Об утверждении Правил аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06 января 2015 года № 10057
В соответствии с подпунктом 23-3) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Смагулов Б.А.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» и в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Ускенбаева К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 27 ноября 2014 года № 113
Правила
аттестации государственных строительных инспекторов,
осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих архитектурно-строительный контроль и надзор (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и определяют порядок проведения аттестации государственных строительных инспекторов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор (далее -инспекторы).
2. Аттестации подлежат государственные строительные инспекторы уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее - уполномоченный орган), главные государственные строительные инспекторы, заместители главного государственного строительного инспектора и государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы.

Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 қаңтарда № 10057 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.05.2026 № 275 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті (Б.А. Смағұлов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Қайырбек Айтбайұлы Өскенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 27 қарашадағы
№ 113 бұйрығымен бекітілген
Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын
мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік құрылыс инспекторларын (бұдан әрі - инспекторлар) аттестаттау өткізу тәртібін белгілейді.
2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары, бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары аттестаттауға жатады.

3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства - центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
2) главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан - руководитель ведомства уполномоченного органа (далее - руководитель ведомства), осуществляющего государственный архитектурно-строительный контроль за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственный архитектурно-строительный контроль;
3) заместители Главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан - заместители руководителя ведомства;
4) государственные строительные инспекторы - штатные работники уполномоченного органа, в должностные обязанности которых входит контроль за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственный архитектурно-строительный контроль;
5) главные государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы - руководители местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль;
6) заместители главного государственного строительного инспектора областей, города республиканского значения, столицы - заместители руководителей местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль;
7) государственные строительные инспекторы областей, города республиканского значения, столицы - штатные работники местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, в должностные обязанности которых входит оперативное инспектирование строек.
4. Аттестация проводится в целях определения уровня компетентности, знаний государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, улучшения качества осуществляемых ими работ, изучения новых требований, с учетом изменений, происходящих в строительной отрасли, и состоит из трех этапов:
1) рассмотрение представленных документов аттестационной комиссией;
2) тестирование (в целях определения теоретических знаний);
3) собеседование (в целях определения уровня практического применения теоретических знаний в ежедневной работе).
5. Инспекторы проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет пребывания на должности инспектора, но не ранее трех месяцев со дня занятия данной должности.
При этом аттестация должна быть проведена не позднее трех месяцев со дня наступления указанного срока.

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган - сәулет, қала құрылыс және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
2) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторы - сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының басшысы (бұдан әрі - ведомствоның басшысы);
3) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік құрылыс инспекторының орынбасарлары - сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет- құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметіне мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының орынбасарлары;
4) мемлекеттік құрылыс инспекторлары - лауазымдық міндеттеріне сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметін бақылау кіретін уәкілетті органның штаттағы қызметкерлері;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары - мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың басшылары;
6) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары - мемлекеттік сәулет- құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың басшыларының орынбасарлары;
7) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары - лауазымдық міндеттеріне құрылыстарды жедел инспекциялау кіретін жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың штаттағы қызметкерлері.
4. Аттестаттау құзыреттілік деңгейді, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерді білуді айқындау, олар жүзеге асыратын жұмыстардың сапасын жақсарту, құрылыс саласында болып жатқан өзгерістерді ескеріп, жаңа талаптарды зерделеу мақсатында жүргізіледі және үш кезеңнен тұрады:
1) аттестаттау комиссиясының ұсынылған құжаттарды қарауы;
3) тестілеу (теориялық білімді айқындау мақсатында);
3) әңгімелесу (күнделікті жұмыста теориялық білімдерді практикалық қолдану деңгейін айқындау мақсатында).
5. Инспекторлар қызметте болған әрбір кейінгі үш жыл өткен сайын, бірақ осы лауазымды атқару күнінен бастап кемінде үш ай өткеннен кейін аттестациядан өтеді.
Бұл ретте аттестаттау көрсетілген мерзім басталған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей өткізілуге тиіс.

6. Аттестация проводится на государственном или русском языке по желанию аттестуемого инспектора.
2. Аттестационная комиссия
7. Для проведения аттестации решением руководителя ведомства образуется аттестационная комиссия.
Аттестационная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря комиссии. Количество членов комиссии должно составлять не менее пяти человек.
В случае отсутствия на заседании председателя аттестационной комиссии, им выступает заместитель председателя аттестационной комиссии.
Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса.
8. Рабочим органом аттестационной комиссии является структурное подразделение уполномоченного органа, определяемое руководителем ведомства (далее - рабочий орган).
9. Руководитель ведомства по представлению рабочего органа издает приказ, которым утверждается список инспекторов, подлежащих аттестации, устанавливаются сроки и графики проведения аттестации.
Рабочий орган осуществляет подготовку необходимых документов по аттестуемым лицам.
10. В состав аттестационной комиссии входят заместители руководителя ведомства и руководители структурных подразделений уполномоченного органа.
11. Аттестацию государственных строительных инспекторов на подведомственной территории проводят региональные аттестационные комиссии.
Региональные аттестационные комиссии проводят аттестацию с выездом.
Состав региональных аттестационных комиссий определяется приказом руководителя ведомства.
12. Заседание аттестационной комиссии правомочно при наличии кворума, составляющего не менее двух третей состава комиссии.
13. Решение принимается большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя аттестационной комиссии.
14. В случае прохождения аттестации одним из членов аттестационной комиссии, данное лицо не может участвовать в голосовании относительно себя.
3. Организация проведения аттестации главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан, его заместителей, главных государственных строительных инспекторов областей (города республиканского значения, столицы), их заместителей и государственных строительных инспекторов областей (города республиканского значения, столицы) и уполномоченного органа
15. Рабочий орган определяет инспекторов, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, и представляет список инспекторов, подлежащих аттестации, на утверждение руководителю ведомства.
16. Рабочий орган письменно, не позднее, чем за один месяц до начала проведения аттестации, уведомляет лиц, подлежащих аттестации о сроках ее проведения.

6. Аттестаттау аттестатталатын инспектордың қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі.
2. Аттестаттау комиссиясы
7. Аттестаттау өткізу үшін ведомство басшысының шешімімен аттестаттау комиссиясы құрылады.
Аттестаттау комиссиясы комиссия төрағасынан, төраға орынбасарынан, мүшелері мен хатшысынан тұрады. Комиссия мүшелерінің саны бес адамнан кем болмауға тиіс.
Аттестаттау комиссиясының төрағасы отырыста болмаған жағдайда аттестаттау комиссиясы төрағасының орынбасары болады.
Комиссияның хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды және оның дауыс беру құқығы жоқ.
8. Уәкілетті органның басшысы айқындайтын уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі аттестаттау комиссиясының жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.
9. Ведомствоның басшысы жұмыс органының ұсынымы бойынша аттестатталуға тиіс инспекторлардың тізімі бекітілетін, аттестация өткізудің мерзімі мен кестесі белгіленетін бұйрық шығарады.
Жұмыс органы аттестатталатын адамдар бойынша қажетті құжаттар дайындауды жүзеге асырады.
10. Аттестаттау комиссиясының құрамына ведомство басшысының орынбасарлары және уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары енгізіледі.
11. Өңірлік аттестаттау комиссиялары ведомстволық бағынысты аумақтағы мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестациядан өткізе алады.
Өңірлік аттестаттау комиссиялары көшпелі аттестация өткізеді.
Өңірлік аттестаттау комиссияларының құрамы уәкілетті орган басшысының бұйрығымен айқындалады.
12. Аттестаттау комиссиясының отырысы комиссия құрамының кемінде үштен екісін құрайтын кворум болған кезде заңды болады.
13. Шешім аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
14. Аттестаттау комиссиясының бір мүшесі аттестаттаудан өткен жағдайда, осы адам өзіне қатысты дауыс беруге қатыса алмайды.
3. Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторы, оның орынбасарлары, облыстардың
(республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттік
құрылыс инспекторлары, олардың орынбасарлары, облыстардың
(республикалық маңызы бар қаланың, астананың) және уәкілетті
органның мемлекеттік құрылыс инспекторларын аттестациядан
өткізуді ұйымдастыру
15. Жұмыс органы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес аттестатталуға тиіс инспекторларды айқындайды және аттестатталуға тиіс инспекторлардың тізімін ведомствоның басшысына бекітуге ұсынады.
16. Жұмыс органы аттестация өткізу басталғанға дейін кемінде бір ай бұрын аттестатталуға тиіс адамдарды оның өткізілу мерзімі туралы жазбаша хабардар етеді.

17. Кадровая служба уполномоченного органа и местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль за две недели до проведения аттестации готовят и направляют в рабочий орган следующие документы на инспекторов, подлежащих аттестации:
1) служебную характеристику;
2) заполненный личный листок по учету кадров;
3) автобиографию;
4) копию диплома об образовании в сфере строительства;
5) копии удостоверений о наличии ученой степени, званий, повышении квалификации, сертификатов и свидетельств (при наличии).
18. Служебная характеристика должна содержать оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица и подписывается:
1) на заместителей главного государственного строительного инспектора Республики Казахстан - руководителем ведомства;
2) на главных государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы - руководителем либо заместителем руководителя местного исполнительного органа;
3) на заместителей главных государственных строительных инспекторов и государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы - руководителями местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль;
4) на государственных строительных инспекторов уполномоченного органа - заместителями руководителей местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль;
5) на государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы - руководителями местных областных (города республиканского значения, столицы) органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль либо их заместителями.
4. Проведение аттестации
19. Аттестация проводится в присутствии аттестуемого лица.
20. На аттестуемое лицо аттестационной комиссией оформляется аттестационный лист по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
21. Лица, подлежащие аттестации, но отсутствовавшие по уважительным причинам, проходят процедуру аттестации в сроки, определяемые аттестационной комиссией.
22. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, принимает одно из двух решений:
1) допустить к тестированию;
2) не допускать к тестированию.
Решение о не допуске к тестированию принимается в случае неполного предоставления документов, указанных в пункте 17 настоящих Правил, отсутствия профессионального образования в сфере строительства, предоставления отрицательной характеристики.

17. Уәкілетті органның және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың кадр қызметі аттестаттау өткізуге дейін екі апта қалғанда аттестатталуға тиіс инспекторлар үшін мынадай құжаттарды дайындайды және жұмыс органына жібереді:
1) қызметтік мінездеме;
2) кадрларды есепке алу жөніндегі толтырылған жеке парақ;
3) өмірбаян;
4) құрылыс саласындағы білімі туралы дипломның көшірмесі;
5) ғылыми дәрежесінің, атағының болуы, біліктілігін арттырғаны және т.б. туралы куәліктердің, сертификаттар мен куәліктердің (бар болса) көшірмелері.
18. Қызметтік мінездеме аттестатталатын адамның кәсіптік, жеке қасиеттері мен қызметтік іс-әрекеті нәтижелерінің бағасын қамтуға тиіс және оған:
1) Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік құрылыс инспекторының орынбасарлары үшін - ведомствоның басшысы;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін - жергілікті атқарушы орган басшысы не оның орынбасары;
3) бас мемлекеттік құрылыс инспекторларының орынбасарлары мен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін - мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың басшылары;
4) уәкілетті органның мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін - мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың басшыларының орынбасарлары;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік құрылыс инспекторлары үшін - мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын жергілікті облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) органдардың басшылары не олардың орынбасарлары қол қояды.
4. Аттестация өткізу
19. Аттестация аттестатталатын адамның қатысуымен өткізіледі.
20. Аттестаттау комиссиясы аттестатталатын адамға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парағын ресімдейді.
21. Аттестаттауға тиіс, бірақ дәлелді себептермен келмей қалған адам аттестаттау комиссиясы айқындаған мерзімде аттестаттау рәсімінен өтеді.
22. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделеп, екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) тестілеуге жіберу;
2) тестілеуге жібермеу.
Тестілеуге жібермеу туралы шешім осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттарды толық тапсырмаған, құрылыс саласында кәсіптік білімнің болмауы, теріс мінездеме ұсынылған жағдайда қабылданады.

23. По итогам тестирования к собеседованию допускаются лица, набравшие баллы в соответствии пороговым значением, указанным в пункте 36 настоящих Правил.
24. Аттестационная комиссия по итогам собеседования с аттестуемым лицом, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован, подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован.
25. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, заместителем председателя, членами аттестационной комиссии и ее секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
26. Аттестуемое лицо проходит ознакомление с решением аттестационной комиссии.
27. Решение аттестационной комиссии в месячный срок со дня проведения аттестации утверждается приказом руководителя ведомства.
28. Утвержденное решение аттестационной комиссии заносится в аттестационный лист аттестуемого лица.
29. Аттестационный лист прошедшего аттестацию аттестуемого лица хранится в личном деле.
5. Проведение тестирования
30. Формирование тестовых вопросов осуществляется рабочим органом и утверждается руководителем ведомства.
Тестовые вопросы используются при оценке уровня знаний аттестуемых лиц в виде заполнения листов ответов.
31. Тестирование состоит из двух этапов:
1) прохождение тестов участниками тестирования;
2) подсчет результатов.
Тестирование проводится на государственном или русском языках по выбору участника тестирования.
32. Во время тестирования участникам не допускается:
1) покидать помещение до окончания тестирования;
2) разговаривать и другими действиями отвлекать участников тестирования;
3) использовать персональные электронные устройства (в том числе компьютеры, мобильные телефоны).
В случае нарушения вышеуказанных требований, участник тестирования удаляется из помещения для проведения тестирования. Аттестация для данного лица считается не пройденной, аттестационная комиссия выносит в отношении данного лица следующее решение: не аттестован, подлежит повторной аттестации.
Данное лицо проходит повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
33. Общее время, предоставленное на выполнение тестовых заданий, составляет 90 минут. Тестовый вопросник включает 100 (сто) вопросов.
По истечении времени, отведенного на выполнение теста, материалы предоставляются в аттестационную комиссию.
34. Подсчет результатов тестирования проводится аттестационной комиссией с использованием кодов правильных ответов в течение 3 (трех) часов.
35. Пороговым значением для главных государственных строительных инспекторов областей, города республиканского значения, столицы, их заместителей, а также заместителей главного государственного инспектора Республики Казахстан, считается результат тестирования 70 и более правильных ответов, для остальной категории лиц, подлежащих аттестации - 60 и более правильных ответов.

23. Тестілеудің қорытындылары бойынша әңгімелесуге осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген шекті мәннен жоғары балл алған адамдар жіберіледі.
24. Аттестатталатын адаммен әңгімелесудің қорытындылары бойынша аттестаттау комиссиясы, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестациядан өтті;
2) аттестациядан өтпеді және қайта аттестатталуға жатады;
3) аттестациядан өтпеді.
25. Аттестаттау комиссиясының шешімі оның отырысына қатысқан төраға, төраға орынбасары, аттестация комиссиясының мүшелері мен оның хатшысы қол қойған хаттамамен ресімделеді.
26. Аттестатталатын адам аттестаттау комиссиясының шешімімен танысады.
27. Аттестаттау комиссиясының шешімі аттестация өткізілген күннен бастап бір ай мерзімде уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.
28. Аттестаттау комиссиясының бекітілген шешімі аттестатталатын адамның аттестаттау парағына енгізіледі.
29. Аттестациядан өткен аттестатталатын адамның аттестаттау парағы жеке іс-қағазда сақталады.
5. Тестілеу өткізу
30. Жұмыс органы тест сұрақтарын қалыптастыруды жүзеге асырады және оны ведомствоның басшысы бекітеді.
Тест сұрақтары жауаптар парақтарын толықтыру түрінде аттестатталатын адамдардың білім деңгейін бағалаған кезде пайдаланылады.
31. Тестілеу екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеуге қатысушылардың тестіден өтуі;
2) нәтижелерді есептеу.
Тестілеу тестілеуге қатысушының таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілінде жүргізіледі.
32. Тестілеу кезінде қатысушылардың:
1) тестілеу аяқталғанға дейін үй-жайдан кетіп қалуына;
2) тестілеуге қатысушылармен сөйлесуіне және басқа да іс-қимылымен кедергі жасауына;
3) жеке электрондық құралдарды (оның ішінде компьютерді, ұялы телефонды) пайдалануына рұқсат етілмейді.
3) Жоғарыда көрсетілген талаптар бұзылған жағдайда тестілеуге қатысушы тестілеу өткізіліп жатқан үй-жайдан шығарылады; осы адам үшін тестілеу өтпеді деп танылады және тестілеуге қатысушы әңгімелесуге жіберілмейді, бұл туралы аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасында көрсетіледі.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзімде қайта аттестаттаудан өтеді.
33. Тест тапсырмаларын орындауға берілген жалпы уақыт 90 минутты құрайды. Тест сауалнамалары 100 (жүз) сұрақтан тұрады.
Тесті орындау үшін бөлінген уақыт аяқталғаннан кейін материалдар аттестаттау комиссиясына ұсынылады.
34. Тестілеу нәтижесін санауды 3 (үш) сағаттан аспайтын уақыт ішінде дұрыс жауаптардың кодтарын пайдалана отырып, аттестатау комиссиясы жүргізеді.
35. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік құрылыс инспекторлары, олардың орынбасарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік инспекторының орынбасарлары үшін шекті мән - 70 және артық дұрыс жауап, аттестаттауға жататын қалған санаттар үшін - 60 және артық дұрыс жауап тестілеу нәтижесі есептеледі.

36. Участник тестирования, получивший при прохождении тестирования результат ниже пороговых значений, к собеседованию не допускается.
Данное лицо может пройти повторное тестирование в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через три месяца.
37. Если при повторном прохождении тестирования участником тестирования вновь получен результат ниже пороговых значений, аттестационная комиссия принимает решение о несоответствии участника тестирования занимаемой должности инспектора.
Приложение
к Правилам аттестации
государственных строительных инспекторов,
осуществляющих архитектурно-строительный
контроль и надзор
Форма
Аттестационный лист
Информация об аттестуемом инспекторе
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): __________________________
Дата и место рождения: _____________________________________________
Образование: _______________________________________________________
Должность и дата назначения: _______________________________________
Общий трудовой стаж: ______________ (в органах государственного
архитектурно-строительного контроля ___________), в том числе на
данной должности _______________
Дополнительные сведения:
Количество участвовавших членов комиссии: _______
Результаты голосования:
«За»: ______
«Против»: ______
Принятое решение: __________________________________________________
(аттестован; не аттестован, подлежит повторной аттестации; неаттестован)
Председатель               /______________/
Заместитель председателя    /______________/
Секретарь                   /______________/
Члены                       /______________/
/______________/
/______________/
Ознакомлен с принятым решением ___________________________________
(дата и подпись аттестуемого лица)

36. Тестілеуден өту кезінде шекті мәннен төмен баға алған тестілеуге қатысушы әңгімелесуге жіберілмейді.
Осы адам аттестаттау комиссиясы белгілеген мерзімдерде, бірақ үш айдан ерте емес мерзімде қайта тестілеуден өтеді.
37. Қайта тестілеуден өткен кезде тестілеуге қатысушы шекті мәннен төмен баға алса, онда аттестатау комиссиясы тестілеуге қатысушы атқаратын инспектор лауазымына сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.
Сәулет-құрылыс бақылауын
және қадағалауды жүзеге
асыратын құрылыс инспекторларын
аттестаттау қағидаларына
қосымша
Нысан
Аттестаттау парағы
Аттестатталатын инспектор туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Туған күні және жері ________________________________________________
Білімі ______________________________________________________________
Лауазымы және тағайындалған күні ____________________________________
Жалпы еңбек өтілі _______ (мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау
органдарында), оның ішінде осы лауазымда ____________________________
Қосымша мәліметтер:
Қатысқан комиссия мүшелерінің саны _____________
Дауыс беру нәтижелері:
"Жақтағандар" ___________
"Қарсы" _________________
Қабылданған шешім: __________________________________________________
(аттестаттаудан өтті; аттестаттаудан өтпеді және
қайта аттестатталуға жатады; аттестаттаудан өтпеді)
Төраға /____________/
Төрағаның орынбасары /______________/
Хатшы /______________/
Мүшелері /______________/
Қабылданған шешіммен таныстым _______________________________________
(аттестатталатын адамның қолы және күні)