Об утверждении форм административных данных в рамках государственного учета автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 ноября 2013 года № 951. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9047.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 23.06.2025 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить формы предназначенная для сбора административных данных Министерства транспорта Республики Казахстан в рамках государственного учета автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан согласно приложениям 1, 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 23.06.2025 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Национальному оператору по управлению автомобильными дорогами - акционерному обществу "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" обеспечить предоставление предназначенных для сбора административных данных в Комитет автомобильных дорог Министерства транспорта согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 23.06.2025 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Акиматам областей обеспечить предоставление предназначенных для сбора административных данных в Комитет автомобильных дорог Министерства транспорта согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 23.06.2025 № 197 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Сагинов З.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение его на интранет-портале государственных органов;

Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын есепке алу шеңберінде әкімшілік деректердің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қарашадағы № 951 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9047 тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 23.06.2025 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1, 2-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын есепке алу шеңберінде Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысандары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 23.06.2025 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі Ұлттық операторы "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" - акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитетіне әкімшілік деректерді жинауға арналған ұсыныстарды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 23.06.2025 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Облыстардың әкімдіктері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитетіне әкімшілік деректерді жинауға арналған ұсыныстарды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 23.06.2025 № 197 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Белгіленген заңнамалық тәртіппен Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (З.С. Сағынов):
1)осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және оны мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;

1. Форма "Административных данных автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" разработана в соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
2. Форма "Административных данных автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" представляется Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами - акционерным обществом "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" ежегодно до 1 марта.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№ п.п" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование автодороги" указывается полное наименование области; в графе 3 "Индекс автодороги" указывается код по классификатору административно-территориальных объектов области, указываемой в соответствующей графе 2;
в графе 4 "Общая протяженность дорог, км" указывается общая протяженность дорог республиканского значения общего пользования в километрах, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 5 "I" указывается протяженность дорог в километрах по категории "I", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 6 "II" указывается протяженность дорог в километрах по категории "II", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 7 "III" указывается протяженность дорог в километрах по категории "III", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 8 "IV" указывается протяженность дорог в километрах по категории "IV", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 9 "V" указывается протяженность дорог в километрах по категории "V", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 10 "А/Б" указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - асфальто-бетонное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 11 "Ц/Б" указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - цементно-бетонное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 12 "черно-грав." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - черно-гравийное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 13 "черно-щебен." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - черно-щебеночное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;

1. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының әкімшілік деректер" нысаны "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының әкімшілік деректер" нысанын "ҚазАвтоЖол" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторы жыл сайын 1 наурызға дейін ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"№ р.с." деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат реттік нөмірді бұзбауы қажет;
"Автожолдың атауы" деген 2-бағанда облыстың толық атауы көрсетіледі;
"Автожолдың индексі" деген 3-баған тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстың әкімшілік-аумақтық объектінің жіктеуіш бойынша коды көрсетіледі;
"Жолдың жалпы ұзақтығы, км" деген 4-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар жолдардың жалпы ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"I" деген 5-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "I" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"II" деген 6-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "II" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"III" деген 7-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "III" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"IV" деген 8-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "IV" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"V" деген 9-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "V" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"А/Б" деген 10-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы асфальт-бетонды төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"Ц/Б" деген 11-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы цемент-бетонды төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"қара-қиыршық" деген 12-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қара қиыршықтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"қара-шағылтас" деген 13-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қара шағылтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;

1. Форма "Административных данных автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" разработана в соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике".
2. Форма "Административных данных автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан" представляется управлениями пассажирского транспорта и автомобильных дорог акиматов областей ежегодно до 1 марта.
3. Форма заполняется следующим образом:
в графе 1 "№ п.п" указывается номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 "Наименование автодороги" указывается полное наименование дороги;
в графе 3 "Индекс автодороги" указывается код по классификатору административно-территориального объекта области, указываемой в соответствующей графе 2;
в графе 4 "Общая протяженность дорог, км" указывается общая протяженность дорог областного и районного значения общего пользования в километрах, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 5 "I" указывается протяженность дорог в километрах по категории "I", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 6 "II" указывается протяженность дорог в километрах по категории "II", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 7 "III" указывается протяженность дорог в километрах по категории "III", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 8 "IV" указывается протяженность дорог в километрах по категории "IV", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 9 "V" указывается протяженность дорог в километрах по категории "V", проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 10 "А/Б" указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - асфальто-бетонное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 11 "Ц/Б" указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - цементно-бетонное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 12 "черно-грав." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - черно-гравийное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 13 "черно-щебен." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - черно-щебеночное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 14 "черно-грунт." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - черно-грунтовое, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;

1. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының әкімшілік деректер" нысаны "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының әкімшілік деректер" нысанын Облыстардың Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармалары жыл сайын 1 наурызға дейін ұсынады.
3. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"р.с. №" деген 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі. Келесі ақпарат реттік нөмірді бұзбауы қажет;
"Автожолдың атауы" деген 2-бағанда жолдың толық атауы көрсетіледі;
"Автожолдың индексі" деген 3-бағанда код тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстың әкімшілік-аумақтық объектісінің жіктеуіші бойынша көрсетіледі;
"Жолдың жалпы ұзақтығы, км" деген 4-бағанда облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдардың жалпы ұзындығы тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстар бойынша өтетін километрлерде көрсетіледі;
"I" деген 5-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "I" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"II" деген 6-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "II" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"III" деген 7-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "III" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"IV" деген 8-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "IV" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"V" деген 9-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың "V" санаттары бойынша ұзақтығы километрлерде көрсетіледі;
"А/Б" деген 10-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы асфальт-бетонды төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"Ц/Б" деген 11-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы цемент-бетонды төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"қара-қиыршық." деген 12-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қара қиыршықтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"қара-шағылтас" деген 13-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қара шағылтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"қара-топырақ." деген 14-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қара топырақты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;

в графе 15 "гравийно-щебен." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - гравийно-щебеночное, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 16 "грунт." указывается протяженность дорог в километрах по типу покрытия - грунтовое, проходящих по указанным в графе 2 областям соответственно;
в графе 17 "шт." указывается общее количество мостов, находящихся в указанных в графе 2 областях соответственно (единица измерения - штука);
в графе 18 "п.м." указывается общая протяженность мостов, указанных в графе 16 мостов (единица измерения - погонный метр);
в графе 19 "шт." указывается общее количество труб, проходящих через дороги, указанных в графе 2 областях соответственно (единица измерения-штука);
в графе 20 "п.м." указывается общая протяженность труб, указанных в графе 18 мостов (единица измерения - погонный метр);
в графе 21 "Всего, км" указывается общая протяженность зеленых насаждений, проходящих вдоль дорог областей, указанных в графе 2 соответственно;
в графе 22 "снегозащит." указывается общая протяженность зеленых насаждений, служащих снегозащитными и проходящих вдоль дорог областей, указанных в графе 2 соответственно;
в графе 23 "нормативное состояние" указывается общая протяженность нормативного состояния дорог области, указанных в графе 2 областях соответственно;
в графе 24 "нормативное состояние" указывается % нормативного состояния дорог области, указанных в графе 2 областях соответственно;
в графе 25 "ненормативное состояние" указывается общая протяженность нормативного состояния дорог области, указанных в графе 2 областях соответственно;
в графе 26 "ненормативное состояние" указывается % ненормативного состояния дорог области, указанных в графе 2 областях соответственно.

"қиыршықты-шағылтас." деген 15-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан ететін жолдардың ұзақтығы қиыршықты-шағылтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"топырақ" деген 16-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардан өтетін жолдардың ұзақтығы қиыршықты-шағылтасты төсемі бойынша километрлерде көрсетіледі;
"дана" деген 17-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстарда орналасқан көпірлердің жалпы саны көрсетіледі (өлшем бірлігі - дана);
"қ.м." деген 18-бағанда тиісінше көпірлер 16-бағанда көрсетілген көпірлердің жалпы саны көрсетіледі (өлшем бірлігі - қума метр);
"дана" деген 19-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыстардағы жолдар арқылы өтетін құбырлардың жалпы саны көрсетіледі (өлшем бірлігі - дана);
"қ.м." деген 20-бағанда тиісінше құбырлар 18-бағанда көрсетілген құбырлардың жалпы саны көрсетіледі (өлшем бірлігі - қума метр);
"Барлығы, км" деген 21-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының бойынан өтетін жасыл көшеттердің жалпы ұзақтығы көрсетіледі;
"қардан қорғ." деген 22-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының бойынан өтетін қардан қорғайтын құрылғылардың жалпы ұзақтығы көрсетіледі;
"нормативтік жай-күйі" деген 23-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының нормативтік жай-күйінің жалпы ұзақтығы көрсетіледі;
"нормативтік жай-күйі" деген 24-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының нормативтік жай-күйінің %-ы көрсетіледі;
"нормативтік жай-күйі" деген 25-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының нормативтік емес жай-күйінің жалпы ұзақтығы көрсетіледі;
"нормативтік жай-күйі" деген 26-бағанда тиісінше 2-бағанда көрсетілген облыс жолдарының нормативтік емес жай-күйінің %-ы көрсетіледі.