Об утверждении Программы курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб, а также образца свидетельства об их окончании
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 января 2015 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2015 года № 10382.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Программу курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образец свидетельства об окончании курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 мая 2014 года № 253 "Об утверждении Программы курсов обучения по специальной подготовке специалистов негосударственных противопожарных служб" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9494, опубликованный в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" от 18 июня 2014 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Божко В.К.

Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасын, сондай-ақ оларды бітіргені туралы куәліктің үлгісін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 қаңтардағы № 48 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 наурызда № 10382 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарын бітіргені туралы куәліктің үлгісі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңда белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тіркегеннен кейін күнтiзбелiк он күн iшiнде мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әдiлет" ақпараттық-құқықтық жүйесiнде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. "Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 23 мамырдағы № 253 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 9494 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 18 маусымда жарияланған).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 января 2015 года № 48
Программа курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Программа курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб (далее - Программа) определяет категорию обучаемых должностей и тематические планы обучения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 26.12.2022 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Категории обучаемых подразделяются по следующим специальностям: 1) пожарные.
Обучение осуществляется по тематическому плану первоначальной подготовки пожарных согласно приложению 1 к настоящей Программе;
2) водители пожарных автомашин основного и специального назначения. Обучение осуществляется по тематическому плану первоначальной подготовки водителей пожарных автомашин основного и специального назначения согласно приложению 2 к настоящей Программе;
3) радиотелефонисты.
Обучение осуществляется по тематическому плану первоначальной подготовки радиотелефонистов согласно приложению 3 к настоящей Программе;
4) инструктора пожарной профилактики.
Обучение осуществляется по тематическому плану первоначальной подготовки инструкторов пожарной профилактики согласно приложению 4 к настоящей Программе;
5) мастера газодымозащитной службы.
Обучение осуществляется по тематическому плану подготовки мастеров газодымозащитной службы согласно приложению 5 к настоящей Программе.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 24 қаңтардағы
№ 48 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) оқытылатын лауазымдар санаты мен оқытудың тақырыптық жоспарларын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 26.12.2022 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Оқушылардың санаттары мынадай мамандықтар бойынша бөлінеді:
1) өрт сөндірушілер.
Оқыту осы Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес өрт сөндірушілерді алғашқы даярлаудың тақырыптық жоспары бойынша жүргізіледі;
2) негізгі және арнайы мақсаттағы өрт сөндіру автомашиналарының жүргізушілері. Оқыту осы Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес негізгі және арнайы мақсаттағы өрт сөндіру автомашиналарының жүргізушілерін алғашқы даярлаудың тақырыптық жоспары бойынша жүргізіледі;
3) радиотелефонистер.
Оқыту осы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес радиотелефонистерді алғашқы даярлаудың тақырыптық жоспары бойынша жүргізіледі;
4) өрттің алдын алу нұсқаушылары.
Оқыту осы Бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес өрттің алдын алу нұсқаушыларын алғашқы даярлаудың тақырыптық жоспары бойынша жүргізіледі; 5) газ-түтіннен қорғау қызметінің шеберлері.
Оқыту осы Бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес газ-түтіннен қорғау қызметі шеберлерін даярлаудың тақырыптық жоспары бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.06.2022 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Программе курсов обучения
по специальной подготовке
специалистов профессиональных
противопожарных служб
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.06.2022 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіби өртке қарсы
қызметтердің мамандарын
арнайы даярлау бойынша оқыту
курстарының бағдарламасына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өрт сөндірушілерді алғашқы даярлаудың тақырыптық жоспары

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.06.2022 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к Программе
курсов обучения по специальной
подготовке специалистов
негосударственных
противопожарных служб
Тематический план по обучению парамедиков
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.06.2022 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 января 2015 года № 48
Форма
Образец свидетельства об окончании курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.07.2025 № 390/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мамандандырылған
оқу орталығының атауы
Логотип учебного заведения
Наименование
Специализированного учебного центра
СВИДЕТЕЛЬСТВО № __________
Настоящее свидетельство подтверждает, что
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
успешно прошел (а) курсы по специальной подготовке _________________________ _____________________________________________________________________ _____________________________________________________________________
период обучения _____________________________________________________
Директор ____________________________________(Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
М.П.
Дата выдачи "___" _________ 20__ г.

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.06.2022 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтердің мамандарын арнайы
даярлау бойынша оқыту
курстарының бағдарламасына
7-қосымша
Парамедиктерді оқыту жөніндегі
тақырыптық жоспар
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 20.06.2022 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 24 қаңтардағы
№ 48 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарын бітіргені туралы куәліктің үлгісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.07.2025 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мамандандырылған
оқу орталығының атауы
Оқу орнының логотипі
Наименование
Специализированного учебного центра
№ __________ КУӘЛІК
Осы куәлік__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________арнайы даярлау курсын ойдағыдай өткенін растайды
оқыту кезеңі _____________________________________________________________
Директор ___________________________________
(Т.А.Ә.(ол болған кезде) (қолы) М.О.
Берілген күні 20__жылғы "____"__________