Об утверждении Положения о республиканском, областном, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом
Указ Президента Республики Казахстан от 24 июня 2013 года № 587.
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о республиканском, областном, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 июня 2013 года № 587
ПОЛОЖЕНИЕ
о республиканском, областном, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
1. Общие положения
1. Оперативные штабы по борьбе с терроризмом являются постоянно действующими органами оперативного управления силами и средствами государственных органов, привлекаемых к проведению антитеррористической операции.
2. На республиканском уровне действует республиканский оперативный штаб по борьбе с терроризмом.
3. В административно-территориальных единицах Республики Казахстан действуют областные, городов республиканского значения, столицы, районные (города областного значения) оперативные штабы по борьбе с терроризмом, подчиненные в своей деятельности республиканскому оперативному штабу по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 3 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
3-1. Для своевременного реагирования и пресечения актов терроризма, совершенных в отношении объектов морской экономической деятельности, расположенных на континентальном шельфе, либо морских плавательных средств, создается постоянно действующий морской оперативный штаб по борьбе с терроризмом.
Сноска. Положение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с Указом Президента РК от 26.09.2018 № 759.
4. Правовую основу деятельности республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом составляют Конституция Республики Казахстан, конституционные законы, законы, акты Президента Республики Казахстан и иные нормативные правовые акты, а также настоящее Положение.

Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 маусымдағы № 587 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңы 4-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары туралы ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 24 маусымдағы
№ 587 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтар терроризмге қарсы операцияларды өткізуге қатыстырылатын мемлекеттік органдардың күштері мен құралдарын жедел басқаратын тұрақты жұмыс істейтін органдар болып табылады.
2. Республикалық деңгейде терроризмге қарсы күрес жөніндегі
республикалық жедел штаб жұмыс істейді.
3. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде өз қызметі бойынша республикалық жедел штабқа бағынысты облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтары жұмыс істейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
3-1. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін теңіздік жедел штабы құрлықтық қайраңда не болмаса теңізде жүзу құралдарында орналасқан теңіздегі экономикалық қызмет объектілеріне қатысты жасалған терроризм актілеріне дер кезінде ден қою және жолын кесу үшін құрылады.
Ескерту. Ереже 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
4. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, конституциялық заңдары, заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен өзге де нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ осы Ереже құрайды.

Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
2. Основные задачи, функции и полномочия республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом
Сноска. Заголовок раздела 2 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
5. Основными задачами республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом являются:
1) создание условий для поддержания и развития готовности сил и средств по проведению антитеррористической операции;
2) подготовка и проведение антитеррористической операции по пресечению акта терроризма, минимизации и (или) ликвидации его последствий путем оказания экстренной медицинской помощи, медико-психологического сопровождения, проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ, а также обеспечению безопасности охраняемых лиц.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 26.09.2018 № 759.
6. В соответствии с основными задачами на республиканский, областной, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морской оперативные штабы по борьбе с терроризмом возлагаются следующие функции:
1) разработка мер, направленных на повышение эффективности деятельности и взаимодействия государственных органов и органов местного самоуправления по пресечению акта терроризма;
2) подготовка и проведение антитеррористических учений, тренировок и экспериментов по отработке вопросов практического применения сил и средств государственных органов;
3) организация сбора и анализа информации, необходимой для оценки готовности сил и средств по реагированию на террористические проявления;
4) выработка решения о порядке проведения антитеррористической операции на территории области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морской акватории, в том числе о введении правового режима антитеррористической операции на период ее проведения;
5) управление подготовкой и проведением антитеррористической операции на территории области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морской акватории.
Сноска. Пункт 6 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
7. Республиканский, областной, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морской оперативные штабы по борьбе с терроризмом имеют право:

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
2. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының негізгі міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
Ескерту. 2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
5. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының негізгі міндеттері:
1) терроризмге қарсы операцияны өткізу бойынша күштер мен құралдарды қолдау және дайындығын дамыту үшін жағдай жасау;
2) терроризм актісінің жолын кесу, жедел медициналық көмек көрсету, медициналық-психологиялық қолдау, апаттан құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды өткізу, сондай-ақ күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету арқылы оның зардаптарын барынша азайту және (немесе) жою бойынша терроризмге қарсы операцияны дайындау мен өткізу болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
6. Негізгі міндеттерге сәйкес терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарына мынадай функциялар жүктеледі:
1) терроризм актісінің жолын кесу бойынша мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметі мен өзара іс-қимылының тиімділігін арттыруға бағытталған шараларды әзірлеу;
2) мемлекеттік органдардың күштері мен құралдарын практикалық қолдану мәселелерін пысықтау бойынша терроризмге қарсы оқу-жаттығулар, жаттықтырулар мен тәжірибелерді өткізу;
3) террористік көріністерге ден қою бойынша күштер мен құралдардың дайындығын бағалау үшін қажетті ақпаратты жинау мен талдауды ұйымдастыру;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіз акваториясы аумағында терроризмге қарсы операцияны өткізу тәртібі, соның ішінде терроризмге қарсы операцияны өткізу кезеңінде құқықтық режимді енгізу туралы шешім тұжырымдау;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіз акваториясы аумағында терроризмге қарсы операцияны дайындау мен өткізуді басқару.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
7. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары:

1) запрашивать от государственных органов и органов местного самоуправления, должностных лиц и организаций необходимые информацию, документы и материалы в сфере противодействия терроризму;
2) привлекать к участию в проведении антитеррористической операции силы и средства центральных и местных исполнительных органов, необходимые для пресечения, минимизации и (или) ликвидации последствий акта терроризма;
3) привлекать подразделения специального назначения иностранных государств в соответствии с требованиями международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан;
4) взаимодействовать в пределах своей компетенции с государственными органами и органами местного самоуправления, организациями и физическими лицами по вопросам реагирования на террористические проявления;
5) определять перечень принимаемых мер и временных ограничений на период проведения антитеррористической операции в соответствии со статьей 15-1 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму".
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 26.09.2018 № 759.
8. Исключен Указом Президента РК от 26.09.2018 № 759.
3. Состав республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом
Сноска. Заголовок раздела 3 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
9. Руководителем республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом является Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
При проведении антитеррористической операции по обеспечению безопасности охраняемых лиц руководство республиканским оперативным штабом по борьбе с терроризмом осуществляет Начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан. В этом случае Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан становится его первым заместителем.
Сноска. Пункт 9 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
10. Постоянными членами республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом являются:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан (заместитель руководителя);
2) начальник Штаба Антитеррористического центра Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (заместитель руководителя);
3) Министр обороны Республики Казахстан;
4) Начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан;
5) Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
6) Министр транспорта Республики Казахстан;
7) Министр культуры и информации Республики Казахстан;

1) мемлекеттік органдардан және жергілікті өзін-өзі басқару
органдарынан, лауазымды адамдар мен ұйымдардан терроризмге қарсы іс-
қимыл саласында қажетті ақпараттарды, құжаттар мен материалдарды сұратуға;
2) терроризм актісінің жолын кесу, оның зардаптарын барынша азайту және (немесе) жоюға қажетті орталық және жергілікті атқарушы органдардың күштері мен құралдарын терроризмге қарсы операцияны өткізуге қатысуға тартуға;
3) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес шетел мемлекеттерінің арнаулы мақсаттағы бөлімшелерін тартуға;
4) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдармен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, ұйымдармен және жеке адамдармен өзара іс-қимыл жасауға;
5) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабына сәйкес терроризмге қарсы операция өткізу кезеңінде қолданылатын шаралар мен уақытша шектеулер тізбесін айқындауға құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
3. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының құрамы
Ескерту. 3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
9. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың басшысы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы болып табылады.
Күзетілетін тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша терроризмге қарсы операцияны өткізу кезінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабқа басшылық етуді Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы жүзеге асырады. Бұл жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы оның бірінші орынбасары болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
10. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың тұрақты мүшелері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі (басшының орынбасары);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы орталығы штабының бастығы (басшының орынбасары);
3) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
4) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы;
5) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі;
6) Қазақстан Республикасының Көлік министрі;
7) Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі;

8) Министр промышленности и строительства Республики Казахстан;
9) Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
По решению руководителя республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом в состав штаба могут включаться руководители иных государственных органов.
Сноска. Пункт 10 в редакции Указа Президента РК от 01.06.2019 № 57; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 02.06.2021 № 589; от 17.05.2022 № 893; от 08.01.2026 № 1152 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Решения республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом, принятые в соответствии с его компетенцией, обязательны для всех государственных органов, представители которых входят в его состав и состав областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 11 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
12. Руководство деятельностью оперативных штабов по борьбе с терроризмом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) осуществляют начальники территориальных органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Руководителем морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом является начальник объединения (регионального управления) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, осуществляющего охрану Государственной границы Республики Казахстан и контроль за соблюдением установленных режимов в пограничном пространстве Республики Казахстан на Каспийском море.
Первым заместителем руководителя морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом является начальник территориального органа Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
При проведении антитеррористической операции по обеспечению безопасности охраняемых лиц руководитель областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) оперативного штаба по борьбе с терроризмом назначается Начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан из числа представителей государственных органов, входящих в состав республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом, или их территориальных подразделений.
Заместителем руководителя областного, районного (города областного значения) оперативного штаба по борьбе с терроризмом при проведении антитеррористической операции, направленной на обеспечение безопасности охраняемых лиц, является старшее должностное лицо Службы государственной охраны Республики Казахстан, сопровождающее охраняемое лицо.

8) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі;
9) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб басшысының шешімі бойынша штабтың құрамына өзге де мемлекеттік органдардың басшылары енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 01.06.2019 № 57; өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 02.06.2021 № 589; 17.05.2022 № 893; 08.01.2026 № 1152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
11. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың өзінің құзыретіне сәйкес қабылдаған шешімі оның құрамына және терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының құрамына өкілдері кіретін барлық мемлекеттік органдар үшін міндетті болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
12. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жедел штабтарының қызметін басқаруды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдарының бастықтары жүзеге асырады.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі теңіздік жедел штабтың басшысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуді және Қазақстан Республикасының Каспий теңізіндегі шекара кеңістігінде орнатылған режимдердің орындалуына бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі бірлестігінің (өңірлік басқарманың) бастығы болып табылады.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі теңіздік жедел штаб басшысының бірінші орынбасары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органының бастығы болып табылады.
Күзетілетін тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша терроризмге қарсы операцияны өткізу кезінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жедел штабтарының басшысын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың құрамына кіретін мемлекеттік органдар немесе олардың аумақтық бөлімшелері өкілдерінің қатарынан тағайындайды.
Күзетілетін тұлғалардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған терроризмге қарсы операцияны өткізу кезінде терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жедел штаб басшысының орынбасары күзетілетін тұлғаны алып жүретін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің жоғары лауазымды адамы болып табылады.

Сноска. Пункт 12 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
13. Постоянными членами областного, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом являются:
1) начальник территориального подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан (заместитель руководителя штаба);
2) начальник территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты Республики Казахстан;
3) начальник гарнизона Вооруженных Сил Республики Казахстан в соответствии с решением вышестоящего командования;
4) командир воинской части Национальной гвардии Республики Казахстан;
5) первый заместитель акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
По решению руководителя оперативного штаба по борьбе с терроризмом в его состав могут включаться руководители иных государственных органов.
Сноска. Пункт 13 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
14. Решения оперативного штаба по борьбе с терроризмом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского, принятые в соответствии с их компетенцией, обязательны для всех государственных органов, представители которых входят в их состав.
Сноска. Пункт 14 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
15. Республиканский, областной, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морской оперативные штабы по борьбе с терроризмом созываются их руководителями для отработки вопросов координации, совершенствования взаимодействия, проведения антитеррористических учений и тренировок, предусмотренных планами его работы.
Решения, принимаемые республиканским, областным, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морским оперативными штабами по борьбе с терроризмом, оформляются в виде протоколов, которые подписываются руководителем оперативного штаба по борьбе с терроризмом. Решения, принимаемые в период проведения антитеррористической операции, подписываются всеми членами оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 15 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
16. Состав сил и средств оперативных штабов по борьбе с терроризмом, порядок формирования оперативных групп, подробный перечень их действий в ходе подготовки и проведения антитеррористической операции определяются совместными нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Службы государственной охраны, Министерства обороны Республики Казахстан, а также иных государственных органов, участвующих в пределах своей компетенции в противодействии терроризму.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
13. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының тұрақты мүшелері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесінің бастығы (штаб басшысының орынбасары);
2) Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің бастығы;
3) жоғары тұрған қолбасшылықтың шешіміне сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері гарнизонының бастығы;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімінің командирі;
5) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің бірінші орынбасары.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб басшысының шешімі бойынша оның құрамына өзге де мемлекеттік органдардың басшылары енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
14. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қала) және теңіздік жедел штабының өз құзыретіне сәйкес қабылдаған шешімі олардың құрамына өкілдері кіретін барлық мемлекеттік органдар үшін міндетті.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
15. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарын өз жұмыс жоспарларында көзделген терроризмге қарсы оқу-жаттығулар мен жаттықтыруларды үйлестіру, өзара іс-қимылдарды жетілдіру, өткізу мәселелерін әзірлеу үшін олардың басшылары шақыруы мүмкін.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары қабылдайтын шешімдер оған терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб басшысы қол қоятын хаттама түрінде ресімделеді. Терроризмге қарсы операцияны өткізу кезеңінде қабылданатын шешімдерге терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтың барлық мүшелері қол қояды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
16. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтардың күштері мен құралдарының құрамы, жедел топтарды құру тәртібі, терроризмге қарсы операцияны дайындау мен өткізу барысындағы олардың іс-қимылдарының егжей-тегжейлі тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Мемлекеттік күзет қызметінің, Қорғаныс министрлігінің, сондай-ақ терроризмге қарсы іс-қимылға өз құзыреті шегінде қатысатын өзге де мемлекеттік органдардың бірлескен нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.

Сноска. Пункт 16 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
4. Организация деятельности республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
17. В целях повышения эффективности взаимодействия сил и средств государственных органов, привлекаемых к проведению антитеррористической операции, руководителем республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом утверждается типовой межведомственный план проведения антитеррористической операции. В плане предусматриваются:
1) расчет привлекаемых сил и средств, наименование, численность, дислокация, вооружение и техническая оснащенность оперативных групп, назначаются их руководители;
2) схема оповещения участников антитеррористической операции, первоначальное место сбора и дислокации оперативного штаба и его оперативных групп;
3) степень участия в антитеррористической операции иных государственных органов;
4) общий механизм подготовки и проведения антитеррористической операции.
Мероприятия плана отрабатываются путем проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок и экспериментов, порядок организации и осуществления которых регламентируются совместным приказом Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Службы государственной охраны и Министерства обороны Республики Казахстан, а также иными государственными органами, участвующими в пределах своей компетенции в противодействии терроризму.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.05.2014 № 814; от 26.09.2018 № 759.
18. В зависимости от масштабов и степени общественной опасности, ожидаемых негативных последствий от акта терроризма руководство антитеррористической операцией осуществляет руководитель республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Руководство антитеррористической операцией в районе (городе областного значения) после прибытия и развертывания сил и средств областного оперативного штаба по борьбе с терроризмом осуществляется руководителем вышестоящего оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 18 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
19. При проведении антитеррористической операции республиканским оперативным штабом по борьбе с терроризмом приступает к деятельности его рабочая группа.
В состав рабочей группы входят руководители структурных подразделений государственных органов. Руководит группой начальник рабочего органа Антитеррористического центра Республики Казахстан. При проведении антитеррористической операции по обеспечению безопасности охраняемых лиц руководителем рабочей группы назначается лицо из числа начальников структурных подразделений Службы государственной охраны Республики Казахстан. Рабочая группа осуществляет анализ оперативной обстановки, связанной с подготовкой или совершением акта терроризма, прогнозированием дальнейшего ее развития, а также выработку управленческих решений.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
4. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
17. Терроризмге қарсы операцияны өткізуге тартылатын мемлекеттік органдардың күштері мен құралдарының тиімділігін арттыру мақсатында терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабының басшысы терроризмге қарсы операцияны өткізудің үлгілік ведомствоаралық жоспарын бекітеді. Жоспарда мыналар көзделеді:
1) тартылатын күштер мен құралдардың есебі, атауы, саны, орналасуы, жедел топтардың қарулануы және техникалық жабдықталуы, олардың басшылары тағайындалады;
2) терроризмге қарсы операцияға қатысушыларды хабарландыру схемасы, жиынның бастапқы орны және жедел штаб пен оның жедел топтарының орналасуы;
3) өзге де мемлекеттік органдардың терроризмге қарсы операцияға қатысу дәрежесі;
4) терроризмге қарсы операцияны дайындау мен өткізудің жалпы тетігі.
Жоспардың іс-шаралары түрлі деңгейдегі терроризмге қарсы оқу-жаттығулар, жаттықтырулар мен тәжірибелер өткізу арқылы әзірленіп, ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Мемлекеттік күзет қызметінің және Қорғаныс министрлігінің, сондай-ақ өз құзыреті шеңберінде терроризмге қарсы іс-қимылға қатысатын өзге де мемлекеттік органдардың бірлескен бұйрығымен регламенттеледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 04.05.2014 N 814; 26.09.2018 № 759 Жарлықтарымен.
18. Қоғамдық қауіп-қатердің ауқымы мен дәрежесіне, терроризм актісінің күтілетін теріс салдарына байланысты терроризмге қарсы операцияға басшылықты терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабының басшысы жүзеге асырады.
Аудандағы (облыстық маңызы бар қалада) терроризмге қарсы операцияны басқаруды терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық жедел штаб күштері мен құралдары келгеннен және өрістетілгеннен кейін терроризмге қарсы күрес жөніндегі жоғары тұрған жедел штаб басшысы жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
19. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб терроризмге қарсы операцияны өткізген кезде оның жұмыс тобы қызметке кіріседі.
Жұмыс тобының құрамына мемлекеттік органдар құрылымдық бөлімшелерінің басшылары кіреді. Топқа Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығы жұмыс органының бастығы жетекшілік етеді. Күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша терроризмге қарсы операцияны жүргізу кезінде жұмыс тобының жетекшісі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі құрылымдық бөлімшелері бастықтарының қатарынан тағайындалады. Жұмыс тобы терроризм актісін дайындауға немесе оны жасауға байланысты жедел жағдайды талдауды, оның одан әрі дамуын болжауды, сондай-ақ басқару шешімдерін әзірлеуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.05.2014 № 814; от 26.09.2018 № 759.
20. Областные, города республиканского значения, столицы, районные (города областного значения) и морской оперативные штабы по борьбе с терроризмом проводят антитеррористическую операцию по согласованию с руководителем республиканского оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
Сноска. Пункт 20 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
21. Руководитель республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом с начала проведения антитеррористической операции и до ее завершения становится руководителем и начальником для всех военнослужащих, сотрудников и специалистов государственных органов Республики Казахстан, привлекаемых к ее проведению.
В соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, руководитель республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом становится начальником для специалистов подразделений специального назначения иностранных государств, привлекаемых для участия в антитеррористической операции.
Сноска. Пункт 21 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
22. Не допускается неправомерное вмешательство другого должностного лица, независимо от занимаемой должности, в оперативное руководство антитеррористической операцией.
23. Районные (города областного значения) оперативные штабы по борьбе с терроризмом проводят антитеррористическую операцию в рамках первоочередных мер до прибытия и развертывания сил и средств областного оперативного штаба по борьбе с терроризмом. Дальнейшее проведение антитеррористической операции осуществляется руководителем вышестоящего оперативного штаба по борьбе с терроризмом, которым издается соответствующий приказ.
В случае невозможности своевременного прибытия областного оперативного штаба по борьбе с терроризмом его руководитель по согласованию с республиканским оперативным штабом по борьбе с терроризмом направляет силы и средства оперативных штабов по борьбе с терроризмом столицы, города республиканского значения, района (города областного значения), граничащих с административно-территориальной единицей, в которой проводится антитеррористическая операция.
Сноска. Пункт 23 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
24. При введении в действие мероприятий по плану проведения антитеррористической операции областным, города республиканского значения, столицы, районным (города областного значения) и морским оперативным штабом по борьбе с терроризмом в целях координации приступает к деятельности рабочий орган Антитеррористического центра Республики Казахстан.

Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 04.05.2014 N 814; 26.09.2018 № 759 Жарлықтарымен.
20. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтары терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штаб басшысының келісімі бойынша терроризмге қарсы операцияны өткізеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
21. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штаб басшысы терроризмге қарсы өткізілетін операцияның басталуынан бастап ол аяқталғанға дейін оны өткізуге тартылған барлық әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметкерлері мен мамандары үшін басшы және бастық болады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штаб басшысы терроризмге қарсы операцияға тартылатын шетел мемлекеттерінің арнаулы мақсаттағы бөлімшелерінің мамандары үшін бастық болады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
22. Атқаратын лауазымына қарамастан басқа лауазымды адамның
терроризмге қарсы операцияны жедел басқаруға заңсыз араласуына жол
берілмейді.
23. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық жедел штабтың күштері мен құралдары келгенге және өрістетілгенге дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтары бірінші кезектегі шаралар шеңберінде терроризмге қарсы операцияны өткізеді. Терроризмге қарсы операцияны одан әрі өткізуді терроризмге қарсы күрес жөніндегі жоғары тұрған жедел штабтың басшысы тиісті бұйрық шығарған соң жүзеге асырады.
Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық жедел штабтың дер кезінде келуге мүмкіндігі болмаған жағдайда оның басшысы терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық жедел штабтың келісімі бойынша терроризмге қарсы операция өткізіліп жатқан әкімшілік-аумақтық бірлікпен шекаралас астананың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтарының күштері мен құралдарын жібереді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
24. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарын терроризмге қарсы операцияны өткізу жоспары бойынша іс-шараларды іске қосу кезінде үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы орталығының жұмыс органы қызметке кіріседі.

Сноска. Пункт 24 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
25. Руководитель республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом при проведении антитеррористической операции издает приказы:
1) об объявлении начала и окончания проведения антитеррористической операции, определении персонального состава республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом и привлекаемых в соответствии с типовым планом антитеррористической операции оперативных групп, о пределах использования приданных сил и средств, а также о порядке применения оружия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) об определении зоны проведения антитеррористической операции;
3) о введении, в случае необходимости, правового режима антитеррористической операции на период ее проведения, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму";
4) о проведении операции по освобождению заложников и обезвреживанию террористов. При совместном оперативно-боевом применении нескольких подразделений специального назначения различных силовых ведомств назначает командиром сводной тактической группы одного из руководителей подразделений специального назначения.
Сноска. Пункт 25 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
26. Для выполнения поставленных задач силы и средства государственных органов, задействованных в республиканском, областных, города республиканского значения, столицы, районных (города областного значения) и морском оперативных штабах по борьбе с терроризмом, оснащаются необходимыми материально-техническими средствами по нормам, утвержденным центральным государственным органом по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Сноска. Пункт 26 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
27. Материально-техническое обеспечение организационной деятельности республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом осуществляется за счет средств государственных органов, их территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, должностные лица которых включены в состав соответствующих оперативных штабов по борьбе с терроризмом.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
25. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штаб басшысы терроризмге қарсы операция өткізу кезінде:
1) терроризмге қарсы операцияны өткізудің басталуы мен аяқталуын хабарлау, терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының персонал құрамын айқындау және терроризмге қарсы операцияның үлгілік жоспарына сәйкес тартылатын жедел топтар туралы, күштер мен құралдарды пайдалану шектері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақты қолдану тәртібі туралы;
2) терроризмге қарсы операция өткізу аймағын айқындау туралы;
3) қажет болған жағдайда "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес оны өткізу кезеңінде терроризмге қарсы операция құқықтық режимін енгізу туралы;
4) кепілдегі адамдарды босату және террористерді залалсыздандыру бойынша операция өткізу туралы бұйрықтар шығарады. Әртүрлі қуатты ведомстволардың арнаулы мақсаттағы бірнеше бөлімшелерін бірлескен жедел-жауынгерлік қолдану кезінде арнаулы мақсаттағы бөлімше басшыларының бірін жиынтық тактикалық топтың командирі етіп тағайындайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
26. Алға қойылған міндеттерді орындау үшін терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарында іс-қимыл жасайтын мемлекеттік органдардың күштері мен құралдары бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша орталық мемлекеттік орган бекіткен нормалар бойынша қажетті материалдық-техникалық құралдармен жарақтандырылады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
27. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының ұйымдастырушылық іс-қимылдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету терроризмге қарсы күрес жөніндегі тиісті жедел штабтардың құрамына лауазымды адамдары енгізілген мемлекеттік органдардың, олардың аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволық қарасты мемлекеттік мекемелерінің есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 27 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.
28. Организационное и информационно-аналитическое обеспечение деятельности республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативных штабов по борьбе с терроризмом осуществляют рабочий орган Антитеррористического центра Республики Казахстан, территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и объединения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 28 в редакции Указа Президента РК от 26.09.2018 № 759.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.
28. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және теңіздік жедел штабтарының іс-қимылдарын ұйымдастырушылық және ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Терроризмге қарсы орталығының жұмыс органы, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдары және Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бірлестіктері жүзеге асырады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.09.2018 № 759 Жарлығымен.