Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2011 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2011 года № 6955. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 47.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 28.05.2025 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии со статьей 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и пунктом 89 Плана мероприятий по реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011 - 2015 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2011 года № 41, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 апреля 2011 года № 196
Положение
о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих
пульмонологическую помощь
1. Общие положения
1. Настоящее положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь (далее - Положение) регулирует деятельность организаций, оказывающих пульмонологическую помощь, независимо от форм собственности.
2. Организации здравоохранения, оказывающие пульмонологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на выявление, лечение и медицинскую реабилитацию пульмонологических больных.

Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 14 сәуірдегі N 196 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 15 мамырда N 6955 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 28 мамырдағы № 47 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.05.2025 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қаңтардағы № 43 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 89-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2011 жылғы 14 сәуірдегі
№ 196 бұйрығымен
бекітілген
Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже (бұдан әрі- Ереже) меншік нысанына қарамастан пульмонологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін реттейді.
2. Халыққа пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары пульмонологиялық науқастарды анықтау, емдеу және медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.

3. Работу организаций, оказывающих пульмонологическую помощь населению (взрослому и детскому), координирует главный внештатный специалист пульмонолог (республики, области, города).
4. Основными задачами организаций здравоохранения, оказывающих пульмонологическую помощь населению, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику заболеваний органов дыхания;
2) диагностика заболеваний органов дыхания (пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких, бронхиальная астма, бронхоэктатическая болезнь, интерстициальные заболевания легких, пороки развития легких и другие неспецифические заболевания легких);
3) лечение заболеваний органов дыхания с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) медицинская реабилитация лиц с неспецифическими врожденными и/или приобретенными заболеваниями органов дыхания, включая консервативные методы лечения, медико-социальную реабилитацию.
5. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь в районных поликлиниках, межрайонных поликлиниках или больницах, проводят обследование пульмонологических больных методами пульсоксиметрического, спирометрического, рентгенологического обследований, бактериологического исследования мокроты (включая исследование на бактерии Коха) по медицинским показаниям.
6. Организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь на уровне городской поликлиники или консультативно-диагностического центра, кроме исследований, указанных в пункте 5 настоящего Положения, проводят обследование пульмонологических больных методами компьютерной томографии, фибробронхоскопического обследования и цитологического исследования мокроты по медицинским показаниям.
7. Организации, оказывающие стационарную помощь проводят обследование пульмонологических больных методами пульсоксиметрического, спирометрического, рентгенологического (включая компьютерную томографию), фибробронхоскопического обследования, а также бактериологического, цитологического исследования мокроты (включая исследование на бактерии Коха), определение уровня прокальцитонина крови (больные с тяжелой пневмонией) по медицинским показаниям.
2. Структура организаций, оказывающих пульмонологическую помощь
8. Для оказания амбулаторно-поликлинической помощи пульмонологическим больным в районной поликлинике, городской поликлинике, консультативно-диагностическом центре организуется кабинет пульмонолога.
9. Для оказания стационарной помощи пульмонологическим больным в организациях городского, областного, республиканского уровней и столицы создаются пульмонологические отделения.

3. Халыққа (ересектерге және балаларға) пульмонологиялық көмек көрсететін ұйымдардың жұмысын штаттан тыс бас пульмонолог (республика, облыс, қала) реттейді.
4. Халыққа пульмонологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) тыныс алу органдары ауруларының алдын алуға бағытталған іс- шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
2) тыныс алу органдары патологиясының (пневмония, өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, бронх демікпесі, бронхоэктаз ауруы, өкпенің интерстициялық ауруы, өкпенің даму ақаулары және өкпенің басқа бейспецификалық аурулары) диагностикалау;
3) емдеудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып, тыныс алу органдарының ауруларын емдеу;
4) тыныс алу органдарының туа біткен және/немесе жүре пайда болған бейспецификалық аурулармен ауыратын науқастарды консервативтік емдеу әдістерін, медициналық-әлеуметтік оңалтуды қоса алғанда медициналық оңалту жүргізу.
5. Аудандық емханаларда, ауданаралық емханаларда немесе ауруханаларда деңгейінде амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар пульмонологиялық науқастарды медициналық айғақтары бойынша пульсоксиметриялық, спирометриялық, рентгенологиялық тексеру және қақырықты бактериологиялық (Кох бактерияларына зерттеуді қоса алғанда) зерттеу әдістерімен тексереді.
6. Қалалық емхана немесе консультациялық-диагностикалық орталық деңгейінде амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар, осы ереженің 5-тармағында көрсетілген зерттеулерден басқа, медициналық айғақтары бойынша пульмонологиялық науқастарға компьютерлік томография, фибробронхоскопиялық зерттеу және қақырықты цитологиялық тексеру жүргізеді.
7. Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар пульмонологиялық науқастарға медициналық айғақтары бойынша пульсоксиметриялық, спирометриялық, рентгенологиялық (компьютерлік томографияны қоса алғанда), фибробронхоскопиялық тексеру, сондай-ақ қақырықты бактериологиялық, цитологиялық (Кох бактерияларына зерттеулерді қоса алғанда) зерттеу, қанның прокальцитонин деңгейін анықтау (ауыр пневмониясы бар науқастарға) жүргізеді.
2. Пульмонологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
8. Пульмонологиялық науқастарға амбулаториялық-емханалық көмек көрсету үшін аудандық емханада, қалалық емханада, консультациялық-диагностикалық орталықта пульмонологтың кабинеті ұйымдастырылады.
9. Пульмонологиялық науқастарға стационарлық көмек көрсету үшін қалалық, облыстық, республикалық деңгейдегі және астанадағы ұйымдарда пульмонологиялық бөлімше құрылады.

3. Кабинет пульмонолога
10. Основными функциями кабинета пульмонолога являются:
1) оказание амбулаторно-поликлинической помощи больным с заболеваниями органов дыхания;
2) диспансеризация больных хроническими заболеваниями органов дыхания и пневмониями;
3) направление на плановую и при необходимости экстренную госпитализацию больных с заболеваниями органов дыхания при неэффективности проводимого амбулаторного лечения;
4) направление больных, страдающих сложной в диагностическом и лечебном отношении патологией, на консультацию к торакальному хирургу, фтизиатру, онкологу и другим специалистам смежных специальностей;
5) направление больных на медико-социальную экспертную комиссию;
6) организация и проведение респираторной реабилитации больных с бронхо-легочными заболеваниями, в том числе пациентов, перенесших торакальные хирургические вмешательства, включая физическую реабилитацию больных с бронхо-легочными заболеваниями (включая кинезитерапию для больных муковисцидозом);
7) организация и проведение мероприятий направленных на профилактику заболеваний органов дыхания, внедрение обучающих программ для больных с хроническими бронхо-легочными заболеваниями (ХОБЛ-школы, астма-школы и другие);
8) анализ статистических данных по болезням органов дыхания и составление отчетов в соответствии с приказом и.о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 23.11.2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 21 декабря 2010 года под № 6697) (далее - форма первичной медицинской документации);
9) санитарно-просветительская работа среди населения, больных и их родственников, психологическая поддержка больных с хроническими бронхо-легочными заболеваниями.
11. Кабинет пульмонолога обеспечивается минимальным перечнем медицинского оборудования для кабинета пульмонолога по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению.
4. Пульмонологическое отделение
12. Основными функциями пульмонологического отделения являются:
1) оказание стационарной помощи больным с бронхо-легочными заболеваниями средней и тяжелой степеней тяжести: пневмония, хроническая обструктивная болезнь легких в стадии обострения, бронхиальная астма в стадии обострения, бронхоэктатическая болезнь, интерстициальные заболевания легких, пороки развития легких и другие неспецифические заболевания легких;
2) проведение респираторной реабилитации на госпитальном этапе, включая физическую реабилитацию больных с бронхо-легочными заболеваниями, в том числе кинезитерапию для больных муковисцидозом;

3. Пульмонолог кабинеті
10. Пульмонолог кабинетінің негізгі міндеттері:
1) тыныс алу органдарының ауруларымен ауыратын науқастарға амбулаториялық-емханалық көмек көрсету;
2) тыныс алу органдарының созылмалы аурулары және пневмониялар анықталған науқастардың диспансерлеу жүргізу;
3) тыныс алу органдарының ауруларымен ауыратын науқастарды амбулаториялық емханалық емдеу нәтижесіз болғанда жоспарлы түрде немесе қажеттігіне қарай шұғыл түрде ауруханаға жатқызу;
4) диагностикалау және емдеу тұрғысынан күрделі патологиямен ауыратын науқастарды торакальды хирургтың, фтизиатрдың, онкологтың, және басқа мамандардың консультациясына жолдау;
5) науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптау комиссиясына жолдау;
6) бронх-өкпелік аурулармен ауыратын, соның ішінде торакальды хирургиялық операция жасалған, науқастарға құрамына физикалық оңалту кіретін респираторлық оңалтуды ұйымдастыру және жүргізу (соның ішінде муковисцидозбен ауыратын науқастар үшін кинезитерапия);
7) тыныс алу органдары ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу, бронх-өкпелік созылмалы аурулармен ауыратын науқастарға арналған ағартушы бағдарламаларды енгізу (ӨСОА-мектеп, демікпе-мектеп және т.б.);
8) тыныс алу органдарының аурулары бойынша статистикалық деректерді талдау және "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 желтоқсандағы № 907 бұйрығында бекітілген нысандарға сәйкес есеп әзірлеу (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 21 желтоқсанда № 6697 тіркелген) (бұдан әрі - бастапқы медициналық құжаттама нысанасы);
9) халықтың, науқастардың және олардың туыстарының арасында санитариялық-ағартушылық жұмыс жүргізу, бронх-өкпелік созылмалы аурулармен ауыратын науқастарды психологиялық демеу жасау.
11. Пульмонолог кабинеті осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
4. Пульмонологиялық бөлімше
12. Пульмонологиялық бөлімшенің негізгі міндеттері:
1) орташа және ауыр дәрежедегі бронх-өкпелік аурулармен ауыратын науқастарға стационарлық көмек көрсету: пневмония, өршу сатысындағы өкпенің созылмалы обструктивтік ауруы, өршу сатысындағы бронх демікпесі, бронхоэктаз ауруы, өкпенің интерстициялық ауруы, өкпенің даму кемістігі және өкпенің басқа бейспецификалық аурулары;
2) бронх-өкпелік аурулармен ауыратын науқастарға емдеуге жатқызу кезеңінде құрамына физикалық оңалту кіретін респираторлық оңалту жүргізу, соның ішінде муковисцидозбен ауыратын науқастар үшін кинезитерапия жүргізу;

3) разработка и внедрение новых методов диагностики, лечения, диспансеризации и профилактики бронхо-легочных заболеваний;
4) обеспечение процесса повышения профессиональной квалификации персонала медицинской организации по вопросам оказания медицинской помощи в области пульмонологии;
5) оказание консультативной помощи врачам других отделений стационара по вопросам профилактики, диагностики и лечения бронхо-легочных заболеваний;
6) экспертиза временной нетрудоспособности больных с бронхо-легочными заболеваниями;
7) ведение учетной документации, предоставление отчетов о деятельности в соответствии с формами первичной медицинской документации;

3) бронх-өкпелік ауруларды диагностикалаудың, емдеудің, диспасерлеу мен алдын алудың жаңа тәсілдерін енгізу;
4) пульмонология саласында медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық ұйымдар қызметкерлерінің кәсіптік біліктілік арттыру процесіне қатысу;
5) бронх-өкпелік ауруларды диагностикалау, емдеу және алдын алу мәселелері бойынша стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету;
6) бронх-өкпелік аурулармен ауыратын науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу;
7) бастапқы медициналық құжат нысандарына сәйкес есепке алу құжаттарын жүргізу, қызмет туралы есептер беру;

8) проведение психологической поддержки и санитарно-просветительной работы с больными и их родственниками.
13. Пульмонологическое отделение обеспечивается минимальным перечнем медицинского оборудования для пульмонологического отделения по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению.
14. В структуре пульмонологического отделения организуются:
1) палата (блок) реанимации и интенсивной терапии (из расчета 1 койка на 10 больных отделения), которая обеспечивается минимальным перечнем медицинского оборудования для палаты (блока) реанимации и интенсивной терапии пульмонологического отделения по форме согласно приложению 3 к настоящему Положению;

8) психологиялық демеу, науқастармен және олардың туыстарымен санитариялық-ағартушылық жұмыс жүргізу болып табылады.
13. Пульмонологиялық бөлімше осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең аз тізбесімен қамтамасыз етіледі.
14. Пульмонологиялық бөлімшенің құрылымында мыналар ұйымдастырылады:
1) реанимация мен жіті терапия палатасы (блок) (бөлімшенің 10 науқасына 1 төсек есебінен). Реанимация мен жіті терапия палатасы (блок) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес медициналық жабдықтардың ең аз тізбесімен қамтамасыз етіледі;