Об утверждении Правил присуждения степеней
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2011 года № 6951.
Об утверждении Правил присуждения степеней
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 119) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила присуждения степеней согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки (Бектемесов М.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Орунханова М.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр Б. Жумагулов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 127
Правила присуждения степеней
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.07.2016 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения степеней (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 119) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан (далее - Положение о Министерстве), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 и определяют порядок присуждения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю.

Дәрежелерді беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 13 мамырда № 6951 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 119) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Дәрежелерді беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (М.Ә. Бектемесов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Қ. Орынхановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 127 бұйрығына
1-қосымша
Дәрежелерді беру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 25.07.2016 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Дәрежелерді беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Министрлік туралы ереже) 15-тармағының 119) тармақшасына сәйкес әзірленді және философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) аттестационное дело – пакет документов, представляемых для присуждения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю в Комитет по обеспечению качества в сфере науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Комитет);
2) доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании");
3) диссертация – квалификационная научная работа, защищенная в Республике Казахстан или за рубежом, по конкретной специальности в рамках образовательной программы по подготовке доктора философии (PhD), доктора по профилю;
4) Экспертный совет – консультативно-совещательный орган при Комитете по соответствующему научному направлению, который проводит экспертизу диссертации на соответствие требованиям Правил и осуществляет мониторинг деятельности диссертационного совета, а также проводит экспертизу и мониторинг научных изданий на их соответствие требованиям;
5) доктор философии (PhD) – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном Законом "Об образовании".
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.01.2027).
3. Докторантам, защитившим диссертации в диссертационных советах при организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее - ВУЗ), имеющих особый статус, степени доктора философии (PhD), доктора по профилю присуждаются ВУЗами, имеющими особый статус, самостоятельно в порядке, установленном в главе 6 настоящих Правил.
Докторантам, защитившим диссертации в диссертационных советах вузов, не имеющих особого статуса, степени доктора философии (PhD), доктора по профилю присуждает Комитет с учетом заключения Экспертного совета (по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам) и в порядке, установленном в главе 3 настоящих Правил.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестациялық іс – Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым және жоғары білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетіне (бұдан әрі – Комитет) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру үшін ұсынылатын құжаттар топтамасы;
2) бейіні бойынша доктор – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – "Білім туралы" Заң) белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
3) диссертация – философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор даярлаудың білім беру бағдарламасының шеңберінде нақты мамандық бойынша Қазақстан Республикасында немесе шетелде қорғалған біліктілікті айқындайтын ғылыми жұмыс;
4) Сараптау кеңесі – Комитет жанындағы тиісті ғылыми бағыт бойынша диссертацияның Қағида талаптарына сәйкестігін сараптайтын және диссертациялық кеңестің қызметіне мониторингті жүзеге асыратын, сондай-ақ ғылыми басылымдардың талаптарға сәйкестігіне сараптама және мониторинг жүргізетін консультативтік-кеңесші орган;
5) философия докторы (РhD) – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, "Білім туралы" Заңда белгіленген тәртіппен танылған дәреже.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Ерекше мәртебесі бар Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ЖОО) жанындағы диссертациялық кеңестерде диссертацияларын қорғаған докторанттарға философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін ерекше мәртебесі бар ЖОО осы Қағидалардың 6-тарауында белгіленген тәртіппен өздері береді.
Диссертацияларын ерекше мәртебесі жоқ ЖОО-ларда қорғаған докторанттарға философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін Комитет Сараптау кеңесінің (осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша) қорытындыларын ескере отырып және осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген тәртіппен береді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок присуждения степени доктора философии
(PhD), доктора по профилю
4. Диссертация выполняется под руководством отечественного и зарубежного научных консультантов, имеющих ученые степени (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) или академические степени доктора философии (PhD), доктора по профилю или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю и являющихся специалистами в области научных исследований докторанта.
Диссертация, содержащая государственные секреты, выполняется под руководством двух отечественных научных консультантов, имеющих ученые степени (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) или академические степени доктора философии (PhD), доктора по профилю или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю и являющихся специалистами в области научных исследований докторанта, либо имеющих воинское (специальное) звание не ниже полковника с опытом научно-педагогической работы не менее 5 (пяти) лет и активно занимающимся научными исследованиями в области научных исследований докторанта.
Тема диссертации (на дату ее утверждения) соответствует направлениям развития науки, которые формируются Высшей научно-технической комиссией при Правительстве Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и (или) государственным программам (за исключением диссертаций, представленных на признание эквивалентности ученых степеней, полученных за рубежом гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Диссертация выполняется с соблюдением принципов самостоятельности, внутреннего единства, научной новизны, достоверности и практической ценности, академической честности.
Принцип самостоятельности означает, что диссертация пишется самостоятельно и свидетельствует о личном вкладе автора диссертации в науку, развитие техники и технологий. Применение искусственного интеллекта допускается для статистической выборки вариативных данных.
При использовании технологий искусственного интеллекта для подготовки диссертации, ее научные результаты, положения, рекомендации и выводы должны быть сформулированы автором самостоятельно.
Принцип внутреннего единства означает, что диссертация обладает внутренним единством, все разделы и положения диссертации логически взаимосвязаны; научные положения, полученные результаты и рекомендации должны соответствовать поставленным в диссертации целям и задачам. Предложенные автором новые решения (принципы, методы) аргументированы и оценены по сравнению с известными решениями.
Принцип научной новизны означает, что научные результаты, положения, рекомендации и выводы диссертации являются новыми и диссертация содержит:
новые научно обоснованные теоретические и (или) экспериментальные результаты, совокупность которых квалифицируется как новое научное достижение или имеет важное значение для развития конкретных научных направлений;
либо научно обоснованные технические, технологические, экономические или управленческие решения, внедрение которых вносит значительный вклад в развитие экономики страны.
Принцип достоверности означает, что результаты диссертационной работы получены с использованием современных методов научных исследований и методик обработки и интерпретации данных с применением компьютерных технологий и (или) технологий искусственного интеллекта (если применимо); для диссертаций, выполненных по естественным, техническим, медицинским, сельскохозяйственным специальностям теоретические выводы, модели, выявленные взаимосвязи и закономерности доказаны и подтверждены экспериментальным исследованием, а выводы по результатам экспериментов являются воспроизводимыми и (или) статистически достоверными; для специальностей группы "Образование" результаты доказаны на основе педагогического эксперимента (если применимо).
Принцип практической ценности диссертации означает, что в диссертации, имеющей прикладное значение, приводятся сведения о практическом использовании полученных автором научных результатов, подтвержденные авторскими свидетельствами, патентами, свидетельствами интеллектуальной собственности, актами внедрения в производство и другими официальными документами, а в диссертации, имеющей теоретическое значение рекомендации по использованию научных выводов.
Принцип академической честности означает соблюдение автором диссертации прав и законных интересов других авторов, отсутствие:
использования и (или) присваивания текста, идей, гипотез, выводов, методов, результатов исследований, графиков, кодов, картинок или работ других авторов без ссылки на автора и источник заимствования, а также использования текста других авторов с синонимической заменой слов и выражений без изменения смысла, включая использование текста, переведенного с другого языка (плагиат);
использования технологии искусственного интеллекта без ссылки на нее, указывающей наименование, производителя (правообладателя), версию и дату обращения и (или) использования;
фактов использования собственного материала, фактических и цифровых данных без ссылки на самого себя и (или) на источник собственных цитат (автоплагиат);
ссылки на несуществующие источники, предоставление недостоверных данных и (или) результатов, записей или сообщения о них (фабрикация);
манипуляции исследовательскими материалами, оборудованием, изображениями, иллюстрациями или процессами, вследствие чего искажаются материалы исследования в диссертации (фальсификация).
Совпадение названий нормативных правовых актов и официальных документов, наименований государственных и иных официальных органов и организаций, общепринятых для соответствующей отрасли науки терминов, определений и понятий, текстов нормативных правовых актов, текстов исследуемых произведений не является плагиатом, если объем и характер их использования не ставят под сомнение самостоятельность выполненной диссертации. Не допускается применение технических средств и приемов, в том числе технологий искусственного интеллекта, в целях уменьшения или исключения возможности обнаружения плагиата.
При проведении эмпирических методов исследования использование искусственного интеллекта в отношении детей до 13 лет не допускается.
Использование технологий искусственного интеллекта не допускается при написании работ с грифом "ДСП" и "секретно".

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру тәртібі
4. Диссертация ғылыми дәрежелері (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері бар және докторанттың ғылыми зерттеулері саласындағы маман болып табылатын отандық және шетелдік ғылыми консультанттардың жетекшілігімен орындалады.
Мемлекеттік құпиялары бар диссертация ғылыми дәрежелері (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері бар және докторанттың ғылыми зерттеулері саласындағы маман болып табылатын не ғылыми-педагогикалық жұмысының тәжірибесі 5 (бес) жылдан кем емес полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы бар және докторанттың ғылыми зерттеулері саласында ғылыми зерттеулермен белсенді айналысатын екі отандық ғылыми консультанттың жетекшілігімен орындалады.
Диссертацияның тақырыбы (бекіту күніне) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия қалыптастыратын ғылымның даму бағыттарына және (немесе) мемлекеттік бағдарламаларға сәйкес болуы тиіс (Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ тұлғалардың шетелде алған ғылыми дәрежелерінің баламалылығын тануға ұсынылған диссертациялардан басқа).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Диссертация өзі жазу, ішкі бірлік, ғылыми жаңашылдық, дәйектілік, практикалық құндылық пен академиялық адалдық принциптері сақтала отырып орындалады.
Өзі жазу принципі диссертацияны докторанттың өзі жазуын және диссертация авторының ғылымға, техника мен технологиялардың дамуына қосқан жеке үлесін танытады. Вариативті деректерді статистикалық іріктеу үшін жасанды интеллектіні қолдануға рұқсат етіледі.
Диссертацияны дайындау үшін жасанды интеллект технологияларын қолданған кезде оның ғылыми нәтижелерін, ережелерін, ұсынымдары мен қорытындыларын автор өз бетінше тұжырымдауы керек.
Ішкі бірлік принципі диссертацияның ішкі бірлігінің болуын, диссертацияның барлық бөлімдері мен ережелері логикалық түрде өзара байланысты болуын; ғылыми ережелер, алынған нәтижелер мен ұсынымдар диссертацияда қойылған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес болуын танытады. Автор ұсынған жаңа шешімдер (қағидаттар, әдістер) дәлелденіп, бұрыннан белгілі шешімдермен салыстырылып бағаланады.
Ғылыми жаңашылдық принципі диссертацияның ғылыми нәтижелері, ережелері, ұсынымдары мен қорытындыларының жаңа болуын білдіреді және диссертация:
жиынтығы жаңа ғылыми жетістік ретінде белгіленген немесе нақты ғылыми бағыттардың дамуы үшін маңызды ғылыми негізделген жаңа теориялық және (немесе) эксперименттік нәтижелерді;
не енуі ел экономикасын дамытуға маңызды үлес қосатын ғылыми негізделген техникалық, технологиялық, экономикалық немесе басқару шешімдерін қамтиды.
Дәйектілік принципі диссертация жұмысының нәтижелері компьютерлік технологияларды және (немесе) жасанды интеллект технологияларын қолдану (егер қолданылса) арқылы ғылыми зерттеудің қазіргі заманғы әдістері мен деректерді өңдеу және интерпретациялау әдістемелерін пайдалана отырып алынғанын білдіреді; жаратылыстану, техникалық, медициналық, ауылшаруашылық мамандықтары бойынша орындалған диссертациялар үшін теориялық қорытындылар, модельдер, анықталған өзара байланыстар және заңдылықтар эксперименттік зерттеулермен дәлелденеді және расталады, ал эксперименттердің нәтижелері бойынша тұжырымдар қайталанатын және (немесе) статистикалық тұрғыдан сенімді болып табылады; "Білім беру" тобының мамандықтары үшін нәтижелер педагогикалық эксперимент (егер қолданылса) негізінде дәлелденеді.
Диссертацияның практикалық құндылық принципі қолданбалы мәні бар диссертацияда авторлық куәліктермен, патенттермен, зияткерлік меншік куәліктерімен, өндіріске ену актілерімен және басқа да ресми құжаттармен расталған автордың қол жеткізген ғылыми нәтижелерінің практикада қолданылуы туралы мәліметтер, ал теориялық мәнге ие диссертацияда ғылыми тұжырымдарды пайдалану жөнінде ұсынымдар келтірілетінін білдіреді.
Академиялық адалдық принципі диссертация авторының басқа авторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауын және:
мәтінді, идеяларды, гипотезаларды, қорытындыларды, әдістерді, зерттеу нәтижелерін, кестелерді, кодтарды, суреттерді немесе басқа авторлардың жұмыстарын авторына және мәтінді пайдалану дереккөзіне сілтеме жасамай пайдалану және (немесе) иелену, сондай-ақ басқа тілден аударылған мәтінді пайдаланумен қоса мағынаны өзгертусіз сөздерді және пікірлерді синонимдік ауыстырумен басқа авторлардың мәтінін пайдалану (плагиат);
атауын, өндірушіні (құқық иесін). нұсқасын және жүгіну және (немесе) пайдалану күнін көрсететін сілтемесіз жасанды интеллект технологиясын пайдалану;
өзінің материалын, нақты және сандық деректерді өзіне және (немесе) өзінің дереккөзіне сілтеме жасамай пайдалану (автоплагиат);
жоқ дереккөздерге сілтеме жасау, дәйексіз деректерді және (немесе) нәтижелерді, жазуларды немесе олар туралы хабарламаларды ұсыну (фабрикация);
нәтижесінде диссертациядағы зерттеу материалдары бұрмаланатын зерттеу материалдарын, жабдықтарды, суреттер мен иллюстрацияларды немесе процестерді манипуляциялау (фальсификация) фактілерінің болмауын білдіреді.
Нормативтік құқықтық актілер мен ресми құжаттар атауларының, мемлекеттік және өзге ресми органдар мен ұйымдар атауларының, тиісті ғылым саласында жалпы қабылданған терминдердің, анықтамалар мен ұғымдардың, нормативтік құқықтық актілер мәтіндерінің, зерттелетін шығармалар мәтіндерінің сәйкес келуі, егер оларды пайдаланудың көлемі және сипаты орындалған диссертацияның дербестігіне күмән тудырмаса, плагиат болып саналмайды. Плагиатты табу мүмкіндігін азайту немесе жою мақсатында техникалық құралдар мен әдістерді, оның ішінде жасанды интеллект технологияларын қолдануға жол берілмейді.
Зерттеудің эмпирикалық әдістерін жүргізу кезінде жасанды интеллектіні 13 жасқа дейінгі балаларға қатысты пайдалануға жол берілмейді.
"ҚБП" және "құпия" грифтері бар жұмыстарды жазған кезде жасанды интеллект технологияларын пайдалануға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Диссертация представляется в одной из форм:
1) диссертационной работы;
2) серии из не менее, чем двух статей и одного обзора или трех статей, опубликованных в изданиях, входящих в первый и (или) второй квартиль по импакт-фактору по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) по одной из научных областей, соответствующих содержанию диссертации. В одной из статей докторант является первым автором или автором для корреспонденции.
При выполнении требований настоящего пункта требования пункта 6 к докторанту не применяются.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Использование автором технологий искусственного интеллекта при подготовке диссертации допускается при наличии предварительного одобрения со стороны отечественного и зарубежного научных консультантов, и членов этической комиссии ОВПО, в которой выполнена диссертационная работа.
Авторам диссертации, научным консультантам и членам этической комиссии ОВПО необходимо учитывать реальные возможности и последствия использования искусственного интеллекта при подготовке диссертационной работы.
Автор диссертации соблюдает принципы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, этических правил и норм ОВПО при использовании технологий искусственного интеллекта в диссертационной работе.
Автор диссертации информирует об использовании технологии искусственного интеллекта путем ссылки на нее, оформленной согласно требованиям пункта 5 настоящих Правил и соответствующих правил ОВПО, включая описание того, на каких этапах научного исследования и каким образом автор применил технологию искусственного интеллекта, а также описание способов и методов проверки достоверности полученных таким образом данных и (или) их обработки и интерпретации. Отсутствие в диссертации сведений об этом свидетельствует о подтверждении автором отсутствия фактов использования технологий искусственного интеллекта в диссертации.
Автор диссертации принимает необходимые меры с целью недопущения раскрытия персональных данных ограниченного доступа без согласия субъекта персональных данных или его законного представителя, конфиденциальной или другой охраняемой законом информации без согласия правообладателя, а также нарушения иных прав и законных интересов третьих лиц.
Авторы диссертации придерживаются достоверного, безопасного и этичного использования информации, полученной с помощью технологий искусственного интеллекта.
ОВПО самостоятельно разрабатывают и утверждают правила применения технологий искусственного интеллекта при подготовке диссертаций с учетом специфики направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Диссертация мынадай нысандардың бірінде ұсынылады:
1) диссертациялық жұмыс;
2) диссертация мазмұнына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірінен Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректеріне сәйкес импакт-фактор бойынша бірінші және (немесе) екінші квартильге кіретін басылымдарда жарияланған кемінде екі мақала және бір шолу немесе үш мақала сериясы. Мақаланың біреуінде докторант үміткер бірінші автор немесе хат-хабарлардың авторы болады.
Осы тармақтың талаптары орындалған жағдайда 6-тармақтың талаптары докторант үшін қолданылмайды.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5-2 Диссертацияны дайындау кезінде автордың жасанды интеллект технологияларын пайдалануына отандық және шетелдік ғылыми консультанттар мен диссертациялық жұмыс орындалған ЖЖОКБҰ этикалық комиссиясының мүшелері тарапынан алдын ала мақұлдау болған жағдайда жол беріледі.
Диссертация авторлары, ғылыми консультанттар және ЖЖОКБҰ этикалық комиссиясының мүшелері диссертациялық жұмысты дайындау кезінде жасанды интеллектіні пайдаланудың нақты мүмкіндіктері мен салдарын ескеруі қажет.
Диссертация авторы диссертациялық жұмыста жасанды интеллект технологияларын пайдалану кезінде осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген қағидаттарды, ЖЖОКБҰ әдеп қағидалары мен нормаларын сақтайды.
Диссертация авторы жасанды интеллект технологиясын пайдалануы туралы оған автордың жасанды интеллект технологиясын ғылыми зерттеудің қай кезеңдерінде және қалай қолданғанын сипаттауды, сондай-ақ осындай жолмен алынған деректердің және (немесе) олардың дұрыстығын тексеру және (немесе) оларды өңдеу және түсіндіру тәсілдері мен әдістерін сипаттауды қоса алғанда, осы Қағидалардың 5-тармағының және ЖЖОКБҰ-ның тиісті қағидаларының талаптарына сәйкес ресімделген сілтеме жасау арқылы хабардар етеді. Диссертацияда бұл туралы мәліметтердің болмауы автордың диссертацияда жасанды интеллект технологияларын қолдану фактілерінің жоқтығын растайтындығын көрсетеді.
Диссертация авторы дербес деректер субъектісінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз шектеулі қолжетімді дербес деректерді, құқық иесінің келісімінсіз құпия немесе заңмен қорғалатын басқа да ақпаратты ашуға, сондай-ақ үшінші тұлғалардың өзге де құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуға жол бермеу мақсатында қажетті шараларды қабылдайды.
Диссертация авторлары жасанды интеллект технологиялары арқылы алынған ақпаратты дұрыс, қауіпсіз және әдеп нормаларына сай пайдалануды ұстанады.
ЖЖОКБҰ жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының ерекшелігін ескере отырып, диссертациялар дайындау кезінде жасанды интеллект технологияларын қолдану қағидаларын дербес әзірлейді және бекітеді.
Ескерту. 2-тарау 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Основные научные результаты диссертации на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю публикуются до защиты диссертации в научных изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности (далее – Перечень изданий), и (или) в международном рецензируемом научном журнале.
Международный рецензируемый научный журнал имеет импакт-фактор по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) (далее – JCR (ЖСР) и (или) индексируется в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Aрт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Aналитикс) или имеет определенный процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус) по одной из научных областей, соответствующих содержанию диссертации.
Требования по публикациям для допуска к защите:
1) не менее 1 (одной) статьи (article) или обзора (review) в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) и (или) индексируемом в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25-ти (двадцати пяти) в базе данных Scopus (Скопус) и статьи (статей) в журналах из Перечня изданий (в количестве в зависимости от категории издания);
2) либо не менее 2 (двух) статей (article) или 1 (одной) статьи (article) и 1 (одного) обзора (review) в международных рецензируемых научных журналах, индексируемых в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (раздел Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс) и (или) входящих в первые три квартиля по импакт-фактору по данным JCR (ЖСР) или процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35-ти (тридцати пяти) в базе данных Scopus (Скопус);
3) либо наличие главы в монографии (докторанту принадлежат не менее 1 печатного листа, которая издана в издательствах Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) или в издательстве университета из топ-100 рейтинга US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) или Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) или Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) (далее - доверенное издательство).

6. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алуға ұсынылған диссертацияның негізгі ғылыми нәтижелері диссертация қорғалғанға дейін Ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын ғылыми басылымдар тізбесіне (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) енгізілген ғылыми басылымдарда және (немесе) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда жарияланады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журнал Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) (бұдан әрі – JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторға ие және (немесе) Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс бөлімдері), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) деректер базасында индекстеледі немесе диссертацияның мазмұнына сәйкес келетін ғылыми салалардың бірі бойынша Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша белгілі бір процентильге ие.
Қорғауға жіберу үшін жарияланымдар бойынша талаптар:
1) JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар және (немесе) Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс бөлімдері), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) деректер базасында индекстелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында СiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда кемінде 1 (бір) мақала (article) немесе шолу (review) және Басылымдар тізбесіндегі журналдарда мақала (мақалалар) (саны басылымның санатына қарай);
2) не Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс бөлімдері) деректер базасында индекстелетін және (немесе) JCR (ЖСР) деректеріне сәйкес импакт-фактор бойынша алғашқы үш квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында Citescore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда кемінде 2 (екі) мақала (article) немесе 1 (бір) мақала (аrticle) және 1 (бір) шолу (review);
3) не Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли & Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор және Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) баспаларында немесе US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) немесе Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) немесе Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) топ-100 рейтингіндегі университет баспасында (бұдан әрі – сенімді баспа) шығарылған монографияда тараудың болуы (докторантқа кемінде 1 баспа табақ тиесілі);

4) либо не менее 1 (одной) статьи (article) в международном рецензируемом научном журнале, имеющем импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) в первых двух квартилях или процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35-ти (тридцати пяти) в базе данных Scopus (Скопус) и 1 (одной) статьи (Conference paper (Конфэрэнс пэйпэр) в материалах международной научной конференции, имеющей импакт-фактор по данным JCR (ЖСР) и индексируемой в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн);
При этом, для докторантов, обучавшихся по образовательным программам (специальностям) групп образовательных программ "8D017 – Подготовка учителей казахского языка и литературы", "D016 – Подготовка педагогов истории" и "8D060 – Филология", "D050 – Философия и этика" и "D053 – История" области подготовки 8D01 Педагогические науки и области подготовки 8D02 Искусство и гуманитарные науки и подготовивших диссертацию по казахскому языку и литературе, казахской филологии, истории Казахстана, казахской философии допускается наличие:
1) не менее 1 (одной) статьи или обзора в международном рецензируемом научном журнале, индексируемом в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) по разделу Arts and Humanities Citation Index (Aрт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс) или имеющем показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25-ти (двадцати пяти) в базе данных Scopus (Скопус) и статьи (статей) в журналах из Перечня изданий (в количестве в зависимости от категории издания);
2) либо статьи в журналах из Списка 1 и Списка 2 Перечня изданий, одна из которых на английском языке, и 2 (двух) выступлений с устным докладом на международных научных конференциях.
Публикации в международных рецензируемых научных журналах, сборниках конференции соответствуют содержанию диссертации и тематической направленности журнала и конференции, заявленной в указанных базах, публикуются на официальном сайте журнала, имеют тип Article (Статья), Review (Обзор) или Article in Press (Статья в печати), Conference Paper (Конфэрэнс пэйпэр), Proceedings (Просидингз). Допускается публикация в международных рецензируемых научных журналах, имеющих междисциплинарное направление (Multidisciplinary (Малтидисциплинари), Interdisciplinary (Интердисциплинари), General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс).
При наличии одной научной статьи в журнале, входящем в первый квартиль по импакт-фактору по данным JCR (ЖСР), других публикаций не требуется.
Квартиль журнала в базе Web of Science (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) и (или) процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе Scopus (Скопус) учитывается за год публикации либо за год, предшествующий году публикации либо на момент защиты диссертации.

4) не JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторы бар алғашқы екі квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында Citescore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда кемінде 1 (бір) мақала (article) және JCR (ЖСР) деректері бойынша импакт-факторға ие және Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс Кор Коллекшн) деректер базасында индекстелетін халықаралық ғылыми конференция материалдарында 1 (бір) мақала (Conference paper (Конфэрэнс пэйпэр);
Бұл ретте, 8D01 Педагогикалық ғылымдар және 8D02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар дайындық салаларының "8D017 – Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау", "D016 – Тарих педагогтерін даярлау" және "8D060 – Филология", "D050 – Философия және этика" және "D053 – Тарих" білім беру бағдарламалары топтарының білім беру бағдарламалары (мамандықтары) бойынша білім алған және қазақ тілі мен әдебиеті, қазақ филологиясы, Қазақстан тарихы, қазақ философиясы бойынша диссертация дайындаған докторанттарда мыналардың болуына жол беріледі:
1) Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс) бөлімі бойынша Web of Science Core Collection (Веб оф Сайнс Кор Коллекшн) деректер базасында индекстелетін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 (жиырма бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда кемінде 1 (бір) мақала немесе шолу және Басылымдар тізбесіндегі журналдарда мақала (мақалалар) (саны басылымның санатына қарай);
2) не Басылымдар тізбесінің 1-тізіміндегі және 2-тізіміндегі журналдарда біреуі ағылшын тілінде жазылған мақалалар және халықаралық ғылыми конференциялардағы ауызша 2 (екі) баяндама.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы, конференция жинақтарындағы жарияланымдар диссертацияның мазмұнына және аталған базаларда мәлімделген журнал мен конференцияның тақырыптық бағытына сәйкес келеді, журналдың ресми сайтында жарияланады және Аrticle (мақала), Review (шолу) немесе Article in Press (басылымдағы мақала), Conference Paper (Конфэрэнс пэйпэр), Proceedings (Просидингз) типіне ие. Пәнаралық бағыты бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда (Multidisciplinary (Малтидисциплинари), Interdisciplinary (Интердисциплинари), General (Дженерал), Miscellaneous (Мисцеллэниэс) жариялауға рұқсат етіледі.
JCR (ЖСР) деректеріне сәйкес импакт-фактор бойынша бірінші квартильге кіретін журналда бір ғылыми мақала болған кезде басқа жарияланымдар талап етілмейді.
Web of Science (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) базасындағы журналдың квартилі және (немесе) Scopus базасындағы CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль жарияланған жыл не жарияланған жылдың алдындағы жыл үшін не диссертацияны қорғау сәтінде ескеріледі.

При защите диссертаций, содержащих государственные секреты или сведения для служебного пользования, основные результаты диссертации публикуются не менее, чем в 7-ми (семи) публикациях по теме диссертации, в том числе не менее 4-х (четырех) статей – в научных изданиях, включенных в Перечень изданий.
Для лиц, защитивших диссертации за рубежом, учитываются научные труды (в том числе 1 (одна) статья – в международном рецензируемом научном журнале), опубликованные по теме диссертации или соответствующему научному направлению до подачи аттестационного дела в Комитет. В качестве статьи в журнале из Перечня изданий учитываются статьи в зарубежных периодических научных изданиях.
При наличии научных статей в международных рецензируемых научных журналах согласно пункту 6 Правил, 1 (одна) статья в таком журнале учитывается как 2 (две) статьи в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом.
Статьи из Перечня изданий соответствуют Требованиям к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 20 "Об утверждении требований к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13409).
Количество статей в журналах из Перечня изданий учитывается в зависимости от публикаций в журнале из Списка 1, 2, 3. Допускается публикация статей в журналах, включенных в Перечень изданий, по одной из научных областей, соответствующих содержанию диссертации.
При включении журнала в Список 1 достаточно наличие 1 (одной) статьи, в Список 2 достаточно наличие 2 (двух) статей, в Список 3 достаточно наличие 3 (трех) статей.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. ОВПО самостоятельно устанавливаются требования к оформлению диссертационных работ, в том числе используемые в диссертационных работах международные стили цитирования (Harvard style (Гарвардский стиль), APA (American Psychological Association) Style (Стиль APA), MLA (Modern Language Association) Style (Стиль MLA), Chicago Style (Стиль Chicago), ACS (American Chemical Society) Style (Стиль ACS) или иные в зависимости от направления подготовки), ссылки на использованные технологии искусственного интеллекта с указанием наименования технологии, производителя (правообладателя), версии, даты обращения и применения, а также описания запросов, при помощи которых получен использованный в диссертационной работе результат.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік құпияларды немесе қызмет бабында пайдалануға арналған мәліметтерді қамтитын диссертацияларды қорғау кезінде диссертацияның негізгі нәтижелері диссертация тақырыбы бойынша кемінде 7 (жеті) жарияланымда, оның ішінде кемінде 4 (төрт) мақала Басылымдар тізбесіне енгізілген ғылыми басылымдарда жарияланады.
Диссертацияны шетелде қорғаған адамдар үшін аттестациялық іс Комитетке тапсырылғанға дейін диссертация тақырыбы бойынша жарияланған немесе ғылыми бағытқа сәйкес келетін ғылыми еңбектер (оның ішінде 1 (бір) мақала – халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда) ескеріледі. Басылымдар тізбесіне енген журналдағы мақала ретінде шетелдік мерзімді ғылыми басылымдардағы мақалалар есепке алынады.
Қағидалардың 6-тармағына сәйкес халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда ғылыми мақалалар болған кезде мұндай журналдағы 1 (бір) мақала уәкілетті орган ұсынған басылымдардағы 2 (екі) мақала ретінде есепке алынады.
Басылымдар тізбесіндегі мақалалар "Ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 20 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13409 болып тіркелген) бекітілген Ғылыми қызмет нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
Басылымдар тізбесіндегі журналдардағы мақалалардың саны 1, 2, 3-тізімдегі журналдағы жарияланымға байланысты ескеріледі.
Журналды 1-тізімге қосқан кезде 1 (бір) мақаланың, 2-тізімге 2 (екі) мақаланың, 3-тізімге 3 (үш) мақаланың болуы жеткілікті.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. ЖЖОКБҰ диссертациялық жұмыстарды ресімдеуге қойылатын талаптарды, оның ішінде диссертациялық жұмыстарда пайдаланылатын халықаралық дәйексөз алу стильдерін (Harvard style (Гарвард стилі), APA (American Psychological Association) Style (APA стилі), MLA (Modern Language Association) Style (MLA стилі), Chicago Style (Chicago стилі), ACS (American Chemical Society) Style (ACS стилі) немесе дайындық бағытына байланысты басқа да стильдерді), технологияның атауын, өндірушіні (құқық иесін), нұсқасын, жүгіну және қолдану күнін, сондай-ақ диссертациялық жұмыста пайдаланылған нәтижелер алынған сұраулардың сипаттамасын көрсете отырып, пайдаланылған жасанды интеллект технологияларына сілтемелерді дербес белгілейді.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) диссертациялық жұмыстарды ресімдеуге қойылатын талаптарды, оның ішінде диссертациялық жұмыстарда пайдаланылатын халықаралық дәйексөз алу стильдерін (Harvard style (Гарвард стилі), APA (American Psychological Association) Style (APA стилі), MLA (Modern Language Association) Style (MLA стилі), Chicago Style (Chicago стилі), ACS (American Chemical Society) Style (ACS стилі) немесе дайындық бағытына байланысты басқа да стильдерді) дербес белгілейді.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

10. В состав Экспертных советов входят специалисты, имеющие ученую степень (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
Члены Экспертного совета (не менее 1/3 (одной третьей) имеют индекс цитируемости - индекс Хирша 2 (два) и более в международных системах цитирования Web of Science (Вэб оф Сайнс) или Scopus (Скопус); и (или) публикации в международных рецензируемых научных журналах, индексируемых в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) и входящих в 1 (первый), 2 (второй) и 3 (третий) квартиль по импакт-фактору по данным JCR (ЖСР) или имеющих показатель процентиль по CiteScore не менее 35-ти (тридцати пяти) в цифровой базе данных Scopus (Скопус); и (или) международные патенты; и (или) не менее 10 (десяти) публикаций в изданиях из Перечня изданий; и (или) 10 (десять) научных и (или) творческих трудов (по направлению искусство).
Учитывается как 2 (две) научные статьи в международных рецензируемых научных журналах монография (кандидату принадлежат не менее 3 печатных листов), которая издана в издательствах Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли и Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор и Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) (далее-доверенные издательства) или в издательстве университета из топ-100 рейтинга US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) или Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) или Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити). В случае наличия главы в вышеуказанной монографии (кандидату принадлежат не менее 1 печатного листа), она учитывается как 1 (одна) статья в международном рецензируемом научном журнале.
В состав Экспертных советов не включаются первые руководители ОВПО и государственные служащие (за исключением представителей военных, специальных учебных заведений или научных организаций, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Министерству по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан), а также председатели и члены диссертационных советов при ВУЗах, не имеющих особого статуса.

10. Сараптау кеңестерінің құрамына ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері бар мамандар кіреді.
Сараптау кеңесі мүшелерінде (кемінде 1/3 (үштен бірінде)) дәйексөз алу индексі – Web of Science (Вэб оф Сайнс) немесе Scopus (Скопус) халықаралық дәйексөз алу жүйелерінде Хирш индексі 2 (екі) және одан көп; және (немесе) Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index бөлімдері (Aртс энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) деректер базасында индекстелетін және JCR (ЖСР) деректеріне сәйкес импакт-фактор бойынша 1 (бірінші), 2 (екінші) және 3 (үшінші) квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында Citescore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 35 (отыз бес) болатын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланымдар; және (немесе) халықаралық патенттер; және (немесе) Басылымдар тізбесіндегі басылымдарда кемінде 10 (он) жарияланым; және (немесе) 10 (он) ғылыми және (немесе) шығармашылық еңбек (өнер бағыты бойынша) болады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 (екі) ғылыми мақала ретінде Elsevier (Эльзевир), Brill (Брилл), CRC Press (СРС Пресс), DeGruyter (ДеГрюйтер), Edward Elgar Publishing (Эдвар Элгар Паблишинг), John Wiley & Sons (Джон Уайли және Сонс), McGraw Hill (Макроу Хилл), Palgrave Macmillan (Палгрейв Макмиллан), Peter Lang (Питер Лэнг), Prentice Hall (Прентис Холл), Routledge (Рутледж), Sage Publications (Сэйдж Публикейшен), Springer Nature (Шпрингер Нэйчар), Taylor and Francis (Тейлор және Фрэнсис), Wolters Kluwer (Вольтерс Клувер) баспаларында (бұдан әрі – сенімді баспалар) немесе US News Best Global Universities Rankings (ЮС Ньюс Бест Глобал Юниверситис Ранкинс) немесе Academic Ranking of World Universities (Академик Ранкин оф Ворлд Юниверситис) немесе Times Higher Education World University (Таймс Хайр Эдюкейшн Ворлд Юниверсити) топ-100 рейтингіндегі университет баспасында шығарылған монография (кандидатқа кемінде 3 баспа табағы тиесілі) ескеріледі. Жоғарыда көрсетілген монографияда тарау болған жағдайда (үміткерге кемінде 1 баспа табағы тиесілі) ол халықаралық рецензияланатын ғылыми журналда 1 (бір) мақала ретінде есепке алынады.
Сараптау кеңестерінің құрамына ЖЖОКБҰ-лардың бірінші басшылары және мемлекеттік қызметшілер (Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының өкілдерін қоспағанда), сондай-ақ ерекше мәртебесі жоқ ЖОО-лар жанындағы диссертациялық кеңестердің төрағалары және мүшелері кірмейді.

При соответствии специалистов требованиям настоящего пункта Комитет утверждает составы Экспертных советов сроком на 3 (три) года. В один Экспертный совет включается не менее 6 (шести) человек. Члены Экспертных советов не могут исполнять свои функции более 2-х (двух) сроков подряд. В случае отсутствия на заседаниях Экспертного совета более 3-х (трех) раз за 1 (один) год или ненадлежащего исполнения своих обязанностей, член Экспертного совета исключается.
В состав Экспертного совета назначаются председатель, заместитель председателя и ученый секретарь, которые не являются представителями одной организации.
Члены Экспертного совета осуществляют экспертизу аттестационных дел на возмездной основе в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 12.07.2026).
11. Функциями Экспертного совета являются:
1) экспертиза аттестационных дел, диссертаций и публикаций на соответствие требованиям Правил и Типового положения о диссертационном совете;
2) экспертиза и мониторинг журналов для включения в перечень (или исключения из перечня) научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности;
3) анализ диссертационных работ после процедуры защиты;
4) рассмотрение предложений и подготовка рекомендаций по совершенствованию подготовки докторов философии (PhD), докторов по профилю.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Заседания Экспертного совета проводятся под руководством председателя Экспертного совета, при его отсутствии – заместителя председателя.
Заседания считаются правомочными при наличии не менее 2/3 (двух третьих) его утвержденного состава.
На основании решения Комитета допускается проведение заседания Экспертного совета в форме видеоконференции. При этом обеспечивается:
визуальная идентификация участников заседания;
непрерывная видео- и аудиотрансляция выступлений участников заседания.
Участие членов Экспертного совета подтверждается явочным листом заседания Экспертного совета согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Рабочие материалы экспертных советов хранятся в Комитете.

Мамандар осы тармақтың талаптарына сәйкес болған жағдайда, Комитет Сараптау кеңестерінің құрамдарын 3 (үш) жыл мерзімге бекітеді. Бір Сараптау кеңесінің құрамына кемінде 6 (алты) адам кіреді. Сараптау кеңестерінің мүшелері өздерінің функцияларын қатарынан 2 (екі) мерзімнен артық орындай алмайды. Сараптау кеңесінің отырыстарында 1 (бір) жылда 3 (үш) реттен артық болмаған немесе өз міндеттерін дұрыс орындамаған жағдайда, Сараптау кеңесінің мүшесі Сараптау кеңесінің құрамынан шығарылады.
Сараптау кеңесінің құрамында бір ұйымның өкілдері болып табылмайтын төраға, төрағаның орынбасары және ғалым хатшы тағайындалады.
Сараптау кеңесінің мүшелері аттестаттау істерінің сараптамасын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен ақылы түрде жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Сараптау кеңесінің функциялары мыналар:
1) аттестаттау істерінің, диссертациялардың және жарияланымдардың Диссертациялық кеңес туралы қағидалар мен Үлгілік ереженің талаптарына сәйкестігін сараптау;
2) ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын ғылыми басылымдардың тізбесіне енгізу (немесе тізбеден алып тастау) үшін журналдарды сараптау және мониторингілеу;
3) қорғау рәсімінен кейін диссертациялық жұмыстарды талдау;
4) философия докторын (PhD), бейіні бойынша доктор даярлауды жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарау және ұсынымдар дайындау.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Сараптау кеңесінің отырысы Сараптау кеңесі төрағасының, ол болмаған жағдайда төраға орынбасарының басшылығымен өтеді.
Сараптау кеңесінің отырысы бекітілген құрамының кемінде 2/3-сі (үштен екісі) болған жағдайда заңды болып саналады.
Комитет шешімінің негізінде Сараптау кеңесінің отырысын бейнеконференция нысанында өткізуге рұқсат беріледі. Бұл ретте:
отырысқа қатысатындардың визуалды идентификациясы;
отырысқа қатысушылардың баяндамаларының үзіліссіз бейне- және аудиотрансляциясы қамтамасыз етіледі.
Сараптау кеңесі мүшелерінің қатысуы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес келу парағымен расталады.
Сараптау кеңестерінің жұмыс материалдары Комитетте сақталады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Экспертный совет открытым голосованием принимает одно из решений:
1) присудить степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю;
2) направить диссертацию на доработку (кроме случаев защиты диссертации в форме серии статей);
3) направить диссертацию на повторную защиту;
4) отказать в присуждении степени доктора доктора философии (PhD) или доктора по профилю.
Решение Экспертного совета о присуждении степени доктора философии (PhD) или доктора по профилю считается принятым, если за него проголосовало 3/4 (три четверти) и более присутствующих на заседании членов Экспертного совета. Решение Экспертного совета об отказе в присуждении степени доктора философии (PhD) или доктора по профилю, направлении диссертации на доработку либо на повторную защиту считается принятым, если за него проголосовало 2/3 (две третьи) и более присутствующих на заседании членов Экспертного совета. Если указанное количество голосов не набирается, то проводится повторное голосование, на котором принимается решение о направлении диссертацию на доработку либо на повторную защиту, если за него проголосовало большинство присутствующих на заседании членов совета. При равенстве количества голосов на повторном голосовании диссертация направляется на повторную защиту.
Диссертационная работа направляется на доработку, если в ней есть несущественные замечания по тексту, исправление которых не меняет сути работы. Если диссертация не соответствует пункту 4 и (или) 6 настоящих Правил (или) частично соответствует принципам (за исключением принципа академической честности), указанным в пункте 5 настоящих Правил, то она направляется на повторную защиту. При нарушении принципа академической честности или несоответствии принципам научной новизны, внутреннего единства, достоверности по диссертации принимается решение об отказе в присуждении степени доктора философии (PhD) или доктора по профилю.
При принятии решения о направлении диссертации на доработку в заключении Экспертного совета (приложение 1 к настоящим Правилам) отмечаются конкретные замечания по диссертационной работе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Сараптау кеңесі ашық дауыс беру арқылы мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі берілсін;
2) диссертация пысықтауға жіберілсін (диссертация мақалалар сериясы нысанында қорғалған жағдайлардан басқа);
3) диссертация қайта қорғауға жіберілсін;
4) философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тартылсын.
Сараптамалық кеңестің философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беру туралы шешімі, егер оған отырысқа қатысып отырған Сараптамалық кеңес мүшелерінің 3/4 (төрттен үші) және одан да көбі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Сараптамалық кеңестің философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден, диссертацияны пысықтауға не қайта қорғауға жіберуден бас тарту туралы шешімі, егер оған отырысқа қатысып отырған Сараптамалық кеңес мүшелерінің 2/3 (үштен екісі) және одан да көбі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Егер көрсетілген дауыс саны жиналмаса, онда қайта дауыс беру жүргізіледі, егер оған отырысқа қатысып отырған кеңес мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе, диссертацияны пысықтауға не қайта қорғауға жіберу туралы шешім қабылданады. Қайта дауыс беруде дауыстар саны тең болса, диссертация қайта қорғауға жіберіледі.
Диссертациялық жұмыс, егер оның мәтіні бойынша түзетілуі жұмыстың мәнін өзгертпейтін елеусіз ескертулер болған жағдайда, пысықтауға жіберіледі. Егер диссертация осы Қағидалардың 4 және (немесе) 6-тармақтарына сәйкес келмесе (немесе) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген қағидаттарға (академиялық адалдық қағидатын қоспағанда) ішінара сәйкес келсе, онда ол қайта қорғауға жіберіледі. Академиялық адалдық қағидаты бұзылған немесе ғылыми жаңалық, ішкі бірлік, дәйектілік қағидаттарына сәйкес келмеген жағдайда, диссертация бойынша философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тарту туралы шешім қабылданады.
Диссертацияны пысықтауға жіберу туралы шешім қабылдаған кезде Сараптамалық кеңестің қорытындысында (осы Қағидаларға 1-қосымша) диссертациялық жұмыс бойынша нақты ескертулер белгіленеді.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

13. При отсутствии в Экспертном совете специалиста в области исследований докторанта, соискателя экспертный совет направляет диссертацию внешнему эксперту с ученой степенью (кандидат наук, доктор наук, доктор философии (PhD), доктор по профилю) или академической степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю. Также на основании решения Экспертного совета докторант приглашается на заседание экспертного совета.
14. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия заключения Экспертным советом Комитет издает соответствующий приказ о направлении диссертации на доработку или на повторную защиту, или о присуждении/отказе в присуждении докторанту степени доктора философии (PhD), доктора по профилю.
В случае принятия решения об отправке на доработку, повторную защиту или отказе в присуждении докторанту степени доктора философии (PhD), доктора по профилю Комитет направляет заключение экспертного совета в диссертационный совет и докторанту в течение 10 рабочих дней со дня издания приказа.
Доработанная диссертационная работа представляется в экспертный совет в трехмесячный срок, который допускается продлевать не более чем на 3 (три) месяца. Решение о продлении срока доработки принимается экспертным советом на основании заявления докторанта в произвольной форме. В случае, если доработанная диссертационная работа не представляется в установленные сроки, то докторант проходит повторную защиту.
Экспертный совет проводит обсуждение доработанной диссертационной работы на предмет устранения замечаний экспертного совета, после чего относительным большинством голосов принимается решение о присуждении степени или отправке на повторную защиту. Повторная защита проводится не ранее, чем через 6 (шесть) месяцев после предыдущей защиты.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае отказа в присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю диссертация представляется докторантом на защиту повторно, но не ранее, чем через 6 (шесть) месяцев после предыдущей защиты.
При выявлении нарушения процедуры защиты диссертации, установленной в Типовом положении о диссертационном совете, Комитет в течение 2-х (двух) рабочих дней направляет замечания диссертационному совету. При этом аттестационное дело подлежит рассмотрению в порядке, установленном настоящими Правилами.

13. Сараптау кеңесінде докторанттың, ізденушінің зерттеулері саласында маман болмаған жағдайда, Сараптау кеңесі диссертацияны ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар сыртқы сарапшыға жібереді. Сондай-ақ Сараптау кеңесі шешімінің негізінде докторант Сараптау кеңесінің отырысына шақырылады.
14. Сараптау кеңесінің қорытындысы қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Комитет диссертацияны пысықтауға немесе қайта қорғауға жіберу немесе докторантқа философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беру/беруден бас тарту туралы тиісті бұйрық шығарады.
Диссертацияны пысықтауға, қайта қорғауға немесе докторантқа философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тарту туралы шешім қабылданғанда Комитет Сараптау кеңесінің қорытындысын диссертациялық кеңеске және докторантқа бұйрық шыққан күннен бастап 10 жұмыс күн ішінде жолдайды.
Пысықталған диссертациялық жұмыс Сараптау кеңесіне үш айлық мерзімде ұсынылады, оны 3 айдан артық мерзімге ұзартуға болмайды. Пысықтау мерзімін ұзарту туралы шешімді Сараптау кеңесі докторанттың ерікті нысандағы өтініші негізінде қабылдайды. Егер пысықталған диссертациялық жұмыс белгіленген мерзімде ұсынылмаса, онда докторант қайта қорғаудан өтеді.
Сараптау кеңесі пысықталған диссертациялық жұмысты сараптау кеңесінің ескертулерін жою тұрғысынан талқылауды жүргізеді, содан кейін салыстырмалы көпшілік дауыспен дәреже беру немесе қайта қорғауға жіберу туралы шешім қабылданады. Қайта қорғау алдыңғы қорғаудан кейін кемінде 6 айдан кейін өткізіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежелерін беруден бас тартылған жағдайда, докторант диссертацияны алдыңғы қорғаудан кем дегенде 6 (алты) айдан кейін қайта қорғауға ұсынады.
Диссертациялық кеңес туралы үлгі ережеде белгіленген диссертация қорғау рәсімінің бұзылғаны анықталған жағдайда Комитет 2 (екі) жұмыс күні ішінде диссертациялық кеңеске ескертулер жолдайды. Бұл ретте аттестаттау іс осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қаралуға тиіс.

Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При принятии отрицательного решения на интернет-ресурсах Комитета и ВУЗа, в котором была подготовлена диссертация, размещается информация с указанием причины принятия такого решения, а также сведения о научных консультантах, диссертационном совете и официальных рецензентах. При принятии отрицательного решения по диссертациям, содержащим государственные секреты, информация на интернет-ресурсах Комитета и ВУЗа не размещается. При принятии положительного решения Комитетом после повторной защиты диссертации информация об отрицательном решении снимается с интернет-ресурса ВУЗа и Комитета.
17. Лицам, которым присуждена степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, выдаются дипломы по форме, утвержденной приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 февраля 2023 года № 47 "Об утверждении видов документов о высшем и (или) послевузовском образовании, формы документов о высшем и (или) послевузовском образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов о высшем и (или) послевузовском образовании собственного образца и правил их учета и выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31894).
Информация о присуждении степени размещается на интернет-ресурсах Комитета в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Диссертации и публикации, поступившие на рассмотрение Экспертного совета в рамках государственной услуги "Признание документов об образовании", утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), рассматриваются на предмет соответствия пунктам 5, 6 и 7 настоящих Правил в течение 48 (сорок восемь) рабочих дней. Заключение Экспертного совета представляется по форме согласно приложению 3 к Правилам.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
16. Теріс шешім қабылданған жағдайда, Комитеттің және диссертация дайындалған ЖОО-ның интернет-ресурстарында осындай шешім қабылдаудың себептері көрсетілген ақпарат, сондай-ақ ғылыми кеңесшілер, диссертациялық кеңес және ресми рецензенттер туралы мәліметтер орналастырылады. Мемлекеттік құпиялары бар диссертация бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда, ақпарат Комитеттің және ЖОО-ның интернет-ресурстарында орналастырылмайды. Диссертацияны қайта қорғаудан кейін Комитет оң шешім қабылдаған жағдайда, теріс шешім туралы ақпарат ЖОО-ның және Комитеттің интернет-ресурстарынан алынады.
17. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері берілген тұлғаларға "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын әзірлеу және бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 ақпандағы № 47 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31894 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша дипломдар беріледі.
Дәреже беру туралы ақпарат шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комитеттің интернет-ресурстарында орналастырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) бекітілген "Білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік көрсетілетін қызметі шеңберінде Сараптау кеңесінің қарауына келіп түскен диссертациялар мен жарияланымдар қағидалардың 5, 6 және 7-тармақтарына сәйкестігі тұрғысынан 48 (қырық сегіз) жұмыс күні ішінде қаралады. Сараптау кеңесінің қорытындысы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.

В случае отрицательного заключения Экспертного совета в связи с несоответствием пунктам 5 и 7 Правил диссертация соискателя повторному рассмотрению не подлежит.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Присуждение степени доктора философии (PhD),
доктора по профилю, лицам защитившим диссертацию за
рубежом
19. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Рассмотрение апелляций
27. На решение диссертационного совета и Комитета об отказе в присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня издания приказа докторант, соискатель может подать апелляцию.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для досудебного урегулирования споров по вопросам присуждения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю, Комитет в течение 1 (одного) месяца со дня подачи апелляции создает апелляционную комиссию (далее – комиссия) в составе 2 (двух) представителей Комитета и 3 (трех) ученых по соответствующей специальности, не являющихся научными консультантами, рецензентами, членами диссертационного или Экспертного советов.
Комиссия рассматривает апелляцию, материалы аттестационного дела и готовит заключение по результатам апелляции в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня ее создания.
Вопрос о приглашении докторанта или соискателя на заседание решается Комиссией самостоятельно.

Қағидалардың 5 және 7-тармақтарына сәйкес келмеуіне байланысты Сараптау кеңесінің теріс қорытындысы болған жағдайда ізденушінің диссертациясы қайта қарауға жатпайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Диссертациясын шетелде қорғаған тұлғаларға философия
докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру
19. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Апелляцияларды қарау
27. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беруден бас тарту туралы диссертациялық кеңестің және Комитеттің шешіміне оның шыққан күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде докторант, ізденуші апелляцияға бере алады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру мәселелері бойынша дауларды сотқа дейін реттеу үшін апелляция берілген күннен бастап 1 (бір) ай ішінде Комитет құрамы өзінің 2 (екі) өкілінен және ғылыми кеңесші, рецензент, диссертациялық немесе Сараптау кеңестерінің мүшелері болып табылмайтын, тиісті мамандық бойынша 3 (үш) ғалымнан тұратын апелляциялық комиссияны (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия құрылған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде апелляцияны, аттестациялық істің материалдарын қарайды және апелляция нәтижелері бойынша қорытынды дайындайды.
Докторантты немесе ізденушіні отырысқа шақыру туралы мәселені Комиссия дербес шешеді.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Заключение апелляционной комиссии принимается членами комиссии на основе открытого голосования большинством голосов и подписывается всеми членами комиссии.
30. Комиссия руководствуется в своей деятельности Правилами, Типовым положением о диссертационном совете.
31. Со дня подписания заключения апелляционной комиссии Комитет в течение 15 (пятнадцати) календарных дней издает соответствующий приказ о присуждении/отказе в присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю и сообщает об этом заявителю. Заключение апелляционной комиссии сообщается заявителю в соответствии с процедурами Административного процедурно-процессуального кодекса.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2023 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Споры, не урегулированные Правилами, в том числе по вопросам отказа в присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, восстановления срока подачи апелляции разрешаются в судебном порядке.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.01.2027).
Глава 6. Присуждение степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю, лицам защитившим диссертацию в диссертационных советах при ВУЗах Республики Казахстан, имеющих особый статус
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 28.09.2018 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 33 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.01.2027).
33. ВУЗ, имеющий особый статус, на основании решения диссертационного совета издает соответствующий приказ о присуждении (отказе в присуждении) докторанту степени доктора философии (PhD) или доктора по профилю в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 34 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.01.2027).
34. Лицам, которым присуждена степень доктора философии (PhD), доктора по профилю приказом ОВПО, имеющего особый статус, выдаются дипломы собственного образца в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня издания приказа.
Информация о присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю размещается на интернет-ресурсе ОВПО, имеющих особый статус, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения диссертационного совета.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Апелляциялық комиссияның қорытындысы комиссия мүшелерінің көпшілік ашық дауыс беруі негізінде қабылданады және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
30. Комиссия өз қызметінде Қағиданы, Диссертациялық кеңес туралы үлгі ережені басшылыққа алады.
31. Апелляциялық комиссияның қорытындысына қол қойылған күнінен бастап Комитет күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру/беруден бас тарту туралы тиісті бұйрық шығарады және ол туралы өтініш берушіге хабарлайды. Апелляциялық комиссияның қорытындысы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстің (ӘРПК) рәсімдеріне сәйкес өтініш берушіге хабарланады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 09.01.2023 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қағидамен реттелмейтін, оның ішінде философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беруден, апелляцияға беру мерзімін қалпына келтіруден бас тарту мәселелері бойынша даулар сот тәртібінде шешіледі.
6-тарау. Қазақстан Республикасындағы ерекше мәртебесі бар ЖОО-ларда қорғаған тұлғаларға философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру
Ескерту. Қағида 6-тараумен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 28.09.2018 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Ерекше мәртебесі бар ЖОО диссертациялық кеңестің шешімі негізінде философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор дәрежесін беру (беруден бас тарту) туралы тиісті бұйрықты шешім қабылдағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде шығарады.
34. Ерекше мәртебесі бар ЖЖОКБҰ-ның бұйрығымен философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері берілген тұлғаларға жеке үлгідегі дипломдар бұйрық шыққан күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде беріледі.
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беру туралы ақпарат ерекше мәртебесі бар ЖЖОКБҰ-ның интернет-ресурсында диссертациялық кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырылады.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 35 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие с 01.01.2027).
35. Порядок выдачи диплома о присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю в ВУЗах, имеющих особый статус, определяется ими самостоятельно.
36. Исключен приказом и.о. Министра науки и высшего образования РК от 23.06.2026 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам присуждения
степеней
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 09.03.2021 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение Экспертного совета по________________________________
протокол № ____ от “____”__________ 20__г.
Слушали:
Дело № ___________
о решении диссертационного совета _________________________________
______________________________________________________________________
от “____” ________________20___ г. (протокол № ___) по ходатайству
о присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) докторанта)
на основании защиты диссертации на тему:________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
по специальности /направлению подготовки кадров____________________
_____________________________________________________________________
Заслушав эксперта ______________________________________и обсудив
материалы дела, Экспертный совет отмечает следующее:
1. Соответствие темы диссертации приоритетным направлениям развития науки
и/или государственным программам, которые реализуются в
Республике Казахстан__________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Ерекше мәртебесі бар ЖОО философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жөніндегі дипломды беру тәртібін өздері анықтайды.
36. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тартылған жағдайда докторант диссертациясын қайта қорғауға ұсынады, бірақ бұл ерекше мәртебесі бар ЖЖОКБҰ-да өткен алдыңғы қорғаудан 6 (алты) ай өткеннен кейін мүмкін болады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.07.2024 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Дәрежелер
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________________бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 09.03.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ ж. "_____" _________                               № ________ хаттама
Тыңдалды:
___________________________________________________мамандығы/кадрлар
даярлау бағыты бойынша _____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тақырыбындағы диссертацияны қорғау негізінде докторант
____________________________________________________________________
(докторанттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беру туралы қолдаухат
бойынша 20___ ж. “____” _____________ (№ ___ хаттама)
__________________________________________________________________
диссертациялық кеңестің шешімі туралы № ________________ іс.
Сарапшы ___________________________________________ тыңдап және
істің материалдарын талқылап, Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:
1. Диссертация тақырыбының Қазақстан Республикасында іске асырылатын ғылыми
дамудың басым бағыттарына және/немесе мемлекеттік бағдарламаларға сәйкестігі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Соблюдение в диссертации принципа самостоятельности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Соблюдение в диссертации принципа внутреннего единства
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Соблюдение в диссертации принципа научной новизны, основные
научные результаты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Соблюдение в диссертации принципа достоверности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Соблюдение в диссертации принципа практической ценности:
Диссертация имеет практическое или теоретическое значение
(нужное подчеркнуть).
Результаты диссертации внедрены__________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Для внедрения в практику предлагается следующее (практические и/или
теоретические предложения по использованию научных результатов):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Соблюдение в диссертации принципа академической честности, наличие
в диссертации заимствованного материала без ссылки на автора и источник
заимствования (плагиат)
____________________________________________________________________
(есть или нет)
При наличии плагиата приводится сравнительная таблица с указанием источника
заимствования.

2. Диссертацияны өзі жазу қағидатының сақталуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Диссертацияда ішкі бірлік қағидатының сақталуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Диссертацияда ғылыми жаңашылдық қағидатының сақталуы, негізгі ғылыми
нәтижелері___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Диссертацияда дәйектілік принципінің сақталуы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Диссертацияда практикалық құндылық принципінің сақталуы.
Диссертацияның практикалық немесе теориялық мәні бар (керектісін сызу қажет).
Диссертация нәтижелері ____________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________ енгізілді.
Практикаға ендіру үшін келесі (ғылыми нәтижелерді пайдалану жөнінде
практикалық және/немесе теориялық ұсыныстар)___________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
____________________________________________________________ұсынылады.
7. Диссертацияда академиялық адалдық қағидатының сақталуы, диссертацияда
авторы мен дереккөзі көрсетілмеген бөтен материалдың (плагиат)
болуы _______________________________________________________________
(бар немесе жоқ)
Плагиат болған жағдайда пайдаланған дереккөзі көрсетілген салыстырмалы кесте қоса беріледі.

8. Соответствие полноты публикаций:
по теме диссертации опубликовано:
всего научных трудов _______;
в том числе:
в изданиях, включенных в Перечень изданий _________;
в международных рецензируемых журналах, имеющих ненулевой импакт-фактор
или индексируемых в базе данных информационной компании Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф
Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____;
входящих в базу данных Scopus (Скопус)____;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics (Кларивэйт
Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор
Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
________ другие публикации.
Публикации __________________________________________________пункту 6
Правил. (соответствуют или не соответствуют)
9. Соответствие материалов аттестационного дела требованиям Правил
____________________________________________________________________
Соблюдение принципа независимости друг от друга рецензентов и научных
консультантов
____________________________________________________________________
Соблюдение процедуры защиты в соответствии с Типовым положением о
диссертационном совете
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Замечания к диссертационному совету _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) Аттестационное дело и диссертация докторанта соответствуют всем требованиям
настоящих Правил.
Заключение Экспертного совета – присудить _________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________степень доктора философии (PhD), доктора по профилю
по специальности/ направлению подготовки кадров ______________________.
2) Аттестационное дело и диссертация докторанта не соответствуют пункту
Правил______________________________________________________________.
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует
аттестационное дело)
Заключение Экспертного совета - отказать докторанту
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) в присуждении степени доктора
философии (PhD), доктора по профилю по специальности/направлению подготовки
кадров __________________________.

8. Жарияланымдар толықтығының сәйкестігі:
диссертация тақырыбы бойынша:
барлығы ғылыми еңбек _______;
оның ішінде:
Басылымдар тізбесіне енгізілген басылымдарда _______ ;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) ақпараттық компаниясының деректер базасында нөлдік емес импакт-факторға ие немесе индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда _______ ;
Scopus (Скопус) деректер базасына кіретін _______ ;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер базасына енгізілген шетелдік патенттер ______;
басқа жарияланымдар _______ жарияланды.
Жарияланымдар Қағидалардың 6-тармағына _______________________
(сәйкес келеді/келмейді)
9. Аттестациялық іс материалдарының Қағидалар талаптарына сәйкестігі
____________________________________________________________________
Рецензенттер мен ғылыми кеңесшілердің бір-біріне тәуелсіз болу қағидатының
сақталуы ____________________________________________
Диссертациялық кеңес туралы үлгі ережеге сәйкес қорғау рәсімінің сақталуы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Диссертациялық кеңеске ескертулер_____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) Докторанттың аттестациялық ісі және диссертациясы Қағидалардың барлық
талаптарына сәйкес келеді.
Сараптау кеңесінің қорытындысы - ________________________________
_____________________________________________ мамандық/даярлау бағыты
бойынша докторант___________________________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (болған жағдайда).)
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін берілсін.
2) Докторанттың аттестациялық ісі және диссертациясы Қағидалардың келесі
тармақтарына сәйкес келмейді__________________________________________
_____________________________________________________________________
(осы Қағидалардың қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі).
Сараптау кеңесінің қорытындысы - __________________________________
_____________________________________________ мамандық/даярлау бағыты
бойынша докторант___________________________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (болған жағдайда).)
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас тартылсын.

3) Заключение Экспертного совета - направить диссертационную работу докторанта
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
на доработку для исправления __________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается, что необходимо исправить в диссертационной работе)
4) Заключение Экспертного совета - направить диссертацию докторанта
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
на повторную защиту __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается какому пункту Правил не соответствует диссертация)
Результаты голосования: "за"____________________
"против"__________________
"воздержался"_____________
Председатель _______________________________________________________
(подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Ученый секретарь ___________________________________________________
(подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Эксперт ___________________________________________________________
(подпись, (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам присуждения
ученых степеней
Форма
"Утверждаю"
председатель Комитета по контролю
в сфере образования и науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
_____________________
"______" _________________ 20__ г.
Явочный лист
заседания Экспертного совета
________________
"__" _________ 20___ г.
№ п.п.
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Объект экспертизы, количество заключений
Количество часов
Подпись члена экспертного совета
Подпись председателя экспертного совета
заключения
Участие в работе, часы
Приложение 3
к Правилам присуждения
степеней
Форма
Заключение
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.07.2024 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Экспертного совета по _____________________________________________
протокол № ____
от “____”__________ 20__г.
Дело №___________
Материалы дела - диссертация, список публикаций, копии публикаций, копия документа.
Соискатель___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.))
по ходатайству (личному заявлению) ____________________________________________
о признании документа о присуждении степени
____________________________________________________________________________
по специальности/образовательной программе ____________________________________,
полученной в ________________________________________________________________
(страна, организация)
Тема диссертации____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заслушав эксперта __________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
и обсудив материалы дела, Экспертный совет отмечает следующее:

3) Сараптау кеңесінің қорытындысы - докторант______________________
____________________________________________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (болған жағдайда).)
диссертациясы мыналарды____________________________________________
____________________________________________________________________
(диссертациялық жұмыста нені жөндеу керек екені көрсетіледі)
____________________________________________________________________
жөндеу үшін пысықтауға жіберілсін.
4) Сараптау кеңесінің қорытындысы - докторант______________________
____________________________________________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (болған жағдайда).)
диссертациясы қайта қорғауға жіберілсін ________________________________
___________________________________________________________________
(диссертация Қағидалардың қай талабына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
____________________________________________________________________
Дауыс беру нәтижелері: "жақтап" дауыс бергені ______________________
"қарсы ____________
"қалыс қалғаны" ____________
Төраға ____________________________________________________
(қолы, тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері)
Ғалым хатшы ______________________________________________
(қолы, тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері)
Сарапшы __________________________________________________
(қолы, тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері)
Ғылыми дәрежелерді
беру Қағидасына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Білім және ғылым саласындағы
бақылау комитетінің төрағасы
____________________________
20__ ж. " ___"_____
____________________сараптау кеңесінің келу парағы
20___ ж. " ___"_____
Тегі, а.ә (болған жағдайда).
Сараптау объектісі, қорытындылар саны
Сағат саны
Сараптау кеңесі мүшесінің қолы
Сараптау кеңесі төрағасының қолы
қорытындылар
жұмысқа қатысу, сағат
Дәрежелерді беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_____________________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 24.05.2019 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ ж. "____" __________                               № _______ хаттама
Іс № ________
Іс материалдары – диссертация, жарияланымдар тізімі, жарияланымдардың көшірмелері, құжаттың көшірмесі.
Ізденуші _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі -Т.А.Ә (ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
_________________________________ мамандығы/білім беру бағдарламасы бойынша
___________________________________________________________________ алған
(ел, ұйым)
__________________________________________________________________________
дәрежесін беру туралы құжатты тану туралы қолдау хат (жеке өтініш) бойынша
Диссертация тақырыбы:_____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сарапшы _____________________________________________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда))
тыңдай және істің материалдарын талқылай келе Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:

1. Оценка актуальности темы диссертации
___________________________________________________________________________
(соответствие развитию науки и техники, запросам общественной практики)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Соблюдение в диссертации принципа самостоятельности
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Соблюдение в диссертации принципа внутреннего единства
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4. Соблюдение в диссертации принципа научной новизны, основные научные результаты
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
5. Соблюдение в диссертации принципа достоверности ____________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
6. Соблюдение в диссертации принципа практической ценности:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(промышленное внедрение, опытно-промышленные, лабораторные испытания,
использование в учебном процессе) ______________________________________________
_____________________________________________________________________________;
(теоретические рекомендации по использованию научных результатов)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________.
7. Соблюдение в диссертации принципа академической честности, наличие в диссертации
заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования (плагиат)
_____________________________________________________________________________
(плагиат есть или нет)
При наличии плагиата приводится сравнительная таблица с указанием источника
заимствования.

1. Диссертация тақырыбының өзектілігін бағалау
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ғылым мен техниканың дамуына, қоғамдық практика сұраныстарына сәйкестігі)
2. Диссертацияны өзі жазу принципінің сақталуы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Диссертацияда ішкі бірлік принципінің сақталуы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Диссертацияда ғылыми жаңашылдық принципінің сақталуы, негізгі ғылыми нәтижелері
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Диссертацияда дәйектілік принципінің сақталуы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Диссертацияда практикалық құндылық принципінің сақталуы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(өнеркәсіптік ендіру, тәжірибелік-өнеркәсіптік, зертханалық сынақтар, оқу процесінде пайдалану)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(ғылыми нәтижелерді пайдалану жөнінде теоретикалық ұсынымдар)
7. Диссертацияда академиялық адалдық қағидатының сақталуы, диссертацияда авторы
мен дереккөзі көрсетілмеген бөтен материалдың (плагиат) болуы
_______________________________________________________________
(плагиат бар немесе жоқ)
Плагиат болған жағдайда пайдаланған дереккөзі көрсетілген салыстырмалы кесте қоса беріледі.

8. Соискателем опубликовано:
всего научных трудов _______;
в том числе:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных изданиях _______________;
в международных рецензируемых журналах, имеющих ненулевой импакт-фактор или
индексируемых в базе данных информационной компании Clarivate Analytics (Кларивэйт
Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор
Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____;
входящих в базу данных Scopus (Скопус)____;
________ другие публикации.
Публикации _____________________________________
(соответствуют или не соответствуют)
пункту 6 Правил.
9. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) Диссертация и публикации соискателя соответствует требованиям пунктов 5, 6
и 7 Правил, Экспертный совет рекомендует признать документ о присуждении ученой
степени ___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
соответствующим 8 (восьмому) уровню Национальной рамки квалификации Республики
Казахстан ___________________________________________________________________
(степени доктора философии (PhD) / доктора по профилю)
по направлению подготовки__________________________________________________
__________________________________________________________________________
2) диссертация и публикации соискателя не соответствуют пункту _____Правил
___________________________________________________________________________.
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует аттестационное дело)
Экспертный совет рекомендует отказать соискателю_______________________________
____________________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
____________________________________________________________________________
(степени доктора философии (PhD) / доктора по профилю)
в признании документа о присуждении ученой cтепени_____________________________.
Результаты голосования:                   "за" ____________________
"против" ________________
"воздержался" ___________
Председатель _______________________________
(Ф.И.О (при его наличии))
Ученый секретарь ___________________________
(Ф.И.О (при его наличии))
Эксперт ____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 марта 2011 года № 127
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года, № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2141, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан 2003 г., № 15, ст. 842), за исключением пунктов 3, 4, 7-12, 35 (часть первая), 36, 42-44, 50, утрачивающих силу с 1 июля 2012 года.

8. Ізденуші:
барлығы _______ғылыми еңбек жариялады;
оның ішінде:
Комитет ұсынатын басылымдарда ______;
шетелдік ғылыми басылымдарда _______;
нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) ақпараттық компаниясының деректер базасында индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда ______;
Scopus (Скопус) деректер базасына кіретін ______;
басқа жарияланымдар _______.
Жарияланымдар Қағидалардың 6-тармағына _________________________________
(сәйкес келеді/келмейді)
9. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) Ізденушінің диссертациясы мен жарияланымдары Қағидалардың 5, 6 және
7-тармақтарының талаптарына сәйкес келеді, Сараптау кеңесі
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы Ұлттық біліктілік шеңберінің 8 (сегізінші) деңгейіне сәйкес
__________________________________________________________________________
даярлық бағыты бойынша
__________________________________________________________________________
(философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі)
ғылыми дәрежесін беру туралы құжатты тануды ұсынады.
2) Ізденушінің диссертациясы мен жарияланымдары Қағидалардың ___________
тармағына сәйкес келмейді________________________________________
(аттестациялық істің осы Қағидалардың қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі).
Сараптау кеңесі ізденуші__________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
__________________________________________________________________________
(философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі)
ғылыми дәрежесін беру туралы құжатты танудан бас тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:
"жақтап" дауыс бергені _____
"қарсы" ____________
"қалыс қалғаны" ___________
Төраға                   ______________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Ғалым хатшы             ______________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Сарапшы                   ______________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 31 наурыздағы
№ 127 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізімі
1. "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 16 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2141 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, № 15, 842-құжат), 2012 жылғы 1 шілдеден бастап күшін жоятын 3, 4, 7-12, 35 (бірінші бөлім), 36, 42-44, 50 тармақтарды қоспағанда.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 25.11.2011 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 марта 2004 года № 159 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2724, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2005 г., № 15, ст. 95).
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июня 2004 года № 535 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2906, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2005 г., № 15, ст. 97).
4. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года № 234 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3590, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 75).
5. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2007 года № 485 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2003 года № 16 "Об утверждении Правил присуждения ученых степеней" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4990, опубликованный в "Юридической газете" от 30 ноября 2007 года, № 184 (1387).

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.11.25 № 492 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 1 наурыздағы № 159 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2724 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, № 15, 95-бап).
3. "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 9 маусымдағы № 535 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2906 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, № 15, 97-бап).
4. "Ғылыми дәрежелер беру ережелелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2005 жылғы 12 сәуірдегі № 234 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3590 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, № 14, 75-бап).
5. "Ғылыми дәрежелер беру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2003 жылғы 10 қаңтардағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 17 қазандағы № 485 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4990 болып тіркелген, "Заң газетінде" жарияланған, 2007 жылғы 30 қарашада, № 184 (1387).