О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 1068.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 1068
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан":
в Правилах прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок прохождения воинской службы по призыву, воинской службы по контракту и воинской службы в резерве гражданами Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) сборы при кризисной ситуации – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, для участия в локализации и ликвидации кризисной ситуации, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
2) сборы по боевой подготовке – мероприятия, проводимые с военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве, по программам боевой подготовки;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу в резерве, – граждане Республики Казахстан, добровольно поступившие на воинскую службу в резерве в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;
4) уполномоченный орган – государственный орган, в структуре которого предусмотрено прохождение воинской службы;
5) штатно-должностная категория – воинское звание, предусмотренное для воинской должности штатом воинской части (учреждения);

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 1068 Жарлығы
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 1068 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларында:
1-тарауда:
тақырыптың орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы азаматтарының әскерге шақыру бойынша әскери қызметті, келісімшарт бойынша әскери қызметті және резервтегі әскери қызметті өткеру тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындар – дағдарыстық ахуалды оқшаулауға және жоюға қатысу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен өткізілетін іс-шаралар;
2) жауынгерлік даярлық бойынша жиын – жауынгерлік даярлық бағдарламалары бойынша резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілермен өткізілетін іс-шаралар;
3) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер – Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға резервтегі әскери қызметке өз еркімен кірген Қазақстан Республикасының азаматтары;
4) уәкілетті орган – құрылымында əскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік орган;
5) штаттық-лауазымдық санат – әскери бөлімнің (мекеменің) штатында әскери лауазым үшін көзделген әскери атақ;

6) отборочная комиссия – комиссия, создаваемая в воинских частях (учреждениях) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования), по отбору граждан, поступающих на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Прохождение воинской службы";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прохождение воинской службы в мирное и военное время включает в себя обучение в военных, специальных учебных заведениях, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего, послевузовского образования, призыв на воинскую службу, добровольное поступление на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, присвоение воинского звания, назначение на воинскую должность и перемещение по воинской службе, ротацию, увольнение с воинской службы, аттестацию, предоставление отпусков, прохождение воинских сборов, другие обстоятельства (события), определенные законодательством Республики Казахстан.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Граждане Республики Казахстан проходят воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве в добровольном порядке или призыву в соответствии с настоящими Правилами с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Начало, сроки и окончание воинской службы";
в пункте 8:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) для призванных на воинскую службу (воинские сборы) – день издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления (области, города республиканского значения и столицы) к месту прохождения воинской службы (сборов);
2) для поступивших на воинскую службу по контракту – день издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) о зачислении в списки личного состава части, а в Службе государственной охраны Республики Казахстан – день издания приказа по личному составу;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) для поступивших на воинскую службу в резерве – день издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) о прибытии на занятия или сборы по боевой подготовке, сборы при кризисных ситуациях;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) для поступивших в военные, специальные учебные заведения, реализующие программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, если до этого они не являлись военнослужащими, – для военных, специальных учебных заведений со дня издания приказа начальника военного, специального учебного заведения о зачислении в списки учебного состава, за исключением уланов, а при поступлении в иностранное военное, специальное учебное заведение – со дня издания приказа руководителя уполномоченного органа о направлении на учебу;

6) іріктеу комиссиясы – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (бұдан әрі – Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар) әскери бөлімдерінде (мекемелерінде) құрылатын, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарды іріктеу жөніндегі комиссия.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскери қызмет өткеру";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бейбіт кезде және соғыс уақытында әскери қызмет өткеру техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарында оқуды, әскери қызметке шақыруды, келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке ерікті түрде кіруді, әскери атақ беруді, әскери лауазымға тағайындалуды және әскери қызметі бойынша ауыстырылуды, ротациялауды, әскери қызметтен шығаруды, аттестаттауды, демалыстар беруді, әскери жиындардан өтуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған басқа да мән-жайларды (оқиғаларды) қамтиды.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидаларға сәйкес ерікті тәртіппен келісімшарт бойынша әскери қызмет және резервтегі немесе әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткереді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Әскери қызметтің басталуы, мерзімдері және аяқталуы";
8-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери қызметке (әскери жиындарға) шақырылғандар үшін – жергілікті әскери басқару органынан (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) әскери қызмет өткеру (жиындардан өту) орнына кету туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күн;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіргендер үшін – әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бөлім жеке құрамының тізіміне қабылдау туралы бұйрығы шыққан күн, ал Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінде – жеке құрам бойынша бұйрық шыққан күн;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) резервтегі әскери қызметке кіргендер үшін – жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға немесе жиындарға, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарға келу туралы әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығы шыққан күн;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарына түскендер үшін, егер оған дейін олар әскери қызметшілер болып табылмаса – ұландарды қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орындары үшін әскери, арнаулы оқу орны бастығының оқу құрамының тізімдеріне енгізу туралы бұйрығы шыққан күннен бастап, ал шетел әскери, арнаулы оқу орнына түскен кезде – уәкілетті орган басшысының оқуға жіберу туралы бұйрығы шыққан күннен бастап;

4) для уланов, завершивших второй курс обучения в военных, специальных учебных заведениях, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования на базе основного среднего образования, – со дня издания приказа начальника военного, специального учебного заведения о продолжении обучения, переводе на третий курс и назначении на воинскую должность переменного состава кадета.";
в пункте 9:
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) для проходящих воинскую службу в резерве – в день издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) об окончании занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях либо со дня исключения из списков воинской части (учреждения) в связи с увольнением с воинской службы в резерве.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Днем окончания воинской службы считается день исключения из списков воинской части (учреждения) в связи с увольнением с воинской службы (окончанием воинских сборов), а также переводом в специальные государственные, правоохранительные органы и органы гражданской защиты Республики Казахстан, оформляемый приказом командира (начальника) воинской части (учреждения), за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан, где увольнение оформляется приказом первого руководителя.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Общая продолжительность воинской службы (выслуга лет) военнослужащего включает в себя все время его воинской службы как по призыву, так и по контракту, а также время прохождения воинских сборов, а для военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, – время нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Заключение контракта и прекращение его действия";
подпункт 5) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"5) поступающим в военное, специальное учебное заведение, реализующее программы среднего технического и профессионального, высшего образования (на военный факультет), другого государства, – с начальником структурного подразделения уполномоченного органа, курирующего вопросы обучения за пределами Республики Казахстан;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Контракт заключается при поступлении на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве.
Другой контракт заключается с военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, в случаях:

4) негізгі орта білім беру базасында техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын əскери, арнаулы оқу орындарында оқудың екінші курсын бітірген ұландар үшін – əскери, арнаулы оқу орны бастығының оқуды жалғастыру, үшінші курсқа көшіру және кадет ауыспалы құрамының əскери лауазымына тағайындау туралы бұйрығы шыққан күннен бастап саналады.";
9-тармақта:
2) тармақшадағы "тиісті күні аяқталады." деген сөздер "тиісті күні;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) резервтегі әскери қызметті өткеріп жүргендер үшін – әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарды немесе жиындарды, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарды аяқтау туралы бұйрығы шыққан күні не резервтегі әскери қызметтен шығарылуына байланысты әскери бөлім (мекеме) тізімдерінен шығарылған күннен бастап аяқталады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметтен шығарылуына (әскери жиындардың аяқталуына), сондай-ақ әскери қызметтен шығару бірінші басшының бұйрығымен ресімделетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда, әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығымен ресімделетін Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдарына және азаматтық қорғау органдарына ауысуына байланысты әскери бөлімнің (мекеменің) тізімдерінен шығарылған күн әскери қызмет аяқталған күн болып саналады.";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әскери қызметшінің әскери қызметінің (еңбек сіңірген жылдарының) жалпы ұзақтығы оның әскерге шақыру бойынша да, келісімшарт бойынша да әскери қызметінің барлық уақытын, сондай-ақ әскери жиындардан өту, ал резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер үшін – жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болу уақытын қамтиды.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Келісімшарт жасасу және оның қолданысын тоқтату";
12-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) басқа мемлекеттің орта техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орнына (әскери факультетке) түсетіндер – Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде оқу мәселелеріне жетекшілік ететін уәкілетті орган құрылымдық бөлімшесінің бастығымен;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кірген кезде келісімшарт жасалады.
Келісімшарт бойынша әскери қызметті, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшімен басқа келісімшарт:

1) изменения состава, определенного статьей 19 Закона;
2) зачисления в военное, специальное учебное заведение (военный факультет);
3) отчисления из военного, специального учебного заведения, не являющегося основанием для увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту перед поступлением в военное, специальное учебное заведение, за исключением случая, предусмотренного пунктом 10 статьи 26 Закона;
4) продления срока воинской службы;
5) перемещения из одного уполномоченного органа в другой.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Военнослужащий, изъявивший желание дальнейшего прохождения воинской службы по контракту, воинской службы в резерве, в срок не менее чем за два месяца до истечения срока действующего контракта в установленном порядке подает рапорт о заключении нового контракта командиру (начальнику) воинской части (учреждения).
Решение о продлении срока воинской службы по контракту, воинской службы в резерве уполномоченного должностного лица, которому предоставлено данное право в соответствии с перечнем должностных лиц, оформляется приказом и письменно доводится до сведения военнослужащего под роспись.
В случае отказа в продлении срока воинской службы по контракту, воинской службы в резерве письменное уведомление с указанием причин отказа доводится до сведения военнослужащего под роспись.
Военнослужащий, проходящий воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве и принявший решение об увольнении с воинской службы в связи с окончанием срока контракта, не менее чем за два месяца до окончания срока действия контракта письменно уведомляет уполномоченное должностное лицо о своем решении.
В случае истечения срока действующего контракта во время нахождения военнослужащего в отпуске по беременности и родам или дополнительном отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет военнослужащий после выхода из отпуска в течение двух месяцев заключает новый контракт или увольняется с воинской службы в порядке, определяемом настоящими Правилами.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Отбор кандидатов из числа граждан Республики Казахстан для поступления на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве";
абзац первый и подпункт 1) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. Отбор кандидатов для поступления на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве проводится в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для поступления на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

1) Заңның 19-бабында айқындалған құрам өзгерген;
2) әскери, арнаулы оқу орнына (әскери факультетке) қабылданған;
3) Заңның 26-бабының 10-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орнына түсер алдында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшіні теріс себептер бойынша әскери қызметтен шығаруға негіз болып табылмайтын әскери оқу орнынан шығарылған;
4) әскери қызмет мерзімі ұзартылған;
5) бір уәкілетті органнан екіншісіне ауыстырылған жағдайларда жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Әскери қызметті, резервтегі әскери қызметті одан әрі келісімшарт бойынша өткеруге ниет білдірген әскери қызметші қолданыстағы келісімшарттың мерзімі аяқталғанға кемінде екі ай қалған мерзімде белгіленген тәртіппен әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) жаңа келісімшарт жасасу туралы баянат береді.
Лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес келісімшарт бойынша әскери қызмет, резервтегі әскери қызмет мерзімін ұзарту туралы өзіне осындай құқық берілген уәкілетті лауазымды адамның шешімі бұйрықпен ресімделеді және әскери қызметшінің назарына жазбаша түрде қолын қойғызып жеткізіледі.
Келісімшарт бойынша әскери қызмет, резервтегі әскери қызмет мерзімін ұзартудан бас тартылған жағдайда әскери қызметшінің назарына бас тарту себептері көрсетіле отырып, жазбаша хабарлама қолын қойғызып жеткізіледі.
Келісімшарт бойынша әскери қызметті, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген және келісімшарт мерзімінің аяқталуына байланысты әскери қызметтен шығу туралы шешім қабылдаған әскери қызметші келісімшарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде екі ай бұрын уәкілетті лауазымды адамды өзінің шешімі туралы жазбаша хабардар етеді.
Әскери қызметші жүктілігі және бала тууы бойынша демалыста немесе бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша қосымша демалыста болған уақытта қолданыстағы келісімшарттың мерзімі аяқталған жағдайда әскери қызметші демалыстан шыққаннан кейін екі ай ішінде жаңа келісімшарт жасасады немесе осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен әскери қызметтен шығарылады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан кандидаттарды іріктеу";
19-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіру үшін кандидаттарды іріктеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіру үшін қажетті құжаттарды қабылдау;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Гражданин Республики Казахстан, не состоящий на воинской службе, изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, подает заявление начальнику местного органа военного управления или командиру (начальнику) воинской части (учреждения).
Гражданин Республики Казахстан, проживающий за пределами республики, изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, подает заявление только по прибытии на постоянное место жительства в Республику Казахстан.";
часть четвертую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Граждане Республики Казахстан, не проходившие ранее воинскую службу, не обучавшиеся на военной кафедре (военном факультете), представляют документ, подтверждающий прохождение военной подготовки в специализированной организации Министерства обороны Республики Казахстан, за исключением женщин.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Заявления граждан Республики Казахстан, изъявивших желание поступить на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Гражданин Республики Казахстан, заявление которого зарегистрировано и принято к рассмотрению, является кандидатом, поступающим на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве (далее – кандидат).
Кандидат, поступающий на воинскую службу по контракту, проверяется на соответствие требованиям, определенным статьей 38 Закона.
Кандидат, поступающий на воинскую службу в резерве, проверяется на соответствие требованиям, определенным статьей 40-2 Закона.
На воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве в специальные государственные органы Республики Казахстан поступают с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона "О специальных государственных органах".
Порядок рассмотрения заявлений и документов кандидатов в уполномоченных органах определяется их первыми руководителями.";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:
"27. Документы (личное дело) кандидата, соответствующего установленным требованиям для поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, рассматриваются отборочной комиссией.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. По результатам психологического отбора выносится одно из следующих заключений о пригодности кандидата к воинской службе по контракту, воинской службе в резерве на конкретных воинских должностях:
1) "рекомендуется";
2) "не рекомендуется".
29. В отношении кандидатов, поступающих на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, проводится специальная проверка в порядке, определяемом Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.";

"20. Әскери қызметте болмаған, келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіруге ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматы жергілікті әскери басқару органының бастығына немесе әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) өтініш береді.
Республиканың шегінен тысқары жерлерде тұратын, келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіруге ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасына тұрақты тұрғылықты жеріне келгеннен кейін ғана өтініш береді.";
21-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әйелдерді қоспағанда, бұрын әскери қызмет өткермеген, әскери кафедрада (әскери факультетте) оқымаған Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымында әскери даярлықтан өткенін растайтын құжатты ұсынады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіруге ниет білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарының өтініштері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі. Өтініші тіркелген және қарауға қабылданған Қазақстан Республикасының азаматы келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіруге кандидат (бұдан әрі – кандидат) болып табылады.
Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін кандидаттың Заңның 38-бабында айқындалған талаптарға сәйкес келуі тексеріледі.
Резервтегі әскери қызметке кіретін кандидаттың Заңның 40-2-бабында айқындалған талаптарға сәйкес келуі тексеріледі.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке "Арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Заңның 7-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып кіреді.
Уәкілетті органдарда кандидаттардың өтініштері мен құжаттарын қарау тәртібін олардың бірінші басшылары айқындайды.";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін адам үшін белгіленген талаптарға сәйкес келетін кандидаттың құжаттарын (жеке ісін) іріктеу комиссиясы қарайды.";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Психологиялық іріктеу нәтижелері бойынша нақты әскери лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кандидаттың жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың бірі шығарылады:
1) "ұсынылады";
2) "ұсынылмайды".
29. Келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін кандидаттарға қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті айқындайтын тәртіппен арнайы тексеру жүргізіледі.";

дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. В отношении граждан, поступающих на воинскую службу в резерве на должности, перечень которых утвержден первым руководителем уполномоченного органа, проводится проверка с применением психофизиологического исследования в порядке, определенном первым руководителем уполномоченного органа.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Отбор кандидатов из числа военнослужащих для поступления на воинскую службу по контракту";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Военнослужащий, проходящий воинскую службу по призыву, воинскую службу в резерве и изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, подает рапорт командиру (начальнику) воинской части (учреждения) (военнослужащий офицерского состава – за один месяц до истечения срока воинской службы по призыву).
33. Рапорт военнослужащего, проходящего воинскую службу по призыву, воинскую службу в резерве и изъявившего желание поступить на воинскую службу по контракту, регистрируется и принимается командиром (начальником) воинской части (учреждения) к рассмотрению. Командир (начальник) воинской части (учреждения) рассматривает рапорт военнослужащего, проходящего воинскую службу по призыву, воинскую службу в резерве, и принимает по нему решение в течение десяти рабочих дней.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Заключение контрактов при продлении сроков воинской службы с военнослужащими, достигшими предельного возраста состояния на воинской службе";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Назначение на воинские должности";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Назначение военнослужащего на воинскую должность, в том числе внештатного состава, производится на основании квалификационных требований к категориям воинских должностей государственного органа, утверждаемых первым руководителем уполномоченного органа, с учетом уровня образования, профессиональной подготовки, опыта служебной деятельности, состояния здоровья военнослужащего и иных обстоятельств, предусмотренных настоящими Правилами.";
дополнить пунктом 43-1 следующего содержания:
"43-1. Военнослужащий Вооруженных Сил, проходящий воинскую службу по контракту, при назначении на воинскую должность внештатного состава освобождается от ранее занимаемой воинской должности и прикомандировывается к военной кафедре (военному факультету) для исполнения возложенных должностных полномочий по военной подготовке и военно-патриотическому воспитанию студентов.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Тізбесін уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен лауазымдарға резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарға қатысты уәкілетті органның бірінші басшысы айқындаған тәртіппен психологиялық-физиологиялық зерттеу қолданыла отырып, тексеру жүргізіледі.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін әскери қызметшілер қатарынан кандидаттарды іріктеу";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Әскерге шақыру бойынша әскери қызметті, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген және келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге ниет білдірген әскери қызметші әскери бөлімнің (мекеменің) командиріне (бастығына) (офицерлер құрамының әскери қызметшісі – әскерге шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын) баянат береді.
33. Әскерге шақыру бойынша әскери қызметті, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген және келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге ниет білдірген әскери қызметшінің баянаты тіркеледі және оны әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) қарауға қабылдайды. Әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы) әскерге шақыру бойынша, резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшінің баянатын қарайды және ол бойынша он жұмыс күні ішінде шешім қабылдайды.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшілермен әскери қызмет мерзімдерін ұзарту кезінде келісімшарттар жасасу";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Әскери лауазымдарға тағайындау";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Әскери қызметшіні әскери лауазымға, оның ішінде штаттан тыс құрамның әскери лауазымына тағайындау уәкілетті органның бірінші басшысы бекітетін мемлекеттік орган әскери лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары негізінде, әскери қызметшінің білім, кәсіби даярлық деңгейі, қызметтік жұмыс тәжірибесі, денсаулық жағдайы және осы Қағидаларда көзделген өзге де мән-жайлар ескеріле отырып жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 43-1-тармақпен толықтырылсын:
"43-1. Қарулы Күштердің келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшісі штаттан тыс құрамның әскери лауазымына тағайындалған кезде бұрын атқарған әскери лауазымынан босатылады және студенттерді әскери даярлау және әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі жүктелген лауазымдық өкілеттіктерді орындау үшін әскери кафедраға (әскери факультетке) іссапарға жіберіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"46. Гражданин, зачисленный в военное, специальное учебное заведение, реализующее образовательные программы технического и профессионального, высшего образования, назначается на воинскую должность переменного состава кадета и курсанта со штатно-должностной категорией рядового или сержантского составов.";
часть первую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. Военнослужащие, окончившие военные, специальные учебные заведения или адъюнктуру, магистратуру либо докторантуру военного, специального учебного заведения, назначаются на воинские должности, подлежащие замещению лицами с необходимым уровнем образования, а также если перечнем воинских должностей и соответствующих им воинских званий в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях, утверждаемым Президентом Республики Казахстан (далее – перечень воинских должностей), им соответствуют равные или более высокие воинские звания, чем имеющиеся воинские звания у названных военнослужащих.";
подпункт 1) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"1) на воинские должности, в том числе внештатного состава, со штатно-должностными категориями рядового, сержантского и офицерского составов назначаются военнослужащие соответствующего состава.
В специальных государственных органах Республики Казахстан при невозможности назначения на указанные воинские должности военнослужащих соответствующего состава на них могут быть назначены военнослужащие нижестоящего состава в порядке, определяемом первыми руководителями этих органов.
При отсутствии вакантных воинских должностей военнослужащие сержантского состава с их согласия могут быть назначены на воинские должности рядового состава, за исключением окончивших военные, специальные учебные заведения и военные кафедры (военные факультеты);";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. На вакантные воинские должности могут быть временно назначены военнослужащие нижестоящего состава либо граждане в порядке, определяемом первым руководителем уполномоченного органа. При этом должностной оклад лицам гражданского персонала (работникам) устанавливается согласно занимаемой воинской должности.
На вакантные воинские должности внештатного состава могут быть временно назначены в порядке, указанном частью первой настоящего пункта, граждане, пребывающие в запасе или в отставке.
Лица гражданского персонала (работники), временно назначенные на воинские должности, при назначении военнослужащих на эти воинские должности назначаются на другие должности, а в случае невозможности назначения на другие должности – увольняются в установленном порядке.";

"46. Техникалық және кәсіптік, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орнына қабылданған азамат қатардағы жауынгерлер немесе сержанттар құрамдарының штаттық-лауазымдық санатындағы кадет және курсант ауыспалы құрамының әскери лауазымына тағайындалады.";
48-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Әскери, арнаулы оқу орындарын немесе әскери, арнаулы оқу орнының адъюнктурасын, магистратурасын не докторантурасын бітірген әскери қызметшілер қажетті білім деңгейі бар адамдар атқаруға тиіс, сондай-ақ егер Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы әскери лауазымдар және оларға сәйкес әскери атақтар тізбесінде (бұдан әрі – әскери лауазымдар тізбесі) аталған әскери қызметшілердің әскери атақтарына тең немесе оларға қарағанда анағұрлым жоғары әскери атақ сәйкес келсе, әскери лауазымдарға тағайындалады.";
49-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қатардағы жауынгерлер, сержанттар мен офицерлер құрамдарының штаттық-лауазымдық санаттарындағы әскери лауазымдарға, оның ішінде штаттан тыс лауазымдарға тиісті құрамның әскери қызметшілері тағайындалады.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында көрсетілген әскери лауазымдарға тиісті құрамның әскери қызметшілерін тағайындау мүмкін болмаған кезде оларға осы органдардың бірінші басшылары айқындайтын тәртіппен төмен тұрған құрамның әскери қызметшілері тағайындалуы мүмкін.
Бос әскери лауазымдар болмаған кезде әскери, арнаулы оқу орындары мен әскери кафедра (әскери факультет) бітіргендерді қоспағанда, сержанттар құрамының әскери қызметшілері өздерінің келісімі бойынша қатардағы жауынгерлер құрамының әскери лауазымдарына тағайындалуы мүмкін;";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Бос әскери лауазымдарға төмен тұрған құрамның әскери қызметшілері не азаматтар уәкілетті органның бірінші басшысы айқындайтын тәртіппен уақытша тағайындалуы мүмкін. Бұл ретте азаматтық персонал адамдарына (жұмыскерлерге) лауазымдық айлықақы атқаратын әскери лауазымына сәйкес белгіленеді.
Штаттан тыс құрамның бос әскери лауазымдарына осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тәртіппен запастағы немесе отставкадағы азаматтар уақытша тағайындалуы мүмкін.
Әскери лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтық персонал адамдары (жұмыскерлер) осы әскери лауазымдарға әскери қызметшілер тағайындалған кезде басқа лауазымдарға тағайындалады, ал басқа лауазымдарға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда – белгіленген тәртіппен қызметтен шығарылады.";

подпункт 2) пункта 57 изложить в следующей редакции:
"2) без согласия военнослужащего:
по заключению аттестационной комиссии, не ниже чем на одну ступень;
в дисциплинарном порядке по основаниям, предусмотренным частями второй и третьей пункта 97 дисциплинарного устава, на основании заключения служебного расследования, не ниже чем на одну ступень;
военнослужащие рядового и сержантского составов, временно назначенные на вакантные воинские должности офицерского состава, в случаях сокращения этих воинских должностей или назначения на эти воинские должности военнослужащих соответствующего состава;
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан за совершение коррупционных правонарушений.";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Возложение временного исполнения обязанностей по воинской должности";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Зачисление в распоряжение командира (начальника)";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Освобождение от воинской должности";
заголовок главы 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Перемещение военнослужащих";
подпункт 5) пункта 68 изложить в следующей редакции:
"5) зачисления в военные, специальные учебные заведения, реализующие программы высшего и послевузовского образования;";
часть четвертую пункта 70 изложить в следующей редакции:
"Перевод военнослужащих в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные, правоохранительные органы Республики Казахстан или органы гражданской защиты производится по согласованию с их первыми руководителями.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Поступление на воинскую службу в порядке перевода сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, органов гражданской защиты, имеющих специальные звания, классные чины, производится по согласованию с первыми руководителями Вооруженных Сил, правоохранительных, специальных государственных органов и органов гражданской защиты при соответствии сотрудников требованиям, определенным статьей 38 Закона, а на воинскую службу в специальные государственные органы Республики Казахстан – с учетом особенностей, предусмотренных статьей 7 Закона "О специальных государственных органах".";
заголовок главы 13 изложить в следующей редакции:
"Глава 13. Прикомандирование, откомандирование военнослужащих и особенности прохождения ими воинской службы";
часть первую пункта 72 изложить в следующей редакции:
"72. Военнослужащие в интересах обеспечения обороны и безопасности государства могут быть прикомандированы не на воинские должности к государственным органам и организациям Республики Казахстан по согласованию с первыми руководителями, к международным организациям – в соответствии с принятыми соглашениями (договорами), а также в связи с назначением на воинские должности внештатного состава – в соответствии с решением Министра обороны Республики Казахстан или первого заместителя Министра обороны Республики Казахстан – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.";
пункт 73 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

57-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери қызметшінің келісімінсіз:
аттестаттау комиссиясының қорытындысы бойынша бір сатыдан төмен емес;
қызметтік тергеп-тексеру қорытындысы негізінде тәртіптік жарғының 97-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген негіздер бойынша тәртіптік реттілікте бір сатыдан төмен емес;
офицерлер құрамының бос әскери лауазымдарына уақытша тағайындалған қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамдарының әскери қызметшілері осы әскери лауазымдар қысқартылған немесе бұл әскери лауазымдарға тиісті құрамның әскери қызметшілері тағайындалған жағдайларда;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүргізіледі.";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-тарау. Әскери лауазым бойынша міндеттерді уақытша атқаруды жүктеу";
10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Командирдің (бастықтың) қарамағына қабылдау";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Әскери лауазымнан босату";
12-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. Әскери қызметшілерді ауыстыру";
68-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарына қабылданған;";
70-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік, құқық қорғау органдарына немесе азаматтық қорғау органдарына ауыстыру олардың бірінші басшыларымен келісу бойынша жүргізіледі.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Арнаулы атақтары, сыныптық шендері бар құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар, азаматтық қорғау органдары қызметшілерінің ауысу тәртібімен әскери қызметке кіруі Қарулы Күштердің, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың және азаматтық қорғау органдарының бірінші басшыларымен келісу бойынша қызметкерлер Заңның 38-бабында айқындалған талаптарға сәйкес келген кезде, ал Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарына әскери қызметке кіруі "Арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Заңның 7-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып жүргізіледі.";
13-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-тарау. Әскери қызметшілердің іссапарға баруы, оларды іссапарға жіберу және әскери қызметті өткеру ерекшеліктері";
72-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Әскери қызметшілер мемлекеттің қорғанысын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде бірінші басшылармен келісу бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарына, халықаралық ұйымдарға – қабылданған келісімдерге (шарттарға) сәйкес әскери емес лауазымдарға, ал Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы бастығының шешіміне сәйкес штаттан тыс құрамның әскери лауазымдарына іссапарға жіберілуі мүмкін.";
73-тармақтың 3) тармақшасындағы "негізінде жүзеге асырылады." деген сөздер "негізінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) на воинские должности внештатного состава военных кафедр (военных факультетов) – на основании приказа по личному составу согласно перечню должностных лиц.";
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Ротация";
дополнить пунктом 84-1 следующего содержания:
"84-1. Требования настоящей главы не распространяются на военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве.";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Присвоение воинского звания";
дополнить пунктами 86-2, 86-3, 86-4, 86-5, 86-6, 86-7 и 86-8 следующего содержания:
"86-2. При наличии у военнослужащего неснятого дисциплинарного взыскания либо если в отношении него проводится служебное или досудебное расследование, он не представляется к присвоению воинского звания высшего офицерского состава.
86-3. Представление о присвоении воинского звания высшего офицерского состава (далее – представление) вносится на имя Президента Республики Казахстан:
1) по первым руководителям уполномоченных органов, руководящим должностным лицам Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация) – Руководителем Администрации;
2) по руководящим должностным лицам Аппарата Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства) – Руководителем Аппарата Правительства;
3) по другим военнослужащим, занимающим воинские должности высшего офицерского состава, – первым руководителем соответствующего уполномоченного органа.
В представлении указываются профессиональные и личные качества военнослужащего, основные показатели служебной деятельности в занимаемой воинской должности (в динамике с момента назначения).
86-4. К представлению прилагаются:
1) копия (выписка) решения коллегии* уполномоченного органа о рассмотрении кандидатуры военнослужащего к присвоению воинского звания;
2) послужной список военнослужащего;
3) автобиография военнослужащего.
Примечание:
* в уполномоченных органах, где образованы коллегии.
86-5. Материалы, указанные в пунктах 86-3 и 86-4 настоящих Правил, подготавливаются и вносятся в Администрацию по письменному запросу Отдела правоохранительной системы Администрации или решению Руководителя Аппарата Правительства, первого руководителя уполномоченного органа.
86-6. Представленные в Администрацию материалы направляются в Отдел правоохранительной системы Администрации для проведения проверки качества оформления и наличия полного перечня документов, предусмотренных пунктами 86-3 и 86-4 настоящих Правил, срок осуществления которой не превышает трех рабочих дней.
В случаях выявления неполноты представленных материалов или указания в них каких-либо неточных сведений кадровой службой (подразделением) уполномоченного органа или Аппарата Правительства вышеуказанные недостатки могут быть устранены в течение пяти рабочих дней без возврата Отделом правоохранительной системы Администрации материалов о присвоении воинского звания высшего офицерского состава.
После проведения указанной проверки представленные документы передаются на рассмотрение Руководителю Администрации, который дает поручение по изучению представленных кандидатов.

"4) әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) штаттан тыс құрамының әскери лауазымдарына – лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес жеке құрам бойынша бұйрықтың негізінде жүзеге асырылады.";
14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. Ротациялау";
мынадай мазмұндағы 84-1-тармақпен толықтырылсын:
"84-1. Осы тараудың талаптары резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерге қолданылмайды.";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Әскери атақ беру";
мынадай мазмұндағы 86-2, 86-3, 86-4, 86-5, 86-6, 86-7 және 86-8-тармақтармен толықтырылсын:
"86-2. Әскери қызметшіде алынбаған тәртiптiк жаза болған кезде не егер оған қатысты қызметтік немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізілсе, ол жоғары офицерлер құрамының әскери атағын беруге ұсынылмайды.
86-3. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын беру туралы ұсынуды (бұдан әрі – ұсыну) Қазақстан Республикасы Президентінің атына:
1) уәкілетті органдардың бірінші басшылары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Әкімшілік) басшы лауазымды адамдары бойынша – Әкімшіліктің Басшысы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) басшы лауазымды адамдары бойынша – Үкімет Аппаратының Басшысы;
3) жоғары офицерлер құрамының әскери лауазымдарын атқаратын басқа әскери қызметшілер бойынша – тиісті уәкілетті органның бірінші басшысы енгізеді.
Ұсынуда әскери қызметшінің кәсіби және жеке қасиеттері, атқаратын әскери лауазымындағы қызметтік ісінің негізгі көрсеткіштері (тағайындалған кезден бастап динамикада) көрсетіледі.
86-4. Ұсынуға:
1) уәкілетті орган алқасының* әскери атақ беруге әскери қызметшінің кандидатурасын қарау туралы шешімінің көшірмесі (үзінді көшірмесі);
2) әскери қызметшінің қызметтік тізімі;
3) әскери қызметшінің өмірбаяны қоса беріледі.
Ескертпе:
*алқалар құрылған уәкілетті органдарда.
86-5. Осы Қағидалардың 86-3 және 86-4-тармақтарында көрсетілген материалдар Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімінің жазбаша сұрау салуы немесе Үкімет Аппараты Басшысының, уәкілетті орган бірінші басшысының шешімі бойынша дайындалып, Әкімшілікке енгізіледі.
86-6. Әкімшілікке ұсынылған материалдар осы Қағидалардың 86-3 және 86-4-тармақтарында көзделген құжаттардың ресімделу сапасына және толық тізбесінің болуына тексеру жүргізу үшін Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөліміне жіберіледі, оны жүзеге асыру мерзімі үш жұмыс күнінен аспайды.
Ұсынылған материалдардың толық еместігі немесе оларда қандай да бір нақты емес мәліметтер көрсетілгені анықталған жағдайларда жоғары офицерлер құрамының әскери атағын беру туралы материалдар Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімінен кері қайтарылмай, уәкілетті органның немесе Үкімет Аппаратының кадр қызметі (бөлімшесі) жоғарыда көрсетілген кемшіліктерді бес жұмыс күні ішінде жоя алады.
Көрсетілген тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар Әкімшілік Басшысына қарауға беріледі, ол ұсынылған кандидаттарды зерделеу жөнінде тапсырма береді.

86-7. Отделом правоохранительной системы Администрации в установленном порядке запрашиваются необходимая информация и материалы у государственных органов и организаций по кандидатам, представленным к присвоению воинского звания высшего офицерского состава.
86-8. Отделом правоохранительной системы Администрации полученная и обобщенная в течение пяти рабочих дней информация по каждому кандидату и проект Указа Президента Республики Казахстан в установленном порядке вносятся на рассмотрение Президента Республики Казахстан для принятия окончательного решения.";
пункт 88 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) для сержантского состава, окончившего военные учебные заведения, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования, или полный курс военной подготовки по программе сержантов запаса, – сержант (старшина первой статьи);";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Воинское звание "сержант" ("старшина первой статьи") присваивается военнослужащим, окончившим военное, специальное учебное заведение по уровню среднего технического и профессионального образования.";
пункт 94-1 изложить в следующей редакции:
"94-1. Воинское звание "сержант запаса" ("старшина первой статьи запаса") присваивается гражданину, окончившему полный курс военной подготовки по программе сержантов запаса и сдавшему установленные экзамены.
Воинское звание "сержант запаса" ("старшина первой статьи запаса") присваивается руководителем местного органа военного управления (области, города республиканского значения и столицы) по представлению начальника военной кафедры (военного факультета).";
пункт 102 изложить в следующей редакции:
"102. Очередное воинское звание военнообязанному присваивается после окончания полного курса военной подготовки по программам курсовой подготовки военнообязанных или прохождения им воинских сборов на должности, для которой перечнем воинских должностей предусмотрено равное или более высокое воинское звание, в порядке, установленном Министром обороны Республики Казахстан.";
заголовок главы 16 изложить в следующей редакции:
"Глава 16. Снижение, лишение воинского звания и восстановление в воинском звании";
часть вторую пункта 105 исключить;
дополнить пунктами 105-1, 105-2, 105-3, 105-4, 105-5, 105-6, 105-7, 105-8, 105-9, 105-10, 105-11, 105-12, 105-13, 105-14 и 105-15 следующего содержания:
"105-1. Дисциплинарное взыскание военнослужащему высшего офицерского состава в виде снижения в воинском звании на одну ступень налагается по представлению (ходатайству) руководителей, указанных в пункте 86-3 настоящих Правил, а также по решению Президента Республики Казахстан.

86-7. Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімі мемлекеттік органдар мен ұйымдардан жоғары офицерлер құрамының әскери атағын беруге ұсынылған кандидаттар бойынша қажетті ақпарат пен материалдарды белгіленген тәртіппен сұратады.
86-8. Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімі әрбір кандидат бойынша бес жұмыс күні ішінде алынған және жинақталған ақпаратты және Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын түпкілікті шешім қабылдау үшін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.";
88-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарын немесе запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған сержанттар құрамы үшін – сержант (бірінші сатылы старшина);";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. "Сержант" ("бірінші сатылы старшина") әскери атағы орта техникалық және кәсіптік білім деңгейі бойынша әскери, арнаулы оқу орнын аяқтаған әскери қызметшілерге беріледі.";
94-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94-1. "Запастағы сержант" ("запастағы бірінші сатылы старшина") әскери атағы запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған және белгіленген емтихандарды тапсырған азаматқа беріледі.
"Запастағы сержант" ("запастағы бірінші сатылы старшина") әскери атағын әскери кафедра (әскери факультет) бастығының ұсынуы бойынша жергілікті (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әскери басқару органының басшысы береді.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Әскери міндеттіге кезекті әскери атақ әскери міндеттілерді курстық даярлық бағдарламалары бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтағаннан немесе ол үшін әскери лауазымдар тізбесінде тең немесе анағұрлым жоғары әскери атақ көзделген лауазымда әскери жиындардан өткеннен кейін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі белгілеген тәртіппен беріледі.";
16-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-тарау. Әскери атағын төмендету, одан айыру және әскери атағын қалпына келтіру";
105-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 105-1, 105-2, 105-3, 105-4, 105-5, 105-6, 105-7, 105-8, 105-9, 105-10, 105-11, 105-12, 105-13, 105-14 және 105-15-тармақтармен толықтырылсын:
"105-1. Жоғары офицерлер құрамының әскери қызметшісіне әскери атағын бiр сатыға төмендету түріндегі тәртіптік жаза осы Қағидалардың 86-3-тармағында көрсетілген басшылардың ұсынуы (өтінішхаты) бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша қолданылады.

105-2. Наложение дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень производится по результатам служебного расследования, за исключением решения, принятого Президентом Республики Казахстан.
Материалы служебного расследования и представление (ходатайство) о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень направляются в Администрацию в течение десяти рабочих дней после завершения служебного расследования уполномоченным органом и Аппаратом Правительства.
105-3. Представленные в Администрацию материалы направляются в Отдел правоохранительной системы Администрации для проведения проверки их полноты и рассматриваются в срок не более десяти рабочих дней со дня их поступления.
В случаях выявления неполноты представленных материалов или указания в них каких-либо неточных сведений кадровой службой (подразделением) уполномоченного органа или Аппарата Правительства вышеуказанные недостатки могут быть устранены в течение пяти рабочих дней без возврата Отделом правоохранительной системы Администрации материалов о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень.
После проведения указанной проверки представленные документы в течение одного дня передаются на рассмотрение Руководителю Администрации, который дает поручение по подготовке проекта Указа Президента Республики Казахстан.
105-4. В Указе Президента Республики Казахстан о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень отражаются сведения о лице, на которое налагается взыскание (фамилия, имя, отчество, занимаемая должность), проступок, за совершение которого оно налагается, и вид взыскания.
105-5. Указ Президента Республики Казахстан о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень объявляется кадровой службой (подразделением) уполномоченного органа и Аппарата Правительства под роспись и приобщается в личное дело.
105-6. В случае отказа военнослужащего от ознакомления с Указом Президента Республики Казахстан о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень кадровой службой (подразделением) уполномоченного органа и Аппарата Правительства составляется соответствующий акт, который приобщается в личное дело.
105-7. При невозможности ознакомления военнослужащего с Указом Президента Республики Казахстан о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень кадровая служба (подразделение) уполномоченного органа и Аппарата Правительства направляет ему уведомление соответствующим письмом.

105-2. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бiр сатыға төмендету түрінде тәртiптiк жаза қолдану Қазақстан Республикасының Президенті қабылдаған шешімді қоспағанда, қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша жүргізіледі.
Қызметтік тергеп-тексеру материалдарын және жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бiр сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы ұсынуды (өтінішхатты) уәкілетті орган және Үкімет Аппараты қызметтік тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Әкімшілікке жібереді.
105-3. Әкімшілікке ұсынылған материалдардың толықтығын тексеру үшін олар Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөліміне жіберіледі және келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қаралады.
Ұсынылған материалдардың толық еместігі немесе оларда қандай да бір нақты емес мәліметтер көрсетілгені анықталған жағдайда жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бiр сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы материалдар Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімінен кері қайтарылмай, уәкілетті органның немесе Үкімет Аппаратының кадр қызметі (бөлімшесі) жоғарыда көрсетілген кемшіліктерді бес жұмыс күні ішінде жоя алады.
Көрсетілген тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар бір күн ішінде Әкімшілік Басшысына қарауға беріледі, ол Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын дайындау жөнінде тапсырма береді.
105-4. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығында жаза қолданылатын адам туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын лауазымы), жасағаны үшін жаза қолданылатын теріс қылық және жазаның түрі көрсетіледі.
105-5. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бiр сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын уәкілетті органның және Үкімет Аппаратының кадр қызметі (бөлімшесі) қол қойғызып жариялайды және жеке іске қоса тіркейді.
105-6. Әскери қызметші жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен танысудан бас тартқан жағдайда уәкілетті органның және Үкімет Аппаратының кадр қызметі (бөлімшесі) тиісті акт жасайды, ол жеке іске қоса тіркеледі.
105-7. Әскери қызметшіні жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен таныстыру мүмкін болмаған кезде уәкілетті органның және Үкімет Аппаратының кадр қызметі (бөлімшесі) оған тиісті хатпен хабарлама жібереді.

105-8. Обжалование решения о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень не приостанавливает приведение его в исполнение.
105-9. Если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания в виде снижения в воинском звании высшего офицерского состава на одну ступень военнослужащий не будет подвергнут новому взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания. При этом военнослужащий не считается восстановленным в прежнем воинском звании.
105-10. Восстановление в прежнем воинском звании высшего офицерского состава производится Указом Президента Республики Казахстан по представлению руководителей, указанных в пункте 86-3 настоящих Правил, не ранее чем через год с момента снижения, по решению Президента Республики Казахстан – вне зависимости от срока снижения.
105-11. Военнослужащие (военнообязанные), совершившие умышленные уголовные правонарушения, лишаются воинского звания по вступившему в законную силу обвинительному приговору суда, в соответствии с которым военнослужащему назначено дополнительное наказание в виде лишения воинского звания.
105-12. Лишение воинского звания высшего офицерского состава производится Указом Президента Республики Казахстан на основании представления суда о лишении осужденного этого воинского звания, внесенного Президенту Республики Казахстан.
105-13. В случае поступления в уполномоченный орган обвинительного приговора суда, в соответствии с которым военнослужащему назначено дополнительное наказание в виде лишения воинского звания, представление (ходатайство) о лишении воинского звания высшего офицерского состава и обвинительный приговор суда в течение пяти рабочих дней направляются в Администрацию.
105-14. Представленные в Администрацию материалы направляются в Отдел правоохранительной системы Администрации для проведения проверки полноты представленных материалов.
В случаях выявления неполноты представленных материалов или указания в них каких-либо неточных сведений кадровой службой (подразделением) уполномоченного органа вышеуказанные недостатки могут быть устранены без возврата Отделом правоохранительной системы Администрации материалов о лишении воинского звания высшего офицерского состава.
После проведения указанной проверки представленные документы в течение одного дня передаются на рассмотрение Руководителю Администрации, который дает поручение по подготовке проекта Указа Президента Республики Казахстан.
105-15. В Указе Президента Республики Казахстан о лишении воинского звания высшего офицерского состава указываются: за что производится лишение и лицо, которое лишается воинского звания.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:

105-8. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану туралы шешімге шағымдану оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
105-9. Егер жоғары офицерлер құрамының әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде жаза қолданылған күннен бастап алты ай ішінде әскери қызметшіге жаңа жаза қолданылмаса, онда ол тәртіптік жазасы жоқ деп саналады. Бұл ретте әскери қызметшінің бұрынғы әскери атағы қалпына келтірілді деп саналмайды.
105-10. Жоғары офицерлер құрамының бұрынғы әскери атағын қалпына келтіру осы Қағидалардың 86-3-тармағында көрсетілген басшылардың ұсынуы бойынша төмендетілген кезден бастап бір жылдан соң Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша төмендету мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен жүргізіледі.
105-11. Қасақана қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған әскери қызметшілер (әскери міндеттілер) әскери қызметшіге әскери атағынан айыру түрінде қосымша жаза тағайындалып, заңды күшіне енген соттың айыптау үкімі бойынша әскери атағынан айырылады.
105-12. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағынан айыру Қазақстан Республикасының Президентіне енгізілген, сотталған адамды осы әскери атақтан айыру туралы соттың ұсынуы негізінде Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен жүргізіледі.
105-13. Әскери қызметшіге әскери атағынан айыру түрінде қосымша жаза тағайындалған соттың айыптау үкімі уәкілетті органға келіп түскен жағдайда жоғары офицерлер құрамының әскери атағынан айыру туралы ұсыну (өтінішхат) және соттың айыптау үкімі бес жұмыс күні ішінде Әкімшілікке жіберіледі.
105-14. Әкімшілікке ұсынылған материалдар ұсынылған материалдардың толықтығына тексеру жүргізу үшін Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөліміне жіберіледі.
Ұсынылған материалдардың толық еместігі немесе оларда қандай да бір нақты емес мәліметтер көрсетілгені анықталған жағдайларда жоғары офицерлер құрамының әскери атағынан айыру туралы материалдар Әкімшіліктің Құқық қорғау жүйесі бөлімінен кері қайтарылмай, уәкілетті органның кадр қызметі (бөлімшесі) жоғарыда көрсетілген кемшіліктерді жоя алады.
Көрсетілген тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар бір күн ішінде Әкімшілік Басшысына қарауға беріледі, ол Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасын дайындау жөнінде тапсырма береді.
105-15. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағынан айыру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығында әскери атақтан айыру не үшін жүргізілетіні және әскери атағынан айырылатын адам көрсетіледі.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"106. Восстановление в прежнем воинском звании военнослужащего, сниженного в воинском звании на одну ступень, производится независимо от занимаемой штатной воинской должности или пребывания в распоряжении командиров (начальников) не ранее чем через шесть месяцев со дня снижения при примерном поведении и добросовестном отношении к воинской службе. При этом время пребывания военнослужащих в сниженном воинском звании в срок выслуги в восстановленном воинском звании не засчитывается. Повторное снижение в воинском звании не допускается.";
пункт 107 исключить;
заголовок главы 17 изложить в следующей редакции:
"Глава 17. Виды отпусков";
заголовок главы 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 18. Предоставление ежегодного основного отпуска";
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Предоставление краткосрочного отпуска по семейным обстоятельствам";
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Предоставление отпуска по беременности и родам, отпуска военнослужащим, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей)";
заголовок главы 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Предоставление дополнительных отпусков";
заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. Предоставление каникулярных отпусков";
часть первую пункта 134 изложить в следующей редакции:
"134. Военнослужащим, обучающимся в военных, специальных учебных заведениях (военных факультетах) по очной форме обучения, во время перерывов в учебных занятиях предоставляются каникулярные отпуска на следующие сроки:";
заголовок главы 23 изложить в следующей редакции:
"Глава 23. Предоставление учебных отпусков";
заголовок главы 24 изложить в следующей редакции:
"Глава 24. Предоставление творческих отпусков";
заголовок главы 25 изложить в следующей редакции:
"Глава 25. Предоставление отпуска по болезни";
заголовок главы 26 изложить в следующей редакции:
"Глава 26. Отзыв военнослужащего из отпуска";
заголовок главы 27 изложить в следующей редакции:
"Глава 27. Цели и задачи аттестации";
заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
"Глава 28. Проведение аттестации";
заголовок главы 29 изложить в следующей редакции:
"Глава 29. Аттестационные комиссии";
заголовок главы 30 изложить в следующей редакции:
"Глава 30. Обжалование решения аттестационной комиссии";
главу 30-1 исключить;
заголовок главы 31 изложить в следующей редакции:
"Глава 31. Классная квалификация";
заголовок главы 32 изложить в следующей редакции:
"Глава 32. Порядок увольнения с воинской службы военнослужащих";
пункт 161 изложить в следующей редакции:

"106. Әскери атағы бір сатыға төмендетілген әскери қызметшінің бұрынғы әскери атағын қалпына келтіру атқаратын штаттық әскери лауазымына немесе командирлердің (бастықтардың) қарамағында болуына қарамастан, төмендетілген күнінен бастап алты айдан кейін тәртібі үлгілі болған және әскери қызметін адал атқарған кезде жүргізіледі. Бұл ретте әскери қызметшілердің төмендетілген әскери атақта болу уақыты қалпына келтірілген әскери атағындағы еңбек сіңірген мерзіміне есептелмейді. Әскери атақты қайта төмендетуге жол берілмейді.";
107-тармақ алып тасталсын;
17-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-тарау. Демалыс түрлерi";
18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-тарау. Жыл сайынғы негізгі демалыс беру";
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-тарау. Отбасы жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыс беру";
20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. Жүктілігі және бала тууы бойынша демалыс, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған әскери қызметшілерге демалыс беру";
21-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. Қосымша демалыстар беру";
22-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-тарау. Каникулдық демалыстар беру";
134-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Әскери, арнаулы оқу орындарында (әскери факультеттерде) күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын әскери қызметшілерге оқу сабақтарындағы үзілістер уақытында мынадай мерзімдерге каникулдық демалыстар беріледі:";
23-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-тарау. Оқу демалыстарын беру";
24-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-тарау. Шығармашылық демалыстар беру";
25-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-тарау. Науқастануы бойынша демалыстар беру";
26-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-тарау. Әскери қызметшіні демалыстан шақыртып алу";
27-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-тарау. Аттестаттаудың мақсаттары мен міндеттерi";
28-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"28-тарау. Аттестаттауды өткізу";
29-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"29-тарау. Аттестаттау комиссиялары";
30-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-тарау. Аттестаттау комиссиясының шешіміне шағымдану";
30-1-тарау алып тасталсын;
31-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"31-тарау. Сыныптық біліктілік";
32-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"32-тарау. Әскери қызметшілерді әскери қызметтен шығару тәртібi";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"161. Увольнение с воинской службы в связи с переходом на государственную службу или государственные учреждения, за исключением перевода в правоохранительные или специальные государственные органы Республики Казахстан, на службу в органы гражданской защиты, производится по рапорту военнослужащего при поступлении уведомления от первого руководителя государственного органа или государственного учреждения об успешном прохождении военнослужащим конкурса на занятие административной государственной должности и готовности принять его на государственную службу.";
пункт 168 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) за управление транспортным средством в состоянии алкогольного и (или) наркотического, и (или) токсикоманического опьянения – на основании заключения служебного расследования.";
дополнить главой 33 следующего содержания:
"Глава 33. Воинская служба в резерве и особенности ее прохождения
173. Отбор кандидатов из числа граждан Республики Казахстан для поступления на воинскую службу в резерве осуществляется в соответствии с пунктами 1929 и 30-1 настоящих Правил.
Основанием для отказа кандидату в приеме на воинскую службу в резерве является несоответствие требованиям, определенным статьей 40-2 Закона.
Кандидат, признанный отборочной комиссией соответствующим требованиям, установленным для поступающих на воинскую службу в резерве, направляется местным органом военного управления в воинскую часть (учреждение) для заключения контракта о прохождении воинской службы.
174. Контракт о прохождении воинской службы в резерве заключается в добровольном порядке гражданином Республики Казахстан с командиром (начальником) воинской части (учреждения) в письменном виде по типовой форме, утверждаемой Министром обороны Республики Казахстан.
175. Контракт о прохождении воинской службы в резерве заключается сроком на три года и прекращает свое действие в случаях, установленных пунктом 2 статьи 40-1 Закона.
176. В период мобилизации, военного положения и в военное время военнослужащие, проходящие воинскую службу в резерве, переходят на воинскую службу по контракту.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";

"161. Қазақстан Республикасының құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органдарына, азаматтық қорғау органдарына қызметке ауысуды қоспағанда, мемлекеттік қызметке немесе мемлекеттік мекемелерге ауысуына байланысты әскери қызметтен шығару мемлекеттік органның немесе мемлекеттік мекеменің бірінші басшысынан әскери қызметшінің мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға арналған конкурстан сәтті өткені және оны мемлекеттік қызметке қабылдауға дайын екені туралы хабарлама келіп түскен кезде әскери қызметшінің баянаты бойынша жүргізіледі.";
168-тармақтың 11) тармақшасындағы "негізінде жүргізіледі." деген сөздер "негізінде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) көлік құралын алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқарғаны үшін – қызметтік тергеп-тексеру қорытындысы негізінде жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 33-тараумен толықтырылсын:
"33-тарау. Резервтегі әскери қызмет және оны өткеру ерекшеліктері
173. Резервтегі әскери қызметке кіру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан кандидаттарды іріктеу осы Қағидалардың 19 – 29 және 30-1-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Заңның 40-2-бабында айқындалған талаптарға сәйкес келмеу кандидатты резервтегі әскери қызметке қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
Іріктеу комиссиясы резервтегі әскери қызметке кіру үшін белгіленген талаптарға сәйкес келеді деп таныған кандидатты жергілікті әскери басқару органы әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасу үшін әскери бөлімге (мекемеге) жібереді.
174. Қазақстан Республикасының азаматы резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшартты ерікті түрде әскери бөлімнің (мекеменің) командирімен (бастығымен) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін үлгілік нысан бойынша жазбаша түрде жасасады.
175. Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт үш жыл мерзімге жасалады және Заңның 40-1-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда өз қолданысын тоқтатады.
176. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер келісімшарт бойынша әскери қызметке ауысады.".
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";

1) в уставе внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть третью преамбулы изложить в следующей редакции:
"Действие Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Устав внутренней службы) распространяется на военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы), а также на граждан в период прохождения ими военной подготовки, граждан, уволенных с воинской службы с правом ношения военной формы одежды, при ее ношении.";
части четвертую и пятую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Граждане Республики Казахстан проходят воинскую службу по призыву или добровольно поступают на воинскую службу по контракту либо воинскую службу в резерве в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы), с учетом особенностей, установленных законодательством.
В Вооруженных Силах согласно Закону Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" установлены воинские звания, указанные в приложении 1 к Уставу внутренней службы.";
части третью и четвертую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Статус военнослужащих по призыву офицерского состава определяется статусом военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту (далее – военнослужащие по контракту).
Военнослужащий срочной воинской службы находится при исполнении обязанностей воинской службы в течение всего времени прохождения срочной воинской службы, а военнообязанный – в течение всего времени прохождения воинских сборов. Военнослужащий, проходящий воинскую службу в резерве (далее – военный резервист), находится при исполнении обязанностей воинской службы в периоды нахождения в воинской части (учреждении) на занятиях или сборах по боевой подготовке, а также сборах при кризисных ситуациях.";
в пункте 9:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) на обеспечение за счет бюджетных средств денежным довольствием на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Правительством Республики Казахстан по согласованию с Президентом Республики Казахстан, в порядке, предусмотренном первыми руководителями уполномоченных органов;

1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында:
кіріспенің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары ішкі қызмет жарғысының (бұдан әрі – Ішкі қызмет жарғысы) күші Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметшілеріне, сондай-ақ әскери даярлықтан өту кезеңінде азаматтарға, әскери киім нысанын киіп жүру құқығымен әскери қызметтен шығарылған азаматтарға оны киіп жүрген кезде қолданылады.";
1-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтары заңнамада белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларында (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) сәйкес әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткереді немесе келісімшарт бойынша әскери қызметке не резервтегі әскери қызметке ерікті түрде кіреді.
Қарулы Күштерде "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ішкі қызмет жарғысына 1-қосымшада көрсетілген әскери атақтар белгіленген.";
3-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Офицерлер құрамының әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілерінің мәртебесі келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің (бұдан әрі – келісімшарт бойынша әскери қызметшілер) мәртебесімен айқындалады.
Мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісі мерзімді әскери қызмет өткерудің барлық уақыты ішінде, ал әскери міндетті – әскери жиындардан өтудің барлық уақыты ішінде әскери қызмет міндеттерін орындайды. Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметші (бұдан әрі – резервтегі әскери адам) әскери бөлімде (мекемеде) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, сондай-ақ дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңдерде әскери қызмет міндеттерін орындайды.";
9-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын Қазақстан Республикасы органдары жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесі негізінде уəкілетті органдардың бірінші басшылары көздеген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен ақшалай ризықпен қамтамасыз етілуге;

2) на обеспечение за счет бюджетных средств вещевым и другими видами имущества по нормам, утвержденным первыми руководителями уполномоченных государственных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) по согласованию с уполномоченным должностным лицом поступать в военные, специальные учебные заведения, проходить курсовую подготовку, профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, а также поступать не по военным специальностям (кроме военнослужащих срочной воинской службы, курсантов и кадетов) в организации образования, реализующие учебные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
в подпункт 8) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) на осуществление медицинской, педагогической, научной или иной творческой деятельности.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"На военных резервистов не распространяется действие подпунктов 1), 8), 14) (в части пенсионных выплат по выслуге лет), 16) (в части предоставления ежегодного трудового отпуска) и 17) части первой настоящего пункта.";
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) отражения вооруженного нападения на охраняемые военные и гражданские объекты, караулы, помещения и сооружения воинских частей (учреждений);";
части шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"При введении чрезвычайного положения и применении Вооруженных Сил к выполнению соответствующих задач на военнослужащих Вооруженных Сил распространяются положения Закона Республики Казахстан "О Национальной гвардии Республики Казахстан" в части, касающейся условий, порядка и пределов применения физической силы, специальных средств, служебных собак, оружия, использования военной техники.
При применении Вооруженных Сил в выполнении задач в рамках проведения антитеррористической операции на военнослужащих Вооруженных Сил распространяются положения Закона Республики Казахстан "Об органах национальной безопасности" в части, касающейся условий, порядка и пределов применения физической силы, специальных средств, служебных собак, оружия, использования военной техники.";
подпункты 3) и 4) пункта 44 изложить в следующей редакции:
"3) осуществлять подбор, расстановку и аттестацию военнослужащих, привлекая к этому своих заместителей, начальников родов войск и служб, учитывая предложения аттестационной комиссии;

2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекіткен нормалар бойынша бюджет қаражаты есебінен заттай және басқа да мүлік түрлерімен қамтамасыз етілуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тəртіппен уəкілетті лауазымды адаммен келісу бойынша əскери, арнаулы оқу орындарына оқуға түсуге, курстық даярлықтан, кəсіби даярлықтан, қайта даярлаудан жəне біліктілігін арттырудан өтуге, сондай-ақ техникалық жəне кəсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына əскери емес мамандықтар бойынша түсуге (мерзімді әскери қызметтің əскери қызметшілерінен, курсанттар мен кадеттерден басқа);";
8) тармақшадағы "тұрғын үймен" деген сөздер "тұрғынжаймен" деген сөзбен ауыстырылсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) медициналық, педагогтік, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметті жүзеге асыруға құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 8), 14) (еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері бөлігінде), 16) (жыл сайынғы еңбек демалысын беру бөлігінде) және 17) тармақшаларының күші резервтегі әскери адамдарға қолданылмайды.";
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) күзетілетін әскери және азаматтық объектілерге, қарауылдарға, әскери бөлімдердің (мекемелердің) үй-жайлары мен құрылысжайларына қарулы шабуыл жасауға тойтарыс берген;";
алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Төтенше жағдай енгізілген және тиісті міндеттерді орындауға Қарулы Күштерді қолдану кезінде Қарулы Күштердің әскери қызметшілеріне дене күшін, арнаулы құралдарды, қызметтік иттерді, қаруды қолдану, әскери техниканы пайдалану шарттарына, тәртібі мен шегіне қатысты бөлігінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелері қолданылады.
Терроризмге қарсы операциялар жүргізу шеңберіндегі міндеттерді орындауға Қарулы Күштерді қолдану кезінде Қарулы Күштердің әскери қызметшілеріне дене күшін, арнаулы құралдарды, қызметтік иттерді, қаруды қолдану, әскери техниканы пайдалану шарттарына, тәртібі мен шегіне қатысты бөлігінде "Ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелері қолданылады.";
44-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өз орынбасарларын, әскер тектері мен қызметтер бастықтарын тарта отырып, аттестаттау комиссиясының ұсыныстарын ескеріп, әскери қызметшілерді іріктеуді, орналастыруды және аттестаттауды жүзеге асыруға;

4) руководить отбором кандидатов для приема на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, выдвижения на высшие воинские должности, поступления в военные учебные, специальные заведения, направления на курсовую подготовку;";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Командир (начальник) при решении вопросов, связанных с трудовой деятельностью лиц гражданского персонала (работников) (далее – гражданский персонал), обязан руководствоваться трудовым законодательством Республики Казахстан и другими нормативными правовыми актами, организовывать работу гражданского персонала, создавать условия для роста производительности труда, обеспечения трудовой и производственной дисциплины, соблюдения правил охраны труда, улучшения условий труда и быта.";
подпункт 10) пункта 55 изложить в следующей редакции:
"10) организовывать и проводить комплектование бригады военнослужащими по контракту и военными резервистами, прием гражданского персонала;";
подпункты 11) и 12) пункта 58 изложить в следующей редакции:
"11) проводить работу по комплектованию бригады военнослужащими по контракту и военными резервистами, распределять по частям (подразделениям) прибывающее в бригаду пополнение;
12) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 14) пункта 60 изложить в следующей редакции:
"14) участвовать в отборе кандидатов для приема на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, выдвижения на высшие воинские должности и направления на курсовую подготовку;";
подпункт 13) пункта 62 изложить в следующей редакции:
"13) лично вести воспитательную работу с офицерами и сержантами, знать воинское звание, фамилию, имя, занимаемую воинскую должность, семейное положение каждого офицера и сержантов (старшин) от роты и выше, их деловые и морально-психологические качества, участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, поступления на воинскую службу по контракту и в резерве, в военные, специальные учебные заведения и направления на курсовую подготовку;";
в пункте 64:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) знать деловые и морально-психологические качества, а также воинское звание, фамилию, имя, занимаемую воинскую должность, специальность, семейное положение военнослужащих по контракту и военных резервистов непосредственно подчиненных ему частей (подразделений) и служб, постоянно проводить с ними работу по воинскому воспитанию и совершенствованию профессиональной подготовки;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
в подпункт 31) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 66:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) знать деловые и морально-психологические качества, а также воинское звание, фамилию, имя, занимаемую воинскую должность, специальность, семейное положение военнослужащих по контракту и военных резервистов непосредственно подчиненных ему частей (подразделений) и служб, постоянно проводить с ними работу по воинскому воспитанию и совершенствованию профессиональной подготовки;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
в пункте 68:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:

4) келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке қабылдау, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге басшылық жасауға;";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Командир (бастық) азаматтық персонал адамдарының (жұмыскерлердің) (бұдан әрі – азаматтық персонал) еңбек әрекетімен байланысты мәселелерді шешу кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын және басқа да нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алуға, азаматтық персоналдың жұмысын ұйымдастыруға, еңбек өнімділігін арттыру, еңбек және өндіріс тәртібін қамтамасыз ету, еңбекті қорғау қағидаларын сақтау, еңбек және тұрмыс жағдайларын жақсарту үшін жағдайлар жасауға міндетті.";
55-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бригаданы келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен және резервтегі әскери адамдармен жасақтауды, азаматтық персоналды қабылдауды ұйымдастыруға және жүргізуге;";
58-тармақтың 11) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"11) бригаданы келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен және резервтегі әскери адамдармен жасақтау жөніндегі жұмысты жүргізуге, бригадаға келетін толықтырылымды бөлімдер (бөлімшелер) бойынша бөлуге;
12) әскери қызметшілерді іріктеуге, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
60-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке қабылдау, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну және курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
62-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) офицерлермен және сержанттармен тәрбие жұмысын жеке өзі жүргізуге, ротадан бастап және одан жоғары әрбір офицердің және сержанттың (старшинаның) әскери атағын, тегін, атын, атқаратын әскери лауазымын, отбасы жағдайын, олардың іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін білуге, әскери қызметшілерді іріктеуге, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша және резервтегі әскери қызметке, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу және курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
64-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өзіне тікелей бағынысты бөлімдер (бөлімшелер) мен қызметтердің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің және резервтегі әскери адамдарының іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін, сондай-ақ әскери атағын, тегін, атын, атқаратын әскери лауазымын, мамандығын, отбасы жағдайын білуге, олармен әскери тәрбие және кәсіби даярлықты жетілдіру жөніндегі жұмысты ұдайы жүргізуге;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыру мен аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
31) тармақшадағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
66-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өзіне тікелей бағынысты бөлімдер (бөлімшелер) мен қызметтердің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің және резервтегі әскери адамдарының іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін, сондай-ақ әскери атағын, тегін, атын, атқаратын әскери лауазымын, мамандығын, отбасы жағдайын білуге, олармен әскери тәрбие және кәсіби даярлықты жетілдіру жөніндегі жұмысты ұдайы жүргізуге;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
68-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4) знать деловые и морально-психологические качества, а также воинское звание, фамилию, имя, занимаемую воинскую должность, специальность, семейное положение военнослужащих по контракту и военных резервистов непосредственно подчиненных ему частей (подразделений) и служб, постоянно проводить с ними работу по воинскому воспитанию и совершенствованию профессиональной подготовки;
5) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
в подпункт 27) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 9) пункта 73 изложить в следующей редакции:
"9) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 9) пункта 75 изложить в следующей редакции:
"9) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 10) пункта 77 изложить в следующей редакции:
"10) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 7) пункта 79 изложить в следующей редакции:
"7) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 8) пункта 98 изложить в следующей редакции:
"8) руководить подбором и расстановкой кадров; организовывать и проводить комплектование батальона военнослужащими по контракту и военными резервистами на должностях рядового и сержантского составов, прием гражданского персонала; определять кандидатов для поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку, выдвижения на высшие воинские должности, при этом учитывать мнение воинского коллектива, предложения аттестационной комиссии;";

"4) өзіне тікелей бағынысты бөлімдер (бөлімшелер) мен қызметтердің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің және резервтегі әскери адамдарының іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін, сондай-ақ әскери атағын, тегін, атын, атқаратын әскери лауазымын, мамандығын, отбасы жағдайын білуге, олармен әскери тәрбие және кәсіби даярлықты жетілдіру жөніндегі жұмысты ұдайы жүргізуге;
5) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсынуға, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
27) тармақшадағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
73-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
75-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
77-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
79-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
98-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кадрларды іріктеп алуға және орналастыруға басшылық жасауға; батальонды қатардағы және сержанттар құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен және резервтегі әскери адамдармен жасақтауды, азаматтық персоналды қабылдауды ұйымдастыруға және жүргізуге; әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну үшін кандидаттарды айқындауға, бұл ретте әскери ұжымның пікірін, аттестаттау комиссиясының ұсыныстарын ескеруге;";

подпункт 6) пункта 102 изложить в следующей редакции:
"6) осуществлять отбор кандидатов для приема на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, а также для поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункты 6) и 7) пункта 104 изложить в следующей редакции:
"6) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;
7) проводить работу по комплектованию батальона военнослужащими по контракту и военными резервистами, распределять по подразделениям прибывающее пополнение;";
подпункт 8) пункта 106 изложить в следующей редакции:
"8) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 13) пункта 108 изложить в следующей редакции:
"13) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, поступления на воинскую службу по контракту и в резерве, в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
в пункте 110:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) знать деловые и морально-психологические качества, а также воинское звание, фамилию, имя, занимаемую воинскую должность, специальность, семейное положение военнослужащих по контракту и военных резервистов непосредственно подчиненных ему подразделений и служб, постоянно проводить с ними работу по воинскому воспитанию и совершенствованию профессиональной подготовки;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих, отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
в подпункт 30) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 112:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществлять отбор кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения;";
в подпункт 18) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

102-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке қабылдау үшін, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға;";
104-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әскери қызметшілерді іріктеуге, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;
7) батальонды келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен және резервтегі әскери адамдармен жасақтау жұмысын жүргізуге, келетін толықтырылымды бөлімшелер бойынша бөлуге;";
106-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
108-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
110-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өзіне тікелей бағынысты бөлімшелер мен қызметтердің келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің және резервтегі әскери адамдарының іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін, сондай-ақ әскери атағын, тегін, атын, атқаратын әскери лауазымын, мамандығын, отбасы жағдайын білуге, олармен әскери тәрбие және кәсіби даярлықты жетілдіру жөніндегі жұмысты ұдайы жүргізуге;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
30) тармақшадағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
112-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу үшін кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға;";
18) тармақшадағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;

подпункт 4) пункта 116 изложить в следующей редакции:
"4) участвовать в подборе, расстановке и аттестации военнослужащих; отборе кандидатов для выдвижения на высшие воинские должности, воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, поступления в военные, специальные учебные заведения, направления на курсовую подготовку;";
подпункт 12) пункта 118 изложить в следующей редакции:
"12) осуществлять отбор кандидатов для приема на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве, а также для поступления в военные, специальные учебные заведения;";
часть первую пункта 127 изложить в следующей редакции:
"127. Сержант бригады, полка, отряда, авиационной базы и им равных (далее – бригада) является первым помощником командира бригады по работе с рядовым и сержантским составами, в мирное и военное время отвечает за: обучение, воинское воспитание и дисциплину, морально-психологическое состояние солдат и сержантов бригады; организацию и качество проведения с ними занятий по боевой подготовке, уровень их профессиональной подготовки; организацию работы по присвоению очередных воинских званий, классных квалификаций рядовому и сержантскому составам бригады, выдвижению их на высшие воинские должности, направлению в военные, специальные учебные заведения и курсовую подготовку, а также качественный отбор кандидатов на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве на должности рядового и сержантского составов; принятие антикоррупционных мер.";
подпункт 8) пункта 130 изложить в следующей редакции:
"8) проводить работу по присвоению очередных воинских званий, классных квалификаций рядовому и сержантскому составам подчиненных подразделений и службы, выдвижению их на высшие воинские должности, направлению в военные, специальные учебные заведения и курсовую подготовку, а также по качественному отбору кандидатов на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве на воинские должности рядового и сержантского составов;";
часть первую пункта 131 изложить в следующей редакции:
"131. Сержант батальона – инструктор по боевой и физической подготовке является первым помощником командира батальона по работе с рядовым и сержантским составами, в мирное и военное время отвечает за: состояние боевой готовности, боевой и физической подготовки рядового и сержантского составов батальона; знание и применение сержантами батальона требований руководящих документов; воинское воспитание, дисциплину, морально-психологическое состояние солдат и сержантов батальона; качество проведения сержантами батальона занятий по боевой и физической подготовке, общевоинским уставам; организацию работы по присвоению очередных воинских званий, классных квалификаций рядовому и сержантскому составам батальона, выдвижению их на высшие воинские должности, направлению в военные, специальные учебные заведения и курсовую подготовку, а также качественный отбор кандидатов на воинскую службу по контракту и воинскую службу в резерве на должности рядового и сержантского составов; внешний вид рядового и сержантского составов батальона; принятие антикоррупционных мер.";

116-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әскери қызметшілерді іріктеп алуға, орналастыруға және аттестаттауға, жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кіру, әскери, арнаулы оқу орындарына түсу, курстық даярлыққа жіберу үшін кандидаттарды іріктеуге қатысуға;";
118-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке қабылдау, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орындарына түсу үшін кандидаттарды іріктеуді жүзеге асыруға;";
127-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"127. Бригада, полк, жасақ, авиациялық база сержанты және оларға теңестірілгендер (бұдан әрі – бригада) бригада командирінің қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамымен жұмыс жөніндегі бірінші көмекшісі болып табылады, бейбіт кезде және соғыс уақытында: бригада сарбаздары мен сержанттарын оқытып-үйретуге, әскери тәрбиесіне және тәртібіне, моральдық-психологиялық жай-күйіне; олармен жауынгерлік даярлық сабақтарын ұйымдастыруға және өткізу сапасына, олардың кәсіби даярлық деңгейіне; бригаданың қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамына кезекті әскери атақтар, сыныптық біліктіліктер беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға, оларды жоғары әскери лауазымдарға ұсынуға, әскери, арнаулы оқу орындарына және курстық даярлыққа жіберуге, сондай-ақ қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кандидаттарды сапалы іріктеуге; сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға жауап береді.";
130-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бағынысты бөлімшелер мен қызметтің қатардағы жауынгерлері мен сержанттар құрамына кезекті әскери атақтар, сыныптық біліктіліктер беру, оларды жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, әскери, арнаулы оқу орындарына және курстық даярлыққа жіберу, сондай-ақ қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының әскери лауазымдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кандидаттарды сапалы іріктеу жөніндегі жұмысты жүргізуге;";
131-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Батальон сержанты – жауынгерлік даярлық және дене дайындығы жөніндегі нұсқаушы батальон командирінің қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамымен жұмыс жөніндегі бірінші көмекшісі болып табылады, ол бейбіт кезде және соғыс уақытында: батальонның қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының жауынгерлік даярлығы жай-күйіне, жауынгерлік және дене дайындығына; батальон сержанттарының басшылық құжаттардың талаптарын білуіне және қолдануына; батальон сарбаздары мен сержанттарының әскери тәрбиесіне, тәртібіне, моральдық-психологиялық жай-күйіне; батальон сержанттарының жауынгерлік және дене дайындығы, жалпыәскери жарғылар бойынша сабақтарды өткізу сапасына; батальонның қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамына кезекті әскери атақтар, сыныптық біліктіліктер беру, оларды жоғары әскери лауазымдарға ұсыну, әскери, арнаулы оқу орындарына және курстық даярлыққа жіберу жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға, сондай-ақ қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының лауазымдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке және резервтегі әскери қызметке кандидаттарды сапалы іріктеуге; батальонның қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының сыртқы келбетіне; сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға жауап береді.";

в подпункт 11) пункта 142 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть вторую пункта 149 изложить в следующей редакции:
"Старшинство определяется воинскими званиями военнослужащих. Старшие по воинскому званию в случае нарушения младшими воинской дисциплины, общественного порядка, правил поведения, ношения военной формы одежды и выполнения воинского приветствия должны требовать от них устранения этих нарушений. Младшие по воинскому званию обязаны беспрекословно выполнять эти требования старших.";
в пункте 164:
части вторую, третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие обеспечиваются парадной, повседневной, полевой, специальной формой одежды и предметами специальной экипировки, за исключением военных резервистов, которые обеспечиваются полевой формой одежды.
Правила ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, а также других знаков устанавливаются Министром обороны Республики Казахстан, а особенности ношения отдельных предметов военной формы одежды и знаков различия – первыми руководителями уполномоченных органов.
Право ношения военной формы одежды имеют все военнослужащие и граждане, пребывающие в запасе или находящиеся в отставке и уволенные с воинской службы с правом ношения военной формы одежды и проходящие военную подготовку.";
в часть шестую вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть первую пункта 274 изложить в следующей редакции:
"274. Военнослужащим по контракту в соответствии с графиком, утвержденным командиром воинской части, предоставляются отпуска, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и Правилами прохождения воинской службы, на основании приказа командира воинской части.";
в подпункт 5) пункта 468 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложении 2 к Уставу внутренней службы:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Каждый военнослужащий в соответствии с пунктом 4 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" в индивидуальном порядке принимает военную присягу.";
в пункте 2:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:

142-тармақтың 11) тармақшасындағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
149-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Үлкендік әскери қызметшілердің әскери атағымен айқындалады. Әскери атағы бойынша үлкендер әскери тәртіпті, қоғамдық тәртіпті, мінез-құлық, әскери киім нысанын киіп жүру қағидаларын және әскери сәлемдесуді орындауды әскери атағы бойынша кішілер бұзған жағдайда олардан осы бұзушылықтарды жоюды талап етуге тиіс. Әскери атағы бойынша кішілер үлкендердің осы талаптарын мүлтіксіз орындауға міндетті.";
164-тармақта:
екінші, үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Далалық киім нысанымен қамтамасыз етілетін резервтегі әскери адамдарды қоспағанда, әскери қызметшiлер салтанатты, күнделікті, далалық, арнаулы киім нысанымен және арнаулы киім-кешек заттарымен қамтамасыз етіледі.
Қарулы Күштердің əскери киiм нысанын киіп жүру жəне айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi, ал əскери киiм нысанының жекелеген заттарын киіп жүру жəне айырым белгiлерiн тағып жүру ерекшелiктерiн уəкілетті органдардың бiріншi басшылары белгілейдi.
Әскери киім нысанын киіп жүру құқығына барлық әскери қызметшілер мен запастағы немесе отставкадағы және әскери киім нысанын киіп жүру құқығымен әскери қызметтен шығарылған және әскери даярлықтан өтетін азаматтар ие болады.";
алтыншы бөліктегі "арнайы киім-кешекті заңсыз кию (пайдалану) заңда белгіленген жауапкершілікке әкеп соқтырады" деген сөздер "арнаулы киім-кешекті заңсыз киіп жүру (пайдалану) заңда белгіленген жауаптылыққа алып келеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
274-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"274. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге әскери бөлім командирі бекіткен графикке сәйкес әскери бөлім командирінің бұйрығы негізінде "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Әскери қызмет өткеру қағидаларында көзделген демалыстар беріледі.";
468-тармақтың 5) тармақшасындағы "әскери қызмет әскери қызметшілеріне шығу құқығына құжаттарынсыз, әскери киім нысанын кию қағидаларын бұзулармен" деген сөздер "әскери қызметтің әскери қызметшілеріне шығу құқығына арналған құжаттарсыз, әскери киім нысанын киіп жүру қағидаларын бұзып" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ішкі қызмет жарғысына 2-қосымшада:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әрбір әскери қызметші "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 18-бабының 4-тармағына сәйкес жеке тәртіппен әскери ант қабылдайды.";
2-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) солдаты и матросы, призванные на срочную воинскую службу, граждане, заключившие контракт о прохождении воинской службы, ранее не принимавшие военную присягу, – после прохождения специальной программы и усвоения ими требований Конституции и законодательства Республики Казахстан по вопросам защиты Республики Казахстан, основных обязанностей солдата (матроса), значения военной присяги, Боевого Знамени воинской части и воинской дисциплины, не ранее чем через месяц, но не позднее двух месяцев со дня прибытия в воинскую часть;
2) курсанты (военнослужащие, не имеющие воинского звания офицерского состава, обучающиеся в учебных центрах, военных, специальных учебных заведениях, реализующих программы среднего технического и профессионального, послесреднего и высшего образования), ранее не принимавшие военную присягу, – по истечении того же срока с момента зачисления в учебное заведение;
3) военнообязанные, ранее не принимавшие военную присягу, – при призыве на воинские сборы (по завершении курсовой подготовки военнообязанных);";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) студенты военных кафедр (военных факультетов) при организациях высшего (или) послевузовского образования Республики Казахстан, в соответствии с Правилами военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса, ранее не принимавшие военную присягу, – в преддверии Дня защитника;
6) призывники, обучающиеся на возмездной основе по военно-техническим и иным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан, – по завершении обучения в соответствии с Правилами подготовки по военно-техническим и иным специальностям.";
в пункте 5:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Перед принятием военной присяги по команде командира воинской части перед строем военнослужащих торжественно поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан, личный состав исполняет Государственный Гимн Республики Казахстан. После исполнения Государственного Гимна Республики Казахстан командир воинской части в краткой речи напоминает требования Конституции Республики Казахстан, значение военной присяги и той почетной обязанности, которая возлагается на военнослужащих, принявших военную присягу на верность народу Республики Казахстан.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Командиры подразделений поочередно вызывают из строя принимающих присягу военнослужащих. Каждый принимающий военную присягу читает вслух перед строем подразделения текст военной присяги на казахском либо русском языке и подписывает его, после чего возвращается в строй.";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Командир воинской части поздравляет военнослужащих, принявших военную присягу, а всю воинскую часть – с новым полноправным пополнением. Воинская часть на поздравление отвечает протяжным троекратным "Ура". Оркестр исполняет Государственный Гимн Республики Казахстан. Затем выступают представители командования и приглашенные. Командир воинской части подает команду: "Знаменщик, СТАТЬ В СТРОЙ".";
часть одиннадцатую изложить в следующей редакции:
"При низкой температуре и ненастной погоде принятие военной присяги может быть проведено в помещении. Подразделения расходятся по помещениям после выступления командира воинской части. По окончании принятия военной присяги подразделения по команде вновь выстраиваются в указанном месте для прохождения торжественным маршем.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"1) мерзімді әскери қызметке шақырылған сарбаздар мен матростар, әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасқан, бұрын әскери ант қабылдамаған азаматтар – арнаулы бағдарламадан өткен соң және олар Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Қазақстан Республикасын қорғау мәселелері жөніндегі заңнамасының талаптарын, сарбаздың (матростың) негізгі міндеттерін, әскери анттың, әскери бөлімнің Жауынгерлік Туы мен әскери тәртіптің мәнін меңгергеннен кейін әскери бөлімге келген күннен бастап бір айдан кейін, бірақ екі айдан кешіктірмей;
2) бұрын әскери ант қабылдамаған курсанттар (офицерлер құрамының әскери атағы жоқ, оқу орталықтарында, орта техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери, арнаулы оқу орындарында оқитын әскери қызметшілер) – оқу орнына қабылданған кезден бастап осы мерзім өткеннен кейін;
3) бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер – әскери жиындарға шақырылған кезде (әскери міндеттілердің курстық даярлығы аяқталғаннан кейін);";
4) тармақшадағы "кейін қабылдайды." деген сөздер "кейін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлық қағидаларына сәйкес бұрын әскери ант қабылдамаған Қазақстан Республикасының жоғары (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жанындағы әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері – Отан қорғаушы күні қарсаңында;
6) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында өтеулі негізде әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша білім алып жатқан әскерге шақырылушылар – Әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау қағидаларына сәйкес оқу аяқталғаннан кейін қабылдайды.";
5-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери ант қабылдау алдында әскери бөлім командирінің командасы бойынша әскери қызметшілер сапының алдында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы салтанатты түрде көтеріледі, жеке құрам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін орындайды. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні орындалғаннан кейін әскери бөлім командирі қысқаша сөзінде Қазақстан Республикасы Конституциясының талаптарын, әскери анттың және Қазақстан Республикасының халқына адал болуға әскери ант қабылдаған әскери қызметшілерге жүктелетін құрметті міндеттің мәнін еске салады.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлімшелер командирлері әскери ант қабылдайтын әскери қызметшілерді саптан кезекпен шақырады. Әрбір әскери ант қабылдаушы бөлімше сапының алдында қазақ немесе орыс тілінде әскери анттың мәтінін дауыстап оқиды және оған қол қояды, одан кейін саптағы өз орнына тұрады.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери бөлім командирі әскери ант қабылдаған әскери қызметшілерді, ал барлық әскери бөлімді – толық құқылы жаңа толықтырылыммен құттықтайды. Әскери бөлім құттықтауға созылыңқы түрде үш дүркін "Ура" деп жауап береді. Оркестр Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимнін орындайды. Одан кейін қолбасшылық өкілдері мен шақырылған адамдар сөз сөйлейді. Әскери бөлім командирі: "Ту ұстаушы, САПҚА ТҰР" деген команда береді.";
он бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Төмен температурада және қолайсыз ауа райында әскери ант қабылдау үй-жайда өткізілуі мүмкін. Әскери бөлім командирі сөз сөйлегеннен кейін бөлімшелер үй-жайларға тарайды. Бөлімшелер әскери ант қабылдау аяқталғаннан кейін команда бойынша салтанатты маршпен жүріп өту үшін көрсетілген орынға қайтадан сапқа тұрғызылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. На ритуал принятия военной присяги могут быть приглашены представители государственных органов, ветеранских организаций и масс-медиа.";
2) в уставе гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую преамбулы изложить в следующей редакции:
"Действие Устава гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Устав гарнизонной и караульной служб) распространяется на военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) и граждан, уволенных с воинской службы с правом ношения военной формы одежды, при ее ношении.";
подпункт 1) части третьей пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) контролировать поддержание воинской дисциплины и соблюдение правил ношения установленной военной формы одежды военнослужащими, находящимися на территории железнодорожного (морского, речного) участка и станции (порта), аэропорта;";
подпункт 6) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"6) военнослужащим, погибшим при прохождении воинской службы или умершим в результате ранения, травмы, контузии либо заболевания, полученных в результате исполнения обязанностей воинской службы.";
часть первую пункта 91 изложить в следующей редакции:
"91. Вооружение и форма одежды гарнизонного патруля устанавливаются начальником гарнизона. Начальники патрулей вооружаются, как правило, пистолетами с двумя снаряженными магазинами, а остальной личный состав в зависимости от условий обстановки может быть без оружия или с оружием.";
в подпункт 3) части второй пункта 101 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в часть первую пункта 103 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 106 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
3) в строевом уставе Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую преамбулы изложить в следующей редакции:
"Действие Строевого устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Строевой устав) распространяется на военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) и граждан, уволенных с воинской службы с правом ношения военной формы одежды, при ее ношении.";

"6. Әскери ант қабылдау рәсіміне мемлекеттік органдардың, ардагерлер ұйымдарының және масс-медиа өкілдері шақырылуы мүмкін.";
2) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтер жарғысында:
кіріспенің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтер жарғысының (бұдан әрі – Гарнизондық және қарауылдық қызметтер жарғысы) күші Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметшілеріне және әскери киім нысанын киіп жүру құқығымен әскери қызметтен шығарылған азаматтарға оны киіп жүрген кезде қолданылады.";
16-тармақтың үшінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) теміржол (теңіз, өзен) учаскесі және станциясы (порты), әуежай аумағында болатын әскери қызметшілердің әскери тәртіпті сақтауын және белгіленген киім нысанын киіп жүру қағидаларын сақтауын бақылауға;";
48-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан немесе әскери қызмет міндеттерін орындау нәтижесінде жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы не ауыруы салдарынан қайтыс болған әскери қызметшілерге көрсетіледі;";
91-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Гарнизондық патрульдің қару-жарағы мен киім нысанын гарнизон бастығы белгілейді. Патрульдердің бастығы әдетте, жарақтандырылған екі оқжатары бар пистолетпен қаруланады, ал қалған жеке құрам жағдайдың шарттарына қарай қарусыз немесе қарумен болуы мүмкін.";
101-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
103-тармақтың бірінші бөлігіндегі "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;
106-тармақтағы "кию" деген сөз "киіп жүру" деген сөздермен ауыстырылсын;;
3) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының саптық жарғысында:
кіріспенің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының саптық жарғысының (бұдан әрі – Саптық жарғы) күші Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметшілеріне және әскери киім нысанын киіп жүру құқығымен әскери қызметтен шығарылған азаматтарға оны киіп жүрген кезде қолданылады.";

4) в дисциплинарном уставе Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую преамбулы изложить в следующей редакции:
"Действие Дисциплинарного устава Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Дисциплинарный устав) распространяется на военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы).";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Под начальником, если иное не установлено настоящим Уставом, понимается должностное лицо органов национальной безопасности Республики Казахстан, указанное в перечне должностных лиц, имеющих право издавать приказы о заключении контракта, назначении на воинские должности, перемещении, освобождении, увольнении военнослужащих, а также присвоении им воинского звания, определяемом Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
часть первую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"28. Президент Республики Казахстан, Министр обороны Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Генеральный Прокурор Республики Казахстан в отношении подчиненных им военнослужащих пользуются дисциплинарными правами в полном объеме настоящего Устава.";
абзац первый пункта 41 изложить в следующей редакции:
"41. К военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту (далее – военнослужащие по контракту), и военнослужащим, проходящим воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты), применяются следующие поощрения:";
заголовок подраздела "Права командиров (начальников) по применению поощрений к подчиненным им военнослужащим по контракту" изложить в следующей редакции:
"Права командиров (начальников) по применению поощрений к подчиненным им военнослужащим по контракту и военным резервистам";
абзац первый пункта 43 изложить в следующей редакции:
"43. Командиры (начальники) на воинских должностях сержантского состава от командира отделения до главного сержанта Вооруженных Сил к подчиненным военнослужащим по контракту и военным резервистам на воинских должностях рядового и сержантского составов имеют право:";
часть четвертую пункта 47 изложить в следующей редакции:
"Командир (начальник) до истечения шести месяцев пользуется правом снятия взыскания, независимо от последовательности их наложения.";

4) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысында:
кіріспенің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысының (бұдан әрі – Тәртіптік жарғы) күші Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметшілеріне қолданылады.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастық деп, егер осы Жарғыда өзгеше белгіленбесе, келісімшарт жасасу, әскери қызметшілерді әскери лауазымдарға тағайындау, ауыстыру, әскери лауазымнан босату, әскери қызметтен шығару, сондай-ақ оларға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын әскери атақ беру туралы бұйрықтар шығаруға құқығы бар лауазымды адамдар тізбесінде көрсетілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының лауазымды адамы түсініледі.";
28-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі және Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры өзіне бағынысты әскери қызметшілерге қатысты осы Жарғыдағы тәртіптік құқықтарды толық көлемде пайдаланады.";
41-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Келісімшарт бойынша әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерге (бұдан әрі – келісімшарт бойынша әскери қызметшілер) және резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерге (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) мынадай көтермелеулер қолданылады:";
"Командирлердің (бастықтардың) өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге көтермелеулер қолдану жөніндегі құқықтары" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Командирлердің (бастықтардың) өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға көтермелеулер қолдану жөніндегі құқықтары";
43-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Бөлімше командирінен бастап Қарулы Күштердің бас сержантына дейін сержанттар құрамының әскери лауазымындағы командирлердің (бастықтардың) бағынысындағы қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамының әскери лауазымындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға:";
47-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Командир (бастық) жазалардың қолданылу кезектілігіне қарамастан, оларды алып тастау құқығын алты ай өткенге дейін пайдаланады.";

подпункт 2) пункта 56 изложить в следующей редакции:
"2) военнослужащих по контракту и военных резервистов за безупречную службу в Вооруженных Силах, а также особо отличившихся при исполнении воинского долга – в течение срока контракта о прохождении ими воинской службы.";
часть третью пункта 60 изложить в следующей редакции:
"За совершение серьезного проступка военнослужащий по контракту или военный резервист подлежат увольнению с воинской службы по отрицательным мотивам.";
часть вторую пункта 62 изложить в следующей редакции:
"Проступки военнослужащих по контракту и военных резервистов, проходящих воинскую службу на воинских должностях сержантов полков, бригад, им равных и выше, могут рассматриваться и обсуждаться на собраниях сержантов вышестоящих органов военного управления.";
заголовок подраздела "Взыскания, налагаемые на военнослужащих по контракту" изложить в следующей редакции:
"Взыскания, налагаемые на военнослужащих по контракту и военных резервистов";
абзац первый пункта 67 изложить в следующей редакции:
"67. На военнослужащих по контракту и военных резервистов могут налагаться взыскания:";
заголовок подраздела "Права командиров (начальников) налагать взыскания на подчиненных им военнослужащих по контракту" изложить в следующей редакции:
"Права командиров (начальников) налагать взыскания на подчиненных им военнослужащих по контракту и военных резервистов";
абзац первый части первой пункта 68 изложить в следующей редакции:
"68. Командир отделения (расчета, танка, боевой машины, установки), сержант взвода, старшина, техник роты, сержант роты и сержант батальона пользуются правом налагать взыскания на подчиненных ему военнослужащих по контракту, военных резервистов устно с занесением в служебную карточку:";
абзац первый части первой пункта 69 изложить в следующей редакции:
"69. Командир взвода, роты и батальона пользуется правом налагать взыскания на подчиненных ему военнослужащих по контракту и военных резервистов устно с занесением в служебную карточку:";
пункты 70 и 71 изложить в следующей редакции:
"70. Командир воинской части (начальник), ему равные и выше в отношении подчиненных им военнослужащих по контракту и военных резервистов пользуются правом налагать взыскания в полном объеме настоящего Устава.

56-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қарулы Күштердегі мінсіз қызметі үшін, сондай-ақ әскери борышын орындау кезінде ерекше көзге түскен келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға – олардың әскери қызмет өткеруі туралы келісімшарт мерзімі ішінде қолданылады.";
60-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыр теріс қылық жасағаны үшін келісімшарт бойынша әскери қызметші немесе резервтегі әскери адам теріс себептер бойынша әскери қызметтен шығарылуға жатады.";
62-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Полктер, бригадалар, оларға теңестірілген және одан жоғары сержанттар әскери лауазымдарында әскери қызмет өткеретін келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің және резервтегі әскери адамдардың теріс қылықтары жоғары тұрған әскери басқару органдарының сержанттар жиналыстарында қаралып, талқылануы мүмкін.";
"Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге қолданылатын жазалар" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға қолданылатын жазалар";
67-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға мынадай жазалар қолданылуы мүмкін:";
"Командирлердің (бастықтардың) өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге тәртіптік жазалар қолдану құқықтары" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Командирлердің (бастықтардың) өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға тәртіптік жазалар қолдану құқықтары";
68-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Бөлімше (есептоп, танк, жауынгерлік машина, қондырғы) командирі, взвод сержанты, рота старшинасы, технигі, рота сержанты, батальон сержанты өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға қызметтік карточкасына енгізе отырып, ауызша мынадай жазаларды қолдану құқығын пайдаланады:";
69-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Взвод, рота және батальон командирі өзіне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға қызметтік карточкасына енгізе отырып, ауызша мынадай жазаларды қолдану құқығын пайдаланады:";
70 және 71-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Әскери бөлім командирі (бастық), оған теңестірілгендер және одан жоғарылар өздеріне бағынысты келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға қатысты осы Жарғының толық ауқымында жазалау құқығын пайдаланады.

71. Правом налагать взыскание в виде снижения в должности или воинском звании на одну ступень, увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам пользуются должностные лица согласно перечню должностных лиц, имеющих право издавать приказы о заключении контракта, назначении на воинские должности, перемещении, освобождении, увольнении военнослужащих, а также присвоении им воинского звания (приказы по личному составу) (далее – перечень должностных лиц). Перечень должностных лиц утверждается первым руководителем уполномоченного государственного органа.
Взыскание в виде снижения в воинском звании на одну ступень в отношении военнослужащего (военнообязанного) высшего офицерского состава налагается Президентом Республики Казахстан в порядке, установленном Правилами прохождения воинской службы.";
пункт 97 дополнить частью третьей следующего содержания:
"На основании заключения служебного расследования в случаях непринятия мер по предотвращению гибели и тяжелого травматизма личного состава, соблюдению и установлению необходимых требований безопасности на боевом дежурстве, боевой службе, в суточном наряде, при работе с вооружением и военной техникой, служебными животными, совершении марша, проведении учений, боевых стрельб (пусков), полетов, походов кораблей, специальных занятий или работ, несении караульной и внутренней (дежурной и вахтенной) служб военнослужащий, не принявший меры по их предупреждению, представляется в установленном порядке к снижению в воинской должности на одну ступень.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Снижение в воинском звании на одну ступень применяется при совершении военнослужащим значительного дисциплинарного проступка на основании заключения служебного расследования и по представлению (ходатайству) соответствующих командиров (начальников).
Материалы служебного расследования и представление (ходатайство) о рассмотрении вопроса наложения дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании на одну ступень направляются должностному лицу согласно перечню должностных лиц.
Материалы служебного расследования и представление (ходатайство) первого руководителя уполномоченного государственного органа о рассмотрении вопроса наложения дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании на одну ступень в отношении высшего офицерского состава направляются Президенту Республики Казахстан в порядке, установленном Правилами прохождения воинской службы.";
часть четвертую пункта 100 изложить в следующей редакции:
"На период болезни, отпуска, командировки военнослужащего, производства по уголовному делу, делу об административном правонарушении, а также до вступления в законную силу судебного акта или акта должностного лица об административном правонарушении, направления материалов служебного расследования Президенту Республики Казахстан в отношении высшего офицерского состава для рассмотрения вопроса о наложении дисциплинарного взыскания в виде снижения в воинском звании на одну ступень течение сроков наложения дисциплинарного взыскания приостанавливается.";
пункт 110 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Восстановление в прежнем воинском звании военнослужащего, сниженного в воинском звании на одну ступень, производится приказом командира (начальника) согласно перечню должностных лиц, независимо от занимаемой штатной воинской должности или пребывания в распоряжении командиров (начальников) не ранее чем через шесть месяцев со дня снижения при примерном поведении и добросовестном отношении к воинской службе.
Восстановление в прежнем воинском звании военнослужащего высшего офицерского состава производится в порядке, установленном Правилами прохождения воинской службы.";

71. Келісімшарт жасасу, әскери қызметшілерді әскери лауазымдарға тағайындау, ауыстыру, әскери лауазымнан босату, әскери қызметтен шығару, сондай-ақ оларға әскери атақ беру туралы бұйрықтар (жеке құрам бойынша бұйрықтар) шығаруға құқығы бар лауазымды адамдар тізбесіне (бұдан әрі – лауазымды адамдар тізбесі) сәйкес лауазымды адамдар лауазымында немесе әскери атағында бір сатыға төмендету, теріс себептер бойынша әскери қызметтен шығару түріндегі жазаны қолдану құқығын пайдаланады. Лауазымды адамдар тізбесін уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Жоғары офицерлер құрамының әскери қызметшісіне (әскери міндеттісіне) қатысты әскери атағын бір сатыға төмендету түріндегі жазаны Әскери қызмет өткеру қағидаларында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенті қолданады.";
97-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке құрамның қаза табуы мен ауыр жарақаттануын болғызбау, жауынгерлік кезекшілікте, жауынгерлік қызметте, тәуліктік нарядта, қару-жарақпен және әскери техникамен, қызметтік жануарлармен жұмыс істеу, марш жасау, оқу-жаттығуларды, жауынгерлік оқ атуды (ұшыруды) жүргізу, ұшу, корабльдер жорығы, арнаулы сабақтар немесе жұмыстар кезінде, қарауылдық және ішкі (кезекшілік және вахталық) қызметтерді атқару кезінде қажетті қауіпсіздік талаптарын сақтау және белгілеу бойынша шаралар қабылданбаған жағдайларда қызметтік тергеп-тексеру қорытындысы негізінде олардың алдын алу бойынша шаралар қабылдамаған әскери қызметші белгіленген тәртіппен әскери лауазымын бір сатыға төмендетуге ұсынылады.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Әскери атағын бір сатыға төмендету әскери қызметші елеулі тәртіптік теріс қылық жасаған кезде қызметтік тергеп-тексеру қорытындысы негізінде және тиісті командирлердің (бастықтардың) ұсынуы (өтінішхаты) бойынша қолданылады.
Қызметтік тергеп-тексеру материалдары және әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану мәселесін қарау туралы ұсыну (өтінішхат) лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес лауазымды адамға жіберіледі.
Жоғары офицерлер құрамына қатысты қызметтік тергеп-тексеру материалдары және әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану мәселесін қарау туралы уәкілетті мемлекеттік орган бірінші басшысының ұсынуы (өтінішхаты) Әскери қызмет өткеру қағидаларында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне жіберіледі.";
100-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметші ауырған, демалыста, іссапарда болған, қылмыстық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізілген кезеңде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы сот актісі немесе лауазымды адамның актісі заңды күшіне енгенге дейін, жоғары офицерлер құрамына қатысты әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жаза қолдану мәселесін қарау үшін қызметтік тергеп-тексеру материалы Қазақстан Республикасының Президентіне жіберілгенге дейін тәртіптік жаза қолдану мерзімінің өтуі тоқтатыла тұрады.";
110-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Әскери атағы бір сатыға төмендетілген әскери қызметшінің бұрынғы әскери атағын қалпына келтіру лауазымды адамдар тізбесіне сәйкес атқаратын штаттық әскери лауазымына немесе командирдің (бастықтың) қарамағында болуына қарамастан, төмендетілген күннен бастап алты айдан кейін, тәртібі үлгілі болған және әскери қызметін адал атқарған кезде командирдің (бастықтың) бұйрығымен жүргізіледі.
Жоғары офицерлер құрамы әскери қызметшісінің бұрынғы әскери атағын қалпына келтіру Әскери қызмет өткеру қағидаларында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.";

подпункт 2) пункта 115 изложить в следующей редакции:
"2) на офицеров по призыву, военнослужащих по контракту и военных резервистов (кроме высших офицеров) – командирам воинских частей еженедельно;";
в пункте 119:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) на военнослужащих по контракту и военных резервистов, проходящих службу на воинских должностях офицерского состава:";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) на военнослужащих по контракту и военных резервистов, проходящих службу на должностях сержантского состава:";
абзац первый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"3) на военнослужащих по контракту, военных резервистов, проходящих службу на воинских должностях рядового состава, военнослужащих срочной воинской службы, курсантов и кадетов:";
в приложении 1 к Дисциплинарному уставу:
часть первую дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) ненадлежащее исполнение должностных и специальных обязанностей по принятию мер для предотвращения гибели и тяжелого травматизма личного состава, соблюдения и установления необходимых требований безопасности на боевом дежурстве, боевой службе, в суточном наряде, при работе с вооружением и военной техникой, служебными животными, совершении марша, проведении учений, боевых стрельб (пусков), полетов, походов кораблей, специальных занятий или работ, несении караульной и внутренней (дежурной и вахтенной) служб.";
часть вторую дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) управление транспортным средством в состоянии алкогольного и (или) наркотического, и (или) токсикоманического опьянения.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан":
в описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
по всему тексту слова "уланов и воспитанников военных,", "уланы и воспитанники военных," и "уланов и воспитанников военных учебных заведений)." заменить соответственно словами "уланов военных,", "уланы военных," и "уланов военных учебных заведений).";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:

115-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскерге шақыру бойынша офицерлерге, келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға (жоғары офицерлерден басқа) – әскери бөлімдердің командирлеріне апта сайын;";
119-тармақта:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) офицерлер құрамының әскери лауазымдарында қызмет өткеріп жүрген келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға:";
2) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сержанттар құрамының лауазымдарында қызмет өткеріп жүрген келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге және резервтегі әскери адамдарға:";
3) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатардағы жауынгерлер құрамының әскери лауазымдарында қызмет өткеріп жүрген келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге, резервтегі әскери адамдарға, мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшілеріне, курсанттар мен кадеттерге:".
Тәртіптік жарғыға 1-қосымшада:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жеке құрамның қаза табуы мен ауыр жарақаттануын болғызбау, жауынгерлік кезекшілікте, жауынгерлік қызметте, тәуліктік нарядта, қару-жарақпен және әскери техникамен, қызметтік жануарлармен жұмыс істеу, марш жасау, оқу-жаттығуларды, жауынгерлік оқ атуды (ұшыруды) жүргізу, ұшу, корабльдер жорығы, арнаулы сабақтар немесе жұмыстар кезінде, қарауылдық және ішкі (кезекшілік және вахталық) қызметтерді атқару кезінде қажетті қауіпсіздік талаптарын сақтау және белгілеу үшін шаралар қабылдау жөніндегі лауазымдық және арнаулы міндеттерді тиісті түрде орындамау.";
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) көлік құралын алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқару.".
3. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суретінде:
бүкіл мәтін бойынша "ұланының және тәрбиеленушісінің", "ұланы және тәрбиеленушісі", "ұланы мен тәрбиеленушісінен", "ұланында және тәрбиеленушісінде", "ұланы мен тәрбиеленушісінде" деген сөздер тиісінше "ұланының", "ұланы", "ұланынан", "ұланында", "ұланында" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Для повседневной носки военнослужащим по контракту и офицерам по призыву стратегических, оперативно-стратегических, оперативно-тактических, оперативно-территориальных, местных органов военного управления, военных кафедр (военных факультетов), подразделений пограничного контроля Пограничной службы (далее – ПС), Авиационной службы Комитета национальной безопасности (далее – КНБ) (кроме обособленных структурных подразделений), органов военной полиции КНБ, органов военных сообщений, постоянного состава, магистрантам, адъюнктам и докторантам военных, специальных учебных заведений (кроме подразделений обеспечения учебного процесса), а также командирам (начальникам) воинских частей (учреждений, обособленных структурных подразделений) и их заместителям ВС, других войск и воинских формирований (далее – органы управления) предусматривается повседневная форма одежды № 1.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. На погонах кадетов и уланов, обучающихся в военных колледжах, размещаются буквы "ӘК" (рисунок 136).";
рисунок 136 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
рисунок 142 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
рисунок 149 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Указу;
в приложении 1 к описанию и рисункам военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к описанию и рисункам военной
формы одежды и знаков
различия Вооруженных Сил,
других войск и воинских
формирований
Республики Казахстан,
утвержденным Указом
Президента Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 144";
в расцветке околышей и кантов на фуражках, полосок на тельняшках, кантов и лампасов на брюках, кантов на мундирах и кителях, цвете беретов:
строку:
"
Курсанты, кадеты, уланы и воспитанники военных, специальных учебных заведений
берет темной полыни
"
изложить в следующей редакции:
"
Курсанты, кадеты, уланы военных, специальных учебных заведений
берет темной полыни
";
в приложении 2 к описанию и рисункам военной формы одежды и знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным вышеназванным Указом:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к описанию и рисункам военной
формы одежды и знаков
различия Вооруженных Сил,
других войск и воинских
формирований
Республики Казахстан,
утвержденным Указом
Президента Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 144";
в расцветке полосок, окантовок, полей и нашивок на погонах:
строку:
"
Курсанты, кадеты, уланы и воспитанники военных, специальных учебных заведений
темная полынь
красный
золотистый
"
изложить в следующей редакции:
"
Курсанты, кадеты, уланы военных, специальных учебных заведений
темная полынь
красный
золотистый
";
строку:
"
Курсанты, кадеты, уланы и воспитанники военных, специальных учебных заведений
темной полыни
красный
золотистый
"
изложить в следующей редакции:
"
Курсанты, кадеты, уланы военных, специальных учебных заведений
темной полыни
красный
золотистый
";
строку:
"
Курсанты, кадеты, уланы и воспитанники военных учебных заведений
светлая полынь
красный
золотистый
"
изложить в следующей редакции:
"
Курсанты, кадеты, уланы военных учебных заведений
светлая полынь
красный
золотистый
".
________________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 1068
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 144
ПОГОНЫ
курсантов, кадетов и уланов военных, специальных учебных заведений (цвет поля и окантовки – по роду войск) (рисунок 136)
________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 1068
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 144
КОКАРДЫ НА ГОЛОВНЫХ УБОРАХ (рисунок 142)
Кокарды к шапке с козырьком и шапке-ушанке Верховного Главнокомандующего, офицерского состава, сержантского и рядового составов по контракту
ВС, других войск и воинских формирований (кроме СВО, ДШВ, ВМС, частей и подразделений морской пехоты ВС, МЧС, СГО и Авиационной службы КНБ)
Кокарды к фуражкам и шапкам подразделений почетного караула СГО и НГ
Кокарда к тулье фуражки и шапке-ушанке офицерского, сержантского и рядового составов СГО, участвующих в протокольных мероприятиях, тулье фуражки роты почетного караула НГ
Кокарда с эмблемой к фуражкам и шляпам офицерского, сержантского и рядового составов СГО, участвующих в протокольных мероприятиях
Кокарды с эмблемами к фуражкам, шляпам, кепи Верховного Главнокомандующего, офицерского состава, сержантского и рядового составов по контракту
ВС, других войск и воинских формирований (кроме СВО, ДШВ, ВМС, частей и подразделений морской пехоты ВС, МЧС, СГО и Авиационной службы КНБ)
Кокарды с эмблемами к кепи и панаме полевым
ВС, других войск и воинских формирований (кроме МЧС, СГО и Авиационной службы КНБ)
Кокарда с эмблемой к шапке-ушанке военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов, уланов, а также к фуражке-бескозырке
ВС, других войск и воинских формирований (кроме ВМС, частей и подразделений морской пехоты ВС и СГО)
ВМС, частей и подразделений морской пехоты ВС
_____________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 1068
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 25 августа 2011 года № 144
НАГРУДНЫЕ НАШИВКИ
по воинскому званию к полевому обмундированию (рисунок 149)
____________________________________

"4. Стратегиялық, жедел-стратегиялық, жедел-тактикалық, жедел-аумақтық, жергілікті әскери басқару органының, әскери кафедраның (әскери факультеттің), Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҰҚК) Шекара қызметі (бұдан әрі – ШҚ) шекаралық бақылау бөлімшелерінің, Авиация қызметінің (оқшауланған құрылымдық бөлімшелерден басқа), ҰҚК әскери полиция органының, әскери қатынастар органының келісімшарт бойынша әскери қызметшісі мен әскерге шақыру бойынша офицеріне, әскери, арнаулы оқу орнының (оқу процесін қамтамасыз ету бөлімшелерінен басқа) тұрақты құрамына, магистрантына, адъюнктісі мен докторантына, сондай-ақ ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (бұдан әрі – басқару органдары) әскери бөлімінің (мекемесінің, оқшауланған құрылымдық бөлімшесінің) командиріне (бастығына) және оның орынбасарына күнделікті киіп жүру үшін № 1 күнделікті киім нысаны көзделеді.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Әскери колледжде оқитын кадет пен ұланның погонында "ӘК" әріптері (136-сурет) болады.";
136-сурет осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
142-сурет осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
149-сурет осы Жарлыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 1-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 144 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының әскери киім
нысаны мен айырым
белгілерінің сипаттамасы
мен суреттеріне
1-ҚОСЫМША";
фуражкадағы айнала жиек пен жиектің, тельняшкадағы жолақтың, шалбардағы жиек пен лампастың, мундир мен кительдегі жиектің, береттің түсінде:
мына:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы және тәрбиеленушісі
берет
қара жусан
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының
курсанты, кадеті, ұланы
берет
қара жусан
";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің әскери киім нысаны және айырым белгілері үлгілерінің сипаттамасы мен суреттеріне 2-қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 144 Жарлығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының әскери киім
нысаны мен айырым
белгілерінің сипаттамасы
мен суреттеріне
2-ҚОСЫМША";
погондағы жолақтың, көмкерменің, негіз бен жапсырманың түсінде:
мына:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы және тәрбиеленушісі
қара жусан
қызыл
алтын
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы
қара жусан
қызыл
алтын
";
мына:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы және тәрбиеленушісі
қара жусан
қызыл
алтын
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әскери, арнаулы оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы
қара жусан
қызыл
алтын
";
мына:
"
Әскери оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы және тәрбиеленушісі
ашық жусан
қызыл
алтын
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Әскери оқу орнының курсанты, кадеті, ұланы
ашық жусан
қызыл
алтын
".
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 1068 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Әскери, арнаулы оқу орны курсантының, кадеті мен ұланының (негіз бен көмкерме түсі – әскер тегі бойынша) ПОГОНЫ (136-сурет)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 1068 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
БАС КИІМДЕГІ КОКАРДА (142-сурет)
Жоғарғы Бас Қолбасшының, келісімшарт бойынша офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының күнқағары бар малақайындағы және құлақшынындағы кокарда
ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (ҚК ӘҚК-дан, ДШӘ-ден, ӘТК-ден, теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінен, ТЖМ-дан, МКҚ-дан және ҰҚК Авиация қызметінен басқа)
МКҚ және ҰҰ құрметті қарауыл бөлімшесінің фуражкасы мен малақайындағы кокарда
МКҚ-ның протоколдық іс-шараға қатысатын офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамы фуражкасының төбесіндегі және құлақшынындағы, ҰҰ құрметті қарауыл ротасы фуражкасының төбесіндегі кокарда
МКҚ-ның протоколдық іс-шараға қатысатын офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының фуражкасы мен қалпағындағы эмблемасы бар кокарда
Жоғарғы Бас Қолбасшының, келісімшарт бойынша офицер, сержант және қатардағы жауынгер құрамының фуражкасындағы, қалпағындағы, кепиіндегі эмблемасы бар кокарда
ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (ҚК ӘҚК-дан, ДШӘ-ден, ӘТК-дан, теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінен, ТЖМ-дан, МКҚ-дан және ҰҚК Авиация қызметінен басқа)
Далалық кепи мен панамадағы эмблемасы бар кокарда
ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (ТЖМ-дан, МКҚ-дан және ҰҚК Авиация қызметінен басқа)
Мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің, курсанттың, кадеттің, ұланның құлақшынындағы, сондай-ақ күнқағарсыз фуражкасындағы эмблемасы бар кокарда
ҚК, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (ҚК ӘТК-ден, теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесінен және МКҚ-дан басқа)
ҚК ӘТК, теңіз жаяу әскерінің бөлімі мен бөлімшесі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 1068 Жарлығына
3-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 25 тамыздағы
№ 144 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Далалық киім-кешекке әскери атағы бойынша ТӨСБЕЛГІ ЖАПСЫРМАСЫ (149-сурет)
Кадет, ұлан