Об утверждении Правил подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений
Распоряжение Уполномоченного по правам человека от 26 сентября 2013 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2013 года № 8894.
В целях реализации статьи 40 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, статьи 185 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьи 144 Социального кодекса Республики Казахстан, статьи 46-11 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", статьи 47-2 Закона Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан":
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Уполномоченного по правам человека в РК от 16.02.2026 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений.
2. Настоящее распоряжение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
А. Шакиров
Утверждены
распоряжением Уполномоченного
по правам человека
от 26 сентября 2013 года № 22
Правила подготовки ежегодного консолидированного доклада по
итогам превентивных посещений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки ежегодного консолидированного доклада по итогам превентивных посещений (далее - Правила) определяют порядок подготовки ежегодного консолидированного доклада участников национального превентивного механизма (далее - Доклад).
2. Доклад готовится Координационным советом при Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан на основе отчетов участников национального превентивного механизма, представленных ему по результатам проведенных превентивных посещений, а также иных мероприятий, проведенных в рамках национального превентивного механизма.
Структура Доклада указана в приложении к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Уполномоченного по правам человека от 11.05.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В Доклад включаются рекомендации уполномоченным государственным органам по улучшению условий обращения с лицами, содержащимися в учреждениях, подлежащих превентивному посещению, и предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан.

Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидаларын бекіту туралы
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 22 өкімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 08 қарашада № 8894 тіркелді.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 40-бабы, "Халықтың денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 185-бабы, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 144-бабы, "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-11-бабы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-2-бабы іске асыру мақсатында:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 16.02.2026 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы өкім оның бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткенде қолданысқа енеді.
А. Шәкіров
Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің
2013 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 22 өкімімен
бекітілген
Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы
жинақталған баяндаманы дайындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Алдын ала болу қорытындылары бойынша жыл сайынғы жинақталған баяндаманы дайындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының жыл сайынғы жинақталған баяндамасын (бұдан әрі - Баяндама) дайындау тәртібін реттейді.
2. Баяндаманы Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл жанындағы Үйлестіру кеңесі ұлттық алдын алу тетігінің қатысушылары алдын ала болу, сондай-ақ ұлттық алдын алу тетігі аясында жүргізілген өзге де іс-шаралардың нәтижелері бойынша оған ұсынылған есептері негізінде дайындайды.
Баяндаманың құрылымы осы Қағидаларға берілген қосымшада көрсетілген.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 11.05.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Баяндамаға алдын ала болуға жататын мекемелерде ұсталатын тұлғаларға қатысты қарау жағдайларын жақсарту, азаптауларды және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiн болдырмау бойынша уәкілетті мемлекеттік органдарға ұсынымдар, Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар кіреді.

4. Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан назначает из числа членов Координационного совета ответственного за координацию подготовки Доклада.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Уполномоченного по правам человека от 11.05.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ответственный за подготовку Доклада разрабатывает и представляет на утверждение Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан план мероприятий по подготовке Доклада, в котором отражаются закрепление членов Координационного совета, ответственных за подготовку частей Доклада, а также сроки формирования Доклада и его частей.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Уполномоченного по правам человека от 11.05.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ответственный за подготовку Доклада запрашивает у членов Координационного совета и участников национального превентивного механизма информацию, необходимую для формирования Доклада.
7. Члены Координационного совета вносят предложения по включению в Доклад информации и материалов на рассмотрение Координационного совета.
8. Срок подготовки Доклада определяется согласно плану подготовки Доклада.
9. Доклад утверждается членами Координационного совета путем открытого голосования большинством голосов от общего числа членов Координационного совета.
10. Утвержденный доклад направляется для рассмотрения уполномоченным государственным органам и размещается на интернет-ресурсе Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан в срок не позднее одного месяца со дня его утверждения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Уполномоченного по правам человека от 11.05.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. К Докладу прилагается финансовый отчет по превентивным посещениям за прошедший год. Оригиналы документов финансового отчета направляются администратору бюджетной программы.
Приложение к Правилам
подготовки ежегодного
консолидированного
доклада по итогам
превентивных посещений
Структура ежегодного консолидированного доклада
Сноска. Приложение - в редакции приказа Уполномоченного по правам человека от 11.05.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Деятельность согласно Факультативному протоколу
к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных
или унижающих достоинство видов обращения и наказания

4. Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл Үйлестіру кеңесі мүшелерінің арасынан Баяндаманы дайындауды үйлестіруге жауапты тұлғаны тағайындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 11.05.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Баяндаманы дайындауға жауапты тұлға Баяндаманы дайындау жөнінде іс-шаралар жоспарын әзірлейді және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге бекітуге ұсынады, онда Үйлестіру кеңесінің Баяндама бөліктерін дайындауға жауапты мүшелерін бекіту, сондай-ақ Баяндаманы және оның бөліктерін құру мерзімдері көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 11.05.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Баяндаманы дайындауға жауапты тұлға Үйлестіру кеңесінің мүшелерінен және ұлттық алдын алу тетігінің қатысушыларынан Баяндаманы құру үшін қажетті ақпаратты сұратады.
7. Үйлестіру кеңесінің мүшелері Баяндамаға ақпарат пен материалдарды қосу жөніндегі ұсыныстарды Үйлестіру кеңесінің қарауына енгізеді.
8. Баяндаманы дайындау мерзімі Баяндаманы дайындау жоспарына сәйкес айқындалады.
9. Баяндама Үйлестіру кеңесінің мүшелері ашық дауыс беру жолымен Үйлестіру кеңесі мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен бекітіледі.
10. Бекітілген баяндама уәкілетті мемлекеттік органдарға қарау үшін жіберіледі және Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің интернет-ресурсына оның бекітілуі күнінен бастап бір ай мерзімнен кешіктірілмей орналастырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 11.05.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Баяндамаға өткен жылғы алдын ала болу жөніндегі қаржылық есеп қоса беріледі. Қаржылық есеп құжаттарының түпнұсқалары бюджеттік бағдарлама әкімшілігіне жіберіледі.
Алдын ала болу
қорытындылары бойынша
жыл сайынғы жинақталған
баяндаманы дайындау
қағидаларына
қосымша
Жыл сайынғы жинақталған баяндаманың құрылымы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Адам құқықтары жөніндегі уәкілдің 11.05.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 - тарау. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттамаға сәйкес қызмет

1. Факультативный Протокол к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
2. Законодательство Республики Казахстан по вопросу предотвращения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
3. Полномочия Консультативного совета, членов Национального превентивного механизма.
4. Финансирование Национального превентивного механизма.
5. Участие общественных объединений в деятельности Национального превентивного механизма.
6. Превентивное посещение мест содержания под стражей согласно требованиям Факультативного Протокола к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Глава 2. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан
7. Общие положения.
8. Оценка положения.
9. Выводы и рекомендации.
Глава 3. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Комитету национальной безопасности Республики Казахстан
10. Общие положения.
11. Оценка положения.
12. Выводы и рекомендации.
Глава 4. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан
13. Общие положения.
14. Оценка положения.
15. Выводы и рекомендации.
Глава 5. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству здравоохранения Республики Казахстан
16. Общие положения.
17. Оценка положения.
18. Выводы и рекомендации.
Глава 6. Положение лиц, содержащихся в учреждениях,
подведомственных Министерству просвещения Республики Казахстан
19. Общие положения.
20. Оценка положения.
21. Выводы и рекомендации.
Глава 7. Положение лиц, содержащихся в учреждениях подведомственных
Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
22. Общие положения.
23. Оценка положения.
24. Выводы и рекомендации.
Глава 8. Заключение
25. Выводы.
26. Рекомендации.

1. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттама.
2. Азаптауларды және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiн болдырмау мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасы.
3. Консультативтік кеңестің, Ұлттық алдын алу тетігі мүшелерінің өкілеттіктері.
4. Ұлттық алдын алу тетігін қаржыландыру.
5. Ұлттық алдын алу тетігінің қызметіне қоғамдық бірлестіктердің қатысуы.
6. Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершiлiкке жатпайтын немесе ар-намысты қорлайтын iс-әрекеттер мен жазалау түрлерiне қарсы конвенциясына Факультативтік хаттамасынаның талаптарына сәйкес қамауда ұстау орындарында алдын ала болу.
2 - тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
7. Жалпы ережелер.
8. Жағдайды бағалау.
9. Қорытындылар мен ұсынымдар.
3 - тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
10. Жалпы ережелер.
11. Жағдайды бағалау.
12. Қорытындылар мен ұсынымдар.
4 - тарау. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
13. Жалпы ережелер.
14. Жағдайды бағалау.
15. Қорытындылар мен ұсынымдар.
5 - тарау. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
16. Жалпы ережелер.
17. Жағдайды бағалау.
18. Қорытындылар мен ұсынымдар.
6 - тарау. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
19. Жалпы ережелер.
20. Жағдайды бағалау.
21. Қорытындылар мен ұсынымдар.
7 - тарау. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерде ұсталатын тұлғалардың жағдайы
22. Жалпы ережелер.
23. Жағдайды бағалау.
24. Қорытындылар мен ұсынымдар.
8 - тарау. Қорытынды
25. Қорытындылар.
26. Ұсынымдар.