Об утверждении Правил аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 18 мая 2016 года № 11-1-2/192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2016 года № 13781.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 20.12.2024 № 11-1-4/719 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" и подпунктом 88) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 20.12.2024 № 11-1-4/719 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов.
2. Комитету международной информации Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Идрисов
Утверждены
приказом Министра
иностранных дел
Республики Казахстан

Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2016 жылғы 18 мамырдағы № 11-1-2-192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 10 маусымда № 13781 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 20.12.2024 № 11-1-4/719 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 88) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 20.12.2024 № 11-1-4/719 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Халықаралық ақпарат комитеті:
1) заңнамада бекітілген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік шаруашылық жүргізу құқығындағы кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
Е. Ыдырысов
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің

от 18 мая 2016 года
№ 11-1-2/192
Правила аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов
Сноска. Правила – в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 20.12.2024 № 11-1-4/719 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации представительств иностранных средств массовой информации и их журналистов (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа", подпунктом 88) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, и определяют порядок аккредитации представительств иностранных средств массовой информации (далее – СМИ) и их журналистов.
2. Профессиональная журналистская деятельность в Республике Казахстан представительств иностранных СМИ и их журналистов осуществляется на основании аккредитации.
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) СМИ – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, интернет-издание;
2) заявитель – уполномоченное лицо иностранного СМИ, ходатайствующее об аккредитации в Республике Казахстан представительства иностранного СМИ или его журналистов.
Глава 2. Порядок аккредитации, отказа, приостановления и отзыва аккредитации представительств иностранных СМИ
Параграф 1. Порядок аккредитации и отказа в аккредитации представительств иностранных СМИ
4. Для аккредитации представительства иностранного СМИ заявитель представляет в Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) нарочно либо через официальный электронный адрес Министерства accreditation@mfa.kz (далее – официальный электронный адрес) следующие документы:
1) подписанное ходатайство в произвольной форме об аккредитации представительства иностранного СМИ с предоставлением документов, подтверждающих полномочия заявителя;
2) учредительные документы (договор) и (или) устав иностранного СМИ (при наличии);
3) документы, выданные в соответствии с законодательством иностранного государства и подтверждающие регистрацию иностранного СМИ;
4) сведения об иностранном СМИ с указанием полного наименования иностранного СМИ, истории деятельности, юридического адреса, контактных данных.
Документы, выданные, составленные или удостоверенные по установленной форме компетентными органами иностранных государств, принимаются при наличии легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, сопровождаются их надлежащим образом заверенным переводом на государственный и (или) русский языки.

2016 жылғы 18 мамырдағы
№ 11-1-2/192
бұйрығымен бекітілген
Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 20.12.2024 № 11-1-4/719 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi туралы ереженің 15-тармағы 88) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі – БАҚ) өкілдіктерін және олардың журналистерін аккредиттеу тәртібін айқындайды.
2. Шетелдік БАҚ өкілдіктері мен олардың журналистерінің Қазақстан Республикасындағы кәсіби журналистік қызметі аккредиттеу негізінде жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) БАҚ – мерзімді баспа басылымы, теледидар, радиоарна, интернет-басылым;
2) өтiнiш берушi – шетелдiк БАҚ-ның өкілдігін немесе оның журналистерін Қазақстан Республикасында аккредиттеуге өтініш беруші шетелдік БАҚ-ның уәкілетті адамы.
2-тарау. Шетелдік БАҚ өкілдіктерін аккредиттеу, аккредиттеуден бас тарту, тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
1-параграф. Шетелдік БАҚ өкілдіктерін аккредиттеу және аккредиттеуден бас тарту тәртібі
4. Шетелдік БАҚ өкілдіктерін аккредиттеу үшін өтініш беруші Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) қолма қол не Министрліктің ресми электрондық мекенжайы accreditation@mfa.kz (бұдан әрі – ресми электрондық мекенжай) арқылы мынадай құжаттарды жолдайды:
1) өтініш берушінің өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып, шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу туралы қол қойылған еркін нысандағы қолдаухат;
2) құрылтай құжаттары (шарт) және (немесе) шетелдік БАҚ жарғысы (болған жағдайда);
3) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген және шетелдік БАҚ-ның тіркелгенін растайтын құжаттар;
4) шетелдік БАҚ-ның толық атауы, қызметінің тарихы, заңды мекенжайы, байланыс деректері көрсетілген шетелдік БАҚ туралы мәліметтер.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген, жасаған немесе белгіленген нысан бойынша куәландырған құжаттар заңдастыру жасалған кезде қабылданады.
Шет тілінде жасалған құжаттарға мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне тиісті түрде куәландырылған аудармасымен қоса берілуге тиіс.

5. В случае представления неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному в пункте 4 настоящих Правил, и (или) документов с истекшим сроком действия, Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней со дня предоставления документов возвращает их заявителю без рассмотрения.
Возврат документов не является основанием для отказа в их рассмотрении при повторном обращении заявителя после устранения причин возврата документов.
6. Министерство в течение 2 (двух) месяцев со дня получения документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, рассматривает их и письменно уведомляет заявителя:
1) об аккредитации представительства иностранного СМИ;
2) об отказе в аккредитации представительства иностранного СМИ с обоснованием причин принятия такого решения.
Срок рассмотрения документов продлевается мотивированным решением руководителя Министерства или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного их рассмотрения, о чем заявитель извещается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока.
7. Решение об отказе в аккредитации представительства иностранного СМИ принимается в случае:
1) установления факта предоставления заявителем недостоверных сведений (документов) при обращении за аккредитацией;
2) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о приостановлении или прекращении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан;
3) нарушения иностранным СМИ законодательства Республики Казахстан.
8. Аккредитация представительства иностранного СМИ проводится сроком на 5 (пять) лет.
9. В случае утраты уведомления об аккредитации представительства иностранного СМИ заявитель подает в Министерство нарочно либо через официальный электронный адрес подписанное заявление в произвольной форме о его замене.
Выдача повторного уведомления об аккредитации представительства иностранного СМИ производится Министерством в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия заявления.
10. Заявитель не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня изменения сведений, указанных в уведомлении об аккредитации представительства иностранного СМИ, а также в предоставленных Министерству документах иностранного СМИ, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 4 настоящих Правил, информирует Министерство о внесенных изменениях.
Параграф 2. Порядок приостановления и отзыва аккредитации представительств иностранных СМИ
11. Приостановление аккредитации представительства иностранного СМИ осуществляется в случае:

5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық емес топтамасы және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылған жағдайда Министрлік құжаттарды тапсырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды өтініш берушіге қараусыз қайтарады.
Құжаттарды қайтару себептері жойылғаннан кейін өтініш беруші қайта жүгінген жағдайда құжаттарды қайтару оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
6. Министрлік осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) ай ішінде оларды қарастырады және өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді:
1) шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу туралы;
2) шешімді қабылдау себептерін негіздей отырып, шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуден бас тарту туралы.
Құжаттарды қарастыру мерзімі Министрлік басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы өтініш берушіге ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
7. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуден бас тарту туралы шешім мынадай:
1) аккредиттеуге өтініш беру кезінде өтініш берушінің жалған мәліметтерді (құжаттарды) ұсыну фактісі анықталған;
2) шетелдік БАҚ өнімдерін шығаруды тоқтата тұру немесе тоқтату не шетелдік БАҚ өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында таратуды тоқтату туралы Қазақстан Республикасы сотының шешімі заңды күшіне енген;
3) шетелдік БАҚ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда қабылданады.
8. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу 5 (бес) жыл мерзімге жүргізіледі.
9. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу туралы хабарлама жоғалған жағдайда өтініш беруші Министрлікке қолма қол не ресми электрондық мекенжай арқылы оларды ауыстыру туралы еркін нысанда қол қойылған өтініш береді.
Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу туралы қайта хабарлама беруді Министрлік өтініш қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
10. Өтініш беруші аккредиттеу туралы хабарламада көрсетілген мәліметтерге, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тармағы 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген шетелдік БАҚ-ның Министрлікке ұсынылған құжаттарына өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Министрлікті енгізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.
2-параграф. Шетелдік БАҚ өкілдіктерін аккредиттеуді тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
11. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуді тоқтата тұру мынадай:

1) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о приостановлении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан на срок и на условиях, указанных в таком решении суда Республики Казахстан;
2) непредоставления в Министерство информации согласно пункту 10 настоящих Правил;
3) нарушения представительством иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан.
12. Отзыв аккредитации представительства иностранного СМИ осуществляется в случае:
1) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о прекращении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан;
2) вступления в законную силу постановлений суда Республики Казахстан и (или) уполномоченных органов (должностных лиц) Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан;
3) нарушения представительством иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан в течение 1 (одного) года после приостановления аккредитации.
13. При приостановлении или отзыве аккредитации представительства иностранного СМИ Министерство письменно уведомляет представительство иностранного СМИ о приостановлении или отзыве его аккредитации не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения.
После устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления аккредитации представительства иностранного СМИ, Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней возобновляет аккредитацию и письменно уведомляет его о данном решении.
Глава 3. Порядок аккредитации, отказа, приостановления и отзыва аккредитации журналиста иностранного СМИ
Параграф 1. Порядок аккредитации и отказа в аккредитации журналиста иностранного СМИ
14. Аккредитация журналиста иностранного СМИ проводится Министерством на постоянной или временной основе независимо от гражданства и постоянного места жительства журналиста иностранного СМИ.
15. Аккредитация журналиста иностранного СМИ осуществляется на срок:
1) для постоянной аккредитации – до 1 (одного) года, но не более чем на срок аккредитации представительства иностранного СМИ;
2) для временной аккредитации – на срок, указанный в ходатайстве иностранного СМИ, но не более чем 3 (три) месяца.
16. Для постоянной аккредитации журналиста иностранного СМИ заявитель либо журналист иностранного СМИ представляет в Министерство нарочно, либо через официальный электронный адрес:
1) подписанное ходатайство в произвольной форме о постоянной аккредитации журналиста иностранного СМИ;

1) Қазақстан Республикасы сотының осындай шешімінде көрсетілген мерзімге және талаптарда шетелдік БАҚ шығаруды не шетелдік БАҚ өнімін Қазақстан Республикасының аумағында таратуды тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасы сотының шешімі заңды күшіне енген;
2) осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес Министрлікке ақпарат бермеген;
3) шетелдік БАҚ өкілдігінің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
12. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуді кері қайтарып алу мынадай:
1) шетелдік БАҚ өнімдерін шығаруды тоқтату немесе Қазақстан Республикасы аумағында шетелдік БАҚ өнімдерін тарату туралы Қазақстан Республикасы сотының шешімі заңды күшіне енген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасы сотының және (немесе) уәкілетті органдарының (лауазымды адамдарының) қаулылары заңды күшіне енген;
3) шетелдік БАҚ өкілдігінің аккредиттеу тоқтатылғаннан кейін 1 (бір) жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын қайта бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
13. Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуді тоқтата тұру немесе кері қайтарып алу кезінде Министрлік шетелдік БАҚ өкілдігін шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны аккредиттеу тоқтатыла тұрғаны немесе кері қайтарылып алынғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
Шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеуді тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылғаннан кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде аккредиттеуді қайта жаңартады және оны осы шешім туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
3-тарау. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу, аккредиттеуден бас тарту, тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
1-параграф. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу және аккредиттеуден бас тарту тәртібі
14. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді Министрлік шетелдік БАҚ журналисінің азаматтығына және тұрақты мекенжайына қарамастан, тұрақты немесе уақытша негізде жүзеге асырады.
15. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу мынадай мерзімге:
1) тұрақты аккредиттеу үшін – 1 (бір) жылға дейін, бірақ шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу мерзімінен аспайтын;
2) уақытша аккредиттеу үшін – шетелдік БАҚ қолдаухатында көрсетілген, бірақ 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
16. Шетелдік БАҚ журналисін тұрақты аккредиттеу үшін өтініш беруші немесе шетелдік БАҚ журналисі Министрлікке қолма қол не Министрліктің ресми электрондық мекенжайы арқылы:
1) шетелдік БАҚ журналисін тұрақты аккредиттеу туралы қол қойылған еркін нысандағы қолдаухат;

2) документ, подтверждающий полномочия заявителя, а при обращении журналиста иностранного СМИ – документ, подтверждающий трудовые или иные договорные отношения с иностранным СМИ;
3) заполненную аккредитационную форму по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) фотографию размером 3х4 сантиметра в электронном формате;
5) копию заграничного паспорта (для иностранного гражданина), удостоверения лица без гражданства (для лица без гражданства) или документа, удостоверяющего личность (для гражданина Республики Казахстан);
6) копию уведомления Министерства об аккредитации представительства иностранного СМИ в Республике Казахстан;
7) материалы (публикации, статьи) журналиста иностранного СМИ, связанные с Республикой Казахстан и опубликованные представительством иностранного СМИ за последние 6 (шесть) месяцев до даты подачи ходатайства (для журналистов иностранных СМИ, имевших постоянную аккредитацию в данный период).
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
17. Для временной аккредитации журналиста иностранного СМИ заявитель либо журналист иностранного СМИ представляет в Министерство нарочно, либо через официальный электронный адрес:
1) подписанное ходатайство в произвольной форме о временной аккредитации журналиста иностранного СМИ с указанием срока аккредитации, цели и даты планируемого мероприятия на территории Республики Казахстан, которое подается не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до даты указанного мероприятия;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) пункта 16 настоящих Правил.
18. В случае представления неполного пакета документов согласно перечням, предусмотренным в пунктах 16 и 17 настоящих Правил, и (или) документов с истекшим сроком действия, Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней со дня предоставления документов возвращает их без рассмотрения.
Возврат документов не является основанием для отказа в их рассмотрении при повторном обращении после устранения причин возврата документов.
19. Министерство в течение 2 (двух) месяцев со дня получения документов для постоянной аккредитации, указанных в пункте 16 настоящих Правил, рассматривает их и письменно уведомляет лицо, обратившееся за аккредитацией:
1) о постоянной аккредитации с оформлением аккредитационного удостоверения журналиста иностранного СМИ (далее – аккредитационное удостоверение) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) об отказе в постоянной аккредитации журналиста иностранного СМИ с обоснованием причин принятия такого решения.

2) өтініш берушінің өкілеттігін растайтын құжат, ал шетелдік БАҚ журналисі жүгінген кезде шетелдік БАҚ-пен еңбек немесе өзге де шарттық қатынастарды растайтын құжат;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған аккредиттеу нысанын;
4) 3х4 сантиметр өлшеміндегі электрондық фотосурет;
5) шетелдік паспорттың (шетел азаматы үшін), азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (азаматтығы жоқ адам үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (Қазақстан Республикасының азаматы үшін) көшірмесін;
6) Қазақстан Республикасындағы шетелдік БАҚ өкілдігін аккредиттеу туралы Министрлік хабарламасының көшірмесін;
7) шетелдік БАҚ журналисінің Қазақстан Республикасымен байланысты (жарияланымдары, мақалалары) және шетелдік БАҚ өкілдігі өтінішхат берілген күнге дейін соңғы 6 (алты) ай бұрын жариялаған материалдарын (осы кезеңде тұрақты аккредиттелген шетелдік БАҚ журналистері үшін) жолдайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Шетелдік БАҚ журналисін уақытша аккредиттеу үшін өтініш беруші не шетелдік БАҚ журналисі Министрлікке қолма қол не ресми электрондық мекенжай арқылы мынадай құжаттарды:
1) аккредиттеу мерзімі, Қазақстан Республикасының аумағында жоспарланған іс-шараның мақсаты мен күні көрсетілген іс-шара күніне дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмей берілетін шетелдік БАҚ журналисін уақытша аккредиттеу туралы еркін нысанда қол қойылған қолдаухат;
2) осы Қағидалардың 16-тармағы 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
18. Осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көзделген тізбелерге және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда Министрлік құжаттарды ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды қараусыз қайтарады.
Құжаттарды қайтару себептері жойылғаннан кейін оларды қараудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
19. Министрлік осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген тұрақты аккредиттеу үшін құжаттарды алған күннен бастап 2 (екі) ай ішінде оларды қарастырады және аккредиттеуге жүгінген адамды:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу куәлігін (бұдан әрі – аккредиттеу куәлігі) ресімдей отырып, тұрақты аккредиттеу туралы;
2) шешімді қабылдау себептерін негіздей отырып, шетелдік БАҚ журналисін тұрақты аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.

20. Министерство в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения документов для временной аккредитации, указанных в пункте 17 настоящих Правил, рассматривает их и письменно уведомляет лицо, обратившееся за аккредитацией:
1) о временной аккредитации с оформлением аккредитационного удостоверения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) об отказе во временной аккредитации журналиста иностранного СМИ с обоснованием причин принятия такого решения.
21. Срок рассмотрения документов для постоянной и временной аккредитации журналистов иностранных СМИ продлевается мотивированным решением руководителя Министерства или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного их рассмотрения, о чем лицо, обратившееся за аккредитацией, извещается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока.
22. Решение об отказе в постоянной и временной аккредитации журналиста иностранного СМИ принимается в случае:
1) установления факта предоставления лицом, обратившимся за аккредитацией, недостоверных сведений (документов) при обращении за аккредитацией;
2) нарушения журналистом иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан;
3) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о приостановлении или прекращении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан;
4) отсутствия аккредитации представительства иностранного СМИ, работником которого является журналист (для постоянной аккредитации).
23. В случае утраты аккредитационного удостоверения заявитель либо журналист иностранного СМИ подает в Министерство нарочно, либо через официальный электронный адрес подписанное заявление в произвольной форме о его замене.
Выдача аккредитационного удостоверения производится Министерством в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия заявления.
24. Журналист иностранного СМИ не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня изменения сведений, указанных в аккредитационной форме, информирует Министерство о внесенных изменениях.
Параграф 2. Порядок приостановления и отзыва аккредитации журналистов иностранных СМИ
25. Приостановление аккредитации журналиста иностранного СМИ осуществляется в случае:
1) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о приостановлении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан на срок и на условиях, указанных в таком решении суда Республики Казахстан;

20. Министрлік осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген уақытша аккредиттеу үшін құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде оларды қарастырады және аккредиттеуге жүгінген адамды:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу куәлігін ресімдей отырып, уақытша аккредиттеу туралы;
2) осындай шешімді қабылдау себептерін негіздей отырып, шетелдік БАҚ журналисін уақытша аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
21. Шетелдік БАҚ журналистерін тұрақты және уақытша аккредиттеу үшін құжаттарды қарастыру мерзімі Министрлік басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы аккредиттеуге жүгінген адамды ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
22. Шетелдік БАҚ журналисін тұрақты және уақытша аккредиттеуден бас тарту туралы шешім:
1) аккредиттеуге жүгінген адамның аккредиттеуге жүгінген кезде дұрыс емес мәліметтерді (құжаттарды) ұсыну фактісі анықталған;
2) шетелдік БАҚ журналисінің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған;
3) шетелдік БАҚ өнімдерін шығаруды тоқтата тұру немесе тоқтату не шетелдік БАҚ өнімдерін Қазақстан Республикасы аумағында таратуды тоқтату туралы Қазақстан Республикасы сотының шешімі заңды күшіне енген;
4) журналист қызметкері болып табылатын шетелдік БАҚ өкілдігінің аккредиттелмеген (тұрақты аккредиттеу үшін) жағдайларда қабылданады.
23. Аккредиттеу куәлігі жоғалған жағдайда өтініш беруші немесе шетелдік БАҚ журналисі Министрлікке қолма қол не ресми электрондық мекенжай арқылы оларды ауыстыру туралы еркін нысанда қол қойылған өтініш береді.
Аккредиттеу куәлігін беруді Министрлік өтініш қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
24. Шетелдік БАҚ журналисі аккредиттеу формасында көрсетілген мәліметтерге өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Министрлікті енгізілген өзгерістер туралы хабардар етеді.
2-параграф. Шетелдік БАҚ журналистерін аккредиттеуді тоқтата тұру және кері қайтарып алу тәртібі
25. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді тоқтата тұру мынадай:
1) Қазақстан Республикасы сотының шешімінде көрсетілген мерзімге және талаптарда Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік БАҚ шығаруды не шетелдік БАҚ өнімін таратуды тоқтата тұру туралы Қазақстан Республикасы сотының заңды шешімі күшіне енген;

2) непредоставления в Министерство информации согласно пункту 24 настоящих Правил;
3) нарушения журналистом иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан;
4) решения Министерства о приостановлении аккредитации представительства иностранного СМИ, являющегося работодателем журналиста иностранного СМИ, на срок и на условиях, указанных в таком решении Министерства (для постоянной аккредитации).
26. Отзыв аккредитации журналиста иностранного СМИ осуществляется в случае:
1) вступления в законную силу решения суда Республики Казахстан о прекращении выпуска иностранного СМИ, либо распространения продукции иностранного СМИ на территории Республики Казахстан;
2) вступления в законную силу постановлений суда Республики Казахстан и (или) административных актов уполномоченных органов Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан;
3) решения Министерства об отзыве аккредитации представительства иностранного СМИ, являющееся журналисту иностранного СМИ работодателем;
4) прекращения трудовых или иных договорных отношений между иностранным СМИ и его журналистом;
5) нарушения журналистом иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан в течение 1 (одного) года после приостановления аккредитации;
6) подачи заявителем или журналистом иностранного СМИ заявления о досрочном прекращении аккредитации журналиста иностранного СМИ;
7) отсутствия в течение 6 (шести) месяцев публикации материалов, подтверждающих осуществление журналистом иностранного СМИ журналистской деятельности на территории Республики Казахстан (для постоянной аккредитации);
8) вступления в законную силу приговора суда Республики Казахстан о привлечении журналиста иностранного СМИ к уголовной ответственности;
9) несоблюдения статей 19 и 20 Международного пакта о гражданских и политических правах, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Международного пакта о гражданских и политических правах";
10) прекращения деятельности иностранного СМИ, чье представительство аккредитовано в Республики Казахстан, при поступлении данной информации в Министерство;
11) поступления информации государственных органов Республики Казахстан о несоответствии деятельности журналиста иностранного СМИ официально заявленной цели.
27. При приостановлении или отзыве аккредитации журналиста иностранного СМИ Министерство письменно уведомляет иностранное СМИ и журналиста иностранного СМИ о приостановлении или отзыве его аккредитации не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения.
Аккредитационное удостоверение сдается в Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления.

2) осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес Министрлікке ақпарат ұсынылмаған;
3) шетелдік БАҚ журналисінің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған;
4) Министрлiктiң шетелдік БАҚ журналисі болып табылатын шетелдік БАҚ өкiлдiгiн жұмыс беруші ретінде Министрлiктiң осындай шешiмiнде белгіленген мерзім мен талаптарда аккредиттеуді тоқтата тұру туралы шешiмi (тұрақты аккредиттеу үшін) болған жағдайда жүзеге асырылады.
26. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді кері қайтарып алу мынадай:
1) Қазақстан Республикасы сотының шетелдік БАҚ жариялауды немесе Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік БАҚ өнімін таратуды тоқтату туралы заңды шешімі күшіне енген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасы сотының заңды күшіне енген қаулылары және (немесе) Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының әкімшілік актілерінің болған;
3) Министрлiктiң шетелдiк БАҚ журналисiне жұмыс берушi болып табылатын шетелдiк БАҚ өкiлдiгiн аккредиттеуден кері қайтарып алу туралы шешiмiнің болған;
4) шетелдік БАҚ мен оның журналисі арасындағы еңбек немесе өзге де шарттық қатынастарын тоқтатқан;
5) шетелдік БАҚ журналисінің аккредиттеу тоқтатылғаннан кейін 1 (бір) жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын қайта бұзған;
6) өтініш беруші немесе шетелдік БАҚ журналисін шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді мерзімінен бұрын тоқтату туралы өтініш берген;
7) шетелдік БАҚ журналисінің Қазақстан Республикасының аумағында журналистік қызметті жүзеге асырғанын (тұрақты аккредитациялау үшін) растайтын материалдар жарияланған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде болмаған;
8) Қазақстан Республикасы сотының шетелдік БАҚ журналисін қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімінің заңды күшіне енген;
9) "Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактіні ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Азаматтық және саяси құқықтар туралы халықаралық пактінің 19 және 20-баптары сақталмаған;
10) өкiлдiгi Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік БАҚ қызметін тоқтатуы, мұндай ақпарат Министрлікке түскен;
11) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан шетелдік БАҚ журналисінің қызметі ресми белгіленген мақсатқа сәйкес келмейтіні туралы ақпарат алған жағдайда жүзеге асырылады.
27. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді тоқтата тұру немесе кері қайтарып алу кезінде Министрлік шетелдік БАҚ өкілдігін және шетелдік БАҚ журналисін шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей аккредиттеу тоқтатыла тұрғаны немесе кері қайтарылып алынғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу туралы куәлікті шетелдік БАҚ өкілдігі хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Министрлікке тапсырады.

28. После устранения обстоятельств, послуживших основанием для приостановления аккредитации журналиста иностранного СМИ, Министерство в течение 3 (трех) рабочих дней возобновляет аккредитацию и письменно уведомляет его и иностранное СМИ о данном решении.
Параграф 3. Порядок аккредитации журналистов иностранных СМИ, включенных в состав иностранных делегаций
29. Порядок аккредитации журналистов иностранных СМИ, включенных в состав иностранных делегаций для освещения международных мероприятий Республики Казахстан на высшем и высоком уровнях, осуществляется Министерством на основании обращения (вербальная нота или письмо) иностранного государства (международной организации), поступившего нарочно либо через официальный электронный адрес.
К обращению прикладываются:
1) заполненная форма для аккредитации СМИ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) фотография размером 3х4 сантиметра в электронном формате;
3) копия заграничного паспорта (для иностранного гражданина), удостоверения лица без гражданства (для лица без гражданства) или документа, удостоверяющего личность (для гражданина Республики Казахстан).
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
30. Министерство не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления документов, указанных в пункте 29 настоящих Правил, рассматривает их и письменно уведомляет иностранное государство (международную организацию):
1) об аккредитации журналиста иностранного СМИ;
2) об отказе в аккредитации журналиста иностранного СМИ.
31. Решение об отказе в аккредитации журналиста иностранного СМИ принимается в случае:
1) установления факта предоставления недостоверных сведений (документов) при обращении за аккредитацией;
2) нарушения журналистом иностранного СМИ законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
представительств иностранных
средств массовой информации
и их журналистов
Форма
Приложение 2
к Правилам аккредитации
представительств иностранных
средств массовой информации
и их журналистов
Форма
Аккредитационное удостоверение журналиста иностранного средства массовой информации для постоянной аккредитации
Приложение 3
к Правилам аккредитации
представительств иностранных
средств массовой информации
и их журналистов
Форма
Аккредитационное удостоверение журналиста иностранного средства массовой информации для временной аккредитации
Приложение 4
к Правилам аккредитации
представительств иностранных
средств массовой информации
и их журналистов
Форма
БАҚ АККРЕДИТТЕУ НЫСАНЫ ФОРМА ДЛЯ АККРЕДИТАЦИИ СМИ ACCREDITATION FORM FOR MASS MEDIA
Фото
Фото
Photo
Т.А.Ә.
ФИО
Full name
БАҚ атауы (ел), лауазымы, телефон нөмірі, электрондық пошта
Название СМИ (страна), должность, номер телефона, элетронная почта
Media outlet (country), position, phone number, e-mail
Азаматтығы, туған күні, паспорт нөмірі, қолданылу мерзімі
Гражданство, дата рождения, номер паспорта, срок действия
Nationality, date of birth, passport number, validity
Материалдарды жинау үшін техникалық құралдардың атауы, маркасы, сериялық нөмірі
Наименование технических средств для сбора материалов, марка, серийный номер
Item, brand and serial number of equipment for data collecting
1.

28. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуді тоқтата тұруға негіз болған мән-жайлар жойылғаннан кейін Министрлік 3 (үш) жұмыс күні ішінде аккредиттеуді қайта бастайды және осы шешім туралы оны және шетелдік БАҚ-ны жазбаша хабардар етеді.
3-параграф. Шетелдік делегациялардың құрамына енгізілген шетелдік БАҚ журналистерін аккредиттеу тәртібі
29. Қазақстан Республикасының жоғары және аса жоғары деңгейдегі халықаралық іс-шараларын сүйемелдеу үшін шетелдік делегациялардың құрамына енгізілген шетелдік БАҚ журналистерін аккредиттеу тәртібін Министрлік қолма қол не ресми электрондық мекенжай арқылы түскен шет мемлекеттің (халықаралық ұйымның) өтініші (вербалды нота немесе хат) негізінде жүзеге асырады.
Өтінішке:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған БАҚ аккредиттеу нысаны;
2) 3х4 сантиметр өлшеміндегі электрондық фотосурет;
3) шетелдік паспорттың (шетел азаматы үшін), азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (азаматтығы жоқ адам үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (Қазақстан Республикасының азаматы үшін) көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Министрлік осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген құжаттар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оларды қарастырады және шет мемлекетті (халықаралық ұйымды):
1) шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеу туралы;
2) шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуден бас тарту туралы жазбаша хабардар етеді.
31. Шетелдік БАҚ журналисін аккредиттеуден бас тарту туралы шешім:
1) аккредиттеуге жүгінген кезде анық емес мәліметтерді (құжаттарды) ұсыну фактісін анықтаған;
2) шетелдік БАҚ журналисінің Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда жүзеге асырылады.
Шетелдік бұқаралық ақпарат
құралдарының өкілдіктерін
және олардың журналистерін
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Шетелдік бұқаралық ақпарат
құралдарының өкілдіктерін
және олардың журналистерін
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұрақты аккредиттеу үшін шетелдік бұқаралық ақпарат құралының журналисін аккредиттеу куәлігі
Шетелдік бұқаралық ақпарат
құралдарының өкілдіктерін
және олардың журналистерін
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Уақытша аккредиттеу үшін шетелдік бұқаралық ақпарат құралының журналисін аккредиттеу куәлігі
Шетелдік бұқаралық ақпарат
құралдарының өкілдіктерін
және олардың журналистерін
аккредиттеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
БАҚ АККРЕДИТТЕУ НЫСАНЫ ФОРМА ДЛЯ АККРЕДИТАЦИИ СМИ ACCREDITATION FORM FOR MASS MEDIA
Фото Фото Photo
Т.А.Ә. ФИО Full name
БАҚ атауы (ел), лауазымы, телефон нөмірі, электрондық пошта Название СМИ (страна), должность, номер телефона, элетронная почта Media outlet (country), position, phone number, e-mail
Азаматтығы, туған күні, паспорт нөмірі, қолданылу мерзімі Гражданство, дата рождения, номер паспорта, срок действия Nationality, passport number, validity date of birth
Материалдарды жинау үшін техникалық құралдардың атауы, маркасы, сериялық нөмірі Наименование технических средств для сбора материалов, марка, серийный номер Item, brand and serial number of equipment for data collecting
1.