Об утверждении Правил обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требований к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2014 года № 9510.
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 35) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Аубакирову С.Г.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июля 2011 года № 303 "Об утверждении Правил обучения мерам пожарной безопасности и Требований к содержанию программ по обучению мерам пожарной безопасности" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 августа 2011 года № 7132, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 4 октября 2011 года № 318 (26709).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Смаилова Ж.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
В. Божко
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
9 июня 2014 года № 276
Правила обучения работников организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования к содержанию учебных
программ по обучению мерам пожарной безопасности

Ұйымдардың жұмыскерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидаларын және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 маусымда № 9510 тіркелді.
Ескерту. Орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабының 1-тармағының 35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған ұйымдардың жұмыскерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті (С.Ғ. Әубәкіров) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Ұйымдардың жұмыскерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту бағдарламасының мазмұны мен қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 27 шілдедегі № 303 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 15 тамызда № 7132 тіркелген, 2011 жылғы 4 қазандағы № 474-478 (26870) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министрі Ж.А. Смаиловқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 9 маусымдағы
№ 276 бұйрығымен
бекітілген
Ұйымдардың қызметкерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидаларын және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар

Сноска. Правила в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.09.2015 № 777 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности (далее – Правила) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок обучения работников организаций и требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Обучение работников в организациях осуществляется в виде противопожарного инструктажа и пожарно-технического минимума.
3. Противопожарный инструктаж проводится в организациях с целью доведения до работников основных требований пожарной безопасности, изучения пожарной опасности технологических процессов производств и оборудования, средств противопожарной защиты, а также их действий в случае возникновения пожара.
4. Противопожарный инструктаж и занятия по пожарной безопасности проводятся в помещении, оборудованном наглядными пособиями.
5. Противопожарный инструктаж проводится руководителем организации или лицом ответственным за пожарную безопасность, по Типовой программе противопожарного инструктажа (далее - Программа), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При проведении противопожарного инструктажа учитывается специфика деятельности организации.
6. Противопожарный инструктаж включает в себя ознакомление работников организаций с требованиями статьи 61 Закона Республики Казахстан "О Гражданской защите" (далее – Закон).
7. По характеру и времени проведения, противопожарный инструктаж подразделяется на: вводный, первичный, повторный, внеплановый и целевой.

Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 16.09.2015 № 777 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ереже
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Ұйымдардың қызметкерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленген және ұйымдардың қызметкерлері мен халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту тәртібін және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ұйымдардың қызметкерлерін оқыту тәртібі және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ұйымдарда жұмыс істейтін халықты оқыту өртке қарсы нұсқама және өрт-техникалық минимум түрінде жүзеге асырылады.
3. Ұйымдарда өртке қарсы нұсқама қызметкерлерге өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптарын жеткізу, өндірістер мен жабдықтың технологиялық процестерінің өрт қауіптілігін, өртке қарсы қорғауқұралдарын, сондай-ақ өрт шыққан жағдайда олардың әрекет етуін зерделеу мақсатында жүргізіледі.
4. Өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқама және сабақтар көрнекі құралдармен жабдықталған үй-жайда өткізіледі.
5. Өртке қарсы нұсқама осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Өртке қарсы нұсқаманың үлгі бағдарламасы бойынша (бұдан әрі - Бағдарлама) ұйым басшысы немесе өрт қауіпсіздігіне жауапты адам жүргізеді.
Өртке қарсы нұсқаманы жүргізу кезінде ұйым қызметінің ерекшелігі ескеріледі.
6. Өртке қарсы нұсқама ұйымның қызметкерлерін "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 61-бабының талаптарымен таныстыруды қамтиды.
7. Сипаты және өткізу уақыты бойынша өртке қарсы нұсқама: кіріспе, алғашқы, қайта, жоспардан тыс және мақсатты болып бөлінеді.

8. Программы проведения вводного, первичного, повторного, внепланового и целевого противопожарных инструктажей, пожарно-технического минимума утверждается руководителем организации.
9. О проведении вводного, первичного, повторного, внепланового, целевого противопожарных инструктажей и допуске к работе работника заносится запись в журнал учета проведения инструктажей по пожарной безопасности, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Вводный противопожарный инструктаж проводится:
1) со всеми, вновь принятыми работниками, независимо от их образования, стажа работы по профессии (должности);
2) с временными и сезонными работниками;
3) с обучающимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
11. Вводный и первичный противопожарные инструктажи проводятся по программе с учетом требований статьи 61 Закона.
12. Вводный противопожарный инструктаж заканчивается проверкой приобретенных работником навыков и знаний соблюдения противопожарного режима, установленного в организации, практической тренировкой действий при возникновении пожара и проверкой знаний средств пожаротушения и систем противопожарной защиты.
13. Лица, не прошедшие вводный инструктаж, к исполнению служебных обязанностей не допускаются.
14. Первичный противопожарный инструктаж осуществляется непосредственно на рабочем месте на производственных объектах, объектах хранения и торговли, а также объектах с массовым пребыванием людей.
15. Первичный противопожарный инструктаж проводится:
1) со всеми вновь принятыми работниками;
2) переводимыми из одного подразделения в другое;
3) с работниками, выполняющими новую для них работу, командированными, временными работниками, в случае перемещения;
4) с сезонными работниками;
5) со специалистами строительной отрасли, выполняющими строительно-монтажные работы на территории организации;
6) с обучающимися и студентами, прибывшими на производственное обучение или практику.
16. Первичный противопожарный инструктаж проводят с каждым работником индивидуально, с практическим показом и отработкой умений пользоваться первичными средствами пожаротушения, действий при возникновении пожара, правил эвакуации, оказание помощи пострадавшим, а также с группой лиц, обслуживающих однотипное оборудование и в пределах общего рабочего места.
17. Повторный противопожарный инструктаж проводится в соответствии с графиком проведения занятий, утвержденным руководителем организации с периодичностью:
1) на объектах образования, здравоохранения и социального обеспечения – не реже одного раза в полугодие;

8. Кіріспе, алғашқы, қайта, жоспардан тыс және мақсатты өртке қарсы нұсқамалар, Өрт-техникалық минимумды жүргізу бағдарламалары ұйым басшысымен бекітіледі.
9. Кіріспе, алғашқы, қайта, жоспардан тыс, мақсатты өртке қарсы нұсқамалардың жүргізілгені және қызметкерді жұмысқа жіберілгені туралы жазба өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамалар өткізуді есепке алу журналына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылады.
10. Кіріспе өртке қарсы нұсқама:
1) біліміне, кәсібі (лауазымы) бойынша жұмыс өтіліне қарамастан, жаңадан қабылданған барлық қызметкерлермен;
2) уақытша және маусымдық қызметкерлермен;
3) өндірістік оқуға немесе практикаға келген білім алушылармен және студенттермен жүргізіледі.
11. Кіріспе және алғашқы өртке қарсы нұсқама Заңының 61-бабының талаптарын ескере отырып, бағдарлама бойынша жүргізіледі.
12. Кіріспе өртке қарсы нұсқама қызметкер алған ұйымда белгіленген өртке қарсы режимді сақтау дағдысы мен білімін тексерумен, өрт шыққан кездегі іс-қимылдарды практикалық жаттығумен және өрт сөндіру құралдары мен өртке қарсы қорғаныс жүйелерін білуін тексерумен аяқталады.
13. Кіріспе нұсқамадан өтпеген адамдар қызметтік міндеттерін атқаруға жіберілмейді.
14. Алғашқы өртке қарсы нұсқама өндірістік объектілерде, сақтау және сауда объектілерінде, сондай-ақ адамдар жаппай болатын объектілерде тікелей жұмыс орнында жүзеге асырылады.
15. Алғашқы өртке қарсы нұсқама:
1) барлық жаңадан қабылданған қызметкерлермен;
2) бір бөлімшеден басқасына ауысқан қызметкерлерімен;
3) ауысқан жағдайда, олар үшін жаңа жұмысты орындайтын қызметкерлермен, іссапарға жіберілген уақытша қызметкерлермен;
4) маусымдық қызметкерлермен;
5) ұйым аумағында құрылыс-монтаждау жұмысты орындайтын құрылыс саласының мамандарымен;
6) өндірістік оқуға немесе практикаға келген білім алушылармен және студенттермен жүргізіледі.
16. Алғашқы өртке қарсы нұсқама алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалануды, өрт шыққан кездегі іс-қимылдарды, эвакуациялау қағидаларын, зардап шеккендерге көмек көрсетуді практикалық көрсете және дадылануын пысықтай отырып, әрбір қызметкермен жеке-жеке жүргізіледі, сондай-ақ біртекті жабдыққа қызмет көрсететін адамдар тобымен және жалпы жұмыс орнының шегінде жүргізіледі.
17. Өртке қарсы қайта нұсқама ұйым басшысы бекіткен сабақтарды өткізу кестесіне сәйкес мынадай кезеңділікпен жылына кемінде 1 рет жүргізіледі:
1) білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау объектілерде – кемінде жарты жылда бір рет;

2) на производственных объектах, объектах хранения и торговли, объектах с массовым пребыванием людей – один раз в год;
3) в общественных зданиях, не относящихся к объектам с массовым пребываниям людей – один раз в 2 года.
18. Повторный противопожарный инструктаж проводится индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование в пределах общего рабочего места.
19. В ходе повторного противопожарного инструктажа проверяются знания нормативных правовых актов, регулирующих деятельность в сфере пожарной безопасности, умение пользоваться первичными средствами пожаротушения, знание путей эвакуации, систем оповещения о пожаре и мероприятия по эвакуации людей.
20. Внеплановый противопожарный инструктаж проводится:
1) при изменении технологического процесса производства, замене или модернизации оборудования, инструментов, исходного сырья, материалов;
2) при нарушении работниками организации требований пожарной безопасности, которые могли привести или привели к пожару;
3) для дополнительного изучения мер пожарной безопасности по предписанию (акта о результатах проверки) должностных лиц государственного контроля в области пожарной безопасности при выявлении ими недостаточных знаний у работников организаций, в ходе пожарно-технического обследования организации;
4) при поступлении информационных материалов о пожарах, происшедших на аналогичных производствах, зданиях и сооружениях;
5) при установлении фактов неудовлетворительного знания работниками организаций требований пожарной безопасности.
21. Внеплановый противопожарный инструктаж проводится индивидуально или с группой работников, обслуживающих однотипное оборудование в пределах общего рабочего места. Содержание внепланового противопожарного инструктажа определяются в каждом конкретном случае в зависимости от причин и обстоятельств, вызвавших необходимость его проведения.
22. Целевой противопожарный инструктаж проводится:
1) при выполнении разовых работ, связанных с повышенной пожарной опасностью и другими огневыми работами (работой с применением открытого огня, с искрообразованием, нагреванием оборудования, инструмента, материалов до температуры, при которой может произойти воспламенение (самовоспламенение) газовоздушной, паровоздушной и пылевоздушной смесей, других горючих веществ (электро- и газосварка, бензорезка, работы с использованием паяльных ламп, факелов, горелок, варка битума и работы с выделением тепла и искр);
2) при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
3) при производстве работ, на которые оформляется наряд-допуск, при производстве огневых работ во взрывоопасных производствах;

2) өндірістік объектілерде, сақтау және сауда объектілерінде, адамдар көп жиналатын объектілерде – жылына бір рет;
3) адамдар көп жиналатын объектілерге жатпайтын қоғамдық ғимараттарда – 2 жылда бір рет.
18. Өртке қарсы қайта нұсқаманы жеке немесе жалпы жұмыс орнының шегінде біртекті жабдыққа қызмет көрсететін адамдар тобы жүргізеді.
19. Өртке қарсы қайта нұсқама барысында өрт қауіпсіздігі саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі, алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалана білуі, эвакуациялау жолдарын, өрт туралы хабарлау жүйелерін және адамдарды эвакуациялау жөніндегі іс-шараларды білуі тексеріледі.
20. Жоспардан тыс өртке қарсы нұсқама:
1) өндірістің технологиялық процесін өзгеру, жабдықты, құралдарды, негізгі шикізатты, материалдарды ауыстыру немесе жаңғырту кезінде;
2) ұйым қызметкерлері өрттің шығуына әкелген немесе әкелуі мүмкін өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзған кезде;
3) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылаудың лауазымды адамдары ұйымға өрт-техникалық тексеру жүргізу барысында ұйым қызметкерлерінің білімінің жеткіліксіз екенін анықтаған кезде олардың ұйғарымы (тексеру нәтижелері туралы акт) бойынша өрт қауіпсіздігі шараларын қосымша зерделеу үшін;
4) ұқсас өндірістерде, ғимараттар мен құрылыстарда шыққан өрттер туралы ақпараттық материалдар келіп түскен кезде;
5) ұйым қызметкерлерінің өрт қауіпсіздігі талаптарын қанағаттанарлықсыз білу фактілері анықталған кезде жүргізіледі.
21. Жоспардан тыс өртке қарсы нұсқаманы жеке немесе ортақ жұмыс орны шегінде біртекті жабдықтарға қызмет көрсететін қызметкерлер жүргізеді. Жоспардан тыс өртке қарсы нұсқаманың мазмұны әрбір нақты жағдайда оны өткізудің қажеттілігінен туындаған себептер мен жағдайларға байланысты анықталады.
22. Мақсатты өртке қарсы нұсқама:
1) жоғары өрт қауіптілігімен және басқа да отты жұмыстармен (ашық отты пайдаланатын, ұшқын түзетін, газ-ауа, бу-ауа және тозаң-ауа қоспаларының, өзге де жанғыш заттардың (электрмен және газбен дәнекерлеу, бензинмен кесу, дәнекерлеу шамдарын, факелдерді, шілтерлерді пайдаланатын жұмыстар, битум қайнату және жылу мен ұшқын шығаратын басқа да жұмыстар) тұтануы (өздігінен тұтануы) мүмкін температураға дейін жабдықты, аспапты, материалдарды қыздыратын жұмыспен) байланысты біржолғы жұмыстарды орындау кезінде;
2) төтенше жағдайлар салдарын жою кезінде;
3) рұқсат-наряд ресімделетін жұмыстарды жүргізу кезінде, жарылыс қауіпті өндірістерде отты жұмыстарды жүргізу кезінде;

4) при проведении экскурсий в организациях и производствах;
5) при подготовке в организации мероприятий с массовым пребыванием людей.
23. Целевой противопожарный инструктаж на рабочем месте заканчивается проверкой приобретенных работником навыков и знаний соблюдения противопожарного режима, установленного в организации, практической тренировкой действий при возникновении пожара и проверкой знаний средств пожаротушения и систем противопожарной защиты.
24. Работники, показавшие неудовлетворительные знания, вновь проходят инструктаж.
25. Обучению пожарно-техническому минимуму в объеме знаний требований нормативных правовых актов, в области пожарной безопасности, в части противопожарного режима, пожарной опасности технологического процесса и производства организации, а также приемов и действий при возникновении пожара в организации, позволяющих выработать практические навыки по предупреждению пожара, спасению жизни, здоровья людей и имущества при пожаре, в обязательном порядке подлежат лица, приведенные в пунктах 28 и 29 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Обучение пожарно-техническому минимуму с отрывом от производства руководителей и работников организаций, указанных в пункте 28 настоящих правил, проводится в течение месяца после приема на работу и с последующей периодичностью не реже одного раза в три года со дня последнего обучения.
Обучение пожарно-техническому минимуму без отрыва от производства проводится не реже одного раза в год.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Обучение пожарно-техническому минимуму проводится как с отрывом, так и без отрыва от производства.
Обучение пожарно-техническому минимуму не проходят лица, имеющие профессиональное, высшее и (или) послевузовское образование по специальности "Пожарная безопасность" либо прошедшие обучение по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб в соответствии с Программой курсов обучения по специальной подготовке специалистов профессиональных противопожарных служб, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 января 2015 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10382).

4) ұйымдар мен өндірістерде экскурсиялар жүргізу кезінде;
5) адамдар жаппай жиналатын іс-шараларды ұйымдастыруға дайындық кезінде жүргізіледі.
23. Мақсатты өртке қарсы нұсқама қызметкерлердің ұйымдарда алған белгіленген өртке қарсы сақтау дағдылары мен білімдерін тексеру, өрт туындаған кездегі іс-қимылдарға практикалық машықтануы және өрт сөндіру құралдарын және өртке қарсы қорғау жүйесін білулерін тексеру арқылы аяқталады.
24. Қанағаттандырарлықсыз білімін көрсеткен адамдар өздігінен жұмысқа шығуына жол берілмейді және нұсқамадан қайта өтеді.
25. Өрт қауіпсіздігі саласындағы, өртке қарсы режим, ұйымның технологиялық процесі мен өндірісінің өрт қауіптілігі, сондай-ақ ұйымда өрт шыққан кезде өрттің алдын алу, өрт кезінде адамдардың өмірін, денсаулығын және мүлікті сақтау бойынша практикалық дағдыларды машықтандыруға мүмкіндік беретін тәсілдер мен іс-қимылдар бөлігінде нормативтік құқықтық актілердің талаптарын білу көлемінде өрт-техникалық минимумге оқытуға осы Қағидалардың 28 және 29-тармақтарында келтірілген адамдар жатады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы қағидалардың 28-тармағында көрсетілген, ұйымдардың басшылары мен қызметкерлерін өндірістен қол үзіп, өрт-техникалық минимумына оқыту жұмысқа қабылдағаннан кейін бір ай ішінде және кейіннен соңғы оқытудан өткен күнінен бастап үш жылда кемінде бір рет өткізіледі.
Өндірістен қол үзбей өрт-техникалық минимумына оқыту бір жылда кемінде бір рет өткізіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Өрт-техникалық минимумына оқыту өндірістен қол үзіп және қол үзбей ұйымдастырады.
"Өрт қауіпсіздігі" мамандығы бойынша кәсіптік, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар не Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 қаңтардағы № 48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10382 болып тіркелген) Кәсіби өртке қарсы қызметтердің мамандарын арнайы даярлау бойынша оқыту курстарының бағдарламасы бойынша оқудан өткен адамдар өрт-техникалық минимумға оқытудан өтпейді.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа по чрезвычайным ситуациям РК от 15.07.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Обучение пожарно-техническому минимуму в учебных центрах, с отрывом от производства проходят:
1) руководители организаций;
1-1) ответственные за обеспечение пожарной безопасности;
2) работники объектов с наличием помещений, зданий, сооружений и установок с категориями производства по взрывопожарной и пожарной опасности А, Б, за исключением вспомогательного персонала, осуществляющего деятельность не связанную с функциональным назначением объекта;
3) работники, выполняющие электрогазосварочные работы, работы с использованием бензореза, клея, мастики, полимерных материалов, паяльных ламп, факелов, горелок, битума, а также работ сопровождающихся выделением тепла и искр;
4) работники, ответственные за эксплуатацию систем и установок пожарной автоматики;
5) работники, объектов с массовым пребыванием людей, ответственные за обеспечение пожарной безопасности, в том числе на отдельных участках работ.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.12.2022 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.07.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Обучение пожарно-техническому минимуму без отрыва от производства проходят:
1) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) работники сельскохозяйственных организаций;
3) педагогические работники;
4) электрики;
5) работники, осуществляющие охрану организаций, за исключением охранников частных охранных организаций;
6) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) работники объектов с массовым пребыванием людей, за исключением работников, указанных в подпункте 5) пункта 28 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.07.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
28. Оқу орталықтарында өндірістен қол үзіп өрт-техникалық минимумын оқытудан:
1) ұйымдардың басшылары;
1-1) өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауаптылар;
2) объектінің функционалдық мақсатына байланысты емес қызметті жүзеге асыратын қосалқы персоналды қоспағанда, жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б өндірісіндегі санаттарымен үй-жайлары, ғимараттары, құрылыстары мен қондырғылары бар объектілердің жұмыскерлері;
3) электрмен-газбен дәнекерлеу жұмыстарын, бензокескішті, желімді, мастиканы, полимерлік материалдарды, дәнекерлеу лампаларын, алауларды, жанарғыларды, битумды қолданатын жұмыстарды, сондай-ақ жылу мен ұшқын бөлетін жұмыстарды орындайтын жұмыскерлер;
4) өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға жауапты жұмыскерлер;
5) адамдар жаппай жиналатын объектілердің өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты жұмыскерлер, оның ішінде жекелеген жұмыс учаскелерінің жұмыскерлері өтеді.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.12.2022 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.08.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.07.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрықтарымен.
29. Өндірістен қол үзбей өрт-техникалық минимумын оқытудан:
1) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ауыл шаруашылығы ұйымдарының қызметкерлері;
3) педагогикалық қызметкерлер;
4) электриктер;
5) жеке меншік күзет ұйымдарының күзетшілерінен басқа, ұйымдарды күзетуді жүзеге асыратын қызметкерлер;
6) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
7) адамдар жаппай жиналатын объектілердің жұмыскерлері, осы Қағидарлардың 28-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жұмыскерлерді қоспағанда.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30. Обучение по программам пожарно-технического минимума, непосредственно в организации, проводится руководителем организации или лицом, ответственным за обеспечение пожарной безопасности, прошедший обучение в учебных центрах.
31. Требования к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности включает в себя:
1) учебные программы, количество часов обучения пожарно-техническому минимуму составляются для каждой категории обучаемых с учетом специфики профессиональной деятельности, особенностей исполнения обязанностей по должности и положений отраслевых документов согласно приложения 4 к настоящим Правилам;
2) при формировании материалов для проведения обучения по пожарно-техническому минимуму для каждой категории обучаемых с учетом специфики профессиональной деятельности руководствоваться нормативно правовыми актами в области пожарной безопасности.
3) при проведении практических занятий применять при обучении пользование первичными средствами пожаротушения, отрабатывать действия при возникновении пожара, эвакуации и помощи пострадавшим.
32. По окончанию обучения пожарно-техническому минимуму с отрывом от производства квалификационной комиссией состоящей не менее чем из трех человек, состав которой определяется руководителем учебного центра, проводится проверка знаний требований пожарной безопасности с применением средств видеофиксации.
Проверка знаний работников, прошедших обучение пожарно-техническому минимуму без отрыва от производства, осуществляется по мере служебной необходимости, комиссией в составе работников организации, включая ответственного за обеспечение пожарной безопасности, без выдачи удостоверения по проверке знаний в области пожарной безопасности в объеме пожарно-технического минимума.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. По окончании экзамена протокол заседания квалификационной комиссии по проверке знаний по пожарной безопасности в объеме пожарно-технического минимума, составленный по результатам тестирования и (либо) устного экзамена, подписывают члены квалификационной комиссии, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
35. Лицам, успешно сдавшим экзамены, выдается удостоверение по проверке знаний в области пожарной безопасности в объеме пожарно-технического минимума, подписанное руководителем учебного центра, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

30. Өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша оқытуды оқу орталықтарында оқудан өткен, ұйым басшысы немесе өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адам тікелей ұйымда жүргізеді.
31. Өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларының мазмұнына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) өрт-техникалық минимумына оқыту бағдарламасы, сағат саны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кәсіби қызметінің ерекшелігін, лауазымы бойынша міндеттерді атқару ерекшеліктерін және салалық құжаттардың ережелерін ескере отырып, білім алушылардың әр санаты үшін жасалады;
2) материалдарды қалыптастыру кезінде өрт-техникалық минимумы бойынша оқыту кәсіби қызмет ерекшелігін ескере отырып, білім алушылардың әр санаты үшін өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілер басшылыққа алынады;
3) практикалық сабақтарды өткізу кезінде алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалануға, өрт шыққан кездегі іс-қимылдарды пысықтауға, эвакуациялау және зардап шеккендерге көмек көрсетуге оқыту кезінде қолдануы тиіс.
32. Өндірістен қол үзіп, өрт-техникалық минимумын оқыту аяқталғаннан кейін құрамын оқу орталықтарының басшысы белгілейтін кемінде үш адамнан құрылған біліктілік комиссиясы өрт қауіпсіздігі талаптарын білуіне тексеруді, бейне тіркеу құралдарын пайдалана отырып жүргізеді.
Өндірістен қол үзбей өрт-техникалық минимумын оқыту аяқтаған жұмыскерлердің білімін тексеруді өрт-техникалық минимум көлемінде өрт қауіпсіздігі саласындағы білімін тексеру бойынша біліктілік куәлігін бермей, қызмет қажеттілігіне қарай, өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты жұмыскерді қоса ұйым жұмыскерлері құрамынан тұратын комиссия жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Емтихан соңында тестілеудің және (немесе) ауызша емтиханның нәтижелері бойынша құрастырылған осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт-техникалық минимумы көлемінде өрт қауіпсіздігі бойынша білімдерді тексеру жөніндегі біліктілік комиссиясы отырысының хаттамасына біліктілік комиссиясының мүшелерімен қол қойылады.
35. Емтихандарды ойдағыдай тапсырған адамдарға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орталығының басшысы қол қойылған өрт-техникалық минимум көлемінде өрт қауіпсіздігі саласындағы білімін тексеру бойынша біліктілік куәлігі беріледі.

36. Лицо, не сдавшее экзамен, сдают его повторно не позднее одного месяца со дня проведения квалификационного экзамена, по результатам которого лицо было признано не прошедшим экзамен. До повторной проверки работник к самостоятельной работе не допускается.
Глава 3. Порядок обучения населения мерам пожарной безопасности
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.08.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Обучение населения мерам пожарной безопасности включает в себя:
1) проведение занятий в учебное время в общеобразовательных учреждениях по соответствующим программам в рамках курса "Основы безопасности жизнедеятельности", а в средне-специальных и высших учебных заведениях по программе "Безопасность жизнедеятельности";
2) проведение лекций, бесед, просмотра учебных фильмов, тематических вечеров, экскурсий – на базах пожарно-технических центров, конкурсов, викторин на противопожарную тематику во внеурочное время в общеобразовательных учреждениях, в средне-специальных и высших учебных заведениях;
3) противопожарный инструктаж перед началом занятий, связанных с обращением взрыво-, пожароопасных веществ и материалов, проведением в помещениях культурных и спортивных мероприятий с массовым скоплением людей;
4) проведение сотрудниками государственной противопожарной службы бесед, лекций, просмотр учебных фильмов с населением;
5) привлечение населения для участия в учениях и тренировках по месту жительства;
6) размещение информации на официальных интернет ресурсах государственных органов, социальной рекламы в общественных местах, телевизионных и радиоканалах;
7) установление и трансляция в общественных местах, а также в местах массового скопления людей билбордов, баннеров, видео- и аудио выступлений.
38. При проведении обучения населения учитывается изменение пожарной опасности в зависимости от времени года и погодных условий.
39. В осенне-зимний период обучение проводится по вопросам использования отопительных и нагревательных установок и электроприборов.
40. Органы государственной противопожарной службы ежегодно перед началом отопительного сезона проводят в населенных пунктах, месячники по пожарной безопасности.
41. В весенний период с населением проводятся беседы и инструктажи о соблюдении мер пожарной безопасности при сжигании мусора, отходов и тары.
42. В летний период проводятся инструктажи о требованиях пожарной безопасности в лесных и степных массивах.
Приложение 1
к Правилам обучения работников
организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования
к содержанию учебных программ
по обучению мерам пожарной безопасности
Типовая программа противопожарного инструктажа

36. Емтихан тапсыра алмаған адам біліктілік емтиханның нәтижесі бойынша емтиханнан өтпеген адам деп танылып, сол күннен бастап бір айдан кешіктірмей қайта тапсырады. Қайта тексеруге дейін қызметкер дербес жұмыс істеуге жіберілмейді.
3. Жұмыспен қамтылмаған халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту тәртібі
37. Жұмыспен қамтылмаған халықты өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту:
1) оқу кезінде "Тіршілік әрекеттерінің қауіпсіздік негіздері" курсы шеңберінде тиісті бағдарламалар бойынша жалпы білім беру мекемелерінде, ал "Тіршілік әрекеттері қауіпсіздігі" бағдарламасы бойынша арнайы орта және жоғары оқу орындарында сабақтар өткізуді;
2) өрт-техникалық орталықтары базаларында дәрістер, әңгімелесулер, оқу фильмдерін қарау, тақырыптық кештер, экскурсиялар, жалпы білім беру мекемелерінде, арнайы орта және жоғары оқу орындарында оқудан тыс кезде конкурстар, өртке қарсы тақырыпта викториналар өткізуді;
3) жарылыс, өрт қауіпті заттар мен материалдарды қолдануға, үй-жайларда адамдар жаппай болатын мәдени және спорттық іс-шаралар өткізуге байланысты сабақтар басталмас бұрын өртке қарсы нұсқаманы;
4) мемлекеттік өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің халықпен әңгімелесулер, дәрістер өткізуді, оқу фильмдерін қарауды;
5) халықты тұрғылықты жері бойынша оқулар мен жаттығуларға қатысу үшін тартуды;
6) мемлекеттік органдардың ресми интернет ресурстарында ақпаратты, қоғамдық орындарда, теледидар және радиоарналарында әлеуметтік жарнаманы орналастыруды;
7) қоғамдық орындарда, сондай-ақ адамдар көп жиналатын жерлерде билбордтарды, баннерлерді орнатуды, бейне және аудио сөз сөйлеулерді көрсетуді қамтиды.
38. Халықты оқыту кезінде жыл мезгілі мен ауа райы жағдайларына байланысты өрт қауіптілігінің өзгеруі ескеріледі.
39. Күзгі-қысқы кезеңде оқу жылыту және жылу беру қондырғылары мен электр құралдарын пайдалану мәселелері бойынша жүргізіледі.
40. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жыл сайын жылу беру маусымы алдында елді мекендерде өрт қауіпсіздігі айлығын жүргізеді.
41. Көктемгі кезеңде халықпен қоқысты, қалдықтарды және бос ыдысты жағу кезінде өрт қауіпсіздігі шараларын сақтау туралы әңгімелесулер мен нұсқамалар жүргізеді.
42. Жазғы кезеңде орман және дала алқаптарындағы өрт қауіпсіздігі талаптары туралы нұсқамалар жүргізіледі.
Ұйымдардың қызметкерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі шараларына
оқыту қағидаларына және өрт қауіпсіздігі
шараларына оқыту жөніндегі оқу
бағдарламаларының мазмұнына
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Өртке қарсы нұсқаманың үлгі бағдарламасы

1. Общие сведения о специфике и особенностях организации (производства) по условиям пожаро- и взрывоопасности.
2. Обязанности работников и их ответственность за соблюдение требований пожарной безопасности.
3. Ознакомление с противопожарным режимом в организации.
4. Ознакомление с приказами по соблюдению противопожарного режима, инструкциями по пожарной безопасности.
5. Общие меры по пожарной профилактике и тушению пожара:
для руководителей структурных подразделений, цехов, участков (сроки проверки и испытания гидрантов и внутренних пожарных кранов, зарядки огнетушителей, автоматических средств пожаротушения и сигнализации, ознакомление с программой первичного инструктажа персонала цеха или участка, обеспечение личной и коллективной безопасности и другие требований и правила пожарной безопасности);
для работников (действия при загорании или пожаре, сообщение о пожаре в пожарную часть и непосредственному руководителю, приемы и средства тушения загорания или пожара, средства и меры личной и коллективной безопасности, знания и соблюдения установленного противопожарного режима на объекте).
6. Ознакомление (по плану эвакуации) с местами расположения первичных средств пожаротушения, гидрантов, запасов воды и песка, эвакуационных путей и выходов. Обход соответствующих помещений и территорий.
7. Пожароопасные свойства применяемого сырья, материалов и изготавливаемой продукции. Пожароопасность технологического процесса.
8. Виды огнетушителей и их применение в зависимости от класса пожара (вида горючего вещества, особенностей оборудования).
9. Требования при тушении электроустановок и производственного оборудования. Поведение и действия инструктируемого при пожаре и сильном задымлении на путях эвакуации.
10. Способы сообщения о пожаре. Меры личной безопасности при возникновении пожара. Способы оказания доврачебной помощи пострадавшим.
11. Практическое занятие.
Приложение 2
к Правилам обучения работников
организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования
к содержанию учебных программ
по обучению мерам пожарной безопасности
форма
(наименование организации)
Журнал № ___
учета проведения инструктажей по пожарной безопасности
Дата начало ведения журнала "___" _____ 20__ г.
Дата окончания ведения журнала "___" _____ 20__ г.
(внутренняя сторона)
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктируемого
Должность (профессия) инструктируемого
Вид инструктажа
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) инструктирующего
Должность инструктирующего
Подпись инструктируемого
Подпись инструктирующего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание:
журнал учета проведения инструктажей по пожарной безопасности
оформляется для всех видов инструктажей или по решению руководителя
организации отдельно для каждого вида инструктажа.
Приложение 3
к Правилам обучения работников
организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования
к содержанию учебных программ
по обучению мерам пожарной безопасности
Перечень работников подлежащих обязательному
обучению пожарно-техническому минимуму
Сноска. Перечень исключен приказом Министра внутренних дел РК от 04.12.2019 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам обучения
работников организаций и
населения мерам пожарной
безопасности и требований
к содержанию учебных
программ по обучению мерам
пожарной безопасности

1. Өрт және жарылыс қауіптілігі жағдайлары бойынша ұйымның (өндірістің) ерекшелігі мен өзгешіліктері туралы жалпы мәліметтер.
2. Қызметкерлердің міндеттері және олардың өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға жауапкершілігі.
3. Ұйымдағы өртке қарсы режиммен таныстыру.
4. Өртке қарсы режимді сақтау жөніндегі бұйрықтармен, өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқамалармен таныстыру.
5. Өрттің алдын алу және оны сөндіру бойынша жалпы шаралар:
құрылымдық бөлімшелердің, цехтарды, учаскелердің басшылары үшін (гидранттар мен ішкі өрт крандарын тексеру және сынау, өрт сөндіргіштерді, автоматты өрт сөндіру және дабыл құралдарын зарядтау мерзімдері, цех немесе учаске персоналын алғашқы нұсқамадан өткізу бағдарламасымен таныстыру, жеке және ұжымдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тағы басқа да өрт қауіпсіздігі талаптары мен қағидалары);
қызметкерлер үшін (жану немесе өрт кезіндегі іс-әрекеттер, өрт туралы өрт сөндіру бөліміне және тікелей басшыға хабарлау, жануды немесе өртті сөндіру тәсілдері мен құралдары, жеке және ұжымдық қауіпсіздік құралдары мен шаралары, объектіде белгіленген өртке қарсы режимді білу және сақтау).
6. Алғашқы өрт сөндіру құралдарының, гидранттардың, су қоры мен құм, эвакуациялау жолдары мен шығу жолдарының орналасу орындарымен танысу (эвакуациялау жоспарына сәйкес). Тиісті үй-жайлар мен аумақтарды аралау.
7. Қолданылатын шикізаттың, материалдардың және дайындалатын өнімнің өрт қауіпті қасиеттері. Технологиялық үдерістің өрт қауіптілігі.
8. Өрт сөндіргіштердің түрлері және оларды өрттің сыныбына (жанғыш заттың түріне, жабдықтың ерекшелігіне) қарай қолдану.
9. Электр қондырғылары мен өндірістік жабдықты сөндіру кезіндегі талаптар. Өрт кезінде және эвакуациялау жолында қою түтіндеген кезде нұсқамадан өтушінің жүріс-тұрысы мен іс-қимылы.
10. Өрт туралы хабарлау тәсілдері. Өрт шыққан кездегі жеке қауіпсіздік шаралары. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету тәсілдері.
11. Практикалық сабақ.
Ұйымдардың қызметкерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі шараларына
оқыту қағидаларына және өрт қауіпсіздігі
шараларына оқыту жөніндегі
оқу бағдарламаларының мазмұнына
қойылатын талаптарға
2-қосымша
нысан
(ұйымның атауы)
Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқамалар өткізуді есепке алу
№ ___журналы
Журналды жүргізуді бастаған күні 20 __ ж. "___" _____
Журнал жүргізуді аяқтаған күні 20 __ ж. "___" _______
(ішкі жағы)
р/с №
Нұсқаманы өткізген күні
Нұсқамадан өтушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Нұсқамадан өтушінің лауазымы (кәсібі)
Нұсқама түрі
Нұсқаманы өткізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Нұсқаманы өткізген адамның лауазымы
Нұсқамадан өтушінің қолы
Нұсқаманы өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе:
өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқамаларды өткізуді есепке алу журналы нұсқамалардың барлық түрлеріне немесе ұйым басшысының шешімі бойынша нұсқаманың әр түрі үшін бөлек ресімделеді.
Ұйымдардың қызметкерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі шараларына
оқыту қағидаларына және өрт
қауіпсіздігі шараларына оқыту
жөніндегі оқу бағдарламаларының
мазмұнына қойылатын талаптарға
3-қосымша
Өрт-техникалық минимумына міндетті оқытылатын
қызметкерлер тізбесі
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 04.12.2019 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұйымдардың жұмыскерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі
шараларына оқыту қағидаларын
және өрт қауіпсіздігі
шараларына оқыту жөніндегі
оқу бағдарламаларының
мазмұнына қойылатын
талаптарға
4-қосымша

Глава 1. Учебные программы обучения пожарно-техническому минимуму для обучающихся в учебных центрах (с отрывом от производства)
Сноска. Приложение 4 - в редакции Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа по чрезвычайным ситуациям РК от 15.07.2026 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Тематический план и типовая учебная программа для руководителей организаций
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Законодательная база в области пожарной безопасности. Основные положения
1
2
Организационные основы обеспечения пожарной безопасности в организации
2
3
Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
1
4
Общие сведения о системах противопожарной защиты в организации
1
5
Действия работников при пожарах
1
6
Практические занятия
1
7
Прием зачета
1
Общее количество часов
8
Тема 1. Законодательная база в области пожарной безопасности. Основные положения
Изучение основных нормативных правовых актов в области пожарной ответственности за нарушение и (или) невыполнение правил и норм пожарной безопасности.
Тема 2. Организационные основы обеспечения пожарной безопасности в организации
Обучение работников мерам пожарной безопасности, ведение документации. Противопожарный инструктаж и пожарно-технический минимум. Инструкции о мерах пожарной безопасности. Порядок разработки противопожарных мероприятий. Практические занятия с работниками организации. Понятие термина "противопожарный режим". Противопожарный режим на территории объекта, в подвальных и чердачных помещениях, содержание помещений.
Тема 3. Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
Пути эвакуации. Определение путей эвакуации и эвакуационных выходов. Требования пожарной безопасности к путям эвакуации. Мероприятия, исключающие задымление эвакуационных путей. План эвакуации на случай пожара на эксплуатируемых объектах. Системы экстренного оповещения об эвакуации людей при пожарах. Организация учений по эвакуации людей.
Тема 4. Общие сведения о системах противопожарной защиты в организации
Первичные средства пожаротушения. Устройство, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации огнетушителей.
Наружное противопожарное водоснабжение и внутренний противопожарный водопровод, назначение, устройство. Пожарные краны, размещение и контроль за ними. Правила пользования при пожаре.
Назначение, область применения автоматических систем пожаротушения и сигнализации. Классификация, основные параметры станций пожарной сигнализации, пожарных извещателей. Правила монтажа и эксплуатации. Техническое обслуживание и контроль за работоспособностью систем. Принцип действия, устройство систем пожаротушения: водяного, пенного, газового и порошкового.
Назначение, виды, основные элементы установок противодымной защиты. Требования норм и правил к системам противодымной защиты. Эксплуатация и проверка систем противодымной защиты.
Тема 5. Действия работников при пожарах
Общий характер и особенности развития пожара. Порядок сообщения о пожаре. Организация тушения пожара до прибытия пожарных подразделений, огнеопасных и ценных веществ и материалов, эвакуация людей. Встреча пожарных подразделений. Меры по предотвращению распространения пожара. Действия после прибытия пожарных подразделений.
Тема 6. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с огнетушителем на модельном очаге пожара. Тренировка по пользованию пожарным краном. Практическое ознакомление с системами противопожарной защиты. Тренировки по эвакуации людей.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

1-тарау. Оқу орталықтарында оқитындар үшін өрт-техникалық минимумға оқытудың оқу бағдарламалары (өндірістен қол үзіп)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 15.07.2026 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1. Ұйым басшыларына арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық база. Негізгі ережелер
1
2
Ұйымда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық негіздері
2
3
Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
1
4
Ұйымдағы өртке қарсы қорғау жүйелері туралы жалпы мәліметтер
1
5
Өрт кезіндегі қызметкерлердің іс-әрекеттері
1
6
Практикалық сабақтар
1
7
Сынақ қабылдау
1
Жалпы сағат саны
8
1-тақырып. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық база. Негізгі ережелер
Өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын бұзғаны және (немесе) орындамағаны үшін өрт жауапкершілігі саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді зерделеу.
2-тақырып. Ұйымда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық негіздері
Қызметкерлерді өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту, құжаттаманы жүргізу. Өртке қарсы нұсқама және өрт-техникалық минимум. Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар. Өртке қарсы іс-шараларды әзірлеу тәртібі. Ұйым қызметкерлерімен практикалық сабақтар. "Өртке қарсы режим" термині түсінікы. Объектінің, жертөле және шатыр үй-жайлары аумағындағы өртке қарсы режим, үй-жайларды ұстау.
3-тақырып. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
Эвакуациялық жолдары. Эвакуациялық жолдары мен эвакуациялық шығу жолдарын анықтау. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары. Эвакуациялық жолдарының түтінденуін болдырмайтын іс-шаралар. Пайдаланылатын объектілерде өрт болған жағдайда эвакуациялау жоспары. Өрт кезінде адамдарды эвакуациялау туралы шұғыл құлақтандыру жүйесі. Адамдарды эвакуациялау бойынша оқу-жаттығуларды ұйымдастыру.
4-тақырып. Ұйымдағы өртке қарсы қорғау жүйелері туралы жалпы мәліметтер
Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Өртсөндіргіш құрылғысы, оның тактикалық-техникалық сипаттамалары мен пайдалану қағидалары.
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау және өртке қарсы ішкі су құбыры, мақсаты, орнатылуы. Өрт крандары, оларды орналастыру және бақылау. Өрт кезінде пайдалану қағидалары.
Автоматты өрт сөндіру және сигнализация жүйелерінің мақсаты, қолданылу саласы. Өрт сигнализациясы станцияларының, өрт хабарлағыштарының жіктелуі, негізгі параметрлері. Монтаждау және пайдалану қағидалары. Техникалық қызмет көрсету және жүйелердің жұмысқа жарамдылығын бақылау. Өрт сөндіру жүйелерінің әрекет ету принципі, орнатылуы: су, көбік, газ және ұнтақ.
Түтінге қарсы қорғау қондырғыларының мақсаты, түрлері, негізгі элементтері. Түтінге қарсы қорғау жүйелеріне қойылатын нормалар мен қағидалар талаптары. Түтінге қарсы қорғау жүйелерін пайдалану және оларды тексеру.
5-тақырып. Өрт кезіндегі қызметкерлердің іс-әрекеттері
Өрттің өршуінің жалпы сипаты мен ерекшеліктері. Өрт туралы хабарлау тәртібі. Өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейін, өрт сөндіруді, өрт қауіпті және құнды заттар мен материалдарды, адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру. Өрт сөндіру бөлімшелерінің кездесуі. Өрттің таралуын болдырмау шаралары. Өрт сөндіру бөлімшелері келгеннен кейінгі іс-қимылдар.
6-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрттің модельдік ошағында өртсөндіргішпен практикалық танысу және онымен жұмыс істеу. Өрт кранын пайдалану бойынша жаттықтыру. Өртке қарсы қорғау жүйелерімен практикалық танысу. Адамдарды эвакуациялау бойынша жаттықтырулар.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

2. Тематический план и типовая учебная программа для работников, ответственных за обеспечение пожарной безопасности
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Законодательная база в области пожарной безопасности. Основные положения
1
2
Общие понятия о горении и пожаровзрывоопасных свойствах веществ и материалов, пожарной опасности зданий
1
3
Пожарная опасность в организации
1
4
Меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ, хранении веществ и материалов. Основная нормативная документация
1
5
Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
1
6
Общие сведения о системах противопожарной защиты в организации
1
7
Организационные основы обеспечения пожарной безопасности в организации
1
8
Действия работников при пожарах
2
9
Практические занятия
1
10
Прием зачета
2
Общее количество часов
12
Тема 1. Законодательная база в области пожарной безопасности. Основные положения
Изучение основных нормативных правовых актов в области пожарной ответственности за нарушение и (или) невыполнение правил и норм пожарной безопасности.
Тема 2. Общие понятия о горении и пожаровзрывоопасных свойствах веществ и материалов, пожарной опасности зданий
Общие сведения о горении. Показатели, характеризующие взрывопожароопасные свойства веществ и материалов. Категорирование и классификация помещений, зданий, сооружений и технологических процессов по пожаровзрывоопасности. Классификация строительных материалов по группам горючести. Понятие о пределе огнестойкости и пределе распространения огня. Понятие о степени огнестойкости зданий и сооружений. Способы огнезащиты конструкций.
Тема 3. Пожарная опасность в организации
Основные нормативные документы, регламентирующие пожарную опасность производства. Пожарная опасность систем отопления и вентиляции. Меры пожарной безопасности при устройстве систем отопления и вентиляции.
Причины возникновения пожаров от электрического тока и меры по их предупреждению. Классификация взрывоопасных и пожароопасных зон. Пожарная опасность прямого удара молнии и вторичных ее проявлений. Категории молниезащиты зданий и сооружений. Основные положения по устройству молниезащиты. Статическое электричество и его пожарная опасность. Меры профилактики.
Тема 4. Меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ и хранении веществ и материалов
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Постоянные и временные посты проведения огневых работ. Порядок допуска лиц к огневым работам и контроль за их проведением. Особенности пожарной опасности при проведении электрогазосварочных работ, а также других огневых работ во взрывопожароопасных помещениях.
Пожароопасные свойства легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа. Меры пожарной безопасности при хранении легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа на общеобъектовых складах, открытых площадках, в цеховых раздаточных кладовых. Меры пожарной безопасности при применении легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа на рабочих местах, при производстве окрасочных и других пожароопасных работ. Меры пожарной безопасности при транспортировке легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа.
Тема 5. Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
Пути эвакуации. Определение путей эвакуации и эвакуационных выходов. Требования пожарной безопасности к путям эвакуации. Мероприятия, исключающие задымление эвакуационных путей. План эвакуации на случай пожара на эксплуатируемых объектах. Системы экстренного оповещения об эвакуации людей при пожарах. Организация учений по эвакуации людей.
Тема 6. Общие сведения о системах противопожарной защиты в организации
Первичные средства пожаротушения. Устройство, тактико-технические характеристики и правила эксплуатации огнетушителей.
Наружное противопожарное водоснабжение и внутренний противопожарный водопровод, назначение, устройство. Пожарные краны, размещение и контроль за ними. Правила пользования при пожаре.
Назначение, область применения автоматических систем пожаротушения и сигнализации. Классификация, основные параметры станций пожарной сигнализации, пожарных извещателей. Правила монтажа и эксплуатации. Техническое обслуживание и контроль за работоспособностью систем. Принцип действия, устройство систем пожаротушения: водяного, пенного, газового и порошкового.
Назначение, виды, основные элементы установок противодымной защиты. Требования норм и правил к системам противодымной защиты. Эксплуатация и проверка систем противодымной защиты.
Тема 7. Организационные основы обеспечения пожарной безопасности в организации
Обучение работников мерам пожарной безопасности. Противопожарный инструктаж и пожарно-технический минимум. Инструкции о мерах пожарной безопасности. Порядок разработки противопожарных мероприятий. Практические занятия с работниками организации. Противопожарная пропаганда. Уголки пожарной безопасности.
Понятие термина "противопожарный режим". Противопожарный режим на территории объекта, в подвальных и чердачных помещениях, содержание помещений.
Тема 8. Действия работников при пожарах
Общий характер и особенности развития пожара. Порядок сообщения о пожаре. Организация тушения пожара до прибытия пожарных подразделений, огнеопасных и ценных веществ и материалов, эвакуация людей. Встреча пожарных подразделений. Меры по предотвращению распространения пожара. Действия после прибытия пожарных подразделений.
Тема 9. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с огнетушителем на модельном очаге пожара. Тренировка по пользованию пожарным краном. Практическое ознакомление с системами противопожарной защиты. Тренировки по эвакуации людей.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

2. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлерге арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық база. Негізгі ережелер
1
2
Заттар мен материалдардың жану және өрт-жарылыс қауіпті қасиеттері, ғимараттардың өрт қауіптілігі туралы жалпы түсінік
1
3
Ұйымдағы өрт қауіптілігі
1
4
Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу, заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Негізгі нормативтік құжаттама
1
5
Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
1
6
Ұйымдағы өртке қарсы қорғау жүйелері туралы жалпы мәліметтер
1
7
Ұйымда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық негіздері
1
8
Өрт кезіндегі қызметкерлердің іс-әрекеттері
2
9
Практикалық сабақтар
1
10
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
12
1-тақырып. Өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамалық база. Негізгі ережелер
Өрт қауіпсіздігі қағидалары мен нормаларын бұзғаны және (немесе) орындамағаны үшін өрт жауапкершілігі саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді зерделеу.
2-тақырып. Заттар мен материалдардың жану және өрт-жарылыс қауіпті қасиеттері, ғимараттардың өрт қауіптілігі туралы жалпы түсінік
Жану туралы жалпы мәліметтер. Заттар мен материалдардың жарылыс-өрт қауіпті қасиеттерін сипаттайтын көрсеткіштер. Өрт-жарылыс қауіптілігі бойынша үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды және технологиялық процестерді санаттау және жіктеу. Жанғыш топтары бойынша құрылыс материалдарының жіктелуі. Отқа төзімділік шегі және оттың таралу шегі туралы түсінік. Ғимараттар мен құрылыстардың отқа төзімділік дәрежесі туралы түсінік. Конструкцияларды өрттен қорғау тәсілдері.
3-тақырып. Ұйымдағы өрт қауіптілігі
Өндірістің өрт қауіптілігін регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар. Жылу беру және желдету жүйелерінің өрт қауіптілігі. Жылу беру және желдету жүйелерін құру кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Электр тогынан өрттердің пайда болу себептері және олардың алдын алу шаралары. Жарылыс қауіпті және өрт қауіпті аймақтардың жіктелуі. Найзағайдың тікелей соққысының және оның жанама көріністерінің өрт қауіптілігі. Ғимараттар мен құрылыстардың найзағайдан қорғау санаттары. Найзағайдан қорғауды орнату бойынша негізгі ережелер. Статикалық электр және оның өрт қауіптілігі. Алдын алу шаралары.
4-тақырып. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу, заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары
От жұмыстарының түрлері және олардың өрт қауіптілігі. От жұмыстарын жүргізудің тұрақты және уақытша бекеттері. Адамдарды от жұмыстарына жіберу тәртібі және олардың жүргізілуін бақылау. Электр газбен дәнекерлеу жұмыстарын, сондай-ақ жарылыс-өрт қауіпті үй-жайларда басқа да от жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіптілігінің ерекшеліктері.
Тез тұтанатын сұйықтықтың, жанғыш сұйықтықтың, жанғыш газдың өрт қауіпті қасиеттері. Жалпы объектілік қоймаларда, ашық алаңдарда, цехтық тарату қоймаларында тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газды сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Жұмыс орындарында, бояу және басқа да өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде тез тұтанатын сұйықтықты, жанғыш сұйықтықты, жанғыш газды қолдану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газды тасымалдау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
5-тақырып. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
Эвакуациялық жолдары. Эвакуациялық жолдары мен эвакуациялық шығу жолдарын анықтау. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары. Эвакуациялық жолдарының түтінденуін болдырмайтын іс-шаралар. Пайдаланылатын объектілерде өрт болған жағдайда эвакуациялау жоспары. Өрт кезінде адамдарды эвакуациялау туралы шұғыл құлақтандыру жүйесі. Адамдарды эвакуациялау бойынша оқу-жаттығуларды ұйымдастыру.
6-тақырып. Ұйымдағы өртке қарсы қорғау жүйелері туралы жалпы мәліметтер
Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Өртсөндіргіштердің орнатылуы, тактикалық-техникалық сипаттамалары және оларды пайдалану ережелері.
Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау және өртке қарсы ішкі су құбыры, мақсаты, құрылысы. Өрт крандары, оларды орналастыру және бақылау. Өрт кезінде пайдалану ережелері.
Автоматты өрт сөндіру және сигнал беру жүйелерінің мақсаты, қолданылу саласы. Өрт сигнализациясы станцияларының, өрт хабарлағыштарының жіктелуі, негізгі параметрлері. Монтаждау және пайдалану ережесі. Техникалық қызмет көрсету және жүйелердің жұмысқа жарамдылығын бақылау. Өрт сөндіру жүйесінің әрекет ету принципі, орнатылуы: су, көбік, газ және ұнтақ.
Түтінге қарсы қорғау қондырғыларының мақсаты, түрлері, негізгі элементтері. Түтінге қарсы қорғау жүйелеріне қойылатын нормалар мен қағидалардың талаптары. Түтінге қарсы қорғау жүйелерін пайдалану және тексеру.
7-тақырып. Ұйымда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық негіздері
Қызметкерлерді өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту. Өртке қарсы нұсқама және өрт-техникалық минимум. Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар. Өртке қарсы іс-шараларды әзірлеу тәртібі. Ұйым қызметкерлерімен практикалық сабақтар. Өртке қарсы насихат. Өрт қауіпсіздігінің бұрыштары.
"Өртке қарсы режим" термині түсінігі. Объектінің, жертөле және шатыр үй-жайлары аумағындағы өртке қарсы режим, үй-жайларды ұстау.
8-тақырып. Өрт кезіндегі қызметкерлердің іс-әрекеттері
Өрттің өршуінің жалпы сипаты мен ерекшеліктері. Өрт туралы хабарлау тәртібі. Өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейін, өрт сөндіруді, өрт қауіпті және құнды заттар мен материалдарды, адамдарды эвакуациялауды ұйымдастыру. Өрт сөндіру бөлімшелерінің кездесуі. Өрттің таралуын болдырмау шаралары. Өрт сөндіру бөлімшелері келгеннен кейінгі іс-қимылдар.
9-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрттің модельдік ошағында өртсөндіргішпен практикалық танысу және жұмыс істеу. Өрт кранын пайдалану бойынша жаттықтыру. Өртке қарсы қорғау жүйелерімен практикалық танысу. Адамдарды эвакуациялау бойынша жаттығулар.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

3. Тематический план и типовая учебная программа для работников, объектов с наличием помещений, зданий, сооружений и установок с категориями производства по взрывопожарной и пожарной опасности А, Б (за исключением вспомогательного персонала, осуществляющего деятельность не связанную с функциональным назначением объекта)
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ
1
2
Общие понятия о горении и пожаровзрывоопасных свойствах веществ и материалов, пожарной опасности зданий
1
3
Пожарная опасность в организации
1
4
Меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ, хранении веществ и материалов
1
5
Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
1
6
Противопожарное оборудование и инвентарь, порядок использования при пожаре
2
7
Действия работников при пожаре
1
8
Практические занятия
2
9
Прием зачета
2
Общее количество часов
12
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ
Изучение основных нормативных правовых актов в области пожарной безопасности. Объектовые инструкции, приказы, распоряжения руководителя организации при ведении огневых работ.
Тема 2. Общие понятия о горении и пожаровзрывоопасных свойствах веществ и материалов, пожарной опасности зданий
Общие сведения о горении. Показатели, характеризующие взрывопожароопасные свойства веществ и материалов. Категорирование помещений, зданий и сооружений по взрывопожарной и пожарной опасности. Классификация строительных материалов по пожарной опасности. Понятие о пределе огнестойкости и распространении огня. Понятие о степени огнестойкости зданий и сооружений. Способы огнезащиты материалов и конструкций.
Тема 3. Пожарная опасность в организации
Пожарная опасность систем отопления и вентиляции. Причины возникновения пожаров от электрического тока и меры по их предупреждению. Классификация взрывоопасных и пожароопасных зон. Пожарная опасность прямого удара молнии и вторичных ее проявлений. Устройство молниезащиты и заземления зданий и сооружений. Статическое электричество и его пожарная опасность, меры профилактики.
Тема 4. Меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ и хранении веществ и материалов
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Порядок допуска лиц к огневым работам и контроль за их проведением. Особенности пожарной опасности при проведении электрогазосварочных работ, а также других огневых работ в производственных помещениях.
Пожароопасные свойства легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов. Меры пожарной безопасности при использовании, хранении и транспортировке легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, горючих газов.
Тема 5. Требования пожарной безопасности к эвакуационным путям
Определение путей эвакуации и эвакуационных выходов. Требования пожарной безопасности к путям эвакуации. Мероприятия, исключающие задымление эвакуационных путей. План эвакуации на случай пожара на эксплуатируемых объектах. Системы экстренного оповещения об эвакуации людей при пожарах. Организация учений по эвакуации людей.
Тема 6. Противопожарное оборудование и инвентарь, порядок использования при пожарах
Виды и область применения противопожарного оборудования и инвентаря. Назначение и устройство. Первичные средства пожаротушения. Назначение, техническая характеристика, порядок работы и их месторасположение. Источники водоснабжения. Внутренние пожарные краны.
Тема 7. Действия работников при пожарах
Общий характер и особенности развития пожара. Порядок сообщения о пожаре. Организация тушения пожара до прибытия пожарных подразделений. Встреча пожарных подразделений. Меры по предотвращению распространения пожара. Действия после прибытия пожарных подразделений.
Тема 8. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с огнетушителем на модельном очаге пожара. Тренировка по пользованию пожарным краном. Практическое ознакомление с системами противопожарной защиты. Тренировки по эвакуации людей.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

3. Жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша А, Б өндірістік санаттары бар үй-жайлары, ғимараттары, құрылыстары мен қондырғылары бар қызметкерлер, объектілер үшін тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы (объектінің функционалдық мақсатына байланысты емес қызметті жүзеге асыратын қосалқы персоналды қоспағанда)
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
1
2
Заттар мен материалдардың жану және өрт-жарылыс қауіпті қасиеттері, ғимараттардың өрт қауіптілігі туралы жалпы түсінік
1
3
Ұйымдағы өрт қауіптілігі
1
4
Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу, заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары
1
5
Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
1
6
Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммал, оларды өрт кезінде пайдалану тәртібі
2
7
Қызметкерлердің өрт кезіндегі іс-әрекеттері
1
8
Практикалық сабақтар
2
9
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
12
1-тақырып. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Өрт қауіпсіздігі саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді зерделеу. От жұмыстарын жүргізу кезіндегі объектілік нұсқаулықтар, бұйрықтар, ұйым басшысының өкімдері.
2-тақырып. Заттар мен материалдардың жану және өрт-жарылыс қауіпті қасиеттері, ғимараттардың өрт қауіптілігі туралы жалпы түсінік
Жану туралы жалпы мәліметтер. Заттар мен материалдардың жарылыс-өрт қауіпті қасиеттерін сипаттайтын көрсеткіштер. Жарылыс-өрт және өрт қауіптілігі бойынша үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды санаттау. Құрылыс материалдарының өрт қауіптілігі бойынша жіктелуі. Отқа төзімділік шегі және оттың таралуы туралы түсінік. Ғимараттар мен құрылыстардың отқа төзімділік дәрежесі туралы түсінік. Материалдар мен конструкцияларды өрттен қорғау тәсілдері.
3-тақырып. Ұйымдағы өрт қауіптілігі
Жылу беру және желдету жүйелерінің өрт қауіптілігі. Электр тогынан өрттердің пайда болу себептері және олардың алдын алу шаралары. Жарылыс қауіпті және өрт қауіпті аймақтардың жіктелуі. Найзағайдың тікелей соққысының және оның жанама көріністерінің өрт қауіптілігі. Ғимараттар мен құрылыстардың найзағайдан қорғауды және жерге тұйықтауды орнату. Статикалық электр және оның өрт қауіптілігі, алдын алу шаралары.
4-тақырып. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу, заттар мен материалдарды сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары
От жұмыстарының түрлері және олардың өрт қауіптілігі. Адамдарды от жұмыстарына жіберу тәртібі және олардың жүргізілуін бақылау. Электр газбен дәнекерлеу жұмыстарын, сондай-ақ өндірістік үй-жайларда басқа да от жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіптілігінің ерекшеліктері.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың, жанғыш газдардың өрт қауіпті қасиеттері. Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газдарды пайдалану, сақтау және тасымалдау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары
5-тақырып. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
Эвакуациялық жолдары мен эвакуациялық шығу жолдарын анықтау. Эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары. Эвакуациялық жолдарының түтінденуін болдырмайтын іс-шаралар. Пайдаланылатын объектілерде өрт болған жағдайда эвакуациялау жоспары. Өрт кезінде адамдарды эвакуациялау туралы шұғыл құлақтандыру жүйесі. Адамдарды эвакуациялау бойынша оқу-жаттығуларды ұйымдастыру.
6-тақырып. Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммал, өрт кезінде пайдалану тәртібі
Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммалдың түрлері және олардың қолданылу саласы. Мақсаты және орнатылуы. Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Мақсаты, техникалық сипаттамасы, жұмыс тәртібі және олардың орналасқан жері. Сумен жабдықтау көздері. Ішкі өрт крандары.
7-тақырып. Қызметкерлердің өрт кезіндегі іс-әрекеттері
Өрттің өршуінің жалпы сипаты мен ерекшеліктері. Өрт туралы хабарлау тәртібі. Өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейін өртті сөндіруді ұйымдастыру. Өрт сөндіру бөлімшелерінің кездесуі. Өрттің таралуын болдырмау шаралары. Өрт сөндіру бөлімшелері келгеннен кейінгі іс-қимылдар.
8-тақырып. Сынақ қабылдау
Өрттің модельдік ошағында өртсөндіргішпен практикалық танысу және жұмыс істеу. Өрт кранын пайдалану бойынша жаттықтыру. Өртке қарсы қорғау жүйелерімен практикалық танысу. Адамдарды эвакуациялау бойынша жаттығулар.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

4. Тематический план и типовая учебная программа для работников, выполняющих электрогазосварочные работы с использованием бензореза, клея, мастики, полимерных материалов, паяльных ламп, факелов, горелок, битума, а также работ сопровождающихся выделением пепла и искр
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ
2
2
Виды и порядок проведения пожароопасных работ. Пожарная опасность веществ и материалов
1
3
Причины возникновения пожаров, меры предупреждения
1
4
Особенности пожарной опасности при ведении огневых работ на взрывопожароопасных объектах и установках
1
5
Газосварочные и электросварочные работы
1
6
Противопожарное оборудование и инвентарь, порядок использования при пожаре
1
7
Действия при пожарах
1
8
Практические занятия
2
9
Прием зачета
2
Общее количество часов
12
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ
Изучение основных нормативных правовых актов в области пожарной безопасности. Объектовые инструкции, приказы, распоряжения руководителя организации при ведении огневых работ.
Тема 2. Виды и порядок проведения пожароопасных работ. Пожарная опасность веществ и материалов
Электрогазосварочные и паяльные работы, резка металлов, работа с клеями, мастиками, битумами, полимерами и другими горючими материалами. Порядок их проведения. Пожарная опасность веществ и материалов
Тема 3. Причины возникновения пожаров, меры предупреждения
Основные причины пожаров на производстве и ведение электрогазосварочных работ: нарушение правил ведения работ, неисправность электрогазосварочного оборудования, отсутствие контроля за местами ведения работ по их завершению. Меры по предупреждению пожаров в процессе подготовки, ведения, контроля за местами проведения огневых работ, а также по их окончанию.
Тема 4. Особенности пожарной опасности при ведении огневых работ на взрывопожароопасных объектах и установках
Проведение огневых работ на установках, находящихся под давлением, при проведении работ с емкостями из-под легковоспламеняющихся, горючих жидкостей, горючего газа без предварительной их подготовки.
Тема 5. Газосварочные и электросварочные работы
Пожарная опасность газов, применяемых при выполнении работ. Особенности обращения с баллонами для сжатых и сжиженных газов. Свойства карбида кальция при его транспортировании, правила хранения и применения. Ацетиленовые генераторы, основные требования к аппаратам. Места расположения ацетиленовых аппаратов и баллонов с газами, защита их от открытого огня и других тепловых источников. Порядок испытания и проверки газоподводящих шлангов. Электросварочные аппараты, основные требования к ним. Техническое обслуживание, планово-предупредительный ремонт. Подключение сварочных аппаратов, соединение кабелей. Электроды, применяемые при сварке, требования к "держателям".
Тема 6. Противопожарное оборудование и инвентарь, порядок использования при пожарах
Виды и область применения противопожарного оборудования и инвентаря. Назначение и устройство. Первичные средства пожаротушения. Назначение, техническая характеристика, порядок работы и их месторасположение. Источники водоснабжения. Внутренние пожарные краны.
Тема 7. Действия при пожарах
Порядок сообщения о пожаре. Приемы тушения пожара до прибытия пожарных подразделений. Меры по предотвращению распространения пожара. Пути и порядок эвакуации.
Тема 8. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с огнетушителем на модельном очаге пожара. Отработка действий при обнаружении задымления, загорания, пожара. Практическое занятие по эвакуации из организации.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

4. Қызметкерлерге арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы, бензокескішті, желімді, мастиканы, Полимерлік материалдарды, дәнекерлейтін лампалардарды, алауларды, жанарғыларды, битумды пайдалана отырып, электр-газ дәнекерлеу жұмыстарын, сондай-ақ күл мен ұшқын бөлінуімен бірге болатын жұмыстарды орындайтын адамдар
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
2
2
Өрт қауіпті жұмыстардың түрлері мен жүргізу тәртібі. Заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі
1
3
Өрттің шығу себептері, алдын алу шаралары
1
4
Жарылыс-өрт қауіпті объектілер мен қондырғыларда от жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіптілігінің ерекшеліктері
1
5
Газбен дәнекерлеу және электрмен дәнекерлеу жұмыстары
1
6
Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммал, өрт кезінде пайдалану тәртібі
1
7
Өрт кезіндегі іс-әрекеттері
1
8
Практикалық сабақтар
2
9
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
12
1-тақырып. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Өрт қауіпсіздігі саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді зерделеу. От жұмыстарын жүргізу кезіндегі объектілік нұсқаулықтар, бұйрықтар, ұйым басшысының өкімдері.
2-тақырып. Өрт қауіпті жұмыстардың түрлері мен оларды жүргізу тәртібі. Заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі
Электр газбен дәнекерлеу және дәнекерлеу жұмыстары, металдарды кесу, желімдермен, мастикалармен, битумдармен, полимерлермен және басқа да жанғыш материалдармен жұмыс істеу. Оларды жүргізу тәртібі. Заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі.
3-тақырып. Өрттің шығу себептері, алдын алу шаралары
Өндірістегі өрттердің негізгі себептері және электр газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу: жұмыс жүргізу қағидаларын бұзу, электр газбен дәнекерлеу жабдықтарының ақаулығы, оларды аяқтау бойынша жұмыс жүргізу орындарына бақылаудың болмауы. От жұмыстарын жүргізу орындарын дайындау, жүргізу, бақылау процесінде, сондай-ақ олардың аяқталуы бойынша өрттердің алдын алу жөніндегі шаралар.
4-тақырып. Жарылыс-өрт қауіпті объектілер мен қондырғыларда от жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіптілігінің ерекшеліктері
Тез тұтанатын, жанғыш сұйықтықтар, жанғыш газ ыдыстарымен жұмыс жүргізу кезінде қысыммен тұрған қондырғыларда оларды алдын ала дайындамай от жұмыстарын жүргізу.
5-тақырып. Газбен дәнекерлеу және электрмен дәнекерлеу жұмыстары
Жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын газдардың өрт қауіптілігі. Сығылған және сұйылтылған газдарға арналған баллондармен жұмыс істеу ерекшеліктері. Кальций карбидінің тасымалдау кезіндегі қасиеттері, сақтау және қолдану ережелері. Ацетиленді генераторлар, аппараттарға қойылатын негізгі талаптар. Ацетилен аппараттары мен газдары бар баллондардың орналасу орындары, оларды ашық оттан және басқа да жылу көздерінен қорғау. Газ шығаратын шлангтарды сынау және тексеру тәртібі. Электрмен дәнекерлеу аппараттары, оларға қойылатын негізгі талаптар. Техникалық қызмет көрсету, жоспарлы-алдын ала жөндеу. Дәнекерлеу аппараттарын қосу, кабельдерді қосу. Дәнекерлеу кезінде қолданылатын электродтар, "ұстаушыларға" қойылатын талаптар.
6-тақырып. Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммал, өрт кезінде пайдалану тәртібі
Өртке қарсы жабдықтар мен мүкәммалдың түрлері және қолданылу саласы. Мақсаты және орнатылуы. Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Мақсаты, техникалық сипаттамасы, жұмыс тәртібі және олардың орналасқан жері. Сумен жабдықтау көздері. Ішкі өрт крандары.
7-тақырып. Өрт кезіндегі іс-әрекеттері
Өрт туралы хабарлау тәртібі. Өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейін өртті сөндіру тәсілдері. Өрттің таралуын болдырмау шаралары. Эвакуациялау жолдары мен тәртібі.
8-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрттің модельдік ошағында өртсөндіргішпен практикалық танысу және жұмыс істеу. Түтін, жану, өрт анықталған кездегі іс-әрекеттерді пысықтау. Ұйымнан эвакуациялау бойынша практикалық сабақ.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

5. Тематический план и типовая учебная программа для работников, ответственных за эксплуатацию систем и установок пожарной автоматики
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Классификация и основные параметры систем пожарной автоматики
1
2
Охранно-пожарная сигнализация
1
3
Классификация систем сбора и обработки информации от извещателей
1
4
Монтаж систем охранно-пожарной сигнализации
1
5
Ремонт и наладка систем охранно-пожарной сигнализации
1
6
Устройство и эксплуатация систем пожаротушения
1
7
Установки пожаротушения водой, пеной низкой и средней кратности
1
8
Автономные установки пожаротушения
1
9
Газовые установки пожаротушения
1
10
Практические занятия
1
11
Прием зачета
2
Общее количество часов
12
Тема 1. Классификация и основные параметры систем пожарной автоматики
Классификация, назначение, применение пожарных извещателей. Виды, состав, принцип действия, технические характеристики, эксплуатация пожарных извещателей. Неадресные, адресные и адресно-аналоговые системы пожарной сигнализации.
Тема 2. Охранно-пожарная сигнализация
Сигнализация о месте обнаружения возгорания (при появлении дыма в помещении, повышении температуры в помещении, появлении открытого пламени), автоматические установки пожаротушения (газовые, аэрозольные, водяные), закрытие пожарных дверей и перегородок, сигнализация оповещения о пожаре (звуковая, световая и голосовая), сигнализация оповещения о событии дежурной части (охраны). Сигнализация периметра территории, сигнализация периметра здания, сигнализация подходов к зданию, сигнализация внутренних объҰмов помещений, сигнализация отдельных охраняемых предметов (при разбитии оконных стекол, открытии дверей помещений, вскрытии приборов охранной сигнализации, перерезании шлейфов и соединительных линий системы безопасности), световая сигнализация в месте нарушения, звуковая сигнализация в месте нарушения.
Тема 3. Классификация систем сбора и обработки информации от извещателей
Классификация систем сбора и обработки информации от извещателей. Приемно-контрольные приборы, приборы управления, оповещатели, шифр устройства, системы передачи извещений, объектовые оконечные устройства, ретрансляторы, пультовые оконечные устройства, пульты централизованного наблюдения.
Тема 4. Монтаж систем охранно-пожарной сигнализации
Монтаж систем охранно-пожарной сигнализации. Технология установки и монтажа извещателей охранно-пожарной сигнализации. Требования к установке извещателей. Способы наладки извещателей. Сборка и испытание схем сигнализации с извещателями. Технологическая последовательность монтажа приборов приемно-контрольных и концентраторов, извещателей, устройств управления системой и сигнализаторов по схемам. Технология установки и монтажа устройств сигнально-пусковых и приборов управления. Подключение шлейфов. Методы адресации извещателей и исполнительных устройств.
Электропитание систем охранно-пожарной сигнализации. Номинальные значения и допустимые отклонения напряжения и частоты в сети переменного тока. Способы резервирования питания. Сетевые фильтры.
Тема 5. Ремонт и наладка систем охранно-пожарной сигнализации
Ремонт и наладка систем охранно-пожарной сигнализации. Устранение неисправностей. Проверка работоспособности. Способы проверки извещателей с помощью имитаторов. Методы отыскания неисправностей. Контроль ложных тревог.
Тема 6. Устройство и эксплуатация систем пожаротушения
Установки пожаротушения водой, пеной низкой и средней кратности. Исполнение установок. Основные параметры. Перечень характерных помещений, производств, технологических процессов для использования установок. Типы запорной арматуры, датчики арматуры.
Спринклерные установки водяного и пенного пожаротушения. Устройство и принцип действия. Запорная аппаратура и датчики. Установка оросителей Защитные устройства.
Дренчерные установки. Устройство и принцип действия. Установка оросителей. Условия применения. Требования к установкам.
Автономные установки пожаротушения. Назначение и состав установок. Контроль технического состояния. Расчет количества огнетушащего вещества.
Установки газового пожаротушения. Устройство и область применения. Условия применения. Извещатели, шлейфы и другие приборы установок. Автоматические установки газового пожаротушения.
Тема 7. Установки пожаротушения водой, пеной низкой и средней кратности
Классификация автоматических установок водяного пожаротушения. Этапы монтажа спринклерных и дренчерных установок пожаротушения. Размещение и монтаж питающих и распределительных трубопроводов, основных и автоматических водопитателей, узлов управления и оросителей. Монтаж централизованных и модульных установок пожаротушения тонкораспыленной водой. Наладка и испытание смонтированного оборудования. Приемо-сдаточная документация на установки.
Классификация установок пенного пожаротушения. Монтаж оборудования спринклерных и дренчерных установок пенного пожаротушения. Трубопроводы установок и узлы управления. Водопенные коммуникации и насосные агрегаты. Пеносмесители и дозаторы установок. Ңмкости для пенообразователей. Требования к хранению и утилизации пенообразователей. Организация монтажных работ установок пенного пожаротушения. Особенности наладки и сдачи в эксплуатацию установок пенного пожаротушения. ПриҰмка в эксплуатацию и приҰмочные испытания АУП. Техническое обслуживание и планово-предупредительный ремонт установок пенного пожаротушения. Требования нормативных документов.
Тема 8. Автономные установки пожаротушения
Классификация автономных установок пожаротушения. Этапы монтажа порошковых, аэрозольных установок пожаротушения. Размещение насадок для выпуска огнетушащих порошков. Системы пуска и контроля установок порошкового пожаротушения. Организация монтажных работ установок порошкового пожаротушения. Особенности наладки и сдачи в эксплуатацию установок. Область применения и состав установок аэрозольного пожаротушения Требования к аппаратуре управления и сигнализации работы установок. Требования нормативных документов.
Тема 9. Газовые установки пожаротушения
Газовые огнетушащие составы. Устройство и область применения установок газового пожаротушения. Требования к монтажу установок объҰмного газового пожаротушения. Монтаж централизованных и модульных установок газового пожаротушения. Размещение и монтаж элементов установок газового пожаротушения и их взаимодействие. Побудительные системы и насадки для выпуска огнетушащих веществ. Запорные устройства. Устройства местного пуска. Монтаж установок локального пожаротушения по объҰму. Требования к защищаемым помещениям. Особенности наладки и сдачи в эксплуатацию установок газового пожаротушения. Испытание установок. Проверка работоспособности установок. Техническое обслуживание и планово-предупредительный ремонт установок газового пожаротушения. Требования нормативных документов.
Тема 10. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с системами и установками пожарной автоматики. Отработка действий. Монтаж, техническое обслуживание и планово-предупредительный ремонт систем и установок пожарной автоматики.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

5. Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын пайдалануға жауапты қызметкерлерге арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт автоматикасы жүйелерінің жіктелуі мен негізгі параметрлері
1
2
Күзет-өрт сигнализациясы
1
3
Хабарлағыштардан ақпаратты жинау және өңдеу жүйелерін жіктеу
1
4
Өрт-күзет сигнализациясы жүйелерін монтаждау
1
5
Күзет-өрт сигнализациясы жүйелерін жөндеу және баптау
1
6
Өрт сөндіру жүйелерін пайдалану және орнату
1
7
Су, төмен және орташа еселік көбікпен өрт сөндіру қондырғылары
1
8
Автономды өрт сөндіру қондырғылары
1
9
Газдық өрт сөндіру қондырғылары
1
10
Практикалық сабақтар
1
11
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
12
1-тақырып. Өрт автоматикасы жүйелерінің жіктелуі мен негізгі параметрлері
Өрт хабарлағыштарын жіктеу, тағайындау, қолдану. Өрт хабарлағыштарының түрлері, құрамы, жұмыс істеу принципі, техникалық сипаттамалары, пайдалану. Өрт сигнализациясының адрестік, адрестік және адрестік-аналогтық жүйелері.
2-тақырып. Күзет-өрт сигнализациясы
Жану анықталған орын туралы сигнал беру (үй-жайда түтін пайда болған кезде, үй-жайда температураның жоғарылауы, ашық жалынның пайда болуы кезінде), автоматты өрт сөндіру қондырғылары (газ, аэрозоль, су), өрт есіктері мен қалқаларын жабу, өрт туралы құлақтандыру сигнализациясы (дыбыстық, жарық және дауыстық), кезекші бөлімінің (күзет) оқиғасы туралы құлақтандыру сигнализациясы. Аумақ периметрінің сигнализациясы, ғимарат периметрінің сигнализациясы, ғимаратқа кіреберістің сигнализациясы, үй-жайлардың ішкі көлемдерінің сигнализациясы, жекелеген күзетілетін заттардың сигнализациясы (терезе әйнектерін ажыратқан, үй-жайлардың есіктерін ашқан, күзет сигнализациясы аспаптарын ашқан, қауіпсіздік жүйесінің шлейфтері мен жалғағыш желілерін кесіп алған кезде), бұзылған жердегі жарық сигнализациясы, бұзылған жердегі дыбыстық сигнал беру.
3-тақырып. Хабарлағыштардан ақпаратты жинау және өңдеу жүйелерін жіктеу
Хабарлағыштардан ақпаратты жинау және өңдеу жүйелерін жіктеу. Қабылдау-бақылау аспаптары, басқару аспаптары, құлақтандырғыштар, құрылғының шифры, хабарламаларды беру жүйелері, Объектілік шеткі құрылғылар, ретрансляторлар, пульттік шеткі құрылғылар, орталықтандырылған бақылау пульттері.
4-тақырып. Өрт-күзет сигнализациясы жүйелерін монтаждау
Күзет-өрт сигнализациясы жүйелерін монтаждау. Күзет-өрт сигнализациясының хабарлағыштарын орнату және монтаждау технологиясы. Хабарлағыштарды орнатуға қойылатын талаптар. Хабарлағыштарды баптау тәсілдері. Хабарлағыштары бар сигнал беру схемаларын құрастыру және сынау. Қабылдау-бақылау аспаптарын және концентраторларды, хабарлағыштарды, жүйені басқару құрылғыларын және схемалар бойынша сигнализаторларды монтаждаудың технологиялық жүйелілігі. Сигналдық-іске қосу құрылғыларын және басқару аспаптарын орнату және монтаждау технологиясы. Шлейфтерді қосу. Хабарлағыштар мен атқарушы құрылғыларды адрестеу әдістері.
Күзет-өрт сигнализациясы жүйелерін электрмен қоректендіру. Айнымалы ток желісіндегі кернеу мен жиіліктің номиналды мәндері және рұқсат етілген ауытқулары. Қоректендіруді резервтеу тәсілдері. Желілік сүзгілер.
5-тақырып. Күзет-өрт сигнализациясы жүйелерін жөндеу және жөнге келтіру
Күзет-өрт сигнализациясы жүйелерін жөндеу және жөнге келтіру. Ақаулықтарды жою. Жұмысқа қабілеттілігін тексеру. Имитаторлардың көмегімен хабарлағыштарды тексеру тәсілдері. Ақаулықтарды табу әдістері. Жалған дабылдарды бақылау.
6-тақырып. Өрт сөндіру жүйелерін пайдалану және орнату
Су, төмен және орташа еселік көбікпен өрт сөндіру қондырғылары. Қондырғыларды орындау. Негізгі параметрлері. Қондырғыларды пайдалану үшін тән үй-жайлардың, өндірістердің, технологиялық процестердің тізбесі. Бекіту арматурасының түрлері, арматура датчиктері.
Су және көбікті өрт сөндірудің спринклерлік қондырғылары. Құрылғы және әрекет ету принципі. Тиекті аппаратура және датчиктер. Қорғаныш құрылғыларының суландырғыштарын орнату.
Дренчерлік қондырғылар. Құрылғы және әрекет ету принципі. Суландырғыштарды орнату. Қолдану шарттары. Қондырғыларға қойылатын талаптар.
Өрт сөндірудің автономды қондырғылары. Қондырғылардың мақсаты және құрамы. Техникалық жағдайды бақылау. Өртсөндіргіш зат санын есептеу.
Газды өрт сөндіру қондырғылары. Құрылғы және қолдану аймағы. Қолдану шарттары. Хабарлағыштар, шлейфтер және қондырғылардың басқа да аспаптары. Газды өрт сөндірудің автоматты қондырғылары.
7-тақырып. Су, төмен және орташа еселік көбікпен өрт сөндіру қондырғылары
Су өрт сөндірудің автоматты қондырғыларының жіктелуі. Өрт сөндірудің спринклерлік және дренчерлік қондырғыларын монтаждау кезеңдері. Қоректендіргіш және таратушы құбырларды, негізгі және автоматты суатқыштарды, басқару тораптары мен суландырғыштарды орналастыру және монтаждау. Жұқа суландырғыш сумен өрт сөндірудің орталықтандырылған және модульдік қондырғыларын монтаждау. Монтаждалған жабдықты жөнге келтіру және сынау. Орнатуға қабылдау-тапсыру құжаттамасы.
Көбікті өрт сөндіру қондырғыларын жіктеу. Көбікті өрт сөндірудің спринклерлік және дренчерлік қондырғыларының жабдықтарын монтаждау. Қондырғылардың құбыржолдары және басқару тораптары. Су көбікті коммуникациялары және сорғы агрегаттары. Көбік араластырғыштар және қондырғылардың мөлшерлеуіштері. Көбік түзгіштерге арналған ыдыстар. Көбік түзгіштерді сақтауға және кәдеге жаратуға қойылатын талаптар. Көбікті өрт сөндіру қондырғыларының монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру. Көбікті өрт сөндіру қондырғыларын жөнге келтіру және пайдалануға беру ерекшеліктері. АУП пайдалануға қабылдау және қабылдау сынақтары. Көбікті өрт сөндіру қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын ала жөндеу. Нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
8-тақырып. Автономды өрт сөндіру қондырғылары
Өрт сөндірудің автономды қондырғыларын жіктеу. Өрт сөндірудің ұнтақты, аэрозольді қондырғыларын монтаждау кезеңдері. Өртсөндіргіш ұнтақтарды шығаруға арналған саптамаларды орналастыру. Ұнтақты өрт сөндіру қондырғыларын іске қосу және бақылау жүйелері. Ұнтақты өрт сөндіру қондырғыларының монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру. Қондырғыларды жөнге келтіру және пайдалануға беру ерекшеліктері. Аэрозольді өрт сөндіру қондырғыларының қолданылу саласы және құрамы қондырғылардың жұмысын басқару және сигнал беру аппаратурасына қойылатын талаптар. Нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
9-тақырып. Газдық өрт сөндіру қондырғылары
Газды өртсөндіргіш құрамдар. Газды өрт сөндіру қондырғыларын орнату және қолданылу саласы. Көлемді газбен өрт сөндіру қондырғыларын монтаждауға қойылатын талаптар. Газбен өрт сөндірудің орталықтандырылған және модульдік қондырғыларын монтаждау. Газды өрт сөндіру қондырғыларының элементтерін орналастыру және монтаждау және олардың өзара әрекеттесуі. Өртсөндіргіш заттарды шығаруға арналған үрлеу жүйелері мен саптамалар. Бекіту құрылғылары. Жергілікті іске қосу құрылғылары. Көлемі бойынша жергілікті өрт сөндіру қондырғыларын монтаждау. Қорғалатын үй-жайларға қойылатын талаптар. Газды өрт сөндіру қондырғыларын жөндеу және пайдалануға беру ерекшеліктері. Қондырғыларды сынау. Қондырғылардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру. Газды өрт сөндіру қондырғыларына техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеу. Нормативтік құжаттарға қойылатын талаптар.
10-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларымен практикалық танысу және жұмыс істеу. Іс-әрекеттерді пысықтау. Өрт автоматикасы жүйелері мен қондырғыларын монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын ала жөндеу.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

6. Тематический план и типовая учебная программа для работников объектов с массовым пребыванием людей, ответственных за пожарную безопасность, в том числе на отдельных участках работ
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности в Республике Казахстан
2
2
Организация мероприятий по обеспечению пожарной безопасности в зданиях с массовым пребыванием людей с организациями бытового обслуживания, торговли и общественного питания, лечебных, театрально-зрелищных и культурно-просветительных учреждений.
2
3
Требования правил пожарной безопасности при эксплуатации зданий, сооружений с массовым пребыванием людей организаций бытового обслуживания, торговли и общественного питания, лечебных, театрально-зрелищных и культурно-просветительных учреждений.
2
4
Стационарные и первичные средства пожаротушения, действия при пожаре.
2
5
Практические занятия
2
6
Прием зачета
2
Общее количество часов
12
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности в Республике Казахстан
Изучение основных нормативных правовых актов в области пожарной безопасности Республики Казахстан. Права, обязанности, ответственность должностных лиц объектов с массовым пребыванием людей за обеспечение пожарной безопасности.
Тема 2. Организация мероприятий по обеспечению пожарной безопасности в зданиях и сооружениях с массовым пребыванием людей организаций бытового обслуживания, торговли и общественного питания, лечебных, театрально-зрелищных и культурно-просветительных учреждений
Краткий анализ пожаров и загораний объектов с массовым пребыванием людей. Основные организационные мероприятия по установлению и поддержанию строгого противопожарного режима и осуществлению мер пожарной безопасности в производственных, административных, складских и вспомогательных помещениях. Обязанности и ответственность должностных лиц за противопожарное состояние подведомственных им объектов (участков). Разработка плана эвакуации людей и материальных ценностей, плана действий обслуживающего персонала при пожаре и инструкции о мерах пожарной безопасности на объектах с массовым пребыванием людей (участке).
Тема 3. Требования правил пожарной безопасности при эксплуатации зданий, сооружений организаций бытового обслуживания, торговли и общественного питания, лечебных, театрально-зрелищных и культурно-просветительных учреждениях, в зданиях с массовым пребыванием людей
Общие требования правил пожарной безопасности: содержание территории, зданий, помещений, систем отопления, вентиляции, дымоудаления, сигнализации и пожаротушения. Пожарная опасность электроустановок. Противопожарный режим при производстве ремонтных и огневых работ.
Меры пожарной безопасности в организациях торговли продовольственными товарами, многофункциональных зданий. Краткая пожарная характеристика огнеопасных продовольственных товаров: растительных, животных и синтетических масел и жиров, спиртоводочных изделий, сена, соломы, спичек и других горючих материалов. Меры пожарной безопасности при хранении и торговле. Меры пожарной безопасности при эксплуатации холодильных установок и механизмов с электродвигателями.
Меры пожарной безопасности, в магазинах и других организациях торговли промышленными товарами. Краткая характеристика и меры пожарной безопасности при хранении и продаже легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа. Пожарная опасность половой мастики, товаров бытовой химии, парфюмерных изделий, пороха, пистонов и других легковоспламеняющихся жидкостей, горючих жидкостей. Противопожарный режим в торговых залах и подсобных помещениях объектов торговли.
Меры пожарной безопасности в организациях общественного питания. Меры пожарной безопасности в обеденных залах, цехах, на складах, в кладовых, бытовых и подсобных помещениях. Противопожарные мероприятия при эксплуатации варочных печей, кипятильников, холодильных установок, кухонных плит и оборудования. Меры пожарной безопасности при проведении массовых мероприятий. Требования правил пожарной безопасности к содержанию территории, зданий, гаражей, хозяйственных построек и к эвакуационным путям. Меры пожарной безопасности при эксплуатации отопительных и нагревательных приборов, электроустановок, радио и телевизоров, а также при хранении и обращении с легковоспламеняющейся жидкостью, горючей жидкостью, горючего газа. Средства обнаружения, оповещения и тушения пожаров.
Основные факторы, определяющие пожарную опасность легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости. Понятие о взрыве. Требования к местам хранения легковоспламеняющейся жидкости, горючей жидкости, горючего газа. Противопожарный режим при приеме, выдаче и использовании огнеопасных жидкостей, при проведении огневых работ. Противопожарный режим в зданиях. Разработка планов эвакуации. Содержание эвакуационных путей, пользование лифтами во время пожара. Особенно распространения огня в многофункциональных зданиях. Незадымляемые лестничные клетки.
Тема 4. Первичные средства пожаротушения, действия при пожарах
Назначение, устройство и правила пользования стационарными средствами пожаротушения, огнетушителями. Нормы обеспечения объектов с массовым пребыванием людей, первичными средствами пожаротушения. Автоматические системы: извещения о пожаре, дымоудаления и тушения пожара. Устройство и правила пользования внутренними пожарными кранами. Действия работников при возникновении пожара (загорания). Встреча, сопровождение и представление информации пожарным подразделениям. Организация и порядок эвакуации людей и имущества.
Тема 5. Практические занятия
Организация эвакуации персонала. Работа с огнетушителем.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

6. Өрт қауіпсіздігіне, оның ішінде жекелеген жұмыс учаскелерінде жауапты адамдар жаппай болатын объектілердің қызметкерлеріне арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Қазақстан Республикасындағы Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
2
2
Тұрмыстық қызмет көрсету, сауда және қоғамдық тамақтану, емдеу, театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелері бар адамдар көп жиналатын ғимараттарда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
2
3
Тұрмыстық қызмет көрсету, сауда және қоғамдық тамақтану ұйымдарының, емдеу, театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінің адамдар көп жиналатын ғимараттарды, құрылыстарды пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары
2
4
Өрт сөндірудің стационарлық және алғашқы құралдары, өрт кезіндегі әрекеттер
2
5
Практикалық сабақтар
2
6
Сынақ қабылдау
2
1-тақырып. Қазақстан Республикасындағы өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы негізгі нормативтік құқықтық актілерді зерделеу. Адамдар жаппай болатын объектілердің лауазымды адамдарының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі.
2-тақырып. Тұрмыстық қызмет көрсету, сауда және қоғамдық тамақтану, емдеу, театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелері бар адамдар көп жиналатын ғимараттарда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру
Адамдар жаппай болатын объектілердің өрттері мен жануларын қысқаша талдау. Өндірістік, әкімшілік, қоймалық және қосалқы үй-жайларда қатаң өртке қарсы режимді орнату және ұстау және өрт қауіпсіздігі шараларын жүзеге асыру жөніндегі негізгі ұйымдастыру іс-шаралары. Лауазымды адамдардың өздеріне ведомстволық бағынысты объектілердің (учаскелердің) өртке қарсы жай-күйі үшін міндеттері мен жауапкершілігі. Адамдар мен материалдық құндылықтарды эвакуациялау жоспарын, өрт кезінде қызмет көрсететін персоналдың іс-қимыл жоспарын және адамдар жаппай болатын объектілерде (учаскеде) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықты әзірлеу.
3-тақырып. Тұрмыстық қызмет көрсету, сауда және қоғамдық тамақтану ұйымдарының, емдеу, театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінің адамдар көп жиналатын ғимараттарды, құрылыстарды пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары
Өрт қауіпсіздігі қағидаларының жалпы талаптары: аумақты, ғимараттарды, үй-жайларды, жылу беру, желдету, түтін шығару, сигнализация және өрт сөндіру жүйелерін ұстау. Электр қондырғыларының өрт қауіптілігі. Жөндеу және от жұмыстарын жүргізу кезіндегі өртке қарсы режим.
Азық-түлік тауарлары сауда ұйымдарындағы, көпфункционалды ғимараттардағы өрт қауіпсіздігі шаралары. Өрт қауіпті азық-түлік тауарларының қысқаша өрт сипаттамасы: өсімдік, жануарлар және синтетикалық майлар мен майлар, спирт-арақ бұйымдары, шөп, сабан, сіріңке және басқа да жанғыш материалдар. Сақтау және сауда кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Тоңазытқыш қондырғылары мен электр қозғалтқыштары бар механизмдерді пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Өнеркәсіп тауарларын сататын дүкендерде және басқа да ұйымдарда өрт қауіпсіздігі шаралары. Тез тұтанатын сұйықтықтарды, жанғыш сұйықтықтарды, жанғыш газды сақтау және сату кезіндегі өрт қауіпсіздігінің қысқаша сипаттамасы мен шаралары. Едендік мастиканың, тұрмыстық химия тауарларының, парфюмерлік бұйымдардың, оқ-дәрілердің, пистондардың және басқа да тез тұтанатын сұйықтықтардың, жанғыш сұйықтықтардың өрт қауіптілігі. Сауда объектілерінің сауда залдары мен қосалқы үй-жайларындағы өртке қарсы режим.
Қоғамдық тамақтану ұйымдарындағы өрт қауіпсіздігі шаралары. Тамақтану залдарындағы, цехтардағы, қоймалардағы, қамбалардағы, тұрмыстық және қосалқы үй-жайлардағы өрт қауіпсіздігі шаралары. Пісіру пештерін, қайнатқыштарды, тоңазытқыш қондырғыларды, ас үй плиталары мен жабдықтарын пайдалану кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар. Жаппай іс-шараларды өткізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Аумақты, ғимараттарды, гараждарды, шаруашылық құрылыстарды күтіп-ұстауға және эвакуациялық жолдарына қойылатын өрт қауіпсіздігі қағидаларының талаптары. Жылу беру және жылу беру аспаптарын, электр қондырғыларын, радио мен теледидарды пайдалану кезінде, сондай-ақ тез тұтанатын сұйықтықты, жанғыш сұйықтықты, жанғыш газды сақтау және пайдалану кезінде өрт қауіпсіздігі шаралары. Өртті анықтау, құлақтандыру және сөндіру құралдары.
Тез тұтанатын сұйықтықтың, жанғыш сұйықтықтың өрт қауіптілігін анықтайтын негізгі факторлар. Жарылыс туралы түсінік. Тез тұтанатын сұйықтықты, жанғыш сұйықтықты, жанғыш газды сақтау орындарына қойылатын талаптар. От қауіпті сұйықтықтарды қабылдау, беру және пайдалану кезінде, от жұмыстарын жүргізу кезінде өртке қарсы режим. Ғимараттардағы өртке қарсы режим. Эвакуациялау жоспарын әзірлеу. Эвакуациялық жолдарды ұстау, өрт кезінде лифтілерді пайдалану. Әсіресе көпфункционалды ғимараттарда оттың таралуы. Түтінденбейтін баспалдақ торлары.
4-тақырып. Өрт сөндірудің стационарлық және бастапқы құралдары, өрт кезіндегі әрекеттер
Стационарлық өрт сөндіру құралдарының, өртсөндіргіштердің мақсаты, құрылымы және пайдалану ережесі. Адамдар жаппай болатын объектілерді бастапқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету нормалары. Автоматты жүйелер: өрт, түтін жою және өртті сөндіру туралы хабарламалар. Ішкі өрт крандарының орнатылуы мен пайдалану ережесі. Өрт (жану) туындаған кездегі қызметкерлердің іс-әрекеті. Өрт сөндіру бөлімшелеріне қарсы алу, сүйемелдеу және ақпарат беру. Адамдар мен мүлікті эвакуациялауды ұйымдастыру және тәртібі.
5-тақырып. Практикалық сабақтар
Персоналды эвакуациялауды ұйымдастыру. Өртсөндіргішпен жұмыс.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

Глава 2. Учебные программы для обучающихся на предприятиях (организациях) (без отрыва от производства)
1. Тематический план и типовая учебная программа для работников сельскохозяйственных организаций
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Введение. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
1
2
Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности на объектах сельскохозяйственного производства и фермерских хозяйствах
1
3
Требования пожарной безопасности объектов и территорий сельскохозяйственного назначения
1
4
Противопожарная защита объектов сельского хозяйства
1
5
Методика проведения занятий по программе пожарно-технического минимума с рабочими, специалистами, служащими и механизаторами объектов сельскохозяйственного производства и фермерских хозяйств
1
6
Практические занятия
1
7
Прием зачета
2
Общее количество часов
8
Тема 1. Введение. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
Статистика пожаров сельскохозяйственных объектов. Причины пожаров. Пожарная опасность сельскохозяйственных объектов. Обязанности и ответственность работников сельхозпредприятий, крестьянских хозяйств, отделений, мастерских, гаражей, ферм, баз, складов и других объектов за обеспечение пожарной безопасности. Общие требования Правил пожарной безопасности Республики Казахстан к содержанию территорий, зданий, помещений, к монтажу и эксплуатации электрических сетей, электроустановок, систем отопления, вентиляции и теплопроизводящих установок. Инструкции по пожарной безопасности.
Тема 2. Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности на объектах сельскохозяйственного производства и фермерских хозяйствах
Основные задачи пожарной профилактики. Противопожарный режим, определение, цель и порядок его установления. Общие организационные пожарно-профилактические мероприятия на объектах сельскохозяйственного производства, фермерских хозяйствах и в населенных пунктах.
Предназначение добровольных противопожарных формирований и их организация работы. Роль в проведении мероприятий по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах.
Тема 3. Требования пожарной безопасности объектов и территорий сельскохозяйственного назначения
Требования пожарной безопасности животноводческих и птицеводческих ферм, ремонтных мастерских, гаражей, мест хранения техники, деревообрабатывающих мастерских, складов ЛВЖ и ГЖ, материальных складов, зерноскладов, зерносушилок, складов грубых кормов, складов химических веществ, мест хранения баллонов с газами, лабораторий. Меры пожарной безопасности при уборке зерновых культур, заготовке кормов, при приготовлении и хранении витаминной и травяной муки, при первичной обработке технических культур, в лесу. Специальные требования правил пожарной безопасности к огневым и ремонтно-монтажным работам. Особенности пожарной опасности жилых и административных зданий в сельской местности.
Характерные пожары в жилых домах и их краткий анализ. Основные требования пожарной безопасности к содержанию территорий, зданий и помещений, административных и жилых домов. Меры пожарной безопасности в жилых домах и при эксплуатации печей, каминов, газовых отопительных и нагревательных приборов, керосиновых приборов, электрооборудования, телевизоров, при хранении препаратов бытовой химии. Порядок организации производства огневых работ, обеспечение технического обслуживания и правильной эксплуатации инженерно-технических устройств, представляющих пожаровзрывоопасность.
Тема 4. Противопожарная защита объектов сельского хозяйства
Первичные средства пожаротушения, их назначение, устройство, техническая характеристика и правила пользования. Наружное противопожарное водоснабжение и его виды. Правила устройства пожарных водоемов. Использование средств механизации сельского хозяйства для целей пожаротушения. Обеспечение объектов сельского хозяйства связью, сигнализацией и средствами пожаротушения.
Тема 5. Методика проведения занятий по программе пожарно-технического минимума с рабочими, специалистами, служащими и механизаторами объектов сельскохозяйственного производства и фермерских хозяйств
Противопожарный инструктаж и пожарно-технический минимум. Направленность учебной работы в предстоящем году. Пути повышения качества проводимых занятий за счет усиления практической составляющей обучения.
Содержание программы пожарно-технического минимума. Подготовка плана-конспекта, класса учебных наглядных пособий и технических средство бучения. Методика проведения занятий по каждой теме программы.
Тема 6. Практические занятия
Пожарно-тактические учения руководителя сельскохозяйственного предприятия, руководителя фермерского хозяйства, добровольных противопожарных формирований, жителей и работников сельской местности по ликвидации пожаров. Прокладка пожарных рукавов. Подача воды из водоисточника. Работа с огнетушителем, оказание первой помощи пострадавшим при пожарах. Вызов пожарных подразделений и (или) добровольных противопожарных формирований.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

2-тарау. Кәсіпорындарда (ұйымдарда) білім алушыларға арналған оқу бағдарламалары (өндірістен қол үзбей)
1. Ауыл шаруашылығы ұйымдарының қызметкерлеріне арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Кіріспе. Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
1
2
Ауыл шаруашылығы өндірісі объектілерінде және фермерлік шаруашылықтарда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
1
3
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер мен аумақтардың өрт қауіпсіздігі талаптары
1
4
Ауыл шаруашылығы объектілерін өртке қарсы қорғау
1
5
Ауыл шаруашылығы өндірісі объектілерінің және фермерлік шаруашылықтардың жұмысшыларымен, мамандарымен, қызметшілерімен және механизаторларымен өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша сабақтар өткізу әдістемесі
1
6
Практикалық сабақтар
1
7
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
8
1-тақырып. Кіріспе. Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Ауыл шаруашылығы объектілерінің өрт статистикасы. Өрттің шығу себептері. Ауыл шаруашылығы объектілерінің өрт қауіптілігі. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа қожалықтары, бөлімшелер, шеберханалар, гараждар, фермалар, базалар, қоймалар және басқа да объектілер қызметкерлерінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін міндеттері мен жауапкершілігі. Аумақтарды, ғимараттарды, үй-жайларды күтіп-ұстауға, электр желілерін, электр қондырғыларын, жылу беру жүйелерін, желдетуді және жылу өндіретін қондырғыларды монтаждау мен пайдалануға қойылатын Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі қағидаларының жалпы талаптары. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар.
2-тақырып. Ауыл шаруашылығы өндірісі объектілерінде және фермерлік шаруашылықтарда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
Өрттің алдын алудың негізгі міндеттері. Өртке қарсы режим, анықтау, мақсаты және оны орнату тәртібі. Ауыл шаруашылығы өндірісі объектілерінде, фермерлік шаруашылықтарда және елді мекендерде жалпы ұйымдастырушылық өрт-алдын алу іс-шаралары.
Өртке қарсы ерікті құралымдардың мақсаты және олардың жұмысын ұйымдастыру. Дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендердегі өрттердің алдын алу және сөндіру жөніндегі іс-шараларды жүргізудегі рөлі.
3-тақырып. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер мен аумақтардың өрт қауіпсіздігі талаптары
Мал шаруашылығы және құс шаруашылығы фермаларының, жөндеу шеберханаларының, гараждардың, техниканы сақтау орындарының, Ағаш өңдеу шеберханаларының, ТЖС және ЖС қоймаларының, материалдық қоймалардың, астық қоймаларының, астық кептіргіштердің, ірі азық қоймаларының, химиялық заттар қоймаларының, газ баллондарын сақтау орындарының, зертханалардың өрт қауіпсіздігі талаптары. Дәнді дақылдарды жинау, жем дайындау, витаминді және шөп ұнын дайындау және сақтау, техникалық дақылдарды бастапқы өңдеу, орманда өрт қауіпсіздігі шаралары. Өрт және жөндеу-монтаждау жұмыстарына қойылатын өрт қауіпсіздігі қағидаларының арнайы талаптары. Ауылдық жерлердегі тұрғын және әкімшілік ғимараттардың өрт қауіптілігінің ерекшеліктері.
Тұрғын үйлердегі өртке тән және олардың қысқаша талдауы. Аумақты, ғимараттар мен үй-жайларды, әкімшілік және тұрғын үйлерді күтіп-ұстауға қойылатын өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары. Тұрғын үйлердегі және пештерді, каминдерді, газды жылу беру және жылу беру аспаптарын, керосинді аспаптарды, электр жабдықтарын, теледидарларды пайдалану кезіндегі, тұрмыстық химия препараттарын сақтау кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. От жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру тәртібі, өрт-жарылыс қауіпсіздігін білдіретін инженерлік-техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді және дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету.
4-тақырып. Ауыл шаруашылығы объектілерін өртке қарсы қорғау
Бастапқы өрт сөндіру құралдары, олардың мақсаты, құрылысы, техникалық сипаттамасы және пайдалану ережесі. Сыртқы өртке қарсы сумен жабдықтау және оның түрлері. Өрт сөндіру су қоймаларын орнату ережесі өрт сөндіру мақсатында Ауыл шаруашылығын механикаландыру құралдарын пайдалану. Ауыл шаруашылығы объектілерін байланыспен, сигнализациямен және өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету.
5-тақырып. Ауыл шаруашылығы өндірісі объектілерінің және фермерлік шаруашылықтардың жұмысшыларымен, мамандарымен, қызметшілерімен және механизаторларымен өрт-техникалық минимум бағдарламасы бойынша сабақтар өткізу әдістемесі
Өртке қарсы нұсқама және өрт-техникалық минимум. Алдағы жылы оқу жұмысының бағыттылығы. Оқытудың практикалық құрамын күшейту есебінен өткізілетін сабақтардың сапасын арттыру жолдары.
Өрт-техникалық минимум бағдарламасының мазмұны. Жоспар-конспектісін, көрнекі оқу құралдарының сыныбын және техникалық оқыту құралдарын дайындау. Бағдарламаның әрбір тақырыбы бойынша сабақ өткізу әдістемесі.
6-тақырып. Практикалық сабақтар
Ауыл шаруашылығы кәсіпорны басшысының, фермерлік шаруашылық басшысының, өртке қарсы ерікті құралымдарының, ауыл тұрғындары мен қызметкерлерінің өрттерді жою бойынша өрт-тактикалық оқу-жаттығулары. Өрт сөндіру жең құбырларын төсеу. Су көзінен су беру. Өрт сөндіргішпен жұмыс істеу, өрт кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Өрт сөндіру бөлімшелерін және (немесе) өртке қарсы ерікті құралымдарын шақыру.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

2. Тематический план и типовая учебная программа для педагогических работников
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
1
2
Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности дошкольных учреждений и общеобразовательных школ
1
3
Меры пожарной безопасности в дошкольных учреждениях и общеобразовательных школах
1
4
Средства тушения пожаров и правила их применения для тушения пожаров, действия при пожаре и вызов пожарных подразделений
1
5
Практические занятия
1
6
Зачет
1
Общее количество часов
6
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
Инструкции по пожарной безопасности. Права, обязанности, ответственность педагогических работников организации за соблюдением правил пожарной безопасности.
Тема 2. Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности дошкольных учреждений и общеобразовательных школ
Краткий анализ пожаров и загораний, произошедших в школах и дошкольных учреждениях. Примеры наиболее характерных пожаров. Создание в школах кружков (клубов) "Юный спасатель", организация их работы. Примерное положение о кружке юных спасателей. Задачи лиц, ответственных за пожарную безопасность.
Тема 3. Обучение детей дошкольного возраста и учащихся общеобразовательных учреждений основам пожаробезопасного поведения
Методические рекомендации по обучению детей дошкольного возраста основам правил пожаробезопасного поведения. Дидактический материал по обучению мерам и правилам пожарной безопасности. Организация класса, уголка пожарной безопасности. Практические тренировки по безопасной эвакуации из зданий дошкольных учреждений и общеобразовательных школ при возникновении пожара.
Тема 4. Меры пожарной безопасности в дошкольных учреждениях и общеобразовательных школах
Краткий анализ основных причин пожаров и загораний. Меры пожарной безопасности при: эксплуатации электрических сетей, электрооборудования и электронагревательных приборов. Короткое замыкание, перегрузка, переходное сопротивление, искрение, их сущность, причины возникновения и способы предотвращения; хранения и обращения с огнеопасными жидкостями.
Основные факторы, определяющие пожарную опасность легковоспламеняющихся и горючих жидкостей: температура вспышки, самовоспламенение и воспламенение. Понятие о взрыве. Требования к местам хранения ЛВЖ и ГЖ.
Противопожарный режим при приеме, выдаче и использовании огнеопасных жидкостей. Хранение и меры пожарной безопасности при пользовании химическими реактивами и щелочными металлами. Противопожарный режим в зданиях, на территориях, в лесу. Содержание эвакуационных путей, порядок установки на окнах металлических решеток и жалюзей; расположение парт, столов, стульев в классах, кроватей в спальных комнатах. Содержание входов, выходов, холлов, коридоров, лестничных клеток. Содержание чердаков, подвальных помещений, учебно-производственных мастерских, кабинетов химии и физики. Разработка планов эвакуации. Инструктаж обслуживающего персонала. Порядок размещения детей в зданиях повышенной этажности и многоэтажных, при вызове их на дачи в период оздоровительного сезона; требования, предъявляемые к дачным помещениям. Содержание и эксплуатация местных приборов отопления, кухонных очагов и водонагревателей.
Назначение дежурных и сторожей в детских учреждениях, школах-интернатах. Обязанности дежурных и сторожей по соблюдению пожарной безопасности и в случае возникновения пожара. Их инструктаж. Требования пожарной безопасности при устройстве новогодних елок, организации кинопросмотров, вечеров и спектаклей. Требования к помещениям с массовым пребыванием людей. Ответственность за проведение массовых мероприятий, назначение и обязанности дежурных, правила установки и крепления елок.
Тема 5. Средства тушения пожаров и правила их применения для тушения пожаров, действия при пожаре и вызов пожарных подразделений
Назначение ручных огнетушителей. Понятие об устройстве и принципе действия углекислотных, порошковых и аэрозольных огнетушителей. Правила их эксплуатации и использования для тушения пожаров.
Назначение подсобных средств для тушения пожара (песок, различные покрывала, ведра с водой и бочки, пожарный инвентарь), внутренних пожарных кранов. Правила их эксплуатации.
Нормы обеспечения дошкольных учреждений и школ средствами пожаротушения.
Действия обслуживающего персонала, учащихся старших классов школ, школ-интернатов при возникновении пожара. Организация и порядок эвакуации детей и имущества из помещений при пожаре.
Тема 6. Практические занятия
Тренировка проведения эвакуации при различных сценариях развития пожара. Проверка действий учащихся общеобразовательных учреждений при возникновении пожара. Работа с огнетушителем.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

2. Педагогикалық қызметкерлерге арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
1
2
Мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беретін мектептердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
1
3
Мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беретін мектептердегі өрт қауіпсіздігі шаралары
1
4
Өртті сөндіру құралдары және оларды өртті сөндіру үшін қолдану қағидалары, өрт кезіндегі іс-қимылдар және өрт сөндіру бөлімшелерін шақыру
1
5
Практикалық сабақтар
1
6
Сынақ қабылдау
1
Общее количество часов
6
1-тақырып. Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар. Ұйымның педагог қызметкерлерінің өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтаудағы құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі.
2-тақырып. Мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беретін мектептердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
Мектептер мен мектепке дейінгі мекемелерде болған өрттер мен жануларды қысқаша талдау. Аса тән өрттердің мысалдары. Мектептерде "Жас құтқарушы" үйірмелерін (клубтарын) құру, олардың жұмысын ұйымдастыру. Жас құтқарушылар үйірмесінің үлгі ереже. Өрт қауіпсіздігіне жауапты тұлғалардың міндеттері.
3-тақырып. Мектеп жасына дейінгі балалар мен жалпы білім беру мекемелерінің оқушыларын өртке қарсы жүріс-тұрыс негіздеріне оқыту
Мектеп жасына дейінгі балаларды өртке қарсы жүріс-тұрыс қағидаларының негіздеріне үйрету бойынша әдістемелік ұсынымдар. Өрт қауіпсіздігі шаралары мен қағидаларын оқыту бойынша дидактикалық материал. Сыныпты, өрт қауіпсіздігі бұрышын ұйымдастыру. Өрт туындаған кезде мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беретін мектептердің ғимараттарынан қауіпсіз эвакуациялау бойынша практикалық жаттығулар.
4-тақырып. Мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беретін мектептердегі өрт қауіпсіздігі шаралары
Өрттер мен жанудың негізгі себептерін қысқаша талдау. Электр желілерін, электр жабдықтарын және электр жылу беру аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Қысқа тұйықталу, шамадан тыс жүктеме, өтпелі кедергі, ұшқын, олардың мәні, туындау себептері және алдын алу тәсілдері; өрт қауіпті сұйықтықтарды сақтау және қолдану.
Тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтардың өрт қауіптілігін анықтайтын негізгі факторлар: тұтану температурасы, өздігінен тұтану және тұтану. Жарылыс туралы түсінік. ТТС және ЖС сақтау орындарына қойылатын талаптар.
Өрт қаупі бар сұйықтықтарды қабылдау, беру және пайдалану кезіндегі өртке қарсы режим. Химиялық реактивтер мен сілтілі металдарды пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары мен сақтау. Ғимараттарда, аумақтарда, орманда өртке қарсы режим. Эвакуациялық жолдарды ұстау, терезелерде метал торлар мен жалюздерді орнату тәртібі; парталарды, үстелдерді, орындықтарды сыныптарда, төсек бөлмелерінде орналастыру. Кіреберістерді, шығуларды, холлдарды, дәліздерді, баспалдақ торларын күтіп ұстау. Шатырларды, жертөле үй-жайларын, оқу-өндірістік шеберханаларды, химия және физика кабинеттерін ұстау. Эвакуациялау жоспарын әзірлеу. Қызмет көрсетуші персоналға нұсқама беру. Балаларды сауықтыру маусымы кезеңінде саяжайға шақырған кезде жоғары қабатты және көп қабатты ғимараттарда орналастыру тәртібі; саяжай үй-жайларына қойылатын талаптар. Жергілікті жылу беру құралдарын, ас үй ошақтарын және су жылытқыштарды ұстау және пайдалану.
Балалар мекемелерінде, мектеп-интернаттарда кезекшілер мен күзетшілерді тағайындау. Кезекшілер мен күзетшілердің өрт қауіпсіздігін сақтау жөніндегі және өрт шыққан жағдайда міндеттері. Оларға нұсқама беру. Жаңа жылдық шыршаларды орнату, кино қарауларды, кештер мен спектакльдерді ұйымдастыру кезіндегі өрт қауіпсіздігінің талаптары. Адамдар жаппай болатын үй-жайларға қойылатын талаптар. Көпшілік іс-шараларды өткізуге жауапкершілік, кезекшілердің мақсаты мен міндеті, шыршаларды орнату және бекіту қағидасы.
5-тақырып. Өрттерді сөндіру құралдары және оларды өртті сөндіру үшін қолдану қағидалары, өрт кезіндегі іс-қимылдар және өрт сөндіру бөлімшелерін шақыру
Қол өртсөндіргіштерінің мақсаты. Көмірқышқыл, ұнтақты және аэрозольды өртсөндіргіштердің құрылысы және жұмыс істеу принципі туралы түсінік. Оларды пайдалану және өрт сөндіру үшін пайдалану қағидалары.
Өрт сөндіруге арналған қосалқы құралдардың (құм, әртүрлі жапқыштар, су шелектері мен бөшкелер, өрт сөндіру құралдары), ішкі өрт крандарының мақсаты. Оларды пайдалану қағидалары.
Мектепке дейінгі мекемелер мен мектептерді өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету нормалары.
Өрт шыққан кезде қызмет көрсететін персоналдың, мектеп, мектеп-интернаттардың жоғары сынып оқушыларының іс-әрекеттері. Өрт кезінде балалар мен мүлікті үй-жайлардан эвакуациялауды ұйымдастыру және тәртібі.
6-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрттің өршуінің әртүрлі сценарийлері кезінде эвакуациялау жүргізуді жаттықтыру. Өрт шыққан жағдайда жалпы білім беру мекемелері оқушыларының іс-әрекеттерін тексеру. Өртсөндіргішпен жұмыс.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

3. Тематический план и типовая учебная программа для электриков
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
1
2
Основы пожарной безопасности применения электроустановок
1
3
Пожарная безопасность электрических сетей
1
4
Заземление и зануление электроустановок
1
5
Защита электроустановок от статического электричества
1
6
Первичные средства тушения пожаров и действия при пожаре
1
7
Зачет
2
Общее количество часов
8
Тема 1. Введение. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности электрических сетей
Статистика пожаров произошедших по вине электрических приборов и оборудования. Требования нормативных документов к эксплуатации и монтажу электрооборудования.
Тема 2. Электроснабжение и пожарная опасность электроустановок
Классификация причин загораний. Выбор и применение электрооборудования для пожаро- и взрывоопасных зон. Взрывоопасность горючих смесей. Характеристика пожаро- и взрывоопасных зон. Классификация взрывоопасных смесей. ВзрывозащищҰнное электрооборудование.
Тема 3. Пожарная безопасность электрических сетей
Нагрев проводников электрическим током. Допустимая нагрузка на проводники по нагреву. Пожарная опасность короткого замыкания в электрических сетях. Методы защиты электрических сетей.
Тема 4. Заземление и зануление электроустановок
Опасность поражения электрическим током. Заземление и зануление электроустановок. Заземляющие и нулевые защитные проводники. Защитные заземления и зануления во взрывоопасных зонах. Эксплуатация и испытания заземляющих устройств. Устройство защитного отключения.
Тема 5. Защита от статического электричества
Образование и пожарная опасность статического электричества. Основные мероприятия по защите и способы борьбы от опасных проявлений статического электричества. Эксплуатация устройств защиты от статического электричества.
Тема 6. Классификация первичных средств пожаротушения
Средства первичного пожаротушения в электроустановках. Особенности тушения пожара в разных типах электроустановок.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.
4. Тематический план и типовая учебная программа для работников, осуществляющих охрану организаций, за исключением охранников частных охранных организаций
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
1
2
Требования пожарной безопасности к зданиям и помещениям
1
3
Технические средства пожаротушения, противопожарный инвентарь
1
4
Действия при пожарах
1
5
Практические занятия
1
6
Прием зачета
2
Общее количество часов
7
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
Инструкции по пожарной безопасности. Система обеспечения пожарной безопасности. Права, обязанности, ответственность работников за обеспечение пожарной безопасности.
Тема 2. Требования пожарной безопасности к зданиям и помещениям
Правила пожарной безопасности в Республике Казахстан. Инструкции по пожарной безопасности. Объемно-планировочные и конструктивные решения зданий. Противопожарный режим. План эвакуации. Пути эвакуации и эвакуационные выходы.
Тема 3. Средства пожаротушения, противопожарный инвентарь
Первичные средства пожаротушения. Классификация огнетушителей, область применения, назначение, правила применения, местонахождение. Назначение и устройство внутреннего противопожарного водопровода, пожарных кранов, их местонахождение. Автоматические установки пожарной сигнализации и пожаротушения; схема размещения в организации. Действия при срабатывании автоматических установок пожарной сигнализации и пожаротушения. Виды пожарного оборудования и инвентаря, назначение, устройство и месторасположение.
Тема 4. Действия при пожарах
Общий характер и особенности развития пожара. Порядок сообщения о пожаре. Действия до прибытия пожарных подразделений. Меры по предотвращению распространения пожара. Встреча пожарных подразделений и действия после их прибытия.
Тема 5. Практические занятия
Практическое ознакомление и работа с огнетушителем на модельном очаге пожара. Тренировка по пользованию пожарным краном.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.

3. Электриктерге арналған тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Кіріспе. Электр желілерінің өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
1
2
Электр қондырғыларын қолданудың өрт қауіпсіздігі негіздері
1
3
Электр желілерінің өрт қауіпсіздігі
1
4
Электр қондырғыларын жерге тұйықтау және нөлдеу
1
5
Электр қондырғыларын статикалық электрден қорғау
1
6
Өрт сөндірудің бастапқы құралдары және өрт кезіндегі іс-әрекеттер
1
7
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
8
1-тақырып. Кіріспе. Электр желілерінің өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Электр аспаптары мен жабдықтарының кінәсінен болған өрттердің статистикасы. Электр жабдықтарын пайдалануға және монтаждауға нормативтік құжаттардың талаптары.
2-тақырып. Электр қондырғыларын қолданудың өрт қауіпсіздігі негіздері
Жану себептерінің жіктелуі. Өрт және жарылыс қаупі бар аймақтар үшін электр жабдықтарын таңдау және қолдану. Жанғыш қоспалардың жарылыс қауіптілігі. Өрт және жарылыс қаупі бар аймақтардың сипаттамасы. Жарылыс қауіпті қоспалардың жіктелуі. Жарылыстан қорғалған электр жабдығы.
3-тақырып. Электр желілерінің өрт қауіпсіздігі
Өткізгіштерді электр тогымен қыздыру. Қыздыру бойынша өткізгіштерге рұқсат етілген жүктеме. Электр желілеріндегі қысқа тұйықталудың өрт қауіптілігі. Электр тораптарын қорғау әдістері.
4-тақырып. Электр қондырғыларын жерге тұйықтау және нөлдеу
Электр тогымен зақымдану қаупі. Электр қондырғыларын жерге тұйықтау және нөлдеу. Жерге тұйықтау және нөлдік қорғаныш өткізгіштері. Қорғаныс жерге тұйықтау және жарылыс қаупі бар аймақтарда нөлдеу. Жерге тұйықтау құрылғыларын пайдалану және сынау. Қорғаныш құрылғысын ажырату.
5-тақырып. Электр қондырғыларын статикалық электрден қорғау
Статикалық электрдің пайда болуы және өрт қауіптілігі. Статикалық электрдің қауіпті көріністерінен қорғау бойынша негізгі іс-шаралар және күресу тәсілдері. Статикалық электрден қорғау құрылғыларын пайдалану.
6-тақырып. Өрт сөндірудің бастапқы құралдары және өрт кезіндегі іс-әрекеттер
Электр қондырғыларындағы бастапқы өрт сөндіру құралдары. Электр қондырғыларының әртүрлі түрлеріндегі өртті сөндіру ерекшеліктері.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.
4. Жеке күзет ұйымдарының күзетшілерін қоспағанда, ұйымдарды күзетуді жүзеге асыратын қызметкерлердің тақырыптық жоспары мен үлгі оқу бағдарламалары
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Ғимараттар мен үй-жайларға қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
1
2
Ғимараттарға және бөлімшелерге өрт қауіпсіздік талаптары
1
3
Өрт сөндірудің техникалық құралдары, өртке қарсы мүкәммал
1
4
Өрт кезіндегі іс-әрекеттер
1
5
Практикалық сабақтар
1
6
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
7
1-тақырып. Өрт қауіпсіздігі талаптарын реттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қызметкерлердің құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі.
2-тақырып. Ғимараттар мен үй-жайларға қойылатын өрт қауіпсіздігі талаптары
Қазақстан Республикасындағы Өрт қауіпсіздігі қағидалары. Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар. Ғимараттардың көлемдік-жоспарлау және құрылымдық шешімдері. Өртке қарсы режим. Эвакуациялау жоспары. Эвакуациялау жолдары және эвакуациялық шығу жолдары.
3-тақырып. Өрт сөндірудің техникалық құралдары, өртке қарсы мүкәммал
Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Өртсөндіргіштердің жіктелуі, қолдану саласы, мақсаты, қолдану ережесі, орналасқан жері. Ішкі өртке қарсы су құбырының, өрт крандарының мақсаты және құрылысы, олардың орналасқан жері. Өрт сигнализациясы мен өрт сөндірудің автоматты қондырғылары; ұйымда орналастыру схемасы. Өрт сигнализациясы мен өрт сөндірудің автоматты қондырғылары іске қосылған кездегі іс-әрекеттер. Өрт сөндіру жабдықтары мен мүкәммалдың түрлері, мақсаты, құрылысы және орналасқан жері.
4-тақырып. Өрт кезіндегі іс-әрекеттер
Өрт дамуының жалпы сипаты мен ерекшеліктері. Өрт туралы хабарлау тәртібі. Өрт сөндіру бөлімшелері келгенге дейінгі іс-әрекеттер. Өрттің таралуын болдырмау шаралары. Өрт сөндіру бөлімшелерінің кездесуі және олар келгеннен кейінгі іс-қимылдар.
5-тақырып. Практикалық сабақтар
Өрттің модельдік ошағында өртсөндіргішпен практикалық танысу және жұмыс істеу. Өрт кранын пайдалану бойынша жаттықтыру.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.

5. Тематический план и типовая учебная программа для работников объектов с массовым пребыванием людей, за исключением работников, указанных в подпункте 5) пункта 28 настоящего Порядка
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
1
Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
1
2
Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждениях
1
3
Меры пожарной безопасности в театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждениях
1
4
Автоматические средства обнаружения, извещения и тушения пожаров, первичные средства тушения пожаров, действия при возникновении пожара и вызов пожарных подразделений
1
5
Практическое занятие
1
6
Зачет
2
Общее количество часов
7
Тема 1. Основные нормативные документы, регламентирующие требования пожарной безопасности
Инструкции по пожарной безопасности. Система обеспечения пожарной безопасности. Права, обязанности, ответственность работников за обеспечение пожарной безопасности.
Тема 2. Организационные мероприятия по обеспечению пожарной безопасности театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждений
Задачи лиц, ответственных за пожарную безопасность. Ответственность работников за противопожарное состояние подведомственных им участков (объектов). Основные организационные мероприятия по установлению противопожарного режима.
Обучение рабочих и служащих по программе пожарно-технической подготовки мерам пожарной безопасности на рабочих местах, в быту и действиям при возникновении пожара.
Тема 3. Меры пожарной безопасности в театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждениях
Краткий обзор пожаров в театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждениях. Примеры наиболее характерных пожаров. Анализ характерных пожаров и загораний. Меры пожарной безопасности при: эксплуатации электрических сетей, электрооборудования и электронагревательных приборов. Короткое замыкание, перегрузка, переходное сопротивление, искрение, их сущность, причины возникновения и способы предотвращения; хранения и обращения с огнеопасными жидкостями. Основные факторы, определяющие пожарную опасность ЛВЖ и ГЖ. Требования к местам их хранения. Противопожарный режим при приеме и выдаче, а также использование огнеопасных жидкостей. Проведение огневых работ.
Противопожарный режим и его индивидуальность в зависимости от назначения помещений: сцена, зрительный зал, гримерная, фойе, фильмохранилище, зал с экспонатами, запасник, архив, гладильная, костюмерная, столярная и др.
Соблюдение требований к расстановке стульев, кресел и их креплению.
Огнезащитная обработка декораций и бутафории, порядок их хранения.
Противопожарный режим при демонстрации кинофильмов. Требования к обслуживающему персоналу. Понятие о паспортизации домов культуры, клубов, кинотеатров. Порядок переквалификации киномехаников. Инструктаж обслуживающего персонала. Разработка плана эвакуации, содержание путей эвакуации. Специальные требования пожарной безопасности к музеям, картинным галереям, выставкам, библиотекам, циркам, памятникам культуры.
Требования к производству реставрационных работ. Меры пожарной безопасности при устройстве новогодних елок; обращении с открытым огнем (курение, зажженная спичка, свеча); эксплуатации печей, каминов, отопительных котлов и газовых приборов; обращении с ЛВЖ и препаратами бытовой химии в аэрозольных упаковках.
Тема 4. Первичные пожаротушения, автоматические установки пожарной сигнализации и пожаротушения. Действия при возникновении пожара и вызов пожарных подразделений
Первичные средства пожаротушения. Назначение, устройство, принцип действия. Автоматические установки пожарной сигнализации и пожаротушения в театрально-зрелищных учреждениях. Назначение, устройство, оснащение и правила эксплуатации внутренних пожарных кранов. Использование подсобных средств и пожарного инвентаря для тушения пожара. Нормы обеспечения зрелищных учреждений средствами пожаротушения.
Действия обслуживающего персонала театрально-зрелищных и культурно-просветительских учреждений при возникновении пожара, вызов, встреча и сопровождение пожарных подразделений к месту пожара, загорания имеющимися средствами, организация эвакуации людей и имущества при пожаре.
Тема 5. Практическое занятие. Организация эвакуации персонала. Работа с огнетушителем.
Зачет. Проверка знаний пожарно-технического минимума.
Приложение 5
к Правилам обучения работников
организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования
к содержанию учебных программ
по обучению мерам пожарной безопасности
Протокол № ___
заседания квалификационной комиссии
по проверке знаний по пожарной безопасности в объеме
пожарно-технического минимума
____________________________________________
(полное наименование организации)
В соответствии с приказом (распоряжением) _____________________
от "___" _____ 20__ г. № ___ квалификационная комиссия в составе:
председатель __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
члены:
1. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
"___" _____ 20__ г. приняла экзамен по пожарной безопасности в
объеме пожарно-технического минимума и установила следующие
результаты:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) обучающего
Должность
Организация (цех, участок)
Причина обучения
Отметка о проверке знаний (прошел, не прошел)
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Председатель комиссии _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П. "___" _____ 20__ г.
Приложение 6
к правилам обучения работников
организаций и населения мерам
пожарной безопасности и требования
к содержанию учебных программ
по обучению мерам пожарной безопасности
форма
Удостоверение
по проверке знаний в области пожарной безопасности
в объеме пожарно-технического минимума
(внутренний разворот, левая сторона)
_______________________________________
(полное наименование организации)
Удостоверение
по пожарно-техническому минимуму № ___
Выдано ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность _________________________________________
Место работы ______________________________________
Фото цветное

5. Осы Тәртіптің 28-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қызметкерлерді қоспағанда, адамдар жаппай болатын объектілердің қызметкерлері үшін тақырыптық жоспар және үлгі оқу бағдарламасы
№ р/с
Тақырыптың атауы
Сағат саны
1
Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
1
2
Театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
1
3
Өрт қауіпсіздігі шаралары театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінде
1
4
Өртті анықтаудың, хабарлаудың және сөндірудің автоматты құралдары, өрттерді сөндірудің бастапқы құралдары, өрт туындаған кездегі іс-қимылдар және өрт сөндіру бөлімшелерін шақыру
1
5
Практикалық сабақтар
1
6
Сынақ қабылдау
2
Жалпы сағат саны
7
1-тақырып. Өрт қауіпсіздігі талаптарын регламенттейтін негізгі нормативтік құжаттар
Өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі. Қызметкерлердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі.
2-тақырып. Театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастыру іс-шаралары
Өрт қауіпсіздігіне жауапты тұлғалардың міндеттері. Қызметкерлердің оларға ведомстволық бағынысты учаскелердің (объектілердің) өртке қарсы жай-күйі үшін жауапкершілігі. Өртке қарсы режимді орнату бойынша негізгі ұйымдастыру іс-шаралары.
Жұмысшылар мен қызметшілерді өрт-техникалық дайындық бағдарламасы бойынша жұмыс орындарында, тұрмыста және өрт шыққан кездегі іс-қимылдарға оқыту.
3-тақырып. Өрт қауіпсіздігі шаралары театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінде
Театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелеріндегі өрттерді қысқаша шолу. Аса тән өрттердің мысалдары. Өзіне тән өрттер мен жануларды талдау. Электр желілерін, электр жабдықтарын және электр жылу беру аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары. Қысқа тұйықталу, шамадан тыс жүктеме, өтпелі кедергі, ұшқын, олардың мәні, туындау себептері және алдын алу тәсілдері; өрт қауіпті сұйықтықтарды сақтау және қолдану. ТЖС және ЖС өрт қауіптілігін анықтайтын негізгі факторлар. Оларды сақтау орындарына қойылатын талаптар. Қабылдау және беру кезінде өртке қарсы режим, сондай-ақ от қаупі бар сұйықтықтарды пайдалану. От жұмыстарын жүргізу.
Үй-жайлардың мақсатына байланысты өртке қарсы режим және оның даралығы: сахна, көрермен залы, гримерлік, фойе, фильм сақтау орны, экспонаттары бар зал, қор, мұрағат, үтіктеу, костюмдік, столярлық және т. б.
Орындықтарды, креслоларды орналастыруға және оларды бекітуге қойылатын талаптарды сақтау.
Декорациялар мен бутафорияларды өрттен қорғау өңдеу, оларды сақтау тәртібі.
Кинофильмдерді көрсету кезіндегі өртке қарсы режим. Қызмет көрсетуші персоналға қойылатын талаптар. Мәдениет үйлерін, клубтарды, кинотеатрларды паспорттау туралы түсінік. Киномеханиктерді қайта мамандандыру тәртібі. Қызмет көрсетуші персоналға нұсқама беру. Эвакуациялау жоспарын әзірлеу, Эвакуациялық жолдарын ұстау. Мұражайларға, сурет галереяларына, көрмелерге, кітапханаларға, цирктерге, мәдениет ескерткіштеріне қойылатын өрт қауіпсіздігінің арнайы талаптары.
Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар. Жаңа жылдық шыршаларды орнату кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары; ашық отпен жұмыс істеу (темекі шегу, тұтанған сіріңке, май шам); пештерді, каминдерді, жылу беру қазандары мен газ аспаптарын пайдалану; аэрозольды қаптамаларда ТЖС-мен және тұрмыстық химия препараттарымен жұмыс істеу.
4-тақырып. Өртті анықтаудың, хабарлаудың және сөндірудің автоматты құралдары, өрттерді сөндірудің бастапқы құралдары, өрт туындаған кездегі іс-қимылдар және өрт сөндіру бөлімшелерін шақыру
Бастапқы өрт сөндіру құралдары. Мақсаты, құрылысы, әрекет ету принципі. Театр-ойын-сауық мекемелеріндегі өрт сигнализациясы мен өрт сөндірудің автоматты қондырғылары. Ішкі өрт крандарының мақсаты, құрылысы, жабдықталуы және пайдалану қағидалары. Өрт сөндіру үшін қосалқы құралдар мен өрт сөндіру мүкәммалын пайдалану. Ойын-сауық мекемелерін өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз ету нормалары.
Өрт туындаған кезде театр-ойын-сауық және мәдени-ағарту мекемелерінің қызмет көрсетуші персоналының іс-әрекеттері, өрт сөндіру бөлімшелерін өрт орнына шақыру, қарсы алу және алып жүру, қолда бар құралдармен жану, өрт кезінде адамдар мен мүлікті эвакуациялауды ұйымдастыру.
5-тақырып. Практикалық сабақтар.
Персоналды эвакуациялауды ұйымдастыру. Өртсөндіргішпен жұмыс.
Сынақ қабылдау. Өрт-техникалық минимум білімін тексеру.
Ұйымдардың қызметкерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі шараларына
оқыту қағидаларына және өрт қауіпсіздігі
шараларына оқыту жөніндегі
оқу бағдарламаларының мазмұнына
қойылатын талаптарға
5-қосымша
нысан
Өрт-техникалық минимумы көлемінде өрт қауіпсіздігі бойынша
білімдерді тексеру жөніндегі біліктілік комиссиясы отырысының
№ ___ хаттамасы
_____________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы)
____________________________________ 20__ ж. "___" __________________
№__бұйрығына (өкіміне) сәйкес біліктілік комиссиясы мынадай құрамда:
төраға ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы) мүшелері:
1. __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
20 __ ж. "___" _____ өрт-техникалық минимумы көлемінде
өртқауіпсіздігі бойынша емтихан қабылдап, мынадай нәтижелерді
анықтады:
р/с №
Білім алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Ұйым (цех, учаске)
Оқыту себебі
Білімдерді тексеру жөніндегі белгі (өтті, өтпеді)
Қолы
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:
1. _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
М.О. 20 __ ж. "___" _____
Ұйымдардың қызметкерлері мен
халықты өрт қауіпсіздігі шараларына
оқыту қағидаларына және өрт
қауіпсіздігі шараларына оқыту
жөніндегі оқу бағдарламаларының
мазмұнына қойылатын талаптарға
6-қосымша
нысан
Өрт-техникалық минимумы көлемінде
өрт қауіпсіздігі саласындағы білімдерді тексеру
бойынша біліктілік куәлігі
(ішкі беті, сол жағы)
_______________________________________
(ұйымның толық атауы)
Өрт-техникалық минимум бойынша
№ ___ біліктілік куәлігі
Берілді _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы _____________________________________
Жұмыс орны ___________________________________

(3x4)
(внутренний разворот, правая сторона и последующие страницы)
Сведения о проверках знаний
В том, что он (она) сдал (сдала) экзамены на знание _________________
Основание: Протокол № _______ от ___________________________ 20___ г.
Действительно до __________________________________________ 20_____г.
Руководитель ________________________________________________________
(учебного центра) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П.

Түрлі түсті сурет (3x4)
(ішкі беті, оң жағы және келесі беттері)
Білімін тексеру туралы мәліметтер
Ол _____________________________ біліміне емтихан тапсырды
Негіздеме: 20___ж. __________________________ № ____ хаттама
20___ж. __________________________ дейін жарамды
Басшы _________________________________________________________
(оқу орталығының) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.