Об утверждении перечня документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2015 года № 10420.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи"
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.02.2021 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый перечень документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 25 февраля 2015 года № 114
Перечень документов, подтверждающих права лиц на получение гарантированной государством юридической помощи
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра юстиции РК от 01.09.2022 № 743 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Перечень документов, при оказании гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования
1. Физическим лицам по вопросам:
1) взыскания алиментов - свидетельство о рождении ребенка (детей), свидетельство о браке (супружестве) или расторжении брака (супружества), а в случае, если ребенок рожден вне брака (супружества) - свидетельство об установлении отцовства;
2) назначения пенсии и пособий – документ, удостоверяющий личность гражданина, пенсионное удостоверение, документ являющийся основанием для получения соответствующего пособия;
3) реабилитации- копия процессуального акта, подтверждающего факт оправдания или прекращения досудебного расследования, или прекращения дела об административном правонарушении или об отмене или изменении иных незаконных решений по уголовному или административному делу;
4) получения статуса беженца - национальный (гражданский) паспорт и (или) документы, удостоверяющие личность лица, признанного беженцем;

Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 наурызда № 10420 тіркелді.
Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.02.2021 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқықтарын растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті осы бұйрықтың заңнамамен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 25 ақпанында
№ 114 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға тұлғалардың құқығын растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 01.09.2022 № 743 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Құқықтық консультация беру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету кезіндегі құжаттар тізбесі
1. Жеке тұлғаларға мына мәселелер бойынша:
1) алименттер өндіріп алу - баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, неке туралы немесе некені (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлік , ал егер бала (некесіз) туылған жағдайда, әке болуды анықтау туралы куәлік;
2) зейнетақы мен жәрдемақылар тағайындау– азаматтың жеке басын куәландыратын құжат, зейнеткер куәлігі, тиісті жәрдемақы алуға негіз болып табылатын құжат;
3) ақтау - сотқа дейінгі тергеп-тексеруді ақтау немесе тоқтату немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату фактісін растайтын немесе қылмыстық немесе әкімшілік іс бойынша өзге де заңсыз шешімдердің күшін жою немесе оларды өзгерту туралы процестік актінің көшірмесі;
4) босқын мәртебесін алу - ұлттық (азаматтық) паспорт және (немесе) босқын деп танылған азаматтың жеке басын куәландыратын құжаттар.

5) получения статуса кандаса - документы удостоверяющие личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства или официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов и документы, подтверждающие национальность претендентов);
6) несовершеннолетним, оставшимся без попечения родителей – копии документов, свидетельство о смерти, решение суда о лишении попечения ребенка единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, документ, подтверждающий уклонение от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе об отказе взять ребенка из воспитательной или медицинской организации.
2. Жертвам сексуального насилия, акта терроризма либо подвергшимся пыткам по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией - копия процессуального акта, подтверждающего факт причинения физического, имущественного или морального вреда.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.09.2024 № 809 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Жертвам торговли людьми по вопросам обеспечения и защиты их прав и законных интересов, связанных с данным статусом или ситуацией – копия листа оценки, идентифицирующее в качестве жертвы торговли людьми в соответствии с Критериями оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденных совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33002) или копия процессуального акта, подтверждающего факт причинения физического, имущественного или морального вреда.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 26.09.2024 № 809 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) қандас мәртебесін алу - өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжаттар қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен (туу туралы куәлік, шетелдік паспорт, азаматтығы жоқ адамның куәлігі немесе этникалық қазақтар шыққан елдің арнайы органдарының басқа да ресми құжаттары және үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттар);
6) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар – құжаттардың көшірмелері қайтыс болу туралы куәлігік, ата-ана құқықтарының шектелуіне немесе олардан айырылуына, хабар-ошарсыз кеткен деп танылуына, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айыру туралы сот шешімі, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерін қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуын растайтын құжат.
2. Мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша сексуалдық зорлық-зомбылық, терроризм актісі құрбандарына не азаптауларға ұшыраған құрбандарға – мүліктік немесе моральдық зиян келтіру фактісін растайтын процестік актінің көшірмесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 26.09.2024 № 809 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша адам саудасы құрбандарына – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі № 123, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы №190 бірлескен бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгездікпен қараудың бар-жоғын бағалау критерийлеріне сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33002 болып тіркелген) адам саудасының құрбаны болып сәйкестендірілген бағалау парағының көшірмесі не мүліктік немесе моральдық зиян келтіру фактісін растайтын процестік актінің көшірмесі.
Ескерту. Тізбе 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 26.09.2024 № 809 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца – свидетельство о смерти.
4. Физическим лицам по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением - акт о несчастном случае на производстве, постановление органов, ведущих уголовный процесс.
5. По вопросам не связанным с предпринимательской деятельностью, физическим лицам являющимся :
1) участниками Великой Отечественной войны - удостоверение ветерана Великой Отечественной войны, выдаваемое органами Министерства обороны Республики Казахстан;
2) лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны, а также ветеранами боевых действий на территории других государств- военный билет, справка, подтверждающая службу в действующей армии;
3) военнослужащими срочной службы - военный билет или справка, выдаваемая уполномоченным органом;
4) лицами с инвалидностью первой и второй групп - справка об инвалидности;
5) пенсионерами по возрасту - пенсионное удостоверение.
6. Многодетным семьям по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью - свидетельство о рождении детей.
7. Малообеспеченным лицам (семьям), имеющим среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице, по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью- документ удостоверяющий личность заявителя, документ, подтверждающий доход малообеспеченной семьи, справки о пенсионных отчислениях (за исключением сведений, получаемых из соответствующих государственных информационных систем), справка с места работы либо справка о регистрации в качестве безработного лица, справка о сведениях об алиментах на детей и других иждивенцев.
Глава 2. Перечень документов, при оказании гарантированной государством юридической помощи в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях
8. Лицу, привлекаемому к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях - копия процессуального документа (постановление либо протокол о возбуждении дела об административном правонарушении).
9. Истцу либо ответчику в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан и истцу в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административном судопроизводстве –определение о принятии в производство.

3. Асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға –қайтыс болу туралы куәлік.
4. Жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша жеке тұлғаларға - өндірістегі жазатайым оқиға туралы акт, қылмыстық процесті жүргізуші органдардың қаулысы.
5. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары беретін Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі;
2) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға теңестірілген адамдарға, сондай-ақ басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері –әскери билет, қызметтегі әскерде болғанын растайтын анықтама;
3) мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер - әскери билет немесе уәкілетті орган беретін анықтама;
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар - мүгедектік туралы анықтама;
5) жасы бойынша зейнеткерлер болып табылатын жеке тұлғаларға - зейнеткер куәлігі;
6. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша көпбалалы отбасыларға - балалардың туу туралы куәлігі;
7. Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша жан басына шаққандағы орташа айлық кірістері облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдарға (отбасыларға) - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, табысы аз отбасының кірісін растайтын құжат, зейнетақы аударымдары туралы анықтама (тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді қоспағанда), жұмыс орнынан анықтама не жұмыссыз адам ретінде тіркеу туралы анықтама, балаларға және басқа да асырауындағыларға алименттер туралы мәліметтер.
2-тарау . Соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету кезіндегі құжаттар тізбесі
8. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға –процестік құжаттың көшірмесі (әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы қаулы не хаттама).
9. Қазақстан Республикасының азаматтық процестік заңнамасына сәйкес талап қоюшыға не жауапкерге және Қазақстан Республикасының әкімшілік сот ісін жүргізу туралы заңнамасына сәйкес талап қоюшыға – өндіріске қабылдау туралы ұйғарым.