Об утверждении обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, а также Правил проверки их достоверности
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13184. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 1 июля 2026 года № 370/НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 01.07.2026 № 370/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;

Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерін, сондай-ақ олардың анықтығын тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13184 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 1 шiлдедегi № 370/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 01.07.2026 № 370/НҚ (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталдарында орналастырылуын;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
28 января 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 января 2016 года № 9
Обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи (далее – Обязательные реквизиты), разработаны в соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и устанавливают обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи.
2. В настоящих Обязательных реквизитах применяются следующие понятия:
1) мгновенное сообщение – технология передачи данных, позволяющая организовать интерактивное взаимодействие между абонентом сети сотовой связи и сервисным приложением в режиме передачи мгновенных коротких сообщений;
2) короткое текстовое сообщение – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
3) матричный код – графическая информация в виде матричного двухмерного штрих кода, наносимая на электронный документ, представляющая возможность считывания ее техническими средствами, в соответствии со стандартом СТ РК ИСО/МЭК 18004-2009 "Информационные технологии. Методы автоматической идентификации и выделения данных. Спецификация символики штрихового кода QR 2005";
4) информационная услуга, оказываемая в электронной форме – услуга по предоставлению пользователям электронных информационных ресурсов;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшасында ескерілген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2016 жылғы 28 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
1-қосымша
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелері
Ескерту. Деректемелері жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелері (бұдан әрі - Міндетті деректемелер) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 63) тармағына сәйкес әзірленген және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерін белгілейді.
2. Осы Міндетті деректемелерде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жедел хабарлама - жедел қысқа хабарлама режимінде ұялы байланыс желісі абоненті мен сервистік қосымша арасында интерактивті өзара іс-қимылды ұйымдастыруға мүмкіндік беретін деректерді беру технологиясы;
2) қысқа мәтінді хабарлама - ұялы байланыс операторының ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша көрсететін қызметі;
3) матрицалық код - "Ақпараттық технологиялар. Деректерді автоматты түрде сәйкестендіру және бөлу әдістері. OR 2005 штрих коды нышандарының ерекшелігі" ҚР СТ ИСО/ХЭК 18004-2009 стандартына сәйкес электрондық құжатқа енгізілген матрицалық екі өлшемдік штрих код түріндегі, оның техникалық құралдармен оқу мүмкіндігін білдіретін графикалық ақпарат;
4) электрондық нысанда көрсетілетін ақпараттық қызмет - пайдаланушыға электрондық ақпараттық ресурстарды беру жөніндегі көрсетілетін қызмет;

5) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
6) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
7) мобильное приложение "электронного правительства" – программное обеспечение, установленное, запущенное на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющее доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
8) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.
Глава 2. Обязательные реквизиты результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
3. Результат оказания государственных услуг в электронной форме, полученный посредством абонентского устройства сотовой связи, направленный в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" в форме электронного документа, содержит следующие обязательные реквизиты:
1) при оказании государственной услуги в электронной форме посредством мобильного приложения "электронного правительства":
уникальный номер электронного документа;
дата получения государственной и иной услуги в электронной форме;
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер услугополучателя;
матричный код;
2) при оказании государственной услуги в электронной форме посредством короткого текстового сообщения и мгновенного сообщения:
уникальный номер электронного документа;
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер услугополучателя.
4. Обязательными реквизитами оказания иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, являются обязательные реквизиты, указанные пункте 3 настоящих Обязательных реквизитов, за исключением информационных услуг, оказываемых в электронной форме, для которых обязательные реквизиты не требуются.
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 января 2016 года № 9
Правила проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 09.01.2019 № 3 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

5) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы - абонент белгілеген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде тұрақты географиялық айқындалатын орналасқан орны жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдаланудағы байланыс құралы;
6) электрондық құжат - ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
7) "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы - ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған, іске қосылған және ұялы байланыс пен Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге және өзге де қызметтерге қол жеткізуге болатын бағдарламалық қамтылым;
8) "электрондық үкіметтің" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін ақпараттық жүйе.
2-тарау. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелері
3. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық құжат нысанында "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне жіберілген электрондық нысандағы мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі мынадай міндетті деректемелерді:
1) "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсеткен кезде:
электрондық құжаттың бірегей нөмірін;
мемлекеттік және өзге де қызметті электрондық нысанда алған күнін;
көрсетілетін қызметті алушының Жеке сәйкестендіру нөмірін/Бизнес сәйкестендіру нөмірін;
матрицалық кодты;
2) қысқа мәтінді хабарлама және жедел хабарлама арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсеткен кезде:
электрондық құжаттың бірегей нөмірін;
көрсетілетін қызметті алушының Жеке сәйкестендіру нөмірін/Бизнес сәйкестендіру нөмірін қамтиды.
4. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы өзге де қызметтер көрсетудің міндетті деректемелері олар үшін міндетті деректемелер талап етілмейтін электрондық нысандағы көрсетілетін ақпараттық қызметтерді қоспағанда, осы міндетті деректеменің 3-тармағында көрсетілген міндетті деректемелер болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 19 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
2-қосымша
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің анықтығын тексеру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 09.01.2019 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проверки достоверности результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют, порядок проверки достоверности обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) матричный код – графическая информация в виде матричного двухмерного штрих кода, наносимая на электронный документ, представляющая возможность считывания ее техническими средствами, в соответствии со стандартом СТ РК ИСО/МЭК 18004-2009 "Информационные технологии. Методы автоматической идентификации и выделения данных. Спецификация символики штрихового кода QR 2005";
2) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющей собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
3) мобильное приложение "электронного правительства" – программа, установленная, запущенная на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющая доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
4) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок проверки достоверности обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи
3. Достоверность обязательных реквизитов, содержащейся в электронных документах, являющихся результатом оказания государственных и иных услуг в электронной форме, оказанных посредством абонентского устройства сотовой связи, подтверждается электронной цифровой подписью уполномоченного должностного лица услугодателя.
Информация об электронной цифровой подписи уполномоченного должностного лица услугодателя проверяется путем извлечения соответствующей информации из матричного кода.
4. Принадлежность электронных документов к электронным документам полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, подтверждается уникальным номером электронного документа, сформированным и присвоенным веб-порталом "электронного правительства".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің анықтығын тексеру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 63) тармақшасына сәйкес әзірленген және ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерінің анықтығын тексеру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) матрицалық код - "Ақпараттық технологиялар. Деректерді автоматты түрде сәйкестендіру және бөлу" ҚР СТ ИСО/ХЭК 18004-2009 стандартына сәйкес электрондық құжатқа енгізілген матрицалық екі өлшемдік штрих код түріндегі, оның техникалық құралдармен оқу мүмкіндігін білдіретін графикалық ақпарат;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бір терезесін" білдіретін ақпараттық жүйе;
3) "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы - ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған, іске қосылған және ұялы байланыс, Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге және өзге де қызметтерге рұқсат беретін бағдарлама;
4) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерінің анықтығын тексеру тәртібі
3. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілген электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтерді көрсету нәтижесі болып табылатын электрондық құжаттарда қамтылған міндетті деректемелердің анықтығы көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымдық адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы ақпарат матрицалық кодтан тиісті ақпаратты алу жолымен тексеріледі.
4. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған электрондық құжаттарға электрондық құжаттардың тиесілігі "электрондық үкімет" веб порталымен қалыптастырылған және берілген электрондық құжаттың бірегей нөмірімен расталады.

5. Проверка достоверности обязательных реквизитов результатов оказания государственных и иных услуг в электронной форме, полученных посредством абонентского устройства сотовой связи, осуществляется на веб-портале "электронного правительства", а также через мобильное приложение "электронного правительства".
Для проведения проверки указанной в пункте 5 пользователь выбирает сервис "Проверка услуг, полученных через веб-портал "электронного правительства", вводит уникальный номер электронного документа и индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер услугополучателя и, в случае положительного результата проверки, пользователю доступна информация об оказанной услуге с возможностью просмотра ее результата и электронной цифровой подписи уполномоченного должностного лица услугодателя, подписавшего документ по итогам рассмотрения запроса на оказание государственной и иной услуги в электронной форме.
В случае отрицательного результата проверки достоверности выводится сообщение об отсутствии электронного документа с номером и индивидуальным идентификационным номером/бизнес-идентификационным номером, введенными при проверке электронного документа.

5. Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы алынған, электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету нәтижелерінің міндетті деректемелерінің анықтығын тексеру "электрондық үкіметтің" веб-порталында, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы арқылы жүзеге асырылады.
5-тармақта көрсетілген тексеруді жүргізу үшін пайдаланушы "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған көрсетілетін қызметті тексеру" сервисін таңдайды, электрондық құжаттың бірегей нөмірі мен көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірін/бизнес сәйкестендіру нөмірін енгізеді және тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда, пайдаланушыға оның нәтижесін көру мүмкіндігімен көрсетілген қызмет және электрондық нысандағы мемлекеттік және өзге де қызметті көрсетуге сұрау салуды қарау қортындысы бойынша құжатқа қол қойған көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы туралы ақпарат қолжетімді болады.
Тексерудің теріс нәтижесі болған жағдайда, электрондық құжатты тексеру кезінде енгізілген нөмірмен және жеке сәйкестендіру нөмірмен/бизнес сәйкестендіру нөмірмен электрондық құжаттың жоқ екендігі туралы хабарлама шығады.