Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности частных судебных исполнителей
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10308.
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", статьи 140 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" и подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности частных судебных исполнителей.
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в периодических печатных изданиях;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
"Согласован"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________________ А. Исекешев
"___" _____________ 2015 г.
"Согласован"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
"___" _____________ 2015 г.
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 22 января 2015 года № 32
Примечание ИЗПИ!
Квалификационные требования предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 510 (вводится в действие с 12.07.2026).
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности частных судебных исполнителей
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.12.2021 № 1139 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования
Документ
в/п
1
2
1
Гражданство Республики Казахстан
документ, удостоверяющий личность
2
Наличие высшего образования "Право" в соответствии с Классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569.
Для дипломов выданных зарубежными образовательными учреждениями, сведения о подтверждении прохождения процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании"
диплом
3
Соответствие одному из следующих требований:

"Жеке сот орындаушыларының қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10308 тіркелді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабына және "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса ұсынылған Жеке сот орындаушыларының қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесімен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Б. Имашев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_________________ Ә. Исекешев
2015 жыл "
"______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жыл "
"______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 22 қаңтардағы
№ 32 бұйрығымен
бекітілді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 510 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сот орындаушыларының қызметі үшін біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.12.2021 № 1139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Талаптары
Құжат
р/с
1
2
1
Қазақстан Республикасының азаматы
жеке басын куәландыратын құжат
2
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығымен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес жоғары білімінің болуы.
Шетелдік білім мекемелері берген дипломдар үшін, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нострификациялау немесе тану рәсімінен өткендігі туралы мәлімет
диплом
3
Мына талаптардың біріне сәйкес келуі:

1) успешная сдача аттестации на занятие деятельностью частного судебного исполнителя
2) сдача квалификационного экзамена в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешное прохождение стажировки в суде и наличие положительного отзыва пленарного заседания областного или приравненного к нему суда;
3) пребывать в должности судьи, а также быть лицом, прекратившим полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3), 9), 10) и 12) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
4) наличие стажа работы в должности прокурора или следователя не менее пяти лет;
5) наличие стажа работы в государственных органах в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов не менее двух лет.
1) аттестат на занятие деятельностью частного судебного исполнителя
2) заключение Квалификационной комиссии
3) документ, подтверждающий трудовую деятельность, Указ Президента
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность, послужной список
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность, послужной список
4
Отсутствие ограничений, установленных пунктом 2 статьи 140 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей"
форма сведений из информационной системы, удостоверенной электронной цифровой подписью
* Примечание:
База данных государственных информационных систем является источником получаемой информаций по материалам, предусмотренным в перечне документов.

1) жеке сот орындаушысының қызметімен айналысуға аттестаттауды сәтті тапсыру
2) Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсыру, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және облыстық немесе оған теңестірілген соттың жалпы отырысының оң пікірінің болуы
3) судья лауазымында болу, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының сот жүйесі және судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 9), 10) және 12) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттігін тоқтатқан адам болу
4) прокурор немесе тергеуші лауазымында кемінде бес жыл еңбек өтілінің болуы
5) атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдарда кемінде екі жыл еңбек өтілінің болуы
1) жеке сот орындаушысының қызметімен айналысуға аттестат
2) Біліктілік комиссиясының қорытындысы
3) еңбек қызметін растайтын құжат, Президент Жарлығы
4) еңбек өтілін растайтын құжат, қызметтік тізім
5) еңбек өтілін растайтын құжат, қызметтік тізім
4
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабының 2-тармағында белгіленген шектеулер жоқ
ақпараттық жүйеден алынған электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған мәліметтер нысаны
* Ескертпе: Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің дерекқоры құжаттар тізбесінде көзделген материалдар бойынша алынатын ақпарат көзі болып табылады.