айдауыл бастығының нұсқауы бойынша айдауылданушыларға тінту жүргізеді, олардан сақтауға жол берілмеген нәрселер мен заттарды алып қояды және айдауыл бастығына береді;

6) выполняет на привалах, ночлегах и других объектах временного содержания конвоируемых обязанности постового.
18. Конвоиру не допускается:
1) вступать в разговоры с конвоируемыми, кроме случаев, когда необходимо дать указания о порядке движения при конвоировании;
3) принимать от конвоируемых или передавать им от посторонних лиц какие-либо предметы, записки, продукты питания и так далее;
4) разглашать маршрут движения конвоя и конечный его пункт;
5) оставлять открытой входную дверь специального транспортного средства во время остановки и в обменных пунктах;
6) извлекать оружие из кобуры без особой необходимости, убирать его в места, не предусмотренные для хранения оружия, а также передавать другим лицам, за исключением непосредственного руководителя.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.09.2023 № 673 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Водитель специального транспортного средства входит в состав конвоя, подчиняется начальнику конвоя и принимает меры по безаварийной эксплуатации транспортного средства, а также:
1) изучает маршрут конвоирования и его особенности;
2) обеспечивает постоянную готовность транспортного средства к эксплуатации;
3) выполняет указания начальника конвоя о скорости движения на маршруте, немедленно останавливает транспортное средство по его команде или при получении такого сигнала от конвоиров в кузове;
4) при выходе из кабины транспортного средства выключает зажигание, ключ от замка зажигания хранит у себя, во время стоянки, при посадке (высадке) конвоируемых лиц находится впереди моторной части специального транспортного средства и внимательно наблюдает за их поведением;
20. Водителю специального транспортного средства не допускается:
1) оставлять закрепленное за ним транспортное средство без надзора;
2) передавать управление транспортным средством другому лицу.
Глава 3. Основания для конвоирования подозреваемых,
обвиняемых и осужденных
21. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых для производства следственных действий или рассмотрения дела в суде производится на основании заявок по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, следователей, лиц, производивших дознание, судов и начальников изоляторов временного содержания.
22. Конвоирование осужденных производится на основании приказов и указаний Комитета УИС и решений судов, а также в экстренных случаях при невозможности оказания медицинской помощи в условиях учреждения УИС по письменному рапорту, назначению медицинского работника о необходимости конвоирования в лечебные учреждения органов здравоохранения и обратно.
Для экстренного конвоирования обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях УИС, охраняемых подразделениями Национальной гвардии, при отсутствии времени для прибытия специализированного конвоя, назначается конвой из числа сотрудников дежурной смены, не менее 3-х человек на одного осужденного: старший - сотрудник учреждения и двое военнослужащих от подразделения осуществляющих охрану, контроль и надзор в данном учреждении.

6) аялдау, түнеу орындарында және басқа да айдауылданушыларды уақытша ұстау объектілерінде бекет кезекшісінің міндеттерін орындайды.
18. Айдауылға:
1) айдауылдау кезінде қозғалыс тәртібі туралы нұсқау беру қажет болған жағдайларды қоспағанда, айдауылданушылармен сөйлесуге;
2) айдауылданушылардан немесе оларға бөтен адамдардан қандайда бір заттарды, хаттарды, азық-түлік өнімдерін және тағы басқа қабылдауға және беруге;
3) айдауылдың қозғалу бағытын және оның соңғы пунктін жариялауға;
5) арнайы көлік құралынын терезесін жол жүру кезінде және алмастыру пункттерінде ашуға;
6) аялдау кезінде және алмастыру пункттерінде арнайы көлік құралынын сыртқы есіктерін ашық қалдыруға жол берілмейді;
6) Қаруды ерекше қажеттіліксіз қапшықтан алуға, оны қаруды сақтау үшін көзделмеген орындарға шығаруға, сондай-ақ тікелей басшыны қоспағанда, басқа адамдарға беруге.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.09.2023 № 673 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Арнайы көлік құралының жүргізушісі айдауыл құрамына кіреді, айдауыл бастығына, бағынады және көлік құралын апатсыз пайдалану үшін шаралар қабылдайды, сондай-ақ:
1) айдауылдау бағытын және оның ерекшеліктерін зерделейді;
2) көлік құралының пайдалануға ұдайы әзірлігін қамтамасыз етеді;
3) айдауыл бастығының бағыт бойынша қозғалу жылдамдығы туралы нұсқауларын дәл орындайды, оның командасы бойынша немесе мұндай сигналдышанақтағы айдауылдардан алған кезде көлік құралын дереу тоқтатады;
4) көлік құралының кабинасыдан түскен кезде оталдыруды өшіреді, оталдыру құлпының кілтін өзінде сақтайды; тұрақ кезінде, айдауылданушыларды отырғызу (түсіру) кезінде арнайы көлік құралының мотор бөлігінің алдында болады және олардың жүріс-тұрысын мұқият қадағалайды.
20. Арнайы көлік құралынын жүргізушісіне:
1) өзіне бекітілген көлік құралын қараусыз қалдыруға;
2) көлік құралын басқаруды басқа адамға беруге жол берілмейді.
3-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау үшін негіздер
21. Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу әрекеттерін жүргізу немесе істі сотта қарау үшін айдауылдау тергеушілердің, анықтау жүргізген адамдардың, соттар мен уақытша ұстау изоляторы бастықтарының осы Қағидалардағы 4-қосымшаға сәйкес жазбаша өтінімдері негізінде жүргізіледі.
22. Сотталғандарды айдауылдау ҚАЖ комитетінің бұйрықтары мен нұсқаулары және сот шешімдері негізінде, сондай-ақ шұғыл жағдайларда ҚАЖ мекемелері жағдайларында медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде, денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне айдауылдау қажеттігі туралы медициналық жұмыскерлерінің тағайындауы, жазбаша баянаты бойынша жүзеге асырылады.
Ұлттық ұлан бөліністері күзететін ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын сотталғандарды, мамандандырылған айдауыл келу үшін уақыт болмаған кезде шұғыл айдауылдау үшін кезекші ауысым қызметкерлері қатарынан айдауыл тағайындалады, бір сотталғанға үш адамнан кем емес: аға қызметкері – мекеме қызметкері және осы мекемеде күзет, бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын бөліністен екі әскери қызметшісі.

23. Если на основании ранее вынесенного судом, прокурором, следователем или органом дознания постановления, в качестве свидетелей одновременно вызываются лица, содержащиеся в изоляторе временного содержания или следственном изоляторе, проходящие по другому делу, об этом также указывается в заявке.
24. Заявка следователя, лица, производившего дознание или суда на конвоирование подозреваемых и обвиняемых, направляется по месту их содержания в изолятор временного содержания, следственный изолятор, с учетом получения ее за трое суток до начала производства следственных действий или судебного заседания, но не позднее, чем за сутки до отправления очередного караула по плановому маршруту конвоирования.
25. Начальник изолятора временного содержания, учреждения УИС или следственного изолятора не менее чем за сутки направляет командиру конвойного подразделения, начальнику органа внутренних дел заявку на выделение конвоя.
Если на судебное заседание или для производства следственных действий одновременно вызываются в качестве свидетелей или обвиняемых лица, ранее осужденные и содержащиеся под стражей, то об этом в графе 4 заявки на выделение конвоя делается отметка "осужденный".
Заявка может вручаться также начальнику конвоя по прибытии его в изолятор временного содержания, следственный изолятор для приема подозреваемых, обвиняемых и осужденных.
26. По уголовным делам, сроки рассмотрения которых значительно сокращены, заявка на конвоирование может быть направлена из расчета получения ее начальником изолятора временного содержания или следственного изолятора, а также командиром подразделения не позднее чем за сутки, с учетом расписания движения караулов по плановым маршрутам конвоирования.
27. Если здание суда, прокуратуры, следствия или органа дознания и помещения изолятора временного содержания, следственного изолятора, обслуживаемые конвойным подразделением, находятся в разных населенных пунктах, между которыми движение караулов по плановым маршрутам не установлено, заявка на доставку конвоируемых направляется начальнику изолятора временного содержания, следственного изолятора, а также командиру конвойного подразделения. При этом учитывается время, необходимое для доставки подозреваемых и обвиняемых в требуемый пункт назначения, но не позже чем за сутки до выезда конвоя.
28. При отсутствии конвойного подразделения, и если решение о выдаче из изолятора временного содержания подозреваемых и обвиняемых принимает начальник органа внутренних дел, в этих целях одновременно выделяется и конвой. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых из таких изоляторов временного содержания для производства следственных действий по заявкам лиц, производивших дознание, и следователей других органов внутренних дел осуществляется конвоями этих органов.

23. Егер сот, прокурор, тергеуші немесе анықтау органы бұрын шығарған қаулының негізінде, бір уақытта куәгер ретінде басқа іс бойынша өтетін уақытша ұстау изоляторында немесе тергеу изоляторында ұсталатын адамдар шақырылса, бұл туралы да өтінімде көрсетіледі.
24. Тергеушінің, анықтау жүргізген адамның немесе соттың күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға берген өтінімі, оларды ұстау орны бойынша уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына, тергеу әрекеттері немесе сот отырысы жүргізу басталардан үш тәулік бұрын, бірақ айдауылдаудың жоспарлы бағыты бойынша кезекті қарауылды жіберуден бір тәуліктен кешіктірілмей жолданады.
25. Уақытша ұстау изляторының, ҚАЖ мекемесінің немесе тергеу изоляторының бастығы кемінде бір тәулік бұрын айдауыл бөлінісінің командиріне, ішкі істер органының бастығына айдауыл бөлу туралы өтінім жолдайды.
Егер сот отырысына немесе тергеу әрекеттерін жүргізу үшін бір уақытта куәгер немесе айыпталушы ретінде бұрын сотталған және күзетпен ұсталатын адамдар шақырылса, онда бұл туралы айдауыл бөлуге арналған өтінімнің 4-бағанына "сотталған" деген белгі қойылады.
Өтінім сондай-ақ айдауыл бастығына ол күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдауға арналған уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына келген кезінде тапсырылуы мүмкін.
26. Ерекше жағдайларда және қарау мерзімдері едәуір қысқарған істер бойынша айдауылдауға өтінім оны уақытша ұстау изоляторының немесе тергеу изоляторының бастығы, сондай-ақ бөлініс командирі кемінде бір тәулік бұрын алатындай есеппен жіберілуі мүмкін, бірақ міндетті түрде қарауылдың жоспарлы айдауылдау бағыты бойынша қозғалу кестесі ескерілуі тиіс.
27. Егер айдауыл бөлінісі қызмет көрсететін сот, прокуратура, тергеу немесе анықтау органы ғимараты және тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторының үй-жайлары арасында жоспарлы қарауылдың бағыт бойынша қозғалысы белгіленбеген әртүрлі елді мекендерде орналасса, айдауылданушыларды жеткізуге өтініш уақытша ұстау изоляторының, тергеу изоляторының бастықтарына, сондай-ақ айдауыл бөлінісінің командиріне жолданады. Бұл ретте күдіктілер мен айыпталушыларды межелі пунктке жеткізу үшін қажетті уақыт, бірақ айдауыл шығардан бір тәулік бұрын ескерілуі тиіс.
28. Айдауыл бөлінісі болмаған кезде және егер күдіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторынан беру туралы шешімді ішкі істер органының бастығы қабылдаса, онда ол бір уақытта осы мақсатқа айдауылды да бөледі. Осындай уақытша ұстау изоляторларынан анықтау жүргізген адамдардың және басқа ішкі істер органы тергеушілерінің өтінімдері бойынша күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауды осы органдардың айдауылдары жүзеге асырады.

29. Кроме заявок, основаниями конвоирования подозреваемых и обвиняемых является:
1) санкционированное прокурором постановление или постановление суда о конвоировании;
2) постановление прокурора, следователя, лица, производящего дознание, или постановление суда о производстве отдельных следственных действий;
3) распоряжение начальника изолятора временного содержания о направлении подозреваемого и обвиняемого в лечебное учреждение или обменный пункт на плановом маршруте конвоирования.
Глава 4. Порядок приема подозреваемых, обвиняемых и осужденных
для конвоирования
30. Начальник следственного изолятора, изолятора временного содержания или учреждения УИС накануне дня отправки конвоируемых готовит на каждого из них соответствующие документы.
31. Конвой следует в пункт приема подозреваемых, обвиняемых и осужденных, где начальник конвоя:
1) предъявляет дежурному по изолятору временного содержания, учреждению УИС предписание по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) получает соответствующие документы на конвоируемых и проверяет правильность их оформления, определяет размещение конвоируемых по камерам специального транспортного средства, информирует конвоиров о подозреваемых, обвиняемых и осужденных лицах, за которыми требуется усиленный надзор;
3) производит расчет и расстановку состава конвоя для личного обыска и охраны подозреваемых, обвиняемых и осужденных на время приема их для конвоирования, принимает на временное хранение оружие и боеприпасы конвоиров, выделенных для производства обыска и размещение конвоируемых по камерам специального транспортного средства;
4) осматривает помещение, где будет производиться прием подозреваемых, обвиняемых и осужденных, с целью обнаружения предметов, которые могут быть использованы для побега или нападения.
Документы на подозреваемых и личные дела обвиняемых и осужденных передаются начальнику конвоя в опечатанных пакетах. На них наклеиваются справки по личным делам по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам с фотокарточками этих лиц.
В случаях, если подлежащий конвоированию подозреваемый, обвиняемый или осужденный склонен к совершению побега или нападению на конвой, является осужденным к исключительной мере наказания - смертной казни, на справке по личному делу органом внутренних дел, учреждением УИС откуда выбывают конвоируемые проставляется соответствующая надпись.
Прием лиц, направляемых для конвоирования, производится по одному и заключается в их устном опросе начальником конвоя, о состоянии здоровья, наличии жалоб и заявлений, сверке результатов опроса с документами, личном обыске, досмотре вещей.
В учреждении УИС, следственном изоляторе или изоляторе временного содержания, на каждого конвоируемого или группу их, направляемую в один пункт назначения, выписывается продовольственный аттестат по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

29. Күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға өтінімдерден басқа:
1) прокурор санкциялаған қаулы немесе соттың айдауылдау туралы қаулысы;
2) прокурордың, тергеушінің, анықтау жүргізген адамның қаулысы немесе соттың жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы қаулысы;
3) уақытша ұстау изоляторы бастығының күдіктілер мен айыпталушыларды емдеу мекемесіне немесе айдауылдаудың жоспарлы бағытындағы алмастыру пунктіне жіберу туралы өкімі негіз болып танылады.
4-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдауға қабылдау тәртібі
30. Тергеу изоляторының, уақытша ұстау изоляторының немесе ҚАЖ мекемесінің бастығы айдауылданушыларды жөңелту күні қарсаңында олардың әрқайсысына тиісті құжаттар дайындайды.
31. Айдауыл күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау пунктіне барады, бұл жерде айдауыл бастығы:
1) уақытша ұстау изоляторының, ҚАЖ мекемесінің кезекшісіне осы Қағидалардаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйғарымды көрсетеді;
2) айдауылданушыларға арналған тиісті құжаттарды алады және олардың дұрыс ресімделуін тексереді; айдауылданушыларды арнайы көлік құралының камералары бойынша орналастыру тәртібін белгілейді; күшейтілген қадағалауды талап ететін күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды туралы айдауылдарды хабардар етеді;
3) күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды оларды айдауылдау үшін қабылдау кезінде жеке тінту мен күзету үшін айдауыл құрамының есебін белгілейді және орналастырады, тінту жүргізу және айдауылданушыларды арнайы көлік құралынын камераларына орналастыру үшін бөлінген айдауылдардың қаруын уақытша қабылдайды;
4) күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қабылдау жүргізілетін үй-жайды қарайды және қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін құралдарды алып тастайды.
Күдіктілердің құжаттары және айыпталушылар мен сотталғандардың жеке істері мөр басылған пакеттерде айдауыл бастығына беріледі. Оларға осы адамдарың фотосуреті бар жеке ісі бойынша осы Қағидалардаға 6-қосымшаға сәйкес анықтамалары желімденеді.
Егер айдауылдауға жатқызылған күдікті, айыпталушы немесе сотталған қашуға немесе айдауылға шабуыл жасауға бейім болса, айрықша жазалау шарасы - өлім жазасына кесілген сотталған болса, жеке ісі бойынша анықтамасында жөнелтуші ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі тиісті жазбаша белгі қояды.
Айдауылдауға жіберілген адамдарды қабылдау бір-бірден жүргізіледі және олардан айдауыл бастығының денсаулығы туралы, шағым немесе өтініштерінің бар-жоғы туралы жауап алумен, жауап алу нәтижелерін құжаттармен салыстырумен, жеке тінтумен, олардың заттарын тексерумен аяқталады.
Тергеу изоляторында немесе уақытша ұстау изоляторында әр айдауылданушыға немесе олардың бір барар пунктке жіберілген тобына азық-түлік аттестаты осы Қағидалардаға 7-қосымшаға сәйкес жазылып беріледі.

32. Принимаемые для конвоирования лица регистрируются согласно имеющимся на них документам в путевом журнале, после чего подвергаются личному обыску, а их вещи и продукты питания - досмотру. В этих целях из состава конвоя назначаются конвоиры из расчета один обыскивающий на 4-6 конвоируемых.
О результатах обыска и досмотра начальник конвоя делает записи в путевом журнале с указанием фамилии сотрудника, производившего обыск.
Обнаруженные у конвоируемых вещи и предметы, не разрешенные к хранению в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", изымаются.
Колюще-режущие и другие предметы, которые могут быть использованы конвоируемыми лицами для нападения на конвой или причинения какого-либо телесного повреждения самим себе или окружающим, изымаются и передаются начальнику конвоя в отдельном пакете, с указанием на них данных лица, кому они принадлежат. Изъятые предметы возвращаются конвоируемым после доставления их в пункт конечного назначения.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Приему для конвоирования не подлежат:
1) лица с неправильно оформленными на них документами и без документов;
2) больные, не подлежащие по заключению врача (фельдшера), конвоированию;
3) беременные женщины, без справки врача о возможности их конвоирования;
4) не обеспеченные продовольствием на путь следования или одетые не по сезону;
5) бывшие в контакте с инфекционными больными, не прошедшие медицинского освидетельствования и лабораторного обследования, до получения отрицательных результатов.
34. Конвоируемые лица с инвалидностью, для передвижения которых требуется посторонняя помощь, принимаются для конвоирования только с сопровождающими, выделяемыми органом внутренних дел, учреждением УИС откуда выбывает конвоируемый. В конечном пункте назначения такие конвоируемые сопровождаются с помощью сотрудников полиции, выделяемых территориальным органом внутренних дел, учреждением УИС. Лица, больные заразной формой туберкулеза, принимаются для конвоирования с сопровождающими только при наличии письменного указания врача. Женщины с беременностью сроком свыше шести месяцев и женщины с детьми в возрасте до двух месяцев принимаются для конвоирования в сопровождении медицинского работника, выделяемого органом внутренних дел, учреждением УИС откуда выбывает конвоируемый или лечебно-профилактическим учреждением здравоохранения.

32. Айдауылға қабылданатын адамдар олардың құжаттарына сәйкес жол журналына тіркеледі, осыдан кейін олар жеке тінтіледі, ал олардың заттары мен азық-түліктеріне тексеру жүргізіледі. Осы мақсатта айдауыл құрамынан 4-6 айдауылданушыға бір тінтуші есебімен айдауылдар тағайындалады.
Тінту және тексеру нәтижелері туралы айдауыл бастығы жол журналына тінту жүргізген қызметкердің тегін көрсете отырып, жазба жүргізеді.
Айдауылданушылардан табылған сақтауға рұқсат етілмеген заттар мен құралдар "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алып қойылады.
Өткір-үшкір және айдауылданатын адамдар айдауылға шабуыл жасау немесе өз-өзіне немесе жан-жағындаларға қандай бір дене жарақатын келтіру үшін пайдалануы мүмкін басқа да заттар алып қойылады және айдауыл бастығына олар тиесілі адамның деректері көрсетіліп, жеке пакетте беріледі. Алып қойылған заттар айдауылданушыларға оларды соңғы пунктке жеткізгеннен кейін қайтарылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Айдауылдауға:
1) құжаттары дұрыс ресімделмеген және құжаттары жоқ адамдар;
2) дәрігердің (фельдшердің) қорытындысы бойынша айдауылдауға жатпайтын науқастар;
3) дәрігердің оларды айдауылдау мүмкіндігі туралы анықтамасы жоқ жүкті әйелдер;
4) жол жүру уақытына азық-түлікпен қамтамасыз етілмеген немесе маусымға сай киінбеген;
5) бұрын жұқпалы аурулармен ауырған адамдармен байланыста болған, медициналық куәландырудан және зертханалық тексеруден өтпегендер теріс нәтижелер алғанға дейін қабылданбайды.
34. Жүріп-тұруы үшін бөтен адамның көмегін қажет ететін мүгедектігі бар адамдарды айдауылданушылар айдауылдауға ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі бөлген еріп жүретін адамдармен ғана қабылданады. Соңғы баратын пунктте мұндай айдауылданушылар әрі қарай бұл туралы алдын ала хабардар етілген аумақтық ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі бөлген еріп жүретін адамдардың көмегімен айдауылданады. Туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын адамдар еріп жүретін адамдарымен бірге айдауылдауға тек дәрігердің жазбаша нұсқауы бойынша ғана қабылданады. Жүктілігі алты айдан жоғары әйелдер және жасы екі айға дейінгі балалары бар әйелдер айдауылдауға ішкі істер органы денсаулық сақтау органының емдеу-профилактикалық мекемесі бөлген бірге еріп жүретін медицина қызметкерімен қабылданады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В случае смерти конвоируемого в пути следования, начальник конвоя передает труп умершего или погибшего, а также бывшие при нем вещи под расписку (в произвольной форме) в ближайший орган внутренних дел.
По факту смерти, составляется протокол в произвольной форме в трех экземплярах, с указанием наличия (отсутствия) внешних признаков насильственной смерти и производится соответствующая запись в путевом журнале. Один экземпляр протокола передается начальнику органа внутренних дел, который извещает родственников умершего (при наличии) о месте его захоронения, второй - в прокуратуру, третий остается у начальника конвоя. В последующем, к протоколу прилагается заключение судебно-медицинской экспертизы.
Глава 5. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных
транспортным средством
36. Перед посадкой конвоируемых в специальное транспортное средство, начальник конвоя проверяет состояние его кузова, исправность освещения, переговорного устройства, средств связи, вентиляции, дверей и замков камер, прочность крепления скамеек и другого оборудования. Принимает меры к удалению предметов, которые могут быть использованы для побега или нападения и устранению выявленных недостатков.
37. Посадка конвоируемых в специальное транспортное средство производится после доклада водителя о готовности к движению. Транспортное средство подается вплотную к входным дверям (воротам) здания, где содержатся конвоируемые, и откуда будет осуществляться их выход. При наличии, устанавливается складывающийся металлический коридор.
Конвоируемые в колонне по одному подводятся к двери кузова транспортного средства, начальник конвоя поочередно направляет их в кузов, проверяя пофамильно и вслух по счету. В кузове один из конвоиров без оружия, в соответствии с указаниями начальника конвоя, размещает конвоируемых по камерам, повторяя счет вслух, остальные конвоиры наблюдают за посадкой в транспортное средство.
38. Конвоируемых размещают по камерам специального транспортного средства с соблюдением требований их внутренней изоляции, указанных в отдельных справках в личных делах конвоируемых или определенных, при постановке задачи на конвоирование, командиром конвойного подразделения, начальником органа внутренних дел, учреждения УИС.
39. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных мужчин и женщин, а также несовершеннолетних без соответствующей изоляции друг от друга не допускается. Отдельно от других подозреваемых, обвиняемых и осужденных и изолированно между собой, конвоируются больные заразной формой туберкулеза легких, с психическими и инфекционными заболеваниями.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Айдауылданушы жол үстінде қайтыс болған жағдайда айдауыл бастығы қайтыс болған адамның мәйітін, сонымен қатар оның заттарын қолхатпен ең жақын ішкі істер органына қолхатпен (еркін түрде) тапсырады.
Осы факті бойынша еркін түрде үш данада хаттама жасалады, онда зорлықпен өлтірілген белгілердің болуы (жоқтығы) көрсетіледі және жол журналына тиісті жазба жасалады. Хаттаманың бір данасы ішкі істер органының бастығына, бұл қайтыс болған адамның қай жерге жерленгені туралы туыстарына (бар болғанда) хабардар ету үшін, екіншісі прокуратураға беріледі, үшіншісі айдауыл бастығында қалады. Бұдан әрі, хаттамаға сот-медициналық сараптамасының қорытындысы қоса беріледі.
5-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды көлік құралымен айдауылдау
36. Айдауылданушыларды арнайы көлік құралына отырғызу алдында айдауыл бастығы оның шанағының жай-күйін, жарық түсіру, байланыс құралдарының, сөйлеу құрылғыларының, желдеткіштің, есіктер мен камера құлыптарының, орындықтар мен басқа да жабдықтардың беріктігін тексереді. Қашу немесе шабуыл жасау үшін пайдаланылуы мүмкін заттарды алып тастауға шара қабылдайды.
37. Айдауылданушыларды арнайы көлік құралына отырғызу жүргізушінің жүруге дайындығы туралы баяндауынан кейін жүргізіледі. Көлік құралы айдауылданушылар ұсталатын ғимараттың сыртқы есігіне (қақпасына) тақалып қойылады. Қолда бар болғанда жиналмалы металды дәліз қойылады.
Айдауылданушылар лекте бір-бірден көлік құралы шанағының есігіне әкелінеді: айдауыл бастығы оларды кезекпен тегі бойынша тексеріп және дауыстап санау арқылы көлік құралы шанағына жіберіп тұрады. Шанақта қарусыз айдауылдардың біреуі айдауыл бастығының нұсқауына сәйкес айдауылданушылардың санын дауыстап қайталай отырып, камералар бойынша орналастырады, басқа айдауылдар көлік құралына отырғызу тәртібін бақылайды.
38. Айдауылданушылар арнайы көлік құралының камераларына айдауылданушылардың жеке істеріндегі жеке анықтамаларда көрсетілген немесе айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы айдауылдауға міндеттер қойған кезде ішкі оқшаулау талаптарын сақтай отырып орналастырылады.
39. Күдікті, айыпталушы және сотталған ерлер мен әйелдерді, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды бір-бірінен тиісінше оқшауламай айдауылдауға жол берілмейді. Өкпе туберкулезінің жұқпалы түрімен, психикалық және жұқпалы аурулармен ауыратындар өзара оқшауланады және басқа күдіктілерден, айыпталушылар мен сотталғандардан бөлек айдауылданады.

40. После посадки конвоируемых, начальник конвоя производит контрольную проверку соблюдения требований их изоляции, дает указания о размещении конвоя и занимает место в кабине транспортного средства. Ключи от замков камер хранятся у начальника конвоя. Камеры специального транспортного средства должны быть освещены на все время содержания в них конвоируемых. При наличии в кузове двух конвоиров, один из них назначается старшим.
41. При понижении температуры воздуха до минус тридцати градусов по Цельсию и нахождении в пути более двух часов, а также при буранах, сильных снежных заносах и в других случаях, когда движение затруднено, начальник конвоя сдает конвоируемых в ближайший изолятор временного содержания для содержания их до улучшения погодных условий, о чем докладывает командиру подразделения или начальнику органа внутренних дел, учреждения УИС, назначившему конвой.
42. При высадке конвоируемых в конечном пункте назначения, водитель, по указанию начальника конвоя, останавливает транспортное средство в заранее определенном месте, по возможности, исключающем доступ посторонних лиц. Конвоируемые выстраиваются в колонну по одному (по два) и по команде начальника конвоя следуют в помещение.
43. В легковом служебном транспортном средстве конвоируется только один подозреваемый, обвиняемый или осужденный, который помещается на заднем сиденье между двумя конвоирами. В пути следования на него надеваются наручники в положении спереди или за руку одного (двух) конвоиров. Двери транспортного средства фиксируются в закрытом положении, стекла окон не открываются.
44. Перевозка конвоируемых в открытом грузовом транспортном средстве допускается только после наращивания бортов (не менее чем на тридцать сантиметров) и оборудования в передней и задней частях кузова жестко закрепляемых скамеек для конвоиров. В крытых грузовых транспортных средствах для конвоиров обеспечивается обзор местности и возможность подачи сигналов в кабину транспортного средства.
45. Конвоируемые размещаются в открытом грузовом транспортном средстве рядами на полу кузова (в крытом - на скамейках) и лицом в сторону, противоположную движению. В средние ряды помещаются лица, за которыми установлен особый надзор. Конвой, во главе с начальником конвоя, располагается на скамейках в передней и задней частях кузова, а один конвоир - в кабине.
46. Начальник конвоя разрешает отправление транспортного средства после уточнения сигналов с водителем, проверки размещения конвоиров, конвоируемых и прочности крепления бортовых крюков или цепей.

40. Айыпталушыларды отырғызғаннан кейін, айдауыл бастығы оларды оқшаулау талаптарының сақталуын тексеруді жүргізеді, айдауылдардың орналасуы туралы нұсқау береді және өзі көлік құралының кабинасынан орын алады. Камера құлыптарының кілттері айдауыл бастығында сақталады. Арнайы көлік құралының камералары айдауылданушылар ұсталатын барлық уақытта жарық болуы тиіс. Шанақта екі айдауыл болған кезде, оның біреуі аға қызметкер болып тағайындалады.
41. Ауа температурасы Цельсий бойынша отыз градусқа дейін төмендеген кезде және жолда екі сағаттан артық болған жағдайда, сондай-ақ боран, қатты қарлы бұрқасын және жолдың езілуі кезінде, жүру қиындаған жағдайда, айдауыл бастығы айдауылданушыларды ауа-райы жағдайы жақсарғанға дейін жақын жердегі уақытша ұстау изоляторына тапсырады, бұл туралы айдауылды тағайындаған бөлініс командиріне не ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығына баяндайды.
42. Айдауылданушыларды соңғы пунктте түсіру кезінде айдауыл бастығының нұсқауы бойынша жүргізуші көлік құралын алдын ала белгіленген орынға, мүмкіндігінше бөтен адамдар жіберілмейтіндей орынға тоқтатады. Айдауылданушылар бір-бірден (екеуден) лекке тұрғызылады және айдауыл бастығының командасы бойынша үй-жайға қарай жылжиды.
43. Жеңіл қызметтік көлік құралында тек бір күдікті, айыпталушы немесе сотталған адам, артқы орынға екі айдауылдың ортасына отырғызылып, айдауылданады. Жолда оның қолдарын алдына қаратып немесе айдауылдың біреуінің (екеуінің) қолына біріктіріліп кісен салынады. Көлік құралының есіктері жабық қалпында кілттеледі, терезе әйнектері ашылмайды.
44. Айдауылданушыларды ашық жүк көлік құралында тасымалдауға тек бортын көтергеннен (кемінде отыз сантиметрге) және шанақтың алдынғы, соңғы бөлігі айдауылдау үшін берік орнықтырылған орындықтармен жабдықталғаннан кейін жол беріледі. Жабық жүк көлік құралдарында айдауылдар жерді шолып қарап отыру және кабинаға сигнал беру мүмкіндігімен қамтамасыз етіледі.
45. Ашық жүк көлік құралында айдауылданушылар шанақ еденіне қатармен (жабықта орындықтарда) және алдына қарап қозғалысқа қарама-қарсы орналастырылады. Ортанғы қатардарға ерекше қадағалау белгіленген адамдар отырғызылады. Айдауылдар айдауыл бастығының басшылығымен орындықтарда шанақтың алдынғы және соңғы бөліктерінде, ал бір айдауыл кабинаға орналасады.
46. Айдауыл бастығы жүргізушімен бірге сигналдарды нақтылағаннан кейін, айдауылдардың, айдауылданушылардың орналасуын және борт ілмектері мен шынжырларының беріктігін тексергеннен кейін ғана көлік құралының жүруіне рұқсат береді.

47. При конвоировании лидеров уголовно-преступной среды или большого количества конвоируемых на трех и более специальных транспортных средствах, конвой сопровождается до пункта назначения транспортного средства сопровождения с полицейской символикой.
48. Командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС, направляющий конвой, сообщает о дате и времени выезда специального транспортного средства начальнику органа конечного пункта прибытия, а также промежуточным подразделениям органов внутренних дел.
Глава 6. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных
в самолетах
49. В самолетах подозреваемые, обвиняемые и осужденные конвоируются с письменного разрешения начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, руководства уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При конвоировании подозреваемых, обвиняемых и осужденных в самолетах, необходимо учесть следующие требования:
1) эксплуатант и командир воздушного судна уведомляются о перевозке пассажиров, содержащихся под стражей не позднее трех часов до вылета воздушного судна;
2) места, занимаемые конвоируемыми лицами и конвоем, располагаются в хвостовой части пассажирского салона, но не в зоне места отдыха или рядом с выходом, или прямо напротив последнего, а также люков аварийного выхода;
3) конвоиры представляются персоналу службы авиационной безопасности, дежурным органа внутренних дел на транспорте в аэропорту, командиру воздушного судна и бортпроводникам.
51. Перед посадкой сотрудники полиции, совместно со специалистами службы авиационной безопасности и членом экипажа производят осмотр салона (отсека) самолета, где будут размещены конвоируемые, осуществляют их личный обыск, а также досмотр принадлежащей им ручной клади. Курительные принадлежности изымаются и вместе с ручной кладью сдаются в багажное отделение самолета.
Посадка конвоируемых в самолет производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
52. При доставлении конвоируемых лиц к самолету, специальное транспортное средство подается к трапу самолета, а при окончании посадки, транспортное средство отводится на стоянку, где находится до взлета воздушного судна. Место остановки специального транспортного средства с конвоируемыми и его стоянки до взлета заранее оговаривается с администрацией аэропорта и службой авиационной безопасности.

47. Қылмыстық ортаның жетекшілерін немесе айдауылданушылардың саны көп болған кезде үш және одан аса арнайы көлік құралдарымен айдауылдау кезінде айдауылға көлік құралының бару пунктіне дейін полицейлік символикасы бар көлік ілесіп жүреді.
48. Айдауылды жіберуші айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы арнайы көлік құралының шыққан күні және уақыты туралы соңғы баратын пункттің, сондай-ақ аралық ішкі істер органы бастықтарына хабарлайды.
6-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды ұшақта айдауылдау
49. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандар ұшақтарда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері бастықтарының, қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы басшылығының жазбаша рұқсатымен айдауылданады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды ұшақтарда айдауылдау кезінде мынадай талаптарды ескеру қажет:
1) эксплуатант және әуе кемесінің командирі әуе кемесінің ұшуынан үш сағат бұрын күзетпен ұсталатын жолаушыларды тасымалдау туралы хабардар етіледі;
2) айдауылданушы адамдар мен айдауыл отыратын орындар жолаушылар салонының артқы бөлігіне орналастырылады, бірақ демалу аймағынан немесе шығатын жерге немесе соңғы орынға, сондай-ақ апаттық шығуға қарама-қарсы болмауы тиіс;
3) айдауылданушылар авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналына, әуежайда көліктегі ішкі істер органының кезекшелеріне, әуе кемесінің командиріне және борт жолсеріктеріне таныстырылады.
51. Отырғызу алдында полиция қызметкерлері авиация қауіпсіздігі қызметінің мамандарымен және экипаж мүшесімен бірлесіп айдауылданушылар орналастырылатын ұшақ салонына (бөлігіне) тексеру жүргізеді, оларды жеке тінтуді жүргізеді, сондай-ақ оларға тиесілі қол жүктерін тексеруді жүзеге асырады. Шылым, керек-жарақтары алынады және қол жүктерімен бірге ұшақтың жүк бөлімшесіне тапсырылады.
Айдауылданушыларды ұшаққа отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызғанға дейін, ал түсіру - тек барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі.
52. Айдауылданушыларды ұшаққа жеткізу кезінде арнайы көлік құралы ұшақ трапына әкелінеді, ал отырғызу аяқталғаннан кейін көлік құралы әуе кемесі ұшып кеткенге дейін тұраққа қойылады. Айдауылданушылар отырғызылған арнайы көлік құралының аялдау орны және оның ұшақ ұшып кеткенге дейінгі тұрағы алдын ала әуежайдың және авиациялық қауіпсіздігі қызметінің әкімшілігімен келісіледі.

53. Посадка и высадка из самолета конвоируемых осуществляется назначенным конвоем, при участии дополнительно выделенных сотрудников от органов внутренних дел, отправляющих конвоирование, встречающих в аэропорту назначения, а также линейных отделов внутренних дел, и сотрудника службы авиационной безопасности аэропорта. При этом конвой и дополнительные сотрудники выстраивается коридором в две линии, в двух и пятнадцати метрах от конвоируемых. Также, конвоиры находятся у входной двери самолета, с противоположной стороны и внутри самолета. Конвоирование во время посадки и высадки осуществляется в наручниках по одному, в сопровождении начальника конвоя и конвоиров.
54. Перевозка конвоируемых в самолетах производится только в наручниках в положении "спереди".
Размещение конвоируемых в самолете производится в одном салоне. Конвоиры располагаются на сидениях впереди, сбоку и позади них.
После вылета и до посадки воздушного судна один из конвоиров несет службу, стоя на линии первого ряда кресел, на которых размещены конвоируемые, лицом к ним. Смена конвоира производится начальником конвоя каждые тридцать минут.
55. В целях усиления охраны, дополнительно выделяется два сотрудника органов внутренних дел, которые двумя парами наручников, надетыми на руки конвоируемого, присоединяют его к себе.
56. Передача конвоируемым питания, предоставляемого пассажирам самолета, осуществляется начальником конвоя, но не более двум конвоируемым. Ножи и вилки не выдаются. Конвоиры принимают пищу поочередно, в разное время с конвоируемыми лицами.
57. Мероприятия по организации конвоирования в аэропортах, обеспечение их отправления и приема осуществляются начальниками территориальных и линейных органов внутренних дел соответственно пункта отправления и пункта назначения.
58. Начальник конвоя:
1) по прибытии в аэропорт информирует дежурного по органу внутренних дел, учреждению УИС о времени вылета, номере рейса и количестве конвоируемых;
2) в сопровождении сотрудника органа внутренних дел аэропорта, на специальном транспортном средстве вместе с конвоируемыми лицами следует через пост службы безопасности к месту стоянки воздушного судна, где ожидает вызова сотрудника полиции и сотрудника службы авиационной безопасности, производящего досмотр;
3) до посадки конвоируемых в самолет, совместно с сотрудником службы авиационной безопасности и членом экипажа воздушного судна осматривает пассажирский салон. Перед посадкой в воздушное судно, с учетом дополнительных сотрудников, организует охрану конвоируемых, в соответствии с требованиями настоящих Правил;

53. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды ұшаққа отырғызу және түсіру тағайындалған айдауылдың, айдауылды жөнелтушінің, қарсы алушы ішкі істер органы қосымша бөлген қызметкерлердің, сондай-ақ желілік ішкі істер бөлімдерінің және әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі қызметкерінің қатысуымен жүзеге асырылады. Бұл ретте айдауыл және қосымша қызметкерлер екі қатарға дәліз түрінде айдауылданушылардан екі және он бес метр қашықтықта тұрғызылады. Сондай-ақ айдауылдар ұшақтың сыртқы есігінің жанында, қарама-қарсы және ұшақтың ішінде сапқа тұрғызылады. Отырғызу және түсіру уақытында айдауылдау қолдары кісендерде бір-бірден, айдауыл бастығының және айдауылдардың еріп жүруімен жүзеге асырылады.
54. Айдауылданушыларды ұшақтарда тасымалдау тек қолдарына кісен салып, "алдына" қаратып жүргізіледі.
Айдауылданушылар ұшаққа орналастыру бір салонда жүргізіледі. Айдауылдар олардың алдыңғы, бүйірдегі және артқы орындықтарға орналасады.
Әуе кемесі ұшып шыққаннан кейін және отырғызылғанға дейін айдауылдардың біреуі айдауылданушылар орналасқан бірінші қатардағы креслолар жанында оларға бетімен түрегеп тұрып қызмет өткереді. Айдауылдың ауысуын әрбір отыз минут сайын айдауыл бастығы жүргізеді.
55. Күзетті күшейту мақсатында ішкі істер органының қосымша екі қызметкері бөлінеді, олар айдауылданушының қолдарына кигізілген екі кісенді өзіне қосып алып жүреді.
56. Айдауылданушыларға ұшақтың жолаушыларына ұсынылатын тамақты беруді айдауыл бастығы жүзеге асырады, бірақ екі айдауылданушыдан аспауы тиіс. Пышақ және шанышқылар берілмейді. Айдауылдар тамақты кезекпен айдауылданушылардан басқа уақытта ішеді.
57. Әуежайларда айдауылдауды ұйымдастыру, оларды жөнелтуді және қабылдауды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды тиісті жөнелту пункті мен межелі пункттің аумақтық және желілік ішкі істер органдарының бастықтары жүзеге асырады.
58. Айдауыл бастығы:
1) әуежайға келгеннен кейін ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі бойынша кезекшіні ұшу уақыты, рейстің нөмірі және айдауылданушылардың саны туралы ақпараттандырады;
2) арнайы көлік құралында айдауылданушы адамдармен бірге әуежайдағы ішкі істер органы қызметкерінің еріп жүруімен қауіпсіздік қызметінің бекеті арқылы әуе кемесі тұрған жерге барып, тексеріп қарауды жүргізетін полиция қызметкерінің немесе авиация қауіпсіздік қызметінің шақыруын күтеді;
3) айдауылданушыларды ұшаққа отырғызғанға дейін авиациялық қауіпсіздігі қызметінің қызметкерімен және әуе кемесінің мүшесімен бірлесіп жолаушылар салонын қарап шығады. Әуе кемесіне отырғызу алдында қосымша қызметкерлерді есепке ала отырып, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес айдауылданушыларды күзетуді ұйымдастырады;

4) надевает на конвоируемых наручники, предупреждает их о соблюдении правил поведения в самолете, производит контрольный личный обыск, а также досмотр багажа и ручной клади. Ручную кладь сдает в багажное отделение воздушного судна;
5) производит посадку конвоируемых в самолет до общей посадки пассажиров. Первого конвоируемого в салон воздушного судна конвоируют два конвоира и начальник конвоя. После размещения конвоируемого, в салоне самолета для его охраны остаются двое конвоиров, а начальник конвоя возвращается за следующим. Второго и следующих конвоируемых сопровождают конвоир и начальник конвоя;
6) по всем вопросам охраны при конвоировании на самолетах поддерживает связь с экипажем самолета и обеспечивает выполнение личным составом конвоя и конвоируемыми всех требований, установленных на борту для пассажиров;
7) в случае посадки самолета на промежуточных пунктах с продолжительностью стоянки более 1,5 часов, переводит конвоируемых в изолированное от пассажиров помещение, а при дополнительной задержке вылета на ночь - в изолятор временного содержания ближайшего территориального органа внутренних дел;
8) после передачи конвоируемых в изолятор временного содержания, следственный изолятор, учреждение УИС протоколирует сдачу оружия и боеприпасов личным составом конвоя на временное хранение дежурному по органу внутренних дел, ставит его в известность о месте своего дальнейшего нахождения;
9) докладывает начальнику своего органа внутренних дел, учреждения УИС о выполнении задания, действует далее по его указанию.
Глава 7. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных в
вагонах пассажирских поездов, на речных и морских судах
59. Перевозка конвоируемых на морских и речных судах, в вагонах пассажирских поездов осуществляется лишь при отсутствии на этих путях сообщения плановых маршрутов конвоирования или невозможности доставки, конвоируемых к месту назначения иным способом, с письменного разрешения начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориального органа уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Конвоирование железнодорожным транспортом осуществляется в специальных вагонах, движение которых осуществляется на основании свода расписания движения вагонов с пассажирскими и почтово-багажными поездами.

4) айдауылданушыларға кісендерін кигізеді, олардың ұшақ ішіндегі мінез-құлық қағидаларын сақтауын ескертеді, бақылау жеке тінтуді жүргізеді, сондай-ақ жүктері мен қол жүктерін тексеріп қарайды, қол жүктерін әуе кемесінің жүк бөлімшесіне тапсырады;
5) айдауылданушыларды ұшаққа отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызғанға дейін жүргізіледі. Бірінші айдауылданушыны әуе кемесінің салонына екі айдауыл және айдауыл бастығы айдауылдайды. Ұшақ салонына айдауылданушыны орналастырғаннан кейін, оны күзету үшін екі айдауыл қалады, ал айдауыл бастығы келесісін әкелуге кетеді. Екінші және одан кейінгі айдауылданушыларға айдауыл және айдауыл бастығы еріп жүреді;
6) әуе кемесінде айдауылдау кезіндегі барлық күзету мәселелері бойынша ұшақ экипажымен байланысты үзбеуге және айдауылданушылар мен айдауылдың жеке құрамымен борттағы жолаушылар үшін белгіленген міндетті ережелерді орындауды қамтамасыз етеді;
7) ұшақтың аралық пункттердегі тұру уақытының ұзақтығы 1,5 сағатқа созылған жағдайда, айдауылданушыларды жолаушылардан оқшауланған үй-жайларға, ал түнгі кезде ұшуда қосымша кідіріс болған кезде жақын маңдағы аумақтық ішкі істер органының уақытша ұстау изоляторына ауыстырады;
8) айдауылданушыларды уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына, ҚАЖ мекемесіне тапсырғаннан кейін айдауылдың жеке құрамы қаруларын уақытша сақтауға ішкі істер органының кезекшісіне тапсырғаның хаттамалайды, оған өздерінің бұдан әрі болатын жері туралы хабарлайды;
9) тапсырмаларды орындағаны туралы өзінің ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі бастығына баяндайды, бұдан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
7-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жолаушы поездарының вагондарында, өзен және теңіз кемелерінде айдауылдау
59. Айдауылданушыларды теңіз және өзен кемелерінде, жолаушылар поездарының вагондарында тасымалдау облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары бастықтарының жазбаша рұқсатымен осы қатынас жолдарында жоспарлы айдауылдау бағдарлары болмаған немесе айдауылданушыларды межелі орынға өзге тәсілмен жеткізу мүмкін болмаған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Теміржол көлігімен айдауылдау арнайы вагондарда жүзеге асырылады, олардың қозғалысы Қазақстан Республикасы теміржол көлігі саласындағы уәкілетті органның басшылығы бекіткен вагондардың жолаушылар және почта-багаж поездарымен қозғалысы кестесінің жинағы негізінде жүзеге асырылады.

61. Допускается конвоирование в купейных вагонах пассажирских поездов. Конвоируемые лица размещаются отдельно в последнем купе вагона. Маршрут конвоирования согласовывается с линейными отделами полиции на транспорте. Перевозка конвоируемых лиц в плацкартных вагонах не допускается.
62. Перед посадкой конвоируемых в купейный вагон пассажирского поезда, конвой производит осмотр вагона и последнего купе, где будут размещены конвоируемые.
Посадка конвоируемых лиц в купейный вагон производится до общей посадки пассажиров, а высадка - только после всех пассажиров.
63. При доставлении конвоируемых к поезду, специальное транспортное средство подается к тамбуру вагона, а при окончании посадки, транспортное средство отводится на стоянку, где находится до отправки поезда. Место стоянки специального транспортного средства, заранее оговаривается с администрацией железнодорожной станции.
64. Посадка и высадка из купейного вагона пассажирского поезда подозреваемых, обвиняемых и осужденных осуществляется назначенным конвоем, при участии дополнительно выделенных нарядов от органов внутренних дел, учреждений УИС, отправляющих конвоирование, встречающих в пункте назначения, а также линейных отделов полиции на транспорте. При этом конвой и дополнительный наряд выстраивается коридором в две линии: в двух и пятнадцати метрах от конвоируемых. Конвоиры выстраиваются у входной двери вагона, с противоположной стороны и внутри вагона. Конвоирование во время посадки и высадки осуществляется в наручниках по одному, в сопровождении начальника конвоя и конвоиров.
65. Перевозка подозреваемых, обвиняемых и осужденных в купейном вагоне пассажирского поезда осуществляется только в наручниках в положении "спереди", при этом окно в купе фиксируется в закрытом положении.
66. В целях усиления охраны, дополнительно выделяется два сотрудника, которые двумя парами наручников, надетыми на руки конвоируемого, присоединяют его к себе.
67. Мероприятия по организации конвоирования в вагонах пассажирских поездов, на речных и морских судах, обеспечение их отправления и приема осуществляются начальниками территориальных и линейных органов внутренних дел соответственно пункта отправления и пункта назначения.
68. Начальник конвоя:
1) по прибытии на вокзал информирует дежурного по органу внутренних дел о номерах пассажирских поездов, с которыми будет отправлен специальный или купейный вагон, времени их отправления, количестве конвоируемых и составе конвоя;
2) до посадки конвоируемых в купейный вагон, осматривает вагон и последнее купе, где будут размещены конвоируемые. Перед посадкой в вагон, с учетом дополнительного наряда, организует охрану конвоируемых, в соответствии с требованиями настоящих Правил;

61. Жолаушылар поездарының купе вагондарында айдауылдауға рұқсат етіледі. Айдауылданушы адамдар вагонның соңғы купесінде бөлек орналастырылады. Айдауылдау бағдары полицияның көліктегі желілік бөлімдерімен келісіледі. Айдауылданушыларды плацкарт вагондарында тасымалдауға жол берілмейді.
62. Айдауылданушыларды жолаушылар поезының купе вагонына отырғызардан бұрын айдауыл айдауылданушылар орналастырылатын вагон мен соңғы купені тексеруді жүргізеді.
Айдауылданушы адамдарды купе вагонына отырғызу жолаушыларды жалпы отырғызғанға дейін, ал түсіру - барлық жолаушылардан кейін жүргізіледі.
63. Айдауылданушыларды поездға жеткізген кезде, арнайы көлік құралы вагон тамбурына тақап қойылады, ал отырғызу аяқталғаннан кейін көлік құралы поезд жүріп кеткенге дейін тұрақта тұрады. Арнайы көлік құралының тұрақ орны теміржол станциясы әкімшілігімен алдын ала келісіледі.
64. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жолаушылар поезының купе вагонына отырғызу және түсіру айдауылдауды жөнелтетін межелі пункттері қарсы алатын ішкі істер органдарының, ҚАЖ мекемелерінің, сондай-ақ көліктегі желілік полиция бөлімдері бөлген қосымша жасақшалардың қатысуымен тағайындалған айдауыл жүзеге асырады. Бұл ретте айдауыл мен қосымша жасақша, айдауылданушылардан екі және он бес метр қашықтықта екі қатарсап түзеп, дәліздер жасап тұрады. Айдауылдар міндетті түрде вагонның сыртқы есігінің алдына, қарама-қарсы жағынан және вагон ішінде тұрғызылады. Айдауылданушыларды отырғызу мен түсіру уақытында айдауылдау бір-бірден, кісен салынып, айдауыл бастығы мен айдауылдардың еріп жүруімен жүзеге асырылады.
65. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жолаушылар поездының купе вагонында тасымалдау қолдарына "алдынан" кісен тағу жағдайында ғана жүзеге асырылады, бұл ретте купедегі терезе жабық болады.
66. Күзетті күшейту мақсатында айдауылданушының қолдарына кигізілетін екі кісені бар және оны өзінебірге тағып алатын қосымша екі қызметкер бөлінеді.
67. Жолаушы поездарының вагондарында, өзен және теңіз кемелерінде айдауылдауды ұйымдастыру, оларды жөнелтуді және қабылдауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды тиісті жөнелту пункті мен межелі пункттің аумақтық және желілік ішкі істер органдарының бастықтары жүзеге асырады.
68. Айдауыл бастығы:
1) вокзалға келгеннен кейін ішкі істер органы бойынша кезекшіні арнайы немесе купе вагоны жөнелтілетін жолаушылар поездарының нөмірлері, оларды жөнелту уақыты, айдауылданушылардың саны және айдауыл құрамы туралы хабардар етеді;
2) айдауылданушыларды купе вагонына отырғызардан бұрын олар орналыстырылатын вагон мен соңғы купені қарап шығады. Вагонға отырғызар алдында қосымша жасақшаны есепке ала отырып, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес айдауылданушылардың күзетін ұйымдастырады;

3) надевает на конвоируемых наручники, предупреждает их о соблюдении требований поведения в купейном вагоне пассажирского поезда, производит контрольный личный обыск, а также досмотр багажа;
4) производит посадку конвоируемых в вагон до общей посадки пассажиров. Первого конвоируемого в салон вагона конвоируют два конвоира и начальник конвоя. После размещения конвоируемого, в купе вагона для его охраны остаются двое конвоиров, а начальник конвоя возвращается за следующим. Второго и последующих конвоируемых сопровождают конвоир и начальник конвоя;
5) по всем вопросам охраны при конвоировании в пассажирских поездах поддерживает связь с нарядом полиции на транспорте, сопровождающего пассажирский поезд;
6) при задержке пассажирского поезда на ночь, переводит конвоируемых в изолированное от пассажиров помещение, в изолятор временного содержания органа внутренних дел на транспорте или ближайшего территориального органа внутренних дел;
7) в случае неисправности вагона, его отцепки и замены в пути следования, начальник конвоя, по согласованию с начальником поезда, принимает меры для перевода конвоируемых и конвоя в другой купейный вагон этого же поезда. В этом случае также предоставляется отдельное (последнее) купе вагона;
8) после передачи подозреваемых, обвиняемых и осужденных в изолятор временного содержания, следственный изолятор, учреждение УИС протоколирует сдачу оружия и боеприпасов личным составом конвоя на временное хранение дежурному по органу внутренних дел, ставит его в известность о месте своего дальнейшего нахождения;
9) докладывает начальнику своего органа внутренних дел о выполнении задания, действует далее по его указанию, если оно не было оговорено заранее;
10) на время вывода в туалет подозреваемых, обвиняемых или осужденных, в тамбуре вагона устанавливает пост охраны.
69. Командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС, направляющий конвой, принимает меры к усилению охраны конвоируемых при посадке их на речное или морское судно, а также заблаговременно информирует начальника органа внутренних дел в конечном пункте назначения о времени прибытия конвоя и характере помощи, которую ему следует оказать.
70. Конвоируемые доставляются на пристань не менее чем за один-два часа до общей посадки пассажиров и по возможности, непосредственно к трапу судна. До высадки их из специального транспортного средства, начальник конвоя решает вопрос с капитаном судна о выделении изолированных помещений для конвоя и конвоируемых (размещение последних на открытых палубах не допускается), осматривает помещения, предназначенные для содержания конвоируемых, закрывает в них окна (иллюминаторы), проверяет исправность освещения, вентиляции, выставляет у дверей постового (постовых) из числа подчиненных ему конвоиров.

3) айдауылданушыларға кісендер кигізеді, оларға жолаушылар поездының купе вагонындағы мінез-құлық қағидаларын сақтау туралы ескертеді, бақылау жеке тінтуді жұргізеді, сондай-ақ жүктерін тексеріп қарауды жүргізеді;
4) жолаушыларды жалпы отырғызғанға дейін айдауылданушыларды вагонға отырғызады. Бірінші айдауылданушыны вагонның салонына екі айдауыл және айдауыл бастығы айдауылдайды. Айдауылданушыны орналастырғаннан кейін вагонның купесінде оны күзету үшін екі айдауыл қалады, ал айдауыл бастығы келесісін алып келуге кетеді. Екіншісі мен одан кейінгі айдауылданушыларды айдауыл және айдауыл бастығы алып жүреді;
5) жолаушылар поездарында айдауылдау кезіндегі күзетудің барлық мәселелері бойынша жолаушылар поездына еріп жүретін көліктегі полицияның жасақшасымен байланыста болады;
6) жолаушылар поездын түнгі уақытта ұзақ кідірткен кезде айдауылданушыларды жолаушылардан оқшауланған үй-жайға, көліктегі ішкі істер органының немесе жақын жердегі аумақтық ішкі істер органының уақытша ұстау изоляторына ауыстырады;
7) айдауыл бастығы жолда вагоннан ақау табылған, оны тіркеуден ағытқанжәне ауыстырған жағдайда поезд бастығының келісімі бойынша айдауылданушылар мен айдауылдарды осы поездың басқа купе вагонына ауыстыру шараларын қабылдайды. Бұл жағдайда да вагонның жеке (соңғы) купесі беріледі;
8) күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды уақытша ұстау изоляторына, тергеу изоляторына, ҚАЖ мекемесіне тапсырғаннан кейін айдауыл жеке құрамының қаруды уақытша сақтауға ішкі істер органы бойынша кезекшіге тапсыруын хаттамалайды, оны өзінің бұдан әрі болатын орны туралы хабардар етеді;
9) тапсырманың орындалғаны туралы өзінің ішкі істер органының бастығына баяндайды, егер ол алдын ала келісілмесе, бұдан әрі оның нұсқауы бойынша әрекет етеді;
10) күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталғандарды дәретханаға шығару кезінде вагонның тамбурында күзет бекетін қояды.
69. Айдауылды жөнелтуші айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы айдауылданушыларды өзен немесе теңіз кемелеріне отырғызу кезінде оларды күзетуді күшейтуге шаралар қабылдайды, сондай-ақ соңғы межелі пунктте ішкі істер органының бастығына айдауылдың келу уақыты және оған көрсетілуі қажет көмектің сипаты туралы алдын ала хабарлайды.
70. Айдауылданушылар кемежайға жолаушыларды жалпы отырғызғанға дейін бір-екі сағат бұрын және мүмкіндігінше тікелей кеме трапына жеткізіледі. Оларды арнайы көлік құралынан түсіргенге дейін, айдауыл бастығы кеме капитанымен айдауыл мен айдауылданушыларға оқшауланған үй-жайлар бөлу туралы мәселені шешеді (айдауылданушыларды ашық палубаларға орналастыруға жол берілмейді), айдауылданушыларды ұстауға арналған үй-жайларды қарап шығады, олардың терезелерін (иллюминаторларын) жабады, жарықтың, желдеткіштің дұрыс жұмыс істеуін тексереді, есіктердің алдына оған бағынысты айдауылдар арасынан бекет күзетшісін (бекет күзетшілерін) қояды.

71. Конвоируемые направляются на судно по одному-двое в сопровождении начальника конвоя. Дополнительные наряды полиции при этом несут службу на берегу, напротив носовой и кормовой частей судна.
По окончании посадки наличие конвоируемых проверяется пересчетом и по сопроводительным документам. Не допускается передвижение конвоируемых лиц во время посадки (высадки) пассажиров.
72. Посты по охране конвоируемых устанавливаются у окон (иллюминаторов) и дверей (люков), которые закрываются.
73. На стоянках судна, при посадке (высадке) пассажиров, а также прохождении опасных для судоходства участков, конвой усиливает контроль за поведением подозреваемых, обвиняемых и осужденных. Во время шторма особое внимание обращается на принятие мер по недопущению возможных попыток нападения на конвой и несчастных случаев с личным составом конвоя и конвоируемыми.
Глава 8. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных
пешим порядком
74. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных пешим порядком производится:
1) на железнодорожных станциях, пристанях, в аэропортах - от специального транспортного средства (помещений обменных пунктов) к вагонам, судам, самолетам, если между ними отсутствуют подъездные пути;
2) от специального транспортного средства - к камерам для содержания конвоируемых в зданиях судов или к отведенным для этого помещениям на выездных сессиях судов, в режимную зону следственных изоляторов, к месту производства следственных действий, лечебные учреждения;
3) от места задержания совершивших побег из под стражи, учреждений УИС или конвоя - до ближайшего пункта их сдачи, если не представляется возможным использовать транспортные средства;
4) из учреждения УИС - при возникновении чрезвычайной ситуации природного, техногенного или иного характера, угрожающей жизни осужденных, в другое охраняемое учреждение или безопасное место.
Не допускается конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных пешим порядком в городах и других населенных пунктах по пассажирским платформам (пристаням) во время посадки и высадки пассажиров на поезда (на судна), через помещения вокзалов и другие места скопления граждан.
75. При конвоировании пешим порядком, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, в зависимости от их количества и ширины дороги, выстраивают в колонну по 2-4 человека.
Осужденные, содержащиеся в учреждении средней безопасности, конвоируются колоннами численностью не более 200 человек на дистанции не более 200 метров, смешанной, максимальной, полной и чрезвычайной безопасности – колоннами не более 100 человек на дистанцию не менее 300 метров одна от другой.
Расстановка конвоя производится следующим образом:

71. Айдауылданушылар кемеге топ алдында жүретін айдауыл бастығының еріп жүруімен бірден-екіден барады. Қосымша полиция жасақшалары бұл ретте кеменің алдынғы және артқы бөліктеріне қарама-қарсы жағалауда қызмет өткереді.
Отырғызу аяқталған соң айдауылданушылар санау арқылы және ілеспе құжаттар бойынша тексеріледі. Жолаушыларды отырғызу (түсіру) кезінде олардың жүріп-тұруына жол берілмейді.
72. Айдауылданушыларды күзету бекеттері жабылатын терезелердің (иллюминаторлардың) және есіктердің (люктердің) жанында қойылады.
73. Кеме тұрақтарында жолаушыларды отырғызу (түсіру), сондай-ақ кеме қатынасына қауіпті учаскелерден өту кезінде айдауыл күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандардың жүріс-тұрысын бақылауды күшейтеді. Дауыл кезінде айдауылға шабуыл жасау әрекеттеріне және айдауыл жеке құрамымен және айдауылданушылармен жазатайым оқиғалардың болуына жол бермеу бойынша шаралар қабылдауға ерекше назар аударылады.
74. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды:
1) теміржол станцияларында, кемежайларда, әуежайларда-егер олардың арасында көлік жолдары болмаса арнайы көлік құралынан (алмастыру пункттерінің үй-жайларынан) вагондарға, кемелерге, ұшақтарға;
2) арнайы көлік құралынан - соттар ғимараттарындағы айдауылданушыларды ұстауға арналған камераларға немесе осы үшін көшпелі сот сессияларында бөлінген үй-жайларға, тергеу изоляторларының режимдік аймағына, тергеу әрекеттерін жүргізу орындарына, емдеу мекемелеріне;
3) күзетпен ұстау орындарынан, ҚАЖ мекемелерінен немесе айдауылдан қашқандардардың ұсталған жерінен- егер көлік құралдарын пайдалану мүмкін болмаса, оларды ең жақын тапсыру пунктіне;
4) ҚАЖ мекемесінен - сотталғандардың өміріне қауіп төндіретін табиғи, техногендiк немесе өзге де сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезінде басқа күзетілетін мекемеге немесе қауіпсіз орынға айдауылдау жаяу тәртіппен жүргізіледі.
Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды қалаларда және басқа да елді мекендерде жолаушылар платформалары (кемежайлар) бойынша жолаушыларды поездарға (кемелерге) отырғызу және түсіру уақытында, вокзал үй-жайлары арқылы және басқа да азаматтар жиналатын орындарда жаяу тәртіппен айдауылдауға жол берілмейді.
8-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жаяу тәртіппен айдауылдау
75. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жаяу тәртіппен айдауылдау кезінде олардың саны мен жолдың еніне қарай 2-4 адамнан лекке тұрғызады.
Орташа қауіпсіз мекемелерде ұсталатын сотталғандар бір-бірінен аралығы 200 метрден, саны 200 адамнан аспайтын, қауіпсіздігі аралас, барынша жоғары, толық және төтенше қауіпсіз мекемелер - аралығы 300 метрден, саны 100 адамнан аспайтын лекпен айдауылданады.
Айдауылды орналастыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) при наличии двух конвоиров - один – в 1-1,5 метрах с левой стороны и несколько позади конвоируемых, другой - справа, на таком же расстоянии позади них;
2) при наличии трех конвоиров - два конвоира по обе стороны конвоируемых, начальник конвоя - позади всей группы;
3) при наличии четырех и более конвоиров - один из них впереди, остальные по сторонам, начальник конвоя - позади колонны конвоируемых. В зависимости от условий, начальник конвоя сокращает или увеличивает дистанцию между конвоирами и конвоируемыми.
76. Группа конвоируемых следует по правой стороне проезжей части дороги по направлению движения транспортных средств. В целях предупреждения случаев наезда на них транспортного средства, конвоиры, следующие впереди и позади колонны, обеспечиваются флажками красного цвета, а в темное время суток и в условиях недостаточной видимости включенными фонарями: впереди - белого цвета, сзади - красного цвета.
77. На паромах конвоируемые размещаются в середине палубы, а охрана выставляется на кормовой и носовой частях. В лодке конвоируемые размещаются на дне, лицом в сторону, противоположную движению, а конвоиры - один позади конвоируемых, другой - на корме.
78. При температуре воздуха ниже минус тридцати градусов по Цельсию, во время наводнения, снежных заносов и при других неблагоприятных условиях, конвой останавливается в ближайшем населенном пункте и далее действует в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Глава 9. Порядок приема и сдачи конвоируемых на обменных
пунктах
79. Конвоируемые доставляются на обменный пункт до прибытия на него планового караула. Командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС перед направлением конвоя на обменный пункт, через администрацию станции (пристани, аэропорта), уточняет возможные изменения в расписании прибытия поезда (самолета, морского или речного судна), с которым следует плановый караул.
80. На обменном пункте начальник конвоя уточняет продолжительность и место остановки (стоянки) специального вагона (транспортного средства, самолета, судна), курсирующего по плановому маршруту конвоирования, и в зависимости от этого, определяет дальнейший порядок доставки конвоируемых, прибывшему караулу. Стоянка специального транспортного средства выбирается по возможности в пяти-десяти метрах от остановки специального вагона. Заблаговременная доставка конвоируемых к месту остановки указанного транспорта разрешается только на железнодорожных станциях с непродолжительной стоянкой поезда.

1) екі айдауыл болған кезде - біреуі айдауылданушылардың сол жағында 1-1,5 метр жерде және сәл артта, келесісі - олардың артынан осындай ара қашықтықта оң жағынан;
2) үш айдауыл болған кезде - екі айдауыл айдауылданушылардың екі жағынан, айдауыл бастығы барлық топтың артында жүреді;
3) төрт және оданда көп айдауылдар болған кезде - олардың біреуі айдауылданушылардың алдында, қалғандары жан-жағында, айдауыл бастығы саптың артында жүреді. Жағдайларға байланысты, айдауыл бастығы айдауылдар және айдауылданушылар арасындағы ара қашықтықты қысқартады немесе ұзартады.
76. Айдауылданушылар тобы жолдың жүру бөлігінің оң жағымен көлік қозғалысының бағыты бойынша жүреді. Оларды көлік құралынан басып кету жағдайларының алдын алу мақсатында саптың алдында және артында жүріп келе жатқан айдауылдар қызыл түсті жалаушалармен, тәуліктің қараңғы мезгілінде және көру мүмкіндігі жеткіліксіз болған кезде: алдыңғы жақта ақ түсті, артқы жақта қызыл түсті қосылған қолшамдармен қамтамасыз етіледі.
77. Паромдарда айдауылданушылар палубаның ортасына орналастырылады, ал күзет артқы және алдыңғы бөліктеріне қойылады. Қайықта айдауылданушылар беттерін қозғалысқа жаққа қаратып, қайықтың түбіне, ал айдауылдар - біреуі айдауылданушылардың артынан, келесісі қайықтың тұмсығына орналастырылады.
78. Ауа температурасы Цельсий бойынша отыз градусқа дейін төмендеген кезде, су тасқыны, қар көшкіні және басқа да қолайсыз жағдайлар кезінде айдауыл жақын жердегі елді мекенге тоқтайды және одан әрі осы Қағидалардың талаптарына сәйкес әрекет етеді.
9-тарау. Айдауылданушыларды алмастыру пункттеріне қабылдау және тапсыру тәртібі
79. Айдауылданушылар алмастыру пунктіне жоспарлы қарауыл келіп жеткенге дейін жеткізіледі. Қажет болған жағдайларда айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы айдауылды алмастыру пунктіне жіберуден бұрын, станция (кемежайлар, әуежайлар) әкімшілігі арқылы жоспарлы қарауыл келетін поездың (ұшақтың, теңіз немесе өзен кемесінің) келу кестесіндегі болуы мүмкін өзгерістерді анықтайды.
80. Алмастыру пунктінде айдауыл бастығы айдауылдаудың бағытты жоспары бойынша жүріп-тұратын арнайы вагонның (көлік құралының, ұшақтың, кеменің) тоқтайтын орны (тұру) ұзақтығын анықтайды және осыған байланысты айдауылданушыларды келіп жеткен қарауылға жеткізудің бұдан кейінгі тәртібін белгілейді. Арнайы көлік құралының тұрағы арнайы вагонның аялдамасына мүмкіндігінше бес-он метр қашықтықта таңдап алынады. Айдауылданушыларды аталған көлік аялдайтын жерге алдын ала жеткізуге поезд қысқа уақытқа аялдайтын темір жол станцияларында ғана рұқсат беріледі.

81. После высадки из специального транспортного средства, конвоируемые выстраиваются в колонну по одному и под охраной конвоиров, следуют к месту посадки. Конвоируемые, за которыми установлен особый надзор, а также подлежащие изоляции от всех других подозреваемых, обвиняемых и осужденных, конвоируются отдельно.
На железнодорожных станциях обмен конвоируемыми производится с противоположной стороны посадки (высадки) пассажиров в вагоны. Охрана конвоируемых осуществляется в две линии. Конвой у рабочего тамбура специального вагона, с противоположной стороны посадки (высадки) конвоируемых, выставляется заблаговременно до прибытия поезда на станцию.
82. Начальник конвоя предъявляет прибывшему начальнику караула Национальной гвардии свое служебное удостоверение и предписание на право приема (сдачи) конвоируемых, убеждается в наличии такого же предписания у начальника караула, информирует его о находящихся под охраной конвоируемых и приступает к их обмену.
После сдачи конвоируемых, начальник конвоя принимает для последующего конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных от караула согласно требованиям настоящих Правил.
Подозреваемый, обвиняемый или осужденный считается принятым под охрану после повторения его порядкового номера вслух принимающим.
83. С введением в действие плановых маршрутов или при изменении графика движения поездов (морских или речных судов, самолетов), штабами воинских частей Национальной гвардии высылаются в соответствующие конвойные подразделения, орган внутренних дел, учреждение УИС выписки из маршрутных расписаний движения плановых караулов Национальной гвардии.
На основании выписки из маршрутного расписания движения плановых караулов Национальной гвардии командир конвойного подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС разрабатывает график движения конвоев на обменный пункт для приема (сдачи) конвоируемых. В тех случаях, когда конвоированию на обменный пункт подлежат пятнадцать и более подозреваемых, обвиняемых или осужденных, командир подразделения, начальник органа внутренних дел, учреждения УИС заблаговременно согласовывает с командиром конвойного подразделения Национальной гвардии, возможности конвоирования этого количества.
84. Новые обменные пункты на плановых маршрутах конвоирования открываются решением Главного командования Национальной гвардии по представлению Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориальных органов уголовно-исполнительной системы. О необходимости закрытия обменного пункта представлению Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, территориальные органы уголовно-исполнительной системы уведомляют командира конвойного подразделения, от которого наряжается плановый караул.

81. Арнайы көлік құралынан түсірілгеннен кейін айдауылданушылар бір-бірден лекке тұрғызылады және айдауылдардың күзетуімен отырғызу жүргізілетін жерге барады. Ерекше қадағалау белгіленген, сондай-ақ басқа барлық күдіктілер, айыпталушылар мен сотталғандардан оқшаулауға жататын айдауылданушылар бөлек айдауылданады.
Темір жол станцияларында айдауылданушыларды алмастыру,әдетте, жолаушыларды вагонға отырғызатын (түсіру) жаққа қарама-қарсы жағынан жүргізіледі. Айдауылданушыларды күзету екі желіде жүзеге асырылады. Арнайы вагонның жұмыс тамбуры жанындағы айдауыл айдауылданушыларды отырғызудың (түсірудің) қарама-қарсы жағынан поезд станцияға келгенге дейін алдын ала қойылады.
82. Айдауыл бастығы келіп жеткен Ұлттық ұланның қарауыл бастығына өз қызметтік куәлігін және айдауылданушыларды қабылдау (тапсыру) құқығын беретін ұйғарымды көрсетеді, дәл осындай ұйғарымның қарауыл бастығында бар екеніне көз жеткізіп, оны күзеттегі айдауылданушылар туралы хабардар етеді және оларды алмастыруды бастайды.
Айдауылданушыларды тапсырғаннан кейін, айдауыл бастығы қарауылдан күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды бұдан әрі айдауылдау үшін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қабылдап алады.
Күдікті, айыпталушы немесе сотталған олардың реттік нөмірін қабылдаушы дауыстап қайталап айтқаннан кейін күзетке қабылданған болып есептеледі.
83. Жоспарлы бағдарлар іске қосылған немесе поездардың (теңіз немесе өзен кемелерінің, ұшақтардың) қозғалыс кестесі өзгерген кезде, Ұлттық ұлан әскери бөлімдерінің штабтары Ұлттық ұланның жоспарлы қарауылдарының бағдарлық қозғалыс кестелерінің үзінді көшірмелерін тиісті айдауыл бөліністеріне, ішкі істер органына, ҚАЖ мекемесіне жібереді.
Айдауыл бөлінісінің командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы Ұлттық ұланның жоспарлы қарауылдарының бағдарлық қозғалыс кестесінің үзінді көшірмелері негізінде айдауылданушыларды қабылдау (тапсыру) үшін айдауылдардың алмастыру пунктіне жүру кестесін әзірлейді. Алмастыру пунктіне он бес және одан да көп күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталғандар айдауылдауға жататын болған жағдайда бөлініс командирі, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы Ұлттық ұланның айдауылдау бөлінісі командирімен осынша адамды айдауылдау мүмкіндігін алдын ала келіседі.
84. Айдауылдаудың жоспарлы бағдарларында жаңа алмастыру пункттері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдарының ұсынымы бойынша Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының шешімімен ашылады. Алмастыру пунктін жабу қажеттігі туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері, қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары жоспарлы қарауыл жасақталатын айдауылдау бөлінісінің командирін хабардар етеді.

Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых в суды
85. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых в суды осуществляется на основании приказов начальников Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, после принятия этих учреждений под обслуживание.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Прием суда под обслуживание оформляется актом обследования комиссии, в котором указываются:
1) наименование суда и конвойного подразделения полиции (органа внутренних дел), их точные адреса;
2) характеристика залов судебных заседаний, помещений для конвоя и содержания обвиняемых, обеспечение их необходимым оборудованием для предотвращения побега, инвентарем (мебелью), средствами связи и сигнализации;
3) порядок изготовления съемного оборудования, выделения помещения для содержания обвиняемых и размещения конвоя на местах проведения выездных заседаний этого суда;
4) маршруты конвоирования от специального транспортного средства до камер для содержания конвоируемых, в залы судебных заседаний и обратно;
5) порядок взаимодействия с руководителями суда;
6) недостатки в оборудовании помещений суда, сроки их устранения и ответственные за это должностные лица.
На основании акта комиссионного обследования издается приказ о принятии суда под обслуживание, и один экземпляр направляется в суд.
Сотрудники полиции, изучают объем и условия несения службы, определяют необходимую численность конвоев, систему охраны подозреваемых и обвиняемых, основной и запасной маршруты их конвоирования из следственного изолятора (изолятора временного содержания).
Обслуживание суда прекращается по инициативе Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов полиции, Управлений полиции и городских, районных отделов полиции при несоответствии технического оснащения и оборудования конвойных помещений, залов судебных заседаний и других помещений суда, для содержания конвоируемых.
Основанием перевода обвиняемых из следственного изолятора в изолятор временного содержания является требование суда.
Сноска. Пункт 86 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.05.2020 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды соттарға айдауылдау
85. Күдіктілер мен айыпталушыларды соттарға айдауылдау осы мекемелерді қызмет көрсетуге қабылдағаннан кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері бастықтарының бұйрықтарының негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Сотты қызмет көрсетуге қабылдау комиссияның актісімен ресімделеді, онда:
1) соттың және полицияның (ішкі істер органы) айдауылдау бөлінісінің атауы, олардың нақты мекенжайы;
2) сот отырыстары залдарының, айыпталушыларды айдауылдауға және ұстауға арналған үй-жайлардың сипаттамасы, оларды қашып кетуге қарсы жабдықтармен, керек-жарақпен (жиһазбен), байланыс және сигнализация құралдарымен қамтамасыз ету;
3) таспаға түсіру жабдықтарын дайындау, айыпталушыларды ұстау үй-жай бөлу және айдауылды осы соттың көшпелі отырыстарын өткізу орындарында орналастыру тәртібі;
4) арнайы көлік құралынан айыпталушыларды ұстауға үшін арналған камераларға дейін, сот отырысы залдарына және кері айдауылдау бағыттары;
5) сот басшыларымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
6) сот үй-жайларының жабдықтарындағы кемшіліктер, оларды жою мерзімдері және осыған жауапты адамдар көрсетіледі.
Комиссия бекіткен актінің негізінде соттың қызмет көрсетуге қабылдау туралы бұйрығы шығарылады, ал бір данасы сотқа жолданады.
Полиция қызметкерлері қызмет көрсетудің көлемі мен шартын оқып-үйренуге, айдауылданушылардың қажетті санын, күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жүйесін және тергеу изоляторынан (уақытша ұстау изоляторынан) оларды айдауылдаудың негізгі және қосалқы бағыттарын анықтайды.
Сотқа қызмет көрсету техникалық жарақтандыру және айдауыл үй-жайларын, сот отырыстары залдарын және айдауылданатындарды ұстау үшін басқа да сот үй-жайларын жабдықтау сәйкес келмеген кезде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Полиция департаменттерінің, полиция басқармаларының, қалалық, аудандық полиция бөлімдерінің бастамасы бойынша тоқтатылады
Айыпталушыларды тергеу изоляторынан уақытша ұстау изоляторына ауыстыруға соттың талабы негіз болып табылады.
Ескерту. 86-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.05.2020 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

87. На каждый обслуживаемый суд конвойное подразделение полиции разрабатывает план охраны и расчет личного состава на случай чрезвычайных происшествий. Конвоирование подозреваемых, обвиняемых и осужденных в помещения, где нет туалетов и изолированных помещений для размещения конвоя и конвоируемых, а также телефонной связи с конвойным подразделением полиции, органом внутренних дел не допускается.
88. При рассмотрении дел о тяжких и особо тяжких преступлениях, а также о преступлениях, совершенных участниками организованных преступных групп и организаций, разрабатывается специальный план, предусматривающий усиленный вариант несения службы, в том числе, размещение работников полиции в штатской одежде среди лиц, находящихся в зале судебного заседания.
По согласованию с администрацией следственного изолятора, данные процессы могут проводиться в отдельных помещениях по месту содержания подозреваемых и обвиняемых.
89. Маршруты конвоирования подозреваемых и обвиняемых из следственного изолятора или изолятора временного содержания в суд и обратно устанавливаются по улице с наименьшей интенсивностью движения транспорта и граждан.
90. Конвой убывает из конвойного подразделения, органа внутренних дел с таким расчетом, чтобы принять конвоируемых в следственном изоляторе, изоляторе временного содержания и доставить их по назначению не позднее, чем за тридцать минут до начала судебного заседания.
По прибытии в суд, начальник конвоя докладывает председательствующему в судебном заседании о доставке конвоируемых, проверяет состояние камер для их содержания, осматривает зал (залы) для судебных заседаний, коридоры и лестничные клетки.
Если дела будут слушаться одновременно в нескольких залах, назначаются старшие конвоиры, которые инструктируются о порядке несения службы. Для охраны одного конвоируемого в зале судебного заседания выделяется не менее двух конвоиров, при необходимости, одновременно выставляется пост (посты) у камер для содержания конвоируемых.
Камеры должны отвечать требованиям раздельного содержания различных категорий конвоируемых, быть оборудованы скрепленными к полу скамейками, металлическими решетками на окнах, вентиляцией, освещением, замками на дверях и смотровыми отверстиями "глазками" в них. Источники света и вентиляционные ниши ограждаются металлической сеткой или решеткой, выключатели устанавливаются снаружи камер.
Приложение 1
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Перечень
служебных документов, выдаваемых начальнику конвоя

87. Әрбір қызмет көрсетілетін сотқа полицияның айдауылдау бөлінісі (ішкі істер органы) күзет схемасын, бекеттердің табелі және төтенше оқиғалар жағдайына арналған жеке құрамның есебін құрайтын күзет жоспарын әзірлейді. Айыпталушыларды дәретханалары мен айдауылданушылар мен айдауылды орналастыруға арналған оқшауланған үй-жайлары, сондай-ақ полицияның айдауылдау бөліністерімен, ішкі істер органымен телефон байланысы жоқ үй-жайларға айдауылдауға жол берілмейді.
88. Жекелеген жағдайларда, ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топқа және ұйымдарға қатысушылар жасаған қылмыстар туралы істерді қарау кезінде, сот орналасқан жерде тәртіпсіздіктің немесе айыпталушыларға қастандық жасаудың алдын алу мақсатында қызмет атқарудың күшейтілген нұсқасын, оның ішінде сот отырысы залында отырған адамдар арасына штаттық киімдегі полиция қызметкерлерін орналастыруды көздейтін арнайы жоспар әзірленеді.
Тергеу изоляторы әкімшілігінің келісімі бойынша осы процестер күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау орны бойынша жеке үй-жайларда өткізілуі мүмкін.
89. Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторынан немесе уақытша ұстау изоляторынан сотқа және кері айдауылдау бағдарлары көлік және азаматтар қозғалысы мейлінше аз көше бойынша белгіленеді.
90. Айдауыл айдауылдау бөлінісінен, ішкі істер органынан күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторында, уақытша ұстау изоляторында қабылдау және оларды мақсаты бойынша сот отырысы басталардан отыз минут бұрын жеткізу есебімен шығуы тиіс.
Сотқа келген соң айдауыл бастығы күдіктілер мен айыпталушыларды жеткізгені туралы сот отырысына төрағалық етушіге хабарлайды, оларды ұстауға арналған камералардың жай-күйін тексереді, сот отырысы залын (залдарын), дәліздерді және баспалдақ торларын қарап шығады.
Егер істер бір уақытта бірнеше залдарда тыңдалатын болса, аға айдауылдар тағайындалады, оларға қызметті атқарутәртібі туралы нұсқама жүргізіледі. Бір айыпталушыны күзету үшін сот отырысы залында кемінде екі айдауыл бөлінеді, қажет болған кезде бір уақытта айыпталушыларды ұстауға арналған камералардың жанына бекет (бекеттер) қойылады.
Камералар күдіктілер мен айыпталушылардың әртүрлі санаттарын бөлек ұстау талаптарына сай болуы, еденге бекітілген орындықтармен, терезелерде металл торлармен, желдеткішпен, жарықпен, есіктерде құлыптармен және қарау ойықтарымен "көздерімен" жабдықталуы тиіс. Жарық көздері мен желдеткіш арналары металлтормен немесе тормен қоршалады, ажыратқыштар камералардың сыртынан орнатылады.
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
1-қосымша
Айдауыл бастығына берiлетiн қызметтiк құжаттардың
тізбесі

1. Подготавливаемые в органах внутренних дел:
1. При конвоировании в пределах населенного пункта:
1) список подозреваемых и обвиняемых;
2) опечатанные пакеты с документами и личные дела на каждого
подозреваемого и обвиняемого.
При конвоировании в суд составляется только список подозреваемых и обвиняемых.
2. При конвоировании за пределы населенного пункта:
1) список подозреваемых и обвиняемых в трех экземплярах;
2) опечатанные пакеты с документами на каждого подозреваемого и на каждого обвиняемого личные дела в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам;
3) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачи) подозреваемых и обвиняемых (со списком личного состава конвоя);
4) проездные документы;
5) маршрутный лист;
6) путевой журнал;
7) продовольственный аттестат;
8) продовольственная тетрадь.
Пересылка с конвоем уголовных дел, вещественных доказательств, а также денег и иных ценностей, подозреваемых и обвиняемых не разрешается.
1. Подготавливаемые администрацией учреждения УИС:
1. При назначении конвоя:
1) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачи), конвоирование обвиняемых и осужденных (со списком личного состава конвоя);
2) маршрутный лист;
3) путевой журнал;
4) проездные документы (при конвоировании за пределы населенного пункта).
2. При приеме обвиняемых и осужденных для конвоирования:
1) попутный список конвоируемых в трех экземплярах;
2) личные дела с документами на каждого осужденного в опечатанных пакетах с наклеенными на них справками по личным делам;
3) продовольственная тетрадь и продовольственные аттестаты (при конвоировании за пределы населенного пункта).
3. При конвоировании в лечебные учреждения организаций здравоохранения:
1) рапорт (назначение) медицинского работника о необходимости вывоза в медицинское учреждение организаций здравоохранения для оказания медицинской помощи;
2) предписание начальнику конвоя на право приема (сдачу), конвоирование обвиняемых и осужденных (со списком личного состава конвоя);
3) справка по личному делу;
4) маршрутный лист;
5) путевой журнал.
Приложение 2
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
Путевой журнал
________________________________ __________________
___________________________________________________
(наименование органа)
Начат:____________
Окончен:__________
Заполнение путевого журнала производится в следующем порядке:
на развороте двух страниц журнала начальник караула оформляет
титульный текст.
(2-я и последующие четные страницы - левая сторона разворота)
№ пп
Дата приема
Пункт приема (название станции, наименование органа)
Номер личного дела, наименование органа, составившего справку по личному делу
Фамилия, имя и отчество (если имеется несколько, то перечислить все)
Год рождения
На какой срок осужден и вид учреждения (категория)
По какой статье УК РК осужден или обвиняется
1
2
3
4
5
6
7
8
(3-я и последующие нечетные страницы — правая сторона разворота)
Основание для конвоирования (указание, наряд, приказ, распоряжение, постановление с указанием их издателя, номера и даты)
Куда и в чье распоряжение следует (название города, станции, наименование органа)
Где подлежит сдаче (название станции, наименование органа)
Кто производил полный/неполный обыск и досмотр (звание и фамилия)
Перечень изъятых при обыске денег и запрещенных предметов, номер камеры, в которой содержался в период следования
Расписка начальника караула или должностного лица органа внутренних дел, учреждения УИС, принявшего конвоируемых и документы
9
10
11
12
13
14
Приложение 3
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
Продовольственная тетрадь
Конвой ________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, учреждения УИС, конвойного
подразделения) ______________________________________________________
Дата
Фамилия, инициалы подозреваемых, обвиняемых и осужденных
Наименование продуктов питания (количество и вес)
Роспись в получении продуктов питания
Всего:
Начальник конвоя ____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 4
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
Штамп органа
(регистрационный номер)
Командиру __________________________________
(наименование конвойного подразделения)
Начальнику _________________________________
(наименование органа внутренних дел)
ЗАЯВКА
Прошу выслать конвой __________________________________________
(дата, время)
для конвоирования поименованных на обороте лиц в ______________
(наименование судебного
_______________________________________________________
учреждения, места проведения следственного действия и др.)
по адресу______________________________________________________
Подлежащие конвоированию лица поступают в распоряжение
_____________________________________________________________________
(указать должность, фамилию)
Начало судебного процесса (производство следственного действия)
в _______________________________________________
(указать время, ориентировочную продолжительность)
Уполномоченное лицо___________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Оборотная сторона
приложения 4 к Правилам
конвоирования подозреваемых,
обвиняемых и осужденных
Форма
Фамилия
Имя
Отчество
(при наличии)
Год рождения
По какой статье (статьям) Уголовного Кодекса Республики Казахстан обвиняется, подозревается, осужден
Место содержания (наименование учреждения)
Продолжение таблицы
Требования по внутренней изоляции различных категорий конвоируемых (указать конкретно от кого или от всех других конвоируемых)
Какой конвой требуется (обыкновенный, особый или усиленный)
Другие предписания в отношении порядка конвоирования
Фамилия лица производившего обыск конвоируемых
Расписка дежурного по учреждению УИС, изолятору временного содержания о приеме конвоируемых от конвоя либо об освобождении из под стражи
Уполномоченное лицо____________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 5
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
Штамп органа
(регистрационный номер)
Кому_________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество)
Предписание
Предъявитель настоящего предписания назначен начальником конвоя
_____________________________________________________________________
(наименование конвойного подразделения, органа внутренних дел,
__________________________
учреждения УИС)
для конвоирования и приема (сдачи) подозреваемых, обвиняемых и
осужденных в (на) ___________________________________________________
(наименование суда, учреждения УИС, следственного изолятора,
_____________________________________________________________________
изолятора временного содержания, обменного пункта, станции)
Предписание действительно по "___" _____________ 20__года
Место печати
Командир конвойного подразделения (начальник органа внутренних
дел, учреждения УИС) ________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Оборотная сторона
приложения 5 к Правилам
конвоирования подозреваемых,
обвиняемых и осужденных
Форма
Список состава конвоя
№ п/п
Фамилия и инициалы
Должность и звание
Вид и номер оружия
Роспись в ознакомлении с инструктажем
Командир конвойного подразделения
(начальник органа внутренних дел, учреждения УИС)
________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 6
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
_______________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, учреждения УИС, в котором составляется справка)
"____" ____________20___ года
(дата заполнения)
по попутному списку № ___________
Справка по личному делу №___________

1. Iшкi iстер органдарында әзiрленетiн құжаттар:
1. Елді мекен шегінде айдауылдау кезiнде:
1) күдіктілер мен айыпталушылардың тiзiмi;
2) әрбiр күдікті мен айыпталушының құжаттары салынған мөрмен бекiтілген пакеттермен жеке iстерi;
Сотқа айдауылдау кезiнде тек күдіктілер мен айыпталушылардың тiзiмi жасалады.
2. Елді мекеннен тыс жерлерге айдауылдау кезiнде:
1) күдіктілер мен айыпталушылардың тiзiмi үш данада;
2) әрбiр күдiктiнiң құжаттары салынған мөрмен бекiтілген пакеттері және әрбір айыпталушының жеке iстерi бойынша оған жапсырылған анықтамалары бар мөрмен бекітілген пакеттерге салынған жеке істер;
3) айдауыл бастығына күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау (тапсыру) құқығын беретiн ұйғарым (айдауыл жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
4) жол жүру құжаттары;
5) бағыттық парақ;
6) жол журналы;
7) азық-түлiк аттестаты;
8) азық-түлiк дәптерi.
Айдауылмен бiрге күдіктілер мен айыпталушылардың қылмыстық iстерiн, заттай айғақтарын, ақшаларын және басқада құнды заттарын жiберуге рұқсат етiлмейдi.
2. ҚАЖ мекемелерінің әкiмшiлiгi дайындайтын құжаттар:
1. Айдауылдау тағайындау кезiнде:
1) айдауыл бастығына айдауылданушылар мен сотталғандарды қабылдау (тапсыру) құқығын беретiн ұйғарым (айдауыл жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
2) бағыттық парақ;
3) жол журналы;
4) жол жүру құжаттары (елді мекеннен тыс жерге айдауылдау кезінде).
2. Айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау үшін қабылдау кезінде:
1) айдауылданушылардың ілеспе тізімі үш данада;
2) әрбiр сотталғанның жеке ісі бойынша анықтамалары жапсырылған мөрмен бекітілген пакеттерге салынған құжаттары бар жеке істері;
3) азық-түлiк дәптерi мен азық-түлік аттестаттары (елді мекеннен тыс жерге айдауылдау кезінде).
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне айдауылдау кезінде:
1) медициналық көмек көрсету үшін денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемесіне әкету қажеттігі туралы медициналық қызметкердің баянаты (тағайындауы);
2) айдауыл бастығына сотталғандарды қабылдау (тапсыру) құқығын беретiн ұйғарым (айдауыл жеке құрамының тiзiмiмен бiрге);
3) жеке іс бойынша анықтама;
4) бағыттық парақ;
5) жол журналы.
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жол журналы
____________________________________________________________________
(органның атауы)
____________________________________________________________________
Басталды: _____________
Аяқталды: _____________
Жол журналын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі: журналдың екі парағының қайырма бетінде қарауыл бастығы титулды парақты ресімдейді
(2-ші және одан кейінгі жұп беттері – ашылған беттің сол жағы)
Қабылдау күні
Қабылдау пункті (станция атауы, органның атауы)
Жеке істің нөмірі, жеке іс бойынша анықтаманы жасаған органның атауы
Тегі, аты және әкесінің аты (егер бірнеше болса барлығын атау)
Туған жылы
Қай мерзімге сотталды және мекеменің түрі
(санаты)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің қай бабы бойынша сотталды немесе айыпталады
1
2
3
4
5
6
7
8
(3-ші және одан кейінгі тақ парақтар — ашылған беттің оң жағы)
Айдауылдау үшін негіздемелер (нұсқау, наряд, бұйрық, өкім, үкім, оларды шығарушы, нөмірі мен күні көрсетіледі)
Қайда және кімнің өкіміне бара жатыр
(қаланың, станцияның, органның атауы)
Қайда тапсырылуы тиіс
(станцияның, органның атауы)
толық/толық емес тінту мен қарауды кім өткізді
(атағы мен тегі)
Алып қойылған ақша мен жол берілмеген заттарға түбіртектің нөмірі және жол жүру кезінде ұсталған камераның нөмірі
Айдауылданушыларды және құжаттарды қабылдаған қарауыл бастығының немесе органның лауазымды адамының қолы
9
10
11
12
13
14
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Азық-түлік дәптері
Айдауыл ______________________________________________________
(ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің, айдауыл бөлінісінің атауы)
Күні
Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталғандардың тегі, аты-жөні
Азық-түлік өнімдерінің атаулары (саны мен салмағы)
Азық-түлікті алғаны туралы қолы
Барлығы:
Айдауыл бастығы ________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Органның мөртабаны
(тіркеу нөмірі)
_______________ командирiне
(айдауыл бөлiмшесiнiң атауы)
________________бастығына
(iшкi iстер органының атауы)
ӨТІНІМ
Айдауылды ____________________________________________________________
(күні, сағаты)
парақтың қайырма бетінде аталған адамдарды _______________________________
_______________________________________________________________________
(сот мекемесiнiң, тергеу әрекетiн жүргiзу орынының және т.б. атауы)
_______________________________ мекенжайға айдауылдау үшін жiберуiңiздi сұраймын.
Айдауылдауға жататын адамдар___________________________________
___________________________________________________ қарамағына түседi.
(лауазымы, тегi көрсетiледi)
Сот процесiнiң (тергеу әрекеті өндірісінің) басталуы ____________________________
(уақыты, болжамды ұзақтығы көрсетіледі)
Уәкілетті адам_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
4-қосымшасының
сыртқы жағы
Нысан
Т.А.Ә.
Туған жылы
ҚР ҚК қай бабы (баптары) бойынша айыпталады, күдіктіледі, сотталды
Ұстау орны (мекеменің атауы)
Кестенің жалғасы
Әр санаттағы айдаулданушылардың ішкі оқшаулау бойынша талаптар (нақты кімнен немесе барлық айдауылданушылардан қойылатыны
көрсетіледі)
Қандай айдауыл талап етіледі (қарапайым, ерекше немесе күшейтілген)
Айдауылдауға қатысты басқа да ұйғарымдар
Айдауылданушыларға тінту жүргізген адамның тегі
Айдаулданушыларды айдауылдан қабылдау не қамаудан босату туралы ҚАЖ мекемесі, уақытша ұстау изоляторы бойынша кезекшінің қолхаты
Уәкілетті адам______________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Органның мөртабаны
(тіркеу нөмірі)
Кiмге ____________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты, әкесінің аты)
Ұйғарым
Осы ұйғарымды ұсынушы
________________________________________________________________________________
(айдауылдау бөлінісінің, ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің атауы)
________________________________________________________________________________
(сот, ҚАЖ мекемесі, тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы, алмастыру пункті,
________________________________________________________________________________
станцияның атауы)
күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды айдауылдау және қабылдау (тапсыру) үшін
айдауыл бастығы болып тағайындалады
Ұйғарым 20 _ жылғы "____" __________ дейін жарамды
Мөр орны
Айдауыл бөлiмшесiнiң бастығы (iшкi iстер
органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы) __________________________________
(атағы, тегi, аты-жөні, қолы)
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына 5-қосымшаның
қайырма беті
Нысан
Айдауыл құрамының тізімі
р/с №
Тегі, аты-жөні
Лауазымы мен атағы
Қарудың түрі мен нөмірі
Нұсқаулықпен танысқаны туралы қолы
Айдауыл бөлінісінің командирі (ішкі істер органының, ҚАЖ мекемесінің бастығы) ______________________________________________________________________
(атағы, тегi, аты-жөні, қолы)
Күдіктілерді, Айыпталушылар
мен сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(анықтама құрастырылатын iшкi iстер органының, ҚАЖ мекемесінің атауы)
____________________________________________________________________
20 _ жылғы "____" __________
(толтырған күнi)
№___ ілеспе тізімі бойынша
№ ___ жеке іс бойынша анықтама

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 19.09.2022 № 758 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия, имя и отчество лица, (при его наличии), содержащегося под стражей
_____________________________________
(если имеет несколько, то перечислить все)
2. Год и место рождения (указать полные данные) _______________________
3. Место жительства до взятия под стражу (указать полный адрес) __________
4. Куда и в чье распоряжение следует__________________________________________
(город, наименование следственного
________________________________________________________________________________
изолятора, изолятора временного содержания, учреждения УИС)
5. Где подлежит сдаче караулом или конвоем (наименование станции, аэропорта,
пристани), через какие передаточные пункты должен следовать
_______________________________________________________________________________.
(следственные изоляторы, изоляторы временного содержания, учреждения УИС)
6. Основание для конвоирования (наряд, приказ, постановление судебного или
следственного органа, номер, дата) _________________________________________________
7. Категория (осужденных, вид режима, обвиняемый и одновременно указать: особо
опасный преступник, осужденный к высшей мере наказания, иностранный гражданин,
несовершеннолетний и так далее) _________________________________________________.
8. Каким судебным органом осужден (когда, по какой статье Уголовного кодекса
Республики Казахстан, на какой срок или по какой статье обвиняется)
_______________________________________________________________________________.
9. Требуется ли усиленная охрана и почему____________________________________
_______________________________________________________________________________.
10. Справка врача:
1) о состоянии здоровья (здоров, болен туберкулезом, инфекционным или кожно-
венерологическим заболеванием, лицо с инвалидностью, может ли следовать в пути без
сопровождения) ________________________________________________________________.
2) о прохождении санитарной обработки (дата)
_______________________________________________________________________________
3) об эпидемическом состоянии места содержания под стражей, учреждения УИС
_______________________________________________________________________________
Врач______________________________________
(фамилия, подпись)
Начальник_____________________________
(фамилия, подпись)
Место                         Место
для фотокарточки             гербовой печати
Приложение 7
к Правилам конвоирования
подозреваемых, обвиняемых
и осужденных
Форма
Продовольственный аттестат № ________
Выдан__________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, учреждения УИС,
выдавшего аттестат) в том,___________________________________________
(указывается количество конвоируемых цифрами и прописью)
следующих ________________________________________________________
(пункт назначения)
удовлетворены продуктами питания в натуре на "_____" суток
______________________________________________________
(прописью)
по______________________ включительно
(число, месяц, год)
из расчета:
хлебом по _____________ в сутки _____________________________________
(прописью) (всего в килограммах, граммах)
консервами по _________ в сутки _____________________________________
(прописью)
сахаром по____________ в сутки ______________________________________
(прописью)
Начальник_________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Начальник финансовой службы____________________________________
(фамилия, подпись)
Место
печати
"_____" _____________20__ год
Продукты отпустил_______________
(подпись)
Продукты принял ________________
(подпись)
Приложение
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 декабря 2016 года № 1122
Перечень
некоторых приказов Министра внутренних дел
и Министра юстиции Республики Казахстан, утративших силу

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 19.09.2022 № 758 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Күзетпен ұсталатын адамның тегi, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), (егер бiрнеше
болса, барлығын көрсету керек)
_________________________________________________________________________
2. Туған жылы мен жерi (мәлiметтердi толық көрсету)
__________________________________________________________________________
3. Күзетке алынғанға дейiнгi тұрғылықты орны (толық мекен жайын көрсету)
__________________________________________________________________________
4. Қайда және кiмнiң қарамағына жiберiледi (қаланың, тергеу изоляторының, уақытша
ұстау изоляторының, ҚАЖ мекемесiнiң атауы)
__________________________________________________________________________
5. Қарауыл немесе айдауыл қай жерде тапсырылуы (станция, әуежай, кемежай атауы),
қандай тапсыру пункттерi арқылы жiберiлуi (тергеу изоляторы, уақытша ұстау
изоляторы, ҚАЖ мекемесi)
тиіс_____________________________________________________________________
6. Айдауылдау үшін негiз (наряд, бұйрық, сот немесе тергеу органының қаулысы,
нөмірі, күні)
__________________________________________________________________________
7. Санаты (сотталғандардың, режим түрiнiң, айыпталушы мен бiр уақытта: аса қауiптi
қылмыскер, жазалаудың ең жоғарғы шарасына сотталған,шетел азаматы, кәмелеттке
толмаған және тағы басқа көрсетiлуi керек
_________________________________________________________________________
8. Қандай сот органы соттаған (қашан, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің
қандай бабы бойынша, қай мерзiмге немесе қандай бап бойынша айыпталады)
__________________________________________________________________________
9. Күшейтiлген күзеттің керектігі және неге
__________________________________________________________________
10. Дәрiгердiң:
1) денсаулық жағдайы (денi сау, туберкулезбен, жұқпалы аурумен немесе
терi- венерологиялық аурумен ауырады, ақыл-есi ауысқан, мүгедектігі бар адамдар,
еріп жүрушісіз жолда жүре алатыны) туралы
_________________________________________________________________________
2) санитариялық өңдеуден өту күні туралы (күнi)
__________________________________________________________________________
3) күзетпен ұстау орнының, ҚАЖ мекемесінiң эпидемиологиялық жай-күйі туралы
анықтама
__________________________________________________________________________
Дәрiгер ________________________
(тегi, қолы)
Бастық ________________________
(тегi, қолы)
Фотосурет Елтаңбалы мөр орны
Күдіктілерді,
Айыпталушылар мен
сотталғандарды айдауылдау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
№ __азық-түлік аттестаты
__________________________________________________________ берiлді
(аттестатты берген iшкi iстер органының, ҚАЖ мекемесiнiң атауы)
жол жүретін _________________________________________________________
(айдауылданушылардың саны санмен және жазбаша түрде көрсетiледi)
____________________________________________________________________
(бару пункті)
азық-түлiкпен ___________ тәулікке ____________ дейін
(жазбаша) (күні, айы, жылы)
есебімен:
нанмен _____________ тәулiкке       барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша)       (санмен)
консервалармен _________ тәулiкке       барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша)       (санмен)
қантпен ____________ тәулiкке             барлығы _________ кг.______ г.
(жазбаша)       (санмен)
Бастық __________________________________________
(атағы, тегi, қолы)
Қаржы қызметiнiң бастығы___________________________________
(тегi, қолы)
Мөр
орны "____" __________20 _ ж
Азық-түлiктi жiбердім _____________________
(қолы)
Азық-түлiктi алдым _______________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 1122 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің және Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года № 387 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых и обвиняемых" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1879, опубликованный в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 5-6, ст.788);
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2003 года № 194 "Об утверждении Правил конвоирования, осужденных к лишению свободы", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2498;
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2004 года № 162 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года № 387 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых и обвиняемых" зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2784;
4) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года № 156 "О внесении дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 сентября 2003 года № 194 "Об утверждении Правил конвоирования осужденных к лишению свободы", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2880, опубликованный в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 год, № 25-28, ст. 942);
5) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 декабря 2010 года № 341 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6745, (опубликованный в газетах "Казахстанская правда" от 01.03.2011 года, № 74-75 (26495-26496), собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2011 года (дата выхода тиража 16.09.2011 года).

1) "Сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы № 387 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1879 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 ж., № 5-6, 788-құжат);
2) "Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды айдауылдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2003 жылғы 18 қыркүйектегі № 194 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2498 болып тіркелген;
3) "Сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы № 387 бұйрығына (тіркеу нөмірі 1879) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 4 наурыздағы № 162 бұйрығы, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2784 болып тіркелген;
4) "Бас бостандығынан айыруға сотталғандарды айдауылдау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2003 жылғы 18 қыркүйектегi № 194 бұйрығына (№ 2498 болып тiркелген) толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы № 156 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2880 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2004 ж., № 25-28, 942-құжат);
5) "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 22 желтоқсандағы № 341 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6745 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2011 жылғы 1 наурыздағы № 74-75 (26495-26496), "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 15 ақпан № 46-47 (26449) сандарында, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының 2011 жылғы № 7 актілер жинағында жарияланған (тираждың шыққан күні 2011 жылғы 16 қыркүйек).