Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 марта 2016 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2016 года № 13584.
Сноска. В заголовок приказа внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 30.10.2018 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 04.05.2023 № 156-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 04.05.2023 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 04.05.2023 № 156-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 04.05.2023 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 471 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11807, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 11 сентября 2015 года).
3. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 наурыздағы № 128 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 сәуірде № 13584 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.10.2018 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 5 және 6 тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 04.05.2023 № 156-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 04.05.2023 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 04.05.2023 № 156-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 04.05.2023 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын сақтауда тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 471 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11807 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнений мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Айтпаева
9 марта 2016 год
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 марта 2016 года № 128
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 04.05.2023 № 156-НҚ и и.о. Министра национальной экономики РК от 04.05.2023 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Законом Республики Казахстан "О товарных биржах", приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің төрағасы
_____________________ С. Айтпаева
2016 жылғы 9 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 наурыздағы
№ 128 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуының тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 04.05.2023 № 156-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 04.05.2023 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – критерийлер) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына (бұдан әрі- Кодекс), Қазақстан Республикасының "Тауар биржалары туралы" Заңымен, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін және тексеру парақтарының нысандарын қалыптастыру қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;

2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
2-1) значительные нарушения – нарушения товарными биржами, биржевыми брокерами и клиринговыми центрами товарных бирж требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, установленных настоящими Критериями, которые приведут к распространению коммерческой тайны и повлекут нарушение естественного ценообразования и дестабилизацию товарного рынка;
2-2) грубые нарушения – нарушения товарными биржами, биржевыми брокерами и клиринговыми центрами товарных бирж требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, установленных настоящими Критериями, которые влекут за собой распространение коммерческой тайны, вмешательство в естественное ценообразование и дестабилизацию товарного рынка, а также нарушение прав и законных интересов физических и юридических лиц, государства;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты контроля к различным степеням риска;

2) деректерді қалыпқа келтіру-әртүрлі шкалаларда өлшенген мәндерді шартты жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
2-1) елеулі бұзушылықтар – тауар биржаларының, биржалық брокерлердің және тауар биржаларының клирингтік орталықтарының осы Критерийлерде белгіленген бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, коммерциялық құпияның таралуына әкеп соғатын және табиғи баға белгілеудің бұзылуына және тауар нарығының тұрақсыздануына әкеп соғатын талаптарды бұзуы;
2-2) өрескел бұзушылықтар – ауар биржаларының, биржалық брокерлердің және тауар биржаларының клирингтік орталықтарының осы Критерийлерде белгіленген бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптарды бұзуы, олар коммерциялық құпияның таралуына, табиғи баға белгілеуге және тауар нарығын тұрақсыздандыруға араласуға, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына әкеп соғады;
3) тәуекел – адамның өмірін немесе денсаулығын бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі мүмкін дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне барып және (немесе) тексерулердің біліктілік талаптарына сәйкестігін кейіннен профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін тәуекел дәрежелері бойынша Бақылау субъектілерін бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын төмендетуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) Бақылау субъектісіне бара отырып, осындай бақылау субъектісін профилактикалық бақылаудан босатуға бағытталған;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері (бұдан әрі-объективті критерийлер) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген субъектісіне тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
6) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері-бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға әсер ететін факторларға байланысты, бақылау субъектілерін тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов, относимых к однородной группе субъектов контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2025 № 12 (вводится в действие с 10.07.2025).
Глава 2. Способы проведения профилактического контроля с посещением субъектов контроля и проверок на соответствие квалификационным требованиям
3. Управление рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты контроля распределяются к высокой степени риска.
Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта контроля, профилактический контроль без посещения субъекта контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям субъекты контроля товарной биржи относятся к следующей степени риска:
высокий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект контроля относится к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2025 № 12 (вводится в действие с 10.07.2025).
4. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 3. Объективные критерии
5. По объективным критериям к высокой степени риска относятся товарные биржи, биржевые брокеры и клиринговые центры товарных бирж.

7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі-субъективті критерийлер) – бақылаудың нақты субъектісі қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
8) тексеру парағы – сақталмауы, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіретін бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын талаптардың тізбесі;
9) іріктеме жиынтығы (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласындағы бақылау субъектілерінің біртекті тобына жататын бағаланатын субъектілердің тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 117-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2025 № 12 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2 тарау. Біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру және бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу тәсілдері
3. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті критерийлерді айқындау арқылы қалыптастырылады (шешімдерді көп өлшемді талдау).
Бірінші кезеңде объективті критерийлер бойынша бақылау субъектілері жоғары тәуекел дәрежесіне бөлінеді.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері қызметінің салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне барумен профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті критерийлер бойынша тауар биржасы мынадай тәуекел дәрежесіне жатқызылады:
жоғары тәуекел.
Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 117-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2025 № 12 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Бақылау субъектілеріне профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері объективті және субъективті критерийлерді айқындау арқылы қалыптастырылады.
3-тарау. Объективті критерийлер
5. Объективті критерийлер бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне тауар биржалары, биржалық брокерлер және тауар биржаларының клирингтік орталықтары жатады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2025 № 12 (вводится в действие с 10.07.2025).
6. Отнесение субъектов контроля к высокой степени риска осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда законным интересам физических и юридических лиц, интересам государства в результате деятельности субъектов контроля, связанной с обеспечением сохранности коммерческой тайны на товарной бирже, защиты прав участников биржевой торговли и добросовестной конкуренции между ними, которое может привести к незаконному распространению коммерческой тайны и повлечь нарушение естественного ценообразования и дестабилизацию товарного рынка.
7. Для деятельности субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта контроля, профилактический контроль без посещения субъекта контроля и внеплановая проверка.
8. В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
9. При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта контроля и (или) на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 4. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан о товарных биржах.
Для оценки степени рисков в целях осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для оценки степени рисков в целях осуществления проверки на соответствие квалификационным требованиям, используются следующие источники информации:

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 117-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2025 № 12 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Бақылау субъектілерін тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызу жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, тауар биржасында коммерциялық құпияның сақталуын қамтамасыз етуге, биржалық саудаға қатысушылардың құқықтарын қорғауға және олардың арасындағы коммерциялық құпияның заңсыз таралуына әкеп соғуы мүмкін адал бәсекелестікке байланысты бақылау субъектілерінің қызметі нәтижесінде мемлекеттің мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығына байланысты жүзеге асырылады. табиғи бағаны бұзу және тауар нарығын тұрақсыздандыру.
7. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің қызмет салалары үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру, Бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау, Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
8. Жүргізілген алдыңғы Профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты біліктілік талаптарына барумен және (немесе) сәйкестігін тексерумен оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
9. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне бару және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігі арқылы профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері санының ең төменгі жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
4-тарау. Субъективті критерийлер
10. Субъективті критерийлерді анықтау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне барып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне барумен алдыңғы тексерулер мен Профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру мақсатында мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:

1) результаты предыдущих проверок;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
Сноска. Пункт 11 - в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2025 № 12 (вводится в действие с 10.07.2025).
12. На основании источников информации, определенных в пункте 11 настоящих Критериев, определяются субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Глава 5. Управление рисками
13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов (объектов) контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска.
14. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов (объектов) контроля в случаях:
1) если такие субъекты (объекты) заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на соответствие квалификационным требованиям;
3) если субъекты (объекты) являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
15. В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

1) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 117-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2025 № 12 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12. Осы Критерийлердің 11-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде осы Критерийлердің 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері айқындалады.
5-тарау. Тәуекелдерді басқару
13. Адал бақылау субъектілерін (объектілері) көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) квалификациялық талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге босатылады.
14. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер (объектілер) өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
15. Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.

Глава 6. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
16. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 12 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту контроля однородной группы субъектов контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов контроля, относимых к однородной группе субъектов контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
17. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;

6-тарау. Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
16. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) бақылау субъектілеріне (SP) бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін және субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады, кейіннен деректер мәндерін 0-ден 100-ге дейінгі диапазонға қалыпқа келтіреді ұпай.
Rпром = SP + SC, мұнда
Rпром-субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
ЅР-бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC-осы Критерийлердің 12-тармағына сәйкес айқындалған субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші..
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласы бақылау субъектілерінің біртекті тобын бақылаудың әрбір субъектісі бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің біртекті тобына жататын бағаланатын бақылау субъектілерінің тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктемелі жиынтық (іріктеме) құрайды.
17. Бақылау субъектілеріне бару арқылы алдыңғы тексерулер мен профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Критерийлердің 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100 балл теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – маңызды бұзушылықтардың қажетті саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
Шамалы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда:
SРн – шамалы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – кішігірім бұзушылықтардың қажетті саны;
SР2 – анықталған шамалы бұзушылықтар саны;

Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
19. Рассчитанные по субъектам значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Приложение
к Критериям оценки
степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
Степени нарушений требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля

Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100 балға дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтар көрсеткіштерін жинақтау жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – шамалы бұзушылықтар көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. Осы Критерийлердің 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті критерий көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Осы Критерийлердің 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
19. Субъектілер бойынша есептелген R көрсеткіші бойынша мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формуланы пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R - бақылаудың жекелеген субъектісінің субъективті критерийлері бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax - бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша ең жоғары ықтимал мән (шкаланың жоғарғы шекарасы),
Rmin - бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша мүмкін болатын ең төменгі мән (шкаланың төменгі шекарасы),
Rпром - осы Критерийлердің 13-тармағына сәйкес есептелген субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Қазақстан Республикасының
тауар биржалары туралы
заңнамасының сақталуының
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
қосымша
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптардың бұзылу дәрежелері

Сноска. Приложение – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 20.03.2025 № 117-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 20.03.2025 № 12 (вводится в действие с 10.07.2025).
Требования (степень тяжести устанавливается при несоблюдении указанного требования)
Степень нарушений
1. Для профилактического контроля с посещением в отношении товарных бирж
1
Наличие утвержденных размеров вступительных и ежегодных взносов членов, платежей за пользование имуществом биржи, регистрацию и оформление биржевых сделок
Значительное
2
Представление ежемесячного отчета по проведенным биржевым торгам в соответствии с формой, утвержденной антимонопольным органом
Грубое
3
Своевременное предоставление ежемесячного отчета по проведенным биржевым торгам антимонопольному органу (не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Значительное
4
Размещение в специальном разделе собственного интернет-ресурса котировок на биржевые товары в установленный срок
Значительное
5
Наличие резервного фонда не менее двадцати тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете
Грубое
6
Размещение актуального перечня аккредитованных членов товарной биржи в специальном разделе собственного интернет-ресурса
Значительное
7
Проведение биржевых торгов с учетом особенностей режима торговли
Грубое
8
Соблюдение требования о реализации биржевых товаров, указанных в перечне биржевых товаров, исключительно в режиме двойного встречного аукциона
Грубое
9
Предоставление отказа в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара, при наличии оснований для предоставления отказа в ее принятии
Грубое
10
Обеспечение всем участникам биржевой торговли равных условий по заключению биржевых сделок
Грубое
11
Своевременное размещение результатов биржевых торгов на собственном интернет-ресурсе (не позднее следующего рабочего дня по итогам каждого торгового дня)
Грубое
12
Хранение сведений о сделках, заключаемых на товарной бирже, а также результатов биржевых торгов на собственном интернет-ресурсе на протяжении всего периода действия лицензии
Грубое
13
Соблюдение требования о запрете участия работников товарной биржи в биржевых сделках, также использования коммерческой информации в собственных интересах
Грубое
14
Соблюдение требования о запрете совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи
Грубое
15
Размещение утвержденных внутренних документов на своем интернет-ресурсе
Значительное
16
Своевременное размещение графика проведения биржевых торгов на своем интернет-ресурсе (не менее чем за пять рабочих дней до начала торгов)
Грубое
17
Своевременное принятие решения об аккредитации претендента (в течение пяти рабочих дней с момента приема заявления и соответствующих документов)
Грубое
18
Соблюдение товарной биржей оснований при отказе в аккредитации претендента
Грубое
19
Соблюдение оснований при приостановлении аккредитации члена товарной биржи
Грубое
20
Соблюдение оснований при прекращении аккредитации в товарной бирже
Грубое
21
Принятие обоснованного решения об аннулировании брокерской и дилерской аккредитации на товарной бирже
Грубое
22
Соблюдение требования о запрете осуществления иной деятельности, непосредственно не связанной с организацией биржевой торговли
Грубое
23
Размещение котировок на биржевые товары на собственном интернет-ресурсе
Значительное
24
Соблюдение запрета на обслуживание несколькими клиринговыми центрами
Грубое
25
Соблюдение максимальных размеров вступительных взносов для членов товарной биржи и платежей за участие в биржевых торгах, утвержденных уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности
Грубое
26
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
27
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
28
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
29
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
30
Наличие разработанной товарной биржей программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
31
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
32
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
33
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
34
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 20.03.2025 № 117-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 20.03.2025 № 12 (10.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Талаптар (ауырлық дәрежесі көрсетілген талап сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі
1. Тауар биржаларына қатысты барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Мүшелердің кіру және жыл сайынғы жарналарының, биржа мүлкін пайдаланғаны, биржалық мәмілелерді тіркегені және ресімдегені үшін төлемдердің бекітілген мөлшерінің болуы
Елеулі
2
Монополияға қарсы орган бекіткен нысанға сәйкес өткізілген биржалық сауда-саттық бойынша ай сайынғы есепті ұсыну
Өрескел
3
Монополияға қарсы органға өткізілген биржалық сауда-саттық бойынша ай сайынғы есепті уақтылы ұсыну (есепті кезеңнен кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей)
Елеулі
4
Белгіленген мерзімде биржалық тауарларға баға белгілеулерді өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде орналастыру
Елеулі
5
Республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде жиырма мың еселенген мөлшеріндегі резервтік қордың болуы
Өрескел
6
Тауар биржасының аккредиттелген мүшелерінің өзекті тізбесін өзінің интернет-ресурсының арнайы бөлімінде орналастыру
Елеулі
7
Сауда режимінің ерекшеліктерін ескере отырып, биржалық сауда-саттықты өткізу
Өрескел
8
Биржалық тауарлар тізбесінде көрсетілген биржалық тауарларды өткізу туралы талапты тек қана қосарланған қарсы аукцион режимінде сақтау
Өрескел
9
Биржалық тауарды сатудан (сатып алудан) өтінімді қабылдаудан бас тартуды ұсыну, оны қабылдаудан бас тартуды ұсыну үшін негіздер болған кезде
Өрескел
10
Биржалық сауданың барлық қатысушыларына биржалық мәмілелер жасасу бойынша тең жағдайларды қамтамасыз ету
Өрескел
11
Биржалық сауда-саттық нәтижелерін өз интернет-ресурсында уақтылы орналастыру (әрбір сауда күнінің қорытындысы бойынша келесі жұмыс күнінен кешіктірмей)
Өрескел
12
Тауар биржасында жасалатын мәмілелер туралы мәліметтерді, сондай-ақ биржалық сауда-саттықтың нәтижелерін лицензияның қолданылу кезеңі бойы өзінің интернет-ресурсында сақтау
Өрескел
13
Тауар биржасы қызметкерлерінің биржалық мәмілелерге қатысуына, сондай-ақ коммерциялық ақпаратты өз мүддесіне пайдалануға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
14
Тауар биржасының атынан және есебінен биржалық мәмілелер жасауға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
15
Бекітілген ішкі құжаттарды өзінің интернет-ресурсында орналастыру
Елеулі
16
Биржалық сауда-саттықты өткізу кестесін өзінің интернет-ресурсында уақтылы орналастыру (сауда-саттық басталғанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын)
Өрескел
17
Үміткерді аккредиттеу туралы уақтылы шешім қабылдау (өтініш пен тиісті құжаттарды қабылдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде)
Өрескел
18
Тауар биржасының үміткерді аккредиттеуден бас тартқан кезде негіздемелерді сақтауы
Өрескел
19
Тауар биржасының мүшесін аккредиттеуді тоқтата тұру кезінде негіздемелерді сақтау
Өрескел
20
Тауар биржасында аккредиттеуді тоқтату кезінде негіздемелерді сақтау
Өрескел
21
Тауар биржасында брокерлік және дилерлік аккредиттеуді жою туралы негізделген шешім қабылдау
Өрескел
22
Биржалық сауданы ұйымдастырумен тікелей байланысты емес өзге қызметті жүзеге асыруға тыйым салу туралы талапты сақтау
Өрескел
23
Биржалық тауарларға баға белгілеулерді өзінің интернет-ресурсында орналастыру
Елеулі
24
Бірнеше клирингтік орталықтардың қызмет көрсетуге тыйым салуын сақтау
Өрескел
25
Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекіткен тауар биржасының мүшелері үшін кіру жарналарының және биржалық сауда-саттыққа қатысқаны үшін төлемдердің ең жоғары мөлшерін сақтау
Өрескел
26
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
27
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
28
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
29
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
30
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында тауар биржасы әзірлеген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
31
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
32
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
33
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
34
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

2. Для профилактического контроля с посещением в отношении биржевых брокеров
1
Соблюдение условий совершения сделки, указанных в приказе клиента
Грубое
2
Согласование изменения условий сделки со своим клиентом при возникновении необходимости изменения условий при ее совершении
Грубое
3
Утверждение стандарта по предупреждению коррупции и принятие соответствующих мер, в том числе по минимизации причин и условий, способствующих совершению коррупционных правонарушений
Грубое
4
Ведение учета совершаемых биржевых сделок отдельно по каждому клиенту и хранение сведений об этих сделках в течение пяти лет со дня совершения сделки
Грубое
5
Предоставление информации товарной бирже о расторжении договора с клиентом в качестве участника биржевых торгов
Грубое
6
Не представление одновременно интересов продавца и покупателя, при участии в биржевых торгах биржевыми товарами в режиме двойного встречного аукциона
Грубое
7
Представление своему клиенту отчета по биржевой сделке после получения от товарной биржи по окончании торговой сессии и клиринга
Грубое
8
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
9
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
10
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
11
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
12
Наличие разработанной программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
13
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
14
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
15
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
16
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

2. Биржалық брокерлерге қатысты барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Клиенттің бұйрығында көрсетілген мәміле жасау шарттарын сақтау
Өрескел
2
Мәміле жасау кезінде шарттарды өзгерту қажеттілігі туындаған кезде мәміле шарттарын өзгертуді өз клиентімен келісу
Өрескел
3
Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі стандартты бекіту және тиісті шаралар қабылдау, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды азайту бойынша
Өрескел
4
Әрбір клиент бойынша жеке жасалатын биржалық мәмілелердің есебін жүргізу және мәміле жасалған күннен бастап бес жыл ішінде осы мәмілелер туралы мәліметтерді сақтау
Өрескел
5
Тауар биржасына биржалық сауда-саттыққа қатысушы ретінде клиентпен шартты бұзу туралы ақпарат беру
Өрескел
6
Қосарланған қарсы аукцион режимінде биржалық тауарлармен биржалық сауда-саттыққа қатысу кезінде сатушы мен сатып алушының мүдделерін бір мезгілде ұсынбау
Өрескел
7
Сауда сессиясы және клиринг аяқталғаннан кейін тауар биржасынан алғаннан кейін өз клиентіне биржалық мәміле бойынша есепті ұсыну
Өрескел
8
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
9
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
10
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
11
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
12
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында әзірленген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
13
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
14
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
15
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
16
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

3. Для профилактического контроля с посещением в отношении клиринговых центров товарных бирж
1
Выполнение функций по сбору и обработке информации по заключенным биржевым сделкам, учету и подтверждении условий заключенных биржевых сделок, зачету взаимных требований и обязательств сторон, участвующих в расчетах, осуществляемых в результате совершения биржевых сделок, принятию и учету биржевого обеспечения участников биржевых торгов, определению требования и (или) обязательства сторон по биржевым сделкам, организуют по ним расчеты и оказанию поддержки в исполнении биржевых сделок
Грубое
2
Наличие заключенного договора о клиринговом обслуживании с товарной биржей, содержащего условия о порядке взаимодействия сторон, обмене информацией, совершении процедур в процессе осуществления биржевой торговли
Грубое
3
Наличие заключенного договора с расчетной организацией о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах
Грубое
4
Соблюдение требования о не заключении договора о клиринговом обслуживании с членом товарной биржи
Грубое
5
Обеспечение раскрытия информации о своей деятельности и свободный доступ к ознакомлению с информацией, не составляющей коммерческую тайну, всем заинтересованным лицам в средствах массовой информации
Грубое
6
Хранение информации и документов, связанных с клиринговой деятельностью, и ежедневное резервное копирование такой информации в резервном техническом центре клирингового центра товарной биржи
Грубое
7
Открытие каждому участнику биржевых торгов торговых счетов с рездельными регистрами по учету биржевого обеспечения и денег, внесенных для оплаты товара по биржевой сделке
Грубое
8
Ведение раздельного учета денег брокера и его клиентов
Грубое
9
Ведение учета заблокированного биржевого обеспечения по каждой совершенной сделке
Грубое
10
Внесение денежных средств члена товарной биржи в клиринговый регистр учета денежных средств не позднее одного рабочего дня с даты обращения члена товарной биржи в клиринговый центр товарной биржи
Грубое
11
Возврат биржевого обеспечения члена товарной биржи не позднее трех рабочих дней с момента подачи заявления на возврат биржевого обеспечения
Грубое
12
Своевременное предоставление уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг (не позднее рабочего дня, следующего за днем совершения) сведения и информацию об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
13
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (при признании операции в качестве подозрительной незамедлительно сообщить в уполномоченный орган о такой операции до ее проведения)
Грубое
14
Своевременное предоставление информации уполномоченному органу, осуществляющему финансовый мониторинг о подозрительных операциях (которые не были признаны подозрительными до их проведения, представляются не позднее двадцати четырех часов после признания операции подозрительной)
Грубое
15
Своевременное предоставление информации, сведений и документов по запросу уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг (по запросу, связанному с анализом подозрительной операции, субъект контроля предоставляет необходимые информацию, сведения и документы не позднее рабочего дня со дня получения запроса)
Грубое
16
Соблюдение требований по принятию мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов
Грубое
17
Наличие разработанной программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Значительное
18
Соблюдение требований по принятию мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников (Программа идентификации клиента его представителя и бенефициарного собственника заключается в проведении субъектами финансового мониторинга мероприятий по фиксированию и проверке достоверности сведений о клиенте (его представителе), выявлению бенефициарного собственника и фиксированию сведений о нем, обновлению ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), установлению и фиксированию предполагаемой цели деловых отношений, сведений о клиенте и их представителях)
Значительное
19
Исполнение субъектами контроля обязанностей по отказу клиенту в проведении операций с деньгами и (или) имуществом и (или) прекратить деловые отношения с клиентом
Грубое
20
Наличие правил внутреннего контроля, содержащие требования в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Грубое
21
Соответствие принятых правил внутреннего контроля и программ
Грубое

3. Клирингтік орталықтарға қатысты тауар биржаларына барумен профилактикалық бақылау үшін
1
Жасалған биржалық мәмілелер бойынша ақпаратты жинау және өңдеу, жасалған биржалық мәмілелердің талаптарын есепке алу және растау, биржалық мәмілелер жасау нәтижесінде жүзеге асырылатын есептеулерге қатысушы тараптардың өзара талаптары мен міндеттемелерін есепке алу, биржалық сауда-саттыққа қатысушыларды биржалық қамтамасыз етуді қабылдау және есепке алу, тараптардың биржалық мәмілелер бойынша талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындау жөніндегі функцияларды орындау олар бойынша биржалық мәмілелерді орындауда есеп айырысу және қолдау көрсету
Өрескел
2
Тараптардың өзара іс-қимыл тәртібі, ақпарат алмасу, биржалық сауданы жүзеге асыру процесінде рәсімдер жасау туралы талаптарды қамтитын тауар биржасымен клирингтік қызмет көрсету туралы жасалған шарттың болуы
Өрескел
3
Биржалық сауда-саттықты өткізу және (немесе) биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі туралы есеп айырысу ұйымымен жасалған шарттың болуы
Өрескел
4
Тауар биржасының мүшесімен клирингтік қызмет көрсету туралы шарт жасаспау туралы талапты сақтау
Өрескел
5
Өз қызметі туралы ақпараттың ашылуын қамтамасыз ету және бұқаралық ақпарат құралдарындағы барлық мүдделі тұлғаларға коммерциялық құпия болып табылмайтын ақпаратпен танысуға еркін қол жеткізу
Өрескел
6
Клирингтік қызметке байланысты ақпаратты және құжаттарды сақтау және тауар биржасының клирингтік орталығының резервтік техникалық орталығында мұндай ақпаратты күнделікті резервтік көшіру
Өрескел
7
Биржалық сауда-саттықтың әрбір қатысушысына биржалық қамтамасыз етуді және биржалық мәміле бойынша тауарға ақы төлеу үшін енгізілген ақшаны есепке алу бойынша бөлек тіркелімдері бар сауда шоттарын ашу
Өрескел
8
Брокер мен оның клиенттерінің ақшасын бөлек есепке алуды жүргізу
Өрескел
9
Әрбір жасалған мәміле бойынша бұғатталған биржалық қамтамасыз етудің есебін жүргізу
Өрескел
10
Тауар биржасы мүшесінің ақшалай қаражатын тауар биржасы мүшесінің тауар биржасының клирингтік орталығына жүгінген күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасы мүшесінің ақшалай қаражатын есепке алудың клирингтік тіркеліміне енгізу
Өрескел
11
Тауар биржасы мүшесінің биржалық қамтамасыз етілуін қайтару биржалық қамтамасыз етуді қайтаруға өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей
Өрескел
12
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органға (жасалған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей) қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты уақтылы беру
Елеулі
13
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (операция күдікті деп танылған кезде мұндай операция жүргізілгенге дейін оны дереу уәкілетті органға хабарлау)
Өрескел
14
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органға күдікті операциялар туралы ақпаратты уақтылы беру (олар жүргізілгенге дейін күдікті деп танылмаған, операция күдікті деп танылғаннан кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей ұсынылады)
Өрескел
15
Қаржылық мониторингті жүзеге асыратын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды уақтылы ұсыну (күдікті операцияны талдауға байланысты сұрау салу бойынша бақылау субъектісі қажетті ақпаратты, мәліметтерді және құжаттарды сұрау салуды алған күннен бастап жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады)
Өрескел
16
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
17
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында әзірленген даярлау және оқыту бағдарламасының болуы
Елеулі
18
Клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдау жөніндегі талаптарды сақтау (клиентті оның өкілі мен бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру бағдарламасы қаржы мониторингі субъектілерінің клиент (оның өкілі) туралы мәліметтердің дұрыстығын тіркеу және тексеру, бенефициарлық меншік иесін анықтау және ол туралы мәліметтерді тіркеу, клиент туралы бұрын алынған мәліметтерді жаңарту жөніндегі іс-шараларды жүргізуден тұрады (оның өкілі), іскерлік қатынастардың болжамды мақсатын, клиент және олардың өкілдері туралы мәліметтерді белгілеу және тіркеу)
Елеулі
19
Бақылау субъектілерінің клиентке ақшамен және (немесе) мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату жөніндегі міндеттерді орындауы
Өрескел
20
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында талаптарды қамтитын ішкі бақылау қағидаларының болуы
Өрескел
21
Қабылданған ішкі бақылау ережелері мен бағдарламаларының сәйкестігі
Өрескел

4. Для проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении товарных бирж
1
Наличие фирменного наименования товарной биржи, включающее в себя наименование "акционерное общество" товарная биржа" и название общества
Грубое
2
Наличие электронной торговой системы товарной биржи, обеспечивающий автоматизацию процесса заключения биржевых сделок, а также сбора, хранения, обработки и раскрытия информации
Грубое
3
Наличие собственного интернет-ресурса товарной биржи, имеющего уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующего в Интернете
Грубое
4
Наличие клирингового центра товарной биржи, имеющего аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности
Грубое
5
Наличие уставного капитала в размере не менее двух миллиардов тенге, при этом не менее одного миллиарда тенге должны быть внесены деньгами
Грубое
6
Наличие квалифицированного состава работников товарной биржи, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
Грубое
7
Наличие внутренних документов товарной биржи, согласованных с уполномоченным органом (если такое согласование является обязательным) и утвержденных (принятых) товарной биржей, регулирующих условия и порядок деятельности участников на товарной бирже, работу товарной биржи, ее органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, а также постоянно действующего биржевого арбитража
Грубое

4. Тауар биржаларына қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
"Тауар биржасы" акционерлік қоғамы" атауын және қоғамның атауын қамтитын тауар биржасының фирмалық атауының болуы
Өрескел
2
Биржалық мәмілелер жасасу, сондай-ақ ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және ашу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін тауар биржасының электрондық сауда жүйесінің болуы
Өрескел
3
Бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар және Интернетте жұмыс істеп тұрған тауар биржасының өз интернет-ресурсының болуы
Өрескел
4
Клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешені бар тауар биржасының клирингтік орталығының болуы
Өрескел
5
Кемінде екі миллиард теңге мөлшерінде жарғылық капиталдың болуы, бұл ретте кемінде бір миллиард теңге ақшамен енгізілуі тиіс
Өрескел
6
білім деңгейіне (бірінші басшы үшін – жоғары білім, басшылық лауазымдарды атқармайтын жұмыскерлер үшін – жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін – биржалық қызмет саласында және (немесе) қаржы ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл) сәйкес келетін тауар биржасы жұмыскерлерінің білікті құрамы және экономикалық қызмет пен сыбайлас жемқорлық қылмыстар саласында қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болмауы (бірінші басшы үшін)
Өрескел
7
Уәкілетті органмен келісілген (егер мұндай келісім міндетті болып табылса) және тауар биржасы бекіткен (қабылдаған) тауар биржасына қатысушылар қызметінің шарттары мен тәртібін, тауар биржасының, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, қызметтер көрсету, оларға ақы төлеудің тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны, сондай-ақ тұрақты жұмыс істейтін биржалық төрелікті реттейтін тауар биржасының ішкі құжаттарының болуы
Өрескел

5. Для проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении биржевых брокеров
1
Наличие квалифицированного состава работников брокера, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
Грубое
2
Наличие внутренних документов брокера, регулирующих условия оказании брокерских услуг и порядок деятельности брокера на товарной бирже, работу брокера, его органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже, а также стандартов по предупреждению коррупции
Грубое
6. Для проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении клиринговых центров товарных бирж
1
Наличие аппаратно-программного комплекса, обеспечивающий автоматизацию процесса клиринговой деятельности
Грубое
2
Наличие квалифицированного состава работников клирингового центра, соответствующего образовательному уровню (для первого руководителя – высшее образование, для работников, не занимающих руководящие должности – высшее и (или) послесреднее образование) и опыту практической деятельности (для первого руководителя – стаж работы в сфере биржевой деятельности и (или) в финансовых организациях не менее трех лет) и отсутствия неснятой или непогашенной судимости за совершение преступлений в сфере экономической деятельности и коррупционных преступлений (для первого руководителя)
Грубое
3
Наличие внутренних документов клирингового центра, регулирующих условия клирингового обслуживания, порядка деятельности клирингового центра на товарной бирже, работу клирингового центра, его органов, структурных подразделений, оказание, порядок и размер оплаты услуг, коммерческую тайну на товарной бирже
Грубое
4
Наличие собственного интернет-ресурса клирингового центра, имеющего уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующего в Интернете
Грубое
5
Наличие договора о порядке взаимодействия при проведении биржевых торгов и (или) осуществлении расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах с банком второго уровня или организацией, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Грубое
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах

5. Биржалық брокерлерге қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
Білім беру деңгейіне (бірінші басшы үшін – жоғары білім, басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлер үшін – жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін – биржалық қызмет саласындағы және (немесе) қаржы ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл)сәйкес келетін брокер қызметкерлерінің білікті құрамының болуы және экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар және сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы (бірінші басшы үшін)
Өрескел
2
Брокердің тауар биржасында брокерлік қызмет көрсету шарттары мен брокер қызметінің тәртібін, брокердің, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеудің тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасында коммерциялық құпияны, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі стандарттарды реттейтін брокердің ішкі құжаттарының болуы
Өрескел
6. Тауар биржаларының клирингтік орталықтарына қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1
Клирингтік қызмет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешеннің болуы
Өрескел
2
Білім беру деңгейіне (бірінші басшы үшін – жоғары білім, басшы лауазымдарды атқармайтын қызметкерлер үшін – жоғары және (немесе) орта білімнен кейінгі білім) және практикалық қызмет тәжірибесіне (бірінші басшы үшін – биржалық қызмет саласындағы және (немесе) қаржы ұйымдарындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл сәйкес келетін клирингтік орталық қызметкерлерінің білікті құрамының болуы) және экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар және сыбайлас жемқорлық қылмыстар жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы (бірінші басшы үшін)
Өрескел
3
Клирингтік қызмет көрсету шарттарын, тауар биржасындағы клирингтік орталық қызметінің тәртібін, клирингтік орталықтың, оның органдарының, құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу тәртібі мен мөлшерін, тауар биржасындағы коммерциялық құпияны реттейтін клирингтік орталықтың ішкі құжаттарының болуы
Өрескел
4
Бірегей желілік мекенжайы және (немесе) домендік атауы бар және Интернетте жұмыс істейтін клирингтік орталықтың жеке интернет-ресурсының болуы
Өрескел
5
Биржалық сауда-саттықты өткізу және (немесе) екінші деңгейдегі банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібі туралы шарттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасының
тауар биржалары туралы
заңнамасының сақталуының
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті критерийлер тізбесі