Об утверждении Правил проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10558.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения расследования и учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, районных котельных, электрических и тепловых сетей.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10558 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 287) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, аудандық қазандықтардың, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН":
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_____________ Ж. Касымбек
от 23 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 121
Правила проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в области электроэнергетики, в централизованных и местных системах теплоснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", с пунктом 5 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 287) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения расследования в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, учета технологических нарушений в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, источников тепловой энергии, электрических и тепловых сетей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) простой – нерабочее состояние энергоустановки;
2) диспетчерское технологическое управление – процесс, осуществляемый диспетчером и предназначенный для решения задач контроля и управления режимами функционирования электрических сетей посредством автоматизированных систем диспетчерского и технологического управления, а также приема и обработки сообщений от физических и юридических лиц о предпосылках возникновения или возникновении технологических нарушений, требующих принятия мер реагирования и устранения отказов и повреждений;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
____________ Ж. Қасымбек
2015 жылғы 23 ақпан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 121 бұйрығымен
бекітілген
Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы тергеп-тексеру жүргізу, электр энергетикасы саласындағы, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі технологиялық бұзушылықтарды есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы 5-тармағына, "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі ереженің 15-тармағы 287) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы, біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, жылу энергиясы көздерінің, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу және оларды есепке алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бос тұру – энергия қондырғысының жұмыссыз жай-күйі;
2) диспетчерлік технологиялық басқару – диспетчер жүзеге асыратын және диспетчерлік және технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелері арқылы электр желілерінің жұмыс істеу режимдерін бақылау және басқару міндеттерін шешу үшін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың істен шығулар мен зақымдануларға ден қою және оларды жою шараларын қабылдауды қажет ететін технологиялық бұзушылықтардың туындау алғышарттары немесе туындауы туралы хабарламаларын қабылдауға және өндеуге арналған процесс;

3) стихийные явления – состояние, характеризующееся наличием или вероятностью разрушения, изменения состояния окружающей среды под влиянием природных воздействий, в том числе обусловленных бедствиями и катастрофами, угрожающее жизненно важным интересам личности и общества;
4) несчастный случай, связанный с трудовой деятельностью – воздействие на работника вредного и (или) опасного производственного фактора при выполнении им трудовых (служебных) обязанностей или заданий работодателя, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности либо смерти;
5) неоперативный персонал – персонал, кроме оперативного и оперативно-ремонтного персонала;
6) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
8) полный сброс нагрузки – сброс электрической или тепловой нагрузки электростанцией;
9) объекты теплоэнергетики – источники тепловой энергии, тепловые сети и теплопотребляющие установки;
10) источник тепловой энергии – теплоэлектроцентраль, котельные и другие устройства и (или) установки, предназначенные для производства тепловой энергии;
11) единая электроэнергетическая система Республики Казахстан (далее – ЕЭС) – совокупность электрических станций, линий электропередачи и подстанций, обеспечивающих надежное и качественное энергоснабжение потребителей Республики Казахстан;
12) ошибочные действия – действие или бездействие персонала, которое привело или не предотвратило возникновение технологического нарушения;
13) технологическое нарушение – отказ или повреждение оборудования электрических станций и сетей, оборудования источников тепловой энергии, тепловых сетей, в том числе вследствие возгорания или взрывов, отклонения от установленных режимов, несанкционированного отключения или ограничения работоспособности оборудования или его неисправности, которые привели к нарушению процесса производства, передачи, потребления электрической и (или) тепловой энергии.
Технологические нарушения классифицируются в соответствии с критериями, приведенными в Классификации технологических нарушений, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Признаки технологических нарушений приведены в Классификационных признаках причин технологических нарушений, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

3) дүлей құбылыстар – табиғи ықпалдардың әсерінен, оның ішінде апаттың және зілзаланың салдарынан қоршаған орта жай-күйінің бұзылуының, өзгеруінің болуын немесе болу мүмкіндігін сипаттайтын, адам мен қоғамның өмірлік маңызды мүдделеріне қауіп төндіретін жағдай;
4) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға – өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін немесе жұмыс берушінің тапсырмаларын орындауы кезінде жұмыскердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы нәтижесінде оның еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айырылуына не қайтыс болуына әкеп соқтырған зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактордың жұмыскерге әсер етуі;
5) жедел емес персонал – жедел және жедел-жөндеу персоналынан басқа персонал;
6) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
7) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
8) жүктемені толық түсіру – электр станциясының электр немесе жылу жүктемесін түсіруі;
9) жылу энергетикасы объектілері – жылу энергиясының көздері, жылу желілері және жылу тұтынатын құрылғылар;
10) жылу энергиясының көзі – жылу энергиясын өндіруге арналған жылу электр орталығы, қазандықтар және басқа да құрылғылар және (немесе) қондырғылар;
11) Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесі (бұдан әрі - БЭЭЖ) - Қазақстан Республикасының тұтынушыларын сенімді және сапалы энергиямен жабдықтауды қамтамасыз ететін электр станцияларының, электр беру желілері мен шағын станциялардың жиынтығы;
12) қате әрекеттер – технологиялық бұзушылыққа әкеп соққан немесе оның пайда болуының алдын алмаған персоналдың әрекеті немесе әрекетсіздігі;
13) технологиялық бұзушылық – электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру, беру, тұтыну процесінің бұзылуына алып келген жабдықтың, электр және (немесе) жылу желілерінің істен шығуы немесе зақымдануы, оның ішінде жану немесе жарылыс, белгіленген режимдерден ауытқу, жабдықты рұқсатсыз өшіру немесе оның жұмыс істеу қабілетін шектеу немесе оның бүлінуі салдарынан істен шығуы немесе зақымдануы.
Технологиялық бұзушылықтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінде келтірілген өлшемшарттарға сәйкес жіктеледі.
Технологиялық бұзушылық белгілері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылық себептерін жіктеу белгілерінде келтірілген;

14) отказ – процесс, заключающийся в нарушении работоспособного состояния энергопредприятия или его оборудования;
15) энергоустановка – оборудование, предназначенное для производства, накопления, преобразования, передачи, распределения или потребления тепловой или электрической энергии;
16) энергоузел – обособленная территория, обладающая общностью инфраструктуры в сфере тепло и электроснабжения.
Иные понятия, применяемые в настоящих Правилах, соответствуют понятиям, используемым в законодательстве Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики.
Глава 2. Порядок проведения расследования
3. Целями расследования являются:
1) установление причин нарушения требований законодательства Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики и принятие соответствующих мер;
2) определение лица (лиц), допустившего (допустивших) нарушения требований законодательства Республики Казахстан в областях электроэнергетики и теплоэнергетики.
4. Основаниями для проведения расследования являются:
1) обращения физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, правам и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретное лицо (конкретных лиц), допустившее (допустивших) нарушение;
2) аварии, технологические нарушения, по которым возникает необходимость выяснения обстоятельств, предшествовавших им, установления их причин, характера нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений требований в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, определения мероприятий по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий, технологических нарушений, материального ущерба, причиненного аварией, технологическим нарушением.
5. Энергопроизводящие, энергопередающие организации, теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты (далее – энергопредприятия) в течение 1 часа с момента возникновения технологического нарушения представляет оперативное сообщение по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в соответствии с Регламентом предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, централизованной и местной системах теплоснабжения, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Энергопредприятие в течение 15 минут с момента возникновения технологического нарушения информирует соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган о факте возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредствам мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
В срок не позднее 12 часов с момента возникновения технологического нарушения энергопредприятие направляет оперативное сообщение в электронном виде по адресу электронной почты в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.

14) істен шығу – энергия кәсіпорнының немесе оның жабдығының жұмысқа жарамдылық жай-күйінің бұзылғанын білдіретін процесс;
15) энергия қондырғысы – жылу немесе электр энергиясын өндіруге, жинауға, өзгертуге, беруге, таратуға немесе тұтынуға арналған жабдық;
16) энергия торабы – жылу және электрмен жабдықтау саласындағы инфрақұрылым тұтастығына ие оқшауланған аумақ.
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы туралы заңнамасында пайдаланылатын ұғымдарға сәйкес келеді.
2-тарау. Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі
3. Тергеп-тексерудің мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы заңнамасы талаптарының бұзылу себептерін анықтау және тиісті шаралар қабылдау;
2) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы салаларындағы заңнамасы талаптарын бұзуға жол берген тұлғаны (тұлғаларды) айқындау.
4. Тергеп-тексеруді жүргізудің негіздері:
1) адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, мұндай факт тұлғалардың кең тобына әсер еткен және бұзушылыққа жол берген нақты тұлғаны (тұлғаларды) анықтау талап етілетін жағдайларда, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жүгінуі;
2) авариялардың, технологиялық бұзушылықтардың алдында болған мән-жайларды анықтау, олардың себептерін, техникалық құрылғыларды пайдалану шарттарын, технологиялық процестерді бұзушылықтардың, электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы талаптарды бұзушылықтардың сипатын анықтау, авариялардың, технологиялық бұзушылықтардың зардаптарын жою және оларды болғызбау жөніндегі іс-шараларды, осындай авариядан, технологиялық бұзушылықтан келтірілген материалдық залалды айқындау қажеттігі туындайтын авариялар, технологиялық бұзушылықтар.
5. Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар, жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер (бұдан әрі – энергетикалық кәсіпорындар) технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 1 сағаттың ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес энергетикалық кәсіпорындардың Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикасы жүйесінде, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну регламентіне сәйкес жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы жедел хабарлама береді.
Энергетикалық кәсіпорын технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 15 минут ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментті және жергілікті атқарушы органды жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы технологиялық бұзушылықтың туындау фактісі туралы хабардар етеді.
Технологиялық бұзушылық пайда болған сәттен бастап 12 сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде энергетикалық кәсіпорын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті облыс және Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаментіне, жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жедел хабарлама жолдайды.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Форма и состав сведений оперативного сообщения определяются в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Технологические нарушения, предусмотренные:
пунктами 1 и 2 Классификации технологических нарушений согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Классификации технологических нарушений), за исключением подпунктов 7), 9), 10), 11), 12), 13) пункта 1 и подпунктами 4), 8), 9) и 10) пункта 2 Классификации технологических нарушений, произошедших в местной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
подпунктами 7), 9), 10), 11), 12), 13) пункта 1 и подпунктами 4), 8), 9) и 10) пункта 2 Классификаций технологических нарушений, произошедших в местной системе теплоснабжения, расследуются комиссией, созданной приказом местного исполнительного органа.
Председателями комиссий назначаются представители органов, издавшие приказ.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Расследование начинается не позднее 3 рабочих дней с момента определения классификации технологического нарушения, которые исчисляются со следующего рабочего дня c момента определения классификации технологического нарушения, и не должны превышать 30 календарных дней.
Государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) уведомляет субъект (объект) контроля, заинтересованные государственные органы о начале проведения расследования в течение 2 рабочих дней, которые исчисляются со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения.
9. При невозможности завершения расследования в период, предусмотренный пунктом 8 настоящих Правил, сроки расследования продлеваются только один раз на 30 календарных дней решением комиссии.
При возникновении объективных обстоятельств, препятствующих проведению расследования в установленные настоящими Правилами сроки, сроки расследования приостанавливаются решением комиссии.
Расследование возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление, по решению комиссии.
Со дня вынесения решения комиссии о возобновлении расследования течение сроков продолжается.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жедел хабарлама мәліметтерінің нысаны мен құрамы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мына технологиялық бұзушылықтарды:
Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің 1-тармағының 7), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларын және 2-тармағының 4), 8), 9) және 10) тармақшаларын қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің (бұдан әрі – Технологиялық бұзушылықтар жіктеуі) 1 және 2-тармақтарында көзделген жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтарды мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді;
Технологиялық бұзушылықтар жіктеуінің 1-тармағының 7), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында және 2-тармағының 4), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген жергілікті жылумен жабдықтау жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтарды жергілікті атқарушы органның бұйрығымен құрылған комиссия тергеп-тексереді.
Комиссия төрағалары болып бұйрықты шығарған органның өкілдері тағайындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тергеп-тексеру технологиялық бұзушылықтар жіктемесін айқындау сәтінен бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін технологиялық бұзушылықтар жіктемесін айқындау сәтінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады және күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган (құзыреті бойынша) бақылау субъектісін (объектісін), мүдделі мемлекеттік органдарды тергеп-тексеруді жүргізудің басталуы туралы технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен есептелетін 2 жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген кезеңде тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған кезде тергеп-тексеру мерзімдері комиссия шешімімен күнтізбелік 30 күнге бір рет қана ұзартылады.
Осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде тергеп-тексеруді жүргізуге объективті кедергі келтіретін мән-жайлар туындаған кезде тергеп-тексеру мерзімдері комиссия төрағасының бұйрығымен ресімделетін комиссияның шешімімен тоқтатыла тұрады.
Тергеп-тексеру комиссия төрағасының бұйрығымен ресімделетін комиссияның шешімі бойынша оны тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылғаннан кейін қайта басталады.
Комиссия төрағасының тергеп-тексеруді қайта бастау туралы бұйрығы шығарылған күннен бастап мерзімдердің өтуі жалғасуда.

10. Работа комиссии проводится в соответствии с регламентом, установленным ее председателем, который выполняет организационные мероприятия и обеспечивает своевременное, качественное расследование и оформление его результатов.
11. Комиссия состоит из председателя и ее членов, а также секретаря, который не принимает участие в решении комиссии. Не учитывая секретаря, количество членов комиссии, включая председателя – нечетное.
Состав комиссии определяется причиной технологического нарушения и включает представителей, ремонтных (при наличии дефектов ремонта), наладочных (при дефектах при проведении пуско-наладочных работ), проектных (при ошибках в проектировании), научно-исследовательских (при необходимости проведения научных изысканий или исследований), заводов-изготовителей (при дефектах изготовления), строительно-монтажных (при дефектах монтажа) организаций и иных заинтересованных лиц.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Технологические нарушения, произошедшие у потребителя и повлекшие за собой развитие в энергопередающей организации, расследуются с участием представителей обеих указанных сторон.
13. Энергетическим предприятием, на котором расследуется технологическое нарушение:
1) проводятся технические расчеты, лабораторные исследования, испытания;
2) выполняются фотоснимки поврежденного объекта.
14. До начала работы комиссии энергетическим предприятием:
1) определяется характер и объем произошедшего технологического нарушения;
2) обеспечивается сохранение диаграмм регистрирующих приборов, осциллограмм, электронных записей оперативных переговоров, оперативных журналов, распечаток электронно-вычислительных машин, отдельных элементов и частей поврежденного оборудования;
3) фиксируются положения коммутационной аппаратуры, запорной и регулирующей арматуры, блинкеров и накладок;
4) собираются рапорты персонала, участвовавшего в ликвидации технологического нарушения, очевидцев нарушения;
5) осуществляется подборка ремонтной и проектной документации, протоколов, схем, заводских и производственных инструкций, режимных карт;
6) при необходимости по решению комиссии обеспечивается проведение энергетической экспертизы и привлекаются независимые эксперты и иные заинтересованные лица.
Результаты проведенной энергетической экспертизы, отражающие мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы, используются комиссией для оформления результатов расследования;

10. Комиссия жұмысы ұйымдастыру іс-шараларын орындайтын және уақтылы, сапалы тергеп-тексеруді және оның нәтижелерін ресімдеуді қамтамасыз ететін оның төрағасы белгілейтін регламентке сәйкес жүргізеді.
11. Комиссия төрағадан және оның мүшелерінен, сондай-ақ комиссияның шешіміне қатыспайтын хатшыдан тұрады. Хатшыны есептемегенде, төрағаны қоса алғанда, комиссия мүшелерінің саны саны – тақ.
Комиссия құрамы технологиялық бұзушылықтың ауырлығына және сипатына байланысты айқындалады және мемлекеттік органдардың, жөндеу, баптау, жобалау, ғылыми-зерттеу, дайындаушы зауыттардың, құрылыс-монтаждау және өзге де мүдделі тұлғалардың өкілдерін қамтиды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тұтынушыда орын алған және энергия беруші ұйымда одан әрі өршуіне алып келген технологиялық бұзушылықтар аталған екі тараптың өкілдерінің қатысуымен тергеп-тексеріледі.
13. Технологиялық бұзушылық болған тергеп-тексерілетін энергетикалық кәсіпорын:
1) техникалық есептеулер, зертханалық зерттеулер, сынақтар жүргізеді;
2) зақымданған объектінің фототүсірілімдерін орындайды.
14. Комиссия жұмысы басталғанға дейін энергетикалық кәсіпорын:
1) орын алған технологиялық бұзушылық сипаты мен көлемін айқындайды;
2) тіркеу аспаптарының диаграммаларын, осцилограммаларын, жедел келіссөздердің электрондық жазбаларын, жедел журналдарды, электрондық-есептеу машиналарының басылымдарын, зақымданған жабдықтың жекелеген элементтері мен бөліктерін сақтауды қамтамасыз етеді;
3) коммутациялық аппаратураның, ілгекті және реттеу арқауының, блинкерлер мен бастырмалардың тұрған орындарын белгілейді;
4) технологиялық бұзушылықты жоюға қатысқан персоналдың, бұзушылықты көргендердің рапорттарын жинайды;
5) жөндеу және жобалық құжаттамасын, хаттамаларды, схемаларды, зауыттық және өндірістік нұсқауларды, режимдік карталарды іріктеуді жүзеге асырады;
6) қажет болған кезде немесе комиссияның шешімі бойынша энергетикалық сараптаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
Жүргізілген энергетикалық сараптаманың дәлелденген, негізделген нәтижелерін және сарапшылардың сараптама өткізу мәні бойынша толық тұжырымдарын комиссия тергеп-тексеру нәтижелерін ресімдеу үшін пайдаланады;

7) определяется недоотпуск энергии согласно Определению недоотпуска электрической и тепловой энергии указанного в приложении 4 к настоящим Правилам.
15. Материалы, сформированные по итогам выполненных мероприятий, указанных в пунктах 13 и 14 настоящих Правил, предоставляются каждому члену комиссии. Описания и документы, передаваемые на рассмотрение комиссии, парафируются руководителем энергопредприятия, на территории которого произошло и расследуется технологическое нарушение.
16. В ходе расследования по запросу членов комиссии энергопредприятием предоставляются необходимые материалы, относящиеся к теме расследования.
17. При расследовании описываются все причины возникновения, развития, изучаются и оцениваются:
1) действия обслуживающего персонала;
2) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
3) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
4) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
5) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования;
6) качество изготовления оборудования и конструкций, выполнения проектных, строительных, монтажных и наладочных работ;
7) соответствие фактических параметров стихийных явлений (толщины стенки гололеда, скорости ветра и других) величинам, принятым в проекте и (или) установленным нормам;
8) результаты проведенной энергетической экспертизы.
18. Вскрытие или разборка поврежденного оборудования проводится по разрешению председателя комиссии.
При наличии возможной опасности для людей и оборудования, разрешение на вскрытие и разборку принимает технический руководитель энергетического предприятия.
19. Результаты расследования оформляются актом о результатах расследования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
К акту о результатах расследования прикладываются результаты проведенной энергетической экспертизы, документы, подтверждающие выводы комиссии (акт осмотра поврежденного оборудования, регистрограммы, осциллограммы, выписки из оперативных журналов, объяснительные записки, схемы, чертежи, фотографии, результаты испытаний оборудования и металла, опросные листы).
20. Отказы II степени оформляются на энергопредприятии в журнале технологических нарушений по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
21. Акт о результатах расследования подписывается всеми членами комиссии.
Члены комиссии, не согласные с выводами, указанными в акте о результатах расследования, представляют в письменном виде особое мнение для приобщения к акту о результатах расследования, при этом, акт о результатах расследования подписывается ими с оговоркой "с учетом особого мнения".

7) осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген Электр және жылу энергиясын толық жібермеу анықтамасына сәйкес энергияны толық жібермеуді айқындайды.
15. Осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында көрсетілген орындалған іс-шаралар қорытындысы бойынша қалыптастырылған материалдар комиссияның әрбір мүшесіне ұсынылады. Комиссияның қарауына ұсынылатын сипаттамалар мен құжаттарды аумағында технологиялық бұзушылық орын алған және тергеп-тексеріліп жатқан энергетикалық кәсіпорынның басшысы дәйектейді.
16. Тергеп-тексеру барысында комиссия мүшелерінің сұранысы бойынша энергетикалық кәсіпорын тергеп-тексеру тақырыбына байланысты қажетті материалдарды ұсынады.
17. Тергеп-тексеру кезінде пайда болу, өршудің барлық себептері сипатталады, зерделенеді және:
1) қызмет көрсетуші персоналдың әрекеті;
2) объектілердің және оны пайдаланатын ұйымдардың қауіпсіздік, техникалық жай-күйі және пайдалану талаптарына сәйкес келуі;
3) жөндеу, профилактикалық тексеру мен сынақтар, жабдықтың жай-күйіне бақылау жүргізу сапасы мен мерзімдері;
4) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіптің сақталуы;
5) авария ошақтарын және жабдық ақауларын жою бойынша шаралардың уақтылы қабылдануы;
6) жабдықтар мен конструкцияларды дайындау, жобалық, құрылыс, монтаждау және реттеу жұмыстарының сапасы;
7) дүлей құбылыстардың (көк мұз қырларының қалыңдығы, желдің жылдамдығы және басқасы) нақты параметрлерінің жобада қабылданған және (немесе) нормалармен белгіленген шамаларға сәйкес келуі;
8) жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бағаланады.
18. Зақымданған жабдықты ашу немесе бөлшектеу комиссия төрағасының рұқсаты бойынша жүргізіледі.
Адамдар мен жабдық үшін ықтимал қауіп болған кезде ашуға және бөлшектеуге рұқсатты энергетикалық кәсіпорынның техникалық басшысы қабылдайды.
19. Тергеп-тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тергеп-тексеру нәтижелері туралы актімен ресімделеді.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері, комиссия тұжырымдарын растайтын құжаттар (зақымданған жабдықты қарап-тексеру актісі, регистрограммалар, осциллограммалар, жедел журналдардан алынған көшірмелер, түсініктеме жазбалар, схемалар, сызбалар, фотосуреттер, жабдық және металды сынау нәтижелері, сауалнама қағаздары) қоса беріледі.
20. II дәрежелі істен шығулар осы Қағидаларға 6-қосымшада белгіленген нысан бойынша энергетикалық кәсіпорындағы технологиялық бұзушылық журналында ресімделеді.
21. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісінде келтірілген шешіммен келіспеген комиссия мүшелері тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне қосу үшін жазбаша ерекші пікірін ұсынады, бұл ретте олар тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне "ерекше пікірді ескере отырып" деген ескертпемен қол қояды.

22. Акт о результатах расследования со всеми приложениями составляется в трех экземплярах: один для энергетического предприятия, второй для государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю или местного исполнительного органа (по компетенции), третий в течение следующего рабочего дня после завершения расследования направляется в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
23. По истечению срока исполнения каждого мероприятия согласно акта о результатах расследования энергопредприятие в течение 5 рабочих дней направляет информацию об исполнении мероприятия в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) с приложением подтверждающих материалов.
24. По итогам проведения расследования государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю или местным исполнительным органом (по компетенции) определяется (определяются) лицо (лица), допустившее (допустившие) нарушение требований законодательства Республики Казахстана в областях электроэнергетики и теплоэнергетики, ставшее основанием для проведения расследования.
По итогам проведения расследования в отношении лица (лиц), допустившего (допустивших) нарушение, принимаются меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
25. Итоги проведения расследования публикуются на интернет-ресурсе органа контроля, за исключением сведений, составляющих государственные секреты либо иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну.
26. Технологические нарушения в работе объединенной энергетической системы (далее – ОЭС) Центральной Азии и ЕЭС Республики Казахстан, произошедшие по вине сопредельных государств расследуются в соответствии с требованиями Инструкции по расследованию и учету нарушений в работе ОЭС Центральной Азии и ЕЭС Казахстана, утвержденной Советом ОЭС Центральной Азии (Протокол 49 – заседания 31 июля 2003 – 1 августа 2003, город Бишкек) (далее – Инструкция). Данные технологические нарушения подлежат специальному учету в соответствии с Инструкцией.
Глава 3. Порядок учета технологических нарушений
27. Учету подлежат технологические нарушения, произошедшие в работе единой электроэнергетической системы, электростанций, котельных, электрических и тепловых сетях, в местной и централизованной системах теплоснабжения в соответствии с Классификацией технологических нарушений.

22. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісі барлық қосымшаларымен бірге үш данада жасалады: бірі – энергетикалық кәсіпорын үшін, екіншісі – мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган үшін (құзыреті бойынша), үшіншісі тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күні ішінде өз құзыреті шегінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберіледі.
23. Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне сәйкес әрбір іс-шараны орындау мерзімі өткеннен кейін энергетикалық кәсіпорын 5 жұмыс күні ішінде іс-шараның орындалуы туралы ақпаратты растайтын материалдарды қоса бере отырып, мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жібереді.
24. Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган (құзыреті бойынша) тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары бойынша тергеп-тексеруді жүргізуге негіз болған, Қазақстан Республикасының электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуға жол берген тұлғаны (тұлғаларды) айқындайды.
Тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары бойынша бұзушылыққа жол берген тұлғаға (тұлғаларға) қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шаралар қабылданады.
25. Тергеп-тексеруді жүргізудің қорытындылары мемлекеттік құпияларды не Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, бақылау органының интернет-ресурсында жарияланады.
26. Орталық Азияның біріктірілген энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі – БЭЖ) және Қазақстанның БЭЭЖ жұмысында іргелес мемлекеттердің кінәсінен болған технологиялық бұзушылықтар Орталық Азия БЭЖ Кеңесі бекіткен Орталық Азия БЭЖ және Қазақстан БЭЖ жұмысындағы бұзушылықтарды тергеп-тексеру және есепке алу жөніндегі (2003 жылғы 31 шілде – 2003 жылғы 1 тамыздағы отырыстың 49 –хаттамасы, Бішкек қаласы) нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) талаптарына сәйкес тергеп-тексеріледі. Бұл технологиялық бұзушылықтар Нұсқаулыққа сәйкес арнайы есепке алуға жатады.
3-тарау. Технологиялық бұзушылықтарды есепке алу тәртібі
27. Технологиялық бұзушылықтар жіктеуіне сәйкес біртұтас электр энергетикасы жүйесінің, электр станцияларының, қазандықтардың, электр және жылу желілерінің, орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жұмысында орын алған технологиялық бұзушылықтар есепке алуға жатады.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Учет технологических нарушений производится энергопредприятиями в течение всего времени работы энергоустановок с момента окончания их комплексного опробования (под нагрузкой) и приемки в промышленную или опытно-промышленную эксплуатацию.
29. Технологическое нарушение, охватывающее несколько энергопредприятий, в зависимости от масштаба, центра развития, вины участника учитывается на одном или нескольких энергетических предприятиях по решению комиссии.
30. Каждое энергопредприятие ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) сводную отчетность о технологических нарушениях по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам.
Учет технологических нарушений на энергопредприятиях ведется в журнале учета технологических нарушений, форма которого установлена приложением 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Классификация технологических нарушений
В зависимости от характера и тяжести последствий технологические нарушения в работе единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС), электростанций, источников тепловой энергии, электрических и тепловых сетей классифицируются на аварии, отказы I степени и отказы II степени.
1. Авариями являются:
1) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд электростанций; пожар на электростанции, электрической подстанции; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок более суток всего генерирующего оборудования или простою его части на срок 25 суток и более;

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Технологиялық бұзушылықтарды есепке алуды энергетикалық кәсіпорындар энергетикалық қондырғыларды кешенді сынақтан өткізген (жүктемемен) және өнеркәсіптік немесе тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалануға қабылдаған сәттен бастап олардың жалпы жұмыс істеу уақыты ішінде жүргізеді.
29. Ауқымына, өршу ортасына, қатысушының кінәсіне байланысты бірнеше энергетикалық кәсіпорынды қамтитын технологиялық бұзушылық бір немесе бірнеше энергетикалық кәсіпорында комиссияның шешімі бойынша есепке алынады.
30. Әрбір энергетикалық кәсіпорын есепті айдан кейінгі айдың жетісіне дейін ай сайын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікті жолдайды.
Технологиялық бұзушылықтарды есепке алу энергетикалық кәсіпорындарда нысаны осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген технологиялық бұзушылықтарды есепке алу журналында жүргізіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр энергетикасы және
жылу энергетикасы
салаларындағы технологиялық
бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Технологиялық бұзушылықтарды жіктеу
Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі – БЭЖ), электр станцияларының, жылу энергиясы көзідерінің, электр және жылу желілерінің жұмысындағы технологиялық бұзушылықтар салдарының сипаты мен ауырлығына байланысты аварияларға, I және II дәрежелі істен шығуларға жіктеледі.
1. Авариялар:
1) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; электр станциясындағы, кіші электр станциясындағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 25 және одан артық тәулік мерзімге бос тұруына әкелсе;

2) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более, котла мощностью 100 Гкал/час, турбины мощностью 50 мегаватт (далее – МВт) и выше, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 мегавольт ампер (далее – МВА) и выше; реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 киловольт (далее – кВ) и выше;
3) повреждение или нарушение работоспособности сооружений гидроэлектростанции установленной мощностью 100 МВт и более, которое привело:
к сбросу воды из водохранилища с превышением максимальной расчетной способности гидроузла;
снижению располагаемой мощности гидроэлектростанции на 50 % и более;
повышению уровня воды в верхнем бьефе за предельно-допустимые значения;
4) работа ЕЭС и ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49 Герц (далее – Гц) более 30 минут или работа с частотой более 51 Гц более трех минут;
5) нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере 250000 киловатт-часов (кВт.ч.) и более;
6) полный сброс нагрузки электростанцией, без учета нагрузки отопительных (водогрейных и паровых) котлов, если суммарная приведенная электрическая и тепловая нагрузка составляла 300 МВт и выше, за исключением одноблочного режима работы;
7) повреждения или неисправности на теплоисточнике, повлекшие работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 25°С ниже утвержденного графика более пяти суток;
8) прорыв дамбы золошлакоотвала электростанции, сопровождающийся сбросом золошлаковых отходов в окружающую среду;
9) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд котельных; пожары на котельной; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок более суток всего оборудования вырабатывающего тепловую энергию или простою его части на срок 25 суток и более;
10) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более парового котла производительностью 160 тонн в час (далее – т/час) и выше, водогрейного котла производительностью 100 гигакалорий в час (далее – Гкал/час) и выше;

2) қуаты 100 гигакалорий/сағат (бұдан әрі – Гкал/сағ) қазанның, қуаты 50 мегаватт (бұдан әрі – МВт) және одан жоғары турбинаның, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератордың, қуаты 75 мегавольт ампер (бұдан әрі – МВА) және одан жоғары трансформатордың, реактордың, ажыратқыштың, кернеуі 220 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары электр беру желілерінің ұзақтығы 25 тәулікке және одан артық мерзімге бос тұруына әкеп соққан зақымдану;
3) мыналарға:
гидротораптың ең жоғары есептік қабілетінің артуымен су қоймасынан суды ағызуға;
гидроэлектр станциясының қазіргі қуатының 50 % және одан артық төмендеуіне;
жоғарғы бьефте су деңгейінің шекті-қолжетімді мәндерге артуына әкеп соққан белгіленген қуаты 100 МВт және артық гидроэлектр станциялары құрылыстарының зақымдануы немесе жұмысқа жарамдылығының бұзылуы:
4) БЭЭЖ және оның оқшауланған бөлігінің 49 герцтен (бұдан әрі – Гц) төмен жиілікпен 30 минуттан артық жұмыс істеуі немесе 51 Гц жоғары жиілікпен үш минуттан артық жұмыс істеуі;
5) БЭЭЖ-дың жекелеген бөліктерге бөлінуі арқылы оның тұтастығының бұзылуы немесе тұтынушыларға сағатына 250000 кВт (кВт/сағ) және одан артық өлшемдегі электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станциясы және (немесе) электр желісі жұмысының бұзылуы;
6) бір блокты жұмыс режимін қоспағанда, келтірілген жалпы электр және жылу жүктемесі 300 МВт және одан жоғары болса, жылыту қазандықтарының (су жылыту және бу) жүктемесін есепке алмағанда, электр станцияның жүктемені толық түсіруі;
7) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің бекітілген графиктен 250С төмен желілік су температурасымен бес тәуліктен артық жұмыс істеуге әкеп соққан жылу көзінің зақымдануы немесе ақаулығы;
8) күл-қож қалдықтарының қоршаған ортаға шығарылуымен электр станциясы күл-қож дамбасының бұзылуы;
9) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, қазандықтардың өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; қазандықтардағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық жылу энергиясын өндіретін жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 25 және одан артық тәулік мерзімге бос тұруына әкелсе;
10) өнімділігі сағатына 160 тонна (бұдан әрі – т/сағ.) және одан жоғары бу қазанының, өнімділігі сағатына 100 гигакалорий (бұдан әрі – Гкал/сағ.) және одан жоғары су жылыту қазанының ұзақтығы 25 тәулікке және одан артық мерзімге бос тұруына әкеп соққан зақымдану;

11) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт оборудования котельных, вызвавшее работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 250С ниже утвержденного графика в течение суток и более;
12) прорыв дамбы золошлакоотвала котельных, сопровождающийся сбросом золошлаковых отходов в окружающую среду;
13) повреждение тепловых сетей, вызвавшее перерыв теплоснабжения потребителей в отопительный сезон на срок более 24 часов.
2. Отказами I степени являются:
1) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд электростанций; пожар на электростанции, электрической подстанции; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок менее суток всего генерирующего оборудования или простою его части на срок от 10 до 25 суток;
2) повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью от 10 до 25 суток, котла мощностью 100 Гкал/час, турбины мощностью 50 МВт, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 МВА и выше; реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше;
3) нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере от 100000 до 250000 кВт.ч.;
4) повреждения или неисправности на источнике тепловой энергии, повлекшие работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 15°С ниже утвержденного графика от 3 до 5 суток;
5) работа ЕЭС или ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49,0 Гц продолжительностью до 30 минут или с частотой 51 Гц в менее трех минут;
6) полный сброс нагрузки электростанцией без учета нагрузок отопительных (водогрейных и паровых) котлов, если суммарная приведенная электрическая и тепловая нагрузка составляла менее 300 МВт, за исключением одноблочного режима работы вне осенне-зимний период;
7) повреждение несущих элементов зданий и сооружений, вынужденное отключение или ограничение работоспособности основного оборудования (независимо от мощности) электрических станций и (или) подстанций, линий электропередачи, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям от 100000 до 250000 кВт*ч.;

11) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің желілік су температурасымен бір тәулік және одан көп бекітілген кестеден 250С төмен жұмыс істеуіне әкеп соққан қазандық жабдығының істен шығуы және оларды кейіннен авариялық жөндеуге шығару;
12) күл-қож қалдықтарының қоршаған ортаға шығарылуымен қазандық күл-қож дамбасының бұзылуы;
13) жылыту маусымында тұтынушыларды жылумен жабдықтауда 24 сағаттан артық мерзімге үзіліс тудырған жылу желілерінің зақымдануы болып табылады.
2. I дәрежелі істен шығулар:
1) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; электр станциясындағы, кіші электр станциясындағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге бос тұруына әкелсе;
2) қуаты 100 Гкал/сағ қазанның, қуаты 50 МВт турбинаның, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератордың, қуаты 75 МВА және одан жоғары трансформатордың, реактордың, ажыратқыштың, кернеуі 220 кВ және одан жоғары электр беру желілерінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге ос тұруына әкеп соққан зақымдану;
3) БЭЭЖ-дың жекелеген бөліктерге бөлінуі арқылы оның тұтастығының бұзылуы немесе тұтынушыларға сағатына 100000 кВт/сағ-тан 250000 кВт/сағ. дейінгі өлшемдегі электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станциясы және (немесе) электр желісі жұмысының бұзылуы;
4) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің бекітілген графиктен 150С төмен желілік су температурасымен 3 тәуліктен 5 тәулікке дейін жұмыс істеуіне әкеп соққан жылу энергиясы көзінің зақымдануы немесе ақаулығы;
5) БЭЭЖ немесе оның оқшауланған бөлігінің (энерготорап) ұзақтығы 30 минутқа дейін 49,0 Гц төмен жиілікпен немесе үш минуттан аз 51,0 Гц жиілікпен жұмыс істеуі;
6) күзгі-қысқы кезеңнен тыс бір блокты жұмыс режимін қоспағанда, келтірілген жалпы электр және жылу жүктемесі 300 МВт және одан жоғары болса, жылыту қазандықтарының (су жылыту және бу) жүктемесін есепке алмағанда, электр станцияның жүктемені толық түсіруі;
7) ғимараттар мен құрылыстардың салмақ түсетін элементтерінің зақымдануы, мәжбүрлі өшіру немесе тұтынушыларға 100000 бастап 250000 кВт/сағ. дейін электр энергиясын жеткіліксіз беруді тудырған электр станцияларының және (немесе) кіші станциялардың, электр беру желілерінің негізгі жабдығының (қуатына қарамастан) жұмыс істеу қабілеттілігінің шектелуі;

8) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт водовода, газо-мазутопровода, тракта топливоподачи, электрических или тепловых собственных нужд котельных; пожары на котельной; разрыв главного или питательного трубопроводов; обрушение несущих элементов зданий и сооружений, если хотя бы один из вышеперечисленных случаев привел к полному останову на срок менее суток всего оборудования вырабатывающего тепловую энергию или простою его части на срок от 10 до 25 суток;
9) выход из строя и последующий вывод в аварийный ремонт оборудования котельных, вызвавшее работу тепловой сети с температурой сетевой воды в прямой тепловой магистрали на 150С ниже утвержденного графика менее суток;
10) повреждение тепловых сетей, вызвавшее перерыв теплоснабжения потребителей в отопительный сезон от 16 до 24 часов.
3. Отказами II степени являются:
1) нарушения режимов энергопотребления в национальных и региональных электрических сетях ЕЭС Казахстана вызвавшие работу устройств защит в сетях 220 кВ и выше, кроме случаев работы с успешным автоматическим повторным включением (АПВ);
2) нарушение работоспособности средств диспетчерской связи и систем телемеханики на срок более одних суток;
3) неправильные действия защит и (или) автоматики, кроме случаев работы этих устройств на сигнал;
4) отключение потребителей действием автоматики ограничения перетока мощности в сетях 220 кВ и выше;
5) повреждение, ошибочное или вынужденное отключение энергетического оборудования электростанций, котельных, электрических и тепловых сетей, если оно не является аварией или отказом I степени.
4. Внеплановый вывод из работы оборудования по оперативной заявке для устранения мелких дефектов и неисправностей (замена прокладок, набивка сальников, расшлаковка котлов, замена элементов опор, замена нулевых изоляторов, чистка изоляции, устранение протечек масла), выявленных при профилактических осмотрах и контроле, аварией или отказами в работе не оформляется. Такие работы учитываются в оперативно-технической документации, если вывод оборудования из работы не привел к невыполнению установленного диспетчерского графика, аварийным отключениям и ограничениям потребителей.
Приложение 2
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Классификационные признаки причин технологических нарушений

8) су құбырының, газ-мазут құбырының, отын беру трактының, электр станцияларының өзіндік жеке электр немесе жылу қажеттіліктерінің істен шығуы және оларды авариялық жөндеуге шығару; қазандықтардағы өрт; негізгі немесе қоректендіру құбырларының жарылуы; ғимараттар мен құрылыстардың негізгі элементтерінің құлауы, егер жоғарыда аталған жағдайлардың ең болмаса біреуі барлық өндіруші жабдықтың бір тәуліктен артық толық тоқтап қалуына немесе оның бір бөлігінің 10 тәуліктен 25 тәулікке дейінгі мерзімге бос тұруына әкелсе;
9) тікелей жылу магистралындағы жылу желісінің желілік су температурасымен бір тәуліктен аз бекітілген кестеден 150С төмен жұмыс істеуіне әкеп соққан қазандық жабдығының істен шығуы және оларды кейіннен авариялық жөндеуге шығару;
10) жылыту маусымында тұтынушыларды жылумен жабдықтауда 16 сағаттан 24 сағатқа дейін үзіліс тудырған жылу желілерінің зақымдануы болып табылады.
3. II дәрежелі істен шығулар:
1) сәтті автоматты қайтадан қосу (АҚҚ) жұмыстары жағдайларынан басқа, 220 кВ және одан жоғары желілерде қорғаныс құрылғыларының жұмысын тудырған Қазақстанның БЭЭЖ ұлттық және өңірлік электр желілерінде энергия тұтыну режимінің бұзылуы;
2) диспетчерлік байланыс және телемеханика жүйесі құралдарының бір тәуліктен артық мерзімге жұмыс істеу қабілетінің бұзылуы;
3) осы құрылғылардың жұмыс жағдайларынан басқа, қорғаныс және (немесе) автоматиканың сигналға дұрыс әрекет етпеуі;
4) желілерде 220 кВ және одан жоғары қуаттың асқын тогын шектеу автоматикасынан тұтынушыларды ажырату;
5) егер ол авария немесе I дәрежелі істен шығу болып табылмаса, электр станциясы, қазандық, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдығының зақымдануы, қате немесе мәжбүрлі ажыратылуы болып табылады.
4. Профилактикалық қарап-тексеру және бақылау, авариямен немесе жұмыстағы істен шығулар кезінде анықталған ұсақ ақаулар мен бұзушылықтарды (төсемдерді ауыстыру, тығыздамаларды қағу, қазандықтарды сылау, тіреу элементтерін ауыстыру, нөлдік оқшаулағыштарды ауыстыру, оқшаулауды тазарту, май ағуды болдырмау) жою үшін жедел өтінім бойынша жабдықты жоспардан тыс істен шығару ресімделмейді. Егер жабдықты істен шығару белгіленген диспетчерлік кестенің орындалмауына, тұтынушыларды авариялық ажыратулар мен шектеулерге әкелмесе, мұндай жұмыстар жедел-техникалық құжаттамада ескеріледі.
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
технологиялық бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
2-қосымша
Технологиялық бұзушылықтар себептерін жіктеу белгілері

1. Классификационными признаками технических причин технологических нарушений являются:
1) нарушение структуры материала установки, ее детали или узла;
2) нарушение сварки, пайки;
3) нарушение механического соединения;
4) механический износ;
5) золовой износ;
6) коррозионный износ;
7) эрозионный износ;
8) нарушение герметичности;
9) превышение нормативного значения вибрации;
10) взрыв;
11) термическое повреждение, перегрев, пережог;
12) электродуговое повреждение;
13) нарушение электрической изоляции;
14) нарушение электрического контакта;
15) механическое разрушение (повреждение);
16) загорание или пожар;
17) нарушение устойчивости электрической сети;
18) нарушение противоаварийной автоматики;
19) неклассифицированные причины (исчерпание ресурса, зашлаковка и другое);
20) нарушения в работе систем диспетчерского и технологического управления производством.
2. Классификационными признаками организационных причин технологических нарушений являются:
1) ошибочные действия оперативного персонала;
2) ошибочные действия неоперативного персонала;
3) недостатки в работе руководящего персонала энергопредприятия и (или) его структурных подразделений;
4) неудовлетворительная организация технического обслуживания и ремонта оборудования;
5) другие недостатки эксплуатации;
6) дефекты проекта;
7) дефекты конструкции;
8) дефекты изготовления;
9) дефекты монтажа;
10) дефекты ремонта;
11) дефекты строительства;
12) воздействие стихийных явлений;
13) воздействие посторонних лиц и организаций;
14) неклассифицированные причины (износ оборудования, находящегося в эксплуатации свыше нормативного срока эксплуатации, воздействие птиц, грызунов).
Приложение 3 к Правилам
проведения расследования
в областях электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
РЕГЛАМЕНТ
предоставления энергопредприятиями оперативных сообщений о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях

1. Технологиялық бұзушылықтардың техникалық себептерін жіктеу белгілері мыналар болып табылады:
1) қондырғы материалы құрылымының, оның бөлшектерінің немесе торабының бұзылуы;
2) пісірудің, дәнекерлеудің бұзылуы;
3) механикалық қосылыстың бұзылуы;
4) механикалық тозу;
5) күлдік тозу;
6) коррозиялық тозу;
7) эрозиялық тозу;
8) тұтастығының бұзылуы;
9) дірілдің нормативтік мәнін асыру;
10) жарылыс;
11) термиялық зақымдануы, қызып кету, қатты күю;
12) электр доғалық зақымдану;
13) электрлік оқшаулаудың бұзылуы;
14) электрлік түйісудің бұзылуы;
15) механикалық қирау (зақымдану);
16) жану немесе өрт;
17) электр желісі тұрақтылығының бұзылуы;
18) аварияға қарсы автоматиканың бұзылуы;
19) жіктелмеген себептер (ресурстың жойылуы, қождануы және басқасы);
20) өндірісті диспетчерлік және технологиялық басқару жүйелерінің жұмысындағы бұзушылықтар.
2. Технологиялық бұзушылықтарды ұйымдастыру себептерін жіктеу белгілері мыналар болып табылады:
1) жедел персоналдың қате әрекеті;
2) жедел емес персоналдың қате әрекеті;
3) энергетикалық кәсіпорын және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелері басшылық персоналының жұмысындағы кемшіліктер;
4) жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру;
5) пайдаланудағы басқа да кемшіліктер;
6) жоба ақаулары;
7) құрылым ақаулары;
8) дайындаудағы ақаулар;
9) монтаждау ақаулары;
10) жөндеу ақаулары;
11) құрылыс ақаулары;
12) дүлей құбылыстың әсері;
13) бөгде тұлғалар мен ұйымдардың ықпалы;
14) жіктелмеген себептер (нормативтік пайдалану мерзімінен асып кеткен пайдаланудағы жабдықтың тозуы, құстардың, кеміргіштердің ықпалы).
Электр энергетикасы
және жылу энергетикасы
салаларындағы тергеп-тексеру
жүргізу, электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке алу
қағидаларына
3-қосымша
Энергетикалық кәсіпорындардың орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы шұғыл хабарламаларды ұсыну
РЕГЛАМЕНТІ

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Информация о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях на энергопредприятиях согласно следующей таблице:
Нарушения, по которым предоставляются оперативные сообщения
Последовательность предоставления сообщений
По телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями в течение 1 часа и письменно не позднее 12 часов сообщается с момента возникновения внештатных ситуаций:
1 этап
2 этап
1.
повреждение, отключение в электрических сетях 220 кВ и выше и (или) неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО и в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции), РДЦ СО сообщает в НДЦ СО, ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщают руководству Госэнергонадзора
2.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах)
3.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на энергопредприятях
4.
полный сброс нагрузки электростанцией, источником тепловой энергии;
5.
размывы дамб золошлаковых отвалов или плотин гидросооружений, а также обрушением основных конструкций зданий и сооружений;
6.
разделение единой электроэнергетической системы Республики Казахстан на несколько частей;
7.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления;
НДЦ СО сообщает руководству Госэнергонадзора
8.
прекращение циркуляции или повреждение в тепловых сетях в отопительный сезон;
ЦДС ЭП сообщает РДЦ СО, в Местный исполнительный орган и ТД Госэнергонадзора (по компетенции)
НДЦ СО и ТД Госэнергонадзора сообщает руководству Госэнергонадзора
9.
несчастные случаи на энергопредприятиях (объектах);
ЦДС ЭП сообщает в ТД Госэнергонадзора и в Местный исполнительный орган (по компетенции)
ТД Госэнергонадзора руководству Госэнергонадзора и/или руководителю управления
10.
возникновение пожаров, взрывов с повреждением оборудования на электростанциях, источниках тепловой энергии, электрических и тепловых сетях;
11.
повреждение и отключение в электрических сетях 110 кВ и неправильная работа автоматики ограничения перетока мощности в этих сетях;
12.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Энергетикалық кәсіпорындарда орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы ақпарат мына кестеге сәйкес хабарланады:
Шұғыл хабарламалар ұсынылатын бұзушылықтар
Хабарламаларды ұсыну реттілігі
Штаттан тыс жағдайлар туындаған сәттен бастап 1 сағат ішінде жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы және 12 сағаттан кешіктірмей жазбаша түрде хабарланады:
1-кезең
2-кезең
1.
220 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және (немесе) осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
ЭК ОДҚ-қа ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде),
ЖО ӨДО ЖО ҰДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде) .
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
2.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
3.
энергетикалық кәсіпорындардағы жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
4.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі жүктемесінің толық түсуі;
5.
күл-қож үйіндісі дамбаларын немесе гидроқұрылыс бөгеттерін судың шайып кетуі, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың негізгі конструкцияларының бұзылуы;
6.
Қазақстан Республикасы Біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бірнеше бөлікке бөлінуі;
7.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы;
ЖО ҰДО-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
8.
жылыту маусымында жылу желілеріндегі айналымның тоқтауы немесе бұзылуы;
ЭК ОДҚ-сы ЖО ӨДО-ға, жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына хабарлайды (құзыреті шегінде)
ЖО ҰДО мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына хабарлайды
9.
энергетикалық кәсіпорындардағы (объектілердегі) жазатайым оқиғалар;
ЭК ОДҚ-сы ЦДС ЭП мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сына және жергілікті атқарушы органға хабарлайды
мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның АД-сы мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның басшылығына және/немесе басқарма басшысына хабарлайды
10.
электр станциясы, жылу энергиясының көзі, электр және жылу желілеріндегі жабдықтың бұзылуымен өрттің, жарылыстың пайда болуы;
11.
110 кВ және одан жоғары электр желілеріндегі бұзылулар мен ажырату және осы желілердегі қуат ағымын шектеу автоматикасының дұрыс жұмыс істемеуі;
12.

отключение и/или повреждение 2 и более линий электропередач в пределах одного энергетического предприятия, а также оборудования в электрических сетях напряжением 6-35 кВ, или повлекшее за собой массовое отключение потребителей от электрической энергии более 0,5 МВт или в результате стихийных явлений;
13.
нарушение работы средств диспетчерского и технологического управления, вызвавшее полную потерю связи диспетчера с управляемым объектом на срок более 1 часа;
14.
повреждение оборудования, технологических зданий и сооружений электростанции, источников тепловой энергии и тепловых сетей;
15.
ложное действие защит и автоматики;
16.
отключение оборудования электростанции, электрической подстанции, электрической или тепловой сети действием автоматических защитных устройств или персоналом из-за недопустимых отклонений технологических параметров или по иным причинам;
17.
прекращение энергоснабжения: крупных предприятий промышленности, транспорта, связи, добычи и транспорта газа и нефти, их переработки; городов (поселков) или жилых районов;
18.
неисполнение распоряжений системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии при осуществлении централизованного оперативно-диспетчерского управления.
Примечание:
ЦДС ЭП – центральная диспетчерская служба энергопредприятия;
РДЦ СО – региональный диспетчерский центр системного оператора;
НДЦ СО – национальный диспетчерский центр системного оператора;
Руководство Госэнергонадзора – Руководство Центрального аппарата государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
ТД Госэнергонадзора – Территориальные департаменты органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы и Шымкент.
Приложение 4
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных
и местных системах теплоснабжения
Определение недоотпуска электрической и тепловой энергии
1. Недоотпуск электрической и тепловой энергии потребителям в связи с произошедшим технологическим нарушением в работе вычисляется с момента прекращения или ограничения подачи энергии к ее возобновлению с нормальными параметрами всем потребителям.
Недоотпуск энергии вычисляется как в случае перерыва энергоснабжения, так и ограничений, связанных с нарушением нормального режима.

бір энергетикалық кәсіпорын шегінде 2 және одан да көп электр беру желілерінің, сондай-ақ кернеуі 6-35 кВ электр желілеріндегі жабдықтың немесе тұтынушыларды 0,5 МВт жоғары электр энергиясынан жаппай ажыратуға әкеп соққан немесе дүлей зілзала нәтижесіндегі ажыратылуы және/немесе бұзылуы;
13.
диспетчердің басқарушы объектімен байланысын 1 сағаттан астам мерзімге толық жоғалтуға әкеп соққан диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары жұмысының бұзылуы;
14.
электр станциясы, жылу энергиясы көзінің және жылу желілері жабдығының, технологиялық ғимараттар мен құрылыстардың бұзылуы;
15.
қорғаныс пен автоматиканың қате әрекеті;
16.
автоматикалық қорғаныс құралдарының немесе технологиялық параметрлердің жол бергісіз ауытқуларынан персонал әрекетінен немесе өзге де себептерден электр станциясы, кіші электр станциясы жабдығының ажыратылуы;
17.
өнеркәсіптің ірі кәсіпорындарының, көлік, байланыс, газ бен мұнайды өндіру, оларды өңдеу; қалалардың (кенттердің) немесе тұрғын аудандардың энергиямен жабдықтаудың тоқтатылуы;
18.
орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру кезінде электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператор өкімдерінің орындалмауы.
Ескертпе:
ЭК ОДҚ – энергия кәсіпорындарының орталық диспетчерлік қызметі;
ЖО ӨДО – жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығы;
ЖО ҰДО – жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның басшылығы – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган Орталық аппаратының басшылығы;
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның АД – Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның облыстар және Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша аумақтық департаменттері.
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
технологиялық бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
4-қосымша
Электр және жылу энергиясын толық жібермеуді анықтау тәртібі
1. Жұмыс барысында технологиялық бұзушылықтың әсерінен тұтынушыларға электр және жылу энергиясын толық жібермеу электр энергиясын беру тоқтатылған немесе шектелген мезеттен бастап барлық тұтынушыларға қалыпты параметрлеріне қайта орнағанға дейінгі аралықта есептеледі.
Энергияны толық жібермеу энергиямен жабдықтау үзілісі, сондай-ақ қалыпты режимнің бұзылуына байланысты шектеулер болған кезде есептеледі.

2. Недоотпуск электрической энергии во время перерыва энергоснабжения в связи с отключением линии электропередачи (воздушных или кабельных) вычисляется, исходя из нагрузки этих линий и длительности пребывания их в отключенном состоянии.
3. Недоотпуск электроэнергии потребителям, вызванный аварийной остановкой оборудования в связи с его повреждением или неисправностью, если есть планы электропотребления (лимиты), определяется как разница между плановым и фактическим потреблением электроэнергии за время, когда имел место недоотпуск.
Во всех других случаях - как разница между среднесуточным потреблением электроэнергии за три предшествующих рабочих дня и фактическим потреблением за то время, когда имел место недоотпуск.
Величина недоотпуска электроэнергии указывается в акте о результатах расследования, а расчет является одним из приложений к акту о результатах расcледования.
4. Недоотпуск тепловой энергии во время отключения потребителей вычисляется, исходя из средней нагрузки за три предыдущих рабочих дня и длительность отключения.
5. Недоотпуск тепловой энергии в случае ограничений потребителей вычисляется, исходя из разницы между тепловой энергией, которая должна быть отпущена потребителям с нормальными параметрами, и фактически отпущенной энергией за весь период ограничения.
6. Расчет недоотпуска электрической и/или тепловой энергии подписывается техническим руководителем предприятия.
Приложение 5
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Форма
Акт о результатах расследования
№_____
1. Наименование объекта или установки, на которых произошло технологическое нарушение.
2. Дата и время возникновения технологического нарушения.
3. Учетный признак технологического нарушения.
4. Недоотпуск энергии (тысяч киловатт часов/гигакалорий).
5. Описание режима работы, описание и оценка действий персонала.
6. Описание возникновения технологического нарушения, его развития, описание и оценка действий персонала.
7. Дата и время восстановления режима.
8. Причина возникновения и развития технологического нарушения.
9. Недостатки эксплуатации, способствовавшие возникновению технологического нарушения или препятствовавшие его локализации.
10. Недостатки проекта, конструкции и изготовления оборудования, строительно-монтажных и наладочных работ, способствовавшие возникновению и развитию технологического нарушения или препятствовавшие его локализации.

2. Электр беру желісін (әуе немесе кабельді) өшіруге байланысты энергиямен жабдықтау үзілісі кезінде электр энергиясын толық жібермеу осы желілердің жүктемесіне және олардың өшірілген қалпында болу ұзақтығына байланысты есептеледі.
3. Егер энергия тұтыну жоспары (лимиттер) болса, жабдықтың зақымдануына немесе ақаулығына байланысты, оның авариялық тоқтап қалуынан тұтынушыларға электр энергиясын толық жібермеу, осы толық жібермеу орын алған уақытта электр энергиясын жоспарлы және іс жүзінде тұтыну арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Басқа барлық жағдайларда – өткен үш жұмыс күніне электр энергиясын орташа тәуліктік тұтыну мен толық жібермеу орын алған уақыттағы іс жүзінде тұтыну арасындағы айырма ретінде.
Электр энергиясын толық жібермеу шамасы тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісінде көрсетіледі, ал есептеу тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісіне қосымшалардың бірі болып табылады.
4. Тұтынушыларды ажырату кезінде жылу энергиясын толық жібермеу өткен үш күннің ішіндегі орташа жүктемеге және ажырату ұзақтығына байланысты есептеледі.
5. Тұтынушыларға шектеу қойылған кезде жылу энергиясын толық жібермеу тұтынушыларға қалыпты параметрлермен жіберілуге тиіс жылу энергиясы мен тұтас шектеу кезеңі ішінде іс жүзінде жіберілген энергия арасындағы айырмашылыққа байланысты есептеледі.
6. Электр және/немесе жылу энергиясын толық жібермеу есептеуіне кәсіпорынның техникалық басшысы қол қояды.
Электр энергетикасы және
жылу энергетикасы
салаларындағы технологиялық
бұзушылықтарға
тергеп-тексеру жүргізу,
электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы актісі
№ _____
1. Технологиялық бұзушылық болған объектінің немесе қондырғының атауы.
2. Технологиялық бұзушылықтың пайда болған күні және уақыты.
3. Технологиялық бұзушылықты есепке алу белгісі.
4. Энергияны толық жібермеу (мың киловатт сағат/гигакалорий).
5. Жұмыс режимін сипаттау, персоналдың әрекетін сипаттау және бағалау.
6. Технологиялық бұзушылықтың пайда болуын, оның өршуін, персоналдың әрекетін сипаттау және бағалау.
7. Режимді қалпына келтіру күні мен уақыты.
8. Технологиялық бұзушылықтың пайда болу және өршу себебі.
9. Технологиялық бұзушылықтың пайда болуына ықпал еткен немесе оны оқшаулап шектеуге кедергі келтірген пайдалану кемшіліктері.
10. Технологиялық бұзушылықтың пайда болуына ықпал еткен немесе оны оқшаулап шектеуге кедергі келтірген жабдық жобасының, құрылымының, жабдықты дайындау, құрылыс-монтаждау және ретке келтіру жұмыстарының кемшіліктері.

1. Заполнение формы проводится за отчетный месяц на основании учетных документов по технологическим нарушениям в работе оборудования.
В таблицу не вносятся классифицированные отказы II степени отключения электротехнического оборудования электростанций напряжением 0,4 кВ.
2. В разделе "Аварии":
в графе "Всего с начала года" указывается количество аварий с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года", указывается количество аварий за отчетный период и за соответствующий период года, предшествующего отчетному;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие аварий за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
3. В разделе "отказы I степени":
в графе "Всего с начала года" указывается количество отказов I степени с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество отказов I степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие отказов I степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
4. В разделе "отказы II степени":
в графе "Всего с начала года" указывается количество отказов II степени с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество отказов II степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "Причины ТН" указываются квалификационные признаки организационных причин технологических нарушений согласно приложению 2 к Правилам;
в подразделе "недоотпуск" в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указываются недоотпуск электрической и тепловой энергии вследствие отказов II степени за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
5. В разделе "Несчастные случаи":
в графе "Всего с начала года" указывается количество несчастных случаев с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество несчастных случаев за отчетный период и за соответствующий период прошлого года;
в графе "в том числе c летальным исходом" указывается количество летальных исходов c указанием за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.

1. Есеп беру айына нысанды толтыру жабдықтың жұмысындағы технологиялық бұзушылықтар жөніндегі есептік құжаттар негізінде жүргізіледі.
Кестеге кернеуі 0,4 кВ электр станцияларының электр техникалық жабдығы өшуінің ІІ дәрежелі жіктелген істен шығулар енгізілмейді.
2. "Авариялар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап авариялар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңінде және өткен есептік жылдан кейінгі жылдың тиісті кезеңінде болған авариялар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Жеткіліксіз жіберілген" кіші бөлімінде "Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі авариялар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
3. "І дәрежелі істен шығулар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап І дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі болған және өткен жылдың тиісті кезеңінде болған І дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Жеткіліксіз жіберілген" кіші бөліміндегі "Есеп беру кезеңінде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есеп беру кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі І дәрежелі істен шығулар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
4. "ІІ дәрежелі істен шығулар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап ІІ дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі ІІ дәрежелі істен шығулар саны көрсетіледі;
"ТБ себептері" бағанында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес технологиялық бұзушылықтар жіктеу себептерінің белгілері көрсетіледі;
"Толық жібермеу" кіші бөліміндегі "Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі ІІ дәрежелі істен шығулар салдарынан болған жеткіліксіз жіберілген электр және жылу энергиясы көрсетіледі.
5. "Жазатайым оқиғалар" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі болған жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі;
"Оның ішінде өліммен аяқталатын" бағанында есеп беру кезеңіндегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі өліммен аяқталатын жазатайым оқиғалар саны көрсетіледі.

6. В разделе "Пожары":
в графе "Всего с начала года" указывается общее количество пожаров с начала года;
в графах "за отчетный период" и "за соответствующий период прошлого года" указывается количество пожаров за отчетный период и за соответствующий период прошлого года.
Приложение 8
к Правилам проведения
расследования в областях
электроэнергетики
и теплоэнергетики,
учета технологических
нарушений в области
электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Форма
ЖУРНАЛ учета технологических нарушений (аварий, отказов)
Сноска. Приложение 8 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
место технологического нарушения
дата нарушения
краткое описание технологического нарушения
тип оборудования
вид технологического нарушения (авария, отказ I или II степени) классификационные признаки
аварийный недоотпуск тыс. кВт*ч./ Гкал
технические и организационные причины
намечено мероприятий
дата подписания акта расследования
* Примечание
1. Для электростанций учет ведется раздельно по:
- котлоагрегатам;
- вспомогательному котельному оборудованию;
- турбинам;
- вспомогательному турбинному оборудованию;
- трубопроводам;
- генераторам;
- трансформаторам;
- выключателям и другому электрооборудованию;
- релейной защите и автоматике;
- оборудованию топливно-транспортного цеха;
- оборудованию химводоочиски;
- полному сбросу нагрузки, а также снижению нагрузки электростанции на 50 % и ниже.
2. Для электрических сетей по:
- трансформаторам;
- опорам воздушных линий;
- линейным проводам;
- изоляторам;
- выключателям и другому оборудованию подстанций;
- кабельным линиям;
- релейной защите и автоматике.
3. Для тепловых сетей по:
- магистральным трубопроводам;
- внутриквартальным трубопроводам;
- водогрейным котлам;
- паровым котлам;
- насосным агрегатам.
4. Ошибочным действиям персонала.
5. Пожарам и возгораниям.
6. Разрушению конструкций зданий и сооружений.
7. Включение на закоротку и отключение разъединителей под нагрузкой.
8. Случаев отказов защит и автоматики.
Приложение 9 к Правилам
проведения расследования
в областях электроэнергетики
и теплоэнергетики, учета
технологических нарушений
в области электроэнергетики,
в централизованных и местных
системах теплоснабжения
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 22.07.2025 № 281-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции)
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk
Наименование административной формы: Оперативное сообщение
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ОС-1
Периодичность: с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве
Отчетный период: "____" ____________
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: энергопроизводящие, энергопередающие организации, теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты

6. "Өрт" бөлімінде:
"Жыл басынан бастап барлығы" бағанында жыл басынан бастап өрт саны көрсетіледі;
"Есепті кезеңде" және "Өткен жылдың тиісті кезеңінде" бағандарында есепті кезеңдегі және өткен жылдың тиісті кезеңіндегі өрт саны көрсетіледі.
Электр энергетикасы және
жылу энергетикасы
салаларындағы технологиялық
бұзушылықтарға тергеп-тексеру
жүргізу, электр энергетикасы
саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке
алу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Технологиялық бұзушылықтарды (авариялар, істен шығулар) есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Ескерту. 8-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
технологиялық бұзушылық орны
бұзылған күні
технологиялық бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы
жабдық түрі
технологиялық бұзушылық түрі (авария, I немесе II дәрежелі істен шығу), жіктелу белгілері
авариялық толық жібермеу мың кВт-Гкал/сағ
техникалық және ұйымдастырушылық себептер
іс-шаралар белгіленді
тергеп-тексеру актісіне қол қою күні
* Ескертпе
1. Электр станциялары үшін есепке алу мыналар бойынша жеке жүргізіледі:
- қазандық агрегат;
- қосалқы қазандық жабдығы;
- турбиналар;
- қосалқы турбиналық жабдық;
- құбыржолдар;
- генераторлар;
- трансформаторлар;
- сөндіргіштер және басқа электр жабдығы;
- релелік қорғау және автоматика;
- отын-көлік цехының жабдығы;
- химиялық суды тазарту жабдығы;
- жүктеменің толық түсірілуі, сондай-ақ электр станцияларының жүктемені 50 %-ға және төмен түсірулер бойынша.
2. Электр желілері үшін:
- трансформаторлар;
- әуе желілерінің тіреулері;
- желілік өткізгіштер;
- оқшаулағыштар;
- кіші станцияның сөндіргіштері және басқа жабдығы;
- кабельдік желілер;
- релелік қорғау және автоматика бойынша.
3. Жылу желілері үшін:
- магистральдық құбыржолдар;
- орамішілік құбыржолдар;
- су жылыту қазандықтары;
- бу қазандықтары;
- сорғылық агрегаттар бойынша.
4. Персоналдың қате іс-әрекеттері.
5. Өрттер және жанулар.
6. Ғимараттар мен құрылыс конструкцияларының бұзылуы.
7. Қысқа тұйықтауышқа қосу және жүктемемен ажыратқыштарды сөндіру.
8. Қорғау және автоматиканың істен шығу жағдайлары.
Электр энергетикасы және жылу
энергетикасы салаларындағы
тергеп-тексеру жүргізу, электр
энергетикасы саласындағы,
орталықтандырылған және
жергілікті жылумен жабдықтау
жүйелеріндегі технологиялық
бұзушылықтарды есепке алу
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Ескерту. Бұйрық 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 22.07.2025 № 281-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk
Әкімшілік нысанның атауы: Жедел хабарлама
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № ЖХ-1
Кезеңділік: технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап
Есепті кезең: "____" ____________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар, жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 15 минут и 1 часа с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве
БИН
Метод сбора - в электронном виде и по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями
п.п.
Требуемая информация
Предоставляемые данные
1.
Код местонахождения по КАТО (классификатор административно-территориальных объектов)
2.
Дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая
3.
Предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая
4.
Перечень отработавших защит, автоматики и блокировок
5.
Перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе
6.
Последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск (тысяч киловатт часов/гигакалорий), принимаемые меры, количество отключенных потребителей (физических и юридических лиц), время ликвидации технологического нарушения (минут, часов)
Наименование организации ______________________________________
Адрес организации _____________________________________________
Телефон организации ___________________________________________
Адрес электронной почты организации ____________________________
Исполнитель ___________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) подпись
Телефон исполнителя ___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________ _____________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)             подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Оперативное сообщение"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Оперативное сообщение" (индекс № ОС-1, периодичность с момента возникновения технологического нарушения и произошедших несчастных случаев на производстве)
1. В графе 1 указывается код местонахождения по КАТО (Классификатор административно-территориальных объектов).
2. В графе 2 указывается дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая.
3. В графе 3 указывается предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая.
4. В графе 4 указывается перечень отработавших защит, автоматики и блокировок.
5. В графе 5 указывается перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе.
6. В графе 6 указываются последствия технологического нарушения (объем поврежденного оборудования, недоотпуск (тысяч киловатт часов/гигакалорий), принимаемые меры по восстановлению энергоснабжения, количество отключенных потребителей (физических и юридических лиц), время ликвидации технологического нарушения (минут, часов).

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап 15 минут және 1 сағат ішінде
БСН
Жинау әдісі – электрондық түрде және жедел хабарламалармен алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефон арқылы
р/с
Қажетті ақпарат
Ұсынылатын деректер
1.
ӘАОЖ (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) бойынша орналасқан жердің коды
2.
Технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның туындаған күні және уақыты
3.
Технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері
4.
Пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі
5.
Істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі
6.
Технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу (мың киловатт сағат/гигакалория), қабылданатын шаралар, ажыратылған тұтынушылардың саны (жеке және заңды тұлғалар), технологиялық бұзушылықты жою уақыты (минут, сағат)
Ұйымның атауы ______________________________________
Ұйымның мекенжайы _____________________________________________
Ұйымның телефоны ___________________________________________
Ұйымның электрондық пошта мекенжайы ____________________________
Орындаушы ___________________________________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Орындаушының телефоны __________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ _____________________
Тегі Аты Әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
"Жедел хабарлама" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жедел хабарлама" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме (индекс № ЖХ-1, кезенділігі технологиялық бұзушылық және өндірісте болған жазатайым оқиғалар туындаған сәттен бастап)
1. 1-бағанда ӘАОЖ (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) бойынша орналасқан жерінің коды (әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) көрсетіледі.
2. 2-бағанда технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның туындаған күні және уақыты көрсетіледі.
3. 3-бағанда технологиялық бұзушылық, жазатайым оқиғаның болжамды себептері көрсетіледі.
4. 4-бағанда пайдаланылған қорғаныс, автоматика және бұғаттау тізбесі көрсетіледі.
5. 5-бағанда істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтың тізбесі көрсетіледі.
6. 6-бағанда технологиялық бұзушылықтың салдары: бұзылған жабдықтың көлемі, толық жібермеу (мың киловатт сағат/гигакалория), қабылданатын шаралар, ажыратылған тұтынушылардың саны (жеке және заңды тұлғалар), технологиялық бұзушылықты жою уақыты (минут, сағат) көрсетіледі.