Об утверждении Инструкции по регистрации доверенных лиц
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 21 ноября 2011 года № 62/108. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2011 года № 7307.
Сноска. Наименование приказа в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 12 и 31 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по регистрации доверенных лиц.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Направить настоящую Инструкцию в областные, городов Астана и Алматы избирательные комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
К. Турганкулов
Секретарь
Б. Мельдешов
Утверждена постановлением
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 21 ноября 2011 года № 62/108
Инструкция по регистрации доверенных лиц
Сноска. Инструкция в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 23.08.2018 № 11/194 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция по регистрации доверенных лиц (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 16-9) статьи 12, статьей 31 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон) и детализирует процедуру регистрации доверенных лиц кандидатов в Президенты, депутаты маслихатов, акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее - кандидаты), а также доверенных лиц политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Курултая, маслихатов Республики Казахстан (далее - политические партии).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Кандидаты, политические партии, могут иметь доверенных лиц, которые оказывают им помощь в проведении избирательной кампании, ведут предвыборную агитацию, представляют интересы кандидатов, политических партий в соответствии с пунктом 1 статьи 31 Конституционного закона.

Сенім білдірілген адамдарды тіркеу тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2011 жылғы 21 қарашадағы № 62/108 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 28 қарашада № 7307 тіркелді.
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық заңының 12 және 31-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Нұсқаулық облыстық, Астана және Алматы қалалық сайлау комиссияларына жіберілсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Қ. Тұрғанқұлов
Хатшы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2011 жылғы 21 қарашадағы
№ 62/108 қаулысымен
бекітілген
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда – ҚР Орталық сайлау комиссиясының 23.08.2018 № 11/194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сенім білдірілген адамдарды тіркеу жөніндегі Нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының (бұдан әрі - Конституциялық заң) 12-бабының 16-9) тармақшасына, 31-бабына сәйкес әзірленді және Президенттікке, мәслихаттар депутаттығына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі болуға кандидаттардың (бұдан әрі - кандидаттар), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттарының депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялардың (бұдан әрі - саяси партиялар) сенім білдірілген адамдарын тіркеу рәсімін нақтылайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Кандидаттардың, саяси партиялардың Конституциялық заңның 31-бабының 1-тармағына сәйкес өздеріне сайлау науқанын жүргізуге көмектесетін, сайлау алдындағы үгітті жүргізетін, кандидаттардың, саяси партиялардың мүдделерін білдіретін сенім білдірілген адамдары бола алады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Кандидаты, политические партии определяют доверенных лиц по своему усмотрению и обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц согласно приложению 1 к Инструкции в соответствующую избирательную комиссию.
Лица, предлагаемые кандидатом, политической партией в качестве доверенных лиц, представляют в соответствующую избирательную комиссию заявление о своем согласии быть доверенным лицом согласно приложению 2 к Инструкции.
4. Заявление о регистрации доверенных лиц кандидатов подписывается лично кандидатом или уполномоченными им лицами по доверенности.
Заявление о регистрации доверенных лиц политических партий подписывается лицом, уполномоченным политической партией или ее филиалом (представительством).
5. Кандидаты, политические партии могут иметь доверенных лиц в количестве, не превышающем трех человек на каждый избирательный участок в соответствующем избирательном округе.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменением, внесенным постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
6. Регистрацию доверенных лиц кандидатов в Президенты Республики Казахстан, доверенных лиц политических партий осуществляют соответствующие территориальные избирательные комиссии.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в депутаты маслихатов осуществляют соответствующие территориальные (окружные) избирательные комиссии.
Регистрацию доверенных лиц кандидатов в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа осуществляет соответствующая районная, городская избирательная комиссия.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
7. Кандидаты в Президенты Республики Казахстан, после установления Центральной избирательной комиссией их соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующие избирательные комиссии.
Кандидат в депутаты маслихата, акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа после установления соответствующей избирательной комиссией его соответствия требованиям Конституции Республики Казахстан, Конституционного закона, обращается с заявлением о регистрации доверенных лиц.
Политические партии после регистрации партийных списков Центральной избирательной комиссией при выборах депутатов Курултая и территориальной избирательной комиссией при выборах депутатов маслихатов, обращаются с заявлением о регистрации доверенных лиц в соответствующие территориальные избирательные комиссии.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Кандидаттар, саяси партиялар сенім білдірілген адамдарды өз қалауы бойынша айқындайды және Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес тиісті сайлау комиссиясына сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтініш береді.
Кандидат, саяси партия сенiм бiлдiрiлген адамдар ретiнде ұсынған адамдар тиiстi сайлау комиссиясына өзiнiң сенiм бiлдiрiлген адам болуға келiскенi туралы өтінішін Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес табыс етедi.
4. Кандидаттардың сенім білдірген адамдарын тіркеу туралы өтінішке кандидаттың жеке өзі немесе сенімхат бойынша ол уәкілеттік берген адамдар қол қояды.
Саяси партиялардың сенім білдірген адамдарын тіркеу туралы өтінішке саяси партияның немесе оның филиалының (өкілдігінің) уәкілетті адамы қол қояды.
5. Кандидаттардың, саяси партиялардың тиісті сайлау округіндегі әр сайлау учаскесіне үш адамнан аспайтын санда сенім білдірген адамдары бола алады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын, саяси партиялардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аумақтық сайлау комиссиялары жүзеге асырады.
Мәслихаттар депутаттығына кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аумақтық (округтік) сайлау комиссиялары жүзеге асырады.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі болуға кандидаттардың сенім білдірілген адамдарын тіркеуді тиісті аудандық, қалалық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидаттар Орталық сайлау комиссиясы олардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін анықтағаннан кейін тиісті сайлау комиссияларына сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Мәслихат депутаттығына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі болуға кандидат тиісті сайлау комиссиясы оның Қазақстан Республикасы Конституциясының, Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін анықтағаннан кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен жүгінеді.
Саяси партиялар Орталық сайлау комиссиясы Құрылтай депутаттарын сайлау кезінде және аумақтық сайлау комиссиясы мәслихаттардың депутаттарын сайлау кезінде партиялық тізімдерді тіркегеннен кейін сенім білдірілген адамдарын тіркеу туралы өтінішпен тиісті аумақтық сайлау комиссияларына жүгінеді.

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
8. Решение о регистрации или об отказе в регистрации доверенных лиц кандидатов, политических партий принимается соответствующей избирательной комиссией в течение двух календарных дней после поступления заявления и оформляется протоколом избирательной комиссии.
Соответствующая избирательная комиссия после регистрации доверенных лиц выдает им удостоверения.
9. Соответствующая избирательная комиссия отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации доверенного лица кандидата, политической партии в случаях, если лицо:
1) не является гражданином Республики Казахстан;
2) гражданин Республики Казахстан не достиг восемнадцатилетнего возраста;
3) является кандидатом в Президенты, в депутаты Курултая, маслихатов, в акимы, членом иных органов местного самоуправления, членом какой бы то ни было избирательной комиссии;
4) занимает должность политического государственного служащего в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 30.06.2026 № 23/37 (вводится в действие с 01.07.2026).
10. Решение об отмене регистрации доверенных лиц кандидатов, политических партий принимается избирательной комиссией в течение двух календарных дней с момента выявления несоответствия и оформляется протоколом, который в течение двадцати четырех часов доводится до сведения кандидата, политической партии, участковых комиссий.
11. Соответствие доверенного лица требованиям пункта 4 статьи 31 Конституционного закона устанавливается на основании представленных кандидатом, политической партией документов в соответствии с пунктом 3 Инструкции.
12. Доверенные лица утрачивают свой статус по завершении избирательной кампании, по личной инициативе, по решению кандидата и политической партии, а также в случаях отмены регистрации кандидата, партийного списка, нарушения Конституционного закона.
Приложение 1
к Инструкции по регистрации
доверенных лиц
В __________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) кандидата)
Заявление о регистрации доверенных лиц
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 29.12.2022 № 139/644 (вводится в действие с 01.01.2023).
Прошу зарегистрировать доверенными лицами граждан Республики Казахстан согласно
приложению.
Приложение:
Список _______ доверенных лиц на ____ листах (в бумажном виде и на электронном
носителе).
___________ ___________________
(подпись) (инициал имени, фамилия)
_____ _______________ 20___ года
(дата подачи заявления)
Примечание: Если заявление и список доверенных лиц подписан иным лицом на
основании нотариально удостоверенной доверенности, то к заявлению прилагается копия
доверенности.
Приложение к заявлению
Список доверенных лиц кандидата
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверенных лиц
контактные данные (телефон)
1.
2.
3.
4.
и т.д.
В____________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _________________________
(наименование политической партии)
Заявление о регистрации доверенных лиц
Прошу зарегистрировать доверенными лицами граждан Республики Казахстан
согласно приложению.
Приложение:
Список _______ доверенных лиц на ____ листах (в бумажном виде и на электронном
носителе).
___________ __________________
(подпись) (инициал имени, фамилия)
_____ _______________ 20___ года
(дата подачи заявления)
Примечание: Прилагается документ, подтверждающий полномочия представителя
политической партии.
Приложение к заявлению
Список доверенных лиц политической партии
_________________________________________________
(наименование политической партии)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) доверенных лиц
контактные данные (телефон)
1.
2.
3.
4.
и т.д.
Приложение 2
к Инструкции по регистрации
доверенных лиц
В ________________________________
(наименование комиссии)
избирательную комиссию
от _______________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) кандидата)
Заявление о согласии быть доверенным лицом

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген адамдарын тіркеу немесе тіркеуден бас тарту туралы шешімді тиісті сайлау комиссиясы өтініш келіп түскеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде қабылдайды және сайлау комиссиясының хаттамасымен ресімдейді.
Тиісті сайлау комиссиясы сенім білдірген адамдарды тіркегеннен кейін оларға куәліктер береді.
9. Тиісті сайлау комиссиясы мынадай жағдайларда, егер кандидаттың, саяси партияның сенім білдірген адамы:
1) Қазақстан Республикасының азаматы болмаса;
2) он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасы азаматы болса;
3) Президенттікке, Құрылтай, мәслихаттар депутаттығына, әкім болуға, өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарына мүше болуға кандидат, қандайда бір сайлау комиссиясының мүшесі болса;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес саяси мемлекеттік қызметші лауазымындағы адам болса, оны тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 30.06.2026 № 23/37 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Кандидаттардың, саяси партиялардың сенім білдірген адамдарын тіркеудің күнін жою туралы шешімді сайлау комиссиясы сәйкессіздік анықталған сәттен бастап күнтізбелік екі күн ішінде қабылдайды және хаттамамен ресімдейді, оны жиырма төрт сағат ішінде кандидаттың, саяси партияның, учаскелік комиссиялардың назарына жеткізеді.
11. Сенім білдірілген адамның Конституциялық заңның 31-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкестігі кандидаттың, саяси партияның ұсынған құжаттарының негізінде осы Нұсқаулықтың 3-тармағына сәйкес анықталады.
12. Сенім білдірілген адамдар сайлау науқаны аяқталғаннан кейін, өз ұйғарымымен, кандидаттың және саяси партияның шешімімен, сондай-ақ кандидатты, партиялық тізімді тіркеудің күші жойылған, Конституциялық заң бұзылған жағдайларда өз мәртебесінен айырылады.
Сенім білдірілген адамдарды
тіркеу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
_________сайлау комиссиясына
(комиссияның атауы)
_________________ кандидат
_________________________
(кандидаттың тегі, аты,
әкесінің аты (болған кезде)
саяси партияның атауы)
Сенім білдірілген адамдарды тіркеу туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 29.12.2022 № 139/644 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарын сенім білдірген адамдарым ретінде тіркеуді сұраймын.
Қосымша:
____________сенім білдірілген адамдардың тізімі______ парақта
(қағаз түрінде және электрондық жеткізушіде) __________ _____________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
20___ жылғы _____ _____________________
(өтініштің берілген күні)
Ескертпе: Егер өтініш пен сенім білдірілген адамдардың тізіміне басқа адам нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде қол қойса, онда өтінішке сенімхаттың көшірмесі қоса беріледі.
Өтінішке
қосымша
Кандидаттың (саяси партияның) сенім білдірген адамдарының тізімі
р/с
Сенім білдірілген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
байланыс деректері (телефон)
1.
2.
3.
4.
және т.б.
Сенім білдірілген адамдарды
тіркеу жөніндегі ңұсқаулыққа
2-қосымша
Сенім білдірілген адам болуға келіскені туралы өтініш