О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 6 марта 2020 года № 280 "О Концепции внешней политики Республики Казахстан на 2020 - 2030 годы"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 августа 2026 года №1399
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 6 марта 2020 года № 280 "О Концепции внешней политики Республики Казахстан на 2020 - 2030 годы" следующие изменения:
в Концепции внешней политики Республики Казахстан на 2020 - 2030 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
части четвертую, восьмую и десятую главы 1 изложить в следующей редакции:
"За годы Независимости наша страна укрепила позиции на международной арене, утвердилась как миролюбивое и открытое государство, надежный партнер в глобальных и региональных делах. Республика Казахстан реализует многовекторную, прагматичную и проактивную внешнюю политику, вносит весомый вклад в формирование и реализацию глобальной и региональной повестки дня в области безопасности, сотрудничества и развития. При этом основное внимание уделяется всемерному и незыблемому отстаиванию национальных интересов, конструктивному продвижению внешнеполитических и внешнеэкономических приоритетов.";
"В-третьих, в соответствии с концепцией "слышащего государства" и с учетом стратегической задачи по вхождению в число тридцати самых развитых государств мира следует усилить акцент на продвижение и защиту на внешнем периметре интересов государства, бизнеса, каждого гражданина Республики Казахстан. Это является ключевым условием построения сильного, гармоничного и социально ответственного государства, органично встроенного в современную систему международных отношений.";
"Концепция внешней политики Республики Казахстан на 2020 - 2030 годы разработана с учетом целей и задач, отраженных в Стратегии долгосрочного и устойчивого развития до 2050 года, Плане нации "100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ" и посланиях Президента народу Казахстана.";
подпункты 1) и 2) главы 3 изложить в следующей редакции:
"1) преемственность внешнеполитического курса на новом этапе развития страны;
2) содействие построению стабильного, справедливого и демократического мирового порядка; равноправная интеграция в мировое политическое, экономическое и гуманитарное пространство; эффективная защита прав, свобод и законных интересов граждан Республики Казахстан и проживающих за рубежом соотечественников;";
в главе 4:
подпункт 1) части первой изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2020 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 6 наурыздағы № 280 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 1399 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2020 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 6 наурыздағы № 280 Жарлығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2020 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасында:
1-тараудың төртінші, сегізінші және оныншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Еліміз Тәуелсіздік жылдары халықаралық аренада ұстанымын нығайтып, бейбітшіл және ашық мемлекет, жаһандық және өңірлік істерде сенімді әріптес ретінде орнықты. Қазақстан Республикасы көпвекторлы, прагматикалық тұрғыдан және проактивті сыртқы саясатты іске асыруда, қауіпсіздік, ынтымақтастық және даму салаларында жаһандық және өңірлік күн тәртібін қалыптастыру мен іске асыруда елеулі үлес қосуда. Бұл ретте ұлттық мүдделерді барынша және мызғымастықпен қорғауға, сыртқы саяси және сыртқы экономикалық басымдықтарды сындарлы түрде ілгерілетуге басты назар аударылады.";
"Үшіншіден, "халық үніне құлақ асатын мемлекет" тұжырымдамасына сәйкес және әлемнің дамыған отыз мемлекеті қатарына кіру бойынша стратегиялық міндетті ескере отырып, сыртқы периметрде мемлекеттің, бизнестің, Қазақстан Республикасының әрбір азаматының мүдделерін ілгерілету мен қорғауға назар аударуды күшейту қажет. Бұл – халықаралық қатынастардың қазіргі жүйесімен тығыз байланысқан қуатты, үйлесімді және әлеуметтік жауапты мемлекет құрудың негізгі шарты.";
"Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының 2020 - 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы 2050 жылға дейінгі ұзақ мерзімді және орнықты даму стратегиясында, "Бес институционалдық реформаны жүзеге асыру жөніндегі 100 нақты қадам" ұлт жоспарында және Президенттің Қазақстан халқына жолдауларында көрсетілген мақсаттар мен міндеттерді ескере отырып әзірленді.";
3-тараудың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ел дамуының жаңа кезеңінде сыртқы саяси бағыттың сабақтастығы;
2) тұрақты, әділ және демократиялық әлемдік тәртіп құруға жәрдемдесу; әлемдік саяси, экономикалық және гуманитарлық кеңістікке тең құқылы интеграциялану; Қазақстан Республикасы азаматтарының және шетелде тұратын отандастардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін тиімді қорғау;";
4-тарауда:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) укрепление Независимости, Суверенитета и территориальной целостности страны, сохранение самостоятельности внешнеполитического курса;";
подпункт 7) части второй изложить в следующей редакции:
"7) совершенствование работы по обеспечению защиты граждан за пределами Республики Казахстан в соответствии с законом.";
в главе 5:
в параграфе "3. Приоритеты в области прав человека, гуманитарной дипломатии и охраны окружающей среды":
пункты 3.10, 3.11 и 3.13 изложить в следующей редакции:
"3.10. информирование мировой общественности о подходах и инициативах Республики Казахстан по вопросам региональной и глобальной политики и экономики, в том числе с использованием потенциала Международного форума Астана;
3.11. системное разъяснение казахстанской общественности задач и приоритетов внешней политики страны, конкретных результатов и выгод для граждан Республики Казахстан в целях повышения внешнеполитической компетентности общества и усиления устойчивости к негативному внешнему воздействию;";
"3.13. защита прав и законных интересов пребывающих за рубежом граждан Республики Казахстан, а также усыновленных (удочеренных) иностранными гражданами казахстанских детей, проживающих за рубежом;";
в параграфе "4. Приоритеты в области региональной и многосторонней дипломатии":
в подразделе "Инструменты реализации внешней политики":
часть вторую исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Курултай Республики Казахстан - высший представительный орган Республики Казахстан, осуществляющий законодательную власть.";
подпункт 1) главы 6 изложить в следующей редакции:
"1) упрочению Независимости Республики Казахстан, ее международного авторитета в русле стратегии внешнеполитической преемственности;";
пункт 1 главы 7 исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К.Токаев

"1) елдің Тәуелсіздігін, Егемендігін және аумақтық тұтастығын нығайту, сыртқы саяси бағыттың дербестігін сақтау;";
екінші бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) азаматтарды Қазақстан Республикасынан тыс жерде заңға сәйкес қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жетілдіру.";
5-тарауда:
"3. Адам құқықтары, гуманитарлық дипломатия және қоршаған ортаны қорғау саласындағы басымдықтар" деген параграфта:
3.10, 3.11 және 3.13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3.10. әлемдік қоғамдастықты Қазақстан Республикасының өңірлік және жаһандық саясат пен экономика мәселелері бойынша тәсілдері мен бастамалары туралы, оның ішінде Астана халықаралық форумының әлеуетін пайдаланып хабардар ету;
3.11. қазақстандық қоғамға елдің сыртқы саясатының міндеттері мен басымдықтарын, қоғамның сыртқы саяси құзыретін арттыру және сырттан келетін теріс ықпалға төзімділікті күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының азаматтары үшін нақты нәтижелер мен пайда туралы жүйелі түрде түсіндіру;";
"3.13. шет елдердегі Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ шетел азаматтары асырап алған, шет елдерде тұратын қазақстандық балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;";
"4. Өңірлік және көпжақты дипломатия саласындағы басымдықтар" деген параграфта:
"Сыртқы саясатты іске асыру құралдары" деген кіші бөлімде:
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы - заң шығару билігін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жоғары өкілді органы.";
6-тараудың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сыртқы саяси сабақтастық стратегиясы аясында Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігін, оның халықаралық беделін нығайтуға;";
7-тараудың 1-тармағы алып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев