О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 ноября 2016 года № 480. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2016 года № 14553.
О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственно-частного партнерства обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
22 ноября 2016 года
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 ноября 2016 года № 480
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 713 "Об утверждении Правил приема объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12487, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 31 декабря 2015 года) следующие изменения:
в Правилах приема объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 22 қарашадағы № 480 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 22 желтоқсанда № 14553 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмелерінің мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 22 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 22 қарашадағы
№ 480 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының
тізбесі
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 713 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 12487 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):

подпункт 7) пункта 2 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае, если по объекту ГЧП осуществляется компенсация инвестиционных затрат, то объект ГЧП подлежит передаче в государственную собственность.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Частный партнер в течение тридцати рабочих дней с момента наступления срока передачи объекта ГЧП в государственную собственность в соответствии с условиями договора ГЧП, обращается в уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли – в отношении объектов ГЧП, относящихся к республиканской собственности или местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) – в отношении объектов ГЧП, относящихся к коммунальной собственности, с заявлением о передаче объекта в государственную собственность.
Если иное не установлено договором ГЧП, моментом наступления срока передачи объекта ГЧП в государственную собственность является дата утверждения акта приемки объекта в эксплуатацию в соответствии с пунктом 4 статьи 73 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Частный партнер вместе с заявлением представляет документы, согласно Перечню документов, представляемых частным партнером при приеме объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность согласно приложению к настоящим Правилам в уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли или местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) для передачи объектов ГЧП в государственную собственность.
Частный партнер обеспечивает передачу объекта ГЧП государственному партнеру в надлежащем техническом состоянии.";
Перечень документов, представляемых частным партнером при приеме объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность согласно приложению к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 4 февраля 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 6 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 7) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер МЖӘ объектісі бойынша инвестициялық шығындарды өтеу жүзеге асырылған жағдайда МЖӘ объектісі мемлекеттік меншікке берілуге тиіс.";
9 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жекеше әріптес МЖӘ шартының талаптарына сәйкес МЖӘ объектісін мемлекеттік меншікке беру мерзімі басталған сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілеріне қатысты – тиісті саладағы уәкілетті мемлекеттік органға немесе коммуналдық меншікке жататын МЖӘ объектілеріне қатысты – облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына объектіні мемлекеттік меншікке беру туралы өтінішпен жүгінеді.
Егер МЖӘ шартында өзгеше белгіленбесе, МЖӘ объектісін мемлекеттік меншікке беру мерзімінің басталған сәті "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 73-бабының 4-тармағына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісін бекіту күні болып табылады.
Жекеше әріптес МЖӘ объектілерін мемлекеттік меншікке беру үшін тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органына немесе облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына өтінішпен бірге осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау кезінде жекеше әріптес ұсынатын құжаттар тізбесіне сәйкес құжаттарды ұсынады.
Жекеше әріптес МЖӘ объектісін мемлекеттік әріптеске тиісті техникалық жағдайда беруді қамтамасыз етеді.";
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік меншікке қабылдау кезінде жекеше әріптес ұсынатын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың күшін жою көзделген – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 16.06.2025 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 12717 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Допускается одновременное (параллельное) осуществление экспертизы и согласования документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, за исключением осуществления согласования центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию.
В случаях, когда по проекту ГЧП не планируются меры государственной поддержки и выплаты из бюджета, допускается проведение экспертизы концепции проекта ГЧП, конкурсной документации, включая ПСД или ТЭО проекта ГЧП (при их наличии) по местным проектам ГЧП, в случаях, установленных подпунктом 8) статьи 25 Закона, финансовыми институтами (банками второго уровня, консалтинговыми компаниями), обладающими опытом финансового и инвестиционного анализа.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Решение о необходимости реализации проекта ГЧП принимается уполномоченным лицом, на основании документов Системы государственного планирования, поручений либо актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также с учетом инициатив субъектов предпринимательства.
В случае отсутствия возможности самостоятельной разработки концепции проекта ГЧП, государственный орган представляет заявку на финансирование консультативного сопровождения проекта ГЧП при разработке концепции проекта ГЧП по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае определения способа финансирования государственного инвестиционного проекта (далее – ГИП) по механизму ГЧП, решение о необходимости реализации проекта ГЧП принимается также на основании экономического заключения на инвестиционное предложение ГИП.
Решение о передаче государственного имущества по договору доверительного управления либо имущественного найма (аренды) в рамках проекта ГЧП, принимается при наличии одного из следующих условий:
1) поручения либо акта Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также инициативы субъектов предпринимательства о реализации проекта ГЧП;
2) предполагается предоставление мер государственной поддержки, субсидий от государства, компенсации инвестиционных затрат, компенсации операционных затрат, платы за доступность, а также проведение консультативного сопровождения проекта ГЧП;
3) предполагается переход права собственности на объект ГЧП.
9. На стадии планирования проекта ГЧП уполномоченными лицами при необходимости для обеспечения качества управления проектом создается Межведомственная проектная группа путем привлечения специалистов подведомственных организаций, независимых экспертов, проектных, инжиниринговых и других компаний, заинтересованных и уполномоченных государственных органов, представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", субъектов предпринимательства, а также консультантов.
Состав Межведомственной проектной группы утверждается приказом первого руководителя уполномоченного лица, заинтересованного в реализации проекта ГЧП.
Межведомственная проектная группа осуществляет следующие функции:
изучает предложения и инициативы по механизмам реализации проекта ГЧП;
отбирает, оценивает, определяет приоритетность, способ осуществления проекта ГЧП, вид конкурса, вопросы, связанные с выделением земельных участков, подключением к инженерным сетям;
изучает результаты маркетинговых и иных исследований по планируемому проекту ГЧП;
изучает все необходимые расчеты, в том числе предварительные расчеты проекта ГЧП;
формирует предложения для включения в концепцию проекта ГЧП;
заслушивает все отчеты лиц, вовлеченных в подготовку проекта ГЧП, начиная с этапа планирования проекта ГЧП и до этапа заключения договора ГЧП;
осуществляет доработку концепции и конкурсной документации проекта ГЧП в ходе процесса их согласования и экспертизы по мере получения замечаний от согласующих уполномоченных органов и организаций.
При этом в заключениях по итогам экспертизы или согласования указываются рекомендации по управлению проектами ГЧП для Межведомственной проектной группы;
отслеживает соблюдение сроков и процедур прохождения рассмотрения, согласования, экспертизы и утверждения концепции и конкурсной документации ГЧП.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттардың сараптамасы және оларды келісу, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган келісуді жүзеге асыруын қоспағанда, бір мезгілде (қатарлас) жүзеге асырылады.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шаралары мен бюджеттен төлемдер жоспарланбаған жағдайларда жергілікті жобалар бойынша Заңның 25-бабы 8) тармақшасында көрсетілген жағдайларда МЖӘ жобасы тұжырымдамасының, МЖӘ жобасының ЖСҚ немесе ТЭН қоса алғанда конкурстық құжаттамасының сараптамасын қаржылық және инвестициялық талдау тәжірибесі бар қаржы институттары (екінші деңгейдегі банктер, консалтингтік компаниялар) жүргізуіне жол беріледі.";
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті тұлға МЖӘ жобасын іске асыру қажеттігі туралы шешімді Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, Қазақтан Республикасы Президенті, Қазақтан Республикасы Үкіметі тапсырмаларының немесе актілерінің негізінде, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілерінің бастамаларын ескере отырып қабылдайды.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасын өздігінен әзірлеу мүмкіндігі болмаған жағдайда, мемлекеттік орган МЖӘ жобасының тұжырымдамасын әзірлеу кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға өтінім ұсынады.
Мемлекеттік инвестициялық жобаны (бұдан әрі – МИЖ) МЖӘ тетігі бойынша қаржыландыру тәсілін айқындаған жағдайда, МЖӘ жобасын іске асыру қажеттігі туралы шешім МИЖ-дің инвестициялық ұсынысына экономикалық қорытынды негізінде де қабылданады.
МЖӘ жобасының шеңберінде мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару немесе мүліктік жалдау (жалға алу) шарты бойынша беру туралы шешім мынадай талаптардың бірі болған жағдайда қабылданады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Президенті, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы немесе актісі, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілерінің бастамасы;
2) мемлекеттік қолдау шараларын, мемлекеттен субсидияларды, инвестициялық шығындар өтемақысын, операциялық шығындар өтемақысын, қолжетімділік үшін төлемақыны ұсыну, сондай-ақ МЖӘ жобасын консультациялық сүйемелдеуді жүргізу болжанса;
3) МЖӘ объектісіне меншік құқығын беру болжанса.
9. МЖӘ жобасын жоспарлау кезеңінде уәкілетті тұлғалар қажет болған жағдайда жобаны басқару сапасын қамтамасыз ету үшін ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың мамандарын, тәуелсіз сарапшыларды, жобалық, инжинирингтік және басқа компанияларды, мүдделі және уәкілетті мемлекеттік органдарды, кәсіпкерлік субъектілерін, "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін, сондай-ақ консультанттарды тарту арқылы Ведомствоаралық жобалық топ құрылады.
Ведомствоаралық жобалық топтың құрамы МЖӘ жобасын іске асыруға мүдделі уәкілетті тұлғаның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Ведомствоаралық жобалық топ мына функцияларды жүзеге асырады:
МЖӘ жобасын іске асыру тетіктері бойынша ұсыныстар мен бастамаларды зерделейді;
МЖӘ жобасының басымдығын, жүзеге асыру тәсілін, конкурстың түрін, жер учаскелерін бөлуге, инженерлік желілерге қосылуға байланысты мәселелерді іріктейді, бағалайды, айқындайды;
жоспарланып отырған МЖӘ жобасы бойынша маркетингтік және өзге де зерттеулердің нәтижелерін зерделейді;
барлық қажетті есептеулерді, оның ішінде МЖӘ жобасының алдын ала есептеулерін зерделейді;
МЖӘ жобасының тұжырымдамасына қосу үшін ұсыныстар әзірлейді;
МЖӘ жобасын жоспарлау кезеңінен бастап МЖӘ шартын жасасу кезеңіне дейін МЖӘ жобасын әзірлеуге тартылған тұлғалардың барлық есептерін тыңдайды;
Келісім беретін уәкілетті органдар мен ұйымдардың ескертулерін алу бойынша келісу және сараптама процестері барысында МЖӘ жобасының тұжырымдамасын және конкурстық құжаттамасын пысықтауды жүзеге асырады.
Бұл ретте сараптама және келісу қорытындыларында Ведомствоаралық жобалық топқа МЖӘ жобаларын басқару бойынша ұсынымдар көрсетіледі;
МЖӘ тұжырымдамасының және конкурстық құжаттаманың қараудан, келісуден, сараптамадан және бекітуден өту мерзімдерінің және рәсімдерінің сақталуын қадағалайды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Организатор конкурса осуществляет сбор поступивших предложений и может организовать конкурентный диалог путем проведения переговоров уполномоченного лица с каждым из потенциальных частных партнеров, в том числе с единственным потенциальным частным партнером.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта ГЧП, мерам государственной поддержки, критериям определения лучшей конкурсной заявки и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров, в том числе единственного потенциального частного партнера.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. Уполномоченные лица разрабатывают концепцию проекта ГЧП, конкурсную документацию с учетом итогов конкурентного диалога, результатов работы проектной группы, а также с учетом требований Закона.
В случае разработки концепции проекта ГЧП потенциальным частным партнером для внесения заявки на участие в прямых переговорах по определению частного партнера допускается проведение обсуждений с уполномоченным лицом, связанным с разработкой концепции проекта ГЧП.
К обсуждениям могут привлекаться консультанты, заинтересованные государственные органы, эксперты, и иные заинтересованные лица.
Планирование проекта ГЧП по расчету стоимости создания и (или) реконструкции объекта ГЧП, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП осуществляется в соответствии с приложением 1-1 к настоящим Правилам.
16. Концепция проекта ГЧП разрабатывается по структуре согласно приложению 2 к настоящим Правилам на государственном и (или) русском языках.
Концепция проекта ГЧП подписывается первым руководителем уполномоченного лица, либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным им.
Концепция проекта ГЧП, а также прилагаемые к ней материалы, полистно парафируются руководителем ответственного структурного подразделения (ведомства) уполномоченного лица либо представляются в прошитом виде, с пронумерованными страницами. При прошивке последняя страница на оборотной стороне заверяется и указывается количество страниц.
17. Концепция проекта ГЧП проходит следующие согласования и экспертизы:
1) получение экспертного заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" или ее территориальных подразделений (филиалов/представительств) в течение 10 (десять) рабочих дней со дня внесения концепции проекта ГЧП.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", ее территориальные подразделения (филиалы/представительства) при даче экспертного заключения рассматривают следующие вопросы:
инвестиционной привлекательности проекта ГЧП;
защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства;

"13. Конкурсты ұйымдастырушы келіп түскен ұсыныстарды жинақтайды және уәкілетті тұлғаның әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысымен, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен келіссөздер жүргізуі жолымен бәсекелі диалог ұйымдастыра алады.
Бәсекелі диалог әрбір мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптестің мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық, қаржылық, заңдық және МЖӘ жобасының басқа да қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдерді және өзге де шешімдерді қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.";
15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Уәкілетті тұлғалар МЖӘ жобасының тұжырымдамасын, конкурстық құжаттаманы бәсекелі диалогтың қорытындыларын, жобалық топ жұмысының нәтижелерін ескере отырып, сондай-ақ Заң талаптарын ескере отырып әзірлейді.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасын әлеуетті жекеше әріптес әзірлеген жағдайда жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімді енгізу үшін уәкілетті тұлғамен МЖӘ жобасының тұжырымдасын әзірлеуге байланысты талқылаулар жүргізуге жол беріледі.
Талқылауларға консультанттар, мүдделі мемлекеттік органдар, сарапшылар, және өзге де мүдделі тұлғалар тартылуы мүмкін.
МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу бойынша МЖӘ жобасын жоспарлау осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
16. МЖӘ жобасының тұжырымдамасы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде әзірленеді.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасына уәкілетті тұлғаның бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға не ол уәкілеттік берген тұлға қол қояды.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасын, сондай-ақ оған қоса берілетін материалдарға, уәкілетті тұлғаның жауапты құрылымдық бөлімшесінің (ведомствоның) басшысы әрбір парағына қол қояды немесе нөмірленген беттермен тігілген түрде ұсынылады. Тігу кезінде соңғы беттің сырт жағы куәландырылады және бет саны көрсетіледі.
17. МЖӘ жобасының тұжырымдамасы мынадай келісулер мен сараптамалардан өтеді:
1) МЖӘ жобасының тұжырымдамасын енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің (филиалдары/өкілдіктері) сараптама қорытындысын алу.
"Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының, оның аумақтық бөлімшелері (филиалдары/өкілдіктері) сараптама қорытындысын беру кезінде мына мәселелерді қарайды:
МЖӘ жобасының инвестициялық тартымдылығын;
кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;

2) в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий, согласование в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения концепции проекта ГЧП.
При согласовании рассматриваются следующие вопросы:
принадлежность проекта ГЧП к сферам естественных монополий и согласования перечня регулируемых товаров, работ и услуг проекта ГЧП, относящихся к сферам естественных монополий;
производственный цикл производства товаров, работ и услуг, развития тепловых и электрических сетей, газораспределительных систем, а также сетей водоснабжения и канализации;
влияние проекта ГЧП на социально-экономическую ситуацию в регионе и потребность в реализации проекта ГЧП, в том числе влияние проекта ГЧП на деятельность других монополистов в регионе;
порядок формирования и размер тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые товары, работы и услуги проекта ГЧП.
При реконструкции или модернизации действующих объектов субъектов естественных монополий дополнительно рассматривается вопрос влияния показателей реализации проекта ГЧП на рост тарифов и на повышение качества услуг, в том числе снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых субъектом естественных монополий;
3) проведение отраслевой экспертизы уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Отраслевая экспертиза концепции проекта ГЧП проводится отраслевыми центральными государственными органами (по республиканским проектам) либо местными отраслевыми государственными органами (по местным проектам) в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ее внесения.
При этом разработчики концепции местных проектов ГЧП в информативных целях параллельно направляют концепцию проекта ГЧП в центральные отраслевые государственные органы (в зависимости от сферы реализации планируемого проекта ГЧП).
Концепция проекта подлежит отраслевой экспертизе, включающей оценку:
1) проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
2) соответствия целей проекта ГЧП решению существующих проблем в отрасли;
3) альтернативных вариантов реализации проекта ГЧП исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов частного партнера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых частным партнером;

2) жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен МЖӘ жобасының тұжырымдамасын енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде келісу.
Келісу кезінде мына мәселелер қаралады:
МЖӘ жобасының табиғи монополиялар салаларына тиесілігі және МЖӘ жобасының табиғи монополиялар салаларына жататын реттелетін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесін келісу;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өндірудің, жылу және электр желілері, газ тарату жүйелері, сондай-ақ сумен жабдықтау және кәріз жүйелері дамуының өндірістік циклы;
МЖӘ жобасының өңірдегі әлеуметтік-экономикалық ахуалға және МЖӘ жобасын іске асыруға қажеттілік, оның ішінде МЖӘ жобасының өңірдегі басқа да монополистердің қызметіне әсері;
МЖӘ жобасының реттелетін тауарларына, жұмыстарына және көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру тәртібі және оның мөлшері.
Табиғи монополиялар субъектілерінің жұмыс істеп тұрған объектілерін реконструкциялау немесе жаңғырту кезінде МЖӘ жобасын іске асыру көрсеткіштерінің тарифтердің өсуіне және көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері әзірлеген және іске асырып отырған іс-шаралар жоспарларына негізделген нормативтік шығыстарды азайтуға және (немесе) болған жағдайда, нормативтен жоғары шығыстарды жоюға әсері бойынша мәселелер қосымша қаралады;
3) тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптама жүргізуі.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасына салалық сараптаманы ол енгізілген кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде салалық орталық мемлекеттік органдар (республикалық жобалар бойынша) немесе жергілікті салалық мемлекеттік органдар (жергілікті жобалар бойынша) жүргізеді.
Бұл ретте МЖӘ жергілікті жобаларының тұжырымдамасын әзірлеушілер ақпараттық мақсатта МЖӘ тұжырымдамасын орталық салалық мемлекеттік органдарға (жоспарланатын МЖӘ жобасын іске асыру саласына байланысты) қатар жолдайды.
Жоба тұжырымдамасы:
1) саланың одан әрі дамуына ықпал ететін ағымдағы жай-күйінің проблемаларын;
2) МЖӘ жобасы мақсаттарының салада орын алған проблемаларды шешуге сәйкестігін;
3) жекеше әріптестің және ол ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылардың мүдделері теңдестірілімдігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, МЖӘ жобасын іске асырудың балама нұсқаларын;

4) ситуации в отрасли в случаях реализации проекта ГЧП и отсутствия такой реализации;
5) распределения выгод от реализации проекта ГЧП;
6) предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта на смежные отрасли (сферы) экономики.
В случае если проект ГЧП затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз концепции проекта ГЧП;
4) согласование путем подготовки экономического заключения центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию на основании экспертизы концепции проекта ГЧП, проводимой Центром развития ГЧП (по республиканским проектам) либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы (по местным проектам), в случае их привлечения.
Концепция проекта ГЧП направляется в центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением:
1) положительного заключения отраслевой экспертизы концепции проекта ГЧП;
2) иных результатов необходимых согласований и заключений, предусмотренных в настоящем пункте;
3) расчета стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации с приложением соответствующего обоснования;
4) иных материалов и сведений, необходимых, по мнению уполномоченного лица для всесторонней и полной оценки представляемой концепции проекта ГЧП.
Экспертиза концепции проекта ГЧП осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня внесения концепции проекта ГЧП по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными.
По остальным проектам срок экспертизы – в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения концепции проекта ГЧП.
Общий срок согласования концепции проекта ГЧП центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не превышает 30 (тридцать) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, а по остальным проектам - не превышает 20 (двадцать) рабочих дней.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Экспертиза концепции проекта ГЧП проводится на основании:
1) концепции проекта ГЧП;
2) результатов согласований и экспертиз, проведенных Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" или ее территориальными подразделениями (филиалов/представительств, уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий), а также уполномоченным органом соответствующей отрасли;

4) МЖӘ жобасын іске асырған және мұндай іске асыру болмаған жағдайда саладағы ахуалды;
5) МЖӘ жобасын іске асырудан түскен пайданы бөлуді;
6) МЖӘ жобасын іске асырудың экономиканың сабақтас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативті әсерін бағалауды қамтитын салалық сараптамаға жатады.
МЖӘ жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда, көрсетілген салалық мемлекеттік органдар МЖӘ жобасы тұжырымдамасының тиісті салалық сараптамалар қорытындыларын қосымша ұсынады;
4) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысын МЖӘ дамыту орталығы (республикалық жобалар бойынша) немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары айқындаған сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар (жергілікті жобалар бойынша), оларды тартқан жағдайда, МЖӘ жобасының тұжырымдамасына жүргізген сараптама негізінде дайындау жолымен келісу.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға мынадай қосымшалармен:
1) МЖӘ жобасы тұжырымдамасының салалық сараптамасының оң қорытындысы;
2) осы тармақта көзделген қажетті келісулер мен қорытындылардың өзге де нәтижелері;
3) тиісті негіздемені қоса бере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамаларды жүргізу құнының есептеулерін;
4) уәкілетті тұлғаның пікірі бойынша ұсынылған МЖӘ жобасының тұжырымдамасын жан-жақты және толық бағалау үшін қажетті өзге де материалдар мен мәліметтер бірге жолданады.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сараптама техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша МЖӘ жобасының тұжырымдамасын енгізген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жобалардың қалғандары бойынша – МЖӘ жобасының тұжырымдамасын енгізген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Сараптаманы ескере отырып, МЖӘ жобасының тұжырымдамасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органмен келісудің жалпы мерзімі техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 30 (отыз), ал жобалардың қалғандары бойынша – 20 (жиырма) жұмыс күннен аспайды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сараптама мыналар:
1) МЖӘ жобасының тұжырымдамасы;
2) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің (филиалдары/өкілдіктері), табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган (жобаның табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда), сондай-ақ тиісті саланың уәкілетті органының келісулері мен сараптамалары нәтижелері;

3) расчета стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации;
4) иных материалов и сведений, необходимых, по мнению разработчика концепции проекта ГЧП для всесторонней и полной оценки представляемой концепции проекта ГЧП.";
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Рассмотрение концепции местного проекта ГЧП стоимостью до 4 000 000 месячных расчетных показателей, с координацией деятельности уполномоченных органов и организаций на данном этапе Межведомственной проектной группой, осуществляется в следующем порядке:
1) одновременно в срок не более 10 (десяти) рабочих дней рассматривают:
территориальные подразделения (филиалы/представительства) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий);
уполномоченный орган соответствующей отрасли;
2) в случаях, когда по проекту ГЧП не планируются меры государственной поддержки и выплаты из местного бюджетов – экспертиза концепции проекта ГЧП осуществляется (в случае их привлечения) финансовыми институтами (банками второго уровня, консалтинговыми компаниями), обладающими опытом финансового и инвестиционного анализа, либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами, в срок не более 10 (десяти) рабочих дней;
3) местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не более 3 (трех) рабочих дней.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Утверждение концепции проекта ГЧП осуществляется уполномоченными лицами на основании результатов всех согласований и экспертиз, предусмотренных настоящими Правилами в срок не более 3 (трех) рабочих дней.";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Государственный орган-разработчик конкурсной документации республиканских проектов ГЧП вносит в срок не более 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения концепции проекта ГЧП в центральный уполномоченный орган по государственному планированию, местных проектов ГЧП – в местный уполномоченный орган по государственному планированию, заявку с приложением утвержденной концепции проекта ГЧП, заключений на нее и других соответствующих экспертиз для дальнейшего вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации.
26. На основании заявки центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключение на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз конкурсных документаций, по проектам, имеющим разработанные проектно-сметные документации (далее – ПСД), а также являющимся технически несложными, реализуемым на основании типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения, на привязку имеющейся ПСД к конкретной площадке объекта, и в сроки в соответствии с бюджетным законодательством, выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"В случае принадлежности проекта ГЧП к сферам естественных монополий организатор конкурса согласовывает конкурсную документацию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления с рассмотрением следующих вопросов:

3) конкурстық құжаттаманы әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамаларды жүргізу құнының есептеулері;
4) МЖӘ жобасының тұжырымдамасын әзірлеушінің пікірі бойынша ұсынылатын МЖӘ жобасының тұжырымдамасын жан-жақты және толық бағалау үшін қажетті өзге де материалдар мен мәліметтер негізінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Құны 4 000 000 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жергілікті МЖӘ жобасының тұжырымдамасын қарауды осы кезеңдегі уәкілетті органдар мен ұйымдардың қызметін Ведомствоаралық жобалық топ үйлестіре отырып мынадай тәртіпте жүзеге асады:
1) бір мезгілде 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде:
Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының аумақтық бөлімшелері (филиалдары/өкілдіктері);
табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган (жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда);
тиісті саланың уәкілетті органы қарайды;
2) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шаралары мен жергілікті бюджеттен төлемдер жоспарланбаған жағдайларда – МЖӘ жобасы тұжырымдамасының сараптамасын (олар тартылған жағдайда) қаржылық және инвестициялық талдау тәжірибесі бар қаржы институттары (екінші деңгейдегі банктер, консалтингтік компаниялар) немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. МЖӘ жобасының тұжырымдамасын бекітуді осы Қағидаларда көзделген барлық келісулер және сараптамалардың нәтижелері негізінде уәкілетті тұлғалар 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Республикалық МЖӘ жобалары бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті МЖӘ жобалары бойынша – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бекітілген МЖӘ жобасының тұжырымдамасы, оған берілген қорытындылар және басқа да тиісті сараптамалар қоса берілген өтінімді, конкурстық құжаттаманы әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізу мәселесін МЖӘ жобасының тұжырымдамасын бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде одан әрі тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін жолдайды.
26. Өтінімнің негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы әзірлеуге және түзетуге, сондай-ақ оған қажетті сараптамаларды жүргізуге, әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалары (бұдан әрі – ЖСҚ) бар, сондай-ақ техникалық жағынан күрделі болып табылмайтын, үлгі жобалар, үлгі жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар негізінде іске асырылатын жобалар бойынша объектінің нақты алаңына қолда бар ЖСҚ-ны байланыстыруға қорытындыны қалыптастырады және бюджет заңнамасының мерзімдеріне сәйкес тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. МЖӘ жобасы табиғи монополиялар салаларына жататын жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мына мәселелерді қарай отырып:

1) соответствие положений конкурсной документации в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественных монополий требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий;
2) соответствие конкурсной документации экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам тарифообразования в концепции проекта ГЧП и технико-экономическим обоснованием (далее – ТЭО) проекта ГЧП в случае его наличия;
3) согласование перечня документов, связанных с тарифообразованием проекта ГЧП, предоставляемых участниками конкурса в составе конкурсной заявки;
4) согласование существенных условий конкурсной документации, связанных с тарифообразованием;
5) согласование проекта договора ГЧП в части положений и приложений включаемых в договор ГЧП, связанных с тарифообразованием проекта ГЧП;
6) при модернизации или реконструкции действующих объектов ГЧП – достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств за счет капиталообразующих затрат и снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых в рамках реализации проекта ГЧП;
7) расходы по регулируемым услугам (товарам, работам), снижение производственных затрат;
8) объемы регулируемых и не регулируемых услуг (товаров, работ), увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
9) порядок формирования тарифа (цены, ставок сбора) и предельный уровень тарифа на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы);
10) схему и условия заимствования и возмещения заемных ресурсов;
11) основные финансово-экономические показатели проекта ГЧП – внутренней нормы прибыли (доходности), прибыли на задействованные активы, дисконтированных потоков наличности при уровне тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов в рамках прогноза роста тарифов (цен, ставок сбора) на регулируемые услуги (товары, работы), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогноза выплат государственных обязательств по проектам ГЧП.";

1) табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде конкурстық құжаттама ережелерінің Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар салаларындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін;
2) конкурстық құжаттаманың МЖӘ жобасының тұжырымдамасындағы тарифтер қалыптастырудың экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа да параметрлеріне және МЖӘ жобасының техникалық-экономикалық негіздемесі (бұдан әрі - ТЭН) бар болған жағдайда оған сәйкес келуін;
3) конкурсқа қатысушылар ұсынған конкурстық өтінімнің құрамында МЖӘ жобасының тариф қалыптастырумен байланысты құжаттар тізбесін келісуін;
4) тариф қалыптастырумен байланысты конкурстық құжаттаманың елеулі шарттарын келісуін;
5) МЖӘ жобасының тариф қалыптастырумен байланысты МЖӘ шартына енгізілетін ережелер мен қосымшалар бөлігінде МЖӘ шартының жобасын келісуін;
6) МЖӘ-нің жұмыс істеп тұрған объектілерін жаңғырту немесе реконструкциялау кезінде іске қосылған негізгі құрал-жабдықтардың өтімділік құнының жұмыс істеп тұрған деңгейінің капитал құрушы шығындар есебінен ұлғаюына немесе сақталуына қол жеткізу және МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде әзірленген және іске асырылатын іс-шаралар жоспарына негізделген нормативтік шығындарды төмендету және (немесе) бар болған жағдайда нормативтен жоғары шығындарды жоюды;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстар, өндірістік шығындарды азайтуды;
8) реттеліп және реттелмей көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және (немесе) сапасын арттыруды;
9) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру тәртібі және ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтің шекті лимитін;
10) қарыз алудың және қарыз ресурстарын өтеудің схемасы мен шарттарын;
11) МЖӘ жобасының негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері – Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының және МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, пайданың (кірістіліктің), тартылған активтеріне пайданың, реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) өсу болжамы шеңберінде субъектілердің көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерінің) деңгейіндегі қолма-қол ақшаның дисконтталған ағымдарының ішкі нормаларын келіседі.";

пункты 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"31. Организатор конкурса направляет конкурсную документацию республиканских проектов ГЧП на согласование в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
32. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной документации по вопросам, входящим в компетенцию, в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в течение 10 (десяти) рабочих дней, с рассмотрением следующих вопросов:
1) предоставления поручительства государства по инфраструктурным облигациям или государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования проектов ГЧП.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной документации, предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый организатором конкурса к предоставлению в рамках конкурса по определению частного партнера по проекту ГЧП и существенные условия конкурсной документации, связанные с предоставлением поручительства государства.
Предоставление государственных гарантий осуществляется на условиях и в порядке, определяемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
2) принятия в республиканскую собственность объекта ГЧП или передачи существующего объекта республиканской собственности для реализации проекта ГЧП.
Согласование конкурсной документации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляется в виде письма о согласовании либо несогласовании с отражением причин несогласования, либо требований по доработке конкурсной документации.
33. Организатор конкурса направляет конкурсную документацию, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, на согласование центральному либо местному уполномоченному органу по государственному планированию.
При внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию, на согласование представляется соответствующая сравнительная таблица, а также конкурсная документация в новой редакции с учетом предлагаемых изменений и (или) дополнений.
Конкурсная документация, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, полистно парафируются руководителем ответственного структурного подразделения (ведомства) уполномоченного лица либо представляются в прошитом виде, с пронумерованными страницами. При прошивке последняя страница на оборотной стороне заверяется и указывается количество страниц.
При направлении проекта конкурсной документации на согласование организатор конкурса указывает фамилию, имя, отчество (при наличии), должность, телефон и адрес (адреса) электронной почты контактного лица-представителя организатора конкурса.

31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Конкурсты ұйымдастырушы республикалық МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға келісуге жолдайды.
32. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, конкурстық құжаттаманы құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ол түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, ал жобалардың қалғандары бойынша – 10 (он) жұмыс күні ішінде мына мәселелерді:
1) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекеттің кепілгерлігін немесе МЖӘ жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдікті ұсынуды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін ұсынуды көздейтін конкурстық құжаттаманы келісу кезінде, МЖӘ жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде конкурсты ұйымдастырушы беруді ұсынған мемлекет кепілгерлігінің көлемін және мемлекет кепілгерлігін берумен байланысты конкурстық құжаттаманың елеулі шарттарын келіседі.
Мемлекеттік кепілдіктерді ұсыну бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын шарттарда және тәртіпте жүзеге асырылады;
2) МЖӘ объектісін республикалық меншікке қабылдау немесе республикалық меншіктегі бар объектіні МЖӘ жобасын іске асыру үшін беруді қарап, келісуді жүргізеді.
Конкурстық құжаттаманы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу келісім туралы немесе келіспеу себептерін немесе конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсете отырып келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.
33. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келісуге жолдайды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде тиісті салыстырма кесте, сондай-ақ ұсынылған өзгерістер және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, жаңа редакциядағы конкурстық құжаттама келісуге ұсынылады.
Конкурстық құжаттама, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті тұлғаның жауапты құрылымдық бөлімшесінің (ведомствосының) басшысы әр парағына қол қояды немесе беттері нөмірленіп, тігілген түрде ұсынылады. Тігу кезінде соңғы беттің сырты куәландырылады және бет саны көрсетіледі.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың жобасын келісуге жолдаған кезде, байланысушы тұлға – конкурсты ұйымдастырушының өкілінің тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда), лауазымын, телефонын және электрондық поштасының мекенжайын (мекенжайларын) көрсетеді.

34. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления конкурсной документации направляет ее в Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, для проведения экспертизы, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, которая осуществляется в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления конкурсной документации в данную организацию, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
Общий срок рассмотрения конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не должен превышать 40 (сорок) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, а по остальным проектам – не должен превышать 25 (двадцать пять) рабочих дней.";
дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. В случаях, когда по проекту ГЧП не планируются меры государственной поддержки и выплаты из бюджета, допускается проведение экспертизы конкурсной документации, включая ПСД или ТЭО проекта ГЧП (при их наличии) по местным проектам ГЧП, в случаях, установленных подпунктом 8) статьи 25 Закона, финансовыми институтами (банками второго уровня, консалтинговыми компаниями), обладающими опытом финансового и инвестиционного анализа, в срок в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Оценка ТЭО проекта ГЧП проводится на основании представленного ТЭО проекта ГЧП и соответствующих положительных заключений экспертиз, необходимых к проведению на ТЭО проекта ГЧП в зависимости от специфики проекта ГЧП, а именно:
1) комплексной вневедомственной экспертизы;
2) отраслевой экспертизы;
3) банковской экспертизы, в случае предоставления государственной гарантии, согласно статье 4 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана";
4) государственной научно-технической экспертизы.
Результаты оценки ТЭО проекта ГЧП содержит:
анализ реализации проекта ГЧП в рамках действующего законодательства Республики Казахстан;
анализ социально-экономической эффективности реализации проекта ГЧП;
анализ коммерческой эффективности реализации проекта ГЧП;
анализ бюджетной эффективности реализации проекта ГЧП с учетом оказания мер государственной поддержки и определения источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера;
анализ рисков проекта ГЧП и мер по их снижению;
выводы и рекомендации.
41. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает конкурсную документацию и направляет организатору конкурса заключение экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП или юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы.
В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из республиканского бюджета, центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета его для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из местного бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит его на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию по конкурсной документации, подготовленной для конкурса по определению частного партнера с использованием упрощенных конкурсных процедур, предусматривающей по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из местного бюджета, формирует заключение (без проведения экспертизы юридическими лицами) и вносит его на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии";

34. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттама түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны МЖӘ дамыту орталығына немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, осы ұйымға конкурстық құжаттаманы ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізілетін сараптама жүргізу үшін, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде жүргізу үшін жолдайды, ал жобалардың қалғандары бойынша – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жолдайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы қарауының жалпы мерзімі, сараптаманы қоса алғанда, техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 40 (қырық), ал жобалардың қалғандары бойынша – 30 (отыз) жұмыс күнінен аспау қажет.";
мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шаралары мен бюджеттен төлемдер жоспарланбаған кезде жергілікті жобалары бойынша Заңның 25-бабы 8) тармақшасында көрсетілген жағдайларда ЖСҚ немесе ТЭН қоса алғанда, конкурстық құжаттама сараптамасын қаржылық және инвестициялық талдау тәжірибесі бар қаржы институттары (екінші деңгейдегі банктер, консалтингтік компаниялар) 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүргізуіне жол беріледі.";
40-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді және 41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы келіседі және МЖӘ дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жасаған конкурстық құжаттама сараптамасының қорытындысын конкурсты ұйымдастырушыға жолдайды.
МЖӘ дамыту орталығы жүргізген конкурстық құжаттамаға МЖӘ жобасы бойынша республикалық бюджеттен шығыстарды тудыратын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын, жекеше әріптестің шығыстарын өтеу және кірістерді алу көздерін ұсынуды енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган оны республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жолдайды.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген конкурстық құжаттамаға МЖӘ жобасы бойынша жергілікті бюджеттен шығыстарды тудыратын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын, жекеше әріптестің шығыстарын өтеу және кірістерді алу көздерін ұсынуды енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган оны тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Мемлекеттік жоспарлау жөіндегі жергілікті уәкілетті орган оңайлатылған конкурстық рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс үшін дайындалған МЖӘ жобасы бойынша жергілікті бюджеттен шығыстарды тудыратын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын, жекеше әріптестің шығыстарын өтеу және кірістерді алу көздерін қамтитын конкурстық құжаттама бойынша қорытынды дайындайды (заңды тұлғалардың сараптама өткізуінсіз) және оны тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.";

дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. В случае увеличения сметной стоимости проекта ГЧП, направленного на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов ГЧП, по причине существенного изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО и (или) ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы, при этом экспертиза Центра развития ГЧП либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, уполномоченного на проведение экспертизы, и заключение уполномоченного органа по государственному планированию не требуются.
Организатор конкурса направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по государственному планированию (по местным проектам) заявку для вынесения данного вопроса на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
На основании решения соответствующей бюджетной комиссии осуществляется переутверждение конкурсной документации.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Возврат неиспользованных или частично использованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения соответствующих бюджетных комиссий на основании разработанного в установленном порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.";
абзац пятый пункта 75 изложить в следующей редакции:
"В состав Комиссии включаются представители уполномоченных органов по государственному планированию, по исполнению бюджета (когда организатором конкурса является центральный государственный орган – не ниже заместителей первых руководителей).";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Информация о проведении конкурса по определению частного партнера по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, размещается на официальном интернет-ресурсе организатора конкурса и в периодических печатных изданиях, на государственном и русском языках с одновременным уведомлением уполномоченного органа по государственному планированию, не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней.

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қатысты елеулі өзгеру себебінен техникалық шешімдердің өзгеруін талап етпейтін, жаңа объектiлердi құруға (құрылысына) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған МЖӘ жобасының сметалық құны ұлғайған жағдайда, кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптамасын жүргізе отырып ТЭН-ге және (немесе) ЖСҚ-ға түзету жүргізіледі, бұл ретте МЖӘ дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар сараптамасы және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қорытындысы қажет емес.
Конкурсты ұйымдастырушы осы мәселені тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) өтінім жолдайды.
Тиісті бюджет комиссиясының шешімі негізінде конкурстық құжаттаманы қайта бекіту жүзеге асырылады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған бюджет қаражатын қайтару кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешіміне өзгерістер енгізу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығы немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде тиісті бюджет комиссияларының тиісті шешімінсіз мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.";
75-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның құрамына мемлекеттік жоспарлау, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың өкілдері кіреді (конкурсты ұйымдастырушы орталық мемлекеттік орган болғанда – бірінші басшылар орынбасарларынан төмен емес).";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бір мезетте хабарлана отырып, конкурсты ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында және мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу күніне дейін кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн бұрын, ал жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты қайта өткізу кезінде – кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырылады.

По остальным проектам – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней.";
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Лица, получившие конкурсную документацию, в случае необходимости обращаются с запросом к организатору конкурса о разъяснении положений конкурсной документации.
Обращение за разъяснением осуществляется в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если проект, является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в срок не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. При проведении повторного конкурса по определению частного партнера, лица, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию, обращаются с запросом о разъяснении положений конкурсной документации не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок, если проект, является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – не позднее 10 (десяти) календарных дней до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок.
Организатор конкурса в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации запроса направляет ответ на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщает такое разъяснение всем потенциальным частным партнерам, которым организатор конкурса представил конкурсную документацию.
Организатор конкурса направляет разъяснения по содержанию конкурсной документации через специально созданный интернет-ресурс (веб-портал) либо другим электронным способом.
В случае поступления предложений от потенциальных частных партнеров организатор конкурса при необходимости организует конкурентный диалог.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта ГЧП, мерам государственной поддержки, критериям отбора частного партнера и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров.
Все участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения.
Организатор конкурса по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными в срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней до истечения срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального частного партнера может внести изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию, а по остальным проектам – не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения срока представления конкурсных заявок, с последующим обеспечением экспертизы конкурсной документации.
При проведении повторного конкурса по определению частного партнера – в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней. Внесенные изменения и (или) дополнения имеют обязательную силу.
При этом организатор конкурса не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию уведомляет о таком решении всех потенциальных частных партнеров.

Жобалардың қалғандары бойынша – жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын, ал жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты қайта өткізу кезінде – кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын орналастырылады.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Конкурстық құжаттаманы алған тұлғалар қажет болған жағдайда конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салады.
Түсіндіру туралы сұрау, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын болса, конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмеуі тиіс, ал жобалардың қалғандары бойынша – конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмеуі тиіс. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты қайта өткізу кезінде олар туралы мәліметтер конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілген тұлғалар, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын болса, конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей, ал жобалардың қалғандары бойынша – конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салады.
Конкурсты ұйымдастырушы сұрау салу тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оған жауап жолдайды және сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпей, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттама ұсынған барлық әлеуетті жекеше әріптестерге осындай түсіндірмені хабарлайды.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсіндірмелерді арнайы құрылған интернет-ресурс (веб-портал) немесе басқа электрондық тәсілмен жолдауға құқылы.
Әлеуетті жекеше әріптестерден ұсыныстар түскен жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы қажеттігіне қарай бәсекелі диалогты ұйымдастырады.
Бәсекелі диалог әрбір мүдделі әлеуетті жекеше әріптестің қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, МЖӘ жобасының техникалық, қаржылық, заңды және басқа да қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, жекеше әріптесті іріктеу өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдерді және басқа да шешімдерді қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.
Бәсекелі диалогқа қатысушылардың барлығы оны жүргізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
Конкурсты ұйымдастырушы техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша конкурстық өтінімдерді ұсынудың мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал жобалардың қалғандары бойынша – конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, кейіннен конкурстық құжаттамаға сараптама жүргізуді қамтамасыз ете отырып, өз бастамасымен немесе әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуына жауап ретінде конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізе алады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты қайта өткізу кезінде – күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде. Енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың міндетті күші болады.
Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей осы шешім жөнінде әлеуетті жекеше әріптестердің барлығын хабардар етеді.

Организатор конкурса не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня получения результатов экспертизы представляет текст внесенных изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию всем потенциальным частным партнерам. При этом срок представления конкурсных заявок продлевается организатором конкурса на срок не менее чем на 30 (тридцать) календарных дней для учета потенциальными частными партнерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных заявках, а при повторном конкурсе по определению частного партнера – на срок не менее 15 (пятнадцати) календарных дней.";
пункты 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"86. Организатор конкурса осуществляет квалификационный отбор посредством проведения оценки соответствия потенциальных частных партнеров квалификационным требованиям в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента окончания срока предоставления документов.
В случае выявления несоответствия требованиям к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям, установленным конкурсной документацией, организатор конкурса уведомляет потенциального частного партнера об устранении выявленных несоответствий.
Со дня направления уведомления и до представления соответствующих документов сроки проведения квалификационного отбора приостанавливаются.
Потенциальный частный партнер, представивший соответствующие документы позже установленного в уведомлении срока признаются не прошедшими квалификационный отбор.
87. Результаты квалификационного отбора выносятся на рассмотрение Комиссии, решение которой оформляется протоколом.
Потенциальный частный партнер, прошедший квалификационный отбор, признается участником конкурса по определению частного партнера.
Результаты квалификационного отбора направляются потенциальным частным партнерам организатором конкурса в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания квалификационного отбора.";
пункт 109 исключить;
пункты 118, 119 и 120 изложить в следующей редакции:
"118. Целью проведения экспертизы проекта договора ГЧП, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений, является анализ проекта договора ГЧП, в том числе при внесении в него изменений и (или) дополнений, выработка рекомендаций для Комиссии и иных заинтересованных лиц по обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
119. Заключение экспертизы проекта договора ГЧП содержит:
1) анализ проекта договора в соответствии с условиями конкурса, начальными параметрами конкурсной заявки потенциального частного партнера, с учетом положений протокола об определении лучшей конкурсной заявки и протокола по уточнению проекта ГЧП и условий договора ГЧП;

Конкурсты ұйымдастырушы сараптама нәтижелерін алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, конкурстық құжаттамаға енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін барлық әлеуетті жекеше әріптестерге ұсынады. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестердің осы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды конкурстық өтінімдерде ескеруі үшін конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге, ал жекеше әріптесті айқындау жөніндегі қайта конкурс кезінде – кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күн мерзімге ұзартады.";
86 және 87-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеуді әлеуетті жекеше әріптестердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалауды жүргізу арқылы құжаттарды ұсыну мерзімі аяқталған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық құжаттамада белгіленген қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарда талаптарға сәйкес келмеулер анықталған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптеске анықталған сәйкес келмеулерді жою туралы хабарлайды.
Хабарламаны жолдаған күннен бастап және тиісті құжаттарды ұсынғанға дейін біліктілік іріктеуді өткізу мерзімдері тоқтатылады.
Тиісті құжаттарды хабарламада белгіленген мерзімнен кеш ұсынған әлеуетті жекеше әріптес біліктілік іріктеуден өтпеген деп танылады.
87. Біліктілік іріктеу нәтижелері Комиссия қарауына шығарылады, оның шешімі хаттамамен ресімделеді.
Біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптес жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушы деп танылады.
Конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеу нәтижелерін біліктілік іріктеу аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде әлеуетті жекеше әріптестерге жолдайды.";
109-тармақ алып тасталсын;
118, 119 және 120-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"118. МЖӘ шартының жобасын, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптама жүргізудің мақсаты МЖӘ шартының, оның ішінде оған өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу кезінде талдау, МЖӘ жобасының іске асырылуының тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару жөніндегі Комиссияға және өзге де мүдделі адамдарға ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
119. МЖӘ шартының жобасына сараптама қорытындысы мыналарды:
1) үздік конкурстық өтінімді айқындау туралы хаттаманың және МЖӘ жобасы мен МЖӘ шартының талаптарын нақтылау жөніндегі хаттаманың ережелерін ескере отырып, конкурс шарттарына, әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімінің бастапқы параметрлеріне сәйкес шарт жобасын талдауды;

2) анализ рисков государственного партнера и частного партнера, включая оценку влияния изменений внешних условий на реализацию проекта ГЧП;
3) анализ мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности субъектов ГЧП, а также возмещения затрат и получения доходов субъектов ГЧП;
4) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации проекта ГЧП;
5) выводы и рекомендации.
120. Заключение экспертизы проекта договора ГЧП при внесении в него изменений и (или) дополнений содержит:
1) анализ вносимых изменений и дополнений в проект договора ГЧП в соответствии с условиями конкурса, начальными параметрами конкурсной заявки потенциального частного партнера, с учетом положений протокола об определении лучшей конкурсной заявки и протокола по уточнению проекта ГЧП и условий договора ГЧП;
2) анализ финансового состояния частного партнера по итогам предыдущего финансового года;
3) анализ рисков государственного партнера и частного партнера при внесении в договоры ГЧП изменений и дополнений, включая влияние изменений внешних условий на реализацию проекта ГЧП;
4) анализ соответствия вносимых изменений и дополнений по мерам, объемам и условиям предоставления государственной поддержки деятельности субъектов ГЧП, а также возмещения затрат и получения доходов субъектов ГЧП, указанных в договорах ГЧП;
5) анализ влияния вносимых изменений и дополнений в договоры ГЧП на ход реализации проекта ГЧП;
6) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации проекта ГЧП;
7) выводы и рекомендации.";
пункт 131 изложить в следующей редакции:
"131. Первый этап конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
1) формирование организатором конкурса технического задания;
2) опубликование объявления о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур.
Информация о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур включает в себя сведения о проекте ГЧП, о дате, месте и времени представления потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием;
3) представление организатором конкурса технического задания потенциальным частным партнерам.
На данном этапе организатор конкурса также представляет потенциальным частным партнерам квалификационные требования;

2) сыртқы жағдайлардың МЖӘ жобасын іске асыруға әсерін бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің тәуекелдерін талдауды;
3) МЖӘ субъектілерінің қызметін мемлекеттік қолдау шараларын, көлемі мен ұсыну шарттарын, сондай-ақ МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеуі мен кірістерді алуын талдауды;
4) тараптардың жауапкершіліктерін, МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын талдауды;
5) тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтиды.
120. МЖӘ шартының жобасына сараптама қорытындысы оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде мыналарды:
1) үздік конкурстық өтінімді айқындау туралы хаттаманың және МЖӘ жобасы мен МЖӘ шартының талаптарын нақтылау жөніндегі хаттаманың ережелерін ескере отырып, конкурс шарттарына, әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімінің бастапқы параметрлеріне сәйкес МЖӘ шартының жобасына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды талдауды;
2) алдыңғы қаржы жылының қорытындылары бойынша жекеше әріптестің қаржылық жай-күйін талдауды;
3) сыртқы жағдайлардың МЖӘ жобасын іске асыруға әсерін қоса алғанда, МЖӘ шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің тәуекелдерін талдауды;
4) енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың МЖӘ субъектілерінің қызметін мемлекеттік қолдау шаралары, көлемі мен ұсыну шарттары бойынша сәйкестігін, сондай-ақ МЖӘ шарттарында көрсетілген МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу мен кірістерді алуын талдауды;
5) МЖӘ шарттарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың МЖӘ жобасын іске асыру барысына әсерін талдауды;
6) тараптардың жауапкершіліктерін, МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын талдауды;
7) тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтиды.";
131-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңі мыналарды:
1) конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырманы қалыптастыруын;
2) екi кезеңдiк рәсiмдердi пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткiзу туралы хабарландыруды жариялауды көздейді.
Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу жөніндегі ақпарат МЖӘ жобасы туралы, техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды әлеуетті жекеше әріптестер ұсынатын күні, орны және уақыты туралы мәліметтерді қамтиды;
3) конкурсты ұйымдастырушының әлеуетті жекеше әріптестерге техникалық тапсырма ұсынуын көздейді.
Бұл кезеңде конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге біліктілік талаптарын да ұсынады;

4) представление потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием.
На данном этапе потенциальный частный партнер также представляет документы, подтверждающие соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, на основе которых организатор конкурса проводит квалификационный отбор;
5) рассмотрение организатором конкурса технических предложений и обсуждение с потенциальными частными партнерами вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП и условий проекта договора ГЧП.
На данном этапе организатором конкурса в случае необходимости формирования оптимальных решений по финансовым, юридическим и иным параметрам проекта ГЧП, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров организуется конкурентный диалог.
Все участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения;
6) разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации.
Организатор конкурса осуществляет разработку конкурсной документации на основании результатов обсуждения с потенциальными частными партнерами вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП и условий проекта договора ГЧП и конкурентного диалога;
7) направление организатором конкурса приглашения потенциальным частным партнерам, представившим на первом этапе технические предложения принять участие во втором этапе конкурса по определению частного партнера.";
пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. Конкурс по определению частного партнера с использованием упрощенных конкурсных процедур проводится в соответствии с положениями пункта 76 настоящих Правил, с учетом следующих особенностей:
без проведения квалификационного отбора к конкурсу по определению частного партнера допускаются потенциальные частные партнеры из реестра потенциальных частных партнеров, формируемого Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен". Если потенциальный частный партнер не состоит в данном реестре, то организатор конкурса проводит квалификационный отбор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента представления потенциальным частным партнером документов в подтверждение соответствия квалификационным требованиям;
утверждение конкурсной документации, подписание договора ГЧП осуществляется без проведения экспертиз, предусмотренных статьей 25 Закона.";
пункт 138 изложить в следующей редакции:
"138. Организация и проведение прямых переговоров по определению частного партнера осуществляется посредством следующих последовательных стадий:

4) әлеуетті жекеше әріптестің техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды ұсынуын көздейді.
Бұл кезеңде әлеуетті жекеше әріптес олардың негізінде конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеу жүргізетін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттарды да ұсынады;
5) конкурсты ұйымдастырушының техникалық ұсыныстарды қарауын және әлеуетті жекеше әріптестермен МЖӘ объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына және МЖӘ шарты жобасының талаптарына қатысты мәселелерді талқылауын көздейді.
Бұл кезеңде конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ жобасының қаржылық, заңдық және өзге де параметрлері бойынша оңтайлы шешімдерді қалыптастыру қажет болған жағдайда, әрбір мүдделі әлеуетті жекеше әріптестің қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, бәсекелі диалог ұйымдастырады.
Бәсекелі диалогқа қатысушылардың барлығы оны жүргізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды;
6) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамасын әзірлеуін және бекітуін көздейді.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы әзірлеуді әлеуетті жекеше әріптестермен МЖӘ объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына және МЖӘ шарты жобасының және бәсекелі далогтың талаптарына қатысты мәселелерді талқылауының нәтижелері негізінде жүзеге асырады;
7) бірінші кезеңде техникалық ұсыныстарды берген әлеуетті жекеше әріптестерге конкурсты ұйымдастырушының жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың екiншi кезеңiне қатысуға шақыру жiберуiн көздейді.";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Оңайлатылған конкурстық рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс осы Қағидалардың 76-тармағының ережелеріне сәйкес, мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып өткізіледі:
жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы қалыптастыратын әлеуетті жекеше әріптестер тізілімінен әлеуетті жекеше әріптестер біліктілік іріктеу жүргізілместен жіберіледі. Егер әлеуетті жекеше әріптес осы тізілімде тұрмаса, онда конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеуді әлеуетті жекеше әріптестің біліктілік талаптарына сәйкестігін растауға құжаттарды ұсыну сәтінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады;
конкурстық құжаттаманы бекіту, МЖӘ шартына қол қою Заңның 25-бабында көзделген сараптамалар жүргізілместен жүзеге асырылады.";
138-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"138. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу мынадай реттілік сатылары арқылы жүзеге асырылады:

1) инициирование проекта ГЧП потенциальным частным партнером.
На этой стадии потенциальный частный партнер вносит уполномоченному лицу заявку на участие в прямых переговорах по определению частного партнера, содержащую:
наименование и адрес потенциального частного партнера;
государственную принадлежность (для юридических лиц), гражданство (для физических лиц);
данные о руководителях или владельцах юридических лиц и лицах, которые будут представлять потенциального частного партнера;
документы, подтверждающие права собственности или долгосрочной аренды в отношении объекта либо исключительные права на результаты интеллектуальной творческой деятельности, принадлежащих потенциальному частному партнеру в соответствии с пунктом 137 настоящих Правил;
концепцию проекта ГЧП, разработанную по структуре в соответствии с настоящими Правилами, за исключением подпунктов финансового раздела, относящихся к компетенции государственных органов.
Заявка на участие в прямых переговорах по определению частного партнера является офертой на заключение договора ГЧП.
Уполномоченное лицо, которому внесена заявка на участие в прямых переговорах по определению частного партнера, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее поступления, определяет необходимость в реализации проекта ГЧП с отражением фактической потребности в товарах, работах и услугах, указанием на принадлежность проекта к технически сложным и (или) уникальным с подготовкой заключения за подписью первого руководителя, либо лица его замещающего, либо лица уполномоченного им.
При этом экономическая целесообразность, в том числе предполагаемая возможность предоставления мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера определяется в рамках экспертизы концепции проекта ГЧП в соответствии с подпунктом 3) настоящего пункта после принятия решения Комиссией о проведении прямых переговоров по определению частного партнера.
Уполномоченное лицо, которому внесена заявка на участие в прямых переговорах по определению частного партнера, при необходимости уточнения и (или) обсуждения поступившей заявки запрашивает у потенциального частного партнера дополнительные материалы и (или) проводит предварительные переговоры с оформлением протокола (протоколов).
Со дня направления уведомления о необходимости уточнения и (или) обсуждения представленной заявки до дня представления необходимой информации потенциальным частным партнером и (или) дня подписания последнего протокола предварительных переговоров срок подготовки заключения уполномоченным лицом приостанавливается.
По итогам уточнения и (или) обсуждения представленной заявки потенциальный частный партнер может скорректировать ранее внесенную заявку.
В случае письменного отказа от участия в предварительных переговорах, отзыве заявки и (или) непредставления необходимой информации потенциальным частным партнером в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения уведомления, внесенная заявка на участие в прямых переговорах по определению частного партнера оставляется без рассмотрения.

1) МЖӘ жобасына әлеуетті жекеше әріптестің бастамашылық жасауы.
Бұл сатыда әлеуетті жекеше әріптес уәкілетті тұлғаға мыналарды:
әлеуетті жекеше әріптестің атауын және мекенжайын;
мемлекетке тиесілігін (заңды тұлғалар үшін), азаматтығын (жеке тұлғалар үшін);
заңды тұлғалардың басшылары немесе иелері және әлеуетті жекеше әріптеске өкілдік ететін тұлғалар туралы деректерді;
Осы Қағидалардың 137-тармағына сәйкес объектіге қатысты меншік немесе ұзақ мерзімге жалға алу құқығын немесе әлеуетті жекеше әріптеске тиесілі зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне айрықша құқықтарды растайтын құжаттарды;
мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын қаржылық бөлімнің тармақшаларын қоспағанда, осы Қағидаларға сәйкес құрылымда әзірленген МЖӘ жобасының тұжырымдамасын қамтитын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімді енгізеді.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім МЖӘ шартын жасасудың офертасы болып табылады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім берілген уәкілетті тұлға оның түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерді нақты көрсете, бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға немесе ол уәкілеттік берген тұлға қол қойған қорытындыны дайындай отырып, техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобаларға жататынын көрсете отырып МЖӘ жобасын іске асырудың қажеттігін айқындайды.
Бұл ретте экономикалық орындылық, оның ішінде мемлекеттік қолдау шараларын, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістерді алу көздерін ұсынудың болжамды мүмкіндігі Комиссия жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдағаннан кейін, осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сараптама жүргізу шеңберінде айқындалады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім енгізілген уәкілетті тұлға түскен өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау қажет болған жағдайда әлеуетті жекеше әріптестен қосымша материалдарды сұрайды және (немесе) хаттаманы (хаттамаларды) ресімдей отырып, алдын-ала келіссөздер жүргізеді.
Түскен өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау қажеттілігі туралы хабарлама жолданған күннен бастап әлеуетті жекеше әріптестің қажетті ақпаратты ұсыну күніне дейін және (немесе) алдын-ала келіссөздердің соңғы хаттамасына қол қойған күнге дейін уәкілетті тұлға қорытынды әзірлеу мерзімін тоқтатады.
Түскен өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау қорытындысы бойынша әлеуетті жекеше әріптес бұған дейін енгізілген өтінімді түзете алады.
Алдын-ала келіссөздерге қатысудан жазбаша түрде бас тартқан, өтінімді қайтарып алған жағдайда және (немесе) қажетті ақпаратты әлеуетті жекеше әріптес хабарламаны алған күннен бастап 20 (жиырма) күнтізбелік күн ішінде бермеген жағдайда, енгізілген жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім қараусыз қалады;

2) извещение об инициировании проекта ГЧП с указанием основных технико-экономических параметров проекта ГЧП и запрашиваемых выплатах из бюджета и (или) мер государственной поддержки.
Уполномоченное лицо размещает краткую информацию о планируемом проекте ГЧП на своем официальном интернет-ресурсе, организует размещение на иных интернет-ресурсах и в периодических печатных изданиях (не менее двух), в зависимости от специфики проекта ГЧП, с указанием требований к представлению потенциальными частными партнерами альтернативных предложений о заинтересованности в его реализации.
В извещении указывается фактическая потребность в товарах, работах и услугах, принадлежность проекта к технически сложным и (или) уникальным, окончательный срок представления альтернативной заявки.
Потенциальные частные партнеры, заинтересованные в реализации планируемого проекта ГЧП, представляют альтернативное предложение в соответствии с требованиями указанными в извещении, а также к заявке на участие в прямых переговорах по определению частного партнера, указанными в подпункте 1) настоящего пункта.
В случае отсутствия альтернативных предложений, поступивших со стороны потенциальных частных партнеров в письменной форме, в течение 60 (шестидесяти) календарных дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, и 30 (тридцати) календарных дней по остальным проектам, либо в случаях, когда альтернативные предложения не соответствуют требованиям, указанным в данном подпункте, осуществляется определение соответствия потенциального частного партнера, инициировавшего проект ГЧП, установленным квалификационным требованиям (квалификационный отбор).
Потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП, в срок определяемый организатором прямых переговоров, в подтверждение соответствия квалификационным требованиям представляет соответствующие документы в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Организатор прямых переговоров осуществляет квалификационный отбор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента окончания срока предоставления документов.
Потенциальный частный партнер, прошедший квалификационный отбор, признается участником прямых переговоров;
3) экспертиза концепции проекта ГЧП государственным партнером.
На данном этапе уполномоченное лицо (организатор прямых переговоров) создает комиссию по проведению прямых переговоров по определению частного партнера.
Председателем комиссии по проведению прямых переговоров по определению частного партнера является первый руководитель организатора прямых переговоров либо лицо, уполномоченное им (в случае если организатором прямых переговоров является местный исполнительный орган – не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы).
Секретарем комиссии по проведению прямых переговоров по определению частного партнера является представитель организатора прямых переговоров не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав комиссии по проведению прямых переговоров по определению частного партнера включаются представители центральных либо местных уполномоченных органов соответствующей отрасли, по государственному планированию.
В состав комиссии по проведению прямых переговоров по определению частного партнера могут включаться представители иных государственных органов, организаций.
В рамках экспертизы концепции проекта ГЧП Комиссия по проведению прямых переговоров по определению частного партнера принимает решение о необходимости доработки или одобрения концепции проекта ГЧП по результатам экспертизы.
При проведении экспертизы концепции проекта ГЧП уполномоченным лицом проводится анализ заявки потенциального частного партнера в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней по следующим критериям:

2) МЖӘ жобасының негізгі техникалық-экономикалық өлшемдері және бюджеттен сұралатын төлемдер және (немесе) мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіле отырып, МЖӘ жобасына бастамашылық жасау туралы хабарлама.
Уәкілетті тұлға жоспарланған МЖӘ жобасы туралы қысқаша ақпаратты өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады, МЖӘ жобасының ерекшелігіне байланысты, әлеуетті жекеше әріптестердің оны іске асырудағы қызығушылығы туралы баламалы ұсыныстарды ұсыну талаптарын көрсете отырып, өзге де интернет-ресурстарда және мерзімді баспа басылымдарда (екеуден кем емес) орналастыруды ұйымдастырады.
Хабарламада тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге нақты қажеттіліктер, жобаның техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобаларға жататыны көрсетіледі.
Жоспарланған МЖӘ жобасын іске асыруға мүдделі әлеуетті жекеше әріптестер балама ұсынысты хабарламада көрсетілген талаптарға, сондай-ақ осы баптың 1) тармақшасында көрсетілген жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға өтінімге сәйкес ұсынады.
Әлеуетті жекеше әріптестер тарапынан жазбаша түрде түскен балама ұсыныстар болмаған жағдайда немесе балама ұсыныстар осы тармақшада көрсетілген талаптарға сәйкес келмегенде, техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде және қалған жобалар бойынша күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жобаға бастамашы болған әлеуетті жекеше әріптестің белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау (біліктілік іріктеу) жүзеге асырылады.
Жобаға бастамашы болған әлеуетті жекеше әріптес тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы айқындайтын мерзімде біліктілік талаптарына сәйкестігін растауға құжаттарды осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес тиісті құжаттарды ұсынады.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы біліктілік іріктеуді құжаттарды ұсыну мерзімі аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптес тікелей келіссөздерге қатысушы деп танылады;
3) мемлекеттік әріптестің МЖӘ жобасының тұжырымдамасын сараптауы.
Осы кезеңде уәкілетті тұлға (тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссияны құрады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия төрағасы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (егер тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган болған жағдайда – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімінің орынбасарынан төмен емес) болып табылады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия хатшысы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілі болып табылады.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия құрамына тиісті саладағы, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдардың өкілдері кіреді.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия құрамына өзге де мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдері кіруі мүмкін.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасын сараптау шеңберінде Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия сараптама нәтижесі бойынша МЖӘ жобасының тұжырымдамасын пысықтау немесе мақұлдау қажеттілігі туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сараптама жүргізу кезінде 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әлеуетті жекеше әріптестің өтініміне мынадай өлшемшарттар бойынша талдау жүргізіледі:

1) соответствие документам Системы государственного планирования, поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также задачам и принципам ГЧП;
2) наличие ресурсной обеспеченности для реализации инициированного проекта ГЧП;
3) возможность реализации планируемого проекта ГЧП в рамках лимита государственных обязательств по проектам ГЧП (если инициируемый проект ГЧП предусматривает выплаты из бюджета и (или) меры государственной поддержки).
По итогам анализа концепции проекта ГЧП организатор прямых переговоров обеспечивает все согласования и экспертизы, предусмотренные настоящими Правилами, для концепции проекта ГЧП.
В случае, когда уполномоченное лицо, которому внесена заявка на проведение прямых переговоров является уполномоченным органом соответствующей отрасли, отраслевая экспертиза концепции проекта ГЧП проводится в рамках экспертизы концепции проекта ГЧП уполномоченным лицом.
После получения всех необходимых согласований и экспертиз, организатор прямых переговоров в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет об этом потенциального частного партнера, инициировавшего проект ГЧП.
Потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения уведомления представляет уполномоченному лицу проект договора ГЧП.
Решение о продлении срока представления проекта договора ГЧП принимается Комиссией по проведению прямых переговоров по определению частного партнера;
4) проведение переговоров между потенциальными сторонами договора ГЧП об условиях договора ГЧП.
Результаты переговоров оформляются протоколом, подписываемым уполномоченными представителями сторон и утверждаемым комиссией по проведению прямых переговоров по определению частного партнера. В случае согласования условий договора ГЧП потенциальными сторонами к протоколу прилагается проект договора ГЧП.
Организатор прямых переговоров направляет на согласование проект договора ГЧП, с приложением копий протокола переговоров, а также по проектам, предусматривающим предоставление поручительства государства и государственной гарантии, копию решения бюджетной комиссии, в следующие центральные либо местные уполномоченные органы:
уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает проект договора ГЧП в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения результатов экспертизы Центра развития ГЧП либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, в случае, если проект местный.

1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақтан Республикасы Президентінің, Қазақтан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына немесе актілеріне, сондай-ақ МЖӘ міндеттері мен қағидаттарына сәйкестігі;
2) бастамашылық жасалған МЖӘ жобасын іске асыру үшін ресурстық қамтамасыз етудің бар болуы;
3) жоспарланған МЖӘ жобасын МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің лимиті шеңберінде (егер бастамашылық жасалған МЖӘ жобасы бюджеттен төлемдер және (немесе) мемлекеттік қолдау шараларын көздесе) іске асыру мүмкіндігі.
МЖӘ жобасының тұжырымдамасын талдау қорытындылары бойынша тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы МЖӘ жобасының тұжырымдамасы үшін осы Қағидаларда көзделген барлық келісулер мен сараптамаларды қамтамасыз етеді.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінім берілген уәкілетті тұлға тиісті саланың уәкілетті органы болған жағдайда, МЖӘ жобасының тұжырымдамасына салалық сараптаманы уәкілетті орган МЖӘ жобасының тұжырымдамасына сараптама шеңберінде жүргізеді.
Қажетті келісулер мен сараптамалардың барлығы алынғаннан кейін тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы бұл жөнінде жобаға бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптесті 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптес хабарлама алынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті тұлғаға МЖӘ шартының жобасын ұсынады.
МЖӘ шартының жобасын ұсыну мерзімін ұзарту туралы шешімді Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия қабылдайды;
4) МЖӘ шартының әлеуетті тараптары арасында МЖӘ шартының талаптары туралы келіссөздерді жүргізу.
Келіссөздердің нәтижелері тараптардың уәкілетті өкілдері қол қоятын және жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерді жүргізу жөніндегі комиссия бекітетін хаттамамен ресімделеді. Әлеуетті тараптар МЖӘ шартының талаптарын келіскен жағдайда хаттамаға МЖӘ шартының жобасы қоса беріледі.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы МЖӘ шартының жобасын келісуге келіссөздер хаттамасының көшірмелерін, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігін және мемлекеттік кепілдікті ұсынуды көздейтін жобалар бойынша бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесін қоса бере отырып, мына орталық немесе жергілікті уәкілетті органдарға жолдайды:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ шартының жобасын МЖӘ дамыту орталығының немесе егер жоба жергілікті болған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы айқындаған сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның сараптамаларының нәтижелерін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.

Экспертиза проекта договора ГЧП осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, по остальным проектам – в течение 10 (десяти) рабочих дней;
уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора ГЧП в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления;
уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках согласовывает проект договора ГЧП в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его представления.
Организатор прямых переговоров направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по государственному планированию (по местным проектам) заявку с приложением результатов экспертиз и согласований проекта договора ГЧП для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП;
5) заключение договора ГЧП.";
пункт 139 изложить в следующей редакции:
"139. Местные уполномоченные органы по государственному планированию уведомляют центральный уполномоченный орган по государственному планированию о заключенных договорах ГЧП по местным проектам ГЧП не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их заключения.";
дополнить приложением 1-1 в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Структуре концепции проекта государственно-частного партнерства согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
раздел 3.5. "Технико-технологический раздел" дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) описание производственного цикла производства товаров, работ и услуг, развития тепловых и электрических сетей, газораспределительных систем, а также сетей водоснабжения и канализации, в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий.";
Перечень документов, представляемых потенциальными частными партнерами в подтверждение их соответствия квалификационным требованиям согласно приложению 3 к настоящим Правилам, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 03.10.2024 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 ноября 2016 года № 480
Приложение
к Правилам приема объектов
государственно-частного партнерства
в государственную собственность
Перечень документов, представляемых частным партнером при приеме объектов государственно-частного партнерства в государственную собственность
№ п/п
Наименование документа
1.
Договор ГЧП
2.
Акт приемки объекта в эксплуатацию
3.
Копии учредительных документов частного партнера, документов, подтверждающих государственную регистрацию частного партнера в органах юстиции, налоговых и статистических органах
4.
Документ, подтверждающий балансовую стоимость объекта ГЧП, подлежащего приему в государственную собственность, подписанный первым руководителем и главным бухгалтером частного партнера
5.
Отчет о техническом состоянии объекта ГЧП
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 ноября 2016 года № 480

МЖӘ шартының жобасына сараптама техникалық күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, қалған жобалар бойынша – 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ шартының жобасын ол түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі;
табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде МЖӘ шартының жобасын оны ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе жергілікті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) МЖӘ шарты жобасының сараптамаларын және келісулер нәтижелерін қоса бере отырып, тиісті бюджет комиссиясының қарауына МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін шығару үшін өтінім жолдайды;
5) МЖӘ шартын жасасу.";
139-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"139. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды жергілікті МЖӘ жобалары бойынша жасасқан МЖӘ шарттары туралы оны жасасқан кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда 1-1 қосымшамен толықтырылсын;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы тұжырымдамасының құрылымында:
"Техникалық-технологиялық бөлім" 3.5.-бөлім мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi өндiрудің өндірістік циклін, жылу және электр желілерін, газ бөлу жүйелерін, сондай-ақ сумен жабдықтау және кәріз жүйелерін дамыту.";
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Әлеуетті жекеше әріптестердің өздерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растауы үшін ұсынатын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 03.10.2024 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 22 қарашадағы
№ 480 бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік объектілерін
мемлекеттік меншікке қабылдау
қағидаларына қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілерін мемлекеттік
меншікке қабылдау кезінде жекеше әріптес ұсынатын құжаттар
тізбесі
р/с №
Құжаттың атауы
1.
МЖӘ шарты
2.
Объектіні пайдалануға қабылдау актісі
3.
Жекеше әріптестің құрылтай құжаттарының, жекеше әріптестің әділет, салық және статистика органдарында мемлекеттік тіркелуін растайтын құжаттардың көшірмелері
4.
Жекеше әріптестің бірінші басшысы және бас бухгалтері қол қойған, мемлекеттік меншікке қабылдауға жататын МЖӘ объектісінің баланстық құнын растайтын құжат
5.
МЖӘ объектісінің техникалық жай-күйі туралы есеп
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 22 қарашадағы
№ 480 бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам планирования и
реализации проектов
государственно-частного
партнерства
Расчет стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства
Глава 1. Общие положения
1. Расчет стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства является методической инструкцией (далее - Инструкция), которая:
1) обеспечивает соблюдение единых требований к расчету стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) и суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП;
2) распространяется на все проекты ГЧП, по которым осуществляется расчет стоимости создания и (или) реконструкции объекта ГЧП, и суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП.
2. Инструкция разработана для руководства физическими, юридическими и должностными лицами, участвующими в определении стоимости создания и (или) реконструкции объекта ГЧП и суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП.
3. В Инструкции используются следующие понятия:
государственная поддержка – виды государственной поддержки ГЧП, предусмотренные подпунктами 1-6) пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (далее - Закон);
источники возмещения затрат субъектов ГЧП – денежные выплаты за счет бюджетных средств, предусмотренные подпунктами 4), 9), 10) статьи 1 и пунктом 2 статьи 9 Закона.
В настоящей Инструкции под субъектами ГЧП понимаются частный партнер, компания ГЧП (созданная в рамках институционального ГЧП).
Иные термины и определения, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с действующим законодательством.
4. Суммарная стоимость государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП – это совокупная стоимость всех видов государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП.
Глава 2. Определение стоимости создания и (или) реконструкции объекта ГЧП
5. Стоимость объекта соответствует понятию первоначальная стоимость актива/основных средств, используемому в Международных стандартах финансовой отчетности 16 (далее – МСФО). Первоначальная стоимость основных средств согласно МСФО складывается из всех затрат, необходимых для приведения актива в рабочее состояние для его использования по назначению. Фактически для основных средств собственного изготовления она определяется как сумма произведенных компанией затрат, включая расходы на привлечение заемных средств (МСФО 23).

1-1-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе)
реконструкциялау құнын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік
субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің
жиынтық құнын есептеу
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын және МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеуге қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін;
2) МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын және МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу жүзеге асырылатын барлық МЖӘ жобаларына қолданылатын әдістемелік нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) болып табылады.
2. Нұсқаулық МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын және МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын айқындауға қатысатын лауазымды, заңды және жеке тұлғалалардың басшылыққа алуы үшін әзірленген.
3. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
мемлекеттік қолдау – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 2-тармағының 1-6) тармағында көзделген мемлекеттік қолдаудың түрлері;
МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу көздері – Заңның 1-бабы 4), 9), 10) тармақшаларында және 9-бабы 1 тармағында көзделген бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлемдер.
Осы Нұсқаулықта МЖӘ субъектілері деп жекеше әріптес, МЖӘ компаниясы (институциональдық МЖӘ шеңберінде құрылған) түсініледі.
Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар қолданыстағы заңнамаға сәйкес қолданылады.
4. МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құны - бұл МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің барлық түрлерінің жиынтық құны.
2-тарау. МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын айқындау
5. Объектінің құны 16 Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарында (бұдан әрі – ҚЕХС) қолданылатын активтердің/негізгі құралдардың бастапқы құны ұғымына сәйкес болып табылады. ҚЕХС сәйкес негізгі құралдардың бастапқы құны активті мақсатына сәйкес пайдалану үшін жұмыс қалпына келтіруге қажетті барлық шығындардан құралады. Нақты алғанда өзі дайындайтын негізгі құралдар үшін ол қарыз қаражатын тарту бойынша шығыстарды қоса алғанда, компания жұмсаған шығындар сомасы ретінде айқындалады (ҚЕХС 23).

6. Стоимость создания и (или) реконструкции объекта ГЧП определяется в целях определения объема государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП.
7. На этапе формирования предложения о возможности передачи объекта в ГЧП стоимость объекта определяется методом оценки в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
8. На стадии планирования проекта ГЧП стоимость создания и (или) реконструкции объекта ГЧП определяется как сумма всех расходов субъектов ГЧП, произведенных с целью создания новых и (или) изменения существующих объектов по проектам ГЧП:
Pt = Pt nсд +Pt mру + Pt ayn + Pt фn + Pt смрах + Pt аморm +Pt прочие ,
где:
СО – стоимость объекта;
N – длительность этапа создания и (или) реконструкции объекта ГЧП в годах;
Рt – суммарный размер всех затрат субъектов ГЧП на создания и (или) реконструкции объекта ГЧП в период t создания и (или) реконструкции объекта ГЧП;
Pt nсд – расходы в период t на:
разработку проектно-сметной документации, определяемые в соответствии со сборником сметных норм и расценок соответствующей отрасли, сборником цен на проектные работы соответствующей отрасли, Сводом правил по проектированию и строительству;
проведение необходимых экспертиз (комплексная вневедомственная экспертиза, технический надзор, авторский надзор и другие), согласно нормативам соответствующей отрасли;
получение лицензий, патентов, разрешений и иных документов, предусмотренных в соответствии с действующим законодательством до момента введения объекта ГЧП в эксплуатацию;
Pt mру – расходы в период t на сырье и материалы, работы и услуги, используемые в создании (строительстве) объекта ГЧП согласно соответствующим стандартам, нормам и правилам;
Pt ayn – расходы в период t на управление компанией в период создания (строительства) объекта ГЧП, включая технические и административные расходы в пределах нормативных значений в период создания и (или) реконструкции объекта ГЧП, согласно Единому тарифно-квалификационному справочнику работ и профессий рабочих (ЕТКС) и Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Pt фn – расходы в период t на:
выплату начисляемых вознаграждений по привлекаемым краткосрочным и долгосрочным займам, рассчитываемые по рыночной ставке вознаграждения, установившейся на рынке заемного капитала. В случае привлечения инвестиций на рынке заемного капитала Республики Казахстан расходы на выплату вознаграждений по займам определяются на основе данных статистики Национального Банка Республики Казахстан по ставкам вознаграждения (средневзвешенные) по выданным кредитам, размещаемых в статистическом бюллетене в разделе "Статистика" на сайте Национального Банка Республики Казахстан (http://www.nationalbank.kz), при привлечении иностранного капитала - расходы по выплате вознаграждений рассчитываются с учетом ставки LIBOR и маржи в размере 3 %;
выплату начисляемых вознаграждений по инфраструктурным облигациям в период создания и (или) реконструкции объекта ГЧП, которые определяются как уровень инфляции (потребительских цен), прогнозируемый в финансово-экономической модели на момент расчетов согласно соответствующему одобренному Прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на официальном интернет - ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz/kz/) + фиксированная маржа, действующая на протяжении всего срока обращения облигаций;
курсовые разницы по кредитам в иностранной валюте согласно соответствующему одобренному Прогнозу социально-экономического развития и бюджетных параметров, размещенному на сайте Министерства национальной экономики Республики Казахстан (http://economy.gov.kz/kz/);
Pt смрах – расходы в период t на все виды страхования, связанные с созданием и (или) реконструкцией объекта ГЧП, включая страхование по поручительству государства по инфраструктурным облигациям, согласно рыночным ценам на услуги страхования по результатам обследования рынка страховых услуг;
Pt аморm – амортизация, начисляемая в период t на основные средства и нематериальные активы, используемые непосредственно в создании (строительстве) нового объекта в пределах норм, предусмотренных налоговым законодательством;
Pt прочие – прочие расходы в период t, включающие в себя расходы по:
привлечению займов, которые определяются как средние тарифы на услуги банков-участников Соглашения KASE о формировании индикатора KazPrime. Тарифы являются публичной информацией и размещены на сайтах соответствующих финансовых организаций;
организации выпуска инфраструктурных облигаций, согласно рыночным ценам на соответствующие услуги по результатам обследования рынка;
платным банковским услугам и комиссиям по банковским гарантиям, согласно рыночным ценам на услуги банковского гарантирования по результатам обследования рынка услуг банковского гарантирования;
обязательным сборам и платежам, взимаемым уполномоченными государственными органами;
аудиторским проверкам, согласно ценовым предложениям аудиторских компаний;
иным расходам, связанным с созданием и (или) реконструкцией объекта ГЧП, в объеме не превышающем 1 % от суммы всех вышеперечисленных расходов на создание и (или) реконструкцию объекта ГЧП.

6. МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құны МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау көлемін және шығындарын өтеу көздерін анықтау мақсатында айқындалады.
7. Объектіні МЖӘ-ға беру мүмкіндігі туралы ұсынысты қалыптастыру кезеңінде объектінің құны Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалау әдісімен айқындалады.
8. МЖӘ жобасын жоспарлау кезеңінде МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құны МЖӘ жобалары бойынша жаңа объектiлерді салу және (немесе) бар объектiлерді өзгерту мақсатында МЖӘ субъектілері жұмсаған барлық шығыстардың сомасы ретінде айқындалады:
Pt = Pt nсд + Pt mру + Pt ayn + Pt фn + Pt смрах + Pt аморm + Pt басқалары,
мұнда:
СО – объект құны;
N – МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау кезеңінің жылдармен сипатталған ұзақтығы;
Рt – МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау t мерзімдегі МЖӘ субъектілерінің МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялауға жұмсаған барлық шығындарының сомалық көлемі;
Pt nсд – мыналарға жұмсалған t мерзім бойынша шығыстар:
тиісті саланың сметалық нормалары мен бағамдарының жинағына, тиісті саладағы жобалау жұмыстарының бағаларының жинақтарына, Жобалау және салу бойынша қағидалар жиынтығына сәйкес айқындалатын жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу;
тиісті салада қолданылатын нормаларға сәйкес қажетті сараптамаларды жүргізу (ведомстводан тыс кешенді сараптама, техникалық қадағалау, авторлық қадағалау және басқалар);
МЖӘ объектісін пайдалануға бергенге дейін лицензияларды, патенттерді, рұқсаттарды және де қолданыстағы заңнамаға сәйкес көзделген басқа да құжаттарды алу;
Pt mру – t мерзімдегі тиісті стандарттар, нормалар және қағидаларға сәйкес МЖӘ объектісін құруда (салуда) қолданылатын шикізат пен материалдар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар;
Pt ayn – t мерзімдегі жұмысшылардың жұмыстар мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына (БТБА) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау кезеңінде нормативтік мәндер шегіндегі техникалық және әкімшілік шығыстарды қоса алғанда, МЖӘ объектісін құру (салу) кезеңіндегі компанияны басқаруға жұмсалатын шығыстар;
Pt фn – t мерзімдегі мыналарға:
қарыз капиталының нарығында белгіленген нарықтық сыйақы мөлшерлемесі бойынша есептелетін қысқа және ұзақ мерзімге тартылатын қарыздар бойынша сыйақылар төлеуге жұмсалатын шығыстар. Инвестицияларды Қазақстан Республикасының қарыз капиталы нарығында тартқан жағдайда қарыздар бойынша сыйақыларды төлеу бойынша шығыстар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің берілген кредиттер бойынша (орта өлшенген) сыйақы мөлшерлемелері статистикасының деректері негізінде айқындалады (http://www.nationalbank.kz), шетел капиталы тартылған жағдайда - сыйақыларды төлеу бойынша шығыстар LIBOR мөлшерлемесі ескеріле отырып және 3% маржа мөлшерінде есептелетін болады;
МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау кезіндегі инфрақұрылымдық облигациялар бойынша есептелетін сыйақыларды төлеуге жұмсалатын шығыстар, олар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында (http://economy.gov.kz/kz/) орналастырылған, тиісті мақұлданған Әлеуметтік-экономикалық даму және бюджеттік параметрлер болжамына сәйкес есептеулер кезіндегі қаржы-экономикалық үлгіде (бұдан әрі - ҚЭҮ) болжанатын инфляция (тұтынушылық бағалар) деңгейі ретінде айқындалады + облигациялар айналымы мерзімі бойында қолданылатын белгіленген маржа;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің сайтында (http://economy.gov.kz/kz/) орналастырылған, тиісті мақұлданған Әлеуметтік-экономикалық даму және бюджеттік параметрлер болжамына сәйкес шетел валютасындағы кредиттер бойынша бағамдық айырмашылықтарға жұмсалатын шығыстар;
Pt смрах – t мерзімдегі сақтандыру қызметтерінің нарығын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша сақтандыру қызметінің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі бойынша сақтандыруды қоса алғанда, МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялауға байланысты сақтандырудың барлық түрлеріне жұмсалатын шығыстар;
Pt аморm – салық заңнамасында көзделген нормалар шегінде жаңа объектіні құруда (салуда) тікелей қолданылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге есептелетін амортизация;
Pt басқалары – мынадай шығыстарды қамтитын t кезеңіндегі басқа да шығыстар:
KazPrime индикаторын қалыптастыру туралы KASE Келісіміне қатысушы банктердіңкөрсететін қызметтерінің орташа тарифтері ретінде айқындалатын қарыздарды тарту. Тарифтер жария ақпарат болып табылады және тиісті қаржы ұйымдарының сайттарында орналастырылған;
нарықты зерттеп-қарау нәтижелері бойынша тиісті көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағаларына сәйкес инфрақұрылымдық облигацияларды шығаруды ұйымдастыру;
банктік кепілдік беру қызметтер нарығын зерттеп-қарау нәтижелері бойынша банктік кепілдік беру қызметтерінің нарықтық бағаларына сәйкес банктік кепілдік беру бойынша банктің ақылы көрсететін қызметтері мен комиссиялары;
уәкілетті мемлекеттік органдар алатын міндетті алымдар мен төлемдер;
аудиторлық компаниялардың бағалық ұсыныстарына сәйкес аудиторлық тексерулер;
МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялау бойынша жоғарыда көрсетілген барлық шығыстар сомасының 1 % аспайтын көлемдегі МЖӘ объектісін құру және (немесе) реконструкциялаумен байланысты өзге де шығыстар бойынша.

9. При реконструкции существующего объекта ГЧП стоимость объекта ГЧП равна стоимости, определенной в соответствии со статьями 116, 117, 118, 119, 120, 121 и 122 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" от 10 декабря 2008 года.
Глава 3. Расчет суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП
10. Расчет суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП производится с использованием финансово-экономической модели (далее – ФЭМ). В целях определения оптимального уровня государственной поддержки и источников возмещения затрат разрабатывается два варианта ФЭМ, а именно базовая ФЭМ и расширенная ФЭМ.
11. При разработке базовой ФЭМ используется предположение, что проект осуществляется при отсутствии государственной поддержки и источников возмещения затрат. В рамках базовой ФЭМ вычисляется чистая приведенная стоимость проекта без учета мер финансовой поддержки (далее –базовая NPV).
12. При расчете базовой NPV соблюдаются следующие требования и предположения:
1) проект финансируется только из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке);
2) меры финансовой поддержки не предоставляются;
3) допускается наличие отрицательной базовой NPV.
13. Расширенная ФЭМ разрабатывается на основе базовой ФЭМ в случае предоставления государственной поддержки и источников возмещения затрат. Расширенная ФЭМ разрабатывается путем включения в базовую ФЭМ мер государственной поддержки и источников возмещения затрат.
14. При разработке расширенной ФЭМ в целях определения оптимальной схемы реализации проекта ГЧП разработчиком рассматривается возможность применения различных видов государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов ГЧП с соблюдением требований Закона, с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта ГЧП.
15. В соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года оценка государственных натурных грантов осуществляется по их рыночной стоимости в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
16. Стоимость исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащих государству является стоимостью, определенной согласно законодательству Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности и оценочной деятельности.

9. Қолданыстағы МЖӘ объектісін реконструкциялау кезінде МЖӘ объектісінің құны "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің 116, 117, 118, 119, 120, 121 және 122-баптарына сәйкес айқындалған құнға тең.
3-тарау. МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын
өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу
10. МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу қаржы-экономикалық үлгіні (бұдан әрі – ҚЭҮ) пайдалана отырып жүргізіледі. Мемлекеттік қолдау шығындарды өтеу көздерінің оңтайлы деңгейін айқындау мақсатында ҚЭҮ екі нұсқасы: атап айтқанда, базалық ҚЭҮ және кеңейтілген ҚЭҮ әзірленеді.
11. Базалық ҚЭҮ әзірлеу кезінде жоба мемлекеттік қолдау мен шығындарды өтеу көздері болмаған кезде жүзеге асырылады деген болжам қолданылады. Базалық ҚЭҮ шеңберінде қаржылық қолдау шараларын ескерусіз жобаның таза келтірілген құны есептеледі (бұдан әрі – базалық NPV).
12. Базалық NPV есептеген кезде мынадай талаптар мен болжамдар сақталуы тиіс:
1) жоба қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлемесі) бойынша тек қана коммерциялық көздерден қаржыландырылады;
2) қаржылық қолдау шаралары ұсынылмайды;
3) теріс базалық NPV болуына жол беріледі.
13. Кеңейтілген ҚЭҮ мемлекеттік қолдау мен шығындарды өтеу көздері ұсынылған жағдайда базалық ҚЭҮ негізінде әзірленеді. Кеңейтілген ҚЭҮ базалық ҚЭҮ-ге мемлекеттік қолдау мен шығындарды өтеу көздерін қосу жолымен әзірленеді.
14. МЖӘ жобасын іске асырудың оңтайлы схемасын айқындау мақсатында кеңейтілген ҚЭҮ әзірлеу кезінде әзірлеуші Заңның талаптарын сақтай отырып, МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін, пайдалар мен шығындардың ара-қатынасын, институционалдық схеманы және МЖӘ жобасының басқа ерекшеліктерін ескере отырып, МЖӘ субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарды өтеу көздерінің әр түрлерін қолдану мүмкіндігін қарайды.
15. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес заттай гранттардың құнын бағалау олардың нарықтық құны бойынша бағалау қызметі туралы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
16. Мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектiлерiне ерекше құқықтардың құны Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік және бағалау қызметі мәселелері бойынша заңнамасына сәйкес айқындалған құн болып табылады.

17. Стоимость поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров ГЧП является стоимостью исполнения поручительства и рассчитывается как сумма основного долга по облигационному займу, обеспеченного поручительством, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта ГЧП, начисленного за 1 период начисления и 6 месяцев:
где:
P – стоимость государственной поддержки в рамках поручительства государства по инфраструктурным облигациям;
D – сумма основного долга;
r – процентная ставка, определяемая как максимальный уровень инфляции, прогнозируемый в ФЭМ, + (плюс) фиксированная маржа, действующая на протяжении всего срока обращения облигаций;
p – количество периодов начисления купонного вознаграждения в календарном году.
18. Стоимость государственной гарантии по негосударственным займам рассчитывается как сумма основного долга по займу, обеспеченного государственной гарантией, и вознаграждения по нему по наиболее высокой процентной ставке, прогнозируемой на период реализации проекта ГЧП, начисленного за 1 период начисления и 1 месяц, либо за период в соответствии с условиями договора:
где:
G – стоимость государственных гарантий;
L – сумма основного долга по займу, гарантируемому государством;
s – наиболее высокая прогнозируемая на период реализации проекта ГЧП годовая ставка вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в соответствии с условиями договора о займе или конкурсной заявки. На этапе разработки концепции проекта и конкурсной документации определяется как ставка LIBOR + (плюс) 1 %;
t – количество периодов начисления вознаграждения по займу, гарантируемому государством, в календарном году.
19. Сумма софинансирования проекта ГЧП равна совокупной величине расходов, производимых из государственного бюджета в течение периода строительства, создания, реконструкции, модернизации объекта ГЧП.
20. Сумма компенсации инвестиционных затрат по проекту ГЧП (далее – КИЗ) равна совокупной величине платежей в течение периода эксплуатации объекта ГЧП.
Суммарный объем КИЗ не должен превышать будущую стоимость объекта ГЧП на последний год выплаты КИЗ с учетом инфляции. Будущая стоимость объекта ГЧП рассчитывается по следующей формуле:
где:
Cn – стоимость объекта ГЧП на последний год выплаты КИЗ;
n – последний год выплаты КИЗ;
C1 – стоимость объекта ГЧП на момент заключения договора ГЧП;
i – прогнозная ставка инфляции, согласно Прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, который подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
При этом, если проект ГЧП предполагает наличие иных источников возмещения затрат субъектов ГЧП кроме КИЗ, не допускается индексация КИЗ на уровень инфляции.

17. МЖӘ шарттарының шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігінің құны кепілгерлікті орындау құны болып табылады және кепілгерлікпен қамтамасыз етілген облигациялық қарыз бойынша негізгі борыштың және ол бойынша есептеудің 1 кезеңі мен 6 айға есептелген МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын неғұрлым жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
,
мұнда:
P – инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі шеңберінде мемлекеттік қолдау құны;
D – негізгі борыш сомасы;
r – ҚЭҮ-де болжанатын инфляцияның ең жоғары деңгейі + (қосу) облигациялар айналымының бүкіл мерзімі ішінде қолданылатын тіркелген маржа ретінде айқындалатын пайыздық мөлшерлеме;
p – күнтізбелік жылдағы купондық сыйақыны есептеу кезеңдерінің саны.
18. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекет кепілдігінің құны мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген қарыз бойынша негізгі борыш сомасы және ол бойынша есептеудің 1 кезеңіне және 1 айға немесе шарт талаптарына сәйкес кезеңге есептелген МЖӘжобасын іске асыру кезеңіне болжанатын неғұрлым жоғары пайыздық мөлшерлеме бойынша сыйақы ретінде есептеледі:
,
мұнда:
G – мемлекеттік кепілдіктер құны;
L – мемлекет кепілдік беретін қарыз бойынша негізгі борыш сомасы;
s – қарыз алу туралы шарт талаптарына немесе конкурстық өтінімге сәйкес мемлекет кепілдік беретін қарыз бойынша МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіне болжанатын неғұрлым жоғары сыйақының жылдық мөлшерлемесі. Жобаның тұжырымдамасын және конкурстық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде LIBOR+(қосу) 1 % мөлшерлемесі ретінде айқындалады;
t – күнтізбелік жылдағы мемлекет кепілдік беретін қарыз бойынша сыйақыны есептеу кезеңдерінің саны.
19. МЖӘ жобасын қоса қаржыландыру сомасы МЖӘ объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту кезеңі ішінде мемлекеттік бюджеттен жұмсалатын шығыстардың жиынтық шамасына тең.
20. МЖӘ бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының сомасы (бұдан әрі - ИШӨ) МЖӘ объектісін пайдалану кезеңі ішіндегі төлемдердің жиынтық шамасына тең.
ИШӨ жиынтық көлемі инфляцияны ескере отырып ИШӨ-ні төлеудің соңғы жылындағы МЖӘ объектісінің болашақ құнынан аспауы тиіс. МЖӘ объектісінің болашақ құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
– ИШӨ-ні төлеудің соңғы жылындағы МЖӘ объектісінің құны;
– ИШӨ-ні төлеудің соңғы жылы;
– МЖӘ шартын жасасу кезіндегі МЖӘ объектісінің құны;
– бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жататын Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мақұлдаған Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляцияның болжамды мөлшерлемесі.
Бұл ретте, егер МЖӘ жобасы ИШО-дан өзге МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу көздерінің болуын болжаса, инфляция деңгейіне ИШО-ны индексациялауға жол берілмейді.

21. При расчете суммы компенсации операционных затрат по проекту ГЧП учитываются следующие группы операционных затрат:
1) затраты на содержание и эксплуатацию инженерного и технологического оборудования объекта ГЧП;
2) затраты на содержание зданий (сооружений) и территорий объекта ГЧП;
3) административные затраты (оплату труда административно-управленческого персонала; расходы по страхованию; текущие расходы субъекта ГЧП (банковские услуги, услуги связи, охранные услуги);
4) расходы по налогам;
5) расходы по страхованию;
6) расходы по обслуживанию займов;
7) прочие операционные затраты, в том числе: текущий ремонт; средний ремонт; материальные расходы (сырье необходимое для эксплуатации объекта ГЧП, такие как топливо, запасные части оборудований, мелкий ремонт оборудования и т.п.); натуральные нормы или материальные запасы, необходимые для функционирования объекта ГЧП, такие отраслевые расходы, как: спецодежда; стоимость питания, на объектах ГЧП, финансируемые из республиканского и местного бюджетов; необходимое инвентарное имущество на объектах ГЧП.
22. Расходы по капитальному ремонту объекта ГЧП учитываются в рамках одного из следующих источников возмещения затрат и получения доходов субъектов ГЧП:
1) вознаграждение за осуществление управления объектом ГЧП, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом ГЧП;
2) плата за доступность;
3) субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
23. Плата за доступность состоит из:
суммы компенсации операционных затрат;
суммы вознаграждения частному партнеру за обеспечение им качественных характеристик объекта ГЧП, а также доступности объекта ГЧП исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта ГЧП.
Совместно с платой за доступность возможно выделение других мер государственной поддержки и выплат из государственного бюджета, указанные в пункте 3 настоящих Инструкций.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 3 утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 ноября 2016 года № 480
Приложение 3
к Правилам планирования и
реализации проектов
государственно-частного
партнерства
Перечень документов, представляемых потенциальными частными партнерами в подтверждение их соответствия квалификационным требованиям:
1) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих наличие денег на счетах, права собственности потенциального частного партнера и стоимость на недвижимое и движимое имущество;

21. МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы көлемін есептеу кезінде мынадай операциялық шығындар топтары есепке алынады:
1) МЖӘ объектісінің инженерлік және технологиялық жабдықтарын ұстауға және пайдалануға жұмсалатын шығындар;
2) МЖӘ объектісінің ғимараттары (құрылыстары) мен аумақтарын ұстауға жұмсалатын шығындар;
3) әкімшілік шығындар (әкімшілік-басқару персоналына еңбекақы төлеу; сақтандыру бойынша шығыстар; МЖӘ субъектісінің күнделікті шығыстары (банктік көрсетілетін қызметтер, байланыс қызметі, күзет қызметі).
4) салықтар бойынша шығыстар;
5) сақтандыру бойынша шығыстар;
6) қарыздарға қызмет көрсету бойынша шығыстар;
7) басқа операциялық шығындар, оның ішінде: ағымдағы жөндеу; орташа жөндеу; материалдық шығыстар(отын, жабдықтардың қосалқы бөлшектері сияқты МЖӘ объектісін пайдалану үшін қажетті шикізат, жабдықтың күнделікті жөндеуі және т.б.); МЖӘ объектісінің жұмыс істеуі үшін қажетті заттай нормалар немесе материалдық қор, мынадай салалық шығыстар: арнайы киім; республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын МЖӘ объектілерінде тамақтану құны; МЖӘ объектісінде қажетті түгендеу мүлкі.
22. МЖӘ объектісін күрделі жөндеу бойынша шығыстар МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу және кіріс алу көздерінің мынадай түрлерінің бірінің шеңберінде есепке алынады:
1) мемлекеттік меншіктегі МЖӘ объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы, сондай-ақ МЖӘ объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысы;
2) қолжетімділік үшін төлемақы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар.
23. Қолжетімділік үшін төлемақы:
операциялық шығындардың өтемақысы сомасынан;
МЖӘ объектісінің сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ МЖӘ объектісінің жеке техникалық-экономикалық өлшемдерін негізге ала отырып, қолжетімділігін қамтамасыз еткені үшін жекеше әріптеске сыйақы сомасынан тұрады.
Қолжетімділік үшін төлемақымен бірге осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көрсетілген мемлекеттік қолдау шаралары мен мемлекеттік бюджеттен төлемдердің өзге де түрлерін беру ықтимал.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 22 қарашадағы
№ 480 бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
3-қосымша
Әлеуетті жекеше әріптестердің өздерінің біліктілік талаптарына
сәйкестігін растауы үшін ұсынатын құжаттар тізбесі:
1) есепшоттарында ақшаның болуын, әлеуетті жекеше әріптестің меншік құқығын және жылжитын және жылжымайтын мүліктің құнын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариалды куәландырылған көшірмелері;

2) оригинал финансовой отчетности за два полных предыдущих финансовых года, составленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности либо международными стандартами финансовой отчетности. Организации, имеющие дочерние организации, в дополнение к финансовой отчетности по деятельности основной организации составляют и представляют консолидированную финансовую отчетность в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности либо международными стандартами финансовой отчетности. В отношении проектов ГЧП особой значимости, если потенциальный частный партнер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации проекта ГЧП физическими и (или) юридическими лицами, такая документация представляется физическими и (или) юридическими лицами, выступающими учредителями такого потенциального частного партнера;
3) расшифровки статьи бухгалтерского баланса "Основные средства" на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера;
4) расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера, с указанием даты их образования и предполагаемого погашения, а также цели задолженности (за что образовалась задолженность), суммы начисленных резервов по их обесценению. В случае наличия банковских займов необходимо приложить копии договоров банковского займа с графиками погашения основного долга и процентов;
5) письмо-гарантия потенциального частного партнера о том, что он является платежеспособным, не подлежит ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена, что он не привлекался к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным договорам ГЧП в течение последних трех лет на основании решения суда, вступившего в законную силу;
6) юридические лица, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год;
7) юридическое лицо представляет нотариально засвидетельствованную копию устава за исключением случаев, когда юридическое лицо осуществляет деятельность на основании типового устава. Нерезиденты Республики Казахстан представляют нотариально засвидетельствованную с переводом на государственный и (или) русский языки легализованную выписку из торгового реестра;

2) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған толық алдыңғы екі қаржы жылының қаржылық есептілігінің түпнұсқасы. Еншілес ұйымдары бар ұйымдар негізгі ұйым қызметі жөніндегі қаржылық есептілікке қосымша бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасайды және ұсынады. Аса маңызды МЖӘ жобаларына қатысты, егер әлеуетті жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру мақсатында жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрған жаңа заңды тұлға болып табылса, онда мұндай құжаттарды осындай әлеуетті жекеше әріптестің құрылтайшысы болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынуы тиіс;
3) әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысының немесе уәкілетті өкілінің қолы қойылған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған соңғы есеп беру күніне (соңғы қаржы жылындағы) "Негізгі құралдар" бухгалтерлік балансының баптарының таратылып жазылуы;
4) әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысының немесе уәкілетті өкілінің қолы қойылған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған, олардың қалыптасқан күні мен болжамды өтеу мерзімі, сондай-ақ берешектің мақсаты (не үшін берешек пайда болды), оларды құнсыздандыру бойынша есептелген резервтердің сомасы көрсетілген соңғы есеп беру күніне (соңғы қаржы жылындағы) дебиторлық және кредиторлық берешектің таратылып жазылуы. Банктік қарыздар болған жағдайда банктік қарыздар шарттарының көшірмелерін негізгі борышты және пайыздарды өтеу кестелерімен қоса беру қажет;
5) әлеуетті жекеше әріптестің төлем қабілеттілігі, оның таратылуға жатпайтыны, мүлкіне тыйым салынбағаны, оның қаржылық-шаруашылық қызметі тоқтатылмағаны, әлеуетті жекеше әріптестің жасалған МЖӘ шарттары бойынша оның міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін соңғы үш жыл ішінде заңды күшіне енген сот шешімі негізінде жауапкершілікке тартылмағаны туралы кепілхат;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде міндетті түрде аудит өткізу белгіленген заңды тұлғалар сондай-ақ соңғы қаржы жылы үшін аудиторлық есепті ұсынады;
7) заңды тұлға қызметін үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, заңды тұлға нотариалды куәландырылған жарғысының көшірмесін ұсынады. Қазақстан Республикасының резиденті еместер мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аударылған сауда тізілімінен нотариалды куәландырылған заңдастырылған үзіндіні ұсынады;

8) справка о зарегистрированном юридическом лице, филиале или представительстве;
9) физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, предоставляет нотариально засвидетельствованную копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, нотариально засвидетельствованную копию удостоверения личности (паспорта) с указанием индивидуального идентификационного номера;
10) оригинал справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный частный партнер, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального частного партнера, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка согласно Типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях, утвержденному постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан. Если потенциальный частный партнер является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков.
Допускается предоставление кредитного отчета, предоставляемого кредитным бюро в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
Справка банка (либо кредитный отчет) выдается не ранее двух месяцев, предшествующих дате представления организатору конкурса документов.
В случае участия в конкурсе объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества, его участники, помимо документов, установленных настоящими Правилами для подтверждения своих квалификационных требований, дополнительно представляют следующие документы:
нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности;
нотариально засвидетельствованную копию договора о солидарной ответственности, заключенного между членами простого товарищества;
нотариально засвидетельствованную копию доверенности на представителя простого товарищества, выступающего от его имени, осуществлять переговоры и другие мероприятия в рамках конкурса.
Потенциальные частные партнеры предоставляют по своему усмотрению и иные документы, подтверждающие их соответствия квалификационным требованиям.
Потенциальный частный партнер-нерезидент Республики Казахстан в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям, представляет те же документы, что и резиденты Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения о квалификации потенциального частного партнера-нерезидента Республики Казахстан с нотариально засвидетельствованным переводом на языки конкурсной документации, а также апостилированный сертификат резидентства (если международным договором не предусмотрено иное).
В случае, когда объектом ГЧП выступают информационные ресурсы и (или) информационные системы потенциальный частный партнер представляет документы о праве собственности и (или) владения на информационные ресурсы и (или) информационные системы.

8) тіркелген заңды тұлға, филиал немесе өкілдік туралы анықтама;
9) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға тиісті мемлекеттік орган берген заңды тұлға құрмай кәсіпкерлікпен айналысуға құқық беретін құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін, жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып нотариалды куәландырылған жеке бас куәлігінің (төлқұжат) көшірмесін ұсынады;
10) әлеуетті жекеше әріптеске қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының қолы мен мөрі қойылған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының қаулысымен бекітілген екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына сәйкес банк немесе банк филиалы алдындағы әлеуетті жекеше әріптес міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдында үш айдан астам мерзімі өткен берешегі жоқ екендігі туралы анықтамасының түпнұсқасы. Егер әлеуетті жекеше әріптес бірнеше екінші деңгейдегі банктердің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетел банкінің клиенті болып табылса, аталған анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады.
"Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредиттік бюро беретін кредиттік есепті ұсынуға рұқсат етіледі.
Банк анықтамасы (немесе кредиттік есеп) берілгеніне конкурсты ұйымдастырушыға құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы екі айдан артық уақыт өтпеуге тиіс.
Конкурсқа жеке және (немесе) заңды тұлғалардың бірлестіктері қарапайым серіктестік нысанында қатысқан жағдайда оның қатысушылары өздерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін осы Қағидаларда белгіленген құжаттардан басқа мынадай құжаттарды қоса ұсынулары қажет:
бірлескен қызмет туралы келісімшарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
қарапайым серіктестік мүшелері арасындағы жасалған ортақ жауапкершілік туралы шартының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
конкурс шеңберінде қарапайым серіктестік атынан келіссөздерді және басқа да іс-шараларды жүзеге асыруға шығатын оның өкіліне арналған сенімхаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі.
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын басқа да құжаттарды әлеуетті жекеше әріптестер өз қалауы бойынша ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптес біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденттері ұсынатын құжаттарды немесе конкурстық құжаттаманың тілдеріне аударылған нотариалды куәландырылған аудармамен Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптес біліктілігі туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттарды, сондай ақ резиденттіктің апостиль қойылған сертификаты (егер халықаралық шартпен басқасы көзделмесе) ұсынады.
МЖӘ объектісі ақпараттық ресурстар және (немесе) ақпараттық жүйелер болған жағдайда әлеуетті жекеше әріптес ақпараттық ресурстарға және (немесе) ақпараттық жүйелерге меншік және (немесе) ие болу құқығы туралы құжаттарды ұсынады.