О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес - процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 261. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2015 года № 10211.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес – процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2014 года № 261
Перечень
нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам
оптимизации и автоматизации бизнес – процессов государственных
услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения и дополнения
1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 31 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 36 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 24 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6167, опубликованное 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315) следующие изменения:
в Правилах выдачи и отзыва согласия на избрание (назначение) руководящих работников Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и установления к ним квалификационных требований, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 261 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 қаңтарда № 10211 тіркелді.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 261 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6167 тіркелген, 2010 жылғы 26 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 439-442 (26285) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісімді беру мен қайтарып алу және оларға біліктілік талаптарын белгілеу ережесінде:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"Настоящие Правила выдачи и отзыва согласия на избрание (назначение) руководящих работников Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" и установления к ним квалификационных требований (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон), от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее - Закон о бухгалтерском учете) и устанавливают порядок выдачи и отзыва согласия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) на избрание (назначение) руководящих работников акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд), а также квалификационные требования к ним.";
Сноска. Абзацы с пятого по двадцать первый пункта 4 утратили силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 17.07.2015 № 128; от 20.10.2015 № 198 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.08.2016 № 183; от 28.10.2016 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 54 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7542, опубликованное 30 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 207-208 (27026-27027) следующие изменения:
в Правилах выдачи разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) либо отказа в выдаче указанного разрешения, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации (далее - ходатайство) составляется страховой организацией (страховым холдингом) по форме в соответствии с приложением к настоящим Правилам и представляется в Национальный Банк Республики Казахстан
(далее – уполномоченный орган) на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал "электронного правительства". Ходатайство страховыми холдингами – нерезидентами Республики Казахстан представляется на бумажном носителе.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"Осы "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру мен қайтарып алу және оларға біліктілік талаптарын белгілеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы Заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісімді беру мен қайтарып алу тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді.";
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.07.2015 № 128; 20.10.2015 № 198 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.08.2016 № 183; 28.10.2016 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 26.12.2016 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 54 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7542 тіркелген, 2012 жылғы 30 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 360-364 (27438) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымы (сақтандыру холдингі) ерікті түрде қайта ұйымдастыруды өткізуге рұқсат алуға арналған өтінішхатты (бұдан әрі – өтінішхат) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) қағаз тасымалдағышта не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынады. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингтері өтінішхатты қағаз тасымалдағышта ұсынады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Разрешение на реорганизацию страховой (перестраховочной) организации выдается при соблюдении страховой (перестраховочной) организацией следующих условий, выполнение которых устанавливается Планом мероприятий по проведению реорганизации:
1) в случае добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо без права осуществления страховой деятельности - отсутствие действующих договоров страхования (перестрахования). К плану мероприятий прилагается финансовая отчетность на дату принятия решения высшего органа страховой (перестраховочной) организации о добровольной реорганизации, заверенная аудиторской организацией и подтверждающая отсутствие обязательств по договорам страхования (перестрахования);
2) в случае добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо с правом осуществления страховой (перестраховочной) деятельности:
наличие письменного согласия на приобретение статуса крупного участника у лиц, которые будут соответствовать признакам крупного участника реорганизованной страховой (перестраховочной) организации;
соответствие прогнозных значений пруденциальных нормативов реорганизованной страховой (перестраховочной) организации требованиям, установленным Инструкцией об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331;
представление в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года "О конкуренции", заключения антимонопольного органа о выполнении требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан в результате предполагаемой реорганизации.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
7. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 24 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта ұйымдастыруға берілетін рұқсат сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы орындалуы Қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарында белгіленетін мынадай талаптарды сақтаған кезде беріледі:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығы жоқ заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырылған жағдайда – қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының болмауы. Іс-шаралар жоспарына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары органының ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі аудиторлық ұйым куәландырған және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінің жоқ екендігін растайтын қаржылық есептілігі қоса беріледі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығы бар заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырған жағдайда:
қайта ұйымдастырылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы ірі қатысушы белгілеріне сәйкес келетін тұлғаларда ірі қатысушы мәртебесін иеленуге берілген жазбаша келісімнің болуы;
қайта ұйымдастырылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтеріндегі болжамдық мәндерінің Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы нұсқаулықта белгіленген талаптарға сәйкес келуі;
"Бәсекелестік туралы" 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда болжанған қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптарын орындау туралы монополияға қарсы органның қорытындысын ұсыну.";
қосымша Тізбенің 4-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
7. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 24 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

9. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 129 "Об утверждении Правил выдачи страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, а также отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7619, опубликованное 15 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 268-270 (27087-27089) следующие изменения:
в Правилах выдачи страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, а также отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган ведет реестры выданных и отозванных у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга разрешений:
1) на создание или приобретение дочерней организации по форме в соответствии с приложением 1 к Правилам;
2) разрешений на значительное участие в капитале организаций по форме в соответствии приложением 2 к Правилам.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг представляют в уполномоченный орган заявление в произвольной форме с приложением документов, указанных в пункте 4 статьи 32 Закона, а также расчет пруденциальных нормативов страховой группы, в состав которой входят страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, и других обязательных к соблюдению страховыми (перестраховочными) организациями и (или) страховыми холдингами норм и лимитов, установленных уполномоченным органом, с учетом создаваемой или приобретаемой дочерней организации.
Заявление с приложением требуемых документов представляется на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал "электронного правительства".
Заявление страховыми холдингами - нерезидентами Республики Казахстан представляется на бумажном носителе.
Информация о руководящих работниках (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) дочерней организации представляется по форме в соответствии с приложением 3 к Правилам.";

9. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иемденуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға, иемденуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 26 наурыздағы № 129 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7619 тіркелген, 2012 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 510-515 (27588) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне еншiлес ұйымды құруға немесе иемденуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, сондай-ақ еншiлес ұйымды құруға, иемденуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға берiлген рұқсатты керi қайтарып алу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің:
1) Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша еншiлес ұйым құруына немесе иеленуіне;
2) Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұйымдардың капиталында қомақты қатысуына берiлген және одан қайтарып алынған рұқсаттардың тiзiлiмiн жүргiзедi.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі уәкілетті органға Заңның 32-бабының 4-тармағында көрсетiлген құжаттарды қоса бере отырып, еркiн нысандағы өтiнiштi, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) және (немесе) сақтандыру холдингі, нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болжамды құратын немесе иеленетін еншілес ұйымы кіретін сақтандыру тобының пруденциалдық нормативтерінің және құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйымды ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және (немесе) сақтандыру холдингтері сақтауға міндетті уәкілетті орган белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердің есебін бередi.
Талап етілетін құжаттар қоса беріле отырып, өтініш қағаз тасымалдағышта не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингтері өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Еншiлес ұйымның басшы қызметкерлерi (немесе басшы қызметкерлері лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения разрешения на значительное участие в капитале организаций страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг представляет в уполномоченный орган заявление в произвольной форме с приложением документов, указанных в подпунктах 2), 3), 5), 6), 7), 10) и 11) пункта 4 статьи 32 Закона.
Заявление с приложением требуемых документов представляется на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал "электронного правительства".
Заявление страховыми холдингами - нерезидентами Республики Казахстан представляется на бумажном носителе.
Информация о руководящих работниках (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) юридического лица, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, представляется по форме в соответствии с приложением 4 к Правилам.
10. Для получения разрешения на значительное участие в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда - резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в подпункте 3) пункта 4 статьи 32 Закона, в уполномоченный орган не представляются.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг осуществляют мероприятия, предусмотренные пунктом 13 статьи 32 Закона, и представляют уведомление в произвольной форме в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с даты произведения отчуждения принадлежащих им акций (доли участия), с приложением подтверждающих документов.";
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 7 к Перечню.
11. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2019 № 149 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 38 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 39 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алу үшiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі уәкілетті органға Заңның 32-бабы 4-тармағының 2), 3), 5), 6), 7), 10) және 11) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды қоса бере отырып еркiн нысанда жазылған өтiнiштi ұсынады.
Талап етілетін құжаттар қоса беріле отырып, өтініш қағаз тасымалдағышта не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингтері өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысатын заңды тұлғаның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
10. Қазақстан Республикасының резиденттерi - банктiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының капиталында қомақты қатысуға рұқсат алу үшiн уәкілетті органға Заңның 32-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген құжаттар ұсынылмайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Еншiлес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталында қомақты қатысуға берiлген рұқсат қайтарып алынған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі Заңның 32-бабының 13-тармағында көзделген іс-шараларды жүзеге асырады және растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өздеріне тиесілі акцияларды (қатысу үлесін) иеліктен шығару жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға еркiн нысандағы хабарламаны ұсынады.";
3-қосымша Тізбенің 6-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша Тізбенің 7-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
11. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2019 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 38 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

13. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
денежных обязательств:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов необходимо указать
наименование организации и сумму обязательств)
14. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или
кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность
руководящего работника) дочерней организации ранее первым
руководителем совета директоров, первым руководителем правления
(лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) и
его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником -
физическим лицом, первым руководителем крупного участника
(банковского или страхового холдинга) - юридического лица финансовой
организации в период не более чем за один год до принятия
государственным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации
финансовой организации, банковского холдинга, принудительном выкупе
акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о
принудительной ликвидации финансовой организации, или признании ее
банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан
порядке.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период
работы).
15. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание)
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом от
выполнения служебных обязанностей финансовой организации, холдинга,
Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат".
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период
работы, основания для отзыва согласия на назначение (избрание) и
наименование государственного органа, принявшего такое решение).
16. Привлекался ли как руководитель финансовой организации,
холдинга в качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам
деятельности финансовой организации, холдинга:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование финансовой организации,
холдинга, ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый
вопрос и решение суда).
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и
является достоверной и полной.
Фамилия, имя, при наличии - отчество
_____________________________________________________________________
(печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора дочерней организации:
Подтверждаю, что я,
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)
_____________________________________________________________________
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для назначения (избрания) на должность независимого директора.
Дата ___________________________________
Подпись ________________________________.".
Приложение 7
к Перечню
нормативных правовых актов
Республики Казахстан по вопросам
оптимизации и автоматизации
бизнес – процессов государственных услуг,
оказываемых Национальным Банком
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
"Приложение 4
к Правилам выдачи страховой
(перестраховочной) организации
и (или) страховому холдингу
разрешения на создание или
приобретение дочерней организации,
значительное участие
в капитале организаций, а также
отзыва разрешения на создание,
приобретение дочерней организации,
значительное участие
в капитале организаций
Форма
место для фотографии
Информация
о руководящих работниках или кандидатах, рекомендуемых
для назначения или избрания на должности руководящих
работников организации, в которой страховая
(перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг
имеют значительное участие
_____________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, при наличии - отчество руководящего
работника или кандидата, рекомендуемого для назначения или
избрания на должность руководящего работника организации, в
которой страховая (перестраховочная) организация и (или)
страховой холдинг имеют значительное участие,
_____________________________________________________________________
и должность руководящего работника или должность, на которую
кандидат назначается в организации, в которой страховая
(перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют
значительное участие, в холдинге)
_____________________________________________________________________
(наименование организации, в которой страховая (перестраховочная)
организация и (или) страховой холдинг имеют значительное
участие, холдинга)
1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, дата выдачи, кем выдано)
2. Место (места) работы, должность (должности)
_____________________________________________________________________
3. Адрес (адреса) места (мест) работы, контактный телефон
_____________________________________________________________________
4. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления - дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
1.
5. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги))
Фамилия, имя, при наличии - отчество
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1.
6. Сведения об участии руководящего работника (или кандидата,
рекомендуемого для назначения или избрания на должности руководящих
работников) дочерней организации в уставном капитале или владении
акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1.
7. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата (номер, дата выдачи)
1.
8. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о должностях, которые
занимал (занимает) руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый
для назначения или избрания на должность руководящего работника)
дочерней организации за всю трудовую деятельность, в том числе
должности в финансовой организации, холдинге, представившем в
уполномоченный орган ходатайство о согласовании.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1.
9. Сведения о проведении руководящим работником (или
кандидатом, рекомендуемым для назначения или избрания на должность
руководящего работника) дочерней организации аудита финансовых
организаций:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, дата подписания
кандидатом аудиторского отчета в качестве аудитора - исполнителя).
10. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных
комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность, дата согласования (если требовалось)
Причины увольнения, освобождения от должности
1.
11. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие
достижения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указать дату, в каких изданиях)
12. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1.

13. Өзіне қабылдаған ақшалай міндеттемелерді орындамау фактісінің болуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), көрсетілген фактілер болған жағдайда, ұйымның
атауын және міндеттеме сомасын көрсету қажет)
14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысатын ұйымдағы басшы қызметкер немесе тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидат қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, банк холдингін консервациялау, акцияларды мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейінгі бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын (атқарушы органның) директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарманың бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке өзі жүзеге асыратын тұлға) және оның орынбасары, бас бухгалтері, жеке тұлға – ірі қатысушы, қаржы ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының (банктік немесе сақтандыру холдингінің) бірінші басшысы болғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетілсін).
15. Басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу туралы және қаржы ұйымының, холдингтің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметтік міндеттерін орындаудан уәкілетті органның шеттетуі туралы деректердің болуы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тағайындауға
(сайлауға) келісімді қайтарып алу үшін негіздеме және осындай
шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы көрсетілсін).
16. Қаржы ұйымының, холдингтің қызметі мәселелері бойынша қаржы ұйымының, холдингтің басшысы ретінде сот қарауында жауапкер ретінде тартылды ма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, қаржы ұйымының, холдингтің, сот қарауында жауап
берушінің атауы, қаралатын мәселе және сот шешімі көрсетілсін).
Осы ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын.
Тегі, аты бар болса – әкесінің аты
_____________________________________________________________________
(баспа әріптерімен)
Еншілес ұйымның тәуелсіз директорының лауазымына кандидат толтырады:
Мен,
____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
____________________________________________________________________
тәуелсіз директор лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.
Күні ___________________________________
Қолы ________________________________ ".
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
көрсететін мемлекеттік қызметтердің
бизнес-процестерін оңтайландыру және
автоматтандыру мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесіне
7-қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына
және (немесе) сақтандыру холдингіне
еншiлес ұйымды құруға немесе иемденуге,
ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, сондай-ақ еншiлес
ұйымды құруға, иемденуге, ұйымның
капиталына қомақты қатысуға берiлген
рұқсатты керi қайтарып алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
сурет үшін орын
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысатын ұйымның басшы қызметкерлері немесе басшы қызметкерлері лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру
холдингі қомақты қатысатын ұйымның атауы)
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру
холдингі қомақты қатысатын ұйымның басшы қызметкерінің немесе басшы
қызметкері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын
кандидаттың тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
_____________________________________________________________________
және басшы қызметкердің лауазымы немесе сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысатын ұйымдағы,
холдингтегі тағайындалатын кандидаттың лауазымы)
1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (нөмірі, берілген күні, кім берген)
2. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары)
_____________________________________________________________________
3. Жұмыс орнының (орындарының) мекенжайы (мекенжайлары) байланыс телефоны
_____________________________________________________________________
4. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күнi - аяқтаған күнi
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері, біліктілігі
Оқу орнының орналасқан жері
1.
5. Зайыбы, жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (зайыбының (жұбайының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1.
6. Еншілес ұйымның басшы қызметкерiнің (немесе басшы қызметкерлері лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттың) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1.
7. Соңғы үш жылда өткен біліктілігін көтеру семинарлары, курстары туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізу күні мен орны
Сертификаттың деректемелері (нөмірі, берілген күні)
1.
8. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта еншілес ұйымның басшы қызметкері (немесе басшы қызметкері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидат) өз еңбек қызметінде қызмет атқарған (атқаратын) лауазымдары, оның ішінде уәкілетті органға келісу туралы өтінішхат ұсынған қаржы ұйымындағы, холдингтегі қызметі туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1.
9. Еншілес ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы қызметкері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттың) қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуі туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы, кандидаттың аудиторлық есепке аудитор -
орындаушы ретінде қол қойған күні көрсетілсін).
10. Осы ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы директорлар кеңесінде және инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы, келісу күні (талап етілген болса)
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1.
11. Бар жариялымдар, ғылыми әзірлемелер және басқа да жетістіктер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә (жоқ) бар болған жағдайда күні, қай басылымдарда екендігі
көрсетілсін)
12. Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәлiметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың орналасқан жері
Жаза түрі
Заңнама актісінің кандидат қылмыстық жауапқа тартылған бабы
Сот процессуалдық шешім қабылдаған күн
1.