Об утверждении Перечня документов, необходимых для надлежащей проверки клиента субъектами финансового мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2010 года № 6107.
В соответствии с пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра финансов РК от 20.11.2014 № 506 (вводится в действие с 14.12.2014).
1. Утвердить прилагаемый Перечень документов, необходимых для надлежащей проверки клиента субъектами финансового мониторинга.
2. Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан (Утебаев М.С.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра финансов Республики Казахстан Р.Е. Даленова.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 9 марта 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Б. Жамишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции
Республики Казахстан
Р. Тусупбеков
_________________
"___"________ 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
финансового рынка
и финансовых организаций
Е. Бахмутова
_________________
1 марта 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Г. Марченко
___________________
2 марта 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Министр индустрии и торговли
Республики Казахстан
А. Исекешев
________________
от 2 марта 2010 г.
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
__________________
23 февраля 2010 года.
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
Д. Куставлетов
________________
5 марта 2010 года.
Утвержден
Приказом Министра финансов
Республика Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 56
Перечень документов, необходимых для надлежащей проверки
клиента субъектами финансового мониторинга
Сноска. Перечень в редакции приказа Министра финансов РК от 20.11.2014 № 506 (вводится в действие с 14.12.2014).
1. Перечень документов, необходимых для надлежащей проверки клиента субъектами финансового мониторинга:

Қаржы мониторингi субъектiлерiнің клиентті тиісінше тексеруі үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 ақпандағы N 56 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6107 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2026 жылғы 28 қаңтардағы № 2 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 28.01.2026 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 28 тамыздағы Заңының 10-бабының 1-тармағына cәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2014 № 506 (14.12.2014 кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы мониторингi субъектiлерiнің клиентті тиісінше тексеруі үшін қажетті құжаттар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитеті (М.С. Өтебаев) белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Р.Е. Дәленовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2010 жылғы 9 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр
Б. Жәмішев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Р. Түсіпбеков
________________
2010 ж.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
Министрі
Ә. Исекешев
2010 жылғы 2 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және
қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігінің
төрайымы Е. Бахмутова
2010 жылғы 1 наурыз
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің м.а.
Қ. Өскенбаев
2010 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы
Г. Марченко
2010 жылғы 2 наурыз
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің м.а.
Д. Құсдәулетов
2010 жылғы 5 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2010 жылғы 15 ақпандағы
№ 56 бұйрығымен
бекітілген
Қаржы мониторингi субъектiлерiнің клиентті тиісінше тексеруі
үшін қажетті құжаттар тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.11.2014 № 506 (14.12.2014 кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қаржы мониторингi субъектiлерiнің клиентті тиісінше тексеруі үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) для физических лиц - резидентов Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
2) для физических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
документ, удостоверяющий регистрацию в уполномоченных органах Республики Казахстан на право въезда, выезда и пребывания физического лица-нерезидента на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
3) для физических лиц - резидентов Республики Казахстан, осуществляющих индивидуальную предпринимательскую деятельность:
документ, удостоверяющий личность;
документ, выданный уполномоченным органом, подтверждающий факт прохождения государственной регистрации;
4) для юридических лиц-резидентов и нерезидентов Республики Казахстан и их обособленных подразделений (филиалов и представительств):
документ(-ы), удостоверяющий(-ие) личность должностного(-ых) лица (лиц), уполномоченного(-ых) подписывать документы юридического лица на совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом;
документ, выданный уполномоченным органом, подтверждающим факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
учредительные документы и (или) выписка из реестра держателей ценных бумаг;
документы, удостоверяющие личность либо подтверждающие факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) учредителей (участников) юридического лица (за исключением документов учредителей (участников) акционерных обществ, а также хозяйственных товариществ, ведение реестра участников которых осуществляется единым регистратором), а также документы, удостоверяющие личность бенефициарных собственников юридического лица (за исключением случаев, когда бенефициарный собственник является учредителем (участником) юридического лица и выявлен на основании выписки из реестра акционеров (участников);
документы, подтверждающие полномочия должностного(-ых) лица (лиц) лиц, на совершение действий от имени клиента без доверенности, в том числе на подписание документов юридического лица на совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом;
для филиалов и представительств общественных и религиозных объединений - документы, подтверждающие полномочия руководителя филиала или представительства общественного или религиозного объединения, избранного (назначенного) в порядке, предусмотренном уставом общественного или религиозного объединения и положением о его филиале или представительстве;
для филиалов и представительств иных форм юридических лиц - доверенность, выданная юридическим лицом - резидентом Республики Казахстан руководителю филиала или представительства;
документ, удостоверяющий адрес места нахождения юридического лица;
разрешение (в случае если деятельность клиента осуществляется посредством лицензирования или разрешительной процедуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях");

1) Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғалары үшiн:
жеке басын куәландыратын құжат;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғалары үшін:
жеке басын куәландыратын құжат;
егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен басқасы көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағына бейрезидент жеке тұлғаның келіп кетуі және болуына құқық беретін Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында тіркелгенін куәландыратын құжат;
3) Қазақстан Республикасының жеке кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын резидент жеке тұлғалары үшiн:
жеке басын куәландыратын құжат;
мемлекеттік тiркеуден өту фактiсiн растайтын уәкілетті орган берген құжат;
4) Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент заңды тұлғалары және олардың оқшауланған бөлiмшелерi (филиалдары мен өкiлдiктерi) үшін:
ақшамен және (немесе) басқа мүлікпен операциялар жасауға заңды тұлғаның құжаттарына қол қоюға уәкілетті лауазымды тұлғаның (тұлғалардың) жеке басын куәландыратын құжат (тары);
мемлекеттік тiркеуден өту фактiсiн растайтын уәкілетті орган берген құжат;
құрылтай құжаттары және (немесе) бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімнен үзінді көшірме;
заңды тұлға құрылтайшыларының (қатысушыларының) (акционерлік қоғамдар құрылтайшыларының (қатысушыларының), сондай-ақ шаруашылық серiктестiктер, қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзу біртұтас тіркеушімен жүзеге асырылатын құжаттарын қоспағанда), сондай-ақ заңды тұлға бенефициар меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжат (бенефициар меншік иесі заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылғанда және акционерлер (қатысушылар) тізілімнен үзінді көшірмесінен анықталған жағдайды қоспағанда);
клиент атынан сенімхатсыз іс-әрекеттер жасауға, соның ішінде ақшамен және (немесе) басқа мүлікпен операциялар жасауға, заңды тұлғаның құжаттарына лауазымды тұлғаның (тұлғалардың) қол қою құқығына өкілеттілігін растаушы құжат (тар);
қоғамдық және дiни бiрлестiктердiң филиалдары және өкiлдiктерi үшiн - қоғамдық немесе дiни бiрлестiктiң жарғысында және оның филиалы немесе өкiлдiгi туралы ережеде көзделген тәртiппен сайланған (тағайындалған) қоғамдық немесе дiни бiрлестiктiң филиалы немесе өкiлдiгi басшысының өкiлеттiктерін растайтын құжаттар;
заңды тұлғалардың филиалдары мен өзге нысандағы өкiлдiктері үшiн - филиалдың және өкiлдiктiң басшысына Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы берген сенiмхаты;
заңды тұлғаның тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын куәландыратын құжат;
рұқсат (егер клиенттің қызметі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімі арқылы жүзеге асырылатын болса;

5) если от имени клиента действует его представитель (за исключением должностных лиц юридического лица):
для представителей клиента - резидентов Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
документы, подтверждающие полномочия представителя клиента на совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом от имени клиента, в том числе на подписание документов клиента;
для представителей клиента - нерезидентов Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
документы, подтверждающие полномочия представителя клиента на совершение операций с деньгами и (или) иным имуществом от имени клиента, в том числе на подписание документов клиента;
документ, удостоверяющий регистрацию в уполномоченных органах Республики Казахстан на право въезда, выезда и пребывания физического лица-нерезидента на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Субъекты финансового мониторинга при проведении надлежащей проверки клиента документально фиксируют сведения о клиенте на основании представляемых по выбору клиента (его представителя) оригиналов либо нотариально засвидетельствованных копий документов, либо копий документов с проставлением апостиля или в легализованном порядке, установленном международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 05.04.2017 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание: Понятия резидента и нерезидента, применяемые в настоящем Перечне, используются в значениях, указанных в Кодексе Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".

5) егер клиенттің атынан оның өкілі әрекет етсе (заңды тұлғаның лауазымды тұлғасынан басқа):
Қазақстан Республикасының резидент клиентінің өкілдері үшiн:
жеке басын куәландыратын құжат;
клиенттің атынан заңды әрекеттер жасауға, соның ішінде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасауға, клиент құжаттарына клиент өкілінің қол қою құқығына өкілеттілігін растаушы құжаттар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент клиентінің өкілдері үшiн:
жеке басын куәландыратын құжат;
клиенттің атынан заңды әрекеттер жасауға, соның ішінде ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жасауға, клиент құжаттарына клиент өкілінің қол қою құқығына өкілеттілігін растаушы құжаттар;
егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағына резидент емес жеке тұлғаның келуі, кетуі және болуына құқық беретін Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында тіркелгенін куәландыратын құжат.
Қаржы мониторингі субъектілері клиентті тиісінше тексеру кезінде клиенттің (оның өкілінің) таңдауы бойынша көрсетілген құжаттардың түпнұсқасы не нотариалдық куәландырылған көшірмелерін не апостиль қойдырылған немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен заңдастырылған құжаттардың көшірмелері негізінде клиент туралы мәліметтерді құжаттап тіркейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 05.04.2017 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе: Осы Тізбеде қолданылатын резидент және бейрезидент ұғымдары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көрсетілген мағыналар пайдаланылады.