Об утверждении Типового положения о территориальных советах местного самоуправления
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 703. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12456.
В соответствии с пунктом 2 статья 39-7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о территориальных советах местного самоуправления.
2. Департаменту региональной политики и развития местного самоуправления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждено
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 ноября 2015 года № 703
Типовое положение о территориальных советах местного
самоуправления
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящее Типовое положение о территориальных советах местного самоуправления (далее – Положение) разработано в соответствии со статьей 39-7 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет форму деятельности, основные задачи, статус принимаемых решений и другие организационные вопросы деятельности, полномочия территориального совета местного самоуправления при акимате города республиканского значения, столицы, города областного значения (далее – Акимат), его руководителя и порядок его избрания.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 703 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12456 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-7-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік саясат және жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 қарашадағы
№ 703 бұйрығымен бекітілген
Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы
үлгілік ереже
1-тарау. Негізгі ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-7-бабына сәйкес әзірленді және астана, республикалық маңызы бар қала, облыстық маңызы бар қала әкімдігі (бұдан әрі – Әкімдік) жанындағы жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңесі қызметінің нысанын, негізгі міндеттерін, қабылдайтын шешімдерінің мәртебесін және қызметінің басқа да ұйымдастырушылық мәселелерін, өкілеттіктерін, оның басшысын және оны сайлау тәртібін өкілеттіктерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Персональный состав Совета определяется Акимом из числа жителей одного или нескольких избирательных округов по выборам депутатов городского маслихата по представлению трудовых коллективов, общественных организаций, кооперативов собственников квартир и утверждается Маслихатом.
В состав Совета могут входить депутаты городского маслихата, избранные по избирательным округам, входящим в границы Совета.
В состав Совета не входят несовершеннолетние лица, лица, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда.
Численный состав Совета нечетный.
Персональный состав Совета обновляется каждые пять лет по предложению Акима.
8. Положение о Совете разрабатывается Акиматом на основе настоящего Типового положения и утверждается Маслихатом.
Глава 4. Председатель Совета
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Председатель Совета избирается на общественных началах членами Совета из числа кандидатур, представленных Акимом из состава Совета.
Председатель Совета:
организовывает работу и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Совет;
готовит и ведет заседания Совета, подписывает решения, протоколы заседаний и другие документы;
доводит до сведения населения, проживающего на территории Совета, решения Совета и организует контроль за их выполнением;
представляет интересы Совета в органах государственной власти, организациях и учреждениях, рассматривающих вопросы территориального значения на территории Совета;
решает иные вопросы по поручению Совета.
Глава 5. Организация деятельности Совета
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Первое заседание Совета открывает Аким или уполномоченное им лицо.
На первом заседании Совета открытым голосованием избираются председатель и секретарь Совета.
Секретарь обеспечивает разработку плана работы, организовывает подготовку материалов к заседанию, оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня заседания, оформляет протокол заседания и ведет делопроизводство.

7. Кеңестің дербес құрамын еңбек ұжымдары, қоғамдық ұйымдар, пәтер иелері кооперативтерінің ұсынымы бойынша қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша бір немесе бірнеше сайлау округтерінің тұрғындары арасынан Әкім айқындайды және Мәслихат бекітеді.
Кеңестің құрамына Кеңестің шекарасына кіретін сайлау округтері бойынша сайланған қалалық мәслихаттың депутаттары кіре алады.
Кеңестің құрамына кәмелетке толмаған адамдар, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдар, сондай-ақ сот үкімімен бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдар кірмейді.
Кеңес құрамының саны тақ сан.
Кеңестің дербес құрамы әрбір бес жыл сайын Әкімнің ұсынысы бойынша жаңартылады.
Ескерту. 7-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 07.07.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Кеңес туралы ережені осы Үлгілік ереженің негізінде Әкімдік әзірлейді және Мәслихат бекітеді.
4-тарау. Кеңестің төрағасы
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Кеңестің төрағасын Кеңес құрамы арасынан Әкім ұсынған кандидатуралар арасынан қоғамдық бастамада Кеңес мүшелері сайлайды.
Кеңестің төрағасы:
Кеңеске жүктелген жұмысты ұйымдастырады және міндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
Кеңестің отырыстарын дайындайды және жүргізеді, шешімдерге, отырыс хаттамаларына және басқа да құжаттарға қол қояды;
Кеңестің аумағында тұратын халыққа Кеңестің шешімдерін жеткізеді және олардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады;
Кеңес аумағындағы аумақтық маңызы бар мәселелерді қарайтын мемлекеттік билік органдарында, ұйымдар мен мекемелерде Кеңестің мүдделерін білдіреді;
Кеңестің тапсырмасы бойынша өзге де мәселелерді шешеді.
5-тарау. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Кеңестің бірінші отырысын Әкім немесе ол уәкілеттік берген адам ашады.
Кеңестің бірінші отырысында ашық дауыс берумен Кеңестің төрағасы және хатшысы сайланады.
Хатшы жұмыс жоспарын әзірлеуді қамтамасыз етеді, отырысқа материалдарды дайындауды ұйымдастырады, отырыстың өтетін орны, уақыты және күн тәртібі туралы Кеңес мүшелеріне хабарлайды, отырыстың хаттамасын ресімдейді және іс жүргізеді.

11. Основной формой работы Совета являются заседания. Заседания Совета считаются правомочными при участии в них не менее двух третей от общего числа их состава.
Заседания Совета являются открытыми.
12. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов присутствующих членов Совета. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
13. Решения Совета носят рекомендательный характер.
14. На заседании Совета может присутствовать Аким или уполномоченное им лицо.
15. Решение Совета оформляется в виде протокола и направляется в аппарат Акима и соответствующие учреждения и организации.
Глава 6. Прекращение деятельности Совета
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 31.07.2024 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Деятельность Совета прекращается по решению соответствующего Маслихата.

11. Кеңес жұмысының негізгі нысаны отырыстар болып табылады. Кеңес отырыстары оның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп саналады.
Кеңес отырыстары ашық болып табылады.
12. Кеңес шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оған Кеңестің қатысып отырған мүшелерінің көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп саналады. Дауыс тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
13. Кеңестің шешімі ұсынымдық сипатқа ие.
14. Кеңес отырыстарына Әкім немесе ол уәкілеттік берген адам қатыса алады.
15. Кеңестің шешімі хаттама түрінде ресімделеді және Әкім аппараты мен тиісті мекемелер мен ұйымдарға жолданады.
6-тарау. Кеңес қызметінің тоқтатылуы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 31.07.2024 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Кеңес қызметі тиісті Мәслихаттың шешімі бойынша тоқтатылады.