Об утверждении Правил назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2015 года № 10379.
Об утверждении Правил назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.09.2017 № 330 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
В соответствии с пунктом 3 статьи 139 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 24.11.2022 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.09.2017 № 330 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
2. Департаменту политики управления государственными активами Министерства национальной экономики Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения центральных государственных и местных исполнительных органов;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
"__"_________2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
"__"_________2015 год
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 февраля 2015 года № 70
Правила назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры

Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 70 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 наурызда № 10379 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.09.2017 № 330 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін – 01.01.2018 бастап және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 139-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.11.2022 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.09.2017 № 330 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін – 01.01.2018 бастап және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Министр Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы "__" _______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы "__" _______
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 2 ақпандағы
№ 70 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 30.12.2024 № 118 (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и определяют порядок назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия (далее – предприятие), а также согласования его кандидатуры.
2. Требования настоящих Правил не распространяются на первых руководителей отдельных предприятий образования и культуры, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Президентом Республики Казахстан, первых руководителей организаций среднего образования в организационно-правовой форме государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, назначаемых на должность в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования.
Требования настоящих Правил, за исключением главы 6 настоящих Правил, не распространяются на отдельных руководителей предприятий, назначаемых на должность и освобождаемых от должности по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан и Аппаратом Правительства Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 26.05.2026 № 55 (вводится в действие с 12.07.2026).
1) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных государственным предприятиям;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 26.05.2026 № 55 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) шлюз "электронного правительства" – информационная система, предназначенная для интеграции объектов информатизации "электронного правительства" с иными объектами информатизации "электронного правительства".
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 26.05.2026 № 55 (вводится в действие с 12.07.2026).
3) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.12.2024 № 118 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидалары "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 139-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кәсіпорынның (бұдан әрі – кәсіпорын) басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың талаптары Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын жекелеген білім беру және мәдениет кәсіпорындарының бірінші басшыларына, Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар ұйымдық-құқықтық нысанындағы орта білім беру ұйымдарының бірінші басшыларына қолданылмайды.
Осы Қағидалардың талаптары, оның 6-тарауын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратымен келісу бойынша лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын кәсіпорындар басшыларына қолданылмайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.05.2026 № 55 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) мемлекеттік мүлік тізілімнің веб-порталы (бұдан әрі – тізілімнің веб-порталы) – www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан, мемлекеттік кәсіпорындарға электрондық деректер базасына бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін интернет-ресурс;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.05.2026 № 55 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) "электрондық үкіметтің" шлюзі – "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін "электрондық үкіметтің" өзге ақпараттандыру объектілерімен интеграциялауға арналған ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.05.2026 № 55 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.

4. Назначение и проведение аттестации руководителя предприятия, а также согласования его кандидатуры производятся уполномоченными органами соответствующей отрасли (местными исполнительными органами либо аппаратами акима города районного значения, села, поселка, сельского округа).
5. Согласование кандидатуры руководителя предприятия осуществляется в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом.
Глава 2. Порядок назначения руководителя предприятия
6. Основными требованиями при отборе кандидатур на должность руководителя предприятия являются:
1) наличие высшего образования, соответствующего квалификационным требованиям;
2) наличие стажа работы не менее 5 (пяти) лет по специальности на руководящих должностях в сфере деятельности предприятия, согласно общих классификаторов видов экономической деятельности, утвержденных уполномоченным органом в области технического регулирования;
3) для кандидатов на должность руководителя предприятия, являющегося государственной научной организацией, стаж работы по специальности не менее 5 (пяти) лет, при наличии степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, кандидата наук или доктора наук, стаж работы не менее 3 (трех) лет.
7. Для участия в конкурсе не принимаются следующие лица:
1) моложе 18 (восемнадцати) лет;
2) ранее совершившее коррупционное преступление;
3) имеющее непогашенную или не снятую в установленном законодательством Республики Казахстан порядке судимость;
4) иные случаи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
8. Уполномоченный орган соответствующей отрасли (местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа):
1) принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет условия, дату и место проведения конкурса;
3) формирует конкурсную комиссию (далее – Комиссия), назначает председателя Комиссии из числа представителей уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) и секретаря Комиссии.
9. Количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 5 (пяти) человек.
10. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) подготавливает конкурсную документацию;
2) обеспечивает публикацию объявления о проведении конкурса за счет средств соответствующего предприятия;
3) производит прием, регистрацию и хранение представленных для участия в конкурсе документов;
4) по итогам конкурса вносит в уполномоченный орган соответствующей отрасли (местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) решение.

4. Кәсіпорын басшысын тағайындауды және аттестаттау жүргізуді, сондай-ақ оның кандидатурасын келісуді тиісті саланың уәкілетті органдары (жергілікті атқарушы органдар не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттары) жүргізеді.
5. Кәсіпорын басшысының кандидатурасын келісу байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда жүзеге асырылады.
2-тарау. Кәсіпорынның басшысын тағайындау тәртібі
6. Кәсіпорын басшысының лауазымына кандидатураларды іріктеу кезінде мыналар негізгі талаптар болып табылады:
1) біліктілік талаптарына сәйкес келетін жоғары білімінің болуы;
2) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган бекіткен экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіштеріне сәйкес кәсіпорын қызметі саласындағы басшылық лауазымдарда мамандығы бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілінің болуы;
3) мемлекеттік ғылыми ұйым болып табылатын кәсіпорынның басшысы лауазымына кандидаттар үшін мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 (бес) жыл, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым кандидаты немесе ғылым докторы дәрежесі болған кезде жұмыс өтілі кемінде 3 (үш) жыл.
7. Конкурсқа қатысуға мынадай адамдар қабылданбайды:
1) 18 (он сегіз) жасқа толмаған;
2) бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайлар.
8. Тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты):
1) конкурсты өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурсты өткізу шарттарын, күні мен орнын белгілейді;
3) конкурстық комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) қалыптастырады, тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) өкілдерінің арасынан Комиссия төрағасын және Комиссия хатшысын тағайындайды.
9. Комиссия мүшелерінің саны тақ санды, кемінде 5 (бес) адамды құрайды.
10. Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) конкурстық құжаттаманы дайындайды;
2) тиісті кәсіпорынның қаражаты есебінен конкурс өткізу туралы хабарландырудың жариялануын қамтамасыз етеді;
3) конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттарды қабылдауды, тіркеуді және сақтауды жүргізеді;
4) конкурстың қорытындылары бойынша тиісті саланың уәкілетті органына (жергілікті атқарушы органға не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына) шешімді енгізеді.

11. Объявление о проведении конкурса на занятие должности руководителя предприятия опубликовывается в течении 3 (трех) рабочих дней после даты принятия решения о проведении конкурса в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках.
12. Объявление о проведении конкурса содержит следующие сведения:
1) дату и место проведения конкурса;
2) наименование предприятия с указанием местонахождения, почтового адреса, телефона, краткое описание его основной деятельности;
3) требования, предъявляемые к участникам конкурса;
4) срок представления заявлений об участии в конкурсе;
5) дата начала приема документов у лиц, претендующих на участие в конкурсе, определяется со следующего рабочего дня после даты размещения объявления о проведении конкурса на веб-портале реестра. Прием документов для лиц, претендующих на участие в конкурсе, заканчивается по истечении 7 (семи) рабочих дней после даты публикации о проведении конкурса на веб-портале реестра.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 26.05.2026 № 55 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. Лицо, претендующее на участие в конкурсе, представляет в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса в электронной форме заявление об участии в конкурсе согласно приложению 1 к настоящим Правилам, оформленное на веб-портале реестра и подписанное с использованием ЭЦП, с приложением резюме на казахском и русском языках, оформленного в произвольной форме.
Веб-портал реестра автоматически прикрепляет к заявлению об участии в конкурсе сведения документов, удостоверяющих личность, об образовании, пенсионных отчислениях и о трудовой деятельности лица, претендующего на участие в конкурсе, из соответствующих государственных информационных систем и баз данных через шлюз "электронного правительства".
В случае отсутствия сведений о трудовой деятельности в соответствующей государственной информационной системе лицо, претендующее на участие в конкурсе, прикрепляет к заявлению один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, указанных в статье 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс).
14. При наличии документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, а также соответствия лица требованиям настоящих Правил, Комиссия принимает решение о допуске подавшего документы лица к участию в конкурсе в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания срока приема документов.
Список лиц, допущенных к участию в конкурсе и график проведения собеседования согласно приложению 2 к настоящим Правилам утверждаются протоколом Комиссии и размещаются на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках до окончания рабочего дня, следующего за днем принятия решения Комиссией.

11. Кәсіпорын басшысының лауазымына орналасуға конкурс өткізу туралы хабарландыру осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес конкурс өткізу туралы шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
12. Конкурс өткізу туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) конкурстың өткізілетін күні мен орнын;
2) орналасқан орнын, пошталық мекенжайын, телефонын көрсете отырып, кәсіпорынның атауын, оның негізгі қызметінің қысқаша сипаттамасын;
3) конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарды;
4) конкурсқа қатысу туралы өтініштерді ұсыну мерзімін;
5) конкурсқа қатысуға үміткер адамдардан құжаттар қабылдау басталатын күн тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен бастап айқындалады. Конкурсқа қатысуға үміткер адамдар үшін құжаттарды қабылдау тізілімнің веб-порталында конкурс өткізу туралы жарияланған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні өткен соң аяқталады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.05.2026 № 55 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Конкурсқа қатысуға үміткер адам конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізілімнің веб-порталында ресімделген және ЭЦҚ пайдалана отырып қол қойылған конкурсқа қатысу туралы өтінішті қазақ және орыс тілдеріндегі түйіндемемен қоса электрондық нысанда ұсынады.
Тізілімнің веб-порталы конкурсқа қатысу туралы өтінішке "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен дерекқорлардан конкурсқа қатысуға үміткер адамның жеке басын куәландыратын, білімі, зейнетақы аударымдары және еңбек қызметі туралы құжаттардың мәліметтерін автоматты түрде тіркейді.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеде еңбек қызметі туралы мәліметтер болмаған жағдайда конкурсқа қатысуға үміткер адам Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көрсетілген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірін өтінішке тіркейді.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттар болған жағдайда, сондай-ақ құжат тапсырған адам осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде Комиссия құжаттарды қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттар тапсырған адамды конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды.
Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі мен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әңгімелесу өткізу кестесі Комиссияның хаттамасымен бекітіледі және тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) интернет-ресурсында қазақ және орыс тілінде Комиссия шешімі қабылдаған күннен кейінгі келесі жұмыс күні аяқталғанға дейін орналастырылады.

15. После утверждения списка лиц, допущенных к участию в конкурсе, Комиссия проводит собеседование с участниками конкурса в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения на веб-портале реестра графика проведения собеседования.
Собеседование с участниками конкурса, допущенных к собеседованию, при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.
16. При проведении Комиссией собеседования с участниками конкурса проверяются знания нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в сфере деятельности предприятия.
Также определяются профессиональные знания участников конкурса на основании квалификационных требований и должностной инструкции руководителя соответствующего предприятия.
17. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим. Заседание Комиссии считается правомочным при участии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Члены Комиссии имеющее особое мнение, которое, в случае его выражения, излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу.
Ход обсуждения и принятое Комиссией решение оформляются в виде протокола, который подписывается всеми членами Комиссии.
Протокол Комиссии размещается на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках до окончания рабочего дня, следующего за днем принятия решения Комиссией.
18. Если на участие в конкурсе представили конкурсные заявки менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих требованиям, установленным настоящими Правилами, либо конкурсные заявки не поступили или были отозваны, а также в результате конкурса Комиссией не были выявлены кандидаты, то конкурсная Комиссия признает конкурс несостоявшимся и принимает решение о проведении повторного конкурса.
19. Порядок отбора и назначения руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, осуществляющего деятельность в сфере высшего и послевузовского образования осуществляется в соответствии с главой 5 настоящих Правил.
Глава 3. Согласование кандидатуры руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения
20. В государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом уполномоченный орган соответствующей отрасли (местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на основании решения Комиссии вносит предложение по вопросу назначения руководителя предприятия на согласование наблюдательному совету.

15. Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі бекітілгеннен кейін Комиссия тізілімінің веб-порталында әңгімелесу өткізу кестесі орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу өткізеді.
Әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу қажет болған жағдайда қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.
16. Комиссия конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу өткізу кезінде кәсіпорын қызметі саласындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуін тексереді.
Сондай-ақ тиісті кәсіпорын басшысының біліктілік талаптары мен лауазымдық нұсқаулығының негізінде конкурсқа қатысушылардың кәсіби білімі айқындалады.
17. Комиссия шешімдері Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік ашық дауыс беруімен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып саналады.
Комиссия мүшелері ерекше пікір білдірген жағдайда, ол жазбаша нысанда баяндалып, хаттамаға қоса тіркеледі.
Талқылау барысы мен Комиссия қабылдаған шешім хаттама түрінде ресімделеді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Комиссия хаттамасы тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) интернет-ресурсында Комиссия шешімі қабылдаған күннен кейінгі келесі жұмыс күні аяқталғанға дейін қазақ және орыс тілдерінде орналастырылады.
18. Егер конкурсқа қатысуға осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін 2 (екіден) кем кандидат конкурстық өтінім ұсынса не конкурстық өтінімдер түспесе немесе кері қайтарылып алынса, сондай-ақ конкурс нәтижесінде Комиссия кандидаттарды анықтамаса, онда конкурстық Комиссия конкурсты өтпеді деп танып, қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды.
19. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның басшысын іріктеу және тағайындау тәртібі осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын басшысының кандидатурасын келісу
20. Байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) Комиссия шешімдерінің негізінде кәсіпорынның басшысын тағайындау мәселесі жөніндегі ұсынысты байқау кеңесіне келісуге енгізеді.

21. Наблюдательный совет государственного предприятия на праве хозяйственного ведения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) кандидатуры руководителя предприятия согласовывает представленную кандидатуру.
22. В случае отрицательного решения наблюдательного совета по предлагаемой кандидатуре уполномоченный орган соответствующей отрасли (местный исполнительный орган либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) проводит повторный конкурс по избранию руководителя предприятия. Наблюдательный совет вправе не согласовывать кандидатуру руководителя предприятия, представленной уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) не более 2 (двух) раз.
Глава 4. Назначение на должность руководителя
23. С участником конкурса, получившим положительное решение Комиссии, и, в случае, предусмотренном главой 3 настоящих Правил, согласование наблюдательного совета государственного предприятия на праве хозяйственного ведения руководитель уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) заключает трудовой договор (далее – договор) и издает приказ о назначении на должность в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, с которым руководитель предприятия ознакамливается.
Одновременно участник конкурса, получивший положительное решение Комиссии, и, в случае, предусмотренном главой 3 настоящих Правил, согласование наблюдательного совета государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, представляет необходимые документы согласно статье 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
24. Договор заключается на срок не менее 1 (одного) года и не более 5 (пяти) лет, определяемый соглашением сторон. По окончании срока действия договор по соглашению сторон продлевается или заключается на новый срок не более 1 (одного) раза.
По истечению срока повторно заключенного договора, лицо, ранее занимавшее должность руководителя предприятия, может участвовать в отборе кандидатур на должность руководителя предприятия на конкурсной основе в порядке, установленном пунктом 13 настоящих Правил.
В договоре устанавливается испытательный срок. По истечении испытательного срока, в случае обнаружения несоответствия руководителя предприятия занимаемой должности, договор расторгается уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан.

21. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның байқау кеңесі тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган
не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) кәсіпорын басшысының кандидатурасын енгізген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған кандидатураны келіседі.
22. Байқау кеңесі ұсынылған кандидатура бойынша теріс шешім қабылдаған жағдайда тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) кәсіпорын басшысын сайлау бойынша қайта конкурс өткізеді. Байқау кеңесі тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) ұсынған кәсіпорын басшысының кандидатурасын көп дегенде 2 (екі) рет келіспеуге құқылы.
4-тарау. Басшы лауазымына тағайындау
23. Комиссияның оң шешімін алған және осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген жағдайда шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның байқау кеңесінің келісімін алған конкурсқа қатысушымен тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) басшысы еңбек шартын (бұдан әрі – шарт) жасасады және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығарады, онымен кәсіпорынның басшысы танысады.
Сонымен бір мезгілде Комиссияның оң шешімін алған және осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген жағдайда шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның байқау кеңесінің келісімін алған конкурсқа қатысушы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес қажетті құжаттарды ұсынады.
24. Шарт кемінде 1 (бір) жыл және тараптардың келісуімен айқындалатын 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге жасалады. Қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін шарт тараптардың келісуі бойынша ұзартылады немесе 1 (бір-ақ) рет жаңа мерзімге жасалады.
Қайта жасалған шарттың мерзімі өткеннен кейін бұрын кәсіпорын басшысы лауазымын атқарған адам осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген тәртіппен конкурстық негізде кәсіпорын басшысы лауазымына кандидатураларды іріктеуге қатыса алады.
Шартта сынақ мерзімі белгіленеді. Сынақ мерзімі аяқталғаннан кейін кәсіпорын басшысының атқарып отырған лауазымға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) шартты Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарына сәйкес бұзады.

25. Трудовые отношения с руководителем государственного предприятия оформляются посредством заключения трудового договора в соответствии с Кодексом:
республиканского государственного предприятия – с уполномоченным органом соответствующей отрасли;
коммунального государственного предприятия – с местным исполнительным органом или аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
В трудовом договоре, помимо условий, установленных Кодексом, определяется ответственность руководителя предприятия за несвоевременные перечисления установленной части чистого дохода в бюджет.
26. В государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом уполномоченные органы соответствующей отрасли (местные исполнительные органы либо аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) предварительно согласовывают с наблюдательными советами вопрос расторжения договора с руководителем предприятия.
Глава 5. Порядок отбора и назначения руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, осуществляющего деятельность в сфере высшего и послевузовского образования
27. Уполномоченный орган соответствующей отрасли на должность руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, осуществляющего деятельность в сфере высшего и послевузовского образования, объявляет открытый конкурс.
28. Уполномоченный орган соответствующей отрасли:
1) принимает решение о проведении конкурса;
2) определяет условия, дату и место проведения конкурса;
3) формирует Республиканскую конкурсную комиссию (далее – Республиканская комиссия).
29. Количество членов Республиканской комиссии составляет нечетное число, не менее 7 (семи) человек.
30. Уполномоченный орган соответствующей отрасли осуществляет функции в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
31. Объявление о проведении конкурса на занятие должности руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, осуществляющего деятельность в сфере высшего и послевузовского образования, опубликовывается на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках за 21 (двадцать один) календарных дней до даты проведения конкурса.
32. Объявление о проведении конкурса содержит сведения, указанные в пункте 12 настоящих Правил.
33. Основными требованиями при отборе кандидатур на должность руководителя государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, осуществляющего деятельность в сфере высшего и послевузовского образования, являются:

25. Мемлекеттік кәсіпорынның басшысымен еңбек қатынастары Кодекске сәйкес:
республикалық мемлекеттік кәсіпорынның – тиісті саланың уәкілетті органымен;
коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынның – жергілікті атқарушы органмен немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен еңбек шартын жасасуы арқылы ресімделеді.
Еңбек шартында Кодексте белгіленген талаптардан басқа, кәсіпорын басшысының таза табыстың белгіленген бір бөлігін бюджетке уақтылы аударылмағаны үшін жауапкершілігі айқындалады.
26. Байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда тиісті саланың уәкілетті органдары (жергілікті атқарушы орган не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) кәсіпорын басшысымен шартты бұзу мәселесін алдын ала байқау кеңестерімен келіседі.
5-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның басшысын іріктеу және тағайындау тәртібі
27. Тиісті саланың уәкілетті органы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның басшысы лауазымына ашық конкурс жариялайды.
28. Тиісті саланың уәкілетті органы:
1) конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды;
2) конкурс өткізу шарттарын, уақыты мен орнын белгілейді;
3) Республикалық конкурстық комиссияны (бұдан әрі – Республикалық комиссия) қалыптастырады.
29. Республикалық комиссия мүшелерінің саны тақ санды, кемінде 7 (жеті) адамды құрайды.
30. Тиісті саланың уәкілетті органы функцияларын осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жүзеге асырады.
31. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын басшысы лауазымына орналасуға конкурс өткізу туралы хабарландыру тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде конкурс өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн бұрын жарияланады.
32. Конкурс өткізу туралы хабарландыру осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтиды.
33. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын басшысы лауазымына кандидатураларды іріктеу кезіндегі негізгі талаптар:

1) наличие высшего образования;
2) наличие стажа работы на руководящих должностях не менее 5 (пяти) лет.
34. В конкурсе принимают участие все желающие, включая иностранных граждан, соответствующие установленным типовым квалификационным характеристикам должностей педагогов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5750), с соблюдением требований, установленных в пункте 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 26.05.2026 № 55 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
35. Лицо, претендующее на участие в конкурсе, представляет документы согласно пункту 13 настоящих Правил, а также программу развития государственного предприятия на праве хозяйственного ведения (далее – программа развития).
36. Если на участие в конкурсе представили конкурсные заявки менее 2 (двух) кандидатов, соответствующих требованиям, установленным настоящими Правилами, либо конкурсные заявки не поступили или были отозваны, то уполномоченный орган соответствующей отрасли признает конкурс несостоявшимся, принимает решение о проведении повторного конкурса и опубликовывает его в течении 3 (трех) рабочих дней после даты принятия решения на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках.
37. При наличии документов, указанных в пункте 13, а также соответствия лица требованиям настоящих Правил, уполномоченный орган соответствующей отрасли принимает решение о допуске подавшего документы лица к участию в конкурсе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня окончания приема документов. Список лиц, допущенных к участию в конкурсе опубликовывается на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) на казахском и русском языках до истечения следующего рабочего дня после даты принятия решения уполномоченного органа соответствующей отрасли и со всеми документами направляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в Наблюдательный совет соответствующего государственного предприятия на праве хозяйственного ведения.

1) жоғары білімінің болуы;
2) басшылық лауазымда кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілінің болуы болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
34-тармақ қазақ тіліне аударуды талап етпейді - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 26.05.2026 № 55 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Конкурсқа осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген талаптарды сақтай отырып, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес келетін шетелдік азаматтарды қоса алғанда, барлық ниет білдіргендер қатыса алады.
35. Конкурсқа қатысуға үміткер адам осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес құжаттарды, сондай-ақ шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның даму бағдарламасын (бұдан әрі – даму бағдарламасы) ұсынады.
36. Егер конкурсқа қатысуға осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін 2 (екіден) кем кандидат конкурстық өтінім ұсынса не конкурстық өтінімдер түспесе немесе кері қайтарылып алынса, онда тиісті саланың уәкілетті органы конкурсты өткізілмеген деп танып, қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды және оны шешім қабылданған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
37. 13-тармақта көрсетілген құжаттар болған жағдайда, сондай-ақ құжат тапсырған адам осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде тиісті саланың уәкілетті органы құжаттарды қабылдау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды тапсырған адамды конкурсқа қатысуға жіберу туралы шешім қабылдайды. Конкурсқа қатысуға жіберілген адамдардың тізімі тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент әкімі аппаратының) интернет-ресурсында тиісті саланың уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен кейінгі келесі жұмыс күні аяқталғанға дейін қазақ және орыс тілдерінде жарияланады және тиісті саланың уәкілетті органы оны барлық құжаттармен бірге тиісті шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның Байқау кеңесіне жібереді.

38. Список лиц, допущенных к участию в конкурсе, а также программы развития, представленные кандидатурами рассматриваются на заседании Наблюдательного совета государственного предприятия на праве хозяйственного ведения в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней.
39. Несоответствие программы развития целям и задачам стратегического развития государственного предприятия на праве хозяйственного ведения является основанием для отклонения кандидатуры.
В случае отклонения всех кандидатур, Наблюдательный совет направляет протокольное решение уполномоченному органу соответствующей отрасли о необходимости проведении повторного конкурса.
40. Наблюдательный совет после рассмотрения программы развития организации образования, тайным голосованием и не менее двумя третями голосов определяет кандидатуру (кандидатуры) для рассмотрения Республиканской комиссией. Руководитель предприятия участие в голосовании не принимает.
41. Протокольное решение Наблюдательного совета со всеми документами передается Республиканской комиссии.
42. Республиканская комиссия изучает представленные документы и проводит собеседование с участником (участниками) конкурса в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения протокольного решения Наблюдательного совета в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил.
Собеседование с участниками конкурса допущенных к собеседованию, при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.
По итогам собеседования определяется кандидат на должность руководителя предприятия. Итоги собеседования опубликовываются на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли на казахском и русском языках.
При этом, стаж работы на руководящих должностях в высших учебных заведениях и/или в органах управления образования, при прочих равных условиях, является преимущественным основанием для определения кандидата на должность руководителя предприятия.
Если в результате собеседования Республиканской комиссией не был выявлен кандидат на должность руководителя предприятия, то уполномоченный орган соответствующей отрасли признает конкурс несостоявшимся, принимает решение о проведении повторного конкурса и опубликовывает его на веб-портале реестра, интернет-ресурсе предприятия (при наличии) и уполномоченного органа соответствующей отрасли на казахском и русском языках.
43. Решение Республиканской комиссии является основанием для назначения руководителя предприятия приказом уполномоченного органа соответствующей отрасли в порядке, предусмотренном настоящими Правилами и трудовым законодательством Республики Казахстан.

38. Конкурсқа қатысуға жіберілген тұлғалардың тізімі, сондай-ақ кандидатуралар ұсынған даму бағдарламалары шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның Байқау кеңесінің отырысында күнтізбелік 25 (жиырма бес) күн ішінде қаралады.
39. Даму бағдарламасының шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның стратегиялық даму мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келмеуі кандидатураны қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Барлық кандидатураларды қабылдаудан бас тартылған жағдайда, Байқау кеңесі тиісті саланың уәкілетті органына қайта конкурс өткізу қажеттілігі туралы хаттамалық шешімді жолдайды.
40. Байқау кеңесі білім беру ұйымының даму бағдарламасын қарағаннан кейін, жасырын дауыс беру арқылы және кемінде үштен екісі дауыс бере отырып, Республикалық комиссияның қарауы үшін кандидатураны (кандидатураларды) айқындайды. Кәсіпорынның басшысы дауыс беруге қатыспайды.
41. Байқау кеңесінің хаттамалық шешімі барлық құжаттармен бірге Республикалық комиссияға беріледі.
42. Республикалық комиссия ұсынылған құжаттарды зерделейді және осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес Байқау кеңесінің хаттамалық шешімін алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде конкурсқа қатысушымен (қатысушыларымен) әңгімелесу өткізеді.
Әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушылармен әңгімелесу қажет болған жағдайда қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.
Әңгімелесу қорытындысы бойынша кәсіпорын басшысының лауазымына кандидат айқындалады. Әңгімелесу қорытындысы тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
Бұл ретте, жоғары оқу орындарында және/немесе білім беруді басқару органдарында басшылық лауазымдардағы жұмыс өтілінің болуы басқа да тең жағдайларда кәсіпорын басшысының лауазымына кандидатты айқындау үшін басым негіз болып табылады.
Егер әңгімелесу нәтижесінде Республикалық комиссия кәсіпорын басшысының лауазымына кандидатты анықтамаса, онда тиісті саланың уәкілетті органы конкурсты өткізілмеген деп танып, қайта конкурс өткізу туралы шешім қабылдайды және оны тізілімнің веб-порталында, кәсіпорынның (болған жағдайда) және тиісті саланың уәкілетті органының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
43. Республикалық комиссияның шешімі осы Қағидаларда және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамаларында көзделген тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органының бұйрығымен кәсіпорын басшысын тағайындау үшін негіз болады.

Глава 6. Порядок проведения аттестации
44. Основным требованием оценки при аттестации является профессиональная деятельность руководителя предприятия и его соответствия к предъявляемым квалификационным требованиям.
45. Руководитель предприятия проходит аттестацию по истечении каждых последующих 3 (трех) лет пребывания на должности руководителя предприятия.
При этом аттестация проводится не позднее 6 (шести) месяцев со дня наступления указанного срока.
46. Руководитель уполномоченного органа соответствующей отрасли (местный исполнительный орган или аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) издает приказ в соответствии с действующим законодательством, которым утверждаются сроки проведения аттестации и состав аттестационной комиссии, а также график ее работы.
В состав аттестационной комиссии включаются руководители структурных подразделений, кадровой и юридической служб уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа или аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа).
Количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 5 (пяти) человек.
Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель и секретарь, не имеющий право голоса.
47. Кадровая служба уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа или аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) письменно уведомляет аттестуемого руководителя предприятия о сроках проведения аттестации не позднее, чем за месяц до даты ее проведения.
48. На аттестуемого руководителя предприятия кадровой службой совместно со структурными подразделениями уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа или аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) оформляется служебная характеристика, отражающая его профессиональную деятельность.
49. На аттестуемого руководителя предприятия кадровой службой уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа или аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) оформляется аттестационный лист по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в который вносится утвержденное решение аттестационной комиссии.
50. Аттестация проводится в форме собеседования. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
Собеседование с аттестуемым руководителем предприятия при необходимости проводится посредством дистанционных средств видеосвязи.
Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос Председателя комиссии является решающим.
Решения аттестационной комиссии оформляются протоколом, который подписывается членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
В случае наличия особого мнения у членов аттестационной комиссии, оно излагается в письменной форме и прикладывается к протоколу комиссии.

6-тарау. Аттестаттау жүргізу тәртібі
44. Аттестаттау кезінде бағалаудың негізгі талабы кәсіпорын басшысының кәсіби қызметі мен оның қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі болып табылады.
45. Кәсіпорынның басшысы осы лауазымда болған әрбір 3 (үш) жыл сайын аттестаттаудан өтеді.
Бұл ретте аттестаттау көрсетілген мерзім басталған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей өткізіледі.
46. Тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес аттестаттау өткізу мерзімдері және аттестаттау комиссиясының құрамы, сондай-ақ оның жұмыс кестесі бекітілетін бұйрық шығарады.
Аттестаттау комиссиясының құрамына тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) құрылымдық бөлімшелерінің, кадр және заң қызметтерінің басшылары енгізіледі.
Комиссия мүшелерінің саны тақ санды, кемінде 5 (бес) адамды құрайды.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға және дауыс беру құқығы жоқ хатшы тағайындалады.
47. Тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) кадр қызметі кәсіпорынның аттестатталатын басшысын аттестаттау өткізу күніне дейін бір айдан кешіктірмей оны өткізу мерзімі туралы жазбаша хабардар етеді.
48. Кәсіпорынның аттестатталатын басшысына кадр қызметі тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, кәсіпорын басшысының кәсіби қызметін сипаттайтын қызметтік мінездеме ресімдейді.
49. Тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) кадр қызметі кәсіпорынның аттестатталатын басшысына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестациялық парақ ресімдейді, оған аттестаттау комиссиясының бекітілген шешімі енгізіледі.
50. Аттестаттау әңгімелесу нысанында жүргізіледі. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса заңды деп саналады.
Аттесталатын кәсіпорын басшысымен әңгімелесу қажет болған жағдайда қашықтықтан бейнебайланыс құралдары арқылы жүргізіледі.
Дауыс беру нәтижелері комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының шешімдері отырыстарға қатысқан аттестаттау комиссиясының мүшелері және хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің ерекше пікірі болған жағдайда, ол жазбаша нысанда баяндалады және комиссия хаттамасына қоса тіркеледі.

51. Аттестуемый руководитель предприятия, отсутствовавший на заседании комиссии по уважительным причинам, проходит аттестацию после выхода на работу.
52. Аттестационная комиссия после изучения представленных материалов и собеседования с аттестуемым руководителем принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не соответствует занимаемой должности.
53. Принятие аттестационной комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации.
54. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием.
55. Повторная аттестация проводится через 6 (шесть) месяцев с момента проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами. Аттестационная комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
56. Аттестуемый руководитель предприятия ознакамливается с решением аттестационной комиссии.
57. Решение аттестационной комиссии в месячный срок утверждается руководителем уполномоченного органа соответствующей отрасли (местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа) в соответствии со статьей 139 Закона.
58. В соответствии со статьей 139 Закона, отрицательные результаты аттестации являются основанием для прекращения трудовых отношений с руководителем предприятия.
Глава 7. Заключительные положения
59. Споры, возникающие при проведении конкурса на занятие вакантной должности, назначении и аттестации руководителя предприятия, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам назначения
и проведения аттестации руководителя
государственного предприятия,
а также согласования его
кандидатуры
Форма
_________________________________
(наименование уполномоченного
органа соответствующей отрасли
(местного исполнительного органа
либо аппарата акима города
районного значения, села, поселка,
сельского округа), принявшего
решение о проведении конкурса
Заявление на участие в конкурсе
Прошу допустить меня ___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
к участию в конкурсе на занятие должности руководителя предприятия
_______________________________________________________________
(наименование предприятия)
С требованиями Правил назначения и проведения аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 70 "Об утверждении Правил назначения и аттестации руководителя государственного предприятия, а также согласования его кандидатуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10379) ознакомлен (-а), согласен (-а) и обязуюсь их выполнять.
Выражаю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных, в том числе с психоневрологических и наркологических организаций.
Подтверждаю достоверность представленных документов и несу ответственность за полноту и корректность указанных сведений.
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Контактные телефоны: ________________________________________________
e-mail: ______________________________________________________________
ИИН (индивидуальный идентификационный номер) _______________________
_________ ___________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _______________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам назначения
и проведения аттестации руководителя
государственного предприятия,
а также согласования его
кандидатуры
Форма
ГРАФИК
проведения собеседования
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника конкурса, допущенного к собеседованию
Место, дата и время проведения собеседования
1
2
3
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) секретаря Комиссии)
Приложение 3
к Правилам назначения
и проведения аттестации руководителя
государственного предприятия,
а также согласования его
кандидатуры
Форма
Аттестационный лист
Вид аттестации: первичная - О; повторная - О (отметить знаком Х)

51. Комиссия отырысында дәлелді себептермен болмаған кәсіпорынның аттестатталатын басшысы аттестаттаудан жұмысқа шыққаннан кейін өтеді.
52. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделегеннен және аттестатталатын басшымен әңгімелесуден кейін мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта аттестаттауға жатады;
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
53. Аттестаттау комиссиясының атқаратын лауазымына сәйкес келмеуі туралы шешім қабылдауы аттестаттаудың теріс нәтижесі болып табылады.
54. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс берумен қабылданады.
55. Қайта аттестаттау осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен бастапқы аттестаттау өткізілген сәттен бастап 6 (алты) айдан кейін өткізіледі. Аттестаттау комиссиясы қайта аттестаттауды өткізе отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
56. Кәсіпорынның аттестатталатын басшысы аттестаттау комиссиясының шешімімен танысады.
57. Аттестаттау комиссиясының шешімін Заңның 139-бабына сәйкес бір ай мерзімде тиісті саланың уәкілетті органының (жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының) басшысы бекітеді.
58. Заңның 139-бабына сәйкес аттестаттаудың теріс нәтижелері кәсіпорын басшысымен еңбек қатынастарын тоқтату үшін негіз болып табылады.
7-тарау. Қорытынды ережелер
59. Кәсіпорын басшысы лауазымының бос орнына орналасуға конкурс өткізу, оны тағайындау және аттестаттау кезінде туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.
Мемлекеттік кәсіпорынның
басшысын тағайындау және
аттестаттау жүргізу, сондай-ақ
оның кандидатурасын
келісу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(конкурс өткізу туралы шешім
қабылдаған тиісті саланың
уәкілетті органының
(жергілікті атқарушы
органның не аудандық маңызы
бар қала, ауыл, кент, ауылдық
округ әкімі аппаратының)
атауы)
Конкурсқа қатысуға өтініш
Мені, ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
__________________________________________________________________
(кәсіпорынның атауы)
кәсіпорнының басшысы лауазымына орналасуға арналған конкурсқа қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
"Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 70 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10379 тіркелген) бекітілген Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын тағайындау және аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оның кандидатурасын келісу қағидаларының талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Менің дербес деректерімді, оның ішінде психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдардан жинауға және өңдеуге өз келісімімді білдіремін.
Ұсынылған құжаттардың анықтығын растаймын және көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығы үшін жауапкершілік аламын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мекен-жай _______________________________________________________
Байланыс телефондары ______________________________________________
e-mail: ____________________________________________________________
ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі) _____________________________________
_________ _________________________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "____" _______________
Мемлекеттік кәсіпорынның
басшысын тағайындау және
аттестаттау жүргізу, сондай-ақ
оның кандидатурасын
келісу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әңгімелесу өткізу КЕСТЕСІ
Әңгімелесуге жіберілген конкурсқа қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Әңгімелесуді өткізу орны, күні және уақыты
1
2
3
__________________________________________________________________
(Комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мемлекеттік кәсіпорынның
басшысын тағайындау және
аттестаттау жүргізу, сондай-ақ
оның кандидатурасын
келісу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аттестаттау парағы
Аттестаттау түрі: алғашқы - О; қайта - О (Х белгісімен белгілеу)

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Дата рождения "____"_____________________ ______ года
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации, переподготовке (когда и какое
учебное заведение окончил, специальность и квалификация по образованию, документы о
повышении квалификации)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Общий стаж работы _______________________________________________
6. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Мнение аттестуемого: _____________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
8. Оценка деятельности аттестуемого по результатам голосования:
1) аттестован (количество голосов) ________________________________;
2) не аттестован (количество голосов) _____________________________;
3) подлежит повторной аттестации (количество голосов) _____________;
4)_____________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился: ____________________________
(подпись аттестуемого)
Дата проведения аттестации "_____"________________ 20___ года
Председатель аттестационной комиссии: ___________________________
(подпись)
Члены аттестационной комиссии:
______________________________________________________________
(подпись)
______________________________________________________________
(подпись)
______________________________________________________________
(подпись)
______________________________________________________________
(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: ______________________________
(подпись)
Место печати организации

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Туған күні "____" _____________________ ______ жылы.
3. Білімі туралы, біліктілігін арттыру, қайта даярлау туралы мәліметтер (қашан және қандай оқу орнын аяқтады, білімі бойынша мамандығы мен біліктілігі, біліктілігін арттыру туралы құжаттар)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
4. Атқарып отырған лауазымы және тағайындалу күні
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Жалпы жұмыс өтілі _________________________________________
6. Аттестаттау комиссиясының мүшелері айтқан ескертулер мен ұсыныстар:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Аттестатталушының пікірі: __________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Дауыс беру қорытындылары бойынша аттестатталушының қызметін бағалау:
1) аттестатталды (дауыстар саны) _____________________________;
2) аттестатталмады (дауыстар саны)____________________________;
3) қайта аттестаттауға жатады (дауыста саны) _____________________
Аттестаттау парағымен таныстым: _______________________________
(аттестатталушының қолы)
Аттестаттау өткізу күні 20___ жылғы "_____" _____________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: ___________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
_________________________________________________________________
(қолы)
_________________________________________________________________
(қолы)
_________________________________________________________________
(қолы)
_________________________________________________________________
(қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы: ___________________________
(қолы)
Ұйым мөрінің орны