О некоторых вопросах Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2004 года N 1509. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 4 июля 2025 года № 932.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 04.07.2025 № 932 (вводится в действие со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
В соответствии со статьей 25 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Совет) - консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Совета;
2) положение о Совете.
3. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 4-5, ст. 42; 2003 г., N 6, ст. 60; N 46, ст. 502) следующие изменения:
1) пункт 1 исключить;
2) в пункте 4 слова ", кроме пункта 6 Правил, вступающего в силу с даты введения действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам функционирования Национального фонда Республики Казахстан", указанного в пункте 3 настоящего Указа, а также подпункта 1) пункта 7 Правил, вступающего в силу с 1 января 2002 года," исключить.
4. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 декабря 2004 года N 1509
СОСТАВ
Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
(по должности)
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 06.08.2014 № 888; с изменением, внесенным указами Президента РК от 17.09.2014 № 911; от 26.11.2022 № 5.
Президент Республики Казахстан - председатель Совета
Премьер-Министр Республики Казахстан
Председатель Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 декабря 2004 года N 1509
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете по управлению Национальным
фондом Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесiнiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 1509 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 4 шілдедегі № 932 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 04.07.2025 № 932 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 25-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесi (бұдан әрі - Кеңес) - Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес құрамы;
2) Кеңес туралы ереже бекiтілсiн.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбiр мәселелерi туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы № 543 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., № 4-5, 42-құжат; 2003 ж., № 6, 60-құжат, № 46, 502-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1) 1-тармақ алынып тасталсын;
2) 4-тармақта "осы Жарлықтың 3-тармағында көрсетiлген "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жұмыс iстеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгiзiлген күнiнен бастап күшiне енетiн Ереженiң 6-тармағынан, сондай-ақ 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетiн Ереженiң 7-тармағының 1) тармақшасынан басқа," деген сөздер алынып тасталсын.
4. Осы Жарлық 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1509 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесінің
ҚҰРАМЫ (қызметі бойынша)
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 06.08.2014 № 888; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911; 26.11.2022 № 5 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Президенті - Кеңес төрағасы
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1509 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесi туралы
ЕРЕЖЕ

1. Общие положения
1. Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (далее - Совет) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, а также настоящим положением.
3. Решения Совета носят рекомендательный характер.
2. Задачи и функции Совета
4. Основными задачами Совета являются оказание содействия и выработка рекомендаций Президенту Республики Казахстан по вопросам использования Национального фонда Республики Казахстан (далее - фонд) и управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 16.11.2015 № 113(вводится в действие с 01.01.2016).
5. Функциями Совета являются:
1) выработка предложений по повышению эффективности формирования и использования Фонда;
2) рассмотрение и выработка предложений по объемам и направлениям использования Фонда;
3) выработка предложений по перечню разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Фонда;
4) выработка предложений по повышению эффективности управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
5) рассмотрение и выработка предложений по направлениям инвестирования пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
6) выработка предложений по определению перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
7) рассмотрение ежегодного отчета о деятельности единого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.11.2006 N 208; от 19.05.2009 N 806; от 16.11.2015 № 113(вводится в действие с 01.01.2016).
3. Права Совета
6. Совет имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) привлекать представителей государственных органов, а также институтов гражданского общества к обсуждению вопросов деятельности Фонда и управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
2) принимать соответствующие решения по рассматриваемым вопросам, которые носят рекомендательный характер.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 16.11.2015 № 113(вводится в действие с 01.01.2016).
4. Организация деятельности Совета
7. Совет возглавляет председатель.
8. Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару кеңесi (бұдан әрi - Кеңес) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Кеңес өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерiн, сондай-ақ осы ереженi басшылыққа алады.
3. Кеңес шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.
2. Кеңестiң мiндеттерi мен функциялары
4. Кеңестің негізгі міндеттері Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын (бұдан әрі - Қор) пайдалану және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне жәрдем көрсету және ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 16.11.2015 № 113 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5. Кеңестiң функциялары:
1) Қорды қалыптастырудың және пайдаланудың тиiмділігін арттыру жөнiндегі ұсыныстарды әзiрлеу;
2) Қорды пайдаланудың көлемi мен бағыттары жөнiндегi ұсыныстарды қарау және әзiрлеу;
3) материалдық емес активтердi қоспағанда, Қорды орналастыру үшiн рұқсат етілген қаржы құралдарының тiзбесi жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу болып табылады.
4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарудың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялау бағыттары бойынша ұсыныстарды қарау және әзірлеу;
6) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
7) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қызметі туралы жыл сайынғы есепті қарау болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2006.11.04 № 208, 2009.05.19 № 806; 16.11.2015 № 113 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
3. Кеңестiң құқықтары
6. Кеңестің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және өз құзыреті шегiнде:
1) Қор қызметі және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару мәселелерін талқылауға мемлекеттік органдардың, сондай-ақ азаматтық қоғам институттарының өкілдерін тартуға;
2) қаралатын мәселелер бойынша ұсынымдық сипаттағы тиiсті шешiмдер қабылдауға құқығы бар.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 16.11.2015 № 113 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4. Кеңестiң қызметін ұйымдастыру
7. Кеңестi төраға басқарады.
8. Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;

2) определяет место и время проведения заседаний Совета;
3) председательствует на заседаниях Совета. В отсутствие председателя по его поручению на заседаниях председательствует один из членов Совета;
4) дает обязательные для исполнения указания членам Совета.
9. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по плану работы Совета, повестке дня его заседаний и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений;
3) принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Совета.
10. Заседания Совета проводятся по мере необходимости и не реже одного раза в год в сроки, определяемые председателем Совета, и оформляются протоколом. Заседания Совета правомочны при наличии двух третей его членов. Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.
11. Решения Совета принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов Совета или путем опроса членов Совета. При разделении голосов поровну голос председательствующего является решающим.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 23.11.2009 № 889.
12. Рабочим органом Совета является Администрация Президента Республики Казахстан.

2) Кеңес отырыстарын өткiзетiн орынды және уақытты белгiлейдi;
3) Кеңес отырыстарына төрағалық етедi. Төраға болмағанда оның тапсырмасы бойынша отырыстарға Кеңес мүшелерінің бiрi төрағалық етедi;
4) Кеңес мүшелерiне орындау үшiн мiндеттi нұсқаулар бередi.
9. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес жұмысының жоспары, оның отырыстарының күн тәртiбi мен мәселелердi талқылау тәртiбi бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырыстарына материалдар, оның шешiмдерiнiң жобаларын дайындауға қатысуға;
3) Кеңес отырысында қаралатын мәселелердi талқылауға қатысуға құқылы.
10. Кеңестiң отырыстары қажеттілігіне қарай және Кеңестің төрағасы анықтайтын мерзiмдерде, кемiнде жылына бiр рет өткiзiледi және хаттамамен ресiмделедi. Кеңес отырыстары оның мүшелерiнiң үштен eкici болған кезде заңды. Кеңес мүшелерінің өздерiнiң өкілеттіктерiн өзге лауазымды тұлғаларға беруiне жол берiлмейдi.
11. Кеңестің шешiмдерi Кеңес мүшелерiнiң отырысына қатысқандардың жалпы санының қарапайым көпшiлiк дауысымен немесе Кеңес мүшелеріне сауал қою жолымен қабылданады. Дауыстар тең бөлiнген кезде төрағалық етушiнiң дауысы шешушi болып табылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2009.11.23 № 889 Жарлығымен.
12. Кеңестiң жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президентінiң Әкiмшiлігі болып табылады.