Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 августа 2015 года № 11913.
В соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) фитосанитарные нормативы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) формы фитосанитарного учета, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила представления форм фитосанитарного учета, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов

Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдаға № 15-02/584 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 тамыздағы № 11913 болып тіркелді.
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына, 13-бабына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық нормативтер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп нысаны;
3) осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп нысаны;
4) осы бұйрыққа 2-2-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау туралы есеп нысаны;
5) осы бұйрыққа 2-3-қосымшаға сәйкес химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп нысаны;
6) осы бұйрыққа 2-4-қосымшаға сәйкес тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп нысаны;
7) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов

1 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Е. Досаев
20 июля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Фитосанитарные нормативы
Сноска. Фитосанитарные нормативы - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 24.07.2020 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 17.03.2021 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Экономический порог вредоносности, штук на квадратный метр
1
2
3

2015 жылғы 1 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 20 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
1-қосымша
Фитосанитариялық нормативтер
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.07.2020 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.03.2021 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.01.2026 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с №
Атауы
Зиян келтірудің экономикалық шегі, бір шаршы метрге дана
1
2
3

134
Стадные саранчовые: итальянский прус
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
135
Мароккская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
136
Азиатская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
3 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
137
Серая зерновая совка
гусеницы
яровая пшеница (товарные посевы)
молочная спелость
более 15 гусениц на 100 колосьев при прохладной, более 20 гусениц – при умеренной и более 30 гусениц – при засушливой погоде
гусеницы
яровая пшеница (семенные посевы)
молочная спелость
вышеуказанные критерии ниже в 2 раза
138
Вредная черепашка
перезимовавшие клопы
озимая (яровая) пшеница
кущение
перезимовавшие 1-2 клопа на 1 квадратный метр, в засушливые годы этот показатель снижается в 2 раза (0,5-1,0)
личинки
яровая пшеница
цветение – начало налива зерна
5 личинок на 1 квадратный метр
личинки
яровая пшеница
молочная спелость
2 личинки на 1 квадратный метр
139
Хлебные жуки: жук-кузька, жук-красун, жук-крестоносец
имаго
яровая пшеница
цветение – начало налива зерна
более 3 жуков на 1 квадратный метр
140
Гессенская муха
пупарий
поля из-под пшеницы (стерня)
до посева
5-10 и более жизнеспособных пупариев на 1 квадратный метр
141
Гессенская муха
яйцо
яровая пшеница
полные всходы – кущение
более 30 % заселенных яйцекладками растений
142
Болезни зерновых культур: септориоз
уредостадия
пшеница (озимая, яровая)
первая половина вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно. В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели снижаются в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличиваются
143
Бурая ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая, яровая)
первая половина вегетации
при пораженности листьев среднего яруса септориозом до 10-25, верхнего - не более 1-5, бурой ржавчиной -5-10 и 1 %, соответственно. В случае более раннего проявления болезней (до трубкования) и благоприятных условий погоды эти показатели снижаются в 2-3 раза, а при более позднем (молочная спелость) – наоборот, увеличиваются
144
Желтая ржавчина
уредостадия
пшеница (озимая)
цветение
30 % развития болезни
145
Паутинный клещ
яйцо, личинки, имаго
хлопчатник
начало бутонизации- начало созревания
зараженность растений на поле более 10 %, 1,5 клеща на лист (150 особей на 100 листьев)
яйцо, личинки, имаго
соя
в период вегетации
зараженность растений клещом более 10 %, численность его более 10 особей на 1 лист
сахарная свекла
в период вегетации

134
Үйірлі шегіртке тектестер: италиялық прус
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
135
Марокколық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
136
Азиялық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
137
Астықтың сұр көбелегі
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тауарлық егістер)
сүттеніп пісу
салқын ауа райында 100 масаққа 15 жұлдызқұрттан артық, қоңыржай ауа райында 20-дан артық және құрғақшылық ауа райында 30-дан артық
жұлдызқұрттар
жаздық бидай (тұқымдық егістер)
сүттеніп пісу
жоғарыдағы көрсетілген өлшемшарттар 2 есеге төмен
138
Зиянды бақашық
қыстаған қандалалар
күздік (жаздық) бидай
түптену
1 шаршы метрге 1-2 қыстаған қандала, құрғақшылық жылдары бұл көрсеткіш 2 есеге (0,5-1,0) төмендейді
дернәсілдер
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 5 дернәсіл
дернәсілдер
жаздық бидай
сүттеніп пісу
1 шаршы метрге 2 дернәсіл
139
Астық қоңыздары: кузька қоңызы, әдемі қоңыз, айқышты қоңыз
имаго
жаздық бидай
гүлдеу-дән толысудың басы
1 шаршы метрге 3 қоңыздан артық
140
Гессен шыбыны
пупарий
бидай танабы (аңыз)
егуге дейін
1 шаршы метрге өмір сүруге қабілетті 5-10 және одан да көп пупарий
141
Гессен шыбыны
жұмыртқа
жаздық бидай
толық өскін - түптену
30 %-дан астам жұмыртқалар жайлаған өсімдіктер
142
Дәнді дақылдардың аурулары:септориоз
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
вегетациялық кезеңнің бірінші жартысы
жапырақ орта қабатта 10-25-ке дейін, жоғары қабатта 1-5-тен аспай септориозбен, тиісінше 10 және 1 % қоңыр татпен залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер 2-3 есе төмендейді, ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше ұлғаяды
143
Қоңыр тат
уредокезең
бидай (күздік, жаздық)
вегетациялық кезеңнің бірінші жартысы
жапырақ орта қабатта 10-25-ке дейін, жоғары қабатта 1-5-тен аспай септориозбен, тиісінше 10 және 1 % қоңыр татпен залалданған жағдайда.
Аурулар одан ерте пайда болса (түтіктенуге дейін) және қолайлы ауа-райы жағдайында бұл көрсеткіштер 2-3 есе төмендейді, ал кеш пайда болса (сүттеніп пісу), керісінше ұлғаяды
144
Сары тат
уредокезең
бидай (күздік)
гүлдеу
аурудың 30 % дамуы
145
Өрмекші кене
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
мақта
гүлшанақтанудың басталуы-пісудің басталуы
танапта өсімдіктердің залалдануы 10 %-дан артық, бір жапыраққа 1,5 кене (100 жапыраққа 150 дарақ)
жұмыртқа, дернәсілдер, имаго
соя
вегетациялық кезеңде
өсімдіктердің кенемен залалдануы 10 %-дан жоғары, оның саны 1 жапыраққа 10 дарақтан артық
қант қызылшасы
вегетациялық кезеңде

зараженность растений на поле более 10 %, численность клеща выше 1,5 балла
146
Хлопковая: совка на хлопчатнике
яйцо, гусеница
хлопчатник
начало бутонизации начало созревания
8-12 яиц и гусениц на 100 растений
147
Хлопковая: совка на кукурузе
бабочки, гусеницы
кукуруза
в период вегетации
8-10 бабочек на одну ловушку за сутки, что соответствует критической численности вредителя на поле
148
Суслики
зерновые культуры, многолетние травы
период вегетации
на посевах и в трехсотметровой зоне от посева – 5 зверьков на 1 гектар, а в полосе 2 километр – более 15-20 зверьков на 1 гектар
149
Мышевидные грызуны
зерновые культуры, многолетние травы
период вегетации
поимка трех грызунов на 25 давилок (в пересчете на 100 давилок – 12 %), а также скопление на участке сов, а в северной зоне – наличие подснежных зимних гнезд полевок
150
Колорадский жук
жуки
картофель
в фазу всходов до 15-25 сантиметр высоты растений
0,5-2 % заселенных жуками кустов картофеля
перезимовавшие жуки и личинки
картофель
фаза бутонизации- цветения
5-8 % заселенных кустов с численностью 20 личинок на 1 растение
151
Капустная моль
гусеницы
масличные культуры
период вегетации
2-3 гусеницы на одно растение при 10 % заселении растений
151-1
Луговой мотылек
гусеницы
сельскохозяйственные культуры
всходы, молодые растения
5-10 гусениц на 1 квадратный метр
период вегетации
20 гусениц на 1 квадратный метр
Глава 19. Фитосанитарные нормативы по вредным организмам
152
Нестадные саранчовые
личинки
сельско- хозяйственные угодья
период вегетации
8-10 экземпляр на 1 квадратный метр
153
Исключена приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154
Пшеничный трипс
имаго и личинки
яровая пшеница
в период трубкования -начало колошения растений
10 имаго трипсов на один стебель
в период формирования зерновки
45-50 личинок на один колос
155
Карадрина
гусеницы
хлопчатник
период вегетации
1-2 гусеницы на одно растение при 50 % заселении
3 гусеницы на растение при 30 % заселении
156
Прибрежная муха
личинки
рис
всходы
40 личинок на 1 квадратный метр
157
Долгоносики
жуки
зернобобовые и технические культуры
всходы – образование настоящих листьев сахарной свеклы
0,2-0,3 жуков на 1 квадратный метр
в фазе 1-4 пар настоящих листьев сахарной свеклы
0,5-0,6 жуков на 1 квадратный метр
всходы гороха
5-10 жуков на 1 квадратный метр
всходы – ветвление сафлора
1-2 жуков на 1 квадратный метр
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-02/584
Формы фитосанитарного учета
Сноска. Формы фитосанитарного учета - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формы фитосанитарного учета, предназначенные для сбора административных данных, представляются:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Формы фитосанитарного учета, предназначенные для сбора административных данных размещены на официальном интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов
Индекс формы административных данных: ФУ – 1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: физические лица и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспектора по защите растений.
Срок представления формы административных данных:
в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января следующего за отчетным периодом;
в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января следующего за отчетным периодом;
в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер
литр, килограмм, штук
№п/п
Наименование пестицида, биоагента
Единица измерения (литр, килограмм, штук)
Остаток на начало отчетного периода
Произведено за отчетный период
Закуплено за отчетный период
Реализовано за отчетный период
Передано за отчетный период
Наименование субъекта, которому реализованы или переданы пестициды, биоагенты
Остаток на конец отчетного периода
всего
в том числе
по импорту
внутри страны
количество
Наименование реализатора
количество
Наименование реализатора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель __________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) подпись
Дата "___" _________ 20__года
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о производстве
и (или) реализации пестицидов,
биоагентов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов"
(индекс – ФУ – 1, периодичность полугодовая)

танаптағы өсімдіктің 10 %-дан астам залалдануы, кененің саны 1,5 балдан жоғары
146
Мақтадағы мақта көбелегі
жұмыртқа, жұлдызқұрт
мақта
гүлшанақтанудың басталуы – пісудің басталуы
100 өсімдікке 8-12 жұмыртқа мен жұлдызқұрт
147
Жүгерідегі мақта көбелегі
көбелек, жұлдызқұрт
жүгері
вегетациялық кезеңде
бір торға тәулігіне 8-10 көбелек, бұл танаптағы зиянкестің шекті санына сәйкес келеді
148
Сарышұнақтар
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
вегетациялық кезең
егістерде және егістен 300 метрлік аймақта – 1 гектарға 5 аң, ал 2 километр аймақта – 1 гектарға 15-20 аңнан артық
149
Тышқан тәріздес кеміргіштер
дәнді дақылдар, көпжылдық шөптер
вегетациялық кезең
25 қыспаға үш кеміргіш ұстау (100 қыспаға шаққанда – 12 %), сондай-ақ учаскеде жапалақтардың топталуы, ал солтүстік аймақта сұр тышқандардың қысқы қар асты ұяларының болуы
150
Колорадо қоңызы
қоңыздар
картоп
өсімдіктің өсу фазасында биіктігі 15-25 см дейін
картоп түптерінің 0,5-2 %-ына қоныстанған
қыстап шыққан қоңыздар мен дернәсілдер
картоп
гүлшанақтану фазасы – гүлдеу
саны 1 өсімдікке 20 дернәсіл мөлшерінде түптердің 5-8 %-ына қоныстанған
151
Қырыққабат көбелегі
жұлдызқұрттар
майлы дақылдар
вегетациялық кезең
10 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 2-3 жұлдызқұрттан
151-1
Шабындық көбелегі
жұлдызқұрттар
ауыл шаруашылығы дақылдары
өскіндер, жас өсімдіктер
1 шаршы метрге 5-10 жұлдызқұрт
вегетациялық кезеңі
1 шаршы метрге 20 жұлдызқұрт
19-тарау. Зиянды организмдер бойынша фитосанитариялық нормативтер
152
Саяқ шегірткетектестер
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 8-10 дана
153
Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2023 № 318 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154
Бидай шашақ қанаттысы
дернәсілдер, имаго
жаздық бидай
түтіктеу кезеңінде-масақ шашудың басталуы
бір сабаққа 10 шашаққанатты имагосы
астық қалыптасу кезеңінде
бір масаққа 45-50 дернәсілден
155
Карадрина
жұлдызқұрттар
мақта
вегетациялық кезең
50 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 1-2 жұлдызқұрттан
30 % қоныстанған кезде бір өсімдікке 3 жұлдызқұрттан
156
Жағалау шыбыны
дернәсілдер
күріш
өскіндер
1 шаршы метрге 40 жұлдызқұрт
157
Бізтұмсықтар
қоңыздар
дәнді-бұршақты және техникалық дақылдар
өскіндер – қант қызылшасының нағыз жапырақтарының пайда болуы
1 шаршы метрге 0,2-0,3 қоңыз
қант қызылшасының нағыз жапырақтарының 1-4 жұбы фазасында
1 шаршы метрге 0,5-0,6 қоңыз
асбұршақ өскіні
1 шаршы метрге 5-10 қоңыз
мақсарының тармақталған өскіні
1 шаршы метрге 1-2 қоңыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы ____ (жартыжылдық)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне –жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу жөніндегі ақпарат
Р/с №
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып)
Есепті кезең басындағы қалдық
Есепті кезеңде өндірілген
Есепті кезеңде өткізілген
Пестицидтер өткізілген субъектінің (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) атауы
Пестицидтер өткізілген субъектінің орналасқан жері
Есепті кезең соңындағы қалдық
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы мәліметтер пестицидтердің түрлері бойынша (бар болса) көрсетіледі. Бастапқы есепті нысанды пестицидтер өндіруді жүзеге асыратын отандық өндірушілер ғана ұсынады.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Пестицидтерді өндіру және
(немесе) өткізу туралы есеп"
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ-1, кезеңділігі жартыжылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января следующего за отчетным периодом;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января следующего за отчетным периодом;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января следующего за отчетным периодом.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, осуществленных за полугодие.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование пестицида, биоагента.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша өндірілген және өткізілген пестицидтердің нақты саны негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 2-НҚ бұйрығымен бекітілген және қолданысқа енгізілген ҚР ҰЖ 11 "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес (бұдан әрі – әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) нақты орналасқан жері көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 10 июля и до 10 января по месту фактического движения;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 15 июля и до 15 января по месту фактического движения;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, два раза в год, до 20 июля и до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о движении пестицидов, биоагентов, осуществленных за полугодие.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы пестициды указывается в соответствии с их производственной классификацией по объектам применения (инсектициды, фунгициды, гербициды, протравители семян, биопрепараты, родентициды), биоагенты.
10. В графе 3 формы указывается наименование пестицида с указанием действующего вещества, биоагента.
11. В графе 4 формы указывается наличие пестицидов, биоагентов на начало отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға араналған "Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша импортталған және өткізілген пестицидтердің нақты саны негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтердің қозғалысы болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о хранении пестицидов, биоагентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января по месту фактического хранения;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января по месту фактического хранения;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о хранении пестицидов, биоагентов, осуществленных за год.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование пестицида, биоагента.
10. В графе 3 формы указывается наличие пестицида, биоагента на начало отчетного периода.
11. В графе 4 формы указывается количество, пестицида, биоагента приобретенного за отчетный период.
12. В графе 5 формы указывается общее количество пестицидов, биоагентов которое было израсходовано за отчетный период.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді сақтау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күні сақтаудағы пестицидтердің саны туралы нақты деректер негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның ауданының аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облысының аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді сақтау болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында субъектінің санаты көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о проведении химических обработок" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о проведении химических обработок, осуществленных за месяц.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 таблицы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование вредного организма, против которого проведена обработка пестицидами, биоагентами.
10. В графе 3 формы указывается наименование сельскохозяйственной культуры, угодья на которых проведены химические обработки.
11. В графе 4 формы указывается площадь распространения особо опасного вредного организма и (или) вредного организма численностью выше экономического порога вредоносности / карантинного объекта, тысяч гектаров.
12. В графе 5 формы указывается кадастровый номер поля.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша химиялық өңдеулерді жүргізу туралы нақты деректер негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – химиялық өңдеулерді жүргізудің нақты мекенжайы бойынша ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 5-күніне дейін;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 20-күніне дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында химиялық өңдеулер жүргізілмеген жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында кәсіпкерлік субъектінің санаты көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений".
3. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в районную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 10 января;
районной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в областную территориальную инспекцию Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 15 января;
областной территориальной инспекцией Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, ежегодно, до 20 января.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, осуществленных за год.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
9. В графе 2 формы указывается наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тару из-под них, а также тару из-под использованных пестицидов на обезвреживание.
10. В графе 3 формы указывается наименование запрещенных, пришедших в негодность пестицидов.
11. В графе 4 формы указывается количество (килограмм, литр) запрещенных, пришедших в негодность пестицидов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру туралы нақты деректер негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 5 қаңтарға дейін;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 15 қаңтарға дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жыл сайын, 20 қаңтарға дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.

12. В графе 5 формы указывается наименование пестицида тара из-под которого подлежит обезвреживанию.
13. В графе 6 формы указывается количество тары из-под использованных пестицидов.
14. В графе 7 формы указывается дата обезвреживания.
15. В графе 8 указывается номер, месторасположение бункера.
Приложение 3
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Правила представления форм фитосанитарного учета
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.03.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления форм фитосанитарного учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите растений", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления форм фитосанитарного учета.
2. Формы фитосанитарного учета представляются:
1) физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля;
2) государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений;
3) государственными инспекторами по защите растений.
3. Ведомством уполномоченного органа в области защиты растений является Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Глава 2. Порядок представления форм фитосанитарного учета
4. Физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля (далее – субъекты фитосанитарного учета), ведется фитосанитарный учет по:
1) производству и (или) реализации пестицидов, биоагентов;
2) движению пестицидов, биоагентов;
3) хранению пестицидов, биоагентов;
4) проведению химических обработок, осуществляющих применение пестицидов, биоагентов;
5) обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов.
5. Субъекты фитосанитарного учета ведут фитосанитарный учет и представляют фитосанитарную отчетность в районные территориальные подразделения Комитета (далее – районная инспекция) по формам согласно приложению 2 к настоящему приказу по месту производства, реализации, применения, движения, хранения, обезвреживания пестицидов, биоагентов.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 10 июля и до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 10 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 10 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Формы фитосанитарного учета представляются субъектами фитосанитарного учета в районные инспекции на бумажном носителе или в электронной форме. Заполненные формы административных данных направляются на электронные адреса районных инспекций, указанных на официальном интернет-ресурсе Комитета.
8. Районная инспекция ведет фитосанитарный учет на основании представленных фитосанитарных отчетов субъектами фитосанитарного учета, с последующим представлением в областные, города республиканского значения, столицы территориальные подразделения Комитета (далее – областная инспекция) по формам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
9. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором районной инспекции в областные инспекции по следующим видам отчетов и в сроки:

12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында кәсіпкерлік субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеуі көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 5-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің саны, литр көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 6-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің саны, килограмм көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 7-бағанында пестицидтер ыдыстары материалының атауы көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 8-бағанында пайдаланылған пестицидтер ыдыстарының саны (дана) көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 9-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға қабылдаған жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
23. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында залалсыздандыру күні көрсетіледі.
24. Нысанның 2-кестесінің 11-бағанында бункердің нөмірі, орналасқан жері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
3-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 27.01.2026 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 15) тармақшасына, 13-бабының және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Фитосанитариялық есепке алу өсімдіктерді қорғау құралдарына, мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерінің фитосанитариялық жай-күйіне, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 249 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32940 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтердің) қауіпсіздігі туралы техникалық регламент талаптарының сақталуына, сондай-ақ жүргізілетін фитосанитариялық іс-шаралардың көлемі мен тиімділігіне мониторинг жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібі
3. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу субъектісі) фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелеріне осы бұйрыққа 2, 2-1, 2-2, 2-3 және 2-4-қосымшаларына сәйкес пестицидтерді өндіру, өткізу, қолдану, қозғалысы, сақтау, залалсыздандыру орны бойынша фитосанитариялық есепке алу нысандарын (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу) ұсынады.
4. Фитосанитариялық есептерді фитосанитариялық есепке алу субъектілері мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 қаңтарына дейін.
5. Уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептердің негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органның облыстардағы аумақтық бөлімшелеріне фитосанитариялық есептерді ұсынады.
6. Фитосанитариялық есептерді уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары мынадай мерзімдерде ұсынады:

1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. На основании представленных фитосанитарных отчетов государственный инспектор по защите растений областной инспекции ведет фитосанитарный учет, с последующим представлением в Комитет.
11. Формы фитосанитарного учета представляются государственным инспектором областной инспекции в Комитет по следующим видам отчетов и в сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
2) отчет о движении пестицидов, биоагентов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
3) отчет о хранении пестицидов, биоагентов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.08.2023 № 318 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, ведут фитосанитарный учет и представляют фитосанитарную отчетность в Комитет по видам отчетов и в сроки, указанные в пункте 11 настоящих Правил.

1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін.
7. Уәкілетті органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары/фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептердің негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органға фитосанитариялық есептерді ұсынады.
8. Фитосанитариялық есептерді уәкілетті органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 20-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін.
9. Өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар фитосанитариялық есепке алу жүргізіледі және осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органға фитосанитариялық есептер ұсынылады.
10. Фитосанитариялық есептерді басшының немесе оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде бизнес-әріптестер тізілімі (бұдан әрі – "Тізілім" АЖ) арқылы ұсынылады.
"Тізілім" АЖ-да техникалық іркіліс болған жағдайда фитосанитариялық есептер қағаз нысанында жіберіледі.