О мерах по реализации Конституции Республики Казахстан, принятой 15 марта 2026 года
Указ Президента Республики Казахстан от 17 марта 2026 года № 1206.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В связи с принятием на республиканском референдуме 15 марта 2026 года Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Опубликовать текст Конституции Республики Казахстан, принятой на республиканском референдуме 15 марта 2026 года (далее - Конституция Республики Казахстан), в периодических печатных изданиях "Егемен Казахстан" и "Казахстанская правда".
2. Передать оригинал Конституции Республики Казахстан, принятой на республиканском референдуме 30 августа 1995 года, на хранение в Архив Президента Республики Казахстан.
3. Установить, что оригинал Конституции Республики Казахстан хранится у Президента Республики Казахстан.
4. Центральной комиссии референдума обеспечить направление текста Конституции Республики Казахстан в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
5. Определить, что в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан будут внесены:
1) проект Конституционного закона "О Президенте Республики Казахстан";
2) проект Конституционного закона "О Қазақстан Халық Кеңесі".
6. Администрации Президента Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами обеспечить разработку и внесение на рассмотрение Президента Республики Казахстан проектов законодательных актов, предусмотренных пунктом 5 настоящего Указа.
7. Определить, что в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан будут внесены:
1. проект Конституционного закона "О статусе столицы Республики Казахстан";
2. проект Конституционного закона "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
8. Правительству Республики Казахстан, центральным и местным государственным органам Республики Казахстан принять необходимые меры по приведению нормативных правовых актов в соответствие с Конституцией Республики Казахстан.
9. Правительству Республики Казахстан до 7 апреля 2026 года утвердить план по продвижению Конституции Республики Казахстан.

2026 жылғы 15 наурызда қабылданған Қазақстан Республикасының Конституциясын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 17 наурыздағы № 1206 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
2026 жылғы 15 наурыздағы республикалық референдумда Қазақстан Республикасы Конституциясының қабылдануына байланысты ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2026 жылғы 15 наурыздағы республикалық референдумда қабылданған Қазақстан Республикасы Конституциясының (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының Конституциясы) мәтіні "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" мерзімді баспа басылымдарында жариялансын.
2. 1995 жылғы 30 тамыздағы республикалық референдумда қабылданған Қазақстан Республикасы Конституциясының түпнұсқасы Қазақстан Республикасы Президентінің Архивіне сақтауға тапсырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Конституциясының түпнұсқасы Қазақстан Республикасының Президентінде сақталады деп белгіленсін.
4. Орталық референдум комиссиясы Қазақстан Республикасы Конституциясының мәтінін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасымен Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына:
1) "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Конституциялық заң жобасы;
2) "Қазақстан Халық Кеңесі туралы" Конституциялық заң жобасы енгізілетіні айқындалсын.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, осы Жарлықтың 5-тармағында көзделген заңнамалық актілердің жобаларын әзірлеуді және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізуді қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасымен Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына:
1) "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Конституциялық заң жобасы;
2) "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Конституциялық заң жобасы енгізілетіні айқындалсын.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті мемлекеттік органдары нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтіру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2026 жылғы 7 сәуірге дейін Қазақстан Республикасының Конституциясын ілгерілету жөніндегі жоспарды бекітсін.

10. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
11. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев

10. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
11. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев