Об утверждении Правил постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам
Приказ и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 11-1-2/130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2015 года № 11240.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", пунктом 53 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, пунктом 41 Правил передачи детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 380, и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Государственного секретаря – Министра иностранных дел Республики Казахстан от 11 апреля 2003 года № 08-1/31 "Об утверждении Инструкции по постановке на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранцам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2264, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 25-26, ст. 866);
2) приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 ноября 2005 года № 08-1/363 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 июня 1999 года № 655 "Об утверждении Правил об учете иностранных граждан, желающих усыновить (удочерить) детей, являющихся гражданами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4025, опубликован в газете "Егемен Қазақстан" от 1 февраля 2006 года № 28(24281)).

Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 11-1-2/130 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 мамырда № 11240 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысының 53-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 380 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру Қағидаларының 41-тармағына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мына бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Шетелдіктердің асырап алуына берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын ұл (қыз) балаларды есепке алу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 11 сәуірдегі № 08-1/31 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2264 болып тіркелді, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, № 25-26, 866-құжат);
2) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын ұл (қыз) балаларды асырауға тілек білдірген шетелдік азаматтарды есепке алу жөніндегі ережені бекіту туралы" 1999 жылғы 17 маусымдағы № 655 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2005 жылғы 30 қарашадағы № 08-1/363 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4025 болып тіркелді, 2006 жылғы 1 ақпандағы № 28(24281) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

3. Департаменту консульской службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет–ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан Жошыбаева Р.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
Р. Жошыбаев
"Согласовано"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов _____________
9 апреля 2015 года
"Согласовано"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Н. Абыкаев_________________
28 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности министра иностранных
дел Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 11-1-2/130
Правила постановки на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
Глава 1. Постановка на учет
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Постановка на учет в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство) детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам (далее - детей), осуществляется в Министерстве до выезда детей за пределы территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Для постановки детей на учет усыновителями либо их доверенными лицами (далее – заявитель) предоставляются в Министерство следующие документы:
1) заявление о постановке на учет детей, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в двух экземплярах;

3. Консулдық қызмет департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдары мен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары Р.С. Жошыбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
Р. Жошыбаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов______________
2015 жылғы 9 сәуір
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
Н. Әбіқаев ________________
2015 жылғы 28 сәуір
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 11-1-2/130 бұйрығымен
бекітілген
Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Есепке қою
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (бұдан әрі – балалар) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде (бұдан әрi – Министрлік) есепке қою олар Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары кеткенге дейiн Министрлікте жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Балаларды есепке қою үшiн асырап алушылар, не болмаса олардың сенім білдірген адамдары (бұдан әрі - өтініш беруші), Министрлікке мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылған балаларды есепке қою туралы өтiнiштің екі данасы;

2) персональная карточка учета детей, заполненная по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в двух экземплярах;
3) оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан (далее – паспорт), выданный ребенку – гражданину Республики Казахстан, переданному на усыновление иностранным гражданам (далее – ребенок);
4) решение об оформлении документов на выезд ребенка за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, выданное органами внутренних дел Республики Казахстан (для сверки);
5) документы, удостоверяющие личность усыновителей (для идентификации личности и сверки);
6) две цветные фотографии ребенка размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
7) свидетельство о рождении ребенка (для сверки);
8) решение суда об удовлетворении заявления иностранных граждан об усыновлении, заверенное судом (для сверки).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранным гражданам" (далее – государственная услуга), включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в приложении 2-1 к настоящим Правилам.
Постановка на учет детей производится в течение пяти рабочих дней со дня подачи документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
3. В случае предоставления неполных данных при заполнении и/или подачи неполного пакета документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, либо документов с истекшим сроком действия, прием документов для постановки на учет детей не осуществляется и заявителю выдается расписка об отказе в приеме документов.
После устранения допущенных недостатков документы подаются повторно на общих основаниях.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае предоставления заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 2 настоящих Правил, сотрудник ответственного структурного подразделения Министерства осуществляет прием и регистрацию заявления. Документы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 7), 8) пункта 2 настоящих Правил, копируются в двух экземплярах для формирования дела.

2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылған балаларды есепке алудың жеке карточкасының екі данасы;
3) шетел азаматтарының асырауына берілген балаға – Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – бала) берілген Қазақстан Республикасының азаматы паспортының түпнұсқасы;
4) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары берген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге баланың тұрақты тұру үшін шығуға арналған құжаттарды ресімдеу туралы шешім (салыстырып-тексеру үшін);
5) баланы асырап алушылардың жеке басын куәландыратын құжаттары (жеке басын сәйкестендіру және салыстырып-тексеру үшін);
6) баланың 3,5 х 4,5 сантиметр көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосуретi;
7) баланың туу туралы куәлiгi (салыстырып-тексеру үшін);
8) шетел азаматтарының баланы асырап алуы туралы өтінішін қанағаттандыру туралы сотпен куәландырылған сот шешімі (салыстырып-тексеру үшін).
Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (қыздарды) есепке алу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 2-1 қосымшасында қамтылған.
Балаларды есепке қою осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттарды толтыру кезінде толық емес деректер ұсынылған және/немесе құжаттардың толық емес топтамасы немесе қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар тапсырылған жағдайда балаларды есепке қою құжаттарын қабылдау жүзеге асырылмайды және өтініш берушіге құжаттарды қабылдаудан бас тартылғаны туралы қолхат беріледі.
Жіберілген кемшіліктер жойылғаннан кейін құжаттар жалпы негізде қайта ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өтініш беруші осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда Министрліктің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері өтінішті қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Осы Қағидалардың 2-тармағының 3), 4), 5), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелері істі қалыптастыру үшін екі данада жасалады.

Документы, указанные в подпунктах 4), 5), 7), 8) пункта 2 настоящих Правил, возвращаются заявителю.
Подтверждением принятия заявления на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии Министерства с указанием даты его получения, фамилии, имени и отчества (при его наличии) принимавшего лица и времени приема пакета документов.
Сотрудник ответственного структурного подразделения Министерства в течение пяти рабочих дней со дня сдачи документов проверяет полученные документы на соответствие требованиям настоящих Правил и производит постановку детей на учет.
После постановки на учет документ, указанный в подпункте 3) пункта 2 настоящих Правил, возвращается заявителю.
В случае выявления основания для отказа в оказании государственной услуги услугодатель информирует услугополучателя в течение двух календарных дней о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель производит постановку на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление иностранным гражданам либо отказывает в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
4-1. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При постановке на учет к паспорту ребенка прикрепляется вкладыш по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Во вкладыше к паспорту проставляется штамп по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с указанием порядкового номера, даты, а также места печати и подписи консульского должностного лица.
В случае отсутствия в паспорте ребенка вкладыша и штампа о постановке на учет, выезд ребенка с территории Республики Казахстан не допускается.

Осы Қағидалардың 2-тармағының 4), 5), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.
Өтініштің қағаз жеткізгіште қабылданғанының расталуы, оның қабылданған күні, қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және құжаттар топтамасын қабылдаған уақыттың көрсетілуімен Министрліктің кеңсесінде тіркелгені туралы оның көшірмесіндегі белгі болып табылады.
Министрліктің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметкері құжаттарды тапсырған күннен бастап, бес жұмыс күннің ішінде қабылданған құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және балаларды есепке қоюды жүзеге асырады немесе өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Есепке қойылғаннан кейін осы Қағидалардың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжат өтініш берушіге кері қайтарылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негізі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға екі күнтізбелік күн ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруіне мүмкіндік беру үшін өткізілетін тыңдаудың уақыты, күні мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды есепке қоюды жүзеге асырады не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-1. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар Тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Есепке қою кезінде баланың паспортына осы Қағидалардың 3-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес қосымша бет қоса тіркеледі.
Паспорттың қосымша бетіне осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес реттік нөмірі, күні, сондай-ақ, консулдық лауазымды адамның мөрі мен қолының орны көрсетілген мөртабан қойылады.
Асырап алынған баланың паспортында есепке қойылғаны туралы қосымша бет пен мөртабан болмаған жағдайда, оның Қазақстан Республикасы аумағынан шығуына тыйым салынады.

6. Сведения о поставленных на учет детях заносятся в журнал по учету детей по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с последующим обязательным внесением в Единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут").
Министерство ежемесячно предоставляет в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) списки детей, поставленных на учет.
6-1. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах Министерство обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-2. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

6. Есепке қойылған балалар туралы мәліметтер осы Қағидалардың 5-қосымшасында белгіленген нысанға сәйкес балаларды есепке алу журналына және содан кейін міндетті түрде "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) енгiзiледi.
Министрлік ай сайын Қазақстан Республикасының балалар құқығын қорғау саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) есепке қойылған балалар тізімін ұсынады.
6-1. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заң) 5-бабы 2-тармағы 11) тармақшасына сәйкес Министрлік мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-2. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шағымның қаралуын жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды шағым қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті алушыдан көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағым Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағым тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жүгінуге жол беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 6-2 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-3. Министерство, в случае внесения изменений и (или) дополнений в настоящий приказ, направляет информацию о порядке оказания государственной услуги в Единый контакт-центр в течение десяти календарных дней после регистрации в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-3 в соответствии с приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Осуществление загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Министерство в течение десяти рабочих дней информирует загранучреждение Республики Казахстан (далее - загранучреждение), в консульском округе которого проживает ребенок, о произведенной постановке на учет и направляет второй экземпляр документов, указанных в подпунктах 1), 2) и копии документов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 7), 8) пункта 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 15.06.2021 № 11-1-4/237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. После получения информации от Министерства консульское должностное лицо загранучреждения незамедлительно производит запись в журнале по учету детей, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
9. Консульское должностное лицо в пределах своего консульского округа осуществляет контроль за детьми до достижения ими совершеннолетия и посещает усыновителей с целью проверки условий жизни, воспитания и состояния здоровья детей.
Контроль осуществляется на предмет соблюдения прав детей, установленных Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" и международными договорами Республики Казахстан.
Контроль осуществляется с учетом соблюдения законодательства государства пребывания.

Ескерту. 6-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-3. Министрлік осы бұйрыққа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Ескерту. 6-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің балаларды бақылауды жүзеге асыруы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Министрлік бала тұратын консулдық округтегі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерiн (бұдан әрi – шет елдердегі мекемелер) баланың консулдық есепке қойылғаны туралы он жұмыс күні ішінде хабардар етеді және осы Қағидалардың 2-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың екінші нұсқасын және 3), 4), 5), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмесін жолдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 15.06.2021 № 11-1-4/237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Министрліктен аталған ақпаратты алғаннан кейін шет елдердегі мекемелердің консулдық лауазымды адамы осы Қағидалардың 6-қосымшасында белгіленген нысан бойынша балаларды есепке алу журналына дереу жазба енгізеді.
9. Консулдық лауазымды адам өзінің консулдық округі шегінде балаларды бақылауды олар кәмелетке толғанға дейін жүзеге асырады және балалардың өмір сүру, тәрбиелену және денсаулық жағдайын тексеру мақсатында асырап алушыларға барып тұрады.
Бақылау балалардың "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген құқықтарының сақталуын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
Бақылау болу мемлекетінің заңнамасының сақталуы ескеріле отырып жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Усыновители в первые три года после вступления в законную силу решения суда об усыновлении через каждые шесть месяцев, в последующие годы – не реже одного раза в год до достижения ребенком восемнадцатилетнего возраста предоставляют в уполномоченный орган отчеты об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка с приложением фотографий (далее – отчет).
При предоставлении отчета усыновителями через загранучреждение, консульское должностное лицо загранучреждения направляет его в Министерство для последующего препровождения в уполномоченный орган.
В случае поступления информации о непредоставлении отчета в уполномоченный орган консульское должностное лицо запрашивает отчет у усыновителей и/или агентств по усыновлению (далее – агентство) и направляет его в Министерство.
11. В случаях установления, что усыновители уклоняются от выполнения возложенных на них обязанностей родителей, злоупотребляют родительскими правами, жестоко обращаются с усыновленным ребенком, в том числе осуществляют физическое или психическое насилие над ним, покушаются на половую неприкосновенность, консульское должностное лицо незамедлительно:
информирует уполномоченный орган и Министерство;
принимает меры по защите прав и интересов усыновленного ребенка в пределах, допускаемых законодательством Республики Казахстан, страны пребывания и международными договорами Республики Казахстан.
Глава 3. Перемена места жительства детей
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При перемене места жительства ребенка усыновители в течение пяти рабочих дней направляют в агентство и загранучреждение, в котором указанный ребенок состоит на учете, уведомление о перемене места жительства усыновленного ребенка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
13. При получении уведомления о перемене места жительства ребенка в пределах одного консульского округа, консульское должностное лицо загранучреждения производит запись об изменении места жительства в журнале по учету детей с последующим обязательным внесением в ЕИС "Беркут".
14. При перемене места жительства ребенка за пределами консульского округа загранучреждения консульское должностное лицо:
производит запись в журнале по учету детей о снятии с учета с последующим обязательным внесением в ЕИС "Беркут" и информирует об этом Министерство;

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін асырап алушылар алғашқы үш жыл бойы әр алты ай сайын, келесі жылдары – бала он сегіз жасқа толғанға дейін жылына кемінде бір рет, асырап алынған балалардың өмір сүру, оқу, тәрбиелену және денсаулық жағдайы туралы есепті (бұдан әрі – есеп) суреттерімен қоса уәкілетті органға ұсынады.
Асырап алушылар есепті шет елдегі мекеме арқылы ұсынған жағдайда, шет елдегі мекеменің консулдық лауазымды адамы оны әрі қарай уәкілетті органға жолдау үшін Министрлікке жібереді.
Уәкілетті органға есеп берілмегені туралы ақпарат түскен жағдайда, консулдық лауазымды адам есепті асырап алушылардан және/немесе асырап алу агенттіктерінен (бұдан әрі – агенттік) сұратып, оны Министрлікке жолдайды.
11. Бала асырап алушылардың ата-анаға жүктелген міндеттерінен жалтаруы, ата-ана құқықтарын теріс пайдалануы, асырап алынған балаға қатыгездік танытатындығы, соның ішінде оның денесіне немесе жүйке жүйесіне залал келтіретін зорлық-зомбылық жасайтындығы, жыныстық ар тазалығына қастандық жасағандығы анықталған жағдайда, консулдық лауазымды адам дереу:
уәкілетті орган мен Министрлікті хабардар етеді;
Қазақстан Республикасының, болу елінің Заңнамалары және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шегінде асырап алынған баланың құқықтары мен мүдделерін қорғау жөніндегі шаралар қабылдайды.
3-тарау. Балалардың тұрғылықты орнын өзгерту
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Баланың тұрғылықты жері өзгерген жағдайда асырап алушылар бес жұмыс күн ішінде осы Қағидалардың 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша агенттікке және аталған бала есепте тұрған шет елдегі мекемеге асырап алынған баланың тұрғылықты орны өзгергені туралы хабарлама жолдайды.
13. Баланың тұрғылықты орны бір консулдық округ шегінде өзгергендiгi туралы хабарлама алынған жағдайда, консулдық лауазымды адам балаларды есепке алу жөніндегі журналға және содан кейін міндетті түрде "Бүркіт" БАЖ-ға баланың өзгертілген тұрғылықты жері туралы тиiстi жазба енгізедi.
14. Баланың өзгерген тұрғылықты тұратын орны шет елдердегі мекеменің консулдық округынан тыс болған жағдайда, консулдық лауазымды адам:
баланы есепке алу жөніндегі журналға және содан кейін міндетті түрде "Бүркіт" БАЖ-ға есептен шығарылғандығы туралы жазба енгiзедi және бұл туралы Министрлікті хабардар етеді;

направляет документы, указанные в подпунктах 1), 2) и копии документов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 7), 8) пункта 2 настоящих Правил, в загранучреждение, в консульский округ которого входит новое место проживания ребенка.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 15.06.2021 № 11-1-4/237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Консульское должностное лицо загранучреждения, в консульский округ которого входит новое место проживания ребенка, после получения документов производит запись о постановке на учет в журнале по учету детей с последующим обязательным внесением в ЕИС "Беркут", и принимает меры, предусмотренные главой 2 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328(вводится в действие с 01.07.2026).
Заявление о постановке на учет детей
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу принять на учет моего/мою сына/дочь гражданина/ку Республики Казахстан
на основании решения суда ______________________ №____________
от "___" _________20___года.
Сведения о ребенке (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения):
___________________ паспорт № ___________ кем выдан __________ дата выдачи -
срок действия _____________ проживавший/шая в Республике Казахстан по адресу:
_____________________________________ и имеющий/щая разрешение на въезд и
проживание в ___________________________________________________________.
Сообщаю, что в Республике Казахстан проживают следующие ближайшие
родственники ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии) и адрес места жительства):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Мне известно, что усыновленный мной ребенок______________________________
____________________ в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
до достижения совершеннолетия (18 лет) сохраняет гражданство Республики
Казахстан, и консульское должностное лицо в любое время имеет право посетить
усыновителя с целью проверки соответствия условий проживания, воспитания
ребенка. В случае перемены места проживания ______________________________
проинформирую за 10 (десять) рабочих дней до отбытия загранучреждение
Республики Казахстан, находящееся по адресу: ______________________________.
Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые
требуются для оказания государственной услуги в соответствии со статьей 8 Закона
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
_____________________________________________
"___" ___________20__года. ____________________
(подпись заявителя)
Приложение 2
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам

осы Қағидалардың 2-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және 3), 4), 5), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмесін баланың жаңа тұрғылықты орны кіретін консулдық округта орналасқан шет елдегі мекемеге жолдайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 15.06.2021 № 11-1-4/237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Баланың жаңа тұрғылықты орнының консулдық округіне кіретін шет елдегі мекеменің консулдық лауазымды адамы құжаттарды алғаннан кейін балаларды есепке алу жөніндегі журналға және содан кейін міндетті түрде "Бүркіт" БАЖ-ға есепке алу туралы жазба енгізеді және осы Қағидалардың 2-бөлімінде көзделген шараларды қабылдайды.
Шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде есепке қою және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің бақылауды жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігіне
азамат/ша (тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда),
азаматтығы)
___________________________
___________________________
мекенжайы және телефон
нөмірі:_____________________
___________________________
Баланы есепке қою туралы өтiнiш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" _______________ №___________________ __________________
сот шешімінің негiзiнде менiң ұлымды/қызымды Қазақстан Республикасының
азаматын/шасын есепке алуыңызды сұраймын.
Бала туралы мәлiметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні
мен жерi):_____________________________________ паспорт № ________________
берген мекеме __________ берілген күні - қолданылу мерзімі
______________________, _______________________ мекенжайы бойынша
Қазақстан Республикасында тұратын ________________________________________
кіруге және тұруға рұқсаты бар.
Қазақстан Республикасында баланың келесі жақын туыстары тұратынын хабарлаймын
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және
мекенжайы):_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мен асырап алған
бала_______________________ кәмелеттiк жасқа толғанға дейiн (18 жас)
Қазақстан Республикасының азаматтығын сақтайтындығы және консулдық лауазымды
адам баланың тұрмыс жағдайы мен тәрбиесiнiң сәйкестiгiн тексеру мақсатында баланы
асырап алушыларға кез келген уақытта баруға құқығы бар екендiгi маған белгiлi.
__________________________ тұрғылықты жері өзгерген жағдайда, кетерден 10 (он)
жұмыс күн бұрын:________________________ мекенжайында орналасқан
Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесiне хабарлаймын. "Дербес деректер
және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес,
мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес
деректеріме қол жеткізуге келісімімді беремін.
20___ жылғы "___" ____________ _____________________
(өтiнiш берушiнің қолы)
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328(вводится в действие с 01.07.2026).
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Место
для фото
3,5 х 4,5
Персональная карточка учета детей
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________
(после усыновления)
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ________________________
(до усыновления)
3. Пол: _________________________________________________________
4. Дата и место рождения: ________________________________________
5. Серия и номер паспорта _____________ кем и когда выдан___________
6. Место жительства (регистрации) в Казахстане перед выездом за
границу_____________________________________________________________
7. Решение суда: ________________________________________________
(номер, дата и место)
8. Усыновители (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
1) Приемный отец: ______________________________________________
2) Приемная мать: ______________________________________________
9. Адрес проживания в стране и номер телефона: _____________________
10. Свидетельство о рождении: ____________________________________
(данные)
11. Ближайшие родственники в Республике Казахстан: _______________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
12. Отметка о постановке на консульский учет или снятии с учета: _____
____________________________________________________________________
Подпись _____________________
"___" _______________20___ года.
(для служебных отметок)
Приложение 2-1
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Сноска. Правый верхний угол приложения 2-1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление (удочерение) иностранным гражданам"

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
3,5х4,5
фотосуретке
арналған
орын
Балаларды есепке алудың жеке карточкасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): _____________________
(асырап алғаннан кейінгі)
2. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда): _____________________
(асырап алғанға дейінгі)
3. Жынысы: _______________________________________________________________
4. Туған жылы және жері:____________________________________________________
5. Паспорттың сериясы мен нөмірі _____________ қашан және кім берді _____________
6. Шетелге кетер алдындағы Қазақстандағы тұрғылықты жері (тіркелген
жері)___________________________________________________________________________
7. Сот шешімі: _____________________________________________________________
(нөмірі, күні және жері)
8. Асырап алушылар (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
1) Асырап алған әкесі:_______________________________________________________
2) Асырап алған анасы: ______________________________________________________
9. Тұратын елдегі мекенжайы және телефон нөмірі: ______________________________
10. Туу туралы куәлік:_______________________________________________________
(деректер)
11. Қазақстан Республикасындағы жақын туыстары: _____________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы
12. Консулдық есепке алу немесе есептен шығару туралы белгі:____________________
20___ жылғы "___" _______________
Қолы ___________________
(қызметтік белгілер үшін)
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
2-1-қосымша
Ескерту. 2-1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды (қыздарды) есепке алу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 23.04.2020 № 11-4/137 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра иностранных дел РК от 15.06.2021 № 11-1-4/237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2022 № 11-1-4/497 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
1
Наименование услугодателя
Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
со дня сдачи физическим лицом (далее - услугополучатель) пакета документов услугодателю – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Постановка на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление иностранным гражданам (вкладыш в паспорт), либо мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
С понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года. Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 09:00 до 17:30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Министерства www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о постановке на учет детей, в двух экземплярах;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 23.04.2020 № 11-4/137 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 15.06.2021 № 11-1-4/237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2022 № 11-1-4/497 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі - көрсетілетін қызмет беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
жеке тұлғаның (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсырған күннен бастап - 5 (бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Шетел азаматтарына асырап алуға берілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды есепке алу (паспортқа қосымша бет) немесе дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету барысында көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін. Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен, сағат 09.00-дан 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз, кезек күту тәртібімен жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған www.gov.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) балаларды есепке қою туралы өтiнiштің толтырылған екі данасы;

2) персональная карточка учета детей, в двух экземплярах;
3) оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан, выданный ребенку - гражданину Республики Казахстан, переданному на усыновление иностранным гражданам (далее – ребенок);
4) решение об оформлении документов на выезд ребенка за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства, выданное органами внутренних дел Республики Казахстан (для сверки);
5) документы, удостоверяющие личность усыновителей (удочерителей) (для идентификации личности и сверки);
6) две цветные фотографии ребенка размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
7) свидетельство о рождении ребенка (для сверки);
8) решение суда об удовлетворении заявления иностранных граждан об усыновлении (удочерении), заверенное судом (для сверки).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет ресурсе www.mfa.gov.kz., раздел "Государственные услуги", единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
форма
Вкладыш к паспорту
Приложение 4
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
форма
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
Принят
на консульский учет
№ _____________
"___"_______________________
20___ года
Руководитель
отдела ____________________ м.п.
Приложение 5
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Форма
Форма
Журнал по учету детей

2) балаларды есепке қою жеке карточкасының толтырылған екі данасы;
3) шетел азаматтарының асырауына берілген балаға - Қазақстан Республикасының азаматына (бұдан әрі – бала) берілген Қазақстан Республикасының азаматы паспортының түпнұсқасы;
4) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары берген Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге баланың тұрақты тұру үшін шығуға арналған құжаттарды ресімдеу туралы шешім (салыстырып-тексеру үшін);
5) баланы асырап алушылардың жеке басын куәландыратын құжаттары (жеке басын сәйкестендіру және салыстырып-тексеру үшін);
6) баланың 3,5 х 4,5 сантиметр көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосуретi;
7) баланың туу туралы куәлiгi (салыстырып-тексеру үшін);
8) шетел азаматтарының баланы асырап алуы туралы өтінішін қанағаттандыру туралы соттың куәландырған сот шешімі (салыстырып-тексеру үшін).
9
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің белгілі болуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен оның мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекетік қызметі көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mfa.gov.kz интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының нөмірі - 1414, 8 800 080 7777.
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
3–қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Паспортқа қосымша бет
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
4–қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Консулдық есепке
алынды
№ _____________
20___ жылғы "____"_____________
Бөлім басшысы __________________ м.о.
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды Қазақстан
Республикасының Сыртқы істер
министрлігінде есепке қою және
Қазақстан Республикасының
шетелдегі мекемелерінің
бақылауды жүзеге асыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Балаларды есепке алу журналы

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
Представляется: в Комитет по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mfa/documents/details/adilet/V1500011240?lang=ru
Индекс: 1-УД
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: _______ месяц 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным месяцем
№ консульского учета
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка до усыновления
Дата, место рождения ребенка
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство родителей до усыновления
Наименование, адрес учреждения, из которого произведено усыновление
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка после усыновления
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство усыновителей
Место жительство усыновителей
Наименование суда, вынесшего решение об усыновлении
Наименование органа внутренних дел, оформившего паспорт усыновленного ребенка, № и дата выдачи паспорта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Исполнитель: ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Должностное лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________________ подпись _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пояснение по заполнению формы "Журнал по учету детей"
(Индекс: 1-УД, периодичность: ежемесячная)
1. В графе 1 указывается номер консульского учета ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, переданного на усыновление иностранным гражданам.
2. В графе 2 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка до усыновления, являющегося гражданином Республики Казахстан, переданного на усыновление иностранным гражданам.
3. В графе 3 указываются дата, место рождения ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, переданного на усыновление иностранным гражданам.
4. В графе 4 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство родителей ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, до усыновления иностранными гражданами.
5. В графе 5 указывается наименование, адрес учреждения, из которого произведено усыновление ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, иностранными гражданами.
6. В графе 6 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, после усыновления иностранными гражданами.

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитетіне
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mfa/documents/details/adilet/V1500011240?lang=ru
Индекс: 1-БА
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы _______ ай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5 күніне дейін
Консулдық есепке алу №
Баланың асырап алынғанға дейінгі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Баланың туған күні, жері
Ата-анасының асырап алынғанға дейінгі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы
Асырап алу жүзеге асырылған мекеменің атауы, мекен-жайы
Баланың асырап алынғаннан кейінгі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Асырап алушылардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы
Асырап алушылардың тұрғылықты мекен-жайы
Асырап алу туралы шешім шығарған соттың атауы
Баланың паспортын жасаған ішкі істер органдарының атауы, паспорттың нөмірі мен берілген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Орындаушы: ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), қолы)
Қол қоюға уәкілетті лауазымды тұлға:
_______________________________________________ қолы _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
"Балаларды есепке алу журналы" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (Индексі: 1-БА, кезеңділігі: ай сайын)
1. 1-бағанда шетел азаматтарына асырауға берілген Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы консулдық есепке алу нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда шетел азаматтарына асырауға берілген Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланың асырап алынғанға дейінгі тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
3. 3-бағанда шетел азаматтарына асырауға берілген Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланың туған күні, жері көрсетіледі.
4. 4-бағанда шетел азаматтары асырап алғанға дейінгі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланың ата-анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы көрсетіледі.
5. 5-бағанда шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы асырап алу жүзеге асырылған мекеменің атауы, мекенжайы көрсетіледі.
6. 6-бағанда шетел азаматтары асырап алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.

7. В графе 7 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство иностранных усыновителей ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан.
8. В графе 8 указывается место жительство иностранных усыновителей ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан.
9. В графе 9 указывается наименование суда, вынесшего решение об усыновлении ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, иностранными гражданами.
10. В графе 10 указывается наименование органа внутренних дел Республики Казахстан, оформившего паспорт усыновленного ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан, иностранными гражданами, номер и дата выдачи паспорта.
Приложение 6
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам

7. 7-бағанда Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланының шетелдік асырап алушыларының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы көрсетіледі.
8. 8-бағанда Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланының шетелдік асырап алушыларының тұрғылықты мекен-жайы көрсетіледі.
9. 9-бағанда шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы асырап алу туралы шешім шығарған соттың атауы көрсетіледі.
10. 10-бағанда шетел азаматтары асырап алған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын балаға паспорт жасаған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының атауы, паспорттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
6–қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 6 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
форма
Журнал по учету детей
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
№ консульского учета
Ф.И.О. (при его наличии) ребенка до усыновления
Дата, место рождения ребенка
Ф.И.О. (при его наличии), гражданство родителей до усыновления
Наименование, адрес учреждения, из которого произведено усыновление
Ф.И.О. (при его наличии) ребенка после усыновления
Ф.И.О. (при его наличии), гражданство усыновителей
Место жительство усыновителей
Наименование суда, вынесшего решение об усыновлении
Наименование органа внутренних дел, оформевшего паспорт усыновленного ребенка, № и дата выдачи паспорта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 7
к Правилам постановки на учет
в Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
и осуществления
загранучреждениями
Республики Казахстан
контроля за детьми,
являющимися гражданами
Республики Казахстан,
переданными на усыновление
иностранным гражданам
Сноска. Правый верхний угол приложения 7 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 16.06.2026 № 11-1-4/328 (вводится в действие с 01.07.2026).
форма
В консульский отдел (Генеральное Консульство,
Консульство) Посольства Республики Казахстан в
______________________________________________
от гражданина/ки (Ф.И.О. (при его наличии),
гражданство)
______________________________________________
адрес и номер телефона:_______________________
Уведомление
о перемене места жительства
усыновленного ребенка
В связи с переездом на новое место жительство, гражданин/ка
Республики Казахстан
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) ребенка)
№ паспорта _____________кем и когда выдан____________________________
будет проживать по адресу:___________________________________________
_____________________________________________________________________
__________. В случае перемены государства проживания проинформирую об
этом за 10 рабочих дней после прибытия к очередному месту проживания
ближайшее загранучреждение Республики Казахстан.
"___" __________ 20____ года ___________________
(подпись)

Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Балаларды есепке алу журналы
(Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің атауы)
Консулдық есепке алу №
Баланың асырап алынғанға дейінгі Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Баланың туылған күні, жері
Ата-анасының асырап алынғанға дейінгі Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), азаматтығы
Асырап алу жүзеге асырылған мекеменің аты және мекен-жайы
Баланың асырап алынғаннан кейінгі Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Асырап алушылардың азаматтығы мен Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Асырап алушылардың тұрғылықты мекен-жайы
Асырап алу туралы шешім шығарған соттың атауы
Баланың паспортын жасаған ішкі істер органдарының атауы, паспорттың нөмірі мен берілген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Шетел азаматтары асырап
алған Қазақстан
Республикасының азаматтары
болып табылатын балаларды
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігінде
есепке қою және Қазақстан
Республикасының шетелдегі
мекемелерінің бақылауды
жүзеге асыру қағидаларына
7–қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 16.06.2026 № 11-1-4/328 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Қазақстан Республикасы Елшілігінің
консулдық бөлiмiне (Бас консулдық, консулдық)
_____________________________________________
азамат/ша (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), азаматтығы)
________________________________________________
мекен-жайы және телефон нөмірі: ___________________
Асырап алынған баланың
тұрғылықты жерінің өзгергені
туралы хабарлама
Жаңа мекен-жайға көшуiне байланысты Қазақстан Республикасының
азаматы/шасы_________________________________________________________
(баланың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
Паспорт №___________________ берген мекеме, қашан берілді____________
осы мекен-жай бойынша тұратын болады:________________________________
____________________________________________________________________.
Тұратын мемлекетті өзгерткен жағдайда, ол жөнiнде жаңа тұрғылықты
жерге келгеннен кейiнгі 10 жұмыс күн iшiнде Қазақстан Республикасының
жақын жерде орналасқан шет елдегі мекемесін хабардар етемiн.
20___жылғы "___" _______________ _______________
(қолы)