О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" и от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)"
Указ Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 447.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения и дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 72-73-74, ст. 534):
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Правила и сроки проведения ротации, категории и должности государственных служащих, подлежащих ротации;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) Правила занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса.";
Правила и сроки проведения ротации административных государственных служащих, должности административных государственных служащих, подлежащих ротации, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
Правила занятия административной государственной должности корпуса "Б" без проведения конкурса в порядке перевода, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
2) в Указе Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 31, ст. 266):
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по делам государственной службы, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 16:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) определение порядка, программ, организации тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также порядка обжалования результатов тестирования;";
подпункты 25) и 26) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 және "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 447 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 72-73-74, 534-құжат):
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдері, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдары;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімі, ротацияға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің лауазымдары осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізбей ауысу тәртібімен орналасу қағидалары осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 31, 266-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі туралы ережеде:
16-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкiмшiлiк қызметшілерді, мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуға кандидаттарды және құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тестілеу тәртібін, бағдарламаларын, оның ұйымдастырылуын, сондай-ақ тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібін айқындау;";
25) және 26) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"25) разработка и утверждение типовых квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "Б";
26) согласование увольнений административных государственных служащих, не прошедших испытательный срок;";
дополнить пунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) утверждение типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов по согласованию с правоохранительными органами;";
подпункт 46) изложить в следующей редакции:
"46) разработка порядка прикомандирования государственных служащих к государственным органам, международным и иным организациям;";
подпункт 48) исключить;
дополнить подпунктами 56-1), 56-2) и 56-3) следующего содержания:
"56-1) утверждение описания идентификационных карт, порядка их выдачи и использования;
56-2) приобретение услуг по техническому обеспечению процедур тестирования государственных служащих, кандидатов на занятие государственных должностей и иных граждан, сопровождению и администрированию единой автоматизированной базы данных (информационной системы) по персоналу государственной службы у оператора, определяемого Правительством Республики Казахстан;
56-3) разработка и утверждение перечня документов, необходимых для ведения личного дела государственного служащего.";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) определяет полномочия своих заместителей;";
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 14.07.2025 № 944.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого и седьмого подпункта 1) пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года
№ 447
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 152
Правила и сроки проведения ротации государственных служащих, категории и должности государственных служащих, подлежащих ротации
1. Настоящие Правила и сроки проведения ротации государственных служащих, категории и должности государственных служащих, подлежащих ротации (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 41 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок и сроки проведения ротации государственных служащих, категории и должности государственных служащих, подлежащих ротации.

"25) "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
26) сынақ мерзімінен өтпеген мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді қызметінен босатуды келісу;";
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) құқық қорғау органдарымен келісу бойынша құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту;";
46) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"46) мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік органдарға, халықаралық және өзге де ұйымдарға іссапарға жіберу тәртібін әзірлеу;";
48) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 56-1), 56-2) және 56-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"56-1) сәйкестендіру карталарының сипаттамасын, оларды беру және пайдалану тәртібін бекіту;
56-2) мемлекеттік қызметшілерді, мемлекеттік лауазымдарға орналасуға кандидаттарды және өзге де азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету, мемлекеттік қызмет персоналы жөніндегі автоматтандырылған бірыңғай дерекқорды (ақпараттық жүйені) қолдап отыру және әкімшілендіру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оператордан сатып алу;
56-3) мемлекеттік қызметшінің жеке ісін жүргізуге қажетті құжаттардың тізбесін әзірлеу және бекіту;";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;";
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 14.07.2025 № 944 Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші, төртінші және жетінші абзацтарын қоспағанда, осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 13 қарашадағы
№ 447 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдері, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдары
1. Осы Мемлекеттік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдері, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 41-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік қызметшілерге ротация жүргізу тәртібі мен мерзімдерін, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарын айқындайды.

2. Ротация, связанная с переездом в другую местность государственных служащих, являющихся инвалидами, беременными, одинокими родителями, воспитывающими ребенка в возрасте до четырнадцати лет, имеющими (являющимися опекунами) детей-инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных), многодетными родителями (опекунами) или на иждивении которых находятся престарелые родители, допускается только по согласию данных государственных служащих, если иное не предусмотрено законом, определяющим правовые основы, а также порядок организации деятельности дипломатической службы Республики Казахстан.
Указанные обстоятельства должны быть документально подтверждены.
1. Общие положения
3. Ротация государственного служащего осуществляется лицом (органом), имеющим право назначения на должность и освобождения от должности государственных служащих государственного органа (далее – уполномоченное лицо).
4. При ротации в другую местность административному государственному служащему на период исполнения им должностных обязанностей предоставляется служебное жилище без права приватизации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере жилищных отношений. При этом в случае отсутствия возможности предоставления служебного жилища государственному служащему не может быть предложена ротация в другую местность.
На основании заявления государственного служащего, которому на момент наступления срока ротации осталось три и менее лет до достижения пенсионного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", принимается акт уполномоченного лица об освобождении от ротации данного служащего.
5. Ротация проводится в следующих целях:
1) повышения эффективности деятельности государственных органов, развития областей, городов республиканского значения, столицы, городов, являющихся административными центрами областей, городов областного значения, районов областей и районов в городах;
2) профилактики коррупционных правонарушений;
3) эффективного использования профессионального потенциала и управленческого опыта государственных служащих;
4) профессионального развития и совершенствования управленческих компетенций государственных служащих.
6. Ротация проводится по одной из следующих схем:
1) межуровневая ("центр – регион", "регион – центр");
2) межрегиональная ("регион – регион");
3) межсекторальная ("центр – центр");
4) внутрирегиональная (в пределах региона).
2. Порядок проведения ротации политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса "А"

2. Егер Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі жұмысының құқықтық негіздерін, сондай-ақ ұйымдастырылу тәртібін айқындайтын заңда өзгеше көзделмесе, мүгедек, жүкті болып табылатын, он төрт жасқа дейінгі баланы тәрбиелеп отырған, мүгедек балалары, оның ішінде асырап алған балалары бар (қорғаншы болып табылатын) жалғызбасты ата-ана, көпбалалы ата-ана (қорғаншы) болып табылатын немесе асырауында қарт ата-аналары бар мемлекеттік қызметшілерді басқа жерге көшумен байланысты ротациялауға осы мемлекеттік қызметшілердің келісімі бойынша ғана жол беріледі.
Көрсетілген мән-жайлар құжат түрінде расталуға тиіс.
1. Жалпы ережелер
3. Мемлекеттік қызметшіні ротациялауды мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерін лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға құқығы бар адам (орган) (бұдан әрі – уәкілетті адам) жүзеге асырады.
4. Басқа жерге ротациялау кезінде мемлекеттік әкімшілік қызметшінің лауазымдық міндеттерін атқаруы кезеңінде оған Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жекешелендіру құқығынсыз қызметтік тұрғын үй беріледі. Бұл ретте мемлекеттік қызметшіге қызметтік тұрғын үй беру мүмкіндігі болмаған жағдайда басқа жерге ротациялау ұсынылмайды.
Ротациялау мерзімі басталған кезде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуіне үш немесе одан да аз жыл қалған мемлекеттік қызметшінің өтініші негізінде уәкілетті адамның осы қызметшіні ротациядан босату туралы актісі қабылданады.
5. Ротация мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру, облыстарды, республикалық маңызы бар қалаларды, астананы, облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалаларды, облыстық маңызы бар қалаларды, облыстардың аудандары мен қалалардағы аудандарды дамыту;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың профилактикасы;
3) мемлекеттік қызметшілердің кәсіби әлеуетін және басқару тәжірибесін тиімді пайдалану;
4) мемлекеттік қызметшілерді кәсіби дамыту және олардың басқару құзыреттерін жетілдіру.
6. Ротация мынадай схемалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1) деңгейаралық ("орталық – өңір", "өңір – орталық");
2) өңіраралық ("өңір – өңір");
3) сектораралық ("орталық – орталық").
4) ішкі өңірлік (өңірдің шегінде).
2. Мемлекеттік саяси қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне ротация жүргізу тәртібі

7. Ротация политических государственных служащих и административных государственных служащих корпуса "А" (далее – служащие корпуса "А") осуществляется путем должностного перемещения:
1) политических государственных служащих (за исключением политических государственных служащих, назначаемых на должности Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Президентом Республики Казахстан, и политических государственных служащих, для которых Конституцией и законами Республики Казахстан определены сроки их полномочий) на вакантные или временно вакантные политические государственные должности;
2) административных государственных служащих корпуса "А" на вакантные или временно вакантные административные государственные должности корпуса "А";
3) между политическими государственными служащими (за исключением политических государственных служащих, назначаемых на должности Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, Председателем Совета Безопасности Республики Казахстан, Президентом Республики Казахстан, и политических государственных служащих, для которых Конституцией и законами Республики Казахстан определены сроки их полномочий) и административными государственными служащими корпуса "А".
8. Ротация политических государственных служащих и служащих корпуса "А" осуществляется по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Служба управления персоналом государственного органа вносит уполномоченному лицу (органу) либо акиму соответствующей области, города республиканского значения, столицы:
1) список политических государственных служащих и (или) служащих корпуса "А" данного государственного органа, подлежащих ротации, не позднее двух месяцев до наступления сроков их ротации, указанных в пунктах 12 и 14 настоящих Правил;
2) список политических государственных служащих и (или) служащих корпуса "А" иных государственных органов, до наступления сроков ротации которых осталось менее трех месяцев. Данный список предоставляется службе управления персоналом государственного органа уполномоченным органом по делам государственной службы по письменному запросу.
9. Первый руководитель государственного органа, в который планируется ротация служащего, либо аким соответствующей области, города республиканского значения, столицы, в которые планируется ротация служащего, в срок не позднее десяти рабочих дней до наступления срока ротации политического государственного служащего, указанного в пункте 12 настоящих Правил, или не позднее тридцати календарных дней до истечения срока полномочий служащего корпуса "А", указанного в пункте 14 настоящих Правил, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан предложение о ротации политического государственного служащего или служащего корпуса "А".
В случае если на политическую государственную должность или должность корпуса "А" осуществляется назначение в порядке ротации политического государственного служащего или служащего корпуса "А" из другого государственного органа, в предложении о назначении служащего указывается информация о согласовании ротации с первым руководителем государственного органа по месту текущей работы служащего.

7. Мемлекеттік саяси қызметшілер мен "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін (бұдан әрі – "А" корпусының қызметшілері) ротациялау:
1) мемлекеттік саяси қызметшілерді (Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайтын мемлекеттік саяси қызметшілерді және өкілеттік мерзімі Қазақстан Республикасының Конституциясында және заңдарында белгіленген мемлекеттік саяси қызметшілерді қоспағанда) бос немесе уақытша бос мемлекеттік саяси лауазымдарға;
2) "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін "А" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына;
3) мемлекеттік саяси қызметшілер (Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайтын мемлекеттік саяси қызметшілерді және өкілеттік мерзімі Қазақстан Республикасының Конституциясында және заңдарында белгіленген мемлекеттік саяси қызметшілерді қоспағанда) мен "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері арасында лауазымдық ауыстыру жолымен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік саяси қызметшілер мен "А" корпусының қызметшілерін ротациялау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі уәкілетті адамға (органға) не тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне:
1) осы Қағидалардың 12 және 14-тармақтарында көрсетілген ротациялау мерзімдері басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей, осы мемлекеттік органның ротацияға жататын мемлекеттік саяси қызметшілерінің және (немесе) "А" корпусы қызметшілерінің тізімін;
2) өзге мемлекеттік органдардың ротациялау мерзімдері басталғанға дейін үш айдан аз уақыт қалған мемлекеттік саяси қызметшілерінің және (немесе) "А" корпусы қызметшілерінің тізімін енгізеді. Бұл тізімді мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органның персоналды басқару қызметіне жазбаша сұрау салу бойынша береді.
9. Қызметшіні ротациялау жоспарланған мемлекеттік органның бірінші басшысы не қызметшіні ротациялау жоспарланған тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мемлекеттік саяси қызметшіні ротациялау мерзімі басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін немесе осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген "А" корпусы қызметшісінің өкілеттілік мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне мемлекеттік саяси қызметшіні немесе "А" корпусының қызметшісін ротациялау туралы ұсыныс енгізеді.
Егер мемлекеттік саяси лауазымға немесе "А" корпусының лауазымына ротация тәртібімен басқа мемлекеттік органнан мемлекеттік саяси қызметшіні немесе "А" корпусының қызметшісін тағайындау жүзеге асырылатын жағдайда, қызметшіні тағайындау туралы ұсыныста ротациялауды қызметшінің ағымдағы жұмыс орны бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысымен келіскені туралы ақпарат көрсетіледі.

10. Назначение в рамках ротации осуществляется:
1) политических государственных служащих – в течение тридцати календарных дней после наступления срока ротации политического государственного служащего, установленного в пункте 12 настоящих Правил;
2) служащих корпуса "А" – до истечения срока полномочий служащего корпуса "А".
11. В случае отсутствия решения о ротации либо прекращении полномочий политического государственного служащего или служащего корпуса "А" они продолжают работу на занимаемых должностях до принятия соответствующего решения.
12. Ротация политических государственных служащих проводится каждые четыре года со дня его назначения на последнюю занимаемую должность. При этом указанный срок не возобновляется при переназначении политических государственных служащих на равнозначные ранее занимаемым должностям после реорганизации государственного органа, изменения структуры либо переименования должностей.
В срок для проведения ротации, указанный в части первой настоящего пункта, не включается период отсутствия политического государственного служащего на работе более двух месяцев подряд в связи с выходом в социальный отпуск или временной нетрудоспособностью.
По решению уполномоченного лица (органа) срок пребывания политического государственного служащего на занимаемой должности может быть продлен на два года. Последующее продление срока пребывания данного политического государственного служащего на занимаемой должности допускается по решению Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) на два года. При этом максимально допустимый срок пребывания политического государственного служащего на занимаемой должности не может превышать восьми лет.
13. Ротация служащих корпуса "А" проводится при условии их соответствия специальным квалификационным требованиям к должностям корпуса "А".
14. Срок полномочий служащего корпуса "А" составляет четыре года, если иной срок не установлен законами и актами Президента Республики Казахстан.
По решению уполномоченного лица (органа) срок пребывания служащего корпуса "А" на занимаемой должности может быть продлен на два года. Последующее продление срока пребывания данного служащего корпуса "А" на занимаемой должности допускается по решению Национальной комиссии на два года. При этом максимально допустимый срок пребывания служащего корпуса "А" на занимаемой должности не может превышать восьми лет.
3. Порядок проведения ротации административных государственных служащих корпуса "Б"

10. Ротациялау шеңберінде:
1) мемлекеттік саяси қызметшілерді тағайындау – осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген мемлекеттік саяси қызметшіні ротациялау мерзімі басталғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде;
2) "А" корпусының қызметшілерін тағайындау – "А" корпусы қызметшісінің өкілеттілік мерзімі аяқталғанға дейін жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік саяси қызметшіні немесе "А" корпусының қызметшісін ротациялау не өкілеттігін тоқтату туралы шешім болмаған жағдайда, олар тиісті шешім қабылданға дейін атқаратын лауазымдарында жұмысын жалғастыра береді.
12. Мемлекеттік саяси қызметшілерді ротациялау оны соңғы атқаратын лауазымына тағайындаған күннен бастап әрбір төрт жыл сайын жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік орган ұйымдастырылғаннан, құрылым өзгергеннен не лауазымдар қайта аталғаннан кейін мемлекеттік саяси қызметшілер бұрын атқарған лауазымдарына тең дәрежелі лауазымдарға қайта тағайындалған кезде көрсетілген мерзім қайта жаңартылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ротация жүргізу мерзіміне мемлекеттік саяси қызметшінің әлеуметтік демалысқа шығуына немесе еңбекке уақытша жарамсыз болуына байланысты қатарынан екі айдан астам уақыт жұмыста болмаған кезеңі қосылмайды.
Уәкілетті адамның (органның) шешімі бойынша мемлекеттік саяси қызметшінің атқаратын лауазымында болу мерзімі екі жылға ұзартылуы мүмкін. Осы мемлекеттік саяси қызметшінің атқаратын лауазымында болу мерзімін Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) шешімімен одан әрі екі жылға ұзартуға жол беріледі. Бұл ретте мемлекеттік саяси қызметшінің атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімі сегіз жылдан аспауға тиіс.
13. "А" корпусының қызметшілерін ротациялау олар "А" корпусының лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарына сай болған жағдайда жүргізіледі.
14. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Президентінің актілерінде өзге мерзім белгіленбесе, "А" корпусы қызметшісінің өкілеттік мерзімі төрт жылды құрайды.
Уәкілетті адамның (органның) шешімі бойынша "А" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болу мерзімі екі жылға ұзартылуы мүмкін. Осы "А" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болу мерзімін Ұлттық комиссияның шешімімен одан әрі екі жылға ұзартуға жол беріледі. Бұл ретте "А" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімі сегіз жылдан аспауға тиіс.
3. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінеротация жүргізу тәртібі

15. Ротация административных государственных служащих корпуса "Б" (далее – служащие корпуса "Б") проводится между:
1) служащими, относящимися к категориям С-1, С-О-1, внутри государственного органа, включая его ведомства, территориальные органы данного государственного органа и его ведомств;
2) служащими, относящимися к категории D-O-1, в пределах соответствующей области, города республиканского значения, столицы либо между областями, городами республиканского значения, столицей.
16. Ротация служащих корпуса "Б", указанных в пункте 15 настоящих Правил, проводится каждые три года. При этом указанный срок не возобновляется при переназначении служащих корпуса "Б" на равнозначные ранее занимаемым должностям, соответствующим ранее исполняемым должностным полномочиям, после реорганизации государственного органа, изменения структуры либо переименования должностей.
В срок для проведения ротации, указанный в части первой настоящего пункта, не включается период отсутствия служащего корпуса "Б" на работе более двух месяцев подряд в связи с выходом в социальный отпуск или временной нетрудоспособностью.
В случае письменного отказа служащего корпуса "Б" от ротации, актом уполномоченного лица срок его пребывания на данной должности может быть продлен еще на три года либо служащий корпуса "Б" может быть освобожден от занимаемой должности, либо в случае его согласия понижен в должности. Последующее продление срока пребывания данного служащего корпуса "Б" на занимаемой должности допускается по решению Национальной комиссии на два года. При этом максимально допустимый срок пребывания служащего корпуса "Б" на занимаемой должности не может превышать восьми лет.
17. Служба управления персоналом или единая кадровая служба управления персоналом не позднее двух месяцев до наступления срока ротации формирует список административных служащих корпуса "Б", подлежащих ротации, и вносит его на рассмотрение уполномоченному лицу.
18. Ротация служащих корпуса "Б", указанных в пункте 15 настоящих Правил, проводится актом уполномоченного лица.
При ротации служащих корпуса "Б" категории D-O-1 за пределы области, города республиканского значения, столицы акт о ротации принимается акимом области, города республиканского значения, столицы по месту ротации служащего корпуса "Б" по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы.
Уполномоченный орган по делам государственной службы отказывает в согласовании в случае несоответствия служащего корпуса "Б" установленным квалификационным требованиям, несоблюдения требований настоящих Правил, а также в случае если подлежащий ротации служащий в течение последнего года работал под непосредственным руководством лица, являющегося руководителем государственного органа по месту предлагаемой ротации.

15. "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін (бұдан әрі – "Б" корпусының қызметшілері) ротациялау:
1) мемлекеттік орган ішіндегі, оның ведомстволарын, осы мемлекеттік органның және оның ведомстволарының аумақтық органдарын қоса алғанда, С-1, С-О-1 санаттарына жататын қызметшілер;
2) тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана шегінде не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың арасында D-O-1 санатына жататын қызметшілер арасында жүргізіледі.
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшілерін ротациялау әрбір үш жыл сайын жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылғаннан, құрылым өзгергеннен не лауазымдар қайта аталғаннан кейін "Б" корпусының қызметшілері бұрын атқарған лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес бұрын атқарған лауазымдарына тең дәрежелі лауазымдарға қайта тағайындалған кезде көрсетілген мерзім қайта жаңартылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ротация жүргізу мерзіміне "Б" корпусы қызметшісінің әлеуметтік демалысқа шығуына немесе еңбекке уақытша жарамсыз болуына байланысты қатарынан екі айдан астам уақыт жұмыста болмаған кезеңі қосылмайды.
"Б" корпусының қызметшісі ротациядан жазбаша бас тартқан жағдайда, оның осы лауазымда болу мерзімі уәкілетті адамның актісімен тағы үш жылға ұзартылуы мүмкін не "Б" корпусының қызметшісі атқаратын лауазымынан босатылуы не ол келіскен жағдайда лауазымынан төмендетілуі мүмкін. Осы "Б" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болу мерзімін Ұлттық комиссияның шешімімен одан әрі екі жылға ұзартуға жол беріледі, бұл мерзім өткен соң "Б" корпусының қызметшісі міндетті түрде ротацияға жатады. Бұл ретте "Б" корпусы қызметшісінің атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімі сегіз жылдан аспауға тиіс.
17. Персоналды басқару қызметі немесе персоналды басқарудың бірыңғай кадр қызметі ротациялау мерзімі басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей ротацияға жататын "Б" корпусы әкімшілік қызметшілерінің тізімін қалыптастырады және оны уәкілетті адамның қарауына енгізеді.
18. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген "Б" корпусының қызметшілерін ротациялау уәкілетті адамның актісімен жүргізіледі.
D-O-1 санатындағы "Б" корпусының қызметшілерін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінен тыс жерлерге ротациялау кезінде "Б" корпусының қызметшісі ротацияланатын жердегі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша ротациялау туралы актіні қабылдайды.
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган "Б" корпусының қызметшісі белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген, осы Қағидалардың талаптары сақталмаған жағдайда, сондай-ақ, егер ротацияға жататын қызметші соңғы жыл ішінде ротация ұсынылған жердегі мемлекеттік органның басшысы болып табылатын адамның тікелей басшылығымен жұмыс істеген жағдайда, келісуден бас тартады.

19. Допускается проведение ротации между служащими корпуса "Б", не менее трех последних лет занимающими руководящие должности категорий С-2, С-3, С-О-2, С-О-3, C-R-1, C-R-2, C-R-3, D-O-2, D-1, D-2, D-3, Е-1, E-R-1, в том числе работающими в разных государственных органах, актами уполномоченных лиц при взаимном согласии данных служащих корпуса "Б". При этом учитываются результаты оценки эффективности деятельности государственных органов по соответствующим направлениям и оценки деятельности служащего корпуса "Б".
Ротация, предусмотренная частью первой настоящего пункта, допускается исключительно между служащими корпуса "Б", работающими в разных административно-территориальных единицах.
20. Назначение служащих корпуса "Б" в рамках ротации осуществляется после наступления срока ротации служащих корпуса "Б", установленного в пункте 16 настоящих Правил.
При этом уполномоченное лицо письменно уведомляет служащего корпуса "Б" о предстоящей ротации не позднее чем за тридцать календарных дней. По истечении данного срока издается соответствующий акт уполномоченного лица о назначении на должность служащего корпуса "Б", подлежащего ротации.
В случае если должность, на которую претендует служащий корпуса "Б" в порядке ротации, не освобождена к моменту проведения ротации, то служащий корпуса "Б" продолжает работу на занимаемой должности до освобождения указанной должности.
4. Переходные положения
21. Политические государственные служащие, служащие корпуса "А", служащие корпуса "Б", указанные в пункте 15 настоящих Правил, находящиеся на 1 января 2021 года на занимаемой должности восемь и более лет, подлежат обязательной ротации. Ротация указанных служащих осуществляется в течение трех месяцев с момента введения в действие настоящих Правил.
22. Продление сроков пребывания политических государственных служащих, служащих корпуса "А", служащих корпуса "Б", указанных в пункте 15 настоящих Правил, находящихся на 1 января 2021 года на занимаемой должности от шести до восьми лет, допускается по решению Национальной комиссии на срок, не превышающий максимально допустимый срок их пребывания на занимаемой должности.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 13 ноября 2020 года
№ 447
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года
№ 152
Правила занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса
1. Настоящие Правила занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок занятия вакантной или временно вакантной административной государственной должности корпуса "Б" в порядке перевода.

19. Соңғы үш жылдан аз емес уақыт бойы С-2, С-3, С-О-2, С-О-3, C-R-1, C-R-2, C-R-3, D-O-2, D-1, D-2, D-3, Е-1, E-R-1 санаттарының басшы лауазымдарын атқаратын, оның ішінде әртүрлі мемлекеттік органдарда жұмыс істейтін "Б" корпусы қызметшілерінің арасында, осы "Б" корпусы қызметшілерінің өзара келісімі болғанда уәкілетті адамдардың актілерімен ротация жүргізуге жол беріледі. Бұл ретте тиісті бағыттар бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау және "Б" корпусы қызметшісінің қызметін бағалау нәтижелері ескеріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген ротацияға тек әртүрлі әкімшілік-аумақтық бірліктерде жұмыс істейтін "Б" корпусы қызметшілерінің арасында ғана жол беріледі.
20. Ротациялау шеңберінде "Б" корпусының қызметшілерін тағайындау осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген "Б" корпусы қызметшілерін ротациялау мерзімі басталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Бұл ретте уәкілетті адам "Б" корпусының қызметшісін алдағы ротациялау туралы күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді. Осы мерзім өткеннен кейін уәкілетті адамның ротацияға жататын "Б" корпусының қызметшісін лауазымға тағайындау туралы тиісті актісі шығарылады.
Егер "Б" корпусының қызметшісі ротация тәртібімен үміттеніп отырған лауазым ротация жүргізу кезінде бос болмаса, онда "Б" корпусының қызметшісі көрсетілген лауазым босағанға дейін атқарып отырған лауазымында жұмысын жалғастыра береді.
4. Өтпелі ережелер
21. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген, 2021 жылғы 1 қаңтарда лауазымды атқарып отырғанына сегіз және одан да көп жыл болған мемлекеттік саяси қызметшілер, "А" корпусының қызметшілері, "Б" корпусының қызметшілері міндетті түрде ротациялауға жатады. Көрсетілген қызметшілерді ротациялау осы Қағидалар қолданысқа енгізілген кезден бастап үш ай ішінде жүзеге асырылады.
22. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген, 2021 жылғы 1 қаңтарда лауазымды атқарып отырғанына алты жылдан сегіз жылға дейін болған мемлекеттік саяси қызметшілердің, "А" корпусы қызметшілерінің, "Б" корпусы қызметшілерінің лауазымда болу мерзімдерін олардың атқаратын лауазымында болуының барынша жол берілетін мерзімнен аспайтын мерзімге ұзартуға Ұлттық комиссияның шешімімен жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 13 қарашадағы
№ 447 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 152 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидалары
1. Осы "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртібімен орналасу тәртібін айқындайды.

2. Занятие государственной должности в порядке перевода помимо случаев, установленных Законом "О государственной службе Республики Казахстан", может осуществляться:
1) на административные государственные должности корпуса "Б" Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также из данных государственных органов в другие государственные органы;
2) внутри государственных органов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) внутри государственных органов на равнозначную должность;
4) внутри государственных органов на вышестоящую должность при условии, что государственный служащий занимал следующую нижестоящую должность не менее двух последних лет в данном государственном органе.
3. При наличии у государственного служащего неснятого дисциплинарного взыскания за нарушение норм служебной этики либо совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего государственную службу, занятие им административной государственной должности корпуса "Б" в порядке перевода не допускается.

2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Заңында белгіленген жағдайлардан бөлек, мемлекеттік лауазымға ауысу тәртібімен орналасу:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Кеңсесінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары аппараттарының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына, сондай-ақ осы мемлекеттік органдардан басқа мемлекеттік органдарға;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдардың ішінде;
3) мемлекеттік органдардың ішінде тең дәрежелі лауазымға;
4) мемлекеттік қызметші осы мемлекеттік органда кемінде соңғы екі жыл келесі төмен тұрған лауазымды атқарған жағдайда, мемлекеттік органдардың ішінде жоғары тұрған лауазымға жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Мемлекеттік қызметшіде қызметтік әдеп нормаларын бұзғаны не мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік терiс қылық жасағаны үшін алынбаған тәртiптiк жазасы болған кезде, оның "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртiбiмен орналасуына жол берiлмейдi.