Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10890.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить типовую форму плана развития субъектов охотничьего хозяйства согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 августа 2013 года № 246-п "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 8648, опубликованный от 4 сентября 2013 года № 265 (27539) в газете "Казахстанская правда").
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года
№ 18-04/287
Типовая форма
План развития субъектов охотничьего хозяйства ______________________________
(наименование субъекта охотничьего хозяйства)

Аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10890 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгі нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 16 тамыздағы № 246-ө бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8648 болып тіркелген, 2013 жылғы 4 қыркүйектегі № 203 (28142) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 18-04/287 бұйрығына
1-қосымша
Үлгілік нысан

на 20 ___ - 20 ___ годы.
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 18.04.2023 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятий
В том числе по годам
Итого
Форма завершения
20__
20__
20__
1. Охрана объектов животного мира
1.
Проведение рейдовых мероприятий по охране объектов животного мира *(число рейдов/километров)
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира
2.
Аншлаги: *
установка (штук);
обновление (штук);
Акт выполненных работ
3.
Пропаганда в средствах массовой информации идей бережного отношения к животному миру*:
статьи (штук);
буклеты (штук);
интервью (штук).
Статьи, эфирные справки
4.
Обеспечение егерской службы*:
специальной одеждой (комплектов);
горюче-смазочными материалами (литров);
служебным оружием (единиц);
средствами связи (штук).
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира с подтверждающими материалами
5.
Приобретение беспилотных летательных аппаратов(единиц)***
6.
Установка фотоловушек(единиц)***
7.
Установка видеонаблюдения(единиц)***

_________________________________________ (аңшылық шаруашылығы субъектісінің атауы) 20 ___ - 20 ___ жылдарға арналған аңшылық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.04.2023 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Іс-шаралар атауы
Жылдар
Жиыны
Аяқтау нысаны
20_
20_
20_
1. Аңшылық алқаптарды қорғау
1.
Жануарлар дүниесі объектілерін қорғау жөніндегі рейдтік іс-шараларды жүргізу *(рейдтер саны / километр)
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне мәлімет
2.
Аншлагтар: *
орнату (дана);
жаңарту (дана);
Орындалған жұмыстар актісі
3.
Бұқаралық ақпарат құралдарында жануарлар дүниесіне ұқыпты қарау идеяларын насихаттау*:
мақалалар (дана);
буклеттер (дана);
сұхбат (дана).
Мақалалар, эфирлік анықтама
4.
Қорықшылық қызметті қамтамасыз ету*:
арнайы киіммен (комплект);
жанар-жағармай (литр);
қызметтік қарумен (бірлік);
байланыс құралдарымен (дана).
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне растайтын құжаттармен бірге мәлімет
5.
Ұшқышсыз ұшатын аппараттарын сатып алу (бірлік)***
6.
Фото тұзақтарды орнату (бірлік) ***
7.
Бейнебақылауды орнату (бірлік) ***

2. Учет диких животных
8.
Проведение учетов численности объектов животного мира (километров/ (гектар) *
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира, согласно Инструкции по проведению учета видов животных на территории Республики Казахстан
3. Воспроизводственные мероприятия
9.
Солонцы*: устройство (штук)
обновление (штук).
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира с подтверждающими материалами
10.
Соль*: приобретение (килограмм)
раскладка (килограмм)
11.
Устройство подкормочных площадок (штук) *
12.
Сооружение и установка кормушек (штук) *
13.
Ремонт ранее установленных кормушек (штук) *
14.
Сено*: заготовка (тонн);
раскладка (тонн)
15.
Зерноотходы*:
заготовка (килограмм);
раскладка (килограмм).
16.
Посев кормовых полей (гектар)**.
17.
Создание искусственных водоемов (штук)**.
18.
Посадка ремизов (гектар)**.
19.
Реинтродукция объектов животного мира, вид животного (особей)***.
Разрешение на реинтродукцию животного мира
20.
Разведение животных в неволе и полувольных условиях, вид животного (особей)***.
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира с подтверждающими материалами
21.
Строительство** (аренда): вольеров (гектар/вид животного), питомников (штук/вид животного).

2. Жабайы жануарларды есепке алу
8.
Жануарлар дүниесі объектілерінің санын есепке алуды жүргізу (километр/ гектар) *
Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар түрлерін есепке алуды жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне мәлімет
3. Өсімін молайту іс-шаралары
9.
Тұз жалау орындарын*:
Салу (дана)
Жаңарту (дана).
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне растайтын құжаттармен бірге мәлімет
10.
Тұз*:
сатып алу (килограмм)
Орналастыру (килограмм)
11.
Қосымша қоректендіру алаңқайларын жабдықтау (дана) *
12.
Жем астауларын жасау және орнату (дана) *
13.
Бұдан бұрын орнатылған жем астауларын жөндеу (дана) *
14.
Пішен*: дайындау (тонна);
орналасу (тонна)
15.
Астық қалдықтары*:
дайындау (килограмм);
орналасу (килограмм).
16.
Жемшөп алқаптарын егу (гектар)**.
17.
Жасанды су айдындарын құру (дана)**.
18.
Ремиздерді отырғызу (гектар)**.
19.
Жануарлар дүниесі объектілерін реинтродукциялау, Жануарлар түрі (дарақ)***.
Жануарлар дүниесін реинтродукциялауға рұқсат
20.
Жануарларды еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда өсіру, жануардың түрі (дарақ)***.
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне растайтын құжаттармен бірге мәлімет
21.
Құрылыс * * (жалға алу): қоршаулар (гектар/жануар түрі), питомниктер (дана/жануар түрі).

4. Охотохозяйственные мероприятия
22.
Строительство** (аренда) егерских кордонов (штук),
приобретение (аренда) техники (единиц).
Сведения в территориальные подразделения комитета лесного хозяйства и животного мира с подтверждающими материалами
23.
Проведение совместных мероприятии с ветеринарными службами соответствующих регионов по профилактической иммунизации против бешенства диких плотоядных животных (распространение брикет-приманок для оральной иммунизации штук/гектар), при обращении ветеринарных служб.
Акт выполненных работ
Примечание:
* – мероприятия являются обязательными для исполнения.
** - выполнение мероприятий, при условии, если охотпользователь является землевладельцем закрепленного охотничьего угодья.
*** - мероприятия носят рекомендательный характер, их выполнение на усмотрение охотпользователя, в зависимости от его финансовых возможностей.
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года
№ 18-04/287
Типовая форма
План развития субъектов рыбного хозяйства
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 02.10.2025 № 264 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Аңшылық шаруашылығы іс-шаралары
22.
Қорықшы кордондарын салу** (жалға алу) (дана),
техниканы (бірліктерді) сатып алу (жалға алу).
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлімшелеріне растайтын құжаттармен бірге мәлімет
23.
Ветеринариялық қызметтер жүгінген жағдайда, тиісті аймақтың ветеринариялық қызметтерімен жабайы етқоректі жануарлардың құтыру ауруына қарсы алдын-ала иммунитеттеу жөніндегі бірлескен іс-шараларды жүргізу (қорек арқылы иммунитеттеу үшін брикет-қармақжемдерін тарату дана/гектар)
Орындалған жұмыстар актісі
Ескерту:
* - іс-шаралар орындау үшін міндетті болып табылады.
** - егер аңшы пайдаланушы бекітілген аңшылық алқаптың жер иесі болып табылса, іс-шараларды орындау.
*** - іс-шаралар ұсынымдық сипатқа ие, олардың қаржылық мүмкіндіктеріне байланысты аңшы пайдаланушының қалауы бойынша орындалуы.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 18-04/287 бұйрығына
2-қосымша
Үлгілік нысан
Балық шаруашылығы субьектілерін дамыту жоспары
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 02.10.2025 № 264 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.