О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 августа 2025 года № 966
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.
2. Высшей аудиторской палате Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 августа 2025 года № 966
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 2 "Административные государственные должности":
в разделе "Корпус "Б":
в группе категорий B:
строку "Руководитель управления (службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии и его ведомства" изложить в следующей редакции:
"Руководитель управления (службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы), Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентства Республики Казахстан по атомной энергии и его ведомства, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 388 "Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов";

Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 18 тамыздағы № 966 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 18 тамыздағы
№ 966 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген 2-тарауда:
"Б" корпусы" деген бөлімде:
"В" санаттарының тобында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және оның ведомствосы басқармасының (қызметтің) басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет), Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігi, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және оның ведомствосы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы басқармасының (қызметтің) басшысы".
2. "Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 388 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";

подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;";
в Правилах проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета, проекта уточненного республиканского бюджета по основным направлениям его расходов, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта республиканского бюджета на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными Высшей аудиторской палатой рекомендациями (далее – заключение по оценке) в Правительство Республики Казахстан и Парламент Республики Казахстан.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Высшая аудиторская палата при проведении оценки проекта бюджета обращает внимание на соответствие расходов проекта бюджета общенациональным приоритетам, приоритетным направлениям расходов республиканского бюджета, результатам оценки национальных проектов и планов развития государственных органов, выводам и рекомендациям, данным Высшей аудиторской палатой к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год. В случае необходимости подтверждения достоверности и обоснованности представленных документов и материалов оценки Высшая аудиторская палата направляет администраторам бюджетных программ и другим участникам бюджетного процесса требование о предоставлении документации и информации, а также использует материалы по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий на объекте оценки или государственного аудита.";
пункт 24 исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:

1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Республикалық бюджеттің жобасына, нақтыланған республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) республикалық бюджеттің жобасын оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палата әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынуды көздейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жоғары аудиторлық палата бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде бюджет жобасы шығыстарының жалпыұлттық басымдықтарға, республикалық бюджет шығыстарының басым бағыттарына, ұлттық жобаларды және мемлекеттік органдардың даму жоспарларын бағалау нәтижелеріне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне Жоғары аудиторлық палата берген тұжырымдар мен ұсынымдарға сәйкестігіне назар аударады. Ұсынылған құжаттар мен бағалау материалдарының анықтығын және негізділігін растау қажет болған жағдайда Жоғары аудиторлық палата бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және бюджет процесіне басқа да қатысушыларға құжаттаманы және ақпаратты ұсыну туралы талап жібереді, сондай-ақ бағалау немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша материалдарды пайдаланады.";
24-тармақ алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию направляет в Высшую аудиторскую палату информацию о принятых мерах по исполнению рекомендаций, отраженных в заключении по оценке проекта республиканского бюджета, в течение тридцати рабочих дней после утверждения закона о республиканском бюджете на соответствующий плановый период.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5 "О некоторых вопросах Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан":
в Положении о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
абзац восьмой подпункта 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"предъявлять иски в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания;";
в пункте 14:
подпункт 1) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"внебюджетных фондов;";
подпункт 2) дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"внебюджетных фондов;";
подпункт 3-1) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) разработка Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществление предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов;"
дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"15-1) обеспечение защиты сведений, составляющих государственные секреты;
15-2) организация и проведение работ по мобилизационной подготовке и мобилизации;".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 880 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан":
в Изменениях и дополнениях, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом (далее – Изменения и дополнения):
в пункте 2:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проектов республиканского и областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов";
абзац десятый изложить в следующей редакции:

"25. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Жоғары аудиторлық палатаға тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заң бекітілгеннен кейін отыз жұмыс күні ішінде республикалық бюджеттің жобасын бағалау бойынша қорытындыда көрсетілген ұсынымдарды орындау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпаратты жолдайды.".
3. "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ережеде:
13-тармақтың 2) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде бюджетке өтеуді, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту жолымен қалпына келтіруді және нұсқаманы орындауды қамтамасыз ету мақсатында сотқа талап қоюды беру;";
14-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"бюджеттен тыс қорлар аудитінің;";
2) тармақшаның тоғызыншы абзацындағы "пайдалануына сәйкестік аудитін жүргізуді жүзеге асырады;" деген сөздер "пайдалануына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"бюджеттен тыс қорларға сәйкестік аудитін жүргізуді жүзеге асырады;";
3-1) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету;
15-2) жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу;".
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 880 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда (бұдан әрі – Өзгерістер мен толықтырулар):
2-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық және облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2) Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов.";
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"дополнить Правилами проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов, согласно приложению к настоящим изменениям и дополнениям, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.";
абзац шестнадцатый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"5) разработка Правил проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов;";
в приложении к Изменениям и дополнениям:
заголовок Правил проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, проектов уточненных областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов изложить в следующей редакции:
"Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионная комиссия) предварительной оценки проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными ревизионной комиссией рекомендациями (далее – заключение по оценке) в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и соответствующий маслихат.";
абзац второй пункта 20 изложить в следующей редакции:
"В случае необходимости подтверждения достоверности и обоснованности представленных документов и материалов оценки ревизионная комиссия направляет администраторам бюджетных программ и другим участникам бюджетного процесса требование о предоставлении документации и информации, а также использует материалы по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий на объекте оценки или государственного аудита.";
пункт 24 исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"2) Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.";
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға қосымшаға сәйкес Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларымен толықтырылсын.";
3-тармақтың он алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
Өзгерістер мен толықтыруларға қосымшада:
Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына, нақтыланған облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалауды жүргізу қағидаларының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиясы) облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ тексеру комиссиясы әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынуды көздейді.";
20-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынылған құжаттар мен бағалау материалдарының анықтығын және негізділігін растау қажет болған жағдайда тексеру комиссиясы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және бюджет процесіне басқа да қатысушыларға құжаттаманы және ақпаратты ұсыну туралы талап жібереді, сондай-ақ бағалау немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша материалдарды пайдаланады.";
24-тармақ алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет в ревизионную комиссию информацию о принятых мерах по исполнению рекомендаций, отраженных в заключении по оценке проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, в течение тридцати рабочих дней после утверждения областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.".
_____________________

"25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тексеру комиссиясына облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеті бекітілгеннен кейін отыз жұмыс күні ішінде облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің жобасын бағалау бойынша қорытындыда көрсетілген ұсынымдарды орындау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпарат жібереді.".