Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13148.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.04.2025 № 238.
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 20
Правила
проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13148 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР спубликасы Ішкі істер министрінің 01.04.2025 № 238 бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары

Сноска. Правила – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.04.2025 № 238.
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании").
2. Правила определяют порядок проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – организация образования МВД).
3. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестации проводятся с целью определения степени освоения обучающимися образовательных программ, Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).
4. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) академическая задолженность – наличие в истории учебных достижений обучающегося согласно учебному плану неизученных дисциплин либо дисциплин с неудовлетворительной оценкой по итоговому контролю;
2) академическая неуспеваемость – неликвидированная академическая задолженность, не выполнение программы профессиональной практики, не защита всех видов практик, не сдача государственного экзамена или защиты дипломной работы, магистерской диссертации (проекта), равно как и не допуск к их защите, невыполнение рабочего учебного плана, а также не набранный переводной балл успеваемости;
3) академический период (Term) (терм)– период теоретического обучения, устанавливаемый самостоятельно ОВПО в одной из двух форм: семестр и триместр;
4) академический рейтинг обучающегося (Rating) (ретинг)- количественный показатель уровня овладения обучающимся учебной программы дисциплин и (или) модулей и иных видов учебной деятельности, составляемый по результатам промежуточной аттестации;
5) промежуточная аттестация обучающихся – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения обучающимися содержания части или всего объема одной учебной дисциплины после завершения ее изучения;
6) текущий контроль успеваемости обучающихся – систематическая проверка знаний обучающихся в соответствии с образовательной программой, проводимая преподавателем на аудиторных и внеаудиторных занятиях согласно расписанию в течение академического периода;

Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда – ҚР спубликасы Ішкі істер министрінің 01.04.2025 № 238 бұйрығымен.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – "Білім туралы" Заң) 5-1-бабының 5-тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ-нің білім беру ұйымдары) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және ЖОО-дан кейінгі білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын (бұдан әрі - МЖМС), білім беру бағдарламаларын алушылардың меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) академиялық берешек - оқу жоспарына сәйкес білім алушының оқу жетістіктерінің тарихында оқытылмаған пәндердің не қорытынды бақылау бойынша қанағаттанарлықсыз бағаланатын пәндердің болуы;
2) академиялық үлгермеушілік – жойылмаған академиялық қарыз, кәсіби практика бағдарламасын орындамау, практиканың барлық түрлерін қорғамау, мемлекеттік емтиханды тапсырмау және дипломдық жұмысты, магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамау, оларды қорғауға жібермеу, жұмыс оқу жоспарын орындамау және ауыстырудың үлгерім балын жинай алмау;
3) академиялық кезең (Term) (терм) – семестр және триместр сияқты екі нысанның біреуін ЖЖОКБҰ өзі белгілейтін теориялық оқу кезеңі;
4) білім алушының академиялық рейтингі (Rating) (ретинг) - аралық аттестаттау нәтижелері бойынша құрылатын, пәндердің және (немесе) модулдердің оқу бағдарламасын және оқу қызметінің басқа түрлерін білім алушылардың меңгеру деңгейінің сандық көрсеткіші;
5) білім алушыларды аралық аттестаттау - білім алушылардың бір оқу пәнін оқып аяқтағаннан кейін оның бір бөлігінің немесе барлық көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
6) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық рейтингтік әріптік жүйесі - халықаралық тәжірибеде қабылданған әріптік жүйедегі сандық эквивалентіне сәйкес келетін және білім алушылардың рейтингін белгілеуге мүмкіндік беретін балл түріндегі оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау жүйесі;;

7) балльно-рейтинговая буквенная система оценки учета учебных достижений - система оценки уровня знаний в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе с цифровым эквивалентом, и позволяющая установить рейтинг обучающихся;
8) итоговая аттестация обучающихся - процедура, проводимая с целью определения степени освоения ими объема учебных дисциплин и (или) модулей, предусмотренных образовательной программой в соответствии с ГОСО;
9) курсант – лицо, обучающееся в военном, специальном учебном заведении по образовательным программам высшего образования;
10) обучающиеся – курсанты, магистранты, докторанты, слушатели (в том числе иностранцы) курсов повышения квалификации и переподготовки, а также лица, впервые поступающие на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, проходящие первоначальную профессиональную подготовку;
11) подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования - подразделение, занимающееся регистрацией всей истории знания обучающегося и обеспечивающее организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
12) экзаменационная сессия – период промежуточной аттестации обучающихся (курсантов, магистрантов, докторантов) в организациях образования МВД;
13) рубежный контроль – контроль знания обучающихся по завершении крупного раздела (модуля) одной учебной дисциплины;
14) средний балл успеваемости (Grade Point Average - GPA) – средневзвешенная оценка уровня учебных достижений обучающегося за определенный период по выбранной программе (отношение суммы произведений кредитов на цифровой эквивалент баллов итоговой оценки по всем видам учебной работы к общему количеству кредитов по данным видам работы за данный период обучения);
15) транскрипт (Transcript) – документ, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений знаний.
Глава 2. Порядок проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся в военных, специальных учебных заведениях, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования
5. Проверка знаний обучающихся (курсантов, магистрантов и докторантов) осуществляется текущим, рубежным контролем и промежуточной аттестацией, определяемыми академической политикой организации образования МВД.
6. Знания обучающихся по всем видам учебных заданий оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений обучающихся с переводом в традиционную шкалу оценок согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – балльно-рейтинговая система оценки).

7) оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі - әріптік жүйеге сәйкес келетін және білім алушылардың рейтингін белгілеуге мүмкіндік беретін білім деңгейін балмен бағалау жүйесі;
8) білім алушыларды қорытынды аттестаттау – білім алушылардың БМЖС-да көзделген оқу пәндерінің және (мәселе) модульдерінің көлемін меңгеру деңгейін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім;
9) курсант – әскери, арнаулы оқу орнында жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам;
10) білім алушылар-біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарының курсанттары, магистранттары, докторанттары, тыңдаушылары (оның ішінде шетелдіктер), сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына қызметке алғаш рет кіретін, бастапқы кәсіптік даярлықтан өтетін адамдар;
11) білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі – білім алушылар білімінің барлық тарихын тіркеумен айналысатын және білімді бақылаудың барлық түрлерін ұйымдастыруды және оның академиялық рейтингін есептеуді қамтамасыз ететін бөлініс.
12) емтихан сессиясы – ІІМ-нің білім беру ұйымдарында білім алушылардың (курсанттар, магистранттар, докторанттар) аралық аттестаттау кезеңі;
13) межелік бақылау – білім алушылардың білімін бір оқу пәнінің ірі бөлімін (модулін) аяқтағаннан кейін бақылау;
14) үлгерімнің орташа балы (Grade Point Average - GPA) - таңдап алған бағдарлама бойынша белгілі бір оқу кезеңі ішінде білім алушының қол жеткізген білім деңгейінің орташа өлшемді бағасы (осы оқу кезеңі ішіндегі кредиттердің жалпы санына пәндер бойынша аралық аттестаттау бағалары балдарының сандық эквивалентіндегі кредиттердің жалпы сомасының қатынасы);;
15) транскрипт (Transcript) - оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша кредиттер мен бағалары көрсетілген оқытудың тиісті кезеңінде өтілген пәндердің тізбесін құрайтын құжат.
2-тарау. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау өткізу тәртібі
5. Білім алушылардың (курсанттардың, магистранттар мен докторанттардың) білімін тексеру ІІМ білім беру ұйымының академиялық саясатымен айқындалатын ағымдағы, аралық бақылау және аралық аттестаттау арқылы жүзеге асырылады.
6. Оқу тапсырмаларының барлық түрлері бойынша курсанттардың білімі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бағалардың дәстүрлі шкаласына ауыстыра отырып, білім алатындардың оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады (бұдан әрі - бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі).

7. Текущий контроль успеваемости обучающихся проводится по каждой теме учебной дисциплины и включает контроль знаний на аудиторных и внеаудиторных занятиях. Оценка текущего контроля (оценка рейтинга допуска) складывается из оценок текущего контроля на аудиторных занятиях и оценок рубежного контроля (внеаудиторные занятия).
8. При текущем контроле успеваемости знания обучающихся оцениваются по 100 балльной шкале за каждое выполненное задание (ответ на текущих занятиях, сдача домашнего задания, самостоятельной работы курсантов, рубежный контроль) и окончательный результат текущего контроля успеваемости подводится расчетом среднеарифметической суммы всех оценок, полученных в течение академического периода.
9. Рубежный контроль проводится не менее двух раз в течение одного академического периода в рамках одной учебной дисциплины в виде коллоквиумов, контрольных работ, тестовых опросов. Результаты рубежного контроля выставляются преподавателем в учебный журнал не позднее даты проведения рубежного контроля и регулярно рассматриваются на заседании кафедры, факультета с выработкой предложений по улучшению качества учебного процесса.
Ведомость рубежного контроля составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Исключение составляют учебные дисциплины объемом 1 кредит, по которым количество рубежных контролей определяется вузом самостоятельно.
Информация о сроках проведения рубежного контроля доводится до курсантов в первых 2 неделях академического периода.
10. Форма проведения рубежного контроля по каждой дисциплине в начале академического периода определяется решением кафедры.
11. Промежуточная аттестация обучающихся в вузе осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом, академическим календарем и образовательными программами, разработанными на основе ГОСО.
12. Промежуточная аттестация обучающихся проводится в форме сдачи экзаменов.
13. Организация и проведение промежуточной аттестации обучающихся возлагается на подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
14. По результатам промежуточной аттестации подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования составляет академический рейтинг обучающихся.
15. Экзамены сдаются согласно расписанию и служат формой проверки знаний обучающихся по всей образовательной программе дисциплины и преследуют цель оценить знания за академический период.
16. Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик, курсовым работам (проектам) проводится в форме защиты указанных видов учебной работы курсанта, которая оценивается по балльно-рейтинговой системе оценки.

7. Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау оқу пәнінің әрбір тақырыбы бойынша өткізіледі, білімін аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтарда бақылауды қамтиды. Ағымдағы бақылау бағасы (рұқсат ету рейтингісі бағасы) аудиториялық сабақтардағы ағымдағы бақылау бағасы мен межелік бақылау (аудиториялардан тыс сабақтарда) бағаларынан жинақталады.
8. Білім алушылардың оқу үлгерімін ағымдағы бақылау кезінде курсанттардың әрбір орындаған тапсырмалары (ағымдағы сабақтардағы жауабы, үй тапсырмаларын тапсыру, курсанттардың өзіндік жұмысы, межелік бақылау) 100 балдық шкала бойынша бағаланады және оқу үлгерімін ағымдағы бақылаудың соңғы нәтижесі академиялық кезеңде алынған барлық бағалардың орташа арифметикалық қосындысын ескере отырып, есептеледі.
9. Межелік бақылау бір академиялық кезең ішінде, бір оқу пәні шеңберінде кемінде екі рет коллоквиумдар, бақылау жұмыстары, тесттік сұрақ-жауап түрінде өткізіледі.
Межелік бақылау нәтижелерін оқытушы оқу журналына межелік бақылау өткізілген күннен кешіктірмей қояды және оқу процесінің сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірленіп, кафедра, факультет отырыстарында тұрақты қаралып отырады.
Межелік бақылау ведомосі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Көлемі бір кредитті құрайтын оқу пәндеріне ерекшелік ретінде алынады, олар бойынша межелік бақылау санын ІІМ білім беру ұйымы дербес айқындайды.
Білім алушыларға межелік бақылауды өткізу мерзімі туралы ақпарат академиялық кезеңнің бірінші 2 аптасында хабарланады.
10. Академиялық кезеңнің басында әр пән бойынша межелік бақылау өткізу нысаны кафедраның шешімімен анықталады.
11. ЖОО білім алушыларды аралық аттестаттау жұмыс оқу жоспарына, академиялық күнтізбеге және БМЖС негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Білім алушалырды аралық аттестаттау емтихан және сараланған сынақ тапсыру түрінде өткізіледі.
13. Білім алушыларды аралық аттестаттауды ұйымдастыру мен өткізу білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне жүктеледі.
14. Аралық аттестаттау нәтижелері бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі курсанттардың академиялық рейтингін құрастырады.
15. Емтихандар кестеге сәйкес тапсырылады және пәннің барлық оқу бағдарламасы бойынша курсанттардың білімін тексеру түрі болып табылады және академиялық кезеңдегі білімін бағалауды көздейді.
16. Кәсіптік практиканың барлық түрі, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау курсанттың көрсетілген оқу жұмысын қорғау түрінде өткізіледі, ол бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша бағаланады және ауыстыру балын есептеу кезінде ескеріледі.

17. Экзаменационные сессии делятся на зимнюю и летнюю.
18. Периодичность и продолжительность экзаменационных сессий для очной формы определяются в соответствии с рабочим учебным планом образовательной программы и академическим календарем, утвержденными ученым советом организации образования МВД.
19. Расписание экзаменов составляет подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования совместно с соответствующими факультетами, утверждается заместителем начальника организации образования по учебной работе и доводится до сведения обучающихся и преподавателей не позднее, чем за две недели до начала экзаменационной сессии.
20. Для проведения экзамена назначаются экзаменаторы из числа профессорско-преподавательского состава кафедры, имеющих квалификацию соответствующую профилю данной учебной дисциплины.
21. Присутствие лиц, не принимающих участие в процедуре проведения экзаменов, без письменного разрешения заместителя начальника организации образования МВД по учебной работе не допускается.
22. Списки обучающихся, допущенных к сдаче экзаменационной сессии по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, формируются подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
23. Допуск обучающихся к итоговому контролю по дисциплине осуществляется на основании оценки рейтинга допуска, определяемой по результатам текущего контроля успеваемости. Курсанты, не имеющие положительной оценки рейтинга допуска по дисциплине, не допускаются к итоговому контролю (экзамену) и ликвидируют задолженность по пропущенным занятиям и неудовлетворительным оценкам текущего контроля успеваемости до конца периода данной промежуточной аттестации. При ликвидации задолженностей оценка рейтинга допуска подсчитывается заново.
Курсанты, не защитившие курсовые работы (проекты) не допускаются к экзамену по соответствующей дисциплине.
24. Обучающиеся, не ликвидировавшие задолженность в установленный срок, (в период данной промежуточной аттестации) с разрешения начальника организации образования МВД в следующем академическом периоде или летнем семестре повторно регистрируются на дисциплину (не более одного раза), выполняют все требования текущего контроля успеваемости, получают допуск и сдают итоговый контроль в течении 10 рабочих дней после окончания промежуточной аттестации. Обучающиеся, снова не набравшие положительной оценки рейтинга допуска по дисциплине подлежат отчислению из организаций образования МВД за академическую неуспеваемость.
25. Начальник организации образования МВД в отдельных случаях (по болезни, семейным и служебным обстоятельствам) разрешает обучающемуся сдачу экзаменационной сессии досрочно по индивидуальному графику.
Сдача экзаменационной сессии по индивидуальному графику разрешается по рапорту с последующим предоставлением подтверждающих документов начальнику организации образования МВД о болезни, в связи с рождением ребенка, со смертью близких родственников, со служебной необходимостью.

17. Емтихан сессиялары қысқы және жазғы болып бөлінеді.
18. Оқудың күндізгі нысаны үшін емтихан сессияларының кезеңділігі мен ұзақтылығы білім беру бағдарламаның жұмыс оқу жоспары және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесі бекіткен академиялық күнтізбе бойынша анықталады.
19. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі оқудың барлық нысандары үшін емтихандар кестесін тиісті факультетпен бірлесе отырып жасайды, ІІМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасары бекітеді және оқытушылар мен білім алушыларға емтихандық сессия басталардан 2 апта бұрын жеткізіледі.
20. Емтиханды өткізу үшін осы оқу пәннің бейініне сәйкес біліктілігі бар профессорлық-оқытушы құрамның қатарынан емтихан қабылдаушылар тағайындалады.
21. Емтихан өткізу рәсіміне қатыспайтын адамдардың емтиханға ІІМ білім беру ұйымы бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасарының жазбаша рұқсатынсыз қатысуына жол берілмейді.
22. Емтихан сессиясын тапсыруға жіберілген білім алушылардың тізімін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрады.
23. Білім алушыларды пән бойынша қорытынды бақылауға жіберу, үлгерімнің ағымдағы бақылау нәтижесі бойынша анықталатын рұқсат ету рейтингінің бағасы негізінде жүзеге асырылады. Пән бойынша рұқсат ету рейтингі бойынша оң бағасы алмаған курсанттар қорытынды бақылауға (емтиханға) жіберілмейді және осы аралық аттестацияның соңына дейін өткізіп алған сабақтары мен үлгерімнің ағымды бақылаудағы қанағаттанарлықсыз бағалары бойынша қарызын жоюға құқығы бар. Қарызын жойған кезде рұқсат беру рейтингінің бағасы қайта есептеледі.
Курстық жұмысты (жобаны) қорғамаған курсанттар тиісті пән бойынша емтиханға жіберілмейді.
24. Белгіленген уақытта қарызын жоймаған білім алушылар (осы аралық аттестаттау кезінде) ІІМ білім беру ұйымы бастығының рұқсатымен келесі академиялық кезеңде немесе жазғы семестрінде қайта пәнге тіркелген беру рейтингінің бағасы бойынша қарызын жояды, үлгерімнің ағымдағы бақылау талаптарын орындайды, тапсыруға рұқсат алады және аралық аттестация аяқталған соң он жұмыс күн ішінде қорытынды бақылауды тапсырады. Пән бойынша қайтадан рұқсат беру рейтингінің оң бағасын алмаған білім алушылар ІІМ білім беру ұйымынан академиялық үлгерімегені үшін оқудан шығарылуы тиіс.
25. ІІМ білім беру ұйымының бастығы кейбір жағдайларда (денсаулығына, отбасылық және қызметтік жағдайларға байланысты) білім алушыға емтихандық сессияны мерзімінен бұрын жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат береді.
ІІМ білім беру ұйымының бастығына сырқаты туралы, бала тууына, жақын туыстарының қайтыс болуына байланысты, қызметтік қажеттілікті растайтын анықтамалар тапсырылған кезде емтихандық сессияны жеке кесте бойынша тапсыруға рұқсат беріледі.

26. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой или комбинированной формах. При устной форме не допускается сдача в один день двух или более экзаменов. При тестовой форме допускается установление комплексного экзамена по двум и более дисциплинам с соблюдением принципа их профильности и родственности.
27. Форма проведения экзамена по каждой учебной дисциплине устанавливается ученым советом организаций образования МВД не позднее 30 рабочих дней с начала академического периода.
28. Во время устного экзамена обучающийся пользуется справочной литературой.
29. Для проведения итогового контроля экзаменатору подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования выдается ведомость итогового контроля по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – итоговая ведомость), в которой проставляются накопленные обучающимся в течение академического периода баллы и оценки с указанием рейтинга допуска.
По итогам проведения промежуточной аттестации подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования формируется сводная итоговая ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
30. При проведении промежуточной аттестации по учебной дисциплине учитываются оценка, полученная на экзамене, и средний балл оценки текущего контроля успеваемости в течение академического периода.
31. Успеваемость обучающегося на экзамене оценивается по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки.
Положительная оценка (А-, А "отлично", С+, В-, В, B+ "хорошо", Д, Д+, С, С, "удовлетворительно") записывается в итоговую ведомость по учебной дисциплине с указанием набранных кредитов. Оценка F, FX "неудовлетворительно" записывается только в итоговую ведомость.
32. После завершения экзамена по каждой дисциплине обучающемуся выставляется итоговая оценка, которая служит оценкой его знаний.
33. Итоговая оценка по дисциплине включает оценки рейтинга допуска и итогового контроля.
Оценка текущего контроля успеваемости (рейтинга допуска) составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
34. Положительная итоговая оценка служит основанием для дополнения освоенных кредитов установленным количеством кредитов по соответствующей дисциплине и заносится в транскрипт обучающегося.
35. При получении обучающимся по итоговому контролю (экзамену) оценку "неудовлетворительно", итоговая оценка по дисциплине не подсчитывается.
36. Пересдача положительной оценки по итоговому контролю с целью ее повышения не допускается.

26. Емтихандар ауызша, жазбаша, тест немесе аралас нысанда өткізіледі. Ауызша нысан кезінде бір күнде екі немесе одан көп емтихан тапсыруға рұқсат етілмейді. Тест нысаны кезінде бейіндік және мәндес принципін сақтай отырып, екі немесе одан да көп пән бойынша кешенді емтихан белгілеуге рұқсат етіледі.
27. Әрбір оқу пәні бойынша емтиханды өткізу нысандары мен тәртібін ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі академиялық кезең басталғаннан бастап 30 жұмыс күнінен кешіктірмей белгілейді.
28. Ауызша емтихан кезінде білім алушы анықтамалық әдебиетті қолданады.
29. Қорытынды бақылау өткізу үшін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі емтихан қабылдаушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды бақылау ведомосін (бұдан әрі - қорытынды ведомость) береді, онда курсанттың академиялық кезеңде жинаған балдары мен рұқсат ету рейтингі көрсетілген бағалары қойылады.
Аралық аттестаттау өткізу қорытындысы бойынша білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық қорытынды ведомосін қалыптастырады.
30. Оқу пәні бойынша аралық аттестаттау өткізу кезінде емтиханда алған бағасы мен академиялық кезең ішіндегі үлгерімінің ағымдағы бақылау бағасының орташа балы есептеледі.
31. Емтиханда курсанттардың үлгерімі білімді бағалаудың балдық рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаланады.
Оң баға (А-, А "өте жақсы", С+, В-, В, В+ "жақсы", Д, Д+, С-, С, "қанағаттанарлық") оқу пәні бойынша емтихан ведомосі мен курсанттың сынақ кітапшасына жинаған кредиттер санын көрсете отырып жазылады. "Қанағаттанарлықсыз" F, FX бағасы тек қорытынды ведомоске ғана жазылады.
32. Әрбір пән бойынша емтихан аяқталған соң білім алушыға оның оқу жетістіктерінің бағасы болып табылатын қорытынды баға қойылады.
33. Пәннің қорытынды бағасына рұқсат ету рейтингі және қорытынды бақылау бағалары кіреді.
Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау бағасы (рейтингі) пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 60%-ын құрайды және емтихан бағасы пән бойынша білімінің қорытынды бағасының 40%-ын құрайды.
34. Оң қорытынды баға тиісті пән бойынша кредит санымен белгіленген игерілген кредиттерді толықтыруға негіз болып табылады, білім алушының транскрипіне жазылады.
35. Егер білім алушы қорытынды бақылау (емтихан) бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда пән бойынша қорытынды баға есептелмейді.
36. Қорытынды бақылау бойынша оң бағаны арттыру мақсатында қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.

37. Итоговая ведомость передается в подразделение мониторинга и контроля (оценки) качества образования, которое занимается учетом и накоплением количества кредитов по всем обучающимся на протяжении всего периода обучения.
38. Обучающиеся сдают все экзамены в соответствии с образовательной программой, рабочим учебным планом и учебными программами дисциплин (силлабусами), результаты сдачи которых записываются в итоговую ведомость и транскрипт.
39. В случае получения оценки "неудовлетворительно" соответствующей FX, обучающийся имеет возможность пересдать итоговый контроль без повторного прохождения программы учебной дисциплины/модуля (до начала следующего академического периода, но не ранее чем через три рабочих дня после окончания промежуточной аттестации).
В случае получения оценки "неудовлетворительно" соответствующей "F", обучающийся вновь изучает эту дисциплину, выполняет все требования текущего контроля, получает допуск и сдает итоговый контроль в следующем академическом периоде.
40. При неявке обучающегося, выполнившего программу дисциплины в полном объеме, в ведомости итогового контроля, напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины, распоряжением начальника факультета обучающемуся устанавливается индивидуальный график сдачи экзамена.
При отсутствии уважительной причины неявка на экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно", соответствующей оценке "F", пересдача которой осуществляется в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил.
41. На период экзаменационной сессии приказом организации образования МВД создается апелляционная комиссия.
Состав апелляционной комиссии формируется для каждой дисциплины по отдельности из числа преподавателей, не принимавших участие в процедуре приема экзамена, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин.
42. Обучающийся, несогласный с результатом итогового контроля, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения итогового контроля.
Апелляции подлежат результаты итогового контроля, включая защиту практики, исследовательских работ, проводимых в любой форме. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Заявления на апелляцию без указания мотивированного основания (полное пояснение) рассмотрению не подлежат.
43. Результаты апелляции отражаются в итоговой ведомости заполняемой индивидуально на обучающегося, подписываемая всеми членами апелляционной комиссии, которая прилагается к основной экзаменационной ведомости.
44. По итогам экзаменационных сессий за курс подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования рассчитывается переводной балл, как средневзвешенная оценка уровня знаний обучающегося.

37. Қорытынды бақылау ведомосі білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісіне тапсырылады, ол барлық курсанттардың бүкіл оқу кезеңіндегі кредиттер санын есептеумен және жинақтаумен айналысады.
38. Білім алушыларды оқытудың барлық нысандарына бірдей пәндер, сондай-ақ білім беру бағдарламасы бойынша және жұмыс жоспарына және оқу бағдарламаларына (силлабус) сәйкес білім алушылар барлық емтихандарды тапсырады оларды тапсыру нәтижелеріне қорытынды ведомоске және транскриптке жазылады.
39. "Тиісті FX "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған жағдайда білім алушы оқу пәні/модуль бағдарламасын қайта өтпей-ақ (келесі академиялық кезең басталғанға дейін, бірақ аралық аттестаттау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күнінен ерте емес) қорытынды бақылауды қайта тапсыруға мүмкіндігі бар.
Тиісті "F" "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған жағдайда білім алушы осы пәнді қайтадан оқиды, ағымдағы бақылаудың барлық талаптарын орындайды, рұқсат алады және қорытынды бақылауды келесі академиялық кезеңде тапсырады.
40. Егер оқу бағдарламасын толық көлемде орындамаған білім алушы емтиханға келмесе, қорытынды бақылау ведомосінде оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген белгі қойылады.
Курсанттың дәлелді себептері болған жағдайда факультет бастығының өкімімен аталған білім алушыға емтихан тапсырудың жеке кестесі бекітіледі.
Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда емтиханға келу "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі, қайта тапсыру осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
41. ІІМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен емтихандық сессия (аралық аттестаттау) кезеңіне апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамы әр пән үшін біліктілігі апелляцияланатын пәндердің бейініне сәйкес келетін емтихан қабылдау рәсіміне қатыспаған оқытушылар қатарынан жеке қалыптастырылады.
42. Қорытынды бақылаудың бағасымен келіспейтін білім алушылар емтихан өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
Практиканы, кез келген нысанда жүргізілетін зерттеу жұмыстарын қорғауды қоса алғанда, қорытынды бақылаудың нәтижелері апелляцияға жатады. Апелляциялық арызда баяндалған нақты фактілер қаралуға жатады. Дәлелді негізді (толық түсіндірмені) көрсетпей апелляцияға арналған өтініштер қарауға жатпайды.
43. Апелляция нәтижелері хаттамамен ресімделеді және оның шешімі негізінде білім алушыға жеке емтихан ведомосі жасалады, ол негізгі емтихан ведомосіне тіркеледі.
44. Білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі емтихан сессияларының қорытындысы бойынша курсанттың білім деңгейінің орташа таразылынған бағасы болатын көшіру балын есептейді.

45. По завершении учебного года на основании итогов экзаменационных сессий осуществляется перевод обучающегося с курса на курс.
46. Величина минимального переводного балла для перевода с курса на курс устанавливается организацией образования МВД самостоятельно в разрезе курсов обучения.
47. Курсанты, набравшие минимальный уровень переводного балла, на основании представления начальника факультета переводятся на следующий курс приказом начальника организации образования МВД.
48. Курсанту, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости (GPA), предоставляется возможность самостоятельного изучения дисциплины и сдачи экзамена по индивидуальному графику повторно (за исключением дисциплины "История Казахстана", по которой сдается государственный экзамен).
49. При положительном результате повторной сдачи экзамена вновь подсчитывается итоговая оценка, которая записывается в итоговую ведомость и транскрипт.
При расчете среднего балла успеваемости учитываются последние оценки по учебной дисциплине.
50. Обучающийся, после повторной сдачи экзамена, не набравший минимальный переводной балл (GPA), подлежит отчислению из организаций образования МВД за академическую неуспеваемость.
51. Результаты экзаменов и предложения по улучшению учебного процесса после завершения экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) выносятся на обсуждение заседаний кафедр, факультетов и учебно-методического совета организаций образования МВД.
52. Обучающемуся, отчисленному из организации образования МВД, выписывается транскрипт, подписанный руководителем организации образования МВД и скрепленный печатью.
В транскрипт записываются все учебные дисциплины и (или) модули, которые изучал курсант с указанием итоговой оценки, включая FX и F.
53. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" проводится в период промежуточной аттестации, согласно академическому календарю.
54. Курсанты организаций образования МВД всех образовательных программ бакалавриата сдают государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" по завершении ее изучения, в том же академическом периоде.
55. Курсант по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе высшего образования не изучает и не сдает государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана".
56. Подготовка к государственному экзамену проводится кафедрой, ведущей занятия по учебной дисциплине "История Казахстана" (далее – кафедра).

45. Оқу жылы аяқталғаннан кейін емтихан сессияларының қорытындысы негізінде білім алушыларды курстан курсқа көшіру жүзеге асырылады.
46. Курстан курсқа көшіру үшін ең төменгі көшіру балының мәнін ІІМ білім беру ұйымы оқу курстар бойынша дербес белгілейді.
47. Ең төменгі көшіру балын алған курсант факультет бастығының ұсынымы негізінде ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен келесі курсқа көшіріледі.
48. Курс бағдарламасын толығымен өтіп, белгіленген ең төменгі көшіру балы деңгейін жинамаған курсантқа өзінің орташа үлгерім балын (GPA) жоғарылатуы үшін пәндерді (мемлекеттік емтихан тапсырылатын "Қазақстан тарихы" пәнінен басқа) белгіленген тәртіппен өздігінен зерделеуге және жеке кесте бойынша сол пәндерден емтиханды қайта тапсыруына мүмкіндік беріледі.
49. Қайта тапсырылған емтиханнан қанағаттанарлық нәтиже алған жағдайда қорытынды баға қайта есептеледі, ол емтихан ведомосіне, сынақ кітапшасына және транскриптке жазылады.
Оқу үлгерімінің орташа балын есептеу кезінде оқу пәні бойынша соңғы бағалары есептеледі.
50. Емтиханды қайта тапсырғаннан кейін ең төменгі көшіру балын (GPA) жинай алмаған білім алушы академиялық үлгермеушілігі үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
51. Емтихан нәтижелері және оқу процесін жақсарту бойынша ұсыныстар емтихан сессиясы (аралық аттестаттау) аяқталғаннан кейін кафедра, факультет отырыстарында, ІІМ білім беру ұйымдарының ғылыми-әдістемелік кеңесінде талқылауға ұсынылады.
52. ІІМ білім беру ұйымынан шығарылған курсантқа ІІМ білім беру ұйымының басшысы қол қойған және мөрленген транскрипт беріледі.
Курсант оқитын барлық оқу пәндері және (немесе) модульдер қорытынды бағаны, оның ішінде FX және X-ті көрсете отырып, транскриптке жазылады.
53. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан академиялық күнтізбеге сәйкес аралық аттестаттау кезеңінде өткізіледі.
54. ІІМ білім беру ұйымының бакалавриаттың барлық білім беру бағдарламаларының курсанттары олардың "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оны оқып, аяқтағаннан кейін сол академиялық кезеңде мемлекеттік емтихан тапсырады.
55. Жеделдетіліп оқытатын қысқартылған оқу бағдарламасы бойынша жоғары білім базасында білім алатын курсанттар "Қазақстан тарихы" пәнін оқымайды және мемлекеттік емтихан тапсырмайды.
56. Мемлекеттік емтиханға дайындықты "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша сабақ жүргізетін кафедра (бұдан әрі - кафедра) өткізеді.

57. Для проведения государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" кафедра разрабатывает рабочую учебную программу единую для всех форм обучения и образовательных программ, на основе типовой учебной программы по данной дисциплине.
58. Государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" осуществляется в устной, письменной или тестовой формах в соответствии с рабочей учебной программой.
59. Форма проведения государственного экзамена определяется решением ученого совета организации образования МВД самостоятельно.
60. Для приема государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" на календарный год по представлению факультета формируется Государственная экзаменационная комиссия (далее - ГЭК) в составе председателя и членов комиссии.
61. Информация о кандидатуре председателя ГЭК не позднее 1 ноября текущего учебного года направляется в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
62. Председатель ГЭК по дисциплине "История Казахстана" утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан не позднее 1 декабря текущего учебного года.
63. Состав ГЭК утверждается приказом начальника организации образования МВД из числа высококвалифицированных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю образовательной программы.
64. Расписание заседаний ГЭК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования в соответствии с академическим календарем и утверждается начальником организации образования не позднее, чем за две недели до начала государственного экзамена.
65. Продолжительность заседания ГЭК не превышает 6 академических часов в день.
66. Заседания ГЭК оформляются протоколом заседания Государственной экзаменационной комиссии по дисциплине "История Казахстана", по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – протокол заседания ГЭК) на каждого курсанта и подписываются председателем и членами комиссии, участвовавшими в заседании.
67. Протокол заседания ГЭК ведет секретарь, назначаемый из числа профессорско-преподавательского состава кафедры, ведущий занятия по данной дисциплине.
68. Протоколы заседания ГЭК сброшюровываются на листах форматом А4, пронумеровываются, прошнуровываются, и скрепляются печатью факультета до начала государственного экзамена.
69. При неявке курсанта на заседание ГЭК в протоколе напротив его фамилии делается отметка "не явился".
При наличии уважительной причины распоряжением начальника факультета данному курсанту устанавливается индивидуальный график сдачи государственного экзамена. При отсутствии уважительной причины неявка на государственный экзамен приравнивается к оценке "неудовлетворительно".

57. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды өткізу үшін кафедра оқудың барлық нысаны мен білім беру бағдарламалары үшін бірыңғай оқу жұмыс бағдарламасын осы пән бойына үлгілік оқу бағдарламасы негізінде әзірлейді.
58. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру жұмыс оқу бағдарламасына сәйкес ауызша, жазбаша және тест нысанында жүзеге асырылады.
59. Мемлекеттік емтиханды өткізу нысаны ІІМ білім беру ұйымы ғылыми кеңесінің шешімімен дербес анықталады.
60. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды қабылдау үшін факультеттің (институт) ұсынымы бойынша құрамында төрағасы мен мүшелері бар Мемлекеттік емтихан комиссиясы (бұдан әрі – МЕК) күнтізбелік жылға құрылады.
61. МЕК төрағасының кандидатурасы туралы ақпарат ағымдағы оқу жылының 1 қарашасынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - ІІМ) жіберіледі.
62. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК төрағасы ағымдағы оқу жылының 1 желтоқсанынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.
63. Біліктілігі аталған білім беру бағдарламаларының бейініне сәйкес келетін жоғары білікті оқытушылардан тұратын МЕК құрамы ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
64. МЕК отырыстарының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі академиялық күнтізбеге сәйкес жасайды және оны ІІМ білім беру ұйымының бастығы мемлекеттік емтихан басталардан екі апта бұрын бекітеді.
65. МЕК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспайды.
66. МЕК отырыстары әр курсантқа жеке хаттамамен осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – МЕК хаттамасы) "Қазақстан тарихы" пәні бойынша МЕК хаттамасы ресімделеді және оған комиссия төрағасы мен отырысқа қатысқан комиссия мүшелері қол қояды.
67. МЕК отырысының хаттамасын осы пән бойынша сабақ беретін кафедраның профессорлық-оқытушы құрамы қатарынан тағайындалған хатшы жүргізеді.
68. МЕК отырысының хаттамалары мемлекеттік емтихан басталғанға дейін А4 форматында түптеліп, нөмірленіп, бумаланады және факультеттің мөрімен бекітіледі.
69. Егер курсант МЕК отырысына келмесе, хаттамада оның тегінің тұсына "келген жоқ" деген жазу жазылады.
Емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болған жағдайда, осы курсантқа факультет бастығының өкімімен мемлекеттік емтихан тапсыруға жеке кесте бекітіледі. Мемлекеттік емтиханға келмеуінің дәлелді себептері болмаған жағдайда "қанағаттанарлықсыз" деген бағаға теңестіріледі.

70. При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГЭК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № ______ от ______ на странице "____" и подписываются всеми присутствующими членами ГЭК.
71. Результаты государственного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки знаний курсантов.
72. По результатам государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" курсантам выставляется итоговая оценка с учетом оценки рейтинга допуска и оценки государственного экзамена. При этом оценка рейтинга допуска составляет 60 % от итоговой оценки знаний по дисциплине, и оценка государственного экзамена составляет 40 % от итоговой оценки знаний по дисциплине.
73. При получении курсантом по государственному экзамену по дисциплине "История Казахстана" оценки "неудовлетворительно", обучаемый отчисляется из организации образования МВД за академическую неуспеваемость.
74. Пересдача положительной оценки государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана" с целью ее повышения не допускается.
75. Курсант, несогласный с результатом государственного экзамена, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после проведения ГЭК.
76. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МВД создается апелляционная комиссия по дисциплине "История Казахстана" из числа опытных преподавателей по данной дисциплине и назначается председатель.
77. По окончании работы ГЭК председатель комиссии составляет отчет о результатах сдачи государственных экзаменов и защиты дипломной работы с заполнением таблицы в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам (далее – отчет ГЭК), который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МВД и представляется в МВД.
При этом отчеты ГЭК по дисциплине "История Казахстана", сданного в зимнюю экзаменационную сессию, должны быть представлены не позднее 1 марта и, сданного в летнюю экзаменационную сессию - не позднее 1 августа.
Глава 3. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений МВД, реализующих образовательные программы высшего образования
78. Итоговая аттестация курсантов в организациях образования МВД проводится по формам, установленным ГОСО, продолжительность и сроки которых предусмотрены академическим календарем и рабочими учебными планами.
79. Итоговая аттестация проводится в форме защиты дипломной работы (проекта), подготовки и сдачи комплексного экзамена и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка", либо в форме сдачи комплексного государственного экзамена, государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка".

70. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МЕК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Мұндай жағдайда бірінші хаттамадағы нәтижелер "___ беттегі _____ баға № ______ хаттамамен кайта қаралды" деген жазумен жойылады және оған қатысқан МЕК мүшелері қол қояды.
71. Мемлекеттік емтихан нәтижелері курсанттардың білімін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік бағалау жүйесі бойынша бағаланады.
72. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан нәтижелері бойынша білім алушыларға рұқсат ету рейтингі бағасы мен мемлекеттік емтихан бағасы ескеріле отырып, қорытынды баға қойылады. Бұл ретте рұқсат ету рейтингінің бағасы пән бойынша білімінің қорытынды бағасының кемінде 60%-ын құрайды және мемлекеттік емтихан бағасы 40%-ын құрайды.
73. Курсант "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған жағдайда, ол академиялық үлгермеушілігі үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
74. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханнан алған оң бағаны көтеру үшін қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
75. Мемлекеттік емтихан қорытындысымен келіспеген курсант, МЕК өткізілген күннен кейінгі күннен кешіктірмей апелляция береді.
76. Апелляция өткізу үшін ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен аталған пән бойынша тәжірибелі оқытушылар қатарынан "Қазақстан тарихы" пәні бойынша апелляциялық комиссия құрылады.
77. МЕК жұмысы аяқталған соң комиссия төрағасы мемлекеттік емтихандарды тапсыру және дипломдық жұмысты қорғау нәтижелері туралы есеп әзірлейді, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кесте толтырады (бұдан әрі - МЕК есебі), ол ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады, бекітіледі және ІІМ-ге ұсынылады.
Бұл ретте "Қазақстан тарихы" пәні бойынша қысқы емтихан сессиясы кезінде тапсырылған МЕК есептері 1 наурыздан, ал жазғы емтихан сессиясы кезінде - 1 тамыздан кешіктірілмей ұсынылуы тиіс.
3-тарау. Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарының білім алушыларын қорытынды аттестаттауды өткізу тәртібі
78. ІІМ білім беру ұйымдарында курсанттарды қорытынды аттестаттау БМЖС белгіленген нысандарда өткізіледі, олардың ұзақтығы мен мерзімі академиялық күнтізбеде және жұмыс оқу жоспарында көзделген.
79. Қорытынды аттестаттау дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау, кешенді емтихан және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан дайындау және тапсыру нысанында не кешенді мемлекеттік емтихан, екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және (немесе) "Дене шынықтыру" пәні бойынша емтихан тапсыру нысанында өткізіледі.

80. Перечень дисциплин государственных экзаменов утверждается решением ученого совета вуза совета факультета на основании представления выпускающей кафедры.
81. К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, полностью завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ.
82. Основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение обучающимся необходимого объема теоретического курса обучения и профессиональных практик в соответствии с требованиями ГОСО.
83. Обучающийся выпускного курса, не выполнивший требования рабочего учебного плана и рабочих учебных программ, отчисляется из организации образования МВД.
84. Руководители организаций образования МВД до 1 октября текущего учебного года представляют заявки по ожидаемому выпуску в уполномоченный орган в области образования на документы об образовании государственного образца (дипломы и транскрипт).
85. Для проведения итоговой аттестации обучающихся создается Государственная аттестационная комиссия (далее – ГАК) по каждой образовательной программе для всех форм обучения.
86. Допуск к итоговой аттестации курсантов оформляется на основании пункта 90 настоящих Правил по списочному составу курсантов, утверждаемых начальником факультета не позднее, чем за две недели до начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
87. До начала проведения итоговой аттестации курсантов в ГАК представляются справка начальника факультета о выполнении обучаемым рабочего учебного плана, полученных им оценок по всем дисциплинам, их объеме, сданным курсовым работам (проектам) и видам профессиональных практик и величине средневзвешенной оценки за период обучения GPA.
88. Руководители организаций образования МВД до 1 ноября текущего учебного года представляют в МВД кандидатуры председателей ГАК, из числа профессоров, доцентов и преподавателей, имеющих ученую степень или степень, не работающих в данной организации образования МВД, высококвалифицированных специалистов органов внутренних дел, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.
89. Профиль специалистов, участвующих в работе ГАК, определяется соответствием специальности ученой степени, степени или базового образования (по диплому). К представлению прилагаются копии документов об ученой степени, степени или о базовом образовании.
90. Председатель ГАК утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан на календарный год не позднее 20 декабря текущего учебного года.
В состав ГАК на правах ее членов входят начальник факультета и начальник выпускающей кафедры.
Остальные члены ГАК формируются из числа профессоров, доцентов, высококвалифицированных специалистов, соответствующих профилю выпускаемых специалистов.

80. Мемлекеттік емтихан пәндерінің тізбесі бітіртіп шығарушы кафедра ұсынымының негізінде факультет кеңесінің, ЖОО ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі.
81. Қорытынды аттестаттауға жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес білім алу процесін толық аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
82. Білім алу процесін аяқтаудың негізгі өлшемшарты курсанттың БМЖС талаптарына сәйкес оқытудың теориялық курсы мен кәсіби практикалардың қажетті көлемін меңгеруі болып табылады.
83. Жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламаларының талаптарын орындамаған жағдайда бітіруші курстың білім алушылары ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
84. ІІМ білім беру ұйымының басшылары білім беру саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарға (дипломдар мен қосымшалар) ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін болжамды бітірушілер саны бойынша өтінім ұсынады.
85. Курсанттарды қорытынды аттестаттау үшін оқытудың барлық нысандары үшін әр білім беру бағдарламасы бойынша Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - МАК) құрылады.
86. Курсанттарды қорытынды аттестаттауға жіберу қорытынды аттестаттау басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей факультет бастығы бекіткен курсанттардың тізімдік құрамы бойынша осы Қағидалардың 90-тармағының негізінде МАК-қа ұсынылады.
87. Курсанттарды қорытынды аттестаттаудан өткізу басталғанға дейін МАК-қа факультет бастығының білім алушының жұмыс оқу жоспарын орындағаны туралы, оның барлық пәндер бойынша алған бағалары, олардың көлемі, тапсырған курстық жұмыстары (жобалары), кәсіби практикалардың түрлері мен GPA оқыту кезеңіндегі орта үлестік бағалау мөлшері туралы анықтамасы ұсынылады.
88. ІІМ білім беру ұйымының басшылары ағымдағы оқу жылының 1 қарашасына дейін ІІМ-ге осы жоғары оқу орнында жұмыс істемейтін, ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі бар профессорлар, доценттер мен оқытушылар арасынан, бітіріп шығарылатын мамандардың бейініне сәйкес келетін ішкі істер органдарының жоғары білікті мамандары қатарынан МАК төрағаларының кандидатураларын ұсынады.
89. МАК жұмысына қатысушы мамандардың бейіні арнайы ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесе базалық білімінің (диплом бойынша) сәйкестігімен анықталады. Ұсынымға ғылыми дәрежесі, дәрежесі немесі базалық білімі туралы құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
90. МАК төрағасы ағымдағы оқу жылының 20 желтоқсанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен күнтізбелік жылға бекітіледі.
МАК құрамына оның мүшелерінің құқығымен: факультет бастығы және бітіртіп шығарушы кафедраның бастығы кіреді.
МАК-тың қалған мүшелері бітіруші мамандардың тиісті бейініне сәйкес келетін профессорлардан, доценттерден, жоғары білікті мамандардан құрылады.".

91. Количественный состав ГАК определяется организацией образования МВД самостоятельно в соответствии с контингентом выпускаемых курсантов по образовательной программе и утверждается приказом начальника организации образования МВД, ежегодно, не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.
92. В компетенцию ГАК входит:
1) проверка уровня соответствия теоретической и практической подготовки выпускаемых кадров, установленным требованиям образовательных программ;
2) присуждение выпускнику степени бакалавра по соответствующей образовательной программе;
3) разработка предложений, направленных на дальнейшее улучшение качества подготовки кадров.
93. Расписание работы ГАК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования, утверждается руководителем организации образования МВД и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы ГАК.
94. Продолжительность заседания ГАК не должна превышать 6 академических часов в день. При этом к сдаче государственного экзамена в день допускается не более 12-15 человек, а к защите дипломной работы - не более 7-10 человек.
95. При тестовой форме, сдача комплексного государственного экзамена и/или государственных экзаменов по образовательной программе проводится на академический поток (или группу).
96. Не позднее пяти рабочих дней до начала защиты дипломной работы (проекта) в ГАК представляются:
1) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта), в котором дается аргументированное заключение "допускается к защите" или "не допускается к защите";
2) рецензия на дипломную работу, в которой дается всесторонняя характеристика представленной к защите дипломной работы (проекта) и аргументированное заключение с указанием оценки по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки и возможности присуждения степени "бакалавр" и (или) присвоения квалификации по соответствующей образовательной программе.
97. Проверка дипломных работ (проектов) на предмет плагиата осуществляется в соответствии с Правилами проведения проверки на предмет наличия заимствований, разрабатываемыми и утверждаемыми организациями образования МВД самостоятельно.
98. В ГАК представляются, в том числе и материалы, характеризующие научную и практическую ценность выполненной дипломной работы, неофициальные отзывы, письменные заключения организаций, осуществляющих практическую деятельность по профилю дипломной работы (проекта), справки или акты внедрения результатов научного исследования, макеты, проекты, образцы материалов, изделий.

91. МАК-тың сандық құрамын білім беру бағдарламаcы бойынша бітіріп шығатын курсанттардың контингентіне сәйкес ІІМ білім беру ұйымы өздігінен белгілейді және ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен жыл сайын 31 желтоқсаннан кешіктірмей бекітіледі және ол күнтізбелік жыл бойына жарамды болады.
92. МАК-тың құзыретіне:
1) бітіруші мамандардың теориялық және практикалық даярлығының білім беру бағдарламаларының белгіленген талаптарына сәйкестігі деңгейін тексеру;
2) тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру;
3) кадрлар даярлау сапасын одан әрі жақсартуға бағытталған ұсыныстар әзірлеу кіреді.
93. МАК жұмысының кестесін білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісі әзірлейді, оны ІІМ білім беру ұйымның бастығы бекітеді және МАК жұмысы басталардан екі апта бұрын көпшіліктің назарына жеткізіледі.
94. МАК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс. Бұл ретте мемлекеттік емтиханды тапсыруға күніне 12-15 адам, ал диплом жұмысын қорғауға 7-10 адам жіберіледі.
95. Тестілеу нысаны кезінде білім беру бағдарламасы бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру академиялық ағынға (немесе топқа) өткізіледі
96. Диплом жұмысын (жобаны) қорғаудың басталуына бес жұмыс күні қалғанда МАК-қа мынадай құжаттар ұсынылады:
1) диплом жұмысының (жобаның) ғылыми жетекшісінің "қорғауға жіберіледі" немесе "қорғауға жіберілмейді" деген дәлелді қорытындысы бар пікірі;
2) диплом жұмысына резенция, онда диплом жұмысын (жобаны) қорғауға ұсынылған жан-жақты мінездемесі және білімді бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағаны және тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін және/немесе біліктілігін беру мүмкіндігі көрсетілген дәлелденген қорытындысы беріледі.
97. Дипломдық жұмыстарды (жобаларды) плагиат мәніне тексеру ІІМ білім беру ұйымдары дербес әзірлейтін және бекітетін қарыздардың бар-жоғына тексеру жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
98. МАК-қа сондай-ақ орындалған дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми және практикалық құндылығын сипаттайтын басқа да материалдар, ресми емес пікірлер, диплом жұмысының (жобаның) бейіні бойынша практикалық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жазбаша қорытындысы, ғылыми зерттеудің нәтижелерін енгізу анықтамалары немесе актілері, макеттер, жобалар, материалдар үлгілері, бұйымдар және тағы басқалары ұсынылады.

99. Обучающийся защищает дипломную работу (проект) при наличии положительного отзыва научного руководителя и одной рецензии специалиста, соответствующего профилю защищаемой работы (проекта).
При получении отрицательного заключения научного руководителя "не допускается к защите", обучающийся не защищает дипломную работу (проект).
Обучающийся допускается к защите дипломной работы (проекта) как при положительном, так и при отрицательном заключении рецензента.
100. Рецензирование дипломных работ (проектов) осуществляется только внешними специалистами из сторонних организаций, квалификация которых соответствует профилю защищаемой дипломной работы (проекта).
101. Научный руководитель дипломной работы (проекта) утверждается приказом начальника организации образования МВД персональным закреплением за каждым курсантом с указанием темы.
Рецензенты дипломных работ (проектов) утверждаются приказом начальника организации образования МВД общим списком по представлению начальника выпускающей кафедры с указанием места работы, занимаемой должности и образования (ученая степень или степень по образовательной программе, базовое образование по диплому о высшем образовании).
102. Государственные экзамены (по образовательной программе и профилирующим дисциплинам) проводятся устно, письменно, тестированием (комплексное тестирование) в объеме образовательных программ.
103. Комплексный государственный экзамен и (или) государственные экзамены по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" проводятся по программам, разработанным организацией образования МВД на основе рабочих учебных программ дисциплин.
Программа комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" утверждаются решением ученого совета .
104. При тестовой форме комплексного государственного экзамена и/или государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам организация образования МВД самостоятельно разрабатывает и утверждает тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные), технологию проведения тестирования.
105. Защита дипломной работы (проекта), проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее половины ее членов.
106. Продолжительность защиты одной дипломной работы (проекта) не должна превышать 50 минут на одного курсанта. Для защиты дипломной работы курсант выступает с докладом перед ГАК не более 15 минут.

99. Ғылыми жетекшісінің оң пікірі және қорғауға ұсынылатын жұмыс бейініне сай келетін маман тарапынан бір рецензиясы болған кезде білім алушы диплом жұмысын (жобасын) қорғайды.
Ғылыми жетекшінің "қорғауға жіберілмейді" деген теріс қорытындысын алған кезде, білім алушы дипломдық жұмысты (жобаны) қорғай алмайды.
Білім алушы, рецензенттің оң, сондай-ақ теріс қорытындысы болған кезде де дипломдық жұмысты (жобаны) қорғауға жіберіледі.
100. Дипломдық жұмысты (жобаны) рецензиялауды біліктілігі қорғалатын жұмыс бейініне сәйкес келетін басқа ұйымдардың мамандары ғана жүзеге асырады.
101. Дипломдық жұмыстың (жобаның) ғылыми жетекшісі ІІМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен тақырыбын көрсете отырып, әр курсантқа дербес бекітіледі.
Дипломдық жұмыстардың (жобалардың) рецензенттері ІІМ білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен жұмыс орнын, атқаратын лауазымы мен білімін (ғылыми дәрежесі немесе білім беру бағдарламасы бойынша дәрежесі, жоғары білімі туралы дипломы бойынша базалық білімі) көрсетіліп, бітіртуші кафедра бастығының ұсынысы бойынша жалпы тізіммен бекітіледі.
102. Мемлекеттік емтихандар (білім беру бағдарламасы немесе бейінді пәндер бойынша) білім беру бағдарламалары көлемінде ауызша, жазбаша, тестілеу (кешенді тестілеу) түрінде өткізіледі.
103. Кешенді мемлекеттік емтихан және/немесе екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандар және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтихандар пәндердің жұмыс оқу бағдарламалары негізінде ІІМ білім беру ұйымы әзірлеген бағдарламалар бойынша өткізіледі.
Кешенді мемлекеттік емтиханның және/немесе екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандардың және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханның бағдарламасы Ғылыми кеңестің шешімімен бекітіледі .
104. Кешенді мемлекеттік емтиханның және/немесе екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандардың тест нысаны кезінде ІІМ білім беру ұйымы тест тапсырмаларын, олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас), тестілеуді өткізу технологиясын дербес әзірлейді және бекітеді.
105. Диплом жұмысын (жоба) қорғау МАК-тың ашық отырысында оның мүшелерінің жартысынан көбінің қатысуымен қорғалады.
106. Бір дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау ұзақтығы бір курсантқа 50 минуттан аспауы керек. курсант МАК алдында дипломдық жұмысын қорғауға арналған баяндамасымен 15 минуттан аспайтын уақыт беріледі.

107. По результатам сдачи комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" и/или защиты дипломной работы (проекта) выставляются оценки по балльно- рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений обучающихся.
При этом принимается во внимание уровень теоретической, научной и практической подготовки курсанта, а также отзывы научного руководителя и рецензента.
108. Результаты сдачи комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" и (или) защиты дипломной работы (проекта) объявляются в день их проведения после подписания протоколов заседания ГАК.
109. Протоколы заседания ГАК оформляются по формам согласно приложениям 8-10 к настоящим Правилам.
Протоколы заседания ГАК сброшюровываются на листах форматом А4, пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью подразделения мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
110. Протоколы заседаний ГАК ведутся индивидуально на каждого курсанта. При проведении комплексного государственного экзамена и/или государственных экзаменов по двум базовым и(или) профилирующим дисциплинам в форме тестирования, основанием для оформления протокола является итоговая ведомость.
111. Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа сотрудников выпускающей кафедры.
112. В протоколы вносятся оценки знаний, выявленные на комплексном государственном экзамене и/или государственных экзаменах по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамене по дисциплине "Физическая подготовка" и/или защите дипломной работы (проекта), а также записываются заданные вопросы и мнения членов ГАК. При несовпадении мнения одного члена ГАК с мнением остальных членов комиссии, он записывает собственное мнение в протоколе и лично подписывается.
В протоколе указываются присуждение степени "бакалавра" по соответствующей образовательной программе, а также выдача диплома государственного образца (с отличием или без отличия) курсанту, завершившему свое обучение.
113. Решения об оценках комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" и (или) защиты дипломной работы (проекта), а также о присуждении степени "бакалавра" по соответствующей образовательной программе и выдаче диплома государственного образца (без отличия, с отличием) принимаются ГАК на закрытом заседании путем открытого голосования простым большинством голосов членов комиссии, участвовавших в заседании. При равном числе голосов голос председателя комиссии является решающим.

107. Кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды тапсыру және/немесе дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау нәтижелері бойынша білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың балдық - рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағалар қойылады.
Бұл ретте курсанттың теориялық, ғылыми және практикалық дайындық деңгейі, сондай-ақ ғылыми жетекші мен рецензенттің пікірлері ескеріледі.
108. Кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және/немесе дипломдық жұмысты (Жобаны) қорғауды тапсыру нәтижелері МАК отырысының хаттамаларына қол қойылғаннан кейін олар өткізілген күні жарияланады.
109. МАК отырыстарының хаттамалары осы Қағидаларға 8-10 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ресімделеді.
МАК отырысының хаттамалары А4 форматында жеке кітапшада нөмірленіп, бумаланады және ІІМ білім беру ұйымы білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісінің мөрімен бекітіледі.
110. МАК отырыстарының хаттамалары Әрбір курсантқа жеке жүргізіледі. Тестілеу нысанында екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтихан және/немесе мемлекеттік емтихандар өткізу кезінде хаттаманы ресімдеу үшін қорытынды ведомость негіз болып табылады.
111. Хаттаманы бітіртіп шығарушы кафедра оқытушылары арасынан комиссия құрамына бекітілген МАК хатшысы толтырады.
112. Хаттамаларға екі базалық және(немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханда және/немесе мемлекеттік емтихандарда және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханда және/немесе дипломдық жұмысты (жобаны) қорғауда анықталған білім бағалары енгізіледі, сондай-ақ мак мүшелерінің қойылған сұрақтары мен пікірлері жазылады. МАК-тың бір мүшесінің пікірі комиссияның қалған мүшелерінің пікірімен сәйкес келмеген жағдайда, ол хаттамаға өз пікірін жазады және жеке өзі қол қояды.
Хаттамада тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру, сондай-ақ өзінің оқуын аяқтаған курсантқа мемлекеттік үлгідегі (үздік немесе Үздік емес) диплом беру көрсетіледі.
113. Екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханды және (немесе) мемлекеттік емтихандарды және (немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және (немесе) диплом жұмысын (жобасын) қорғауды бағалау туралы, сондай-ақ тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесін беру және мемлекеттік үлгідегі диплом беру туралы шешімдер айырмашылықтар, үздік) мак жабық отырыста отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жай көпшілік даусымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады. Дауыс саны тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

114. Протоколы подписываются Председателем и членами ГАК, участвовавшими в заседании.
115. Обучающийся, не явившийся на итоговую аттестацию по уважительной причине, пишет рапорт на имя председателя ГАК, представляет документ, подтверждающий уважительную причину, и по разрешению председателя ГАК сдает экзамен или защищает дипломную работу в другой день заседания ГАК.
116. Обучающийся, не согласный с результатами любой из форм итоговой аттестации, подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после ее проведения.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Заявления на апелляцию без указания мотивированного основания (полное пояснение) рассмотрению не подлежат.
117. Для проведения апелляции приказом начальника организации образования МВД создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю образовательной программы.
118. Заседание апелляционной комиссии оформляется протоколом и подписывается председателем и членами апелляционной комиссии.
При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № от на странице " и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
119. Документы, представленные в ГАК о состоянии здоровья после получения неудовлетворительной оценки, не рассматриваются.
120. Повторная сдача комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и(или) профилирующим дисциплинам и(или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" и (или) защита дипломной работы (проекта) с целью повышения положительной оценки не допускается.
121. Пересдача комплексного государственного экзамена и (или) государственных экзаменов по двум базовым и (или) профилирующим дисциплинам и (или) экзамена по дисциплине "Физическая подготовка" и (или) повторная защита дипломной работы лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации не допускается.
122. Лицо, не прошедшее итоговую аттестацию, не ранее чем через год пишет заявление (в произвольной форме) на имя начальника организации образования МВД, но не позднее, чем за четырнадцать рабочих дней до начала итоговой аттестации следующего учебного года о разрешении допуска к повторной итоговой аттестации.
123. Допуск к повторной итоговой аттестации оформляется приказом начальника организации образования МВД.
124. Повторная итоговая аттестация проводится только по тем ее формам, по которым в предыдущую итоговую аттестацию получена неудовлетворительная оценка.

114. Хаттамаға МАК-тың төрағасы мен отырысқа қатысқан мүшелері қол қояды.
115. Қорытынды аттестаттауға дәлелді себеппен келмеген білім алушы МАК төрағасының атына баянат жазады, дәлелді себепті растайтын құжатты ұсынады және МАК төрағасының рұқсатымен емтихан тапсырады немесе дипломдық жұмысты (жобаны) МАК-тың басқа отырысы болған күні қорғайды.
116. Қорытынды аттестаттаудың кез келген нысанының нәтижелерімен келіспейтін білім алушы апелляцияны ол өткізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді. Апелляциялық арызда баяндалған нақты фактілер қаралуға жатады. Дәлелді негізді (толық түсіндірмені) көрсетпей апелляцияға арналған өтініштер қарауға жатпайды.
117. Апелляция өткізу үшін ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен біліктілігі аталған білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылар арасынан апелляциялық комиссия құрылады.
118. Апелляциялық комиссияның отырысы хаттамамен ресімделеді және оған апелляциялық комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қояды.
Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МАК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Бұл жағдайда бірінші хаттаманың нәтижелері "беттегі № от хаттамасымен қайта қаралған Баға" деген жазумен өтеледі және оған МАК-тың барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды.
119. Денсаулық жағдайы туралы МАК-қа ұсынылған құжаттар қанағаттанарлықсыз баға алғаннан кейін қаралмайды
120. Оң бағаны арттыру мақсатында кешенді мемлекеттік емтиханды және/немесе екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарды және (немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды және (немесе) диплом жұмысын (жобасын) қорғауды қайта тапсыруға жол берілмейді.
121. Екі базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша кешенді мемлекеттік емтиханды және (немесе) мемлекеттік емтихандарды және(немесе) "дене шынықтыру даярлығы" пәні бойынша емтиханды қайта тапсыруға және/немесе "қанағаттанарлықсыз" баға алған адамдарға диплом жұмысын қайта қорғауға қорытынды аттестаттаудың осы кезеңінде жол берілмейді.
122. Қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттар бір жыл өткеннен кейін, қорытынды аттестаттаудың басталуына он төрт жұмыс күні қалғанда ІІМ білім беру ұйымы бастығының атына қайта қорытынды аттестаттауға жіберуге рұқсат беру туралы өтініш (еркін нысанда) жазады.
123. Қорытынды аттестаттауға қайта жіберу ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен ресімделеді.
124. Қайта қорытынды аттестаттау алдыңғы қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған нысандар бойынша ғана өткізіледі.

125. Перечень дисциплин, выносимых на комплексный государственный экзамен и/или государственные экзамены по базовым и (или) профилирующим дисциплинам для лиц, которые не сдали эти экзамены, определяется рабочим учебным планом, действовавшим в год окончания курсантом теоретического курса.
126. Курсанты, получившие по итоговой аттестации неудовлетворительную оценку, отчисляются из организации образования МВД приказом начальника как "не выполнившие требования образовательной программы: не защитивший дипломную работу (проект)" или "не выполнившие требования образовательной программы: не сдавшие комплексный государственный экзамен" или "не выполнившие требования образовательной программы: не сдавшие государственный экзамен" с выдачей транскрипта.
127. Курсантам, прошедшим итоговую аттестацию и подтвердившим усвоение соответствующей образовательной программы высшего образования, решением ГАК присуждается степень "бакалавр" по соответствующей образовательной программе и в течение 30 рабочих дней со дня завершения итоговой аттестации выдается бесплатно диплом государственного образца.
128. Выдача диплома государственного образца с приложением (транскриптом) осуществляется на основании приказа начальника организации образования МВД.
129. Начальником организации образования МВД издается приказ об отчислении курсантов, не прошедших итоговую аттестацию, на основании представления начальников факультетов по согласованию с подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования.
130. В приложении к диплому (транскрипте) указываются последние оценки по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки по всем видам учебной работы с указанием их объема в академических кредитах и часах.
131. Курсанту, имеющему по учебным дисциплинам и другим видам учебной деятельности (за исключением итоговой аттестации) итоговые оценки А, А - "отлично", B-, B+ C+ "хорошо" при среднем балле успеваемости (GPA) не ниже 3,5, а также сдавшему итоговую аттестацию с оценками А, А- "отлично", выдается диплом с отличием.
132. Курсант, имевший в период обучения пересдачи или повторные сдачи экзаменов, не получает диплом с отличием, несмотря на соответствие требованиям пункта 131 настоящих Правил.
133. По окончании работы ГАК ее председатель составляет отчет и в течении 14 рабочих дней представляет его начальнику организации образования МВД, который обсуждается и утверждается на заседании ученого совета.
134. Отчет председателя ГАК включает пояснительную записку и таблицы в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам (далее – отчет председателя ГАК).
В пояснительной записке отчета председателя ГАК отражаются:

125. Кешенді мемлекеттік емтиханға және/немесе базалық және (немесе) бейіндеуші пәндер бойынша мемлекеттік емтихандарға шығарылатын пәндердің тізбесі теориялық курсты бітірген жылы қолданыста болған оқу жұмыс жоспарымен айқындалады.
126. Қорытынды аттестаттаудан қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушы "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: диплом жұмысын (жобасын) немесе магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғай алмаған" немесе "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: кешенді емтиханды тапсыра алмаған" немесе "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: мемлекеттік емтиханды тапсыра алмаған" деп ІІМ білім беру ұйымдары басшысының бұйрығымен оқудан шығарылады.
127. Қорытынды аттестаттаудан өткен және тиісті жоғары білім беру бағдарламасын меңгергендігін растаған курсанттарға МАК шешімімен тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "бакалавр" дәрежесі беріледі және қорытынды аттестаттау аяқталғаннан күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде мемлекеттік үлгідегі диплом тегін беріледі.
128. Мемлекеттік үлгідегі дипломды қосымшасымен (транскриптпен бірге) бірге беру ІІМ білім беру ұйымы бастығының бітіру туралы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
129. ІІМ білім беру ұйымының бастығы білім сапасын мониторингтеу және бақылау (бағалау) бөлінісінің келісімі бойынша факультет бастығының ұсынымы негізінде қорытынды аттестаттаудан өтпеген курсанттарды оқудан шығару туралы бұйрық шығарады.
130. Дипломға (транскриптке) қосымшада академиялық кредиттер мен сағаттарда олардың көлемін көрсете отырып, оқу жұмысының барлық түрлері бойынша оқу жетістіктерін есепке алудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша соңғы бағалар көрсетіледі.
131. Оқу пәндері бойынша және оқу қызметінің басқа түрлері бойынша (қорытынды аттестаттауды қоспағанда) қорытынды бағасы А, А "өте жақсы", B-, B+, C+ "жақсы" үлгерімінің орташа балы (GPA) 3,5-тен төмен емес, сондайақ қорытынды аттестаттауды А, А "өте жақсы" деген бағаға тапсырған курсантқа үздік диплом беріледі (қосымша оқыту түрлері бойынша бағалар есепке алынбай).
132. Оқу кезеңінде емтихандарды қайта немесе қайталап тапсыру жағдайы болған курсанттар осы Қағидалардың 131-тармағында көрсетілген талаптарға қарамастан үздік диплом алмайды.
133. МАК-тың жұмысы аяқталғаннан кейін оның төрағасы есеп әзірлейді және он төрт жұмыс күні ішінде оны ІІМ білім беру ұйымының бастығына тапсырады, ол ІІМ білім беру ұйымының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
134. МАК төрағасының есебіне түсіндірме жазба мен кестелер осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес кіреді (бұдан әрі – МАК төрағасының есебі).
МАК төрағасы есебінің түсіндірме жазбасында:

1) уровень подготовки специалистов по данной образовательной программе в организации образования МВД;
2) качество выполнения дипломных работ (проектов), в том числе дипломные работы (проекты), выполненные по заказу служб МВД;
3) соответствие тематики дипломных работ (проектов) современному состоянию науки, техники и запросам практической деятельности органов внутренних дел;
4) характеристика знаний курсантов, выявленных на государственных экзаменах, недостатки в подготовке специалистов по отдельным дисциплинам;
5) анализ качества подготовки специалистов по данной образовательной программе;
6) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки специалистов в организации образования МВД.
135. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников организации образования МВД, окончивших программы высшего образования, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), образовательной программы и номера выданного диплома, подписанный организацией образования МВД.
136. Организация образования МВД в течении 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации курсантов представляет в МВД обсужденный и утвержденный на заседании ученого совета отчет председателя ГАК.
137. Организация образования МВД после выдачи документов об образовании выпускникам в течение месяца вносит эти данные в информационную систему уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Организация образования МВД обеспечивает функционирование информационной системы по выданным документам об образовании и создает электронную базу (архив) документов об образовании, в том числе ранее выданных.
Достоверность данных вносимых в информационную систему обеспечивается организацией образования МВД.
Глава 4. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений МВД, реализующих образовательные программы послевузовского образования
138. Итоговая аттестация магистрантов и докторантов в организации образования МВД проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем и рабочими учебными планами образовательных программ.
Итоговая аттестация магистрантов проводится в форме сдачи комплексного государственного экзамена и/или защиты магистерской диссертации.
Итоговая аттестация докторантов проводится в форме диссертационной работы или серии статей, требования к которым предусмотрены Правилами присуждения степеней, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года №127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951).

1) ІІМ білім беру ұйымында осы білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлаудың деңгейі;
2) диплом жұмыстарын (жоба), оның ішінде ІІМ қызметтерінің тапсырысы бойынша орындалған диплом жұмыстарын (жобаларын) орындау сапасы;
3) диплом жұмысы (жобасы) тақырыптарының ғылымның, техниканың қазіргі заманғы жай-күйіне және ішкі істер органдарының практикалық қызметінің сұрау салуларының талабына сәйкестігі;
4) курсанттардың мемлекеттік емтихандарда анықталған білімдерінің сипаты, жекелеген пәндер бойынша мамандар даярлаудағы кемшіліктер;
5) осы білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлау сапасын талдау;
6) ІІМ білім беру ұйымында мамандар даярлауды одан әрі жетілдіру бойынша нақты ұсынымдар көрсетіледі.
135. МАК төрағасының есебіне жоғары білім бағдарламасын оқып бітірген, ІІМ білім беру ұйымының бастығы қол қойып, берілген дипломның нөмірі, тегі, аты, білім беру бағдарламасы, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетілген ІІМ білім беру ұйымын бітірушілердің тізімі қоса беріледі.
136. ІІМ білім беру ұйымы курсанттарды қорытынды аттестаттау аяқталған соң, 30 жұмыс күні ішінде оқу кеңесінің отырысында талқыланған және бекітілген МАК төрағасының есебін ІІМ-ге ұсынады.
137. ІІМ білім беру ұйымы бітірушілерге білім туралы құжаттарды бергеннен кейін бір ай ішінде осы деректерді ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
ІІМ білім беру ұйымы берілген білім туралы құжаттар бойынша ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді және білім туралы құжаттардың, оның ішінде бұрын берілген құжаттардың электрондық базасын (архивін) құрады.
Ақпараттық жүйеге енгізілетін деректердің дұрыстығын ІІМ білім беру ұйымы қамтамасыз етеді.
4-тарау. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібі
138. Магистранттар мен докторанттарды қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың жұмыс оқу жоспарларында көзделген мерзімде кешенді емтихан тапсыру және магистрлік (докторлық) диссертацияны қорғау түрінде өткізіледі.
Магистрантарды қорытынды аттестаттау кешенді мемлекеттік емтихан тапсыру және (немесе) магистрлік диссертацияны қорғау түрінде жүзеге асырылады.
Докторанттарды қорытынды аттестаттау диссертация немесе мақалар сериясы түрінде жүзеге асырылады, оған қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен Ғылыми дәрежелер беру қағидаларында көзделген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген).

139. К итоговой аттестации допускаются магистранты и докторанты, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями рабочего учебного плана и рабочих учебных программ.
140. Магистранты и докторанты выпускного курса, не выполнившие требования рабочих учебных программ, рабочего и индивидуального плана, не допускаются к итоговой аттестации и отчисляются из организации образования МВД за академическую неуспеваемость.
141. Для проведения итоговой аттестации у обучающихся магистратуры организация образования МВД формирует ГАК.
142. Начальник организации образования МВД до 1 ноября представляет информацию о кандидатуре председателей ГАК в МВД по каждой образовательной программе магистратуры с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD или ученым званием, соответствующих профилю выпускаемых специалистов и не работающих в данной организации образования.
143. В состав ГАК входят лица с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD, соответствующих профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры включаются высококвалифицированные сотрудники органов внутренних дел, соответствующие профилю выпускаемых специалистов).
144. Количественный состав ГАК определяется организацией образования МВД и утверждается приказом начальника организации образования МВД не позднее 31 декабря и действует в течение календарного года.
145. Допуск к итоговой аттестации магистрантов оформляется приказом начальника организации образования МВД по списку не позднее, чем за 14 рабочих дней до дня начала итоговой аттестации и представляется в ГАК.
146. Перечень дисциплин, входящих в комплексный государственный экзамен (при наличии) устанавливается вузом самостоятельно с учетом уровня теоретической подготовки, учебных достижений, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей обучающихся.
147. Комплексный государственный экзамен (при наличии) проводится по одной из следующих форм: устно, письменно, тестирование.
148. Программа комплексного государственного экзамена, форма его проведения и содержание заданий разрабатываются организацией образования МВД на основе учебных программ дисциплин, включенных в данный комплексный государственный экзамен.
149. Организации образования МВД, реализующие магистерские программы, разрабатывают тестовые задания, их виды (открытые, закрытые, комбинированные тесты) и технологию проведения тестирования.
150. Расписание работы ГАК составляется подразделением мониторинга и контроля (оценки) качества образования, утверждается начальником вуза и доводится до общего сведения не позднее, чем за две недели до начала работы ГАК.

139. Қорытынды аттестаттауға жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламалары талаптарына сәйкес білім беру процесін аяқтаған магистранттар мен докторанттар жіберіледі.
140. Жұмыс оқу бағдарламалары жұмыс және жеке оқу жоспары талаптарын және оқу жұмыс бағдарламаларын орындамаған бітіруші курстың магистранттары мен докторанттары қорытынды аттестаттауға жіберілмейді және академиялық үлгермеушілік үшін ІІМ білім беру ұйымынан шығарылады.
141. Магистранттар мен докторанттардан кешенді емтихан алу үшін ІІМ білім беру ұйымы МАК құрады.
142. ІІМ білім беру ұйымының бастығы 1 қарашаға дейін бітіруші мамандардың бейініне сәйкес келетін және осы білім беру ұйымында жұмыс істемейтін магистратураның ғылыми дәрежесі, ғылым докторы, магистр дәрежесі, PhD докторы немесе ғылыми атағы бар әрбір білім беру бағдарламасы бойынша МАК төрағаларының ІІМ-ге кандидатурасы туралы ақпаратты ұсынады.
143. В состав ГАК входят лица с ученой степенью кандидата, доктора наук, степенью магистра, доктора PhD, соответствующих профилю выпускаемых специалистов (в состав ГАК для профильной магистратуры включаются высококвалифицированные сотрудники органов внутренних дел, соответствующие профилю выпускаемых специалистов).
144. МАК-тың сандық құрамын ІІМ білім беру ұйымы белгілейді, ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен 31 желтоқсаннан кешіктірілмей бекітіледі және ол бір күнтізбелік жыл бойы қолданыста болады.
145. Магистранттарды қорытынды аттестаттауға жіберу ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен тізім бойынша бекітіліп, қорытынды аттестаттау басталардан 2 апта бұрын МАК-қа тапсырылады.
146. Кешенді мемлекеттік емтиханға кіретін пәндердің тізбесін (бар болса) ЖОО теориялық даярлық деңгейін, оқу жетістіктерін, оқыту нәтижелерін және білім алушылардың зерттеу-талдау қабілеттерін ескере отырып, дербес белгілейді.
147. Кешенді мемлекеттік емтихан мынадай нысандардың біреуі бойынша өткізіледі: бекітілген бағдарлама көлемінде ауызша, жазбаша, тестілеу.
148. Кешенді мемлекеттік емтиханның бағдарламасын, оны өткізу нысанын және тапсырмалар мазмұнын осы кешенді емтиханға енген пәндерді оқу бағдарламасы негізінде ІІМ білім беру ұйымы әзірлейді.
149. Магистрлік бағдарламаларды іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдары тесттік тапсырманы, олардың түрлерін (ашық, жабық, аралас) және тестілеудің өткізілу технологиясын дербес әзірлейді.
150. МАК жұмыс кестесін білім беру сапасын мониторингілеу және бақылау (бағалау) бөлімшесі жасайды, ЖОО бастығы бекітеді және МАК жұмысы басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей жалпы назарға жеткізіледі.

151. Результаты комплексного государственного экзамена (при наличии) оформляются протоколом заседания ГАК по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, который заполняется индивидуально на каждого магистранта.
Протокол заполняется секретарем ГАК, утвержденным в составе комиссии из числа сотрудников выпускающей кафедры.
152. При проведении комплексного государственного экзамена (при наличии) в форме тестирования, основанием для оформления протокола является итоговая ведомость.
153. Пересдача комплексного государственного экзамена (при наличии) с положительной оценки с целью ее повышения на более высокую не допускается.
154. Обучающийся, получивший по комплексному государственному экзамену (при наличии) оценку "неудовлетворительно" отчисляется из вуза как "не выполнивший требования образовательной программы: не сдавший комплексный государственный экзамен".
155. Магистрант не согласный с результатом комплексного государственного экзамена (при наличии) подает апелляцию не позднее следующего рабочего дня после его проведения.
Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Заявления на апелляцию без указания мотивированного основания (полное пояснение) рассмотрению не подлежат.
156. Для проведения апелляции приказом начальника организации образовании МВД создается апелляционная комиссия из числа опытных преподавателей, квалификация которых соответствует профилю образовательной программы.
157. Заседание апелляционной комиссии оформляется протоколом и подписывается председателем и членами апелляционной комиссии.
При удовлетворении апелляции повторно оформляется протокол заседания ГАК. В этом случае результаты первого протокола погашаются надписью "Оценка пересмотрена протоколом № от на странице " и подписываются всеми присутствующими членами ГАК.
158. Магистрант, получивший по комплексному государственному экзамену (при наличии) неудовлетворительную оценку, отчисляется приказом начальника организации образования МВД как "не выполнивший требования образовательной программы: не сдавший комплексный государственный экзамен" с выдачей транскрипта.
159. Пересдача комплексного государственного экзамена (при наличии) лицам, получившим оценку "неудовлетворительно", в данный период итоговой аттестации не разрешается.
160. Магистерские диссертации (проекты) проходят проверку на предмет наличия заимствованного материала и использования текста с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла (парафраз), включая использование текста, переведенного с другого языка, которые осуществляются в соответствии с Правилами проведения проверки на предмет наличия заимствований, разрабатываемым и утверждаемыми организациями образования МВД самостоятельно. Докторские диссертации проходят проверку на предмет обнаружения заимствования текста других авторов, которые осуществляются Национальным центром государственной научно-технической экспертизы.

151. Кешенді мемлекеттік емтихан нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір магистрант пен докторантқа жеке толтырылатын хаттамамен ресімделеді.
Хаттаманы бітіртіп шығарушы кафедраның оқытушылары қатарынан комиссия құрамына бекітілген хатшы толтырады.
152. Кешенді мемлекеттік емтихан тест нысанында өткізілген жағдайда қорытынды ведомость жеке хаттама негіз болып табылады.
153. Алынған оң бағаны жоғарылату мақсатында кешенді мемлекеттік емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
154. Кешенді мемлекеттік емтихан бойынша (бар болса) "қанағаттанарлықсыз" бағасын алған білім алушы ЖОО-дан "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған: кешенді мемлекеттік емтихан тапсырмаған" ретінде оқудан шығарылады.
155. Кешенді мемлекеттік емтиханның нәтижесімен келіспеген Магистрант (бар болса) апелляцияны ол өткізілгеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Апелляциялық арызда баяндалған нақты фактілер қаралуға жатады. Дәлелді негізді (толық түсіндірмені) көрсетпей апелляцияға арналған өтініштер қарауға жатпайды.
156. Апелляция өткізу үшін ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен біліктілігі аталған білім беру бағдарламаның бейініне сәйкес келетін тәжірибелі оқытушылардан апелляциялық комиссия құрылады.
157. Апелляциялық комиссияның отырысы хаттамамен ресімделеді және оған апелляциялық комиссияның төрағасы мен мүшелері қол қояды. Апелляция қанағаттандырылған жағдайда МАК отырысының хаттамасы қайта ресімделеді. Бұл жағдайда бірінші хаттаманың нәтижелері "беттегі № хаттамасымен қайта қаралған баға" деген жазумен өтеледі және оған МАК-тың барлық қатысып отырған мүшелері қол қояды.
158. Кешенді мемлекеттік емтиханда (бар болғанда) қанағаттанарлықсыз баға алған магистрант пен докторант "білім беру бағдарламаларының талаптарын орындамаған: кешенді емтиханды тапсыра алмаған" деп ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен оқудан шығарылады, ІІМ білім беру ұйымдары басшысының бұйрығымен транскрипт беріліп оқудан шығарылады.
159. "Қанағаттанарлықсыз" деген баға алған адамдарға кешенді мемлекеттік емтиханды (бар болғанда) қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
160. Магистрлік диссертациялар (жобалар) басқа тілден аударылған мәтінді пайдалануды қоса алғанда, мағынасын өзгертпей (парафразалар) сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік ауыстыра отырып, қарыз алынған материалдың болуы және мәтінді пайдалану мәніне тексеруден өтеді, олар ІІМ білім беру ұйымдары дербес әзірлейтін және бекітетін қарыз алу мәніне тексеру жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. Докторлық диссертациялар мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығы жүзеге асыратын басқа авторлардың мәтінін қарызға алу мәніне тексеруден өтеді.

161. Продолжительность заседания ГАК не должна превышать 6 академических часов в день.
При этом к сдаче комплексного государственного экзамена и защите магистерской диссертации (проекта) в день допускается не более 6-8 человек.
162. Защита магистерской диссертации (проекта) проводится на открытом заседании ГАК с участием не менее 2/3 ее членов. Продолжительность защиты одной магистерской диссертации (проекта) не менее 50 минут. Для защиты магистерской диссертации (проекта) магистрант выступает с докладом перед ГАК не менее 15 минут.
163. Защита магистерской диссертации (проекта) осуществляется при наличии:
1) положительного отзыва научного руководителя;
2) не менее одной публикации по теме диссертации (проекта) в научных изданиях или выступления на международной или республиканской научной конференции;
3) одного из видов научных и научно- технических результатов (научных и научно- технических разработок);
4) решение выпускающей кафедры о рекомендации к защите (выписка из протокола заседания кафедры);
5) одной рецензии рецензента, квалификация (ученая степень или степень) которого соответствует профилю защищаемой работы, где дается всесторонняя характеристика диссертации и аргументированное заключение о возможности присуждения степени "магистра" по соответствующей образовательной программе.
При отрицательной оценке научного руководителя и/или выпускающей кафедрой с заключением "не допускается к защите" или "не рекомендуется к защите" магистрант не защищает магистерскую диссертацию (проект).
164. Протокол заседания ГАК по рассмотрению магистерской диссертации (проекта) по форме согласно приложению 13 настоящих Правил, оформляются индивидуально на каждого магистранта.
165. Магистранту, прошедшему итоговую аттестацию, подтвердившему освоение соответствующей образовательной программы магистратуры и публично защитившему магистерскую диссертацию (проект) решением ГАК присуждается степень "магистр" по соответствующей образовательной программе и выдается диплом государственного образца с приложением (транскриптом) в течении 30 рабочих дней со дня защиты магистерской диссертации (проекта).
Решение ГАК оформляется на каждого магистранта протоколом заседания ГАК по форме согласно приложению 14 настоящих Правил.
166. В приложении к диплому (транскрипте) указываются последние оценки по балльно-рейтинговой буквенной системе оценок учебных достижений по всем видам учебной и (или) научно-исследовательской (экспериментально-исследовательской) работы с указанием их объема в академических кредитах и часах.

161. МАК отырысының ұзақтығы күніне 6 академиялық сағаттан аспауы тиіс. Бұл ретте кешенді мемлекеттік емтихан тапсыруға және магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғауға күніне 6-8 адамнан артық емес рұқсат етіледі.
162. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау МАК-тың ашық отырысында оның кемінде 2/3 мүшесінің қатысуымен өткізіледі. Бір магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау ұзақтығы кемінде 50 минут. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау үшін магистрант МАК алдында кемінде 15 минут баяндама жасайды.
163. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау болған жағдайда жүзеге асырылады:
1) ғылыми жетекшінің оң пікірі;
2) ғылыми басылымдарда диссертация (жоба) тақырыбы бойынша кемінде бір жарияланым немесе халықаралық немесе республикалық ғылыми конференцияда сөз сөйлеу;
3) ғылыми және ғылыми - техникалық нәтижелердің (ғылыми және ғылыми - техникалық әзірлемелердің) бір түрі;
4) бітіруші кафедраның қорғауға ұсыным беру туралы шешімі (кафедра отырысының хаттамасынан үзінді);
5) біліктілігі (ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі) қорғалатын жұмыс бейініне сәйкес келетін рецензенттің бір рецензиясы, онда диссертацияның жан-жақты сипаттамасы және тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "магистр" дәрежесін беру мүмкіндігі туралы дәлелді қорытынды беріледі. Ғылыми жетекшінің және/немесе бітіруші кафедраның "қорғауға жол берілмейді" немесе "қорғауға ұсынылмайды" деген қорытындысы теріс бағаланған жағдайда магистрант магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамайды.
164. Осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша магистрлік диссертацияны (жобаны) қарау жөніндегі МАК отырысының хаттамасы әрбір магистрантқа жеке ресімделеді.
165. Қорытынды аттестаттаудан өткен, магистратураның тиісті білім беру бағдарламасын меңгергенін растаған және магистрлік диссертацияны (жобаны) көпшілік алдында қорғаған магистрантқа мак шешімімен тиісті білім беру бағдарламасы бойынша "магистр" дәрежесі беріледі және магистрлік диссертация (жоба) қорғалған күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде қосымшасы (транскрипті) бар мемлекеттік үлгідегі диплом беріледі.
МАК шешімі әрбір магистрантқа осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша МАК отырысының хаттамасымен ресімделеді.
166. Дипломға (транскриптке) қосымшада академиялық кредиттер мен сағаттарда олардың көлемін көрсете отырып, оқу және (немесе) ғылыми - зерттеу эксперименттік-зерттеу жұмыстарының барлық түрлері бойынша оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша соңғы бағалар көрсетіледі.

167. Выдача диплома государственного образца с приложением (транскриптом) осуществляется на основании приказа начальника организации образования МВД.
168. Обучающийся, получивший на защите магистерской диссертации (проекте) оценку "неудовлетворительно" отчисляется из организации образования МВД как "не выполнивший требования образовательной программы: не защитивший магистерскую диссертацию (проект)".
169. По завершении итоговой аттестации магистрантов председатель ГАК составляет отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов и в течении 14 рабочих дней представляет его руководителю вуза.
170. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов включает пояснительную записку и таблицы в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам.
В пояснительной записке отражаются:
1) уровень подготовки магистров по данной образовательной программе;
2) характеристика знаний магистрантов, выявленных на комплексном экзамене;
3) анализ качества подготовки магистров по данной образовательной программе;
4) недостатки в подготовке магистров;
5) соответствие тематики магистерских диссертаций (проектов) современному состоянию науки, техники, культуры и запросам практической потребности органов внутренних дел;
6) качество выполнения магистерских диссертаций (проектов);
7) соответствие заключения экспертной комиссии, отзыва научного руководителя, рецензии официального оппонента уровню защиты магистерской диссертации (проекта);
8) конкретные рекомендации по дальнейшему совершенствованию подготовки магистров.
171. Отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов подписывается председателем ГАК, обсуждается и утверждается на заседании ученого совета организации образования МВД.
172. Организация образования МВД в течении 30 рабочих дней после завершения итоговой аттестации обучающихся магистратуры направляет в МВД обсужденный и утвержденный на заседании ученого совета организации образования МВД отчет о результатах итоговой аттестации магистрантов.
173. К отчету председателя ГАК прилагается список выпускников, окончивших программы магистратуры с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), образовательной программы и номера выданного диплома, подписанный начальником организации образования МВД.
Приложение 1
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной
и итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных
заведений Министерства
внутренних
дел Республики Казахстан
Балльно-рейтинговая буквенная система оценки учета учебных достижений, обучающихся с переводом их в традиционную шкалу оценок и ECTS
Оценка по буквенной системе
Цифровой эквивалент
Баллы (%-ное содержание)
Оценка по традиционной системе
А
4,0

167. Қосымшасы (транскрипті) бар мемлекеттік үлгідегі диплом беру ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
168. Магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғауда "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған білім алушы ІІМ білім беру ұйымынан "білім беру бағдарламасының талаптарын орындамаған: магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғамаған" ретінде оқудан шығарылады.
169. Магистранттардың қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін МАК төрағасы магистранттарды қорытынды аттестаттауының нәтижелері туралы есеп жасайды және оны он төрт жұмыс күні ішінде ЖОО басшысына ұсынады.
170. Магистранттарды қорытынды аттестаттау нәтижелері туралы есеп осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес түсіндірме жазбаны және кестелерді қамтиды. Түсіндірме жазбада:
1) осы білім беру бағдарламасы бойынша магистрлерді даярлау деңгейі;
2) кешенді емтиханда анықталған магистранттардың білім сипаттамасы;
3) осы білім беру бағдарламасы бойынша магистрлерді даярлау сапасын талдау;
4) магистрлерді даярлаудағы кемшіліктер;
5) магистрлік диссертациялар (жобалар) тақырыбының ғылымның, техниканың, мәдениеттің қазіргі жай-күйіне және ішкі істер органдарының практикалық қажеттілік сұраныстарына сәйкестігі;
6) магистрлік диссертацияларды (жобаларды) орындау сапасы;
7) сараптама комиссиясының қорытындысының, ғылыми жетекшінің пікірінің, ресми қарсыластың рецензиясының магистрлік диссертацияны (жобаны) қорғау деңгейіне сәйкестігі;
8) магистрлерді даярлауды одан әрі жетілдіру бойынша нақты ұсынымдар.
171. Магистранттарды қорытынды аттестаттаудың нәтижелері туралы есепке МАК төрағасы қол қояды, жоғары оқу орнының ғылыми кеңесінің отырысында талқыланады және бекітіледі.
172. ІІМ білім беру ұйымы магистратурада білім алушыларды қорытынды аттестаттау аяқталғаннан кейін отыз жұмыс күні ішінде магистранттарды қорытынды аттестаттау нәтижелері туралы ІІМ-ге есеп ұсынады.
173. МАК төрағасының есебіне ІІМ білім беру ұйымының бастығы қол қол қойған дипломның нөмірі, білім беру бағдарламасы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетілген магистратура бағдарламасын аяқтаған бітірушілердің тізімі қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың дәстүрлі бағалар шәкіле және ECTS (иситиэс) аударылған балдық-рейтингтік әріптік жүйесі
Әріптік жүйе бойынша бағалар
Балдардың сандық эквиваленті
Балдар (%-тік құрамы)
Дәстүрлі жүйе бойынша бағалар
А
4

95-100
Отлично
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Хорошо
В
3,0
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
С
2,0
65-69
Удовлетворительно
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1,0
50-54
FX
0,5
25-49
Неудовлетворительно
F
0
0-24
Приложение 2
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
ВЕДОМОСТЬ РУБЕЖНОГО КОНТРОЛЯ
Факультет _____________________
_____________________________________
Образовательная программа:
"___________________________________"
Количество кредитов (часов): ________
____ семестр ________________
учебный год _________________
академическая группа _______ "_____"
_____________________________
Дата проведения
______________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) преподавателя
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося
Рубежный контроль
Ознакомлен
в процентах
в баллах
Буквенная
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 3
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних
дел Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник факультета
________________________________
________________________________
Список обучающихся, допущенных к сдаче экзаменационной сессии
Образовательная программа:
"__________________________________"
Дисциплина: _______________________
Количество кредитов (часов): _______
____ семестр ________________
учебный год _________________
академическая группа _________
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающегося
Оценка рейтинга допуска (Рср.)
в процентах
в баллах
буквенная
1
2
3
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 4
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
ВЕДОМОСТЬ ИТОГОВОГО КОНТРОЛЯ
Факультет __________________________
_____________________________________
Образовательная программа:
"___________________________________"
Дисциплина: _________________________
Количество кредитов: ________________
____ семестр ________________
учебный год _________________
академическая группа _________
"______" _____________________
Дата проведения экзамена
_____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) преподавателя
п/п
Оценка рейтинга допуска (Рср.,%)
Экзаменационная оценка
Итоговая оценка
Подпись экзаменатора
в баллах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
1
2
3
4
5
6
Количество оценок ____________________
А, А-
В+, В, В-
С+, С, С-, D+, D
F
Начальник подразделения отдела мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 5
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник факультета
________________________________
________________________________
СВОДНАЯ ИТОГОВАЯ ВЕДОМОСТЬ
Факультет ____________________________
_____________________________________
Образовательная программа:
"___________________________________"
____ семестр ________________
учебный год _________________
академическая группа _________
п/п
фамилия имя отчество (при его наличии) обучающегося
Номер транскрипта
Наименование
дисциплины
Наименование дисциплины
............
Средний бал успеваемости (GPA)
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
буквенная
в процентах
в баллах
Буквенная
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Начальник подразделения мониторинга
и контроля (оценки) качества образования
Приложение 6
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ___
заседания Государственной экзаменационной комиссии по дисциплине "История Казахстана"
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" _________ 20__ г. с ____ час. _____ мин. до ____ час. ____ мин.
Присутствовали: председатель Государственной экзаменационной комиссии:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя отчество (при его наличии), ученая степень, степень, ученое звание,
________________________________________________________________________
наименование организации, занимаемая должность)
Члены комиссии:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
О сдаче государственного экзамена по дисциплине "История Казахстана"

95-100
Өте жақсы
А-
3,67
90-94
В+
3,33
85-89
Жақсы
В
3
80-84
В-
2,67
75-79
С+
2,33
70-74
С
2
65-69
Қанағаттанарлық
С-
1,67
60-64
D+
1,33
55-59
D
1
50-54
FX
0,5
25-49
Қанағаттанарлықсыз
F
0
0-24
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
МЕЖЕЛІК БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
___________ факультет ___ семестр _______ оқу жылы
________ оқу тобы
Білім беру бағдарлама:
____________________" ____________________________
"_____"
_________________________ ________________________
Кредиттер саны (сағаттар): Өткізу күні
_____________________ ____________________________
Оқытушының Т.А.Ә.
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда).
Транскриптің
нөмері
Межелік бақылау
Таныстым
пайызбен
балмен
Әріппен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________________
____________________________________
Факультет бастығы бастығы
Емтихандық сессияны тапсыруға жіберілген курсанттардың тізімі
Білім беру бағдарлама:      ____ семестр ________________________
_______________________ _______________________ оқу жылы
Пәні___________________ ____________________ академиялық тобы
Кредиттер саны (сағаттар): _______
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда).
Транскриптің нөмірі
Рұқсат ету рейтингінің бағасы (Ррб)
пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ҚОРЫТЫНДЫ БАҚЫЛАУ ВЕДОМОСІ
Факультет _________ ______ __________________ оқу тобы
Білім беру бағдалама: "____________________" " _________" оқу тобы
Пән: ____________________________ "_________"
Кредиттің саны: _____________ __________________________________
Емтиханды өткізу мерзімі
__________________________________
Оқытушының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
р/с
Рұқсаттама беру рейтингінің бағасы (Ррб.,%)
Емтихандық баға
Қорытынды баға
Емтихан қабылдаушының қолы
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
Бағалар саны ____________________
А,А-
В+,В,В-
С+,С,С-,D+,D
F
Білім беру сапасын мониторингтеу және бақылау
(бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________________
____________________________________
Факультет бастығы бастығы
ҚОРЫТЫНДЫ ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСІ
Факультет ___________________ ____ семестр________________
____________________________ ______________________ оқу жылы
Білім беру бағдарлама
____________________________ _______________ академиялық тобы
р/с
Білм алушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
Транскриптің нөмері
Пән атауы
Пән атауы
….........
Үлгерімінің орташа балы (GPA)
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
Пайызбен
балмен
әріппен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Білім сапасын мониторингтеу және
бақылау (бағалау) бөлінісінің бастығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысаны
"Қазақстанның тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтихан комиссия отырысының №___ ХАТТАМАСЫ
(әрбір білім алушыға толтырылады)
20__ж. "___"_______ сағат _____ минуттан ____сағат _____минутқа дейін
Қатысқандар: Мемлекеттік емтихан комиссиясының төрағасы
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы, атқаратын лауазымы)
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Қазақстанның тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды тапсыру туралы

1. Экзаменуется обучающийся ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
2. Вопросы: (при проведении экзамена в форме тестирования к протоколу
прилагается тестовое задание, выполненное обучающимся)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Обучающиеся _______________________________________________________
(фамилия, инициалы)
имеет рейтинг допуска __________________________________________________
(рейтинг допуска по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений)
4. Признать, что обучающиеся __________________________________________ сдал
(фамилия, инициалы)
государственный экзамен по дисциплине "История Казахстана" с оценкой
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений)
5. Итоговая оценка обучаемого ______________________________ по дисциплине
"История Казахстана" (фамилия, инициалы)
составляет ____________________________________________________________
(указывается оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
6. Особые мнения членов Государственной экзаменационной комиссии
_________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
_________________________ (подпись)
Секретарь ________________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Таблица 1
Отчет о результатах итоговой аттестации за _______ год
Форма обучения _____________________________________________________
Образовательная программа ____________________________________________
Наименование организацией образования МВД ________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Количество сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
не удовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качества
% успеваемости от сдававших
Итого
Приложение 8
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
(заполняется на каждого обучающегося)
"___" ________ 20__ г. с ____ час. ____ мин. до ____ час. _____ мин
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
наименование формы итоговой аттестации
_____________________________________________________________________
Экзаменуется обучающийся
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
_____________________________________________________________________
Вопросы: (результаты тестирования по блокам дисциплин)
1. ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. ___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. ___________________________________________________________________
1. Признать, что обучаемый __________________________________________
(фамилия, инициалы)
сдал государственный экзамен ________________________________________
(наименование дисциплины, образовательной программы)
с оценкой ___________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе)
2. Отметить, что обучаемый __________________________________________
(фамилия, инициалы)
_____________________________________________________________________
3. Мнения членов Государственной аттестационной комиссии (при наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
__________________________ (подпись)
Секретарь ________________________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № _____
заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" _________ 20__ г. с ___ час. ____ мин. до ____ час. ____ мин.
По рассмотрению дипломной работы (проекта) курсанта
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
_____________________________________________________________________
на тему:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дипломная работа (проект) выполнена под научным руководством
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
_____________________________________________________________________
При консультации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
рецензент
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
_____________________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1. Білім алушы _____________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандығы)
2. Сұрақтар: (тестілеу нысанында емтихан өткізу кезінде хаттамаға білім алушы
орындаған тест тапсырмасы қоса беріледі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Білім алушы ________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
рұқсат беру рейтингі ___________________________________________________
(балдық-рейтингі әріптік жүйесі бойынша рұқсат беру рейтингі)
4. Білім алушы ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша мемлекеттік емтиханды
____________________________________ бағамен тапсырды деп танылсын.
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі
бойынша рейтингі көрсетілсін)
5. Білім алушының
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша қорытынды бағасы
____________________________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша бағасы көрсетілсін)
6. Мемлекеттік емтихан комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірлері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Төраға __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _______________________ (қолы)
_______________________ (қолы)
Хатшы _______________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
1-кесте
_______________ жылдағы қорытынды атестаттаудың нәтижелері туралы есеп
Оқу нысаны ________________________________________
Білім беру бағдарламасы______________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы ______________________
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
Барлығы
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысаны
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының №___ ХАТТАМАСЫ
әрбір білім алушыға толтырылады)
20__ж. "___"_________ сағат ____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Қатысқандар:
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы ______________________
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қорытынды аттестаттаудың нысаны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Білім алушы_____________________________________ емтихан тапсыруы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарлама)
_____________________________________________________________________
Сұрақтар: (пәндер блогі бойынша тест нәтижелері)
1.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1. Білім алушы __________________________ мемлекеттік емтиханды______
(тегі, ат-жөні)
____________________________________________________________________
(пәннің, мамандықтың атауы)
______________________________________ бағамен тапсырды деп танылсын
(балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша рейтингі көрсетілсін)
2. Білім алушы _________________________________________ белгіленсін.
(тегі, аты-жөні)
3. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы мүшелерінің пікірлері (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төраға __________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _____________________ (қолы)
_____________________ (қолы)
Хатшы ______________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысаны
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № _____ХАТТАМАСЫ
20__ж. "___"________ сағат _____ минуттан ____сағат ____минутқа дейін
Курсанттың дипломдық жұмысының (жоба) қарау бойынша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
____________________________________________________________________
Тақырыбы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Дипломдық жұмыс (жоба) ғылыми жетекшінің басшылығымен орындалды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесінемесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
Консультация барысында_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Рецензент
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

1) расчетно-пояснительная записка или текст дипломной работы (проекта) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к дипломной работе (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя дипломной работы (проекта) с заключением
____________________________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) рецензия на дипломную работу (проект) с оценкой
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается оценка рецензента)
После сообщения о выполненной дипломной работе (проекту) в
течение _________ минут обучающемуся были заданы следующие вопросы:
1. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
3. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
4. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
5. __________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов обучающегося на заданные ему вопросы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В ходе защиты дипломной работы (проекта) обучающийся
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
показал
_____________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовке)
_____________________________________________________________________
Признать, что обучающийся выполнил и защитил дипломную работу
(проект) с оценкой
_____________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений)
Особые мнения членов комиссии ________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь _______________________________ (подпись)
Приложение 10
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" __________ 20__ г. с____ час._____ мин. до ____ час._____ мин.
о присуждении степени "бакалавра" курсанту, прошедшему итоговую аттестацию.
Присутствовали:
Председатель государственной аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Обучающийся _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
сдал государственные экзамены и/или защитил дипломную работу (проект) с оценками:
_____________________________________________________________________
(наименование дисциплины, дипломная работа (проект), оценка по балльно-
_____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений, дата сдачи)
Признать, что обучающийся сдал все предусмотренные учебным планом
государственные экзамены по образовательной программе и/или защитил дипломную работу
(проект).
Присудить обучающемуся ______________________________________________
(фамилия, инициалы)
степень "бакалавр" _____________________________________________________
по образовательной программе_____________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
_____________________________________________________________________
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о высшем образовании ___________________________________
(с отличием, без отличия)
Председатель _________________________ (подпись)
Члены комиссии _______________________ (подпись)
______________________________________ (подпись)
Секретарь _____________________________ (подпись)
Приложение 11
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
Таблица 1
Отчет о результатах итоговой аттестации за ____________________ год
форма обучения ________________________________________________________________
образовательная программа________________________________________________________
наименование организации образования МВД ______________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качество
% успеваемость
Итого
Таблица 2
Общие результаты итоговой аттестации выпускников за _______ год
форма обучения ________________________________________________
образовательная программа_______________________________________
наименование организации образования МВД ______________________
Количество допущенных к ИГА
Количество неявок к ИГА
Количество сдавших ИГА
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Средний балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 3
Сравнительный анализ качественных показателей подготовки специалистов
Показатели
очная
Итого
% Качества
% Успеваемости
Получили дипломы с отличием
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл
Приложение 12
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ № _____
заседания Государственной аттестационной комиссии по рассмотрению магистерской диссертации (проекта) "___" _________ 20___ г.с ____ час.____ мин. до ____ час._____ мин.
По рассмотрению магистерской диссертации (проекта)
магистранта ________________ ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), образовательная программа)
на тему: __________________________________________________________________
Присутствовали:
Председатель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистерская диссертация (проект) выполнена под научным руководством
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень)
При консультации
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень,
____________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
Оппонент
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ученая степень или степень
_____________________________________________________________
место работы, занимаемая должность)
В Государственную аттестационную комиссию представлены следующие материалы:

1) есептік түсіндірме жазба немесе диплом жұмысының (жоба) мәтіні____ парақта;
2) дипломдық жұмысына (жоба) кестелер, сызбалар ______ парақта;
3) диплом жұмысы (жоба) ғылыми жетекшісінің қорытындысы бар пікірі
____________________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) диплом жұмысына (жоба) баға қойылған рецензия ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(рецензенттің бағасы көрсетіледі)
Дипломдық жұмыстың (жобаның) орындалғаны туралы хабарламадан кейін
_________ минут ішінде білім алушыға мынадай сұрақтар қойылды:
1.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
2.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
3.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
4.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
5.___________________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты-жөні және қойылған сұрақтар)
Білім алушының қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
__________________________________________________________
Дипломдық жұмысты (жобаның) қорғау барысында білім алушы _____________
(тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________ көрсетті
(жалпы(теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
____________________________________________________________________
Білім алушы диплом жұмысы (жоба) орындады және мынадай бағамен қорғады деп
танылсын ________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың баллдық-рейтингілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
____________________________________________________________________
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
Хатшы _________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы отырысының № ____ХАТТАМАСЫ
"_____"_______20___ж. _____сағат._____мин. ____сағатқа дейін_____мин.
қорытынды атестаттауды өткен курсантқа "бакалавр" дәрежесін беру
Қатысқандар: Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Білім алушы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарлама)
мынадай бағамен қорытынды атестаттауды өтті:
____________________________________________________________________
(пән атауы, дипломдық жұмыс (жоба), оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың
баллдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы)
Білім алушы білім беру бағдарлама бойынша оқу жоспарында көзделген барлық мемлекеттік емтихандарды тапсырды және/немесе диплом жұмысын (жобаны) қорғады деп танылсын.
Білім алушыға _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"бакалавр" дәрежесі ____________________________________ және/немесе
_______________________________________ бойынша біліктілік берілсін.
(код және білім беру бағдарламаның атауы)
Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғары білім туралы диплом берілсін ___________________________________
(үздік, үздік емес)
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
_________________________ (қолы)
Хатшы _________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
нысаны
1-кесте
___________ жылдағы Мемлекеттік емтихандарды тапсыру және диплом жұмысын қорғау нәтижелері
Оқу нысаны __________________________________________________________
Білім беру бағдарлама _________________________________________________
ІІМ білім беру ұйымының атауы _______________________________________
Қорытынды аттестаттаудың нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % оқу үлгерімі
Мамандық бойынша мемлекеттік емтихан
2-кесте
__________________ жылындағы түлектердің қорытынды аттестациясының
жалпы нәтижелері
Оқу нысаны __________________________________________________________
Білім беру бағдарлама__________________________________________________
Жоғары оқу орнының атауы ____________________________________________
Қорытынды мемлекеттік аттестацияға жіберілгендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестацияға келмегендердің саны
Қорытынды мемлекеттік аттестацияны тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Қанағаттанарлықсыз баға алғандар
Орташа балл
Тек өте жақсы
Тек өте жақсы және жақсы
Аралас бағалар
Тек қанағаттанарлық
3 кесте
Оқытудың күндізгі және сырттай нысаны бойынша мамандарды даярлаудың сапалық көрсеткішінің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
күндізгі
сырттай
барлығы
% сапасы
% оқу үлгерімі
Үздік диплом алғандар
4-кесте
Бітіртудін салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% оқу үлгерімі
орташа балл
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
нысаны
Магистранттың магистрлік диссертациясын қарау бойынша мемлекеттік аттестаттау комиссиясының отырысының № ____ХАТТАМАСЫ
20__ж. "___"_______ сағат _____ минуттан ____сағат _____минутқа дейін
Магистранттың магистерлік диссертациясын қарау бойынша_________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), білім беру бағдарламасы)
Тақырыбы ___________________________________________________________
Қатысқандар:
Төраға_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері: _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Магистрлік диссертация ____ ___________ ғылыми басшылығымен орындалды
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
Консультация кезінде _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Оппонент
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), ғылыми дәрежесі немесе дәрежесі)
_____________________________________________________________________
(жұмыс орны, атқарып отырған лауазымы)
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясына мынадай материалдар ұсынылды:

1) магистерская диссертация (проект) на ______ страницах;
2) чертежи, таблицы к магистерской диссертации (проекту) на _____ листах;
3) отзыв научного руководителя магистерской диссертации (проекта)
с заключением _____________________________________________________;
(указать "допускается к защите")
4) решение выпускающей кафедры о _________________________________________
(указать наименование кафедры и рекомендуется или
________________________________________________________________________;
не рекомендуется к публичной защите диссертация)
5) рецензия на магистерскую диссертацию (проект) с оценкой
______________________________________________________________________;
(указывается оценка рецензента)
6) неофициальные отзывы _______________________________________
После сообщения о выполненной магистерской диссертации (проект) в течение
______ минут магистранту были заданы следующие вопросы:
1. _____________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
2. ____________________________________________________________________
(фамилия инициалы члена комиссии и заданный вопрос)
Общая характеристика ответов магистранта на заданные ему вопросы
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
В ходе защиты магистерской диссертации магистрант показал
______________________________________________________________________
(какой уровень знаний по общетеоретической и специальной подготовки)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Признать, что магистрант выполнил и защитил магистерскую диссертацию с оценкой
_______________________________________________________________________
(оценка по балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений)
Особые мнения членов комиссии
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
_________________________ (подпись)
_________________________ (подпись)
Секретарь ________________________ (подпись
Приложение 13
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ № ____ заседания Государственной аттестационной комиссии
"___" _________ 20__ г. с ____ час.____ мин. до ____ час._____ мин.
о присуждении степени "магистр"
Присутствовали:
Председатель
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Магистрант
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальность)
Сдал комплексный государственный экзамен и магистерская диссертация (проект)
с оценками:
_____________________________________________________________________
(комплексный государственный экзамен, магистерская диссертация (проект),
оценка по балльно-
____________________________________________________________________
рейтинговой буквенной системе оценки учета учебных достижений, дата сдачи)
Признать, что магистрант сдал комплексный государственный экзамен и/или
защитил магистерскую диссертацию (проект).
Присудить магистранту _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
степень "магистр" ________________________________________________ по
образовательной программе______________________________________________
(код и наименование образовательной программы)
Особые мнения членов комиссии _______________________________________
_____________________________________________________________________
Выдать диплом о послевузовском образовании.
Председатель ___________________________ (подпись)
Члены комиссии _________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
________________________________________ (подпись)
Секретарь ______________________________ (подпись)
Приложение 14
к Правилам проведения
текущего контроля
успеваемости, промежуточной и
итоговой аттестации
обучающихся военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Таблица 1
Результаты итоговой аттестации за _______________________ год
наименование организации образования МВД ____________________________
Образовательная программа _____________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдавших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качество
% успеваемость
Итого
Таблица 2
Результаты защиты _________________________ магистерской диссертации (проекта)
за _________________ год
наименование организации образования МВД ____________________________
образовательная программа______________________________________________
Форма итоговой аттестации
Количество допущенных к итоговой аттестации
Кол-во сдававших
Из них сдали на:
Отлично
Хорошо
удовлетворительно
неудовлетворительно
Средний балл
Не явка
% качество
% успеваемость
Защита диссертации (проекта)
Таблица 3
Общие результаты итоговой аттестации обучающихся
за _______ год
Наименование организации образования МВД ____________________________
Образовательная программа_____________________________________________
Количество допущенных к ИА
Количество неявок к ИА
Количество сдавших ИА
Из них сдали на
Получили оценку неудовлетворительно
Средний балл
Только отлично
Только отлично и хорошо
Смешанные оценки
Только удовлетворительно
Таблица 4
Сравнительный анализ выпуска
Показатели
Предыдущий период
Отчетный период
% качества
% успеваемости
Средний балл

1) магистрлік диссертация ______ парақта;
2) диплом жұмысына (жобаның) кестелер, сызбалар _____ парақта;
3) магистрлік диссертацияға ғылыми жетекшісісінің қорытындысы бар пікірі
____________________________________________________________________;
("қорғауға жіберіледі" деп көрсетілсін)
4) ____________________________________________________________
(кафедра атауы және диссертация көпшілік алдында қорғауға ұсынылады немесе ұсынылмайды деп көрсетілсін)
__________________________________ туралы бітіртуші кафедраның шешімі;
5) магистрлік диссертацияға бағасы қойылған пікір _____________
___________________________________________________________________;
(пікір берушінің бағасы көрсетіледі)
6) ресми емес пікірлер ________________________________________
Магистрлік диссертацияның орындалғаны туралы хабарламадан кейін
______минут ішінде магистрантқа мынадай сұрақтар қойылды:
1._____________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
2. ____________________________________________________________
(комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қойылған сұрақтар)
Магистранттың қойылған сұрақтарға берген жауабының жалпы сипаттамасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Магистрлік диссертацияны қорғау барысында магистрант ________________
____________________________________________________________________
(жалпы теориялық және арнайы дайындық бойынша білім деңгейі қандай)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________көрсетті
Магистрант магистерлік диссертацияны орындады
____________________________________________________________________
(оқу жетістіктерін есепке алуды бағалаудың баллдық-рейтінгілік әріптік жүйесі бойынша бағасы) бағамен қорғады деп танылсын.
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Төраға _______________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері____________________ (қолы)
___________________ (қолы)
___________________ (қолы)
Хатшы ____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының № ____ХАТТАМАСЫ
"_____"_______20___ж. _____сағат._____мин. ____сағатқа дейін_____мин.
"Магистр" дәрежесін тағайындау туралы
Қатысқандар:
Төраға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мүшелері:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Магистрант___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мамандығы)
Кешенді мемлекеттік емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны (жоба)
_____________________________________________________________________
(кешенді мемлекеттік емтихан, магистерлік диссертация, балл бойынша бағасы-
____________________________________________________бағамен қорғады оқу
жетістіктерін есепке алуды бағалаудың рейтингілік әріптік жүйесі, тапсыру күні)
Магистрант кешенді емтиханды тапсырды және магистерлік диссертацияны қорғады деп танылсын.
Магистрантқа ______________________________________ тағайындалды.
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Білім беру бағдарламасы бойынша _________________________________
(код және білім беру бағдарламаның атауы)
"Магистр" дәрежесі _________________________________________________
Комиссия мүшелерінің маңызды пікірлері
___________________________________________________________________
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру туралы дипломды беру.
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ______________________ (қолы)
______________________ (қолы)
______________________ (қолы)
Хатшы _____________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарында білім
алушылардың үлгеріміне
ағымдағы бақылау, оларға
аралық және қорытынды
аттестаттау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
Нысаны
1-кесте
____ жылындағы кешенді емтихан тапсырудың нәтижелері
ІІМ білім беру ұйымының атауы _________________________________
Білім беру бағдарламасы ________________________________________
Қорытынды аттестаттаунысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
2-кесте
________________________ магистрлік диссертацияны (жоба) қорғау нәтижесі
____________________ жылғы
ІІМ білім беру ұйымының атауы _______________________________________
Білім беру бағдарлама_________________________________________________
Қорытынды аттестаттау нысаны
Қорытынды аттестацияға жіберілгендердің саны
Тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар:
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
Диссертацияны (жоба) қорғау
3-кесте
_______ жылғы бітірушілерді қорытынды аттестаттаудың жалпы нәтижелері
Жоғары оқу орнының атауы ____________________________________________
Білім беру бағдарлама __________________________________________________
Қорытынды аттестаттауға жіберілгендердің саны
Қорытынды аттестаттауды тапсырғандардың саны
Оның ішінде тапсырғандар
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
Орташа балл
Келмегендер
% сапасы
Тапсырғандардың % үлгерімі
4-кесте
Бітірушілердің салыстырмалы талдауы
Көрсеткіштер
Алдыңғы кезең
Есеп беру кезеңі
% сапасы
% үлгерімі
Орташа балл