О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 609. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2015 года № 12161. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2025 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов № 10685, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 17 апреля 2015 года) следующие изменения и дополнение:
в Правилах разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
часть третью пункта 4 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае отсутствия утвержденной годовой аудированной финансовой отчетности до тридцатого числа третьего месяца, следующего за отчетным периодом, исполнительный орган осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) с использованием программного обеспечения, разработанного Единым оператором, и направляет электронный отчет (по оперативным данным) Единому оператору не позднее первого числа пятого месяца, следующего за отчетным периодом, для включения в Реестр.
Разработка и утверждение Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) осуществляется в следующем порядке:
1) не позднее десятого числа четвертого месяца, следующего за отчетным периодом, структурное подразделение компании, ответственное за разработку Отчета по исполнению плана развития, осуществляет разработку проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) и вносит его на рассмотрение исполнительного органа компании.
Исполнительный орган компании в течение семи календарных дней рассматривает и принимает решение об утверждении проекта Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) либо о его возврате для доработки.
При наличии замечаний ответственное структурное подразделение компании дорабатывает проект Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) в сроки, определенные исполнительным органом компании, но не более пяти календарных дней с момента получения замечаний, и повторно представляет его на рассмотрение исполнительного органа компании;

"Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 609 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 қазанда № 12161 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 2 маусымдағы № 48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10685 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 сәуірде жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:
4-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бекітілген жылдық аудиттелген қаржылық есептілік есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың отызыншы күніне дейін болмаған жағдайда, атқарушы орган Бірыңғай оператор әзірлеген бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есеп жобасын (жедел деректер бойынша) әзірлеуді жүзеге асырады және Тізілімге енгізу үшін есепті кезеңнен кейінгі бесінші айдың бірінші күнінен кешіктірмей электрондық есепті (жедел деректер бойынша) Бірыңғай операторға жібереді.
Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу және бекіту (жедел деректер бойынша) мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеуге жауапты компанияның құрылымдық бөлімшесі Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) келесі есепті кезеңнің төртінші айының оныншы күнінен кешіктірмей әзірлеуді жүзеге асырады және оны компанияның атқарушы органының қарауына енгізеді.
Компанияның атқарушы органы күнтізбелік жеті күн ішінде Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) қарайды және оны бекіту туралы немесе пысықтау үшін қайтару туралы шешім қабылдайды.
Ескертулер бар болған кезде компанияның жауапты құрылымдық бөлімшесі Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) компанияның атқарушы органы айқындаған мерзімде, бірақ ескертулер алған сәттен бастап бес күнтізбелік күннен асырмай пысықтайды және оны компанияның атқарушы органының қарауына қайта ұсынады;

2) проект Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) утверждается исполнительным органом компании.
По итогам утверждения Отчета по исполнению плана развития (по оперативным данным) в течение трех рабочих дней направляется электронный отчет Единому оператору для включения в Реестр, прикрепив к электронному отчету сканированную копию решения исполнительного органа компании об его утверждении.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Исполнительный орган несет дисциплинарную ответственность в соответствии со статьей 72 Трудового кодекса Республики Казахстан за своевременность и достоверность оперативных данных, представленных в Отчете по исполнению плана развития и Отчете по исполнению плана развития (по оперативным данным).";
в приложении 2 Правил разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
"1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.";
форму 2 изложить в следующей редакции:
"
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации n уровня
ОПФ*
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
* ОПФ – организационно-правовая форма
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного
сектора
ОПФ
Дочерние организации
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
АО
ТОО
Иная ОПФ
Итого
".
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

2) Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есептің жобасын (жедел деректер бойынша) компанияның атқарушы органы бекітеді.
Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті (жедел деректер бойынша) бекіту нәтижесі бойынша үш жұмыс күні ішінде электрондық есеп оның бекітілуі туралы компанияның атқарушы органы шешімінің сканерленген көшірмесін электрондық есепке қоса бере отырып, Тізілімге қосу үшін Бірыңғай операторға жолданады.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Атқарушы орган Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепте және Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепте (жедел деректер бойынша) ұсынылған жедел деректердің уақтылығы және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 72-бабына сәйкес тәртіптік жауаптылықта болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларының 2-қосымшасында:
1.2.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.2. _________ жағдай бойынша Компания тобының, оның тобына кіретін барлық ұйымдарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылмайтындарды көрсете отырып корпоративтік құрылымы.";
2-нысан мынадай редакцияда жазылсын:
"
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
*
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
* ҰҚН – ұйымдастырушылық-құқықтық нысан
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Еншілес ұйымдар
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
АҚ
ЖШС
Өзге де ҰҚН
Жиыны
".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
14 сентября 2015 года

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 14 қыркүйек