Об утверждении Правил классификации мест размещения туристов
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 ноября 2008 года № 01-08/200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2008 года № 5367.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 111) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила классификации мест размещения туристов.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Ускенбаева К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Досмухамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министр индустрии и торговли
Республики Казахстан
___________________ В. Школьник
____ ноября 2008 г.
Утверждены
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 11 ноября 2008 года № 01-08/200
Правила классификации мест
размещения туристов
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2008 жылғы 11 қарашадағы N 01-08/200 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 21 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5367 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 111) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Туризм индустриясы комитеті мыналарды:
1) заңнамаларда белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі Қ.А. Өскенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Т. Досмұхамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрі
_____________В. Школьник
2008 жылғы
қараша
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2008 жылғы 11 қарашадағы
N 01-08/200
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила классификации мест размещения туристов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 111) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют основные цели, организационную структуру, минимальные требования и регулируют порядок присвоения категорий местам размещения туристов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При проведении классификации рассматриваются характеристики мест размещения туристов, позволяющие осуществить аттестацию на одну из категорий на основе правил классификации мест размещения туристов.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) классификация – распределение, разделение объектов, понятий, названий по классам, группам, разрядам, при котором в одну группу попадают объекты, обладающие общим признаком;
2) заявка – письменное обращение заявителя в орган по подтверждению соответствия для прохождения процедуры классификации мест размещения туристов;
3) заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в орган по подтверждению соответствия для получения сертификата на категорию мест размещения туристов;
4) места размещения – гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
5) номер в месте размещения – одна или несколько комнат с мебелью, оборудованием и инвентарем, необходимыми для временного проживания туристов;
6) номерной фонд – общее количество номеров мест (средства) размещения;
7) сюит – номер в месте размещения площадью не менее 75 квадратных метров (далее – м 2), состоящий из трех и более жилых комнат (гостиной/столовой, кабинета и спальни), с нестандартной широкой двуспальной кроватью (не менее 180 сантиметров х 200 сантиметров) и дополнительным гостевым туалетом (допускается отсутствие перегородки между гостиной/столовой и кабинетом при визуальном разграничении помещения на гостиную/столовую и кабинет);

1. Осы Туристерді орналастыру орындарын сыныптау жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 111) тармақшасына, "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді. Туристерді орналастыру орындарын сыныптау жөніндегі қағидалар негізгі мақсаттарды, ұйымдастыру құрылымдарын, минимальды талаптарды айқындайды және туристерді орналастыру орындарына санаттарды беру тәртібін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларының негізінде санаттардың біріне аттестаттауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін сыныптауды өткізу барысында туристерді орналастыру орындарының сипаттамалары қаралады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сыныптау – жалпы бірдей белгілері бар, нысандары бір топқа кіретін объектілерді, түсініктерді, сыныптар, топтар, дәреже бойынша атауларды тарату, бөлу;
2) өтінім – туристерді орналастыру орындарына сыныптау рәсімдерін өту үшін сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім берушінің жазбаша жазған хаты;
3) өтінім беруші – өтінім беруші – туристерді орналастыру орындарына сертификат алу үшін сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім берген жеке немесе заңды тұлға;
4) орналастыру орындары – туристер тұру үшін және оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын қонақ үйлер, мотелдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжай үйлер, демалыс үйлері, пансионаттар және басқа да ғимараттар мен құрылыстар;
5) орналастыру орнындағы нөмір – туристердің уақытша тұруына қажетті жиһазы, жабдықтары және мүліктері бар бір немесе бірнеше бөлме;
6) нөмірлі қор – орналастыру орындары нөмірлерінің (құралдарының) жалпы саны;
7) сюит – ауданы 75 шаршы метр (бұдан әрі – м 2 ) кем емес, үш және одан да көп тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлме/ас бөлмесі, жұмыс бөлмесі және жатын бөлме), стандартты емес екі адамдық кереуеті (180 сантиметр х 200 сантиметр) және қосымша қонақтарға арналған дәретханасы бар орналастыру орнындағы нөмір (қонақ бөлмеге/ас бөлмесіне және жұмыс бөлмесіне жайдағы визуалды шектеуде қонақ бөлмесі/ас бөлмесі және жұмыс бөлмесі арасындағы қалқалардың жоқтығына рұқсат етіледі);

8) апартамент – номер в месте размещения площадью не менее 40 м 2, состоящий из двух и более жилых комнат (гостиной/столовой, спальни), имеющий кухонное оборудование;
9) люкс – номер в месте размещения площадью не менее 35 м 2, состоящий из двух жилых комнат (гостиной и спальни), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
10) студия – однокомнатный номер в месте размещения площадью не менее 25 м 2, рассчитанный на проживание одного/двух человек, с планировкой, позволяющей использовать часть помещения в качестве гостиной/столовой/кабинета;
11) номер первой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной/двумя кроватями, с полным санузлом (ванна/душ, умывальник, унитаз), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
12) номер второй категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с одной/двумя кроватями, с неполным санузлом (умывальник, унитаз, либо один полный санузел в блоке из двух номеров), рассчитанный на проживание одного/двух человек;
13) номер третьей категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, с неполным санузлом (умывальник, унитаз, либо один полный санузел в блоке из двух номеров), рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в здании круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;
14) номер четвертой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, с умывальником, рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в зданиях круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;
15) номер пятой категории – номер в месте размещения, состоящий из одной жилой комнаты с количеством кроватей по числу проживающих, без умывальника (умывальник в коридоре), рассчитанный на проживание нескольких человек, с площадью из расчета на одного проживающего: 6 м 2 в зданиях круглогодичного функционирования, 4,5 м 2 в зданиях сезонного функционирования;
16) знак категории места размещения туристов – форма доведения до потребителей и других заинтересованных сторон информации об аттестации гостиницы и другого места размещения на соответствие определенной категории. Графически знак категории гостиницы и другого места размещения представляет собой совокупность от одной до пяти пятиконечных звезд правильной формы произвольного размера.

8) апартамент – ауданы 40 м 2 кем емес, екі және одан да көп тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлме/ас бөлмесі, жатын бөлме), ас үйдің жабдықтары бар орналастыру орнындағы нөмір;
9) люкс – ауданы 35 м 2 кем емес, екі тұрғын бөлмеден тұратын (қонақ бөлмесі және жатын бөлме), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
10) студия – ауданы 25 м 2 кем емес, бір/екі адамның тұруына арналған, бөлменің бөлігін қонақ бөлме/ас бөлмесі/жұмыс бөлмесі ретінде пайдалануға мүмкіндік беруге жобаланған орналастыру орнындағы бір бөлмелі нөмір;
11) бірінші санаттағы нөмір – бір/екі кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын толық санитарлық сепкішті (былау/себезгі, қол жуғыш, унитаз), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
12) екінші санаттағы нөмір – бір/екі кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын толық емес санитарлық сепкішті (қол жуғыш, унитаз, не екі нөмірлі блоктағы бір толық санитарлық сепкіш), бір/екі адамның тұруына арналған орналастыру орнындағы нөмір;
13) үшінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, толық емес санитарлық сепкішті (қол жуғыш, унитаз, не екі нөмірлі блоктағы бір толық санитарлық сепкіш), бірнеше адамның тұруына арналған, орналастыру орнындағы нөмір;
14) төртінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, бірнеше адамның тұруына арналған қол жуғышы бар орналастыру орнындағы нөмір;
15) бесінші санаттағы нөмір – ауданын бір тұратын адамға есептегенде: 6 м 2 жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттағы, 4,5 м 2 маусымдық жұмыс істейтін ғимараттардағы тұратын адамның санына қарай кереуеті бар, бір тұрғын бөлмеден тұратын, бірнеше адамның тұруына арналған қол жуғышы жоқ (қол жуғыш дәлізде) орналастыру орнындағы нөмір;
16) туристерді орналастыру орындары санатының белгісі – қонақ үйлерді және өзге де орналастыру орындарын нақты санатқа сәйкестілігін аттестаттау туралы ақпаратты тұтынушыға және басқа да мүдделі тараптарға жеткізу нысаны.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Целью проведения классификации является обеспечение развитие туристских комплексов, определение стандартного оснащения мест размещения туристов, обеспечение стандартов обслуживания и стабильности качества предоставляемых в местах размещения туристов услуг.
5. Срок действия документа по подтверждению соответствия устанавливается согласно Правилам оценки соответствия, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23364).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выдачу, учет сертификатов, а также контроль за соблюдением классификационных требований осуществляет орган по подтверждению соответствия.
Глава 2. Порядок проведения классификации
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Порядок проведения классификации мест размещения туристов предусматривает следующую последовательность процедур:
1) подача заявителем в орган по подтверждению соответствия заявки и анкеты согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам с документами, подтверждающими соответствие классификационным требованиям;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке органом по подтверждению соответствия;
3) проведение комиссией, органом по подтверждению соответствия классификационной проверки с выездом на место;
4) принятие решения и выдача/отказ в выдаче сертификата осуществляется органом по подтверждению соответствия.
Каждая последующая процедура выполняется при положительном результате предыдущей.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заявителем к заявке прилагаются документы, подтверждающие классификационные требования:
1) нотариально заверенные копии устава, свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица и копия документа, удостоверяющего личность - для физического лица;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Туристік кешендерді дамытуды қамтамасыз ету, туристерді орналастыру орындарын стандартты жарақтауды айқындау, туристерді орналастыру орындарында ұсынылатын қызмет сапасының тұрақтылығын және қызмет көрсетудің стандарттарын қамтамасыз ету сыныптауды өткізудің мақсаты болып табылады.
5. Сәйкестікті растайтын құжаттың әрекет ету мерзімі Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) бекітілген Сәйкестікті бағалау қағидаларына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Сертификаттарды беруді, тіркеуді, сондай-ақ сыныптау талаптарының орындалуын бақылауды сәйкестілікті растайтын орган жүзеге асырады.
2-тарау. Сыныптауды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Туристерді орналастыру орындарын сыныптауды өткізудің тәртібі мынадай тізбекті рәсімдерді өткізуді көздейді:
1) осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес сыныптау талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарымен бірге өтініш берушінің сәйкестілікті растау жөніндегі органға өтінішті және сауалнаманы тапсыруы;
2) сәйкестілікті растау жөніндегі органның алдын ала бағалауы және шешім қабылдауы;
3) сыныптау тексерістерін сәйкестілікті растау жөніндегі органның белгіленген жерге баруы арқылы комиссияны жүргізуі;
4) сәйкестілікті растау жөніндегі органның шешім қабылдауы және сертификатты беруі (беруден бас тартуы).
Әрбір келесі рәсім алдыңғы оң нәтижеден кейін орындалады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өтінішке өтініш беруші сыныптау талаптарын растайтын мынадай құжаттарды қоса беруі тиіс:
1) заңды тұлға үшін - жарғының, өтініш берушінің заңды тұлға есебінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің куәландырған көшірмелері және жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын куәліктің көшірмесі.

2) договор аренды или документ на право собственности зданий, сооружений, договоры с квалифицированными работниками, необходимых для обеспечения функционирования мест размещения туристов.
9. Орган по подтверждению соответствия рассматривает заявку и представленные документы в течение тридцати календарных дней со дня ее получения и о результатах рассмотрения сообщает заявителю.
10. Общий срок проведения классификации не должен превышать одного месяца со дня подачи заявки.
Глава 3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке
Сноска. Заголовок главы 3 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В ходе предварительной оценки заявки орган по подтверждению соответствия:
1) информирует в письменной форме заявителя о процедурах классификации, нормативных требованиях, на соответствие которым будет классифицироваться место размещения туристов;
2) направляет заявителю письменное уведомление с перечнем недостатков, которые были обнаружены в ходе предварительной оценки, и рекомендации по их устранению.
12. Если заявка или документы, приложенные к ней, не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 8 настоящих Правил, или представлены не в полном объеме, заявка подлежит возврату с указанием обоснованных причин возврата в сроки, предусмотренные согласно пункту 9 настоящих Правил.
При выявлении оснований для возврата заявки орган по подтверждению соответствия уведомляет заявителя о предварительном решении по возврату заявки, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению не менее чем за 3 (три) рабочих дня в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При отсутствии замечаний в ходе предварительной оценки или после их устранения орган по подтверждению соответствия выносит решение о создании комиссии для проведения классификационной оценки (далее - Комиссия).
Глава 4. Проведение классификационной оценки
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) жалға алу шарты немесе ғимараттарды, құрылыстарды иемденуге құқық беретін құжат, құжаттамалар, туристерді орналастыру орындарының қызмет етуін қамтамасыз етуге қажетті білікті жұмыскерлермен шарттар;
9. Сәйкестілікті растау жөніндегі орган өтінішті және ұсынылған құжаттарды түскен күнінен бастап санағанда отыз күннің ішінде қарайды және қараудың қорытындысын өтініш берушіге хабарлайды.
10. Сыныптауды өткізудің жалпы мерзімі өтінішті берген күннен бастағанда бір айдан аспауы тиіс.
3-тарау. Өтініш бойынша шешім қабылдау және алдын ала бағалау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Өтініштерді алдын ала бағалау барысында сәйкестілікті растау жөніндегі орган:
1) туристерді орналастыру орындарын сәйкестікке сыныптайтын сыныптау рәсімдері, нормативтік талаптар туралы өтініш берушіге жазбаша түрде хабарлайды;
2) алдын ала бағалау барысында анықталған кемшіліктер тізбесі көрсетілген жазбаша хабарламаны және оларды болдырмау жөніндегі ұсыныстарды өтініш берушіге жолдайды.
12. Егер өтініш немесе оған қоса берілген құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес қарастырылған талаптарға сай келмеген жағдайда немесе толық ұсынылмаса, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес қарастырылған, негізделген себептерін мерзімінде көрсете отырып, өтінішті қайтаруға тура келеді.
Өтінімді қайтару үшін негіздер анықталған кезде сәйкестікті растау жөніндегі орган өтінім берушіге өтінімді қайтару жөніндегі алдын ала шешім туралы, сондай-ақ осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын өтінім берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды. Тыңдау хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алдын ала бағалау барысында өтініш бойынша ескертулер болмаған жағдайда және оларды алып тастаған жағдайда с ә йкестікті растау ж ө ніндегі орган сыныптау ба ғ амын ө ткізу ү шін комиссияны құ ру туралы (б ұ дан ә рі - Комиссия) шешім шы ғ арады.
4-тарау. Сыныптауды бағалауды өткізу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. При классификационной оценке рассматриваются:
1) соответствие классификационным требованиям мест размещения туристов в соответствии с таблицей 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) соответствие критериям бальной оценки мест размещения туристов в соответствии с таблицами 2-6 согласно приложениям 4-8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Срок классификационной оценки не должен превышать тридцати календарных дней с момента принятия решения по заявке.
16. Классификационная оценка проводится в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. В пункт 16 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По результатам классификационной оценки составляется акт классификационной оценки в двух экземплярах, с указанием предполагаемой категории, рекомендации и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата по классификации. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.
18. Выдача, отказ в выдаче, приостановление действия, отзыв или аннулирование сертификата производится в соответствии с Правилами оценки соответствия, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23364).
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Органом по подтверждению соответствия, также членами комиссии не допускается разглашения сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставшей известной при проведении работ по классификации.
Приложение 1
к Правилам классификации
мест размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВКА
Сноска. Заявка с изменениями, внесенными приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
на проведение классификации места размещения
____________________________________________________________________
наименование организации, индивидуального предпринимателя (далее - заявителя)
Юридический адрес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фактический адрес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефон _______________ E-mail _______________
Банковские реквизиты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
в лице_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
просит провести классификацию места размещения и номеров места
размещения.
Заявитель обязуется выполнять Правила классификации мест размещения туристов.
Дополнительные сведения (сотрудник, ответственный за связь,
контактный телефон)
____________________________________________________________________
Руководитель организации ______________ ______________________
подпись инициалы, фамилия
Главный бухгалтер ______________ ______________________
подпись инициалы, фамилия
М.П. Дата
Приложение 2
к Правилам классификации мест
размещения туристов, утвержденным
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан

14. Сыныптау бағамында мыналар қарастырылады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес туристерді орналастыру орындарының сыныптау талаптарына сай келуі;
2) осы Қағидаларға 4-8-қосымшалардың 2-6-кестелеріне сәйкес туристерді орналастыру орындарының балдық бағалау критерийлеріне сай келуі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сыныптауды бағалаудың мерзімі өтініш бойынша шешім қабылдаған сәттен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
16. Сыныптауды бағалау осы Қағидаларға сәйкес өткізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Сыныптауды бағалаудың қорытындысы бойынша екі данада акті жазылады, онда сыныптау бойынша сертификатты беру (бермеу) мүмкіндіктері туралы қорытынды және ұсыныстар, алдын ала жорамалданған санаты көрсетіледі. Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қояды және өтініш берушіге танысу үшін ұсынылады.
18. Сыныптау жөніндегі сертификатты беру, беруден бас тарту, әрекетін тоқтата тұру, қайтару және күшін жою Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) бекітілген Сәйкестікті бағалау қағидаларына сәйкес іске асырылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Сәйкестілікті растау жөніндегі орган, сонымен қатар комиссия мүшелері сыныптау бойынша жұмыстарды жүргізу барысында белгілі болған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын басқа да құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ӨТІНІШ
орналастыру орнына сыныптау жүргізуге
__________________________________________________________________
ұйым, жеке кәсіпкер аты (бұдан әрі - өтініш берушінің )
Заңды мекен-жайы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дұрыс мекен-жайы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Телефон ________________ E-mail ______________
Банктік деректемелері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
тұлға
______________________________________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
орналастыру орнына және орналастыру орнының сыныптау бөлмелеріне өткізуді сұрайды.
Өтініш беруші Туристерді орналастыру орындарын сыныптау қағидаларын орындауға міндеттенеді.
Қосымша мәліметтер (байланысқа жаупты қызметкер, байланыс телефоны)
__________________________________________________________________
Ұйым басшысы ____________ _________________________________
қолы инициалдары, тегі
Бас бухгалтер ____________ _________________________________
қолы инициалдары, тегі
МО. Күні
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 2-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АНКЕТА
Сноска. Анкета с изменениями, внесенными приказом Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Просим Вас ответить на следующие вопросы:
Наименование места размещения ______________________________________
Ведомственная принадлежность _______________________________________
Организационно-правовая форма ______________________________________
Адрес юридический __________________________________________________
Адрес фактический __________________________________________________
Телефон _______________ E-mail _______________
Общее число сотрудников ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя____________ ___________________________________________________
Категория, на которую претендует место
размещения _________________________________________________________
Год постройки Год ввода в эксплуатацию Год реконструкции
____________________________________________________________________
Количество корпусов ________________________________________________
Количество этажей (при наличии нескольких корпусов указать по
каждому корпусу отдельно) __________________________________________
Сезонность эксплуатации: __________________________________________
круглогодичная ___________________________
сезонная: летняя _________________________
зимняя _________________________
Номер высшей категории
Номер
Номер
Номер
Номер
Номер
I
II
III
IV
V
"сюит"
"апарта-
мент"
"люкс"
"сту-
дия"
кате-
гории
кате-
гории
кате-
гории
кате-
гории
кате-
гории
Коли-
чество
номеров
Коли-
чество
мест
Итого в месте размещения:
Количество номеров
Количество мест
Просим Вас предоставить информацию о наличии документов,
подтверждающих соответствие места размещения требованиям
безопасности в части
пожарной безопасности _____________________________________________,
соблюдения санитарно-гигиенических и противоэпидемиологических
правил и норм _____________________________________________________,
требований охраны окружающей среды ________________________________.
Просим указать номер контактного телефона и фамилию, имя, отчество (при его наличии) сотрудника, ответственного за связь
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
Приложение 3
к Правилам классификации мест
размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
САУАЛНАМА
Сізді мынадай сұрақтарға жауап беруіңізді сұраймыз:
Орналастыру орнының атауы____________________________________________
Ведомстволық тиесілігі_______________________________________________
Ұйымдық-құқықтық формасы ____________________________________________
Заңды мекен-жайы_____________________________________________________
Дұрыс мекен-жайы_____________________________________________________
Телефон________________E-mail_______________
Жалпы қызметкер саны_________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) ___________
Орналасу орнының талап ететін санаты_________________________________
Салу жылы_________Іске қосу жылы________Қалпына келтіру жылы_________
Корпус саны__________________________________________________________
Қабат саны (бірнеше корпус болған жағдайда әр корпусқа бөлек көрсетілсін)_________________________________________________________
Маусымдық пайдалану: __________________________________
Жыл бойы __________________________________
маусымдық: жаздық _________________________
қыстық _________________________
Жоғары санаттағы бөлме
"сюит"
"апартамент"
"люкс"
"студия"
Бөлме саны
Орын саны
кестенің жалғасы
Бөлме
Бөлме
Бөлме
Бөлме
Бөлме
I
II
III
IV
V
санат
санат
санат
санат
санат
Орналасу орны жинағ ы:
Бөлме саны
Орын саны
Орналасу орнының мына қауіпсіздік талаптарын растайтын құжаттар жайында ақпарат беруізді сұраймыз
өрт қауіпсіздігі___________________________________________________,
санитарлық-гигиеналық және эпидемиологиялық қарсылық қағидалар және нормалардың сақталуы _________________________________________,
қоршаған орта қорғау талаптары ____________________________________.
Байланысқа жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) және байланыс телефонын көрсетуіңізді сұраймыз.
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 3-қосымша

15.2
Обслуживание:
- "шведский стол" (свободный выбор блюд)
5
- "а ля карт" (выбор ограниченного количества
блюд)
4
- выбор меню при полном пансионе (завтрак, обед,
ужин) и полупансион (завтрак, обед) во время
обеда или ужина:
3
- меню из четырех блюд – выбор как минимум из
трех основных блюд, двух закусок и двух десертов
(для мест размещения с оказанием
лечебно-оздоровительных услуг допускается во
время обеда диетическое стандартное меню с
возможностью замены блюд)
2
- меню из четырех блюд – выбор как минимум из
двух основных блюд
1

15.2
Қызмет:
- "швед столы" (еркін тамақ таңдау)
5
- "а ля карт"
4
- түскі немесе кешкі ас мезгілінде толық пансион (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) және жартылай пансионда (таңғы ас, түскі ас) ас мәзірін тандау:
- төрт түрлі тамақтан тұратын ас мәзірі – кем дегенде негізгі тамақтарды таңдау, екі жеңіл тамақ және екі десерт (емдеу-сауықтыру қызмет көрсету орналастыру орындарында түскі ас мезгілінде тамақ алмастыру мүмкіндігі бар диеталық стандартты ас мәзіріне рұқсат етіледі)
3
- төрт түрлі тамақтан тұратын ас мәзірі – кем дегенде негізгі тамақтардан екеуін таңдау
2

19.1
Наличие оздоровительных процедур:
по одному
баллу за
каждый вид
лечения, но
не более 6
баллов
19.2
Наличие природных факторов для оказания
оздоровительных услуг
1
19.3
Наличие современного оборудования для
оздоровительных процедур (не менее 40 % от общего
кол-ва оборудования с датой изготовления не более
пятилетней давности)
6
19.4
Наличие кабинетов бальнеогрязевых процедур
по одному
баллу за
каждую
процедуру,
но не более
6 баллов
19.5
Наличие кабинетов процедур талассотерапии
по одному
баллу за
каждую
процедуру,
но не более
6 баллов
19.6
Наличие кабинетов прочих оздоровительных процедур
по одному
баллу за
каждую
процедуру,
но не более
6 баллов
19.7
Квалифицированная медицинская помощь
(консультации) врача-специалиста
2
Приложение 7
к Правилам классификации
мест размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 7 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 5. Требования к номерам мест размещения
туристов различных категорий
Показатели
Номер высшей категории
Номер
I
кате-
гории
Номер
II
кате-
гории
Номер
III
кате-
гории
Номер
IV
кате-
гории
Номер
V
кате-
гории
"сюит"
"апар-
та-
мент"
"люкс"
"сту-
дия"
Одна жилая
комната
+ 5
+
+
+
+
+
Две жилые
комнаты -
гостиная/
столовая/
кабинет и
спальня
общей
площадью
не менее
35 кв. м
+
Две и
более
жилые
комнаты –
гостиная/
столовая и
спальня
(кабинет)
общей
площадью
не менее
40 кв. м
+
Три и
более
жилые
комнаты –
гостиная/
столовая,
спальня,
кабинет
общей
площадью
не менее

19.1
Сауықтыру қызметі көрсететін процедуралар:
әр ем түрі үшін бір бал, бірақ 6 балдан аспайды
19.2
Сауықтыру қызметін көрсетуде табиғи факторлардың болуы
1
19.3
Сауықтыру қызметін көрсететін процедураларға арналған қазіргі заманғы жабдықтардың болуы (жабдықтардың жалпы санынан кем дегенде 40% шығарылған күні бес жылдан аспауы керек)
6
19.4
Бальнеобалшықпен емдеу процедурасы кабинеттерінің болуы
әр процедураға бір бал, бірақ 6 балдан аспайды
19.5
Талассотерапия кабинеттерінің болуы
әр процедураға бір бал, бірақ 6 балдан аспайды
19.6
Басқа да сауықтыру қызметін көрсететін процедура кабинеттерінің болуы
әр процедураға бір бал, бірақ 6 балдан аспайды
19.7
Маман-дәрігердің білікті дәрігердің көмегі (консультация)
2
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-кесте. Әр түрлі санаттағы туристерді орналастыру
орындарының бөлмелеріне қойылатын талаптар
Көрсеткіштер
Жоғары санаттағы бөлме
I
санатты бөлме
II
санатты бөлме
III
санатты бөлме
IV
санатты бөлме
V
санатты бөлме
"сюит"
"апар-
та-
мент"
"люкс"
"сту-
дия"
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бір бөлме
+ 5
+
+
+
+
+
Екі бөлме
қонақ /асхана/кабинет және жатын бөлме жалпы көлемі кем дегенде 35 ш.м.
+
Екі және көбірек бөлме –
қонақ /асхана/ жатын бөлме (кабинет) жалпы көлемі кем дегенде 40 ш.м.
+

Сноска. Правый верхний угол приложения 9 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноски к "Требованиям к местам размещения различных категорий"
1 Суммарное количество баллов по пунктам 1.2, 1.3, 1.8.1-1.8.5, 2.1.-2.4, 4.1-4.3, 4.7, 4.8 должно быть не менее 45 баллов;
2 Суммарное количество баллов по пунктам 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1-2.4, 4.1-4.3, 4.8 должно быть не менее 29 баллов;
Суммарное количество баллов по пунктам 2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 должно быть не менее 29 баллов;
3 Суммарное количество баллов по пунктам 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1.-2.4, 4.1-4.3, 4.8 должно быть не менее 19 баллов;
Суммарное количество баллов по пунктам 2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 должно быть не менее 19 баллов;
4 Суммарное количество баллов по пунктам 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1-2.4, 4.1-4.3, 4.8 должно быть не менее 15 баллов;
Суммарное количество баллов по пунктам 2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 должно быть не менее 15 баллов;
5 Суммарное количество баллов по пунктам 2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.7, 5.8 должно быть не менее 43 баллов;
6 Суммарное количество баллов по пунктам 7.6, 8.1-8.5, 9.1.-9.4, 11.1-11.3, 11.7, 11.8, 13, 15.2 должно быть не менее 45 баллов;
7 Суммарное количество баллов по пунктам 7.6, 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 должно быть не менее 29 баллов;
8 Суммарное количество баллов по пунктам 7.6, 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 должно быть не менее 19 баллов;
9 Суммарное количество баллов по пунктам 7.6, 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 должно быть не менее 15 баллов;
10 Требование не является обязательным для гостиниц и других мест размещения с количеством номеров менее 50;
11 При наличии ресторана (кафе, бара и пр.), кроме домов отдыха, пансионатов и других аналогичных мест размещения;
12 Требование не является обязательным при использовании аварийного энергоснабжения;
13 В районах, где отсутствует гарантия качества питьевой воды;
14 Требование не является обязательным в случае невозможности установки лифта по техническим причинам (при наличии документального подтверждения). При отсутствии лифта обеспечивается бесплатная доставка багажа;
15 Требование не является обязательным для молодежных гостиниц, коттеджей, домов отдыха, пансионатов и других аналогичных мест размещения;
16 В домах отдыха, пансионатах и других аналогичных местах размещения допускается наличие внутренней телефонной связи или кнопки вызова обслуживающего персонала;
17 Районы расположенные в южной климатической зоне;

Ескерту. 9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әр түрлі санаттағы орналастыру орындарына
қойылатын талаптарға" сілтемелер
1 1.2, 1.3, 1.8.1-1.8.5, 2.1.-2.4, 4.1-4.3, 4.7, 4.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 45 балл болу керек;
2 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1-2.4, 4.1-4.3, 4.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 29 балл болу керек;
2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 29 балл болу керек;
3 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1.-2.4, 4.1-4.3, 4.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 19 балл болу керек;
2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 19 балл болу керек;
4 1.2, 1.8.1-1.8.5, 2.1-2.4, 4.1-4.3, 4.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 15 балл болу керек;
2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 15 балл болу керек;
5 2.2, 2.6.1-2.6.5, 3.1-3.4, 5.1-5.3, 5.7, 5.8 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 43 балл болу керек;
6 7.6, 8.1-8.5, 9.1.-9.4, 11.1-11.3, 11.7, 11.8, 13, 15.2 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 45 балл болу керек;
7 7.6., 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 29 балл болу керек;
8 7.6, 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 19 балл болу керек;
9 7.6, 8.1-8.5, 9.1-9.4, 11.1-11.3, 13 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 15 балл болу керек;
10 Талап бөлме саны 50 аз орналасу орындары үшін міндетті болып саналмайды;
11 Демалыс үйі, пасионат және басқа ұқсас орналасу орындарындарында өзге, ресторан (кафе, бар және т.б.) бар болған жағдайда;
12 Апаттылық энергия жабдықтау қолдану уақыты талап міндетті болып саналмайды;
13 Ауыз су сапасы кепілдігі жоқ аудандарда;
14 Техникалық себептерден лифт орнату мүмкін болмаған жағдайда талап міндетті болып саналмайды (деректі растаудың бар болуы). Лифт болмаған жағдайда тегін жүк тасуы камтамасыз етіледі;
15 Жастар қонақ үйлері, коттедж, демалыс үйлері, пансионаттар және басқа ұқсас орналастыру орындары үшін талап міндетті болып саналмайды;
16 Демалыс үйлері, пансионаттар және басқа ұқсас орналастыру орындарында қызмет персоналы шақыру кнопкасы немесе іштен телефон байланысына рұқсат беріледі;
17 Оңтүстік климат аумағында орналасқан аудандар;

18 Требование не является обязательным при наличии индивидуальных сейфов в 100 % номеров;
19 Для гостиниц и других мест размещения с количеством номеров менее 50;
20 Для всех категорий гостиниц и других мест размещения при отсутствии лифта в случае невозможности его установки по техническим причинам (см. раздел 2 "Лифт в здании" и сноску 14);
21 Для гостиниц и других мест размещения, расположенных в курортной местности.
22 Требование не является обязательным для зданий, расположенных в районах исторической застройки и/или зданий, являющихся историко-архитектурными памятниками.
23 Требование является обязательным только для мест размещения туристов всех категорий претендующих на стандарт "Гостиницы "Халал".
___________________________________
* - Допускается уменьшение требуемого количества баллов на
10 % (кроме номеров второй, третьей, четвертой и пятой категории).
1 * - сноски на стр. 45
Приложение 10
к Правилам классификации мест
размещения туристов,
утвержденным приказом
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 10 - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 24.07.2025 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноски к "Требованиям к номерам размещения
туристов различных категорий"
1 Суммарное количество баллов по пунктам 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 должно быть не менее 27 баллов;
2 Суммарное количество баллов по пунктам 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 должно быть не менее 19 баллов;
3 Суммарное количество баллов по пунктам 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 должно быть не менее 9 баллов;
4 Суммарное количество баллов устанавливается по пунктам 1.1-1.4;
5 Однокомнатный номер площадью не менее 25 м 2 ;
6 Для гостиниц и других мест размещения категории 4-5 "звезд";
7 Для реконструируемых номеров;
8 Для гостиниц и других мест размещения категории 3-5 "звезд";
9 Требование не является обязательным при наличии переносной телефонной трубки;
10 Требование не является обязательным при наличии интерактивного телевидения или программируемой побудки в телефонном аппарате;
11 При наличии в регионе телевизионного вещания;
12 При отсутствии в регионе телевизионного вещания;
13 Для гостиниц и других мест размещения категории 1-2 "звезды";
14 Требование не является обязательным при наличии индивидуальных сейфовых ячеек в службе приема;
15 Допускается отсутствие полок в шкафу при наличии комода с ящиками;
16 Допускается наличие вешалки для верхней одежды в шкафу, разделенном на две части;
17 Требование не является обязательным при наличии пуфа;

18 Бөлмелердің 100 % жеке сейфтер болған жағдайда талап міндітті болып саналмайды;
19 Бөлме саны 50-ден аз қонақ үйлер және басқа орналасу орындары үшін;
20 Техникалық себептерден лифт орнату мүмкін болмаған болған жағдайда барлық санаттағы орналасу орындары үшін (2 бөлімді қараңыз "Ғимараттағы лифт" және 14 сілтеме);
21 Курорттық жерде орналасқан қонақ үйлер және басқа орналасу орындары үшін.
22 Тарихи-саулет ескерткіштер, ғимарат және/немесе тарихи салу ауданында орналасқан ғимараттар үшін талап міндетті болып саналмайды.
23 "Халал" мейрамханалары" үлгісіне үміткер барлық санаттағы туристерді орналастыру орындарына ғана міндетті болып саналады.
_______________________________
* - Талап етілетін балл саны 10% азайтылуына рұқсат беріледі (бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші санат бөлмелерден басқа).
1* - сілтеме 45 бетте.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
бұйрығымен бекітілген
Туристерді орналастыру
орындарын сыныптау
қағидаларына 10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.07.2025 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әр түрлі санаттағы туристерді орналастыру орындарына
қойылатын талаптарға" сілтеме
1 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кем дегенде 27 балл болуы керек;
2 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кем дегенде 19 балл болуы керек;
3 1.1-1.4, 2.1-2.3, 2.8, 2.9 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы кемінде 9 балл болуы керек;
4 1.1-1.4 тармақтары бойынша балдар сан жиынтығы болу керек;
5 Кем дегенде көлемі 25 м 2 бір кісілік бөлме;
6 4-5 "жұлдызды" орналастыру орындары үшін;
7 Қайта жаңартылып жатқан бөлмелер үшін;
8 3-5 "жұлдызды" орналастыру орындары үшін;
9 Қолда тасымалданатын телефон тұтқасы болған жағдайда міндетті болып саналмайды;
10 Интерактивтік теледидар немесе ояту бағдарламалы телефон аппараты болған жағдайда міндетті саналмайды.
11 Аймақта теледидар таратудың бар болуы;
12 Аймақта теледидар таратудың бар болмауы;
13 1-2 "жұлдызды" орналастыру орындары үшін;
14 Қабылдау қызметінде жеке сейф ұялары бар болған жағдайда міндетті болып саналмайды;
15 Жәшіктері бар комод бар болса шкафтарда сөрелердің жоқ болуына рұқсат етіледі;
16 Екіге бөлінген шкафта ішінде сыртқы киім ілгіштеріне рұқсат етіледі;
17 Пуф бар болса талап міндетті болып саналмайды;

18 Допускается наличие в двухместном номере 1 кресла и 1 стула;
19 Допускается наличие в двухместном номере 1 дивана и 1 кресла или двух кресел;
20 Кроме гостиниц и других мест размещения категории 3-5 "звезд";
21 Кроме номеров для некурящих;
22 В гостиницах и других местах размещения с номерным фондом не более 5 номеров допускается наличие полного санузла на 5 номеров;
23 При наличии душа в ванне, кроме номеров с угловыми ваннами или угловыми джакузи;
24 Для гостиниц и других мест размещения категории 3 "звезды";
25 Требование не является обязательным для гостиниц и других мест размещения с количеством номеров менее 50, коттеджей, домов отдыха, пансионатов и других аналогичных мест размещения.
26 Допускается отсутствие перегородки между гостиной/столовой и кабинетом при визуальном разграничении помещения на гостиную/столовую и кабинет.
27 Требование является обязательным только для мест размещения туристов всех категорий претендующих на стандарт "Гостиницы "Халал".

18 Екі кісілік бөлмеде 1 кресло және 1 орындықтың болуына рұқсат етіледі;
19 Екі кісілік бөлмеде 1 диван және 1 кресло немесе 2 креслоның болуына рұқсат етіледі;
20 3-5 "жұлдызды" орналастыру орындарынан басқа;
21 Шылым тартпайтын бөлмелерден басқа;
22 Бөлме қоры 5 бөлмеден аспайтын орналасу орындарына 5 бөлмеге толық бір санузелдің бар болуына рұқсат беріледі;
23 Ванна үй-жайларында себезгі бар болған жағдайда, бұрыштағы ванна немесе бұрыштағы джакузи бар бөлмелерден өзге;
24 3 "жұлдызды" санаттағы орналастыру орындары үшін;
25 50 бөлмеден кем орналастыру орындары, коттедждер, демалыс үйлері, пансионаттар және ұқсас орналасу орындары үшін талап міндетті саналмайды.
26 Көзбен шолу кезінде жайдың қонақ бөлмесі/ас үйі және кабинет бөлінгендей болса қонақ бөлмесі/ас үйі және кабинет араларындағы бөлгіштердің болмауына рұқсат етіледі.
23 "Халал" мейрамханалары" үлгісіне үміткер барлық санаттағы туристерді орналастыру орындарына ғана міндетті болып саналады.