Об утверждении Перечня разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 18-04/17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2015 года № 10266. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 347.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 01.10.2025 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 18-04/17
Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 21.11.2023 № 326 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование орудий рыболовства
Способ рыболовства
Срок действия
Глава 1. Промысловые орудия рыболовства
1.
Сеть ставная жаберная
Способ заключается в том, что орудие лова в виде сетной стенки с помощью кольев, якорей устанавливаются на пути движения рыбы. При попытке пройти сквозь сетное полотно, рыба запутывается (объячеивается) в сетных ячеях.
неограничено
2.
Сеть сплавная жаберная
Способ лова основан на сплывании в рабочем положении по течению реки и улавливании (объячеивании) встречающейся рыбы.
неограничено
3.
Сеть дрифтерная
Способ лова характеризуются тем, что в рабочем положении сети дрейфуют в водоеме со слабым течением или ветровым движением и улавливают рыбу, которая к ним подходит.
неограничено
4.
Сеть обкидная
Лов основан на полном или частичном окружении рыбы сетной стенкой.
неограничено
5.

Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 18-04/17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 ақпанда № 10266 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 347 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.10.2025 № 347 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 18-04/17 бұйрығымен
бекітілген
Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 21.11.2023 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балық аулау құралдарының атауы
Аулау тәсілі
Қолдану мерзімі
1 Тарау. Балық аулаудың кәсіпшілік құралдары
1.
Желбезекті құрма аулар
Аулау тәсілі қазықтың, зәкірдің көмегімен торлы қабырға түріндегі аулау құралын балықтардың қозғалу жолына қою арқылы жүзеге
асырылады. Торлы қабырғалардан өтпекші болған балықтар торлы ұяшықтарда тұрып қалады (ұяшықтайды).
шектеусіз
2.
Желбезекті ығызба аулар
Балық аулау тәсілі жұмыстық жағдайда өзен ағысымен қалқып, жолда кездескен балықты аулауға (ұяшықтауға) негізделген.
шектеусіз
3.
Дрифтерлі ау
Балық аулау тәсілінің бұл түрі ағыс немесе жел қозғалысы бар дрифтерлік (қалқымалы) аулар жұмыстық жағдайда нашар ағысы бар су айдынында қалқып, оған жақындаған балықты аулаумен сипатталады.
шектеусіз
4.
Қоршайтын ау
Балық аулау балықтың торлы қабырғамен толық немесе жартылай қоршалуына негізделген.
шектеусіз
5.

Сети рыболовные любой модификации, за исключением сетей рыболовных, узловых, произведенных машинным или ручным способом из синтетических нейлоновых или прочих полиамидных мононитей и прочих синтетических мононитей с диаметром нитей менее 0,5 миллиметров и размерами ячеи менее 100 миллиметров (размер конструктивного шага ячеи менее 50 миллиметров).
Способ заключается в том, что орудие лова в виде сетной стенки выставляется на пути движения рыбы. При попытке пройти сквозь сетное полотно, рыба запутывается в нем, застревая в сетных ячеях.
неограничено
6.
Сети объячеивающие изготовленные из синтетических нейлоновых и полиамидных мононитей с диаметром нитей от 0,3 миллиметров, размерами ячеи не менее 80-160 миллиметров и размерами конструктивного шага ячеи от 40- 80 миллиметров.
Способы, применяемые для ставных, сплавных, дрифтерных и обкидных сетей
До 1 июля 2024 года
7.
Тралы
Лов рыбы основан на буксировании орудия лова (трала) за судном и захватывании встречающейся на пути рыбы.
неограничено
8.
Невода закидные
Способ лова заключается в обметывается сетным полотном части водоема вместе с рыбой, после чего орудие лова вытягивается на берег или на борт судна.
неограничено
9.
Донный невод
Способ лова основан на буксировании сетного мешка по дну водоема. Выборка осуществляется на борт судна
неограничено
10.
Обкидной невод
Способ основан на окружении открытой части акватории водоема сетной стенкой от поверхности до дна вместе с рыбой. Процесс осуществляется с двух судов. Другое название – "распорный невод"
неограничено
11.
Кошельковый невод
Основное отличие – стяжной трос на нижней подборе невода, которой утягивают сетное полотно после окружения рыбных скоплений. Используется в основном для лова стайных видов рыб.
неограничено
12.
Бредень, волокуша
Способ лова рыбы и принцип действия идентичен закидному неводу. Принципиальное отличие в небольших размерах (до 100 м) и ручном вытягивании на берег водоема. Используется в основном на неглубоких водоемах с малой площадью.
неограничено
13.
Бортовые подхваты, конусные сети
Способ лова основан на подведении орудия лова с борта судна под рыбные скопления. Принцип лова основан на использовании источников света для привлечения рыбы.
неограничено
14.
Ставные невода, вентеря
Лов рыбы основан на еҰ самопроизвольном заходе в сетные устройства с узкими входными образованиями, затрудняющими ее обратный выход.
Ловушки делятся на две группы, первая это ставные невода – открытые сверху крупные ловушки. Вторая группа вентери – закрытые сверху мелкие ловушки.
неограничено
15.
Ставной невод типа "Гигант"
Вид ловушки, с открытым верхом. Способ лова основан на стационарной установке сетного полотна в виде многоугольника на определенной акватории. Оснащен съемными кутцами по углам для концентрации уловов.
неограничено
16.
Раколовки
Способ основан на сборе и удержании раков, заходящих на приманку в одну или несколько сочлененных между собой сетных камер (бочек), выход из которых затруднен путем сужения в обратном направлении.
неограничено
17.
Специализированное орудие для лова сома
Ставная крючковая снасть, состоящая из шнура или лески, прикрепленного к грунту при помощи груза (якоря) с одной стороны, другой конец которой заканчивается крючком с насаженной приманкой, свободно перемещающейся по течению воды.
неограничено
18.
Судовая рыбонасосная установка

Жібінің диаметрі 0,5 миллиметрден кем және ұяшықтарының мөлшері 100 миллиметрден кем (торының конструктивтік адымы 50-миллиметрден кем) синтетикалық нейлондық немесе басқа да полиамидті моножіптен және басқа да синтетикалық моножіптен машина тәсілімен немесе қолдан жасалған балық аулайтын, түйінді қоспағанда, балық аулайтын аудың кез-келген жаңарған түрі
Балық аулау тәсілі торлы қабырға түріндегі аулау құралын балықтардың қозғалу жолдарына қою арқылы жүзеге асырылады. Торлы қабырғалардан өтпекші болған балықтар торлы ұяшықтарда тұрып қалады.
шектеусіз
6.
Жібінің диаметрі 0,3 миллиметр және ұяшықтарының мөлшері 80-160 миллиметр торының конструктивтік адымы 40-80 миллиметр синтетикалық нейлондық немесе басқа да полиамидті моножіптен жасалған ұяшықтайтын аулар
Құрма, ығызба, дрифтерлі және қоршайтын ауларда қолданылатын әдістер
2024 жылғы 1 шілдеге дейін
7.
Тралдар
Балық аулау әдісі кеменің артындағы балық аулау құралын (трал) сүйрету арқылы жолда кездесетін балықты ұстауға негізделген.
шектеусіз
8.
Тастама жылымдар
Бұл тәсіл кезінде торлы кенеп су қоймасының бір бөлігіне лақтырылып, кейін аулау құралы жағалауға немесе кеме бортына тартылады.
шектеусіз
9.
Су түбі жылымы
Балық аулау әдісі суқойманың түбіне торлы кенепті лақтыруға негізделген. Іріктеу кеменің бортында жүзеге асырылады.
шектеусіз
10.
Қоршайтын жылым
Бұл әдіс суқоймаларының айдынының ашық бөлігін балықпен бірге су бетінен түбіне дейін торлы қабырғамен қоршауға негізделген. Процесс екі кемеден жүзеге асырылады. Тағы бір атауы – "аралық жылым".
шектеусіз
11.
Қалталы жылым
Негізгі айырмашылығы балық шоғырын қоршап алғаннан кейін торлы кенепті тартып алатын жылымның төменгі бөлігіндегі байлау кабелі. Ол негізінен үйірімен жүретін балық түрлерін аулау үшін қолданылады.
шектеусіз
12.
Сүзекі, сүйретпе
Балық аулау тәсілі мен жұмыс принципі тастама жылыммен бірдей. Айырмашылығы шағын мөлшерінде (100 метрге дейін) және су қоймасының жағасына қолмен тартуында. Негізінен таяз және аумағы аз суқоймаларда қолданылады.
шектеусіз
13.
Борттық қапсырма, конустық аулар
Балық аулау әдісі балық аулау құралын кеменің бүйірінен балық шоғырларының астына түсіруге негізделген. Балық аулау принципі балықты тарту үшін жарық көздерін пайдалануға негізделген.
шектеусіз
14.
Құрма жылымдар, вентерлер
Балық аулау әдісі оның кері шығуын қиындататын тар кіру түзілімдері бар ау құралдарына өздігінен кіруіне негізделген.
Тұзақтар екі топқа бөлінеді, біріншісі – құрма жылымдар, жоғары жағы ашық үлкен тұзақтар. Екінші топ вентерлер – жоғары жағы жабық ұсақ тұзақтар.
шектеусіз
15.
"Гигант" типті құрма жылым
Жоғарғы жағы ашық тұзақ түрі. Балық аулау әдісі белгілі бір акваторияда көпбұрыш түріндегі торды стационарлық орнатуға негізделген. Аулауды шоғырландыру үшін бұрыштар алынбалы кутцтермен жабдықталған.
шектеусіз
16.
Шаян аулағыштар
Тәсіл бір немесе бірнеше өзара бөлшектенген торлы камераларға қорек үшін түсетін шаяндарды жинауға және ұстауға негізделген, олардың кері бағытта шығуы тарылу әсерінен қиынға соғады.
шектеусіз
17.
Жайынды аулауға арналған арнайы құрал
Бір жағынан жүктің (зәкірдің) көмегімен түпке бекітілген сымнан немесе лескадан тұратын ілмекті қармақ, оның екінші ұшы су ағыны бойымен еркін қозғалатын жем ілінген ілмекпен аяқталады.
шектеусіз
18.
Кеме балық сорғы қондырғысы

Рыбонасосные установки с центробежным насосом с высотой всасывания до 6 метров и радиусом активного действия до 0,35 метров применяются для лова стайных рыб путем привлечения на свет (килька, сельдь). Привлеченная светом рыба попадает в зону гидродинамического поля рыбонасосной установки и засасывается на борт судна.
неограничено
19.
Эрлифтерная судовая установка
Рыбонасосная установка судового типа отличается использованием воздуха и создание газовоздушной смеси для подъема рыб.
неограничено
Глава 2. Непромысловые орудия рыболовства
20.
Удочка поплавочная
Крючковое орудие лова. Используется в основном по открытой воде. Способ лова основан на привлечении рыб наживкой, насаженной на крючок. Лов контролируется посредством поплавка, сигнализирующей о том, что рыба заглотила насадку, после чего необходимо подсечь рыбу.
неограничено
21.
Удочка нахлыстовая
Способ лова нахлыстом заключается в использовании плавающих приманок для рыб питающихся с поверхности воды в виде мушек, стрекоз. Применяется на небольших речушках, перекатах и отмелях с сильным течением, зачастую в горной местности.
неограничено
22.
Удочка донная
Донная удочка оснащена скользящим либо стационарным грузом, крючками, а также контейнером для прикормки. Используется с любым типом удилищ, как по открытой воде, так и в зимний период со льда.
неограничено
23.
Удочка закидная
Способ лова основан на использовании приманок насаживаемой на крючки (живец, черви, опарыши, кукуруза и другие). Является наиболее распространенной удочкой.
неограничено
24.
Удочка кивковая
Способ лова основан на использовании сигнализатора клева, в виде "кивка" изготовленного из мягкой полоски пластика или резины. Используется в основном при зимнем лове со льда, но применяются и по открытой воде.
неограничено
25.
Раколовки
Способ основан на сборе и удержании раков, заходящих на приманку в одну или несколько сочлененных между собой сетных камер (бочек), выход из которых затруднен путем сужения в обратном направлении.
Количество раколовок не должно превышать трех штук на одного рыболова.
неограничено
26.
Воблеры
твердотелая объҰмная приманка для ловли рыбы спиннингом
неограничено
27.
Жерлицы
Стационарное орудие лова рыбы на живца, состоящий из катушки или мотовила, сигнализатора поклевки и крючка. Используется для зимнего лова хищных рыб (щука, судак, крупный окунь). Способ заключается в установке крючка с живцом.
неограничено
28.
Кружки
Способ идентичен с ловом на жерлицу, но используется по открытой воде. Лов основан на ловле рыбы на живца, состоящих из мотовила-кружка со стрежнем, лески и (или) шнура, поводков и крючков, наживок на крючках.
неограничено
29.
Блесна
Представляет собой пластинку, к которой присоединен один или несколько крючков. Способ лова заключается в имитации поведения рыбы в воде. Ориентирована в основном на хищную рыбу.
неограничено
30.
Мормышка
Искусственная наживка в виде небольшого металлического грузила с напаянным крючком.
неограничено
31.
Троллы
Троллы представляют собой крючковые орудия лова, буксируемые за судном, в которых основными элементами, залавливающими рыбу, является рыболовные крючки с естественной или искусственной наживкой (блесна).
неограничено
32.
Ружье для подводной охоты
Способ подводной охоты основан на поражении рыб стрелой, связанной с ружьем капроновым шнуром. Предназначен для поштучного и избирательного лова рыб. Различают пневматические, использующие силу сжатого воздуха и силу растянутой резины.
неограничено
Примечание:

Сору биіктігі 6 метрге дейін және белсенді әрекет ету радиусы 0,35 метрге дейін орталықтанған сорғысы бар балық сорғы қондырғылары жарыққа тарту арқылы (килька, майшабақ) шоғырланғанбалықтарды аулау үшін қолданылады. Жарықпен тартылған балық сорғы қондырғысының гидродинамикалық өріс аймағына түседі және кеменің бортына сорылады.
шектеусіз
19.
Эрлифтерлі кеме қондырғысы
Кеме түріндегі балық сорғы қондырғысы ауаны қолданумен және балықты көтеру үшін газ-ауа қоспасын жасаумен ерекшеленеді.
шектеусіз
2 Тарау. Балық аулаудың кәсіпшілік емес құралдары
20.
Қалқымалы қармақ
Ілмек аулау құралы. Негізінен ашық суқоймада қолданылады. Балық аулау әдісі ілмекке ілінген жеммен балықты тартуға негізделген. Балық аулау қалқыма арқылы бақыланады, бұл балықтың қалқыманы жұтқанын білдіреді де, содан кейін балықты шығару керек.
шектеусіз
21.
Шыбындық қармақ
Шыбын аулау тәсілі су бетінен шыбындар, инеліктер түрімен қоректенетін балықтар үшін қалқымалы жемдерді пайдалану. Ол кішігірім өзендерде, шұңқырларда және күшті ағысы бар таяз жерлерде, көбінесе таулы жерлерде қолданылады.
шектеусіз
22.
Түпті қармақ
Түпті қармақ жылжымалы немесе стационарлық жүкпен, ілгектермен, сондай-ақ жемге арналған контейнермен жабдықталған. Ол ашық суда да, қыста да мұзда да кез келген қармақ түрімен қолданылады.
шектеусіз
23.
Тастама қармақ
Балық аулау әдісі ілмекке ілінген жемді қолдануға негізделген (тірі жем, құрт, құрт, жүгері және т.б.) - ең көп таралған балық аулау қармағы.
шектеусіз
24.
Изеулік қармақ
Балық аулау әдісі жұмсақ пластиктен немесе резеңкеден жасалған "изеу" түріндегі сигнализаторды қолдануға негізделген. Ол негізінен қыста мұздан балық аулау кезінде қолданылады, бірақ ашық суда да қолдануға болады.
шектеусіз
25.
Шаян аулағыштар
Әдіс бір немесе бірнеше өзара бөлшектенген торлы камераларға қорек үшін түсетін шаяндарды жинауға және ұстауға негізделген, олардың кері бағытта шығуы тарылу әсерінен қиынға соғады. Шаян аулау саны бір балықшыға үш данадан аспауы керек.
шектеусіз
26.
Воблерлер
спиннинг арқылы балық аулауға арналған қатты денелі, көлемді жем.
шектеусіз
27.
Жерлица
Катушка немесе мотовиладан тұратын, аулау сигнализаторы және ілмектен тұратын балық аулаудың тірі жемге негізделген стационарлық құралы. Ол жыртқыш балықтарды (шортан, көксерке, үлкен алабұға) қыста аулау үшін қолданылады. Әдіс-тірі жеммен ілмек орнатуға негізделген.
шектеусіз
28.
Кружки (үйірме)
Бұл әдіс жерлицаға аулаумен бірдей, бірақ ашық суқоймада қолданылады. Балық аулау өзегі бар мотовила-кружкадан, леска, сым, ілмектерден тұратын қармақпен тірі жемге аулауға негізделген.
шектеусіз
29.
Блесна (жылтырауық темір қармақ)
Бұл бір немесе бірнеше ілгектер бекітілген пластина. Балық аулау тәсілі-балықтың судағы мінез-құлқына еліктеу. Негізінен жыртқыш балықтарға бағытталған.
шектеусіз
30.
Мормышка
Дәнекерленген ілгегі бар шағын металл жүктеме түріндегі жасанды жем.
шектеусіз
31.
Троллдар
Тролл - балық аулаудың негізгі элементтері табиғи немесе жасанды жеммен (блесна) балық аулау ілмектері болып табылатын кеменің артына тартылатын ілмекті балық аулау құралдары болып табылады.
шектеусіз
32.
Су астыңда аулауға арналған мылтық
Су астындағы аулау әдісі балықты мылтықпен капрон сымымен байланыстырылған жебемен атуға негізделген. Жеке және селективті балық аулауға арналған. Сығылған ауаның күші мен созылған резеңкенің күшін қолданатын пневматикалық болып табылады.
шектеусіз
Ескерту:

1. Рыболовство осуществляется в установленные сроки согласно ограничениям и запретам на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования, утвержденным приказом и.о. Председателя Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 июля 2015 года № 190 "О введении ограничений и запретов на пользование объектами животного мира, их частей и дериватов, установлении мест и сроков их пользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11939).
2. Применение пункта 6 настоящего Перечня орудий и способов рыболовства распространяется только на Каспийском море в пределах Мангистауской области.

1. Балық аулау жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалану, орындары мен мерзімдерін белгілеуге қойылған шектеулерге және тыйымдарға сәйкес белгіленген мерзімдерде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесін пайдалану комитеті төрағасының м.а. 2015 жылғы 24 шілдедегі № 190 бұйрығымен бекітілген "Жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеу мен тыйым салуды енгізу, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізіліміне № 11939 тіркелген) жүзеге асырылады.
2. Қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдары мен тәсілдері Тізбесінің 6-тармағы тек Маңғыстау облысы шегінде Каспий теңізінде қолданылады.