Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов
Совместный приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 835 и Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 721. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12779.
Сноска. Заголовок в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 19.11.2018 № 448 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 14.06.2023 № 191 и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска и управления рисками в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов для отбора субъектов (объектов) контроля согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов в отношении физических или юридических лиц, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов в отношении физических или юридических лиц, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду на соответствие требованиям по разрешительным документам в области охраны окружающей среды согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов в отношении физических или юридических лиц, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду на соответствие требованиям по лицензии для выполнения работ (оказания услуг) по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу

Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту мен пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 721 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 835 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12779 болып тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 19.11.2018 № 448 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 14.06.2023 № 191 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласында меншігінде немесе өзге де пайдалануында қоршаған ортаға теріс әсер ететін объекті бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласында меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға теріс әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты қоршаған ортаны қорғау саласындағы рұқсат беру құжаттары бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласында меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға теріс әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру парағы.

Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 14.06.2023 № 191 и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 431 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 474 "Об утверждении критериев оценки степени риска и формы проверочного листа в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11792, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 6 августа 2015 года).
3. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) направление копии настоящего совместного приказа в течение десяти календарных дней со дня его получения в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января
2016 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ М. Кусаинов
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________ В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
________________С. Айтпаева

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 14.06.2023 № 191 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 431 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 474 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11792 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін алған күннен бастап он күнтізбелік күннің ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорнына жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________ В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
__________________ С. Айтпаева

29 декабря 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 835
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2015 года № 721
Критерии оценки степени риска и управления рисками в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов для отбора субъектов (объектов) контроля
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 14.06.2023 № 191 и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска и управления рисками в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 декабря 2022 года № 126 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31148) (далее – Правила).
2. Критерий оценки степени риска и управления рисками разработаны для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения проверки, проводимые на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям и направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям) и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, а также разработки проверочных листов, утверждаемых в соответствии с пунктом 2 статьи 132, статьей 141 и пунктами 2 и 3 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
3. В Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;

2015 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 835 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 721 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 14.06.2023 № 191 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығымен бекітілген "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" қағидаларына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 17371 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 126 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31148 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Тәуекелдерді бағалау және басқару өлшемшарттары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар мен жіберілген хабарламалар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттарын әзірлеуіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына, 141-бабына және 143-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес бекітілетін тексеру парақтарын әзірлеуіне арналған.
3. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;

2) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в сфере охраны окружающей среды, несоблюдение которых не создают предпосылки для возникновения угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде, но выполнение, которых является обязательным для оператора объекта при осуществлении своей деятельности;
3) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
4) значительные нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, создающие предпосылки для возникновения угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде;
5) грубые нарушения – нарушения требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, невыполнение которых создают угрозу, ущерб жизни и здоровью населения, окружающей среде, также нарушения, связанные с несоблюдением запрещающей нормы законодательства (запрещается, не допускается, не разрешается);
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в области охраны окружающей среды, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

2) болмашы бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада белгіленген, халықтың өміріне және денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіру алғышарттарын тудырмайтын, бірақ қызметін жүзеге асыру барысында объект операторлары орындауы міндетті болып табылатын талаптарды бұзу;
3) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
4) елеулі бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада белгіленген, халықтың өміріне және денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіру алғышарттарын тудыратын бұзушылықтар;
5) өрескел бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамада белгіленген, орындалмауы халықтың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қатер төндіретін және залал келтіретін бұзушылықтар, сондай-ақ тыйым салатын заңнама нормаларын сақтамаумен байланысты бұзушылықтар (тыйым салынады, жол берілмейді, рұқсат етілмейді);
6) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
11) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно.
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Параграф 1. Объективные критерии
5. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся:
К высокой степени риска:

10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел..
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
5. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) келесі тәуекел дәрежелеріне жатқызылады:
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне:

1) субъекты (объекты) 1, 2 категории хозяйственной деятельности, установленные согласно статье 12 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), по характеру и степени влияния, оказывающие значительное и умеренное негативное воздействие на окружающую среду,
К средней степени риска относятся:
2) субъекты (объекты) 3 категории хозяйственной деятельности, установленные согласно статье 12 Кодекса, по характеру и степени влияния, оказывающие незначительное негативное воздействие на окружающую среду;
К низкой степени риска относятся:
3) субъекты (объекты) 4 категории хозяйственной деятельности, установленные согласно статье 12 Кодекса, по характеру и степени влияния, оказывающие минимальное негативное воздействие на окружающую среду.
Параграф 2. Субъективные критерии
6. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
7. Для оценки степени риска профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля используются следующие источники информации.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для оценки степени риска проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
2) результаты предыдущих проверок.
3) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
4) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля, в том числе пожары, аварии, происшествия и инциденты;
5) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.03.2026 № 44 и и.о. Министра национальной экономики РК от 19.03.2026 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

1) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабына сәйкес белгіленген, қоршаған ортаға елеулі және шамалы теріс әсер ететін әсер ету сипаты мен дәрежесі бойынша шаруашылық қызметтің 1, 2-санаттағы субъектілері (объектілері);
Тәуекелдің орташа дәрежесіне:
2) қоршаған ортаға елеусіз теріс әсер ететін, әсер ету сипаты мен дәрежесі бойынша Кодекстің 12-бабына сәйкес белгіленген шаруашылық қызметтің 3-санатындағы субъектілер (объектілер);
Төмен тәуекел дәрежесіне:
3) қоршаған ортаға ең аз теріс әсер ететін әсер ету сипаты мен дәрежесі бойынша Кодекстің 12-бабына сәйкес белгіленген шаруашылық қызметтің 4-санатындағы субъектілер (объектілер) жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
6. Субъективті өлшемшарттарды айқындау келесі кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
7. Субъектілерге (объектілерге) бару арқылы профилактикалық бақылаудың тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Талаптарға сәйкестігін тексерудің тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
3) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
4) бақылау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың, оның ішінде өрттердің, авариялардың, оқиғалар мен оқыс оқиғалардың;
5) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.03.2026 № 44 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.03.2026 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
8. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалаула жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.

9. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям, которые приведены в приложении 2 к настоящим Критериям.
Показатели субъективных критериев определяются для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля. Удельный вес по значимости показателей субъективных критериев определяется в зависимости от важности показателя в оценке риска для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля.
Параграф 3. Управление рисками
10. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением цифровой системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.03.2026 № 44 и и.о. Министра национальной экономики РК от 19.03.2026 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В целях освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, регулирующими государственными органами, а также государственными органами учитываются смягчающие индикаторы (за исключением субъектов (объектов) для которых наличие аудио и (или) видео фиксации, с передачей данных в онлайн-режиме и наличие датчиков и фиксирующих устройств по передаче данных в системы государственных органов (датчики воды, датчики фиксации выбросов в атмосферу) являются обязательными требованиями).
К смягчающим индикаторам относится:
1) наличие аудио и (или) видео фиксации, с передачей данных в онлайн-режиме;
2) наличие датчиков и фиксирующих устройств по передаче данных в системы государственных органов (датчики воды, датчики фиксации выбросов в атмосферу).

9. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі осы Өлшемшарттарға 2 қосымшаға сәйкес белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттардың көрсеткіштері мемлекеттік бақылаудың әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы мемлекеттік бақылаудың әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін тәуекелді бағалаудағы көрсеткіштің маңыздылығына байланысты айқындалады.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
10. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) цифрлық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.03.2026 № 44 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.03.2026 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату мақсатында реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар жеңілдететін индикаторларды ескереді (деректерді онлайн-режимде бере отырып, аудио және (немесе) бейне тіркеудің болуы және деректерді мемлекеттік органдардың жүйелеріне (су датчиктері, атмосфераға шығарындыларды тіркеу датчиктері) беру жөніндегі датчиктер мен тіркеуші құрылғылардың болуы міндетті талаптар болып табылатын субъектілерді (объектілерді) қоспағанда).
Жеңілдететін индикаторларға:
1) деректерді онлайн-режимде беретін аудио және (немесе) бейне жазбалардың болуы;
2) деректерді мемлекеттік органдар жүйесіне беретін датчиктер мен бекіту құрылғыларының (су датчиктері, атмосфераға шығарындыларды тіркеу датчиктері) болуы жатады.

Параграф 4. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
12. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии цифровой системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.
Степени нарушении требований к субъектам (объектам) контроля при проведении профилактического контроля и проверки на соответствие требованиям, приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.
Сноска. Пункт 12 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.03.2026 № 44 и и.о. Министра национальной экономики РК от 19.03.2026 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
13. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 15 Правил (SC), с последующей нормализацией значений, данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 15 Правил.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

4-параграф. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері
12. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежелері осы өлшемшарттарға 1 - қосымшада келтірілген.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.03.2026 № 44 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.03.2026 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
13. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша Қағидалардың (SC) 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC, мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – Қағидалардың 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

14. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
15. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 15 Правил, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 15 Правил, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
16. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 24 Правил.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска и проверочных листов
в области охраны окружающей
среды, воспроизводства и
использования природных
ресурсов
Степень нарушения требований к субъектам (объектам) контроля при проведении профилактического контроля с посещением

14. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
15. Қағидалардың 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Қағидалардың 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
16. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Қоршаған ортаны қорғау,
табиғи ресурстарды молайту
мен пайдалану саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына және
тексеру парақтарына
1-қосымша
Бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.03.2026 № 44 и и.о. Министра национальной экономики РК от 19.03.2026 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень риска
1
Соблюдение нормативов допустимых выбросов, установленных для автомобилей и иных транспортных средств, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду
Значительное
2
Наличие заключенного оператором договора обязательного экологического страхования при эксплуатации объектов, включенных в перечень экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности
Грубое
3
Сообщение о потенциальном факте причинения экологического ущерба, предварительной оценке его характера и масштаба, лицом, причинившим ущерб в течение двух часов с момента обнаружения
Грубое
4
Сообщение в срок не более двух часов с момента возникновении аварийной ситуации на объектах I и II категорий, в результате которой происходит или может произойти нарушение установленных экологических нормативов и/или экологических нормативов качества вод
Грубое
5
Не допущение засорения водных объектов, водосборных площадей водных объектов, ледяного и снежного покрова водных объектов, ледников
Грубое
6
Недопущение сброса сточных вод независимо от степени их очистки в поверхностные водные объекты в зонах санитарной охраны источников централизованного питьевого водоснабжения, курортов, в местах, отведенных для купания
Грубое
7
Недопущение сброса сточных вод без предварительной очистки, за исключением сбросов шахтных и карьерных вод горно-металлургических предприятий в пруды-накопители и (или) пруды-испарители, а также вод, используемых для водяного охлаждения, в накопители, расположенные в системе замкнутого (оборотного) водоснабжения
Грубое
8
Разработка и осуществление мероприятий по повторному использованию воды, оборотному водоснабжению операторами объектов I и (или) II категорий
Значительное
9
Предотвращение воздействия на окружающую среду и осуществление рекультивации земель после прекращения эксплуатации накопителей сточных вод и (или) искусственных водных объектов, предназначенные для естественной биологической очистки сточных вод
Значительное
10
Недопущение загрязнения, захламления, деградации и ухудшения плодородия почв, а также снятия плодородного слоя почвы в целях продажи или передачи его другим лицам, за исключением случаев, когда такое снятие необходимо для предотвращения безвозвратной утери плодородного слоя
Значительное
11
Проведение ликвидации на основе анализа суммарной экологической пользы при возникновении аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Грубое
12
Наличие и применение закрытых контейнеров и специальных емкостей для перевозки сыпучих материалов, химических реагентов и опасных грузов, исключающих их попадание в окружающую среду
Незначительное
13
Произведение заправки судов с помощью систем, исключающих разливы и утечки топлива и горюче-смазочных материалов в море
Значительное
14
Оснащение и применение суднами оборудования, не допускающего загрязнения палуб судов нефтепродуктами, сброса загрязненных сточных вод в водоемы
Значительное
15
Ведение недропользователем проводящий операции по недропользованию в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря ежегодного производственного мониторинга окружающей среды (по климатическим сезонам) по всей контрактной территории
Значительное
16
Проведение мониторинга последствий аварийного загрязнения окружающей среды в случае возникновения аварийных ситуаций
Грубое
17
Проведение работ по консервации, обеспечение сохранности бурового основания и надежной герметизации скважины до момента возобновления работ в случае консервации скважин после завершения испытаний недропользователем
Значительное
18
Недопущение сжигания флюидов на факелах при эксплуатации скважин, за исключением случаев угрозы возникновения аварийной ситуации
Грубое
19
Недопущение сброса с судов нефти, загрязняющих веществ и содержащих их сточных вод, неочищенных балластных вод, пищевых отходов, бытового мусора и всех видов пластмасс в водные объекты
Грубое
20
Сжигание сырого газа на факеле, которое не признано уполномоченным органом в области углеводородов в качестве технологически неизбежного сжигания при технологическом сбое, отказе или отклонении в работе технологического оборудования
Грубое
21
При обнаружении недропользователями в пределах контрактной территории ранее пробуренных скважин обеспечение их принятия на баланс и проведение по ним мониторинга
Значительное
22
Недопущение складирования отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления и (или) захоронения
Грубое
23
Обеспечение раздельного сбора отходов лиц, осуществляющих операции по сбору отходов
Значительное
24
Недопущение смешивания отходов, подвергнутых раздельному сбору, на всех дальнейших этапах управления отходами
Грубое
25
Обеспечение юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями своевременного вывоза отходов к специализированным местам хранения, обезвреживания, переработки, утилизации или удаления, деятельности которых являются источниками загрязнения атмосферного воздуха
Значительное
26
Наличие паспорта опасных отходов
Значительное
27
Обеспечения восстановления или удаления образовавшихся отходов как можно ближе к источнику их образования, если это обосновано с технической, экономической и экологической точки зрения.
Значительное
28
Разработка субъектом предпринимательства, осуществляющий предпринимательскую деятельность по сбору, транспортировке, восстановлению и (или) удалению опасных отходов плана действий при чрезвычайных и аварийных ситуациях, которые могут возникнуть при управлении опасными отходами
Значительное
29
Наличие на месте захоронения опасных отходов хорошо видимых опознавательных знаков с указанием вида отхода, степени его опасности и даты захоронения
Незначительное
30
Недопущение захоронения твердых бытовых отходов без их предварительной сортировки
Грубое
31
Наличие у оператора объектов I категории финансового обеспечения исполнения своих обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов, в том числе в отношении требований, которые возникнут в будущем
Грубое
32
Наличие у владельца полигона письменного подтверждения получения каждой партии отходов, принятой на участке, и хранение данной документации в течение пяти лет
Значительное
33
Наличие на каждом полигоне оборудованной системы мониторинга атмосферных выбросов (свалочный газ), фильтрата и сточных вод, образующихся в депонированных отходах, для предупреждения их негативного воздействия на окружающую среду
Значительное
34
Создание ликвидационного фонда для рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона
Грубое
35

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 13.03.2026 № 44 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.03.2026 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
р
Өлшемшарттар
Тәуекел дәрежесі
1
Қоршаған ортаға теріс әсер ететін автомобильдер мен өзге де көлік құралдары үшін белгіленген жол берілетін шығарындылар нормативтерінің сақталуы
Елеулі
2
Шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерінің тізбесіне қосылған объектілерді пайдалану кезінде оператор жасасқан міндетті экологиялық сақтандыру шартының болуы
Өрескел
3
Анықталған сәттен бастап екі сағат ішінде зиян келтірген адамның экологиялық залал келтірудің ықтимал фактісі, оның сипаты мен ауқымын алдын ала бағалауы туралы хабарлау
Өрескел
4
Нәтижесінде белгіленген экологиялық нормативтер және/немесе су сапасының экологиялық нормативтері бұзылады немесе бұзылуы мүмкін I және II санаттағы объектілерде авариялық жағдай туындаған сәттен бастап екі сағаттан аспайтын мерзімде хабарлау
Өрескел
5
Су объектілерінің, су объектілерінің су жинау алаңдарында, су объектілерінің мұзды және қар жамылғысының, мұздықтардың қоқыстануына жол бермеу
Өрескел
6
Тазартылу дәрежесіне қарамастан, сарқынды суларды орталықтандырылған ауызсумен жабдықтау көздерін, курорттарды санитариялық қорғау аймақтарында, шомылуға бөлінген жерлерде жер үсті су объектілеріне төгуге жол бермеу
Өрескел
7
Тау-кен металлургия кәсіпорындарының шахта және карьер суларының жинақтағыш тоғандарға және (немесе) буландырғыш тоғандарға, сондай-ақ сумен салқындату үшін пайдаланылатын сулардың тұйықталған (айналмалы) сумен жабдықтау жүйесінде орналасқан жинақтағыштарға төгілуін қоспағанда, алдын ала тазартпай сарқынды суларды төгуге тыйым салу
Өрескел
8
I және (немесе) II санаттағы объектілердің операторлары су ресурстарын ұтымды пайдалану мақсатында суды қайтадан пайдалану, айналмалы сумен жабдықтау жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру
Елеулі
9
Табиғи биологиялық тазартуға арналған сарқынды суларды және (немесе) жасанды су объектілерінің жинақтауыштарын пайдалану тоқтатылғаннан кейін қоршаған ортаға әсерді болғызбауды және жерді рекультивациялауды жүзеге асыру
Елеулі
10
Топырақтың ластануына, қоқыстануына, тозуына, сондай-ақ құнарлы қабаттың қайтымсыз жоғалуын болдырмау үшін мұндай алып тастау қажет болған жағдайларды қоспағанда құнарлылығының нашарлауына жәнеде оны сату немесе басқа тұлғаларға беру мақсатында топырақтың құнарлы қабатын алып тастауға жол бермеу
Елеулі
11
Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтандыру аймағында мұнайдың авариялық төгілуі туындаған кезде жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде жоюды жүргізу
Өрескел
12
Қоршаған ортаға түсуін болдырмайтын сусымалы материалдарды, химиялық реагенттерді және қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған жабық контейнерлер мен арнайы ыдыстардың болуы және қолданылуы
Болмашы
13
Теңізде отынның және жанар-жағармай материалдарының төгілуін және ағып кетуін болғызбайтын жүйелердің көмегімен кемелерге май құюды жүргізу
Елеулі
14
Кемелерді кеме палубаларының мұнай өнімдерімен ластануына, ластанған сарқынды сулардың су айдындарына төгілуіне жол бермейтін жабдықпен жарақтандыру
Елеулі
15
Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушының бүкіл келісімшарттық аумақ бойынша қоршаған ортаның (Климаттық маусымдар бойынша) жыл сайынғы өндірістік мониторингін жүргізуі
Елеулі
16
Авариялық жағдайлар туындаған жағдайда қоршаған ортаның авариялық ластануының салдарына мониторинг жүргізу
Өрескел
17
Жер қойнауын пайдаланушы сынау аяқталғаннан кейін ұңғымаларды консервациялау жағдайында ұңғыманы консервациялау бойынша жұмыстарды жүргізу, бұрғылау негізінің сақталуын және ұңғыманы сенімді герметизациялауды жұмыстар қайта басталған сәтке дейін қамтамасыз ету
Елеулі
18
Авариялық жағдайдың туындау қаупін қоспағанда, ұңғымаларды пайдалану кезінде алауларда флюидтерді жағуға жол бермеу
Өрескел
19
Кемелерден мұнайды, ластаушы заттарды және олардың құрамындағы сарқынды суларды, тазартылмаған балласты суларды, тамақ қалдықтарын, тұрмыстық қоқыстарды және пластмассалардың барлық түрлерін су объектілеріне тастауға жол бермеу
Өрескел
20
Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган технологиялық жабдықтың технологиялық істен шығуы, істен шығуы немесе жұмысынан ауытқуы кезінде технологиялық еріксіз жағу ретінде мойындамаған алауда шикі газды жағу
Өрескел
21
Жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарттық аумақ шегінде бұрын бұрғыланған ұңғымаларды анықтаған кезде олардың балансқа қабылдануын қамтамасыз ету және олар бойынша мониторинг жүргізу
Елеулі
22
Қалдықтарды жинақтауға және (немесе) көмуге арналған арнайы белгіленген орындардан тыс жинауға жол бермеу
Өрескел
23
Қалдықтарды жинау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдардың қалдықтарын бөлек жинауды қамтамасыз ету
Елеулі
24
Қалдықтарды басқарудың барлық одан әрі кезеңдерінде бөлек жинауға ұшыраған қалдықтарды араластыруға жол бермеу
Өрескел
25
Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметі атмосфералық ауаны ластау көздері болып табылатын мамандандырылған сақтау, залалсыздандыру, қайта өңдеу, кәдеге жарату немесе жою орындарына қалдықтарды уақтылы әкетуді қамтамасыз етуі
Елеулі
26
Қауіпті қалдықтар паспортының болуы
Елеулі
27
Егер техникалық, экономикалық және экологиялық тұрғыдан негізделген болса, пайда болған қалдықтарды олардың пайда болу көзіне мүмкіндігінше жақын қалпына келтіруді немесе жоюды қамтамасыз ету
Елеулі
28
Қауіпті қалдықтарды жинау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісінің қауіпті қалдықтарды басқару кезінде туындауы мүмкін төтенше және авариялық жағдайлар кезіндегі іс-қимыл жоспарын әзірлеуі
Елеулі
29
Қауіпті қалдықтарды көму орнында қалдықтың түрін, оның қауіптілік дәрежесін және көму күнін көрсете отырып, айқын көрінетін тану белгілерінің болуы
Болмашы
30
Тұрмыстық қатты қалдықтарды алдын ала сұрыптамай көмуге жол бермеу
Өрескел
31
I санаттағы объектілер операторында объектілерді пайдалану салдарын жою жөніндегі, оның ішінде болашақта туындайтын талаптарға қатысты өз міндеттемелерінің орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің болуы
Өрескел
32
Полигон иесінің учаскеде қабылданған қалдықтардың әрбір партиясын алғаны туралы жазбаша растамасының болуы және осы құжаттаманы бес жыл бойы сақтауы
Елеулі
33
Әрбір полигонда атмосфералық шығарындыларды (қоқыс газын), депозитке салынған қалдықтарда пайда болатын фильтрат пен сарқынды суларды олардың қоршаған ортаға теріс әсерін болдырмау үшін мониторингтеудің жабдықталған жүйесінің болуы
Елеулі
34
Полигон жабылғаннан кейін жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және ластануды бақылау үшін тарату қорын құру
Өрескел
35

Проведение оператором полигона мониторинга выбросов свалочного газа и фильтрата в течение тридцати лет для полигонов 1 класса, двадцати лет для полигонов 2 класса, пяти лет для полигонов 3 класса после закрытия полигона (части полигона)
Значительное
36
Уменьшение выбросов метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов и установки систем сбора и утилизации свалочного газа оператором полигона
Значительное
37
Осуществление хронологического учета количества, вида, происхождения отходов, пунктов назначения, частоты сбора, метода транспортировки и метода обращения лицами, осуществляющие операции по восстановлению или удалению опасных отходов, образователи опасных отходов, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, транспортировке и (или) обезвреживанию опасных отходов
Значительное
38
Недопущение захоронения опасных отходов на полигонах неопасных отходов
Грубое
39
Устранение (пресечение) факторов, а также на контроль, локализации и сокращение экологического ущерба, в целях предотвращения большего экологического ущерба или вредного воздействия на жизнь и (или) здоровье населения и окружающую среду, лицом, причинившие экологический ущерб, не позднее одного рабочего дня после обнаружения факта причинения экологического ущерба
Значительное
40
Обеспечение физическими и юридическими лицами, осуществляющими производство на территории Республики Казахстан и (или) ввоз на территорию Республики Казахстан продукции (товаров), по перечню, утвержденному уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, сбор транспортировку, переработку, обезвреживание, использование и (или) утилизацию отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров)
Значительное
41
Разработка программы и проведение ремедиации компонентов природной среды
Грубое
42
Недопущение смешивания строительных отходов с опасными, пищевыми, бытовыми, медицинскими, биологическими, радиоактивными отходами, кроме случаев восстановления строительных отходов
Грубое
43
Недопущение складирования отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест.
Грубое
44
Недопущение накопления строительных отходов вне специально установленных мест.
Грубое
45
Наличие на пунктах хранения отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, средств защиты, обеспечивающих предотвращение влияния стойких органических загрязнителей на окружающую среду и здоровье населения
Значительное
46
Недопущение производства и использования пестицидов, в составе которых имеются стойкие органические загрязнители.
Грубое
47
Недопущение эксплуатации квотируемой установки субъектом квотирования без получения углеродных квот
Грубое
48
Недопущение осуществления квотируемой установкой квотируемых выбросов парниковых газов в объеме, превышающем количество углеродных единиц, имеющихся на соответствующем счете оператора квотируемой установки в государственном реестре углеродных единиц.
Грубое
49
Разработка и исполнение субъектом квотирования плана мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки на период действия Национального плана углеродных квот
Значительное
50
Представление достоверных данных о валидации и верификации независимыми аккредитованными организациями, аккредитованными органами по валидации и верификации
Значительное
51
Предоставление данных для ведения Государственного кадастра отходов
Значительное
52
Предоставление отчета в регистр выбросов и переноса загрязнителей
Значительное
53
Предоставление субъектом квотирования отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для верификации в аккредитованный орган по валидации и верификации за предыдущий год
Значительное
54
Предоставление субъектом квотирования до первого апреля текущего года в государственный углеродный кадастр отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов за предыдущий год
Значительное
55
Представление субъектом контроля в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды плана мероприятий по устранению выявленных нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
Грубое
Степень нарушения требований к субъектам (объектам) контроля при проведении проверки на соответствие требованиям
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие программы производственного экологического контроля
Грубое
2
Выполнение производственного экологического контроля в соответствии с программой производственного экологического контроля
Грубое
3
Осуществление производственного экологического мониторинга аккредитованными производственными или независимыми лабораториями
Значительное
4
Проведение оператором объекта внутренней проверки и сопоставление результатов производственного экологического контроля с условиями экологического разрешения
Значительное
5
Сообщение оператором объекта о фактах нарушения требований экологического законодательства, выявленных в ходе осуществления производственного экологического контроля в течение трех рабочих дней в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Незначительное
6
Наличие специального подразделения либо приказа на работника, ответственного за организацию, проведение производственного экологического контроля и за взаимодействие с контролирующими органами
Незначительное
7
Наличие экологического разрешения на объекты I и II категорий
Грубое
8
Выполнение условий экологического разрешения оператором, получивший экологическое разрешение, а также физическими и юридическими лицами, привлеченные оператором объекта для выполнения отдельных работ и (или) оказания отдельных услуг на территории соответствующего объекта I или II категории при его строительстве, реконструкции или эксплуатации
Грубое
9
Снижение выбросов стационарных источников вплоть до частичной или полной остановки их эксплуатации в периоды кратковременного загрязнения атмосферного воздуха в городских и иных населенных пунктах, вызванного неблагоприятными метеорологическими условиями
Грубое
10
Наличие на объектах I категории автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду
Грубое
11
Наличие и выполнение плана мероприятий по охране окружающей среды
Грубое
12
Наличие и выполнение программы повышения экологической эффективности
Грубое
13
Проведение оценки воздействия на окружающую среду
Грубое
14
Наличие и выполнение требований заключения экологической экспертизы
Грубое
15
Наличие установок очистки газов, обеспечивающих соблюдение нормативов качества окружающей среды и средств контроля за выбросами загрязняющих веществ в атмосферный воздух при размещении, ввода в эксплуатацию и эксплуатации объектов I и II категорий
Грубое
16
Непредставление декларации о воздействии на окружающую среду и (или) предоставление недостоверной информации, содержащейся в этой декларации лицами, осуществляющими деятельность на объектах III категории
Грубое
17
Не допущение применения ядохимикатов, удобрений на водосборной площади водных объектов, поступления и захоронения отходов в водные объекты, отведение в водные объекты сточных вод, не очищенных до показателей, установленных нормативами допустимых сбросов, проведение на водных объектах взрывных работ, при которых используются ядерные и иные виды технологий, сопровождающихся выделением радиоактивных и токсичных веществ
Грубое
18
Обеспечение сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос при проектировании, строительства и ввода в эксплуатацию новых и реконструируемых зданий, сооружений (за исключением противоселевых, противооползневых и противопаводковых) и их комплексов
Грубое
19
Недопущение сброса не очищенных до нормативов допустимых сбросов сточных вод в водный объект или на рельеф местности
Грубое
20
Наличие программы управления отходами и выполнение ее требований объектами I, II категории и лицами, осуществляющими утилизацию и переработку отходов, или иные способы уменьшения их объемов и опасных свойств, а также осуществляющих деятельность, связанную с размещением отходов производства и потребления в зависимости от категории объекта
Значительное
21
Соблюдение сроков накопления отходов и установленных лимитов (для объектов I и II категорий) или объемов накопления отходов, указанных в декларации о воздействии на окружающую среду (для объектов III категории)
Грубое
22
Соблюдение сроков временного складирования отходов
Грубое
23
Наличие разрешений на производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, ремонт, монтаж, обслуживание оборудования, содержащего озоноразрушающие вещества, транспортировку, хранение, рекуперацию, восстановление, утилизацию озоноразрушающих веществ
Грубое
24
Наличие лицензии для выполнения работ (оказания услуг) по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов
Грубое
25
Наличие уведомления о начале или прекращении деятельности по сбору, сортировке и (или) транспортировке отходов, восстановлению и (или) уничтожению неопасных отходов
Грубое
26
Предоставление отчета по результатам производственного экологического контроля
Грубое
27
Предоставление ежегодного отчета о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды
Грубое
28
Предоставление отчетов по управлению отходами
Грубое
29
Наличие в собственности или аренде у собственника производственного объекта (здания, строения, сооружения, помещения и/или полигона опасных отходов) предназначенного для приема, восстановления и/или удаления опасных отходов (в административно-территориальной единице – области, городе республиканского значения или столице, где производятся прием и операции по управлению опасными отходами)
Значительное
30
Наличие в собственности у собственника производственного комплекса (установки, оборудования и/или транспорта) для операций восстановления и/или удаления отходов
Значительное
31
Наличие разрешения на эмиссии окружающую среду и заключение государственной экологической экспертизы или комплексное экологическое разрешение
Грубое
32
Наличие страхового полиса по обязательному экологическому страхованию
Грубое
33
Наличие GPS устройства (трекер) на транспорте предприятия управляющего опасными отходами
Значительное
34
Превышение нормативов эмиссий, выданных в экологическом разрешении
Грубое
35
Программа производственного экологического контроля должна содержать следующую информацию:

Полигон операторының 1-сыныпты полигондар үшін отыз жыл, 2-сыныпты полигондар үшін жиырма жыл, полигон (полигон бөлігі)жабылғаннан кейін 3-сыныпты полигондар үшін бес жыл ішінде қоқыс газы мен фильтрат шығарындыларына мониторинг жүргізуі
Елеулі
36
Полигон операторының биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту және Полигон операторының қоқыс газын жинау және кәдеге жарату жүйелерін орнату арқылы полигондағы метан шығарындыларын азайту
Елеулі
37
Қауіпті қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдардың, қауіпті қалдықтарды түзушілердің, қауіпті қалдықтарды жинау, тасымалдау және (немесе) залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қалдықтардың санын, түрін, шығу тегін, межелі пункттерін, жинау жиілігін, тасымалдау әдісін және айналым әдісін хронологиялық есепке алуды жүзеге асыру
Елеулі
38
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көмуге жол бермеу
Өрескел
39
Экологиялық залал келтіру фактісі анықталғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей экологиялық залал келтірген адамның экологиялық залалды немесе халықтың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсерді болдырмау мақсатында факторларды жою (жолын кесу), сондай-ақ экологиялық залалды бақылау, оқшаулау және қысқарту
Елеулі
40
Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды өндірушілердің (импорттаушылардың), жинаудың, тасымалдаудың, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың, пайдаланудың және (немесе) кәдеге жаратудың кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдерді (тауарларды) қамтамасыз етуі
Елеулі
41
Бағдарламаны әзірлеу және табиғи орта компоненттерін ремедиациялауды жүргізу
Өрескел
42
Құрылыс қалдықтарын қалпына келтіру жағдайларын қоспағанда, тамақ, тұрмыстық, медициналық, биологиялық, радиоактивті қалдық түрлерімен араластыруға жол бермеу
Өрескел
43
Тау-кен өндіру өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардан тыс қоймалауға жол бермеу
Өрескел
44
Құрылыс қалдықтарының арнайы белгіленген орындардан тыс жиналуына жол бермеу
Өрескел
45
Құрамында тұрақты органикалық ластағыштар бар қалдықтарды сақтау пункттерінде тұрақты органикалық ластағыштардың қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсерін болдырмауды қамтамасыз ететін қорғау құралдарының болуы
Елеулі
46
Құрамында тұрақты органикалық ластағыштар бар пестицидтерді өндіруге және пайдалануға жол бермеу
Өрескел
47
Квоталау субъектісі квоталайтын қондырғыны көміртегі квоталарын алмай пайдалануға жол бермеу
Өрескел
48
Квоталанатын қондырғы операторының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі тиісті шотындағы көміртегі бірліктерінің санынан асатын көлемде квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын жүзеге асыруына жол бермеу
Өрескел
49
Квоталау субъектісінің парниктік газдар шығарындыларының мониторингі жоспарын ұлттық көміртегі квоталары жоспарының қолданылу кезеңіне квоталанатын қондырғыны әзірлеуі және орындауы
Елеулі
50
Тәуелсіз аккредиттелген ұйымдардың, валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдардың валидация және верификация туралы дәйекті деректерді ұсынуы
Елеулі
51
Қалдықтардың мемлекеттік кадастрын жүргізу үшін деректер беру
Елеулі
52
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалы тіркеліміне есеп беру
Елеулі
53
Квоталау субъектісінің өткен жылғы валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органға верификациялау үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті ұсынуы
Елеулі
54
Квоталау субъектісінің ағымдағы жылдың бірінші сәуіріне дейін мемлекеттік көміртегі кадастрына өткен жылғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті ұсынуы
Елеулі
55
Бақылау субъектісінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға бақылау субъекттісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынуы
Өрескел
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
р
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының болуы
Өрескел
2
Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасына сәйкес өндірістік экологиялық бақылауды орындау
Өрескел
3
Аккредиттелген өндірістік немесе тәуелсіз зертханалардың өндірістік экологиялық мониторингін жүзеге асыру
Елеулі
4
Объект операторының ішкі тексеру жүргізуі және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелерін экологиялық рұқсат ету шарттарымен салыстыру
Елеулі
5
Объект операторының өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыру барысында анықталған экологиялық заңнама талаптарын бұзу фактілері туралы үш жұмыс күні ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға хабарлауы
Болмашы
6
Өндірістік экологиялық бақылауды ұйымдастыруға, жүргізуге және бақылаушы органдармен өзара іс-қимыл жасауға жауапты қызметкерге арнайы бөлімшенің не бұйрықтың болуы
Болмашы
7
I және II санаттағы объектілерде экологиялық рұқсаттың болуы
Өрескел
8
Экологиялық рұқсат алған оператордың, сондай-ақ объект операторы оны салу, реконструкциялау немесе пайдалану кезінде I немесе II санаттағы тиісті объектінің аумағында жекелеген жұмыстарды орындау және (немесе) жекелеген қызметтер көрсету үшін тартқан жеке және заңды тұлғалардың экологиялық рұқсат беру шарттарын орындауы
Өрескел
9
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлардан туындаған қалалық және өзге де елді мекендердегі атмосфералық ауаның қысқа мерзімді ластануы кезеңдерінде стационарлық көздердің шығарындыларын оларды пайдалану ішінара немесе толық тоқтатылғанға дейін төмендету
Өрескел
10
I санаттағы объектілерде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесінің болуы
Өрескел
11
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы және орындалуы
Өрескел
12
Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының болуы және орындалуы
Өрескел
13
Қоршаған ортаға әсерді бағалауды жүргізу
Өрескел
14
Экологиялық сараптама қорытындысының талаптарының болуы және орындалуы
Өрескел
15
I және II санаттағы объектілерді орналастыру, пайдалануға беру және пайдалану кезінде қоршаған орта сапасының нормативтерін және атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарылуын бақылау құралдарын сақтауды қамтамасыз ететін газдарды тазарту қондырғыларының болуы
Өрескел
16
ІІІ санаттағы объектілерде қызметті жүзеге асыратын адамдардың қоршаған ортаға әсері туралы декларацияны ұсынбауы және (немесе) осы декларацияда қамтылған анық емес ақпаратты ұсынуы
Өрескел
17
Су объектілерінің су жинау алаңында улы химикаттарды, тыңайтқыштарды қолдануға, су объектілеріне қалдықтардың түсуіне және көмілуіне жол бермеу, жол берілетін төгінділер нормативтерінде белгіленген көрсеткіштерге дейін тазартылмаған сарқынды суларды су объектілеріне бұру, су объектілерінде радиоактивті және улы заттардың бөлінуімен сүйемелденетін ядролық және өзге де технологиялар түрлері пайдаланылатын жарылыс жұмыстарын жүргізу
Өрескел
18
Жаңа және реконструкцияланатын ғимараттарды, құрылыстарды (қонысқа қарсы, көшкінге қарсы және су тасқынына қарсы кешендерді қоспағанда) жобалау, салу және пайдалануға беру кезінде су объектілері мен олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен бітелуіне жол бермейтін құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз ету
Өрескел
19
Тазартылмаған сарқынды суларды су объектісіне немесе жергілікті жердің рельефіне жол берілетін ағызу нормативтеріне дейін ағызуға жол бермеу
Өрескел
20
Қалдықтарды басқару бағдарламасының болуы және оның талаптарын I, II санаттағы объектілердің және қалдықтарды кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын немесе олардың көлемі мен қауіпті қасиеттерін азайтудың өзге де тәсілдерін жүзеге асыратын, сондай-ақ объектінің санатына қарай өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыруға байланысты қызметті жүзеге асыратын адамдардың орындауы
Елеулі
21
Қалдықтарды жинақтау мерзімдерін және белгіленген лимиттерді (I және II санаттағы объектілер үшін) немесе қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияда көрсетілген қалдықтарды жинақтау көлемдерін (III санаттағы объектілер үшін)сақтау
Өрескел
22
Қалдықтарды уақытша сақтау мерзімдерін сақтау
Өрескел
23
Озонды бұзатын заттарды пайдалана отырып жұмыстарды жүргізуге, озонды бұзатын заттары бар жабдықты жөндеуге, монтаждауға, қызмет көрсетуге, озонды бұзатын заттарды тасымалдауға, сақтауға, рекуперациялауға, қалпына келтіруге, кәдеге жаратуға рұқсаттардың болуы
Өрескел
24
Қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) үшін лицензияның болуы
Өрескел
25
Қалдықтарды жинау, сұрыптау және (немесе) тасымалдау, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы
Өрескел
26
Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп беру
Өрескел
27
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну
Өрескел
28
Қалдықтарды басқару бойынша есептерді ұсыну
Өрескел
29
Қауіпті қалдықтарды қабылдауға, қалпына келтіруге және/немесе жоюға арналған өндірістік объектінің (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың, үй-жайдың және/немесе қауіпті қалдықтар полигонының) меншік иесінің меншігінде немесе жалға алуында (әкімшілік – аумақтық бірлікте-қауіпті қалдықтарды қабылдау және басқару жөніндегі операциялар жүргізілетін облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада) болуы
Елеулі
30
Қалдықтарды қалпына келтіру және/немесе жою операциялары үшін өндірістік кешеннің (қондырғының, жабдықтың және/немесе көліктің) меншік иесінің меншігінде болуы
Елеулі
31
Қоршаған ортаны эмиссиялауға рұқсаттың болуы және мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы немесе кешенді экологиялық рұқсат
Өрескел
32
Міндетті экологиялық сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің болуы
Өрескел
33
Қауіпті қалдықтарды басқаратын кәсіпорынның көлігінде GPS құрылғысының (трекердің) болуы
Елеулі
34
Экологиялық рұқсатта берілген эмиссиялар нормативтерінің артуы
Өрескел
35
Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасында мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:

1) обязательный перечень количественных и качественных показателей эмиссий загрязняющих веществ и иных параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга;
2) периодичность и продолжительность производственного мониторинга, частоту осуществления измерений;
3) сведения об используемых инструментальных и расчетных методах проведения производственного мониторинга;
4) необходимое количество точек отбора проб для параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга (по компонентам: атмосферный воздух, воды, почвы), и указание мест проведения измерений;
5) методы и частоту ведения учета, анализа и сообщения данных;
6) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан;
7) механизмы обеспечения качества инструментальных измерений;

1) ластағыш заттар эмиссияларының сандық және сапалық көрсеткіштерінің және өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын өзге де параметрлердің міндетті тізбесі;
2) өндірістік мониторингтің кезеңділігі мен ұзақтығы, өлшеуді жүзеге асырудың жиілігі;
3) өндірістік мониторинг жүргізудің пайдаланылатын аспаптық және есептік әдістері туралы мәліметтер;
4) өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын параметрлер үшін сынамаларды іріктеу нүктелерінің қажетті саны (құрамдастар бойынша: атмосфералық ауа, су, топырақ) және өлшеу жүргізу орындарын көрсету;
5) деректерді есепке алуды, талдау мен хабарлауды жүргізу әдістері мен жиілігі;
6) ішкі тексерулердің жоспар-графигі және Қазақстан Республикасының экология заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімі, оған қоса олардың сақталмауына ден қоюдың ішкі құралдары;
7) аспаптық өлшеу сапасын қамтамасыз ету тетіктері;

8) протокол действий в нештатных ситуациях;
9) организационную и функциональную структуру внутренней ответственности работников за проведение производственного экологического контроля.
Грубое
36
1.Проведение предварительной оценки воздействия на окружающую среду
Грубое
37
2.Проведение скрининга воздействий намечаемой деятельности
Грубое
38
3.Проведение послепроектного анализа фактических воздействий при реализации намечаемой деятельности
Значительное
39
Не обеспечение установками очистки газа проектной очистки и (или) обезвреживание загрязняющих веществ от источника выброса
Грубое
40
Предоставление отчетов по инвентаризации опасных отходов
Грубое
41
Складирование отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления и (или) захоронения
Грубое
42
Смешивание отходов, подвергнутых раздельному сбору
Грубое
43
Наличие ликвидационного фонда для рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона, в том числе
а) общая сметная стоимость работ, указанных в проекте полигона;
б) наличие ежегодных отчислений оператором полигона
Грубое
44
Захоронение опасных отходов на полигонах неопасных отходов
Грубое
45
Непроведение ремедиации компонентов природной среды, которым причинен вред в результате деятельности
Грубое
46
Допущение смешивания строительных отходов с пищевыми, бытовыми, медицинскими, биологическими отходами
Грубое
47
Складирование отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест
Грубое
48
Захоронение отходов неприемлемых для полигонов:

8) тосын жағдайлардағы іс-қимыл хаттамасы;
9) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу үшін жұмыскерлердің ішкі жауапкершілігінің ұйымдық және функционалдық құрылымы.
Өрескел
36
Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалауды жүргізу
Өрескел
37
Жоспарланған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу
Өрескел
38
Көзделіп отырған қызметті іске асыру кезіндегі нақты әсерлерге жобадан кейінгі талдау жүргізу
Елеулі
39
Газды тазарту қондырғыларымен жобалық тазалауды және (немесе) ластаушы заттарды шығару көзінен залалсыздандырудың қамтамасыз етілмеуі
Өрескел
40
Қауіпті қалдықтарды түгендеу бойынша есептерді беру
Өрескел
41
Қалдықтарды жинақтауға және (немесе) көмуге арналған арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
Өрескел
42
Бөлек жинауға жатқызылған қалдықтарды араластыру
Өрескел
43
Жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және полигон жабылғаннан кейін ластануды бақылау үшін тарату қорының болуы:
а) полигонды қалпына келтіру жұмыстарының жалпы сметалық құны;
б) полигон операторының жыл сайынғы аударымдарының болуы.
Өрескел
44
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көму
Өрескел
45
Қызмет нәтижесінде зиян келтірілген табиғи орта компоненттерін ремедиациялаудың жүргізілмеуі
Өрескел
46
Құрылыс қалдықтарын тамақ, тұрмыстық, медициналық, биологиялық, радиоактивті қалдықтармен араластыруға жол беру
Өрескел
47
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардың тыс жинау
Өрескел
48
Полигондар үшін қолайсыз қалдықтарды көму:

Проведение оператором полигона мониторинга выбросов свалочного газа и фильтрата в течение тридцати лет для полигонов 1 класса, двадцати лет для полигонов 2 класса, пяти лет для полигонов 3 класса после закрытия полигона (части полигона)
36
Уменьшение выбросов метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов и установки систем сбора и утилизации свалочного газа оператором полигона
37
Осуществление хронологического учета количества, вида, происхождения отходов, пунктов назначения, частоты сбора, метода транспортировки и метода обращения лицами, осуществляющие операции по восстановлению или удалению опасных отходов, образователи опасных отходов, субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, транспортировке и (или) обезвреживанию опасных отходов
38
Недопущение захоронения опасных отходов на полигонах неопасных отходов
39
Устранение (пресечение) факторов, а также на контроль, локализации и сокращение экологического ущерба, в целях предотвращения большего экологического ущерба или вредного воздействия на жизнь и (или) здоровье населения и окружающую среду, лицом, причинивший экологический ущерб, не позднее одного рабочего дня после обнаружения факта причинения экологического ущерба
40
Обеспечение физическими и юридическими лицами, осуществляющими производство на территории Республики Казахстан и (или) ввоз на территорию Республики Казахстан продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов, образующихся после утраты потребительских свойств продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), и ее (их) упаковки
41
Разработка программы и проведение ремедиации компонентов природной среды
42
Недопущение смешивания строительных отходов с другими видами отходов, кроме случаев восстановления строительных отходов
43
Недопущение складирования отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест
44
Недопущение накопления строительных отходов вне специально установленных мест
45
Наличие на пунктах хранения отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, средств защиты, обеспечивающих предотвращение влияния стойких органических загрязнителей на окружающую среду и здоровье населения
46
Недопущение производства и использования пестицидов, в составе которых имеются стойкие органические загрязнители.
47
Недопущение эксплуатации квотируемой установки субъектом квотирования без получения углеродных квот
48
Недопущение осуществления квотируемой установкой квотируемых выбросов парниковых газов в объеме, превышающем количество углеродных единиц, имеющихся на соответствующем счете оператора квотируемой установки в государственном реестре углеродных единиц
49
Разработка и исполнение субъектом квотирования плана мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки на период действия Национального плана углеродных квот
50
Представление достоверных данных о валидации и верификации независимыми аккредитованными организациями, аккредитованными органами по валидации и верификации
51
Предоставление данных для ведения Государственного кадастра отходов
52
Предоставление отчета в регистр выбросов и переноса загрязнителей
53
Предоставление субъектом квотирования отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для верификации в аккредитованный орган по валидации и верификации за предыдущий год
54
Предоставление субъектом квотирования до первого апреля текущего года в государственный углеродный кадастр отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов за предыдущий год
55
Представление субъектом контроля в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды плана мероприятий по устранению выявленных нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
Должностное(ые) лицо(а)___________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля _____________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 835 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2015 года № 721
Проверочный лист в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении физических или юридических лиц, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду

Полигон операторының 1-сыныпты полигондар үшін отыз жыл, 2-сыныпты полигондар үшін жиырма жыл, полигон (полигон бөлігі)жабылғаннан кейін 3-сыныпты полигондар үшін бес жыл ішінде қоқыс газы мен фильтрат шығарындыларына мониторинг жүргізуі
36
Полигон операторының биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту және Полигон операторының қоқыс газын жинау және кәдеге жарату жүйелерін орнату арқылы полигондағы метан шығарындыларын азайту
37
Қауіпті қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдардың, қауіпті қалдықтарды түзушілердің, қауіпті қалдықтарды жинау, тасымалдау және (немесе) залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерінің қалдықтардың санын, түрін, шығу тегін, межелі пункттерін, жинау жиілігін, тасымалдау әдісін және айналым әдісін хронологиялық есепке алуды жүзеге асыру
38
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көмуге жол бермеу
39
Экологиялық залал келтіру фактісі анықталғаннан кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей экологиялық залал келтірген адамның экологиялық залалды немесе халықтың өміріне және (немесе) денсаулығына және қоршаған ортаға зиянды әсерді болдырмау мақсатында факторларды жою (жолын кесу), сондай-ақ экологиялық залалды бақылау, оқшаулау және қысқарту
40
Қазақстан Республикасының аумағында өндіруді және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың тұтынушылық қасиеттері жоғалғаннан кейін пайда болатын қалдықтарды өндірушілердің (импорттаушылардың), жинаудың, тасымалдаудың, қайта өңдеудің, залалсыздандырудың, пайдаланудың және (немесе) кәдеге жаратудың кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын өнімдерді (тауарларды) қамтамасыз етуі
41
Бағдарламаны әзірлеу және табиғи орта компоненттерін ремедиациялауды жүргізу
42
Құрылыс қалдықтарын қалпына келтіру жағдайларын қоспағанда, құрылыс қалдықтарын қалдықтардың басқа түрлерімен араластыруға жол бермеу
43
Тау-кен өндіру өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардан тыс қоймалауға жол бермеу
44
Құрылыс қалдықтарының арнайы белгіленген орындардан тыс жиналуына жол бермеу
45
Құрамында тұрақты органикалық ластағыштар бар қалдықтарды сақтау пункттерінде тұрақты органикалық ластағыштардың қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсерін болдырмауды қамтамасыз ететін қорғау құралдарының болуы
46
Құрамында тұрақты органикалық ластағыштар бар пестицидтерді өндіруге және пайдалануға жол бермеу
47
Квоталау субъектісі квоталайтын қондырғыны көміртегі квоталарын алмай пайдалануға жол бермеу
48
Квоталанатын қондырғы операторының көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі тиісті шотындағы көміртегі бірліктерінің санынан асатын көлемде квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын жүзеге асыруына жол бермеу
49
Квоталау субъектісінің парниктік газдар шығарындыларының мониторингі жоспарын ұлттық көміртегі квоталары жоспарының қолданылу кезеңіне квоталанатын қондырғыны әзірлеуі және орындауы
50
Тәуелсіз аккредиттелген ұйымдардың, валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдардың валидация және верификация туралы дәйекті деректерді ұсынуы
51
Қалдықтардың мемлекеттік кадастрын жүргізу үшін деректер беру
52
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалы тіркеліміне есеп беру
53
Квоталау субъектісінің өткен жылғы валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органға верификациялау үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті ұсынуы
54
Квоталау субъектісінің ағымдағы жылдың бірінші сәуіріне дейін мемлекеттік көміртегі кадастрына өткен жылғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті ұсынуы
55
Бақылау субъектісінің қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынуы
Лауазымды тұлға(лар)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________ ______________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 835 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 721 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес, меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануда қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектісі бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты тексеру парағы

1) обязательный перечень количественных и качественных показателей эмиссий загрязняющих веществ и иных параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга;
2) периодичность и продолжительность производственного мониторинга, частоту осуществления измерений;
3) сведения об используемых инструментальных и расчетных методах проведения производственного мониторинга;
4) необходимое количество точек отбора проб для параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга (по компонентам: атмосферный воздух, воды, почвы), и указание мест проведения измерений;

1) өндірістік мониторинг процесінде бақыланатын ластағыш заттар эмиссияларының сандық және сапалық көрсеткіштерінің және өзге де параметрлердің міндетті тізбесі;
2) өндірістік мониторингтің кезеңділігі мен ұзақтығы, өлшеуді жүзеге асыру жиілігі;
3) өндірістік мониторинг жүргізудің пайдаланылатын аспаптық және есептік әдістері туралы мәліметтер;
4) өндірістік мониторинг процесінде бақыланатын параметрлер үшін сынама алу нүктелерінің қажетті саны (компоненттер бойынша: атмосфералық ауа, су, топырақ) және өлшеу жүргізілетін орындарды көрсету;

5) методы и частоту ведения учета, анализа и сообщения данных;
6) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан, включая внутренние инструменты реагирования на их несоблюдение;
7) механизмы обеспечения качества инструментальных измерений;
8) протокол действий в нештатных ситуациях;
9) организационную и функциональную структуру внутренней ответственности работников за проведение производственного экологического контроля.
31
1.Проведение предварительной оценки воздействия на окружающую среду
32
2.Проведение скрининга воздействий намечаемой деятельности
33
Проведение послепроектного анализа фактических воздействий при реализации намечаемой деятельности
34
Не обеспечение установками очистки газа проектной очистки и (или) обезвреживание загрязняющих веществ от источника выброса.
35
Предоставление отчетов по инвентаризации опасных отходов
36
Складирование отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления и (или) захоронения
37
Смешивание отходов, подвергнутых раздельному сбору
38
Наличие ликвидационного фонда для рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона, в том числе
а) общая сметная стоимость работ, указанных в проекте полигона;
б) наличие ежегодных отчислений оператором полигона
39
Захоронение опасных отходов на полигонах неопасных отходов
40
Непроведение ремедиации компонентов природной среды, которым причинен вред в результате деятельности
41
Смешивание строительных отходов с пищевыми, бытовыми, медицинскими, биологическими отходами
42
Складирование отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест
43
Захоронение отходов неприемлемых для полигонов

5) деректерді есепке алу, талдау және хабарлау әдістері мен жиілігі;
6) ішкі тексерулердің жоспар-кестесі және оларды сақтамауға ден қоюдың ішкі құралдарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімі;
7) аспаптық өлшеулердің сапасын қамтамасыз ету тетіктері;
8) штаттан тыс жағдайларда;
9) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу үшін қызметкерлердің ішкі жауапкершілігінің ұйымдастырушылық және функционалдық құрылымы.
31
1.Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалауды жүргізу
32
2.Жоспарланған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу
33
Көзделіп отырған қызметті іске асыру кезіндегі нақты әсерлерге жобадан кейінгі талдау жүргізу
34
Газды тазарту қондырғыларымен жобалық тазалауды және (немесе) ластағыш заттарды шығару көзінен залалсыздандыруды қамтамасыз ету
35
Қауіпті қалдықтарды түгендеу бойынша есептерді беру
36
Қалдықтарды жинақтауға және (немесе) көмуге арналған арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
37
Бөлек жинауға жатқызылған қалдықтарды араластыру
38
Жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және полигон жабылғаннан кейін ластануды бақылау үшін тарату қорының болуы:
а) полигонды қалпына келтіру жұмыстарының жалпы сметалық құны;
б) полигон операторының жыл сайынғы аударымдарының болуы.
39
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көму
40
Қызмет нәтижесінде зиян келтірілген табиғи орта компоненттерін ремедиациялауды жүргізбеу
41
Құрылыс қалдықтарын қауіпті, тамақ, тұрмыстық, медициналық, биологиялық, радиоактивті қалдықтармен араластыру
42
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
43
Полигондар үшін қолайсыз қалдықтарды көму:

1) любые отходы в жидкой форме (жидкие отходы);
2) опасные отходы, которые в условиях полигона являются взрывчатыми, коррозийными, окисляемыми, высокоогнеопасными или огнеопасными;
3) отходы, вступающие в реакцию с водой;
4) медицинские отходы;
5) биологические отходы, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
6) целые использованные шины и их фрагменты, за исключением их применения в качестве стабилизирующего материала при рекультивации;
7) отходы, содержащие стойкие органические загрязнители;
8) пестициды;
9) отходы, которые не удовлетворяют критериям приема;
10) отходы пластмасс, пластика и полиэтилена, полиэтилентерефталатную упаковку;
11) макулатуру, картон и отходы бумаги;
12) ртутьсодержащие лампы и приборы;
13) стеклянную тару;
14) стеклобой;
15) лом цветных и черных металлов;
16) батареи литиевые, свинцово-кислотные;
17) электронное и электрическое оборудование;
18) вышедшие из эксплуатации транспортные средства;
19) строительные отходы;
20) пищевые отходы.
44
Лицам, осуществляющим операции по восстановлению или удалению опасных отходов, образователям опасных отходов, субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность по сбору, транспортировке и (или) обезвреживанию опасных отходов, осуществлять хронологический учет количества, вида, происхождения отходов, пунктов назначения, частоты сбора, метода транспортировки и метода обращения
45
Не допускать сброс сточных вод независимо от степени их очистки в поверхностные водные объекты в зонах санитарной охраны источников централизованного питьевого водоснабжения, курортов, в местах, отведенных для купания
46
Не допускать засорение водных объектов, водосборных площадей водных объектов, ледяного и снежного покрова водных объектов
47
Не допускать сброс сточных вод без предварительной очистки, за исключением сбросов шахтных и карьерных вод горно-металлургических предприятий в пруды-накопители и (или) пруды-испарители, а также вод, используемых для водяного охлаждения, в накопители, расположенные в системе замкнутого (оборотного) водоснабжения
48
Проведение ликвидации при возникновении аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан методом наблюдения и оценки; механического сдерживания и сбора нефти с поверхности воды (включая отклонение нефтяного пятна от чувствительных ресурсов); контролируемого сжигания нефтяного пятна; применения химических средств; защиты и очистки предохранительной зоны на основе анализа суммарной экологической пользы
49
Не допускать сверхнормативных выбросов при сжигании сырого газа на факеле, которое не признано уполномоченным органом в области углеводородов в качестве технологически неизбежного сжигания при технологическом сбое, отказе или отклонении в работе технологического оборудования
Должностное(ые) лицо(а) __________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 835
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2015 года № 721
Проверочный лист в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов в отношении физических или юридических лиц, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду на выполнения работ (оказания услуг) по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению опасных отходов

1) сұйық түрдегі кез келген қалдықтар (сұйық қалдықтар);
2) полигон жағдайында жарылғыш, коррозиялық, тотығатын, жоғары жанғыш немесе отқа қауіпті болып табылатын қауіпті қалдықтар;
3) сумен әрекеттесетін қалдықтар;
4) медициналық қалдықтар;
5) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес айқындалған биологиялық қалдықтар;
6) рекультивация кезінде тұрақтандырушы материал ретінде қолдануды қоспағанда, пайдаланылған тұтас шиналар мен олардың фрагменттері;
7) құрамында тұрақты органикалық ластаушы заттар бар қалдықтар;
8) пестицидтер;
9) қабылдау өлшемшарттарына сәйкес келмейтін қалдықтар;
10) пластмасса, пластик және полиэтилен қалдықтары, полиэтилентерефталат қаптамасы;
11) макулатура, картон және қағаз қалдықтары;
12) құрамында сынап бар шамдар мен құрылғылар;
13) шыны ыдыстар;
14) шыны маңдай;
15) түсті және қара металдардың сынықтары;
16) литий, қорғасын-қышқылды батареялар;
17) электрондық және электр жабдықтары;
18) пайдаланудан шыққан көлік құралдары;
19) құрылыс қалдықтар;
20) тамақ қалдықтары.
44
Қауіпті қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдарға, қауіпті қалдықтарды түзушілерге, қауіпті қалдықтарды жинау, тасымалдау және (немесе) залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қалдықтардың санын, түрін, шығу тегін, межелі пункттерін, жинау жиілігін, тасымалдау әдісін және айналым әдісін хронологиялық есепке алуды жүзеге асыру
45
Орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау көздерінің санитарлық қорғау аймақтарындағы, курорттардағы, шомылуға бөлінген орындардағы сарқынды суларды тазарту дәрежесіне қарамастан жер үсті су объектілеріне ағызуға жол бермеу
46
Су объектілерінің, су объектілерінің су жинау алаңдарының, су объектілерінің мұзды және қар жамылғысының, бітелуіне жол бермеу
47
Тау-кен металлургия кәсіпорындарының шахталық және карьерлік суларын жинақтаушы тоғандарға және (немесе) буландырғыш тоғандарға, сондай-ақ суды салқындату үшін пайдаланылатын суларды тұйық (айналымды) сумен жабдықтау жүйесінде орналасқан жинақтағыштарға ағызуды қоспағанда, сарқынды суларды алдын ала тазартусыз ағызуға жол бермеу
48
Мұнайдың теңізде және Қазақстан Республикасының қорғау аймағында апаттық төгілуі кезінде жою жұмыстарын бақылау және бағалау; судың бетіндегі мұнайды механикалық түрде ұстау және жинау (мұнай дағын сезімтал ресурстардан бұруды қоса алғанда); мұнай дағын бақыланатын түрде жағу; химиялық құралдарды қолдану; жиынтық экологиялық пайда талдауы негізінде қорғау аймағын қорғау және тазалау әдістері арқылы жүргізу.
49
Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган технологиялық жабдықтың технологиялық істен шығуы, істен шығуы немесе жұмысынан ауытқуы кезінде технологиялық еріксіз жағы ретінде танымайтын алауда шикі газды жағы кезінде нормативтен тыс шығарындыларға жол бермеу
Лауазымды тұлға(лар)
___________________________________________________________________
ауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
ауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы
___________________________________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 835 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№721 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласында меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға теріс әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлғаларға қатысты қауіпті қалдықтарды қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою жөніндегі жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) бойынша тексеру парағы

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 4 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 14.06.2023 № 191 и Министра национальной экономики РК от 13.06.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку _______________________
_________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля _________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие в штате эколога (по образованию) имеющего практического опыта работы в области охраны окружающей среды не менее одного года
2.
Наличие в собственности или аренде у собственника производственного объекта (здания, строения, сооружения, помещения и/или полигона опасных отходов) предназначенного для приема, восстановления и/или удаления опасных отходов (в административно-территориальной единице – области, городе республиканского значения или столице, где производятся прием и операции по управлению опасными отходами)
3.
Наличие в собственности у собственника производственного комплекса (установки, оборудования и/или транспорта) для операций восстановления и/или удаления отходов
4.
Наличие разрешения на эмиссии окружающую среду и заключение государственной экологической экспертизы или комплексное экологическое разрешение
5.
Наличие страхового полиса по обязательному экологическому страхованию
6.
Наличие GPS устройства (трекер) на транспорте предприятия управляющего опасными отходами
Должностное (ые) лицо (а) _________________________ ______________
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________ _____________ ________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ____________________ ______________
_______________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)

Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 14.06.2023 № 191 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.06.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) тексерулерді тағайындау туралы акті_______
(№, дата)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру
нөмірі __________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1.
2.
3.
4.
1.
Штатында экологтың (білімі бойынша) қоршаған ортаны қорғау саласында кемінде бір жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы
2.
Қауіпті қалдықтарды қабылдауға, қалпына келтіруге және/немесе жоюға арналған өндірістік объектінің (ғимараттың, құрылыстың, құрылыстың, үй-жайдың және/немесе қауіпті қалдықтар полигонының) меншік иесінің меншігінде немесе жалға алуында (әкімшілік – аумақтық бірлікте-қауіпті қалдықтарды қабылдау және басқару жөніндегі операциялар жүргізілетін облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе Астанада) болуы
3.
Қалдықтарды қалпына келтіру және/немесе жою операциялары үшін өндірістік кешеннің (қондырғының, жабдықтың және/немесе көліктің) меншік иесінің меншігінде болуы
4.
Қоршаған ортаны эмиссиялауға рұқсаттың болуы және мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы немесе кешенді экологиялық рұқсат
5.
Міндетті экологиялық сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің болуы
6.
Қауіпті қалдықтарды басқаратын кәсіпорынның көлігінде GPS құрылғысының (трекердің) болуы
Лауазымды тұлға (лар)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________ _____________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)