Об утверждении Методических указаний по учету и определению ущерба, причиненного незаконными порубками леса на территории лесного фонда
Приказ И.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 25-02-02/145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2012 года № 7609.
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Методические указания по учету и определению ущерба, причиненного незаконными порубками леса на территории лесного фонда.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра
Е. Аман
Утверждены
приказом и. о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года
№ 25-02-02/145
Методические указания
по учету и определению ущерба, причиненного
незаконными порубками на территории лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Методические указания по учету и определению ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан.
2. Незаконная порубка леса – рубка деревьев и кустарников в лесном фонде Республики Казахстан, в том числе поврежденных и погибших в результате природных, антропогенных и техногенных факторов: без лесорубочного билета; по лесорубочному билету, произведенному с нарушением правил рубок леса на участках государственного лесного фонда, совершенная с нарушением сроков, установленных в лесорубочном билете; рубка в размерах, превышающих расчетную лесосеку.
3. Учет и определение ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда производится лесовладельцами в течение трех календарных дней с последующим внесением сведений об ущербе в отчет о ревизии лесных обходов, а также государственными лесоустроительными организациями при комплексной оценке ведения лесного хозяйства за прошедший ревизионный период.

Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқауларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 30 наурыздағы № 25-02-02/145 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 мамырда № 7609 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н.Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 25-02-02/145 бұйрығымен
бекітілген
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен
келтірілген залалды есепке алу және анықтау
бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі - әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Ағаштың заңсыз кесілуі - Қазақстан Республикасының орман қорында ағаштар мен бұталарды, оның ішінде табиғи, антропогендік және техногендік факторлардың салдарынан зақымданған және жойылған ағаштар мен бұталарды: ағаш кесу билетінсіз; ағаш кесу билеті бойынша мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларын бұзып, ағаш кесу билетінде белгіленген мерзімдерді сақтамай кесу; есепті кеспеағаш аймағынан асып түсетін мөлшерде кесу.
3. Орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсанды есепке алу мен анықтауды орман иеленушілер үш күнтізбелік күн ішінде жүргізіп, кейіннен нұқсан туралы мәліметтерді орман айналымдарының ревизиясы туралы есепке енгізеді, сондай-ақ мемлекеттік орман орналастыру ұйымдары өткен ревизиялық кезеңде орман шаруашылығының жүргізілуіне кешенді баға беру кезінде жүргізеді.

4. Ущерб от незаконных порубок на территории лесного фонда включает:
1) размер вреда от незаконных порубок и повреждения деревьев и кустарников до степени прекращения роста, хищения древесины физическими и юридическими лицами;
2) размер вреда от повреждения деревьев и кустарников не до степени прекращения роста;
3) размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников, хищения древесины буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев;
4) размер вреда от порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, уничтожения или повреждения объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, посадочного материала в лесных питомниках, деревьев и кустарников на плантациях;
5) размер вреда от незаконного добывания, заготовки, повреждения или уничтожения растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
6) расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками.
5. Учет и определение ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда осуществляется с применением приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 "Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33476) (далее – Базовые ставки).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Учет ущерба, причиненного незаконными
порубками на территории лесного фонда
6. Учет ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда осуществляется лесовладельцами путем заполнения журнала учета ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда по форме, согласно приложению к настоящим Методическим указаниям.
3. Определение ущерба, причиненного незаконными порубками
на территории лесного фонда
7. Размер вреда от незаконных порубок и повреждения деревьев и кустарников, хищения древесины физическими и юридическими лицами определяется по формуле:
Рвр = М3 * РврБс
где:
Рвр – размер вреда от незаконных порубок и повреждения деревьев и кустарников, хищения древесины физическими и юридическими лицами;
М3 – объем древесины;
РврБс – размер возмещения вреда, предусмотренный в Базовых ставках.
8. В случае незаконных порубок, повреждения деревьев и кустарников до степени прекращения роста и хищения древесины на особо охраняемых природных территориях размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках, увеличиваются в два раза.

4. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсан мыналарды қамтиды:
1) ағаштың заңсыз кесілуі және ағаштар мен бұталардың өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымдануы, жеке және заңды тұлғалардың сүректі талан-таражға салуы келтірген нұқсанның мөлшері;
2) ағаштар мен бұталардың өсуін тоқтату дәрежесіне жетпей зақымдануы келтірген нұқсанның мөлшері;
3) ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі, дауыл құлатқан, жел сұлатқан сүректі, өрт зақымдаған ағаштарды талан-таражға салу келтірген нұқсанның мөлшері;
4) жас талдар мен өскіндерді, жинақталмаған орман дақылдарын кесу, орман питомниктерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық объектілерді, ағаш отырғызу материалын, плантацияларда ағаштар мен бұталарды жою немесе, келтірген нұқсанның мөлшері;
5) Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз олжалау, дайындау, зақымдау немесе жою келтірген нұқсанның мөлшері;
6) ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалған шығындар.
5. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсанды есепке алу мен анықтау кезінде "Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығы (бұдан әрі - Базалық ставкалар) пайдаланылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі
келтірген нұқсанды есепке алу
6. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсанды есепке алуды орман иеленушілер осы Әдістемелік нұсқаулардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсанды есепке алу журналын толтыру жолымен жүзеге асырады.
3. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі
келтірген тікелей материалдық нұқсанды анықтау
7. Ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі және зақымдануы, жеке және заңды тұлғалардың сүректі талан-таражға салуы келтірген нұқсанның мөлшері формула арқылы анықталады:
Рвр = М3 * РврБс
мұндағы:
Рвр - ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі және зақымдануы, жеке және заңды тұлғалардың сүректі талан-таражға салуы келтірген нұқсанның мөлшері;
М3 - сүректің көлемі;
РврБс - Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері.
8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ағаштың заңсыз ағаш кескені, ағаштар мен бұталарды өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымдалған және сүрек ұрлаған жағдайларда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері екі мәрте көбейтіледі.

9. В случае повреждения деревьев и кустарников не до степени прекращения роста на особо охраняемых природных территориях, размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках, применяются без изменений, вне этих территорий – уменьшаются в два раза.
10. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников, хищения древесины буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев применяются размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках.
11. Размер вреда от порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, уничтожения или повреждения объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, посадочного материала в лесных питомниках, деревьев и кустарников на плантациях определяется по формуле:
Рврм = К * РврБс
где:
Рврм – размер вреда от порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, уничтожения или повреждения объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, посадочного материала в лесных питомниках, деревьев и кустарников на плантациях;
К – количество молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, уничтожения или повреждения объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, посадочного материала в лесных питомниках, деревьев и кустарников на плантациях;
РврБс – размер возмещения вреда, предусмотренный в Базовых ставках.
12. Размер вреда от незаконного добывания, заготовки, повреждения или уничтожения растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, определяется по формуле:
Рврр = К * РврБс
где:
Рврр - размер вреда от незаконного добывания, заготовки, повреждения или уничтожения растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
К – количество незаконно добытых, заготовленных, поврежденных или уничтоженных растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
РврБс - размер возмещения вреда, предусмотренный в Базовых ставках.
13. Расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками, определяются по формуле:
Рл = З – Сл
где:
Рл – расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками;
З – затраты, необходимые на проведение работ по воспроизводству лесов;
Сл – стоимость срубленных, но не вывезенных лесоматериалов, которые подлежат реализации.
Приложение
к Методическим указаниям по учету и
определению ущерба, причиненного незаконными
порубками на территории лесного фонда
Форма
Журнал
учета ущерба, причиненного незаконными порубками
на территории лесного фонда*
__________________________________________________________
(наименование лесовладельцев)
в данном журнале пронумеровано и
прошнуровано _______ (прописью) листов
___________________________________________
* журнал пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется
подписью руководителя и печатью лесовладельца
п/п
Вид ущерба,
причиненного
незаконными
порубками на
территории
лесного фонда
Порода
деревьев
или
кустарников
Количество
деревьев
или
кустарников,
штук
Объем
древесины,
кубометров
Размер
возмещения
вреда за
единицу,
тенге
Сумма
ущерба,
исчисленного
по размерам
возмещения
вреда,
тенге
1
2
3
4
5
6
7

9. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ағаштар мен бұталарда өсуін тоқтату дәрежесіне дейін зақымдамаған жағдайларда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері өзгеріссіз қолданылады, осы аумақтардан тыс жерлерде - екі есеге кемітіледі.
10. Ағаштар бұталарды заңсыз кескен, дауыл қопарған, жел құлатқан сүректерді, өрт зақымдаған ағаштарды ұрлау жағдайларда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері қолданылады.
11. Жас талдар мен өскіннің, жинақталмаған орман дақылдарының кесілуі, орман питомниктерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы, объектілердің, ағаш отырғызу материалының, плантацияларда ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі келтірген зиянның мөлшері формула арқылы анықталады:
Рврм = К * РврБс
мұндағы:
Рврм - жас талдар мен өскіннің, жинақталмаған орман дақылдарының кесілуі, орман питомниктерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің, ағаш отырғызу материалының, плантацияларда ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі келтірген зиянның мөлшері;
К - жас талдар мен өскіннің, жинақталмаған орман дақылдарының кесілуі, орман питомниктерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы объектілердің, ағаш отырғызу материалының, плантацияларда ағаштар мен бұталардың көлемі;
РврБс - Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері.
12. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз олжалау, дайындау, зақымдау немесе жою келтірген зиянның мөлшері формула арқылы анықталады:
Рврр = К * РврБс
мұндағы:
Рврр - Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз олжалау, дайындау, зақымдау немесе жою келтірген зиянның мөлшері;
К - заңсыз олжалаған, дайындалған, зақымдалған немесе жойылған Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктердің саны;
РврБс - Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері.
13. Ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалатын шығындар формула арқылы анықталады:
Рл = З - Сл
мұндағы:
Рл - ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалатын шығындар;
З - ормандарды молықтыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қажет шығындар;
Сл - кесілген, бірақ тасып әкетілмеген, сатылуға жататын орман материалдарының құны.
Орман қоры аумағында ағаштың
заңсыз кесілуінен келтірілген
залалды есепке алу және анықтау
бойынша әдістемелік нұсқауларға
қосымша
нысан
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген
нұқсанды есепке алу журналы*
____________________________________________________
(орман иеленушілердің атауы)
осы журналда__________(жазбаша) парақ
нөмірленді және тігілді
* журнал нөмірленеді, тігіледі, орман иеленуші
басшысының қолымен және мөрімен куәландырылады
р/с
Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуі келтірген нұқсанның түрі
Ағаштар немесе бұталар тұқымдылары
Ағаштар немесе бұталар саны, дана
Сүрек көлемі, текше метр
Бірлік үшін зиянды өтеу мөлшері теңге
Зиянды мөлшерлері бойынша есептелген нұқсан сомасы
1
2
3
4
5
6
7