Об утверждении Правил ведения Государственного реестра селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 3-3/331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 29 июля 2014 года № 9643.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.04.2025 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Государственного реестра селекционных достижений в области животноводства рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Евниев А.К.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утвержден
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 июня 2014 года № 3-3/331
Правила
ведения Государственного реестра селекционных достижений
в области животноводства, рекомендуемых к использованию в
Республике Казахстан
Сноска. Заголовок Правил в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Государственного реестра селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" и определяют порядок ведения Государственного реестра селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан.

Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 3-3/331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9643 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.04.2025 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жауапты хатшысына (А.Қ. Евниев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 30 маусымдағы
№ 3-3/331 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 29.04.2025 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственный реестр селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан (далее - Госреестр) – перечень селекционных достижений, который включает породы, рекомендуемые для хозяйственного использования в производстве;
2) оригинатор - физическое или юридическое лицо, которое создало, вывело породу животного и (или) обеспечивает его сохранение.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Порядок ведения Госреестра
3. Госреестр ведет Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - ведомство уполномоченного органа в области племенного животноводства).
4. В Госреестр вносятся все категории породы – внутрипородные (зональные) и заводские типы, заводские линии сельскохозяйственных животных и кроссы, линии птиц отвечающие стандарту породы по результатам государственных испытаний селекционных достижений в области животноводства на хозяйственную полезность и рекомендованные в сельскохозяйственное производство.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
5. Включение в Госреестр вновь ввозимых пород животных зарубежной селекции, предназначенных для улучшения генетики отечественных пород, производится без проведения государственных испытаний селекционных достижений в области животноводства на хозяйственную полезность.
6. Госреестр ведется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам с указанием следующих данных:
1) наименование вида и породы сельскохозяйственного животного по направлениям продуктивности и год включения селекционного достижения в области животноводства в Госреестр (год рекомендации);
2) порядковые номера административных областей в Госреестре, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) порядковые номера оригинаторов селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
7. Включение и/или исключение из Госреестра, осуществляется путем издания приказа ведомства уполномоченного органа в области племенного животноводства.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.04.2025 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Мемтізілім) – өндірісте шаруашылық пайдалануға ұсынылатын тұқымдарды қамтитын селекциялық жетістіктерінің тізілімі;
2) оригинатор - мал тұқымын жасаған, өсіріп шығарған және (немесе) оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды немесе жеке тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Мемтізілім жүргізудің тәртібі
3. Мемтізілімді Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті (бұдан әрі - асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы) жүргізеді.
4. Мемтізілімге селекциялық жетістіктеріне мемлекеттік сынақ өткізу нәтижесі бойынша тұқым стандартына сәйкес келетін шаруашылыққа пайдалы және ауыл шаруашылығы өндірісінде ұсынылған ауыл шаруашылығы малдары тұқымдарының барлық санаттары – ішкі тұқымаралық (аймақтық) және зауыттық типтері, зауыттық желілері мен құстардың кросстары, желілері енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
5. Отандық тұқымдардың генетикасын жақсартуға арналған жаңадан әкелінген шетелдік селекциялық малдар тұқымдарын Мемтізілімге енгізу мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктердің шаруашылық пайдалығына қатысты мемлекеттік сынақтан өткізусіз жүргізіледі.
6. Мемтізілім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай деректерді көрсете отырып жүргізіледі:
1) ауыл шаруашылығы малының өнімділік бағыттары бойынша түр атауы мен тұқымдары және Мемтізілімге мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерін қосқан жылы (ұсынған жылы);
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемтізілімдегі әкімшілік облыстардың реттік нөмірлері;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын мал шаруашылығындағы селекциялық жетістіктер оригинаторларының реттік нөмірлері.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
7. Мемтізілімге мал шаруашылығының селекциялық жетістіктерінің қорғалатын санаттарын қосу және/немесе шығару асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосының бұйрық шығаруы арқылы жүргізіледі.

8. Сведения, внесенные в Госреестр, являются исходным материалом для составления рекомендаций по породному размещению сельскохозяйственных животных для конкретных природно-климатических зон республики.
Приложение 1
к Правилам ведения Государственного
реестра селекционных достижений
в области животноводства,
рекомендуемых к использованию
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.03.2016 № 104 (порядок введения в действие см. п. 4).
Форма
Государственный реестр селекционных достижений
в области животноводства, рекомендуемых к использованию в
Республике Казахстан в 20__ году
(категории пород сельскохозяйственных животных)
Наименование вида и пород сельскохозяйственных животных, рекомендуемых к использованию
Год рекомендации
Порядковые номера областей выдавших рекомендации
Порядковый номер оригинатора
1
2
3
4
5
Приложение 2
к Правилам ведения
Государственного реестра
селекционных достижений
в области животноводства,
рекомендуемых к использованию
в Республике Казахстан
Порядковые номера административных областей в Государственном реестре селекционных достижений в области животноводства, рекомендуемых к использованию в Республике Казахстан

8. Мемтізілімге енгізілген мәліметтер республиканың нақтылы табиғаттық-климаттық аймақтарына арналған ауыл шаруашылығы малдарын тұқымдары бойынша орналастыру жөніндегі ұсыныстарды құрастыру үшін бастапқы материал болып табылады.
Қазақстан Республикасында
пайдалануға ұсынылатын, мал
шаруашылығы саласындағы
селекциялық жетістіктердің
мемлекеттік тізілімін жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20__ жылы Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал
шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік
тізілімі (ауыл шаруашылығы жануарлары тұқымдарының санаттары)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.03.2016 № 104 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Пайдалануға ұсынылатын, ауыл шаруашылығы малдарының түрі мен тұқымдарының атауы
Ұсынылған жылы
Ұсыныс берген облыстардың реттік нөмірлері
Оригинатордың реттік нөмірі
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасында
пайдалануға ұсынылатын, мал
шаруашылығы саласындағы
селекциялық жетістіктердің
мемлекеттік тізілімін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында пайдалануға ұсынылатын, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізіліміндегі әкімшілік облыстардың реттік нөмірлері