Об утверждении форм актов государственного инспектора по племенному животноводству, в том числе формы протокола об административном правонарушении, Правил их составления и выдачи
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 октября 2016 года № 453. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2016 года № 14481.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) форму акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму предписания об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области племенного животноводства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму протокола об административном правонарушении в области племенного животноводства согласно приложению 2-1 к настоящему приказу;
4) Правила составления и выдачи актов государственного инспектора по племенному животноводству согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2012 года № 18-02/211 "Об утверждении форм актов государственного инспектора по племенному животноводству, Правил их составления и выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7676, опубликованный 8 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 256-257 (27075-27076)).
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама нысанын, оларды жасау және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 27 қазандағы № 453 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 6 желтоқсанда № 14481 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманың нысаны;
3) осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама нысаны;
4) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектордың актілерін жасау және беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. "Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектор актілерінің нысандарын, оларды жасау және беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 26 сәуірдегі № 18-02/211 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7676 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 8 тамыздағы № 477-482 (27555) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) тіркелген осы бұйрық алынған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қазақ және орыс тілдеріндегі бір данада баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_______________ К. Бишимбаев
" " ________ 2016 года
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 октября 2016 года № 453
Форма
Акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
__________________________
Место составления акта
"___" __________ 20__ года
время ___________________
1. Наименование органа контроля _________________________________________
2. Дата и номер акта о назначении профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля и (или) проверки (дополнительного акта о продлении
срока (при его наличии)), на основании которого проведены профилактический
контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
_______________________________________________________________________
3. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверку
_______________________________________________________________________
4. Наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) субъекта контроля, должность представителя физического
или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
_______________________________________________________________________

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 1 қараша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 27 қазандағы
№ 453 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
________________________
Актінің толтырылған орны
20__ жылғы "____"________
уақыты ______________
1. Бақылау органының атауы _____________________________________
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру тағайындау туралы актінің (мерзімді ұзарту туралы қосымша актінің (бар болса)) күні мен нөмірі, оның негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізілген
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және лауазымы
___________________________________________________________________
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезінде қатысқан бақылау субъектісінің атауы немесе аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

5. Дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
_______________________________________________________________________
6. Сведения о результатах профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и (или) проверки, в том числе о выявленных нарушениях,
их характере:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень выявленных нарушений
Наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения
1
2
7. Сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом о результатах
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или)
проверки представителей субъекта контроля, а также лиц, присутствовавших
при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля и (или) проверки, их подписи или отказ от подписи
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших)
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
и (или) проверку
___________________________________________________________________
9. Акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля и (или) проверки получил (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица/ физического
лицо), подпись, дата
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Замечания и (или) возражения по результатам профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Приложение на "___" листах
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 октября 2016 года № 453
Форма
Предписание об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области племенного животноводства

5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу күні, орны және кезеңі
___________________________________________________________________
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Анықталған бұзушылықтар тізбесі
Тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары
1
2
7. Бақылау субъектісі өкілдерінің, сондай-ақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде қатысқан адамдардың бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актімен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы
___________________________________________________________________
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы актіні алдым (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті тұлғасының/ жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы, күні
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) қарсылықтар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қосымша "____" парақта
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 27 қазандағы
№ 453 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
_____________________________
Место составления предписания
"____"________20__ года
время________
1. Наименование органа контроля______________________________________
___________________________________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверку
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность) субъекта контроля, должность представителя физического
или юридического лица, присутствовавшего при проведении профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Дата, место и период проведения профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля и (или) проверки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. За нарушение законодательства Республики Казахстан в области племенного
животноводства предписываю выполнить следующие мероприятия:
Перечень выявленных нарушений в соответствии с пунктами требований проверочного листа
Степень тяжести нарушения в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска
Указания по устранению выявленных нарушений, сроки их устранения
1.
2.
6. Сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием
представителя субъекта контроля (руководителя юридического лица либо его
уполномоченного лица, физического лица), а также лиц, присутствовавших
при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля и (или) проверке, их подписи или отказ от подписи
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших)
профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или)
проверку
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
___________________________
Нұсқаманың толтырылған орны
20__ жылғы "____"________
уақыты________
1. Бақылау органының атауы_____________________________________
___________________________________________________________________
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген адамның (адамдардың) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және лауазымы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Бақылау субъектісінің атауы немесе аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізген кезде қатысқан жеке немесе заңды тұлғаның өкілінің лауазымы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) тексеру күні, орны және кезеңі ________________________________________
___________________________________________________________________
5. Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін мынадай іс-шараларды орындауға нұсқама беремін:
Тексеру парағы талаптарының тармақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтар тізбесі
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына сәйкес бұзушылықтың ауырлық дәрежесі
Анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаулар, оларды жою мерзімдері
1.
2.
6. Бақылау субъектісі өкілінің (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның), сондай-ақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүргізу кезінде қатысқан адамдардың нұсқамамен танысуы немесе танысудан бас тартуы туралы мәліметтер, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

5. Субъект: жеке тұлға (01), жеке кәсіпкер (02), заңды тұлға (03), шетелдік заңды
тұлға (04), шетелдік қатысуы бар заңды тұлға (05), лауазымды адам (25), лауазымды
адамға теңестірілген адам (26), заңды тұлға филиалы (27), заңды тұлға өкілдігі
(28)/Субъект: физическое лицо (01), индивидуальный предприниматель (02),
юридическое лицо (03), иностранное юридическое лицо (04), юридическое лицо
с иностранным участием (05), должностное лицо (25), лицо, приравненное
к должностному (26), филиал юридического лица (27), представительство
юридического лица (28) ________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Коммерциялық ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны: мемлекеттіқ
кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік
кооперативі (04), өзгелер (05); кәсіпкерлік субъектілерінің санаты: шағын кәсіпкерлік
субъектісі (12), орта кәсіпкерлік субъектісі (13), ірі кәсіпкерлік субъектісі (14);
коммерциялық емес ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны: мекеме (08), мемлекеттік
мекеме (10)/Организационно-правовая форма коммерческой организации:
государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное
общество (03), производственный кооператив (04), иные (05); категория субъектов
предпринимательства: субъект малого предпринимательства (12), субъект среднего
предпринимательства (13), субъект крупного предпринимательства (14);
организационно-правовая форма некоммерческой организации: учреждение (08),
государственное учреждение (10)
_____________________________________________________________________
7. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты мен мәнi/
Место, время совершения и существо административного правонарушения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Істi шешу үшiн қажеттi мәлiметтер, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық
туралы істің қаралатын уақыты мен орны, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық
жасау фактiсiн растайтын құжаттар, (іске қатысты және (немесе) заттай дәлелдемелер
болып табылатын файлдық құжаттар мен медиа-файлдар) қоса беріледі/Сведения,
необходимые для разрешения дела, в том числе время и место рассмотрения дела
об административном правонарушении, а также прилагаются документы,
подтверждающие факт совершения административного правонарушения (файловые
документы и медиа-файлы, относящиеся к делу и (или) являющиеся вещественными
доказательствами) _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

5. Субъект: жеке тұлға (01), дара кәсіпкер (02), заңды тұлға (03), шетелдік заңды тұлға (04), шетелдік қатысуы бар заңды тұлға (05), лауазымды адам (25), лауазымды адамға теңестірілген адам (26), заңды тұлға филиалы (27), заңды тұлға өкілдігі (28)/Субъект: физическое лицо (01), индивидуальный предприниматель (02), юридическое лицо (03), иностранное юридическое лицо (04), юридическое лицо с иностранным участием (05), должностное лицо (25), лицо, приравненное к должностному (26), филиал юридического лица (27), представительство юридического лица (28) _____________________________
___________________________________________________________________
6. Коммерциялық ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны: мемлекеттік кәсіпорын (01), шаруашылық серіктестік (02), акционерлік қоғам (03), өндірістік кооператив (04), өзгелер (05); кәсіпкерлік субъектілерінің санаты: шағын кәсіпкерлік субъектісі (12), орта кәсіпкерлік субъектісі (13), ірі кәсіпкерлік субъектісі (14); коммерциялық емес ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны: мекеме (08), мемлекеттік мекеме (10)/Организационно-правовая форма коммерческой организации: государственное предприятие (01), хозяйственное товарищество (02), акционерное общество (03), производственный кооператив (04), иные (05); категория субъектов предпринимательства: субъект малого предпринимательства (12), субъект среднего предпринимательства (13), субъект крупного предпринимательства (14); организационно-правовая форма некоммерческой организации: учреждение (08), государственное учреждение (10)
___________________________________________________________________
7. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты мен мәнi/ Место, время совершения и существо административного правонарушения
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Істi шешу үшiн қажеттi мәлiметтер, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралатын уақыты мен орны, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн растайтын құжаттар, (іске қатысты және (немесе) заттай дәлелдемелер болып табылатын файлдық құжаттар мен медиа-файлдар) қоса беріледі /Сведения, необходимые для разрешения дела, в том числе время и место рассмотрения дела об административном правонарушении, а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения (файловые документы и медиа-файлы, относящиеся к делу и (или) являющиеся вещественными доказательствами)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

17. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған тұлға болмаған жағдайда
толтырылған хаттаманың почта арқылы жолданғаны туралы ақпарат/
Информация о направлении протокола по почте в случае его составления
в отсутствие лица, в отношении которого возбуждено дело об административных
правонарушениях
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның қолы/подпись лица, составившего протокол)
18. Өзіне қатысты іс қозғалған тұлғаның хаттаманы алған кезден бастап үш тәулік
ішінде оны қайтармау фактісі жөнінде хаттама көшірмесінде тиісті жазба жасалады
/Запись в копии протокола о факте невозвращения протокола в течение трех суток
с момента получения лицом, в отношении которого возбуждено дело
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның қолы, жазбасы/запись, подпись лица,
составившего протокол)
19. Кодекстің 744, 747, 810, 811-баптарына сәйкес хаттаманы толтыру кезінде
әкімшілік жауапкершілікке тартылушы тұлғаға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің
басқа да қатысушыларына, құқықтары және міндеттері түсіндірілді/При составлении
протокола лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам
производства по делу разъяснены их права и обязанности согласно статьям 744, 747,
810, 811 Кодекса ________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Құқықтармен және міндеттермен таныстым:/
С правами и обязанностями ознакомлен (а):
/___________________/_____________________/_______________________/
(тұлғаның (жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица (физического лица или
юридического лица)
Хаттаманы толтырған адам/Лицо, составившее протокол _____________________
______________________________________________________________________
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адам (тұлғаның өкілі)/
Лицо (представитель лица), в отношении которого ведется производство по делу
об административном правонарушении: хаттама мазмұнымен/с содержанием
протокола:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(танысты/танысудан бас тартты/ ознакомился/отказался ознакомиться)
Жәбірленушілер (бар болса)/Потерпевшие (если они имеются) ________________
______________________________________________________________________
Куәлер (бар болса)/Свидетели (если они имеются) __________________________
______________________________________________________________________
Қолхат/Расписка
Хаттаманың көшірмесін алдым/Копию протокола получил (а):
"__" ____ _____ жыл/года
______________________________________________________________________
(оған қатысты ic қозғалған жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қолы/
подпись физического лица или представителя юридического лица, в отношении
которого возбуждено дело)
"__" ____ _____ жыл/года
______________________________________________________________________
(жәбірленуші жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қолы/ подпись
потерпевшего физического лица или представителя юридического лица)
"__" ____ _____ жыл/года
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 октября 2016 года № 453
Правила составления и выдачи актов государственного инспектора по племенному животноводству

17. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған тұлға болмаған жағдайда, толтырылған хаттаманың почта арқылы жолданғаны туралы ақпарат/Информация о направлении протокола по почте в случае его составления в отсутствие лица, в отношении которого возбуждено дело об административных правонарушениях ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның қолы/подпись лица, составившего протокол)
18. Оған қатысты іс қозғалған тұлғаның хаттаманы алған сәттен бастап үш тәулік ішінде оны қайтармау фактісі жөніндегі хаттаманың көшірмесіндегі жазба /Запись в копии протокола о факте невозвращения протокола в течение трех суток с момента получения лицом, в отношении которого возбуждено дело
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның қолы, жазбасы/запись, подпись лица, составившего протокол)
19. Кодекстің 744, 747, 810, 811-баптарына сәйкес хаттаманы толтыру кезінде әкімшілік жауапкершілікке тартылушы тұлғаға, сондай-ақ іс бойынша іс жүргізудің басқа да қатысушыларына олардың құқықтары және міндеттері түсіндірілді / При составлении протокола лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъяснены их права и обязанности согласно статьям 744, 747, 810, 811 Кодекса
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Құқықтармен және міндеттермен таныстым: / С правами и обязанностями ознакомлен (а):
/___________________/_____________________/_______________________/
(тұлғаның (жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің) аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица (физического лица или юридического лица)
Хаттаманы толтырған адам/Лицо, составившее протокол _____________
___________________________________________________________________
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адам (тұлғаның өкілі) / Лицо (представитель лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении: хаттама мазмұнымен/с содержанием протокола:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(танысты/танысудан бас тартты/ ознакомился/отказался ознакомиться)
Жәбірленушілер (бар болса)/Потерпевшие (если они имеются) _____________
___________________________________________________________________
Куәлар (бар болса)/Свидетели (если они имеются) ________________________
___________________________________________________________________
Қолхат/Расписка
Хаттаманың көшірмесін алдым/Копию протокола получил (а):
жылғы/года "__" ____ _____
___________________________________________________________________
(оған қатысты ic қозғалған жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қолы /
подпись физического лица или представителя юридического лица,
в отношении которого возбуждено дело)
жылғы/года "__" ____ _____
___________________________________________________________________
(жәбірленуші жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қолы/
подпись потерпевшего физического лица или представителя юридического лица)
жылғы/года "__" ____ _____
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2016 жылғы 27 қазандағы
№ 453 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектордың актілерін жасау және беру қағидалары

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.12.2022 № 442 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления и выдачи актов государственного инспектора по племенному животноводству (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок составления и выдачи актов государственного инспектора по племенному животноводству.
2. К актам государственных инспекторов по племенному животноводству (далее – государственный инспектор) относятся:
1) акт о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки (далее – акт);
2) предписание об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан в области племенного животноводства (далее – предписание);
3) протокол об административном правонарушении в области племенного животноводства (далее – протокол).
Глава 2. Порядок составления и выдачи актов государственного инспектора по племенному животноводству
3. По результатам профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки государственным инспектором составляются акт и предписание.
Акт составляется в соответствии с пунктами 2, 3, 4 и 9 статьи 152 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
Предписание составляется государственным инспектором в соответствии с пунктами 6 и 7 статьи 152 Кодекса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2026 № 189 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Акт и предписание составляются в трех экземплярах.
Государственным инспектором первый экземпляр акта/предписания сдается в электронной форме в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов и его территориальные органы в соответствии с пунктом 19 Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах, утвержденных приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964), второй экземпляр акта/предписания на бумажном носителе под роспись или в электронной форме вручается субъекту контроля (руководителю юридического лица либо его уполномоченному лицу, физическому лицу) для ознакомления и принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий, третий экземпляр акта/предписания остается у государственного инспектора.
Акт и предписание, сформированные в электронной форме, по выбору субъекта контроля передаются посредством веб-портала "электронного правительства" или информационных систем уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.
Акт и предписание, сформированные в электронной форме, также направляются на адрес электронной почты, указанный субъектом контроля.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.12.2022 № 442 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектордың актілерін жасау және беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспектордың актілерін жасау және беру тәртібін айқындайды.
2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың (бұдан әрі – мемлекеттік инспектор) актілеріне мыналар жатады:
1) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері туралы акт (бұдан әрі – акт);
2) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама (бұдан әрі – нұсқама);
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама (бұдан әрі – хаттама).
Глава 2. Мемлекеттік инспектордың актілерді жасау және беру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік инспектор акт және нұсқама жасайды.
Акт Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 152-бабының 2, 3, 4 және 9-тармақтарына сәйкес жасалады.
Нұсқаманы мемлекеттік инспектор Кодекстің 152-бабының 6 және 7-тармақтарына сәйкес жасайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2026 № 189 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Акт және нұсқама үш данада жасалады.
Мемлекеттік инспектор актінің/нұсқаманың бірінші данасын Қазақстан Республикасы Бас прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) бекітілген Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларына сәйкес электрондық нысанда құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына, актінің/нұсқаманың екінші данасын қағаз тасығышта қол қойғызып немесе электрондық нысанда танысу және анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдау және басқа да іс-қимылдар үшін бақылау субъектісіне (заңды тұлғаның басшысына не оның өкілетті адамына, жеке тұлғаға) тапсырады, актінің/нұсқаманың үшінші данасы мемлекеттік инспекторда қалады.
Электрондық нысанда қалыптастырылған акт және нұсқама бақылау субъектісінің таңдауы бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйелері арқылы беріледі.
Электрондық нысанда қалыптастырылған акт және нұсқама бақылау субъектісі көрсеткен электрондық почта мекенжайына да жіберіледі.

5. Протоколы составляются уполномоченными должностными лицами уполномоченного органа в области племенного животноводства:
по делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами (статьи 407 (части вторая и третья), 462 и 463 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – Кодекс об административных правонарушениях));
по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к ведению уполномоченного органа в области племенного животноводства (статья 407 (часть первая) Кодекса).
Протоколы составляют:
1) Главный государственный инспектор по племенному животноводству Республики Казахстан;
2) заместитель Главного государственного инспектора по племенному животноводству Республики Казахстан;
3) главные государственные инспекторы по племенному животноводству областей, городов республиканского значения, столицы и их заместители;
4) государственные инспекторы по племенному животноводству областей, районов, городов областного значения.
6. Протокол об административном правонарушении составляется по форме согласно приложению 2-1 к настоящему приказу.
7. При составлении протокола определяется язык производства. Лицу, в отношении которого возбуждено дело, а также свидетелям, участвующим в производстве по делу об административном правонарушении, разъясняются их права, обязанности и ответственность согласно статьям 462, 654, 738, 744, 754, 755, 810 и 811 Кодекса об административных правонарушениях, о чем делается отметка в протоколе.
8. Протокол подписывается лицом, его составившим, и лицом (представителем лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, за исключением случаев, предусмотренных статьей 803 Кодекса об административных правонарушениях. При наличии потерпевших и свидетелей протокол подписывается потерпевшим и свидетелем.
9. В случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, в отношении которого возбуждено дело, протокол подписывается лицом, его составившим, с отметкой в нем об отсутствии или неявке лица, в отношении которого возбуждено дело.
10. В случае отказа в принятии под расписку протокола по делу об административном правонарушении лицом, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, в протоколе производится соответствующая запись лицом, его составившим.
11. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, предоставляется возможность ознакомиться с протоколом. Указанные лица могут представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола в нем производится соответствующая запись. Факт подписания протокола лицом, в отношении которого возбуждено дело, свидетельствует об ознакомлении данного лица с протоколом и не является признанием его вины в совершении административного правонарушения.
Примечание ИЗПИ!

5. Хаттамаларды асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның уәкілетті лауазымды адамдары мыналар бойынша толтырады:
соттар қарайтын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша (Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс) 407-бабы (екінші және үшінші бөліктері), 462 және 463-баптары);
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган қарауы тиіс әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша (Кодекстің 407-бабы (бірінші бөлігі)).
Хаттамаларды мыналар толтырады:
1) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы;
2) Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі бас мемлекеттік инспекторлары және олардың орынбасарлары;
4) облыстардың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
7. Хаттаманы жазу кезінде іс жүргізу тілі анықталады. Өзіне қатысты іс қозғалған адамға, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысатын куәларға Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 462, 654, 738, 744, 754, 755, 810, 811-баптарына сәйкес олардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі түсіндіріледі, ол туралы хаттамада белгі қойылады.
8. Хаттамаға оны толтырған адам және Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 803-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адам (адамның өкілі) қол қояды. Жәбірленушілер мен куәлар болған кезде, хаттамаға жәбірленуші мен куәлар қол қояды.
9. Тиісті түрде хабардар етілген, өзіне қатысты іс қозғалған адам болмаған немесе келмеген жағдайда, хаттамаға оған қатысты іс қозғалған адамның жоқтығы немесе келмейтіні туралы белгі қойылып, оны толтырған адам қол қояды.
10. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша Хаттамаға қол қойып қабылдаудан бас тартқан жағдайда, оны толтырған адам хаттамаға тиісті жазба жасайды.
11. Өзіне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкіліне хаттамамен танысуға мүмкіндік беріледі. Аталған адамдар хаттаманың мазмұны бойынша түсініктемелер мен ескертулер бере алады, сондай-ақ оған қол қоюдан өзінің бас тарту себептерін баяндай алады, ол хаттамаға қоса беріледі. Бұл адамдар хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, онда тиісті жазба жазылады. Өзіне қатысты іс қозғалған адамның хаттамаға қол қою фактісі осы адамның хаттамамен танысқанын куәландырады және оның әкімшілік құқық бұзушылық жасаудағы кінәсін мойындау болып табылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 12 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2026 № 189 (вводится в действие с 12.07.2026).
12. Физическому лицу или представителю юридического лица, в отношении которого возбуждено дело, а также потерпевшему копия протокола вручается под расписку немедленно после его составления, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.
При составлении протокола в электронной форме участникам производства по делу об административном правонарушении сообщается о его размещении на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.
По просьбе лица (представителя лица), в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, копия протокола представляется немедленно посредством вручения на бумажном носителе либо направления на указанный им почтовый или электронный адрес, а также иным способом, предусмотренным пунктом 10 Правил ведения Единого реестра административных производств, утвержденных приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20962).
13. Протокол в случаях его составления в отсутствие лица, в отношении которого возбуждено дело по основаниям, предусмотренным частью пятой статьи 803 Кодекса об административных правонарушениях, в течение двух суток после его составления направляется по почте заказным письмом с уведомлением лица, в отношении которого возбуждено дело. Факт невозвращения протокола в течение трех суток с момента получения лицом, в отношении которого возбуждено дело, признается отказом от его подписания, о чем делается соответствующая запись в копии протокола.
14. Протокол составляется незамедлительно после обнаружения факта совершения административного правонарушения.
15. При выявлении административного правонарушения в ходе проверки, проводимой в соответствии с главой 13 Кодекса, протокол составляется незамедлительно после завершения соответствующей проверки.
16. В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол составляется в течение трех суток со дня установления указанных обстоятельств.
17. Протокол, а в случае, предусмотренном частью девятой статьи 803 Кодекса об административных правонарушениях, копия протокола в течение 3 (трех) суток с момента составления направляется для рассмотрения в суд, орган (должностному лицу), уполномоченный рассматривать дело об административном правонарушении.

12-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2026 № 189 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өзіне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаға немесе заңды тұлғаның өкіліне, сондай-ақ жәбірленушіге хаттама жасалғаннан кейін оның көшірмесі осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, дереу қолхатпен табыс етіледі.
Хаттама электрондық нысанда жасалған кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушыларға оның "электрондық үкіметтің" веб-порталында және (немесе) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық сервисінде орналастырылғаны туралы хабарланады.
Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адамның (адам өкілінің) өтініші бойынша хаттаманың көшірмесі қағаз жеткізгіште тапсыру не ол көрсеткен почталық немесе электрондық мекенжайға жіберу арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 85 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20962 болып тіркелген) бекітілген Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларының 10-тармағында көзделген өзге де тәсілмен дереу ұсынылады.
13. Хаттама Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 803-бабының бесінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша өзіне қатысты іс қозғалған адам болмаған жағдайда, ол жасалғаннан кейін екі тәулік ішінде өзіне қатысты іс қозғалған адамды хабардар ете отырып, тапсырыс хатпен почта арқылы жіберіледі. Өзіне қатысты іс қозғалған адамды алған кезден бастап үш тәулік ішінде хаттаманы қайтармау фактісі оған қол қоюдан бас тарту деп танылады, бұл туралы хаттаманың көшірмесіне тиісті жазба жасалады.
14. Хаттама әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталғаннан кейін дереу жасалады.
15. Кодекстің 13-тарауына сәйкес жүргізілетін тексеру барысында әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезде хаттама тиісті тексеру аяқталғаннан кейін дереу жасалады.
16. Әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын, өздеріне қатысты іс қозғалған жеке тұлғаның жеке басын немесе заңды тұлға туралы мәліметтерді және заңды тұлға өкілінің жеке басын қосымша анықтау талап етілген жағдайларда хаттама көрсетілген мән-жайлар анықталған күннен бастап үш тәулік ішінде жасалады.
17. Хаттама, ал Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің 803-бабының тоғызыншы бөлігінде көзделген жағдайда хаттаманың көшірмесі толтырылған кезден бастап 3 (үш) тәулік ішінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті сотқа, органға (лауазымды адамға) қарау үшін жіберіледі.

18. Государственные инспекторы при составлении протокола в бумажной форме в течение суток после его составления обеспечивают вложение в Единый реестр административных производств (далее – ЕРАП) оригинала протокола и имеющихся в деле документов, собранных в рамках осуществления производства (в виде PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff-документов), за исключением документов, содержащих государственные секреты.
Файловые документы и медиа-файлы, относящиеся к делу и (или) являющиеся вещественными доказательствами вкладываются в ЕРАП, а в случае невозможности приобщаются к материалам дела с указанием в протоколе в соответствии с частью второй статьи 803 Кодекса.
19. В части, неурегулированной настоящими Правилами, государственным инспекторам при составлении протокола необходимо руководствоваться нормами Кодекса об административных правонарушениях.

18. Мемлекеттік инспекторлар хаттаманы қағаз нысанда толтырған кезде оны толтырғаннан кейін бір тәулік ішінде әкімшілік істердің бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі – ӘІБТ) хаттаманың түпнұсқасының және істі жүзеге асыру шеңберінде жиналған мемлекеттік құпиялары жоқ құжаттарды (PDF, JPEG, PNG, SVG, Tiff-құжаттар түрінде) енгізілуін қамтамасыз етеді.
Іске қатысты және (немесе) заттай дәлелдемелер болып табылатын файлдық құжаттар мен медиа-файлдар ӘІБТ-ге салынады, ал мүмкін болмаған жағдайда Кодекстің 803-бабының екінші бөлігіне сәйкес хаттамада көрсетіле отырып, іс материалдарына қоса тіркеледі.
19. Осы Қағидаларда реттелмеген бөлігінде мемлекеттік инспекторлар хаттама жасау кезінде Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің нормаларын басшылыққа алуы қажет.